Yalnızlık Odaları 1. Yalnızlık Odaları. Yazan: Yusuf Demirkol. Oyun, 2 Perde. bir kadına, 'kadın' olmak bu kadar yakışırdı: O'na...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yalnızlık Odaları 1. Yalnızlık Odaları. Yazan: Yusuf Demirkol. Oyun, 2 Perde. bir kadına, 'kadın' olmak bu kadar yakışırdı: O'na..."

Transkript

1 Yalnızlık Odaları 1 Yalnızlık Odaları Yazan: Yusuf Demirkol Oyun, 2 Perde bir kadına, 'kadın' olmak bu kadar yakışırdı: O'na...

2 Yalnızlık Odaları 2 Kişiler: ADİLE TEYZE, 80 yaşında, Adile Naşit maskesiyle TÜRKAN, 45 yaşında, Türkan Şoray maskesiyle KAFKA, 45 yaşında, Franz Kafka maskesiyle ŞİRİNE, 22 yaşında, Şirine maskesiyle MARIO, 25 yaşında, Süper Mario maskesiyle DALMAÇYALI, bire bir kostüm PAPAĞAN, bire bir kostüm VAN KEDİSİ, bire bir kostüm Sahne: Evi, pansiyon olarak kabul edelim; 'yalnızlık odaları' da müşterilerine kiralanmış. Tüm odaların aynı olduğunu gösterecek tek bir oda. Duvarları bembeyaz ve önceki müşterilerin duvarlara kazıdığı yazılarla kaplı. Arkada ortada kapı. Pencere olmaması şart. Kişilerin odalarına yatak ve lavabo eklenebilir. Ahşap salıncaklı sandalyeler. Başka nesne yok. Masalsı bir atmosfer (!)

3 Yalnızlık Odaları 3 PERDE 1 Ön Oyun (Fuayeden itibaren PAPAĞAN'ın sözleri hoparlörlerden duyulur. Seyirci salona alınırken de PAPAĞAN sahnededir. Salıncaklı sandalyelerden birine tünemiştir. Oyun, PAPAĞAN'ın sözleri bitince başlar. Oyunun sonundaki EK METİN'den faydalanılarak önoyunun süresi kısaltılabilir veya uzatılabilir.) PAPAĞAN Portakalı tuza banmak, sakız dahi olsa bir şey çalmak, şiir yazmak, aşık olmak, kendinizi aşık olduğunuza inandırmak, karşı cinsi çırılçıplak görmek, kellepaça içmek, açıkta satılan çikolatalardan yemek, hayvan da olsa bir canlıyı öldürmek, yeni bir havlu almak, diş fırçalamak, bulunduğunuz yerin en yüksek binasından insanlara bakıp ağlamak, yalnız kalmak, kendinizi yalnız kaldığınıza inandırmak, ibadet etmek, araba kullanmak, sarhoş olmak, kumar oynamak, Allah'a inanmak, banyoda deriniz buruşana kadar suyun altında durmak, köpek beslemek, çiçek ekmek, kaldırımda yürümek, kırmızı ışıkta beklemek, uçağa binmek... (Işık söner.) Tablo 1 (Salon. KAFKA ve ŞİRİNE salıncaklı sandalyelerindeler. Plastik tabaklardan yemek yiyorlar.) KAFKA Dünyaya yağmur yakışıyor. ŞİRİNE Efendim? KAFKA Yağmur diyorum, dünyaya yakışıyor. ŞİRİNE Pek düşünmedim. KAFKA Düşünün bir. ŞİRİNE Düşünecek kadar vaktim olmadı hiç. KAFKA Artık var işte. Üç ay boyunca ne yapacaksınız bu evde. ŞİRİNE Hiçbir şey. KAFKA Kafa dinlemeye geldim diyorsunuz? ŞİRİNE Öyle bir şey demedim. Sadece hiçbir şey yapmayacağım, dedim. KAFKA Özür dilerim, yanlış anladım. ŞİRİNE Asıl ben özür dilerim. Yanlış anlattım. KAFKA Konuşmamız karşılıklı özürlerle sürecek anlaşılan. ŞİRİNE Bir daha özür kelimesini kullanmayız, olur biter. KAFKA Özür kelimesini kullanmayız derken bile, insan kullanmak zorunda kalıyor. ŞİRİNE Bakın ben şimdi kullanmadım. KAFKA Ben de kullanmadım. (Gülümser.) ŞİRİNE Şair falan mısınız? KAFKA Hayır, ama şiir yazıyorum. ŞİRİNE O halde şairsiniz. Şiir yazana şair denir. KAFKA Şair olmak için şiir yazmıyorum. Ya da şiir yazdığım için şair olduğum söylenemez.

4 Yalnızlık Odaları 4 ŞİRİNE Ben söyleyeyim, siz şairsiniz. KAFKA Bu da nerden çıktı şimdi? ŞİRİNE Kelimelerinizden. KAFKA Hep aynı kelimeleri kullanırım. Bu bir ölçüt olamaz. ŞİRİNE Duruşunuzdan. KAFKA Ne var ki duruşumda? ŞİRİNE Maskeniz... KAFKA Ha, evet. O yazar, şair değil. ŞİRİNE Biliyorum. Neden onu seçtiniz? KAFKA Anlamadım. ŞİRİNE Maske olarak. Neden bunu seçtiniz? KAFKA Özel bir sebebi yok. İçgüdüsel diyelim. Sizin maskeniz ne? Tanıyamadım. ŞİRİNE Çizgi film karakteri. KAFKA Ha, öyle mi? O kadar da yabancı gelmiyor. Adı ne? ŞİRİNE Şirine. KAFKA Şu mavi şeyler... ŞİRİNE Mavi şeyler değil, şirinler... KAFKA Özür dilerim. ŞİRİNE Özür dileme şeysi başladı yine. KAFKA Uzatmayalım bu sefer. Şirine... Ne iş yapar Şirine? ŞİRİNE Şirine işte. Şirinlerin tek dişisi. Şarışın. Tatlı kız. KAFKA Pek şirinmiş. (Gülüşmeler.) Sen neden onu seçtin? ŞİRİNE Özel bir sebebi yok. İçgüdüsel diyelim. (Gülüşmeler.) Şaka bir yana, küçükken çok izlerdim şirinleri. Annem ve babam işe gittiklerinde, evde tek başıma delirmemek için. KAFKA Zoraki sevmek yani? ŞİRİNE Yok canım, onları sevmeye vaktim olduğundan aksine mutluydum. Annemle babam evdeyken haber programlarını izlemek zorundaydım. KAFKA Yalnızlıktan keyif alır mıydın? ŞİRİNE Eh, işte... Yalan söylemek gerekirse. KAFKA Yalan söylemezsen? ŞİRİNE Sokağa çıkmamak çok koyardı. Arkadaşlarım tatillerini sokakta oynayarak geçirirlerdi. Ya da sahile giderlerdi. KAFKA Anladım. ŞİRİNE Neyi? KAFKA Durumunu. ŞİRİNE Neymiş ki durumum? KAFKA Ailen sokağa çıkmanı istemezdi. ŞİRİNE Ailem isterdi. Siz yanlış anladınız. KAFKA Özür dilerim, ama az önce sokağa çıkmamak çok koyardı demiştin. ŞİRİNE Altını çiziyorum, sokağa çıkmamak dedim; çıkamamak demedim. Sokağa çıkmayı ben istemezdim. KAFKA Neden? ŞİRİNE Bilmem. Sebebini bilsem belki çıkardım. KAFKA Çıkmama sebebini bilince neden çıkasın ki? ŞİRİNE Bilmediğimden çıkmadım ya. (Gülüşmeler.) Hep bana anlattırıyorsunuz.

5 Yalnızlık Odaları 5 KAFKA Güzel anlatıyorsunuz. ŞİRİNE Siz de güzel dinliyorsunuz. KAFKA Dinleyici bulmak bazen zordur. ŞİRİNE Şair misiniz diye sormuştum değil mi? KAFKA Sormuştunuz. ŞİRİNE Ne cevap vermiştiniz? KAFKA Şairim demiştim. ŞİRİNE Şiir yazıyor musunuz? KAFKA Şiir yazmıyorum. ŞİRİNE Şiir yazmayana şair denmez ki? KAFKA Şairler şiir yazmak zorunda değildir. ŞİRİNE Nasıl anlaşılacak onların şairliği? KAFKA Sen anladın. ŞİRİNE Ben anlamadım ki, sadece sordum. KAFKA Neden sordun? ŞİRİNE Şair gibi duruyorsunuz. KAFKA Şairler nasıl durur ki? ŞİRİNE Sizin gibi. KAFKA Ben nasıl duruyorum? ŞİRİNE Şair gibi. (Gülüşürler.) KAFKA İlginç. ŞİRİNE İlginç olan ne? KAFKA Hayat. ŞİRİNE O da nerden çıktı? KAFKA Bilmem, arada bir bu lafı deme ihtiyacı hissederim. ŞİRİNE İlginç. KAFKA İlginç olan ne? ŞİRİNE Hayatınız. KAFKA O da nerden çıktı? Daha beni tanımıyorsunuz bile. ŞİRİNE İlginç olduğuna inanıyorum. KAFKA Fırsatımız olursa bir gün anlatayım. İlginç olup olmadığına karar verirsiniz. ŞİRİNE Hazır fırsatınız varken anlatın bence. KAFKA Yemek molasına sığmaz herhalde. ŞİRİNE Sığdığı kadarıyla. KAFKA Ne kadarı sığabilir ki? ŞİRİNE Siz anlatmadan bilemeyiz. KAFKA Ne anlatacağımı bilmiyorum. ŞİRİNE Ben sorayım öyleyse. KAFKA Sordunuz ya. ŞİRİNE Ne sordum? KAFKA Hayatımı. ŞİRİNE Yok, siz yanlış anladınız. KAFKA Özür dilerim. ŞİRİNE Özür dilemenize gerek yok, ben de yanlış anlattım. KAFKA Aynı kelime çukuruna yine düşeceğiz anlaşılan. ŞİRİNE Düşmeden sorumu sormak istiyorum.

6 Yalnızlık Odaları 6 KAFKA Tabii ki. ŞİRİNE Kimsiniz? KAFKA İsimleri söylemek yasak biliyorsunuz. ŞİRİNE Biliyorum, alışkanlık işte. (Gülüşürler.) KAFKA Genel sorun, şıklı sorun... ŞİRİNE Evli misiniz? KAFKA (Düşünür.) Evli miyim? ŞİRİNE İlk defa cevabınızı düşünüyorsunuz. KAFKA Böyle bir soruyu hayatımda ilk defa duyuyorum. ŞİRİNE İlginç. KAFKA İlginç olan ne? ŞİRİNE Bu soruyu ilk defa duyuyor olmanız. KAFKA Şaka şaka. Son soruyu vakit kazanmak için sordum. ŞİRİNE Ben de vakit kazanmanız için cevapladım. KAFKA Çok zekisiniz. ŞİRİNE Neden? KAFKA Nasıl neden? ŞİRİNE Durduk yere iltifat ettiniz. KAFKA Her şeyi düşünerek söylüyorsunuz. ŞİRİNE Söylediklerinizi düşünüyorum, kolay oluyor. KAFKA Düşündüğümden de zekisiniz. ŞİRİNE Ne kadar düşünmüştünüz? KAFKA Ne kadar zekiyseniz o kadar. ŞİRİNE Ne kadar zekiymişim? KAFKA Düşündüğünüz kadar. ŞİRİNE İltifatlarınız fazla değil mi, bu zekiliğe? KAFKA Özür dilerim. Yersiz mi oldu? ŞİRİNE Benim, şu an sizin yakışıklı olduğunuzu söylemem gibi bir şey oldu. KAFKA Siz öyle bir şey demediniz. ŞİRİNE Deseydim, siz de iltifatımı yersiz bulabilirdiniz. KAFKA Yersiz bulmam için önce iltifat etmeniz gerekir. ŞİRİNE Ettim farz edin. KAFKA Ben de yersiz buldum farz edin. (Gülüşmeler.) ŞİRİNE Hala soruma cevap vermediniz. KAFKA Verdim. ŞİRİNE Ne cevap verdiniz? KAFKA Yersiz buldum farz edin, dedim. ŞİRİNE Onu kastedmedim. KAFKA Hangisini kastettiniz? ŞİRİNE Evli misiniz diye sormuştum. KAFKA Ona cevap vermedim mi? ŞİRİNE Vermediniz. Verseydiniz, sormazdım. KAFKA Doğru ya. ŞİRİNE Cevap vermek istemiyorsanız, ben sizi zorlamayayım.

7 Yalnızlık Odaları 7 KAFKA Cevap vermek istiyorum. Az önce ben de başka soru soracaktım, siz bana bu soruyu sorduğunuzda. Size cevap vermeye yeltenirken kendi sorumu unuttum. Sizin cevap da benim soru da telef oldu. ŞİRİNE Benim sorumun cevabı hayatınızda olduğundan unutulması zordur. KAFKA Siz beni yanlış anladınız. Cevabı unuttum demedim, soru sorduğunuzu unuttum bir an. Sonra da lafların arasına kaynadı gitti sorunuz. ŞİRİNE Özür dilerim. KAFKA Asıl ben özür dilerim. ŞİRİNE Şimdi de özürlerin arasına karışacak. KAFKA Ne? ŞİRİNE Soru. KAFKA Yok, bu kez tecrübeliyiz. Kolay kolay unutmayız soruyu. ŞİRİNE Ya siz cevabı unutursanız? KAFKA Unutmayacağımı söylemiştiniz. ŞİRİNE Doğru, öyle demiştim. Cevabı hayatınızda olduğundan unutamazsınız demiştim. KAFKA İnsanın hayatıyla ilgili unuttuğu şeyler yok mudur? ŞİRİNE Vardır, ama sürekli bilincinde dolaşan şeyleri çabuk unutmaz insan. KAFKA Neler mesela? ŞİRİNE Adresiniz, telefon numaranız, isminiz. KAFKA Siz adresinizi ezbere bilir misiniz? ŞİRİNE Elbette. Evimi değiştirmediğim sürece. KAFKA İsminizi unutacaksınız ama. ŞİRİNE Anlamadım. KAFKA Bu evde takma isim kullanıyorsunuz. Eskisi de kullanılmadıkça bilincinizden çıkacak. ŞİRİNE Haklısınız. En azından şu anki ismimi unutmam. İsminiz ne, sorusuna hala bir cevabım olacak. KAFKA İsminiz ne? ŞİRİNE Şirine. Sizin? KAFKA Kafka. Franz Kafka. ŞİRİNE Tanıştığımıza memnun oldum. KAFKA Ben de. (Zil çalar.) ŞİRİNE Yemek süresi doldu. Odalara çekilme zamanı. KAFKA Akşam yemeğinde görüşürüz. ŞİRİNE Bu arada siz de cevabınızı daha fazla düşünürsünüz. KAFKA Neye cevabımı? ŞİRİNE Unutmuşsunuz bile soruyu. KAFKA Unutmadım, hala zaman kazanmaya çalışıyorum. ŞİRİNE Biliyorum, zamanın kazanın diye aynı konuyu açıyorum. KAFKA Çok zekisiniz. ŞİRİNE Siz de. KAFKA Nerden anladınız? ŞİRİNE Sadece iltifat etmek istedim. KAFKA Yakışıklı olduğumu söyleyebilirdiniz. ŞİRİNE Yakışıklı değilsiniz ama.

8 Yalnızlık Odaları 8 KAFKA Olsun, siz de o kadar zeki değilsiniz. ŞİRİNE Yalan mı söylediniz bana. KAFKA Siz de bana yalan söylediniz. ŞİRİNE Ben sizin yalan söylediğinizi bilerek yalan söylemedim. KAFKA Ben de bilerek yalan söylemedim. ŞİRİNE Yalanlar bilerek söylenir. KAFKA Özür muhabbetine benzedi bu. ŞİRİNE Özür dilerim. KAFKA Asıl ben özür dilerim. ŞİRİNE Asıl ben özür dilerim. KAFKA Asıl ben özür dilerim. (Gülüşürler. Çıkarlarken ışık söner.) Tablo 2 (KAFKA'nın odası. Maskesini çıkarmış. Bir elinde baston, konuşuyor; ancak baston bedensel bir yükü taşımak dışında bir amaca hizmet etmeli.) KAFKA Yalnızlık saçlarımı döküyor. Kanımı akıtıyor dişlerimin arasından. Gün geçtikçe kaybettiklerimin peşine düşüyorum. Tek kurtuluşu kendimi sevdirmekte arıyorum. Birileri gelip beni burda sevecek. Ben değil ama. Ne başkasını ne de kendimi sevecek zamanım var. Ölümümü hissediyorum, güçten kesiliyorum. Söyleyeceklerimi, söylediklerimi, söylenenleri unutuyorum. Ardına saklanacağım yalanlarımı da bitirdim. Artık önüme gelene aynı lafı ediyorum: biri beni sevmeli! Sevgili değil ihtiyacım, yanlış anlaşılmasın. Sadece saçlarımı karıştıracak bir dişi. Kapı komşuma bile aşık olduğum yalanını savurabilirim. Yeter ki beni sevdiğini söylesin. Kızım geçenlerde bana köpek getirdi. Yalnızlığını bununla giderirsin baba, dedi. Sustum. Öylece baktım yüzüne. Dedim, saçlarımı okşar mı benim? O da sustu. Belki de kendine almıştı onu, kendi yalnızlığını çekip alamadı köpek damarından, bana getirdi. Hem beni hem kendini kandırmak için. Yıllar önce ben de aynısını anneme yapmıştım. Anne, demiştim sana kedi aldım. Önce çok sevindi. Sonra bana baktı, ne bu böyle dedi, bir gözü kehribar bir gözü mavi kedi mi olurmuş! Oluyor işte. Annem onunla yalnızlığını giderdi mi bilmem ama, benim kediden kurtulmak istediğimi anlamıştır. Başka bir şey demedi. Konuşursa ağzının içini görmemden korkuyordu. Dişlerinin arasından sızan kanı, dökülüp de ağzının içinde yumak olan olan saçlarını görürüm diye korkuyordu. Kedi verdiğime sevinir gibi oldu, o kadar. Yalnızların tavrıdır bu dünyaya: sevinir gibi olmak. Kafeye giriyorsunuz. Beyfendi ne alırsınız? Çay alayım. Elbette, diyor garson kız ve siz o 'elbette' kelimesiyle sevinir gibi oluyorsunuz. Seviniyor demedim, yanlış anlaşılmasın. Gibisi var. Kızım bana köpeği getirince, ben de aynı olmuştum, sevinir gibi! Köpeği temizledim, pakladım, yerine yatırdım. Baba, dedi çıkarken, ona bir isim ver. Peki, dedim, sana vermeyi düşünüp de vermediğimiz ismi ona vereceğim: Nesil! Adı Nesil olacak! Nesil aşağı, Nesil yukarı. Nesil büyüyecek. Böyle isim mi olur köpeğe baba, dedi. İyi sana koymamışız, dedim, beğenmez yıllarca başımızın etini yerdin! Sustu. Gitti. Kızım gidince yalnız kalacağım sandım. Olmadı. Nesil yalnızlığımı alır gibi oldu. Ben de sevinir gibi oldum. Susuştuk. Sustukça da birbirimize alıştık. Akşamları kitap okurken yanıma gelir, ona da okumamı beklerdi. Bekler gibiydi, diyelim. Nereye

9 Yalnızlık Odaları 9 gitsem, oda oda peşimde dolaşırdı. Balkona kilitledim bir gün, kapıyı açana kadar patisiyle cama vurdu. Kapıyı açtım, üç gün konuşmadı benle. Ne yedi, ne de içti. Başka bir gün tabağını alıp geldi koltuğa. Meğer onu benim beslememi istiyormuş. Özür dilerim, dedim, nasıl da anlayamadım. Köpek dediğin benden fazla sevilmeye muhtaç. Saçını okşadım bütün gece. Mutlu oldu. O gece hala kendimi sevdirecek birini bulamadığımı fark ettim. Dişlerimin arasından yine kanlar sızdı. Ölümcül bir hastalığım vardı ve ben bunu kendimden bile saklamanın bir yolunu bulmuştum. Sevgisizlik. Biri beni sevse, ne ağzım kan dolacak ne de saçlarım dökülüp ağzıma doluşacaktı. Sinirle çıktım evden sabaha karşı. Köprülerin atlanası, binaların düşülesi yerlerinde yürüdüm. Yollarda, elektrik direklerine yapıştırılmış küçük ilanlar gördüm. "Yalnıza Oda. Uygun Fiyata. Dağ başında üç ay yalnız kalmak istiyorsanız, mutlaka arayın. Sahibinden Kiralık Yalnızlık Odaları. Telefon: Bilmem ne." Hemen ilanı yırtıp eve koştum. Telefon ettim. Yaşlı bir kadın açtı. Dedim, boş odanız var mı? Siz önce ne kadar yalnızsınız onu söyleyin, dedi. Bir köpekle yaşamaya mahkum olacak kadar, dedim. Bu ev sizi daha da yalnız bırakacaktır, dedi. Ziyanı yok, en azından benimle aynı kaderi paylaşanları tanırım. Rezervasyon yaptırdım ve telefonu kapadım. Bir hafta içinde orda olmalıymışım. Sözleşme yapılması zorunluymuş. Bir bavul eşyadan fazlasını alamazmışım. Evde kurallara uyulacakmış. Falan filan. Ben, hep kuralları reddeden adam, nasıl da birden her şeyi kabulleniverdim? Bavulumu daha o gün hazır edip, hazır kıta bekledim bir hafta. Nesil, onu terk edeceğimi hissetti. Elime ayağıma dolandı. Onu seven varlık gidiyordu, Nesil yine yalnız kalacaktı. Yola çıkmadan anneme, tatile gideceğimi söylemek için uğradım. Onu da götürmem için ısrar etti. İş yemeği yalanıyla ilk kez bu kadar zor ikna ettim onu. Tavanına aldığım plastik yıldızların gece parıldayacağını duymasa, eminim peşime takılırdı. Bari gittiğin yerde, seni sevecek birini bul, dedi annem kapıdan çıkarken. Eski çapkınlardan senin oğlun! Gülüştük. O günden tam bir ay sonra, yalnızlık odası komşuma kapısının altından aşk yalanları içeren süslü bir mektup bırakacaktım, hem de onun evli olduğunu bile bile. (Işık söner.) Tablo 3 (Salon. KAFKA ve TÜRKAN salıncaklı sandalyelerindeler. Plastik tabaklardan yemek yiyorlar.) KAFKA Kadınlara meme yakışıyor. TÜRKAN Anlamadım. KAFKA Kadınlara, diyorum, meme yakışıyor. TÜRKAN Bilmem, hiç düşünmedim. KAFKA Düşünün öyleyse. Yoksa üç ay boyunca burda ne yapacaksınız? TÜRKAN Meşgalem var. KAFKA Nasıl? Kafanızı dinlemeye gelmediniz mi? TÜRKAN Hayır. Ölmeden önce okunması gereken yüz kitabı okuyacağım. KAFKA Nelermiş onlar? TÜRKAN Yüz tane, hangisini sayayım ki? KAFKA Birkaçını. Merak ettim. Hep duydum, hiç araştırmadım onları. TÜRKAN Ben de hep duydum. Araştırdım. KAFKA Araştırmacı bir kişiliğiniz var yani?

10 Yalnızlık Odaları 10 TÜRKAN Hayır, araştırmacı olduğum söylenemez. KAFKA Duyduğunuz bir şeyi araştırdığınıza göre, araştırmacısınız... TÜRKAN Sanmam. Araştırmacı sayılmam için bunu profesyonel olarak yapıyor olmam lazım. KAFKA Profesyonel denilenler gerçekten araştırmacı mıdır? TÜRKAN Beni o kısmı ilgilendirmez. Sadece profesyonel bir araştırmacı olmadığımı söylüyorum. KAFKA Araştırmacı olduğunuzu kabul ediyorsunuz?! TÜRKAN Hayır, araştırmacı olduğumu da kabul etmiyorum. KAFKA Neyi kabul ediyorsunuz? TÜRKAN Hiçbir şeyi. KAFKA Anarşist misiniz? TÜRKAN Nasıl? KAFKA Hiçbir şeyi kabul etmediğinize göre anarşistsiniz demektir. TÜRKAN Hiçbir şeyi derken, sizin söylediklerinizi kabul etmiyorum. KAFKA Yalancı olduğumu iddia ediyorsunuz. TÜRKAN Neden her sözümü yanlış anlıyorsunuz? KAFKA Kalbimi kırdınız. TÜRKAN Afedersiniz. KAFKA Affedilecek bir yanı yok. TÜRKAN O kadar büyük değildi kabahatim. KAFKA Kabahatiniz için değil, yalnızca "afedersiniz" demeye gerek yoktu. TÜRKAN Ben de kalbinizi kırdım sandım. KAFKA Kalbimi kırdınız. TÜRKAN Kalbinizi kırdım, sizden af dilememe izin vermiyorsunuz. KAFKA Af dilemeyi gerektirecek kadar kırmadınız kalbimi, ki şu an kırgınlığım da geçti. TÜRKAN Buna çok sevindim. KAFKA Neden? TÜRKAN Kırgınlığınız geçti ya... KAFKA Vicdanınızın rahatlamasına mı sevindiniz? TÜRKAN Hayır, sizin beni bir ölçüde affetmiş olmanıza. KAFKA Affedilmek vicdanınızı rahatlattı. TÜRKAN Her şeye bir tanım uydurmak zorunda mısınız? KAFKA Uymak zorunda olduğumuz tanımlar varken, benim yaptığım dışlanası bir hareket olamaz. TÜRKAN Dışlanmamak için tanımlar uyduruyorsunuz. KAFKA Aksine, tanımlara uyma zorunluluğumdan dışlanıyorum. TÜRKAN Fikirlerinizde ısrarcısınız. KAFKA Bana diyorsunuz, ama siz de son birkaç cümledir bana tanımlar uydurmaya çalışıyorsunuz. TÜRKAN Afedersiniz, öyle bir amacım yoktu. KAFKA Amacınız yoksa, tanımı doğruluyorsunuz demektir. TÜRKAN Anlamadım. KAFKA Tanım uydurma amacınız yoksa bile, bana zorla tanım verdiniz. Beni tanımladınız.

11 Yalnızlık Odaları 11 TÜRKAN Sizi tanımlayabiliyorum, az da olsa birbirimizi tanıyoruz artık. KAFKA Ben henüz sizi tanımlayabilmiş değilim. TÜRKAN Beni tanımlayabilmeniz için neyi bilmeniz gerekiyor? KAFKA Hakkınızda küçük şeyler. TÜRKAN Neler onlar? KAFKA Bu eve nerden, neden geldiğiniz gibi. TÜRKAN Kafamı dinlemeye geldim. KAFKA Kitap okuyacağınızı söylediniz. TÜRKAN Söyledim. KAFKA Kitap okumak sizi yormayacak mı? TÜRKAN Bir çeşit terapi yöntemi olarak kabul ediyorum. KAFKA Okumak daha çok kafa yorgunluğu yapar. TÜRKAN Ne okuduğunuzla doğru orantılı biraz da. KAFKA Ne okuyorsunuz? TÜRKAN Camus, Sartre, Kafka... A, Kafka! KAFKA Neye şaşırdınız? TÜRKAN Maskeniz... KAFKA Maskem?! TÜRKAN Sizi birine benzetmiştim, ama maskenizin kim olduğunu çıkaramamıştım. Doğru ya, Kafka... KAFKA Sever misiniz Kafka'yı? TÜRKAN Bayılırım. KAFKA Neden? TÜRKAN Nasıl neden? KAFKA Neden seversiniz Kafka'yı? TÜRKAN Yalnızlığı çok iyi anlatır Kafka. KAFKA Över mi? TÜRKAN Övmez, ama ona küfretmez de. KAFKA Ne yapar? TÜRKAN Bilmiyorum, belki bilmediğim için seviyorum onu. KAFKA Neden sevdiğinizi bilmeden?.. TÜRKAN İnsan sevgisinin nedenini biliyorsa, zaten o dediği sevgi olmaz ki. Mantıklı bir şey olur. KAFKA Mantıklı şeyler sevilmez mi? TÜRKAN Mantıklı şeyler sevilmez değil, sevmek mantıkla yapılacak davranış değil. KAFKA Zamanında çok sevdiniz galiba. TÜRKAN Çok sevdim, çok sevildim. KAFKA Kafka da çok sevmiş. TÜRKAN Evet. Hiç evlenmemiş diye biliyorum. KAFKA Evet, evlenmemiş. TÜRKAN Çok yazık. KAFKA Neden? TÜRKAN Onun gibi yakışıklı bir adam... KAFKA Yakışıklılar evlenmek zorunda değillerdir. TÜRKAN Zorunda değiller, fakat evlenmeliler. KAFKA Evlenme sebepleri, yakışıklılıklarının ziyan olmaması için mi?

12 Yalnızlık Odaları 12 TÜRKAN Hayır, o insanlar sevgiyi daha fazla hak eder. KAFKA Kim? Onlar?! TÜRKAN Yakışıklılar. KAFKA Her yakışıklı mı? TÜRKAN Evet. KAFKA Ben yakışıklı mıyım? TÜRKAN Biraz. (Gülüşmeler.) KAFKA Kafka da çok istemiş evlenmeyi. Yakışıklılığı yetmedi herhalde. TÜRKAN Yanlış taraklarda bezi olduğundan kaybetti. KAFKA Evli sevgilisinden mi bahsediyorsunuz? TÜRKAN Aynen. Neydi adı? KAFKA Milena. TÜRKAN Güzel isim. KAFKA Güzel isim ve güzel kadın. TÜRKAN Tanıyor musunuz? KAFKA Tanımıyorum; tanışmak isterdim. TÜRKAN Ya... KAFKA Güzel kadınlarla tanışmak hoş bir duygudur. Sizin gibi. TÜRKAN Ben hoş kadınlarla mı tanışıyorum? KAFKA Anlamamakta direniyorsunuz. TÜRKAN Sizinle uğraşmaktan keyif aldığımı fark ettim. KAFKA Milena'dan bahsetsek daha iyi olacak... TÜRKAN Bahsedilecek bir yan bulamıyorum. Kafka gibi bir yakışıklı için kocasından ayrılmayan ve onca mektubu işlevsiz bırakan kadın. KAFKA Bu yakışıklılıkla, ben evli bir kadını ayırabilir miyim sizce? TÜRKAN Amacınız ayırmaksa, sanmam. KAFKA Ya değilse?! TÜRKAN Değilse?! Yani seviyorsan... Mantıklı. KAFKA Amaç uğruna ayırsaydım. TÜRKAN Yaptığınız mantıklı olurdu belki, ama sevgi içermediğinden gerçekleşmezdi. Oysa sevip de ayırmaya kalkışsanız hem mantıklı olurdu hem de amacınıza ulaşabilirdiniz. KAFKA Sevgi ve mantık yan yana ilk defa sizden duyuyorum. TÜRKAN Ben de ilk defa söylüyorum. Yan yana olsalar, aslında mantıksızdır. Mantık sevgiyi öldürebilir. Ha, siz kalkıp da sevgi ve mantığın karşısına emeği koyarsanız, elbette emek kazanacaktır mantıkla birlikte. KAFKA Sevgi üzerine ne çok şey biliyorsunuz. TÜRKAN Gençliğimde güzeldim, ya da öyle oluğumu söylerlerdi. Sevdim, sevildim; evlendim, ayrıldım. Her bir şeyi öğrendim. KAFKA Hala güzelsiniz. Hala sevebilir, evlenebilir ve bir şeyler öğrenebilirsiniz. TÜRKAN Hala ayrılabilirim de. (Gülüşürler.) Hala güzel olduğuma gelince, inanmadım lafınıza. KAFKA İnanın, çok güzelsiniz. TÜRKAN Bu yaşta mı? Nerden çıktı bu şimdi? KAFKA Dudaklarınızdan.

13 Yalnızlık Odaları 13 TÜRKAN Dudaklarımı görmüyorsunuz ki? KAFKA Görseydim, mutlak güzeldir. TÜRKAN Görmüyorsunuz. KAFKA O halde, memelerinizden. TÜRKAN Böyle lafları sevmiyorum. KAFKA Afedersiniz. TÜRKAN Vicdanınızı rahatlattınız. (Gülüşmeler.) KAFKA Daha rahatlamadım, siz affedin önce. TÜRKAN Affettim. KAFKA Teşekkür ederim. TÜRKAN Ne demek, her zaman. KAFKA Ne zaman memelerinizden bahsetsem beni affedecek misiniz? TÜRKAN Abartmayalım. KAFKA Nasıl isterseniz. Son bir kez güzel olduğunuzu söylememe izin verin öyleyse. TÜRKAN Peki. KAFKA Güzelsiniz. TÜRKAN Teşekkür ederim. Güzel olduğumu maskeme kanıp söylemediniz ya?! KAFKA Yerinde bir soru oldu. Kim bu maskedeki yüzün sahibi? TÜRKAN Ünlü bir film artisti. KAFKA Güzelmiş. TÜRKAN Tanımıyor musunuz? KAFKA Tanıyorum, ama çıkartamadım. TÜRKAN Türkan Şoray. KAFKA Doğru valla. İyi filmleri vardı. TÜRKAN Hala var. KAFKA İzlerdik. TÜRKAN İzlerdik. KAFKA Bakın aklıma ne geldi. Siz ölmeden önce okunması gereken yüz kitabı okuyacaktınız ya, ben ölmeden önce izlenmesi gereken bin filmi izleyeyim. TÜRKAN Ben de onlar da var. KAFKA Yanınızda mı? TÜRKAN Yanımda. KAFKA Sizde izleyelim mi? TÜRKAN Yalnızlık odasına başka birini almak suç, biliyorsunuz. KAFKA Biliyorum. Gizli gizli? TÜRKAN Malesef. KAFKA Bana verseniz filmlerinizi? TÜRKAN Olabilir. Televizyon var mı odanızda? KAFKA Yok, getirtiriz. TÜRKAN Getirtmek için bu evde en az bir buçuk aydır kalıyor olmanız gerekir. KAFKA Ne kötü, ben daha yeni geldim. TÜRKAN Ben de. Televizyon izleme iznine kadar vaktimi kitap okuyarak geçireceğim. KAFKA Kendimi yalnız hissettim şimdi. (Gülüşürler.) TÜRKAN Neden?

14 Yalnızlık Odaları 14 KAFKA Yapacak hiçbir şeyim yok. TÜRKAN Siz de başka meşgale bulun kendinize. KAFKA Meşgalem var ama sıkıldım. Keşke benim de yapacak bin şeyim olsaydı. TÜRKAN Bunu yapın. KAFKA Neyi? TÜRKAN Ölmeden önce yapmanız gereken bin şeyi yazabilirsiniz. Burdan çıkınca da onları yaparsınız. KAFKA Muhteşem bir fikir. TÜRKAN Hemen işe koyulun. KAFKA Haklısınız. TÜRKAN Ya da burdan çıkınca onları birlikte yaparız. KAFKA Neden olmasın, fakat sizi daha tanımıyorum bile... TÜRKAN Ben de sizi tanımıyorum. Oysa sesiniz çok tanıdık geliyor. KAFKA Sizin de güzelliğiniz. TÜRKAN Beni utandırmayın. Ben sizin yakışıklı olduğunuzu söylüyor muyum? KAFKA Söylemeyin, yoksa evlenmek zorunda kalırım. TÜRKAN Evlenirseniz, sizi ayırmak zorunda kalırım. KAFKA Beni seviyor musunuz? TÜRKAN Daha değil. Ya siz? KAFKA Daha değil. TÜRKAN Bekliyorum. KAFKA Bekle gör politikası... Mantıklı. TÜRKAN Mantıkla haşır neşir oluyoruz. Sıra neyde acaba? KAFKA Sevgi mi dersiniz? TÜRKAN Işıklar kesilecek sanki, öyle hissediyorum. KAFKA Sevgiden konuşurken, ışık kesilecek ne demek? (Sahne kararır.) TÜRKAN Çok konuştuk. (Gülüşürler.) KAFKA Odalarımıza geçelim bari. TÜRKAN Bari odalara geçelim. KAFKA Mantıklı. TÜRKAN Ölmeden önce yapılması gereken bin şeyi yazmayı unutmayın. KAFKA Unutmam. Siz de kitapları okumayı ihmal etmeyin. TÜRKAN Birbirimize öğüt vermeye devam edersek gidemeyeceğiz. KAFKA Afedersiniz. TÜRKAN Asıl siz afedersiniz. KAFKA Asıl siz afedersiniz. TÜRKAN Asıl siz afedersiniz. KAFKA Asıl siz afedersiniz. (Çıkarlar.) Tablo 4 (TÜRKAN'ın odası. Maskesini çıkarmış. Bir elinde baston, konuşuyor; ancak baston bedensel bir yükü taşımak dışında bir amaca hizmet etmeli.)

15 Yalnızlık Odaları 15 TÜRKAN Bu Kafka deli valla! Tutturmuş evlenelim diye. Mektuplarına cevap yazalı bir ay olmuyor. Azıcık yüz verdik, bela oldu başıma. Ama tatlı bela! (Gülümser.) Temmuz'un yirmisiydi, yatağımda uzanmış kitap okuyordum. Kapının altından bir zarf attılar. Çıktım, koridorda kimseyi göremedim. Kim olacak ki, bizimkilerden başka. Okuyayım, sözlerinden kim olduğunu anlarım demeye kalmadan, zarfın ucunda bir isim gözüme ilişti: Kafka! Yasak olduğunu bile bile mektuplaşmanın, kendi adını yazmak zarfa nasıl bir yüreklilik! Merakla açtım zarfı. Tam yirmi sayfa! Yok benden hoşlanmış, yok bakışlarım hala aklından çıkmıyormuş, oymuş buymuş. Bu yaşta bir kadını, genç kız ayartır gibi ayartacağını sanıyor. Üstelik evli bir kadını! Cevap yazmadım. Birkaç gün sonra tekrar, başka gün tekrar, tekrar, tekrar. Ardı arkası kesilmedi mektupların. Dayanamadım, 'ben evliyim' diye cevap yazdım. O günkü cevabını çay saatinden dönerken tutuşturdu elime: Boşan ve evlen benle! Valla deli bu! Bu yaşta boşanmayı bırak nasıl evlenelim? Hadi ortalığı karıştırdık, boşandık; bir de evlendik. Çocuklar 'baba' der mi Kafka'ya? Ah Kafka, bana bu yaşta aşkı hatırlattın ya... Delinin tekisin, hem de zır deli! Aklıma ne garip fikirler salıyorsun... Hoşuma gidiyor ya, ona şaşıyorum. Her şeyi yık, yeni bir düzen kur kırkında ve evli olsan da! Neymiş efendim, aşık olmanın yaşla ve evlilikle alakası yokmuş. İnsan her yaşta her halde sevebilirmiş; kulakları duymaz, gözler görmez olsa da. En çok da gözlerimden bahsediyor. Buğulu bakışlar... O mu abartıyor, yoksa ben mi ona kanmaya yer arıyorum, anlamadım. Allah'ım doğru mu yapıyorum? Keşke hiç gelmeseydim bu eve! Hiç böyle zor durumda kalmazdım. Yok, iyi ki geldim, yoksa aşık olamazdım. Kafka, aşık ettin beni kendine! (Işık söner.) Tablo 5 (Salon. MARIO ve TÜRKAN salıncaklı sandalyelerindeler. Plastik tabaklardan yemek yiyorlar.) MARIO Çocuklara ağlamak yakışıyor. TÜRKAN Efendim? MARIO Çocuklara, diyorum, ağlamak yakışıyor. TÜRKAN Hepsine değil. MARIO Ne? TÜRKAN Ağlamak. Her çocuğa yakışmıyor. MARIO Bizim mahalledeki çocukların hepsine yakışırdı. TÜRKAN Bizim mahalledeki çoğu çocuğa yakışmazdı. Özellikle kız çocuklarına, hele bir de sarışınsa... İyice çirkinleşirlerdi. Gözleri şişer, beyazına kan otururdu. MARIO Elif'e yakışırdı ağlamak. Hala da yakışır. Ağlayınca gözleri kızarmazdı. Kirpikleri yaşı tutmazdı. Boncuk boncuk süzülürdü yüzünde yaşlar. Gözlerinin içi berraklaşır, göz pınarı bir nehrin kaynağı gibi tek bir noktaya yollardı yaşları. TÜRKAN Sarışın mıydı? MARIO Sarışındı. Ağlamak ona her seferinde güzellik kattı. Ağladıkça güzelleşti. Güzelleştikçe ona aşık oldum. Ben aşık oldukça devrimci hayallerin peşinde koştu. O koştukça, kavuşmamız imkansızlaştı. İmkanlaşınca daha bir aşık oldum. TÜRKAN Hala ağlıyor mu? MARIO Ağlıyor, ağladıkça güzelleşiyor. Ve ben hala aşığım. TÜRKAN Nerde?

16 Yalnızlık Odaları 16 MARIO Uzak bir şehirde, okuyor. Şehir de yüzüne benziyormuş. Gözyaşı gibi ince bir nehir akıyormuş ortasından şehrin. TÜRKAN Bir yerlerde sümüğüyle birleşiyor mu acaba? MARIO Birleşiyor. Koluna silerdi küçükken. Artık, kaşınan burnuna müdahale eden titiz bir entelektüel edayla işaret parmağına siliyor sümüğünü. Kimseye belli etmeden. TÜRKAN Sana belli olduğuna göre... MARIO Ben anladım, çünkü ona aşığım! Biri size aşıksa bir çift göz sizi izliyor demektir. TÜRKAN İzlenilmek rahatsız edici. MARIO Sizi de çok izlemiş olmalılar. Güzelliğiniz hatsafhada. TÜRKAN Güzellik başa bela. MARIO Güzeller de erkeklerin başına bela. TÜRKAN Yakışıklı erkekler de güzel kızların başına bela. MARIO İki taraf da olumluysa bela ortadan kalkıyor, gerisi mutluluk. TÜRKAN Mutluluk çabayla var oluyor. MARIO Çabaların toplamı mutluluğa eşitleniyor. TÜRKAN Her çaba gösteren mutluluğa erişemiyor. MARIO Her mutluluk da çabayla değil. TÜRKAN Çaba gösterilmeden kazanılan mutluluk yavan olur, çabuk biter. MARIO Çabuk bitenler de arayışa iter. TÜRKAN Yeni arayışlar mutsuza mutluluk umududur. MARIO Mutluluk umut yoksa yeşeremez. TÜRKAN Fazla umut, mutluluğu yok eder. MARIO Umut önce gelir. TÜRKAN Mutluluk önce gelir. MARIO Umut önce! TÜRKAN Mutluluk önce! MARIO Umut! TÜRKAN Mutluluk! MARIO Umut! TÜRKAN Mutluluk! (Birden susarlar ve gülüşürler.) MARIO Yıllardır mutlu olamıyorum. TÜRKAN Olmuşsundur da fark etmemişsindir. MARIO Olmadım. Farkındayım. TÜRKAN Mutlu olmak için ilkin bir isteğin olmalı! MARIO Vardı. Var. TÜRKAN Ne? Kim? MARIO Bir kadın. TÜRKAN Şu sümüklü kız mı? MARIO O ve ondan önceki. TÜRKAN Kaç kişiyi sevdin sen? MARIO Sümüklü kızı ve eczacıyı. TÜRKAN Eczacı? MARIO Benden yaşça büyüktü. Süt tenliydi. TÜRKAN Saf.

17 Yalnızlık Odaları 17 MARIO Bu varlık hiçbir günahtan haberdar değilmiş, kimse de onun saflığından haberdar değilmiş gibi. TÜRKAN Sevmek, sevilmek yetenek ister. Dünyanın hiçbir yerinde aşk okulu yoktur. Sevme ve sevilme yetisi vardır. Bu yetiyi geliştirmek, değiştirmek insanın elinde. Ne kadar gösterebildiğinde işin sırrı! MARIO Ben gösteremedim, ama sevdim. TÜRKAN Kendine gösterebilmişsin. Dünyada birini sevdiğinin bile farkında olmayanlar var. MARIO Kimse sevemiyor. TÜRKAN Sevgi emek ister. MARIO Hayvanlar düşünmemenin sefasını sürüyorlar. Düşünmediklerinden hemen sevebiliyorlar. TÜRKAN Duygu ve akıl yan yana hayal edemiyorum. Yan yanaysa yalnız kalırsın. MARIO Hayvanlar da yalnız mıdır? TÜRKAN Düşünmediklerine göre, değildir. MARIO Düşünmeseler de unutmuyorlar. Size yapılan kötülüğü unutmazsanız sevgi anlayışınız değişmez mi? TÜRKAN İçgüdüyle sevgi öyle içiçe ki; bırakın yemek saatini, sabaha kadar tartışsak yine bir yere varamayız. MARIO Sabaha kadar tartışalım en azından. TÜRKAN Bir yere varamayacağımızı bile bile. MARIO Bile bile. TÜRKAN İsterim, ama izin vermiyorlar konuşmaya. Hem buraya yalnız kalmaya geldik. Sabaha kadar konuşmak yersiz olur. MARIO Yalnızlıktan sıkıldım ben. Sarışın kızı istiyorum. TÜRKAN Sık dişini, şunun şurasında bir ay kaldı. MARIO Her gece rüyamda görüyorum. Aynı güzellikle ağlıyor. Rüyadan gerçekten içime ırmak akıyor. Burnunu işaret parmağına siliyor ve bitiyor. Görmeliyim. TÜRKAN Özlem. MARIO Özlüyorum. TÜRKAN Özlüyorsun. MARIO Özledim. TÜRKAN Özledin. MARIO Sabredemiyorum. TÜRKAN (Bağırır.) Sabret! (Sessizlik.) TÜRKAN Özür dilerim, istemeden bağırdım. MARIO Sorun değil. İstemeden bağırmanıza sebep olduğum için, ben özür dilerim. TÜRKAN Çok naziksiniz. MARIO Siz de çok naziksiniz. TÜRKAN Asıl siz naziksiniz. MARIO Asıl siz naziksiniz. TÜRKAN Böyle devam edecek galiba. MARIO Böyle devam edecek galiba. (Gülüşürler.) TÜRKAN Papağan gibi laflarımızı tekrar ediyoruz.

18 Yalnızlık Odaları 18 MARIO Papağan gibi laflarımızı tekrar ediyoruz. (Gülüşürler.) MARIO Papağan... TÜRKAN Papağan... MARIO Papağanı sümüklü kızın. TÜRKAN Adı, sümüklü kalacak vallahi. MARIO Kalsın! TÜRKAN Darılmasın sana! MARIO Darılmaz. TÜRKAN Neden? MARIO Papağanının yemini benden alıyor. Alışveriş yaparken şakalaşıyoruz. TÜRKAN Müşterine aşık olmuşsun. MARIO Evet. Babaannesi var dünya tatlısı. Tombul, güleryüzlü. Onunla gelip gider. TÜRKAN Seviliyorsun... MARIO Babaannesi de sever beni. Okulunu bitirsin torunumu sana vereceğim, der. TÜRKAN Ciddi misin? MARIO Elbette. TÜRKAN Ya kız? MARIO Kız devrim peşinde! TÜRKAN Ailesinin haberi var mı? MARIO Yok. Babası duysa destekler onu. TÜRKAN Sevdiğinden mi? MARIO Babası yazar. Biri aktivist, biri pasivist devrimci anlayacağınız. (Gülüşürler.) TÜRKAN Gazateci mi? MARIO Evci. TÜRKAN Anlamadım. MARIO Evde yazıyor. Konu komşuya okutuyor. Kimseyle konuştuğu yok. TÜRKAN Delirir insan öyle be! MARIO Delirir. Köpek almış kendine, onunla konuşuyor. TÜRKAN Karısı? MARIO Karısı dayanamadı, martta boşandı. TÜRKAN Yazar koca, romantik. Daha ne olsun?! MARIO Adam kendine romantik. Beğenilecek durmadan. Yatağa sevişmeye değil, karısına kıçını dönüp yazı yazmaya giriyor. TÜRKAN Karısı da arada razı gelsin canım. MARIO Her gece. TÜRKAN Her gece ne buluyormuş yazacak? MARIO Aynı şeyi yazıyormuş... TÜRKAN Aaa!.. MARIO A'sı o! Deniz kenarında sandal yapamaya çabalayan bir kadını anlatır durur. Her öyküde aynı yerde, aynı olaylar. TÜRKAN Farkı ne birbirlerinden? MARIO Kelimeler... Sözlükleri kurcalamalar... Ansiklopedilere sarılarak uyumalar... TÜRKAN Allah şifa versin! MARIO Verdi çok şükür! İki yıl psikolojik tedavi gördü, bir şeyciği kalmadı.

19 Yalnızlık Odaları 19 TÜRKAN Yazık! MARIO Kime? Kendine mi, ailesine mi? TÜRKAN Mutlu olayım derken düştüğü hallere bak insanın. MARIO Mutluluğu çoktan alt etmişti. Hedeflerinin peşindeydi, izin vermediler. TÜRKAN Benim böyle kocam olsa... MARIO Kocanız var mı? TÜRKAN Açmasaydık iyiydi bu konuyu. Boşanıyorum. MARIO Hayırdır?! TÜRKAN Evleniyorum. MARIO Boşanıyorsunuz? TÜRKAN Boşanıyorum, çünkü evleniyorum. MARIO Evleneceksiniz diye boşanıyorsunuz. TÜRKAN Aynen. MARIO Neden boşanıp evleniyorsunuz. TÜRKAN Başka biriyle evleniyorum. MARIO Tanıyor muyum o başka birini? TÜRKAN Kafka! MARIO İnanmıyorum. TÜRKAN Gerçekten! MARIO Sevinsem mi, üzülsem mi çözemedim. (Gülüşürler.) MARIO Allah bir yastıkta kocatsın! TÜRKAN Öyle yapsın! (Gülüşürler.) TÜRKAN Garip değil mi? MARIO Ne? TÜRKAN Hayat. MARIO Sandığımızdan fazla. E, evlilik ne zaman? TÜRKAN Boşanınca. MARIO Ne zaman boşanıyorsunuz? TÜRKAN Bu evden çıkınca hemen dava açıyorum. MARIO Çocuğunuz? TÜRKAN Yirmisini geçti, büyüdü. Babasını isterse arada gider, görür. MARIO Aşk denince akan sular durur. Hoopp! Bakın akan sular durdu! (Gülüşürler.) TÜRKAN Şakacısınız. MARIO Teşekkürler. Sizin de gözleriniz büyüleyici. TÜRKAN Ben de teşekkür ederim. MARIO Asıl ben teşekkür ederim. (Gülüşürler, ışık söner.) Tablo 6 (ŞİRİNE'nin odası. Maskesini çıkarmış. Elindeki mektubu okumakta, mektup kırışıktır.) ŞİRİNE "... 9 Ağustos,

20 Yalnızlık Odaları 20 Sana bu sabahki mektuptakinden daha fazla yazacak bir şey aklıma gelmiyor diyebilmem için yalancı olmam gerekir, hem de başka biri önünde yapamayacağım kadar sebestçe konuşabileceğim sen söz konusu olduğunda; öyle ya, bugüne kadar kimse senin gibi bilerek ve isteyerek her şeye karşın, her şeye karşın benim yanımda yer almadı ("her şeye karşın" ile "yine de" arasında bir ayrım yaparsın artık). Mektupların arasında en güzelleri (yerinde değil bu söz de, çünkü tamamen güzel mektupların; hemen her satırı öylesine güzel ki, hayatımda hiç karşılaşmadım böyle güzellikle), dediğim gibi en güzelleri "korkumu" haklı bulduğun ve bu korkuyu yaşamam gerekmediğini açıklamaya çalıştıklarındır. Çünkü her ne kadar kimi zaman "korkumu" savunmak üzere rüşvetle tutulmuş biri gibi görünsem de, belki ruhumun derinliklerinde hak veriyorum korkuma; hatta korku sayesinde yaşamımı sürdürüyorum, belki de korku elimdeki en iyi şeydir. Senin de belki bende yalnızca korkumu sevmen, onun elimdeki en iyi şey olmasından kaynaklanıyor. Öyle ya, bende sevilmeye değer, hatırı sayılır ne var başka? Ama işte korkum hak ediyor sevilmeyi. Bana kalkıp cumartesi gününde ne buluyorsun da korkuyla ona "iyi" diyorsun diye sorarsan: Seni sevdiğim için! (Seni de, kendi dibindeki minik bir çakıl parçasını denizin sevmesi gibi seviyorum, tıpkı onun gibi sevgimin seli örtüyor üzerini ve gökler izin verirse seni yanında yine bir çakıl tanesiyim) Seni sevdiğim için bütün dünyayı sevgiyla kucaklıyorum, bu dünya içinde sol omzun da var, ama hayır ilkin sağ omzun vardı, bu yüzden de içimden geldikçe bir öpücük konduruyorum üzerine (sen de bluzunu biraz kenara çekip alıveriyorsun ya). Yine bu dünya içinde sol omzun da yer alıyor kuşkusuz, ormanda üstümdeki yüzün de, nerdeyse açılmış duran göğsüne başımı dayayıp dinlenişim ayrıca. Çoktan ikimizin tek bir varlık oluşturduğumuzu söylemekte haklısın ve bundan korku duymadığım gibi, bu benim biricik gururum. Ve mutluluğu da ormanla sınırlamak niyetinde değilim. Ama bu gündüz dünyası ve bir mektubunda küçümseyerek erkek işi diye söz ettiğin "yataktaki yarım saat" arasında bir türlü aşamadığım bir uçurum var. Uçurumun karşısı gece, her bakımdan düpedüz gece; bu tarafında ise dünya var ve bu dünya benim elimde. Öyleyse neden uçurumun karşısına sıçrayım zaten elimdeki bu dünyayı bir daha ele geçirmeye çalışayım? Uzak olsun benden, bundan duyduğum korku işte öylesine büyük. Bunu bir gecede büyüyle, sihirle ele geçirmeye kalkmak, acele, güçlükle soluyarak, günün sunacağı şeyi büyüyle, sihirle ele geçirmeye kalkmak! Belki çocuk edinmenin de başka yolu yoktur. Belki çocuklar da büyüden sihirden başka bir şey değildir. Sana teşekkür etmemin nedeni de bu! Yanında kendimi özgür hissettikten sonra, başka her türlü yaşamdan çektim elimi. Gözlerimin içine bak istersen! Ama şimdi yeter bu kadar, şimdi sen anlat bana..." (Işık söner.) Tablo 7 (Salon. MARIO ve ŞİRİNE salıncaklı sandalyelerindeler. Plastik tabaklardan yemek yiyorlar.) ŞİRİNE Erkeklere hiçbir şey yakışmıyor. MARIO Nasıl? ŞİRİNE Erkeklere, diyorum, hiçbir şey yakışmıyor. MARIO Bilmem. Ya kadınlara? ŞİRİNE Kadınlara da erkekler yüzünden yakışmıyor.

DOĞRU ERKEĞİ BULMA KILAVUZU. İlhan Uçkan Epsilon Yayıncılık WWW.MAXIMUMBILGI.COM

DOĞRU ERKEĞİ BULMA KILAVUZU. İlhan Uçkan Epsilon Yayıncılık WWW.MAXIMUMBILGI.COM _ 1 DOĞRU ERKEĞİ BULMA KILAVUZU İlhan Uçkan Epsilon Yayıncılık _ İÇİNDEKİLER 1. Ders: 2 "Doğru erkeği" ararken - Neden siz hâlâ yalnızsınız - Erkek çok ama "doğru erkek" yok - İlişkiniz neden yürümedi

Detaylı

Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek

Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek sanırken aslında yalnızca hayal gördüğümüzün farkına varmayız.

Detaylı

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim.

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. 29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. Yetmişlerinde gösteren bir beyefendi bana seslendiğinde, katedralin

Detaylı

Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre

Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre Ahmet Ümit Aşk Köpekliktir DOĞAN KĐTAP Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre Önsöz yerine Yada Aşk Rüzgârın Söylediği Bir Şarkıdır Rüzgâr, sonbaharda

Detaylı

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım,

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Bu kitap, hepimize, bir hayat amacımız olduğunu göstermek için yazıldı Bu kitabı yazan da aslında bir zamanlar kaybolmuştu 40 yaşına geldiğinde, kaybolduğu

Detaylı

BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR

BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR _ 1 BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR Doğan Kitap _ 2 "Hani ıssız bir yoldan geçerken Hani bir korku duyar da insan Hani bir şarkı söyler içinden, İşte öyle bir şey." Çiğdem Talu, 1976 _ 3 Babamın anısına... _

Detaylı

Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı

Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı yüzünden kendinin ve kocasının toplumdan nasıl dışlandıklarını

Detaylı

bin yüz bir insan aret vartanyan

bin yüz bir insan aret vartanyan bin yüz bir insan aret vartanyan aret vartanyan 5 Her şey yolundaydı. Yaşamımdaki her şey, benim dışımdaki herkesin gözünde yolundaydı. Oysa ben kronik bir endişenin, sonu gelmeyen bir arayışın ve tam

Detaylı

Agatha Christie Beş Küçük Domuz

Agatha Christie Beş Küçük Domuz Agatha Christie Beş Küçük Domuz Merhabalar Buraya Yüklediğim e-kitaplar Aşağıda Adı Geçen Kanuna İstinaden Görme Özürlüler İçin Hazırlanmıştır Ekran Okuyucu, Braille 'n Speak Sayesinde Bu Kitapları Dinliyoruz

Detaylı

Leon Werth'e. Leon Werth'in çocukluğuna... 1.Bölüm:

Leon Werth'e. Leon Werth'in çocukluğuna... 1.Bölüm: Leon Werth'e Bu kitabı bir büyüğe sunuyor olmamdan dolayı çocuk okurlarımın beni hoş görmelerini dilerim. Bunu yapmamın çok ciddi bir nedeni var: O. benim dünyadaki en iyi arkadaşım. İkinci nedenim de

Detaylı

*** Hey Esat bu soğukta ve yağmurda ne yapıyorsun dışarıda?

*** Hey Esat bu soğukta ve yağmurda ne yapıyorsun dışarıda? Yağmurlu günlerden biriydi bu yazın sıcak vaktinde. Sorgulanmamıştı belki ama yıllardan beri yazın yağmur görülmemişti bu sıcak memlekette. Yağmur yavaş yavaş çiseliyordu ama belli ki arkasında bir ordu

Detaylı

Elif Şafak AŞK Önsöz

Elif Şafak AŞK Önsöz Elif Şafak AŞK Önsöz Bir taş nehre düşmeye görsün, pek anlaşılmaz etkisi. Hafiften aralanır, dalgalanır suyun yüzeyi. Belli belirsiz bir tıp sesi çıkar; duyulmaz bile akıntının ortasında, kaybolur uğultuda.

Detaylı

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK 2013 YILI ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK DERECEYE GİREN ESERLER Sevgili gençler ve kıymetli öğretmenlerimiz, Sermaye Piyasası Kurulu olarak geleneksel hale getirdiğimiz Kompozisyon Yarışmasının

Detaylı

BERBER HİKAYELERİ Tiyatro Boğaziçi

BERBER HİKAYELERİ Tiyatro Boğaziçi BERBER HİKAYELERİ Tiyatro Boğaziçi ÖNOYUN- KALFA: Kırmızı gül, demet demet, Kırmızı gül, demet demet Sevda değil bir alamet Balam nenni, yavrum nenni Gülnaz, bu sıralar sen de pek bir işve pek bir naz.

Detaylı

en önsöz deli defteri aylık mizah edebiyatı dergisi, yıl: 2, sayı: 13, nisan 2009

en önsöz deli defteri aylık mizah edebiyatı dergisi, yıl: 2, sayı: 13, nisan 2009 en önsöz dışarda bahar geldi karıcığım, bahar. dışarda, bozkırın üstünde birdenbire taze toprak kokusu, kuş sesleri ve saire... demiş nazım hikmet ran. bu satırları yazarken halâ hava kapalı, halâ seçim

Detaylı

Her macerada daha yukarıdan düşmek

Her macerada daha yukarıdan düşmek ... IYI KITAP.... Aylik Okul Öncesi, Çocuk ve Gençlik Kitaplari Gazetesi. Haziran 2014 SayI 64.. Ücretsizdir www.iyikitap.net Her macerada daha yukarıdan düşmek Scott Westerfeld in Çirkinler, Güzeller,

Detaylı

İçimde bir şeyler var hâlâ

İçimde bir şeyler var hâlâ Sen şimdi git Sonra konuşuruz derdin hep Denizin bundan haberi olsa Seni, büyük dalgasıyla çarpardı Güneş seni yakar, rüzgâr dondururdu Ben onlara hiçbir şey söylemedim En iyi gitmeyi öğrendim İçimde bir

Detaylı

Ayşe Kulin BORA'NIN KİTABI

Ayşe Kulin BORA'NIN KİTABI Ayşe Kulin BORA'NIN KİTABI FIRTINALI BİR GECEDE DOĞMUŞUM Siz beni tanımazsınız Uzaktan geliyorum Şiirin satırlarında saklı kimliğim Kavak yellerinde gizlidir Cevval bir kısrak gibi oynak Ben, rüzgârın

Detaylı

Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir.

Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir. 1 Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir. 2 Bu kitap Anneme, Babama, Oya Teyze ye Şehnaz a Selin e Coni ye ve Amip e

Detaylı

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI Yakın zamanda yaşadıklarımı düşünüyorum da kendi kendimden daha doğrusu insanlığımdan utanıyorum. Gerçekten bizde insan mıyız diyorum. Ben

Detaylı

ÇOCUK HİKAYELERİ AKDES KUÇANİ SOLTANİ. Bahai Eserleri. Basım ve Dağıtım A.Ş.

ÇOCUK HİKAYELERİ AKDES KUÇANİ SOLTANİ. Bahai Eserleri. Basım ve Dağıtım A.Ş. ÇOCUK HİKAYELERİ Y A Ş A M A Ğ A C I AKDES KUÇANİ SOLTANİ İÇİNDEKİLER 1- Yaşam Ağacı-Bilgi Ağacı-Şerife Öğretmen 2- Bedia Teyze 3- Fehime nin Anısı 4- İşportacı İkizler 5- Şükran Kitabı 6- Anasının Kuzusu

Detaylı

Sis ve Gece Ahmet Ümit DOĞAN KĐTAP Enver Kurt'un anısına. Birinci bölüm Buraya nereden, nasıl geldim, bilmiyorum! Camları kalın bir toz tabakasıyla

Sis ve Gece Ahmet Ümit DOĞAN KĐTAP Enver Kurt'un anısına. Birinci bölüm Buraya nereden, nasıl geldim, bilmiyorum! Camları kalın bir toz tabakasıyla Sis ve Gece Ahmet Ümit DOĞAN KĐTAP Enver Kurt'un anısına. Birinci bölüm Buraya nereden, nasıl geldim, bilmiyorum! Camları kalın bir toz tabakasıyla kaplanmış, pencere pervazları kararıp içten içe çürümüş,

Detaylı

Parantez Gazeteali/.: Fe Yaymct!tk ltd ISBN 975-8441 - 06 - X

Parantez Gazeteali/.: Fe Yaymct!tk ltd ISBN 975-8441 - 06 - X John Fante TOZA SOR Parantez Gazeteali/.: Fe Yaymct!tk ltd İstiklal cad. 212, Anzavur Pasajı Alt Kat. no.8, Beyoğlu - İSTANBUL Tel/ Fax: (0212) 252 85 6 7 E Posta: parantez@yahoo.com web: www.geocities.com/parantez

Detaylı

Sarah Jio - Son Kamelya

Sarah Jio - Son Kamelya SARAH JIO m M yhcan ^jj)(enekşeleri ve 'Böğürtlen yasarından Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz? /A \ ROMAN 19401ı yılların Amerikası

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

yanımda taşımakta olduğum l numaralı resmimi çıkarıp denememi yapıyordum: bakalım kavrayışı yerinde mi diye. Ama ne çare, o da sözleşmiş gibi

yanımda taşımakta olduğum l numaralı resmimi çıkarıp denememi yapıyordum: bakalım kavrayışı yerinde mi diye. Ama ne çare, o da sözleşmiş gibi Altı yaşındayken Gerçek Öyküler adlı, balta girmemiş ormanlardan söz eden bir kitapta korkunç bir resim görmüştüm. Boa yılanının bir hayvanı nasıl yuttuğunu gösteriyordu. Resmi yukarıya çizdim. Kitapta

Detaylı

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÜÇ ÖYKÜ GOGOL Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÖNSÖZ Burada çevirisini verdiğimiz Burun, Fayton ve Palto, Gogol'un "Petersburg Öyküleri"nin en güzelleridir ve Gogol'un dehasının

Detaylı

Bugün üniversiteye başlıyorum. Marmara Üniversitesi Diş-hekimliği Fakültesi'ne.

Bugün üniversiteye başlıyorum. Marmara Üniversitesi Diş-hekimliği Fakültesi'ne. _ Piraye Yaşamımda unutulmaz izler bırakan Diyarbakır'a; orada bulunduğum zaman dilimi içinde beni kendilerinden biri olarak kabullenen Diyarbakır'ın güzel insanlarına teşekkür ve sevgilerimle... "...uzak

Detaylı

Günün ilk Işığında Gerçek 7

Günün ilk Işığında Gerçek 7 ERNEST HEMINGWAY _ Günün Tek Işığında Gerçek "Afrika'da bir şey sabahın ilk ışığında gerçek, öğle saatinde yalandır ve güneşte kavrulan tuz ovasının ötesinde gördüğünüz o yeşilliklerle çevrili gölden fazla

Detaylı

ÇAĞDAŞ DÜNYA YAZARLARI

ÇAĞDAŞ DÜNYA YAZARLARI ÇAĞDAŞ DÜNYA YAZARLARI 1. basım: 1973 (Veda Oyunu adıyla) 2 basım: 1988, Can 3 basım: 1988, Can 4. basım: 1990, Can Bu kitap, İstanbul'da Can Yayınlan'nda dizildi, Özal Basımevinde basıldı. (1990) İb AYRILIK

Detaylı