AŞK CENNETİ. Yazan : Gülay Sena Dündar

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AŞK CENNETİ. Yazan : Gülay Sena Dündar"

Transkript

1 AŞK CENNETİ Yazan : Gülay Sena Dündar

2

3 TEŞEKKÜR Desteklerinden ötürü biricik öğretmenlerim Funda Uvut, Aslı Tınmaz, Emine Kalkan, Serkan Dursunoğlu, Ali Mahir Ertuğrul a TEŞEKKÜRLER Kardeşimden öte gördüğüm Burcu Çetin, can dostlarım Emine Orhan, Meral Maden e TEŞEKKÜRLER Abim kadar çok sevdiğim Hüseyin Uslu ya TEŞEKKÜRLER. Ablalarım Emine Dündar Mutlu, Serpil Dündar Eminoğlu na TEŞEKKÜRLER Tanımadan sevdiğim arkadaşlarım Sultan Kılıçarslan, Pınar Özen, ve diğer hepsine TEŞEKKÜRLER. Ve adını vermediğim diğer isimsiz kahramanlara TEŞEKKÜRLER BAŞLANGIÇ Tüllerle bezeli gümüşi nişan kıyafetiyle boy aynasında durdu ve kendine baktı. isteksizce kıvırcık saçlarını düzeltti ve derin bir düşünceyle kalbini yokladı. müstakbel nişanlısı Tunç a karşı hiçbir şekilde duygusal bağ beslemiyordu. Ama bu kalbinin bile güvenmediği adamla uzun bir yola çıkacaktı. karanlıkta el yordamıyla yürümek gibi bir şeydi bu. genç kız boy aynasında kendini süzerken kıvırcık saçlarını sağ omzuna çekerek kendi kendine fısıltılarla konuşmaya başladı. Nefes Nefes MİRALAY Kararlı gözlerle aynaya baktı. bu nişan bu gece olacaktı. Kapının tıklatılmasıyla kendine geldi ve arkasını döndü. gelen biricik abisi Levent ti. belki de bu hayatta onu gerçek anlamda anlayan tek kişiydi o. genç kıza yaklaşarak ellerini tutup kız kardeşinin göz alıcı ışıltısını süzdü. Levent bu güzellikle herkesin gözü sende olacak. muhteşem görünüyorsun. Genç kız gülümsedi. sahte bir gülümsemeydi bu, mutlu olmadığı halde gülümsedi. Levent kardeşinin yüzündeki sahte gülümsemeyle birden ciddileşti. kararlı bakışlarıyla Nefes e destek olmak ister gibiydi.

4 Levent bak Nefes.. halâ vazgeçmek için şansın var. ben senin arkandayım. her zaman arkandayım bugün tek sözünle arkanda destekçin olarak seni koruyup kollayabilirim. yalanlarla dolu bir evlilik geçirmek istemeyişini anlayışla karşılarım. İşlerin canı cehenneme.! bu umrumda bile değil, biliyorsun. Nefes abi.. ben çok düşündüm ve böyle olması gerekiyor. Levent önemli olan nasıl olması gerektiği değil, senin ne istediğin. Bu sırada kapının nezaketen tıklatılmasıyla içeri Tunç girdi. bu sırada Levent ve Nefes in gözleri kapıda kilitlendi. Tunç Nefes.. sevgilim Tunç un gelişiyle bölünen konuşma bir daha toparlanamadı. Tunç un her hitap kelimesi Nefes in yüreğini yakıyordu. sevmediği birinin bu sözleri içini acıtıyordu. Tunç hazır mısın birtanem? Nefes ha, evet.. HAZIRIM Levent bu sözün üzerine söylenecek bir sözün kalmadığına inanarak el mahkûm odadan çıktı. Nefes Tunç a yaklaştı ve kol kola girerek odadan çıktılar. merdivenlerden inerken Nefes son kez bu gece nişanlanacağı adama baktı ve kararının ne kadar doğru olduğunu sorgulayarak basamakları indiler.. 4 AY SONRA. Yine aynı boy aynasının karşısındaydı genç kız. bu sefer her şey çok farklıydı. üzerinde şaşalı, kabarık ve bembeyaz bir gelinlik taşıyordu bu sefer. gümüşi nişan kıyafetinin yerini alan beyaz gelinlik Nefes in üzerine büyük bir sorumluluk yüklemişti.4 ay önce abisi sorduğunda verdiği kararın ne kadar yanlış ve boş olduğunu anlamıştı bir kere. Tunç un gerçek karakterini çözmüş gibiydi ve artık kararının yanlışlığını telafi etmek istiyordu. düğün alışverişlerinde Tunç un her konuda kendi fikirlerini kabul ettirmeye çalışarak kibar ama dominant bir tavır takınması, başka kadınlara bakışının farklılığı Nefes e onun gerçek yüzünü görmesini sağlamıştı.4 ay önce bu aynanın karşısında söylediklerini yine aynı yerde durarak yalanladı. Nefes Nefes MİRALAY ASLA OLMAYACAK! Abisinin sözlerinden de aldığı cesaretle kendine gelmenin farkındalığını yaşayarak resesif ve yumuşak başlı davranmamaya karar verdi genç kız. bu sefer boy aynasındaki bakışları bile değişmişti. daha şeytani bakıyordu ve kafasında bir plan belirmiş gibiydi. içeri Ümit ve Hale nin girmesiyle sessiz

5 ortamın gizemi bozuldu. Ümit ve Hale Nefes in arkadaşları olarak ona destek olmaya çalışıyorlardı. her ne kadar durumun farkında olsalar da, sahte bir destekti işte. Ümit biz geldik.! durumlar nasıl? heyecan var mı heyecan? Hale seninki de soru mu oğlum yaa? kız evleniyor, gelin olmuş gidiyor.. tabi heyecanlıdır. Nefes yaa,ne heyecan ama(!)şimdi sizden bir şey isteyeceğim. Ümit tabi prenses? Nefes ilk olarak bu odada konuştuklarımız bu odada kalacak. ikincisi; arabanı istiyorum Ümit. Ümit anlamadım prenses? yani, balayına çıkmak için benim arabam pek uygun sayılır mı, emin değilim(!)orası tartışılır (!) Nefes hayır Ümit. balayı yok, düğün de yok. sadece araban bahçenin dışında hazır bulunsun. Ümit firar mı?! Nefes kes sesini.! sadece dediğimi yap ve düğünden sonra Levent abime güvende olduğumu söyle. 4 ay önce indiği bu merdivenleri şimdi büyük bir özgüven ve kararlılıkla yeniden iniyordu. merdivenin başında kendisini bekleyen Levent in koluna girdi ve nikâh masasına doğru yolu yarılama çabasındaydılar. Levent Nefes in kulağına fısıltılarla pişman olacaksın Nefes! Nefes benim için endişelenme abi Nikâh masasındaki yolu yarıladıklarında Levent Nefes i Tunç un koluna emanet ettiği an içinde Nefes in sözlerinden hiçbir şey anlamadığı gibi kız kardeşinin sözlerindeki gizemi de sezmişti.

6 Nikâh Memuru Sizleri buraya, birbirini seven iki gencin hayatını sonsuza dek birleştirmek için toplamış bulunuyoruz. siz, Tunç MİRALAY Nefes KARAHAN ı karılığa kabul ediyor musunuz? Tunç EVET Alkışlarla yankılanan mekânın Nefes in vereceği cevabının sonrasında böyle olmayacağı kesindi. Nikâh Memuru siz; Nefes KARAHAN, Tunç MİRALAY ı kocalığa kabul ediyor musunuz? Nefes sahte bir gülümsemeyle mikrofona yaklaştı ve alaylı bir havayla kayıtsızca cevabını verdi. Nefes HAYIR! Alınan cevapla ortalığı uğultular kaplarken Nefes nikâh masasından kalkarak hızla Ümit in arabasına binip uzaklaştı. davetliler ayıplarcasına uğuldayarak kendi aralarında söyleşirken Tunç şoktaydı. Leventse kardeşinin atağı karşısında bir OH! çekip rahatladı. daha sonrasındaysa kendisini belli belirsiz bir endişenin kollarına bıraktı. -1- Yumruğunu sertçe masaya vurdu yaşlı adam. Siniri gözlerinden okunuyordu. Ünal bunu bize, ailemize nasıl yapar?!bu kız bu cesareti nerden alıyor?!! Herkes sessizleşmişti. Hiç kimse bir tepki verme niyetinde değildi. Yaşlı adamsa halâ kızının ihaneti karşısında büyük hayal kırıklığı yaşıyordu. Biran Tunç un yokluğu Ünal Beyin dikkatini çekmişti. Ünal Tunç nerde? Tunç un Babası Kendisini iyi hissetmiyordu. Kafasını dağıtıp hava almaya gitti. Geleceğini ze sanmıyorum. Ünal öylece dururken Tunç un babası Ünal a yaklaştı ve soğuk bakışlarla nezaketen Ünal a bakarak açıklama yaptı.

7 Tunç un Babası bu girişim ailemizin soyadını aşağıladı. Sanırım bu evlilik hiçbir zaman olmayacak. Çünkü biz vazgeçiyoruz. Kız almaktan da, şirket anlaşmasından da!üzgünüz Yaşlı adam önünden geçip giderken Ünal Bey gözlerini sıkıca yumdu ve ağzını bile açamamıştı. Çünkü karşısındaki adama hak veriyordu. Başını öne eğerek düşünmeye başladı. Ünal hiçbirinize nereye gideceğinden bahsetti mi? Hiç aradı mı? Sırma hiç aramadı baba Levent beni de Nevbahar ben bilseydim saklamazdım zaten kızım. Nerelerde şimdi? Ne yapıyordur? Ünal saçmalama be kadın. Bundan sonra, onun adını anmak yok! Ben onu bulana kadar! Ünal nereye saldıracağını bilemeden sinirle odayı arşınlıyordu. Ünal bana bakın, hele biliyorsa ve bana söylemiyorsa var ya.. Andım olsun ki gebertirim hepinizi.!!! Tabelası bile olmayan, köy gibi tarımsal ve çamurlu bir yolsa arabasıyla gidiyordu. Üzerindeki gelinlik onu ne kadar rahatsız etse de yanına kıyafet almayı akıl edememişti Nefes. Arabası biranda aniden durdu. Nefes şaşkınca bakakaldı. Nefes ne oldu şimdi? Genç kız arabayı yeniden birkaç kez çalıştırmaya çabalasa da başarılı olamadı. Nefes offf!allah Kahretsin yaa! istop etti. Neden oldu ki şimdi böyle yaa! Söylenerek arabadan inerken aynı şeyleri söyleyip duruyordu. Arabanın ön kapağını açıp ne olduğunu anlamaya çalışırken bile aynı şeyleri söylemeye devam ediyordu. Nefes niye istop etti ki bu şimdi yaa!!!offf!!

8 Arkasından gelen rahat ve umursamaz bir sesle irkildi genç kız. Benzini bitmiş olmalı. Nefes arkasını dönerek merakla baktı bu yakışıklı adama anda yakışıklılığı pek bağlamamıştı onu. Merakına yenilerek cevap verdi bu yedi yabancıya. Nefes ne?! Görkem biraz daha yaklaşarak işaret parmağıyla arabayı gösterdi. Görkem seni gördüm. Arabayı sürüşünde bir hata yoktu, biranda durdu. Çalıştırmaya çabaladığında da istop etti. Arabanın benzini bitmiş olmalı. Nefes peki nerden benzin alabilirim acaba? Genç adam bu soru üzerine kahkahalara boğuldu. Nefes ise böyle bir karşılık beklemediğinden afalladı ve anlamaya çalıştı. Görkem burası şehir merkezine falan benziyor mu küçük hanım(!)benzettiyseniz de ben söyleyeyim, burası şehir merkezi falan değil. Metruk bir yer Nefes peki bu Allah ın cezası yer neresi?!! İki elini gerin ve çaresiz bir şekilde iki yana açarken genç adam Nefes i dikkatle süzdü. Üzerindeki gelinlik dikkatini çekmişti. Görkem gerdek gecesinden kaçmış gibisin(!)müstakbel kocan yatakta iyi değil miydi yoksa(!) Genç adamın bu umursamaz, alaycı ve ahlâksız konuşmaları Nefes i delirtmişti. Nefes ne diyorsun sen ya?!bana bak, fütursuz sözlerin beni çileden çıkarıyor. Ne ahlâksız adamsın sen yaa!! Görkem Nefes i duymuyormuş gibi umursamaz ve rahat peki neden böylesin o zaman(!)kostüm partisinden falan mı firar ettin?

9 Nefes düğünden kaçtım, oldu mu?! Görkem hım. İlk tahminim doğruydu yani(!) Nefes in gergin ve sinirli bakışlarıyla konuşmasına devam etti genç adam. Görkem pek olmadı. Neden kaçtığını da söylersen olacak o zaman. Nefes neden bunu sana söyleyeyim ki? Görkem çünkü bana ihtiyacın var da ondan. Nefes hiç te ihtiyacım falan yok sana..! Görkem o zaman sana iyi şanslar kaçak gelin (!) Nefes inatçı bakışlarla Görkem e bakarken Görkem kendinden emin bir şekilde arkasını dönüp yavaş yavaş gidiyordu. Nefes biran için etrafına baktı. Etrafta ne bir insan vardı, ne de bir ev ıssız bir adada tek başına kalmış gibiydi. Az önce bu yabancının da dediği gibi metruk bir yerdi burası. İşte bunu anladığı an o katır inadının arasında bu cüretkâr yabancıya ihtiyacı olduğunu anladı. Görkem uzaklaşmaya devam ederken Nefes genç adamın arkasından seslendi. Nefes dur, tamam. Dur biraz! Görkem alayla gülümseyerek arkasını dönüp Nefes e baktı. Nefes ise ufak bir ayrıntıyı o adamla paylaşmanın bir zararı olmadığını düşündü. Nefes o adamı istemediğim için kaçtım. Görkem tekrar Nefes in yanına yaklaştı. Görkem sevmiyordun yani.. Nefes evet, ne olmuş?!

10 Görkem Hiiiç sadece böyle kaprisli, aksi, huysuz bir kızla evlenmek isteyen bir adamı merak ettim doğrusu(!)seni sevdiğine göre delirmiş olmalı(!) Nefes bana bak, canımı sıkıyorsun! Görkem sadece dürüst oluyorum. Nefes bu mu dürüstlük? Sen insanlara hakaret etmeyi dürüstlükten mi sayıyorsun?! Görkem bak, burda durup seninle çene çalmayı çok isterdim ama yapamayacağım. Benim de işlerim var. Nefes aman bu ıssız yerde ne işiyse hayret bir şey yaa!ya peki ben ne yapacağım bu Allah ın unuttuğu bu yerde?! Görkem evim şu ileride Nefes asla! Asla yabancı bir erkeğin evinde kalamam. Görkem iki omzunu da silkerek kaşlarını kaldırdı sen bilirsin. ama senin de dediğin gibi Allah ın unuttuğu bu yerde benzin bulup gitmen imkânsız. Görkem giderken Nefes e döndü ve işaret parmağını kaldırdı. Görkem ha bu arada, erkekler insan yemiyorlar (!) Görkem yine kendinden emin bir tavır takınarak giderken Nefes bezgince Görkem e seslendi. Nefes tamam Allah ın cezası, nerdeyse şu senin evin. Hadi gidelim Görkem gülerek Nefes e döndü ve beraber giderken genç kız Görkem in zafer kazanmış gibi sırıtmasına tahammül edemiyordu. Nefes ne gülüyorsun be?! Görkem gülmek için bir neden aramam.

11 Nefes delisin o zaman.! Görkem Hayır; ille de bir nedene ihtiyacımız varsa, hayat gülünce güzel(!) Nefes bana güldün biliyorum! Görkem yo (!) Nefes bana güldün! Görkem yo, sana gülmedim. Nefes evet, bana güldün.! Görkem hayır, sana gülmedim. Tunç altındaki kadını son kez dudaklarından şevkle öptü ve kadının üzerinden kalkarak yana geçti. Kendisini nikâh masasında terk eden müstakbel karısı Nefes e olan hıncını alır gibi sert davranmıştı seviştiği kadına. Biran yatakta düşünceli bir şekilde duraklayarak gözlerini tavana kilitledi Tunç. Yanında yatan yarı çıplak kadın bunu fark etmişti. neyi düşünüyorsun? Tunç seni düşünmediğimi biliyorsun. ne?! Tunç seni düşünmediğimi biliyorsun, bu yetmez mi? sen!

12 Tunç paranı al ve git. Beni uğraştırma. Kadının kendisine karşı şaşkın bakışlarının farkında olsa da kayıtsızca yataktan kalkıp giyinmeye başladı Tunç. bana bir fa*işe gibi davrandığının farkında mısın?! Tunç öyle değil misin zaten? beni E5 ten almış gibi davranıyorsun. Bunu hak etmiyorum! Tunç öyle mi(!)belki E5 ten almadım ama her adamın yatağına girdiğine göre onlardan bir kalite farkın yok belli ki Kadın bu ağır laflara tam cevap verecekti ki Tunç hazırlanmış çıkarken genç adamın telefonu çaldı. Tunç alo Ünal alo Tunç, nerdesin? Tunç kafamı dinliyordum. Bir şey mi oldu? Nefes geri mi geldi yoksa?!! Ünal hayır. Ama baban evlilikten vazgeçtiğini söyledi. Bu doğru mu? Tunç siz babamı kaile almayın. Ben iki cihan bir araya gelse de Nefes ten VAZGEÇMEM!!! -2- İçeri girdiğinde karanlık odayı ışığı yakarak aydınlattı genç adam. Ellerini yanındaki kaprisli ve hiçbir şeyi beğenmeyen kıza beğendirme çabasında olmadan naçizane ve umursamaz açtı. Görkem işte burası da benim fakirhanem.

13 Nefes bir göz atıp süzdü etrafı. Etrafa bakınırken dudaklarını büktü. Nefes sen burada yaşayabileceğine emin misin? Burası adeta ahır gibi de Görkem bunu bekliyordu. Bu cevabı beklediği için rahat, hazırlıklı ve umursamaz tavırlarında istikrar gösterdi. Görkem ben halimden memnunum. Evimi küçümsemeni kaprisli olmana veriyorum. Nefes kesin bir tavırla gözlerini devirerek evini küçümsediğimi de nerden çıkardın? Görkem dudak büküşünden olmasın sakın(!) Nefes gözlerini bilmiş bir tavır takınır halde devirerek evin fena değil, yani hoş. Hep böyle bir yeri hayal ettiğimi bile söyleyebilirim kuşkusuz kafa dinlemek için ideal bir yer. Ama şu güzel evin senin pasaklılığınla. Olmamış yani. Görkem böyle bir cevabı beklemiyordu işte. Karşısında ev kızlığından nasibini almamış bir kız olduğunu sanırken bu cevaplar genç adamı oldukça şaşırtmış olsa gerek Görkem ben mi? Pasaklı mıyım? Böyle bir teşhis koyduğuna göre temizlik anlayışın oldukça üst düzey, lüks (!) Nefes dalga geçme istersen, pişman olursun. Görkem tam karşılık verecekken duraklayıp bu yabancı kızın adını bile bilmediğini hatırladı. Görkem adını bile bilmiyorum. Nefes ben de senin Görkem arkadaşçı bir edayla elini uzatırken ben Görkem Nefes ben de Nefes dedi el sıkışarak. O an bir sessizlik olmuştu. İkisinin de gözleri birbirinin gözlerine kilitlenmişti. Genç kızın kahve rengi gözleri adeta genç adamın deniz mavisi gözlerinde kaybolmuş rengin esintisinde dalgalanmış

14 gidiyordu. Elleri bir süre birbiriyle bağlı kaldı iki yabancının. Birbirilerinin vücut ısıları, ten uyumu adeta kavurmuştu ikisini de Yürek Yangını Hem hiç tanımıyorken hep tanıyormuş gibi.. Hem de yıllardır tanışırken bile birbirine yabancılaşmak gibi Eksiltili cümlelerin yerine AŞK kelimesini koymamak, sevdiğinin adını koymaktır aşk Sarıldığında yıllarca öyle kalabilecek güçte olmak, ama eninde sonunda ayrılmak zorunda kalmaktır aşk Sevdiğinin bilmediği yönlerine vurulmak, yabancılığına aşık olmaktır aşk Belki de AŞK hep üç noktanın ardında gizlidir Bir süre öylece kaldıktan sonra Nefes, daha yeni tanıdığı bir yabancıyla bu kadar yakınlaşmasına bir anlam vermeyerek elini hafif bir dokunuşla, nazikçe geri çekti. Toparlandıklarında Görkem söze bodoslama girdi. Görkem giyecek bir şeyin de yoktur senin. Bir şeyler vereyim sana, şu garabet gelinlikten kurtul Nefes iyi olur eğer bana uygun bir bayan kıyafetin varsa Görkem duyduklarıyla kahkahaya boğularak genç kıza cevap verdi varsa mı? Burda moda evi ta da mağaza falan mı açtığımı sandın? Ya da ordan bakıldığında kadın gibi mi görünüyorum? Ordan öyle görünüyorsa, düzeltmek isterim(!)benim kışlık kazan ve spor pantolonlarımdan birini giyersin. Üzerine de üşümemen için soğuğa dayanıklı yelek veririm. İşte Görkem in sonbahar - kış kreasyonu(!) Nefes biran gerçekten insan olabileceğini sanmıştım ama yanıldım. Gerçekten görgüsüz bir ayısın sen.! Görkem bana bak küçük hanım ben görgüsüz değilim. Nefes pekâlâ o zaman, düzeltiyorum. Sadece ayısın.! Görkem seninle tartışmak isterdim ama çok uykum var. Ben gidip yatıcam. Sen karşındaki görgüsüz ayının yatağında yatarsın görgüsüz ayı da şu küçük odadaki sedirde yatar. Eee ne de olsa sen misafirsin ve bendeniz görgüsüz ayı da misafirperver biriyim.

15 Nefes bıkkınlık ve alayla karışık teşekkür ederim, göz dolduracak kadar misafirperver ve kibarsın gerçekten(!) Karahanların Yalısının önünde duruyordu Tunç. Düşünceli bir tavırla öylece bakındıktan sonra orda durmanın anlamsızlığını kavramanın bilinciyle yalının önünden hizmetçi tarafından ona açılan kapıdan içeri girdi. Hizmetçi hoş geldiniz Tunç Bey. Tunç hoş bulduk İçeri girdi. Herkes içerideydi. Levent Tunç u kapıdan içeri salona girerken görünce sinirlenmişti. Levent mırıldanarak geldi yine kılkuyruk! Ünal hoş geldin Tunç. Beni kırmayıp geldiğin için teşekkür ederim. Levent onu sen mi çağırdın baba?! Ünal evet, ne olmuş? Levent ne olmuşu mu var?!en son hatırladığına göre bu ortaklık ta bu evlilik te bozuldu. Yanlış mı hatırlıyorum yoksa(!) Ünal oğlum Tunç Nefes i seviyor ve bırakacak gibi de değil. Nefes in ona yaptıklarına rağmen onunla evlenmek istiyor. Levent ama Nefes istemiyor.! Sırma baba, ablam kaçtı. Bilmem farkında mısın? Nerden bulacaksın artık onu? Hem abimin de dediği gibi o da istemiyor. İsteseydi kaçmazdı zaten. Ünal İSTEYECEK! İstese de geri adım atmayacağız. Onu en yakın zamanda bulacağız.

16 Tunç bu işi bana bırakın Ünal baba. İğne dediğine de girse, Nefes i bulacağım benim KARIM olacak! Levent İÇİNDEN Nefes ÖLSE DE senin karın olmayacak.!! Görkem ve Nefes yatak odasındaydılar. Görkem kışlık kıyafetlerinden bir şeyler vermiş, Nefes te onları tuvalette deniyordu. Giyinme işlemi bitince isteksiz ve mızmız bir tavırla tuvaletten çıktı. Nefes kaşlarını çatmış mızmız bir şekilde Görkem e bakıyordu. Görkem bir süre genç kızı süzdü ve önce ciddi bir tavırla gözlerini kıstı. Kendisine tam olan, kaslarını kavrayan kazağın kol kısmı Nefes in üzerinde adeta sarkmış ve oldukça boldu. Pantolonu ise oldukça uzun boylu olan Görkem e tam olurken Nefes e boydan kıvırmasına rağmen çok uzun gelmiş paçaları yerde sürükleniyordu adatamama bu genç kızın görüntüsünü daha da sevimli hale getirmişti. Annesinin kıyafetini giyen küçük kız çocukları gibiydi. Görkem çok yakışıklı olmuşsun küçük hanım(!)pardon, bu durumda küçük bey oluyorsun(!) Nefes seni var ya! Görkem şaka yaptım, celallenme. Biraz bol olmuş ama yakışmış. Bu sene bol kıyafetler çok moda(!) Nefes bol mu? Ne bolu ya! Senin bol dediğin kıyafetin içinde kayboldum ben. Görkem genç kızın muzur suratına keyifle gülümseyerek neyse ufaktık, ben yatıyorum artık Genç adam yorganını ve yastığını alıp odasından çıkarken Nefes vefakâr bir şekilde Görkem e seslendi. Nefes Görkem.! Görkem arkasını döndü. Görkem ne var? Nefes gıcık falansın ama.. İyi bir insansın, bundan şüphem yok. Çok teşekkürler, her şey için Görkem önemsiz(!)hadi iyi geceler

17 Nefes sana da Derken kulübenin kapısı alacaklı gibi çalınmaya başladı. Nefes korkuyla Görkem e baktı. Görkem Nefes in korkusuna pek bir anlam verememişti genç kızın olayını bilse de. Kapıdakinin kim olduğu konusunda en ufak bir fikri bile yoktu Görkem in. Nefes ise bir şeylerden şüphelenip korkuyordu haliyle -3- Görkem kapıya doğru gitmeye yeltenirken Nefes Görkem i dirseğinden yakalayarak engelledi. Nefes açma kapıyı! Görkem ne? Nefes kapıyı açma Görkem.! Görkem olmaz öyle şey Görkem genç kızın endişesine anlam verememişti. ama soğukkanlı bir şekilde Nefes e baktı. Görkem derdin ne senin? Bir problem mi var? Müstakbel kocanı mı bekliyorduk(! Nefes burayı bulabileceğini sanmıyorum ama ya bulduysa beni?! Görkem korkma, eğer gitmek istemiyorsan seni onun eline verecek değilim. o kadar da görgüsüz bir ayı değilim(!görgüsüz ayıyım da, o kadar görgüsüz ayı değilim(!) Nefes şakanın sırası değil Görkem! Tabi ki de onunla gitmek istemiyorum ama yedi yabancı da olsan benim yüzümden başına bela almanı istemem. Görkem sen burda dur ve işime karışma, iyi bir dövüşçüyümdür. Görkem giderken Nefes engel olmaya çalışsa da başaramamıştı. Yüreği ağzında Görkem in dediği gibi odada bekleşiyordu. Görkem kapıyı açtığında bu ıssız yerin nadir insanlarından olan bir kadın belirgin

18 bir telaşla kapıda duruyordu. Görkem bu kadını çok iyi tanıyordu, adını bile biliyordu. Geliniyle çeşmede su doldururken genç adam yaşlı kadına da gelinine de güğümleri taşıma konusunda yardımcı olmuştu. evladım gece gece de rahatsız ediyorum ama Görkem buyur Habibe Teyze, bir sorun mu var? torunum rahatsızlandı bey oğlum. Annesi de evde hasta yatıyor, babası uzak yol işçisi zaten. Bizde ateş düşürücü kalmamış, yakında bir yerlerde eczane yok biliyorsun. Gerçi olsa da çoktan kapanmıştır. Sende var mı acaba çocuğum? Görkem ben bir ecza dolabıma bakayım teyze. Büyük ihtimalle ateş düşürücü olmalı Nefes korkuyla yatak odasında beklerken gelen kadın sesiyle rahatladı. ama yine de kadının niye bu saatte buraya geldiği konusunda merakına yenilip kapının önüne geldi. Nefes teyze kim? Görkem bizim buralardan Habibe Teyze. Torunu rahatsızlanmış ta, ateş düşürücüye ihtiyacı var. Yaşlı kadın Nefes i baştan aşağı süzdü. karını buralarda daha önce görmemiştim. Sanırım pek evden çıkmıyor Görkem başını ecza dolabından Nefes e çevirdi. Nefes biraz utanmış gibiydi. Birbirilerine baktıktan sonra yaşlı kadının sözüne sessiz kaldılar. Görkem evet Habibe Teyze, karım pek dışarı çıkmayı sevmez Nefes te ister istemez onaylar bir biçimde E-Evet, öyle Nefes gözlerini devirerek Görkem e baktıktan sonra Görkem ecza dolabında ilacı buldu. Görke hah.! İşte burda..buyur teyze

19 Allah Senden Razı Olsun oğlum. Kaçtır bana yardım ediyorsun, ne senin adını biliyorum ne de karının Görkem adım Görkem,teyzecim..karımın adı da Nefes Tü tü tü maşallah! Çok yakışıyorsunuz. Ne de güzel isimleriniz var. Allah sizi hep mesut etsin. Neyse çenem düştü gene, ben de gideyim artık. Gelinimle torunum evde yalnız. Size iyi akşamlar çocuklar Görkem ve Nefes sana da teyze Yaşlı kadın gittikten sonra Görkem de kapıyı kapattı. Nefes ya niye gerçek adımı söyledin ki?! Görkem niye söylemeyeyim ki anlamadım? Nefes Tunç beni çabucak bulur Görkem Nefes; sen kendini cinayet zanlısı, dallamayı da ajan sandın galiba. O zaman seni aydınlatayım, burası kuş uçmaz kervan geçmez bir yer ve burayı aramak değil o gerzeğin, kimsenin aklına gelmez o yüzden, endişelenme boşuna KARICIM (!) Nefes o konuda ayrıca tartışıcam seninle! Hemen KARIM diye sahiplenmen niye? Bize ne yararı olucak? Görkem eğer sen uslu durup odada bekleseydin ben de böyle bir yalan söylemek zorunda kalmazdım küçük hanım(!)ama rahat durmadın ki! Görkem sen de fırsattan istifade edeyim dedin öyle mi? Görkem hayır! Nefes evet! Görkem ya ne alâkası var be?! Nefes hadi ordan!

20 Günlerdir hastanede karnı burnunda güçsüzce yatıyordu genç kadın. Kocasından kopup boşanalı 4 ay olmuştu.ve tam 4 buçuk aylık hamileydi. o günden sonra bir daha Levent in karşısına çıkmaya cesaret edememişti. o cesareti kendinde bulduğu zamanlardaysa hep bir engel sarmıştı onları. Yaşadıkları kulağında uğultu gibi peşini bırakmıyordu. Ünal ona başkasını sevdiğini söyleyeceksin! Boşanmak isteyeceksin ve ortalardan kaybolacaksın! Çok uzadı her şey. Oğlumun yakasından bir düşmedin gitti!!anlamıyor musun?!levent ortağımın kızı Beyza yla nişanlanacak, onu sevecek! Boşan ondan!!!daha fazla mutsuz etme oğlumu bir çocuk bile veremedin zaten ailemize.! Bener gözlerini kaçırarak ben başkasını seviyorum Levent, boşanmak istiyorum. Levent nerden çıktı bu saçmalık?!yine babam sana çemkirip beynini sulandırdı değil mi?!sen onları kaile alma. Hiçbiri bilmiyor ama ben inanıyorum. Bizim bir çocuğumuz olucak. Bener gözlerini acıyla yumarak yalanına devam etti YETER! Olmayacak çocuğumuz falan!!başkasını seviyorum diyorum, duymuyor musun beni?!ayrılmak istiyorum ben, BOŞANALIM! sen yoluna, ben yoluma Nevbahar Levent le Beyza nişanlı! Ne yapmaya çalışıyorsun sen?!bu hamilelik yalanı da senin ucuz bir oyunun değil mi?!! Bener neden inanmak bu kadar zor?!torununuzu taşıyorum karnımda. Levent le konuşmama izin verin Nevbahar HAYIR! Levent seni görmek dahi istemiyor. Siz BOŞANDINIZ! Düş oğlumun yakasından, bir daha da bu kapıya gelme! Levent Beyza yla nişanlı, onu seviyor ve çok mutlular! Mutluluklarını ucuzluğunla ve sahteliğinle gölgeleme!!! Tunç Levent çok mutlu Bener. Sen onun canını çok yaktın. Senin adını bile duymak istemiyor o evde bence artık sen de onu rahat bırak

21 O günleri hatırlamıştı yine ve canı çok yanmıştı. O günler genç kadın için çok zordu. Bir daha Levent i hiç görmemişti. Boşanma davasından Sonra hiç görmemişti, istese de görememişti. Ondan boşanmasının tek sebebi 4 yıllık mutlu evliliklerini çocukla taçlandıramamasıydı. Kocası Levent i bir türlü mutlu edemediğini düşünüyordu hep ve sonunda boşandılar. Ünal Bey e boyun eğmek zorunda kalmıştı sevdiceği mutlu olsun diye.. her ne kadar sevdiceğine söylediği yalanlar yüzünden onun nefretini kazansa da Bener hamile miyim?!! Doktor evet, bakın şurda muhtemelen 5 haftalık.. yani 1 ayı gecik gayet sağlıklı Bener inanamıyorum Allah ım! Yıllardır beklediğim en ufak bir ümit ışığı da doğdu ama neden şimdi, niye böyle zamansız? zamanlama neden yanlış?! Mutlu haberi aldığında Levent e haber vermek istedi ama ona bir türlü ulaşamamıştı. Aileden birileri sürekli yoluna taş koyup ayırıyordu onları. Hep bunu yaptılar. Durum böyle olunca yardım isteyeceği kişi belliydi. Nefes e ulaşırsa her şey yoluna girecekti belki de fakat ne yapıp etse de KARAHAN Ailesi gibi entrikacı olamadı ve Nefes e ulaşamadı. Belli ki Nefes in de beynini yıkamışlardı. Hep bir şeyler ters gitti. Gazete Haberi ünlü iş adamı Ünal KARAHAN ın oğlu Levent KARAHAN ; jet sosyeteden ünlü iş adamının kızı Beyza SOYSAL la NİŞANLANDI. Nişan haberini duyduğunda yıkılsa da bebeği için kapıları zorlama çabasındaydı. Ayakta durmak zorundaydı. Ayağa kalktı ve dik durdu. Ama yine bir tekmeyle yere serildi. Nefes e ulaşma çabasından Levent in annesi Nevbahar Hanım alıkoydu genç kadını. Ve Levent in mutlu olduğunu söylüyordu herkes hep bir ağızdan. Artık onu mutluluğuyla baş başa bırakmanın zamanı gelmişti ona göre. Her ne pahasına olursa olsun onu mutsuz etmemeliydi. Çünkü her ne yaptıysa, yaptığı bütün saçmalıkları sevdiğinin mutlu olması için yapmıştı. Gazete Haberi Geçen ay görkemli bir törenle nişanlanan Levent KARAHAN & Beyza SOYSAL çifti nişanı bozarak yollarını ayırdı. Bu haberle yine içindeki umut tohumu filizlenmişti, yine aşkının peşine düşmeliydi genç kadın ama yapmadı. Daha fazla gücü yoktu savaşmaya. Aniden barışma kararı alacak olsalardı yine üzülecekti. Artık hiçbir şekilde çabalamayacaktı. Çünkü kader onlara hiç şans tanımamıştı. Başucunda doktorla konuşan annesinin sesini aynı uğultularla duyuyordu genç kadın. neyi var doktor bey? Teşhis koyabildiniz mi?

22 Doktor gebelik zehirlenmesi. Tehlikeli bir durum.. geç kalmışız erken gelseydiniz tedavi edebilirdik. Ama artık şuan sadece anne tehlikede. Kürtajla rahmi temizleyebiliriz ama bunun için çocuğu almamız gerekiyor. Bener uykusunda güçlükle sıyrılarak bebeğimi vermem! alamazsınız onu benden!!çıkarın bunu aklınızdan!!! Doktor kısa bir süre Bener e döndükten sonra annesine çaresizlikle baktı annenin rızası olmazsa yapamayız tabi ama, bu çok tehlikeli. bilmelisiniz Bener duyduklarıyla çaresizliğin pençesine düşmüştü bir kez daha. Kader ağlarını örmeye koyulmuştu yine ama ne olursa olsun bebeğini kimselere vermeyecekti. Doğumdan sonra ölseydi kızı yetim mi kalacaktı? Bir de bunu düşünüyordu. Yo biran önce ne pahasına olursa olsun Levent e ulaşmalıydı. -4- Sabah Olmuştu.uyanır uyanmaz perdesini araladı genç kız. Perdeyi açıp derin bir nefes aldı. Dışarıdan gelen sesle ayıldı. Görkem köy kahvaltınız hazır kaçak gelin! Haydi buyur sofraya! Nefes güldü ve odadan çıkıp salona geldi. Salonun tam ortasında yer sofrası vardı ve yer sofrasında yağ, bal, reçel, peynir, zeytin gibi kahvaltılık malzemelerin yanı sıra güzel bir omlet ve mis gibi kokan sıcacık köy ekmeği vardı. Sofrada kuş sütü eksikti. Nefes Ooo Görkem Bey, aşçılığınızı konuşturmuşsunuz (!) Görkem aşçıbaşınızı aratmamaya çalışıyoruz naçizane çabamızla küçük hanım(!) Nefes ha-ha ve ha(!)ya bir şey sorucam; ince uçlu şarj aletin var mı? Telefonumun şarjı bitmiş, kapandı. Görkem e daha iyi değil mi? Kimse rahatsız etmiyor. Nefes ama abim merak etmiştir. Onu aramam lazım, adam ölmüştür meraktan. Hem Ümit i arayıp acı haberi vermem lazım

23 Görkem Ümit?? Nefes arkadaşım arabayı ondan ödünç almıştım da.. burda mahsur kalan arabasının vaziyetini öğrenince kahrolucak zavallı(!) Görkem odamda olucaktı, gidip bakmam lazım.. sen kahvaltıya başla Nefes tamam Bener, bırak artık bu ailenin peşini.. arayıp durma onları, onlar seni bir paçavra gibi attı sokağa.! Biraz gururun olsun kızım onlardan sana hayır gel-mez! anla bunu! Bener telefonla Nefes i aramaya devam ederken Nefes iyi bir insan anne. O aileden biri gibi değil Nefes! uyu daha sen! Aylardır aradığın halde neden cevap vermiyor?! O da diğerleri gibi! Bener HAYIR! Nevbahar Hanım ve Ünal Bey baskı yapıyordur! Onları tanıyorum, Levent te üstüne gidiyordur kızın. Yoksa ben Nefes in iyi olduğuna adımdan daha fazla eminim! Bener in annesi telefonu Bener in elinden sinirle çekip alarak sabrının taştığını belli etti. yeter artık! Seni karnındaki bebeğinle sokağa atan bir aileden vicdan dilenme daha fazla! Bener YETER!! Ben Levent i seviyorum anne! Belki o artık benden nefret ediyor ama duydun işte doktoru! ÖLEBİLİRİM!!!Ölmeden çocuğumu babasına emanet edebilmek istiyorum!! Gözüm arkada kalmasın istiyorum! onun kapı gibi anneannesi var! Kimseye de ihtiyacı yok! Bener VAR! Kızımın babaya ihtiyacı var! Görkem kahvaltı yaparken Nefes telefonunu şarja takmış ve açarak cevapsız aramalara bakıyordu.

24 Görkem hadi bırak şu telefonu da kahvaltıya gel. Nefes tamam, gelicem.. 38 cevapsız arama var. 13 ü Tunç tan.. Görkem hiç şaşırmadım. Nefes 23 cevapsız arama da abimden..(durakladı) 2 cevapsız arama da Bener den!! Görkem niye bu kadar şaşırdın? Arkadaşın, seni merak etmiş olamaz mı? Nefes o benim arkadaşım değil ama.. o abimin eski karısı.. niye aramış olabilir ki?! Tunç şirkette, odasındaydı. Karşısında adamlarını dizmiş odayı sabırsızca arşınlıyordu. Tunç hepiniz sistemli çalışıcaksınız. Her yeri arayacaksınız, HER YERİ! burada yoktur, oraya bakmayalım demeden bakacaksınız her yere! Ne olursa olsun, Nefes bulunacak!!! Levent odasındaydı. Pencere kenarında oturuyordu. Düşünüyordu sadece düşünüyordu başına neler geldiğini düşünecek kadar bile vakti olmamıştı kaç aydır. Tam kendi hayatını mahveden ailesine boyun eğecekti ki, daha fazla Beyza nın kaprislerine dayanamayarak ayrılmıştı. Bunun sonucunu düşünecek kadar bile vakti olmadan ona yapılmaya çalışılan şey bu sefer kardeşi Nefes in başına geliyordu. Kardeşini o adamla evlendirmemek için elinden geleni yapacaktı. Ama uzaklarda bir yerlerde onun aşkıyla toprağa gömülecek biri olduğunu bilmiyordu bile! Nefes işte böyle.. Bener çok iyi bir kızdı ama neden böyle yaptığını hiçbirimiz anlayamadık. Gerçi annem ve babam bu duruma pek şaşırmadılar ama bilmiyorum. Tek bildiğim şey abimin mahvolduğu Görkem bu işte bir iş olduğuna adım gibi eminim diyebilirim.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır.

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. SOKAK - DIŞ - GÜN ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. Batu 20'li yaşlarında genç biridir. Boynunda asılı bir fotoğraf makinesi vardır. Uzun lensli profesyonel görünşlü bir digital makinedir. İlginç

Detaylı

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu İgi ve ben Benim adım Flo ve benim küçük bir kız kardeşim var. Küçük kız kardeşim daha da küçükken ismini değiştirdi. Bir sabah kalktı ve artık kendi ismini kullanmıyordu. Bu çok kafa karıştırıcıydı. Yatağımda

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý.

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Üstüne, günlerin yorgunluðu çökmüþtü. Bunu ancak oyunla atabilirdi. Caný oyundan

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

ISBN : 978-605-65564-3-2

ISBN : 978-605-65564-3-2 ISBN : 978-605-65564-3-2 1 Baba, Bal Arısı Gibi Olmak İstemiyorum ISBN : 978-605-65564-3-2 Ali Korkmaz samsun1964@hotmail.com Redaksiyon : Pelin GENÇ Dizgi/Baskı Kardeşler Ofset Matbaacılık Muzaffer Ceylandağ

Detaylı

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Ben gid-iyor-muş-um git-mi-yor-muş-um. Sen gid-iyor-muş-sun git-mi-yor-muş-sun. O gid-iyor-muş git-mi-yor-muş. Biz gid-iyor-muş-uz git-mi-yor-muş-uz

Ben gid-iyor-muş-um git-mi-yor-muş-um. Sen gid-iyor-muş-sun git-mi-yor-muş-sun. O gid-iyor-muş git-mi-yor-muş. Biz gid-iyor-muş-uz git-mi-yor-muş-uz ÜNİTE 4 Şimdiki Zamanın Rivayeti Ben gid-iyor-muş-um git-mi-yor-muş-um Sen gid-iyor-muş-sun git-mi-yor-muş-sun O gid-iyor-muş git-mi-yor-muş Biz gid-iyor-muş-uz git-mi-yor-muş-uz Siz gid-iyor-muş-sunuz

Detaylı

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu!

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu! Kaybolmasınlar Diye Mesleğini sorduklarında ne diyeceğini bilemezdi, gülümserdi mahçup; utanırdı ben şairim, yazarım, demeye. Bir şeyler mırıldanırdı, yalan söylememeye çalışarak, bu kez de yüzü kızarırdı,

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

6 Çocukla Ahır'da Yaşam Mücadelesi

6 Çocukla Ahır'da Yaşam Mücadelesi 6 Çocukla Ahır'da Yaşam Mücadelesi Kahramanmaraş ın Ekinözü İlçesine bağlı Alişar Köyünde 54 Yaşındaki Mehmet Göyün 6 Çocuğu ile birlikte tek göz kerpiç odanın içinde verdiği yaşam Mücadelesi yürekleri

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 168 SAYGI VE HÜRMET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 18 2 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu

Detaylı

ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK

ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK Geçen gün amcam bize koca bir kutu çikolata getirmişti. Kutudaki çikolataların her biri, değişik renklerde parlak çikolata kâğıtlarına sarılıydı. Mmmh, sarı kâğıtlılar muzluydu,

Detaylı

Engin arkadaşına uğrar, eve gelir duşunu alır ve salona gelir. İkizler onu salonda beklemektedirler.

Engin arkadaşına uğrar, eve gelir duşunu alır ve salona gelir. İkizler onu salonda beklemektedirler. ENGİN VE İKİZLER ALIŞ VERİŞTE Hastane... Dr. Gamze Hanım'ın odası, biraz önce bir ameliyattan çıkmıştır. Elini lavaboda yıkayarak koltuğuna oturur... bu arada telefon çalar... Gamze Hanım telefon açar.

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişiyi dinleyin ve kendinizi eğitin.

Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişiyi dinleyin ve kendinizi eğitin. Bu kitapçığı, büyük olasılıkla kısa bir süre önce sevdiklerinizden biri size cinsel kimliği ile biyolojik/bedensel cinsiyetinin örtüşmediğini, uyuşmadığını açıkladığı için okumaktasınız. Bu kitapçığı edindiğiniz

Detaylı

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ www.armtr.org Yazan: Billur Demiroğulları Çizen: Yasemin Erdem Kontrol: Özlem Küçükfırat Bilgi (Çocuk Gelişim Uzmanı) Bu hikaye kitabının her türlü yayın hakkı Anorektal

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

þimdi sana iþim düþtü. Uzat bana elini de birlikte çocuklara güzel öyküler yazalým.

þimdi sana iþim düþtü. Uzat bana elini de birlikte çocuklara güzel öyküler yazalým. Kaybolan Çocuk Çocuklar için öyküler yazmak istiyordum. Yazmayý çok çok sevdiðim için sevinçle oturdum masanýn baþýna. Yazdým, yazdým... Sonra da okudum yazdýklarýmý. Bana göre güzel öykülerdi doðrusu.

Detaylı

yemyeşil bir parkın içinden geçerek siteye giriyorsunuz. Yolunuzun üstünde mutlaka birkaç sincaba rastlıyorsunuz. Ağaçlara tırmanan, dallardan

yemyeşil bir parkın içinden geçerek siteye giriyorsunuz. Yolunuzun üstünde mutlaka birkaç sincaba rastlıyorsunuz. Ağaçlara tırmanan, dallardan Karganın Rengi Siyah! Siyah mı? Evet Emre, siyah. Kara değil mi? Ha kara, ha siyah Cenk, bence kara ile siyah arasında fark var. Arkadaşım Cenk le hâlâ aynı şeyi, kargaların rengini tartışıyoruz. Galiba

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20 Düğünlerde Takılan Sahte Paralar Yüksek eğitimini tamamlamış, babası ticaretle uğraşan, annesi ise bir bankada görevli bulunan bir ailenin tek kızıydı. Okul arkadaşı ile evlenmeye karar vermişlerdi. Damat

Detaylı

KOKULU, KIRIK BİR GERÇEĞİN KIYISINDA. ölüler genelde alışık değiliz korkulmamaya, unutulmamaya... (Özgün s.67)

KOKULU, KIRIK BİR GERÇEĞİN KIYISINDA. ölüler genelde alışık değiliz korkulmamaya, unutulmamaya... (Özgün s.67) KOCAER 1 Tuğba KOCAER 20902063 KOKULU, KIRIK BİR GERÇEĞİN KIYISINDA... Hepsi için teşekkür ederim hanımefendi. Benden korkmadığınız için de. Biz ölüler genelde alışık değiliz korkulmamaya, unutulmamaya...

Detaylı

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin Bir bahar günü. Doğa en canlı renklerine büründü bürünecek. Coşku görülmeye değer. Baharda okul bahçesi daha bir görülmeye değer. Kıpır kıpır hareketlilik sanki çocukların ruhundan dağılıyor çevreye. Biz

Detaylı

Çok Mikroskobik Bir Hikâye

Çok Mikroskobik Bir Hikâye Çok Mikroskobik Bir Hikâye ÜMMÜŞ PÖRTLEK İlköğretim Okulu nda sıradan bir ders günüydü. Eğer Hademe Kazım, yine bir gölgelikte uyuklamıyorsa, birazdan zil çalmalıydı. Öğretmenimiz, gürültü yapmadan toplanabileceğimiz

Detaylı

"Satmam" demiş ihtiyar köylü, "bu, benim için bir at değil, bir dost."

Satmam demiş ihtiyar köylü, bu, benim için bir at değil, bir dost. Günün Öyküsü: Talih mi Talihsizlik mi? Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir adam yaşıyormuş. Çok fakirmiş. Ama çok güzel beyaz bir atı varmış. Kral bu ata göz koymuş. Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir

Detaylı

Bu testi yapın, kendinizi tanıyın!

Bu testi yapın, kendinizi tanıyın! Kendini Tanıma Testi Bu testi yapın, kendinizi tanıyın! İnsanlar sizin hakkınızda sandığınızdan farklı izlenimlere sahip olabilir. Gerçekten nasıl algılandığınızı siz de bilmek istemez misiniz? Bu teste

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

Kızım, evde köpek. bu köpeği eve? dedi. annesi. Zaten hep beni suçlarsın! dedi Cimcime. Mıyk! diye sızlandı köpek. Hemen gidecek bu köpek!

Kızım, evde köpek. bu köpeği eve? dedi. annesi. Zaten hep beni suçlarsın! dedi Cimcime. Mıyk! diye sızlandı köpek. Hemen gidecek bu köpek! Kızlar, ben geldim, dedi Gönül Hanım. Hav! Cimcime! Bu köpek nereden geldi? Sen zaten hiç köpek sevmiyorsun! dedi Cimcime. Evde köpeğin ne işi var? Miyav! Miyav! Miyav! diye ağladı kedi Köfte dığı odadan.

Detaylı

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN TEŞEKKÜR Kısa Film Senaryosu Yazan Bülent GÖZYUMAN Sahne:1 Akşam üstü/dış Issız bir sokak (4 sokak çocuğu olan Ali, Bülent, Ömer ve Muhammed kaldıkları boş inşaata doğru şakalaşarak gitmektedirler.. Aniden

Detaylı

Kızlarla tanışmak isteyen bir erkeğin bilmesi gereken çok önemli bir kural var:

Kızlarla tanışmak isteyen bir erkeğin bilmesi gereken çok önemli bir kural var: 1 2 Kızlarla tanışmak isteyen bir erkeğin bilmesi gereken çok önemli bir kural var: Kadınlar hayatlarını güzelleştirecek, beraber eğlenebileceği, güzel sohbetler edebileceği, bakışlarıyla kalp yakan, hayat

Detaylı

Şehirdeki Yeni Hayatımız Başlıyor

Şehirdeki Yeni Hayatımız Başlıyor Şehirdeki Yeni Hayatımız Başlıyor CAAARTTTT! CAARRTTTT! Az önce annemin yanına gidip, Bu sesi seviyor olsaydım, eve böyle öten bir kuş alırdım dedim. Annem, gözlerini şaşı yapıp suratıma baktı. Şakalarımı

Detaylı

GÜZELLER GÜZELİ BAYAN COONEY

GÜZELLER GÜZELİ BAYAN COONEY GÜZELLER GÜZELİ BAYAN COONEY Dan Gutman Resimleyen Jim Paillot Emma ya Öğle Yemeği Balık Pizza Browni Süt 6 7 8 İçindekiler 1. Ben Bir Dahiydim!... 11 2. Bayan Cooney Şahane Biri... 18 3. Büyük Kararım...

Detaylı

6. Sınıf sıfatlar testi testi 1

6. Sınıf sıfatlar testi testi 1 6. Sınıf sıfatlar testi testi 1 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru anlamını sağlayan kelime sıfat değildir? A) Kaç liralık fatura kesilecek? B) Oraya gidip de ne iş yapacaksın? C) Ne kadar güzel konuşuyor

Detaylı

Bir akşam vakti, kasabanın birine bir atlı geldi. Kimdir bu yabancı diye merak eden kasabalılar, çoluk çocuk, alana koştular. Adam, yanında atı,

Bir akşam vakti, kasabanın birine bir atlı geldi. Kimdir bu yabancı diye merak eden kasabalılar, çoluk çocuk, alana koştular. Adam, yanında atı, Bir akşam vakti, kasabanın birine bir atlı geldi. Kimdir bu yabancı diye merak eden kasabalılar, çoluk çocuk, alana koştular. Adam, yanında atı, elinde boş bir çuval, alanın ortasında öylece dikiliyordu.

Detaylı

MERAKLI KİTAPLAR. Alfabe

MERAKLI KİTAPLAR. Alfabe MERAKLI KİTAPLAR Alfabe Bu kitabın sahibi:... Dinle bir tanem, şimdi sana, bir çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum... Uzun çoooooooook uzun adı olan bir çocuğun öyküsü bu! Aslında her şey onun dünyaya

Detaylı

Pirinç. Erkan. Pirinç (Garson taklidi yaparak) Sütlükahve söyleyen siz değil miydiniz? Erkan

Pirinç. Erkan. Pirinç (Garson taklidi yaparak) Sütlükahve söyleyen siz değil miydiniz? Erkan 1. Sahne (Koruluk. Uzaktan kuş cıvıltıları duyulmaktadır. Sahnenin solunda birbirine yakın iki ağaç. Ortadaki ağacın hemen yanında, önü sahneye dönük, uzun ayaklık üzerinde bir dürbün. Dürbünün arkasında

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 169 VEFA VE CÖMERTLİK ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 5523 15 2 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu

Detaylı

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor.

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. İşçi Cephesi: Direnişiniz nasıl başladı? Kazova dan bir işçi: Bizim direnişimiz ilk önce 4 aylık maaşımızı, kıdem ve tazminat

Detaylı

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ BÖLÜM. İLETİŞİM, NLM VE DEĞERLENDİRME ( puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKYESİ 8 Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya

Detaylı

II. başarıya III. çalışmıyorsanız IV. ulaşmanız

II. başarıya III. çalışmıyorsanız IV. ulaşmanız SABEDİN TÜRKER İÖO 5.SINIF TÜRKÇE Cümlede Anlam TEST 37 1) V. mümkün değildir I. II. başarıya III. çalışmıyorsanız IV. ulaşmanız Yukarıda numaralandırılmış sözcüklerden anlamlı ve kurallı bir tümce oluşturulduğunda

Detaylı

Eşeğe Dönüşen Kabadayı Makedonya Masalı (Herşeyin bir bedeli var)

Eşeğe Dönüşen Kabadayı Makedonya Masalı (Herşeyin bir bedeli var) Eşeğe Dönüşen Kabadayı Makedonya Masalı (Herşeyin bir bedeli var) Yazan: Yücel Feyzioğlu Resimleyen: Mert Tugen Ne varmış, ne çokmuş, gece karanlık, güneş yokmuş. Her kasabada kabadayı insanlar varmış.

Detaylı

ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ

ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ ADALET ve CESARET ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 24 3 Sertifika no: 14452 Uğurböceği

Detaylı

ÖN OYUN Yer, ağustos böceklerinin yuvası. Cici ve Mimi aynanın karşısında son hazırlıklarını yapmaktadır.

ÖN OYUN Yer, ağustos böceklerinin yuvası. Cici ve Mimi aynanın karşısında son hazırlıklarını yapmaktadır. ÖN OYUN Yer, ağustos böceklerinin yuvası. Cici ve Mimi aynanın karşısında son hazırlıklarını yapmaktadır. (Şapkasını takar.) Nasıl oldu Mimiciğim? Ay çok hoş! (Saçlarına taktığı çiçekleri gösterir.) Ne

Detaylı

HEM DÜŞÜNECEĞİZ, HEM ÖĞRENECEĞİZ HEM DE SÜRPRİZ HEDİYELER KAZANMA ŞANSINA SAHİP OLACAĞIZ.

HEM DÜŞÜNECEĞİZ, HEM ÖĞRENECEĞİZ HEM DE SÜRPRİZ HEDİYELER KAZANMA ŞANSINA SAHİP OLACAĞIZ. HEM DÜŞÜNECEĞİZ, HEM ÖĞRENECEĞİZ HEM DE SÜRPRİZ HEDİYELER KAZANMA ŞANSINA SAHİP OLACAĞIZ. Sorular her ay panolara asılacak ve hafta sonuna kadar panolarda kalacak. Öğrenciler çizgisiz A5 kâğıdına önce

Detaylı

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Şizofreninin nasıl bir hastalık olduğu ve şizofrenlerin günlük hayatlarında neler yaşadığıyla ilgili bilmediğimiz birçok şey var.

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

tellidetay.wordpres.com

tellidetay.wordpres.com Peşin Alınmış Ücret Gecenin oldukça ilerlemiş bir vaktinde özel bir kliniğin önünde duran taksiden üç kişi indi. Şoför yarı baygın yaşlıca bir adamın bir koluna aynı yaşlarda görünen hanımı ise diğer koluna

Detaylı

Anne Ben Yapabilirim Resimleyen: Reha Barış

Anne Ben Yapabilirim Resimleyen: Reha Barış Anne Ben Yapabilirim Resimleyen: Reha Barış MERAKLI KİTAPLAR 3. B A S I M Çocuklarla İlgili Her Türlü Faaliyette, Çocuğun Temel Yararı, Önceliklidir! 2 Süleyman Bulut Anne Ben Yapabilirim 4 Süleyman

Detaylı

C A NAVA R I N Ç AGR ISI

C A NAVA R I N Ç AGR ISI C A NAVA R I N Ç AGR ISI Canavar, canavarların hep yaptığı gibi, gece yarısından hemen sonra çıktı ortaya. Geldiğinde Conor uyanıktı. Kısa süre önce bir kâbus görmüştü. Herhangi bir kâbus değil- di bu;

Detaylı

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Öykü ile ilgili bitişik eğik yazı ile 5N1K soruları üretip çözünüz. nasıl : ne zaman:

Öykü ile ilgili bitişik eğik yazı ile 5N1K soruları üretip çözünüz. nasıl : ne zaman: Hafta Sonu Ev Çalışması BALON Küçük çocuk, baloncuyu büyülenmiş gibi takip ederken, şaşkınlığını izleyemiyordu. Onu hayrete düşüren şey, "Bizim eve bile sığmaz" dediği o güzelim balonların adamı nasıl

Detaylı

Samed Behrengi. Püsküllü Deve. Çeviren: Songül Bakar

Samed Behrengi. Püsküllü Deve. Çeviren: Songül Bakar Samed Behrengi Püsküllü Deve Çeviren: Songül Bakar Samed BEHRENGİ Azeri asıllı İranlı yazar Samed Behrengi, 1939 da Tebriz de doğdu. Öğretmen okullarında öğrenim gördükten sonra Tebriz Üniversitesi İngiliz

Detaylı

Cadı böyle diyerek süpürgesine bindi. Daha yüz metre uçmadan. paldır küldür yere düştü. Ağaçtaki kargalar Gak gak diye güldüler.

Cadı böyle diyerek süpürgesine bindi. Daha yüz metre uçmadan. paldır küldür yere düştü. Ağaçtaki kargalar Gak gak diye güldüler. MASAL CADISI Masal Cadı sının canı sıkılıyordu. Ormandaki kulübesinde tek başına otururdu. Yıllardır insan yüzü görmemişti. Bu gidişle bütün yeteneklerim kaybolacak, diye düşünüyordu. Süpürgemle uçabileceğimi

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Söyle, üzmesinler onu. Ele güne muhtaç olmasın. Hâlâ sigara. Çünkü gücüm var biraz daha.

Söyle, üzmesinler onu. Ele güne muhtaç olmasın. Hâlâ sigara. Çünkü gücüm var biraz daha. BULUŞMA Deniz kenarında bir lokantadayız. Görüşmeyeli uzun zaman oldu. İnternetten birkaç fotoğraf. Hepsi bu. Seni buraya çağırmakla iyi mi ettim? Galiba bundan hiçbir zaman emin olamayacağım. Karşımda

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 163 FEDAKÂRLIK VE DUYARLILIK ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 5523 09 1 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın

Detaylı

BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe

BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe BARIŞ BIÇAKÇI 1966 da Adana da doğdu. Hüseyin Kıyar ve Yavuz Sarıalioğlu ile birlikte Ocak 1994 ve Ekim 1997 de iki şiir kitabı yayımladı. İletişim Yayınları nca

Detaylı

Azra hızlı hızlı giyinip, kahvaltı yapmadan evden ayrıldı. Asansöre binerken arkadan hala Berrak ın sesi geliyordu:

Azra hızlı hızlı giyinip, kahvaltı yapmadan evden ayrıldı. Asansöre binerken arkadan hala Berrak ın sesi geliyordu: Koru Azra nın kabusun etkisinden kurtulup yataktan kalkması için birkaç on dakikaya ihtiyacı vardı. Bu sırada Azra nın geveze ev arkadaşı Berrak her zamanki nutuk öğütlerinden birini atmakla meşguldü.

Detaylı

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Hafta Sonu Ev Çalışması YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Zaman adlı ölümsüz bir dev vardı. Bir gün Zaman, Yıl Dede'yi dört kızıyla birlikte yeryüzüne indirdi. Kızlar, yeryüzünü çok sevdiler. Hepsi bir yana dağılıp

Detaylı

I. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. ÖNEMLİ BİR DERS

I. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. ÖNEMLİ BİR DERS I. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. ÖNEMİ BİR DERS Genç adam evlendiğinden beri evinde kalan babası yüzünden eşiyle sürekli tartışıyordu. Eşi babasını istemiyordu. Tartışmalar bazen inanılmaz boyutlara

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı AÇIKLAMALAR 1. Soruların cevaplarını kitapçıkla birlikte verilecek optik forma işaretleyiniz. 2. Cevaplarınızı koyu siyah ve yumuşak bir kurşun kalemle

Detaylı

Sosyal Ajan. Melek mi Şeytan mı? ÖYKÜ. Marka Uzmanı GİZEM. Kokusunda Davet var ÖZKAN

Sosyal Ajan. Melek mi Şeytan mı? ÖYKÜ. Marka Uzmanı GİZEM. Kokusunda Davet var ÖZKAN Sosyal Ajan Marka Uzmanı GİZEM Melek mi Şeytan mı? ÖYKÜ Kokusunda Davet var ÖZKAN Y eni yepyeni bir dergiyle karşınızdayız. Sosyal medyada tanımanız gereken, takip etmeniz gereken kişileri mercek altına

Detaylı

Zengin Adam, Fakir Adam

Zengin Adam, Fakir Adam Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Zengin Adam, Fakir Adam Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: M. Maillot ve Lazarus Uyarlayan: M. Maillot ve Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children

Detaylı

Polat Gürgen. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Polat Gürgen. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 26.04.2017 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Bu kitabın sahibi:...

Bu kitabın sahibi:... Bu kitabın sahibi:... Dinle bir tanem, şimdi sana, bir çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum... Uzun çoooooooook uzun adı olan bir çocuğun öyküsü bu! Aslında her şey onun dünyaya gelmesiyle başladı. Kucakladılar

Detaylı

zaferin ve başarının getirdiği güzel bir tebessüm dışında, takdir belgesini kaçırmış olmanın verdiği üzüntü. Yanımda disiplinli bir öğretmen olarak bilinen ama aslında melek olan Evin Hocam gözüküyor,

Detaylı

Sevda Üzerine Mektup

Sevda Üzerine Mektup 1 Ferda Çetin 21401765 Sevda Üzerine Mektup Sevgilim, Sana mektup yazmamı istiyorsun. Yazayım, tamam, ama hayal kırıklığına uğramazsın umarım. Ben senin gibi değilim. Şiirler yazamam, süslü sözler bilmem.

Detaylı

CİN ALİ İLE BERBER FİL

CİN ALİ İLE BERBER FİL ....... CiN ALl'NIN HiKAYE KiTAPLAR! SERiSiNDEN BAZILARI 1 - Cin Ali'nin Atı 2 - Cin Ali'nin To'Ju ' 3 - Cin Ali'nin Topacı 4 - Cin Ali'nin Karagözlü Kuzusu 5 - Cin Ali'nin Oyuncakları 6 - Cin Ali Okula

Detaylı

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını

Detaylı

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU Nereden geliyor bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme isteğim? Kim verdi düşünce deryalarında özgürce dolaşmamı sağlayacak özgüven küreklerimi? Bazen,

Detaylı

Dört öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler. Arabaya bindik yolda

Dört öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler. Arabaya bindik yolda Bir gün sormuşlar Ermişlerden birine: Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır? Bakın göstereyim demiş Ermiş. Önce sevgiyi dilden gönle indirememiş olanları çağırarak onlara

Detaylı

ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK. Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an

ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK. Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an Ece Şenses 21001982 ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an oldu mu hiç? Louvre müzesi benim için tam olarak böyle oldu. Sadece benim

Detaylı

Haydi Deniz Kıyısına! Şimdi okuyacağınız hikâye Limonlu Bayır

Haydi Deniz Kıyısına! Şimdi okuyacağınız hikâye Limonlu Bayır 1. Bölüm Haydi Deniz Kıyısına! Şimdi okuyacağınız hikâye Limonlu Bayır Savaşı nın hikâyesidir. Diğer adıyla ona Akşam Yemeği Savaşları da diyebiliriz. Aslında Hayalet Avcıları III de diyebiliriz, ama açıkçası

Detaylı

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Bir gün Pepe yi görmeye gittim ve ona : Anlayamıyorum her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, Bunu nasıl yapıyorsun? diye sordum.

Bir gün Pepe yi görmeye gittim ve ona : Anlayamıyorum her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, Bunu nasıl yapıyorsun? diye sordum. PEPE NİN HİKAYESİ Pepe, herkesin olmak isteyeceği türden bir insandı. Her zaman neşeli olup, her zaman, söyleyeceği pozitif bir şey vardı. Birisi istediğinde hemen gidiyor, daima : Daha iyisi olamaz! diye

Detaylı

AŞKI, YALNIZLIĞI VE ÖLÜMÜYLE CEMAL SÜREYA. Kalsın. Mutsuz etmeye çalışmayacak sizi aslında, sadece gerçekleri göreceksiniz Cemal Süreya nın

AŞKI, YALNIZLIĞI VE ÖLÜMÜYLE CEMAL SÜREYA. Kalsın. Mutsuz etmeye çalışmayacak sizi aslında, sadece gerçekleri göreceksiniz Cemal Süreya nın Irmak Tank Tank 1 Vedat Yazıcı TURK 101-40 21302283 AŞKI, YALNIZLIĞI VE ÖLÜMÜYLE CEMAL SÜREYA Yalnız, huzurlu bir akşamda; şiire susadığınızda huzurunuzu zorlayacak bir derleme Üstü Kalsın. Mutsuz etmeye

Detaylı

TAVŞANCIK A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI

TAVŞANCIK A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI TAVŞANCIK A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI Güneşli bir günün sabahında, Geyikçik uyandı ve o gün en yakın arkadaşı Tavşancık ın doğum günü olduğunu hatırladı. Tavşancık arkadaşlarına her zaman yardımcı oluyor, ben

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI T105004 ADI SOYADI NOSU UYRUĞU SINAV TARİHİ ÖĞRENCİNİN BÖLÜM Okuma Dinleme Yazma Karşılıklı Konuşma Sözlü Anlatım TOPLAM

Detaylı

CAN'IN SESSİZ DÜNYASl

CAN'IN SESSİZ DÜNYASl CAN'IN SESSİZ DÜNYASl Sınıfta herkes önüne eğilmiş, öğretmenin verdiği ödevi yapıyordu. Defterlerine çapraz çizgiler çiziyorlardı. Bir süre hiç ses çıkmadı. Bitirenler Özge Öğretmen in masası önünde sıraya

Detaylı

GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ 19.12.2012 Ben de bilim insanı olmak istiyorum çünkü pes etmem! (7. Sınıf Aklımda bilim insanlarının da hep doğruyu tam olarak bilemeyecekleri kaldı. Bilim insanlarının

Detaylı

MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN!

MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN! MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN! Sağlıklı ve faydalı olan ne varsa yaparım. Zararlı olan her şeyle savaşırım. Kötülerin düşmanı, iyilerin dostuyum. Zor durumda kaldığınızda İmdaat! diye beni çağırabilirsiniz.

Detaylı

İntikam. Ölüm Allah ın Emri

İntikam. Ölüm Allah ın Emri İntikam Bilir misin sen her gece Kendinle oturup konuşmayı Geceden uyanmamaya ant içip Gün ışığıyla yeniden doğmayı Bilir misin sen her güne hayata küskün başlamayı Anti sosyal kişilik olup da Şişelerin

Detaylı

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) İmtiyaz Sahibi Adına Ramazan BALCI Okul Müdürü Fatma BAŞA ( Özel Eğitim Öğretmeni ) Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI ( Görsel Sanatlar Öğretmeni

Detaylı

ORTA HAZIRLIK TÜRKÇE ORTAK SINAVI-1 2015-2016. Açıklamalar GRADE. (20 Aralık 2015, Pazar)

ORTA HAZIRLIK TÜRKÇE ORTAK SINAVI-1 2015-2016. Açıklamalar GRADE. (20 Aralık 2015, Pazar) (20 Aralık 2015, Pazar) GRADE ORTA HAZIRLIK 2015-2016 ORTAK SINAVI-1 Açıklamalar 1. Bu sınav 50 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. 2. Üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürür. 3. Sınavın Süresi

Detaylı

5.SINIF TÜRKÇE (GENEL DEĞERLENDİRME TESTİ) almıştır?

5.SINIF TÜRKÇE (GENEL DEĞERLENDİRME TESTİ) almıştır? 5.SINIF TÜRKÇE (GENEL DEĞERLENDİRME TESTİ) Öğle üstü bir cip gelip obanın çadırları önünde durdu. Çocuklar hemen çevresinde toplaştılar. Cipten önce veteriner, sonrada kaymakam indi. Obanın yaşlıları hemen

Detaylı

Sevgili dostum, Can dostum,

Sevgili dostum, Can dostum, Sevgili dostum, Her insanı hayatta tek ve yegâne yapan bir öz benliği, insanın kendine has bir kişiliği vardır. Buna edebiyatımızda, günlük yaşantımızda ve dini inançlarımızda çeşitli adlar vermişlerdir.

Detaylı

ÇAYLAK. Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı.

ÇAYLAK. Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı. ÇAYLAK Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı. Alt katta genel tıbbi muayene ve müdahaleleri yapılıyordu. Bekleme salonu ve küçük bir de laboratuar vardı. Orta katta diş kliniği ve ikinci bir muayene

Detaylı

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları RAPUNZEL Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş. Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki

Detaylı

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik.

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Sizi tanıyabilirmiyiz? 1953 Söke doğumluyum. Evli, 2

Detaylı

Abbas Ünal. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Abbas Ünal. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 27.2.2008 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-2012 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: 1 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Berk Yaman. Demodur. Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır

Berk Yaman. Demodur. Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır Berk Yaman Demodur Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır / /20 YAZI ARKASINDA SİZİN FOTOĞRAFINIZ KULLANILMAKTADIR Evveel zaman içinde yaşayan iki âşık varmış. Kara sevdaları

Detaylı

KÜSTÜM, OYNAMIYORUM. Alan MacDonald. iillüstrasyonlar: Mark Beech

KÜSTÜM, OYNAMIYORUM. Alan MacDonald. iillüstrasyonlar: Mark Beech KÜSTÜM, OYNAMIYORUM Alan MacDonald iillüstrasyonlar: Mark Beech 4 PRIDDLE LAR: Roger, Jackie ve Warren Tarif: Soluk yüzlü insancıklar Sevdikleri: Sessizlik ve huzur Sevmedikleri: Troller BAY TROL: Egbert

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

DENEYLERLE BÜYÜYORUZ

DENEYLERLE BÜYÜYORUZ BU AY HANGİ KAVRAMLARI ÖĞRENECEĞİZ? Hızlı-Yavaş Ön-Arka Sağ- Sol BEYİN FIRTINASI YAPALIM Büyüdüğünde hangi mesleği seçeceksin ve nasıl bir yerde yaşayacaksın? Bir gemi olsaydın nerelere giderdin? Neler

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2006

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2006 ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2006 Μάθηµα: Τουρκικά Ηµεροµηνία και ώρα εξέτασης: Πέµπτη, 1 Ιουνίου 2006 11:00 13:00

Detaylı

Jiggy kahramanımızın asıl adı değil, lakabıdır. Ve kıpır kıpır, yerinde duramayan anlamına gelmektedir.

Jiggy kahramanımızın asıl adı değil, lakabıdır. Ve kıpır kıpır, yerinde duramayan anlamına gelmektedir. Çeviri Deniz Hüsrev Jiggy kahramanımızın asıl adı değil, lakabıdır. Ve kıpır kıpır, yerinde duramayan anlamına gelmektedir. 5 6 BİRİNCİ BÖLÜM Hayatınızı elinizden alınıp klozete atılmış, ardından da üzerine

Detaylı

Söylemek istemediğimiz birçok şey, söylemek istediğimiz zaman dinleyici bulamaz.

Söylemek istemediğimiz birçok şey, söylemek istediğimiz zaman dinleyici bulamaz. Söylenen her söz, içinden çıktığı kalbin kılığını üzerinde taşır. Ataullah İskenderî Söz ilaç gibidir. Gereği kadar sarf edilirse fayda veriri; gerektiğinden fazlası ise zarara neden olur. Amr bin As Sadece

Detaylı