TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR. ANABİLİM Ödev Testi. TEOG Sınav Sorusu-1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR. ANABİLİM Ödev Testi. TEOG Sınav Sorusu-1"

Transkript

1 TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR TEOG Sınav Sorusu Aşağıdaki cümlelerin hangisinde biçmek sözcüğü Bu sanat eserine paha biçilemez. cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır? A) Ekinler zamanında biçilmezse zarar büyük olur. B) Gözlerini bile kırpmadan ağaçları biçtiler. C) O bir ustaydı, tahta biçer, oyma yapardı. D) Fiyat biçecek olsan bu eve ne verirsin? 18. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, kazanmak sözcüğü Burs kazanarak yurt dışında okudum. cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır? ANABİLİM KTT-1 Testi 1. Her halinden sınıfa yeni geldiği belliydi. 2. Eve geldiğinde ilaç almayı unuttuğunu anladı. 3. Dershaneye gelince onu aradım. 4. Gurbetten gelenler burada toplanmıştı. Gelmek sözcüğü, kaç numaralı cümlelerde bir yere girmek, ulaşmak anlamında kullanılmıştır? A) 1 ve 2 B) 2 ve 3 C) 1 ve 4 D) 3 ve 4 ANABİLİM KTT-1 Testi 4. Türk tarihi, gölgede kalmış pek çok kahramanla doludur. Bu cümlede geçen gölgede kalmak sözünün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır? A) Birçok kahramanımız, kendi çağlarında dünyayı titretmiştir. B) Bazı sanatçılar, hak ettikleri ödüle bir türlü ulaşamazlar. C) Zaman içinde birçok değer, gün ışığına çıkacaktır. D) Unutulmuşluğun tozlu raflarında çok insan yaşar. A) Hayatını kazanmak için küçük yaştan beri çalışıyor. B) Bilimsel çalışmaları ona para değil saygınlık kazandırdı. C) Sınavı kazanarak küçüklüğünden beri düşlediği fakülteye girdi. D) İnsan kazanmak istiyorsak alçak gönüllü olmalıyız. 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, işlemek sözcüğü etkilemek, yönlendirmek anlamında kullanılmıştır? A) Anneannemin çeyizim için işlediği örtüler, antika sayılıyor bugün. B) Çocukluğumun insanın içine işleyen soğuğunu anımsıyorum. C) Çocukları, bilgi edinmenin önemi konusunda küçük yaşlarda işlemek gerekir. D) İşleyen demir pas tutmaz. atasözü, çalışmanın önemini ne güzel anlatır. 8. Bırakmak sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde götürmek anlamında kullanılmıştır? A) Tatilde yine sakal bıraktı. B) Araba bizi yarı yolda bıraktı. C) Bizi okula babam bıraktı. D) Arkadaşına küçük bir not bıraktı.

2 13. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "acımak" sözcüğü "acılı, ağrılı olmak" anlamında kullanılmıştır? A) Yağı buzdolabına koymayı unuttuğu için yağ acımış. B) Futbol oynarken incittiği ayağı çok acıyordu. C) Bu felaketin kurbanlarına hepimiz çok acıdık. D) Onun için verdiğim emeklere şimdi acıyorum. TEOG Sınav Sorusu-2 ANABİLİM KTT-1 Testi 7. Ne yapacağını bilmiyordu, iki arada bir derede kalmıştı. Altı çizili deyimin cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır? A) Sorunlara sabırsızca yaklaştığın sürece başarılı olamazsın. B) Babasından izin almadığı için dışarı çıkıp çıkmama konusunda kararsız kalmıştı. C) Bu tabloya her bakışında yüzünde bir çaresizlik ifadesi belirdi. D) Böyle isteksizce hareket etmesi hepimizi çileden çıkarmıştı. 22. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde deyim yerinde kullanılmamıştır? ANABİLİM SBS 3. Deneme Sınavı 3. Bu konuyla ilgili bir kitap yazmayı düşündüğümü söylediğim günden beri eşim, Yaz artık şu kitabı! diye diye başımın etini yedi. Bu cümlede geçen başının etini yemek deyimiyle belirtilmek istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Bir işin en iyi şekilde yapılması için öğüt vermek B) Karşısındakini bezdirene kadar sürekli söylemek C) Bir işin aksamaması için uyarıda bulunmak D) Yönlendirici etkisiyle karşısındakini bunaltmak ANABİLİM KDS-1 Sınavı 3. Ablamın gidişi ailemizde bir yara açmıştı. Tüten ocağımızda hüzün vardı şimdi ve bu hüzün, evin her köşesine yayılıyordu. Babam uzun süre hiç kimseyle konuşmadı. Sanki sesi kesilmişti. Sanki üzüntüsü yüzüne vuruyordu. Annem avuçlarını sıkmış oturuyordu köşede. Kim bilir aklından neler geçiyordu? Ben, öylece duruyordum. Parçada geçen deyimlerin altını çizerek anlamlarını açıklayın. A) Kadın, durmadan ağlıyor, bir yandan da "İçim yanıyor dostlar!" diye bağırıyordu. B) Olay yerinde, herkes telaş içindeyken o kılını bile kıpırdatmıyordu. C) Odacı Halil Efendi, yeni müdür için "Canı tez birine benziyor." dedi. D) Ev sahibi konuklarına bakıp "Bu ne şıklık böyle!" deyince Ayşe üstüne alındı. 23. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ikinci cümle, birinci cümlede kullanılan deyimin anlamını içermez? A) Gün boyu çenesini bıçak açmadı. İstediği sonucu alamayışına kendisi de çok şaşırmıştı. B) Az çene yormadığımı sen de biliyorsun. Boşuna konuşup durma, seni dinlemiyor bile. C) Bütün gün oturup çene çalmıştı. İşi gücü, sabahtan akşama kadar gevezelik etmekti. D) Siz merak etmeyin, ben onun çenesini kapatırım. Onu susturursak sorun kalmaz.

3 24. Aşağıdakilerin hangisinde "zor durumda kalmak" anlamında bir deyim kullanılmıştır? A) Dün akşam aldığı bir haberle etekleri tutuştu. B) Bu kadar yürümekten ayaklarıma kara sular indi. C) Yine iki ayağımı bir pabuca soktular. D) Sorular üzerine, alnında boncuk boncuk terler birikmişti. 25. Benden artık hiç para yardımı beklemeyin çünkü ben de artık Yukarıdaki cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa yardım edecek durumda olmamak anlamı belirtilmiş olur? A) sıfırı tükettim. B) yolu yarıladım. C) aklımı başıma aldım. D) çürüğe çıktım. TEOG Sınav Sorusu-3 6. Aşağıdaki cümlelerden hangisi, kişisel düşünce içermemektedir? A) Bu sanatçımızın oyun yazarları arasında yeri ayrıdır. B) İnsana verdiği önemi oyunlarında görebiliyorum. C) Temiz ve saf bir Türkçesi ve özgün olma çabası var. D) Ders kitaplarında bu yazarın bir oyunu var. 8. Aşağıdaki cümlelerden hangisi, öznel bir yargı taşımaktadır? A) Kütüphanede tiyatro yapıtlarını aradım. B) Savaşların temelinde ekonomik çıkarlar yatar. C) Hava kirliliğini azaltmak için doğalgaz kullanılıyor. D) Akşamki filmi çok etkileyici ve gerçekçi buldum. TEOG Sınav Sorusu-4 ANABİLİM KDS-1 Sınavı ANABİLİM KTT-1 Testi 10. Aşağıdaki cümlelerden hangisi söyleyenin kişisel görüşünü yansıtmaktadır? A) Yazar bu kitabında önceki eserinde olmayan tipleri anlatmış. B) Sait Faik ressam olsaydı usta bir portre çizeri olurdu. C) O, roman kahramanlarını kırsal kesim insanlarından seçmiştir. D) İstanbul, yazarın bütün öykülerinde dekor olarak kullanılıyor. 6. Aşağıdaki paragrafta geçen altı çizili sözcüklerin anlam özelliklerini bulup sözcükleri ilgili yerlere yazınız. HAYDİ MİLLET MEKTEBE! Mustafa Kemal, dil ve düşünce arasındaki bağın çok kuvvetli olduğunu; bir milletin dilinin ele geçirildiğinde düşüncesinin de ele geçirileceğini biliyordu. Askeri işgale karşı koyan Mustafa Kemal, düşünsel ve kültürel kurtuluş için Yazı Devrimi ni yaşama geçirdi. Atatürk, devrim ormanının en görkemli ağacı Yazı Devrimi nin köklerini halkın içine yaymak istedi. Halk için olan bu devrim, halk tarafından beslenmeliydi. Millet Mekteplerini işte bu amaçla açtı. Millet Mektepleri nde ilk dersler 1 Ocak 1929 tarihinde başladı. GERÇEK ANLAM: MECAZ ANLAM:

4 6. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük mecaz anlamlı değildir? A) Ooo, bu baskını neye borçluyuz? B) Kimilerine rahatlık batıyor doğrusu! C) Motor gürültüsü sesimizi boğuyordu. D) Boş bardağı boş masaya bıraktı. 2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, altı çizili sözcük mecaz anlamlıdır? A) Bu sıcak hava hareketlerimi yavaşlatıyor. B) Bize karşı soğuk davranmasının nedenini anlayamadık. C) Tatlı yiyeceklerin fazlası vücuda zararlıdır. D) Ablam acı biber yemeyi çok sever. 4. Kirli sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamda kullanılmıştır? A) Derenin suları çok kirli. B) Onun çevirdiği kirli işleri bilen çoktur. C) Kirli çamaşırları yıkamak gerekiyor. D) Sınıfın kirli duvarlarını boyayacağız. TEOG Sınav Sorusu-5 ANABİLİM KDS-1 Sınavı Birey olarak ilk ödevimiz, yalan olduğunu anladığımız düşüncelerden benzerlerimizi yani bütün bireyleri kurtarmaya çalışmaktır. "Ben bunun yalan olduğunu biliyorum, ben buna inanmıyorum ama kamunun bu bağlar altında kalması, onun anlamaması daha iyi olur." diyen kimse, öğrendiği doğrulara layık olmayan kimsedir ve inandığı bir şey yoktur onun. Bu tür kişiler, bir şeyin ne doğru olduğunu düşünür ne de yalan olduğunu. Onlar ancak kendisini düşünür ve kendilerini büyük görmek için bir yol arar. Her doğru söylenebilir, her doğru söylenmelidir yoksa çevremizi aldatıyoruz, çevremize yalan yayıyoruz demektir. 2. Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız. Konu: Ana fikir: ANABİLİM SBS-1 Deneme Sınavı 14. Büyük İskender, yanında başarılarını anlatacak ne kadar çok yazar bulundururmuş! O bile Akhilleus un mezarı başında otururken Ey bahtiyar genç adam! Kahramanlığını dünyaya yayacak Homeros gibi bir şair bulduğun için ne mutlu sana! demiş. Hakkı da var, gerçekten o meşhur İlyada yazılmasaydı Akhilleus un vücudunu örten höyük, onun adını da gizlerdi. Bu parçada iletilmek istenen düşünce, aşağıdakilerden hangisidir? A) İnsanı ölümsüzleştirmeyi yalnız, sanatçılar başarır. B) Sanatçılar, hep yaşayan kişileri anlatmışlardır. C) Homeros geçmişi en güzel anlatan sanatçılardan biridir. D) Akhilleus adı, Homeros olmasaydı bugüne ulaşamazdı.

5 15. Ben, diye açıklar Esendal: "İnsanlara yaşamak için kuvvet ve neşe veren yazılardan hoşlanırım. İnsanları yoğrulmuş mutfak paçavrasına çeviren ve üzüntüye düşüren yazılardan hoşlanmam. Zaten tam bir refah içinde, huzur içinde yaşamıyoruz. Bir de karanlık, kötü şeylerden bahsederlerse bize ve onları okursak bu, insanları havana koyup ezmeye benzer. Hâlbuki insanların içinde bir umut olmalı. Yaşama umudu, neşe vermeli insana okudukları." Bu parçada Esendal'ın asıl anlatmak istediği aşağıdakilerden hangisidir? A) Yoksulluklar, yoksunluklar içinde yüzen insanlar pamuk ipliğiyle bağlıdır yaşama. B) Öyküler, romanlar, şiirler insanları yaşama bağlamalı; onlara yaşama sevinci aşılayabilmelidir. C) Umut, insanı yaşama bağlayan ve ona yaşama gücü aşılayan bir kuvvettir. D) Sanatçı, yaşama ayna tutmalı; aynaya yansıyan görüntüleri de yapıtlarına yansıtmalıdır. 16. Dostluğun çıkar dışı bir olgu olduğu toplumlar uygardır. İki insanın gerçekten dost olabildiği yerde uygarlık vardır. İki insanın dost bile olamadığı yerde aklın bulabildiği en güzel düzen de kurulsa uygarlık yok demektir. Yukarıdaki paragraftan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir? A) İnsanlar, dostsuz yaşayamayacaklarını bilmelidir. B) Çok iyi dostlar bile bazen kavga edebilir. C) Uygar toplumlar, hukuksal düzen üzerine kurulur. D) Uygarlığı oluşturan temel taş, dostluk olmalıdır. 2. Hoşgörü, karşı fikirlere hayat hakkı tanımak, onlara saygı duymaktır. Bu, aynı zamanda bir ülkedeki siyasal olgunluğun da şaşmaz göstergesidir. Demokrasi ile hoşgörüyü yapışık kardeşlere benzetmek, belki de daha somut, daha gerçekçi bir benzetiş olacaktır. Çünkü bunlar birlikte yaşayabilen, birbirini besleyen ve tamamlayan iki organ gibidir. Yukarıdaki parçada anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Hoşgörülü davranan kişilere saygı duyulmalıdır. B) Hoşgörü demokrasinin temelini oluşturur. C) Demokrasinin işlerlik kazanması zaman gerektirir. D) Gelişmiş ülkelerde demokrasi vardır. 3. Biçim, özün sergilenmesinde görevli araçtır. Zaten özün kendisi de böyle bir sergileme olmazsa ortaya çıkmaz, çıksa da etkili olamaz. Armağan, paket yapılmadan verilirse istenen etki hemen hemen hiç oluşmaz. Oysa aynı armağan ambalaj içinde sunulursa yarattığı beğeni bambaşka olur. Bu parçada vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir? A) Ambalajsız armağan değerini yitirir. B) Sanat yapıtında öz daima daha önemlidir. C) Yapıtı yaratan etmen, yalnızca yapıtın biçimidir. D) Biçim, içeriğin değerini ortaya koyan önemli bir tamamlayıcıdır. 4. Özdeyiş söylemek çok kolaydır, derler. Gerçekten öyledir. Biraz kafası işleyen herkesin elinden gelir. Ama okuyucunun üzerinde derin bir etki bırakan, zihinde uzun düşüncelere yol açan ve öyle çabucak hatırdan çıkmayan sözler yaratmak o kadar kolay olmasa gerek. Nasıl ki biraz okumuş, yazmış herkes şiir yazabilir ama büyük şair seyrek yetişir. Bu parçada asıl anlatılmak istenen, aşağıdakilerden hangisidir? A) Şiir yazabilmek için köklü bir eğitime gerek yoktur. B) Özdeyiş söylemek birikim işidir, şiirde böyle bir özellik aranmaz. C) Okuyucu üzerinde derin etkiler bırakan özdeyişleri, yetkin kişiler yaratabilir. D) Kafası işleyen herkes, her alanda özlü sözler oluşturabilir. 5. Romancı, yarattığı kahramanı, farklı zamanlarda gördüğü farklı kişilerden oluşturur. O kahraman, romancının sonradan hatırladığı kaç kişiden meydana gelmiştir kim bilir? Parçanın ana düşüncesi, aşağıdakilerden hangisidir? A) Roman kişileri, gerçek yaşamdaki kişilerdir. B) Yazar, kişilerini önce tasarlar, sonra onları romanında kullanır. C) Roman kişileri birçok kişilik yansıttıklarından, gerçek kişilerden farklıdır. D) Roman kişileri, yazarın gözlemlerinin bileşiminden yaratılır.

6 TEOG Sınav Sorusu-7 TEOG Sınav Sorusu-6 TEOG Sınav Sorusu-13 ANABİLİM KTT-1 Testi 5. Aşağıdakilerin hangisinde benzetmeye örnek yoktur? A) Şirketin gizli kasası henüz bulunamamış. B) Arkadaşlar, ayaklı teyplere dikkat edelim. C) İçimizde yabancı kulak var demek ki! D) Bu işi de başardın aslanım! 6. Aşağıdaki ikili dizelerin hangisinde abartmaya başvurulmuştur? A) Yanılıp derdime derman katarsın Dünya sele gitti gözüm yaşından B) İmdat umar iken akan sellerden Kendim gibi akan sel bulamadım C) İster azat eyler, ister öldürür Sefil Veysel kapısında kul gibi D) Dokuz aylık yoldan sefere geldim Dünya denen yere indirdin beni ANABİLİM KDS-1 Sınav Sorusu 9. Aşağıdaki dizelerden bulduğunuz söz(edebi) sanatlarını yazarak açıklamasını yapınız. Vurdukça efelerin yere çıplak dizleri Korkudan dağların uçuyor benizleri Yine doldu gemimizin arması Bizim gemi martı gibi pek oynak ANABİLİM SBS-1 Deneme Sınavı 1. Geliniz, bu üstü kapalı sözleri bir yana bırakalım. Siz bana gerçekten ne düşündüğünüzü, öfkeliyseniz ne kadar öfkeli olduğunuzu açıkça anlatınız. Samimi konuşursanız benim sizi anlamam kolaylaşır. Düşüncelerimizi şekere bulamayalım; bu, her iki taraf için de daha iyi olur. Bu parçada belirtilenler göz önünde tutulduğunda altı çizili cümleyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisi olur? A) Doğal olmaktan kaçınmak B) İnandırıcı olmaya çalışmamak C) Bilinen düşünceleri tekrarlamaktan kaçınmak D) Düşünceleri güzelleştirme çabasına girişmemek

7 ANABİLİM SBS- 2 Deneme Sınavı TEOG Sınav Sorusu-8 1. İnsanlar doğuştan değil, sonradan yazar olurlar. Başka bir deyişle yazarlar, analarından değil, kalemlerinin ucundan doğarlar. Onlar, aynı zamanda melezdirler; başkalarından, çevrelerinden aldıklarıyla değişir, yeniden oluşurlar. Yukarıdaki paragrafta yazarların melez olması sözüyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Kişilik yapılarının farklılık gösterdiği B) Çizgilerini oluştururken başkalarından etkilendikleri C) Alışılmışın dışında düşüncelerinin olduğu D) Yapıtlarını beğenmeyerek sürekli yenilik aradıkları 2. O, kabuk değiştirmekten bıkmayan, hep genç kalan önemli bir şairimizdi. Bu cümledeki altı çizili sözle anlatılmak istenen, aşağıdakilerden hangisidir? A) Mücadeleyi sevmek B) Başarı için çabalamak C) Kendini sürekli yenilemek D) Hayatı boyunca kararlı davranmak 3. Cahit Sıtkı, şiir yazmak için yer seçmezdi. Her yerde olduğu gibi şu masada da çalışmalarını sürdürürdü. Arada bir önündeki kâğıdı alarak bir sözcüğü ya da dizeyi değiştirirdi. Ama şiir yazarken en çok dilin geleneksel güzelliğini gözetirdi. Paragrafta dilin geleneksel güzelliğini gözetmek sözüyle anlatmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A) Önceki sanatçıların yolundan gitmek B) Anlamı güzel olan sözcükleri kullanmak C) Dilin yaygın kullanımını dikkate almak D) Halk şiirinin biçim özelliklerini taklit etmek 35. Cemil Meriç, kültür hayatımıza önemli katkıları olan düşünce adamlarındandır. (1) Onun en önemli yönlerinden birisi öğretmenliğidir. (2) Meriç e göre öğretmenle öğrenci arasında akrabalıktan daha ileri düzeyde bir yakınlık vardır. (3) Meriç, öğrencilerine kavga etmeden fikirleri tartışmayı öğretmeyi hedeflemiştir yaşamı boyunca. (4) Öğretmenlik yaşamına baktığımızda bunu başardığını görüyoruz. Numaralanmış cümlelerin hangisinde Cemil Meriç in öğretmenliğinin amacı verilmiştir? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde amaç söz konusudur? A) Bu akşam arkadaşlarla size geleceğiz. B) Derslerimize yeterince vakit ayırmalıyız. C) Sınavı kazanmak için çalışıyordu. D) Soruları tek tek ve dikkatle çözünüz. ANABİLİM KDS-1 Deneme Sınavı

8 TEOG Sınav Sorusu İnsanların yüksek sesle söyleyemeyecekleri düşüncelerini dile getiren bir sanattır tiyatro. Tiyatro herkese hitap eder. Açık sözlü olduğundan bazı dönemlerde tiyatrodan korkulmuş, çekinilmiştir. Hatta zaman zaman yönetimlerce yasaklandığı bile olmuştur ancak hiçbir zaman tiyatro, gerçekleri yansıtmaktan vazgeçmemiştir. Bu parçada tiyatroyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir? A) Eğitici ve öğretici yanının ağır basmasına B) İnsanların içinden geçenleri olduğu gibi ortaya koymasına C) Gerçekleri yansıtmasına D) Geniş kitlelere seslenebilmesine ANABİLİM SBS-1 Deneme Sınavı 17. Yazın dünyamızla ilgisi olan herkes, onun üzücü bir eksikliğini hemen fark edecektir: Eleştiri. Batı nın birçok kitabını, birçok dergisini dolduran bu çeşit yazıya uzaklığımız, kültürümüzün en bağışlanamaz güçsüzlük belirtisidir. Buradaki eleştiri sözünden anladığımız, sadece yeni çıkan eserler üstüne fikir veren, onlara değer biçen yazılar değildir; herhangi bir değer yargısı üzerine sistemli düşünme sonucu yazılmış, eleştirel türden bütün yazılardır. Eleştirinin bu anlamıyla ne bir ozanımızı ne bir yazarımızı bilimsel bir yoldan inceleme işine girebildik. Parçada aşağıdakilerden hangisinde değinilmemiştir? A) Eleştiri konusunda büyük bir eksiklik içinde olduğumuza B) Batı da eleştiri ile ilgili yayınların önemli bir yer tuttuğuna C) Bizde, Batıdaki anlamıyla eleştiri yazılarının eksikliğine D) Eleştirinin sadece yeni yayınlar üzerine yazılan bir tür olduğuna 8. Okuma, yalnızca bilgi edinmede, kafamıza takılan soruların yanıtını bulmada ya da başkalarının yaşantı ve deneyimlerini paylaşmada kullandığımız bir araç değildir. Davranış ve düşünüş gücümüzü de besler, geliştirir. Bu paragrafta, okuma nın hangi yönüne değinilmemiştir? A) Bizi bilgilendirdiğine B) Zihnimizdeki soru işaretlerini cevapladığına C) Zamanımızı hoşça geçirttiğine D) Düşünce ve davranış olarak bizi geliştirdiğine 22. Okumak; insan için bir zevk, bir eğlence, aynı zamanda eğitici bir etkinliktir. Bilgilerimizi artırarak, zihnimizi işleterek düşüncemizi, görüşümüzü genişletir. Ne var ki okumak bir araçtır, amaç değil. Bize kavrayış üstünlüğü, duygu inceliği, olgunluk kazandırmayan bir okumanın ne önemi olabilir? Bu parçada okuma ile ilgili aşağıdakilerin hangisine değinilmemiştir? A) Eğlenceli ve eğitici olduğuna B) Önemli bir amaç olduğuna C) Davranışları etkilediğine D) Düşünme yeteneğini geliştirdiğine

9 TEOG Sınav Sorusu-11 TEOG Sınav Sorusu Gökyüzünün rengi, denizin mavisi, ağaçların yaprakları, kaldırımın taşları soğuktu. Homurtulu bir motor sesi duyuldu ana yoldan. Sabahın alacakaranlığında gidecekti birazdan. Ansızın sokak ışıkları söndü. Sessizliğin içinde, sessizce otururken buldum kendimi. İnsanlar aceleci adımlarla yürüyordu sahilde. Güneş, sonunda çekmişti perdelerini tüm pencerelerin. Ama ilk ışıklar silememişti camlardaki buğuyu. İçimdeki sıcaklığa rağmen üşüdüm sokağın ayazında. Yüreğimin derinliklerinde bir telin ince ince sızısını duydum. Bu parçanın anlatımı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Birden fazla duyuya ilişkin ayrıntıya yer verilmiştir. B) Kişileştirmeye başvurulmuştur. C) Okuyana izlenim kazandırmak amaçlanmıştır. D) Yazar herhangi bir konuda bilgi vermeyi amaçlamıştır. 19. Ey büyük ırmak, Anadolu'nun şerefi, şöhreti, bayrağı olan Kızılırmak! Senin manzaran daima bana daha heybetli göründü. Ovalara inip yatağına sığmayan bir feyz ve hevesle etrafa yayıldığın zaman, yalçın kayalı dağlar arasına sıkışıp girdaplarla köpürdüğün yerlerde, karşında bir damla su gibi âciz kaldığımı hissettim. Yukarıdaki parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Kişileştirme yapılmamıştır. B) Benzetme yapılmıştır. C) Karşılaştırma yapılmıştır. D) Betimleme yapılmıştır. 8. Gerekir ama yetenek kadar, belki ondan da çok çalışmak gerekir, yatarak kalkarak hep edebiyatı düşüneceksin. Onu birinci iş sayacaksın. Bu paragraf aşağıdaki sorulardan hangisine yanıt olarak verilmiştir? A) Yazı yazmak çok bilgiyi gerektirir mi? B) Yazı yazmak için yetenek gerekir mi? C) Siz yeteneğiniz sayesinde mi yazar oldunuz? D) Yazı yazarken çevrenin önerilerini dikkate almak gerekir mi? 6. Günlük yaşam içinde çok kullandığımız bir kelime oldu stres. Baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, aşırı yemek yeme gibi birçok durum çözülemediğinde stres kaynaklı diye düşünülebiliyor. Psikologlara göre stres, onu zihninde taşıyan kişiye aittir ve her insan her olaya aynı tepkiyi vermez. Birisi çok kaygılanır, diğeri tükenmişlik duygusu yaşar, başkası umursamaz. Benzer türde bir olay farklı kişilerde, hatta bazen aynı insanda farklı zamanlarda farklı tepkilerle ortaya çıkabilir. Bu konuda genelleme yapılamaz. Burada en önemli değişken, bireye özgü farklılıklar gösteren psikolojik mekanizmalardır. Bu paragraf aşağıdaki sorulardan hangisine karşılık söylenmiş olabilir? A) Psikolojik bir durum olan stres tedavi edilebilir mi? B) Stressiz yaşam mümkün müdür? C) Stresten kurtulma yollarına nasıl ulaşabiliriz? D) Stres ve stresin yaşamımızdaki yeri nedir?

10 14. Telgraf merkezinde çalışan Edison, nöbete kaldığında bilgisini artırmak için telgraf araçlarını incelemekle uğraşıyordu. Ancak canını sıkan bir nokta vardı. Nöbetçi memurlar, her an makine başında olduklarını bildirmek için ana merkeze on dakikada bir, işaret vermek zorundaydılar. Bundan dolayı Edison, dikkatini çalışmalarına veremiyordu. Daha sonra buna bir çözüm buldu. Yaptığı düzenekle her on dakikada bir, ana merkeze işaret verilmesini sağladı. Artık hiç ara vermeden rahat rahat çalışabiliyordu. Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur? A) Edison, bilgisini artırmak için ne yapıyordu? B) Edison un hazırladığı düzenek ne işe yarıyordu? C) Edison, karşılaştığı sorunu nasıl çözmüştür? D) Edison, telgrafı bulmak için hangi yöntemi kullanmıştır? TEOG Sınav Sorusu Aşağıdaki cümlelerden hangisi, özne ve yüklemden oluşmuştur? A) Yollarını gelirsin diye bekledim. B) Türkçeyi bana öğretmenim sevdirdi. C) Onun sevimli bir kardeşi vardı. D) Kimsesiz çocuklarla ilgilenmelisiniz. 10. Vapur rıhtımdan kalkınca yolcu uğurlamaya gelenler, üzerlerinden ağır bir yük kalkmış gibi rahatladılar. Bu cümlede, aşağıdaki ögelerden hangisi yoktur? A) Özne B) Zaman zarf tümleci C) Durum zarf tümleci D) Dolaylı tümleç 14. Ben, İstanbul baharının başlangıcını severim. Bu cümlenin öge dizilişi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir? A) Özne Zarf tümleci Yüklem B) Nesne Özne Yüklem C) Özne Nesne Yüklem D) Özne Dolaylı tümleç Yüklem 15. Aşağıdaki cümlelerden hangisi dolaylı tümleç ve yüklemden oluşmuştur? A) Acıklı bir tebessümün çarptığı bu ince yüze baktı. B) Damlayan suyun sesinden başka bir ses duymuyordu. C) Ablamın uyanmaya hiç niyetinin olmadığı belliydi. D) İhtiyar, yine gaz lambasını yakıyordu. 16. "Gurbette duyduğum sonu gelmez hüzünleri, yaprakların döküldüğü hicranlı günleri andım birer birer. " cümlesinin öge dizilişi aşağıdakilerin hangisinde sırasıyla ve doğru olarak verilmiştir? A) Belirtili Nesne - Yüklem - Zarf Tümleci B) Zarf Tümleci -Belirtili Nesne - Zarf Tümleci - Yüklem - Zarf Tümleci C) Özne - Belirtili Nesne - Zarf Tümleci - Yüklem D) Belirtili Nesne - Zarf Tümleci - Yüklem - Özne

11 TEOG Sınav Sorusu Aşağıdakilerin hangisinde zarf eylem cümleye zaman anlamı katmamıştır? A) Sana bakınca eski günlerimi hatırladım. B) Konuşarak da anlaşabiliriz. C) Kızını özleyince hemen geldi. D) O tarafa bakarken ayağı kaydı. 17. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sıfat fiil yoktur? A) Güler yüz, sağlıklı bir ruhun işaretidir. B) Görülmedik yer bırakmadılar bu gezide. C) Yağan kar, çiftçiler için yararlı oldu. D) Onu görmeye Ankara ya gitti. ANABİLİM SBS-2 Deneme Sınavı 16. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zarf- fiil, cümleye durum anlamı katmamıştır? A) Yüce dağa döne döne tırmanıyorduk. B) Kimseyi rahatsız etmeden işinize devam edin. C) Güzelce hazırlanmıştı davet için. D) Yaz gelmeden tatile çıkamayız.

12 ANABİLİM KDS-1 Sınavı 10. Aşağıdaki paragrafta geçen fiilimsileri bularak altlarını çiziniz. Milletin mukadderatını doğrudan doğruya üzerine alarak karamsarlık yerine ümit, perişanlık yerine düzen, tereddüt yerine azim ve iman koyan ve yokluktan koskoca bir varlık çıkaran meclisimizin, yiğit ve kahraman ordularının başında bir asker sadakat ve itaatiyle emirlerinizi yerine getirmiş olduğumdan dolayı, bir insan kalbinin nadiren duyabileceği bir memnuniyet içindeyim. Kalbim bu sevinçle dolu olarak, pek aziz ve muhterem arkadaşlarımı, bütün dünyaya karşı temsil ettikleri hürriyet ve bağımsızlık fikrinin zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Her safhasıyla düşünülmüş ve zaferle neticelendirilmiş olan bu harekât, Türk ordusunun, Türk subay ve kumanda heyetinin muazzam bir eseridir ATATÜRK 19. Zaman, süt taşından yapılmış kapılardan çıkmak için önüne dizilen çocuklara çıkışacak. Yukarıdaki cümle için aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Birden çok sıfat-fiil kullanılmıştır. B) İsim-fiil kullanılmıştır. C) İsim- fiil eki alıp kalıcı isim olmuş sözcük kullanılmıştır. D) Zarf- fiil kullanılmamıştır. 20. Baksan bir uzaklık var hangi yana Hangi eşyaya dönsen boş bir ayna Varmak istediğim uzak liman Gemiler beni almadan kalkıyor Yukarıdaki dizelerde kaç fiilimsi vardır? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 TEOG Sınav Sorusu-19 ANABİLİM KTT-1 Testi 17. Aşağıdaki dizelerin hangisinde sıfat-fiile yer verilmiştir? A) Doğumun kabuğundan, ölümün çekirdeğine geçtim. B) Devrilen geceden sabaha, bir rüya gibi aktım. C) Suyun gözlerini örtüyorum işlemeli buğunla senin. D) Göğün yıldız örtüsünü sarıyorum göğsüne. 18. Aşağıdaki dizelerin hangisinde altı çizili eylemsi diğerlerinden farklı türde bir eylemsidir? A) Ağlayınca zamanın çabuk geçeceğini sanırdı. B) Bilinmedik tarihlerde doğduğuna inanırdı. C) Unutulan kuş adlarını hatırladı birden. D) Kışlık giysilere sinmiş naftalin kokusu çıktı. 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde büyük harflerin kullanımı ile ilgili bir yazım yanlışı vardır? A) Kırşehir'in Doğusundaki komşusu Kayseri'dir. B) Türkiye'nin doğusu zor günler yaşadı. C) Erzurum, Doğu Anadolu'nun en güzel kentidir. D) Rize, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndedir.

13 9. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı yapılmıştır? A) En büyük hayalim 7. Cadde den bir ev almak. B) Karadeniz in doğusu daha fazla yağış alır. C) Meriç Nehri nin nerede olduğunu bilmiyorum. D) Bir zamanlar Van gölü canavarımız da vardı. TEOG Sınav Sorusu Aşağıdaki cümlelerin hangisinde virgül (,) farklı bir görevde kullanılmıştır? 8 KASIM HAFTA SONU ÖDEVİ 16, 19,20, 23. SORU A) Uzun, gür, simsiyah saçları vardı Beyza nın. B) Ali, en iyi dostu, sonunda onu aramıştı. C) Yalancı, açıkgöz bir adamdı komşusu. D) Onu güzel, tatlı, hoş sözlerle rahatlattı. 20. Aşağıdaki cümlelerde yay ayraçla belirtilen yerlerden hangisine virgül (,) getirilemez? A) Uzun ( ) uzun tartıştık bu konuyu. B) Deniz ( ) kum, güneş ne güzel yer burası. C) Uzun ( ) zayıf bir adamdı gördüğüm. D) Yarış ( ) kötü hava şartları yüzünden ertelendi.

14 23. Aşağıdakilerin hangisinde virgül gereksiz kullanılmıştır? A) Eyvah, treni kaçırdım! B) Evet, sana hak veriyorum. C) Çalışıp, tüm zorlukları yenebilirsin. D) Şiir, doğrulukta yaşayan güzelliktir. 4. Kadın (1) simitçiye sıcak olanlarından (2) almak (3) istediğini (4) söyledi. Bu cümledeki anlam karışıklığını gidermek için numaralanmış yerlerin hangisine virgül (,) getirilmelidir? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde virgülün kullanım amacı diğerlerinden farklıdır? A) O, sıradan olduğu kadar çalışkandı da. B) Pembe panjurlu ev, bu sokaktaydı. C) Evini sarı, beyaz balonlarla süsledi. D) Evin yaşlı hizmetlisi, iyi göremiyordu. 8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde (,) virgül farklı bir görevde kullanılmıştır? A) Ona sorma, bana sor. B) Açık sarı, parlak bir kumaştı. C) Kitaplarını, defterlerini kaldırdı. D) Tokalarımı, kolyelerimi sana vereceğim. 5. O sıcaklarda çalışanları (1) para kazanınca yüzü gülenleri (2) yorgunluktan yatar yatmaz uyuyanları (3) rüyasında yeşil (4) çimlerde oyun oynayanları sen de unutma! Bu cümledeki numaralanmış yerlerin hangisine, virgül konulamaz? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 2. Virgülün kullanımı ile ilgili aşağıdaki açıklamalardan hangisi yanlıştır? A) Özne ile yüklem arasında başka ögeler girmişse, özneden sonra konur. B) Eş görevli sözcükleri, söz öbeklerini ve sıralı cümleleri ayırmada kullanılır. C) Ara sözün başında ve sonunda kullanılır. D) İkilemeyi oluşturan sözcüklerin arasına konur.

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir.

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir. TÜRKÇE Anlam Bakımından Sözcükler...1 Sözcüklerde Anlam İlişkileri.3 Cümlede Anlam.6 Ses Bilgisi...9 Paragraf Bilgisi...13 Sözcüklerin Yapı Özellikleri..17 Yazım Kuralları..22 Noktalama İşaretleri...25

Detaylı

Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel. 5. Aşağıdakilerden hangisi panelle ilgili değildir?

Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel. 5. Aşağıdakilerden hangisi panelle ilgili değildir? DİL ANLATIM Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel 10. SINIF GENEL 01 1. Aşağıdakilerden hangisi sunumda dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri değildir? A) Slaytlar ile anlatımın eş zamanlı

Detaylı

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir.

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇLAYICI İFADELER Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. Ben hiç yemek ayırt etmem. Açıkçası her yemeği severek yerim.

Detaylı

2005 ÖSS BASIN KOPYASI SÖZEL BÖLÜM BU BÖLÜMDE CEVAPLAYACAĞINIZ TOPLAM SORU SAYISI 90 DIR. Türkçeyi Kullanma Gücü,

2005 ÖSS BASIN KOPYASI SÖZEL BÖLÜM BU BÖLÜMDE CEVAPLAYACAĞINIZ TOPLAM SORU SAYISI 90 DIR. Türkçeyi Kullanma Gücü, SÖZEL BÖLÜM DİKKAT! BU BÖLÜMDE CEVAPLAYACAĞINIZ TOPLAM SORU SAYISI 90 DIR. İlk 45 Soru Son 45 Soru Türkçeyi Kullanma Gücü, Sosyal Bilimlerdeki Temel Kavram ve İlkelerle Düşünme Gücü ile ilgilidir. Eşit

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11.

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11. ÇALIŞMA KÂĞITLARI 1. Parçada Anlam SAYFA: 2-3 2. Gerçek Mecaz Eş Sesteş Zıt Yan Terim Anlam SAYFA: 4-18 3. Atasözü Deyim SAYFA: 19-21 4. Öznel Nesnel Anlatım SAYFA: 22-25 5. Sebep-Sonuç Amaç-Sonuç SAYFA:

Detaylı

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız.

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız. OLAYLARIN OLUŞ SIRASI Bir olayı karışık anlattığımızda doğru anlaşılmayabilir. Bu yüzden anlattıklarımızda belli bir sıralama olmalıdır. Olayları oluş sırasına göre anlatırken ilk önce, önce, sonra, daha

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI. Sözlü. ve Yazılı Anlatım. Ünite 1-13

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI. Sözlü. ve Yazılı Anlatım. Ünite 1-13 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI Sözlü ve Yazılı Anlatım Ünite 1-13 T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI NO: 1073 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINLARI

Detaylı

Okula Yardımcı Sınavlara Hazırlık 7. Sınıf TÜrkÇE konu Anlatımı konu Etkinlikleri konu Testleri Aylin GÜLEÇ

Okula Yardımcı Sınavlara Hazırlık 7. Sınıf TÜrkÇE konu Anlatımı konu Etkinlikleri konu Testleri Aylin GÜLEÇ Okula Yardımcı Sınavlara Hazırlık 7. Sınıf TÜrkÇE konu Anlatımı konu Etkinlikleri konu Testleri Aylin GÜLEÇ PALME YAYINCILIK Ankara, 2013 1 PALME YAYINLARI: 709 Fizik 9. Sınıf Soru Kitabı / Cemil AYAN

Detaylı

9.SINIF TATİL KİTAPÇIĞI

9.SINIF TATİL KİTAPÇIĞI 2014 9.SINIF TATİL KİTAPÇIĞI 2013-2014 Beylikdüzü Hadımköy Yolu Akçaburgaz Mah. 4. Cad. No: 18 Esenyurt / İSTANBUL 16.6.2014 TIBBI ETİK ve DEONTOLOJİ SORULARI 1) Deontoloji nedir? 5) Cumhuriyet döneminde

Detaylı

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır.

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. IV. ULUSAL GENÇ ELEŞTİRMENLER SEMPOZYUMU NDAN kalemizleri@ tedankara.k12.tr

Detaylı

5. I. Çevresine yabancılaşmış insanların çoğaldığı toplumlardaki ilişkiler değişimi hızlandırır.

5. I. Çevresine yabancılaşmış insanların çoğaldığı toplumlardaki ilişkiler değişimi hızlandırır. 1. 5. SORULARDA NUMARALANMIŞ CÜMLE- LERİN ANLAMLI BİR BÜTÜN OLUŞTURACAK BİÇİMDE SIRALANMASI İÇİN HANGİLERİNİN YER DEĞİŞTİRMESİ GEREKTİĞİNİ BULUNUZ. 1. I. Getirdiği çağdaşlık, yarattığı alışkanlıklarla

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

Çeviri: Feride Kurtulmuş

Çeviri: Feride Kurtulmuş KĐTAP NASIL OKUNUR RON FRY TĐMAŞ YAYINLARI / 570 ÇALIŞMA TEKNĐKLERĐ DĐZĐSĐ /4 Eserin Türkçe'ye çeviri hakkı Career Press ile yapılan anlaşma uyarınca Timaş Yayınları'na aittir. Đzinsiz yayınlanamaz. Kaynak

Detaylı

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) 12 MAYIS 2013 PAZAR

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) 12 MAYIS 2013 PAZAR T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) 12 MAYIS 2013 PAZAR Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, testlerin

Detaylı

Konu: Dilimiz Üzerindeki Yabancı Etkilerin Tarihi Gelişimi

Konu: Dilimiz Üzerindeki Yabancı Etkilerin Tarihi Gelişimi ZONGULDAK KARAELMAS ÜNĐVERSĐTESĐ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU 2011-2012 AKADEMĐK YILI BAHAR DÖNEMĐ TÜRK DĐLĐ II (TUR182) DERS NOTLARI HAZIRLAYAN: OKT. CELAL CAN ÇAKMAKCI 20-26 Şubat Haftası Ders Notları Konu:

Detaylı

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK 2013 YILI ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK DERECEYE GİREN ESERLER Sevgili gençler ve kıymetli öğretmenlerimiz, Sermaye Piyasası Kurulu olarak geleneksel hale getirdiğimiz Kompozisyon Yarışmasının

Detaylı

Bizim Dergi. 3 ayda bir yayınlanır Ocak 2008 Sayı 9. Mutlu Yıllar

Bizim Dergi. 3 ayda bir yayınlanır Ocak 2008 Sayı 9. Mutlu Yıllar Bizim Dergi 3 ayda bir yayınlanır 2008 Mutlu Yıllar Bizim Dergi 2 İsviçre Türk Kadınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Adına Başkanı Fatma JÄGGLI +41 78 773 4469 Yazı ve Yayın Kurulu Esin KESKİN Fatma

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

- Atasözleri Konulu Örnek Kompozisyonlar -

- Atasözleri Konulu Örnek Kompozisyonlar - SÖZÜN ÖZÜ ATASÖZÜ - Atasözleri Konulu Örnek Kompozisyonlar - RIFKI KAYMAZ Atasözlerimizin penceresinden 40 Söz Kırk Yazı 1 Sunuş İnsan yaratılmışların en şereflisi. Canlı, cansız her varlık ona hizmet

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı...

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 1 2 İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 10 Askerî Okula Başlangıç... 12 Kemal İsmini Alması... 12 Manastır Askerî

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Hidayet TUNCAY 1

Yrd. Doç. Dr. Hidayet TUNCAY 1 SÖZLÜ İLETİŞİM, YABANCI DİL EĞİTİMİ, KÜLTÜR VE SÖYLEM ÇÖZÜMLEMESİ ÜZERİNE DENEME YAZILAR (2004-2014) Yrd. Doç. Dr. Hidayet TUNCAY 1 1 İngiliz Dili Eğitimi ve Uygulamalı Dilbilim Öğretim Üyesi 1 Zaman ve

Detaylı

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım,

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Bu kitap, hepimize, bir hayat amacımız olduğunu göstermek için yazıldı Bu kitabı yazan da aslında bir zamanlar kaybolmuştu 40 yaşına geldiğinde, kaybolduğu

Detaylı

Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı?

Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı? Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı? Yaşamın içinde kaybettiğimiz hayat, bilginin içinde kaybettiğimiz bilgelik nerde? T. S. Eliot Bu kitap hayata bakış açınıza bakma davetidir. Einstein ın deyişiyle, bir sorunu

Detaylı

1925 Yılında Yayımlanan Küçük Mektebliye: Yeni Millî Kırâ at Kitabının İncelenmesi ve Değerlendirilmesi. Bekir GÖKÇE 1

1925 Yılında Yayımlanan Küçük Mektebliye: Yeni Millî Kırâ at Kitabının İncelenmesi ve Değerlendirilmesi. Bekir GÖKÇE 1 Yıl/Year: 2012 Cilt/Volume: 1 Sayı/Issue: 2 Sayfalar/Pages: 1-39 1925 Yılında Yayımlanan Küçük Mektebliye: Yeni Millî Kırâ at Kitabının İncelenmesi ve Değerlendirilmesi Özet Bekir GÖKÇE 1 Bu çalışmanın

Detaylı

SARAMAGO. José. Ezilenlerin gözünden bir Portekiz tasviri. Aydınlık BU SAYIDA 32. KİTAP TANITILIYOR Toplam: 1105 5 Ekim 2012 Cuma / Yıl: 1 / Sayı: 32

SARAMAGO. José. Ezilenlerin gözünden bir Portekiz tasviri. Aydınlık BU SAYIDA 32. KİTAP TANITILIYOR Toplam: 1105 5 Ekim 2012 Cuma / Yıl: 1 / Sayı: 32 Aydınlık KITA PAydınlık José. BU SAYIDA 32 KİTAP TANITILIYOR Toplam: 1105 5 Ekim 2012 Cuma / Yıl: 1 / Sayı: 32 Gazetesi nin ücretsiz ekidir SARAMAGO Yaşamak, sevmek ve ölmek... Paris bir şenlik değildi

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

Türkçe Kitabımız Batı Trakya nın Edebiyatı, Gazete ve Dergi Metinleri

Türkçe Kitabımız Batı Trakya nın Edebiyatı, Gazete ve Dergi Metinleri 20.5x20 A:Layout 1 2/18/08 9:00 PM Page 1 PEM PROGRAMI ÇALIŞMALARI Türkçe Kitabımız Batı Trakya nın Edebiyatı, Gazete ve Dergi Metinleri HAZIRLAYANLAR: Aydın Bostancı Dimos Yağcıoğlu Evren Dede Herkül

Detaylı

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ ***İLK DOSYA*** İLK YAYIN TARİHİ: 15 HAZİRAN 2009 Satış ve Pazarlama Öyküleri e-kitabı yahoo grubu resmi Satış ve Pazarlama Öyküleri Kalmasın Bu e-kitap çoklu yazarlı olarak

Detaylı

PARAGRAF BİLGİSİ -I. Anlatım Birimi Olarak Paragraf

PARAGRAF BİLGİSİ -I. Anlatım Birimi Olarak Paragraf PARAGRAF BİLGİSİ -I Anlatım Birimi Olarak Paragraf 1. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz. Bir paragrafın ilk kelimeleri... olamaz. Kelime türlerinden biri olan... betimleme paragraflarında

Detaylı