Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu"

Transkript

1 Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu

2 Sunum İçeriği Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Departmanı (BSD) BSD Organizasyon, Yerleşim ve Hizmet Dağılım Şeması Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) BSD Genel Faaliyetleri BSD Hizmet Standartları BSD Yazıcı(Printer) Hizmetleri Ana Başlıklarla BSD Faaliyetleri (Detayları ilgili sayfada verilmiştir.)

3 Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Departmanı (BSD) BSD, Kıraça Holding A.Ş. içerisinde doğrudan yönetim komitesine bağlı direktörlük seviyesinde bir servis/hizmet departmanı olarak, Kıraça Holding ve bağlı şirketlerine bilgi sistemleri servis ve hizmetlerini merkezi yapılanma içerisinde sunmaktadır. BSD servis ve hizmetlerini sunmak üzere uygulama ve sistem grupları içinde yer alan kadrolu ve dış kaynaktan oluşan bir ekibe sahiptir. Uygulama grubu Uygulama Destek Müdürü ne bağlı olarak uygulama geliştirme ve bakım destek faaliyetlerini yürütür. Teknik grup ise Sistem Yöneticileri liderliğinde donanım, network yönetimi, güvenlik ile ilgili servis faaliyetlerini yürütür.

4 BSD Organizasyon, Yerleşim ve Hizmet Dağılım Şeması Kıraça Holding A.Ş. Yönetim Komitesi Kurumsal Hizmetler Direktörlüğü Finansman Direktörlüğü İnsan Kaynakları Direktörlüğü Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Kıraça Holding Uygulama Sistemleri Md.lüğü Sistem Yönetimi OeBS Uygulama Geliştirme & Destek Java & Web Uygulama Geliştirme & Destek Network & Donanım Yönetimi İletişim, Güvenlik & Altyapı Yönetimi Veritabanı Yönetimi Son Kullanıcı Destek Karsan Sanayi Karsan Pazarlama Karland Kırpart Sirena Marine Heksagon Mühendislik Kare Yatırım Suna & İnan Kıraç Vakfı S&İKV Pera Müzesi S&İKV İstanbul Araştırma Enstitüsü Acıbadem / İstanbul Sancaktepe / İstanbul Akçalar / Bursa OSB / Bursa NOSAB / Bursa Orhangazi 1 & 2 / Burss Pendik /İstanbul Tepebaşı 1 & 2 /İstanbul Altunizade / İstanbul Organizasyon Şirketler ve Yerleşimleri

5 Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) Kıraca Bilgi Sistemleri Departmanı nın (KBSD) iş süreçlerini kontrol altına alan, etkin işleten, belgeleyen, izleyen ve geliştiren sisteme KBSYS denir. KBSD nün sorumluluk ve hizmet verdiği tüm faaliyet alanları KBSYS genel çerçevesini tanımlar. Sorumluluk alanları; Yönetim ve Planlama KBSD Rol ve Sorumlulukları Performans Ölçüm ve Değerlendirme Hizmet Verilen Faaliyetler ile İlgili Raporlama Ağ ve İletişim Altyapısı Donanım Bileşenleri Tedarik ve Zimmet Kullanıcı Eğitim, Destek ve Memnuniyet Yönetimi Faaliyetleri Teknoloji Takip KBSD Denetim ve Düzenleme Faaliyetleri KBSYS dokümanlarına linkinden ulaşabilirsiniz.

6 KBSYS - Doküman Yapısı İŞ AKIŞLARI KİŞİLER ROLLER ve ROL TANIMLARI SÜREÇLER ve ALT SÜREÇLER POLİTİKA ve PROSEDÜRLER SÜREÇ ADIMLARI SORUMLULUKLAR TEKNİK YETERLİLİKLER ve GÖREVLER OPERASYONEL KILAVUZ KONTROL LİSTELERİ KONTROL NOKTALARI

7 KBSYS Süreç Bağlantıları

8 BSD Genel Faaliyetleri Kıraça Holding ve bağlı şirketlerin iş süreçlerini desteklemek amacı ile belirlenen gereksinimler doğrultusunda, içerik ve bütçe olarak mutabık kalınan servis/çözümleri araştırma, değerlendirme, uygulama, işletme, sürekliliğini sağlama ve raporlama faaliyetleri ve bu faaliyetlere ait iç ve dış iletişim BSD nin hizmet ve servis sorumluluğunu belirler (Ref. BSD Hizmetler_Servisler Tablosu). BSD ilgili operasyonları yürütürken iş gereksinimlerine ve sunulacak servis/hizmetin yapısına uygun olarak planlama, tedarik, projelendirme, kurulum ve yaygınlaştırma ve destek faaliyetlerini sahip olduğu iç ve/veya dış kaynak desteğini kullanarak yürütür.

9 BSD Hizmet Standartları Kıraça Holding ve bağlı şirketleri, çalışanlarının kendilerine atanmış görevleri yaparken ihtiyaç duyacakları bilgi teknolojileri cihazları (Bilgisayar, Yazıcı,Cep telefonu vs.) ve servisleri (Internet, ERP, E-posta vs) BSD aracılığı ile sunar.

10 1- Kıraça BSD uluslararası Bilgi teknolojileri (BT) düzenlemeleri, TC yasaları kapsamında kendisine atanmış görevleri yürütür.

11 2- Kullanıcılar tüm Problem/Talep lerini BSD ye KIYSIS (Kullanıcı İstek Yönetimi) uygulaması ile iletmekle yükümlüdürler. BSD KIYSIS dışında kendisine iletilmiş herhangi bir Problem/Talep i yerine getiremez.

12 3- Kullanıcı şifreleri kişiye özeldir, ortak kullanılamaz ve paylaşılamaz. Kullanıcı adı ile sistemde yapılan kullanımlar sonucu oluşan iz raporları (log) ve değişikliklerin sorumluluğu sadece o kullanıcıya aittir.

13 4- Kullanıcılara verilecek bilgi teknoloji cihazları standartlarını (marka, model, kurulum özellikleri vs..) BSD belirler, kullanıcılar kıraça BSD standartları dışında herhangi bir ürün veya çözüm talep edemez.

14 5- Kullanıcı BT cihazları kurulum dili Ingilizcedir. Kullanıcı Bilgisayarlarında Microsoft Windows işletim sistemi kurulur.

15 6- IBM Lotus Notes E-posta ve iletişim teknolojileri çözümü olarak kullanılır.

16 7- Kurumsal Kaynak Planlama (Enterprise Resource Planing-ERP) programı olarak Oracle E-Business Suite kullanılmaktadır.

17 8- BSD verdiği hizmet ve servislerin sürekliliği, güvenliği ve kalitesinden sorumludur. Bu kapsamda Kıraça Holding ve Şirketlerindeki tüm sunucu ve servislerin yedeklemesi, Bakımı ve geliştirmesi BSD tarafından yapılır.

18 9- Tüm kullanıcılar kendi kullanımına verilmiş BT cihazlarının fiziki güvenlik ve yedeklemesinden sorumludur. Kullnıcı BT cihazlarında bulunan bilgiler BSD tarafından yedeklenmez. Kullanıcı yedeklenmesini istediği bilgileri, BSD tarafından her kullanıcıya özel olarak oluşturulan Dosya Sunucusunda tutmakla yükümlüdür.

19 10- BSD envanterinde bulunan cihazların ve BSD nin verdiği tüm servislerde barındırılan tüm bilgiler Kıraça Holding e aittir. Kullanıcı bu bilgilere ait hiç bir hak idda edemez.

20 11- Kullanıcı kendi kullanımına verilmiş cihaz ve servisleri kendisine atanmış görev haricinde özel işleri için kullanamaz.

21 12- BSD çalışanları BSD envanterine kayıtlı cihazlar dışındaki (Kullanıcı, misafir özel cihazları) hiçbir cihaza destek veremez.

22 BSD Yazıcı(Printer) Hizmetleri Kıraça Holding ve bağlı şirketleri tüm yazıcı hizmeti kiralama yöntemi ile çözülmüştür. Yazıcılar da çekilen sayfa özelliği ve adedi oranında ilgili şirketlere aylık periyotta fatura edilmektedir. Ayrıca bir yazıcı kira bedeli ödenmemektedir. 1. Gerekmedikçe çıktı alınmamalıdır. 2. Gerekmedikçe renkli çıktı alınmamalıdır. (Renkli alınan her sayfa siyah-beyaz ın 10 katıdır. Yazıcı çıktısındaki renkli 1 nokta bile çıktıyı renkli kategorisine alır.) 3. A3 alınan her her sayfa A4 ün 2 katı ücretlendirilir. 4. Kağıt tasarrufu için yazıcının önlü/arkalı yazdırma özelliği kullanılmalıdır. 5. Yazıcılarda herhangi bir arıza veya problem durumunda BSD den yardım istenmeli. Yazıcıların kiralandığı teknik servis aranmamlıdır. 6. Her yazıcının yedek toneri bulundurulmalı, yedek toner kullanıldığı an itibariyle BSD ye KIYSIS aracılığı ile talep açılmalıdır. 7. Yazıcılar için her ay düzenli gelen kullanım faturaları ilgili şirketin muhasebe birimi tarafından BSD onayına gönderilmelidir. Yazıcıyı yazdırmak istediğinizde (File->Print) aşağıdaki resimdeki gibi yazıcı seçim ekranı açılacaktır.

23 Ana Başlıklarla BSD Faaliyetleri Kıraça İstek Yönetimi Internet Oracle ebusiness Suite (OeBS) VPN Erişimi ve Yönetimi Elektronik Haberleşme ve İletişim E-Posta/IBM Lotus Notes Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveller Takım Çalışması Hizmeti ve Döküman Yönetimi/IBM Quickr Yedekleme Ve Geri Dönüş Proje Yönetim Faaliyetleri Kıraça BSD Bütçesi BSD Politika ve Prosedürleri BSD Servis ve Hizmetler SLA (Servis Seviye Beklentisi) Bilgi Varlıkları Yönetimi Kullanıcı Taahütnamesi

24 Kıraça İstek Yönetim Sistemi/ KIYSis Kıraça Holding Ortak Hizmet Merkezleri iş birimlerinden talep edilecek isteklerin tek bir kaynaktan takip edilmesinin sağlanmasıdır. Uygulama içinde yer alan Kıraça Holding Ortak Hizmet Merkezleri altta belirtilmiştir: Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) Bütçe ve Raporlama Müdürlüğü (BRM) İnsan Kaynakları Müdürlüğü (İKM) Kurumsal İletişim Müdürlüğü (KİM) Muhasebe Müdürlüğü (MM) Mali Süreçler Dönüşüm Ofisi (MDO) Süreç Yönetimi ve Denetim (SYD) Vergi ve Denetim Müdürlüğü (VDM) Kıraça Holding Ortak Hizmet Merkezi uygulaması Internet teknolojisi (web) ile geliştirilmiş ve internetten erişilebilirdir.

25 Kıraça İstek Yönetim Sistemi/ KIYSis İstek sahibi dilediği akıllı cihazdan (Bilgisayar, Cep telefonu, Tablet vs..) uygun gördüğü web tarayıcısını kullanarak https://ohm.kiraca.com.tr linkine girerek Kıraça Ortak Hizmet Merkezi (KIYSIS) uygulamasına erişebilir. Kullanıcı Adı= Türkçe karakter olmadan Adınız boşluk Soyadınız veya e-posta adresinizdir. Parola= IBM Sametime, Traveler veya webmail için kullandığınız şifredir.

26 Kıraça İstek Yönetim Sistemi/ KIYSis KIYSIS uygulamasının kullanımı için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler kullanıcı adı/şifre girişinden sonra Dökümantasyon Başlığı altında toplanmıştır.

27 Internet Kıraça Holding iş ihtiyaçlarını karşılamak üzere BSD tarafından kurulup yönetilen internet şeması ektedir.

28 Internet Kıraça Holding çalışanları (BSD envanterine kayıtlı cihaz kullanan ve Kıraça networküne erişim için kullanıcı adı ve şifresi olan çalışanlar) İnternet e vekil sunucu (Proxy) aracılığı ile aşağıdaki ayarları yaparak ulaşabilirler. Kullanıcıların internet erişimi uluslararsı standartlar ve Türkiye Yasal Mevzuatına uygun şekilde Log tutulmakta ve raporlanmaktadır.

29 Internet İnternet e erişimde içerik filitreleme uygulanır. Filitreleme mekanizması Internet güvenliği konusunda uzman uluslararası bir şirketin internet sitlerini ana gruplara ayrıması özelliği kullanılarak grup olarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda iş ile ilgili web siteleride yanlış gruplanabilmekedir. Bu durumlarda KIY uygulamasında talep oluşturularak bu sitelere erişim engeli kaldırılabilinir. Bazı Internet Kategorilerine Kotalı erişim uygulanabilir. Süre kotası toplam 80 dakika olup, 10'ar dakikalık periyotlar halinde kullanılır. Her 10 dk'lık period içinde 1 dk bile kullanılmış olsa 10 dk kullanılmış gibi işlem görür. BSD sadece 5651 yasasına uygun olacak şekilde filtremelerde yetki sahibidir. Diger tüm kategorilere erişim verilmesi ve kısıtlamalar şirket yöneticileri tarından belirlenir ve BSD bunlara göre filtreleme uygular. Erişimler Şirketlere, Departmanlara göre farklılık gösterebilir.

30 Internet Kıraça Holding çalışanları dışında BSD kaynaklarını kullanarak internete erişmek isteyecek kullanıcılar için KARHOT / MISAFIR internet e erişim hizmeti verilmektedir sayılı yasa gereği internet hizmeti veren kurumlar bu hizmeti kayıt altına almakla ve gerektiğinde kim, hangi tarihte, nereye erişim yapmış bilgisini ilgili makamlara paylaşmakla yükümlüdür. Bilgisayar/Tablet/Telefon WIFI arayüzünden kablosuz ağ olan KARHOT / MISAFIR e bağlanılır Bilgisayarınızda Uygun gördüğünüz tarayıcı (IE,Firefox,Chorom vs.)açılır Herhangi bir siteye gidilir

31 Internet 5651 sayılı yasa gereği internet hizmeti veren kurumlar bu hizmeti kayıt altına almakla ve gerektiğinde kim, hangi tarihte, nereye erişim yapmış bilgisini ilgili makamlara paylaşmakla yükümlüdür. Şifre talep eden kullanıcı bilgilerini girmelidir Başarı ile oluşan talep BSD veya DANIŞMA`ya onaylatılması sonucu SMS Mesajı ile 1-günlük şifrenizi alabilirsiniz

32 ERP Kıraça Holding E-iş uygulaması olarak Oracle E-İş sistemini kullanmaktadır. Kıraça Holding E-iş sistemi internetten erişime açıktır. İnternetten erişmek isteyen kullanıcılar KIY kaydı ile internetten erişim kullanıcısı talep edebilirler. Erişim web ortamından İnternet Explorer veya Firefox Mozilla programı kullanılarak yapılır. Oracle E-is sistemi onlarca modülü barındırmaktadır. Lojistik, Finans, Maliyet ve Üretim Modülleri; İnsan Kaynakları tarafından, BSD tarafına bildirilmiş olan kullanıcı bilgilerine göre, kullanıcı adı/ şifre ve sorumlulukların tanımlamaları yapılır. Oracle E-iş sistemine erişim Kıraça networkünden portalı kullanılarak yapılır. adresine internet ten erişm kapatılmıştır. Resimde görüldüğü üzere link üzerinden ERP linkleri butonuna basılır. Giriş yapılacak olan ortam seçildikten sonra, kullanıcı adı ve şifre girilip sisteme giriş yapılır.

33 ERP /İnternet Erişim (ExtERP) https://exterp.kiraca.com.tr:4455/ adresini kullanarak internet ten erişebilirsiniz. KIY uygulamasında talep açılarak exterp erişim şifresi alınırken cep telefonu numaranızı da talebe eklemelisiniz. Exterp kullanıcı adınız ve ERP kullanıcı adınız ilişkilendirilmiştir. Exterp ye girişiniz başaralı olur ise KIY da belirtmiş olduğunuz cep telefonu numarasına aşağıdaki gibi bir SMS gelecektir. SMS kontrol kodunun aynı olduğunu kontrol ediniz.

34 ERP /Şifre Oluşturma Erp şifresini unuttuğunuzda ERP sistemi kayıtlı e-posta hesabınıza e-posta atarak yeni şifre oluşturmanızı sağlar E-posta hesabınıza Kıraça ERP bilgilendirme mesajı gelecektir. 4

35 VPN Erişimi ve Yönetimi Kıraça Holding BSD kapsamına giren iş ihtiyaçlarının gerektirdiği ve güvenlik anlşması imzalamış 3.parti şirket çalışanlarına süresi önceden belirlenmiş ve 2 günü aşmayacak sürede VPN hizmeti vermektedir. Holding ve bağlı şirket çalışanlarına VPN erişimi hizmeti verilmemektedir

36 E-Posta ve Anlık Mesajlaşma Uygulamaları Elektronik mesajlaşma ve iletişim programı olarak IBM Lotus ürünleri kullanılmaktadır ve aşağıdaki ürünlerden oluşmaktadır; E-Posta kullanımı için Lotus Notes, Anlık Mesajlaşma için Lotus Sametime, Online Toplantılı için Lotus Meeting, Akıllı Cep telefonu E-posta hizmeti Lotus traveler. İş ihtiyaçlarını karşılama için BSD tarafından yapılmış uygulamalar. E-Posta/IBM Lotus Notes BSD Kullanıcı istek uygulaması ile oluşturulan talep ile Lotus hesabı oluşturulur ve bu talebe şifre bilgisi yazılır. Kullanıcı bilgisayarının mastaüstünde bulunan Lotus Notes kısayolu aracılığı ile mail uygulamasını açar ve KIY uygulaması ile verilen şifreyi buraya yazarak E-posta uygulamasına girer. 1- ) 2-) 3-)

37 E-Posta/IBM Lotus Notes E-Posta uygulaması ile aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz; E-Posta E-Takvim Adres Defteri İş Listesi Not Defteri Lotus Notes İnglizce arayüzü ile kullanılmaktadır. Flag (Bayrak) özelliği ile istediğiniz e-pasta yı işartliyebilir, hatrılatma koyabilirsiniz. Lotus Notes ekranının sol alt köşesinde takip ettiğiniz (Flag) e-postaları görebilirsiniz. İlgili mail seçilip mouse un sağ tuşuna basıp Quick Flag seçilmelidir. +

38 E-Posta/IBM Lotus Notes E-postalarına eklenecek dosya (Attachment) büyüklüğü alınan ve gönderilen mesajlar için 50MB ile sınırlandırılmışır. 50 MB ın üzerindeki mesajlar sistem tarfından ilgili kişiye iade edilir. E-postalarına eklenecek dosya (Attachment) büyüklüğü alınan ve gönderilen mesajlar için 30 MB ile 50 MB arasında ise e-posta sunucusunda tutulup akşam saat 20:00 den gönderilmeye başlanır. E-posta gönderdiğiniz her adres Recent Contacts olarak adress defterinze kaydedilir. Bir sonraki mail gönderiminizde otomatik olarak e-posta adresi To kısmına ilk harfleri yazmanızla belirecektir. Recent Contacts adreslerini adres defterinizden yönetebilirsiniz. Gereksiz gördüğünüz adresleri silebilir veya değiştirebilirsiniz. Recent Contacts adres sayısı 2000 i geçince en az kullanılan silinecektir. Recent Contacts özelliği adres deferi değildir. Lütfen Adres Defteri özelliğini kullanın!!!

39 E-Posta/IBM Lotus Notes Adres Defteri Özelliğini (Contacts) kullanarak kişi iletişim bilgilerini ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ayrıntıları ile saklayabilirsiniz. Akıllı cep telefonlarınız ile eşleyebilir burdaki adresleri cep telefonununzdan da kullanabilirsiniz. Adress defterinize e-posta kutusundan e-posta adresi ekleyebilirsiniz. Bunun için adresini eklemek istediğiniz kişiden gelmiş herhangi bir mailin üzerindeyken mouse un sağ tuşuna basıp Add Sender Contacts seçeneğini seçmeniz yeterli olur.

40 E-Posta/Web erişim E-postalarınıza internet e ulaşabilen bilgisayar veya akıllı cihazlarınızdaki (Telefon, tablet..) web tarayıcılarını kullanarak (Internet explorer, Firefow Mozilla, Apple Safari vs..) erişebilirsiniz. Tarayıcınızın adres kısmına https://mail.kiraca.com.tr adresini yazın Kullanıcı adı: Adınız Soyadınız veya E-posta adresinizdir Şifre : BSD tarafından size verilmiş olan Lotus Sametime veya web E-posta şifresi

41 Uygulamalar/IBM Lotus Notes IBM Lotus Notes programı içerisinde iş ihtiyaçlarını karşılama amacıyla BSD tarafından geliştirilmiş uygulamalar mevcuttur. BSD Planlama, BSD Kaynaklar, BSD Organizasyon, BSD Operasyon, Kıraça Holding İletişim, Kıraça Holding Kurumsal İmza Uygulaması, BSD Yedekleme Takip, Yazıcı Takip Uygulaması, Cep Telefonları Envanteri, ContactList, Proje Yönetimi, Kurumsal Hizmetler Anket Uygulaması, Kapı Güvenlik Uygulaması, BSD İletişim ve Raporlama Uygulaması, Kıraça Holding Toplu Mail Gönderimi, OeBS Uygulama Yönetimi , BSD Değerlendirme Takip, Kiraca Denetim Uygulamasi, Risk Yönetim Modülü, MARCI, Kıraça Holding Anket Uygulaması, Pera Müzesi .

42 Uygulamalar/IBM Lotus Notes Lotus Notes E-posta ve uygulamalarına erişimin en kolay yolu Lotus Workspace tir. Lotus Notes ta yetkiniz olan tüm uygulamaları Workspace ekleyip kullanabilirsiniz. Uygulamalar SARIGAZI/KIRACA sunucusunda, Uygulama klasörünün altında Genel kılasöründedir. Lotus Workspace erişim Lotus Uygulamalarının Workspace eklenmesi Uygulama seçimi

43 Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime Anlık mesajlaşma, Sesli görüşme, Görüntülü görüşme, Ağ üzerinden anlık toplantı, sesli ve görüntülü görüşme, Google Gtalk kullanan kişilerle anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme yapılabilir, Diğer kullanıcıların bulunduğu kullanıcı grupları sametime adres listesine eklenebilir, Duyurular gönderilebilir. Sametime uygulaması Lotus Notes uygulamasının içinden, Cep telefonundan ve Web arayüzü kurulumu ile Lotus Notes yüklü olmayan bilgisayarlarda çalışabilir.

44 Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime

45 Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime Mobile Apple Apps Store Ara özelliğinde IBM Sametime Yazılır ve resimde görülen uygulama yüklenir. Android için de aynı uygulama kurulabilir. Kıraça Holding Sametime uygulamasına erişim için ekteki ayarları girmeniz, Şifre kısmına ise Lotus sametime kullanıcıadını, şifresini girmeniz gereklidir.

46 Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveler Akıllı mobil cihazlarından ( I-Phone, I-Pad, Android ve Nokia telefonlarının uygun modelleri ) Kıraça Holding A.Ş. Kurumsal e-posta hesabını kullanarak e-posta, adres defteri, takvim ve iş takip uygulamalarına erişip, bilgisayarlarında yapabildikleri fonksiyonlarının önemli bir kısmını mobil cihazlarla yaparak kullanıcıların daha etkin, kolay ve sürekli kurumsal iletişim kaynaklarına erişip çalışmalarının daha verimli olması amaçlanmıştır. Kurulum için yapılması gereken aşağıdaki linki mobil cihazın web browser ından açıp Kullanıcı Adı kısmına baş harfleri büyük isim boşluk soyisim, Şifre kısmına ise küçük harfler ile şifrenizi girdiğiniz takdirde kurulum sayfası açılacak ve Mobil cihazınızı yapılandırın linkinden kurulumu yapabileceksiniz.

47 Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveler Adresini akıllı cep telefonunun internet tarayıcısına yazıp gelen sayfada aşağıdaki resimlerdeki gibi ilerlendiğinde cep telefonunuza Lotus Notes taki e-postalariniz, Takvim ve Adres defteriniz gelecektir.

48 Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveler Kıraça Holding tüm çalışanlarının (E-posta, telefon) iletişim bilgilerinin cep telefonunuza gelmesi için Lotus ortamında özel olarak geliştirilen Contact List uygulaması yapıldı ve Lotus Traveler ile entegre edildi. Bu özelliği kullanabilmek için; Ekle tuşuna bastıktan sonra Lotus Notes ekranı yaklaşık 5 dk kadar donacaktır.

49 Takım Çalışması Hizmeti ve Doküman Yönetimi/IBM Quickr Kıraça Holding ve bağlı şirketlerin takım çalışmalarının daha etkin, güvenilir, izlenebilir, hızlı, kolay erişilebilir ve kullanımı kolay ortak çalışma platformudur. Kullanıcılar web arayüzünden veya küçük bir ek programla doğrudan bu ortama erişip döküman oluşturabilirler, barındırabilir, paylaşabilir, paylaşımları yönetebilir, iş paydaşlarını çalışmaya katabilir ve otomatik sürüm kontrolü (versioning) yapılabilir. 1-) 2-) 4-) 3-)

50 Takım Çalışması Hizmeti ve Doküman Yönetimi/IBM Quickr 5-) 6-) 7-) 8-)

51 Yedekleme Ve Geri Dönüş Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) Yedekleme ve Geri Dönüş işlemi ile amaçlanan, BSD sorumluluk alanı içerisinde yer alan her türlü bilgi varlığının ve bu varlıklar üzerinden verilen servis/hizmetlere ait kayıt, bilgi ve sistem kuruluş verilerinin yedeklenmesi ve gerekmesi durumunda iş kayıplarını engellemek amacı ile kontrollü bir biçimde geri dönülmesi sürecini yönetmektir. Yedekleme: Operasyonel faaliyetler ile ilgili olarak oluşan tüm kayıtlar BSD uygulamaları içerisinde yer alan Yedekleme Takip Sistemi nde saklanmaktadır. Geri Dönüş: BSD ye iletilen ve onaylanan istekler, Yedekleme ve Geri Dönüş Kılavuzu incelenerek değerlendirilir (Ref. BSD Değişim Yönetimi Prosedürü, BSD İstek ve Olay Yönetimi Prosedürü, BSD Yedekleme ve Geri Dönüş Kılavuzu). Kullanıcıların kullanımına verilmiş cihazların (Pc, Notebook, Telefon vs..) yedeklenmesi sorumluluğu kullanıcının kendisine aittir. Kullancıların iş ile ilgili bilgileri dosya sunucusunda sadece ilgili kullanıcının erişimine açılmış paylaşım alanına kopyalaması veya bu paylaşımdan kullanması istenir. BSD dosya sunucusnun yedeğini düzenli olarak alıp saklamakla yükümlüdür.

52 Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) Temel politikalar, prosedürle, iş akışları ve operasyonel kılavuzlardan oluşan dokümantasyon alt yapısını desteklediği Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) ni oluşturmuştur. KBSYS, teknolojinin etkin kullanımını, iş sürekliliğini, BSD arz-talep ilişkisini, iş-etki analizine dayanan hizmet seviyesi anlaşmalarıyla yönetimsel ve operasyonel bileşenleri bir araya getirmektedir.

53 BSD Proje Yönetim Faaliyetleri Kıraça Holding ve bağlı şirketlerin iş ihtiyaçlarını karşılarken teknoloji tedarik veya ihtiyaç duyulan teknolojinin sahip olunan ve kullanılan mevcut altyapıya entegre edilmesi çalışmalarını proje yönetimi hizmeti kapsamında yürütür. Proje, BSD nin iç kaynakları ve/veya hizmet aldığı 3. Parti şirketlerle ve/veya hizmet verdiği iş birimleri birlikte yürüttüğü, zaman, kaynak ve içerik yönetimi gerektiren önem ve büyüklükteki çalışmalardır. Projeler, BSD nin yıllık iş planı kapsamında iş birimleri ile prensip mutabakatı sağlanmış çalışmalar olarak veya iş planında yer almayıp oluşan ihtiyaçlar çerçevesinde iş birimleri ile mutabık kalınarak yıllık iş planına uygun olarak planlanan çalışmalar şeklinde ele alınmaktadır.

54 BSD Proje Yönetim Faaliyetleri / Proje Adımları Proje Planlaması: Proje yöneticisi ataması yapılır ve proje takımı gereken partilerden sağlanan kaynaklarla oluşturulur. Onaylanan proje teklifide önerildiği şekli ile projeyi yönetmek ve yürütmek için gereken kaynakların ataması yapılarak proje takımı oluşturulur. Proje Yönetim Planı Hazırlanması: Proje yöneticisi, ilgili partilerle birlikte çalışarak proje yönetim planını hazırlar. Proje yönetim planı projenin başlangıcından sonlandırılmasına kadar geçerli olacak tüm detayları içerir. Kapsam: Projenin genel çerçevesi kapsam tanımında belirlenir. Bu tanım içerisinde yapılacak işin amacı, genel süreçler içerisindeki hizmet alanı, etkilediği ve/veya etkilendiği diğer iş süreçleri, kısıtlar, varsayımlar, başarı kriterleri, operasyonel gereksinimleri ve fonksiyonel sorumluluk detayları yer alır. Kaynak Yönetimi: Projenin kaynak gereksinimi, gerçekleştirilecek işin içeriği, sahip olunması gereken teknik ve iş yetkinlikleri baz alınarak var olan kaynakların zaman planına göre belirlenir. Bu çerçevede proje içerisinde projenin içeriğine bağlı olarak BSD çalışanları ve/veya iş birimleri çalışanları ve/veya 3. Parti çalışanları proje takımında yer alabilir.

55 BSD Proje Yönetim Faaliyetleri / Proje Adımları Zaman Planı: Yapılacak işler, proje fazlarına göre çalışma adımlarının belirlenmesi ile detaylandırılır. Bu adımların öncelikleri, birbirlerine etkileri ve sonuçları göz önüne alınarak projenin zaman akış çerçevesi belirlenir. Proje kaynakları ile iş adımları eşleştirilir. Her iş adımının öngörülen tamamlanma süreleri belirlenerek proje zaman ve kaynak planı oluşturulur. Proje Risk Yönetimi: Kapsam, kalite, zaman ve maliyet açısından projeyi etkileyebilecek faktörleri kesin olarak belirlemek, her faktörün iş etki analizini yaparak kabul edilebilir seviyenin üzerinde kalan risklerin etkisinin azaltılmasını sağlayacak önlemleri belirlemek, aynı zamanda riskin oluşması durumunda alınacak alternatif aksiyonları tanımlamaktır. Proje Kalite Yönetimi: Proje sonunda ortaya çıkacak ürün ya da hizmetin, hizmet verilen iş birimlerinin beklentilerine uygun olmasını sağlamak için yapılacak çalışmalarla gerçekleştirilir. Bu amaçlar sürecin kritik başarı faktörlerine uyum içinde sürdürülmesi, hedeflenen sonuca belirlenen kriterlere uygun olarak erişilmesi BSD bünyesinde gerçekleştirilen projelerde kalite yönetimini sağlamak amacı ile yürütülen çalışmalardır. Denetim ve İzleme: Projenin içerik, zaman, kaynak kullanımı ve maliyetinin hedeflendiği gibi sürmekte olduğu kontrol edilir ve gerekmesi durumunda düzeltici faaliyetler planlanarak proje planına dahil edilir. Dokümantasyon: Proje kapanışı ile birlikte proje kabul dokümanı ve proje arşivi aşağıda belirtilen dokümanların derlenmesiyle oluşturulur. Proje Yönetim Planı Proje Kapsam Dokümanı Proje Durum Raporları Proje Kapanış Dokümanı

56 Kıraça BSD Bütçesi BSD strateji belirleme ve yıllık planlama çalışmalarında aynı zamanda bütçe hazırlığı da gerçekleştirilir. Söz konusu bütçe içerisinde BSD faaliyetlerine ilişkin tüm alan ve varlıklara ait ürün, altyapı, hizmet, servis, bakım ve işgücü maliyetleri öngörülmektedir. Bu çalışmalar aynı zamanda ilgili BSD uygulama ve dosyalarında kayıt altına alınır. Planlama: Projeler, BSD ve diğer departman talepleri, kapasite planlama, holding bütçe dönemi varsayımları, yıllık iş planı ve önceki yıl bütçesi bütçe planlama çalışmalarına temel oluşturur. Oluşturma: Hazırlanan taslak bütçeler, şirketlerin bütçe ve mali işler departmanlarına gönderilir. İlgili yöneticilerden değişiklik talepleri alınır, uygulanır ve mutabakata varılır. Onaylanan şirket bütçeleri derlenerek Kıraça Holding A.Ş. üst yönetimine topluluk Bilgi Sistemleri Bütçesi olarak gönderilir ve onaya sunulur. Onay ve Uygulama: Onay sürecinin sonu ile birlikte kesin bütçe oluşur ve yönetim süreci başlatılır. Oluşan bütçe üzerinde topluluk şirketleri yönetim kurullarınca gerçekleştirilen düzenli değerlendirmelerde ortaya çıkan değişiklik istekleri BSD tarafından yönetilir. İzleme Ve Dönemsel Değerlendirme: Harcamanın bütçelenmemiş olması durumunda ilgili yöneticilerden değişiklik talepleri alınarak onay süreci tekrar işletilir. Güncelleme Ve Revizyon: Yüksek miktardaki proje sapmalarından kaynaklanan bütçe açıkları için alternatif bütçe iyileştirme çalışmaları uygulanır. Bütçe açığının oluşma nedenleri ve sebepleri detaylı bir şekilde analiz edilerek BSD yönetimine raporlanır. BSD yönetiminin uygun bulması durumunda bütçe revizyon çalışmaları yapılır.

57 Kıraça BSD Hizmetleri Faturalaması Tüm BSD çalışanları, günlük faaliyet ve proje çalışmalarını Lotus Notes uygulaması olan BSD Planlama uygulaması na, günlük 480dk "üzerinden ilgili faaliyet ve proje kod unu seçerek kaydetmekle yükümlüdürler. BSD faaliyeti gerektiren konular Proje olarak açılmıştır. BSD personelinin düzenli olarak yapmakla yükümlü olduğu işler de yapılan işi tarif eden Faaliyet olarak tanımlanır. Çalışma gerçekleştiren BSD personeli, günlük olarak yaptığı işleri ilgili proje/faaliyet kodu seçerek BSD Planlama uygulamasına kaydeder. Uygulama üzerine girişi gerçekleşen kayıtlar, ay sonlarında BSD tarafından şirket bazında toplanarak, ilgili şirketlere fatura edilir.

58 BSD Politika ve Prosedürleri/Politikalar Strateji ve Yönetişim Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü nün (BSD) stratejik, taktiksel, teknolojik ve organizasyonel planlama kurallarını ve yöntemlerini belirtmektedir. Tedarik Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) içerisinde ürün, servis ve hizmet satın alma sürecinin risk yönetimi ve bilgi güvenliği gereksinimlerini de karşılayacak şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak, envanter ve zimmet yönetimi, lisanslama yönetimi, sürüm ve dağıtım yönetimi ve 3. Partilerle çalışma süreçlerini prosedürler ile belirleyerek kurum standartları çerçevesinde uyumlu bir biçimde işlemesini sağlar. Değişim Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü nün (BSD) yönetimi altında bulunan tüm bilgi varlıklarının yapısına, işleyişine ya da bu varlıklar üzerinden sunulan servise müdahale etmeyi gerektiren her türlü değişiklik isteklerinin yönetilmesini tarif etmektedir. İstek ve Olay Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) sorumluluk alanı içerisinde yer alan tüm bilgi varlıkları ve bu varlıklar üzerinden verilen hizmetler için, iş birimleri ile BSD arasındaki talep/arz ilişkisinin yönetimini ve iş sürekliliğini etkileyebilecek her türlü olumsuz durumun giderilmesi ile ilgili çalışmaları tanımlar. Operasyon Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) sorumluluk alanı içerisinde yer alan tüm bilgi varlıkları ve bu varlıklar üzerinden verilen hizmetlerin sürekliliğini sağlamak amacı ile gerçekleştirilen tüm operasyonel faaliyetleri tanımlar. Risk Yönetimi: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) sorumluluk alanı içerisinde yer alan tüm bilgi varlıkları ve bu varlıklar üzerinden verilen hizmetlerin sürekliliğine tehdit oluşturabilecek durumların (risk) belirlenmesi, tanımlanması, sınıflandırılması, kontrol edilmesi ve denetim altında tutulması yoluyla istenmeyen kesintilerin ve olası iş ve bilgi kayıplarının engellenmesidir.

59 BSD Politika ve Prosedürleri/Prosedürler Yönetimi Prosedürü: Amaçlanan, esaslı politikalar ve yönetimin katılımının sağlanması ile tüm organizasyonel iş hedeflerinin gerçekleşmesine olanak tanımak ve BSD faaliyetleri üzerinde etkin kontrol sağlamaktır. Kapasite Planlama Prosedürü: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü nün yönetimsel alanı ve sorumluluğu içerisinde bulunan her türlü teknolojik varlık, ürün, hizmet/servis ve insan kaynağına dair kapasite planlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için yapılması gereken çalışmaları kapsar. Hizmet Memnuniyeti ve Eğitimi Prosedürü: BSD sorumluluk alanında yer alan bilgi varlıkları ile ilgili olarak tüm Kıraça personelinin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, BSD personelinin rol tanımları doğrultusunda teknik yetkinliklerini geliştirmek amacı ile gerekli eğitim çalışmalarının düzenlenmesi, eğitimlerden yararlanacak olan personelin belirlenmesinde uygulanacak prensiplerin saptanması, eğitimlerin verimliliğinin, etkinliğinin ve hizmet memnuniyetinin sağlanmasını amaçlar. Envanter ve Zimmet Yönetimi Prosedürü: BSD sorumluluk ve hizmet alanı içerisinde bulunan tüm envanterin yönetimi tanımlanmıştır. Talep yönetimi ile ulaşan ya da kapasite planlama işlemleri sırasında alımı öngörülen envanterin kullanıma sunulması ile BSD sorumluluğunda yer alan envanterin kontrolünün sağlanması bu prosedür ile tarif edilmiştir. Lisanslama, Sürüm ve Dağıtım Yönetimi Prosedürü: Sürüm ve Dağıtım Yönetimi Prosedürü nün amacı; BSD varlıkları içerisinde yer alan yazılım ürünlerine ait lisans yönetiminin ilgili politika ve yasal uyum çerçevesinde gerçekleştirilmesi, BSD içerisinde yer alan donanım ve yazılım sistemleri üzerinde gerçekleştirilen yeni sürüm ve güncellemelerin kontrollü ve kritik iş sistemlerine minimum etki ile iş sürekliliğini destekleyecek şekilde gerçekleştirilmesidir.

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BT Strateji Yönetimi BT Hizmet Yönetim Politikası Sürüm No: 6.0 Yayın Tarihi: 26.02.2015 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu Tüm hakları

Detaylı

UE.18 Rev.Tar/No:09.05.2011/03 SAYFA 1 / 5

UE.18 Rev.Tar/No:09.05.2011/03 SAYFA 1 / 5 UE.18 Rev.Tar/No:09.05.2011/03 SAYFA 1 / 5 1. AMAÇ Türksat İnternet ve İnteraktif Hizmetler Direktörlüğü nün bilgi güvenliğini yönetmekteki amacı; bilginin gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik kapsamında

Detaylı

POL.01 Rev.Tar/No:22.02.2012/1.0 HĠZMETE ÖZEL

POL.01 Rev.Tar/No:22.02.2012/1.0 HĠZMETE ÖZEL SAYFA 1 / 6 1. AMAÇ TÜRKSAT ın bilgi güvenliğini yönetmekteki amacı; bilginin gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik kapsamında değerlendirilerek içeriden ve/veya dışarıdan gelebilecek, kasıtlı veya kazayla

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BT Strateji Yönetimi BT Hizmet Yönetim Politikası Sürüm No: 5.0 Yayın Tarihi: 14.07.2014 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu Tüm hakları

Detaylı

Altyapımızı Yeni TTK ile uyumlu hale getirmek...

Altyapımızı Yeni TTK ile uyumlu hale getirmek... Altyapımızı Yeni TTK ile uyumlu hale getirmek... Yeni TTK ya uyum, mevzuatı kavrayarak tamamlayabileceğimiz bir sürecin ötesinde; önemli altyapısal değişiklikler getirecek bir dönüşümdür Dış Paydaşlar

Detaylı

COBIT Bilgi Sistemleri Yönetimi. Şubat 2009

COBIT Bilgi Sistemleri Yönetimi. Şubat 2009 COBIT Bilgi Sistemleri Yönetimi Şubat 2009 Gündem Bilgi Sistemleri Yönetimi Bilgi Sistemleri Süreçleri Bilgi Sistemleri Yönetimi Uygulama Yol Haritası Bilgi Sistemleri (BS) Yönetimi Bilgi Sistemleri Yönetimi,

Detaylı

SIRA NO SORUMLU BİRİM FAALİYET SORUMLU DURUM AÇIKLAMA

SIRA NO SORUMLU BİRİM FAALİYET SORUMLU DURUM AÇIKLAMA T.Ü. BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI İŞ PLANI FORMU Doküman No: BİDB-F-06 Yürürlük Tarihi: 01.01.2012 Revizyon No: 0 Tarihi: - TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI İŞ PLANI FORMU SIRA NO SORUMLU

Detaylı

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ İş Sürekliliği

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ İş Sürekliliği T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ İş Sürekliliği İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Politikası Sürüm No: 5.0 Yayın Tarihi: 11.05.2014 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Android için Lotus Notes Traveler Mobil Cihazlarınızdan E-postalarınıza Bakabilmek 01.11.2012 NOT: Bu kılavuz Android işletim sistemi cep telefonları için hazırlanmıştır. Kılavuzun

Detaylı

Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet Modeli. Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet Modeli

Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet Modeli. Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet Modeli Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet Modeli Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet Modeli HOŞGELDİNİZ Erdal Kılıç SOFT Gökhan Akça KoçSistem Lojistik ve Taşımacılık Sektöründe Yeni Hizmet

Detaylı

T. C. TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ

T. C. TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ T. C. TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ TS ISO/IEC 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ, TS ISO/IEC 20000-1 BT HİZMET YÖNETİM SİSTEMİ Sunucu: Gürol GÖKÇİMEN 25.10.2014 Türk Standardları Enstitüsü 1 Güvenlik;

Detaylı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Sistem Yönetim Uzmanı Görev Tanımı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Sistem Yönetim Uzmanı Görev Tanımı Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Sistem Yönetim Uzmanı Görev Tanımı Formal Doküman Detayları Hazırlanma Tarihi 17 Eylül 2012 Yayın Taslak Hazırlayan Ersun Ersoy Doküman Numarası

Detaylı

Bilgi Sistemleri Risk Yönetim Politikası

Bilgi Sistemleri Risk Yönetim Politikası POLİTİKASI Sayfa :1/7 Bilgi Sistemleri Risk Yönetim Politikası Doküman Bilgileri Adı: Bilgi Sistemleri Risk Yönetim Politikası Doküman No: 01 Revizyon No: İlk yayındır Doküman Tarihi: 01.10.2014 Referans

Detaylı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Bilgi Güvenliği ve Ağ Yönetim Uzmanı Görev Tanımı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Bilgi Güvenliği ve Ağ Yönetim Uzmanı Görev Tanımı Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Bilgi Güvenliği ve Ağ Yönetim Uzmanı Görev Tanımı Formal Doküman Detayları Hazırlanma Tarihi 20 Eylül 2012 Yayın Taslak Hazırlayan Ersun Ersoy

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR Doküman Adı: GELİŞTİRME SÜREÇLERİ Doküman No.: P508 Revizyon No: 01 5 1 Web Sayfası Hazırlama Talimatı iptal edildiği için 5.2 maddesinden ilgili cümle çıkartıldı. 3 1 Web Sayfası Hazırlama Talimatı iptal

Detaylı

Turkcell Hizmetleri LOGO KASIM 2011

Turkcell Hizmetleri LOGO KASIM 2011 Turkcell Hizmetleri LOGO KASIM 2011 içindekiler Turkcell Hizmetleri...3 Toplu Mesaj Gönderimleri...4 Sicil Kartları Listesi nden SMS Gönderimleri...5 Raporlar...7 Durum Bilgisi...7 Başvurular...9 Turkcell

Detaylı

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi: Giriş ekranınd sisteme giriş yapılır. dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılarak Sistem Ekranı: 4 2 1 2 3 Klasörler

Detaylı

bt-pota Bilgi Teknolojileri Hizmetleri Belgelendirme Standartları Merve Saraç Nisan 2008

bt-pota Bilgi Teknolojileri Hizmetleri Belgelendirme Standartları Merve Saraç Nisan 2008 bt-pota Bilgi Teknolojileri Hizmetleri Belgelendirme Standartları Merve Saraç Nisan 2008 1 TÜBİSAD BT Hizmetleri Komisyonu Amaç, Hedef ve Stratejiler BT hizmetleri pazarının büyütülmesi Hizmet kalitesi

Detaylı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Sistem Yönetim Uzman Yardımcısı Görev Tanımı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Sistem Yönetim Uzman Yardımcısı Görev Tanımı Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü Sistem Yönetim Uzman Yardımcısı Görev Tanımı Formal Doküman Detayları Hazırlanma Tarihi 11 Temmuz 2013 Yayın Taslak Hazırlayan Ersun Ersoy Doküman

Detaylı

Şeffaf İnsan Kaynakları. Aktif personel. Etkin yönetici

Şeffaf İnsan Kaynakları. Aktif personel. Etkin yönetici Şeffaf İnsan Kaynakları Aktif personel Etkin yönetici HR-WEB ile Fark Yaratacak uygulamalar! HR-WEB İnsan Kaynakları ve Bordro Yönetimi çözümümüz, uzun yıllar boyunca edindiğimiz tecrübelerimiz ve iş dünyasının

Detaylı

E-PERFORMANS SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU

E-PERFORMANS SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU İÇİNDEKİLER Referans No: İKD.1-KK-001 İlk Yayım Tarihi: 09.09.2015 Revizyon Tarihi / No: 01.07.2016/01 Doküman Sahibi Departman: Ücret Yönetimi ve Raporlama Bölümü Yayımlayan Departman: Organizasyon ve

Detaylı

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Versiyon 1 Güncelleme Tarihi 29 Ocak 2013 Güncelleme Nedeni - PC Uygulaması, Windows platformundaki masaüstü PC ler üzerinde çalışır.

Detaylı

Mobil Güvenlik ve Denetim

Mobil Güvenlik ve Denetim Mobil Güvenlik ve Denetim IV. Bilgi Teknolojileri Denetim ve Yönetişim Konferansı Ümit Şen, Ernst & Young 14 Mart 2013 Gündem Mobil veri üretimi ve kullanımına ilişkin sayısal bilgiler Mobil cihazlara

Detaylı

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi K12Net Veli Yardım Kılavuzu K12Net e Erişim K12Net Erişim Bilgilerini Güncelleme K12Net te Öğrenci Bilgilerini Görüntüleme K12Net Ekran Ara Yüzünü Özelleştirme

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ 1.AMAÇ: Kurumun otomasyon üzerindeki tüm bilgilerinin yönetimini, korunmasını, dağıtımını ve önemli işlevlerinin korunmasını düzenleyen kuralları ve uygulamaları belirlemeyi amaçlar. 2. KAPSAM: Bu talimat,

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2015 Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile ilgili her türlü teknik destek için Bilgi İşlem Daire

Detaylı

ANET Bilgi Güvenliği Yönetimi ve ISO 27001. Ertuğrul AKBAS [ANET YAZILIM] 09.04.2011

ANET Bilgi Güvenliği Yönetimi ve ISO 27001. Ertuğrul AKBAS [ANET YAZILIM] 09.04.2011 ANET Bilgi Güvenliği Yönetimi ve ISO 27001 2011 Ertuğrul AKBAS [ANET YAZILIM] 09.04.2011 ISO 27001 AŞAMA 1 BGYS Organizasyonu BGYS kapsamının belirlenmesi Bilgi güvenliği politikasının oluşturulması BGYS

Detaylı

ISO-BGYS-PL-02 Bilgi Güvenliği Politikası

ISO-BGYS-PL-02 Bilgi Güvenliği Politikası ISO-BGYS-PL-02 Bilgi Güvenliği Politikası İlk Yayın Tarihi : 08.10.2015 *Tüm şirket çalışanlarının görebileceği, şirket dışı kişilerin görmemesi gereken dokümanlar bu sınıfta yer alır. ISO-BGYS-PL-02 08.10.2015

Detaylı

TASNİF DIŞI KAMU SERTİFİKASYON MERKEZİ. Doküman Adı MOBİL İMZA KULLANIM AMAÇLI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA BAŞVURU TALİMATI

TASNİF DIŞI KAMU SERTİFİKASYON MERKEZİ. Doküman Adı MOBİL İMZA KULLANIM AMAÇLI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA BAŞVURU TALİMATI Kamu SM KAMU SERTİFİKASYON MERKEZİ Doküman Adı ELEKTRONİK SERTİFİKA BAŞVURU TALİMATI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi 0 Hazırlayanlar Serdar DEMİR Onay Erol KAHRAMAN DEĞİŞİKLİK KAYITLARI Yayın

Detaylı

S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi

S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi S.O.S Günışığı Lojistik Saha Operasyon Sistemi 2013 Sayın Yetkili; Sunduğumuz danışmanlık hizmeti ve geliştirmiş olduğumuz yazılım çözümleriyle müşterilerimizin Bilgi Teknolojileri alanında sektörel rekabet

Detaylı

İÜ Genel Sekreterlik İletişim Prosedürü

İÜ Genel Sekreterlik İletişim Prosedürü lik Sayfa No : 1/5 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, İstanbul Üniversitesi ndeki iletişim yöntemlerini ve sorumlulukları belirlemeye, iç ve dış iletişimin nasıl sağlanacağına ve mevcut iletişim ağının sağlıklı

Detaylı

Bilindiği üzere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgi ve bilgi varlıklarının

Bilindiği üzere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgi ve bilgi varlıklarının BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ VE İŞ SÜREKLİLİĞİ - 1 Bilindiği üzere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgi ve bilgi varlıklarının Gizliliği Tamlığı (Bütünlüğü) Erişebilirliği (Kullanılabilirliği) Üzerine

Detaylı

Akıllı Bas Konuş. Vodafone Akıllı Bas Konuş. Lojistik ve Taşımacılık Sektörü

Akıllı Bas Konuş. Vodafone Akıllı Bas Konuş. Lojistik ve Taşımacılık Sektörü Akıllı Bas Konuş Vodafone Akıllı Bas Konuş Lojistik ve Taşımacılık Sektörü Vodafone Akıllı Bas Konuş ile Yolda Kalmayın.. Vodafone Akıllı Bas Konuş özellikleri ile hızlı iletişim, anlık bilgi ve veri paylaşımı

Detaylı

İstanbul Bilişim Kongresi. Bilişim Yönetişimi Paneli CobiT ve Diğer BT Yönetim Metodolojileri Karşılaştırması. COBIT ve ISO 27001

İstanbul Bilişim Kongresi. Bilişim Yönetişimi Paneli CobiT ve Diğer BT Yönetim Metodolojileri Karşılaştırması. COBIT ve ISO 27001 İstanbul Bilişim Kongresi Bilişim Yönetişimi Paneli CobiT ve Diğer BT Yönetim Metodolojileri Karşılaştırması COBIT ve ISO 27001 Merve Saraç, CISA merve@mersis.com.tr MerSis Bilgi Teknolojileri Danışmanlık

Detaylı

Birey Okulları Office 365

Birey Okulları Office 365 Birey Okulları Office 365 Birey Okulları Microsoft ile Office 365 Exchange Plan 1 anlaşması sağlamıştır. Peki Office 365 nedir? Birey Office 365, Microsoft tarafından sağlanan e-posta (adsoyad@bireyokullari.com)

Detaylı

Persono Performans Yönetim Sistemi

Persono Performans Yönetim Sistemi Persono Performans Yönetim Sistemi Performans Değerlendirme, işletmenin stratejik, taktiksel ve operasyonel amaçlarını gerçekleştirmesinde, çalışanların işin nitelik ve gereklerini yerine getirmek için

Detaylı

DOKÜMAN KODU YAYINLANMA TARİHİ REVİZYON NO REVİZYON TARİHİ SAYFA NO. BG-RH-01 01.03.2015 00 Sayfa 1 / 6

DOKÜMAN KODU YAYINLANMA TARİHİ REVİZYON NO REVİZYON TARİHİ SAYFA NO. BG-RH-01 01.03.2015 00 Sayfa 1 / 6 BG-RH-01 01.03.2015 00 Sayfa 1 / 6 BGYS Politikası Rehberi; T.C. Sağlık Bakanlığı Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde yürütülen bilgi güvenliği yönetim sistemi çalışmalarının kapsamını,

Detaylı

Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti

Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti Social Media Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti!!! ValeApp Vale işletmeleri ve mobil kullanıcılar için geliştirilmiş araç park etme, çağırma ve ödeme süreçlerini hızlı ve güvenli

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

Google Cloud Print Kılavuzu

Google Cloud Print Kılavuzu Google Cloud Print Kılavuzu Sürüm 0 TUR ların açıklamaları Bu kullanıcı kılavuzunda aşağıdaki simgeyi kullanıyoruz: lar ortaya çıkabilecek durumu nasıl çözmeniz gerektiğini size bildirir veya işlemin diğer

Detaylı

BDDK ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ

BDDK ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ BDDK ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ 1. BDDK ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİNE ERİŞİM 1.1. Giriş Ekranları İş yazılım tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu için geliştirilen

Detaylı

EDM Bilişim 2010 yılında kurulmuş olup,

EDM Bilişim 2010 yılında kurulmuş olup, EDM KURUMSAL SUNUM Şirketimiz EDM Bilişim 2010 yılında kurulmuş olup, Güçlü sermaye yapısı, GİB E-Fatura, E-Defter ve E-Arşiv Lisansları BTK E-İmza ve KEP Kayıt Makamı Yetkisi İstanbul ve Ankara da iki

Detaylı

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi KNet Veli Yardım Kılavuzu KNet e Erişim KNet Erişim Bilgilerini Güncelleme KNet te Öğrenci Bilgilerini Görüntüleme KNet Ekran Ara Yüzünü Özelleştirme KNet te

Detaylı

Doküman No:ITP 16.1 Revizyon No: 01 Tarih: Sayfa No: 1/5 KALİTE SİSTEM PROSEDÜRLERİ PROJE YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ

Doküman No:ITP 16.1 Revizyon No: 01 Tarih: Sayfa No: 1/5 KALİTE SİSTEM PROSEDÜRLERİ PROJE YÖNETİMİ PROSEDÜRÜ Doküman No:ITP 16.1 Revizyon No: 01 Tarih: 09.05.2016 Sayfa No: 1/5 1. AMAÇ Etkin ve verimli bir biçimde proje amacına ve hedeflerine ulaşılması için insanların, finansal ve teknik kaynakların ve zamanın

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2014 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Online Turkcell Fatura Aktarımı... 4 Fatura Eşleştirme Tabloları... 5 Online Fatura Aktarımları... 6 Toplu Mesaj

Detaylı

Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti

Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti Social Media Hızlı ve Güvenli Vale Hizmeti!!! ValeApp Vale işletmeleri ve mobil kullanıcılar için geliştirilmiş araç park etme, çağırma ve ödeme süreçlerini hızlı ve güvenli

Detaylı

01 HAZİRAN 2015 İZİBİZEDEFTER SON KULLANICI KLAVUZU

01 HAZİRAN 2015 İZİBİZEDEFTER SON KULLANICI KLAVUZU 01 HAZİRAN 2015 İZİBİZEDEFTER SON KULLANICI KLAVUZU İçindekiler 1. Giriş... 2 2. Organizasyon Tanımı... 5 3. Açılış... 17 4. Defter Sihirbazı... 17 5. İmzalama... 22 6. Berat Oluşturma... 22 7. Berat İmzalama...

Detaylı

Pedagojik Formasyon Öğrencileri için Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemine Giriş Kılavuzu

Pedagojik Formasyon Öğrencileri için Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemine Giriş Kılavuzu 1. Uzaktan eğitim yönetim sistemine (UEYS) giriş için, http://ibuzem.ibu.edu.tr internet adresine giriniz. 2. İnternet sayfasında bulunan Sisteme Giriş butonuna tıklayınız. Uzaktan eğitim sistemi giriş

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme Değerlendirme Merkezi EÜTF ÖDEM ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU sürüm 4.11-2014 EÜTF TEAD SUNUŞ Değerli Öğretim Üyesi, Ege Üniversitesi

Detaylı

Persono Dijital İK Yönetim Sistemi

Persono Dijital İK Yönetim Sistemi Persono Dijital İK Yönetim Sistemi Persono Dijital İK Yönetim Sistemi; içerisinde online olarak 360 Dereceye kadar Performans Yönetimi, Anket Yönetimi ve Öneri Yönetimi yapabileceğiniz pratik, esnek ve

Detaylı

Bilindiği üzere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgi ve bilgi varlıklarının

Bilindiği üzere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgi ve bilgi varlıklarının BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ VE İŞ SÜREKLİLİĞİ - 1 Bilindiği üzere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgi ve bilgi varlıklarının Gizliliği Tamlığı (Bütünlüğü) Erişebilirliği (Kullanılabilirliği) Üzerine

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI Birliği liği B.G. PO.1 1/8 BGYS POLİTİKASI 2 1. AMAÇ.. 2 2.KAPSAM.. 2 3. TANIMLAR ve KISALTMALAR... 2 4. BİLGİ GÜVENLİĞİ HEDEFLERİ VE PRENSİPLERİ.. 3 5. BİLGİ GÜVENLİĞİ YAPISI VE ORGANİZASYONU... 3 BGYS

Detaylı

Akıllı Bas Konuş. Vodafone Akıllı Bas Konuş. Sağlık Sektörü

Akıllı Bas Konuş. Vodafone Akıllı Bas Konuş. Sağlık Sektörü Akıllı Bas Konuş Vodafone Akıllı Bas Konuş Sağlık Sektörü Vodafone Akıllı Bas Konuş ile Sağlıklı İletişim! Vodafone Akıllı Bas Konuş ile acil durumlarda anlık sesli anons ile dakika dakika iletişimi sağlayın,

Detaylı

T.Ü. BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ. Revizyon No: 0 Tarihi: - TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ

T.Ü. BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ. Revizyon No: 0 Tarihi: - TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ Doküman No: BİDBF04 Yürürlük Tarihi: 01.01.2012 Revizyon No: 0 Tarihi: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ SIRA NO KURUM KODU

Detaylı

İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANLAMASI A. AMAÇ

İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANLAMASI A. AMAÇ Sayfa No: 1/7 A. AMAÇ Bu politika, nin deprem, yangın, fırtına, sel gibi doğal afetler ile sabotaj, donanım veya yazılım hatası, elektrik ve telekomünikasyon kesintileri gibi önceden tahmin edilebilen

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ Bilgi Güvenliği Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Politikası Sürüm No: 4.0 Yayın Tarihi:11.05.2014 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu

Detaylı

ISLAK İMZALI BAŞVURU ARAYÜZÜ TALİMATI

ISLAK İMZALI BAŞVURU ARAYÜZÜ TALİMATI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi 0 DEĞİŞİKLİK KAYITLARI Yayın No Yayın Nedeni Yayın Tarihi 0 İlk Çıkış 2/13 İÇİNDEKİLER 1 Kapsam...4 1.1 Bilgilendirme...4 1.2 Başvuru Formu Erişim Parolası Alınması...5

Detaylı

1. Portala Giriş. 2. Portalın Kullanımı Genel

1. Portala Giriş. 2. Portalın Kullanımı Genel 1. Portala Giriş Masraf beyanı portalına girmek için http://www.agmasraf.com adresine girilir. Sistem sizi tanıyarak girişi gerçekleştirir, şifre sorması durumunda Kullanıcı adı kısmına; sicil numarası,

Detaylı

HATAY KHB BILGI İŞLEM BİRİMİ

HATAY KHB BILGI İŞLEM BİRİMİ TANIMLAR HBYS: Hastane Bilgi Yönetim Sistemi. Hatay Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve diğer sağlık tesislerinde kullanılan hasta kayıtlanın saklanmasına ve erişimine imkân veren bilgi sistemidir.

Detaylı

Akıllı Bas Konuş. Vodafone Akıllı Bas Konuş. Zincir Mağazalar

Akıllı Bas Konuş. Vodafone Akıllı Bas Konuş. Zincir Mağazalar Akıllı Bas Konuş Vodafone Akıllı Bas Konuş Zincir Mağazalar Vodafone Akıllı Bas Konuş ile Zincire Bir Halka Daha.. Vodafone Akıllı Bas Konuş özellikleri ile hızlı iletişim kurun, anlık bilgi ve veri paylaşımlarınızla

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu İçindekiler E-İmza PIN Kodunun Alınması...2 Windows İşletim Sisteminde Yapılması Gereken işlemler...8 Windows XP ve 7 için Sürücü Kurulumu...8 Microsoft.NET

Detaylı

AKINSOFT OfficeMessenger

AKINSOFT OfficeMessenger AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 20.01.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Yerel ağlarda (ofis veya ev) veya internet üzerinden (E-Ofis programı entegrasyonu sayesinde)

Detaylı

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI Logo Turkcell Akıllı Faks Entegrasyonu Logo Turkcell Akıllı Faks entegrasyonu ile, faks cihazına ihtiyaç duymadan, GO Plus, GO 3, Tiger Plus ve Tiger

Detaylı

ELEKTRONİK İMZALI BAŞVURU ARAYÜZÜ TALİMATI

ELEKTRONİK İMZALI BAŞVURU ARAYÜZÜ TALİMATI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi 02 Uyarı : Yalnız dosya sunucudan erişilen elektronik kopyalar güncel ve kontrollü olup, elektronik ortamdan alınacak kağıt 1/19 DEĞİŞİKLİK KAYITLARI Yayın No Yayın

Detaylı

Dijitalleşme Yolunda ERP Dönüşümü

Dijitalleşme Yolunda ERP Dönüşümü www.pwc.com Recep Alagöz İsmail Doğan Dijital dönüşümü anlamak Klasik ERP Yaklaşımı APO SD FI PLM MM CO HR PP QM R/3 Client / Server ABAP/4 PM TR AM PS SRM CRM WM CS BI GRC 2 Yeni Dönem Yıkıcı Etkiler

Detaylı

TURKCELL SIR BAŞLIK ALANI. Çağatay AYNUR Turkcell Kurumsal Satış Direktörü

TURKCELL SIR BAŞLIK ALANI. Çağatay AYNUR Turkcell Kurumsal Satış Direktörü BAŞLIK ALANI Çağatay AYNUR Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Her Yerden Ulaşılabilir Servislerle Yeni Bir Dünya TARIM Mobil Cihazlar Başrolde (Milyon Adet) 1.500 1.000 500 Akıllı Telefonlar Tabletler Bilgisayar

Detaylı

E-fatura Reservation Assistant Kullanım Kılavuzu

E-fatura Reservation Assistant Kullanım Kılavuzu E-fatura Reservation Assistant Kullanım Kılavuzu Sürüm 10112014 Mevzuat ve uygulama sürüm değişikliklerinden kaynaklanacak düzenleme ihtiyaçları konusunda PROTEL A.Ş. sorumluluk kabul etmez. Dökümanın

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ

ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ YAZILIMI TEMEL KULLANICI KILAVUZU ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ Elektronik Belge Yönetim Sistemi web

Detaylı

MERKEZİ FATURA KAYDI SİSTEMİNİN KURULUŞU, FAALİYETİ VE YÖNETİMİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

MERKEZİ FATURA KAYDI SİSTEMİNİN KURULUŞU, FAALİYETİ VE YÖNETİMİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Merkezi Fatura Kaydı Sisteminin kuruluş, faaliyet ve yönetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Detaylı

MerSis. Bilgi Teknolojileri Bağımsız Denetim Hizmetleri

MerSis. Bilgi Teknolojileri Bağımsız Denetim Hizmetleri MerSis Bağımsız Denetim Hizmetleri risklerinizin farkında mısınız? bağımsız denetim hizmetlerimiz, kuruluşların Bilgi Teknolojileri ile ilgili risk düzeylerini yansıtan raporların sunulması amacıyla geliştirilmiştir.

Detaylı

Proje Çevresi ve Bileşenleri

Proje Çevresi ve Bileşenleri Proje Çevresi ve Bileşenleri 1.3. Proje Çevresi Proje çevresi, proje performans ve başarısını önemli ölçüde etkiler. Proje takımı; sosyoekonomik, coğrafı, siyasi, yasal, teknolojik ve ekolojik gibi kuruluş

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM

T.C. BAŞBAKANLIK Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM T.C. BAŞBAKANLIK Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE l- Bu Yönergenin amacı,

Detaylı

DOKÜMANLARIN KONTROLÜ PROSEDÜRÜ Doküman No: Yürürlük Tarihi: Revizyon Tarih/No:

DOKÜMANLARIN KONTROLÜ PROSEDÜRÜ Doküman No: Yürürlük Tarihi: Revizyon Tarih/No: 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, İç Kontrol Sistemi içinde bulunan tüm dokümanların hazırlanması, onaylanması, yayını, sürdürülmesi, güncelleştirilmesi ve dağıtım esasları için yöntem ve sorumlulukları belirlemektir.

Detaylı

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ. BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mevcut Durum Analiz ve Kapasite Geliştirme Projesi

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ. BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mevcut Durum Analiz ve Kapasite Geliştirme Projesi ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİ SUNUMU BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mevcut Durum Analiz ve Kapasite Geliştirme Projesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı OCAK 2009 1 Gündem Bilgi Yönetimi Yol Haritası

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA ÜNİVERSİTE DIŞINDAN ERİŞİM

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA ÜNİVERSİTE DIŞINDAN ERİŞİM Celal Bayar Üniversitesi kütüphane veritabanlarına üniversite dışından erişebilmek için kullandığınız internet tarayıcısına uygun olarak bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Aşağıda tanımlanan ayarlar

Detaylı

Sınav Sonuç Modülü Kullanıcı Kılavuzu

Sınav Sonuç Modülü Kullanıcı Kılavuzu . Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme-Değerlendirme Merkezi ÖDEM Sınav Sonuç Modülü Kullanıcı Kılavuzu sürüm 4.11-2014 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı

Detaylı

SEÇKİN ONUR. Doküman No: Rev.Tarihi 01.11.2014. Yayın Tarihi 23.10.2013 Revizyon No 01 OGP 09 SEÇKİN ONUR BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

SEÇKİN ONUR. Doküman No: Rev.Tarihi 01.11.2014. Yayın Tarihi 23.10.2013 Revizyon No 01 OGP 09 SEÇKİN ONUR BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI Tanım: Bilgi güvenliği, kurumdaki işlerin sürekliliğinin sağlanması, işlerde meydana gelebilecek aksaklıkların azaltılması ve yatırımlardan gelecek faydanın artırılması için bilginin geniş çaplı tehditlerden

Detaylı

Dijital Dönüşümde Bulut Şirket!

Dijital Dönüşümde Bulut Şirket! Dijital Dönüşümde Bulut Şirket! Dijital dönüşüme ayak uyduran şirketler yoğun rekabet ortamında zaman, maliyet ve iş gücü avantajı elde etmektedir. eplatform ile dijital dönüşümde güvenilir alt yapı, uzman

Detaylı

PortalPLUS Kullanım Kılavuzu

PortalPLUS Kullanım Kılavuzu PortalPLUS Kullanım Kılavuzu Sürüm 27012014 Bu döküman elektronik fatura düzenlemekle mükellef olan ve Micros-Fidelio ürünleri kullanan işletmeler için hazırlanmıştır. Mevzuat ve uygulama sürüm değişikliklerinden

Detaylı

Süreç Yönetimi. Logo

Süreç Yönetimi. Logo Süreç Yönetimi Logo Kasım 2013 SÜREÇ YÖNETİMİ Süreç belirlenen bir amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler bütünüdür. Örn; Sistemde kayıtlı personellerinize doğum günü kutlama maili gönderme, Deneme

Detaylı

Asansör firmaları için özel olarak geliştirilen takip yazılımı: Asansör Otomasyon tanıtım sunumu ve kullanım açıklamaları. / 25

Asansör firmaları için özel olarak geliştirilen takip yazılımı: Asansör Otomasyon tanıtım sunumu ve kullanım açıklamaları. / 25 Asansör firmaları için özel olarak geliştirilen takip yazılımı: Asansör Otomasyon tanıtım sunumu ve kullanım açıklamaları. 2 Bakım yerleri Android uygulama Ödemeler Raporlama Arızalar Faturalar Aylık bakım

Detaylı

5651 ve 5070 Sayılı Kanun Tanımlar Yükümlülükler ve Sorumluluklar Logix v2.3 Firewall. Rekare Bilgi Teknolojileri

5651 ve 5070 Sayılı Kanun Tanımlar Yükümlülükler ve Sorumluluklar Logix v2.3 Firewall. Rekare Bilgi Teknolojileri 5651 ve 5070 Sayılı Kanun Tanımlar Yükümlülükler ve Sorumluluklar Logix v2.3 Firewall 5651 Sayılı Kanun Kanunun Tanımı : İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen

Detaylı

WINDESKCONCENTO. sıgnum. Kurumsal İş Süreçleri Uygulamaları. windesk.com.tr

WINDESKCONCENTO. sıgnum. Kurumsal İş Süreçleri Uygulamaları. windesk.com.tr windesk.com.tr WINDESKCONCENTO Kurumsal İş Süreçleri Uygulamaları Kurumsal İş & Operasyonel süreçlerin performans tabanlı otomasyonu ile hizmet verimliliği ve kalitesinde artış sağlanır. sıgnum WINDESK

Detaylı

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali www.neosinerji.com.tr / www.babonline.com.tr TEKNİK DESTEK e-mail: acentedestek@mapfregenelsigorta.com tel: 212 334 90 90 MAPFRE GENEL SİGORTA SİSTEME

Detaylı

Yaz Okulu Misafir Öğrenciler için Kullanım Kılavuzu

Yaz Okulu Misafir Öğrenciler için Kullanım Kılavuzu Yaz Okulu Misafir Öğrenciler için Kullanım Kılavuzu 1. Uzaktan eğitim yönetim sistemine (UEYS) giriş için, http://ibuzem.ibu.edu.tr internet adresine giriniz. 2. İnternet sayfasında bulunan Sisteme Giriş

Detaylı

Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600

Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600 Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600 Başlarken Acil Durum Yönetim Sistemi Kendilerini acil durumlarda da çalışmaya hedeflemiş organizasyon ve kurumların komuta, kontrol ve koordinasyonunu sağlama

Detaylı

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU (Bilgi Yönetimi Dairesi)

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU (Bilgi Yönetimi Dairesi) BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU (Bilgi Yönetimi Dairesi) Sayı: B.02.1.BDK.0.77.00.00/010.06.02-1 24.07.2012 Konu: Bilgi Sistemlerine İlişkin Sızma Testleri GENELGE BSD.2012/1 Bankalarda Bilgi

Detaylı

KAMPÜS DIŞINDAN PROXY (VEKİL) AYARLARI İLE KAMPÜS AĞINA BAĞLANMAK

KAMPÜS DIŞINDAN PROXY (VEKİL) AYARLARI İLE KAMPÜS AĞINA BAĞLANMAK UŞAK ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI SİSTEM VE AĞ YÖNETİMİ KAMPÜS DIŞINDAN PROXY (VEKİL) AYARLARI İLE KAMPÜS AĞINA BAĞLANMAK 1- TANIMLAR Vekil (Proxy) : Bir ağa, o ağın dışından bağlanmak ve

Detaylı

MAYIS 2010 ÖZGÜR DOĞAN İŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KAMU SEKTÖRÜ

MAYIS 2010 ÖZGÜR DOĞAN İŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KAMU SEKTÖRÜ MAYIS 2010 ÖZGÜR DOĞAN İŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KAMU SEKTÖRÜ TANIMLAR KURUMSAL HAFIZA: Bilgiyi gelecekte kullanmak amacıyla insanlarda ve/veya teknolojilerde gerektiğinde geri çağrılabilir şekilde depolamak

Detaylı

Müşteri İlişkileri Süreçlerinize Değer Katan Çözüm!

Müşteri İlişkileri Süreçlerinize Değer Katan Çözüm! Müşteri İlişkileri Süreçlerinize Değer Katan Çözüm! Daha Güçlü, Daha Çevik, Daha Sağlıklı Süreçler ile Fark Yaratın Pazarlama, satış ve müşteri hizmet süreçlerini uçtan uca yönetmek, müşteri ilişkilerinde

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ DOKÜMAN VERİ PROSEDÜRÜ

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ DOKÜMAN VERİ PROSEDÜRÜ Sayfa No 1 / 5 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi nde Kalite Yönetim Sistemi (KYS) içinde bulunan tüm dokümanların hazırlanması, kodlanması, onaylanması, yayınlanması ve dağıtılması,

Detaylı

e-fatura Suite 8 kullanım kılavuzu

e-fatura Suite 8 kullanım kılavuzu e-fatura Suite 8 kullanım kılavuzu Sürüm 14122013 Bu döküman elektronik fatura düzenlemekle mükellef olan ve Micros-Fidelio ürünleri kullanan işletmeler için hazırlanmıştır. Mevzuat ve uygulama sürüm değişikliklerinden

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

Veritabanı. Ders 2 VERİTABANI

Veritabanı. Ders 2 VERİTABANI Veritabanı Veritabanı Nedir? Birbiri ile ilişkili verilerin bir arada uzun süreli bulundurulmasıdır. Veritabanı bazen Veritabanı Yönetim sistemi veya Veritabanı Sistemi yerine de kullanılır. Gerçek dünyanın

Detaylı

BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ OTOMASYON PROGRAMI KULLANIM KILAVUZU

BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ OTOMASYON PROGRAMI KULLANIM KILAVUZU BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ OTOMASYON PROGRAMI KULLANIM KILAVUZU BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI EYLÜL 2016 1 Bu kılavuzda yazılı bilgiler Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Bilgi İşlem Otomasyonu dahilinde kullanılan

Detaylı

DOĞAN BURDA DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM KOMİTESİ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI

DOĞAN BURDA DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM KOMİTESİ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI DOĞAN BURDA DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM KOMİTESİ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI 1. AMAÇ Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. ( Şirket veya Doğan Burda ) Kurumsal Yönetim Komitesi

Detaylı

Doküman No.: P510 Revizyon No: 00

Doküman No.: P510 Revizyon No: 00 Doküman Adı: BAKIM ONARIM ve DESTEK SÜREÇLERİ Doküman No.: P510 Revizyon No: 00 Sayfa No Rev. Revizyon Nedeni İsim Hazırlayan Kontrol Onay M. HASPOLAT O. CAMCI E. SEZER A. BAŞTÜRK İmza Yürürlük Tarihi

Detaylı

E-UYGULAMALAR VE DOKÜMAN YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ (EUP) ECZANE İŞLEMLERİ KULLANIM KILAVUZU

E-UYGULAMALAR VE DOKÜMAN YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ (EUP) ECZANE İŞLEMLERİ KULLANIM KILAVUZU İlaç Takip Sistemi ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü nüze şahsen başvuru yapan eczanelerin bilgilerini sisteme kayıt etmek ve daha sonra bu bilgilerden sorgulamalar yapabilmek amacıyla bu kılavuzda

Detaylı

EÜTF Ö.D.E.M. KULLANICI KILAVUZU

EÜTF Ö.D.E.M. KULLANICI KILAVUZU Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme Değerlendirme Merkezi EÜTF Ö.D.E.M. KULLANICI KILAVUZU sürüm 4.1-2012 EÜTF TEAD SUNUŞ Değerli öğretim üyesi, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞVURU PORTALINDAN SERTİFİKA BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KULLANICI TALİMATI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞVURU PORTALINDAN SERTİFİKA BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KULLANICI TALİMATI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞVURU PORTALINDAN SERTİFİKA BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KULLANICI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi TALM-001-011 00 14.02.2013 DEĞİŞİKLİK KAYITLARI Yayın No Yayın Nedeni Yayın

Detaylı