Bilgi Kurallar Yaşam. Avusturya. ` ya hoş geldiniz. Willkomme BM.I

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilgi Kurallar Yaşam. Avusturya. ` ya hoş geldiniz. Willkomme BM.I"

Transkript

1 Bilgi Kurallar Yaşam Avusturya ` ya hoş geldiniz Österr Willkomme BM.I

2 Avusturya`ya hoş geldiniz! Avusturya`ya yerleşmek istiyorsunuz. Ülkemize gösterdiğiniz ilgiden memnuniyet duyuyoruz ve size hoşgeldiniz diyoruz. Yeni bir ülkede doğru bir yaşam sürebilmek, ancak bu ülkede geçerli önemli temel kuralları öğrenmek ve uygulamakla mümkündür. Bu nedenle sizin için bu broşürü hazırladık. Bu broşür size, Avusturya`daki bütün insanlar için geçerli bazı temel hukuk kaidelerini açıklamaktadır. Avusturya`nın size ve sizin çocuklarınıza hangi imkanları sunduğunu göstermektedir. Avusturya`da birlikte yaşarken hangi davranışların günlük hayatta kabullenilebileceğinin bilinmesini sağlamaktadır. Kapsadığı bazı örnekler, Avusturya`da yaşayan diğer insanlarla nerede kontakt kurabilirsiniz. Sebastian Kurz Entegrasyondan Sorumlu Bakanlık Müsteşarı Size, Avusturya`daki yaşamınızı başarılı bir şekilde düzenlemenizi diliyorum. Avusturya`da geçerli normları ve kuralları tanıma ve bunları uygulamanın yanında bunlar için Almanca lisanını ve önemli temel esaslarını öğrenmek için çaba gösteriniz. Resmi makamlarda, iş hayatınızda, öğreniminizde, meslek eğitiminizde ve ilerletmenizde, sağlık hizmeti temininde ayrıca insanlarla günlük temaslarınızda Almancaya ihtiyacınız var. Almancayı iyi bilmek Avusturya`daki mesleki faaliyetleriniz için de temel esastır. Geliriniz, kendinizi ve ailenizi geçindirebiliyorsa, Avusturya da kendi ayaklarınız üzerinde durmanızı ve kendinizi topluma kabullendirmenizi sağlar. Sonunda sizden uyum sağlamaya hazır olmanız beklenmektedir. Avusturya toplumunda yer alma imkanlarını değerlendirin. Bunu mesela fahri bir dernek katılımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Karşılıklı saygı konusunda siz de çaba gösterin. Avusturya daki öğrenim görme imkanlarından yararlanın. Avusturya da nereden geldiğinize değil, başarıya önem verilir. Sizin uyum sağlamanız, bizim beraberce elde edebileceğimiz başarının yoludur. Bundan hem siz faydalanacaksınız, hem Avusturya faydalanacaktır. Bu bizim ortak amacımız. Avusturya ya hoşgeldiniz! Sebastian Kurz Entegrasyondan Sorumlu Bakanlık Müsteşarı

3 Devlet Avusturya Cumhuriyeti bir Federal Devlettir, dokuz eyaletten oluşmaktadır. Viyana (Aynı zamanda devletin başkentidir) Burgenland (Başkent: Eisenstadt) Kärnten (Başkent: Klagenfurt) Niederösterreich (Başkent: St.Pölten) Oberösterreich (Başkent:Linz) Salzburg (Başkent: Salzburg) Steiermark (Başkent: Graz) Tirol (Başkent:Innsbruck) Vorarlberg (Başkent: Bregenz) Yüzölçümü Avusturya, Avrupa`nın ortasında km 2 lik bir alanı kapsamaktadır. Vorarlberg Tirol Salzburg Oberösterreich Kärnten Niederösterreich Steiermark Viyana Oluşum Nüfus Avusturya`da 8,43 milyon kişi yaşamaktadır. Hemen hemen her beş kadın-erkek Avusturyalıdan biri başkent Viyana`da yaşamaktadır. Avusturya`da yaşayan insanların % 18`inden fazlası göçmen kökenlidir. Diller Devletin resmi dili Almanca dır. Bunun yanısıra Avusturya`nın belirli bölgelerinde hukuken tanınmış halk gruplarının dilleri de devlet dili olarak aynı düzeyde geçerlidir. Din Avusturyalıların kadın-erkek ortalama % 66`sı katolik, aşağı yukarı % 6`sı müslüman, % 4`e yakını protestandır. Avusturyalıların % 10 kadarı herhangi bir dine mensup değildir. Gençler, 14 yaşından itibaren dinlerini kendileri seçebilirler. Enternasyonal Avusturya, uluslar birliğine sağlam bağlarla bağlıdır yılından beri Birleşmiş Milletler (UNO) üyesidir yılından beri Avrupa Konseyi, onun Avusturya`da yürürlükte bulunan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`ne üyedir yılından beri de Avrupa Birliği (EU) üyesidir.

4 Temel Demokrasi yaşam Avusturya, Avrupa`nın kalbinde modern ve demokrat bir ülkedir. Politik güç ve yetki halktan çıkmaktadır. Devlet dini kurallarla hareket etmez, bilakis Anayasanın prensiplerine ve doğrudan seçilmiş parlamenterlerin çoğunluğunun iradelerine göre hareket eder. Kanunlara Uyma Bütün yasalara kişiler bireysel olarak hem de devletin kendisi mecburen uymak zorundadır. Bu garanti altına alınmıştır, örneğin rüşvet verme rüşvet alma kesinlikle yasaktır ve ağır şekilde cezalandırılır. Başarılı Entegrasyon Avusturya`da, Avusturya`ya ait kuralları dikkate alma ve kurallara uyma temel prensiplerinden asla vazgeçilemez. Başarılı bir entegrasyon sonucunda Avusturya Vatandaşlığı tevcih edilir. İnsan Hakları Avusturya`da insan hakları yürürlüktedir. Bu haklar Avusturya Federal Anayasası, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Birliği Anayasası temel haklar belgesine bağlıdır. Devlet kişilerin özel hayatlarında, kişilerin ve her kişinin önemli yaşam alanlarında insan haklarına dikkat ve haklarını garanti etmekle yükümlüdür. Kişinin özel hayatı her insanın hakkıdır. Bütün insanlar şerefte ve değerde eşittir. Erkek ve kadın aynı düzeydedir. Dayanışma İnsanların, birinin diğeri için sorumluluk duygusu taşıması Avusturya`da sosyal barışın ve toplum birliğinin sağlanması için önemlidir. Avusturya`da devlet düzeni kamu yararı esas alınarak oluşturulmuştur. Devlet ve insanlar birbiriyle sosyal yardımlaşma gösterirler mesela, felaketlerden sonra süratle yardım ederler, hızla sağlık işlerine yardımlarını arttırırlar, acil durumlarda maddi yardımlar veya kaza hallerinde üzerlerine düşen görevleri yaparlar.

5 Halk belirler Demokrasi Avusturya bir demokrasidir. Bu demektir ki, kimin yöneteceğine Avusturya`da halk karar verir. Bunu her seçmenin bir çok siyasi parti içinden seçeceği bir partinin özellikle tercih edeceği milletvekili adayı için genel olarak serbest ve gizli vereceği oyla belirler. Avusturya`da demokrasi için aktif katılım politik ve toplum hayatı için önemlidir. Her insan kendi politik düşüncesini özgürce ve korku duymadan savunabilir ve politik görüşü için bir siyasi birliğe katılabilir. Serbest seçimler 16 yaşını doldurmuş kadın-erkek her vatandaş, devlet başkanını (Federal Cumhurbaşkanı), ayrıca parlamento üyelerini, parlamentonun senato üyelerini seçmeye yetkilidir. Keza bir eyaletin ve belediyenin halk temsilcilerini seçimlerle belirler. Genellikle memuriyetler için 18 yaşından itibaren kendileri de seçilebilirler. Federal Cumhurbaşkanı ve Hükümet Federal Cumhurbaşkanı altı yıllığına seçilmiş, Avusturya Cumhuriyeti`nin devlet başkanıdır. O, hükümet üyelerini (Federal Başbakan, Başbakan Yardımcısı, Bakanlar) tayin eder. Hükümet parlamentoda milletvekili sayısı en çok olan partilerin temsilcileriyle kurulur. Hükümet politikayı düzenler. Parlamento tarafından kanun yapma Parlamento yasaları kontrol eder ve kararlaştırır. Parlamento demokratik seçilmiş parlamento üyelerinden, ayrıca Eyalet Temsilciler Meclisi üyelerinden, eyaletlerin gönderdiği kadın-erkek temsilcilerden oluşur. Hükümetin Denetimi Parlamento, Hükümetin çalışmalarını denetler. Parlamento bir çok etkili kontrol hakkına sahiptir. Muhalefet de (hükümette yönetime katılmayan diğer partiler) bu hakların bazılarını kullanabilir. Hükümet üyelerine soru sormak kontrol hakları arasındadır.

6 Avusturya karar verir Avusturya`da, Avrupa Birliği Hukuku ve Avusturya Hukuku geçerlidir. Avusturya`da yalnız nadiren olağanüstü hallerde, kişisel tartışmalarda Avusturya temel hukuk düzeniyle uyuşması şartıyla, yabancı bir ülkenin hukuk düzenine uygun karar verilebilir. Avusturya`da bütün anlaşmazlıkların değerlendirilmesinde yalnız Avusturya Mahkemeleri yetkilidir, örneğin boşanma ve nafaka davaları. Herkes için eşitlik Mahkemelerin ve resmi makamların bütün kararlarının temeli, bütün insanların yargı önünde eşitliğine dayanır. Erkekler ve kadınlar hep eşit sayılır. Cinsiyete, dine, deri rengine göre her türlü ayrımcılık kesinlikle yasaktır. Bu kanunlardan faydalanmayı Avusturya Vatandaşlığı sağlar. Hukuk Herkes için hukuk devleti Avusturya hukuk devletinin yasalarına herkes riayet etmek zorundadır. Kültürel anlayışın Avusturya yasalarıyla çelişkili olması suçu haklı çıkarmaz. Mesela yurt içinde veya dışında zoraki evlilikler Avusturya`da cezayı gerektirir.

7 Haklar ve Özgürlükler Avusturya insan haklarını tanır ve korur. İnsan hakları insanlara tek tek, birçok haklar verir ve onların özgürlüklerini korur. Kanunları, hem resmi makamlar hem de mahkemeler yasa hükümlerini insan haklarına dikkat ederek ve koruyarak uygulamak zorundadır. İnsan hakları ihlallerinde idari makamlara veya bağımsız mahkemelere de başvurulabilir. Ayrımcılık yasağı İnsan hakları Avusturya`da bütün insanlar için geçerlidir. Bunun dışında tüm kadın-erkek vatandaşlar için geçerli hukukun temellerini teşkil eder. Örnek olarak, Avusturya vatandaşları eyalet ve ülke genelinde seçme seçilme hakkını korur. Hiç bir zaman kimsenin cinsiyeti, dini, görüşü veya soyu nedeniyle ayrıcalığı yoktur. Mülkiyetin korunması Avusturya`da kişilerin yasal olarak edindikleri mal-mülk koruma altındadır. Mallara müdahaleye yalnız nadiren istisnai hallerde izin verilir. İnsan Hakları Kişisel düşünce hakkı Avusturya`da insan haklarının günlük hayatta büyük anlam taşıdığına bir örnek düşünce ve din özgürlüğüdür. Tüm insanlar düşünmede, kendilerince beğendikleri dini cemaatlere katılmakta, değiştirmekte veya çıkmakta özgürdürler. Bu haklara bir başka örnek ise toplanmak ve dernek kurmaktır. Herkes düşüncelerini açıkça söyleyebilir. Medya sansür altında değildir. Özgürlüğün sınırları Bazı kişisel özgürlükler kanun koyucu tarafından sınırlanabilir. Mesela insan gruplarına düşmanca davranışlara teşvik etmek veya insanlara karşı kışkırtıcı ve aşağılayıcı fikirlere girmek yasaktır. (Örneğin: Nasyonal sosyalizm veya ırkçılık). Eğer bir kişi işlediği bir suçtan dolayı mahkemece cezalandırılmışsa devlet kişisel özgürlüklerine müdahale edebilir, o kişiyi gözaltına alabilir.

8 Erkek ve Kadın Eşit haklar Avusturya`da erkek ve kadın - örneğin aile içinde, boş zamanlarda, eğitim ve meslekte eşittir. Erkekler ve kadınlar eşit şeref ve haklara sahiptir. Oyları mahkemeler önünde ve demokratik seçimlerde eşit sayılır. Kadınlara kısıtlama yoktur Erkek ve kadın aile üyeleri aynı şekilde Avusturya daki toplumsal hayata ve faaliyetlere katılabilirler. Bu demektir ki kadınlar da okula gidebilirler, eğitim alabilirler, kendi istedikleri gibi giyinebilirler. Özgürlüklerinin kısıtlanması, zoraki evlilikler ve cinsel organlarının sakatlanması kesinlikle yasaktır. Üstünlük yoktur Hiç bir cinsiyet diğerinden daha üstün değildir. Bunu başka kültür soyundan gelmek de değiştirmez. Vasilik veya kadınlara baskıya Avusturya`da yer yoktur. Şiddet yasağı Başka insanlara bedensel şiddet uygulamak veya gözdağı vermek kesinlikle yasaktır. Sözle hakaret veya psikolojik baskı kabul edilemez. Şiddet uygulayan kişi polis tarafından evden uzaklaştırılabilir ve ona belirli bir süre için eve dönme yasağı getirebilir. Çocukların hakları Çocuklar özel haklara sahiptir. Çocukları kapsayan genel ve özel önlemlerle alınacak tedbirler çocukların mutluluğu için ilk sıradadır. Hukuk, şiddetten arındırılmış bir eğitime yasalarla bağlıdır. Yalnız cinsel taciz ve bedensel cezalar değil özellikle ruhsal acılar da vermek yasaktır. Çocuklar temel olarak ebeveynlerinin her ikisiyle de temas kurma hakkına sahiptir. Çocukların düşünceleri de dikkate alınmak zorundadır.

9 Devlet dili Almanca Avusturya`da Almanca konuşulur. Almanca dilinin öğrenilmesi ekonomik ve toplumsal hayata katılmak için ön şarttır. Halk gruplarının Dilleri Almanca Dili Avusturya`da belirli azınlıkların dilleri tarihi nedenlerle ve hukuken korunmuştur. Bu diller yasaların öngördüğü kadar- birkaç bölgede, resmi makamlarda veya okullarda kullanılmaktadır. (Mesela Hırvatça, Slavca, Macarca) Herkes için Almanca Avusturya`da herkes aynı zamanda Almanca öğrenmek ve vakıf olmak zorundadır. Çocuklar için yetersiz Almanca bilgisi, Avusturya`da eğitim şanslarını optimal kullanmalarında zorluk yaratır. Almanca bilmek acil durumlarda veya hastalıklarda keza çocukların okul hayatlarında da - ev ödevlerine yardımda veya öğretmenleriyle konuşmalarda - onları desteklemek için çok önemlidir. Çok dil bilen başarılı insanların, Almanca`nın yanısıra diğer dilleri de konuşmaları Avusturya için bir kazançtır. Kim birkaç dil konuşuyorsa mesleki açıdan da yararlanır. Bir çok meslekte ilave dil bilmek, eğer firma yabancı müşterilere hizmet sunuyorsa veya yabancı ülkelerde aktifse ek avantajlar sağlar.

10 Eğitim hayat kalitesidir Eğitim Avusturya`da şahsi ve mesleki gelişmede kesin rol oynar. Avusturya`da kim daha iyi bir eğitim almışsa buna uygun olarak sosyal yaşamda, gelirde ve hayat kalitesinde daha üst seviyelere ulaşır. Herkes için eğitim Eğitim imkanı çok büyük ve mesleki, genel eğitim ve üniversitelerde eğitim çok geniş kapsamlıdır. Zorunlu eğitimi bitirmemiş yetişkinler için tamamlama imkanı da bulunmaktadır. Bunun dışında Halk Yüksek Okulları`nda zengin bir eğitim geliştirme imkanı sunulmaktadır. Eğitim, Avusturya`da yaşayan bütün insanlara kökeninden, sosyal durumundan ve mali gücünden bağımsız olarak açıktır. Kimse eğitim görmekten yasaklanamaz. Ebeveynlerle işbirliği Avusturya anaokullarında ve okullarında düzenli olarak Velilerle Görüşme Akşamı vardır. Bu akşamlar çocuklar hakkında bilgi edinmeyi ve velilerin birbirleriyle tanışmalarını sağlar. Bütün ana ve babalar içtenlikle davetlidir. Çocuklarına destek olmak için bu akşamlara katılmak çok önemlidir. Eğitim Eğitim mecburiyeti Eğitim gelecekteki meslek ve toplum hayatını etkiler. Avusturya`da eğitim hayatı mümkün olduğu kadar erken başlar: Çocuklar için görev beş yaşından itibaren bir anaokuluna gitme mecburiyetiyle başlar. Altı yaşında başlayan mecburiyet dokuz yıl boyunca okula devam eder. Avusturya`da daimi ikamet eden bütün çocuklar vatandaşlığına bakılmaksızın okula gitme mecburiyetindedir. Kim çocuğunun okula gitmesine imkan vermezse ceza görür. Okulların değeri Okulların temel değeri demokrasi, karşılıklı sorumluluk, barış ve hakkaniyet hem de dürüstlük ve toleranstır. Çocuklar ve gençler bağımsız ve birlikte düşünebilen, gücüne yön veren ve yaratıcı insanlar olarak yetişmelidir.

11 Başarı Çalışma yoluyla refah Avusturya dünyanın zengin ülkeleri içerisindedir. Bu bir rastlantı değildir: Bunları bazı nedenlerin yanında elverişli iklim şartları ve politik koşullar özellikle Avusturya`da üstün nitelikli ve disiplinli çalışan insanlar sağlar. Başarı için İrade, meslek için çaba sarfetmek, kendisi ve ailesi için para kazanmanın yanısıra, eğitim imkanlarının tüm aile bireylerince kullanılmasından Avusturya`nın ekonomik başarısı için gelecekte de vazgeçilemez. Avusturya`da herkes herkesden bu anlayışı beklemektedir. Bunlar Avusturya`da başarıyla yaşamaya katılmanın ön koşuludur. Onursal Dernek İşleri Avusturya`da birçok insan kamuya yararlı derneklerde, Kızılhaç`ta veya itfaiyelerde fahri olarak aktif şekilde çalışmaktadır. Bu yalnız yeni bir sosyal ilişki kurmayı sağlamaz, bilhassa çoğunlukla iş aramada ve başvuru görüşmelerinde yarar sağlar. Gönüllü olarak bir iş üstlenme yeni bir öğrenme ve iş tecrübesi imkanı sunar ve gelecekteki işverene sorumluluk bilinci ve çalışkanlık belirtisi işareti olmasına yarayabilir. Karşılıklı sorumluluk için Şahsi başarının yanısıra Avusturya`da sosyal adalet de önemlidir. İnsanlar çalışamaz veya az çalışabilir veya suçsuz olarak sıkıntılı duruma düşmüşse saygı göstermek gerekir. İnsanlara özürleri nedeniyle haksızlık edilemez.

12 Sağlık Güvenilir sağlık hizmetleri Sağlık, mutluluk ve hayat kalitesi için önemlidir. Avusturya dünyadaki en iyi sağlık sistemlerinden birine sahiptir. Devletin sağlık sistemi, Avusturya da ikamet eden bütün insanlara hastalık halinde iyi bir bakım imkanı sunar. Adil Sigorta Primi Sağlık sistemini finanse edebilmek için çoğunlukla insanlar Avusturya`da kanuni olarak prim ödemeye mecburdur. Bunun dışında her insan, sağlıklı bir hayat tarzı ve kişisel tedbirlerle yardım etmeli, mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı kalmalıdır. İlk Adres Hastalanma halinde ilkönce Pratisyen Hekim`e gitmelidir. Acil durumlarda bir hastahanenin ambulansı aranabilir. Kültürel veya dini görüşler doktora gitmeyi veya doktor tedavisini engellememelidir. Yetersiz Almanca bilmek çoğunlukla başarılı bir doktor vizitesini zorlaştırır. Bunun için iyi Almanca bilmek kendi sağlığımız ve ancak aile bireylerimizin sağlığı için de büyük anlam taşır.

13 Birlikte Saygı Gösterme Avusturya`da günlük birlikte yaşam nezaket, karşılıklı saygı ve hürmet göstererek kolaylaşır. Avusturya`da birçok insan düşünce ayrılıklarında herkes için kabul edilebilir çözümler bulmaya gayret eder. Kim Avusturya`da olağan davranışlara dikkat ederse, hemen insanların buna önem verdiklerini görür. Bu Avusturya toplumunda ilişki kurmayı kolaylaştırır. Günlük Yaşamda Yardım Etmek Avusturya`da karşılıklı yardımlaşma çok yaygındır, buna örnek olarak Komşuluk Yardımı (mesela: küçük zanaat işleri). Birisi sözle veya eylemle saldırırsa medeni cesaret gösterin. Bir kazadan sonra bile kanunen yardım etmekle yükümlüsünüz. Fahri olarak çalışın Bir çok insan Avusturya`da fahri olarak çalışmaktadır. Bu boş zamanlarında, ücret almadan bir dernekte veya organizasyonda başkalarına yardım etmek demektir. Herkes fahri olarak çalışmaya davetlidir. Burada bir çok imkan vardır mesela acil durumlar için cankurtarma hizmetleri, yangın söndürme, sosyal güçsüzlerle ilgilenme, felaketzedelere yardım, çevre korunması, spor veya diğer dernek çalışmaları. Fahri olarak çalışma başka insanları tanımayı öğretir ve topluma katılmayı sağlar.

14 İkamet etmek Kurallara Uymak Birçok insanın bir evde veya apartman bloklarında oturması halinde, barış içinde birlikte yaşayabilmeleri için belirli kurallara riayet etmeleri gerektir. Bu kurallara uyulması bütün ikamet edenlerin kavga ve anlaşmazlıklarını önler. Birlikte yaşamanın kuralları iç yönetmelikte kayıtlıdır. Binanın duvarında asılıdır. Eğer yoksa, temizlik ve onarım işlerinden sorumlu kapıcıya veya komşuya sorulabilir.

15 Dernekler Ülkesi Avusturya Avusturya`da boş zaman aktiviteleri büyük rol oynar. Birçok dernek vardır, üyeler orada değişik ilgi alanlarındaki insanları bulabilirler ve buluşabilirler. Boş zamanlar Tanışmak Kim bir dernekte kendi ilgi alanındaki insanlara katılır ve boş zaman aktivitelerine katılırsa, bundan memnun olursa, Avusturya toplumuna girmesi kolaylaşır. Burada bütün aile için birçok imkan vardır mesela, spor, satranç, dikiş, çocuk oyun grupları, izcilik grupları, çocuklar için bale, müzik dersleri ve müzik kulübü ve tiyatro grupları. Doğa ve Kültür Ülkesi Avusturya Olağanüstü güzel Avusturya kışın kayak yapmaya, uzun mesafe kayak yürüyüşlerine veya kızak kaymaya aynı şekilde yazın havuzlarda eğlenmeye, yürümeye veya bisiklet binmeye olanak sağlar. Avusturya, sanat ve kültür ülkesi olarak dünyaca tanınmıştır: müzik, tiyatro, resim, mimari, edebiyat, müzeler ve operalar ile Avusturya dünyaca ünlüdür. Onun tabiat, sanat ve kültür zenginliklerini öğren ve ülkeyi iyi tanı.

16 Çevre ve Hayvanları Koruma Çevre koruma Çevre koruma Avusturya`da büyük rol oynar. Bu iklimin korunmasını da kapsar. Çevrenin, insan hayatının temeli olarak korunması ve muhafaza edilmesi önemlidir. Her insan kendi sorumluluk bilinci içinde davranmalı, çöplerini yeniden değerlendirmeye uygun olarak ayırmalı, toplu taşıma araçlarını kullanmalı, yerel ürünleri ve evde daha az enerji tüketen malları almalı. Çöplerin ayrılması Birçok nesne çöpe dahil değildir. Eski metaller, kağıtlar, cam veya plastikler için ayrılmış çöp bidonları vardır. Eğer kapınızın önünde uygun bidon yoksa, çöp birkaç sokak ilerideki doğru bidona atılmalı veya çöp toplama yerine götürülmelidir. Bidonların yanına bırakılmamalı yığılmamalıdır. Toplu Taşıma Araçları Bir otomobilin kullanılmasında doğru davranış atmosferi korumaya aynı zamanda düşük benzin giderine katkıda bulunur. Mesela kısa mesafelere otomobille gitmekten kaçınılabilir. Avusturya, otomobil kullanmaya alternatif olarak çok iyi toplu taşıma araçları sunmaktadır. Trenle, otobüslerle ve tramvaylar veya (Devletin başşehri Viyana`da) metro ile rahat, ucuz fiyata ve daha hızlı olarak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda çevre atık gazlardan korunmuş olur. Enerji tasarrufu Birçok küçük eylemler enerji tasarrufunda büyük kapsamlara yardımcı olur: Odalardan çıkarken ışıkların kapatılması ve kullanılmayan elektrikli aletlerin fişlerinin çekilmesi keza ısıtmada oda sıcaklıklarının hafifçe düşürülmesi bunlara örnektir. Hayvanlara eziyeti önlemek Çevreyi korumanın yanısıra Avusturya`da hayvanlar da kesinlikle korunur. Pek çok sayıda yasa ile hayvanların nasıl besleneceği ve hastalanmaları veya yaralanmaları durumunda nasıl bakılacağını belirler. Hayvanlara eziyete karşı birçok kural vardır.

17 Tarafsız Ülke Avusturya sürekli olarak tarafsızlığını açıklamıştır. Bu anlamına gelir, Avusturya hiçbir askeri ittifaka girmez ve savaşa katılmaz. Avusturya bununla birlikte bir saldırı halinde askeri kapsamda ülkesini savunacağını ilan eder. Avusturya Federal Silahlı Kuvvetleri, Uluslararası Barış Gücü`ne katılır, insani yardımlar yapar ve doğal afetlerde ve kazalarda yardım eder. Emniyet ve Vatan Savunması Tutarlılık Her kim, Avusturya vatandaşlığı yoksa, bir suç işlerse, idari emirleri hiçe sayarsa, yasadışı çalışırsa veya yalnız Avusturya`da oturma izni almak için evlenirse, bu adli ve idari cezaya neden olur ve ikametin sona ermesine kadar gidebilir. Genel Zorunlu Askerlik Hizmeti Her erkek vatandaş zorunlu askerlik hizmetine tabidir veya sosyal alanda bir askerlik yerine yapılan hizmeti (Sivil Hizmet) ifa etmek zorundadır. Kadın vatandaşlar Avusturya Federal Silahlı Kuvvetlerinde gönüllü Kadın Asker olarak hizmet verebilirler. Polis tarafından güvenlik Avusturya, dünyada en güvenli devletlerden biridir. Avusturya`nın iç güvenliği için hemen hemen erkek ve kadın polis ilgilenmektedir. Bunlar suç eğilimi ve terörizm ile mücadele etmektedirler - sınırları da aşan uluslararası işbirliği sayesinde. Avusturya`da yaşayan insanlar polise büyük güven duyuyorlar ve bundan dolayı günlük çevrede kendilerini güvende hissediyorlar.

18

19 Yardım Aşağıda belirtilen adreslerden, Avusturya`da ikametiniz için gerekli kanuni şartlar hakkında bilgi edinebilirsiniz ve Avusturya`daki ilk adımınız için destek alabilirsiniz: Integrationszentrum Wien Schlachthausgasse 30, 1030 Wien +43 (0) Integrationszentrum Steiermark Reitschulgasse 19, 8010 Graz +43 (0) Integrationszentrum Oberösterreich Dametzstraße 2-4/3/2, 4020 Linz +43 (0) Integrationszentrum Tirol Maria-Theresienstraße 49a/2, 6020 Innsbruck +43 (0) Ümit ederiz, bu broşürle sizi kapsamlı bir bilgi sahibi yapabilmişizdir. Burada sunulan bütün insanlara ve Avusturya`da sosyal barışa hizmet eden Avusturya`nın en önemli kuralları ve ilkelerine değer verme ve tanıtmaktır. Avusturya ` ya hoş geldiniz Künye Yayımcı Österreichischer Integrationsfonds Schlachthausgasse Wien +43 (0) 1/ Resimler Heli Mayr Grafik tasarım lumoarts.com İçerik, entegrasyon konusunda bağımsız uzmanlar kuruluyla beraber hazırlanmıştır. Avusturya, size pek çok imkanı açık olan bir ülkedir. Bunlardan yararlanın. Avusturya ` ya hoş geldiniz

İsviçre ye Hoş Geldiniz. Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler

İsviçre ye Hoş Geldiniz. Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler İsviçre ye Hoş Geldiniz Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler İçindekiler 5 Bir ülkenin farklı çehreleri Küçük bir alanda büyük kültürel çeşitlilik 7 Birlikte yaşamak Fırsat eşitliği ve saygı

Detaylı

AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ ŞARTI Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR)

AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ ŞARTI Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ ŞARTI Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) 1 Bu belge Mayıs 2006'da Innsbruck'da düzenlenen CEMR genel kurulunda sunulmuştur. Kadın erkek eşitliği 5.

Detaylı

Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası

Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası Son güncelleme: Kasım 2010 Tercüme: Prof. Dr. Christian Rumpf ve Dr. Gökçe Uzar Maddeler listesi Giriș 12 I. Temel Haklar 13

Detaylı

Belçika. Belçika. da yaşamak. da yaşamak. Brüksel ve Wallon (Wallonie) bölgesine yeni gelenler için rehber. Temel haklar. Belçika. Yönetim.

Belçika. Belçika. da yaşamak. da yaşamak. Brüksel ve Wallon (Wallonie) bölgesine yeni gelenler için rehber. Temel haklar. Belçika. Yönetim. Belçika Belçika Yönetim İş Konut Sağlık Eğitim Aile Toplum Para Bilgiler-öneriler Bu broşür, istek üzerine aşağıdaki idarelerden edinilebilir : Wallonie-Brüksel Federasyonu Bakanlığı Gençlik ve Sürekli

Detaylı

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz Düzenleyen: Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi Başkanı, Halkla İlişkiler Departmanı Çeviren: Sprachendienst Monika Unbehaun Basım: Landtagsdruckerei, Hannover Copyright:

Detaylı

TÜRKİYE DE ÇOCUK HAKLARININ HUKUKİ-ÖRGÜTSEL YÖNLERİ: GİRİŞ

TÜRKİYE DE ÇOCUK HAKLARININ HUKUKİ-ÖRGÜTSEL YÖNLERİ: GİRİŞ Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme Ulusal İlk Rapor Türkiye-1999 Ankara İÇİNDEKİLER BÖLÜM BİR TÜRKİYE: PROFİL 1.Coğrafya 2.Tarih 3.İdari Yapı 4.Ekonomik Yapı 5.Demografik Yapı 6.İşçi-İşveren

Detaylı

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri 2 İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri Künye: Yayına Hazırlayan: Metin: Redaksiyon

Detaylı

Her seferinde öyle eyle ki, eyleminin ilkesi aynı zamanda genel bir yasa olabilsin. Immanuel Kant

Her seferinde öyle eyle ki, eyleminin ilkesi aynı zamanda genel bir yasa olabilsin. Immanuel Kant İnsan Hakları Her seferinde öyle eyle ki, eyleminin ilkesi aynı zamanda genel bir yasa olabilsin. Immanuel Kant İnsan Hakları fikri, temeli insan onuru bilincine dayanan bir fikirdir ve binlerce yıllık

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 15. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru

Detaylı

Salzburg a Hoşgeldiniz

Salzburg a Hoşgeldiniz Integrationsbüro Salzburg a Hoşgeldiniz Bilgilendirme Kitapçığı Xxxxxxx / Sprache: xxxxxxxx / türkisch İçindekiler Selamlama 5 1. Die Stadt Salzburg 7 2. Salzburg da İkâmet 9 3. Salzburg da Almanca Öğrenimi

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 Tarihinde Kabul Edilmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 Tarihinde Kabul Edilmiştir. ÇOCUK HAKLARINA DAIR SÖZLEŞME * Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 Tarihinde Kabul Edilmiştir. ÖNSÖZ Bu Sözleşmeye Taraf Devletler: Birleşmiş Milletler Antlaşmasında ilan edilen

Detaylı

Berlin e hoş geldiniz türkisch

Berlin e hoş geldiniz türkisch Die Beauftragte für Integration und Migration Berlin e hoş geldiniz türkisch Impressum Willkommen in Berlin (türkische Version) Berlin e hoş geldiniz Herausgeber: Die Beauftragte des Berliner Senats für

Detaylı

Avrupa Birligi ve Türkiye de Yerel Yönetim. Fikret Toksöz

Avrupa Birligi ve Türkiye de Yerel Yönetim. Fikret Toksöz Avrupa Birligi ve Türkiye de Yerel Yönetim Fikret Toksöz Sunus Türkiye Belediyeler Birliği ülkemizdeki bütün belediyelerin doğal üye olduğu, kamu tüzel kişiliğine sahip ulusal düzeyde kurulan tek yerel

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

Avrupa Birliği nasıl çalışır? AB kurumları için rehberiniz

Avrupa Birliği nasıl çalışır? AB kurumları için rehberiniz Avrupa Birliği nasıl çalışır? AB kurumları için rehberiniz İçindekiler Avrupa Birliği ni sunuş 3 Antlaşmalar 5 AB kararlarını nasıl alır? 7 Avrupa Parlamentosu: halkın sesi 10 Avrupa Birliği Konseyi: üye

Detaylı

Haklarınızı Bilmek ve Onlar İçin Mücadele Etmek. Roman/Çingene Aktivistler İçin Bir Rehber

Haklarınızı Bilmek ve Onlar İçin Mücadele Etmek. Roman/Çingene Aktivistler İçin Bir Rehber Haklarınızı Bilmek ve Onlar İçin Mücadele Etmek Roman/Çingene Aktivistler İçin Bir Rehber Telif Hakkı 2004, European Roma Rights Centre (ERRC) [Avrupa Roman Hakları Merkezi]. Tüm hakları saklıdır. ERRC,

Detaylı

AVRUPA SOSYAL ŞARTI (AVRUPA SOSYAL HAKLAR SÖZLEŞMESİ)

AVRUPA SOSYAL ŞARTI (AVRUPA SOSYAL HAKLAR SÖZLEŞMESİ) 391 Avrupa Sosyal Şartı AVRUPA SOSYAL ŞARTI (AVRUPA SOSYAL HAKLAR SÖZLEŞMESİ) Sözleşme 18 Ekim 1961'de Torino'da imzalanmış ve 26 Şubat 1965 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye Sözleşmeyi 18 Ekim 1961

Detaylı

c d W CEDAW nedir? Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi Kadınların İnsan Hakları ve Önemi

c d W CEDAW nedir? Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi Kadınların İnsan Hakları ve Önemi c d W CEDAW nedir? Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi Kadınların İnsan Hakları ve Önemi c d W CEDAW nedir? Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Her

Detaylı

Barışan ve Değişen Türkiye Programı

Barışan ve Değişen Türkiye Programı Barışan ve Değişen Türkiye Programı 2014 Şuna inanmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir M. K. Atatürk 1923 İzmir 1 GİRİŞ Kadın Partisi, Türkiye nin kemikleşmiş politik rant

Detaylı

Kişi Hakları. aep. www. www. gov.tr. Özgür Sevgi GÖRAL. Kişi Hakları. Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL

Kişi Hakları. aep. www. www. gov.tr. Özgür Sevgi GÖRAL. Kişi Hakları. Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL Özgür Sevgi GÖRAL Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL www aep gov.tr www agoivl.etr Özgür Sevgi Göral Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

Kafkas Dernekleri Federasyonu. YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU

Kafkas Dernekleri Federasyonu. YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Kafkas Dernekleri Federasyonu YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Ankara, 2006 YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Kafkas Dernekleri Federasyonu

Detaylı

lkö retimde Haklar m z Var! lkö retimde Haklar ve Hak Arama Yollar

lkö retimde Haklar m z Var! lkö retimde Haklar ve Hak Arama Yollar lkö retimde Haklar m z Var! lkö retimde Haklar ve Hak Arama Yollar Eğitimde Haklar Projesi, Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi tarafından Avrupa Birliği mali desteği ile yürütülmüştür. Bu yayında

Detaylı

ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Katılımcı El Kitabı

ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Katılımcı El Kitabı ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Katılımcı El Kitabı BU PROJE UNICEF İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN FİNANSE EDİLMEKTEDİR ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi

Detaylı

Önsöz. Avrupa Sosyal Şartı (değiştirilmiş şekli) Bu Şartı imzalayan Avrupa Konseyine üye Hükümetler;

Önsöz. Avrupa Sosyal Şartı (değiştirilmiş şekli) Bu Şartı imzalayan Avrupa Konseyine üye Hükümetler; Avrupa Sosyal Şartı (değiştirilmiş şekli) Strasbourg, 3.V.1996 Gayri resmi tercümedir Önsöz Bu Şartı imzalayan Avrupa Konseyine üye Hükümetler; Avrupa Konseyi nin hedefinin kendilerinin ortak mirası olan

Detaylı

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi)

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) 11. Protokol ile değiştirilen ve yeniden düzenlenen sözleşme metni (yürürlüğe giriş tarihi 1 Kasım

Detaylı

YAŞ AYRIMCILIĞI: KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK VE ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ

YAŞ AYRIMCILIĞI: KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK VE ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ İnsan Hakları Ortak Platformu Uluslararası Çocuk Merkezi www.ihop.org.tr www.icc.org.tr YAŞ AYRIMCILIĞI: KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK VE ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ insan hakları ortak platformu İHD HYD UAÖ

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

HOLLANDA KRALLIĞI 2002 ANAYASASI

HOLLANDA KRALLIĞI 2002 ANAYASASI HOLLANDA KRALLIĞI 2002 ANAYASASI Dışişleri Bakanlığı Tercüme Dairesinin katkılarıyla, İçişleri ve Kraliyet İlişkileri Bakanlığı Anayasal İlişkiler ve Hukuk Dairesi tarafından yayımlanmıştır. www.minbzk.nl

Detaylı