Dikey Dünyanın Hakimi: ASANSÖR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dikey Dünyanın Hakimi: ASANSÖR"

Transkript

1 Sayı 32 Aralık ayda bir yayınlanır. Dikey Dünyanın Hakimi: ASANSÖR Kendinden Tiksinen Deha Dünyanın En İlginç Marka Talepleri

2 EGS Business Park B1 Blok No:442 ANKARA 3 Mc Donald's'ın Kahve Keyfi Genel Yayın Yönetmeni Kerem GÖKMEN Cenk SEVİNÇ Burcu GÖRÜCÜ Av. Filiz CANKAT Selçuk AKIN Nazife ERKOÇ Burçin B. ARSLAN Av. Işılay Ş. CENGİZ İbrahim DEVECİOĞLU Şule ÇALIŞ 12 8 Dikey Dünyanın Hakimi: ASANSÖR Marka İle Bir Adım Önde Olmak 16 Plasma Car bir yere varamadı

3 2012 Yılının Tanınmış Markaları Bugün, zihinlerimizde yer etmiş olan tanınmış markalar, hukuki açıdan daha kapsamlı korumaya sahip olmalarının yanında, bağlı oldukları firmalara önemli ölçüde ekonomik fayda ve itibar sağlamaktadırlar. Grup Ofis Marka ve Patent Danışmanlığı'nın, müvekkillerine tanınmış marka olmaları yolunda verdiği hizmetler önemli çalışmaları arasında yer almaktadır yılında Grup Ofis vekilliği ile tanınmış marka statüsü kazanan Ayakkabı Dünyası, Kanal 7, Güral Porselen, Cumhuriyet Sucukları, Fiskobirlik gibi markalar, bugün taklit edilme, ihlal gibi durumlarda özel bir korumaya tabi olmaktadırlar. Peki bir marka hangi niteliksel özellikleri nedeniyle tanınmışlık seviyesine ulaşır? Öncelikle bahsi geçen markalar reklam gücü yüksek, hizmet anlayışında kalite standardını yakalamış, ekonomik olarak belirli bir seviyeye ulaşmış ve hedef kitlesi tarafından refleksif olarak bilinen markalardır. Türk Patent Enstitüsü ancak bu özelliklere sahip firmalara tanınmış marka tescilini uygun görmektedir. Tanınmış marka kavramı; dünyada ilk kez sınaî mülkiyet haklarının korunması konusundaki ilk uluslararası sözleşme olan Paris Sözleşmesi ile gündeme gelmiştir. Ülkemizde ise 1995 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

4 Grup Ofis Marka ve Patent En İyi Marka Temalı Fotoğrafı Arıyor! Gün içinde, vakit geçirdiğimiz her alanda, markaları görürüz. Kıyafetlerimiz, yediğimiz yemekler, evimiz, iş yerimiz, sokaklar Yani dünya üzerindeki birçok yer, her biri ayrı sembollerden oluşan markalarla donatılmış durumda. Rutin koşuşturma içinde belki fark etmiyoruz ama markalar her yerde... Nerede olursanız olun, kurgu ya da değil objektifinizi en yaratıcı şekilde bir markaya odaklayın ve hiç tereddüt etmeden deklanşöre basın. Grup Ofis Marka ve Patent Danışmanlığı, marka olmanın üretici ve tüketici üzerindeki koruyucu gücüne vurgu yapmak amacıyla başlattığı Her Fotoğrafta 1 Marka Fotoğraf Yarışması facebook/grupofis sayfası üzerinden devam ediyor. Yarışmada, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Turgut, Devlet Tiyatroları Fotoğraf Sanatçısı Gökhan Yolcu, AFSAD Fotoğrafçılık Eğitmeni Kamuran Feyzioğlu jürilik yapıyor. Katılımcılardan istenen, markalarla çevrili dünyamızda, bulundukları herhangi bir yerden, gözlerine kestirdikleri bir markayı en yaratıcı şekilde fotoğraflayabilmeleri Yarışmaya amatör/profesyonel veya yaş sınırı gibi detaylar söz konusu olmadan herkes katılabiliyor. Fotoğraflar Facebook oylamaları, Jüri üyeleri ve Grup Ofis yönetimi tarafından 3 farklı şekilde değerlendirilerek ödüllerin sahibi belirleniyor. En başarılı marka temalı fotoğrafı çekip facebook/grupofis sayfasındaki Her Fotoğrafta 1 Marka uygulamasına yüklemeniz için son tarih 2 Ocak 2013.

5 Mc Donald's'ın Kahve Keyfi McCafe adıyla, dünyada 1300'den fazla restoranda faaliyet gösteren kahve zincirinin Türkiye'deki adı McD Cafe olarak belirlendi. Bu ayrımın nedeni, McCafe isminin ülkemizde bir başka şirket tarafından kahve markası olarak tescil ettirilmesi. McD Cafe'de içilen her bir kahve için özenle seçilmiş, kusursuz, yüzde yüz Arabica kahve çekirdeklerinin kullanıldığını belirten Başarır, kahvelerin daha sonra deneyimli ekipler tarafından mükemmel kıvam, aroma ve sıcaklık dengesi yaratılarak hazırlandığını ifade ediyor. McDonald's Genel Müdürü Dilek Başarır, 2012 yılı sonuna kadar 10 tane McD Cafe açmayı planladıklarını bunun da 3 milyon dolarlık yatırım anlamına geldiğini belirtti. Mc Donald's'ın bu hamlesi uzmanlar tarafından, başta Amerika olmak üzere tüm dünyada büyük hacimli satış rakamları bulunan Dunkin Donuts'a benzetiliyor. McD Cafe ile ilgili açıklamalarda bulunan McDonald's Genel Müdürü Dilek Başarır, Ürün yelpazemizi sürekli geliştiriyor ve yeniliyoruz. Bir yandan mevcut ürünlerimizi geliştirirken, diğer yandan yeni ürünler ile tüketicilerimizin değişen ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. McD Cafe'lerde, espresso'dan capuccino'ya, flat white'dan americano'ya, latte'den Türk kahvesine, frappe'den smoothie'ye kadar, birçok sıcak ve soğuk içecek seçeneklerinin yanında birbirinden lezzetli kek, kurabiye, muffin gibi damak zevkine hitap eden yiyecekler de bulunuyor diye konuştu. Kaynak:

6 Dünyanın En İlginç Marka Talepleri Gülen surat 2006 yılında Walmart bu gülen suratı bütün mağazalarında kullanmış ve bir süre sonra tanınmış hale geldiğini iddia ederek tescil ettirmek istemişti. Footlong Subway, tüm restoranlarında sattığı 12 inçlik sandviçleri için footlong ifadesini tescil ettirmeyi başarmıştı; fakat bu hala tüm restoran zincirleri tarafından itiraz ve davalara konu olmaktadır. Kay You are fired(kovuldun!) Donald Trump, Türkiye'de de Çırak olarak çekilen, The Apprentice Show'daki meşhur sözünü tescil ettirmek istemiş fakat başarılı olamamıştı. Kaynak:

7 Süper kahraman Turuncu Syracuse Üniversitesi 2006 yılında turuncu rengi ynak: için başvuruda bulunmuştu; fakat bu renk diğer üniversiteler tarafından da hala kullanılmaktadır. 1981'den beri Marvel ve DC Comics, Superhero (Süper kahraman) markasının sahibi. Kırmızı tabanlar 2012 Eylül'de New York Yüksek Mahkemesi, Christian Louboutin'in kırmızı tabanlarını onaylamıştır. Firma YSL'nin aynı renkte ayakkabı ürettiğini öne sürerek dava açmıştır. Ses markası 1996'da Harley Davidson, motorlarının kendine has sesini ses markası olarak tescil ettirmişti.

8 'a Akıl Sır Ermiyor! Google, çok konuşulan akıllı gözlük patentinden sonra herkesi şaşırtan bir patent daha aldı. Bu patentte en az akıllı gözlük kadar ilgi çekici Geçtiğimiz yıl içerisinde patent başvurusu yapılan buluş ancak bu yıl patentlenmiş ve kamuoyuna duyurulmuş durumda. Google'un yeni patentini özel kılan içerik ise elimizi ara birim şeklinde kullanmamıza yarayacak bir altyapıya sahip olması. Bu kapsamda ortaya çıkan patentin içeriğini oluşturan maddeler de hayli dikkat çekici, Bilgi toplama ve taşıma için kullanılacak farklı yöntemler ve sistemler olarak tanımlanan patent, ilginç bir eldiven tasarımına sahip. Patentli buluş ile ilgili yapılan açıklamada şunlar söylenmiş: Karanlık ortamlarda etrafımızdaki cisimleri bulmak için elimizi kullanıyoruz. Koltuğun altına kaçan bir cismi yine bulmak için elimizi oraya sokup almaya çalışıyoruz. Karanlık olmasına rağmen tüm bunları görebilmek, yaptığımız işi kolaylaştıracaktır. Zaten patenti incelediğimizde, Google'ın ne demek istediğini daha rahat anlayabiliyoruz. Patent konusu olarak eldivenin ucuna takılan bir kamera ile normalde göremeyeceğimiz şeylerin görülmesi düşünülmüş. Tabii ki eldiven, gerektiği taktirde başka cihazlarla bağlantı da kurabiliyor. Google'ın son zamanlarda aldığı patentler incelendiğinde bu patentlerin kullanımıyla ilgili akla gelen şablon, bu eldivenin, Google'ın akıllı gözlük patenti ile birlikte veya birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılabileceği. Böylece eldiven patentiyle normalde göremeyeceğimiz birçok şey, akıllı gözlük patentiyle birlikte gözümüzün önüne gelebilir. Google'ın yeni aldığı patent gündemi bir süre meşgul edebilir. Zira artırılmış gerçeklik desteği sunan akıllı saatlerin patenti artık Google'ın elinde. Google'ın Google Glass'ın ardından şimdi de 'Smart Watch' yani akıllı saatlerin patentini alması, gelecekle ilgili ilginç planları olduğunu ortaya koyuyor. Artırılmış Gerçeklik olarak Türkçe'ye çevirebileceğimiz Augmented Reality desteği sunan bu saatlerin ne amaçla kullanılacağı henüz bilinmiyor. Saatlerin çalışma sistemi ise oldukça basit. Klasik saatlerde bulunan camın üzerinde bir katman cam daha bulunuyor ve bu cam bir kapak şeklinde hazırlanmış. Saatin sahibi kapağı kaldırdığında bu cam bir ekrana dönüşüyor ve uygulamaların kullanılması ya da orada olmayan nesnelerin yaratılması gibi sebeplerle kullanılabiliyor. Diğer kullanım alanlarını düşündüğümüzde ise hiç kuşku yok ki akla ilk olarak GPS geliyor. Navigasyon konusunda oldukça işe yarayacağından eminiz.ayrıca tarihi mekânlar hakkında bilgiler alınması, fiyat etiketlerinin ve QR kodlarının okutulabilmesi gibi faydalarını ise saymaya bile gerek yok. Kaynak:

9 Dünyanın En Harika Fikri m t İnsanoğlu ateş, çiftçilik hatta şarap olmasa ne yapardı? Harika fikirlerin tarihin gidişatını değiştirdiği bir gerçek, ama bir fikrin harika olduğuna kim, nasıl karar verebilir? 50 fikrin bulunduğu bu liste bir internet sitesinde insanların verdiği oylara göre hazırlandı. Peki, ama siz oy verenlerle hemfikir misiniz? Hangisi sizin için daha önemli: Kapitalizm mi yoksa Marksizm mi, bankacılık mı yoksa çay içmek mi, ekmek pişirmek mi yoksa internette dilediğiniz gibi gezinmek mi, kuantum teorisi mi yoksa çömlekçilik mi? i z h m t a i g Büyük fikirler tarihin gidişatını değiştirdiği bir gerçek, ama bir fikrin büyük olduğuna kim, nasıl karar verebilir? 50 büyük fikrin bulunduğu bu liste önemli bir internet sitesinde insanların verdiği oylara göre hazırlanmış. e n a Mal ve hizmet fazlalığının yaşandığı günümüzde, içinde bulunduğumuz çağın imkânlarını değerlendirmeyi başaran firmalar, farklı olmanın bilincine varmış bir yapıya sahiptirler. Üretilen her ne ise diğerlerinden yeni ve ayırt edicilik özellikleri taşıyan bir nitelikte olmalıdır. Peki sadece düşünmek ve ona hayat vermek yeterli mi? İkarus Yazılım tarafından projelendirilen, tasarımlarınızın özgün ve yeni olup olmadığının Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanan tasarımlar ile karşılaştırabilmesi için hazırlanan özel bir tarama sitesidir.sisteme üye girişi yaptıktan sonra tasarım adına, başvuru sahibi adına ve Locarno sınıfına göre arama yapabilir, aynı zamanda sektördeki tasarımsal gelişimleri, rakiplerinizin durumlarını ve yenilikleri görebilirsiniz. c Kitap 7

10 DİKEY DÜNYANIN HAKİMİ: Asansör 19. yüzyılda bazı maden ocakları ve fabrikalarda gerekli malzemelerin taşınması için sadece yük asansörleri kullanılıyordu. Kentlerdeki yapılar insanların merdivenlerle yukarı çıkabileceği yükseklikte 5-6 katlı yapılıyordu. 19. yüzyılda buhar gücü ile çalışan, can güvenliğini tehlikeye atmayan asansörler kullanılmaya başladı. Bu asansörlerde buhar makinesi bir tamburu döndürüyor, asansör kabinini çeken halatta tıpkı makaralı balık oltalarında olduğu gibi bu tamburun üzerine sarılıyordu. Asansörü Gary Larson icat etmiştir. Yolcu taşıyan ilk asansör, 1743 yılında Versailles Sarayı'nda, Kral XV. Louis'nin özel dairesine monte edildi. Kral, ikinci katta metresi Bayan Chateauroux için bir daire hazırlatmıştı. Kendi dairesi ise bir alt kattaydı. Canı istediğinde kolay ve hızlı biçimde bir üst kata çıkabilmek için bu asansör projesini gerçekleştirdi. Kral, binanın dışında olan asansöre, dairesinin balkonundan biniyordu. Uçan iskemle diye adlandırılan bu ilk asansör, bazı ağırlık dengeleriyle hareket ediyor ve insan gücüyle çalışıyordu. 8 Bir iş merkezine yerleştirilen ilk asansör ise Elisha Graves Otis tarafından yapıldı. Bu asansör, 23 Mart 1857 günü, New York'un Broadway semtinde, 5 katlı bir binaya takıldı. Daha önceleri yük taşıyan asansörler yapan Otis, aynı zamanda insan taşıyan ilk asansörleri de üretti. Broadway'e yerleştirilen ilk asansörün maliyeti 300 doları bulmuştu. Asansörün kullanıldığı ilk otel ise New York'taki 6 katlı Fifth Avenue Hotel'idir. Sonraki dönemlerde New York'taki Equitable Life Assurance Building'e asansör takıldı ve bu, bir iş hanına takılan ilk asansör oldu. Asansörlerin geliştirilmesi, ABD'de şehircilik ve mimarinin yeni boyutlar kazanmasına neden oldu. O güne kadar, yatay olarak büyüyen kentler, dikey olarak büyümeye başladılar. Başta New York olmak üzere birçok kentte yüksek binalar hızla çoğaldı. Teknik olarak uzun yıllar önce

11 düşünülen gökdelenler, yüksek hızlı asansörün bulunuşuyla hayata geçirildi yılında, Manheim Endüstri Sergisi'nde, Siemens ve Halske Şirketi, 22 metre yüksekliğinde bir binaya ilk elektrikli asansörü yerleştirdiler. Bir ay boyunca hiç arıza yapmadan çalışan bu asansör, bu süre içinde 8 bin kişiye hizmet verdi. Bazı kaynaklara göre ise Eski Roma'da İmparatorların saraylarında odalar arasında inip çıkan bazı dolapçıklar bulunmaktaydı. TÜRKİYE'DE ASANSÖR Burkhard Gantenbein ve Şeriki adıyla 1865 yılında kurulmuş olan Buga Otis Türkiye'de yaşayan en eski 7. firmadır. 1920'li yıllarda Wertheim (Avusturya) firmasının Türkiye temsilciliğini alarak asansör, yürüyen yol ve yürüyen merdiven imalat, montaj ve servis alanında çalışmaya başladı. Sayın Eduard Matschnigg ve Sayın Özdemir Gülan önderliğinde birçok ilke imza atmış olan ve sektörün liderliği görevini üstlenmiş olan Gantenbein, 1991 yılında Otis ile ortaklık kurdu. Türkiye'de monte edilmiş en eski asansör, Pera Palas Oteli'ne Otis tarafından monte edilmiş olan asansördür. Asansör 2010 yılında Buga Otis tarafından modernize edilerek yeniden hizmete verilmiştir. 9

12 Safranbolu'daydık Güzel havaların sona ermeye başladığı günlerde hem sonbaharı değerlendirmek, hem de farklı bir hafta sonu geçirmek amacıyla Safranbolu ve Yörükköyü'ne gittik. Ankara'dan sabah erken saatte yola çıkarak ilk durağımız olan Safranbolu'ya vardık. Dünya Miras Listesi'nde yer alan tarihi evlerini, konaklarını gezdik. Son olarak 750 yıllık geçmişiyle en eski köy unvanına sahip Yörük Köyü'nün mükemmel sokakları arasında dolaştık. Son derece keyifli geçen bir gezinin ardından Ankara'ya geri döndük.

13 IP Expo Fuarı Her yıl düzenlenen IP Expo Fuarı bu yıl ilk kez İtalya'da gerçekleştirildi. 24 Eylül 2012, Pazartesi günü Avrupa'daki pek çok ülkeden uzman, Parma'ya gelerek meslektaşlarıyla toplantılara ve seminerlere katıldı. Etkinliğe şirketimizden Avukat Işılay Cengiz ile Uluslararası Marka ve Tasarım Departmanı Müdürü Burçin Arslan katıldı. Grup Ofis 5. Geleneksel Fotoğraf Yarışması Şirketimizin çalışanları arasında gerçekleştirilen 5. Geleneksel Fotoğraf Yarışması'nda bu yılda çok başarılı fotoğraflar yer aldı. 1.lik ödülünü Kıvanç Ok, 2.lik ödülünü Şule Gözalan, 3.'lük ödülünü ise Kerem Gökmen kazandı. Diğer yarışmalardan farklı olarak çalışan oylamaları ile en çok oy alan fotoğrafın sahibi Sabriye Ustaoğlu mansiyon ödülünü aldı.her yıl olduğu gibi bu yılda birinci olan fotoğraf, Grup Ofis 2013 duvar takviminin görseli olarak kullanılacak Eylül Tasarım Koruması Konferansı Eylül tarihinde INTA sponsorluğunda Kopenhag'da düzenlenen Tasarım Koruması Konferansı'na Grup Ofis'i temsilen katılan Kıvanç Ok, tasarım koruması hakkındaki sunumlardan bilgi edinme, farklı ülkelerden konferansa katılım sağlayan vekillerle görüşme ve gündem konularını tartışma imkanı buldu.

14 Marka İle Bir Adım Önde Olmak Ekonomik rekabetin artık bir savaşa dönüştüğü günümüz ticaret dünyasında ulusal ve uluslararası alanda varlığını duyurmak, rakiplerinden farkını kanıtlamak ve tüketicinin zihninde yer etmek için markalaşma, bir kurumun en önemli yatırımlarından biri haline gelmekte ve şirketlerin gücü, sahip oldukları maddi varlıklardan çok, markalarının değeriyle ölçülmektedir. Markalaşmada, ürün ya da firmaya kişilik kazandırılması önemlidir. Marka kişiliğinin tüketicilerin satın alma kararları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Tüketicinin söz konusu markalı ürünleri kullanması ya da söz konusu marka/firmadan alışveriş yapması mevcut ya da özlem duyduğu yaşam tarzını, başkalarına göstermek istediği farklılığını ifade etmesine olanak tanımaktadır. Marka kendini hedef kitleye kişiliği ile kabul ettirir. Örneğin markada zirve noktasına ulaşmış küçükten büyüğe herkesin bildiği Coca Cola ve Mercedes örneklerindeki kişilikleri ele alacak olursak. Mercedes konforu seven, güçlü, büyük sorunlarda dayanıklı, dış görünüşüne önem veren, eli açık (yakıt konusunda),hemen pes etmez, gösterişli, orta yaşlı bir erkek imajı vermektedir. Coca Cola'nın da kişiliğini hayal ettiğimizde eğlenceyi seven, aynı zamanda 12 eğlendirmeyi bilen, kıpır kıpır, her ortama uyum sağlayabilen, hayat dolu Tülay Doğru bir insan profili Marka ve Tasarım çizmektedir. Her iki Danışmanı örnekte de görüldüğü gibi belirtilen özellikler hem insan hem de marka için kullanılabilir. Marlboro lights kadınsı, Marlboro ise daha erkeksi bir havaya sahiptir. Bunu oluşturan yine markanın kişiliğidir. Markalar açısından önemli olan nokta önce bu kişiliği oluşturmak ardından bu kişiliği yönetmek olmalıdır. Markalaşma, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemekte ve markalaşmamış ürünlere göre rekabette avantaj sağlamaktadır. Tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik satın almalarında sepetlerinde markalı ürün olmasına dikkat ederler. Çünkü markalaşmış ürün, tüketicinin alışverişinde, standart kalite ve hizmet garantisi içerdiği algısı yaratarak, markalaşmamış ürün ve firmalara tercih edilmesine sebep olmaktadır. Marka tüketicinin korunmasını sağlar, ürün satın alımından sonra tüketici eğer ürünle ilgili sorunla karşılaşırsa yasalara uygun olarak hakkını arayabilir. Tüketicilerin markalı ürünleri

15 kullanması, psikolojik olarak tatmin olmasına, saygınlık kazanmasına olanak sağlar. Markalaşmada iletişim kanallarının etkin kullanılması veya kendi iletişim kanallarının oluşturulması önemlidir. İletişim olmadan ve iletişim tekniklerini bilmeden bir marka yaratmak olanaksızdır. Marka yaratırken amaç, müşterilere ulaşmak ve onların ilgisini markamıza çekmek olduğuna göre marka yaratma aşamasının öncesinde ve sonrasında sık sık başvurulacak teknikler iletişim teknikleri olmaktadır. Marka sahibi, tüketici ile etkili iletişim kurarak, tüketicinin ürünü kullandığında nasıl hissedeceği algısını ön görerek, "araştırma ve geliştirme" planları uygulayarak müşterinin gelecekteki zevklerine uygun ürün ortaya çıkartır ve promosyon teknikleri uygulayarak bu yeni ürün karakterlerini veya ürünü bütün müşterilerinin bilgisine sunmaya gayret gösterir. Bir markanın kabul görmesi ve müşteri tarafından sadık bir biçimde satın alınması, iyi bir ün ve sürekli bir tutundurma faaliyeti ile mümkün olmaktadır. Tüketicinin ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla sadece içinde bulunulan zamanda değil, gelecek dönemlerde de belirli bir markayı tercih etmesi, satın alma davranışı bilinçli bir hale gelinceye dek, aynı markayı tekrar tekrar satın almayı sağlanması ile üretim maliyetlerinin çok üstünde satışlar gerçekleştirebilir. Yurtiçinde ya da yurtdışında marka olabilmiş, ürününü tanınmış ve güvenilir bir marka haline getirmiş irili ufaklı tüm firmalar, kendilerinden kat kat fazla üretim hacmi ve istihdamı olan ama markalaşamamış firmalardan çok daha yüksek kar marjları elde edip, sadece markaları üzerinden büyük bir artı değer yaratmış oluyorlar. Bu farkı yaratan şey ise, kalite ve güvenilirlik konularında kendini ispatlamış bir marka yaratabilmekte yatıyor. Sonuç olarak markalaşma, ürününüzü ve hizmetinizi farklılaştırır, ona değer katar, rekabet gücü kazandırır ve işinizi daha kârlı bir hale getirmenize yardımcı olur. Rakiplerinizden bir adım öne geçmenize olanak sağlar. Marka bir firmanın en stratejik yatırımlarından biridir. Markalaşmanın en önemli kısmı ise 'tescilli bir markaya sahip olmak' ve 'bu markaya yatırım yapmak'tan geçmektedir. Bu nedenle markalaşmayı yalnızca isim, sembol, tasarım gibi düşünmemek, riskli bir girişim anlamında değerlendirmek gerekmektedir. Bu konuda doğru marka nın seçimi, Türkiye ve Dünya'da tescil edilebilirlik kriterlerine uygunluğu, markanın kullanılacağı alanların eksiksiz tespit edilmesi önemlidir. Bu nedenle markalaşmanın ilk aşamasında Sınai ve Mülkiyet Hakları konusunda bilgili ve deneyimli marka danışmanları ile çalışmak yararlı olacaktır. Markalaşma sürecinde Grup Ofis Uzmanları ile bağlantıya geçebilir markanızın Türkiye ve Dünya'da tescil edilebilirliği ve diğer sınai mülkiyet hakları konusunda tüm detaylı bilgileri talep edebilirsiniz. 13

16 Konuk Marka Bu sayımızda Lescon Mali İşler Müdür Yardımcısı Sayın Ayhan Erbay ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizlere zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Bizlere markanızın geçmişinden kısaca bahsedebilir misiniz? Şirket olarak sektördeki varlığımız 1980'li yıllara dayanmakla birlikte, Lescon'un tarihi 1992 yılında başlar. Lescon olarak sektöre ilk adımımızı spor ayakkabısı üretimi ile attık, sonrasında Lescon'u tanınır ve güvenilir bir marka haline getirecek olan ilk çıkışımızı ise ilk halı saha ayakkabısını üreterek yaptık. Doksanlı yılların sonuna gelindiğinde Lescon spor ayakkabı sektöründe çeşitliliği ve kalitesi ile tercih edilen bir marka haline gelmişti. Takip eden yıllarda, marka misyonumuz gereği, ürün çeşitliliğimize spor giyim ürünlerini ve aksesuarlarını da ekleyerek, spor yapan veya spor giyinen tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına kaliteli bir şekilde cevap verebilecek bir marka haline geldik. Bu süreçte, marka olmanın ve çağdaş pazarlama yönteminin olmazsa olmazı olarak mağazalaşma ve bayi ağımızı arttırma faaliyetlerimize ağırlık verdik. Bugün Lescon, Türkiye ve yurtdışında franchise mağazalar dahil 40'a yakın konsept mağazası ve tüm Türkiye'ye yayılmış 600'den fazla bayisi ile sektördeki ilk ve tek Türk spor giyim ve ayakkabı markasıdır. 14 Türkiye ve dünyada birçok ünlü spor markası var bildiğiniz üzere, Lescon'u bu anlamda nasıl konumlandırıyorsunuz? Belirttiğiniz gibi sektörde birçok ulusal ve uluslararası spor markası mevcut, dolayısıyla rekabet üst düzeyde. Bu rekabette öne çıkmak ve tercih edilebilir olmak için, tüketicinin gözünde farklı bir konuma sahip olmanız gerekir. İlk sorunuza verdiğim cevapta da belirttiğim gibi Lescon'un ürün gamında eşofmandan tenis ayakkabısına, basketbol topundan futbol formasına, terlikten masa tenisi raketine kadar spor giyim ve aksesuarlarında tüketicinin ihtiyaç duyacağı tüm ürünler mevcut. Her sezon ar-ge faaliyetlerine verdiğimiz önem ile dönemin tüketici zevkine uygun, teknolojik üretim teknikleri ile oluşturulmuş, spor giyimin gereksinimlerine cevap verebilen ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Ürün geliştirmede sahip olduğumuz bu vizyon, Lescon'u Türkiye'de sektörün önde gelen markalarından biri haline getirmektedir. Sektörü ulusal markalar açısından incelerseniz ulusal spor markalarının sadece bir ürün çeşidine sahip olduğunu göreceksiniz; yani sadece spor ayakkabısı veya sadece spor giyim ürünleri üretmek gibi. Lescon ise tüm spor ürünlerini bir marka altında tüketicinin beğenisine sunabilen tek Türk markasıdır. Genellikle tanıtım olarak hangi kanalları kullanıyorsunuz? Özellikle Futbol dışında diğer alanlarda da aktiviteleriniz var mı? Ürünleriniz ne kadar kaliteli, ne kadar güzel olursa olsun, eğer tüketici sizi tanımıyorsa ve üstüne bir de yeterli satış ağınız yoksa emeğiniz karşılığını almanız pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzdendir ki, Lescon olarak kurulduğumuz günden bu yana markamızın tanıtımına çok önem verdik ve hem yazılı hem de görsel basında yer alan bir çok tanıtım ve reklam faaliyetinde bulunduk. Şu an için tanıtım faaliyetlerimiz içerisinde futbol mecra olarak ilk sırada yer almaktadır. Türkiye'de insanların futbola duyduğu ilginin düzeyi ve futbola yönelik bir çok

17 Kardemir Karabükspor'a ve Almanya Bundesliga takımlarından Eintracht Frankfurt'a yaptığımız teknik sponsorlukları, bu faaliyetlerimize örnek olarak gösterebiliriz. Başka sponsorlukları tabiî ki düşünüyoruz ve gelecekte bir Türk markası olarak Türk Milli Takımlarına sponsor olmayı arzu etmekteyiz. ürünümüzün bulunması bu tercihimizde belirleyici olmaktadır. Futbol dışındaki spor dallarında da zaman zaman çeşitli aktiviteler ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemlerde reklam ve tanıtım faaliyetlerinde çeşitliliğimizi arttırarak markamızın bilinirliğini üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Sponsorluklar konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce sponsorlukların reklama etkisi büyük mü? Başka sponsorluk düşünceleriniz var mı? Hem sponsorluk yaptığınız kurum veya projeye destek olunması hem de markanızın tanıtımına faydalı olması sebebi ile Lescon olarak özellikle son beş senedir bir çok sponsorluk faaliyetinde bulunduk. Dolayısıyla sponsorluğu sadece bir tanıtım aracı olarak değil aynı zamanda markamızın sosyal sorumluluk faaliyeti olarak görüyoruz ve bu şekilde değerlendiriyoruz. Şu ana kadar, Türkiye Süper Lig takımlarından İBB Spor, Gaziantepspor, Denizlispor, Diyarbakırspor, Manisaspor, Kasımpaşaspor ve Uzun vadedeki planlarınız arasında neler bulunmakta? Lescon olarak Türkiye dışındaki spor giyim piyasalarında da kalıcı yer edinmek istiyoruz; bu bizim en büyük hedeflerimizden biridir. Tabi bunun için ilk önce ulusal pazardaki yerimizi sağlamlaştırmak, tanınırlığımızı üst düzeye çıkarmak ve satış ağımızı; hem mağazalaşma hem de bayi anlamında ideal seviyeye yülseltmek istiyoruz. Çünkü, ulusal pazarda sahip olduğumuz marka gücünün, uluslararası pazardaki faaliyetlerimizde bizim için yönlendirici ve belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu yurt dışı açılımını gerçekleştirirken de, belli bir kurumsal plan ve pazarlama stratejisi içerisinde hareket etmek istiyoruz; çünkü idealimiz sadece ürünlerimizin yurtdışındaki reyonlarda yer alması ve satılması değil, Lescon'un yurtdışında ki tüketicilere bir marka kimliği ile sunulmasıdır. Bu da ancak doğru plan ve strateji ile mümkün olacaktır. Son olarak, Grup Ofis hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz? Grup Ofis ile olan işbirliğimiz Lescon'un kuruluşundan bu yana istikrarlı bir şekilde devam etmekte. Uzun zamandan beri süre gelen işbirliğimizde, markalarımızın ve tasarımlarımızın hem yurtiçinde hem de yurtdışında Grup Ofis tarafından korunuyor ve takip ediliyor olmasının her zaman memnuniyeti ve güveni içerisinde olduk. Bu bağlamda, tüm Grup Ofis ailesine desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. 15

18 Plasma Car bir yere varamadı Müvekkilimiz Bey Uluslararası Ticaret ve Otomotiv San. A.Ş.'nin distribütörlüğünü yaptığı, son dönemlerde ülkemizde oldukça yaygın ve popüler hale gelen çocuk arabalarının Bitene Kadar Bilgi Teknolojileri ve Ticert A.Ş. tarafından tescili alınmak üzere TPE'ye başvurusu yapılmıştır. Bir tasarım başvurusunun tescile bağlanabilmesinin olmazsa olmazı bu tasarımın yenilik ve ayırt edicilik özelliklerini bir arada taşımasıdır. Söz konusu bu tasarım, İlk olarak yurtdışında tanıtımına ve kullanımına başlanılan, yenilik özelliğini yitirmiş, son dönemde ülkemizde aileler tarafından çocukları için tercih edilen bir oyun aracıdır. Mucize çocuk arabası, plazma car, space car ya da swing car olarak da bilinen oyuncağın çalışma prensibi ve özelliği; üzerine oturmak suretiyle ayak ya da bacak ile hiçbir şekilde kuvvet uygulamadan sadece direksiyona uygulanan sağa sola çevirme hareketi ile hızlanan ve ileri doğru giden eğlenceli bir araba olmasıdır. Bu arabada pedal, pil ya da motor bulunmamaktadır. Üzerinde yer alan direksiyona uygulanan sağa ve sola döndürme kuvvetiyle hareket kabiliyeti sağlanmaktadır. Neticede, söz konusu başvurunun, yenilik ve ayırt edicilik özelliğinin bulunmaması nedeniyle iptalini sağlanmak üzere itiraz edilmesine karar verilmiştir. Şekil itibariyle karşılaştırıldıklarında ise itiraz edilen tasarım başvurusu ile dünya üzerindeki benzer tasarımlar arasında hiçbir şekilde farklılık bulunmadığı, bu tasarımların neredeyse birebir aynı tasarımlar oldukları itiraza eklenen belgelerle kanıtlanmıştır. İtirazı değerlendiren TPE, başvurusu yapılan tasarım ile itiraza eklenen eski tarihli belgelerde yer alan çocuk oyun arabalarının aynı olduğunu tespit ederek, itirazın kabulüne ve söz konusu tasarım tescilinin iptaline karar vermiştir. 16 Av. Filiz Cankat

19 Dizayn Farklılıkları Tescil Yolunu Açtı Müvekkillerimizden, ADVENT SOFTWARE INC, 1983 yılında Amerika'da kurulmuş, 30 yıla yakındır, yatırım yönetimi şirketlerine güvenilir çözümler sağlayan bir yazılım firmasıdır. Müvekkil aynı zamanda ticaret ünvanı olan ADVENT isminin ülkemizde de tescili için, Finansal ve/veya yatırım uygulamalarıyla ilişkili bilgisayar yazılımları; finansal yönetim, yatırım takip, portfolyo analizi, portfolyo yönetimi, yatırım raporlama, yatırım performans ölçümü, finansal araç ticaretinin takibi, mutabakat hesabı ve muhasebe alanlarında kullanılmak için bilgisayar yazılımları emtialarını içeren üç ayrı marka başvurusu yapmıştır. Söz konusu bu başvuruların hepsi yine Amerika'da yerleşik RECOTON AUDIO CORPORATION firmasının, ülkemizde 9.sınıfta aynı türden mallar için tescilli ADVENT markası sebebi ile reddedilmiştir. Bu red kararlarının hepsine ayrı ayrı dosyalanan itirazlarda, markaların farklı unsurlardan oluştuğu, farklı kompozisyonlara sahip olduğu, sektörel farklılıklarının bulunduğu belirtilmiştir. Ayrıca yine RECOTON AUDIO CORPORATION firmasının, Müvekkil markasının Türkiye'de tesciline izin verdiğini gösterir, yurtdışında bir çok ülkede geçerliliği olan ancak ülkemizde resmi bir geçerliliği olmayan, rıza mektupları, itiraza eklenmiştir. Söz konusu bu itirazlardan ADVENT ve ADVENT SOFTWARE için yapılan itirazlar nihai olarak reddedilse de; diğerlerinden farklı bir dizaynı olan ve farklı bir logo ile tescil edilmek istenen ADVENT markasının itirazı kabul edilerek, markanın Resmi Marka Bülteni'nde ilanına karar verilmiştir. Her ne kadar resmi bir niteliği ve geçerliliği olmasa da bu, dizayn farklılığı yanında, sunulan rıza mektubunun da Enstitü uzmanının kanaatine olumlu rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak eski marka sahibinin rızasının, aynı mallar için tescil edilmek istenen birebir ya da birebire yakın markalar için geçerli olmayacağı da bilinmektedir. Av. Işılay Şimsek Cengiz 17

20 Marka bulmaca 18

21 30. Sayının Cevapları 31. Sayının Kazananları 1. Sinan Şişeci Vatan Gıda 2. Şahin Aslan Gaziantep Fıstık Dünyası 3. Fatih Söğünmez Tekin Çorapları 4. Aylin Kutsal Severoğlu Mimarlık 5. Ebru Karakoç Derya Büro 31. Sayının Cevapları Marka Bulmacamızı eksiksiz çözen ve ekteki formu doldurarak nolu faksımıza ya da e-posta adresimize yollayan katılımcılar arasında Noter huzurunda yapılacak çekilişle 3 katılımcıya "Lescon" dan "Eşofman Takımı" hediye edilecektir. 15 Şubat Greenpeace 2. Harley Davidson 3. Hello Kitty 4. Lego 5. New Balance 6. Nivea 7. Sega 8. Shell 9. Timberland 10. Unicef 11. Ups 12. Wikipedia 19

Fuara yabancı ilgisi!

Fuara yabancı ilgisi! www bayimolurmusun.com Öncelikli hedefimiz; markalarımızın global pazarlarda yerlerini almalarıdır EYLÜL 2013 / SAYI: 60 / 7 YTL Fuara yabancı ilgisi! Balkan ve Ortadoğu lu İşadamları Fuarı na Geliyor!

Detaylı

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ KALE DEN KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ SUNUŞ GELİŞMEYE, YENİLİĞE VE SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEYE ARA VERMEDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ Kale Kilit ve Kale Endüstri Holding ailesi olarak 60 ıncı

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sahibi: Cemal ELMASOĞLU. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: İlhan BİLGEHAN. Editör: Pınar ERTEM

İÇİNDEKİLER. Sahibi: Cemal ELMASOĞLU. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: İlhan BİLGEHAN. Editör: Pınar ERTEM Sayı: 15 Yıl: EKİM 2010 BEYOND 1 İÇİNDEKİLER Avrupa Borç Krizi Bankacılık Kesiminin Kriz Performansı İnovasyonu Masabaşı Pazarlamacılarına Bırakmayın BClub Yavaş Şehir; Seferihisar Dragon s Den Türkiye

Detaylı

Kâr Getiren Patent Stratejileri PATENTLE KAZANMAK! Av. Ali ÇAVUŞOĞLU. 3. BASKI Ocak 2011, İstanbul. GRAFİK / TASARIM Seyit BOR

Kâr Getiren Patent Stratejileri PATENTLE KAZANMAK! Av. Ali ÇAVUŞOĞLU. 3. BASKI Ocak 2011, İstanbul. GRAFİK / TASARIM Seyit BOR Kâr Getiren Patent Stratejileri PATENTLE KAZANMAK! Av. Ali ÇAVUŞOĞLU 3. BASKI Ocak 2011, İstanbul GRAFİK / TASARIM Seyit BOR BASKI ve CİLT Fazilet Neşriyat www.fazilet.com.tr Av. Ali ÇAVUŞOĞLU Genel Müdür/Marka

Detaylı

Fibermak ve EVO II ye dünyanın en prestijli tasarım ödülleri verildi. şirket arasında. Ermaksan en büyük. ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır.

Fibermak ve EVO II ye dünyanın en prestijli tasarım ödülleri verildi. şirket arasında. Ermaksan en büyük. ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır. ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır. Yıl : 1 Sayı : 1 500 Ermaksan en büyük şirket arasında Fibermak ve EVO II ye dünyanın en prestijli tasarım ödülleri verildi ERMAG MAYIS 2014 1 08 Ermaksan En Büyük

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI TEMMUZ-AĞUSTOS 2013 SAYI: 69 "Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için değer yaratmayı sürdüreceğiz" Ali Haydar BOZKURT Toyota Türkiye Pazarlama ve

Detaylı

SAYI OCAK 2014 60 YILDIR DÖNÜŞÜMÜN KİLİT NOKTASI

SAYI OCAK 2014 60 YILDIR DÖNÜŞÜMÜN KİLİT NOKTASI SAYI 22 OCAK 2014 60 YILDIR DÖNÜŞÜMÜN KİLİT NOKTASI SUNUŞ GÜVENLİĞE AÇILAN KAPILAR Değişim artık çok daha hızlı yaşanıyor... Sokaklar, caddeler, binalar ve kentler dönüşüyor, çağa ve modern hayatın gereklerine

Detaylı

Pakpen, kalitesini uluslararası

Pakpen, kalitesini uluslararası Ekim/Kasım/Aralık 2012 - Sayı 22 TÜRKAK tarafından akredite edilen Pakpen laboratuvarı, daha profesyonel ve daha sistematik bir yapıya kavuştu Pakpen, kalitesini uluslararası standarda taşıdı İş Bankası

Detaylı

Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları...

Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları... KAPAK_EKO_girisim_MART.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 3/6/15 4:54 PM Page 1 Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları... Melek yatırımcılar hangi sektörleri gözlüyor? Melek yatırımcılar bir girişimde neleri arıyor?

Detaylı

Sermaye piyasası, orta, uzun ve sonsuz

Sermaye piyasası, orta, uzun ve sonsuz Önsöz Yıl:48 Sayı:564 MAYIS 2009 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Tahir BÜYÜKHELVACIGİL Genel Yayın Yönetmeni Dr. Zekeriya MIZIRAK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Y. Selim ÇELEBİ Yayına Hazırlayanlar

Detaylı

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz ÇANAKKALE TiCARET BORSASI MART 2013 SAYI 2 DERGİSİ Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz KALİTE POLİTİKAMIZ Tabi olduğumuz yasalar çerçevesinde, Kalite

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Büyük Veri Casper

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI 4 Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz 2012 kadolife1 2 kadolife2012 İçindekiler 4 - BAŞKANIN MESAJI 6- GÜNDEM: Kadoil Satış Toplantısı

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

Yıl:4 Sayı:10 Ocak-Şubat-Mart-Nisan 2013. Lafarge Dalsan Ücretsiz Yayınıdır. GREENGUARD ile ürünlerin kalitesi belgelendi...

Yıl:4 Sayı:10 Ocak-Şubat-Mart-Nisan 2013. Lafarge Dalsan Ücretsiz Yayınıdır. GREENGUARD ile ürünlerin kalitesi belgelendi... Yıl:4 Sayı:10 Ocak-Şubat-Mart-Nisan 2013 Lafarge Dalsan Ücretsiz Yayınıdır. GREENGUARD ile ürünlerin kalitesi belgelendi... Başyazı Timuçin Daloğlu - Genel Müdür Yardımcısı Hep daha iyisine layıksınız,

Detaylı

DİYALOG DİYARBAKIR BÖLGESİ

DİYALOG DİYARBAKIR BÖLGESİ OYDER - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yayın Organıdır. EKİM 2012 SAYI: 41 Nihat Sırdar: "Radyocu olmasaydım otomobil satıcısı olurdum" TÜVTURK, periyodik bakım ve servis kontrolleri talebinin artmasını

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Mevsimler Değişirken Sarıdan yeşile kaçan yaprakları ile hüznün kraliçesi sonbahar, yerini beyaz baş tacımız kışın güzelliklerine bırakırken değişen sadece mevsimler olmuyor. Her

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı

motivasyon Peter OPSVIK Gürhan BAKIRKÜRE Mehmet AUF MOSFED... Ahmet GÜLEÇ Ergonomi ve Tasarım... Bir Ofis Projesi... Motivasyon hakkında...

motivasyon Peter OPSVIK Gürhan BAKIRKÜRE Mehmet AUF MOSFED... Ahmet GÜLEÇ Ergonomi ve Tasarım... Bir Ofis Projesi... Motivasyon hakkında... 205 / Office Magazine bir OMSİAD yayınıdır Ergonomi ve Tasarım... Peter OPSVIK Bir Ofis Projesi... Gürhan BAKIRKÜRE MOSFED... Ahmet GÜLEÇ Motivasyona katkı sağlayan ürünler... Orgatec izlenimleri... Design

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte 19 TEMMUZ 2010 52 yıldır birlikte Borusan Mannesmann Boru iletişim dergisidir. Para ile satılmaz. Üç ayda bir yayımlanır. 01 Sunuş 02 Bizden Haberler 08 Söyleşi: Ali Poyrazoğlu 12 Haber: Asım Kocabıyık

Detaylı

Ekim-Kasım-Aralık 2014. Sayı: 5

Ekim-Kasım-Aralık 2014. Sayı: 5 Ekim-Kasım-Aralık 2014 Sayı: 5 BİZDEN HABERLER Değerli Aksa Haber okurları ve sevgili çalışma arkadaşlarım, Adım adım 2014 yılına veda etmeye, 2015 yılına ise merhaba demeye yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Bir HMF Makina dergisidir. Üç ayda bir yayımlanır. Mart 2012 Sayı: 12 Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Başarılı iş ortağımız Arna Forklift GS Store da Hyundai yi tercih etti İÇİNDEKİLER H a

Detaylı

Mersin Büyükşehir Belediyesi TURCom Teknoloji İşbirliği Devam Ediyor Ramada Encore İzmir de TURCom Teknoloji İmzası

Mersin Büyükşehir Belediyesi TURCom Teknoloji İşbirliği Devam Ediyor Ramada Encore İzmir de TURCom Teknoloji İmzası ISSN 1303-0744 / 3 ayda bir yayınlanır / Nisan 2014 Server Mail Wifi Medya Sosyal Medya Telefon Ipsos un MDM Güvenliği TURCom Teknoloji den China Shipping Türkiye Acenteliği nin Tercihi TURCom Teknoloji

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı