WİKİSPACES KILAVUZ KİTABI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "WİKİSPACES KILAVUZ KİTABI"

Transkript

1 WİKİSPACES KILAVUZ KİTABI Wikispaces nedir? Wiki nedir? Herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapabilmesine izin veren web sayfaları topluluğuna ve bu tür siteleri oluşturmak için kullanılan yazılımlara verilen genel isim. Birden fazla yazarın ortak çalışması olan bir eser mantığına dayanıyor. Bir wiki sayesinde herkesin erişebileceği, silebileceği ve değiştirebileceği içerikleri hazırlamak, mümkün. Bloglarda genellikle bir yazara ait olan sistem içinde yazılan şeylere sadece yorum eklemek mümkün olabilirken, wiki'lerde okuyucu çok kısa bir süre içinde yazar olabiliyor. İnternet tarayıcısı üzerinden yapılması ve herhangi bir ek yazılım gerektirmemesi wiki'nin herkesin erişimine açık olmasını kolaylaştırıyor. Gruplar wiki sayesinde çok geniş dökümanlar oluşturabiliyor, bu belgeler arasındaki sürüm farklılıklarını takip edebiliyor. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapıldığından, bilgiye erişme ve belgeleme son derece kolaylaşıyor. Bir wiki sistemi kullanıcılara wiki içinde sürekli değişen sayfaları kolayca takip edebilecekleri farklı araçlar sunabiliyor. Bu sayede kullanıcılar değiştirilmesi planlanan sayfalar hakkında özgürce tartışabiliyor ve içerikle ilgili genel bir uzlaşıma varabiliyor. Wikispaces nedir? Wikispaces ise wiki oluşturabildiğiniz bir sitedir. Eğitimde Kullanımı Wikiler eğitimde bir dersin öğretiminde kavramlar sözlüğü olarak kullanılabilir. Bir derste geçen kavramları bu ortamda paylaşıp diğer kavramlarla nasıl ilişkilendirebileceklerini öğrenme öğretme sürecine dahil edilebilir. Ayrıca wiki sayfalarında bir kavram açıklaması içerisinde başka kavramlara linkler oluşturulur. Bu ada öğrenenin bir kavram içerisinde geçen başka bir kavram ile karşı karşıya geldiğinde bu yeni kavramı arama zorluğu çekmeden ulaşmasını sağlamaktadır. Öğretmenler wiki aracını kullanarak eğitim sistemleri oluşturabilirler. Örnek bir site: https://atahis.wikispaces.com/

2 Bu linki tıklayarak yeni bir hesap açabilir ya da var olan hesabınıza girebilirsiniz. İnternet tarayıcınıza(internet Explorer vb.) adresini yazıp enter tuşuna bastığınızda yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Önceden oluşturmuş olduğunuz bir wikiniz yani üyeliğiniz var ise Get started bölümündeki Username(kullanıcı adı),password(şifre), (elektronik posta adresiniz) kısımlarını doldurduktan sonra kırmızı renkli Get Started butonuna tıklayınız. Bu işlemle birlikte e posta adresinize içerisinde tıklayarak onaylama yapmanız istenen bir mail gelecektir.

3 Ya da doğrudan K-12 sınıfları için wiki oluşturacaksanız,doğrudan bu linki tıkladığınız takdirde site oluşturma sayfasına yönlendirilirsiniz. Create a free classroom wiki (Bedava sınıf wiki si yarat)

4 Wikispaces alanında Daha önceden oluşturduğunuz siteniz varsa, kullanıcı adınızı ve Şifrenizi bu alanlara doğru olarak yazıp, Sign In(Giriş yap)butonunu tıklayarak sitenize girebilirsiniz. Eğer Make a new account linkini tıklarsanız bu sayfa ile karşılaşırsınız.burada kendinize bir Username(kullanıcı adı),password(şifre) belirleyip ait oldukları kutucuklara yazmalısınız.elektronik posta adresimizi(sık kullanmadığınız olabilir ama mutlaka aktif mail adresiniz olsun)yazıyoruz. Make a Wiki? Alanında Yes seçiyoruz.son olarak Join(Katıl- Üye ol) butonunu tıklıyoruz. Eğer Wikispaces ana sayfasında Create a free classroom wiki linkini tıklarsanız aşağıdaki sayfayla karşılaşırsınız.

5 Bu bölümde 3 seçenek(mod) mevcuttur. Public(Genel):Siteyi herkes görebilir ve düzenleme yapabilir. Protected(Koruma):Siteyi herkes görebilir,yalnız üyeler düzenleme yapabilir. Private(Özel):Siteyi yalnız üyeler görebilir ve sayfaları sadece onlar düzenleyebilir. Bu kutucuğu onaylamakla bu wiki sitesini K-12 Eğitimi(ilk ve orta dereceli okullar) için kullandığınızı belirtmiş oluyorsunuz. Son olarak yeni wikimizi oluşturmak için,create(yarat) butonunu tıklıyoruz.

6 Eğer WikiSpaces alanında açtığınız(var olan) bir wiki/wikilerinize sitesine girmek istiyorsanız, Sign in linkini tıkladıktan sonra gelen sayfada kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra Sign in butonunu tıklarsanız aşağıdaki sayfa gelecektir. Bu linki tıklayarak Ana Wiki spaces alanımızın altında yeni wiki siteleri açabiliriz.aşağıdaki resimde örnek olarak denemelik isimli bir wiki açılması işlemini görebilirsiniz. Wikispaces alanıma girmiş bulunuyorum.burada oluşturduğum 2 Favori wiki sitem gözükmektedir.

7 Manage Wiki(Wiki Yönet) linkini tıklayarak yönetim paneline gireceğiz.bir sonraki ekranda Örnek Sitemizin İnternet adresi oldu. Settings bölümünde Look and Feel bölümünden site arayüzüne ait tema ve renk görünümlerini ayaralayabiliyoruz.istersek varsayılan ayarda da bırakabiliriz.

8 Buradaki Themes and Colors linkini tıklayarak, Renk,tema ve arayüz görünümlerinde değişiklikler yapabiliyoruz. Okulunuzun Logo veya amblemini koymak isterseniz, Dosya Seç butonunu tıklayıp,dosyanın(logo) bulunduğu yeri tanımlamanız gerekir.

9 Ben örnek olarak Notebook olanını seçtim.

10

11 EDIT(Düzenleme) Linkini tıklayarak sayfamızı düzenlemeye başlıyoruz. Düzenleme araç çubuğu.buradan metinlerin düzenleme işlemleri (kalın,italik,altçizgi,punto,hizalama,madde imleriyle yazdırma v.s) ile ilgili simgeler bulunur.ayrıca,link(bağlantı)ekleme,dosya,tablo ekleme v.b işlemler yapılabilmektedir. Ofis programlarından da Kopyala-Yapıştır tekniği ile metinler aktarabiliyoruz. Buradan sırası ile yazınızı kalın,eğik, altçizgili yazı yazma aracı bulunur. Devamında yazı rengini

12 seçebileceğiniz bir araç bulunur. Açılan menüde standartta Normal yazan seçim bulunmaktadır. Buradan ise çeşitli başlık standartları seçilebilmektedir. Ancak kullanılması zorunlu değildir. O araçtan sonra üzerinde numaralandırma ve madde imi araçları bulunur. Bu araçlar yazdığınız yazıların başına her enter a basıldığında yeni bir numara veya işaret eklemenize yarayan araçlar bulunur. Bunun yanında üzerlerinde bir adet kenetlenmiş zincir ve kopmuş zincir resimleri bulunan araçlarımız mevcuttur. Bunlar ise köprü araçlarıdır yani köprü verdiğiniz yazı veya nesneye tıklandığında başka bir yere gitmenizi araçlardır. Buraya tıklandığında açılan pencerede 3 farklı seçenek açılır. Birinci sekmedeki Link text kısmına link verilecek yazıyı yazabilirsiniz. Wiki kısmından başka bir wiki sayfasnıza gitmesini sağlayabilirsiniz. Buraya wikinizin adını yazabilirsiniz. Page name ise aynı wiki içerinde oluşturmuş olduğunuz sayfalardan birine link verebilirsiniz. İkinci sekmeden(external Link) sekmesinde herhangi bir internet adresine link verebilirsiniz. Sekmedeki address kısmına tıklandığında gideceği sitenin adresi yazılır. Üçüncü sekmede ise (anchor) bulunduğunuz sayfa içerisindeki bir metnin bulunduğu yere gitmnizi sağlar. Tüm bu işlemlerden hangisi yaparsanız yapın en son olarak Add link Butonuna tıklayarak köprünüzü yani linkinizi oluşturabilirsiniz.

13 Şimdi sırada bir resim şeklinde olan butonumuza geldi. Bu buton ise Sayfanıza bir resim eklemek istediğinizde kullanmanız gereken araçtır. Bu araca da tıklandığında 3 sekmeden oluşan bir pencere aşılacaktır. Birinci sekme(insert) daha önceden upload yaptığınız resimleri sayfalar a eklemek için kullanılır. İkinci sekme ise upload sekmesidir.bilgisayarınızda bulunan bir resmi sitenize koymak için öncelikle onu sitenize upload yapmanız gerekir. Not: Bir resmi upload yapmadan sayfanıza insert (yerleştirme) işlemi uygulayamazsınız. Üçüncü sekme ise başka bir site üzerinde bulunan (örneğin google görsellerde aratırlarak bulunan) bir resme link vermek için kullanılır. Tv ye benzeyen aracın yanındaki buton sayfanıza tablo eklemek için kullanılır. Son olarak klavye tuşuna benzeyen sembolden ise klavyede bulunmayan bazı semboller yazmak için kullanılır.

14 Sayfalarınızda yaptığınız tüm işlemleri bitirdikten sonra editör aracındaki save butonuna bastığınızda sayfanız kaydedilir. Son olarak daha önceden oluşturduğunuz sayfanızda değişiklik yapmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde görülen kalem işareti ile sembolize edilmiş Edit butonuna tıklayabilirsiniz. Düzenleme işlemimiz bittiğinde Save açılır liste kutusundan Save and Continue seçeneğini tıklıyoruz.önizleme yapmak için Preview tıklanır.düzenleme modundan çıkıp sitenin Normal görünümüne dönmek için Cancel butonu tıklanır.

15 Siteye Yeni bir Sayfa Eklenmesi işlemi için: Yeni bir sayfa açmak için Page and File linki tıklanır. Daha sonra bu görüntüyle karşılaşacaksınız. Ben örnek olarak sanal topluluk isimli bir sayfa açtım.

16 İşte size açılmış yeni bir sayfa; Siteye Dosya Yüklenmesi: Öncelikle site alanına dosyaları ekliyoruz. Daha sonra sayfaya ekleme aşamasına geçeceğiz. Dosya yüklemek için, Site Yönetim Panelinden Files tıklanır. Ya da açtığımız sayfanın üst kısmındaki Page and File dan yapabilirsiniz.

17 Bir dosya yüklenmiş durumda.bu şekilde pek çok dosya ekleyebilirsiniz.her biri 10 MB ı geçmeyecek büyüklükte olmalıdır.

18 Şimdi sıra geldi Dosyayı sayfaya eklemeye: Düzenleme panelinde File simgesini tıkladığımızda daha önceden site alanına yüklediğimiz dosyaların listesi gözükecektir.bir sonraki ekranda görebilirsiniz. ÖNEMLİ NOT: Ekleyeceğiniz dosya, imlecin bulunduğu yere ekleneceği için imlecin uygun yerde konumlandırdığınızdan emin olun.

19 Bu gelen pencerede Daha önceden eklemiş olduğunuz resim ve dosyaları ekleyebilirsiniz.ben örnek olarak daha önceden bu Word belgesini eklemiştim.onu seçtim ve sonra + Upload Files Butonunu tıkladım. Dosyanın sayfaya eklenmiş hali. Dosyayı eklemekten vazgeçtiniz diyelim kaldırmak için bu linki kullanabilirsiniz.

20 Daha sonra sayfanızı Save ile kaydetin. Sayfa ile ilgili Düzenlemeler (Silme,adını değiştirme,haklar verme,yazdırma,kilitleme v.s): Bu özelliklere ulaşabilmek için üç nokta butonuna tıklamanız yeterli. Ok tıklandığında yanda görüldüğü gibi Bir menü açılır.örneğin Permissions(Haklar) tıkladım. Bir sonraki pencerede sayfa ile ilgili kullanıcıların hak tanımlaması yapılacaktır. İlk seçenek Default(varsayılan) halidir.bu durumda siteye giren herkes site üzerinde değişiklik ve düzenleme yapabilir. Diğer seçenekler paralı üyeliklerde geçerli. Locked(Kilitli) seçeneği ile üye olmayanlar sitede düzenleme yapamazlar.üye olmadan siteye girenler Misafir(Guest) statüsü görürler ve sayfa onlar için Protected(Kilitli)olarak gözükür.

21 Siteye/Sayfaya şifresiz guest(misafir) olarak girildiğinde kilit ve Protected yazısını görürsünüz.bunun anlamı sayfada inceleme yapabilirsiniz ancak değişiklik,düzenleme yapamazsınız. Sayfayı Page açılır liste kutundan Delete ile silerseniz. Manage Wiki bölümünde Recycle Bin(Geri Dönüşüm Kutusu) alanında bulabilirsiniz.30 güne kadar orada tutuluyor.oradan silindiği yere geri yükleyebilirsiniz. Aşağıda bu ekranı görüyoruz. Silmekten vazgeçtiğimiz bir dosyayı seçip Restore butonu ile silindiği yere yeniden yükleyebiliyoruz.

22 Sitemize üye eklemek için: Members kısmına tıklıyoruz. İnvite People seçeneği ile üye daveti yapıyoruz.

23 Send To:Bu alana 100 taneye kadar adresi girerek üye daveti yapabiliyoruz.mail adreslerini virgülle ayırarak veya alt alta yazmamız gerekiyor. Your Message:buradaki metni silip,siteniz için davet metni girebiliirsiniz.üyelerin mailinde gözükecektir(yazmak şart değil!) Son olarak Send butonunu tıklayınız.

24

25 Eğer üyelerinize mesaj gönderimi başarılıysa yukarıdaki gibi bir sayfayla karşılaşırsınız. Üyelerinizin Mail adresine gelen davet örneğide aşağıdaki resimdeki gibidir. Wiki ye katılmak için linki ziyaret edin(tıklayın) diyor.üyelerinizin gelen bu linki tıklaması gerekiyor. Üyeler Linki tıkadığı zaman üyenin siteye bağlanması için; kendine bir kullanıcı adı ve şifre belirleyip buradaki alanlara girmesi gerekiyor. adresi zaten davet gönderilen mail adresi olduğu için o,orada yazılı olarak geliyor. No seçeneğini değiştirmeden Join butonu tıklanacak. Üyeler daveti kabul ettiklerinde Yönetim Panelinde adları gözükür.

26 Sitenin sahibi Sitenin üyeleri Forum oluşturmak için: İki balonlu butona tıklıyoruz.

27 Forum 1 diyoruz. Konu başlığımızı Buraya yazıyoruz. En sonda Post diyerek tartışma konumuzu gönderiyoruz.

28 Her yeni mesajda burada sayı olarak gözüküyor. Öğrenciler buradan cevaplarını gönderiyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

MODÜ L 2: Başkent Ü niversitesi ne O zel Bilişim Konuları

MODÜ L 2: Başkent Ü niversitesi ne O zel Bilişim Konuları MODÜ L 2: Başkent Ü niversitesi ne O zel Bilişim Konuları Hazırlayan: H.Hakan Çetinkaya Bu konu bittiğinde; Başkent Üniversitesi web sayfası hakkında bilgi edinebilecek, Başkent Üniversitesi E-posta Servisi

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

WEB TASARIMI DREAMWEAVER. Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR WEB TASARIMI DREAMWEAVER Hazırlayan: Öğr. Grv. Mahmut KANTAR 1 İÇİNDEKİLER 1. WEB... 4 1.1. WWW nedir?... 4 1.2. HTML nedir?... 4 1.3. Web Sayfası nedir?... 4 1.4 Web sitesi nedir?... 4 1.5. Web tasarımı

Detaylı

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU www.islonline.com /islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU 1 İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa Numaraları ISL Online Kullanıcı Kaydı 3 Uzaktan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜ İLE VERİ TABANI İŞLEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu 1 İÇİNDEKİLER ODESİS YÖNETİM KONSOLUNA GİRİŞ...6 1. BİLGİLENDİRME PANELİ...7 HESAP MAKİNESİ... 7 KURLAR... 7 GÖRÜNÜM STİLLERİ...

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Conrtibute CS3 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Conrtibute CS3 Başlangıç... 7 Bölüm 3 Kullanıcılar... 23 Bölüm 4 Web Sitenizdeki Sayfaları Düzenlemek...

Detaylı

ROUNDCUBE GİRİŞ ve ÇIKIŞ

ROUNDCUBE GİRİŞ ve ÇIKIŞ ROUNDCUBE Roundcube Nedir? Sunucu üzerinde yer alan e-postalarınıza web üzerinden ulaşarak e-posta işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, Türkçe menüler ile işlem yapabileceğiniz yeni bir uygulamadır.

Detaylı

WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ

WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ Hazırlayan: Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Arş. Gör. Turgay DEMİREL İÇİNDEKİLER Bloga Giriş...3 Blog nedir?...3 Terimler...3 Blog unuzu planlayın...3 Wordpress nedir?...4 WordPress

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY İstatistik Bölümü Güz dönemi 2.sınıf Programlama dilleri I (Excel-access) MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın

Detaylı

KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL

KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL KOBERZ BİLİŞİM www.koberz.com KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL Referanslar: Diyarbakır Barosu 2011 Yazılım ve Tasarım: Adres: Koberz Bilişim Bilgisayar Teknik Sistem Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İÇİNDEKİLER 3.1. Biçimlendirme... 4 3.1.1. Metin... 4 3.1.1.1. Grafiksel Nesnelerin Metin Hizalama Seçenekleri... 4 3.1.1.2. Bul Değiştir özelliğini kullanma

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı