Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur."

Transkript

1

2

3 1 Netsim in başarısı nın ardında 1987 den beri gelen deneyimi, destek sunma kapasitesi, bilişim konusunda tüm bileşenleri bünyesinde bulundurması ve binlerce müşterisinden yıllar boyu aldığı tecrübeler yatar. Deneyimlerini yazılım ürünlerine yansıtabilmesi önemli bir değer olarak devam etmektedir. Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur. Netsim, üretmiş olduğu Ofisnet yazılımı ile ihtiyaçlarınıza cevap verecek güçlü, uçtan uca çözümleriyle, tüm işlemlerinizi optimize ederek kurumunuza katma değer katan, verimliliğinizi artıran, gerçekçi bir bakış açısı sağlayan ortam sunar. Ofisnet, firmanıza göre tanımlanabilir yapıdaki operasyonlar ile Satış Yönetimi, Satın Alma Yönetimi, Stok Yönetimi, Finansman Yönetimi, Sabit Kıymet Yönetimi, Genel Muhasebe gibi tüm iş süreçlerini uçtan uca yönetirken, Üretim, WebAll (B2B, B2C, Satın Alma Sistemi-SAS, CRM), WorkAll İnsan Kaynakları (PDKS, BORDRO), Müşteri İlişkileri Yönetimi(CRM), Mobil, İstasyon, Market, Restoran, Kargo Yönetimi, Bina Yönetimi, PDA depo operasyonları modülleriyle tümleşik bir yapı içerisinde sektörel çözümler sunar. Teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetler, kurum içi ve dışı uzmanların birikimlerini, bilgilerini ve üretim gücünü deneyimimizle birleştirerek sizlere verimli, hızlı, pratik ve bütünleşik çözümler sunmak içindir.

4 Kalite Politikamız 2 B irlik ve beraberliğini disiplinle yoğurur, ekip ruhunu planlı çalışmayla birleştirir, bilgece bilgiye değer verir, kârlılığı müşteri memnuniyetinde görür ve satışı yapılan ürünlerden üretime, eğitimden destek hizmetlerine kadar sürekli iyileştirmeyi, bayi ve müşterileri ile karşılıklı güvene dayalı yakın işbirliği geliştirmeyi, güçlü güvenilir yapısı, huzurlu ortamıyla personelinin katılımını teşvik etmeyi, bilimsel yönetim yaklaşımıyla da ürün ve hizmetlerini Yüksek Kalite Anlayışı içerisinde müşterilerine sunmayı ilke edinir.

5 3 Özelliklerimiz Esnek Yapı, Bütünleşik Sistem, Etkin Çözümler... Tecrübe ile desteklenmiş yenilikçi ürünler Müşterileri geleceğe taşıyan anlayış Sektörel çözümler Genç ve dinamik bir kadro Geniş müşteri portföyü Ülke çapında destek ve danışmanlık Teknolojik Zamanın gereksinimlerine uygun, geleceğe hazır

6 Ofisnet Genel Özellikleri 4 Parametrik Yapı; Esnek ve parametrik yapısı sayesinde, standart ticari işlemlerle birlikte işletme yapısına uyarlanabilir operasyonlar tanımlanabilir. Bütünleşik Sistem; Her bölüm diğerleri ile tamamen tümleşik bir yapıdadır. İlişkisel veritabanına kaydedilen veriler sisteme bir kez kaynağından girilir ve ilgili diğer tüm kullanıcılar bilgiye her noktadan, her zaman erişebilir. Modüller, ticari yapıya tam bütünleşik olarak çalışır. Sektörel Çözümler; Ofisnet, kapsamlı ürün özelliklerinin yanında öğrenme ve kullanım kolaylığı, geniş kullanıcı tabanı ve bir çok sektöre cevap veren çözümler sunar. Verimlilik; Bilgi sistemlerinin etkin kullanımı ile işletmelerde verimliliği artırır. İş Süreçleri Takibi; Tüm işlemler, işleyiş süreçleri içinde farklı noktalarda oluşturulup takibi yapılabilir. Nokta bazında veya tüm noktalar için işlem değerlendirmesi, kâr-zarar analizi, gelirgider takibi yapılabilir. Zamandan Kazanç; Yasal, sektörel ve finans alanındaki yenilikler Ofisnet in parametrik yapısı sayesinde sisteme kolaylıkla uyarlanabilir, böylece doğal sürecin devamı için zamandan kazanç sağlanır.

7 5 Güvenlik Menülere hızlı ulaşım K S ayıt görme, ekleme, değiştirme, kullanma ve silme yetkileri, istenen kullanıcı ve gruplara verilebilir. Fiyat değiştirme, indirim oranı yetkiye bağlanabilir. Bilgi sisteminin güvenliği erişim kontrolleri ile sağlıklı bir şekilde yürütülür. ık yapılan işlemler ana menü üzerine yerleştirilerek menüye çabuk erişim sağlanır. Kayıtlara hızlı erişim için pratik sıralama ve filtreleme seçeneği mevcuttur. Stoksal işlemlerde bir tuşa basarak ürün fiyatlandırması, stoktaki durumu gibi birçok bilgiye erişilebilir. Çoklu Döviz Sistemi T üm işlemler çoklu döviz sistemini destekler. Günlük kurlar geriye dönük takip edilebilir. Kur bilgileri internetten otomatik olarak güncellenebilir. Barkod lu Sistem T üm işlemlerde barkod desteği mevcuttur. İstenilen format, içerik ve miktarda barkod basılabilir. Toplu SMS & B ütün raporlar mail edilebilir. Kampanya ve duyurular, cari bakiye, vadesi geçmiş taksitler, satışlar, ödemeler, tahsilatlar mail veya sms yoluyla ilgililere, belirlenen zamanda veya bir işleme bağlı olarak gönderilebilir. Standart Kolaylaştırma Araçları B irbirine benzer özellikteki tüm işlemler çoğaltılabilir. İşlemler ve tanım kartları; XML olarak dışarı gönderebilir, başka bir XML dosyadan içeri alınabilir, döküman bağlantısı yapılabilir.

8 6 Verimlilik, kârlılık ve üretkenlik...

9 7 Finans Yönetimi Tüm koşul ve gereksinimler göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Finansal kaynakların enflasyona karşı korunmasını ve nakit akışının yönetilmesini sağlar. Borç-alacak otomatik işlem kapatmalarıyla kapatma işlemleri pratik bir şekilde yürütülür. Pos ve kredi kartı hesaplarının takibi yapılabilir. Raporlama ve Arayüz Tasarımı Ofisnet in tüm bölümlerinde işlemlerin sonuçlarıyla ilgili karar ve analiz imkânı sunan raporlar mevcuttur. Yeni alanlar ekleme, istenmeyen alanların çıkarılması ve gerekli hesaplamalar rapor tasarımına uygulanabilir. Döviz cinslerine göre kredi izleme imkânı vardır. Teminat türleri tanımlanabildiği gibi tanımlı alınan - verilen teminat mektupları ve ipotek çeşitleri takip edilebilir. Firma ve cari limit yönetimi vardır. Klasik kasa defteri yapısı benzer şekilde izlenebilir. Çek ve senetler üzerinde yapılacak bir sonraki işlem, çek-senet in durumuna göre otomatik oluşturulur. Renk, font gibi görsel özellikler değiştirilebildiği gibi şirket logosu veya istenen imajlar eklenebilir. Çek ve senet bordrolarında vâdeleri ve bankaları farklı birden çok çek-senet işlemi yapılıp aynı ekranda ortalama vâde, kalan gün sayısı ve toplam tutar görülebilir. Yeni filtreler eklenebilir, sorgulamalarda değişiklik yapılabilir. Vâde ve kur farkları otomatik hesaplanabilir. Rapor görüntüleri, kaydedilebilir, mail gönderilebilir. Ekranlara bağlı raporlar oluşturulabilir. Ekranlar, ihtiyacı ve pratikliği sağlamak için istenen şekilde tasarlanabilir. Gereksiz görülen veri giriş alanları kullanım dışı bırakılabilir. Liste şeklindeki tüm yapılar üzerindeki veriler, kopyalanarak herhangi bir metin ortamına aktarılabilir.

10 8 Satış ve Dağıtım Yönetimi Tekliften başlayıp, sipariş ve teslimat için gerekli işlem kaydı ve raporların alınmasından, satış ve stokun stok yerinde işlem görmesine kadar tüm satış sürecinin yönetimi sağlanır. Siparişin işleme girmesiyle malın teslim edilmesi ve faturalanma aşamaları ister birbiriyle ilişkili istenirse de ayrı şekilde takip edilebilir. Sipariş formu birden çok teklif, bir satış işlemi ise birden çok sipariş birleştirilerek işlem görebilir. Sipariş bekleme süreleri dikkate alınarak sevkiyat öncelik takibi yapılabilir. Siparişler termin süre ve miktarları parçalı olarak verilip, sipariş planlama yapılabilir. Satış işlem satırında birden çok indirim uygulanabilir. Alım ve satış işlemlerinde ürünler, sınırsız boyutta asorti matrisi tanımlanıp kullanılabilir. Satış işlemi içerisinde nakit, kredi kartı, çek senet ve taksitlendirme gibi finans işlemi seçenekleriyle işlem kapatması yapılabilir. İstenilen yapıda oluşturalabilen ödeme planlarına uygun taksitli satışlar yapılabilir. Cari sistemde tanımlı limit bilgisi ile satış işlemi onaylanabilir veya engellenebilir. Kampanya takibi ve kampanyalı işlemler yapılabilir. Bağlantılı satışlar yapılabilir. Puanlama sistemini destekler.

11 9 Stok ve Stok Yeri Yönetimi Ofisnet in güçlü, esnek yapısındaki en büyük payı stok sistemi alır. Stoklar; fiziksel stok, hizmet, temel tanım, jenerik yapılarını destekleyen ve mükemmel çözümlerin kolayca elde edilebildiği tasarıma sahiptir. Ofisnet te stokların seri, miktarlı seri, lot, jenerik ve miktar takibi yapılabilir. Stoklar çoklu birim yapısını destekler. Ürün ağacından stok seçmek çok kolay olmakla birlikte, çoklu stok seçimi de kullanıcının işlem yapma hızını artırır. Fiyat listeleri toplu güncellenebilir. Stoklar, işlem gördükleri fiziki duruma göre takip edilebilir. Satın Alma Yönetimi Teklif toplamaktan, siparişe, malın teslim alınmasından, fatura girişine kadar, tüm süreçlerin işlendiği ilişkisel ve bütünleşik bir yapıdır. Siparişin verilmesiyle, gelen fatura ve stok giriş işlemi otomatik oluşturularak zaman kaybını ve veri giriş tekrarını önler. Teklif değerlendirme sistemi sayesinde en uygun teklifi, sistem kullanıcıya önerir. Alım işlemlerinde süreç odaklı yaklaşım ile, işlemleri yürüten kullanıcılar için kullanım kolaylığı ve hızı sağlanmış olur. Sistem cari temelli alış-satış işlem süreci ile birlikte işletme içi talep yönetimini de destekler niteliktedir. Tedarik yönetimi ile malzemeler kolaylıkla izlenebilir ve raporlanabilir. Alış, satış veya stok işlemlerinde stok seçimi yapılırken stokun durumuna göre görüntülenen istatistiki bilgiler, işlemleri oldukça hızlandırır, karar verme sürecini kısaltır. Stokların kalitelerinin takibi ve fiyatlandırması yapılabilir. Stok işlemlerinde ağırlıklı ortalama, hareketli ortalama, FIFO ve LIFO gibi maliyet yöntemleri kullanılabilir.

12 10 Takip Hesapları ve Bütçeleme Karar Destek Yönetimi Karar destek sistemi, yöneticilerin hızlı ve doğru karar almasına yardımcı olan, firma genel ve detaylı durumlarının incelendiği bir sistemdir. Firmanın finans yapısı, nakit akış durumu, takip hesapları, bütçe, cari, banka, kasa, stok yeri durumları incelenebilir. Takip hesapları ile işletmenin personel, araç, kırtasiye, akaryakıt, satış gibi istenen tüm gider ve gelirleri takip edilebilir. Elde edilen gelirlerin kaynakları ve masrafların nelerden oluştuğu detaylı bir şekilde izlenebilir. Cari hesapların tüm işlemleri, borç-alacak durumları, hangi stoklarla işlem yapıldığı gibi bilgiler izlenebilir. Banka hesapları ve kasalar, istenen dövize çevrilerek veya kendi döviz hesaplarına göre detaylı bir şekilde incelenebilir. Stok incele, stok ile ilgili tüm bilgilerin görülebileceği, kullanıcı ve yönetici için kullanım kolaylığı sağlayan bir ekrandır. Gelir-gider raporlarıyla bütçe karşılaştırması yapılabilir. Firmanın genel yapısı ve istenirse detaylı inceleme imkânını tek tuşla sunan firma incele ekranı yöneticinin sağ kolu görevini üstlenir. İşlemler kısmında tüm işlemleri gerek özet ve gerekse istenilen detayda görüp inceleme imkânı mevcuttur. Ticari Bilânço ve Gelir Gider Tabloları Firma yapısına uygun olarak hazırlanan gelir ve gider tablo tanımlarıyla, muhasebe işlemlerini yapmadan da gelir gider hesaplarını görmek mümkündür. Muhasebeden bağımsız, ticari sistemle çalıştığı için, ticari işlemler yürürken istenilen andaki firma durumu; hızlı, pratik ve kolay anlaşılır şekilde görüntülenir.

13 11 modüller

14 Size sadece işletmenizin gerçek durumunu görmek kalır. restoran yönetimi 12 İşletmelerin servis alma yapılarını tamamen sayısal ortama aktaran, yenilikçi ve son derece hızlı bir sistemdir. Servisler, dokunmatik ekranlı bilgisayarlar vasıtasıyla alınarak, siparişlerin hazırlanacağı ortama anında aktarılır. İşletmelerin kârlılıklarının ve verimliliğinin artması, iş yükünün hafiflemesine katkılarının yanında, çağdaş görünüme kavuşmalarını sağlayacak niteliktedir. Sipariş - Mutfak, Garson - Mutfak uyumunu sağlar, Fatura kargaşasını ve hesap uyumsuzluğunu giderir, İşletme hakkındaki bilgilere ve stoklara her yerden erişebilme ve denetlenmesine imkân verir. Şubeli işletmeler, şubelerine ait bilgileri tek noktadan kontrol edebilir. Personel işlemleri, primlendirme ve performans analizi yapılabilir. Maliyet hesaplamaları ve kârlılık analizleri yapılabilir. Sipariş ve siparişin hazırlanması, servis edilmesi ile ilgili süreler takip edilebilir. Paket servisleri, salon hesapları birebir kontrol edilip, hızlı satış işlemleri yapılabilir. Ofisnet WebAll ile internetten sipariş-satış işlemleri yapılabilir. Masaların dolu veya boş olduğu, siparişin durumu gibi birçok özellik anında görüntülenebilir. Masa değiştirme, hızlı satış, veresi satış gibi özellikleri vardır.

15 13 Retail Sales Management market modülü Perakende Sektörüne Bütünleşik Çözümler... Sunduğumuz çoklu seçenekler ile her ölçekteki market kendi yapısına uygun çözümü bulabilir. (Bilgisayar DestekliDokunmatik Ekranlı POS Sistemi, Yazar Kasa Destekli Pos Sistemi, Pos Destekli Otomasyon Sistemi). POS, yazarkasa, terazi gibi donanımlarla haberleşmesindeki üstünlükleri, barkodlu, barkodsuz ürünlere getirdiği esnek çözümler ile market sektörünün tüm sorunlarına çözüm üreten, alternatiflerinden üstün bir program olarak hizmetinize sunulmuştur. İşgücü ve zamandan tasarruf sağlar. Kredili ya da peşin satış işlemleri yapılabilir. Veresiye satış işlemleri, markete özgü karta sahip müşterilerin takibi, alışveriş çekleri, özel günlere ait işlemler, saatlik, günlük, aylık olarak tanımlanabilir. Zaman aralıklarında ürün bağımlı veya ürün bağımsız kampanyalar yapılabilir. Ofisnet Market modülü ile; şubeler tek noktadan kontrol edilebilir.

16 Kârlılığı artırmak için riskleri ve fırsatları bir bütün olarak yönetin... Petrol Station Management istasyon modülü 14 İhtiyaçlarınızı iyi dinleyip, anlar ve bu doğrultuda çözüm geliştiririz. Bu sayede açık bir rekabet avantajına sahip olursunuz. Birden fazla istasyonu tek bir yerden yönetebilir, veresiye, cari filo-araç takibi yapabilirsiniz. Hesap kesim işlemlerini, manuel yapılabildiğiniz gibi, yapıldığı anda sisteme veriler; TURPAK veya Saben üzerinden de otomatik olarak çekilebilir. HESAP KESİMİNDE ZAMAN KAYBI SIFIR Sistemde genel iş akışları düşünülerek oluşturulmuş geniş kapsamlı bir rapor bankası yer alır. Raporlar, karar alma sürecinizde etkin bir rol oynar. Esnek ve görsel kullanım kolaylığı, Harcanan zamanın ve hata payının sıfıra indirilmesi, İstasyon, market, arka ofis ticari işlemlerinin başka programa ihtiyaç hissettirmeden takip edilmesi ile işleriniz yolunda giderken, hedeflerinize odaklanabilirsiniz.

17 15 dönüşüm merkezi Daha iyi, Daha hızlı, Daha verimli Çözümün Garantisi... Farklı databaseler arasında veri transferi sağlar. Server ve Client olarak belirlenen database de gönderilecek ve alınacak verilerin şartları belirlendikten sonra zamanlanmış görev üzerinden otomatik veya manuel olarak veri senkronizasyonu, veri transferi sağlanır. Çok şubeli çalışan ve online çalışmayan firmalarda önceden tanımlanan zaman aralıklarında, belirlenen koşullara uyan şubelerdeki bilgilerin (alış-satış, ödeme-tahsilat, stok işlemleri, çek-senet vb.) merkeze aktarılması, merkezdeki bilgilerin de (fiyat listeleri, cari-stok kartları, bankalar vb) şubelere aktarılması sağlanır. Dönüşüm merkezi tüm verilerin girilmiş olduğu database den belirlenen koşullara uyan kayıtların farklı databaseler e ayrıştırılarak aktarılmasına da olanak sağlar.

18 (Dinamik Web İçerik Yönetim Sistemi) Tam Entegrasyon, Hızlı Cevap, Kesin Çözüm... WebAll 16 Mevcut iş yapma yöntemlerini değiştirerek daha hızlı ve verimli bir ortam yaratır. Ürün ve ürün gruplarının belirlenmesi, uygun fiyat politikalarının oluşturulması, birden fazla stok yeri kullanılarak sipariş alınması ve satış yapılması gibi internetten yapılabilecek tüm ticari operasyonları içerir. B2B, B2C, SAS (Satın Alma Sistemi), CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemlerini destekler. Stoklara ilişkin resim dâhil tüm teknik bilgilerin, fiyat bilgilerinin, stoktaki miktarların görüntülendiği ekranda sepetler oluşturulup istenen döviz birimi ve ödeme şekline göre sipariş gerçekleştirilebilir. Siparişte stoktaki mevcut miktar kadar sevkin yapılması, olmayan kısmın sonra sevk edilmesi gibi seçenekler sunularak; mevcut miktar kadar sipariş verme sınırlamasından kurtarıp, istenen kadar sipariş verilmesi sağlanır. Fiyatlandırmada normal ürün fiyatı yanında müşteriye özel fiyat da görüntülenebilir. Sipariş kabulünde risk limitleri göz önüne alınarak kredi kartı ile ödeme imkânı sunulmuştur. Ödeme şekline göre indirim uygulanabilir. Siparişlerin müşteri tarafından hızlı ve doğru biçimde girilmesi sağlanır, sipariş durumları geriye dönük takip edilebilir. Promosyon ve kampanyalar düzenlenebilir, müşteriye özel veya genel mesajlar girilip görüntülenmesi sağlanır. Müşteri talepleri daha hızlı değerlendirilir, ürünler pazara daha hızlı sunulur. Personel giderleri azaltılarak kârlılık ve verim artar. Müşteri istek ve talepleri hızlı bir şekilde gerçekleştirildiğinden müşteri memnuniyeti artar. Tedarikçilerin planınıza uyumu artar,satınalma ve satış maliyeti düşer.

19 17 mobil iş yönetimi Herzaman, her yerde, iş devamlılığının garantisi... El bilgisayarları ile mobil satış ve dağıtım sistemlerini organize eder. İşletmelerin; sipariş toplama ve yerinde satış işlemlerine hız ve doğruluk kazandırır. Artan satış miktarları, anında faturalama, doğru stok takibi, araç ve personel tasarrufu, ayrıntılı satış ve sipariş analizleri, zamanında tahsilat takibi gibi özellikleri ile kendi yatırım maliyetlerini kısa sürede karşılar. Yüksek teknolojiye ve sektörün ihtiyaçlarına tam cevap veren gelişmiş özelliklere sahiptir. Hızlı tüketim mallarının satış işlemlerinde kullanılan yüzlerce farklı promosyon ve iskonto tiplerini destekler. Müşterilere yerinde ve hızlı servis verilir. Hızlı hizmetin etkisi ile oluşan müşteri memnuniyeti sonucu satış ve pazar payı artar. Depo ve araç stokları gerçek verilerle takip edilip, kaçaklar ortadan kalkar. Satış temsilcisi kendi el terminalinden her müşterinin cari hesap durumunu izleyebileceğinden tahsilât-ödeme sorunları azalır. El terminali ile yerinde yapılan işlemlere güven daha yüksektir. İnsanlardan bağımsız hâle gelmesiyle, iş akışları yeniden düzenlenip, standartlaşarak sistematik bir temele oturur. Yüksek teknoloji kullanımı, prestijinizi artırır.

20 İşletmenizin ihtiyaçlarına odaklanır... muhasebe yönetimi 18 Muhasebe yapımızı, diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri ticari sistemde kullanılan her bir işlem için belirtilen kriterlere uygun, istenen sayıda kırılımı olan hesap planlarının otomatik oluşturulabilmesidir. Muhasebeleşen tüm ticari işlemlere muhasebe fişi üzerinden ulaşmak mümkündür. Muhasebe kontrolleri ile işlemler kontrol edilerek, muhasebeleşen, muhasebeleşmeyen kayıtlar bağlantı kodları ile beraber görülebilir. Özel hesap dönemleri tanımlanabilir, oluşan kur farkları muhasebeleştirilebilir ve enflasyon muhasebesine göre işlem yapılabilir. Fiş ve yevmiye madde numaraları kullanıcı tarafından belirlenen formata uygun olarak verilebileceği gibi, çeşitli kriterlere göre yeniden oluşturulabilir. Fiş ve satır açıklamaları kullanıcının istediği formatta otomatik oluşur. Fiş satırında yer alan aynı özellikteki hesaplar istenirse tek satırda birleştirilebilir. Muhasebe fişi üzerinde bakiyeyi tamamlama, yön değiştirme, KDV ayırma ve hesap bakiyesini görebilme gibi özellikler zamanın en etkin şekilde kullanılmasını sağlar Sabit kıymet yönetimi, tüm mevzuat gereklerini yerine getirir. Finansal tablo ve raporlar, tüm ihtiyacı karşılar nitelikte olup kullanıcı tarafından da uyarlanabilmektedir.

21 19 müşteri ilişkileri yönetimi İş hedeflerinizi size yaklaştıran en uygun sistem... Müşteri odaklı çalışmayı ve hedefleri yakalamak için doğru çözümü bulma amacını hayata geçirerek müşteriyi anlamayı, ihtiyaçları doğrultusunda ürün ve hizmetleri özelleştirip mevcut müşterilere daha iyi hizmet sunarken, yenilerini kazanmayı sağlar. Özellikle son yıllarda değişen müşteri istekleri ve servis beklentileri hakkında detaylı bilgi alıp, firmalar için en uygun çözümü sunar. Müşterinin başvuruları, ürün, parça, hata ve yapılan hizmet, irtibat, işi yapan ekip gibi tüm bilgiler her an izlenebilir. İşe, personelin veya ekibin ne kadar zaman harcadığı bilgisi ile performans değerlendirmesi yapılabilir. Ürün bazında sık rastlanan hatalar tespit edilerek üretim veya alışsatış sırasında kontrollü işlem yapılmasını sağlar. Müracaatlar, müşteri henüz telefondayken kolayca sisteme aktarılıp gidilecek tarih ve yer bilgisini planlayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Müracaatın durum takibi yapılabilir, işlem yapılacak yer belirtilebilir, işlemin tahmini bitiş süresi girilip takip edilebilir. Müracaatla ilgili hesap özeti izlenebilir. İşlemler, işletmenin kendi servis kısmında yapılabileceği gibi dış servis noktalarında da yapılabilir. İşler, otomatik olarak başka iş süreçlerini tetikleyebildiği gibi kullanıcı onayı ile, iş süreçlerini oluşturabilir.

22 İhtiyaçlarınıza Hızlı ve Etkili Çözümler Sunar... üretim yönetimi 20 Sınırsız reçete ve reçeteye bağlı revizyon tanımı yapılabilir. Revizyonlar geçmişte üretimde kullanılan reçetelerin saklanmasını ve reçeteye uygulanacak değişikliklerle geleceğe yönelik üretim tasarım özelliklerini güncelleme olanağı sunar. Reçetede istenilen kadar hammadde ve yarı mamül tanımlanıp miktarlar formül ile ifade edilebilir. İhtiyaç planlaması ve tedarikli sarf yapılabilir. Tedarikli sarfda girdiler rezerv edilebilir. Mevcut olmayan stoklar için siparişler girilebilir. Farklı maliyetleme yöntemlerine göre maliyetleri hesaplayabilir.. Siparişe ve satışa göre üretim yapılabilir. Üretimin planlanan, gerçekleşen, tedarik karşılaştırılabilecek şekilde izlenebilir. miktarları ayrı ayrı Üretilecek üründe kullanılacak malzemenin tipine göre reçeteler hazırlanabilir. Böylece tek bir reçetede çoklu ürün üretimi sağlanır. Jenerikli üretim, mamülde kullanılabilecek benzer özellikli ürünlerin birbirlerine alternatif olarak kullanılmasını sağlayıp her bir üretim işlemi için ayrı reçete girmekten kurtarır, stok takibini kolaylaştırır. Stok hammadde alışından, üretim girişine kadar olan süreçte kalite ölçümleri ve değerlendirmesi yapılabilir, kalitedeki değişimler; iyileşme, bozulma izlenebilir. Üretim yapılmadan maliyetler görüntülenebilir. Belirlenen kâr marjına bağlı olarak teklifler oluşturulabilir.

23 21 Pazardaki değişimlere kısa sürede uyum sağlar... Desi veya tutar üzerinden kargo bedelini hesaplayabilir. Standart belirlenen paketleme boyut ve cinslerine uygun kargo bedeli hesaplanabilir. kargo modülü Ürüne bağlı kargo bedeli hesaplanabilir. Ürünün birimine bağlı kargo bedeli hesaplanabilir. Tanımlanan tutarın altındaki kargo bedelleri müşteri hesaplarına yansıtılabilir. Farklı kargo firmalarına göre kargo bedelleri hesaplanabilir.

24 İnsan Kaynakları, PDKS ve Bordro birlikteliğinin avantajlarını kullanın... işten aşlayıp b n a tt geçen Müracaa dar a k bir ya detaylı ayrılınca in r e il g bir i bil süreçtek kip edilebildiği ta ta r ıo k şekilde aynaklar K n a s İn. rdro sistemdir e, PDKS ve Bo zer Sistem olmak ü oluşur. n e d in r modülle ır. gre çalış tam ente pdks Personel Devam Kontrol Sistemi Personel işe giriş çıkışlarının yönetildiği ve bu konuyla ilgili tüm tanımlamaların yapılıp raporların alındığı bir sistemdir. Üstün veri alma özelliği ile farklı PDKS cihazlarında oluşturulan personel hareketleri aktarılabilir. PDKS sisteminde istenen yapıda ve sayıda çalışma planı oluşturulabilir, planlara alternatifler bağlanabilir. PDKS de oluşturulan puantajlar bordroya aktarılabilir. insan kaynakları yönetim sistemi work all 22 Personelin tanımlamalarına ve giriş-çıkış saatlerine göre puantajlar hesaplatılır ve personel hareketlerindeki aksaklıklar görüntülenip düzenlenebilir. Çalışma planına uygun olmayan hareketler denetlenip kullanıcıya uyarı mesajı gönderilir. Çalışma şekilleri; Normal Çalışma, Resmi Tatil, Arefe, Özel Tatil vb. özel günlere göre tanımlanabilir. PDKS de yapılan tanımlar Normal Çalışma, Fazla mesai, Devamsızlık, Dinlenme, Hastalık, Kesinti, Tatil ve izin olarak sınıflandırılıp, rahatlıkla raporlanabilmektedir. İsteğe uygun barkodlu kimlik kartı tasarımı yapılıp, basılabilir. Bu durum barkodlu PDKS cihazı kullanan yerlerde kart maliyetini düşürür ve dışarıya bağımlılığı kaldırır.

25 23 bordro Bordro, standart bordro anlayışlarının dışına çıkarak esnek ve parametrik bir yapıya kavuşmuştur. lar işe alım e v ı r la uru İş başv ebilir. takip edil la ık tl a h ra uğunda, acı old işe en y ti ih den Eleman eriler için bilir. v n e il d e kayd seçile rahatlıkla uygunu il terfi, sic, in y ta leri, le ait Persone iplin&ceza işlem e is rüb puanı, d örüşmeler, tec g lışma yapılan rleri, ça ve e y iş i k es rdro bilgileri, gileri, bo il b in iz ir. bilgileri, i girilebil r e il g il b aile birey Firmaların ücretlendirme politikalarına ve mâli mevzuatlara göre uyarlanabilir formüller, fonksiyonlar, yeni alanlar ve tanımlamalar belirlenip, bordrolar oluşturulmaktadır. Her yeni uygulama ve hesaplamalardaki yöntem veya oran gibi değişiklik, program veya versiyon değişimi gerektirmeden, kullanıcının yapabileceği hâle dönüştürülmüştür. Bordro sistemi, bu hâliyle firmaları yasal prosedürler ve rutin işlemlerden kurtarır. Farklı sosyal güvenlik kurumlarına bağlı personelin yasal tüm işlemlerinde kesin çözüm sunar. PDKS sistemlerinden puantajların kolayca bordroların hazırlanmasına olanak sağlar. aktarılıp, Mevzuat gereği olması gereken standart raporlar olmakla birlikte yeni rapor tasarımlarına açıktır. Maaşlarla ilgili banka disketleri oluşturulabilir. Asgari geçim indirimi hesaplamaları yapılabilir Kıdem ve ihbar bordroları hesaplanabilir. E-Bildirge dosyaları oluşturulabilir. Bordro bilgileri rahatlıkla ticari sisteme aktarılabilir.

26 Şimdi ve geleceğinize gerçekçi çözümler sunar... bina yönetim sistemi 24 Bina yönetim firmalarının ve binaların işletme projeleri, görevli ücretleri, demirbaşları, aidat ödemeleri gibi tüm işlemlerinin tanımlanıp takibinin yapılabildiği sistemdir. Bu sistemde, bina sakinleri internete girip kendi hesap durumuyla ilgili bilgileri görebildiği gibi ikâmet ettiği binanın gelir-gider ve ödemelerle ilgili tüm bilgilerine erişebilir. Bina tarafından sağlanan sıcak su, doğalgaz vb sayaçlara bağlı olan harcamalar hesaplanarak bina sakinlerine yansıtılabilir. Ödemelerin günlük veya aylık gecikmeleri hesaplanabilir. Bina kasa ve banka hesaplarının takibi yapılabilir. Asansör firması işlemleri takip edilebilir. Görevli bordroları ve SGK bildirgeleri hazırlanabilir. Aidatlar toplu ve bireysel olarak tahakkuk ettirilebilir.. Hızlı ve kolay tahsilat sağlar. Avukat tahsilâtları takip edilebilir. Bina aidat, demirbaş, bakım onarım vb giderlerinin daire sahibi veya kiracı ile ilgili kısımları ayrı ayrı tahakkuk ettirilip, takibi yapılabilir.

27 25 Doğru kararları vermek, stratejiyi belirlemek ve işle ilgili taktiklerinizin sonuçlarını ölçmek için ortam sağlar. bu gücü kullanın...

28

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

1C:İŞLETME 8 1C:İŞLETME YÜKSEK SEVİYELİ BÜTÜNLEŞİK GÖRSEL VERİTABANI HIZLI GELİŞTİRME PLATFORMU - TÜRKÇE YAZILIMI

1C:İŞLETME 8 1C:İŞLETME YÜKSEK SEVİYELİ BÜTÜNLEŞİK GÖRSEL VERİTABANI HIZLI GELİŞTİRME PLATFORMU - TÜRKÇE YAZILIMI 1C:İŞLETME 8 YAZILIMI 1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi + Genel Muhasebe 1TÇ Şirketi İstanbul www.1tc.com.tr Kasa, Banka, Çek-Senet, Cari Hesap, Depo ve Stok Yönetimi, Konsinye, Barkod Sistemi, Alış, Satış, Sipariş,

Detaylı

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ!

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! TIGER PLUS TIGER PLUS Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan geleceğin liderlerine özel! Dünyanın 41 den

Detaylı

VERİMLİ İNSAN GÜCÜ İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRÜN, HEDEFLERİNİZE ULAŞIN

VERİMLİ İNSAN GÜCÜ İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRÜN, HEDEFLERİNİZE ULAŞIN VERİMLİ İNSAN GÜCÜ İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRÜN, HEDEFLERİNİZE ULAŞIN BORDRO PLUS Tüm firma ve kurumlara rekabet avantajı sunan faktörlerden biri, belki de en önemlisi insan kaynağıdır. Kurumun misyon ve hedefini

Detaylı

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ!

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! TIGER PLUS TIGER PLUS Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan geleceğin liderlerine özel! Türkiye uygulama yazılımları pazarı

Detaylı

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 9/3/2011 LKS2 - GO PLUS Ürün Özellik Farkları Genel Özellikler 1. Yönetici Konsolu Yönetici konsolu, firma ile ilgili genel bilgilere kolay erişim sağlar. O anki

Detaylı

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı günümüzde, hızla değişen pazar koşullarına en hızlı, doğru ve zamanında uyum sağlayabilmek her geçen gün önem kazanmaktadır.

Detaylı

Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ!

Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! LOGO dan İşletmelerin Büyüme Sürecini Destekleyen Yazılımlar Yazılımlarımızla Türkiye ekonomisine can

Detaylı

ETA:V.8-SQL onların ihtiyaçlarına ve mali imkanlarına uygun seçenekler sunacaktır.

ETA:V.8-SQL onların ihtiyaçlarına ve mali imkanlarına uygun seçenekler sunacaktır. Türkiye'nin en popüler muhasebe programı olan ETA Versiyon 7, üstün özellikleri baz alınarak ve geliştirilerek veritabanı platformuna ETA:V.8-SQL olarak taşındı. Muhasebeciler, Mali Müşavirler, Serbest

Detaylı

Bütün ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanmış Logo Mali Müşavir Plus ile bir adım önde olun!

Bütün ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanmış Logo Mali Müşavir Plus ile bir adım önde olun! Bütün ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanmış Logo Mali Müşavir Plus ile bir adım önde olun! LOGO MALİ MÜŞAVİR PLUS Türkiye nin uygulama yazılımları pazarının lider kuruluşu olan Logo nun Mali Müşavir lere

Detaylı

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü Dokunmatik Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara

Detaylı

İÇİNDEKİLER. www.logo.com.tr

İÇİNDEKİLER. www.logo.com.tr , İÇİNDEKİLER Standart Özellikler... 3 Yönetici Konsolu... 3 Kullanım Kolaylıkları... 3 Sihirbazlar...5 Alternatifli Anamenü... 5 Arayüz Uyarlama... 5 Grup Şirketi... 5 Tedarikçi Performans İzleme... 6

Detaylı

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Genel Kayıt Alanlarına (Hesap Plan Kodu, Cari Kart, Demirbaş, Personel, Fatura, Stok Kartı ) ait Word, Excel, PowerPoint, Microsoft ofis dosyalarını ekleyebileceğiniz gibi PDF, JPG, BMP gibi resim dosyalarının

Detaylı

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Batuhan KOCAOĞLU Okan Üniversitesi Lojistik Bölümü, İstanbul,

Detaylı

Ödemeler ve Nakit Yönetimi. www.hsbc.com.tr 0 850 211 0 424

Ödemeler ve Nakit Yönetimi. www.hsbc.com.tr 0 850 211 0 424 www.hsbc.com.tr 0 850 211 0 424 HSBC Bank A.Ş. Sicil No: İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü - 268376 Ticaret Unvanı: HSBC Bank A.Ş. Şirket Merkezi: Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No: 128 Şişli 34394/İstanbul

Detaylı

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın.

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Rakiplerine oranla daha hızlı davranmak ve bu hızıyla fark edilen, kaliteli firmalar arasında olmak isteyen işletmeler için ürettiğimiz V14 serisi programlarımız,

Detaylı

T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU

T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU Bursa - 2015 Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı öğrencilerimin bir HBYS programını (AviCenna) öğrenmeleri ve başarıyla kullanabilmeleri

Detaylı

Netsis 7.0 Sürümü Yenilikleri. Değerli Müşterilerimiz,

Netsis 7.0 Sürümü Yenilikleri. Değerli Müşterilerimiz, Değerli Müşterilerimiz, Netsis ürün ailesinin gelişimindeki en yeni kilometre taşımız olan Netsis 7.0 sürümünü sizlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Bu sürümde sizlerden aldığımız binlerce geri bildirim

Detaylı

Uygulama yazılımları pazarının lideri. iş uygulaması

Uygulama yazılımları pazarının lideri. iş uygulaması EN AKILLI KARAR! En Kolay Đş Uygulaması Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan hayatınızı kolaylaştıracak iş uygulaması Yeni iş kuranlar ve işlerinde yeni bir başlangıç yapmak

Detaylı

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Özel Top 20 Raporu Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Sayın Bay İlgili, Lisans # 49369 Bu rapor isteğiniz üzerine size özel hazırlanmıştır. Raporun içerdiği bilgiler, tamamı ile tedarikçi tarafından sağlanan

Detaylı

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş. Versiyon 12 1 İçindekiler Versiyon 12 nin ayrıcalığını yaşayın...6 1.Yeni bir yüz...7 2. Yeni Kuruluş programı ile iş akışınız çok daha hızlı......8 2.1 Programdan çıkmadan farklı firma datalarına geçiş....

Detaylı

CPM MASTER ERP Kimya Üretim Modülü Dikey Çözüm Broşürü www.cpm.com.tr

CPM MASTER ERP Kimya Üretim Modülü Dikey Çözüm Broşürü www.cpm.com.tr CPM MASTER ERP Kimya Üretim Modülü, kimya sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm çözümleri tek bir platform da topluyor. CPM MASTER ERP Kimya Üretim Modülü ile seçiminizi yenilikten yana yaparak, tıkır tıkır işleyen

Detaylı

Nil 7 ERP.NET. Kurumsal Kaynak Planlaması. Bir Yazılım Limited 2004-2010. http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim.

Nil 7 ERP.NET. Kurumsal Kaynak Planlaması. Bir Yazılım Limited 2004-2010. http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim. Nil 7 ERP.NET Kurumsal Kaynak Planlaması Bir Yazılım Limited 2004-2010 http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim.com) Bir Yazılım Ltd. 2010 2 Kurumsal Kaynak Planlaması Kurumsal Kaynak Planlaması

Detaylı

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım kartı (041110)... 3 1.1.3 Cari hesap adresleri (41210)...

Detaylı

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU Faaliyet Raporu 2014 ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. SUNUŞ 4 KISACA ANADOLUBANK HABAŞ GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI SERMAYE

Detaylı

Türkiye nin köklü ve güvenilir alacak yönetimi platformundan

Türkiye nin köklü ve güvenilir alacak yönetimi platformundan İŞİN GÜÇ YANI BİZDE Türkiye nin köklü ve güvenilir alacak yönetimi platformundan Sorunlu alacakların yönetimi alanında pazarın lider markası etcbase, yenilenen mimarisi ve vizyonuyla, bu alanda inovatif

Detaylı

Faturalar LOGO Haziran 2008

Faturalar LOGO Haziran 2008 Faturalar LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO - GO Faturalar...4 Alım ve Satış Faturaları...5 Alım ve Satış Fatura Türleri...7 Fatura Bilgileri...8 Fatura Başlık Bilgileri...9 Fatura Satır Bilgileri...10

Detaylı