KULLANIM KILAVUZU LTB1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KULLANIM KILAVUZU LTB1"

Transkript

1 LTB1 KULLANIM KILAVUZU LTB1 (Ürün Geliştirme Nenedi ile zaman zaman hizmet güncellenebilir. Üretici Firma Değişiklikleri önceden haber vermeksizin yapabilir.) CİHAZI KULLANMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLE OKUYUN.!!

2 İÇ İN D E K İL E R S A Y FA N O : 1. GİRİŞ ENERJİ BESLEME MONTAJ VE DEVRE ŞEMASI SIVI SENSÖRÜ(Seviye Elektrotu)ŞAMANDIRA KURULUM ŞEMASI... 3/4 4. FONKSİYON ŞALTERİ AYARLARI PARAMETRE AYARLARI ve KALİBRASYON. 6/7 6. ÇEŞİTLİ UYGULAMALAR İÇİN DEVRE ŞEMALARI.. 8/11 7. MEKANİK SALMASTRA KAÇAĞI VE AŞIRI ISINMA KORUMASI RS 485 BAĞLANTI ŞEMASI TEMEL ÇALIŞTIRMA ARIZA GİDERME KLAVUZU 14/15 11.TOPLAM ÇALIŞMA ZAMANI GÖSTERİMİ 16! U Y A R I!!! *** Olası ölümcül elektrik çarpmalarını önlemek için; Enerji besleme ve bağlantı kablolarını bağlamadan önce Ana Güç Kaynağından enerjiyi kapatınız.!! *** EPC Kontrol cihazınızı, Güvenli bir alanda muhafaza ediniz.!! *** EPC Kontrol cihazınızın montajı, Yetkili Servis veya niteliklerine uygun personel tarafından yapılması gerekmektedir.!! *** EPC Kontrol cihazınız, yağmur altında veya aşırı nemli koşullara maruz bırakılmamalıdır.!! *** Cihazın kablo bağlantıları için kitapçıkta yer alan şemalara dikkat ediniz.!!!!! UYARILAR DİKKATE ALINMAZ İSE CİDDİ YARALANMALARA, BEDENSEL ZARARLARA VE ÖLÜMLERE SEBEP OLABİLİR.!!! DİKKAT!!! KONTROL ÜNİTESİNİN KORUMA SINIFI IP 22 DİR.DIŞ ORTAM İÇİN AYRICA BİR PANO (PLAST İK VEYA HARICİ)İÇİNE MONTE EDİLMELİDİR.

3 1. GİRİŞ Paslanmaz çelik veya dökme demir Derin Kuyu Dalgıç Pompaları, Santrifüj pompalar, Hidroforlar, Pis su pompalarının kontrolü ve korunması için kullanılan EPC Kontrol Cihazının LTB1 MODELİ, otomatik sıvı seviye elektrotlu, basınç şalterli cihazların kontrolünde kullanılır. AC380V, 50Hz enerji akımı ile çalışan modelleri mevcuttur. Trifaze model kapasiteleri 0,75-4 kw/ 5,5-11 kw ve 15 kw aralığındadır. LTB1 model EPC kontrol cihazı, farklı koruma özellikleri ve hassas koruma sistemi nedeniyle çeşitli operasyonel risk ve kuru çalışma, yüksek voltaj, düşük voltaj, faz arızalarına karşı çok güvenilir bir şekilde pompanızı ve sisteminizi koruyarak, sisteminizin başarılı ve sorunsuz olarak çalışmasını sağlar. ÜRÜN GÖRÜNÜMÜ GENEL GÖRÜNÜM EKRAN LTB1 STORE Hafıza Düğmesi Kablo Bağlantı Alanı Boyutlar : Ağırlık : Kablo Bağlantı Ön Kapağı PANEL GÖRÜNÜMÜ Akıllı, Kolay Pompa Kontrol Paneli Olası ölümcül elektrik çarpmalarını önlemek için, kablo bağlantılarını yapmadan önc e güç kaynağından enerjiyi kesiniz. Kontrol ünitesini güvenli bir alanda muhafaza ediniz. Yağmur altında ve aşırı nemli koşullara maruz bırakmayınız. Kontrol Ciha zının montajı nitelikli teknik personel tarafından yapılmalıdır. Kontrol ünitesi kablo bağlantıları ve kalibrasyon ayarı için kullanım klavuzunu dikkatle okuyunuz.

4 2) POMPA VE GÜÇ KAYNAĞI İÇİN BAĞLANTI ŞEMASI Fonksiyon Anahtarı TEKNİK ÖZELLİKLER 1) Kontrol özellikleri Çift sıvı seviye otomatik kontrol /Basınç otomatik kontrol Kontrol Metodu: Manual/Otomatik Sıvı seviye otomatik kontrol özellikleri: Seviye elektrotu/şamandra Basınç kontrol özellikleri : Basınç şalteri/genleşme tankı 2) Ana Teknik Özellikler Anma voltajı.ac380v/3 faz Anma frekansı...50hz-60 Hz (opsiyonel) Motor çıkış güçü.0,75-4kw/ Kw-15 Kw (Opsiyonel) Kesik faz hatası tepki süresi.. 2 Sn. Kuru çalışma hatası tepki süresi 6 Sn. Yüksek-Düşük Voltaj hatası Tepki Süresi 5 sn. Bloke (sıkışık) motor hatası tepki süresi... 5 Sn Aşırı yük hatası tepki süresi. 5sn-5dk Yüksek/düşük voltaj otomaik restart süresi.. 2 dk Aşırı Akım Otomatik Restart Süresi dk Kuru Çalışma Otomatik Restart Süresi dk Yüksek/düşük Voltaj Hatası... (380 V +/- %15 i Kuru Çalışma Hatası (kalibrasyon değerinin). %70 i Aşırı Akım Hatası(kalibrasyon değerinin)..... %125 i Bloke (sıkışık)motor Hatası (kalibrasyon değerinin ) %200 i Ters Orantılı Akım-Zaman Özellikleri:Akım arttıkça açma süresi kısalır. Gerilim 380 V olduğunda,yüksek gerilim 437 V,Düşük gerilim 323 V dur. Kuru çalışma kalibrasyonu; motorun çalışma akımı 10A ise kuru çalışma korumasının devreyi kesme akımı 7 A olur. Akım Koruma Kalibrasyonu; Motorun çalışma akımı 10A ise, aşırı akımda 12,5A olacak ve koruma devreye girecektir. Bloke (Kiltli) rotor korumasının kalibrasyonu; motorun çalışma akımı 10A ise kilitli rotor korumasının devreyi kesme akımı 20A olur.

5 ÜRÜN ÖZELLİKLERİ -Fonksiyon şalterinin değişik uygulamalarda kullanılması; -Su temininde,seviye elektrotu veya şamandra kullanılabilir. -Su Temininde,basınç prosestatı(şalteri) ve genleşme tankı kullanılabilir. -Su boşaltılmasında,seviye elektrotu veya şamandra kullanılabilir. -Endüstriyel ve kişisel kullanım için bilgisayar anakartı ve modülü -Kuyuya (depoya) seviye elektrotu veya şamandra bağlamadan otomatik olarak kuru çalışmayı önleme -Manuel / Otomatik şalter -Pompa çalışma bilgilerinin LCD ekranda gösterimi -Aşırı yük koruması -Geçici darbe koruması -Faz kaybı koruması -Bloke (kilitli)motor koruması -Düşük voltaj koruması -Yüksek voltaj koruması -Faz sırası değişimi koruması -Mekanik salmastra kaçak koruması(sensör varsa) -Su kaçağı koruması (sensör varsa) -Motor sargıları aşırı ısınma koruması (sensör varsa) -Devreye girip çıkma koruması (pompa dakikada 4 kereden fazla girip çıkamaz) -Koruma fonksiyonlarının devreye girmesi için tek tuşa basarak hafızaya alma -Pompa çalışma zamanı göstergesi -RS485 bağlantısı yapabilme özelliği -Sıvı seviye elektrotu ile bağlantı yapabilme özelliği -Anlaşılır bağlantı diyagramı -Kolay kullanım,küçük boyut -Toplam çalışma zamanının LCD ekranda gösterimi *** ÇEVRE ŞARTLARI -Koruma sınıfı IP22 -Nem sınırı;%20-%90 olmalı damlama olmamalı -Kod yükseldikçe titreşim:3000 mt altında 0,6G AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞ OLAN KOŞULLAR ALTINDA CİHAZIN MONTAJINI GERÇEKLEŞTİRMEYİNİZ.!! MEKANİK ŞOK! TUZ - SİS KOROZYONU! AŞINDIRICI SIVI-GAZ! YAĞMURLU ve NEMLİ ORTAMLARDA! ORTAM ISISI -25^C ile +55^C İKEN! YANICI ve ÇÖZÜCÜ MADDE YANINDA! NOT : Şimşek ve Yıldırım düşme riski olan bölgelerde sıvı seviye elektrotları ile montaj önerilmez. Bu gibi yerlerde Basınç Şalteri ile yada, Kuru Çalışma Koruması ile elektrot kullanmadan bağlantınızı yapabilirsiniz.

6 3) SEVİYE ŞALTERİ MONTAJI SEVİYE ELEKTROTLU MONTAJ ŞAMANDRALI MONTAJ Şamandra 3 kablolu ise siyah ve kahverengi kabloları kullanın.renkler farklı ise ölçü aleti ile alt seviye Off üst seviye on olacak şekilde bağlayın. Kabloları metal borular içinde değil iletken olmayan borular içinden geçirin. Kablo ekini sarmadan önce bantın üzerindeki Plastik bantı çıkartın kabloları uygun şekilde birleştirin. Ek yerini suya dayanıklı yapışkan bant ile sarın. Kabloları bir kat daha sarın. Suya dayanıklı bant Sarma uzunluğu ek uzunluğunun İki katı olsun.

7 FONKSİYON ŞALTERİ AYARI Bir Tornavida yardımı ile fonksiyon şalteri ayarı yapmanız mümkündür. Hafıza Düğmesi S.No: Anahtar Pozisyonu LCD Ekran Görünümü LTB1 Fonksiyon Şalteri Anahtar Tanımı Santrifüj, Pis Su, Drenaj ve taşma alarmlı pompa çalışması gerektiğinde ekran görüntüsü ve anahtar pozisyonu, LTB1 Dalgıç pompa ve hidrofor pompa çalışması gerektiğinde ekran görüntüsü ve anahtar pozisyonu, LTB1 Standart pompa - Drenaj pompa kullanımı gerektiğinde ekran görünümü ve anahtar pozisyonu, NOT: Değişik kontrol durumlarında 8-10 sayfalardaki detaylı bağlantı şemasına bakınız. NOT: Anahtar pozisyonları seçildikten sonra, kullanıcı LCD Ekran görünümündeki yazılı mesajın seçtiğiyle uyumlu olup, olmadığını kontrol etmelidir.

8 PARAMETRE KALİBRASYONU Motorların en iyi şekilde korunması için pompanın montajından veya değiştirilmesinden sonra parametre kalibrasyonu yapılmalıdır. Kalibrasyon prosedürü basit ve kolay yapılabilir. Motorun çalışma akımı 6A farz edelim. MANUAL düğmesine basınız; LCD ekran görüntüsü yandaki gibi olmalıdır. START düğmesine basınız; LCD ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olmalıdır Motor çalışır. Pompanın normal çalıştığının göstergesidir. [Pompa çalıştırılıp, su istenilen yere ulaştıktan sonra kalibrasyon (hafızaya alma) işlemi yapılmalıdır. Bu aşağıda gösterilen iki yolla yapılabilir.] 1 NCİ YÖNTEM : STORE tuşuna basıp bırakın. 2 NCİ YÖNTEM : START tuşuna basılı tutun. Dİİ sesi duyulunca bırakın. Dİİ sesi duyulunca kontrol ünitesi motorla ilgili parametreleri hafızaya alınmıştır. LCD Ekran görünümü yandaki gibidir.. Pompa durur. Ekran görüntüsü yandaki gibidir. Pompa parametre kalibrasyonu (hafızaya alma) tamamlanmıştır. Yüksek akım %125, düşük akım %70 olarak hafızaya alınır. (İstenirse değiştirilebilir.)

9 FABRİKA AYARLARINA DÖNÜŞ: Pompa tamir edildikten sonra veya yeni pompa montajında fabrika ayarlarına geri dönmek gerekir. Daha sonra parametre kalibrasyonu yeniden yapılmalıdır. MANUAL Düğmesine basınız. Ekran görüntüsü yandaki gibi olacaktır. Pompanın çalışmadığından emin olun. STOP tuşuna basın Dİİ sesi işitilince basmayı bırakın. Fabrika ayarlarına dönülmüştür. DİKKAT!: Pompaların en iyi şekilde korunması için, parametre kalibrasyonunun pompaların montajından hemen sonra yapılması gerekir. DİKKAT!: Pompa yeniden monte edildiğinde, ilk olarak fabrika ayarlarına dönüş yapılmalı, hemen sonra yeni parametre kalibrasyonu yapılmalıdır. DİKKAT!: Arızalı bir pompa üzerinde yapılan kalibrasyon yeterli koruma sağlamaz. Kontrol ünitesi kurulumu mutlaka servis personeli tarafından yapılmalıdır. NOT : Hatalı kalibrasyon yapıldığında LCD Ekran da Hata Mesajı görülür ve sesli ikaz verir. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

10 FARKLI UYGULAMALAR İÇİN BAĞLANTI ŞEMALARI SULAMA / PİS SU / DRENAJ POMPALARI SEVİYE ELEKTROTLU BAĞLANTI ŞAMANDIRALI BAĞLANTI NOT: 2 ve 3 nolu klemensler kısa devre edilmiştir. Havuzdaki su seviyesi 3 nolu seviye elektrotuna ulaştığında pano pompayı çalıştıracaktır. Su seviyesi azalıp 2 numaralı elektrotun altına düştüğünde pompa duracaktır. Pompa çalışırken su seviyesinin yükselip 4 nolu elektrota değmesi durumunda pano sesli alarm verecek ve ekran aşağıdaki gibi görünecektir. Su seviyesi düştüğünde sesli alarm duracaktır. ** Su seviyesi düştüğünde sesli alarm duracaktır. OTOMATİK KONUMDA ARIZA MESAJI AÇIKLAMALARI EKRAN GÖRÜNÜMÜ OLASI SEBEP AÇIKLAMA Su Yok (Havuzda su seviyesi 2 nolu elektrotun altına düştüğünde pompa durur.) Su seviyesi 3 nolu elektrotun üstüne çıktığında pompa otomatik olarak çalışır.) Su Taşkını (Havuzdaki su seviyesi 4 nolu elektrotun üzerine çıktığında pano taşma alarmı verecektir..) Havuzdaki su seviyesi 4 nolu elektrotun altına düştüğünde taşma alarmı duracaktır. (SU YOK!) (SU TAŞKINI!)

11 DALGIÇ ve HİDROFOR POMPALARI Basınç Şalteri ile Seviye Elektrotulu Bağlantı Diyagramı Basınç Şalteri ile Şamandıralı Bağlantı Diyagramı NOT: 1] Seviye elektrotsuz ve şamandırasız bağlantı yapıldığında nolu klemensler kısa devre edilmelidir. (Kontrol ünitesi kuru çalışma koruması ile kontrol yapacaktır.) NOT: 2] Basınç şalteri kontakları basınç olmadığında (açık) basınç yüksek olduğunda (kapalı) olmalıdır. 1) Basınç Şalteri Ayarının Tesisat Basıncından Daha Yüksek Olduğu Durumda Normal Debi/Basınç gerektiğinde: Şebeke basıncı, basınç şalteri ayar basıncından daha düşük olacaktır ve pompaların bir tanesi çalışacaktır. Sistem istenilen basınca geldiğinde çalışan pompa duracaktır. ARIZA BULMA TABLOSU EKRAN GÖRÜNÜMÜ OLASI SEBEP AÇIKLAMA Boru hattında basınç ayarlanan seviyeye ulaştığında pompa durur. LCD Ekran yandaki gibi görünür. Su kullanılıp basınç düştüğünde pompa tekrar çalışacaktır. Depo içindeki su seviyesi alt elektrotun altına düştüğünde pompa duracaktır. Depo içindeki su seviyesi yükselip üst elektrot seviyesine geldiğinde pompa çalışacaktır.

12 DALGIÇ TİPİ DRENAJ POMPALARDA KULLANIM SIVI SEVİYE ELEKTROTLARI İLE BAĞLANTI ŞEMASI Çift Sıvı Seviye Elektrotu ile Bağlantı Şeması SIVI SEVİYE FLATÖRÜ(ŞAMANDIRA) İLE BAĞLANTI ŞEMASI Çift Sıvı Seviye Flatörü(Şamandıra) ile Bağlantı Şeması 1.) ÇALIŞMA ŞEKLİ: Seviye elektrotu ile bağlantılı sistemlerde, üst SU DEPOSU nda bulunan alt seviye elektrotuna su seviyesi düştüğünde pompa çalışmaya başlar. / Su seviyesi su kuyusunda bulunan Üst Seviye elektrotuna ulaştığında da pompa çalışmaya başlayacaktır. 2.) DURMA ŞEKLİ: Seviye elektrotu ile bağlantılı sistemlerde, üst SU DEPOSU nda bulunan üst seviye elektrotuna su seviyesi ulaştığında pompa durur. / Su Seviyesi su kuyusunda bulunan Alt Seviye elektrotuna ulaştığında da pompa duracaktır. TEK SEVİYE ELEKTROTLARI İLE BAĞLANTI ŞEMASI Kuyu İçi Seviye Elektrotu Kullanmadan Bağlantı Şeması TEK SEVİYE FLATÖRÜ(ŞAMANDIRA) İLE BAĞLANTI ŞEMASI Kuyu İçi Seviye Flatörü Kullanmadan Bağlantı Şeması 1.) ÇALIŞMA ŞEKLİ: Tek Seviye elektrotu ve Seviye Flatörü ile bağlantılı sistemlerde, üst SU DEPOSU nda bulunan alt seviye elektrotuna su seviyesi düştüğünde pompa çalışmaya başlar. 2.) DURMA ŞEKLİ: Tek Seviye elektrotu ve Seviye Flatörü ile bağlantılı sistemlerde, üst SU DEPOSU nda bulunan üst seviye elektrotuna su seviyesi ulaştığında pompa dururacaktır. 3.) AÇIKLAMA: Bu gibi montajı yapılmış olan sistemlerde kuyu içi seviye elektrotu/flatörü uygulanmadığı zaman motorun korumasız kalacağını düşünmeyin. Pompa motorunuz böyle montajlarda KURU ÇALIŞMA koruma sistemi sayesinde sorunsuz bir şekilde korunacaktır. Montaj sırasında şemada da göründüğü gibi pano üzerinde bulunan 1-2-3nolu kuyu içi elektrot uçlarının gireceği klemens yuvaları kısa devre yapılmalıdır. FOSEPTİK/DRENAJ POMPALARINDA ELEKTROT VE FLATÖR UYGULAMA ŞEMALARI Sıvı Seviye Elektrotu ile Bağlantı Şeması Sıvı Seviye Flatörü(Şamandıra) ile Bağlantı Şeması 1.) ÇALIŞMA ŞEKLİ: Drenaj pompa sistemlerinde sadece su kuyusu veya tahliye deposu içine seviye elektrotu veya flatörü ile bağlanır. Üst seviye elektrotuna su seviyesi ulaştığında yada şamandıra üste çıktığında pompa çalışacaktır. 2.) DURMA ŞEKLİ: Drenaj pompa sistemlerinde sadece su kuyusu veya tahliye deposu içine seviye elektrotu veya flatörü ile bağlanır. Alt seviye elektrotuna su seviyesi ulaştığında yada şamandıra alta indiğinde pompa duracaktır.

13 MEKANİK SALMASTRA SU KAÇAĞI / MOTOR AŞIRI ISINMA KORUMASI Pompa Gövdesi Sıcaklık Sensörü Kaçak Sensörü RS 485 HABERLEŞMESİ İÇİN BAĞLANTI ŞEMASI LTB1 LTB1

14 TEMEL ÇALIŞTIRMA Manuel / Auto tuşuna basın, kullanıcı Manuel veya Otomatik seçimi yaptığında LCD Ekranda görünecektir. 1.) Otomatik çalıştırma Talimatı: Otomatik konum için AUTO butonuna basın, pano pompayı sıvı seviye sinyali yada basınç sinyaline göre çalıştırıp durduracaktır. *** Otomatik kullanımda kullanıcı pompaları durdurmak isterse MANUAL tuşuna basması yeterlidir. *** Otomatik çalışma durumunda enerji kesildiğinde, pano pompayı 10sn. gecikmeli devreye sokar. *** AUTO / MANUAL konumda çalışırken enerji kesilirse, enerji geldiğinde pano aynı konumda çalışmaya devam eder. 2.) MANUAL Konum Kullanma Talimatları: MANUAL butonuna basınız. LCD Ekran görüntüsü yandaki gibi görünecektir. START butonuna basınız. Pompa çalışacaktır. LCD Ekran görüntüsü yandaki gibi görünecektir. STOP butonuna basınız. Pompa duracaktır. LCD Ekran görüntüsü yandaki gibi görünecektir. POMPANIN KORUNMASI : Çalışma sırasında Pano, Kuru Çalışma, Aşırı Akım, Düşük Akım, Yüksek Voltaj, Düşük Voltaj, Sık Çalışma, Eksik Faz, Faz Değişikliği gibi durumlarda pompayı hemen durduracaktır. Belli bir süre geçtikten sonra arızayı kontrol edecektir. Pano arıza giderilmedikçe motoru çalıştırmayacaktır. Kısa devre durumunda pompa durdurulmalı, kısa devre giderildikten sonra çalıştırılmalıdır. ÖNEMLİ NOT : MANUAL DURUMDA PANO SIVI SEVİYE VE BASINÇ ŞALTERİ SİNYALLERİNİ DİKKATE ALMADAN ÇALIŞACAKTIR.

15 ARIZA GİDERME KILAVUZU ARIZA MESAJI OLASI SEBEP AÇIKLAMA EKRAN MESAJI Şebeke Voltajı 438V Üzerindedir. (YÜKSEK VOLTAJ) Pano Otomatik olarak her 2 dakikada bir Voltajı Kontrol eder. Voltajın normale dönmesini Bekleyin. Yüksek Voltaj esnasında START tuşuna basıldığında Pompa Çalışmayacaktır. Pano Otomatik olarak her 2 dakikada bir Voltajı Kontrol eder. Şebeke Voltajı 322V Altındadır. (DÜŞÜK VOLTAJ) Pompa 1Dakikada 4 Kereden Fazla Devreye Girmiştir. (SIK ÇALIŞMA) Pompa Kablosu KOPUK veya Eksik FAZ Geliyor. (FAZ KESİK) Voltajın normale dönmesini Bekleyin. Düşük Voltaj esnasında START tuşuna basıldığında Pompa Çalışmayacaktır. Hidrofor Tankı Havası AZALMIŞ veya PATLAKTIR. Enerji kesin ve tankı tamir edin. Enerjiyi Kesin ve Arızayı Giderin.

16 RST Uçları TERS bağlanmış veya Şebekeden Değişmiştir. Enerjiyi Kesin ve Arızayı Giderin. (FAZ SIRASI HATASI) Kalibrasyon Yapılmamış. (YÜKLEME YOK) (AŞIRI YÜK) Pompa Pano bağlantılarını Kontrol edin; Kalibrasyon İşlemini yapın. Normal Akımın %25 Üzerinde Akım Çekiyor. Pano her 30 dakikada bir normale dönüp dönmediğini kontrol eder. Panoyu tekrar harekete geçirmek için START butonuna basın. Çekilen Akım hala yüksekse pompa çalışmayacaktır. Pompa KUM çekmiş olabilir, kontrol edin. Açılıp Kapanan Seviye Şalteri. Tesisatı Flatörü rahatsız etmeyecek şekilde değiştiriniz. Bloke Motor. Kum, Çamur pompayı sıkıştırmış olabilir. Pompayı kontrol edin. gerekirse tamir edin. Normal Akımın %70 i kadar akım çekiyor. (Örn: 10A ise 7A düştüğünde pompa durur.) (KURU ÇALIŞMA) Çalışan Motorun Akımı, Kalibrasyon akımını %200 aşmıştır. (BLOKE MOTOR) Pompa çalışma amperi normal çalışma amperinden %70 az ise START tuşuna basıp pompayı çalıştırın. Eğer çekilen amper ayarlanan akımın %70 inden az ise pompa çalışmayacaktır. Pano pompayı her 30 Dakikada bir çalıştırarak, durumun düzeldiğini kontrol edecektir. Enerjiyi kesin pompayı tamir edin veya Yenileyin.

17 Yüksek Sargı Sıcaklığından Sensör Açmıştır. Sıcaklık Sensörü SARGI SICAKLIĞI Düştüğünde açacaktır. BEKLEYİN. (YÜKSEK SARGI SICAKLIĞI) Pompa Salmastrasında SU KAÇAĞI Var. Enerjiyi Kesin, Pompayı Tamir edin. (SALMASTRA SU KAÇAĞI) POMPANIN TOPLAM ÇALIŞMA ZAMANI GÖSTERİMİ: ADIM 1: Mode tuşuna basın, panoyu manuel duruma getirin. (Pano Manuel durumda iken LCD ekranda Manuel yazısı gözükecektir.) ADIM 2: Manuel tuşuna, panodan Dİİ sesi gelene kadar basılı tutun, sonra bırakın. LCD Ekranda toplam çalışma süreleri görülecektir. LCD Ekranda (Örneğin) Pump: Max. toplam çalışma zamanı: görülecektir. ADIM 3: Manuel tuşuna basılı tutp, Dİİ sesi işitilince bırakın. Çeviriler normale dönecektir.

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Dikkat! Değerli müşterimiz, Aşağıda belirtilen uyarılara uymanızı önemle rica ederiz. Makineyi aldığınızda Garanti

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU XX-POWER KULLANMA KILAVUZU TM SENERTEK POWER CONTROLS FULL SINUS OUTPUT P3000 P3100 www.senertek.com 0 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 2 XX-POWER GENEL TANITIM I 4 ENERJİ VE MOTOR BAĞLANTILARI 4 POMPA UYGULAMALARI

Detaylı

Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B

Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B Split tipi hava/su ısı pompası 6 720 648 125-78.1I 6 720 810 499 (2014/02) Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B aşağıdaki parçalardan oluşur: ODU 7,5-12t ile birlikte WPLS 7,5 veya 12IE ODU

Detaylı

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Çok turlu aktüatörler SA 07.2 SA 16.2/SAR 07.2 SAR 16.2 Kontrol ünitesi: elektro mekanik Aktüatör kontrol ünitesi ile birlikte AUMATIC Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Kullanma talimatı

Detaylı

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu Açık kasa dizel jeneratör seti Kullanım Kılavuzu Tek faz: KDE25E KDE30E KDE35E Üç faz: KDE13E3 KDE30E3 KDE45E3 KDE75E3 KDE20E3 KDE35E3 KDE60E3 KDE100E3 High speed: KDE40E3 Model yapısı(kde60e3 örnek alınmıştır)

Detaylı

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM

Detaylı

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz, Lütfen Önce Bu Kılavuzu Okuyunuz! İleri teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı Yüksek verimli ısıtma pompası Calio İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı Calio Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin izni olmadan dağıtılamaz,

Detaylı

Montaj, Bakım ve Kullanma Kılavuzu

Montaj, Bakım ve Kullanma Kılavuzu 72111100 02/2003 TR Montaj, Bakım ve Kullanma Kılavuzu Gaz Yakıtlı Kombi Logamax U012-28 T60 (Boylerli) Montaj, bakım ve kullanım öncesi dikkatle okuyunuz Önsöz Bu kılavuz hakkında Bu cihaz ilgili Avrupa

Detaylı

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu 6303 5737 04/2003 TR Kullanıcı için Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu Oda Termostatı RC10 Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz Önsöz Bu cihaz ilgili norm ve yönetmelikler tarafından istenen şartları yerine

Detaylı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı 1 İçindekiler Tablosu 1. Önemli Güvenlik Bilgileri... 3 1.1. Genel Güvenlik Önlemleri... 3 1.2. Akü ile Çalışırken Alınacak

Detaylı

Konutsal Sulama Kontrol Ünitesi YENİ. Kurulum, Programlama ve Kullanım Kılavuzu Hunter Uzaktan Kumanda ve Solar Sync İle Uyum RUN

Konutsal Sulama Kontrol Ünitesi YENİ. Kurulum, Programlama ve Kullanım Kılavuzu Hunter Uzaktan Kumanda ve Solar Sync İle Uyum RUN SYSTEM OFF CURRENT TIME/DAY MANUAL-ONE STATION START TIMES SEASONAL ADJUSTMENT WATER DAYS Konutsal Sulama Kontrol Ünitesi RUN SENSOR BYPASS ACTIVE RUN TIMES YENİ Kurulum, Programlama ve Kullanım Kılavuzu

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

VLT 2800 VLT 2800 İÇİNDEKİLER Emniyet kuralları.................... 2 Mekanik montaj..................... 5 Boyutlar..................6 Motor bağlantıları.................. 7 ebeke bağlantıları.........9

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en

Detaylı

3/54 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA İÇİNDEKİLER

3/54 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA İÇİNDEKİLER EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA 3/54 İÇİNDEKİLER Bu kullanım kılavuzunda kullanılan görseller ve ekranlar satın alınan ürünün özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir ve Ingenico

Detaylı

ALTAY SERİSİ A.C MOTOR HIZ KONTROL

ALTAY SERİSİ A.C MOTOR HIZ KONTROL ALTAY SERİSİ A.C MOTOR HIZ KONTROL ALTAY SERIES A.C MOTOR SPEED CONTROL www.medelelektronik.com MEDEL Elektronik Elektrik Makina Demiryolu Araçları Üretimi ve Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. Rev 1.0 HIZLI

Detaylı

Kullanıcı Klavuzu. Boy 1... 5. 0,25 kw tan 37 kw a kadar 3 fazlı asenkron motorlar için değişken hızlı sürücü. Stok No: 0452-0061 Yayın No: 8

Kullanıcı Klavuzu. Boy 1... 5. 0,25 kw tan 37 kw a kadar 3 fazlı asenkron motorlar için değişken hızlı sürücü. Stok No: 0452-0061 Yayın No: 8 Kullanıcı Klavuzu Boy 1... 5 0,25 kw tan 37 kw a kadar 3 fazlı asenkron motorlar için değişken hızlı sürücü Stok No: 0452-0061 Yayın No: 8 Genel Bilgi Sürücü bağlantılarının veya çalışma parametreleri

Detaylı

FR-D700 / FR-E700 SERİSİ FREKANS INVERTERLERİ TEMEL DEVREYE ALMA KILAVUZU

FR-D700 / FR-E700 SERİSİ FREKANS INVERTERLERİ TEMEL DEVREYE ALMA KILAVUZU FR-D700 / FR-E700 SERİSİ FREKANS INVERTERLERİ TEMEL DEVREYE ALMA KILAVUZU Bu Kılavuz Hakkında Bu kılavuzdaki metinler, resimler, şemalar ve örnekler sadece bilgilendirme amacına yöneliktir. Bunlar, FR-D700

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi Lcd Çift Eşanjörlü Kombi DGK 20 HR DGK 20 BI Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en iyi verimi sunmasını

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

iwe 280 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA Kullanım Kılavuzu

iwe 280 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA Kullanım Kılavuzu 0850 250 40 30 iwe 280 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA Kullanım Kılavuzu EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA 3/54 İÇİNDEKİLER Bu kullanım kılavuzunda kullanılan görseller ve ekranlar

Detaylı

FRENIC-Lift Hızlı Devreye Alma Kılavuzu. Dişlisiz ve Redüktörlü Makinalar İçin Asansör Sürücüsü. Tarih _ Versiyon 04/09/06_13

FRENIC-Lift Hızlı Devreye Alma Kılavuzu. Dişlisiz ve Redüktörlü Makinalar İçin Asansör Sürücüsü. Tarih _ Versiyon 04/09/06_13 FRENIC-Lift Hızlı Devreye Alma Kılavuzu Dişlisiz ve Redüktörlü Makinalar İçin Asansör Sürücüsü Tarih _ Versiyon 04/09/06_13 0 İçindekiler Giriş...3 0. DONANIM ÖZELLİKLERİ Ana terminaller...4 Kontrol terminalleri...5

Detaylı