T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yayınları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü. Proje Yöneticisi: Erol YANAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yayınları - 16. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü. Proje Yöneticisi: Erol YANAR"

Transkript

1

2 T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yayınları - 16 Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü Proje Yöneticisi: Erol YANAR Proje Koordinatörü: Aysu Müge YEŞİL Yayıma Hazırlama: Sema KATRAN Gaye ÖLÇEN Yeşim ERSÖZ Ali ERCAN Tashih: Mustafa TEMUR Elif SELÇUK Yapım ve Grafik Tasarım: Rıhtım Ajans - Baskı: Özel Matbaası ISBN: Baskı; Ankara, Mart Baskı; Ankara, Kasım 2012 Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Sayılı Fikir Eserleri Kanunu gereğince yazı ile izin almaksızın çoğaltılamaz. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü ile ilgili her türlü yorum ve önerileriniz için: Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı Hakkı Turayliç Cad. No: 5 Emek-Çankaya/ANKARA Tel: (0312) Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığının koordinasyonunda hazırlanıp sunulmuştur.

3 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

4 KOORDİNASYON VE YAYIMA HAZIRLAMA STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI Kenan BOZGEYİK - Strateji Geliştirme Başkanı Aysu Müge YEŞİL - Uzman Sema ÖNDER - Şef Gaye ÖLÇEN - Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Yeşim ERSÖZ - Memur Mustafa TEMUR - Uzman Yardımcısı Elif SELÇUK - Uzman Yardımcısı ÇALIŞMA GRUBU DLH İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Rasim ALICIOĞLU - Şube Müd. V. Yavuz YEĞİN - Yüksek Mühendis Serdar ÜNSAL - Yüksek Mühendis Cem KİBRİTÇİOĞLU - Mühendis Yakup UYSAL - Mühendis Halil ÖNGÖREN - Mühendis Murat FEYZİFAR - Mühendis Gülsen KİZİROĞLU - Mühendis L.Seval BİLTEKİN - Mimar Serkan UÇAR - Tekniker Aynur TAZE - Tekniker KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İlhan KAVASOĞLU - Şube Müdürü Sina KİZİROĞLU - Şube Müd. Yard. İbrahim KAYA - Şef Ali Rıza AKBOYRAZ - Şef Gülnur YAVUZ - Şef Murat Dursun BARUT - Şef Y.Adil ÖĞÜT - Şef Nurgül GÖKÇE - Şef Birol DEMİR - Şef Şükrü Serdar UMMAN - Mühendis Burhan İLHAN - Şehir Plancısı KARA ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Hüseyin YILMAZ - Gen.Müd.Yard. Ahmet GÜNER - Gen.Müd.Yard. Zafer DAĞLAR - Daire Başkanı M.Celal TÜMER - Daire Başkanı Yılmaz KILAVUZ - Daire Başkanı Yaşar ASİLER - Daire Başkanı İzzet IŞIK - Daire Başkanı Nurhan TÜFEKÇİOĞLU - Daire Başkanı Mahmut GÜRSES - Daire Başkanı Serpil HABİBOĞLU - Şube Müdürü Nihal KURAK - Memur TCDD İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Mehmet TURŞAK - Daire Başkanı Mehmet UYSAL - Şube Müdürü Halim ÖZGÜMÜŞ - Şube Müdürü Aydın YILMAZ - Şube Müdürü İsmail TOPÇU - Şube Müdürü Servet TEKİN - Şube Müd. V. Kamuran BASKIN - Baş Mühendis Hacer TULUMTAŞ - Uzman Mühendis Erdal AKGÜN - Uzman Mühendis Özer KUTLAY - Mühendis Esat KARADUMAN - Mühendis Çiğdem KÜÇÜK - Mütercim Şakir AKTAŞ - Başrepartitör DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gökhan SORKUNLU - Şube Müdürü Zerrin KURT - Şube Müd. V. Cansel BİÇEN - Şube Müd. V. Mehtap İYBAR - Şef Sevda TURHAN ER - Hava Trafik Kontrolörü Bahadır GÖBEOĞLU - Mühendis Fatih AKSOY - Mühendis Bünyamin Doğan - Mühendis Ahmet KÖSE - Mühendis Semih KARABULUT - Tekniker SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Burcu SULTAR - Mühendis DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI İsmail Hakkı GEDİKOĞLU - Uzman Tanfer TEMİZKAN - Şef KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Mustafa ÇALIŞKAN - Daire Başkanı HABERLEŞME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Erkin GÜNER - Daire Başkanı Muzaffer ÇALIŞKAN - Mühendis BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Nurdan ASLAN - Yüksek Mühendis TÜRKSAT ve Kablo TV Hizmetleri A.Ş. Anter TANRIVERDİ - Memur PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Cemal DİNÇER - Daire Başkanı Candan ŞENYÜZ - Şube Müdürü Burcu YILDIZ - Memur THY A.O Yasemin ÖZTÜRK POAŞ Alp KARAHAN - Müdür TÖSHİD Musa ALİOĞLU - Genel Sekreter

5 07 SUNUŞ (Bir Sözlüğü Olmak ) 08 GİRİŞ (Bir Yerde Bir Sözlük Varsa) 11 KARAYOLU TERİMLERİ 80 KISALTMALAR (Karayolu) 90 DEMİRYOLU TERİMLERİ 141 KISALTMALAR (Demiryolu) 150 HAVAYOLU TERİMLERİ 256 KISALTMALAR (Havayolu) 287 DENİZCİLİK TERİMLERİ 339 KISALTMALAR (Denizcilik) 351 HABERLEŞME TERİMLERİ 385 KISALTMALAR (Haberleşme)

6

7 BİR SÖZLÜĞÜ OLMAK Bütün uygarlıkların yükselmesinde yolun ve yol kavramının kaldıraç etkisi vardır. Haberleşme de bu yol kavramının içindedir. Yazı ve yazılı kültür, uygarlıkların evrensel bir anlam kazanmasında, gelecek kuşaklara aktarılmasında en az yol kadar önem arz eder. Diğer yandan, ulaşım ve haberleşme, doğası gereği toplumun bütün kesimlerini birebir etkilediği kadar, ülkenin içinde bulunduğu bölgeden başlayarak o ülkeyle ticari, sosyal ve kültürel ilişkisi olan ülkeleri de etkilemesi açısından evrensel bir niteliğe sahiptir. Ulaşımın her alanında, bilişim ve haberleşmede katettiğimiz mesafe sadece ülke olarak bizim kazancımız değil, içinde bulunduğumuz coğrafyanın da bir kazancıdır. Bugüne kadar ulaştırma ve haberleşme alanında eksikliğini hissettiğimiz bir sözlük çalışmasının yapılması da hem sektörümüz hem de literatürümüz açısından önemli bir kazançtır. Binali YILDIRIM T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ulaştırma ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü, alanında bir ilk olduğu kadar, ilgililer için bir başucu kitabı değeri taşımakta ve yabancı terimlere Türkçe karşılık önerilmesi bakımından da önem arz etmektedir. Anlamlandırma ve ad koyma önceliğine sahip olanların dünyada söz sahibi olduğu gerçeği akıldan çıkarılmamalıdır. Ulaştırma ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü çalışmasında emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

8 BİR YERDE BİR SÖZLÜK VARSA Sözlükler bir dilin envanteridir. O dilin söz varlığını göstermenin yanında, dili kullanan toplumdaki değişimleri de sözlüklerden izlemek mümkündür. Alan sözlükleri ise o alanda çalışmalar yapanlar için birincil kaynak olma özelliğine sahiptir. Ulaştırmanın tüm alt sektörlerini kapsayacak şekilde hazırlanan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü çalışmasının, önemli bir ihtiyacı karşılayan bir alan sözlüğü çalışması olacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışma, ulaştırma ve haberleşmenin her dalında gelişimin seyrinin de fotoğrafını vermektedir. Küreselleşme ile birlikte teknolojik gelişme çabaları tüm dünyaya hakim olmaya başlamış; ulaştırma ve haberleşme sektörüyle ilgili pek çok kavram, 21. yüzyılın karakteristiğini oluşturmuştur. Ekonominin can damarı olan ulaştırma ve haberleşme sektöründe yaşanan hızlı değişim çok sayıda yeni kavramın kullanımını da beraberinde getirmiştir. Dilimize eklenen bu yeni kavramlarda anlam birliğini sağlamak, bugüne kadar yapılmış çalışmaları gözden geçirmek ve güncellemek suretiyle hazırlanan bu çalışma için Bakanlığımız bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarının katılımı ile aşağıda isimleri belirtilen sektör çalışma grupları oluşturulmuştur: Karayolu Çalışma Grubu: Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü (KUGM) ve Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Demiryolu Çalışma Grubu: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii Anonim Şirketi (TÜLOMSAŞ), Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ) ve Demiryolları, Limanlar, Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü, Denizyolu Çalışma Grubu: Denizcilik Müsteşarlığı, DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM), Havayolu Çalışma Grubu: Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü, Haberleşme Çalışma Grubu: Haberleşme Genel Müdürlüğü (HGM), Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi (TÜRKSAT), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Posta Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT).

9 Sektör çalışma grupları, faaliyet alanlarına ilişkin verdikleri hizmetlerden, kullandıkları ekipmana ve hizmetten faydalananların bu hizmetleri alırken kullandıkları araçlara kadar geniş bir yelpazede kullanılan terimleri; Terim İngilizce karşılığı Türkçe açıklaması formatına uygun olarak düzenlemişlerdir. Ender olarak, açıklanmasına gerek görülmeyen bazı kelime veya deyimlerin yalnızca İngilizcesi verilmiştir. İngilizce kelimelerin imlâsında, dünya çapında daha geniş kabul görmesinden dolayı Amerikan İngilizcesi tercih edilmiştir. Ayrıca sektörde en çok kullanılan ve bilinmesinde fayda görülen kısaltmalar da; Kısaltma Açılımı Türkçe karşılığı formatına uygun olarak düzenlenmişlerdir. Sektörel çalışma grupları tarafından tamamlanan çalışmalar Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığına gönderilmiş ve bu çalışmalar incelenerek eksik görülen hususlar tespit edilmiş; gerekli düzeltme ve düzenlemeler yapılmıştır. Bakanlığımızın ortak çalışması olan bu sözlüğün, ancak onu kullananların katkıları ile geliştirilip zenginleştirilebileceği düşünülmektedir. Ayrıca gelişen teknoloji, ihtiyaçların değişmesi zaman içinde yeni sözcüklerin ve terimlerin eklenmesini de gerektirecek; dilimizdeki sadeleşme eğilimi de daha uygun karşılıkların bulunmasına ve yerleşmesine olanak sağlayacaktır. İkinci baskısını okumakta olduğunuz Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü kullanıcıların katkılarıyla her basımında daha da gelişecektir. Strateji Geliştirme Başkanlığı Proje Yönetim ve Koordinasyon Grubu

10

11 KARAYOLU terimleri

12 ada A ada / island Yayaların geçme ve durmalarına, taşıtlardan inip binmelerine yarayan, trafik akımlarını düzenleme ve trafik güvenliğini sağlama amacıyla yapılmış olan, araçların bulunamayacağı, koruyucu tertibatla belirlenmiş bölüm ve alan. adblue / adblue Dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu azot oksit salınımını azaltmak için kullanılan su bazlı üre çözeltisi. afuyman / scour Köprü ayağında oyulma. agrega / aggregate Belirli gradasyona ve kaliteye sahip kayaç parçaları, çakıl, kırmataş, kum vb. gibi mineral malzeme veya bunların karışımı. ağır kusurlu araç / gross defective Muayene sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit olunan araç. ağır taşıt / heavy vehicle Karayolu üzerinde seyreden otobüs, kamyon, kamyon+römork ve çekici+yarı römork tipi taşıtlar. ahşap ızgara / wooden grid Sağlam zemin üzerine oturan köprü temelleri altında kullanılan; zemin ile köprü temel tabanı arasında elastomer mesnet görevi görerek, zeminden yapıya aktarılan deprem kuvvetlerini sönümleyen ahşap eleman. ahşap kazık / wooden pile Taşıma gücü zayıf ve gevşek malzemelerden oluşan zeminler üzerine oturan köprülerin temel sistemlerinde kullanılan; zeminden yapıya aktarılan deprem kuvvetlerini sönümleyen ve yükü sağlam zemine aktaran ahşap elemanlar. ahşap köprü / wooden bridge Temel sistemi, ayakları ve döşemesi tamamen ahşap olan köprü. akaryakıt istasyonu / gas station, fuel station Araçların esas itibariyle akaryakıt, yağ ve basınçlı hava gibi ihtiyaçlarının sağlandığı yerdir. akıllı ulaşım sistemleri / intelligent transportation systems Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ulaştırma sektörüne uygulanması (trafik yönetimi, yol kullanıcılarını bilgilendirme, elektronik ücret toplama sistemleri vb). aks / axle Üzerinde bir veya daha fazla tekerleğin döndüğü, otomobil eksenine dik bir mil. akü / battery Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo ederek, devrelerine elektrikli alıcılar bağlandığı zaman bu kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren cihaz. alıştırma / adaptation Dere yatağından ya da sökümden çıkarılan orijinal köprü taşlarının birleşim yerlerinin düzeltilerek kullanılması. aliyman / alignment Yolun proje yatay hattındaki doğrusal kısmı. alt geçit / underpass Karayolunun diğer bir karayolu veya ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ 12

13 KARAYOLU terimleri araç muayene istasyonu demir yolunu alttan geçmesini sağlayan yapı. alt temel tabakası / subbase course Üstyapı temel tabakasını taşımak üzere taban zemini üzerine yerleştirilen, belirli fiziksel özelliklere sahip granüler malzemeden oluşmuş üstyapı tabakası. alüvyal zemin / alluvial soil Akarsuların süspansiyon içerisinde taşıması ve bunu takip eden sedimantasyonla çökerek oluşan zemin. ampatman / encasement Kademeli temel. ana kiriş / diaphragm Köprünün taşıyıcı boyuna kirişi. ana kontrol merkezi / main control center Otoyol ücret toplama sistemlerinin ve trafik yönetim sistemlerinin bağlı olduğu genel merkez. ana yol / main road (arterial road) Ana trafiğe açık olan ve bunu kesen karayolundaki trafiğin bu yolu geçerken veya bu yola girerken ilk geçiş hakkını vermesi gerektiği işaretlerle belirlenmiş karayolu. analiz süresi / analysis period İlk inşaat ve ileride yapılacak takviye dahil olmak üzere, değişik projelendirmelerin ekonomik karşılaştırmalarının yapıldığı zaman dilimi. ankraj yapılması / anchorage Uygulanan çekme yükünün yük taşıyan tabakaya aktarılması. anroşman / riprap Köprü ayaklarını ve akarsu kenarındaki yapıları oyulmaya karşı koruyan iri taşlarla yapılan tahkimat çeşidi. antifriz / antifreeze Suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek amacıyla motorun soğutma suyuna katılan etilen glikol gibi maddeler. anyonik bitüm emülsiyonu / anionic bitumen emulsion Bitüm emülsiyonlarında kullanılan emülgatörlerin bitümde çözünen kısmı negatif yüklü ise üretilen emülsiyon anyonik bitüm emülsiyonudur. aplikasyon / application Yol ekseninin veya yapının araziye uygulanması. ara soğutma / intercooling, aftercooling Turboşarjerden silindirlere giden havanın havayla (intercooling) veya suyla (aftercooling) soğutulması. araba / car Tekerlekli, motorlu veya motorsuz her tür kara taşıtı. araç / vehicle Karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adı. araç geçme / passing Trafikte aynı yönde seyreden araçlardan arkada bulunan aracın öndeki araç ya da araçları soldaki şeritten geçmesi. araç muayene istasyonu / vehicle inspection station Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edildiği, bunun için gerekli cihaz ve personeli bulunan ve araç muayenesinin yapıldığı ve muayene 13 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

14 araç muayene raporu kanallarının olduğu sabit yapıdaki tesisler. araç muayene raporu / vehicle inspection report Karayolu araçlarının özellikleri ve teknik bilgiler ile muayene sonuçlarının yer aldığı/işlendiği belge. araç sahibi / vehicle owner Araç için adına yetkili idarece tescil belgesi verilmiş veya sahiplik veya satış belgesi düzenlenmiş kişidir. araç tartı istasyonu / vehicle weigh station Araçların yüklü veya yüksüz olarak sabit veya taşınabilir cihazlarla tartıldığı yer. araştırma çukuru / test pit Yerinde deney yapmak ve örnek almak için açılmış olan çukurlardır. arazi deneyi / in-situ test Zemin ve kayaların bazı mühendislik özelliklerinin arazide belirlenmesine yönelik olarak yapılan deney. arazi taşıtı / land vehicle Karayolunda yolcu veya yük taşıyabilecek şekilde imal edilmiş olmakla beraber bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen motorlu taşıt. arazöz kamyon / sprinkler truck Sulama kamyonu. arızi servis / occasional service Düzenli yolcu taşımacılığı ve mekik servis tanımlarına girmeyen servis. ariyet malzemesi / borrow material Yarmadan çıkan malzemenin dolgu için yeterli miktarda veya uygun nitelikte olmaması halinde uygun bir malzeme ocağından alınan malzeme. ariyet ocağı / borrow pit Ariyet malzemesinin temin edildiği ocak. arka dikiz aynası / rear view mirror Arkadan gelen araçları görmeyi sağlayan ayna. arkadan çarpmalı kaza / rearend collision Aynı yönde giden araçlardan arkadan gidenin önündeki bir araca çarpması sonucu meydana gelen kaza tipi. arşivolt (süs kemeri) / archivolt Taşıyıcı kemerin üzerinde ve ona bitişik olarak yapılan dekoratif amaçlı dışa taşkın kemer. art çekim / post tension Kalıbın içine yerleştirilen öngerme donatılarının, beton döküldükten sonra, beton yeterli mukavemeti kazanınca germe işleminin yapılması. asfalt betonu / asphalt concrete Belirli gradasyondaki agrega ve filler ile bitümlü bağlayıcının belirli şartlarda karışımından meydana gelen yüksek niteliğe sahip bir sıcak karışım. asfalt distribütörü / asphalt distributor Bitüm emülsiyon püskürtme makinesi. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ 14

15 KARAYOLU terimleri ATA karnesi asfalt emülsiyonu / asphalt emulsion Bitümün su içinde uygun emülgatörler aracılığıyla dağılması ile oluşan malzeme. asfalt kaplama / asphalt pavement Mineral agrega ile bitümlü bağlayıcının karışımı ile elde edilen yol kaplaması. asfalt kazıyıcı / asphalt milling machine Ömrünü tamamlamış bitümlü sıcak karışım tabakalarının kazınması amacıyla kullanılan araç. asfalt plenti / asphalt plant Bitümlü sıcak karışım üretim tesisi. asfalt yol / asphalt road Karışım formülüne göre; kırılmış ve elenmiş değişik gradasyonda agrega ile bitümlü bağlayıcının plentte karıştırılarak temel üzerine, projesindeki profil ve en kesitine uygun olarak yapılan yol. asfalt yüzey tabakası / asphalt surface course Bir asfalt kaplamanın genellikle aşınma tabakası olarak da isimlendirilen en üst tabakası. asma köprü / suspension bridge Gelen yükün taşıyıcı halatlar aracılığıyla ana taşıyıcı kabloya ve ankrajlar vasıtasıyla zemin veya kayaya aktarıldığı köprü tipi. astar tabakası / prime coat Emici bir yüzeye uygulanmış, düşük vizkositeli sıvı asfalt. aşındırıcı / abrasive Kar ve buz mücadelesinde kullanılmak üzere en büyük dane boyu 9,5 mm den büyük olmayan elenmiş kum, kırılmış elenmiş ocak taşı, cüruf vb. malzemeler. aşınma (malzemede) / abrasion Yapı malzemelerinin yüzeylerinin çeşitli etkiler (hava, su vb.) nedeniyle bozulması. aşınma tabakası / wearing course Binder tabakası üzerine gelen ve üstyapının en üst tabakasını oluşturan bitümlü sıcak karışım tabakası. ATA karnesi / ATA (temporary admission) carnet Uluslararası ATA sözleşmesi ve eşyanın yurt dışına çıkarılma amacına göre farklılık gösteren ek sözleşmeler kapsamında, taraf ülkeler arasında, başka herhangi bir belgeye gerek duyulmaksızın, eşyanın geçici olarak ithalat ve ihracatını sağlayan gümrük belgeleri. 15 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

16 ataşman (makinede) ataşman (makinede) / attachment Makineye takılarak, farklı işlerin yapılmasına olanak sağlayan ilave teçhizat. avan proje / preliminary design Projenin uygulamadan önceki, kesinleşmemiş hali. ayırıcı / separator Taşıt yollarını veya yol bölümlerini birbirinden ayıran, bir taraftaki taşıtların diğer tarafa geçmesini yasaklayan, engelleyen veya zorlaştıran karayolu yapısı, trafik tertibatı veya gereci. ayrılma şeridi (yavaşlama şeridi) / deceleration lane Bir platformdan ayrılacak olan bir taşıtın hızlı trafik akımından ayrıldıktan sonra ilerideki kurba güvenle girmek için yavaşlamasını sağlayan bir hız değiştirme şeridi. azami ağırlık / maximum weight Taşıtın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığı. azami dingil ağırlığı / maximum axle load Araçların karayolu yapılarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan dingil ağırlığı. azami toplam ağırlık / maximum total weight Araçların karayollarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan toplam ağırlık. baba taşı / king post stone Köprübaşlarına ve korkuluğun başlangıç kısımlarına konulan özellikli taşlar. B bağ kirişi / transverse beam Kolonların burkulmasını önlemek için, kolonlar arasına yapılan altyapı elemanı. bağlantı pimi / king pin Yarı römorkun çekicinin beşinci tekeri ile bağlantısını sağlayan ve dövme çelikten mamul bir parça. bağlantı yolu / link road Bir kavşak yakınında karayolu taşıt yollarının birbirine bağlanmasını sağlayan, kavşak alanı dışında kalan ve tek yönlü trafiğe ayrılmış olan karayolu kısmı. bakım ekibi / maintenance team Şube hudutları içindeki yollarda bakım ve onarım hizmetlerini yürütmek üzere bakım işçilerinden oluşturulan ekip. bakım işçisi / maintenance worker Bakım hizmetlerini yerine getiren sanat sınıfı personel. bakımevi / maintenance center Şube şefliklerine bağlı olarak yol bakım hizmetlerini yürüten birim. banket / shoulder Yaya yolu ayrılmamış karayolunda, taşıt yolu kenarı ile şev başı veya hendek iç üst kenar arasında kalan ve olağan olarak yayaların ve hayvanların kullanacağı, zorunlu hallerde de araçların faydalanabileceği kısım. barbakan / weep hole Yapının arkasından gelen suyu boşaltmak üzere istinat duvarları üzerinde bırakılan drenaj elemanı. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ 16

17 KARAYOLU terimleri beton katkı malzemesi basık sivri kemer / lowered pointed arch Üzengi çizgisini beşe bölerek ortadaki bölümün iki noktasından karşılıklı olarak çizilen daire yaylarının kesişmesi ile meydana gelen ve Türk mimarisinde çok kullanılmış olan kemer tipi. basit kirişli köprü / simple beam bridge İki serbest uçtan elastomer mesnetlere oturan ve sürekli olmayan (moment aktarmayan) ana kirişlerle yapılan köprü sistemi. basit plak köprü / simple slab bridge İki serbest uçtan elastomer mesnetlere oturan ve sürekli olmayan (moment aktarmayan) beton plak döşeme ile yapılan köprü sistemi. başkası hesabına yapılan taşıma / transport for the account of someone else Bir taşımacılık işletmesi tarafından ücreti alınmak suretiyle gerçekleştirilen taşıma işlemi. başlangıç-son etüdü / origin-destination study Bir bölgedeki yolcu ve yük trafiğinin seyahat başlangıç ve bitiş noktaları hakkında bilgi toplama amaçlı yapılan etüt. Yol kenarı anket uygulama yöntemi, plaka kayıt yöntemi, posta ücreti ödenmiş kartlar yöntemi gibi çeşitli yöntemler uygulanır. başlık kirişi / bent cop Köprü ayaklarının üzerinde bulunan ve ana kirişleri taşıyan altyapı elemanı. bekoloder, bekokepçe / backhoe loader Önünde yüklemeyi sağlayan kepçe, arkada kazıcı makinesi. kısımdan oluşan iş beşinci teker (çeki tablası) / fifth wheel Çekici kamyon şasileri üzerinde, aracın boyuna monte edilmiş ve yarı römorkların bağlantı pimi (king pin) adı verilen bağlantı elemanını içine güvenli bir şekilde kilitleyecek halde tasarlanmış olan bir parça. beton / concrete Çimento, agrega, su ve gerektiğinde kimyasal ve mineral katkıların uygun oranlarda ve homojen olarak karıştırılmasıyla oluşturulan, başlangıçta plastik kıvamda olup şekil verilebilen, zamanla çimentonun hidratasyonu ile katılaşıp sertleşerek mukavemet kazanan bir yapı malzemesi. beton katkı malzemesi / concrete additives Betonun bazı özelliklerini iyileştirmek veya betona özel nitelikler kazandırmak amacıyla kullanılan ince malzeme. 17 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

18 beton kemer köprü beton kemer köprü / concrete arch bridge Ana açıklığı kemer şeklinde olan, basınca çalışan köprü sistemi. beton sökülmesi / peel off Betonun çeşitli nedenlerle ufalanıp dökülmesi. bezeme (süsleme) / ornament Mimarlık ürünü ve her tür kullanım eşyası üzerinde süsleme amacıyla yapılan çalışmaların tümü. bifuel araç / bi-fuel vehicle İki farklı yakıt ile çalışabilen araç. Farklı yakıtlar farklı depolarda muhafaza edilirler. Yakıtlardan biri benzin veya mazot, diğeri ise CNG, LPG veya hidrojendir. bilgi işaretleri / informatory signs Yol kullanıcılarını, yol ve çevresi ile yol güzergâhında bulunan yerleşme birimleri ve yolculuk sırasında gerekebilecek diğer yardımcı hizmetler hakkında bilgilendiren işaretler. binder tabakası / binder course Temel tabakası üzerine gelen bitümlü sıcak karışım tabakası. binek oto / riding automobile Esasen insan taşıma amacına yönelilk olarak tasarlanmış otomobil. birim iş / unit work Keşif özetinde ismi ve fiyatı bulunan, ölçü ve ödenmesi ayrı yapılan iş kısımları. birim maliyet / unit cost Yol bileşenlerinin yapım, bakım, işletme vb. harcamalarının birim cinsinden maliyeti. birim taşıt / unit vehicle Yarı römorku veya römorkuyla birlikte çekiciyi veya araç tescil belgesinde römork takabilir ifadesi varsa römorkuyla birlikte veya tek başına kamyonu ifade eden terim. bisiklet / bicycle En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya tekerleği döndürmesi suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıt. bisiklet yolu / bicycle road, cycle track Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmı. bitüm / bitumen Ham petrolün rafine edilmesinden elde edilen ya da doğal asfalt olarak bulunan, hemen hemen ya da tamamen toluende çözünen ve ortam sıcaklığında çok viskoz ya da katıya yakın olan, görünürde buharlaşmayan, adeziv ve su geçirmeyen malzeme. bitüm emülsiyonu / bitumen emulsion Bitümün su içinde uygun emülgatörler aracılığıyla dağılması ile oluşan malzeme. bitümlü bağlayıcı / bituminous binder Ana bileşeni bitüm olan bağlayıcıların tümünü kapsayan malzeme. bitümlü temel tabakası / bituminous base course Bağlayıcı veya bağlayıcısız bir temel tabakası üzerine inşa edilen bitümlü bağlayıcılı sıcak karışım tabakası. bombe (yol çatı eğimi) / camber Yol platformundaki suların yüzeysel drenajını sağlamak amacıyla yol enkesitinde eksenden iki kenara doğru uygulanan negatif eğim. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ 18

19 KARAYOLU terimleri brükner bordür / kerb, curb Kaldırım ve refüjleri yoldan ayırmak ve yol yüzeyine gelen suları rögarlara iletmek vb. amaçlarla, kaldırım ve refüj kenarlarına dizilen çeşitli boy ve kesitlerde betondan imal edilen yapı elemanı. bosaj / bossage Antik duvar örgüsünde dikdörtgenler prizması biçiminde yontulmuş taş bloklarının hafif dışbükey bırakılmış, kaba ya da düz olarak işlenebilen ön yüzlerine verilen ad. boş giriş / unladen entry Boş bir aracın yük veya yolcu almak ve aracın kayıtlı olduğu ülke topraklarına bu yük veya yolcuyu bırakmak için diğer ülkenin topraklarına girmesi. boşaltma / unloading Yükün araçtan indirilmesi. boşaltma gözü (hafifletme gözü) / discharcing cell Feyezan durumunda çalışan ve aynı zamanda köprü ayaklarına aktarılan yükleri azaltmak amacı ile açılmış göz. boşluklu plak köprü / hollow slab bridge Tabliyesinde boşluk bulunan köprü. bowstring köprü / bowstring girder bridge Ana taşıyıcı sistemi beton kemer olup, ara çubuklar ile üstyapıyı taşıyan köprü sistemi. boya ve cam küreciği tabancaları / paint and glass bead spray gun Boya ve cam küreciğinin yola atılmasını sağlayan ekipmanlar. boykesit / profile, longitudinal section Yol ekseninin düşey düzlemdeki izdüşümü veya kotlu yol ekseni. boyuna devamlı çizgi / longitudinal continuous line Şerit çizgilerinde boyuna devamlı çizgi trafikte seyir halinde taşıtların önündeki araçları geçmemeleri gerektiğini belirtir. boyuna kesikli çizgi / longitudinal dashed line Trafikte seyir halinde taşıtların önündeki taşıtları geçebileceklerini belirten çizgi. boyuna paralel devamlı iki çizgi / longitudinal double continuous line Trafikte seyir halinde her iki yöndeki trafikte de öndeki araçların geçilemeyeceğini belirten çizgi. bölünmüş yol / dual carriageway, divided road Bir yöndeki trafiğe ait taşıt yolunun bir ayırıcı ile belirli şekilde diğer yöndeki taşıt yolundan ayrılması ile meydana gelen karayolu. brükner / mass haul diagram Yarmadan dolguya veya ariyetten dolguya ve yarmadan depoya yapılacak en ekonomik taşımaların ve bunların mesafelerinin grafik gösterimi. 19 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

20 buzla mücadele buzla mücadele / ice removal Yağan karın buzlaşmasını ya da yol sathındaki nemin ve suyun buzlaşmasını önlemek amaçlı tuz yada tuzaşındırıcı ile yapılan çalışma. büz (boru) menfez / pipe culvert Yüzeysel drenaj için kullanılan daire kesitli demirsiz yapılar. C canlı bitkisel siper / living tree fence Bitkisel kar siperi. cep / lay-bay Taşıtların kısa süreli duruşlar için faydalandıkları belirli uzunluktaki genişletilmiş yol kısmı. CMR belgesi / CMR road waybill CMR anlaşmasının hükümlerini kabul eden ülkelerce kullanılan bir karayolu taşıma belgesi. Ç çaplanmış moloz taş / hammerdressed rubble stone Kenarları çekiçle düzeltilmiş dikdörtgen ya da çok kenar yüzlü düzgün yüzeyli taş. çarpacak / bolster Taşların kenarlarındaki fazlalıkları düzeltmekte kullanılan geniş ağızlı taşçı aleti. çarpma yastığı / crash cushion Genellikle refüj başlarında kullanılan ve kaza anında aracın içerisinde bulunanların maruz kalacağı şiddeti azaltacak şekilde tasarlanan ekipman. çatlak / cracks Asfalt kaplamanın taşıma gücünü kaybetmesi sonucu yüzeyde oluşan bozulma şekli. çatlakların doldurulması / crack sealing Yol üstyapısındaki çatlakların bitümlü bağlayıcı malzeme ile doldurulması. çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) ön raporu / draft environmental impact assessment (DEIA) Çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarının sonuçlarını içeren ön rapor. çekici / truck tractor, road tractor Römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıt. çekme kazığı / tension pile Köprü temellerinde kullanılan ve kirişi kendine doğru çekerek sıkı bir zemine sabitleyen kazık. çelik ağ / steel wire mesh Taşıt yoluna şevlerden taş, kaya vb. düşmesini engellemek amacıyla kullanılan tel ağ. çelik kafes kirişli köprü / steel truss girder bridge Değişik tiplerdeki profilli demirlerin üçgenler oluşturacak şekilde levhalara bağlanması suretiyle imal edilen ana kirişlerle yapılan köprü sistemi. çelik kirişli köprü / steel bridge Kirişleri çelik malzeme ile yapılan köprü. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ 20

21 KARAYOLU terimleri çok bölmeli gaz konteyneri çelik kutu kesitli köprü / steel bax girder bridge Üstyapısı çelik saclardan kutu şeklinde oluşturulan köprü sistemi. çerçeve kiriş köprü / rigid frame beam bridge Üstyapısı ile altyapısı monolitik (beraber) çalışan ve kiriş ile tasarlanan köprü sistemi. çerçeve plak köprü / rigid frame slab bridge Üstyapısı ile altyapısı monolitik (beraber) çalışan ve tabliyesi plak olan köprü sistemi. çevre yolu / peripheral road Transit trafiğin kent merkezine girmeksizin geçişini sağlamak amacıyla yapılan ve kenti kuşaklayan karayolu. çığ durdurucular / avalanche arresters Çığın akışını yavaşlatmak ve durdurmak amacıyla çığ birikme bölgesinin üst sınırına yakın inşa edilen yapılar. çığ engelleri / avalanche retarders Çığ patikalarına inşa edilen, çığın hareket enerjisini dağıtarak çığ birikme bölgesinin küçültülmesini sağlayan yapılar. çığ saptırıcı yapılar / avalanche deflectors Çığın akış yönünü değiştirmek amacıyla inşa edilen sedde ve duvarlar. çığ tüneli / snow shed Yolu çığ etkilerinden korumak amacıyla yapılan tünel. çıkmalı kirişli köprü / cantilever beam bridge İlk mesnedin solunda, ikinci mesnedin sağında konsolu olan kirişli köprü sistemi. çıkmalı plak köprü / cantilever slab bridge İlk mesnedin solunda, ikinci mesnedin sağında konsolu olan plak tabliyeli köprü sistemi. çift tamburlu asfalt silindiri / double drum asphalt roller Metal yüzeyli iki adet silindire sahip asfalt düzleme aracı; çift bandajlı yol silindiri. çimento / cement Su ile karıştırıldığında hidratasyon reaksiyonları ve prosesler nedeniyle priz alan ve sertleşen bir hamur (pasta) oluşturan, sertleşme sonrası suyun altında bile dayanımını ve kararlılığını koruyan, inorganik ve ince öğütülmüş hidrolik bağlayıcı. çimento şerbeti / grout Çimentolu akıcı harç. çizgi çimlendirme / stripe sodding Dolgu şevlerinde çim parçalarının yola paralel olarak çizgiler halinde yerleştirilmesi işlemi. çizgisel harita / graphical, analog map Dijital özelliği olmayan harita, analog harita. çizgisel yük / line load Doğrusal yayılı yük. çok bölmeli gaz konteyneri / multiple element gas container Bir bağlantı elemanıyla birbirine bağlanan ve sabit bir yüzeye veya yere tutturulmuş birden fazla bölüm veya eleman içeren yapı. 21 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Ulaştırma ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü ile ilgili her türlü yorum ve önerileriniz için:

Ulaştırma ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü ile ilgili her türlü yorum ve önerileriniz için: Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, 2011 5846 Sayılı Fikir Eserleri Kanunu gereğince yazı ile izin almaksızın çoğaltılamaz. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Proje Yöneticisi: Kenan

Detaylı

KARAYOLU TEKNİK ŞARTNAMESİ

KARAYOLU TEKNİK ŞARTNAMESİ KARAYOLU TEKNİK ŞARTNAMESİ 2013 (YOL ALTYAPISI, SANAT YAPILARI, KÖPRÜ VE TÜNELLER, ÜSTYAPI VE ÇEŞİTLİ İŞLER) Her hakkı saklıdır. Bu Teknik Şartnamenin bir kısmı veya tamamı Karayolları Genel Müdürlüğü

Detaylı

BÖLÜM 1: ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ

BÖLÜM 1: ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ BÖLÜM 1: ULAŞTIRMA SİSTEMLERİ 1.1 GİRİŞ Bir ülkenin kalkınmasında, iyi tasarlanmış ulaştırma sistemlerinin varlığı hayati öneme sahiptir. Ulaştırma sistemleri deyince aklımıza ilk gelen sistem elbette

Detaylı

ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI

ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNŞAAT VE İKMAL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI TEBLİĞ NO: 292 Ankara 2008 ~ 0 ~ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ORMAN GENEL

Detaylı

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ (7) BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ (7) BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ (7) BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, can ve mal güvenliği yönünden;

Detaylı

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ I- GENEL Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 180 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 209 sayılı Kanun

Detaylı

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ EK İNŞAAT, MAKİNE TESİSATI VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ I- GENEL Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 180 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 209 sayılı Kanun

Detaylı

5846 Sayılı Fikir ISBN:978-975-493-032-0 Eserleri Kanunun. gereğince yazı ile izin almaksızın çoğaltılamaz. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

5846 Sayılı Fikir ISBN:978-975-493-032-0 Eserleri Kanunun. gereğince yazı ile izin almaksızın çoğaltılamaz. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. 5846 Sayılı Fikir ISBN:978-975-493-032-0 Eserleri Kanunun Müdürlüğü Yayınları-1 gereğince yazı ile izin almaksızın çoğaltılamaz. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Havacılık Terimleri Sözlüğü 1.Baskı;

Detaylı

JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ

JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ Ders Planı Yolun Tarihçesi YOL İNŞAATLARINDA ŞANTİYE YÖNETİMİ Karayollarında Kullanılan Terimler Yol

Detaylı

İNŞ 331 ULAŞIM 1. Dr. Neslihan SEÇKİN

İNŞ 331 ULAŞIM 1. Dr. Neslihan SEÇKİN İNŞ 331 ULAŞIM 1 Öğr.. Gör. G Dr. Neslihan SEÇKİN 1.GİRİŞ İyi bir karayolu ağının sağladığı ulaşım kolaylığı bir ülke için çok yönlü kalkınma açısından büyük bir itici güçtür. ilk insanlar için yer değiştirme

Detaylı

TANIMLAR. TRAFİK Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir.

TANIMLAR. TRAFİK Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. TANIMLAR TRAFİK Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. MÜLK Devlete, kamuya, gerçek yada tüzelkişilere ait olan taşınmaz mallardır. TANIMLAR KARAYOLU Trafik için

Detaylı

Yol yapım aşamaları. Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur.

Yol yapım aşamaları. Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Yol yapım aşamaları Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Yol projesinin hazırlanması sırasında aşağıdaki çalışmalar yapılır: 1-Yol güzergahının etüdü

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2011. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı

FAALİYET RAPORU 2011. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı FAALİYET RAPORU 211 Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı BAKAN SUNUŞU Binali YILDIRIM Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Karayolları Gelişiyor, Türkiye nin Çehresi Aydınlanıyor Kalkınmanın temel

Detaylı

ĐÇĐNDEKĐLER. HRS Tasarım Kriterleri

ĐÇĐNDEKĐLER. HRS Tasarım Kriterleri ĐÇĐNDEKĐLER 1. GENEL... 1 2. GEOMETRĐK TASARIM... 2 2.1 YATAY GÜZERGAH... 2 2.1.1 Genel... 2 2.1.2 Düz Hat Kesimleri (Aliyman)... 2 2.1.3 Kurplar... 3 2.1.3.1 Dairesel Kurplar... 3 2.1.3.2 Bileşik Kurplar...

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 1.1 Genel hükümler 1.1.1

Detaylı

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Yayın No: 43 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak

Detaylı

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01 Prof. Asım YEĞİNOBALI Temmuz 2009, ANKARA 1. BASKI TÇMB / ARGE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark, Cyberplaza C Blok Zemin, Kat

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DEMİRYOLLAR, LİMANLAR, HAVAMEYDANLARI İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAMEYDANLARI. PLANLAMA ve TASARIM TEKNİK ESASLARI

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DEMİRYOLLAR, LİMANLAR, HAVAMEYDANLARI İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAMEYDANLARI. PLANLAMA ve TASARIM TEKNİK ESASLARI T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DEMİRYOLLAR, LİMANLAR, HAVAMEYDANLARI İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAMEYDANLARI PLANLAMA ve TASARIM TEKNİK ESASLARI ANKARA, 2007 2 İÇİNDEKİLER Tanımlar... 13 1.Havaalanı Planlaması...

Detaylı

TASLAK AFET YÖNETİMİ İLE İLGİLİ TERİMLER Açıklamalı Sözlük

TASLAK AFET YÖNETİMİ İLE İLGİLİ TERİMLER Açıklamalı Sözlük AFET YÖNETİMİ İLE İLGİLİ TERİMLER Açıklamalı Sözlük Hazırlayanlar: Oktay ERGÜNAY Gazi Üniversitesi, Deprem Araştırma Merkezi, Ankara E-posta: oktayergunay@yahoo.com Polat GÜLKAN ODTÜ, Mühendislik Fakültesi,

Detaylı

,$1i$ :.4. ,'llra. a,l

,$1i$ :.4. ,'llra. a,l a,l :.4.,$1i$,'llra.' Türkiye nin İlk Beton Karayolları TÇMB / AR-GE / Y 09.02 Prof. Asım YEĞİNOBALI Ağustos 2010, ANKARA 2. Baskı ISBN 978-975-8136-27-8 TÇMB / AR-GE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark,

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44 YAPI SEKTÖRÜ İş Güvenliği El Kitabı Yayın No: 44 ISBN : 978-975-455-166-2 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının

Detaylı

Bu Teknik Şartname Karayolları Genel Müdürlüğü nün izni olmadan kısmen kopyalanıp çoğaltılamaz. BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI

Bu Teknik Şartname Karayolları Genel Müdürlüğü nün izni olmadan kısmen kopyalanıp çoğaltılamaz. BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI KISIM 201 201. AĞAÇ KESME, KÖK SÖKME VE TEMİZLEME İŞLERİ 201.01 Tanım Bu kısım; plan ve projelerde tanımlanan, yol yapım sınırları dahilinde yer alan her türlü ağaç, dal, çalı,

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi : 26.07.2002 Resmi Gazete Sayısı : 24827 (asıl) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike

Detaylı

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010 Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 Yayın Kurulu' nun 15.12.2009 tarih ve 62 sayılı kararı ve Başkanlık Makamının 16.12.2009

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 2007/12937 KARAR SAYILI BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK RESMİ GAZETE TARİH : 19 ARALIK 2007 ÇARŞAMBA SAYI : 26735 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 YÖNETMELİK Karar Sayısı

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ KULLANIM FONKSİYONLARINA GÖRE ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER KANLICA DEVLET ORMAN İŞLETMESİ ÖRNEĞİ

YÜKSEK LİSANS TEZİ KULLANIM FONKSİYONLARINA GÖRE ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER KANLICA DEVLET ORMAN İŞLETMESİ ÖRNEĞİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ KULLANIM FONKSİYONLARINA GÖRE ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER KANLICA DEVLET ORMAN İŞLETMESİ ÖRNEĞİ Or. Müh.

Detaylı

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ SAHA YÖNETİMİ VE İŞLETME KILAVUZU

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ SAHA YÖNETİMİ VE İŞLETME KILAVUZU Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ SAHA YÖNETİMİ VE İŞLETME KILAVUZU 2014 ÖNSÖZ Hızlı ekonomik büyüme, şehirleşme, nüfus artışı ve refah seviyesinin yükselmesi atık türleri ve miktarındaki

Detaylı

DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ DERSİ SORULARI

DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ DERSİ SORULARI DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ DERSİ SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi sürücü davranış modeli bileşenlerinden değildir? A) Hava koşulları B) Yatkınlıklar C) Hareket belirleyicileri D) Durumsal etkenler 2. Sürücü

Detaylı

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ I. KISIM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı