Hidrolik donanım bileşenleri

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hidrolik donanım bileşenleri"

Transkript

1 Genel bilgiler Genel bilgiler Eksiksiz hidrolik sistem fabrikadan sipariş edilebilir. Hidrolik ekipman için ayrı bileşenler sipariş etmek de mümkündür, örneğin yarı römorklu traktörler için veya üstyapılı kamyonlar için. Aşağıdaki bileşenler fabrikadan sipariş edilebilir Kontroller Basınç sınırlama valflı hidrolik yağ deposu Hidrolik pompa Hidrolik hortumlar ve kaplinler Hidrolik yağ Scania CV AB 2017, Sweden 1 (25)

2 Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler Aşağıdaki teknik özellikle sipariş edilen araçlar için hidrolik sistemin fabrikada test edilmiş olması ve herhangi bir hazırlık eylemi olmadan başlatma için hazır olması gerekir. Eksiksiz hidrolik sistem Doldurulmuş hidrolik yağ deposu Kabinin içindeki kontroller Kabinin içindeki kontroller olmadan belirtilen araçlar için yalnızca hidrolik yağ deposu ile hidrolik pompa arasındaki devre fabrikada test edilir. Doldurulmuş hidrolik yağ deposu olmayan eksiksiz bir hidrolik sistem ile belirtilen araçlar için fabrikada hiçbir test yapılmaz. ÖNEMLİ! Kendi hidrolik hortumlarınızı takarken ve kendi hidrolik yağınızı doldururken aşağıdaki geçerlidir: Tavsiye edilen yağla doldurmadan önce bütün hidrolik sisteminin temiz olduğundan emin olun. Yetersiz yağlamayı önlemek için, çalıştırılmadan önce hidrolik pompanın en az %50 ye kadar doldurulduğundan emin olun. Scania CV AB 2017, Sweden 2 (25)

3 Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Farklı kontrol varyantları üstyapı ekipmanının kabinden çalışması için sipariş edilebilir. Aşağıdaki sipariş seçenekleri mevcuttur: Anahtar (varyant kodu 4666C) Kol (varyant kodu 4666D) Kol için hazırlık (varyant kodu 4666B) Kontrol olmadan (varyant kodu 4666Z) Fabrikada takılı anahtarlarla donatılmış araçlar Aşağıdaki anahtarlar fabrikada takılı olarak sipariş edilebilir: Kamyon üzerindeki damper gövdesini çalıştırma anahtarı (varyant kodu 6516A) Kamyon üzerindeki arka pano dökme kapağını çalıştırma anahtarı (varyant kodu 6517A) Treyler üzerindeki damper gövdesini çalıştırma anahtarı (varyant kodu 6518A) Treyler üzerindeki arka pano dökme kapağını çalıştırma anahtarı (varyant kodu 6519A) Anahtarlar hakkında daha fazla bilgi Anahtarlar belgesinde bulunur. Treyler üzerinde damper gövdesi çalışması için anahtar örneği Scania CV AB 2017, Sweden 3 (25)

4 Anahtarları kullanma Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Devirme Anahtarın sabit orta konumu boş konumdadır. Anahtarın üst konumu, yük devirme, orta konuma geri yaylanır. Damper gövdesi üst konuma basıldıkça yükselir ve anahtar serbest bırakıldığında durur. Anahtarın alt konumu, damper gövdesini alçaltma sabit konumdur. Damper gövdesi alt konum etkin olduğu sürece alçalır ve anahtar boş konuma getirildiğinde durur. Kamyondaki arka pano dökme kapağını açma Anahtarın sabit orta konumu boş konumdadır. Hem arka pano dökme demirini kapatan anahtarın üst konumu hem de açan anahtarın alt konumu orta konuma geri yaylanır. Arka pano dökme demirinin açıklığının boyutu anahtarı yukarı veya alt konumda basılı tutarak kontrol edilir. Scania CV AB 2017, Sweden 4 (25)

5 Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Römorktaki arka pano dökme kapağını açma Arka pano dökme kapağı kapalı olduğunda bir pim ile kilitlenebilir. Anahtarın sabit orta konumu pimin boş konumudur. Anahtarın basılı konumu pimi açar. Anahtarın, anahtara basabilmek veya anahtarı serbest bırakabilmek için basılı tutulması gereken bir kilit kontrolü vardır. Anahtarların bağlanması Hidrolik sistemi çalıştırmak için fabrikada takılı tüm anahtarlar aşağıdaki gibi bağlanır: Üstyapı konsolundaki konnektör C494 ile sol ön tekerleğin arkasında yer alan DIN konnektörü C487 deki 1-7 arasındaki konumlara. Üstyapı konsolundaki C449 konnektörü ile römork bağlantısı olan konnektör C162 deki 4 ve 15 konumlarına. Traktörlerde C162 kabinin arka duvarında ve kamyonlarda sol şasi yan elemanının oldukça arkasında yer alır. Scania CV AB 2017, Sweden 5 (25)

6 Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Aşağıdaki tablo DIN konnektör C487 deki 1-7 arasındaki konumlar için fonksiyonları gösterir. Konum İşlev 1 Anahtar S239, kamyonlardaki damper gövdesinin alçaltılması 2 Anahtar S239, kamyonlardaki damper gövdesinin devrilmesi 3 Anahtar S241, kamyonlardaki arka pano dökme kapağının kapatılması 4 Anahtar S241, kamyonlardaki arka pano dökme kapağının açılması 5 Anahtar S240, römorklardaki damper gövdesinin alçaltılması 6 Anahtar S240, römorklardaki damper gövdesinin devrilmesi 7 Toprak Aşağıdaki tablo 15 pimli römork bağlantısı konnektör C162 deki 4 ve 15 konumları için fonksiyonları göstermektedir: Konum İşlev 4 Toprak 15 Anahtar S242, römorklardaki arka pano dökme kapağının açılması C449 konnektörü hakkında daha fazla bilgi C449 Konnektörü - römork fonksiyonları belgesinde bulunur. Kabinden şasiye kablo tesisatları hakkında daha fazla bilgi Üstyapı fonksiyonları için kablo tesisatları belgesinde bulunur. Konnektör C162 hakkında daha fazla bilgi Konnektörler C162, C364 ve C365 belgesinde bulunur. Scania CV AB 2017, Sweden 6 (25)

7 Kol ile donatılmış araçlar Hidrolik sistemi çalıştırma kolu 2 değişken şeklinde mevcuttur. Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Makaslı (varyant kodu 6082A) Sabit konumlar (varyant kodu 6082B) Not: Kullanılacak kol varyantına ilişkin yerel yasal gerekliliklere uyun. Kol, B-direğine takılı tutamak üzerine yerleştirilir, şekle bakın. Kol, sırasıyla hidrolik sistemi kontrol eden basınçlı hava sistemini kontrol eder. 6 mm çapında 6 hava borusu kola yönlendirilir. 1 tanesi hava beslemesi için olan 5 hava borusu kola bağlanır. 1 hava borusu gevşektir ve isteğe bağlı bir fonksiyon için kullanılabilir Basınçlı hava hortumlarına bağlantı Hava boruları şasinin dışına yönlendirilir. 3 hava borusu kabinin arkasına sarılır ve 2 hava borusu sağ şasi yan elemanının içerisindeki üçüncü travers üzerine yerleştirilir. Şasideki tüm hava boruları kapalıdır ve bir takma rakoruyla sağlanır (parça numarası ). Tapayı çıkarın ve gerektiğinde bağlantı için bağlantı rakoru kullanın (parça numarası ). Scania CV AB 2017, Sweden 7 (25)

8 Kol için hazırlıkla donatılmış araçlar Kol için fabrika hazırlığıyla donatılmış araçların B-direğindeki tutamağın dışından şasiye yönlendirilen 6 hava borusu vardır. Tutamaktaki borulardan 1 tanesi hava beslemesi için tasarlanmıştır. Şaside, 3 hava borusu kabinin arkasına sarılır ve 2 hava borusu sağ şasi yan elemanının içerisindeki üçüncü travers üzerine yerleştirilir. Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Hava borularını bağlama Kabindeki hava boruları kapalı değildir ya da takma rakoruyla sağlanmamıştır. Şasideki tüm hava boruları kapalıdır ve bir takma rakoruyla sağlanır (parça numarası ). Tapayı çıkarın ve gerektiğinde bağlantı için bağlantı rakoru kullanın (parça numarası ). Scania CV AB 2017, Sweden 8 (25)

9 Sipariş seçenekleri Kabin içerisindeki kontrollerin farklı değişkenleri Seçenek Alternatif Değişken kodu Açıklama Kumanda Anahtar 4666C - Kol 4666D - Hazır 4666B Kol için hazırlık Yok 4666Z - Parça bilgisi Parça Parça numarası Takma rakoru Bağlantı rakoru Parçalar Scania bayilerinden bulunabilir. Scania CV AB 2017, Sweden 9 (25)

10 Hidrolik yağ deposu Hidrolik yağ deposu Traktörler için hidrolik yağ deposu fabrikada takılı bir seçenek olarak sipariş edilebilir. Hidrolik yağ deposunun aracın tekerlek konfigürasyonuna bağlı olarak farklı konumları vardır. Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri başlığı altında bulunur. Hidrolik yağ deposu boyutları: Genişlik x Yükseklik x Derinlik: 532 x 672 x 701 mm Ağırlık: 31 kg Hidrolik yağ deposu için alternatif konumlar Hidrolik yağ deposu. 1. Emme borusu için küresel valf. 2. Seviye göstergesi. Scania CV AB 2017, Sweden 10 (25)

11 Sipariş seçenekleri Hidrolik yağ deposu Seçenek Alternatif Değişken kodu Açıklama Hidrolik yağ deposu, yer Sol taraf, ön 4804A 4X2 tekerlek konfigürasyonu için geçerlidir Akü kutusu veya basınçlı hava tankı arkasında yer almaktadır Sağ taraf, ön 4804B 4X2 tekerlek konfigürasyonu için geçerlidir Susturucu veya indirgeyici deposu arkasında yer almaktadır Sol taraf, arka 4804C 4x2, 6x2 ve 6x4 tekerlek konfigürasyonları için geçerlidir Doğrudan en öndeki arka aksı önünde yer almaktadır Sağ taraf, arka 4804D 4x2, 6x2 ve 6x4 tekerlek konfigürasyonları için geçerlidir Doğrudan en öndeki arka aksı önünde yer almaktadır Hidrolik yağ deposu, hacim 200 litre 4805A Doldurulabilir hacim; 170 litre Scania CV AB 2017, Sweden 11 (25)

12 Basınç sınırlama valfı Hidrolik yağ deposu sipariş ederken bir basınç sınırlama valfı seçin. Beslemeli ve geri akışlı basınç sınırlama valfi hidrolik yağ deposunun üstüne fabrikada takılı olarak teslim edilir. Basınç sınırlama valfi 2 farklı değişken olarak mevcuttur: 2 1 Hidrolik yağ deposu Sabit basınç sınırlama değeri olan, şekle bakın. 2 seçilebilir basınç sınırlama değeri olan, şekle bakın. Farklı basınç sınırlama değerleri hakkında bilgiler Sipariş etme seçenekleri başlığı altında bulunur Sabit basınç sınırlama değeri olan basınç sınırlama valfi. 1. A Deliği 2. T deliği Basınç sınırlama valfıne bağlantı Basınç sınırlama valfinin tek etkili silindire bağlanması halinde, mesela bir platformu boşaltırken, hidrolik hortumunu A deliğine bağlayın. Valf açık iken, yağ akışı A deliğine doğru akar. Ardından valf kapandığında, A deliği dönüş deliği işlevi görür ve dönüş akışı tekrar hidrolik yağ deposuna geri gider. Resme bakın. Basınç sınırlama valfinin çift etkili silindire veya hidrolik motora bağlanması halinde, basınç işlevini A deliğine ve dönüş hortumu T deliğine bağlayın. Şekle bakın seçilebilir basınç sınırlama değeri olan basınç sınırlama valfi. 1. A Deliği 2. T deliği Scania CV AB 2017, Sweden 12 (25)

13 Hidrolik yağ deposu Sipariş seçenekleri Seçenek Alternatif Değişken kodu Açıklama Basınç sınırlama valfı 150 bar 4830A Sabit basınç sınırlama değeri: 150 bar 170 bar 4830B Sabit basınç sınırlama değeri: 170 bar 190 bar 4830C Sabit basınç sınırlama değeri: 190 bar 220 bar 4830D Sabit basınç sınırlama değeri: 220 bar 150/220 bar 4830E 2 seçilebilir basınç sınırlama değeri: 150/220 bar Fabrika ayarı: 150 bar 1 bar 100 kpa ya tekabül eder. Scania CV AB 2017, Sweden 13 (25)

14 Hidrolik pompa Bir hidrolik pompanın fabrikada takılması gerekiyorsa, EG650P, EG651P, EG652P veya EG653P yavru şanzımanlarından birinin fabrikadan sipariş edilmesi ön koşuldur. Hidrolik pompa Fabrikadan bir hidrolik pompa sipariş ederken, PTO etkinleştirildiğinde motor devri sınırlanır. Sınırlı motor devri, pompaya ve seçilen PTO'ya göre değişir. Emme rakoru ve basınç bağlantısı hidrolik pompa sipariş edildiğinde dahil edilmez. Bu parçalar Hidrolik şasi çerçevesi altındaki hidrolik yağ deposu ve hidrolik yağ pompası arasındaki hidrolik hortumlar seçeneğinde (varyant kodu 6645A) dahil edilir. Scania CV AB 2017, Sweden 14 (25)

15 Sipariş seçenekleri Hidrolik pompa Pompa hacmi (cm 3 ) Pompa tipi Varyant kodları Pompa kayması Pompa tipi 40 Pistonlu pompa 4803A 4802B 60 Pistonlu pompa 4803B 4802B 80 Pistonlu pompa 4803C 4802B 100 Pistonlu pompa 4803D 4802B 35 Dişli pompa. 4803F 4802A 60 Dişli pompa. 4803B 4802A 80 Dişli pompa. 4803C 4802A 115 Dişli pompa. 4803E 4802A Scania CV AB 2017, Sweden 15 (25)

16 Hidrolik pompayı etkinleştirme Hidrolik pompanın etkinleştirilmesi için hava borusu teslimatta bağlı değildir. Hidrolik sistemi hidrolik pompanın yanlış çalışmasına karşı da koruyan hava borusunu hidrolik pompaya bağlayarak kurulumu tamamlayın. Resme bakın. Hidrolik pompa Hidrolik pompanın etkinleştirilmesi için hava borusunu bağlayın. Scania CV AB 2017, Sweden 16 (25)

17 Akışlar ve motor devri Hidrolik pompa Fabrikada takılı Scania hidrolik pompaları olan tüm araçlar PTO etkinleştirildiğinde maksimum motor devrine sahiptir. Pistonlu pompalar Tüm pistonlu pompalarda izin verilebilen en yüksek basınç 400 bar dır (40 MPa). Yüksek buçuk vitesteki en yüksek teorik akış (I/dak.) PTO Dişli oranı Pompa hacmi (cm 3 ) EG650P 1, EG651P 1, EG652P 1, EG653P 1, İzin verilebilen en yüksek motor devri (dev/dak) PTO Pompa hacmi (cm 3 ) EG650P EG651P EG652P EG653P Pistonlu pompa örneği Scania CV AB 2017, Sweden 17 (25)

18 Hidrolik pompa Dişli pompalar Yüksek buçuk vitesteki en yüksek teorik akış (I/dak.) PTO Dişli oranı Pompa hacmi (cm 3 ) EG650P 1, EG651P 1, EG652P 1, EG653P 1, İzin verilen maksimum basınç (bar) a Sürekli Periyodik Dişli pompa örneği a. 1 bar 100 kpa ya tekabül eder. İzin verilebilen en yüksek motor devri (dev/dak) PTO Pompa hacmi (cm 3 ) EG650P EG651P EG652P EG653P Scania CV AB 2017, Sweden 18 (25)

19 Farklı motor devirlerinde teorik akışlar (I/dak.) Hidrolik pompa PTO EG650P, vites oranı 1.24 ve yüksek buçuk vites Motor hızı (dev/dak) Pistonlu pompa 40 cm Dişli pompa. 35 cm Pistonlu pompa 60 cm Dişli pompa. 60 cm Pistonlu pompa 80 cm Dişli pompa. 80 cm Pistonlu pompa 100 cm Dişli pompa. 115 cm PTO EG651P, vites oranı 1.58 ve yüksek buçuk vites Motor hızı (dev/dak) Pistonlu pompa 40 cm Dişli pompa. 35 cm Pistonlu pompa 60 cm Dişli pompa. 60 cm Pistonlu pompa 80 cm Dişli pompa. 80 cm Pistonlu pompa 100 cm Dişli pompa. 115 cm Scania CV AB 2017, Sweden 19 (25)

20 Hidrolik pompa PTO EG652P, vites oranı 1.03 ve yüksek buçuk vites Motor hızı (dev/dak) Pistonlu pompa 40 cm Dişli pompa. 35 cm Pistonlu pompa 60 cm Dişli pompa. 60 cm Pistonlu pompa 80 cm Dişli pompa. 80 cm Pistonlu pompa 100 cm Dişli pompa. 115 cm PTO EG653P, vites oranı 1.29 ve yüksek buçuk vites Motor hızı (dev/dak) Pistonlu pompa 40 cm Dişli pompa. 35 cm Pistonlu pompa 60 cm Dişli pompa. 60 cm Pistonlu pompa 80 cm Dişli pompa. 80 cm Pistonlu pompa 100 cm Dişli pompa. 115 cm Scania CV AB 2017, Sweden 20 (25)

21 Hidrolik hortumlar ve kaplinler Traktörler için hızlı serbest bırakma kaplinleri olan hidrolik hortumlar fabrikadan seçenek olarak sipariş edilebilir. Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri başlığı altında bulunur. Hidrolik hortumlar ve kaplinler Basınç ve geri dönüş hortumlarının 250 barlık (25 MPa) maksimum izin verilen çalışma basıncı olan 1 inç çapı vardır. Emme hortumunun çapı 2 inç'tir. Scania CV AB 2017, Sweden 21 (25)

22 Sipariş seçenekleri Hidrolik hortumlar ve kaplinler Seçenek Alternatif Değişken kodu Açıklama Hidrolik yağ deposu ve şasi çerçevesi altındaki hidrolik yağ pompası arasındaki Var 6645A hidrolik hortumlar (1). Hidrolik yağ deposu ve şasi çerçevesi üzerindeki hidrolik konumu arasındaki Basınç (2) 6085A Römork için valf dahil edilmemiştir hidrolik hortumlar. Basınç + Geri Dönüş (3) 6085B Döner mafsallı hidrolik hortum ataşmanı (4). Var 6086A Hidrolik hortumun baskıya maruz kalma riskini azaltmak Yok 6086Z için kullanılır Hidrolik hortum kaplini Vida 4840A İtin/Çekin 4840B Scania CV AB 2017, Sweden 22 (25)

23 Hidrolik yağ Hidrolik pompa ve hidrolik yağ deposu (varyant kodu 6645A) arasındaki Hidrolik hortumlar seçeneği ile Hidrolik pompa (varyant ailesi 4802) ve Basınç sınırlama valfi (varyant ailesi 4830) seçenekleri sipariş edilmişse hidrolik yağı sipariş edilebilir. Hidrolik yağ Fabrikadan tedarik edilen hidrolik yağı Q8 Heller VG22 dir (varyant kodu 4851A). Viskozite Scania pompaları için, 20 ve 30 mm 2 /s (cst) arasında bir viskoziteli hidrolik yağ önerilir. Kendi hidrolik yağınızı doldururken, sıcak iklimler için VG32 ve soğuk iklimler için VG22 seçin. Ancak damperli kamyonlar için hidrolik sistemde ısı biriktirmek için yeterli zaman olmadığından VG22 sıcak iklimlerde de son derece yeterlidir. Damperli bir kamyon için hidrolik yağın ortam sıcaklığından 5 C yüksek sıcaklıkta olması normaldir. Scania CV AB 2017, Sweden 23 (25)

24 Hidrolik yağ ÖNEMLİ! Sistemde yağ olmadan çalıştırıldığında, arıza oluşma riski vardır. Bu yüzden başlamadan önce aşağıdakileri sağlayın: Hidrolik yağ deposunda yeterli yağ var, seviye göstergesini kontrol edin. Emme borusunun küresel valfi açık. Pompa %50 den fazla oranda hidrolik yağ ile doludur ÖNEMLİ! Küresel valf örneği. Hidrolik yağın saflığının hidrolik sistemin servis ömrü üzerine doğrudan etkisi vardır. Hidrolik pompa için daha uzun servis ömrü elde etmek adına yağı ve hava filtrelerini düzenli olarak yenileyin ve hidrolik yağını değiştirin. Mümkün olan en uzun kullanım ömrü elde etmek için, Scania 10 µm lik (abs 1 ). Sadece köpük önleyici ve aşınma önleyici katkı maddeleri kullanın. Kirli bir hava filtresi, depoya kirin emilmesi riskinin artması anlamına gelir. Hava filtresindeki kir bozulan havalandırmayla ve nihayetinde deponun hasar görmesine neden olacak vakum riskiyle sonuçlanabilir. 1. Mutlak filtreleme seviyesi) bir filtrasyon önerir. Filtre 10 µm den daha büyük partiküllerin %100 ünü yakalar. Scania CV AB 2017, Sweden 24 (25)

25 Sipariş seçenekleri Hidrolik yağ Seçenek Alternatif Değişken kodu Hidrolik yağ Var 4851A Hidrolik yağ tavsiyeleri PTO larla ilgili genel bilgiler belgesinde bulunur. Scania CV AB 2017, Sweden 25 (25)

Hidrolik donanım bileşenleri. Genel. Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler

Hidrolik donanım bileşenleri. Genel. Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler Genel Genel Hidrolik donanımı çalıştırmak için fabrikadan bileşenlerin sipariş edilmesi mümkündür. Aşağıdaki bileşenler mevcuttur: Kumanda Basınç sınırlama valflı hidrolik yağ deposu Hidrolik pompa Hortumlar

Detaylı

Pnömatik sistemi ile ilgili genel bilgiler

Pnömatik sistemi ile ilgili genel bilgiler Tanımlamalar Aracın pnömatik sistemine ilişkin aşağıdaki tanımları ve konseptleri bilmek çok önemlidir: Basınçlı hava deposu Basınçlı hava deposu basınçlı hava içeren basınçlı bir depodur. Basınçlı hava

Detaylı

PTO ED160. Genel bilgiler Genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Scania CV AB 2017, Sweden 1 (8)

PTO ED160. Genel bilgiler Genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Scania CV AB 2017, Sweden 1 (8) Genel bilgiler Genel bilgiler Aşağıdaki sipariş seçenekleri ED160 PTO için mevcuttur. Hidrolik pompa bağlamak için fabrikada takılı sürüş kiti (PTO ED160P) PTO hazırlığı Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri

Detaylı

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu. Genel bilgiler

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu. Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, PTO nun 250 kw ye kadar sürekli bir güç çıkışıyla çalıştığı EK730 veya EK740 türü bir PTO ya sahip araçlardaki şanzıman yağının soğutulmasını açıklar. PTO EK750, şanzıman yağının

Detaylı

PTO ED120 UYARI! Not: Mekanik hazırlığı olmayan bir araçtaki sürüş kiti olan PTO yu sonradan takmak pahalıdır ve fazla iş yükü gerektirir.

PTO ED120 UYARI! Not: Mekanik hazırlığı olmayan bir araçtaki sürüş kiti olan PTO yu sonradan takmak pahalıdır ve fazla iş yükü gerektirir. Genel bilgiler Genel bilgiler Aşağıdaki sipariş seçenekleri ED120 PTO için mevcuttur. Hidrolik pompa bağlamak için fabrikada takılı sürüş kiti (PTO ED120P) PTO hazırlığı Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri

Detaylı

Yükseltilmiş rölanti devri. İşlev. Davranış

Yükseltilmiş rölanti devri. İşlev. Davranış İşlev İşlev Motor rölanti hızının artırılması motorun ısıtılması veya örneğin aracın pnömatik sisteminin doldurulması için uygundur. Bu fonksiyon motorun normal rölanti devrinde gücün ya da motor devrinin

Detaylı

Harici ısıtma için soğutma suyu çıkışı. Genel

Harici ısıtma için soğutma suyu çıkışı. Genel Motor soğutma suyu harici elemanları ısıtmak için kullanılabilir. Kutu gövdeleri, vinç kabinleri ve saklama kutuları birer örnek olarak gösterilebilir. Isı, silindir bloğunun içindeki akıştan alınır ve

Detaylı

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, PTO nun 250 kw ye kadar sürekli bir güç çıkışıyla çalıştığı EK30 veya EK40 türü bir PTO ya sahip araçlardaki şanzıman yağının soğutulmasını açıklar. PTO EK50, şanzıman

Detaylı

Pnömatik sistemi ile ilgili genel bilgiler. Pnömatik sistemin tasarımı. Tanımlamalar PGRT. Basınçlı hava deposu. APS (Hava İşlem Sistemi)

Pnömatik sistemi ile ilgili genel bilgiler. Pnömatik sistemin tasarımı. Tanımlamalar PGRT. Basınçlı hava deposu. APS (Hava İşlem Sistemi) Tanımlamalar Aracın pnömatik sistemine ilişkin aşağıdaki tanımları ve konseptleri bilmek çok önemlidir: Basınçlı hava deposu Basınçlı hava içeren basınçlı depo. Basınçlı hava gerektiren diğer sistemlerde

Detaylı

Soğutma suyu doldurulması. Soğutma suyu doldurma koşulları. Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI!

Soğutma suyu doldurulması. Soğutma suyu doldurma koşulları. Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI! Soğutma suyu doldurma koşulları Soğutma suyu doldurma koşulları Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI! Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışırken koruyucu ekipman kullanın. Soğutma suyu ciltte

Detaylı

Sabit yükseltilmiş rölanti hızı (UF 221) Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel. Etkinleştirme. Etkisizleştirme

Sabit yükseltilmiş rölanti hızı (UF 221) Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel. Etkinleştirme. Etkisizleştirme Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel bilgiler Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel bilgiler Sabit yükseltilmiş rölanti devri işlevi, bazı durumlarda motor rölanti devrini kontrol

Detaylı

Alarm sensörlerini bağlama. Genel

Alarm sensörlerini bağlama. Genel Genel ALM kontrol ünitesi (Alarm sistemi) harici alarm sensörlerinin bağlantısı için fabrika hazırlığıyla sipariş edilebilir. Hazırlık konnektör C8112'den oluşmaktadır. Konnektör sarı renkli olup gösterge

Detaylı

Otomatik boş vites. Genel PGRT

Otomatik boş vites. Genel PGRT Genel Genel Bu fonksiyon aşağıdaki fonksiyonlara sahip araçlarda bulunur: Otomatik şanzıman Tam otomatik Opticruise (debriyaj pedalsız araçlar) Sürücü konforunu arttırmak amacıyla, el freni uygulandıktan

Detaylı

Otomatik bir şanzımandaki PTO'nun etkinleştirilmesi

Otomatik bir şanzımandaki PTO'nun etkinleştirilmesi İşlevle ilgili genel bilgiler İşlevle ilgili genel bilgiler Otomatik vites kutusundaki (Allison) PTO etkinleştirmesi işlevi sürücü alanı ve kabinin dışından PTO etkinleştirmesi için tasarlanmıştır. Bu

Detaylı

Uzaktan motor marşı. Fonksiyon

Uzaktan motor marşı. Fonksiyon Fonksiyon Uzaktan motor çalıştırma mesela kabin dışında bir anahtar kullanarak marş anahtarını çalıştırma konumuna çevirmeden motoru çalıştırmak için kullanılır. Fonksiyon Uzaktan etkinleştirme ile motorun

Detaylı

Uzaktan el gazı kontrolü. Açıklama. Genel. Koşullar. Etkinleştirme

Uzaktan el gazı kontrolü. Açıklama. Genel. Koşullar. Etkinleştirme Açıklama Açıklama Genel Uzaktan el gazı fonksiyonu; el gazı, sınırlı el gazı ve artırılmış rölanti fonksiyonlarının uzaktan kumandası için kullanılmaktadır. Koşullar Fonksiyon, sadece el freni uygulanırken

Detaylı

Uzaktan motor marşı. İşlev. Davranış. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır.

Uzaktan motor marşı. İşlev. Davranış. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. İşlev İşlev Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Davranış Sİnyal lambaları, başlatma denemesinin başarılı olup olmadığına yönelik bir görsel onay olarak

Detaylı

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması Arkaplan Arkaplan Harici ekran göstergeleri BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Harici ekran göstergelerinin hangi araç verilerini görüntüleyeceği koşullar BICT (Bodywork

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler Aracın BCI (Üstyapı İletişim Sistemi) kontrol ünitesi aracılığıyla PTO'nun kontrolü İşlev yalnızca araçta PTO varsa kullanılabilir. Araç PTO ile donatılmışsa, BCI için bir

Detaylı

Çekme üniteleri. Genel bilgiler. Çekme üniteleri hakkında daha fazla bilgi Arka uç adaptasyonları belgesinde bulunur.

Çekme üniteleri. Genel bilgiler. Çekme üniteleri hakkında daha fazla bilgi Arka uç adaptasyonları belgesinde bulunur. Genel bilgiler Çekme birimleri, bir aracın römork çekebilmesi için donatılmış olması gereken parçanın hepsine birden verilen isimdir. Çekme biriminin amacı, aracın çekme gücünü treylera aktarmaktır. Çekme

Detaylı

Sürekli motor devri sınırlayıcısı

Sürekli motor devri sınırlayıcısı Arka Plan Arka Plan Sürekli motor devri sınırlayıcısı fonksiyonunun nasıl etkinleştirileceğine yönelik üç seçenek vardır. Aracın BCI işlevselliğiyle donatılması (Üstyapı İletişim Arabirimi): Analog sinyaller

Detaylı

Spot lambalar. Genel bilgiler. Etkinleştirme

Spot lambalar. Genel bilgiler. Etkinleştirme Genel bilgiler Bu belge spot lambalar için sipariş etme seçeneklerini belirtir ve tavandaki ya da tampondaki ilave spot lambaların bağlantısını da açıklar Aşağıdaki sipariş seçenekleri mevcuttur: A Genel

Detaylı

Tartma aletleri. Tartma hücrelerinin kurulumu

Tartma aletleri. Tartma hücrelerinin kurulumu Tartma aletleri ile ilgili genel bilgiler Tartma aletleri ile ilgili genel bilgiler Aracın yükünü tartma diğer şeyler, kullanım arasında üstyapı ve süspansiyon tipine bağlı olarak farklı şekillerde gerçekleştirilebilir.

Detaylı

Şasinin alçaltılması. Genel

Şasinin alçaltılması. Genel Genel Genel Örneğin bir vinç kullanırken veya devirme işlemi yaparken, aracın daha stabil olabilmesi için, hava körükleri hava süspansiyonlu durdurma lastiğine boşaltılıdır. Körükleri Boşalt işlevini etkinleştirme

Detaylı

İlave arka lambalar. İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel. Arka lambalar

İlave arka lambalar. İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel. Arka lambalar 341 722 340 905 341 740 İlave arka lambalar İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel bilgiler İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel bilgiler Arka lambalar 3 tip arka lamba vardır: Kompakt

Detaylı

Sesli uyarının uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama

Sesli uyarının uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama Açıklama Açıklama Sesli uyarının uzaktan etkinleştirmesi fonksiyonu, üstyapı donanımı tarafından kombinasyon aygıtındaki sesli uyarıyı etkinleştirmek için kullanılır. Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki

Detaylı

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti üniteleri

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti üniteleri Genel 493 2 190 281 2 204 973 Genel BWE sistemi (ÜStyapı Elektrik Sistemi) BI (Üstyapı İletişim Arabirimi) kontrol ünitesinin ilk olarak sunduklarından daha fazla giriş ve çıkışa ihtiyaç duyulması durumunda

Detaylı

Kanca sistemli kamyonlar

Kanca sistemli kamyonlar Genel bilgiler Genel bilgiler Kanca sistemli kamyonlar gevşek yük taşıyıcıları taşımak için kullanılır. Yüklerin taşınması yük taşıyıcıyı mesela kanca kolu veya kablosu kullanılarak kamyonun arka ucuna

Detaylı

Çalışma lambası. Genel. Çalışma lambalarına ilişkin daha fazla bilgi Çalışma lambasını etkinleştirme belgesinde

Çalışma lambası. Genel. Çalışma lambalarına ilişkin daha fazla bilgi Çalışma lambasını etkinleştirme belgesinde Genel Hazırlıklara, kablo uçları, anahtar modülündeki anahtarlar ve konnektörleri olan bir kablo tertibatı dahildir. Ayrıca fabrika çıkışı lambaları sipariş etmek de mümkündür. Tüm lambalar yedek parça

Detaylı

Üstyapı fonksiyonlarına dair kablo tesisatı. Kabinden şasiye kablo tesisatı

Üstyapı fonksiyonlarına dair kablo tesisatı. Kabinden şasiye kablo tesisatı Kabinden şasiye kablo tesisatı Üstyapı konsolundan gelen sinyaller şasi çerçevesindeki üstyapı fonksiyonlarına kablo tesisatıyla gönderilir. Kablo tesisatı üstyapı konsolundaki C494 konnektöründen şasideki

Detaylı

Motorun kapatılmasının izlenen uzaktan devreye sokulması

Motorun kapatılmasının izlenen uzaktan devreye sokulması Açıklama Açıklama Motorun kapatılmasının izlemeli uzaktan etkinleştirmesi işlevi (motor durdurma 2) motoru kabinin dışından kapatmak için kullanılır. Bu motorun uzaktan etkinleştirilmesinden daha güvenli

Detaylı

Aracın hızını sınırlama fonksiyonları. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler. Hız sınırlayıcılar arasında öncelik sırası.

Aracın hızını sınırlama fonksiyonları. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler. Hız sınırlayıcılar arasında öncelik sırası. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler Scania hız sınırlama için üç fonksiyon sunar. Bu fonksiyonlar, örneğin çöp kamyonları, itfaiye araçları ve ağır mallar taşıyan

Detaylı

Tork aralığı dahilinde maksimum yük (Nm)

Tork aralığı dahilinde maksimum yük (Nm) Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler PTO'ları ve PTO'lar için elektrikli tertibatı doğrudan fabrikadan sipariş edin. Parça ekleme oldukça maliyetli olacaktır. Tavsiye edilen

Detaylı

Beton pompalama kamyonları

Beton pompalama kamyonları Genel bilgiler Genel bilgiler Beton pompalama kamyonları hidrolik olarak kontrol edilen bir kol ile genellikle araçtan belirli bir mesafede olan yerlere beton pompalamak için kullanılır. Üstyapı torsiyonel

Detaylı

Merkezi elektrik üniteleri. Genel. Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır:

Merkezi elektrik üniteleri. Genel. Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır: Genel Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır: Genel Açıklama Tanımlama Konum Merkezi elektrik ünitesi P2 Kabinde, yolcu koltuğunun Üstyapı merkezi elektrik P9 önünde, koruyucu mahfazanın ünitesi arkasındaki

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler. Farklı tür PTO ların kontrolü hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur:

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler. Farklı tür PTO ların kontrolü hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur: Genel bilgiler Araçları fabrikada PTO takılı şekilde sipariş etmek mümkündür. Araçları fabrikada takılı PTO için elektrik tesisatı ile sipariş etmek de mümkündür. PTO lar mesela üstyapı imalatçısı tarafından

Detaylı

Soğutma suyu doldurulması

Soğutma suyu doldurulması Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI! Soğutma sisteminde değişiklikler yapılırken soğutma sisteminin boşaltılması, yeniden doldurulması ve basınç testinin

Detaylı

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan Arkaplan Arkaplan Kana kaldıraçlı kamyonu veya damperli gövdeyi kullanırken aracın manevra yapmasını kolaylaştırmak için, motor devrini geçici olarak arttırmak olumlu olabilir. Sürüş modu boş vites haricindeki

Detaylı

Şasinin alçaltılması. Genel

Şasinin alçaltılması. Genel Genel Genel Örneğin bir vinci çalıştırırken veya boşaltırken, aracın daha stabil olabilmesi için, hava körükleri hava süspansiyonlu durdurma lastiğine boşaltılmalıdır. Körükleri Boşalt işlevini etkinleştirme

Detaylı

Pnömatik sistemin modifiye edilmesi

Pnömatik sistemin modifiye edilmesi Modifikasyon ve dönüştürme koşulları Modifikasyon ve dönüştürme koşulları ÖNEMLİ! Kontrol ünitelerinin yeniden programlamalarını gerektiren fren sisteminin dönüştürülmesi yalnızca Scania servisi tarafından

Detaylı

Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama

Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama Açıklama Açıklama Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi ön cam sileceklerini kabinin dışından çalıştırmak için kullanılır. Ön cam sileceği hızı Scania Diagnoz Programlayıcısındaki (SDP3) ayarlanabilir

Detaylı

Bir düz şanzımanın sökülmesi. Genel. Emniyet. GR801, GR900, GRS890, GRS900 ve GRS920 şanzımanlar için geçerlidir. ÖNEMLİ!

Bir düz şanzımanın sökülmesi. Genel. Emniyet. GR801, GR900, GRS890, GRS900 ve GRS920 şanzımanlar için geçerlidir. ÖNEMLİ! Genel Genel GR801, GR900, GRS890, GRS900 ve GRS920 şanzımanlar için geçerlidir. Emniyet ÖNEMLİ! Sadece bir krikoyla desteklenen bir aracın altında asla çalışmayın. Destekler kullanın. Varsa, körükteki

Detaylı

Pnömatik sistemin modifiye edilmesi

Pnömatik sistemin modifiye edilmesi Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, pnömatik sistemin nasıl modifiye edileceğini ve üzerinde nasıl çalışılacağını açıklar. Belge aşağıdaki gibi bölünmektedir: Modifikasyon ve dönüştürme koşulları Yüksek

Detaylı

Egzoz sisteminin modifiye edilmesi

Egzoz sisteminin modifiye edilmesi Egzoz sisteminde yapılan tüm değişiklikler sertifikayı etkiler. Daha fazla bilgi için bir Scania bayisiyle temasa geçin. Tüm motor tipleri ve egzoz sistemleri için genel sınırlamalar ÖNEMLİ! Aracın egzoz

Detaylı

Şartlı çıkış sinyalleri. İşlev. Davranış

Şartlı çıkış sinyalleri. İşlev. Davranış İşlev İşlev Üstyapıcının farklı üstyapı fonksiyonlarını ve cihazlarını kontrol etmek için kullanabildiği 3 şartlı çıkış sinyali bulunmaktadır. Davranış Bu 3 şartlı çıkış sinyalleri birbirlerinin birebir

Detaylı

PTO seçimi. Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım

PTO seçimi. Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler Not: PTO'ları ve PTO'lar için elektrikli tertibatı doğrudan fabrikadan sipariş edin. Parça ekleme oldukça maliyetli olacaktır. Parça ekleme,

Detaylı

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üstyapı konsolu, kaporta işlevleri için kullanılan konnektörler için braket görevi gören bir panel bölmesidir. Konnektörler iki kablo tesisatına

Detaylı

Gösterge. Açıklama. Genel. Takometre. Kalibrasyon

Gösterge. Açıklama. Genel. Takometre. Kalibrasyon Açıklama Açıklama Genel Motor devri ve yağ basıncı için C49 soketine ekran göstergeleri bağlamak mümkündür. Bu bölüm bu bağlantıların nasıl yapılacağını anlatır. Pim 7 bir takometre bağlamak ve pim 8-12

Detaylı

Otomatik boş vites. Dahili araç sinyalleri ve analog sinyaller kullanarak etkinleştirme

Otomatik boş vites. Dahili araç sinyalleri ve analog sinyaller kullanarak etkinleştirme Arka Plan Arka Plan Otomatik boş vites fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Otomatik boş vites dahili araç sinyalleri, analog sinyaller ve Harici CAN (Controller

Detaylı

Üstyapılar için anahtarlar. Genel

Üstyapılar için anahtarlar. Genel Genel Genel Bu belge, üstyapıcılar tarafından kullanılabilen anahtarların bir özetini içerir. Anahtarlar ve kontak muhafazaları Scania bayilerinden sipariş edilebilir. Ayrıca özel sembollere sahip düğmeler

Detaylı

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması. İşlev PGRT

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması. İşlev PGRT İşlev İşlev Sürücü alanından farklı bir yerde konumlanan ekran göstergeleri araç verilerinin görüntülenmesi ve okunması için kullanılır. Not: İşlev, Harici CAN ile kullanılamaz. :0-005 Yayım 4 tr-tr (4)

Detaylı

EG PTO'ların etkinleştirilmesi. İşlev

EG PTO'ların etkinleştirilmesi. İşlev İşlev EG PTO'ların etkinleştirilmesi Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir (Bodywork Communication

Detaylı

Yükseltilmiş rölanti devri

Yükseltilmiş rölanti devri Arka Plan Arka Plan Yükseltilmiş rölanti devri fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Bu fonksiyon hem analog sinyallerle hem de Harici CAN (Controller Area

Detaylı

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üstyapı konsolu, kaporta işlevleri için kullanılan konnektörler için braket görevi gören bir panel bölmesidir. Pimlerin, sinyallerin ve

Detaylı

ED PTO etkinleştirmesi. Genel bilgiler. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir.

ED PTO etkinleştirmesi. Genel bilgiler. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir. Genel bilgiler ED PTO motor tarafından mekanik olarak çalıştırılır ve motor çalışırken daima çalışır. PTO devreden çıkarıldığında bağlantısı çalıştırması niyetlenen fonksiyondan kesilir. PTO'ların nasıl

Detaylı

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan Arkaplan Arkaplan Kanca kaldıraç dişlisi veya damper gövdesi kullanıldığında, araç sabit iken gövdenin çalışmasını kolaylaştırmak için motor devrinin geçici olarak arttırılması önerilebilir. Sürüş modu

Detaylı

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. Fonksiyon

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. Fonksiyon Fonksiyon Fonksiyon Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. PTO'ların nasıl

Detaylı

ED PTO etkinleştirmesi. İşlev

ED PTO etkinleştirmesi. İşlev İşlev ED PTO etkinleştirmesi Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Bir ED PTO'su diğer PTO'lar

Detaylı

Çamurluk. Çamurluk ve tozluklarla ilgili genel bilgi. Sprey-bastırma aygıtı

Çamurluk. Çamurluk ve tozluklarla ilgili genel bilgi. Sprey-bastırma aygıtı Çamurluk ve tozluklarla ilgili genel bilgi Çamurluk ve tozluklarla ilgili genel bilgi Bazı ülkelerin 109/2011 No AB direktifi Komisyon Tüzüğü (AB) gibi çamurlukları ve tozlukları düzenleyen yasal düzenlemeleri

Detaylı

Alt şasi ve bağlantısının seçilmesi. Açıklama. Tavsiyeler

Alt şasi ve bağlantısının seçilmesi. Açıklama. Tavsiyeler Açıklama Açıklama Çalışma sırasında oluşabilecek her tip gerilmeyi karşılayabilmek için şasi çerçevesi, alt şasi ve takviye birlikte etkileşim gösterir. Alt şasi boyutlandırma ve tasarımı, ek ve takviyesi,

Detaylı

Şanzımanın çıkarılması. Genel. Aletler. GR/S/O 875/895/9105/R şanzımanlar için geçerlidir. Scania'dan uygun alet örnekleri:

Şanzımanın çıkarılması. Genel. Aletler. GR/S/O 875/895/9105/R şanzımanlar için geçerlidir. Scania'dan uygun alet örnekleri: Genel Genel GR/S/O 875/895/9105/R şanzımanlar için geçerlidir. Aletler Scania'dan uygun alet örnekleri: Parça numarası Tanımlama 99 309 Döndürme aleti 99 318 Motor desteği 99 502 Debriyaj bilyası aleti

Detaylı

3.1. Proje Okuma Bilgisi 3.1.1. Tek Etkili Silindirin Kumandası

3.1. Proje Okuma Bilgisi 3.1.1. Tek Etkili Silindirin Kumandası HİDROLİK SİSTEM KURMAK VE ÇALIŞTIRMAK 3.1. Proje Okuma Bilgisi 3.1.1. Tek Etkili Silindirin Kumandası Basınç hattından gelen hidrolik akışkan, 3/2 yön kontrol valfine basılınca valften geçer. Silindiri

Detaylı

Görünürlük ve aydınlatma için fonksiyonların uzaktan etkinleştirilmesi

Görünürlük ve aydınlatma için fonksiyonların uzaktan etkinleştirilmesi Arka Plan Arka Plan Görünürlüğün ve aydınlatmanın uzaktan etkinleştirilme fonksiyonları BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Fonksiyonlar ya analog sinyallerle ya

Detaylı

Çalışma lambasının etkinleştirilmesi. Açıklama. Genel. İtme düğmesi parça eklemesi. Bağlantı seçenekleri PGRT

Çalışma lambasının etkinleştirilmesi. Açıklama. Genel. İtme düğmesi parça eklemesi. Bağlantı seçenekleri PGRT Açıklama Açıklama Genel Çalışma lambasını etkinleştirme fonksiyonu çalışma lambalarını açmak ve kapatmak için kullanılır. Bunlar kabinin arka duvarında, şaside, üstyapının farklı parçaları üzerinde veya

Detaylı

Yakıt tüketimi ile ilgili genel bilgiler. Hava direnci

Yakıt tüketimi ile ilgili genel bilgiler. Hava direnci Özet Özet Bu belgede, bir aracın yakıt tüketimini etkileyen faktörler özetlenip açıklanmaktadır. PTO, aracı ileriye doğru hareket ettirmek için ne kadar enerji kullanılacağını etkileyen en önemli etkenlerden

Detaylı

C494 - Kabinden şasiye kadar kablo tesisatı için konnektör

C494 - Kabinden şasiye kadar kablo tesisatı için konnektör C494 C494 C494, aracın teknik özelliklerine bağlı olarak üstyapı imalatçısına bir takım sinyallere ve işlevlere erişim sağlayan 21 pimli bir konektördür. Konektör ayrıca sinyalleri üstyapı konsolundaki

Detaylı

Yakıt soğutucusunun bağlanması ve soğutma havası girişinin geliştirilmesi

Yakıt soğutucusunun bağlanması ve soğutma havası girişinin geliştirilmesi Yakıt soğutucusu ihtiyacına dair genel bilgiler Yakıt soğutucusu ihtiyacına dair genel bilgiler Güç çıkışı nispeten yüksek olduğunda HPI ve PDE sistemli araçlar hareketsiz olarak kullanıldığında geri dönüş

Detaylı

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör C449 hakkında genel bilgi C449 hakkında genel bilgi C449, otomatik şanzıman ve römork bağlantılarına ilişkin işlevlere erişim sağlayan 18 pimli bir konnektördür. Otomatik şanzıman işlevlerine ilişkin bağlantı

Detaylı

Egzoz sisteminin modifiye edilmesi

Egzoz sisteminin modifiye edilmesi Egzoz sisteminin modifiyesindeki sınırlamalar Egzoz sisteminin modifiyesindeki sınırlamalar Tüm motor tipleri ve egzoz sistemleri için genel sınırlamalar ÖNEMLİ! Aşağıda belirtilen durumlara neden olabildiği

Detaylı

HİDROLİK MERDİVENLİ İTFAİYE EKİPMANI TEKNİK ŞARTNAMESİ

HİDROLİK MERDİVENLİ İTFAİYE EKİPMANI TEKNİK ŞARTNAMESİ HİDROLİK MERDİVENLİ İTFAİYE EKİPMANI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1- SU TANKI: St -37 A1 kalite 5 mm sac kullanılmaktadır. Tank içinde Enine 2, Boyuna 4 adet tank malzemesi ile ayni malzemeden dalgakıran Tank üzerinde

Detaylı

Tork sınırlayıcı. Analog sinyaller kullanarak etkinleştirme. Harici CAN kullanarak etkinleştirme

Tork sınırlayıcı. Analog sinyaller kullanarak etkinleştirme. Harici CAN kullanarak etkinleştirme Arka Plan Arka Plan Tork sınırlayıcı fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Bu fonksiyon hem analog sinyallerle hem de Harici CAN (Controller Area Network)

Detaylı

PİŞİRGEN MAKİNA İMALAT SAN. DEM. SAC PROF. TİC LTD. ŞTİ.

PİŞİRGEN MAKİNA İMALAT SAN. DEM. SAC PROF. TİC LTD. ŞTİ. PİŞİRGEN MAKİNA İMALAT SAN. DEM. SAC PROF. TİC LTD. ŞTİ. SU TANKERİ VE ARAZÖZ 2013 A. GENEL BİLGİLER Su tankerleri ve arazözler, gereken durumlarda içme suyu veya temizlik amaçlı kullanılacak suyun belirli

Detaylı

Sıcak bileşenlerle bağlantı sırasında yanma ve zarar görme riski

Sıcak bileşenlerle bağlantı sırasında yanma ve zarar görme riski Sıcak bileşenler Sıcak bileşenler UYARI! Kamyondaki egzoz sistemi ağır çalışma yükünde iken 500 C'yi aşan sıcaklıklara ulaşabilir. Üstyapı ekipmanı egzoz sistemine çok yakın yerleştirildiğinde veya yanıcı

Detaylı

Yönlendirme aksı takılması

Yönlendirme aksı takılması Bir ilave dingil takılmasına dair genel bilgiler Bir ilave dingil takılmasına dair genel bilgiler Ek ilave dingiller takılırken orijinal Scania yedek parçaları kullanın. Bunun avantajları şu şekildedir:

Detaylı

Topraklama ve güç kaynağı

Topraklama ve güç kaynağı Akü topraklama vidasının üstyapı işlevlerinin topraklanması için kullanılmaması gerekir. Şasi çerçevesi üzerindeki üstyapı işlevleri için tüm topraklamanın akünün eksi kutbu sol şasi elemanına bağlı olduğundan

Detaylı

Müşteriye teslimattan önce kalite ve güvenlik kontrolü 2: Kontrol listesi

Müşteriye teslimattan önce kalite ve güvenlik kontrolü 2: Kontrol listesi Açıklama Açıklama Bu belgenin amacı üstyapı montajının araç ömrü süresince yüksek kalite ve minimum bedensel yaralanma ile maddi hasar sağlayacak şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kontrol

Detaylı

Kablo ve uçları üzerinde çalışma. Genel. Mevcut kablo tesisatları hakkında bilgiler aşağıdaki belgelerde bulunur:

Kablo ve uçları üzerinde çalışma. Genel. Mevcut kablo tesisatları hakkında bilgiler aşağıdaki belgelerde bulunur: Genel Üstyapı imalatını kolaylaştırmak için tüm şasiler adaptasyonlarla hazırlanır. ve kablo tesisatları fabrikadan hazırlık olarak sipariş edilebilir. Bu belge aşağıdaki bilgileri açıklar: Gösterge grubundaki

Detaylı

Merkezi elektrik ünitesi. Merkezi elektrik ünitesi

Merkezi elektrik ünitesi. Merkezi elektrik ünitesi yolcu tarafında, gösterge panelindeki eşya gözünün altında bulunur. Aşağıdaki şekilde açın: 1. Gösterge panelindeki eşya gözünün kapağını açın. Kapak yolcu koltuğunun ön kısmında yer alır. 2. Lastik döşemeyi

Detaylı

Arka lift hazırlığı. Hazırlıkla ilgili genel bilgiler. Eylül 2015'ten bu yana üretilen araçlar. Kasım 2007'den bu yana üretilen araçlar

Arka lift hazırlığı. Hazırlıkla ilgili genel bilgiler. Eylül 2015'ten bu yana üretilen araçlar. Kasım 2007'den bu yana üretilen araçlar Hazırlıkla ilgili genel bilgiler Hazırlıkla ilgili genel bilgiler Arka liftin elektrik bağlantısını kolaylaştırmak için arka lift kablo tesisatı için bağlantı hazırlık paketi fabrikadan sipariş edilebilir.

Detaylı

Arka uzantıyı değiştirme. Arka çıkıntının değiştirilmesiyle ilgili genel bilgi. Fabrika uyarlaması. Yedek parçalar,

Arka uzantıyı değiştirme. Arka çıkıntının değiştirilmesiyle ilgili genel bilgi. Fabrika uyarlaması. Yedek parçalar, Arka çıkıntının değiştirilmesiyle ilgili genel bilgi Arka çıkıntının değiştirilmesiyle ilgili genel bilgi Fabrika uyarlaması Arka çıkıntı, 10 mm'nin katları şeklinde artan uzunluklarda fabrikadan sipariş

Detaylı

Şanzımanın çıkarılması. Genel. Teknik özellikler. Aletler. Varyantlı GA750/751/752 ve GA851/852 için geçerlidir.

Şanzımanın çıkarılması. Genel. Teknik özellikler. Aletler. Varyantlı GA750/751/752 ve GA851/852 için geçerlidir. Genel Genel Varyantlı GA750/751/752 ve GA851/852 için geçerlidir. Teknik özellikler Belirtilen ağırlıklar içinde sıvı olmayan şanzımanı gösterir. Şanzımanın ağırlık merkezi sıvı filtre kapağının aşağı

Detaylı

EW 100. EW100 mobil ekskavatör ile hızla yola koyulun. Tekerlekli Ekskavatörler

EW 100. EW100 mobil ekskavatör ile hızla yola koyulun. Tekerlekli Ekskavatörler EW 100 Tekerlekli Ekskavatörler EW100 mobil ekskavatör ile hızla yola koyulun 10 tonluk mobil ekskavatör EW100, güçlü bir çıkış, düşük yakıt tüketimi ve özellikle kullanıcı dostu özellikleriyle göz doldurur.

Detaylı

Uzun far veya spot lambalarının yanıp sönmesinin uzaktan devreye alınması

Uzun far veya spot lambalarının yanıp sönmesinin uzaktan devreye alınması Açıklama Açıklama Genel Gövde imalatçısı bu fonksiyonu uzun farların veya spot lambalarının nasıl aydınlanacağını seçmek için kullanabilir. Koşullar Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki koşullar karşılanmalıdır:

Detaylı

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti ünitesi. IP sınıflandırması PGRT

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti ünitesi. IP sınıflandırması PGRT 1 4 7 10 13 19 22 25 28 31 34 37 2 38 3 6 9 12 15 21 24 27 30 31 36 39 PGRT Genel Genel Şasi ve üstyapı arasındaki iletişim, C259 konnektöründeki yapılandırılabilir giriş ve çıkışlar aracılığıyla yürütülür.

Detaylı

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. İşlev

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. İşlev İşlev İşlev Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. PTO'nun doğru bir şekilde çalışmasının kontrolü

Detaylı

Hazırlanmış kablolama için alarm bağlantısı. Açıklama

Hazırlanmış kablolama için alarm bağlantısı. Açıklama Alarm kontrol ünitesinin, aşağıdaki fonksiyonları bağlayabilmek için fabrikadan hazırlanmış olarak elde edebileceği bağlantıları vardır: Kapı kilidi ile birlikte çalışması için kargo bölgesinin merkezi

Detaylı

Değiştirilebilir yük taşıyıcıları

Değiştirilebilir yük taşıyıcıları Genel bilgiler Genel bilgiler Değiştirilebilir yük taşıyıcı, esnekliği arttıran ve araç için durma zamanını azaltan yük taşıyıcıyı hızlıca değiştirmek için kullanılır. Yük değiş tokuşunun en genel türü,

Detaylı

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör - Otomatik şanzıman ve römork için konnektör 'a giriş 'a giriş, otomatik şanzımanlar ve römork bağlantılarına ilişkin işlevlere erişim sağlayan 18 pimli bir konnektördür. Otomatik şanzıman işlevlerine

Detaylı

Arka alt koruma. Genel

Arka alt koruma. Genel Genel Genel UN ECE R58 standardı ile uyum için kamyonlara arka alt korumanın takılması gerekmektedir. Alt koruma fabrikadan temin edilebilir ya da üstyapı imalatçısı tarafından takılabilir. Bu belgede,

Detaylı

Takviye. Arka kısım. Uç bağlantı demiri ÖNEMLİ! Uç bağlantı demirleri, merkez monteli çeki kanca traversi bulunmayan kamyonlara takılmalıdır.

Takviye. Arka kısım. Uç bağlantı demiri ÖNEMLİ! Uç bağlantı demirleri, merkez monteli çeki kanca traversi bulunmayan kamyonlara takılmalıdır. Uç bağlantı demiri ÖNEMLİ! Uç bağlantı demirleri, merkez monteli çeki kanca traversi bulunmayan kamyonlara takılmalıdır. Üst yapı imalatçısının, Scania dışında bir üreticiden alınmış bir uç bağlantı demirini

Detaylı

434F2. Caterpillar 434F2 Kazıcı Yükleyici. Motor CAT C 4.4 Beygir Gücü kw / 101 hp Çalışma Ağırlığı

434F2. Caterpillar 434F2 Kazıcı Yükleyici. Motor CAT C 4.4 Beygir Gücü kw / 101 hp Çalışma Ağırlığı Motor CAT C 4.4 Beygir Gücü 74.5 kw / 101 hp Çalışma Ağırlığı 8400-10 900 kg Beko Kazı Derinliği Uzatmalı Stik (SAE) 4353-5330 mm 434F2 Çalışma ağırlığı ve diğer özellikler makina konfigürasyonuna göre

Detaylı

PİŞİRGEN MAKİNA İMALAT SAN. DEM. SAC PROF. TİC LTD. ŞTİ.

PİŞİRGEN MAKİNA İMALAT SAN. DEM. SAC PROF. TİC LTD. ŞTİ. PİŞİRGEN MAKİNA İMALAT SAN. DEM. SAC PROF. TİC LTD. ŞTİ. VİDANJÖR 2013 A. GENEL BİLGİLER Vidanjörler araç üzerine montajı yapılan ve fosseptik ya da çamurlu sıvıları vakum ile emerek tank içerisinde toplayan

Detaylı

Sökülebilen gövdeli kamyonlar. Sökülebilen gövdeli kamyonlar hakkında genel bilgi

Sökülebilen gövdeli kamyonlar. Sökülebilen gövdeli kamyonlar hakkında genel bilgi Sökülebilen gövdeli kamyonlar hakkında genel bilgi Sökülebilen gövdeli kamyonlar hakkında genel bilgi Sökülebilen üstyapılı kamyonlar torsiyonel olarak esnek kabul edilir. Sökülebilen üstyapılı kamyonlar

Detaylı

Akü bakımı UYARI! Akü bakımı hakkında genel bilgi Akü bakımı hakkında genel bilgi. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım

Akü bakımı UYARI! Akü bakımı hakkında genel bilgi Akü bakımı hakkında genel bilgi. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Akü bakımı hakkında genel bilgi Akü bakımı hakkında genel bilgi UYARI! Aküler aşındırıcı asit içerir. Bu nedenle akü üzerinde çalışırken son derece dikkatli olunmalı ve uygun koruyucu donanım kullanılmalıdır.

Detaylı

Şasi üzerinde çalışma için sınırlamalar. Genel bilgiler

Şasi üzerinde çalışma için sınırlamalar. Genel bilgiler Genel bilgiler Üstyapıyı planlayabilmek için, erken bir aşamada bir araç için neye izin verilip neye izin verilmediğini bilmek çok önemlidir. Genel bilgiler Bu döküman, opsiyonel donanımların ve üstyapının

Detaylı

Üstyapı arayüzü. Açıklama. Üstyapı arayüzü. BWS (Bodywork System)

Üstyapı arayüzü. Açıklama. Üstyapı arayüzü. BWS (Bodywork System) Açıklama Açıklama Üstyapı arayüzü Scania araçlarındaki elektrik sistemi, (CAN protokolü üzerine kurulu) bir ortak ağ yoluyla birbiri ile iletişim sağlayan bir dizi kontrol ünitesine dayanır. Mevcut teknolojiyi

Detaylı

People. Passion. Performance. Seyyar Dizel Kompresörler Güvenilir Performans için Üretildi

People. Passion. Performance. Seyyar Dizel Kompresörler Güvenilir Performans için Üretildi People. Passion. Performance. Seyyar Dizel Kompresörler Güvenilir Performans için Üretildi Güç İhtiyacınız Olan Her Zaman Her Yerde Seyyar kompresörlerin tek görevi vardır: ihtiyaç olan yerde ve zamanda

Detaylı

NEW HOLLAND. TR6 Serisi

NEW HOLLAND. TR6 Serisi NEW HOLLAND TR6 Serisi New Holland markası, çiftçilerimizden aldığı desteği kendi tecrübesi ile birleştirerek yüksek teknolojiye sahip traktörler üretiyor. NEW HOLLAND TR6 Serisi TR6 Serisi 4 Silindirli

Detaylı

95 C 99 HP 105 C 107 HP 115 C 114 HP İL MOTORLARIN

95 C 99 HP 105 C 107 HP 115 C 114 HP İL MOTORLARIN FARMALL C Serisi Yeni Nesil Common Rail Motorlar Çünkü işler yarını beklemez Case IH Farmall C serisi traktörlerde sunulan silindirli F5C motorlar; yenilikçi tasarımlarıyla güç ve ekonomiyi bir araya getirmektedir.

Detaylı

Motor Gücü (Net): 202 kw ( 271 Hp) Çalışma Ağırlığı: kg ~ kg Kova ISO/SAE: 1.55 ~ 2.20 m3. The global power...

Motor Gücü (Net): 202 kw ( 271 Hp) Çalışma Ağırlığı: kg ~ kg Kova ISO/SAE: 1.55 ~ 2.20 m3. The global power... Motor Gücü (Net): 202 kw ( 271 Hp) Çalışma Ağırlığı: 34.000 kg ~ 36.500 kg Kova ISO/SAE: 1.55 ~ 2.20 m3 The global power... Yeni motor, Avrupa Birliği III A standartlarına uygun olmakla birlikte, EPA Tier

Detaylı