TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR. ANABİLİM Ödev Testi. TEOG Sınav Sorusu-1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR. ANABİLİM Ödev Testi. TEOG Sınav Sorusu-1"

Transkript

1 TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR TEOG Sınav Sorusu Aşağıdaki cümlelerin hangisinde biçmek sözcüğü Bu sanat eserine paha biçilemez. cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır? A) Ekinler zamanında biçilmezse zarar büyük olur. B) Gözlerini bile kırpmadan ağaçları biçtiler. C) O bir ustaydı, tahta biçer, oyma yapardı. D) Fiyat biçecek olsan bu eve ne verirsin? 18. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, kazanmak sözcüğü Burs kazanarak yurt dışında okudum. cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır? ANABİLİM KTT-1 Testi 1. Her halinden sınıfa yeni geldiği belliydi. 2. Eve geldiğinde ilaç almayı unuttuğunu anladı. 3. Dershaneye gelince onu aradım. 4. Gurbetten gelenler burada toplanmıştı. Gelmek sözcüğü, kaç numaralı cümlelerde bir yere girmek, ulaşmak anlamında kullanılmıştır? A) 1 ve 2 B) 2 ve 3 C) 1 ve 4 D) 3 ve 4 ANABİLİM KTT-1 Testi 4. Türk tarihi, gölgede kalmış pek çok kahramanla doludur. Bu cümlede geçen gölgede kalmak sözünün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır? A) Birçok kahramanımız, kendi çağlarında dünyayı titretmiştir. B) Bazı sanatçılar, hak ettikleri ödüle bir türlü ulaşamazlar. C) Zaman içinde birçok değer, gün ışığına çıkacaktır. D) Unutulmuşluğun tozlu raflarında çok insan yaşar. A) Hayatını kazanmak için küçük yaştan beri çalışıyor. B) Bilimsel çalışmaları ona para değil saygınlık kazandırdı. C) Sınavı kazanarak küçüklüğünden beri düşlediği fakülteye girdi. D) İnsan kazanmak istiyorsak alçak gönüllü olmalıyız. 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, işlemek sözcüğü etkilemek, yönlendirmek anlamında kullanılmıştır? A) Anneannemin çeyizim için işlediği örtüler, antika sayılıyor bugün. B) Çocukluğumun insanın içine işleyen soğuğunu anımsıyorum. C) Çocukları, bilgi edinmenin önemi konusunda küçük yaşlarda işlemek gerekir. D) İşleyen demir pas tutmaz. atasözü, çalışmanın önemini ne güzel anlatır. 8. Bırakmak sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde götürmek anlamında kullanılmıştır? A) Tatilde yine sakal bıraktı. B) Araba bizi yarı yolda bıraktı. C) Bizi okula babam bıraktı. D) Arkadaşına küçük bir not bıraktı.

2 13. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "acımak" sözcüğü "acılı, ağrılı olmak" anlamında kullanılmıştır? A) Yağı buzdolabına koymayı unuttuğu için yağ acımış. B) Futbol oynarken incittiği ayağı çok acıyordu. C) Bu felaketin kurbanlarına hepimiz çok acıdık. D) Onun için verdiğim emeklere şimdi acıyorum. TEOG Sınav Sorusu-2 ANABİLİM KTT-1 Testi 7. Ne yapacağını bilmiyordu, iki arada bir derede kalmıştı. Altı çizili deyimin cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır? A) Sorunlara sabırsızca yaklaştığın sürece başarılı olamazsın. B) Babasından izin almadığı için dışarı çıkıp çıkmama konusunda kararsız kalmıştı. C) Bu tabloya her bakışında yüzünde bir çaresizlik ifadesi belirdi. D) Böyle isteksizce hareket etmesi hepimizi çileden çıkarmıştı. 22. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde deyim yerinde kullanılmamıştır? ANABİLİM SBS 3. Deneme Sınavı 3. Bu konuyla ilgili bir kitap yazmayı düşündüğümü söylediğim günden beri eşim, Yaz artık şu kitabı! diye diye başımın etini yedi. Bu cümlede geçen başının etini yemek deyimiyle belirtilmek istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Bir işin en iyi şekilde yapılması için öğüt vermek B) Karşısındakini bezdirene kadar sürekli söylemek C) Bir işin aksamaması için uyarıda bulunmak D) Yönlendirici etkisiyle karşısındakini bunaltmak ANABİLİM KDS-1 Sınavı 3. Ablamın gidişi ailemizde bir yara açmıştı. Tüten ocağımızda hüzün vardı şimdi ve bu hüzün, evin her köşesine yayılıyordu. Babam uzun süre hiç kimseyle konuşmadı. Sanki sesi kesilmişti. Sanki üzüntüsü yüzüne vuruyordu. Annem avuçlarını sıkmış oturuyordu köşede. Kim bilir aklından neler geçiyordu? Ben, öylece duruyordum. Parçada geçen deyimlerin altını çizerek anlamlarını açıklayın. A) Kadın, durmadan ağlıyor, bir yandan da "İçim yanıyor dostlar!" diye bağırıyordu. B) Olay yerinde, herkes telaş içindeyken o kılını bile kıpırdatmıyordu. C) Odacı Halil Efendi, yeni müdür için "Canı tez birine benziyor." dedi. D) Ev sahibi konuklarına bakıp "Bu ne şıklık böyle!" deyince Ayşe üstüne alındı. 23. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ikinci cümle, birinci cümlede kullanılan deyimin anlamını içermez? A) Gün boyu çenesini bıçak açmadı. İstediği sonucu alamayışına kendisi de çok şaşırmıştı. B) Az çene yormadığımı sen de biliyorsun. Boşuna konuşup durma, seni dinlemiyor bile. C) Bütün gün oturup çene çalmıştı. İşi gücü, sabahtan akşama kadar gevezelik etmekti. D) Siz merak etmeyin, ben onun çenesini kapatırım. Onu susturursak sorun kalmaz.

3 24. Aşağıdakilerin hangisinde "zor durumda kalmak" anlamında bir deyim kullanılmıştır? A) Dün akşam aldığı bir haberle etekleri tutuştu. B) Bu kadar yürümekten ayaklarıma kara sular indi. C) Yine iki ayağımı bir pabuca soktular. D) Sorular üzerine, alnında boncuk boncuk terler birikmişti. 25. Benden artık hiç para yardımı beklemeyin çünkü ben de artık Yukarıdaki cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa yardım edecek durumda olmamak anlamı belirtilmiş olur? A) sıfırı tükettim. B) yolu yarıladım. C) aklımı başıma aldım. D) çürüğe çıktım. TEOG Sınav Sorusu-3 6. Aşağıdaki cümlelerden hangisi, kişisel düşünce içermemektedir? A) Bu sanatçımızın oyun yazarları arasında yeri ayrıdır. B) İnsana verdiği önemi oyunlarında görebiliyorum. C) Temiz ve saf bir Türkçesi ve özgün olma çabası var. D) Ders kitaplarında bu yazarın bir oyunu var. 8. Aşağıdaki cümlelerden hangisi, öznel bir yargı taşımaktadır? A) Kütüphanede tiyatro yapıtlarını aradım. B) Savaşların temelinde ekonomik çıkarlar yatar. C) Hava kirliliğini azaltmak için doğalgaz kullanılıyor. D) Akşamki filmi çok etkileyici ve gerçekçi buldum. TEOG Sınav Sorusu-4 ANABİLİM KDS-1 Sınavı ANABİLİM KTT-1 Testi 10. Aşağıdaki cümlelerden hangisi söyleyenin kişisel görüşünü yansıtmaktadır? A) Yazar bu kitabında önceki eserinde olmayan tipleri anlatmış. B) Sait Faik ressam olsaydı usta bir portre çizeri olurdu. C) O, roman kahramanlarını kırsal kesim insanlarından seçmiştir. D) İstanbul, yazarın bütün öykülerinde dekor olarak kullanılıyor. 6. Aşağıdaki paragrafta geçen altı çizili sözcüklerin anlam özelliklerini bulup sözcükleri ilgili yerlere yazınız. HAYDİ MİLLET MEKTEBE! Mustafa Kemal, dil ve düşünce arasındaki bağın çok kuvvetli olduğunu; bir milletin dilinin ele geçirildiğinde düşüncesinin de ele geçirileceğini biliyordu. Askeri işgale karşı koyan Mustafa Kemal, düşünsel ve kültürel kurtuluş için Yazı Devrimi ni yaşama geçirdi. Atatürk, devrim ormanının en görkemli ağacı Yazı Devrimi nin köklerini halkın içine yaymak istedi. Halk için olan bu devrim, halk tarafından beslenmeliydi. Millet Mekteplerini işte bu amaçla açtı. Millet Mektepleri nde ilk dersler 1 Ocak 1929 tarihinde başladı. GERÇEK ANLAM: MECAZ ANLAM:

4 6. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük mecaz anlamlı değildir? A) Ooo, bu baskını neye borçluyuz? B) Kimilerine rahatlık batıyor doğrusu! C) Motor gürültüsü sesimizi boğuyordu. D) Boş bardağı boş masaya bıraktı. 2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, altı çizili sözcük mecaz anlamlıdır? A) Bu sıcak hava hareketlerimi yavaşlatıyor. B) Bize karşı soğuk davranmasının nedenini anlayamadık. C) Tatlı yiyeceklerin fazlası vücuda zararlıdır. D) Ablam acı biber yemeyi çok sever. 4. Kirli sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamda kullanılmıştır? A) Derenin suları çok kirli. B) Onun çevirdiği kirli işleri bilen çoktur. C) Kirli çamaşırları yıkamak gerekiyor. D) Sınıfın kirli duvarlarını boyayacağız. TEOG Sınav Sorusu-5 ANABİLİM KDS-1 Sınavı Birey olarak ilk ödevimiz, yalan olduğunu anladığımız düşüncelerden benzerlerimizi yani bütün bireyleri kurtarmaya çalışmaktır. "Ben bunun yalan olduğunu biliyorum, ben buna inanmıyorum ama kamunun bu bağlar altında kalması, onun anlamaması daha iyi olur." diyen kimse, öğrendiği doğrulara layık olmayan kimsedir ve inandığı bir şey yoktur onun. Bu tür kişiler, bir şeyin ne doğru olduğunu düşünür ne de yalan olduğunu. Onlar ancak kendisini düşünür ve kendilerini büyük görmek için bir yol arar. Her doğru söylenebilir, her doğru söylenmelidir yoksa çevremizi aldatıyoruz, çevremize yalan yayıyoruz demektir. 2. Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız. Konu: Ana fikir: ANABİLİM SBS-1 Deneme Sınavı 14. Büyük İskender, yanında başarılarını anlatacak ne kadar çok yazar bulundururmuş! O bile Akhilleus un mezarı başında otururken Ey bahtiyar genç adam! Kahramanlığını dünyaya yayacak Homeros gibi bir şair bulduğun için ne mutlu sana! demiş. Hakkı da var, gerçekten o meşhur İlyada yazılmasaydı Akhilleus un vücudunu örten höyük, onun adını da gizlerdi. Bu parçada iletilmek istenen düşünce, aşağıdakilerden hangisidir? A) İnsanı ölümsüzleştirmeyi yalnız, sanatçılar başarır. B) Sanatçılar, hep yaşayan kişileri anlatmışlardır. C) Homeros geçmişi en güzel anlatan sanatçılardan biridir. D) Akhilleus adı, Homeros olmasaydı bugüne ulaşamazdı.

5 15. Ben, diye açıklar Esendal: "İnsanlara yaşamak için kuvvet ve neşe veren yazılardan hoşlanırım. İnsanları yoğrulmuş mutfak paçavrasına çeviren ve üzüntüye düşüren yazılardan hoşlanmam. Zaten tam bir refah içinde, huzur içinde yaşamıyoruz. Bir de karanlık, kötü şeylerden bahsederlerse bize ve onları okursak bu, insanları havana koyup ezmeye benzer. Hâlbuki insanların içinde bir umut olmalı. Yaşama umudu, neşe vermeli insana okudukları." Bu parçada Esendal'ın asıl anlatmak istediği aşağıdakilerden hangisidir? A) Yoksulluklar, yoksunluklar içinde yüzen insanlar pamuk ipliğiyle bağlıdır yaşama. B) Öyküler, romanlar, şiirler insanları yaşama bağlamalı; onlara yaşama sevinci aşılayabilmelidir. C) Umut, insanı yaşama bağlayan ve ona yaşama gücü aşılayan bir kuvvettir. D) Sanatçı, yaşama ayna tutmalı; aynaya yansıyan görüntüleri de yapıtlarına yansıtmalıdır. 16. Dostluğun çıkar dışı bir olgu olduğu toplumlar uygardır. İki insanın gerçekten dost olabildiği yerde uygarlık vardır. İki insanın dost bile olamadığı yerde aklın bulabildiği en güzel düzen de kurulsa uygarlık yok demektir. Yukarıdaki paragraftan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir? A) İnsanlar, dostsuz yaşayamayacaklarını bilmelidir. B) Çok iyi dostlar bile bazen kavga edebilir. C) Uygar toplumlar, hukuksal düzen üzerine kurulur. D) Uygarlığı oluşturan temel taş, dostluk olmalıdır. 2. Hoşgörü, karşı fikirlere hayat hakkı tanımak, onlara saygı duymaktır. Bu, aynı zamanda bir ülkedeki siyasal olgunluğun da şaşmaz göstergesidir. Demokrasi ile hoşgörüyü yapışık kardeşlere benzetmek, belki de daha somut, daha gerçekçi bir benzetiş olacaktır. Çünkü bunlar birlikte yaşayabilen, birbirini besleyen ve tamamlayan iki organ gibidir. Yukarıdaki parçada anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Hoşgörülü davranan kişilere saygı duyulmalıdır. B) Hoşgörü demokrasinin temelini oluşturur. C) Demokrasinin işlerlik kazanması zaman gerektirir. D) Gelişmiş ülkelerde demokrasi vardır. 3. Biçim, özün sergilenmesinde görevli araçtır. Zaten özün kendisi de böyle bir sergileme olmazsa ortaya çıkmaz, çıksa da etkili olamaz. Armağan, paket yapılmadan verilirse istenen etki hemen hemen hiç oluşmaz. Oysa aynı armağan ambalaj içinde sunulursa yarattığı beğeni bambaşka olur. Bu parçada vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir? A) Ambalajsız armağan değerini yitirir. B) Sanat yapıtında öz daima daha önemlidir. C) Yapıtı yaratan etmen, yalnızca yapıtın biçimidir. D) Biçim, içeriğin değerini ortaya koyan önemli bir tamamlayıcıdır. 4. Özdeyiş söylemek çok kolaydır, derler. Gerçekten öyledir. Biraz kafası işleyen herkesin elinden gelir. Ama okuyucunun üzerinde derin bir etki bırakan, zihinde uzun düşüncelere yol açan ve öyle çabucak hatırdan çıkmayan sözler yaratmak o kadar kolay olmasa gerek. Nasıl ki biraz okumuş, yazmış herkes şiir yazabilir ama büyük şair seyrek yetişir. Bu parçada asıl anlatılmak istenen, aşağıdakilerden hangisidir? A) Şiir yazabilmek için köklü bir eğitime gerek yoktur. B) Özdeyiş söylemek birikim işidir, şiirde böyle bir özellik aranmaz. C) Okuyucu üzerinde derin etkiler bırakan özdeyişleri, yetkin kişiler yaratabilir. D) Kafası işleyen herkes, her alanda özlü sözler oluşturabilir. 5. Romancı, yarattığı kahramanı, farklı zamanlarda gördüğü farklı kişilerden oluşturur. O kahraman, romancının sonradan hatırladığı kaç kişiden meydana gelmiştir kim bilir? Parçanın ana düşüncesi, aşağıdakilerden hangisidir? A) Roman kişileri, gerçek yaşamdaki kişilerdir. B) Yazar, kişilerini önce tasarlar, sonra onları romanında kullanır. C) Roman kişileri birçok kişilik yansıttıklarından, gerçek kişilerden farklıdır. D) Roman kişileri, yazarın gözlemlerinin bileşiminden yaratılır.

6 TEOG Sınav Sorusu-7 TEOG Sınav Sorusu-6 TEOG Sınav Sorusu-13 ANABİLİM KTT-1 Testi 5. Aşağıdakilerin hangisinde benzetmeye örnek yoktur? A) Şirketin gizli kasası henüz bulunamamış. B) Arkadaşlar, ayaklı teyplere dikkat edelim. C) İçimizde yabancı kulak var demek ki! D) Bu işi de başardın aslanım! 6. Aşağıdaki ikili dizelerin hangisinde abartmaya başvurulmuştur? A) Yanılıp derdime derman katarsın Dünya sele gitti gözüm yaşından B) İmdat umar iken akan sellerden Kendim gibi akan sel bulamadım C) İster azat eyler, ister öldürür Sefil Veysel kapısında kul gibi D) Dokuz aylık yoldan sefere geldim Dünya denen yere indirdin beni ANABİLİM KDS-1 Sınav Sorusu 9. Aşağıdaki dizelerden bulduğunuz söz(edebi) sanatlarını yazarak açıklamasını yapınız. Vurdukça efelerin yere çıplak dizleri Korkudan dağların uçuyor benizleri Yine doldu gemimizin arması Bizim gemi martı gibi pek oynak ANABİLİM SBS-1 Deneme Sınavı 1. Geliniz, bu üstü kapalı sözleri bir yana bırakalım. Siz bana gerçekten ne düşündüğünüzü, öfkeliyseniz ne kadar öfkeli olduğunuzu açıkça anlatınız. Samimi konuşursanız benim sizi anlamam kolaylaşır. Düşüncelerimizi şekere bulamayalım; bu, her iki taraf için de daha iyi olur. Bu parçada belirtilenler göz önünde tutulduğunda altı çizili cümleyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisi olur? A) Doğal olmaktan kaçınmak B) İnandırıcı olmaya çalışmamak C) Bilinen düşünceleri tekrarlamaktan kaçınmak D) Düşünceleri güzelleştirme çabasına girişmemek

7 ANABİLİM SBS- 2 Deneme Sınavı TEOG Sınav Sorusu-8 1. İnsanlar doğuştan değil, sonradan yazar olurlar. Başka bir deyişle yazarlar, analarından değil, kalemlerinin ucundan doğarlar. Onlar, aynı zamanda melezdirler; başkalarından, çevrelerinden aldıklarıyla değişir, yeniden oluşurlar. Yukarıdaki paragrafta yazarların melez olması sözüyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Kişilik yapılarının farklılık gösterdiği B) Çizgilerini oluştururken başkalarından etkilendikleri C) Alışılmışın dışında düşüncelerinin olduğu D) Yapıtlarını beğenmeyerek sürekli yenilik aradıkları 2. O, kabuk değiştirmekten bıkmayan, hep genç kalan önemli bir şairimizdi. Bu cümledeki altı çizili sözle anlatılmak istenen, aşağıdakilerden hangisidir? A) Mücadeleyi sevmek B) Başarı için çabalamak C) Kendini sürekli yenilemek D) Hayatı boyunca kararlı davranmak 3. Cahit Sıtkı, şiir yazmak için yer seçmezdi. Her yerde olduğu gibi şu masada da çalışmalarını sürdürürdü. Arada bir önündeki kâğıdı alarak bir sözcüğü ya da dizeyi değiştirirdi. Ama şiir yazarken en çok dilin geleneksel güzelliğini gözetirdi. Paragrafta dilin geleneksel güzelliğini gözetmek sözüyle anlatmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Önceki sanatçıların yolundan gitmek B) Anlamı güzel olan sözcükleri kullanmak C) Dilin yaygın kullanımını dikkate almak D) Halk şiirinin biçim özelliklerini taklit etmek 35. Cemil Meriç, kültür hayatımıza önemli katkıları olan düşünce adamlarındandır. (1) Onun en önemli yönlerinden birisi öğretmenliğidir. (2) Meriç e göre öğretmenle öğrenci arasında akrabalıktan daha ileri düzeyde bir yakınlık vardır. (3) Meriç, öğrencilerine kavga etmeden fikirleri tartışmayı öğretmeyi hedeflemiştir yaşamı boyunca. (4) Öğretmenlik yaşamına baktığımızda bunu başardığını görüyoruz. Numaralanmış cümlelerin hangisinde Cemil Meriç in öğretmenliğinin amacı verilmiştir? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde amaç söz konusudur? A) Bu akşam arkadaşlarla size geleceğiz. B) Derslerimize yeterince vakit ayırmalıyız. C) Sınavı kazanmak için çalışıyordu. D) Soruları tek tek ve dikkatle çözünüz. ANABİLİM KDS-1 Deneme Sınavı

8 TEOG Sınav Sorusu İnsanların yüksek sesle söyleyemeyecekleri düşüncelerini dile getiren bir sanattır tiyatro. Tiyatro herkese hitap eder. Açık sözlü olduğundan bazı dönemlerde tiyatrodan korkulmuş, çekinilmiştir. Hatta zaman zaman yönetimlerce yasaklandığı bile olmuştur ancak hiçbir zaman tiyatro, gerçekleri yansıtmaktan vazgeçmemiştir. Bu parçada tiyatroyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir? A) Eğitici ve öğretici yanının ağır basmasına B) İnsanların içinden geçenleri olduğu gibi ortaya koymasına C) Gerçekleri yansıtmasına D) Geniş kitlelere seslenebilmesine ANABİLİM SBS-1 Deneme Sınavı 17. Yazın dünyamızla ilgisi olan herkes, onun üzücü bir eksikliğini hemen fark edecektir: Eleştiri. Batı nın birçok kitabını, birçok dergisini dolduran bu çeşit yazıya uzaklığımız, kültürümüzün en bağışlanamaz güçsüzlük belirtisidir. Buradaki eleştiri sözünden anladığımız, sadece yeni çıkan eserler üstüne fikir veren, onlara değer biçen yazılar değildir; herhangi bir değer yargısı üzerine sistemli düşünme sonucu yazılmış, eleştirel türden bütün yazılardır. Eleştirinin bu anlamıyla ne bir ozanımızı ne bir yazarımızı bilimsel bir yoldan inceleme işine girebildik. Parçada aşağıdakilerden hangisinde değinilmemiştir? A) Eleştiri konusunda büyük bir eksiklik içinde olduğumuza B) Batı da eleştiri ile ilgili yayınların önemli bir yer tuttuğuna C) Bizde, Batıdaki anlamıyla eleştiri yazılarının eksikliğine D) Eleştirinin sadece yeni yayınlar üzerine yazılan bir tür olduğuna 8. Okuma, yalnızca bilgi edinmede, kafamıza takılan soruların yanıtını bulmada ya da başkalarının yaşantı ve deneyimlerini paylaşmada kullandığımız bir araç değildir. Davranış ve düşünüş gücümüzü de besler, geliştirir. Bu paragrafta, okuma nın hangi yönüne değinilmemiştir? A) Bizi bilgilendirdiğine B) Zihnimizdeki soru işaretlerini cevapladığına C) Zamanımızı hoşça geçirttiğine D) Düşünce ve davranış olarak bizi geliştirdiğine 22. Okumak; insan için bir zevk, bir eğlence, aynı zamanda eğitici bir etkinliktir. Bilgilerimizi artırarak, zihnimizi işleterek düşüncemizi, görüşümüzü genişletir. Ne var ki okumak bir araçtır, amaç değil. Bize kavrayış üstünlüğü, duygu inceliği, olgunluk kazandırmayan bir okumanın ne önemi olabilir? Bu parçada okuma ile ilgili aşağıdakilerin hangisine değinilmemiştir? A) Eğlenceli ve eğitici olduğuna B) Önemli bir amaç olduğuna C) Davranışları etkilediğine D) Düşünme yeteneğini geliştirdiğine

9 TEOG Sınav Sorusu-11 TEOG Sınav Sorusu Gökyüzünün rengi, denizin mavisi, ağaçların yaprakları, kaldırımın taşları soğuktu. Homurtulu bir motor sesi duyuldu ana yoldan. Sabahın alacakaranlığında gidecekti birazdan. Ansızın sokak ışıkları söndü. Sessizliğin içinde, sessizce otururken buldum kendimi. İnsanlar aceleci adımlarla yürüyordu sahilde. Güneş, sonunda çekmişti perdelerini tüm pencerelerin. Ama ilk ışıklar silememişti camlardaki buğuyu. İçimdeki sıcaklığa rağmen üşüdüm sokağın ayazında. Yüreğimin derinliklerinde bir telin ince ince sızısını duydum. Bu parçanın anlatımı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Birden fazla duyuya ilişkin ayrıntıya yer verilmiştir. B) Kişileştirmeye başvurulmuştur. C) Okuyana izlenim kazandırmak amaçlanmıştır. D) Yazar herhangi bir konuda bilgi vermeyi amaçlamıştır. 19. Ey büyük ırmak, Anadolu'nun şerefi, şöhreti, bayrağı olan Kızılırmak! Senin manzaran daima bana daha heybetli göründü. Ovalara inip yatağına sığmayan bir feyz ve hevesle etrafa yayıldığın zaman, yalçın kayalı dağlar arasına sıkışıp girdaplarla köpürdüğün yerlerde, karşında bir damla su gibi âciz kaldığımı hissettim. Yukarıdaki parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Kişileştirme yapılmamıştır. B) Benzetme yapılmıştır. C) Karşılaştırma yapılmıştır. D) Betimleme yapılmıştır. 8. Gerekir ama yetenek kadar, belki ondan da çok çalışmak gerekir, yatarak kalkarak hep edebiyatı düşüneceksin. Onu birinci iş sayacaksın. Bu paragraf aşağıdaki sorulardan hangisine yanıt olarak verilmiştir? A) Yazı yazmak çok bilgiyi gerektirir mi? B) Yazı yazmak için yetenek gerekir mi? C) Siz yeteneğiniz sayesinde mi yazar oldunuz? D) Yazı yazarken çevrenin önerilerini dikkate almak gerekir mi? 6. Günlük yaşam içinde çok kullandığımız bir kelime oldu stres. Baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, aşırı yemek yeme gibi birçok durum çözülemediğinde stres kaynaklı diye düşünülebiliyor. Psikologlara göre stres, onu zihninde taşıyan kişiye aittir ve her insan her olaya aynı tepkiyi vermez. Birisi çok kaygılanır, diğeri tükenmişlik duygusu yaşar, başkası umursamaz. Benzer türde bir olay farklı kişilerde, hatta bazen aynı insanda farklı zamanlarda farklı tepkilerle ortaya çıkabilir. Bu konuda genelleme yapılamaz. Burada en önemli değişken, bireye özgü farklılıklar gösteren psikolojik mekanizmalardır. Bu paragraf aşağıdaki sorulardan hangisine karşılık söylenmiş olabilir? A) Psikolojik bir durum olan stres tedavi edilebilir mi? B) Stressiz yaşam mümkün müdür? C) Stresten kurtulma yollarına nasıl ulaşabiliriz? D) Stres ve stresin yaşamımızdaki yeri nedir?

10 14. Telgraf merkezinde çalışan Edison, nöbete kaldığında bilgisini artırmak için telgraf araçlarını incelemekle uğraşıyordu. Ancak canını sıkan bir nokta vardı. Nöbetçi memurlar, her an makine başında olduklarını bildirmek için ana merkeze on dakikada bir, işaret vermek zorundaydılar. Bundan dolayı Edison, dikkatini çalışmalarına veremiyordu. Daha sonra buna bir çözüm buldu. Yaptığı düzenekle her on dakikada bir, ana merkeze işaret verilmesini sağladı. Artık hiç ara vermeden rahat rahat çalışabiliyordu. Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur? A) Edison, bilgisini artırmak için ne yapıyordu? B) Edison un hazırladığı düzenek ne işe yarıyordu? C) Edison, karşılaştığı sorunu nasıl çözmüştür? D) Edison, telgrafı bulmak için hangi yöntemi kullanmıştır? TEOG Sınav Sorusu Aşağıdaki cümlelerden hangisi, özne ve yüklemden oluşmuştur? A) Yollarını gelirsin diye bekledim. B) Türkçeyi bana öğretmenim sevdirdi. C) Onun sevimli bir kardeşi vardı. D) Kimsesiz çocuklarla ilgilenmelisiniz. 10. Vapur rıhtımdan kalkınca yolcu uğurlamaya gelenler, üzerlerinden ağır bir yük kalkmış gibi rahatladılar. Bu cümlede, aşağıdaki ögelerden hangisi yoktur? A) Özne B) Zaman zarf tümleci C) Durum zarf tümleci D) Dolaylı tümleç 14. Ben, İstanbul baharının başlangıcını severim. Bu cümlenin öge dizilişi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir? A) Özne Zarf tümleci Yüklem B) Nesne Özne Yüklem C) Özne Nesne Yüklem D) Özne Dolaylı tümleç Yüklem 15. Aşağıdaki cümlelerden hangisi dolaylı tümleç ve yüklemden oluşmuştur? A) Acıklı bir tebessümün çarptığı bu ince yüze baktı. B) Damlayan suyun sesinden başka bir ses duymuyordu. C) Ablamın uyanmaya hiç niyetinin olmadığı belliydi. D) İhtiyar, yine gaz lambasını yakıyordu. 16. "Gurbette duyduğum sonu gelmez hüzünleri, yaprakların döküldüğü hicranlı günleri andım birer birer. " cümlesinin öge dizilişi aşağıdakilerin hangisinde sırasıyla ve doğru olarak verilmiştir? A) Belirtili Nesne - Yüklem - Zarf Tümleci B) Zarf Tümleci -Belirtili Nesne - Zarf Tümleci - Yüklem - Zarf Tümleci C) Özne - Belirtili Nesne - Zarf Tümleci - Yüklem D) Belirtili Nesne - Zarf Tümleci - Yüklem - Özne

11 TEOG Sınav Sorusu Aşağıdakilerin hangisinde zarf eylem cümleye zaman anlamı katmamıştır? A) Sana bakınca eski günlerimi hatırladım. B) Konuşarak da anlaşabiliriz. C) Kızını özleyince hemen geldi. D) O tarafa bakarken ayağı kaydı. 17. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sıfat fiil yoktur? A) Güler yüz, sağlıklı bir ruhun işaretidir. B) Görülmedik yer bırakmadılar bu gezide. C) Yağan kar, çiftçiler için yararlı oldu. D) Onu görmeye Ankara ya gitti. ANABİLİM SBS-2 Deneme Sınavı 16. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zarf- fiil, cümleye durum anlamı katmamıştır? A) Yüce dağa döne döne tırmanıyorduk. B) Kimseyi rahatsız etmeden işinize devam edin. C) Güzelce hazırlanmıştı davet için. D) Yaz gelmeden tatile çıkamayız.

12 ANABİLİM KDS-1 Sınavı 10. Aşağıdaki paragrafta geçen fiilimsileri bularak altlarını çiziniz. Milletin mukadderatını doğrudan doğruya üzerine alarak karamsarlık yerine ümit, perişanlık yerine düzen, tereddüt yerine azim ve iman koyan ve yokluktan koskoca bir varlık çıkaran meclisimizin, yiğit ve kahraman ordularının başında bir asker sadakat ve itaatiyle emirlerinizi yerine getirmiş olduğumdan dolayı, bir insan kalbinin nadiren duyabileceği bir memnuniyet içindeyim. Kalbim bu sevinçle dolu olarak, pek aziz ve muhterem arkadaşlarımı, bütün dünyaya karşı temsil ettikleri hürriyet ve bağımsızlık fikrinin zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Her safhasıyla düşünülmüş ve zaferle neticelendirilmiş olan bu harekât, Türk ordusunun, Türk subay ve kumanda heyetinin muazzam bir eseridir ATATÜRK 19. Zaman, süt taşından yapılmış kapılardan çıkmak için önüne dizilen çocuklara çıkışacak. Yukarıdaki cümle için aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Birden çok sıfat-fiil kullanılmıştır. B) İsim-fiil kullanılmıştır. C) İsim- fiil eki alıp kalıcı isim olmuş sözcük kullanılmıştır. D) Zarf- fiil kullanılmamıştır. 20. Baksan bir uzaklık var hangi yana Hangi eşyaya dönsen boş bir ayna Varmak istediğim uzak liman Gemiler beni almadan kalkıyor Yukarıdaki dizelerde kaç fiilimsi vardır? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 TEOG Sınav Sorusu-19 ANABİLİM KTT-1 Testi 17. Aşağıdaki dizelerin hangisinde sıfat-fiile yer verilmiştir? A) Doğumun kabuğundan, ölümün çekirdeğine geçtim. B) Devrilen geceden sabaha, bir rüya gibi aktım. C) Suyun gözlerini örtüyorum işlemeli buğunla senin. D) Göğün yıldız örtüsünü sarıyorum göğsüne. 18. Aşağıdaki dizelerin hangisinde altı çizili eylemsi diğerlerinden farklı türde bir eylemsidir? A) Ağlayınca zamanın çabuk geçeceğini sanırdı. B) Bilinmedik tarihlerde doğduğuna inanırdı. C) Unutulan kuş adlarını hatırladı birden. D) Kışlık giysilere sinmiş naftalin kokusu çıktı. 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde büyük harflerin kullanımı ile ilgili bir yazım yanlışı vardır? A) Kırşehir'in Doğusundaki komşusu Kayseri'dir. B) Türkiye'nin doğusu zor günler yaşadı. C) Erzurum, Doğu Anadolu'nun en güzel kentidir. D) Rize, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndedir.

13 9. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı yapılmıştır? A) En büyük hayalim 7. Cadde den bir ev almak. B) Karadeniz in doğusu daha fazla yağış alır. C) Meriç Nehri nin nerede olduğunu bilmiyorum. D) Bir zamanlar Van gölü canavarımız da vardı. TEOG Sınav Sorusu Aşağıdaki cümlelerin hangisinde virgül (,) farklı bir görevde kullanılmıştır? 8 KASIM HAFTA SONU ÖDEVİ 16, 19,20, 23. SORU A) Uzun, gür, simsiyah saçları vardı Beyza nın. B) Ali, en iyi dostu, sonunda onu aramıştı. C) Yalancı, açıkgöz bir adamdı komşusu. D) Onu güzel, tatlı, hoş sözlerle rahatlattı. 20. Aşağıdaki cümlelerde yay ayraçla belirtilen yerlerden hangisine virgül (,) getirilemez? A) Uzun ( ) uzun tartıştık bu konuyu. B) Deniz ( ) kum, güneş ne güzel yer burası. C) Uzun ( ) zayıf bir adamdı gördüğüm. D) Yarış ( ) kötü hava şartları yüzünden ertelendi.

14 23. Aşağıdakilerin hangisinde virgül gereksiz kullanılmıştır? A) Eyvah, treni kaçırdım! B) Evet, sana hak veriyorum. C) Çalışıp, tüm zorlukları yenebilirsin. D) Şiir, doğrulukta yaşayan güzelliktir. 4. Kadın (1) simitçiye sıcak olanlarından (2) almak (3) istediğini (4) söyledi. Bu cümledeki anlam karışıklığını gidermek için numaralanmış yerlerin hangisine virgül (,) getirilmelidir? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde virgülün kullanım amacı diğerlerinden farklıdır? A) O, sıradan olduğu kadar çalışkandı da. B) Pembe panjurlu ev, bu sokaktaydı. C) Evini sarı, beyaz balonlarla süsledi. D) Evin yaşlı hizmetlisi, iyi göremiyordu. 8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde (,) virgül farklı bir görevde kullanılmıştır? A) Ona sorma, bana sor. B) Açık sarı, parlak bir kumaştı. C) Kitaplarını, defterlerini kaldırdı. D) Tokalarımı, kolyelerimi sana vereceğim. 5. O sıcaklarda çalışanları (1) para kazanınca yüzü gülenleri (2) yorgunluktan yatar yatmaz uyuyanları (3) rüyasında yeşil (4) çimlerde oyun oynayanları sen de unutma! Bu cümledeki numaralanmış yerlerin hangisine, virgül konulamaz? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 2. Virgülün kullanımı ile ilgili aşağıdaki açıklamalardan hangisi yanlıştır? A) Özne ile yüklem arasında başka ögeler girmişse, özneden sonra konur. B) Eş görevli sözcükleri, söz öbeklerini ve sıralı cümleleri ayırmada kullanılır. C) Ara sözün başında ve sonunda kullanılır. D) İkilemeyi oluşturan sözcüklerin arasına konur.

Türkçe. Cümlede Anlam 19.02.2015. Cümlenin Yorumu. Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler

Türkçe. Cümlede Anlam 19.02.2015. Cümlenin Yorumu. Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler 16-20 MART 3. HAFTA Cümledeki sözcük sayısı, anlatmak istediğimiz duygu ya da düşünceye göre değişir. Cümledeki sözcük sayısı arttıkça, anlatılmak istenen daha

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

25. Aşağıdaki deyimlerle anlamca üçlü bir grup oluşturulduğunda hangisi dışta kalır? A) eli bol B) eli açık C) eli geniş D) eli kulağında

25. Aşağıdaki deyimlerle anlamca üçlü bir grup oluşturulduğunda hangisi dışta kalır? A) eli bol B) eli açık C) eli geniş D) eli kulağında 21. Hangi cümlede "mi" farklı anlamda kullanılmıştır? A) O bu resmi gördü mü? B) O buraya geldi mi bayram olur. C) Zil çaldı mı içeri girer. D) Yemeği pişirdi mi ocağı kapat. 22. "Boş boş oturmayı hiç

Detaylı

6. SINIF TÜRKÇE DERS BİLGİLERİ

6. SINIF TÜRKÇE DERS BİLGİLERİ 6. SINIF TÜRKÇE DERS BİLGİLERİ OKUMA KÜLTÜRÜ (5 EYLÜL - 21 EKİM) - Konuşmacının sözünü kesmeden sabır ve saygıyla dinler. - Başkalarını rahatsız etmeden dinler/izler. - Dinleme/izleme yöntem ve tekniklerini

Detaylı

TEOG 1. MERKEZİ ORTAK SINAVLAR TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULARI

TEOG 1. MERKEZİ ORTAK SINAVLAR TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULARI TEOG SINAV SORUSU-1 ANABİLİM SINIFTA YAPILAN DENEMEDE 4. SORU 4. Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerden hangisi mecaz anlamıyla kullanılmıştır? A) Avazı çıktığı kadar bağırdı ama sesini balıkçılara

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Konumuz CÜMLENİN ÖĞELERİ çocuklar.

Konumuz CÜMLENİN ÖĞELERİ çocuklar. Konumuz CÜMLENİN ÖĞELERİ çocuklar. Mustafa Öğretmenim, cümlenin asıl öğeleri Yüklem ve Özne dir. Öğretmenim, Zarf Tümleci, Dolaylı Tümleç ve Nesne (Belirtili Nesne Belirtisiz Nesne) de yardımcı öğeleridir.

Detaylı

5.SINIF TÜRKÇE (GENEL DEĞERLENDİRME TESTİ) almıştır?

5.SINIF TÜRKÇE (GENEL DEĞERLENDİRME TESTİ) almıştır? 5.SINIF TÜRKÇE (GENEL DEĞERLENDİRME TESTİ) Öğle üstü bir cip gelip obanın çadırları önünde durdu. Çocuklar hemen çevresinde toplaştılar. Cipten önce veteriner, sonrada kaymakam indi. Obanın yaşlıları hemen

Detaylı

ÝÇÝNDEKÝLER. Diyalog Tamamlama...24 2. Haftanýn Testi...25

ÝÇÝNDEKÝLER. Diyalog Tamamlama...24 2. Haftanýn Testi...25 ÝÇÝNDEKÝLER A. BÝRÝNCÝ TEMA: BÝREY VE TOPLUM Küçük Cemil...11 Bilgi Hazinemiz (Hikâye Yazmaya Ýlk Adým)...14 Güzel Dilimiz (Çaðrýþtýran Kelimeler - Karþýlaþtýrma - Þekil, Sembol ve Ýþaretler - Eþ Anlamlý

Detaylı

8. SINIF TÜRKÇE DERS BİLGİLERİ

8. SINIF TÜRKÇE DERS BİLGİLERİ 8. SINIF TÜRKÇE DERS BİLGİLERİ * Koyu renkle yazılmış kazanımlar; ulusal sınavlarda (SBS...gibi) sınav sorusu olarak çıkabilen konulardır; diğer kazanımlarımız temel ana dili becerilerini geliştirmeye

Detaylı

ÝÇÝNDEKÝLER TEMA 1. Anlam Bilgisi. Yazým Bilgisi. Dil Bilgisi. SÖZCÜK ANLAMI...15 Gerçek, Yan ve Mecaz Anlam...15 Deyim...15

ÝÇÝNDEKÝLER TEMA 1. Anlam Bilgisi. Yazým Bilgisi. Dil Bilgisi. SÖZCÜK ANLAMI...15 Gerçek, Yan ve Mecaz Anlam...15 Deyim...15 ÝÇÝNDEKÝLER TEMA 1 Anlam Bilgisi SÖZCÜK ANLAMI...15 Gerçek, Yan ve Mecaz Anlam...15 Deyim...15 CÜMLE ANLAMI...16 Öznel ve Nesnel Anlatým...16 Neden - Sonuç Ýliþkisi...16 Amaç - Sonuç Ýliþkisi...16 Koþula

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

BAĞLAÇ. Eş görevli sözcük ve sözcük gruplarını, anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan sözcüklere "bağlaç" denir.

BAĞLAÇ. Eş görevli sözcük ve sözcük gruplarını, anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir. BAĞLAÇ Eş görevli sözcük ve sözcük gruplarını, anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan sözcüklere "bağlaç" denir. Bağlaçlar da edatlar gibi tek başlarına anlamı olmayan sözcüklerdir. Bağlaçlar her

Detaylı

YARATICI OKUMA DOSYASI. En sevdiğiniz tatil kitabını anlatan bir resim çiziniz.

YARATICI OKUMA DOSYASI. En sevdiğiniz tatil kitabını anlatan bir resim çiziniz. YARATICI OKUMA DOSYASI En sevdiğiniz tatil kitabını anlatan bir resim çiziniz. MAVİŞ Mavişe göre Dünya nın ¾ nün suyla kaplı olmasının nedeni nedir?...... Maviş in gözünün maviden başka renk görmemesinin

Detaylı

KAZANIMLAR OKUMA KONUŞMA YAZMA DİL BİLGİSİ

KAZANIMLAR OKUMA KONUŞMA YAZMA DİL BİLGİSİ EYLÜL 1-2 (16-27-EYLÜL 2013) DOĞA VE EVREN İSTİKAL MARŞI-İKİNDİLER Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği İLKÖĞRETİM SI 1. Okuma kurallarını uygulama:1.5 Okuma yöntem ve tekniklerini kullanır.2. Okuduğu metni

Detaylı

Şimdi noktalama işaretlerinin neler olduğunu ayrıntılarıyla görelim. Anlamca tamamlanmış cümlelerin sonunda kullanılır.

Şimdi noktalama işaretlerinin neler olduğunu ayrıntılarıyla görelim. Anlamca tamamlanmış cümlelerin sonunda kullanılır. NOKTALAMA İŞARETLERİ Dilimizde ilk kez Tanzimat döneminde kullanılan noktalama işaretleri, yazının daha kolay anlaşılmasını sağlar. Yazının okunmasını kolaylaştırır ve anlam karışıklığına düşülmesine engel

Detaylı

Paragraftaki açıklamaya uygun düşen atasözü aşağıdakilerden hangisidir?

Paragraftaki açıklamaya uygun düşen atasözü aşağıdakilerden hangisidir? 1) İnsanlar, dağlar gibi yerlerinden kımıldamayan cansızlar değildir. Arkadaşlar, tanışlar birbirlerinden ne kadar uzakta olursa olsun ve buluşmaları ne kadar güç olursa olsun, günün birinde bir araya

Detaylı

Nasıl Daha İyi Öğrenirim?

Nasıl Daha İyi Öğrenirim? Nasıl Daha İyi Öğrenirim? Farklı Öğrenme Yöntemleri Öğrenciler farklı yöntemlerle öğrenirler. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir: okuyarak ve okuduğunu hatırlayarak, önemli bölümlerin altlarını çizerek,

Detaylı

MÜNEVVER ÖZTÜRK ORTAOKULU 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 5. SINIF SINAV TARİHLERİ VE KONULARI

MÜNEVVER ÖZTÜRK ORTAOKULU 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 5. SINIF SINAV TARİHLERİ VE KONULARI MÜNEVVER ÖZTÜRK ORTAOKULU 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 5. SINIF SINAV TARİHLERİ VE NOT: Sınav tarihleri ve Yıllık Ders Planına göre öngörülmüştür. Öğrencilere sınav öncesi TÜRKÇE 19.03.2015 Sözcükte,

Detaylı

8. Sınıf SBS Deneme-1

8. Sınıf SBS Deneme-1 Sabah ince bir tülü andırıyor. Öteden, adalardan serin, diriltici bir rüzgâr esiyor. Şehrin orta yerinde bir horoz sesi duyuluyor. Rüzgâr, ıhlamur kokularını ince ince dağıtıyor. Çocuklar, anneler uyuyor.

Detaylı

Eylemlerin, eylemsilerin, sıfatların ve zarfların anlamlarını çeşitli yönden etkileyen sözcüklere zarf denir. Ör. Büyük lokma ye: büyük konuşma. Ör.

Eylemlerin, eylemsilerin, sıfatların ve zarfların anlamlarını çeşitli yönden etkileyen sözcüklere zarf denir. Ör. Büyük lokma ye: büyük konuşma. Ör. Eylemlerin, eylemsilerin, sıfatların ve zarfların anlamlarını çeşitli yönden etkileyen sözcüklere zarf denir. Eylem ve eylemsilerin anlamalarını durum yönünden tamamlayan zarflardır. Eylem ya da eylemsiye

Detaylı

ALTIN BALIK. 1. Genç balıkçı neden altın balığı tekrar suya bırakmayı düşünmüş olabilir?

ALTIN BALIK. 1. Genç balıkçı neden altın balığı tekrar suya bırakmayı düşünmüş olabilir? ALTIN BALIK Bir zamanlar iki balıkçı varmış. Biri yaşlı, diğeriyse gençmiş. İki balıkçı avladıkları balıkları satarak geçinirlermiş. Bir gün yine denize açılmışlar. Ağı denize atıp beklemeye başlamışlar.

Detaylı

3 YAŞ AYIN TEMASI. Cinsiyetim, adım, özelliklerim, görünümümdeki değişiklikler nelerdir?

3 YAŞ AYIN TEMASI. Cinsiyetim, adım, özelliklerim, görünümümdeki değişiklikler nelerdir? 3 YAŞ AYIN TEMASI Cinsiyetim, adım, özelliklerim, görünümümdeki değişiklikler nelerdir? Vücudumuzun bölümleri ve iç organlarımız nelerdir? Ne işe yarar? İskelet sistemi nedir? Ne işe yarar? Aile ve aileyi

Detaylı

"Satmam" demiş ihtiyar köylü, "bu, benim için bir at değil, bir dost."

Satmam demiş ihtiyar köylü, bu, benim için bir at değil, bir dost. Günün Öyküsü: Talih mi Talihsizlik mi? Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir adam yaşıyormuş. Çok fakirmiş. Ama çok güzel beyaz bir atı varmış. Kral bu ata göz koymuş. Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *Tatilde neler yaptık? *Hava nedir? Hangi duyu organımızla hissederiz? *Tatildeyken hava nasıl değişimler oldu? *Müzik dendiğinde

Detaylı

5 YAŞ VE HAZIRLIK SINIFI EKİM BÜLTENİ

5 YAŞ VE HAZIRLIK SINIFI EKİM BÜLTENİ 5 YAŞ VE HAZIRLIK SINIFI EKİM BÜLTENİ HAZIRLIK SINIFI EKİM AYI ŞARKILARIMIZ OKULUMA BAŞLADIM BİR DÜNYA BIRAKIN SONBAHARIN SESLERİ SEVİMLİDİR HAYVANLAR HOŞ GELİŞLER OLA Her gün erken kalkarım Önce yüzümü

Detaylı

Bazen tam da yeni keþfettiðiniz, yeni tanýdýðýnýz zamanda yitirirsiniz güzellikleri.

Bazen tam da yeni keþfettiðiniz, yeni tanýdýðýnýz zamanda yitirirsiniz güzellikleri. C i h a n D e m i r c i Damdaki Mizahçý 90 Yaþýnda Eskimeyen Bir Usta: Haldun Taner Bazen tam da yeni keþfettiðiniz, yeni tanýdýðýnýz zamanda yitirirsiniz güzellikleri. 1986'da yitirdiðimiz Haldun Taner

Detaylı

TEST. 7. Dişer ne zaman fırçalanmalıdır? A. Yemeklerden sonra B. Okuldan gelince C. Evden çıkmadan önce

TEST. 7. Dişer ne zaman fırçalanmalıdır? A. Yemeklerden sonra B. Okuldan gelince C. Evden çıkmadan önce ÖDEV- 3 ADI SOYADI:.. HAYAT BİLGİSİ Tırnaklar, el ve ayak parmaklarının ucunda bulunur. Tırnaklar sürekli uzar. Uzayan tırnakların arasına kir ve mikroplar girer. Bu yüzden belli aralıklarla tırnaklar

Detaylı

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ Kendinizden biraz bahseder misiniz? -1969 yılında Elazığ'da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi orada okudum. Daha sonra üniversiteyi Van 100.yıl Üniversitesi'nde okudum. Liseyi

Detaylı

Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan

Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan Mart 2009 Kendi Yaşam Öykünüzü Yazın Diyelim ki edebiyatla uğraşmak, yazı yazmak, bir yazar olmak istiyorsunuz. Bu

Detaylı

Bu kitabın sahibi:...

Bu kitabın sahibi:... Bu kitabın sahibi:... Dinle bir tanem, şimdi sana, bir çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum... Uzun çoooooooook uzun adı olan bir çocuğun öyküsü bu! Aslında her şey onun dünyaya gelmesiyle başladı. Kucakladılar

Detaylı

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir?

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? 1. SINIF OKULA YARDIMCI VE SINAVLARA HAZIRLIK A TEMASI: OKUL HEYECANIM TEST-1 1. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? A) Okula gitmemiz

Detaylı

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VAKFI ADIGÜZEL ANAOKULU GÖKYÜZÜ SINIFI KASIM AYI KAVRAM VE ŞARKILAR

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VAKFI ADIGÜZEL ANAOKULU GÖKYÜZÜ SINIFI KASIM AYI KAVRAM VE ŞARKILAR RENKLER Ben bir küçük ressamım Pembe sarı boyarım Yeşil yeşil ormanlar Mavi mavi denizler Turuncudur portakal Gökte sarı güneş var Fırça kalem ve kağıt Olmazsa resim olmaz Reklerle oynamaktan Hiç bir çocuk

Detaylı

KANATLI KELİMELER UÇUŞAN HİKAYELER

KANATLI KELİMELER UÇUŞAN HİKAYELER KANATLI KELİMELER UÇUŞAN HİKAYELER Burçin BAŞLILAR Sınıf Öğretmeni burcinbaslilar@terakki.org.tr SUNUM İÇERİĞİ Yaratıcılık Nedir? Neden Yaratıcı Yazma? Yaratıcılığı Engelleyen Faktörler Yaratıcı Yazmaya

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 8 (ΟΚΣΩ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 8 (ΟΚΣΩ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: Γ ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

1 of 5 14/10/2010. Stresle Başa Çıkma

1 of 5 14/10/2010. Stresle Başa Çıkma 1 of 5 14/10/2010 Stresle Başa Çıkma Stres bizim baskıya karşı duygusal ve fiziksel tepkimizdir. Bu baskı dışsal faktörlerden kendimizin ya da bir yakınımızın yaşam etkinliklerinden, hastalıklarından yaşam

Detaylı

İsim İsim İsimlerin Tamamlanmış Hali

İsim İsim İsimlerin Tamamlanmış Hali Aşağıda verilen isimleri örnekteki gibi tamamlayınız. Örnek: Ayakkabı--------uç : Ayakkabının ucu İsim İsim İsimlerin Tamamlanmış Hali Kalem sap Çanta renk Araba boya Masa kenar Deniz mavi Rüzgar şiddet

Detaylı

TÜRKÇE. Değerlendirme 1 Harf Bilgisi. A. Seviyorum B. Süt. A. Anne B. Dede. C. Baba. A. Kaplumbağa B. Tavşan C. Kurbağa. A. Okul B.

TÜRKÇE. Değerlendirme 1 Harf Bilgisi. A. Seviyorum B. Süt. A. Anne B. Dede. C. Baba. A. Kaplumbağa B. Tavşan C. Kurbağa. A. Okul B. Ad :... Değerlendirme 1 Harf Bilgisi 1. 5. Selin Süt içmeyi seviyorum. Selin in cümlesindeki hangi sözcüğün harf sayısı en azdır? Seviyorum Süt Anne Dede Baba Yukarıda verilen sözcüklerin hangisi sözlükte

Detaylı

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz.

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. TATÍLDE Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. Ízin zamanı yaklaşırken içimizi bir sevinç kaplar.íşte bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Valizlerimizi

Detaylı

Mutfak Etkinliği. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı. Büskivili pasta yapıyoruz.

Mutfak Etkinliği. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı. Büskivili pasta yapıyoruz. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı Mutfak Etkinliği Sohbetler Yaşayan değerlerimizden Doğruluk ile ilgili sohbet ediyorum. Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız konulu sohbet

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı- Tezli Yüksek Lisans Programı Ders İçerikleri

Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı- Tezli Yüksek Lisans Programı Ders İçerikleri Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı- Tezli Yüksek Lisans Programı Ders İçerikleri 1. Yıl Ders Planı 1. Yarıyıl Türkçe Öğretiminde Çağdaş Yaklaşımlar ETO701 1 2 + 1 7 Türkçe öğretiminde geleneksel uygulamalardan

Detaylı

KURALLI VE DEVRİK CÜMLELER. --KURALLI CÜMLE: İş, hareket, oluş bildiren sözcükler cümlenin sonunda yer alıyorsa denir.

KURALLI VE DEVRİK CÜMLELER. --KURALLI CÜMLE: İş, hareket, oluş bildiren sözcükler cümlenin sonunda yer alıyorsa denir. --KURALLI CÜMLE: İş, hareket, oluş bildiren sözcükler cümlenin sonunda yer alıyorsa denir. Örnek: Mustafa okula erkenden geldi. ( Kurallı cümle ) --KURALSIZ (DEVRİK) CÜMLE: Eylemi cümle sonunda yer almayan

Detaylı

Müze eğitiminin amaçları nelerdir?

Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Sergilenen nesnelerle insanlar arasında köprü kurarak nesnelerin onların yaşantıları ile bütünleşmesini sağlamak; Nesnelerin maddi ve ideal değerleri ile algılanması

Detaylı

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdürlük Seçme Sınavlarına Hazırlık El Kitabı

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdürlük Seçme Sınavlarına Hazırlık El Kitabı T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdürlük Seçme Sınavlarına Hazırlık El Kitabı Ana Başlık Alt Başlık Sayfa Soru Düzeltme Olayları Ad Aktarması 6 - Ad Aktarması (Mecazı Mürsel) Kinaye 8 - Kinaye

Detaylı

Neden Daha Fazla Satın Alalım?

Neden Daha Fazla Satın Alalım? Neden Daha Fazla Satın Alalım? Ana Tema Önerilen Süre Kazanımlar Öğrenciye Kazandırılacak Beceriler Yöntem ve Teknikler Araç ve Gereçler Giderek artan bilinçsiz tüketim ve üretim çevreyi olumsuz etkiliyor.

Detaylı

1 Anne çocuğuna ne öğütlüyor?

1 Anne çocuğuna ne öğütlüyor? . Sınıfı Hatırlıyorum Türkçe Noktalama İşaretleri 1. Hafta Aşağıdaki şiiri iki defa okuyunuz. Verilen soruları cevaplandırınız. TEMİZ ÇOCUK Temiz çocuk hasta olmaz. Gönlü acı ile dolmaz. Hiçbir vakit benzi

Detaylı

Dil Gelişimi. temel dil gelişimi imi bilgileri

Dil Gelişimi. temel dil gelişimi imi bilgileri Dil Gelişimi Yaş gruplarına göre g temel dil gelişimi imi bilgileri Çocuklarda Dil ve İletişim im Doğumdan umdan itibaren çocukların çevresiyle iletişim im kurma çabaları hem sözel s hem de sözel olmayan

Detaylı

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin Bir bahar günü. Doğa en canlı renklerine büründü bürünecek. Coşku görülmeye değer. Baharda okul bahçesi daha bir görülmeye değer. Kıpır kıpır hareketlilik sanki çocukların ruhundan dağılıyor çevreye. Biz

Detaylı

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Hafta Sonu Ev Çalışması YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Zaman adlı ölümsüz bir dev vardı. Bir gün Zaman, Yıl Dede'yi dört kızıyla birlikte yeryüzüne indirdi. Kızlar, yeryüzünü çok sevdiler. Hepsi bir yana dağılıp

Detaylı

1. Soru. Aşağıdakilerden hangisi bu paragrafın sonuç cümlesi olabilir? olaylara farklı bakış açılarıyla bakalım. insanlarla iyi ilişkiler kuralım.

1. Soru. Aşağıdakilerden hangisi bu paragrafın sonuç cümlesi olabilir? olaylara farklı bakış açılarıyla bakalım. insanlarla iyi ilişkiler kuralım. 1. Soru Kitap okumak insanı özgürleştirir. Okuyan insan yeni düşünceler edinir, zihnine yeni pencereler açar. Okumak olaylara bakış açımızı bile etkiler. Kalıplaşmış salt düşünceler, yerini farklı ve özgür

Detaylı

TÜRKÇE SÖZCÜK TÜRLERİ- BELİRTEÇ(ZARF)

TÜRKÇE SÖZCÜK TÜRLERİ- BELİRTEÇ(ZARF) TÜRKÇE SÖZCÜK TÜRLERİ- BELİRTEÇ(ZARF) AD (İSİM) ÖN AD (SIFAT) ADIL (ZAMİR) EYLEM (FİİL) SÖZCÜK TÜRLERİ BELİRTEÇ (ZARF) ÜNLEM BAĞLAÇ İLGEÇ (EDAT) ZAMAN BELİRTECİ DURUM BELİRTECİ MİKTAR(NİCELİK) BELİRTECİ

Detaylı

SÖZCÜKTE ANLAM. Gerçek Anlam Yan Anlam Mecaz Anlam Terim Anlam Sözcükler Arasý Anlam Ýliþkileri Anlam Olaylarý Söz Öbeklerinde Anlam

SÖZCÜKTE ANLAM. Gerçek Anlam Yan Anlam Mecaz Anlam Terim Anlam Sözcükler Arasý Anlam Ýliþkileri Anlam Olaylarý Söz Öbeklerinde Anlam SÖZCÜKTE ANLAM 1 Gerçek Anlam Yan Anlam Mecaz Anlam Terim Anlam Sözcükler Arasý Anlam Ýliþkileri Anlam Olaylarý Söz Öbeklerinde Anlam BADEM AÐACI Ýlkbahar gelmiþti. Hava bazen çok güzel oluyordu. Güneþ

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3. SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2 Sayın Veli, Bu mektubumuzda, 2015-2016 Eğitim - Öğretim yılı MEV Koleji Özel Güzelbahçe İlkokulu,3. Sınıflar sınıf öğretmenleri zümresi

Detaylı

zaferin ve başarının getirdiği güzel bir tebessüm dışında, takdir belgesini kaçırmış olmanın verdiği üzüntü. Yanımda disiplinli bir öğretmen olarak bilinen ama aslında melek olan Evin Hocam gözüküyor,

Detaylı

7.sınıf kazanımlara göre çalışma kâğıtları

7.sınıf kazanımlara göre çalışma kâğıtları 7.sınıf kazanımlara göre çalışma kâğıtları 1.Aşağıdaki fiilleri anlamlarına göre tabloda uygun yerlere yazınız. Kızmak Almak Bilmek Silmek Kalmak Sulamak İş fiili Oluş fiili Durum fiili 2.Aşağıdaki eylemlerle

Detaylı

Cümle, bir düşünceyi, bir dileği, bir haberi ya da duyguyu tam olarak anlatan, bir veya birden çok sözcükten oluşmuş anlatım birimidir.

Cümle, bir düşünceyi, bir dileği, bir haberi ya da duyguyu tam olarak anlatan, bir veya birden çok sözcükten oluşmuş anlatım birimidir. CÜMLENİN ÖĞELERİ Cümle, bir düşünceyi, bir dileği, bir haberi ya da duyguyu tam olarak anlatan, bir veya birden çok sözcükten oluşmuş anlatım birimidir. Cümle içindeki sözcüklerin tek başlarına ya da

Detaylı

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş ın Elbistan İlçesi nde siyaseti sadece insan için yaptıklarını, iktidara gelmeleri halinde terörü sonlandırıp ülkeye huzuru getireceklerini

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÜRKÇE DERSİ 2. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI ATATÜRKÇÜLÜK, ARA DİSİPLİNLER VE DİĞER DERSLERLE İLİŞKİLENDİRME

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÜRKÇE DERSİ 2. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI ATATÜRKÇÜLÜK, ARA DİSİPLİNLER VE DİĞER DERSLERLE İLİŞKİLENDİRME AFFETMEK BÜYÜKLÜK- TÜR (Dinleme Metni) TRAFİK BİREY TOPLUM 5 EYLÜL - 0 EKİM 6 ders saati MİSAFİR AĞIRLAMAK UĞURLAMAK ÖĞRETMENİM N ADI 0-05 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÜRKÇE DERSİ. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK

Detaylı

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU Nereden geliyor bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme isteğim? Kim verdi düşünce deryalarında özgürce dolaşmamı sağlayacak özgüven küreklerimi? Bazen,

Detaylı

Woyzeck: Öğleyin güneş tepeye çıkıp da dünya ateşe düşmüş gibi yanmaya başlayınca, işte o zaman korkunç bir ses bir şeyler diyor bana.

Woyzeck: Öğleyin güneş tepeye çıkıp da dünya ateşe düşmüş gibi yanmaya başlayınca, işte o zaman korkunç bir ses bir şeyler diyor bana. Konu: "Woyzeck ve "Matmazel Julie Adlı Eserlerde Kullanılan İmge ve Simgelerin Eserlerin Tezlerine Katkısı Adı-Soyadı: Halil İbrahim Yüksel No: 149 Sınıfı: 11-D WOYZECK VE MATMAZEL JULIE DE İMGE VE SİMGE

Detaylı

5. ) Yıkmak sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamıyla kullanılmıştır?

5. ) Yıkmak sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamıyla kullanılmıştır? SEBEP-SONUÇ İLİŞKİLERİ 1.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde beğenme söz konusudur? A) Öğrenci dediğin çalışkan ve terbiyeli olur. B) Vadi dediğin yemyeşil olur. C) İşte, çalışma dediğin böyle olur. D) Armut

Detaylı

MOTİVASYON. Nilüfer ALÇALAR. 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya

MOTİVASYON. Nilüfer ALÇALAR. 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya MOTİVASYON Nilüfer ALÇALAR 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya Motivayon nedir? Motivasyon kaynaklarımız Motivasyon engelleri İşimizde motivasyon

Detaylı

Bu yaklaşımlar anne babaların kafasını oldukça meşgul eden şu soruyu akla getiriyor:

Bu yaklaşımlar anne babaların kafasını oldukça meşgul eden şu soruyu akla getiriyor: Uzm. Psikolog Nuray ÖZBEN AVŞAR Anne - baba - çocuk ilişkisinin son yıllarda hızlı bir değişim içerisine girmiş olduğu gözleniyor. Hızla gelişen dünya ile hayata bakış açıları her geçen gün gelişiyor ve

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

CÜMLE BİLGİSİ. ( Cümle değildir. Anlamı yok)

CÜMLE BİLGİSİ. ( Cümle değildir. Anlamı yok) CÜMLE BİLGİSİ Bir duyguyu, düşünceyi, isteği veya haberi anlatan sözcük yada sözcük grubuna cümle denir. Bir söz gurubunun cümle olabilmesi için anlamlı olabilmesi gerekir. Haberi tam olarak anlatamayan

Detaylı

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ TÜRKÇE DERSİ EĞİTİM PLANI

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ TÜRKÇE DERSİ EĞİTİM PLANI BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ TÜRKÇE DERSİ EĞİTİM PLANI Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Hazırlanan Öğrencinin; Adı: Soyadı: Doğum Tarihi: Yaşı: Öğrencinin Ailesine Ait Bilgiler: ADI- SOYADI BABA ANNE MESLEĞİ ADRES

Detaylı

TÜRKÇE MODÜLÜ BİREYSEL EĞİTİM PLANI (TÜRKÇE DERSİ) (1.ÜNİTE) GÜZEL ÜLKEM TÜRKİYE

TÜRKÇE MODÜLÜ BİREYSEL EĞİTİM PLANI (TÜRKÇE DERSİ) (1.ÜNİTE) GÜZEL ÜLKEM TÜRKİYE (1.ÜNİTE) GÜZEL ÜLKEM TÜRKİYE KISA DÖNEMLİ MATERYAL YÖNTEM- i doğru kullanır. 1 2 3 4 Söylenen sözcüğü tekrar eder. Gösterilen ve söylenen nesnenin adını söyler. Gösterilen nesnenin adını söyler. Resmi

Detaylı

A: Algılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişiliği temsil eder.

A: Algılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişiliği temsil eder. Karşınızdaki kişinin ismine bakarak onun hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun için söz konusu isimdeki fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal enerji sembollerinin açıklamalarına bakmak gerek. İsimdeki

Detaylı

NOKTALAMA - YAZIM NOKTALAMA. 1. Nokta (.) Çocuklar bahçede oynuyor. Dr. Ayhan Bey tanıdığımızdır. (doktor) Yarışmada 1. olmuş.

NOKTALAMA - YAZIM NOKTALAMA. 1. Nokta (.) Çocuklar bahçede oynuyor. Dr. Ayhan Bey tanıdığımızdır. (doktor) Yarışmada 1. olmuş. NOKTALAMA - YAZIM NOKTALAMA 1. Nokta (.) Cümlenin sonuna konur. Çocuklar bahçede oynuyor. Kısaltmaların sonuna konur. Dr. Ayhan Bey tanıdığımızdır. (doktor) Sayılardan sonra sıra bildirmek için konur.

Detaylı

BİRLİKTE YAŞAMA VE KARDEŞLİK

BİRLİKTE YAŞAMA VE KARDEŞLİK ÖZEL ANAKENT İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM ve ÖĞRETİM DÖNEMİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ KASIM - ARALIK SAYFASI Birlikte Yaşama Kültürü ve Hoşgörü Gel Bize Katıl Bize! Şarkısını Söyledik Sınıf içinde, arkadaşlarımızla

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Türk Dili II Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans (x ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim ( X) Uzaktan Öğretim( )

Detaylı

KASIM AYI 4 YAŞ GRUBU AYLIK BÜLTENİ

KASIM AYI 4 YAŞ GRUBU AYLIK BÜLTENİ KASIM AYI 4 YAŞ GRUBU AYLIK BÜLTENİ 10 KASIM ATATÜRK Ü ANMA ŞİİRLER 10 Kasım geldi işte Üzgünüz biz milletçe Atatürk! ü anarız O bizim kalbimizde 10 Kasım geldi işte Koşarız Anıtkabir e Atatürk ü anarız

Detaylı

NOKTALAMA İŞARETLERİ Yazılanları daha kolay okuyabilmek için, yazılanların yanlış anlaşılmasını önlemek için. Nokta (. ) Annem bana meyve getirdi.

NOKTALAMA İŞARETLERİ Yazılanları daha kolay okuyabilmek için, yazılanların yanlış anlaşılmasını önlemek için. Nokta (. ) Annem bana meyve getirdi. Yazılanları daha kolay okuyabilmek için, yazılanların yanlış anlaşılmasını önlemek için kullandığımız işaretlere NOKTALAMA İŞARETLERİ deriz. Nokta (. ) 1-Tamamlanmış cümlelerin sonuna nokta koyarız. Annem

Detaylı

5 YAŞ AYIN TEMASI. Cinsiyetim, adım, fiziksel özelliklerim nelerdir? Vücudumuzun bölümleri ve iç organlarımız nelerdir? Ne işe yarar?

5 YAŞ AYIN TEMASI. Cinsiyetim, adım, fiziksel özelliklerim nelerdir? Vücudumuzun bölümleri ve iç organlarımız nelerdir? Ne işe yarar? 5 YAŞ AYIN TEMASI Cinsiyetim, adım, fiziksel özelliklerim nelerdir? Vücudumuzun bölümleri ve iç organlarımız nelerdir? Ne işe yarar? İskelet sistemi nedir? Ne işe yarar? Aile nedir? Aileyi oluşturan bireylerin

Detaylı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı AÇIKLAMALAR 1. Soruların cevaplarını kitapçıkla birlikte verilecek optik forma işaretleyiniz. 2. Cevaplarınızı koyu siyah ve yumuşak bir kurşun kalemle

Detaylı

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI DERS İÇİ ÖĞRENME ETKİNLİĞİ ÇALIŞMA FORMU 27/05/2011 Ders : MATEMATİK Sınıf : 8 Hafta İçi Hafta Sonu TEST FR.ZMR.05 / YT:12.03.2010/R.00/R.T:-- Sayfa 1 / 4 FR.ZMR.05 / YT:12.03.2010/R.00/R.T:--

Detaylı

5. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / TÜRKÇE

5. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / TÜRKÇE SINAVLARI LİSTESİ / TÜRKÇE Gerçek, Mecaz ve Terim Anlam Eş ve Zıt Anlam, Eş Seslilik Kelime Grupları ve Deyimler Karşılaştırma, Sebep-Sonuç ilişkisi Öznel ve Nesnel Yargı, Atasözleri Genelden Özele, Özelden

Detaylı

10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK)

10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK) 10. hafta GÜZELLİK FELSEFESİ (ESTETİK) Estetik, "güzel in ne olduğunu soran, sorguluyan felsefe dalıdır. Sanatta ve doğa varolan tüm güzellikleri konu edinir. Hem doğa hem de sanatta. Sanat, sanatçının

Detaylı

TÜRKÇE / Fiilimsiler (Eylemsiler) FİİLİMSİLER (EYLEMSİLER)

TÜRKÇE / Fiilimsiler (Eylemsiler) FİİLİMSİLER (EYLEMSİLER) FİİLİMSİLER (EYLEMSİLER) 1 Fiilden türer. Fiilimsi eki alır. Cümle içinde isim, sıfat, zarf görevinde kullanılır. Fiil + Fiilimsi eki : Fiilimsi 2 Örnek: Havaların iyi gidişine aldanıp çiçek açan ağaçlar

Detaylı

YAPACAĞIMIZ SANAT ETKİNLİKLERİ

YAPACAĞIMIZ SANAT ETKİNLİKLERİ KONULAR VE FAALİYETLER ATATÜRK VE ATATÜRKÇÜLÜK Bu ünitede ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ün hangi şehirde doğduğunu, evini, annesinin ve babasının adlarını, soyadının neden olmadığını, ilk adının Mustafa

Detaylı

Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı- Tezli Ortak Yüksek Lisans Programı Ders İçerikleri

Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı- Tezli Ortak Yüksek Lisans Programı Ders İçerikleri Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı- Tezli Ortak Yüksek Lisans Programı Ders İçerikleri 1. Yıl Ders Planı Türkiye Türkçesi ETO703 1 2 + 1 8 Türk dilinin kaynağı, gelişimi; Türkiye Türkçesinin diğer dil ve lehçelerle

Detaylı

TÜRKÇE. NOT: 1. 2. 3. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. cümlesinin sonuna hangi noktalama işareti konmalıdır?

TÜRKÇE. NOT: 1. 2. 3. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. cümlesinin sonuna hangi noktalama işareti konmalıdır? TÜRKÇE Hiçbir zaman elinde sapan olan bir arkadaşım olmadı. Daha doğrusu, öyleleri ile arkadaşlık yapmadım. Çünkü minicik bir kuşun canına kıyarken acıma duygusu olmayan kişi, zor duruma düşene elini uzatmaz.

Detaylı

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktin soğuk geciktim kış geciktiniz kış mevsiminde uç, sınır, son, limit bulunuyor/bulunur

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Perşembe, 08 Ekim 2009 05:05 - Son Güncelleme Perşembe, 08 Ekim 2009 05:08

Yönetici tarafından yazıldı Perşembe, 08 Ekim 2009 05:05 - Son Güncelleme Perşembe, 08 Ekim 2009 05:08 Söz Dinlemeyen Çocuklara Nasıl Yardımcı Olunmalıdır? Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu söz dinlememe durumu ile anne-babalar

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

ÖYKÜ NÜN GÜNLÜĞÜ GÜNLÜĞÜM

ÖYKÜ NÜN GÜNLÜĞÜ GÜNLÜĞÜM ÖYKÜ NÜN GÜNLÜĞÜ Merhaba arkadaşlar, adım Öykü ilköğretim 2. sınıf öğrecisiyim. Gün içinde düşüncelerimi, duygularımı, hissettiklerimi yazdığım bir günlük defterim var. Günlük defterime bugün not aldığım,

Detaylı

ZAMBAK 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Başlıkları

ZAMBAK 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Başlıkları ZAMBAK 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Bireysel Farklılıklar ÜNİTE 1 Duygular ve Düşünceler Duygu ve Düşüncelere Saygı Kronolojik Sıra Resmî Kimlik Belgeleri Sözlü Tarih Yöntemi Aile Tarihi Millî Kültür Ögeleri

Detaylı

BİREYSELLEŞMİŞ EĞİTİM PROGRAMI (BEP) FORMU

BİREYSELLEŞMİŞ EĞİTİM PROGRAMI (BEP) FORMU BİREYSELLEŞMİŞ EĞİTİM PROGRAMI (BEP) FORMU ÖĞRENCİNİN ADI-SOYADI: BEP HAZIRLAMA :07.10.2011 BEP Birimi Üyeleri: - ÖĞRENCİNİN ŞU ANKİ PERFORMANS DÜZEYİ:.. öz bakım becerilerini yerine getirir... okuma yazmayı

Detaylı

Ailelerle bağlantılar kurmak. İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi ni toplumunuzda yaşama geçirmek

Ailelerle bağlantılar kurmak. İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi ni toplumunuzda yaşama geçirmek Ailelerle bağlantılar kurmak İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi ni toplumunuzda yaşama geçirmek İlk Yıllar Öğrenim Çerçevesi Uygulamasına Dayanan Kaynaklar projesine, Eğitim Çalışma ve İşyeri İlişkileri Bakanlığı

Detaylı

Şimdi Okullu Olduk İlkokul 1. Sınıf

Şimdi Okullu Olduk İlkokul 1. Sınıf Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat Şimdi Okullu Olduk İlkokul 1. Sınıf 11 Adım ve Soyadım Eşleştirme yapalım. A Cümlelerin ilk harflerinin her zaman büyük olması gerektiğini biliyor muydunuz? e T t E l e E L L

Detaylı

Aynı kökün "kesmek", "kısaltmak" anlamı da vardır.

Aynı kökün kesmek, kısaltmak anlamı da vardır. Kıssa, bir haberi nakletme, bir olayı anlatma hikâye etmek. Bu Arapça'da kassa kelimesiyle ifade edilir. Anlatılan hikâye ve olaya da "kıssa" denilir. Buhâri, bab başlıklarında "kıssa"yı "olay" anlamında

Detaylı

Defne Öztürk: Atatürk ün herkes mutlu ve özgür olsun diye hediye ettiği bayramdır.

Defne Öztürk: Atatürk ün herkes mutlu ve özgür olsun diye hediye ettiği bayramdır. 30.10.2015 DENİZATI ndan Herkese Merhaba! Haftanın ilk günü sohbet saatimizde herkes hafta sonu neler yaptığını anlattı. Duvarda asılı olan Atatürk resimlerine dikkat çeken öğretmenimiz onu neden asmış

Detaylı

Çocuklar Tatilde! Plansız tatil olmaz! Spor ve oyun iç içe Kitaplar her zaman en iyi dostlarımız!

Çocuklar Tatilde! Plansız tatil olmaz! Spor ve oyun iç içe Kitaplar her zaman en iyi dostlarımız! Çocuklar Tatilde! Biten ders yılının ardından, çocukların sabırsızlıkla ve özlemle beklediği yaz tatili başlıyor. Tatil dönemleri çocuklara dinlenmek, eğlenmek ve yeni deneyimler kazanmak için harika fırsatlar

Detaylı

ÖZEL ANAKENT İLKOKULU. 2013-2014 EĞİTİM ve ÖĞRETİM DÖNEMİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ MART NİSAN FEDAKARLIK FEDAKARLIK BİLİNCİ

ÖZEL ANAKENT İLKOKULU. 2013-2014 EĞİTİM ve ÖĞRETİM DÖNEMİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ MART NİSAN FEDAKARLIK FEDAKARLIK BİLİNCİ ÖZEL ANAKENT İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM ve ÖĞRETİM DÖNEMİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ MART NİSAN FEDAKARLIK FEDAKARLIK BİLİNCİ FEDAKARLIK & YARDIMSEVERLİK 02.05.2014 3K Yardım Kampanyamızla Kardeş Okulumuza

Detaylı

TÜM BİLGİLER KESİNLİKLE GİZLİ TUTULACAKTIR. Anketi Nasıl Dolduracaksınız? LÜTFEN AŞAĞIDAKİ HİÇBİR İFADEYİ BOŞ BIRAKMAYINIZ. İsim:... Cinsiyet:...

TÜM BİLGİLER KESİNLİKLE GİZLİ TUTULACAKTIR. Anketi Nasıl Dolduracaksınız? LÜTFEN AŞAĞIDAKİ HİÇBİR İFADEYİ BOŞ BIRAKMAYINIZ. İsim:... Cinsiyet:... OA TÜM BİLGİLER KESİNLİKLE GİZLİ TUTULACAKTIR İsim:... Cinsiyet:... Doğum Tarihi:... Bugünün Tarihi:... Anketi Nasıl Dolduracaksınız? Aşağıda bazı ifadelerin listesi bulunmaktadır. Lütfen her ifadeyi çok

Detaylı

Dinleme Kuralları. 1. Aşağıda verilen cümlelerden hangisi doğrudur?

Dinleme Kuralları. 1. Aşağıda verilen cümlelerden hangisi doğrudur? 1. SINIF Dinleme Kuralları TEST-1 1. Aşağıda verilen cümlelerden hangisi doğrudur? A) Dinleme sırasında müzik dinleyebiliriz. Dinleme için hazırlık yapmalıyız. Dinleme sırasında resim yapabiliriz. 2. Aşağıdaki

Detaylı

Ünite 01: Arapçada Kelime ve Cümle Çeşitleri

Ünite 01: Arapçada Kelime ve Cümle Çeşitleri Ünite 01: Arapçada Kelime ve Cümle Çeşitleri :١ mı, mi? baba ( ) uzaklaştım uzaklaştırmak uzaklaştırmak evin kapıları babam yetişiyorum eğitim görüyorum ecdadım, atam saygı otur! seviyorum seni seviyorum

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014)

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014) 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ KENDİMİZİ İFADE ETME YOLLARIMIZ (16 Aralık 2013-24 Ocak 2014) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 16 Aralık 2013-24 Ocak 2014 tarihleri arasında

Detaylı

www.rehberlikservisi.org

www.rehberlikservisi.org www.rehberlikservisi.org 1 BAŞLARKEN Çocuklarımız bizim için ne kadar önemli? TEOG öncesinde onlar için neler yapıyoruz? Gelecekleri için planlarınız var mı? Çocuklarınızı yeterince anlıyor musunuz? Neden

Detaylı