Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu"

Transkript

1 Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu

2 Sunum İçeriği Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Departmanı (BSD) BSD Organizasyon, Yerleşim ve Hizmet Dağılım Şeması Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) BSD Genel Faaliyetleri BSD Hizmet Standartları BSD Yazıcı(Printer) Hizmetleri Ana Başlıklarla BSD Faaliyetleri (Detayları ilgili sayfada verilmiştir.)

3 Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Departmanı (BSD) BSD, Kıraça Holding A.Ş. içerisinde doğrudan yönetim komitesine bağlı direktörlük seviyesinde bir servis/hizmet departmanı olarak, Kıraça Holding ve bağlı şirketlerine bilgi sistemleri servis ve hizmetlerini merkezi yapılanma içerisinde sunmaktadır. BSD servis ve hizmetlerini sunmak üzere uygulama ve sistem grupları içinde yer alan kadrolu ve dış kaynaktan oluşan bir ekibe sahiptir. Uygulama grubu Uygulama Destek Müdürü ne bağlı olarak uygulama geliştirme ve bakım destek faaliyetlerini yürütür. Teknik grup ise Sistem Yöneticileri liderliğinde donanım, network yönetimi, güvenlik ile ilgili servis faaliyetlerini yürütür.

4 BSD Organizasyon, Yerleşim ve Hizmet Dağılım Şeması Kıraça Holding A.Ş. Yönetim Komitesi Kurumsal Hizmetler Direktörlüğü Finansman Direktörlüğü İnsan Kaynakları Direktörlüğü Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Kıraça Holding Uygulama Sistemleri Md.lüğü Sistem Yönetimi OeBS Uygulama Geliştirme & Destek Java & Web Uygulama Geliştirme & Destek Network & Donanım Yönetimi İletişim, Güvenlik & Altyapı Yönetimi Veritabanı Yönetimi Son Kullanıcı Destek Karsan Sanayi Karsan Pazarlama Karland Kırpart Sirena Marine Heksagon Mühendislik Kare Yatırım Suna & İnan Kıraç Vakfı S&İKV Pera Müzesi S&İKV İstanbul Araştırma Enstitüsü Acıbadem / İstanbul Sancaktepe / İstanbul Akçalar / Bursa OSB / Bursa NOSAB / Bursa Orhangazi 1 & 2 / Burss Pendik /İstanbul Tepebaşı 1 & 2 /İstanbul Altunizade / İstanbul Organizasyon Şirketler ve Yerleşimleri

5 Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) Kıraca Bilgi Sistemleri Departmanı nın (KBSD) iş süreçlerini kontrol altına alan, etkin işleten, belgeleyen, izleyen ve geliştiren sisteme KBSYS denir. KBSD nün sorumluluk ve hizmet verdiği tüm faaliyet alanları KBSYS genel çerçevesini tanımlar. Sorumluluk alanları; Yönetim ve Planlama KBSD Rol ve Sorumlulukları Performans Ölçüm ve Değerlendirme Hizmet Verilen Faaliyetler ile İlgili Raporlama Ağ ve İletişim Altyapısı Donanım Bileşenleri Tedarik ve Zimmet Kullanıcı Eğitim, Destek ve Memnuniyet Yönetimi Faaliyetleri Teknoloji Takip KBSD Denetim ve Düzenleme Faaliyetleri KBSYS dokümanlarına linkinden ulaşabilirsiniz.

6 KBSYS - Doküman Yapısı İŞ AKIŞLARI KİŞİLER ROLLER ve ROL TANIMLARI SÜREÇLER ve ALT SÜREÇLER POLİTİKA ve PROSEDÜRLER SÜREÇ ADIMLARI SORUMLULUKLAR TEKNİK YETERLİLİKLER ve GÖREVLER OPERASYONEL KILAVUZ KONTROL LİSTELERİ KONTROL NOKTALARI

7 KBSYS Süreç Bağlantıları

8 BSD Genel Faaliyetleri Kıraça Holding ve bağlı şirketlerin iş süreçlerini desteklemek amacı ile belirlenen gereksinimler doğrultusunda, içerik ve bütçe olarak mutabık kalınan servis/çözümleri araştırma, değerlendirme, uygulama, işletme, sürekliliğini sağlama ve raporlama faaliyetleri ve bu faaliyetlere ait iç ve dış iletişim BSD nin hizmet ve servis sorumluluğunu belirler (Ref. BSD Hizmetler_Servisler Tablosu). BSD ilgili operasyonları yürütürken iş gereksinimlerine ve sunulacak servis/hizmetin yapısına uygun olarak planlama, tedarik, projelendirme, kurulum ve yaygınlaştırma ve destek faaliyetlerini sahip olduğu iç ve/veya dış kaynak desteğini kullanarak yürütür.

9 BSD Hizmet Standartları Kıraça Holding ve bağlı şirketleri, çalışanlarının kendilerine atanmış görevleri yaparken ihtiyaç duyacakları bilgi teknolojileri cihazları (Bilgisayar, Yazıcı,Cep telefonu vs.) ve servisleri (Internet, ERP, E-posta vs) BSD aracılığı ile sunar.

10 1- Kıraça BSD uluslararası Bilgi teknolojileri (BT) düzenlemeleri, TC yasaları kapsamında kendisine atanmış görevleri yürütür.

11 2- Kullanıcılar tüm Problem/Talep lerini BSD ye KIYSIS (Kullanıcı İstek Yönetimi) uygulaması ile iletmekle yükümlüdürler. BSD KIYSIS dışında kendisine iletilmiş herhangi bir Problem/Talep i yerine getiremez.

12 3- Kullanıcı şifreleri kişiye özeldir, ortak kullanılamaz ve paylaşılamaz. Kullanıcı adı ile sistemde yapılan kullanımlar sonucu oluşan iz raporları (log) ve değişikliklerin sorumluluğu sadece o kullanıcıya aittir.

13 4- Kullanıcılara verilecek bilgi teknoloji cihazları standartlarını (marka, model, kurulum özellikleri vs..) BSD belirler, kullanıcılar kıraça BSD standartları dışında herhangi bir ürün veya çözüm talep edemez.

14 5- Kullanıcı BT cihazları kurulum dili Ingilizcedir. Kullanıcı Bilgisayarlarında Microsoft Windows işletim sistemi kurulur.

15 6- IBM Lotus Notes E-posta ve iletişim teknolojileri çözümü olarak kullanılır.

16 7- Kurumsal Kaynak Planlama (Enterprise Resource Planing-ERP) programı olarak Oracle E-Business Suite kullanılmaktadır.

17 8- BSD verdiği hizmet ve servislerin sürekliliği, güvenliği ve kalitesinden sorumludur. Bu kapsamda Kıraça Holding ve Şirketlerindeki tüm sunucu ve servislerin yedeklemesi, Bakımı ve geliştirmesi BSD tarafından yapılır.

18 9- Tüm kullanıcılar kendi kullanımına verilmiş BT cihazlarının fiziki güvenlik ve yedeklemesinden sorumludur. Kullnıcı BT cihazlarında bulunan bilgiler BSD tarafından yedeklenmez. Kullanıcı yedeklenmesini istediği bilgileri, BSD tarafından her kullanıcıya özel olarak oluşturulan Dosya Sunucusunda tutmakla yükümlüdür.

19 10- BSD envanterinde bulunan cihazların ve BSD nin verdiği tüm servislerde barındırılan tüm bilgiler Kıraça Holding e aittir. Kullanıcı bu bilgilere ait hiç bir hak idda edemez.

20 11- Kullanıcı kendi kullanımına verilmiş cihaz ve servisleri kendisine atanmış görev haricinde özel işleri için kullanamaz.

21 12- BSD çalışanları BSD envanterine kayıtlı cihazlar dışındaki (Kullanıcı, misafir özel cihazları) hiçbir cihaza destek veremez.

22 BSD Yazıcı(Printer) Hizmetleri Kıraça Holding ve bağlı şirketleri tüm yazıcı hizmeti kiralama yöntemi ile çözülmüştür. Yazıcılar da çekilen sayfa özelliği ve adedi oranında ilgili şirketlere aylık periyotta fatura edilmektedir. Ayrıca bir yazıcı kira bedeli ödenmemektedir. 1. Gerekmedikçe çıktı alınmamalıdır. 2. Gerekmedikçe renkli çıktı alınmamalıdır. (Renkli alınan her sayfa siyah-beyaz ın 10 katıdır. Yazıcı çıktısındaki renkli 1 nokta bile çıktıyı renkli kategorisine alır.) 3. A3 alınan her her sayfa A4 ün 2 katı ücretlendirilir. 4. Kağıt tasarrufu için yazıcının önlü/arkalı yazdırma özelliği kullanılmalıdır. 5. Yazıcılarda herhangi bir arıza veya problem durumunda BSD den yardım istenmeli. Yazıcıların kiralandığı teknik servis aranmamlıdır. 6. Her yazıcının yedek toneri bulundurulmalı, yedek toner kullanıldığı an itibariyle BSD ye KIYSIS aracılığı ile talep açılmalıdır. 7. Yazıcılar için her ay düzenli gelen kullanım faturaları ilgili şirketin muhasebe birimi tarafından BSD onayına gönderilmelidir. Yazıcıyı yazdırmak istediğinizde (File->Print) aşağıdaki resimdeki gibi yazıcı seçim ekranı açılacaktır.

23 Ana Başlıklarla BSD Faaliyetleri Kıraça İstek Yönetimi Internet Oracle ebusiness Suite (OeBS) VPN Erişimi ve Yönetimi Elektronik Haberleşme ve İletişim E-Posta/IBM Lotus Notes Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveller Takım Çalışması Hizmeti ve Döküman Yönetimi/IBM Quickr Yedekleme Ve Geri Dönüş Proje Yönetim Faaliyetleri Kıraça BSD Bütçesi BSD Politika ve Prosedürleri BSD Servis ve Hizmetler SLA (Servis Seviye Beklentisi) Bilgi Varlıkları Yönetimi Kullanıcı Taahütnamesi

24 Kıraça İstek Yönetim Sistemi/ KIYSis Kıraça Holding Ortak Hizmet Merkezleri iş birimlerinden talep edilecek isteklerin tek bir kaynaktan takip edilmesinin sağlanmasıdır. Uygulama içinde yer alan Kıraça Holding Ortak Hizmet Merkezleri altta belirtilmiştir: Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) Bütçe ve Raporlama Müdürlüğü (BRM) İnsan Kaynakları Müdürlüğü (İKM) Kurumsal İletişim Müdürlüğü (KİM) Muhasebe Müdürlüğü (MM) Mali Süreçler Dönüşüm Ofisi (MDO) Süreç Yönetimi ve Denetim (SYD) Vergi ve Denetim Müdürlüğü (VDM) Kıraça Holding Ortak Hizmet Merkezi uygulaması Internet teknolojisi (web) ile geliştirilmiş ve internetten erişilebilirdir.

25 Kıraça İstek Yönetim Sistemi/ KIYSis İstek sahibi dilediği akıllı cihazdan (Bilgisayar, Cep telefonu, Tablet vs..) uygun gördüğü web tarayıcısını kullanarak https://ohm.kiraca.com.tr linkine girerek Kıraça Ortak Hizmet Merkezi (KIYSIS) uygulamasına erişebilir. Kullanıcı Adı= Türkçe karakter olmadan Adınız boşluk Soyadınız veya e-posta adresinizdir. Parola= IBM Sametime, Traveler veya webmail için kullandığınız şifredir.

26 Kıraça İstek Yönetim Sistemi/ KIYSis KIYSIS uygulamasının kullanımı için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler kullanıcı adı/şifre girişinden sonra Dökümantasyon Başlığı altında toplanmıştır.

27 Internet Kıraça Holding iş ihtiyaçlarını karşılamak üzere BSD tarafından kurulup yönetilen internet şeması ektedir.

28 Internet Kıraça Holding çalışanları (BSD envanterine kayıtlı cihaz kullanan ve Kıraça networküne erişim için kullanıcı adı ve şifresi olan çalışanlar) İnternet e vekil sunucu (Proxy) aracılığı ile aşağıdaki ayarları yaparak ulaşabilirler. Kullanıcıların internet erişimi uluslararsı standartlar ve Türkiye Yasal Mevzuatına uygun şekilde Log tutulmakta ve raporlanmaktadır.

29 Internet İnternet e erişimde içerik filitreleme uygulanır. Filitreleme mekanizması Internet güvenliği konusunda uzman uluslararası bir şirketin internet sitlerini ana gruplara ayrıması özelliği kullanılarak grup olarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda iş ile ilgili web siteleride yanlış gruplanabilmekedir. Bu durumlarda KIY uygulamasında talep oluşturularak bu sitelere erişim engeli kaldırılabilinir. Bazı Internet Kategorilerine Kotalı erişim uygulanabilir. Süre kotası toplam 80 dakika olup, 10'ar dakikalık periyotlar halinde kullanılır. Her 10 dk'lık period içinde 1 dk bile kullanılmış olsa 10 dk kullanılmış gibi işlem görür. BSD sadece 5651 yasasına uygun olacak şekilde filtremelerde yetki sahibidir. Diger tüm kategorilere erişim verilmesi ve kısıtlamalar şirket yöneticileri tarından belirlenir ve BSD bunlara göre filtreleme uygular. Erişimler Şirketlere, Departmanlara göre farklılık gösterebilir.

30 Internet Kıraça Holding çalışanları dışında BSD kaynaklarını kullanarak internete erişmek isteyecek kullanıcılar için KARHOT / MISAFIR internet e erişim hizmeti verilmektedir sayılı yasa gereği internet hizmeti veren kurumlar bu hizmeti kayıt altına almakla ve gerektiğinde kim, hangi tarihte, nereye erişim yapmış bilgisini ilgili makamlara paylaşmakla yükümlüdür. Bilgisayar/Tablet/Telefon WIFI arayüzünden kablosuz ağ olan KARHOT / MISAFIR e bağlanılır Bilgisayarınızda Uygun gördüğünüz tarayıcı (IE,Firefox,Chorom vs.)açılır Herhangi bir siteye gidilir

31 Internet 5651 sayılı yasa gereği internet hizmeti veren kurumlar bu hizmeti kayıt altına almakla ve gerektiğinde kim, hangi tarihte, nereye erişim yapmış bilgisini ilgili makamlara paylaşmakla yükümlüdür. Şifre talep eden kullanıcı bilgilerini girmelidir Başarı ile oluşan talep BSD veya DANIŞMA`ya onaylatılması sonucu SMS Mesajı ile 1-günlük şifrenizi alabilirsiniz

32 ERP Kıraça Holding E-iş uygulaması olarak Oracle E-İş sistemini kullanmaktadır. Kıraça Holding E-iş sistemi internetten erişime açıktır. İnternetten erişmek isteyen kullanıcılar KIY kaydı ile internetten erişim kullanıcısı talep edebilirler. Erişim web ortamından İnternet Explorer veya Firefox Mozilla programı kullanılarak yapılır. Oracle E-is sistemi onlarca modülü barındırmaktadır. Lojistik, Finans, Maliyet ve Üretim Modülleri; İnsan Kaynakları tarafından, BSD tarafına bildirilmiş olan kullanıcı bilgilerine göre, kullanıcı adı/ şifre ve sorumlulukların tanımlamaları yapılır. Oracle E-iş sistemine erişim Kıraça networkünden portalı kullanılarak yapılır. adresine internet ten erişm kapatılmıştır. Resimde görüldüğü üzere link üzerinden ERP linkleri butonuna basılır. Giriş yapılacak olan ortam seçildikten sonra, kullanıcı adı ve şifre girilip sisteme giriş yapılır.

33 ERP /İnternet Erişim (ExtERP) https://exterp.kiraca.com.tr:4455/ adresini kullanarak internet ten erişebilirsiniz. KIY uygulamasında talep açılarak exterp erişim şifresi alınırken cep telefonu numaranızı da talebe eklemelisiniz. Exterp kullanıcı adınız ve ERP kullanıcı adınız ilişkilendirilmiştir. Exterp ye girişiniz başaralı olur ise KIY da belirtmiş olduğunuz cep telefonu numarasına aşağıdaki gibi bir SMS gelecektir. SMS kontrol kodunun aynı olduğunu kontrol ediniz.

34 ERP /Şifre Oluşturma Erp şifresini unuttuğunuzda ERP sistemi kayıtlı e-posta hesabınıza e-posta atarak yeni şifre oluşturmanızı sağlar E-posta hesabınıza Kıraça ERP bilgilendirme mesajı gelecektir. 4

35 VPN Erişimi ve Yönetimi Kıraça Holding BSD kapsamına giren iş ihtiyaçlarının gerektirdiği ve güvenlik anlşması imzalamış 3.parti şirket çalışanlarına süresi önceden belirlenmiş ve 2 günü aşmayacak sürede VPN hizmeti vermektedir. Holding ve bağlı şirket çalışanlarına VPN erişimi hizmeti verilmemektedir

36 E-Posta ve Anlık Mesajlaşma Uygulamaları Elektronik mesajlaşma ve iletişim programı olarak IBM Lotus ürünleri kullanılmaktadır ve aşağıdaki ürünlerden oluşmaktadır; E-Posta kullanımı için Lotus Notes, Anlık Mesajlaşma için Lotus Sametime, Online Toplantılı için Lotus Meeting, Akıllı Cep telefonu E-posta hizmeti Lotus traveler. İş ihtiyaçlarını karşılama için BSD tarafından yapılmış uygulamalar. E-Posta/IBM Lotus Notes BSD Kullanıcı istek uygulaması ile oluşturulan talep ile Lotus hesabı oluşturulur ve bu talebe şifre bilgisi yazılır. Kullanıcı bilgisayarının mastaüstünde bulunan Lotus Notes kısayolu aracılığı ile mail uygulamasını açar ve KIY uygulaması ile verilen şifreyi buraya yazarak E-posta uygulamasına girer. 1- ) 2-) 3-)

37 E-Posta/IBM Lotus Notes E-Posta uygulaması ile aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz; E-Posta E-Takvim Adres Defteri İş Listesi Not Defteri Lotus Notes İnglizce arayüzü ile kullanılmaktadır. Flag (Bayrak) özelliği ile istediğiniz e-pasta yı işartliyebilir, hatrılatma koyabilirsiniz. Lotus Notes ekranının sol alt köşesinde takip ettiğiniz (Flag) e-postaları görebilirsiniz. İlgili mail seçilip mouse un sağ tuşuna basıp Quick Flag seçilmelidir. +

38 E-Posta/IBM Lotus Notes E-postalarına eklenecek dosya (Attachment) büyüklüğü alınan ve gönderilen mesajlar için 50MB ile sınırlandırılmışır. 50 MB ın üzerindeki mesajlar sistem tarfından ilgili kişiye iade edilir. E-postalarına eklenecek dosya (Attachment) büyüklüğü alınan ve gönderilen mesajlar için 30 MB ile 50 MB arasında ise e-posta sunucusunda tutulup akşam saat 20:00 den gönderilmeye başlanır. E-posta gönderdiğiniz her adres Recent Contacts olarak adress defterinze kaydedilir. Bir sonraki mail gönderiminizde otomatik olarak e-posta adresi To kısmına ilk harfleri yazmanızla belirecektir. Recent Contacts adreslerini adres defterinizden yönetebilirsiniz. Gereksiz gördüğünüz adresleri silebilir veya değiştirebilirsiniz. Recent Contacts adres sayısı 2000 i geçince en az kullanılan silinecektir. Recent Contacts özelliği adres deferi değildir. Lütfen Adres Defteri özelliğini kullanın!!!

39 E-Posta/IBM Lotus Notes Adres Defteri Özelliğini (Contacts) kullanarak kişi iletişim bilgilerini ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ayrıntıları ile saklayabilirsiniz. Akıllı cep telefonlarınız ile eşleyebilir burdaki adresleri cep telefonununzdan da kullanabilirsiniz. Adress defterinize e-posta kutusundan e-posta adresi ekleyebilirsiniz. Bunun için adresini eklemek istediğiniz kişiden gelmiş herhangi bir mailin üzerindeyken mouse un sağ tuşuna basıp Add Sender Contacts seçeneğini seçmeniz yeterli olur.

40 E-Posta/Web erişim E-postalarınıza internet e ulaşabilen bilgisayar veya akıllı cihazlarınızdaki (Telefon, tablet..) web tarayıcılarını kullanarak (Internet explorer, Firefow Mozilla, Apple Safari vs..) erişebilirsiniz. Tarayıcınızın adres kısmına https://mail.kiraca.com.tr adresini yazın Kullanıcı adı: Adınız Soyadınız veya E-posta adresinizdir Şifre : BSD tarafından size verilmiş olan Lotus Sametime veya web E-posta şifresi

41 Uygulamalar/IBM Lotus Notes IBM Lotus Notes programı içerisinde iş ihtiyaçlarını karşılama amacıyla BSD tarafından geliştirilmiş uygulamalar mevcuttur. BSD Planlama, BSD Kaynaklar, BSD Organizasyon, BSD Operasyon, Kıraça Holding İletişim, Kıraça Holding Kurumsal İmza Uygulaması, BSD Yedekleme Takip, Yazıcı Takip Uygulaması, Cep Telefonları Envanteri, ContactList, Proje Yönetimi, Kurumsal Hizmetler Anket Uygulaması, Kapı Güvenlik Uygulaması, BSD İletişim ve Raporlama Uygulaması, Kıraça Holding Toplu Mail Gönderimi, OeBS Uygulama Yönetimi , BSD Değerlendirme Takip, Kiraca Denetim Uygulamasi, Risk Yönetim Modülü, MARCI, Kıraça Holding Anket Uygulaması, Pera Müzesi .

42 Uygulamalar/IBM Lotus Notes Lotus Notes E-posta ve uygulamalarına erişimin en kolay yolu Lotus Workspace tir. Lotus Notes ta yetkiniz olan tüm uygulamaları Workspace ekleyip kullanabilirsiniz. Uygulamalar SARIGAZI/KIRACA sunucusunda, Uygulama klasörünün altında Genel kılasöründedir. Lotus Workspace erişim Lotus Uygulamalarının Workspace eklenmesi Uygulama seçimi

43 Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime Anlık mesajlaşma, Sesli görüşme, Görüntülü görüşme, Ağ üzerinden anlık toplantı, sesli ve görüntülü görüşme, Google Gtalk kullanan kişilerle anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme yapılabilir, Diğer kullanıcıların bulunduğu kullanıcı grupları sametime adres listesine eklenebilir, Duyurular gönderilebilir. Sametime uygulaması Lotus Notes uygulamasının içinden, Cep telefonundan ve Web arayüzü kurulumu ile Lotus Notes yüklü olmayan bilgisayarlarda çalışabilir.

44 Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime

45 Anlık Mesajlaşma/IBM Sametime Mobile Apple Apps Store Ara özelliğinde IBM Sametime Yazılır ve resimde görülen uygulama yüklenir. Android için de aynı uygulama kurulabilir. Kıraça Holding Sametime uygulamasına erişim için ekteki ayarları girmeniz, Şifre kısmına ise Lotus sametime kullanıcıadını, şifresini girmeniz gereklidir.

46 Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveler Akıllı mobil cihazlarından ( I-Phone, I-Pad, Android ve Nokia telefonlarının uygun modelleri ) Kıraça Holding A.Ş. Kurumsal e-posta hesabını kullanarak e-posta, adres defteri, takvim ve iş takip uygulamalarına erişip, bilgisayarlarında yapabildikleri fonksiyonlarının önemli bir kısmını mobil cihazlarla yaparak kullanıcıların daha etkin, kolay ve sürekli kurumsal iletişim kaynaklarına erişip çalışmalarının daha verimli olması amaçlanmıştır. Kurulum için yapılması gereken aşağıdaki linki mobil cihazın web browser ından açıp Kullanıcı Adı kısmına baş harfleri büyük isim boşluk soyisim, Şifre kısmına ise küçük harfler ile şifrenizi girdiğiniz takdirde kurulum sayfası açılacak ve Mobil cihazınızı yapılandırın linkinden kurulumu yapabileceksiniz.

47 Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveler Adresini akıllı cep telefonunun internet tarayıcısına yazıp gelen sayfada aşağıdaki resimlerdeki gibi ilerlendiğinde cep telefonunuza Lotus Notes taki e-postalariniz, Takvim ve Adres defteriniz gelecektir.

48 Mobil Cihaz Servisleri/IBM Traveler Kıraça Holding tüm çalışanlarının (E-posta, telefon) iletişim bilgilerinin cep telefonunuza gelmesi için Lotus ortamında özel olarak geliştirilen Contact List uygulaması yapıldı ve Lotus Traveler ile entegre edildi. Bu özelliği kullanabilmek için; Ekle tuşuna bastıktan sonra Lotus Notes ekranı yaklaşık 5 dk kadar donacaktır.

49 Takım Çalışması Hizmeti ve Doküman Yönetimi/IBM Quickr Kıraça Holding ve bağlı şirketlerin takım çalışmalarının daha etkin, güvenilir, izlenebilir, hızlı, kolay erişilebilir ve kullanımı kolay ortak çalışma platformudur. Kullanıcılar web arayüzünden veya küçük bir ek programla doğrudan bu ortama erişip döküman oluşturabilirler, barındırabilir, paylaşabilir, paylaşımları yönetebilir, iş paydaşlarını çalışmaya katabilir ve otomatik sürüm kontrolü (versioning) yapılabilir. 1-) 2-) 4-) 3-)

50 Takım Çalışması Hizmeti ve Doküman Yönetimi/IBM Quickr 5-) 6-) 7-) 8-)

51 Yedekleme Ve Geri Dönüş Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) Yedekleme ve Geri Dönüş işlemi ile amaçlanan, BSD sorumluluk alanı içerisinde yer alan her türlü bilgi varlığının ve bu varlıklar üzerinden verilen servis/hizmetlere ait kayıt, bilgi ve sistem kuruluş verilerinin yedeklenmesi ve gerekmesi durumunda iş kayıplarını engellemek amacı ile kontrollü bir biçimde geri dönülmesi sürecini yönetmektir. Yedekleme: Operasyonel faaliyetler ile ilgili olarak oluşan tüm kayıtlar BSD uygulamaları içerisinde yer alan Yedekleme Takip Sistemi nde saklanmaktadır. Geri Dönüş: BSD ye iletilen ve onaylanan istekler, Yedekleme ve Geri Dönüş Kılavuzu incelenerek değerlendirilir (Ref. BSD Değişim Yönetimi Prosedürü, BSD İstek ve Olay Yönetimi Prosedürü, BSD Yedekleme ve Geri Dönüş Kılavuzu). Kullanıcıların kullanımına verilmiş cihazların (Pc, Notebook, Telefon vs..) yedeklenmesi sorumluluğu kullanıcının kendisine aittir. Kullancıların iş ile ilgili bilgileri dosya sunucusunda sadece ilgili kullanıcının erişimine açılmış paylaşım alanına kopyalaması veya bu paylaşımdan kullanması istenir. BSD dosya sunucusnun yedeğini düzenli olarak alıp saklamakla yükümlüdür.

52 Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) Temel politikalar, prosedürle, iş akışları ve operasyonel kılavuzlardan oluşan dokümantasyon alt yapısını desteklediği Kıraça Bilgi Sistemleri Yönetim Sistemi (KBSYS) ni oluşturmuştur. KBSYS, teknolojinin etkin kullanımını, iş sürekliliğini, BSD arz-talep ilişkisini, iş-etki analizine dayanan hizmet seviyesi anlaşmalarıyla yönetimsel ve operasyonel bileşenleri bir araya getirmektedir.

53 BSD Proje Yönetim Faaliyetleri Kıraça Holding ve bağlı şirketlerin iş ihtiyaçlarını karşılarken teknoloji tedarik veya ihtiyaç duyulan teknolojinin sahip olunan ve kullanılan mevcut altyapıya entegre edilmesi çalışmalarını proje yönetimi hizmeti kapsamında yürütür. Proje, BSD nin iç kaynakları ve/veya hizmet aldığı 3. Parti şirketlerle ve/veya hizmet verdiği iş birimleri birlikte yürüttüğü, zaman, kaynak ve içerik yönetimi gerektiren önem ve büyüklükteki çalışmalardır. Projeler, BSD nin yıllık iş planı kapsamında iş birimleri ile prensip mutabakatı sağlanmış çalışmalar olarak veya iş planında yer almayıp oluşan ihtiyaçlar çerçevesinde iş birimleri ile mutabık kalınarak yıllık iş planına uygun olarak planlanan çalışmalar şeklinde ele alınmaktadır.

54 BSD Proje Yönetim Faaliyetleri / Proje Adımları Proje Planlaması: Proje yöneticisi ataması yapılır ve proje takımı gereken partilerden sağlanan kaynaklarla oluşturulur. Onaylanan proje teklifide önerildiği şekli ile projeyi yönetmek ve yürütmek için gereken kaynakların ataması yapılarak proje takımı oluşturulur. Proje Yönetim Planı Hazırlanması: Proje yöneticisi, ilgili partilerle birlikte çalışarak proje yönetim planını hazırlar. Proje yönetim planı projenin başlangıcından sonlandırılmasına kadar geçerli olacak tüm detayları içerir. Kapsam: Projenin genel çerçevesi kapsam tanımında belirlenir. Bu tanım içerisinde yapılacak işin amacı, genel süreçler içerisindeki hizmet alanı, etkilediği ve/veya etkilendiği diğer iş süreçleri, kısıtlar, varsayımlar, başarı kriterleri, operasyonel gereksinimleri ve fonksiyonel sorumluluk detayları yer alır. Kaynak Yönetimi: Projenin kaynak gereksinimi, gerçekleştirilecek işin içeriği, sahip olunması gereken teknik ve iş yetkinlikleri baz alınarak var olan kaynakların zaman planına göre belirlenir. Bu çerçevede proje içerisinde projenin içeriğine bağlı olarak BSD çalışanları ve/veya iş birimleri çalışanları ve/veya 3. Parti çalışanları proje takımında yer alabilir.

55 BSD Proje Yönetim Faaliyetleri / Proje Adımları Zaman Planı: Yapılacak işler, proje fazlarına göre çalışma adımlarının belirlenmesi ile detaylandırılır. Bu adımların öncelikleri, birbirlerine etkileri ve sonuçları göz önüne alınarak projenin zaman akış çerçevesi belirlenir. Proje kaynakları ile iş adımları eşleştirilir. Her iş adımının öngörülen tamamlanma süreleri belirlenerek proje zaman ve kaynak planı oluşturulur. Proje Risk Yönetimi: Kapsam, kalite, zaman ve maliyet açısından projeyi etkileyebilecek faktörleri kesin olarak belirlemek, her faktörün iş etki analizini yaparak kabul edilebilir seviyenin üzerinde kalan risklerin etkisinin azaltılmasını sağlayacak önlemleri belirlemek, aynı zamanda riskin oluşması durumunda alınacak alternatif aksiyonları tanımlamaktır. Proje Kalite Yönetimi: Proje sonunda ortaya çıkacak ürün ya da hizmetin, hizmet verilen iş birimlerinin beklentilerine uygun olmasını sağlamak için yapılacak çalışmalarla gerçekleştirilir. Bu amaçlar sürecin kritik başarı faktörlerine uyum içinde sürdürülmesi, hedeflenen sonuca belirlenen kriterlere uygun olarak erişilmesi BSD bünyesinde gerçekleştirilen projelerde kalite yönetimini sağlamak amacı ile yürütülen çalışmalardır. Denetim ve İzleme: Projenin içerik, zaman, kaynak kullanımı ve maliyetinin hedeflendiği gibi sürmekte olduğu kontrol edilir ve gerekmesi durumunda düzeltici faaliyetler planlanarak proje planına dahil edilir. Dokümantasyon: Proje kapanışı ile birlikte proje kabul dokümanı ve proje arşivi aşağıda belirtilen dokümanların derlenmesiyle oluşturulur. Proje Yönetim Planı Proje Kapsam Dokümanı Proje Durum Raporları Proje Kapanış Dokümanı

56 Kıraça BSD Bütçesi BSD strateji belirleme ve yıllık planlama çalışmalarında aynı zamanda bütçe hazırlığı da gerçekleştirilir. Söz konusu bütçe içerisinde BSD faaliyetlerine ilişkin tüm alan ve varlıklara ait ürün, altyapı, hizmet, servis, bakım ve işgücü maliyetleri öngörülmektedir. Bu çalışmalar aynı zamanda ilgili BSD uygulama ve dosyalarında kayıt altına alınır. Planlama: Projeler, BSD ve diğer departman talepleri, kapasite planlama, holding bütçe dönemi varsayımları, yıllık iş planı ve önceki yıl bütçesi bütçe planlama çalışmalarına temel oluşturur. Oluşturma: Hazırlanan taslak bütçeler, şirketlerin bütçe ve mali işler departmanlarına gönderilir. İlgili yöneticilerden değişiklik talepleri alınır, uygulanır ve mutabakata varılır. Onaylanan şirket bütçeleri derlenerek Kıraça Holding A.Ş. üst yönetimine topluluk Bilgi Sistemleri Bütçesi olarak gönderilir ve onaya sunulur. Onay ve Uygulama: Onay sürecinin sonu ile birlikte kesin bütçe oluşur ve yönetim süreci başlatılır. Oluşan bütçe üzerinde topluluk şirketleri yönetim kurullarınca gerçekleştirilen düzenli değerlendirmelerde ortaya çıkan değişiklik istekleri BSD tarafından yönetilir. İzleme Ve Dönemsel Değerlendirme: Harcamanın bütçelenmemiş olması durumunda ilgili yöneticilerden değişiklik talepleri alınarak onay süreci tekrar işletilir. Güncelleme Ve Revizyon: Yüksek miktardaki proje sapmalarından kaynaklanan bütçe açıkları için alternatif bütçe iyileştirme çalışmaları uygulanır. Bütçe açığının oluşma nedenleri ve sebepleri detaylı bir şekilde analiz edilerek BSD yönetimine raporlanır. BSD yönetiminin uygun bulması durumunda bütçe revizyon çalışmaları yapılır.

57 Kıraça BSD Hizmetleri Faturalaması Tüm BSD çalışanları, günlük faaliyet ve proje çalışmalarını Lotus Notes uygulaması olan BSD Planlama uygulaması na, günlük 480dk "üzerinden ilgili faaliyet ve proje kod unu seçerek kaydetmekle yükümlüdürler. BSD faaliyeti gerektiren konular Proje olarak açılmıştır. BSD personelinin düzenli olarak yapmakla yükümlü olduğu işler de yapılan işi tarif eden Faaliyet olarak tanımlanır. Çalışma gerçekleştiren BSD personeli, günlük olarak yaptığı işleri ilgili proje/faaliyet kodu seçerek BSD Planlama uygulamasına kaydeder. Uygulama üzerine girişi gerçekleşen kayıtlar, ay sonlarında BSD tarafından şirket bazında toplanarak, ilgili şirketlere fatura edilir.

58 BSD Politika ve Prosedürleri/Politikalar Strateji ve Yönetişim Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü nün (BSD) stratejik, taktiksel, teknolojik ve organizasyonel planlama kurallarını ve yöntemlerini belirtmektedir. Tedarik Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) içerisinde ürün, servis ve hizmet satın alma sürecinin risk yönetimi ve bilgi güvenliği gereksinimlerini de karşılayacak şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak, envanter ve zimmet yönetimi, lisanslama yönetimi, sürüm ve dağıtım yönetimi ve 3. Partilerle çalışma süreçlerini prosedürler ile belirleyerek kurum standartları çerçevesinde uyumlu bir biçimde işlemesini sağlar. Değişim Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü nün (BSD) yönetimi altında bulunan tüm bilgi varlıklarının yapısına, işleyişine ya da bu varlıklar üzerinden sunulan servise müdahale etmeyi gerektiren her türlü değişiklik isteklerinin yönetilmesini tarif etmektedir. İstek ve Olay Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) sorumluluk alanı içerisinde yer alan tüm bilgi varlıkları ve bu varlıklar üzerinden verilen hizmetler için, iş birimleri ile BSD arasındaki talep/arz ilişkisinin yönetimini ve iş sürekliliğini etkileyebilecek her türlü olumsuz durumun giderilmesi ile ilgili çalışmaları tanımlar. Operasyon Yönetimi Politikası: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) sorumluluk alanı içerisinde yer alan tüm bilgi varlıkları ve bu varlıklar üzerinden verilen hizmetlerin sürekliliğini sağlamak amacı ile gerçekleştirilen tüm operasyonel faaliyetleri tanımlar. Risk Yönetimi: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü (BSD) sorumluluk alanı içerisinde yer alan tüm bilgi varlıkları ve bu varlıklar üzerinden verilen hizmetlerin sürekliliğine tehdit oluşturabilecek durumların (risk) belirlenmesi, tanımlanması, sınıflandırılması, kontrol edilmesi ve denetim altında tutulması yoluyla istenmeyen kesintilerin ve olası iş ve bilgi kayıplarının engellenmesidir.

59 BSD Politika ve Prosedürleri/Prosedürler Yönetimi Prosedürü: Amaçlanan, esaslı politikalar ve yönetimin katılımının sağlanması ile tüm organizasyonel iş hedeflerinin gerçekleşmesine olanak tanımak ve BSD faaliyetleri üzerinde etkin kontrol sağlamaktır. Kapasite Planlama Prosedürü: Kıraça Bilgi Sistemleri Direktörlüğü nün yönetimsel alanı ve sorumluluğu içerisinde bulunan her türlü teknolojik varlık, ürün, hizmet/servis ve insan kaynağına dair kapasite planlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için yapılması gereken çalışmaları kapsar. Hizmet Memnuniyeti ve Eğitimi Prosedürü: BSD sorumluluk alanında yer alan bilgi varlıkları ile ilgili olarak tüm Kıraça personelinin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, BSD personelinin rol tanımları doğrultusunda teknik yetkinliklerini geliştirmek amacı ile gerekli eğitim çalışmalarının düzenlenmesi, eğitimlerden yararlanacak olan personelin belirlenmesinde uygulanacak prensiplerin saptanması, eğitimlerin verimliliğinin, etkinliğinin ve hizmet memnuniyetinin sağlanmasını amaçlar. Envanter ve Zimmet Yönetimi Prosedürü: BSD sorumluluk ve hizmet alanı içerisinde bulunan tüm envanterin yönetimi tanımlanmıştır. Talep yönetimi ile ulaşan ya da kapasite planlama işlemleri sırasında alımı öngörülen envanterin kullanıma sunulması ile BSD sorumluluğunda yer alan envanterin kontrolünün sağlanması bu prosedür ile tarif edilmiştir. Lisanslama, Sürüm ve Dağıtım Yönetimi Prosedürü: Sürüm ve Dağıtım Yönetimi Prosedürü nün amacı; BSD varlıkları içerisinde yer alan yazılım ürünlerine ait lisans yönetiminin ilgili politika ve yasal uyum çerçevesinde gerçekleştirilmesi, BSD içerisinde yer alan donanım ve yazılım sistemleri üzerinde gerçekleştirilen yeni sürüm ve güncellemelerin kontrollü ve kritik iş sistemlerine minimum etki ile iş sürekliliğini destekleyecek şekilde gerçekleştirilmesidir.

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU HİZMETE ÖZEL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 I Bu kılavuz çevre duyarlılığı kapsamında kâğıt ortamda basılmayarak; elektronik

Detaylı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: 14 Eylül 2007 CUMA Resmî Gazete Sayı : 26643 TEBLİĞ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARDA BİLGİ SİSTEMLERİ YÖNETİMİNDE ESAS ALINACAK İLKELERE İLİŞKİN TEBLİĞ BİRİNCİ KISIM Başlangıç Hükümleri

Detaylı

KALİTE EL KİTABI TS ISO EN 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi

KALİTE EL KİTABI TS ISO EN 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi FETHİYE TİCARET VE SANAYİ ODASI KALİTE EL KİTABI TS ISO EN 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi 2012 T A Ş Y A K A M A H. 1 4 4 S O K. 1 1 9 / 1 P K : 4 8 3 0 0 F E T H İ Y E SAYFA NO : 2/28 KALİTE EL KİTABI

Detaylı

UYGULAMA ESASI. Tasarlayan: Onaylayan: Yayınlayan: Bölüm: Bilgi Teknolojileri. Grup: Yönetim Kurulu

UYGULAMA ESASI. Tasarlayan: Onaylayan: Yayınlayan: Bölüm: Bilgi Teknolojileri. Grup: Yönetim Kurulu UYGULAMA ESASI Ad : Acil Durum ve İş Sürekliliği Uygulama Esası Kod : 06.03.44 UE Sorumlu Bölüm/Grup : Burgan Yatırım Çalışanları Amaç : Şirketin, acil ve beklenmedik durumlarda müşterilerine, yatırım

Detaylı

YÖNETMELİK. (2) Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması, bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

YÖNETMELİK. (2) Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması, bu Yönetmelik kapsamı dışındadır. 13 Temmuz 2014 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29059 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: YÖNETMELİK ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜNDE ŞEBEKE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

YÖNETMELİK. BĠRĠNCĠ KISIM BaĢlangıç Hükümleri

YÖNETMELİK. BĠRĠNCĠ KISIM BaĢlangıç Hükümleri 11 Temmuz 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 29057 YÖNETMELİK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARIN ĠÇ SĠSTEMLERĠ VE ĠÇSEL SERMAYE YETERLĠLĠĞĠ DEĞERLENDĠRME SÜRECĠ HAKKINDA YÖNETMELĠK BĠRĠNCĠ

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ HİZMET POLİTİKALARI

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ HİZMET POLİTİKALARI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ HİZMET POLİTİKALARI A. SİSTEM YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET POLİTİKALARI 1- e-posta, Alan Adı ve Web Alanı Tahsisi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, üniversitemizde görev yapan kadrolu

Detaylı

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ 5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ Özcan Rıza YILDIZ Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belirlenen politika ve hedefler doğrultusunda, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi

Detaylı

BANKALARIN İÇ SİSTEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 1. (01 Kasım 2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.

BANKALARIN İÇ SİSTEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 1. (01 Kasım 2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır. BANKALARIN İÇ SİSTEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 1 (01 Kasım 2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.) Amaç ve kapsam BİRİNCİ KISIM Başlangıç Hükümleri BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam, Dayanak

Detaylı

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU İçindekiler 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı... 2 BÖLÜM I - PAY SAHİPLERİ... 3 2.

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU İçindekiler 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı... 2 BÖLÜM I - PAY SAHİPLERİ... 3 2. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU İçindekiler 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı... 2 BÖLÜM I - PAY SAHİPLERİ... 3 2. Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi... 3 3. Pay Sahiplerinin Bilgi Edinme

Detaylı

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Yeni Nesil WiFi Kullanıcı Yönetimi ve 5651 Sayılı Yasa 1 Çözümü Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log

Detaylı

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Batuhan KOCAOĞLU Okan Üniversitesi Lojistik Bölümü, İstanbul,

Detaylı

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE)

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) SÜRÜM : 02 TARİH : 28.08.2013 1. GİRİŞ... 7 1.1. Genel Bakış... 7 1.2. Kitapçık Adı ve Tanımlama... 7 1.3. Taraflar... 8 1.3.1. Zaman Damgası Üretim Merkezi... 8

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ Ahmet TOPKAYA Sayıştay Başdenetçisi Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş ile rekabet üstünlüğü yaratmada bilgi ve teknolojinin rolünün artmış olmasından

Detaylı

Bilgi Güvenliği Politikası

Bilgi Güvenliği Politikası İÇİNDEKİLER GİRİŞ KISALTMALAR TABLOSU 1. E-POSTA POLİTİKASI 2. ŞİFRE POLİTİKASI 3. ANTİ-VİRÜS POLİTİKASI 4. İNTERNET ERİŞİM VE KULLANIM POLİTİKASI 5. SUNUCU GÜVENLİK POLİTİKASI 6. VERİTABANI GÜVENLİK POLİTİKASI

Detaylı

KALİTE EL KİTABI TS EN ISO 9001:2008

KALİTE EL KİTABI TS EN ISO 9001:2008 TS EN ISO 9001:2008 Bu Kalite El Kitabı, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ndaki tüm çalışanlar için bağlayıcı kalite düzenlemeleri içermekte ve yüksekokul hedeflerine ulaşmaya yönelik kalite prensip

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği - Türkiye, 2015 Göksu Evleri Göztepe Mah. Akkavak Cad.

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAMU İHALE KURUMU. Elektronik İhale, Bilişim Destek ve Etkileşim Merkezi Hizmetleri 2011 Yılı Faaliyet Raporu

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAMU İHALE KURUMU. Elektronik İhale, Bilişim Destek ve Etkileşim Merkezi Hizmetleri 2011 Yılı Faaliyet Raporu TÜRKİYE CUMHURİYETİ KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale, Bilişim Destek ve Etkileşim Merkezi Hizmetleri 2011 Yılı Faaliyet Raporu 01 Ocak 31 Aralık 2011 İÇİNDEKİLER 1 Tanımlar ve Kısaltmalar... 4 2 Giriş...

Detaylı

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE)

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE) KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE) İÇİNDEKİLER 1. Giriş 1 1.1. Genel Bilgiler 1 1.2. KEP İle İlgili Mevzuat 1 1.3. KEP Sisteminin Denetlenmesi 1 2. KEPUE Dokümanından Sorumlu Organizasyon

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011 ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU 25-28 Ocak 2011 ISBN: 978-605-62506-1-3 içindekiler KISALTMALAR...3 YÖNETİCİ ÖZETİ...4 1. TATBİKAT İHTİYACI VE İLGİLİ KURUMLAR...10 1.1. Amaç... 13 1.2. Kapsam...13

Detaylı

FİBA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. Acil ve Beklenmedik Durum Planı

FİBA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. Acil ve Beklenmedik Durum Planı FİBA PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. Acil ve Beklenmedik Durum Planı 2013 1 1. AMAÇ Bu planın amacı, acil ve beklenmedik durumların; şirketin olağan çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar yaratmasını engellemek,

Detaylı

VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU

VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU ANKARA Eylül 2013 İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 1 TANIMLAR VE KISALTMALAR... 2 1. GİRİŞ... 3 2. İŞİN NİTELİĞİ... 5 2.1. KURUMSAL YÖNETİM (YÖNETİŞİM)...

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ

HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ Sayfa 1 / 26 T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ İÇİNDEKİLER Bölümler - Başlıklar Sayfa No BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 3-4 Amaç ve Kapsam 3 Hukuki Dayanak

Detaylı

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ EL KİTABI

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ EL KİTABI Sayfa No: 1/30 GIDA GÜVENLİĞİ TS EN ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ STANDART ŞARTLARINA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi TEL : (0) 422 3410660-70 FAKS : (0) 422 341 07 28

Detaylı

STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI TS EN ISO 9001:2008 KALİTE EL KİTABI

STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI TS EN ISO 9001:2008 KALİTE EL KİTABI STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI TS EN ISO 9001:2008 Rev. No/Tarih 01/-01.08.2013 Sayfa 1 / 24 Sıra No İçindekiler Sayfa No 1 İçindekiler 1-2 Revizyon İşleme Sayfası 2-3 Kurumun Tarihsel Gelişimi,

Detaylı

KURUMSAL YÖNETİM UYUM RAPORU ANEL TELEKOMÜNİKASYON ELEKTRONİK SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2008 YILI KURUMSAL YÖNETİM UYUM RAPORU Kurumsal Yönetim Uyum Beyanı Şirketimiz, kurumsal yönetimin bütün

Detaylı

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nün görevi ve konumu nedeniyle bilgi çağı gereklerine

Detaylı