AŞK CENNETİ. Yazan : Gülay Sena Dündar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AŞK CENNETİ. Yazan : Gülay Sena Dündar"

Transkript

1 AŞK CENNETİ Yazan : Gülay Sena Dündar

2

3 TEŞEKKÜR Desteklerinden ötürü biricik öğretmenlerim Funda Uvut, Aslı Tınmaz, Emine Kalkan, Serkan Dursunoğlu, Ali Mahir Ertuğrul a TEŞEKKÜRLER Kardeşimden öte gördüğüm Burcu Çetin, can dostlarım Emine Orhan, Meral Maden e TEŞEKKÜRLER Abim kadar çok sevdiğim Hüseyin Uslu ya TEŞEKKÜRLER. Ablalarım Emine Dündar Mutlu, Serpil Dündar Eminoğlu na TEŞEKKÜRLER Tanımadan sevdiğim arkadaşlarım Sultan Kılıçarslan, Pınar Özen, ve diğer hepsine TEŞEKKÜRLER. Ve adını vermediğim diğer isimsiz kahramanlara TEŞEKKÜRLER BAŞLANGIÇ Tüllerle bezeli gümüşi nişan kıyafetiyle boy aynasında durdu ve kendine baktı. isteksizce kıvırcık saçlarını düzeltti ve derin bir düşünceyle kalbini yokladı. müstakbel nişanlısı Tunç a karşı hiçbir şekilde duygusal bağ beslemiyordu. Ama bu kalbinin bile güvenmediği adamla uzun bir yola çıkacaktı. karanlıkta el yordamıyla yürümek gibi bir şeydi bu. genç kız boy aynasında kendini süzerken kıvırcık saçlarını sağ omzuna çekerek kendi kendine fısıltılarla konuşmaya başladı. Nefes Nefes MİRALAY Kararlı gözlerle aynaya baktı. bu nişan bu gece olacaktı. Kapının tıklatılmasıyla kendine geldi ve arkasını döndü. gelen biricik abisi Levent ti. belki de bu hayatta onu gerçek anlamda anlayan tek kişiydi o. genç kıza yaklaşarak ellerini tutup kız kardeşinin göz alıcı ışıltısını süzdü. Levent bu güzellikle herkesin gözü sende olacak. muhteşem görünüyorsun. Genç kız gülümsedi. sahte bir gülümsemeydi bu, mutlu olmadığı halde gülümsedi. Levent kardeşinin yüzündeki sahte gülümsemeyle birden ciddileşti. kararlı bakışlarıyla Nefes e destek olmak ister gibiydi.

4 Levent bak Nefes.. halâ vazgeçmek için şansın var. ben senin arkandayım. her zaman arkandayım bugün tek sözünle arkanda destekçin olarak seni koruyup kollayabilirim. yalanlarla dolu bir evlilik geçirmek istemeyişini anlayışla karşılarım. İşlerin canı cehenneme.! bu umrumda bile değil, biliyorsun. Nefes abi.. ben çok düşündüm ve böyle olması gerekiyor. Levent önemli olan nasıl olması gerektiği değil, senin ne istediğin. Bu sırada kapının nezaketen tıklatılmasıyla içeri Tunç girdi. bu sırada Levent ve Nefes in gözleri kapıda kilitlendi. Tunç Nefes.. sevgilim Tunç un gelişiyle bölünen konuşma bir daha toparlanamadı. Tunç un her hitap kelimesi Nefes in yüreğini yakıyordu. sevmediği birinin bu sözleri içini acıtıyordu. Tunç hazır mısın birtanem? Nefes ha, evet.. HAZIRIM Levent bu sözün üzerine söylenecek bir sözün kalmadığına inanarak el mahkûm odadan çıktı. Nefes Tunç a yaklaştı ve kol kola girerek odadan çıktılar. merdivenlerden inerken Nefes son kez bu gece nişanlanacağı adama baktı ve kararının ne kadar doğru olduğunu sorgulayarak basamakları indiler.. 4 AY SONRA. Yine aynı boy aynasının karşısındaydı genç kız. bu sefer her şey çok farklıydı. üzerinde şaşalı, kabarık ve bembeyaz bir gelinlik taşıyordu bu sefer. gümüşi nişan kıyafetinin yerini alan beyaz gelinlik Nefes in üzerine büyük bir sorumluluk yüklemişti.4 ay önce abisi sorduğunda verdiği kararın ne kadar yanlış ve boş olduğunu anlamıştı bir kere. Tunç un gerçek karakterini çözmüş gibiydi ve artık kararının yanlışlığını telafi etmek istiyordu. düğün alışverişlerinde Tunç un her konuda kendi fikirlerini kabul ettirmeye çalışarak kibar ama dominant bir tavır takınması, başka kadınlara bakışının farklılığı Nefes e onun gerçek yüzünü görmesini sağlamıştı.4 ay önce bu aynanın karşısında söylediklerini yine aynı yerde durarak yalanladı. Nefes Nefes MİRALAY ASLA OLMAYACAK! Abisinin sözlerinden de aldığı cesaretle kendine gelmenin farkındalığını yaşayarak resesif ve yumuşak başlı davranmamaya karar verdi genç kız. bu sefer boy aynasındaki bakışları bile değişmişti. daha şeytani bakıyordu ve kafasında bir plan belirmiş gibiydi. içeri Ümit ve Hale nin girmesiyle sessiz

5 ortamın gizemi bozuldu. Ümit ve Hale Nefes in arkadaşları olarak ona destek olmaya çalışıyorlardı. her ne kadar durumun farkında olsalar da, sahte bir destekti işte. Ümit biz geldik.! durumlar nasıl? heyecan var mı heyecan? Hale seninki de soru mu oğlum yaa? kız evleniyor, gelin olmuş gidiyor.. tabi heyecanlıdır. Nefes yaa,ne heyecan ama(!)şimdi sizden bir şey isteyeceğim. Ümit tabi prenses? Nefes ilk olarak bu odada konuştuklarımız bu odada kalacak. ikincisi; arabanı istiyorum Ümit. Ümit anlamadım prenses? yani, balayına çıkmak için benim arabam pek uygun sayılır mı, emin değilim(!)orası tartışılır (!) Nefes hayır Ümit. balayı yok, düğün de yok. sadece araban bahçenin dışında hazır bulunsun. Ümit firar mı?! Nefes kes sesini.! sadece dediğimi yap ve düğünden sonra Levent abime güvende olduğumu söyle. 4 ay önce indiği bu merdivenleri şimdi büyük bir özgüven ve kararlılıkla yeniden iniyordu. merdivenin başında kendisini bekleyen Levent in koluna girdi ve nikâh masasına doğru yolu yarılama çabasındaydılar. Levent Nefes in kulağına fısıltılarla pişman olacaksın Nefes! Nefes benim için endişelenme abi Nikâh masasındaki yolu yarıladıklarında Levent Nefes i Tunç un koluna emanet ettiği an içinde Nefes in sözlerinden hiçbir şey anlamadığı gibi kız kardeşinin sözlerindeki gizemi de sezmişti.

6 Nikâh Memuru Sizleri buraya, birbirini seven iki gencin hayatını sonsuza dek birleştirmek için toplamış bulunuyoruz. siz, Tunç MİRALAY Nefes KARAHAN ı karılığa kabul ediyor musunuz? Tunç EVET Alkışlarla yankılanan mekânın Nefes in vereceği cevabının sonrasında böyle olmayacağı kesindi. Nikâh Memuru siz; Nefes KARAHAN, Tunç MİRALAY ı kocalığa kabul ediyor musunuz? Nefes sahte bir gülümsemeyle mikrofona yaklaştı ve alaylı bir havayla kayıtsızca cevabını verdi. Nefes HAYIR! Alınan cevapla ortalığı uğultular kaplarken Nefes nikâh masasından kalkarak hızla Ümit in arabasına binip uzaklaştı. davetliler ayıplarcasına uğuldayarak kendi aralarında söyleşirken Tunç şoktaydı. Leventse kardeşinin atağı karşısında bir OH! çekip rahatladı. daha sonrasındaysa kendisini belli belirsiz bir endişenin kollarına bıraktı. -1- Yumruğunu sertçe masaya vurdu yaşlı adam. Siniri gözlerinden okunuyordu. Ünal bunu bize, ailemize nasıl yapar?!bu kız bu cesareti nerden alıyor?!! Herkes sessizleşmişti. Hiç kimse bir tepki verme niyetinde değildi. Yaşlı adamsa halâ kızının ihaneti karşısında büyük hayal kırıklığı yaşıyordu. Biran Tunç un yokluğu Ünal Beyin dikkatini çekmişti. Ünal Tunç nerde? Tunç un Babası Kendisini iyi hissetmiyordu. Kafasını dağıtıp hava almaya gitti. Geleceğini ze sanmıyorum. Ünal öylece dururken Tunç un babası Ünal a yaklaştı ve soğuk bakışlarla nezaketen Ünal a bakarak açıklama yaptı.

7 Tunç un Babası bu girişim ailemizin soyadını aşağıladı. Sanırım bu evlilik hiçbir zaman olmayacak. Çünkü biz vazgeçiyoruz. Kız almaktan da, şirket anlaşmasından da!üzgünüz Yaşlı adam önünden geçip giderken Ünal Bey gözlerini sıkıca yumdu ve ağzını bile açamamıştı. Çünkü karşısındaki adama hak veriyordu. Başını öne eğerek düşünmeye başladı. Ünal hiçbirinize nereye gideceğinden bahsetti mi? Hiç aradı mı? Sırma hiç aramadı baba Levent beni de Nevbahar ben bilseydim saklamazdım zaten kızım. Nerelerde şimdi? Ne yapıyordur? Ünal saçmalama be kadın. Bundan sonra, onun adını anmak yok! Ben onu bulana kadar! Ünal nereye saldıracağını bilemeden sinirle odayı arşınlıyordu. Ünal bana bakın, hele biliyorsa ve bana söylemiyorsa var ya.. Andım olsun ki gebertirim hepinizi.!!! Tabelası bile olmayan, köy gibi tarımsal ve çamurlu bir yolsa arabasıyla gidiyordu. Üzerindeki gelinlik onu ne kadar rahatsız etse de yanına kıyafet almayı akıl edememişti Nefes. Arabası biranda aniden durdu. Nefes şaşkınca bakakaldı. Nefes ne oldu şimdi? Genç kız arabayı yeniden birkaç kez çalıştırmaya çabalasa da başarılı olamadı. Nefes offf!allah Kahretsin yaa! istop etti. Neden oldu ki şimdi böyle yaa! Söylenerek arabadan inerken aynı şeyleri söyleyip duruyordu. Arabanın ön kapağını açıp ne olduğunu anlamaya çalışırken bile aynı şeyleri söylemeye devam ediyordu. Nefes niye istop etti ki bu şimdi yaa!!!offf!!

8 Arkasından gelen rahat ve umursamaz bir sesle irkildi genç kız. Benzini bitmiş olmalı. Nefes arkasını dönerek merakla baktı bu yakışıklı adama anda yakışıklılığı pek bağlamamıştı onu. Merakına yenilerek cevap verdi bu yedi yabancıya. Nefes ne?! Görkem biraz daha yaklaşarak işaret parmağıyla arabayı gösterdi. Görkem seni gördüm. Arabayı sürüşünde bir hata yoktu, biranda durdu. Çalıştırmaya çabaladığında da istop etti. Arabanın benzini bitmiş olmalı. Nefes peki nerden benzin alabilirim acaba? Genç adam bu soru üzerine kahkahalara boğuldu. Nefes ise böyle bir karşılık beklemediğinden afalladı ve anlamaya çalıştı. Görkem burası şehir merkezine falan benziyor mu küçük hanım(!)benzettiyseniz de ben söyleyeyim, burası şehir merkezi falan değil. Metruk bir yer Nefes peki bu Allah ın cezası yer neresi?!! İki elini gerin ve çaresiz bir şekilde iki yana açarken genç adam Nefes i dikkatle süzdü. Üzerindeki gelinlik dikkatini çekmişti. Görkem gerdek gecesinden kaçmış gibisin(!)müstakbel kocan yatakta iyi değil miydi yoksa(!) Genç adamın bu umursamaz, alaycı ve ahlâksız konuşmaları Nefes i delirtmişti. Nefes ne diyorsun sen ya?!bana bak, fütursuz sözlerin beni çileden çıkarıyor. Ne ahlâksız adamsın sen yaa!! Görkem Nefes i duymuyormuş gibi umursamaz ve rahat peki neden böylesin o zaman(!)kostüm partisinden falan mı firar ettin?

9 Nefes düğünden kaçtım, oldu mu?! Görkem hım. İlk tahminim doğruydu yani(!) Nefes in gergin ve sinirli bakışlarıyla konuşmasına devam etti genç adam. Görkem pek olmadı. Neden kaçtığını da söylersen olacak o zaman. Nefes neden bunu sana söyleyeyim ki? Görkem çünkü bana ihtiyacın var da ondan. Nefes hiç te ihtiyacım falan yok sana..! Görkem o zaman sana iyi şanslar kaçak gelin (!) Nefes inatçı bakışlarla Görkem e bakarken Görkem kendinden emin bir şekilde arkasını dönüp yavaş yavaş gidiyordu. Nefes biran için etrafına baktı. Etrafta ne bir insan vardı, ne de bir ev ıssız bir adada tek başına kalmış gibiydi. Az önce bu yabancının da dediği gibi metruk bir yerdi burası. İşte bunu anladığı an o katır inadının arasında bu cüretkâr yabancıya ihtiyacı olduğunu anladı. Görkem uzaklaşmaya devam ederken Nefes genç adamın arkasından seslendi. Nefes dur, tamam. Dur biraz! Görkem alayla gülümseyerek arkasını dönüp Nefes e baktı. Nefes ise ufak bir ayrıntıyı o adamla paylaşmanın bir zararı olmadığını düşündü. Nefes o adamı istemediğim için kaçtım. Görkem tekrar Nefes in yanına yaklaştı. Görkem sevmiyordun yani.. Nefes evet, ne olmuş?!

10 Görkem Hiiiç sadece böyle kaprisli, aksi, huysuz bir kızla evlenmek isteyen bir adamı merak ettim doğrusu(!)seni sevdiğine göre delirmiş olmalı(!) Nefes bana bak, canımı sıkıyorsun! Görkem sadece dürüst oluyorum. Nefes bu mu dürüstlük? Sen insanlara hakaret etmeyi dürüstlükten mi sayıyorsun?! Görkem bak, burda durup seninle çene çalmayı çok isterdim ama yapamayacağım. Benim de işlerim var. Nefes aman bu ıssız yerde ne işiyse hayret bir şey yaa!ya peki ben ne yapacağım bu Allah ın unuttuğu bu yerde?! Görkem evim şu ileride Nefes asla! Asla yabancı bir erkeğin evinde kalamam. Görkem iki omzunu da silkerek kaşlarını kaldırdı sen bilirsin. ama senin de dediğin gibi Allah ın unuttuğu bu yerde benzin bulup gitmen imkânsız. Görkem giderken Nefes e döndü ve işaret parmağını kaldırdı. Görkem ha bu arada, erkekler insan yemiyorlar (!) Görkem yine kendinden emin bir tavır takınarak giderken Nefes bezgince Görkem e seslendi. Nefes tamam Allah ın cezası, nerdeyse şu senin evin. Hadi gidelim Görkem gülerek Nefes e döndü ve beraber giderken genç kız Görkem in zafer kazanmış gibi sırıtmasına tahammül edemiyordu. Nefes ne gülüyorsun be?! Görkem gülmek için bir neden aramam.

11 Nefes delisin o zaman.! Görkem Hayır; ille de bir nedene ihtiyacımız varsa, hayat gülünce güzel(!) Nefes bana güldün biliyorum! Görkem yo (!) Nefes bana güldün! Görkem yo, sana gülmedim. Nefes evet, bana güldün.! Görkem hayır, sana gülmedim. Tunç altındaki kadını son kez dudaklarından şevkle öptü ve kadının üzerinden kalkarak yana geçti. Kendisini nikâh masasında terk eden müstakbel karısı Nefes e olan hıncını alır gibi sert davranmıştı seviştiği kadına. Biran yatakta düşünceli bir şekilde duraklayarak gözlerini tavana kilitledi Tunç. Yanında yatan yarı çıplak kadın bunu fark etmişti. neyi düşünüyorsun? Tunç seni düşünmediğimi biliyorsun. ne?! Tunç seni düşünmediğimi biliyorsun, bu yetmez mi? sen!

12 Tunç paranı al ve git. Beni uğraştırma. Kadının kendisine karşı şaşkın bakışlarının farkında olsa da kayıtsızca yataktan kalkıp giyinmeye başladı Tunç. bana bir fa*işe gibi davrandığının farkında mısın?! Tunç öyle değil misin zaten? beni E5 ten almış gibi davranıyorsun. Bunu hak etmiyorum! Tunç öyle mi(!)belki E5 ten almadım ama her adamın yatağına girdiğine göre onlardan bir kalite farkın yok belli ki Kadın bu ağır laflara tam cevap verecekti ki Tunç hazırlanmış çıkarken genç adamın telefonu çaldı. Tunç alo Ünal alo Tunç, nerdesin? Tunç kafamı dinliyordum. Bir şey mi oldu? Nefes geri mi geldi yoksa?!! Ünal hayır. Ama baban evlilikten vazgeçtiğini söyledi. Bu doğru mu? Tunç siz babamı kaile almayın. Ben iki cihan bir araya gelse de Nefes ten VAZGEÇMEM!!! -2- İçeri girdiğinde karanlık odayı ışığı yakarak aydınlattı genç adam. Ellerini yanındaki kaprisli ve hiçbir şeyi beğenmeyen kıza beğendirme çabasında olmadan naçizane ve umursamaz açtı. Görkem işte burası da benim fakirhanem.

13 Nefes bir göz atıp süzdü etrafı. Etrafa bakınırken dudaklarını büktü. Nefes sen burada yaşayabileceğine emin misin? Burası adeta ahır gibi de Görkem bunu bekliyordu. Bu cevabı beklediği için rahat, hazırlıklı ve umursamaz tavırlarında istikrar gösterdi. Görkem ben halimden memnunum. Evimi küçümsemeni kaprisli olmana veriyorum. Nefes kesin bir tavırla gözlerini devirerek evini küçümsediğimi de nerden çıkardın? Görkem dudak büküşünden olmasın sakın(!) Nefes gözlerini bilmiş bir tavır takınır halde devirerek evin fena değil, yani hoş. Hep böyle bir yeri hayal ettiğimi bile söyleyebilirim kuşkusuz kafa dinlemek için ideal bir yer. Ama şu güzel evin senin pasaklılığınla. Olmamış yani. Görkem böyle bir cevabı beklemiyordu işte. Karşısında ev kızlığından nasibini almamış bir kız olduğunu sanırken bu cevaplar genç adamı oldukça şaşırtmış olsa gerek Görkem ben mi? Pasaklı mıyım? Böyle bir teşhis koyduğuna göre temizlik anlayışın oldukça üst düzey, lüks (!) Nefes dalga geçme istersen, pişman olursun. Görkem tam karşılık verecekken duraklayıp bu yabancı kızın adını bile bilmediğini hatırladı. Görkem adını bile bilmiyorum. Nefes ben de senin Görkem arkadaşçı bir edayla elini uzatırken ben Görkem Nefes ben de Nefes dedi el sıkışarak. O an bir sessizlik olmuştu. İkisinin de gözleri birbirinin gözlerine kilitlenmişti. Genç kızın kahve rengi gözleri adeta genç adamın deniz mavisi gözlerinde kaybolmuş rengin esintisinde dalgalanmış

14 gidiyordu. Elleri bir süre birbiriyle bağlı kaldı iki yabancının. Birbirilerinin vücut ısıları, ten uyumu adeta kavurmuştu ikisini de Yürek Yangını Hem hiç tanımıyorken hep tanıyormuş gibi.. Hem de yıllardır tanışırken bile birbirine yabancılaşmak gibi Eksiltili cümlelerin yerine AŞK kelimesini koymamak, sevdiğinin adını koymaktır aşk Sarıldığında yıllarca öyle kalabilecek güçte olmak, ama eninde sonunda ayrılmak zorunda kalmaktır aşk Sevdiğinin bilmediği yönlerine vurulmak, yabancılığına aşık olmaktır aşk Belki de AŞK hep üç noktanın ardında gizlidir Bir süre öylece kaldıktan sonra Nefes, daha yeni tanıdığı bir yabancıyla bu kadar yakınlaşmasına bir anlam vermeyerek elini hafif bir dokunuşla, nazikçe geri çekti. Toparlandıklarında Görkem söze bodoslama girdi. Görkem giyecek bir şeyin de yoktur senin. Bir şeyler vereyim sana, şu garabet gelinlikten kurtul Nefes iyi olur eğer bana uygun bir bayan kıyafetin varsa Görkem duyduklarıyla kahkahaya boğularak genç kıza cevap verdi varsa mı? Burda moda evi ta da mağaza falan mı açtığımı sandın? Ya da ordan bakıldığında kadın gibi mi görünüyorum? Ordan öyle görünüyorsa, düzeltmek isterim(!)benim kışlık kazan ve spor pantolonlarımdan birini giyersin. Üzerine de üşümemen için soğuğa dayanıklı yelek veririm. İşte Görkem in sonbahar - kış kreasyonu(!) Nefes biran gerçekten insan olabileceğini sanmıştım ama yanıldım. Gerçekten görgüsüz bir ayısın sen.! Görkem bana bak küçük hanım ben görgüsüz değilim. Nefes pekâlâ o zaman, düzeltiyorum. Sadece ayısın.! Görkem seninle tartışmak isterdim ama çok uykum var. Ben gidip yatıcam. Sen karşındaki görgüsüz ayının yatağında yatarsın görgüsüz ayı da şu küçük odadaki sedirde yatar. Eee ne de olsa sen misafirsin ve bendeniz görgüsüz ayı da misafirperver biriyim.

15 Nefes bıkkınlık ve alayla karışık teşekkür ederim, göz dolduracak kadar misafirperver ve kibarsın gerçekten(!) Karahanların Yalısının önünde duruyordu Tunç. Düşünceli bir tavırla öylece bakındıktan sonra orda durmanın anlamsızlığını kavramanın bilinciyle yalının önünden hizmetçi tarafından ona açılan kapıdan içeri girdi. Hizmetçi hoş geldiniz Tunç Bey. Tunç hoş bulduk İçeri girdi. Herkes içerideydi. Levent Tunç u kapıdan içeri salona girerken görünce sinirlenmişti. Levent mırıldanarak geldi yine kılkuyruk! Ünal hoş geldin Tunç. Beni kırmayıp geldiğin için teşekkür ederim. Levent onu sen mi çağırdın baba?! Ünal evet, ne olmuş? Levent ne olmuşu mu var?!en son hatırladığına göre bu ortaklık ta bu evlilik te bozuldu. Yanlış mı hatırlıyorum yoksa(!) Ünal oğlum Tunç Nefes i seviyor ve bırakacak gibi de değil. Nefes in ona yaptıklarına rağmen onunla evlenmek istiyor. Levent ama Nefes istemiyor.! Sırma baba, ablam kaçtı. Bilmem farkında mısın? Nerden bulacaksın artık onu? Hem abimin de dediği gibi o da istemiyor. İsteseydi kaçmazdı zaten. Ünal İSTEYECEK! İstese de geri adım atmayacağız. Onu en yakın zamanda bulacağız.

16 Tunç bu işi bana bırakın Ünal baba. İğne dediğine de girse, Nefes i bulacağım benim KARIM olacak! Levent İÇİNDEN Nefes ÖLSE DE senin karın olmayacak.!! Görkem ve Nefes yatak odasındaydılar. Görkem kışlık kıyafetlerinden bir şeyler vermiş, Nefes te onları tuvalette deniyordu. Giyinme işlemi bitince isteksiz ve mızmız bir tavırla tuvaletten çıktı. Nefes kaşlarını çatmış mızmız bir şekilde Görkem e bakıyordu. Görkem bir süre genç kızı süzdü ve önce ciddi bir tavırla gözlerini kıstı. Kendisine tam olan, kaslarını kavrayan kazağın kol kısmı Nefes in üzerinde adeta sarkmış ve oldukça boldu. Pantolonu ise oldukça uzun boylu olan Görkem e tam olurken Nefes e boydan kıvırmasına rağmen çok uzun gelmiş paçaları yerde sürükleniyordu adatamama bu genç kızın görüntüsünü daha da sevimli hale getirmişti. Annesinin kıyafetini giyen küçük kız çocukları gibiydi. Görkem çok yakışıklı olmuşsun küçük hanım(!)pardon, bu durumda küçük bey oluyorsun(!) Nefes seni var ya! Görkem şaka yaptım, celallenme. Biraz bol olmuş ama yakışmış. Bu sene bol kıyafetler çok moda(!) Nefes bol mu? Ne bolu ya! Senin bol dediğin kıyafetin içinde kayboldum ben. Görkem genç kızın muzur suratına keyifle gülümseyerek neyse ufaktık, ben yatıyorum artık Genç adam yorganını ve yastığını alıp odasından çıkarken Nefes vefakâr bir şekilde Görkem e seslendi. Nefes Görkem.! Görkem arkasını döndü. Görkem ne var? Nefes gıcık falansın ama.. İyi bir insansın, bundan şüphem yok. Çok teşekkürler, her şey için Görkem önemsiz(!)hadi iyi geceler

17 Nefes sana da Derken kulübenin kapısı alacaklı gibi çalınmaya başladı. Nefes korkuyla Görkem e baktı. Görkem Nefes in korkusuna pek bir anlam verememişti genç kızın olayını bilse de. Kapıdakinin kim olduğu konusunda en ufak bir fikri bile yoktu Görkem in. Nefes ise bir şeylerden şüphelenip korkuyordu haliyle -3- Görkem kapıya doğru gitmeye yeltenirken Nefes Görkem i dirseğinden yakalayarak engelledi. Nefes açma kapıyı! Görkem ne? Nefes kapıyı açma Görkem.! Görkem olmaz öyle şey Görkem genç kızın endişesine anlam verememişti. ama soğukkanlı bir şekilde Nefes e baktı. Görkem derdin ne senin? Bir problem mi var? Müstakbel kocanı mı bekliyorduk(! Nefes burayı bulabileceğini sanmıyorum ama ya bulduysa beni?! Görkem korkma, eğer gitmek istemiyorsan seni onun eline verecek değilim. o kadar da görgüsüz bir ayı değilim(!görgüsüz ayıyım da, o kadar görgüsüz ayı değilim(!) Nefes şakanın sırası değil Görkem! Tabi ki de onunla gitmek istemiyorum ama yedi yabancı da olsan benim yüzümden başına bela almanı istemem. Görkem sen burda dur ve işime karışma, iyi bir dövüşçüyümdür. Görkem giderken Nefes engel olmaya çalışsa da başaramamıştı. Yüreği ağzında Görkem in dediği gibi odada bekleşiyordu. Görkem kapıyı açtığında bu ıssız yerin nadir insanlarından olan bir kadın belirgin

18 bir telaşla kapıda duruyordu. Görkem bu kadını çok iyi tanıyordu, adını bile biliyordu. Geliniyle çeşmede su doldururken genç adam yaşlı kadına da gelinine de güğümleri taşıma konusunda yardımcı olmuştu. evladım gece gece de rahatsız ediyorum ama Görkem buyur Habibe Teyze, bir sorun mu var? torunum rahatsızlandı bey oğlum. Annesi de evde hasta yatıyor, babası uzak yol işçisi zaten. Bizde ateş düşürücü kalmamış, yakında bir yerlerde eczane yok biliyorsun. Gerçi olsa da çoktan kapanmıştır. Sende var mı acaba çocuğum? Görkem ben bir ecza dolabıma bakayım teyze. Büyük ihtimalle ateş düşürücü olmalı Nefes korkuyla yatak odasında beklerken gelen kadın sesiyle rahatladı. ama yine de kadının niye bu saatte buraya geldiği konusunda merakına yenilip kapının önüne geldi. Nefes teyze kim? Görkem bizim buralardan Habibe Teyze. Torunu rahatsızlanmış ta, ateş düşürücüye ihtiyacı var. Yaşlı kadın Nefes i baştan aşağı süzdü. karını buralarda daha önce görmemiştim. Sanırım pek evden çıkmıyor Görkem başını ecza dolabından Nefes e çevirdi. Nefes biraz utanmış gibiydi. Birbirilerine baktıktan sonra yaşlı kadının sözüne sessiz kaldılar. Görkem evet Habibe Teyze, karım pek dışarı çıkmayı sevmez Nefes te ister istemez onaylar bir biçimde E-Evet, öyle Nefes gözlerini devirerek Görkem e baktıktan sonra Görkem ecza dolabında ilacı buldu. Görke hah.! İşte burda..buyur teyze

19 Allah Senden Razı Olsun oğlum. Kaçtır bana yardım ediyorsun, ne senin adını biliyorum ne de karının Görkem adım Görkem,teyzecim..karımın adı da Nefes Tü tü tü maşallah! Çok yakışıyorsunuz. Ne de güzel isimleriniz var. Allah sizi hep mesut etsin. Neyse çenem düştü gene, ben de gideyim artık. Gelinimle torunum evde yalnız. Size iyi akşamlar çocuklar Görkem ve Nefes sana da teyze Yaşlı kadın gittikten sonra Görkem de kapıyı kapattı. Nefes ya niye gerçek adımı söyledin ki?! Görkem niye söylemeyeyim ki anlamadım? Nefes Tunç beni çabucak bulur Görkem Nefes; sen kendini cinayet zanlısı, dallamayı da ajan sandın galiba. O zaman seni aydınlatayım, burası kuş uçmaz kervan geçmez bir yer ve burayı aramak değil o gerzeğin, kimsenin aklına gelmez o yüzden, endişelenme boşuna KARICIM (!) Nefes o konuda ayrıca tartışıcam seninle! Hemen KARIM diye sahiplenmen niye? Bize ne yararı olucak? Görkem eğer sen uslu durup odada bekleseydin ben de böyle bir yalan söylemek zorunda kalmazdım küçük hanım(!)ama rahat durmadın ki! Görkem sen de fırsattan istifade edeyim dedin öyle mi? Görkem hayır! Nefes evet! Görkem ya ne alâkası var be?! Nefes hadi ordan!

20 Günlerdir hastanede karnı burnunda güçsüzce yatıyordu genç kadın. Kocasından kopup boşanalı 4 ay olmuştu.ve tam 4 buçuk aylık hamileydi. o günden sonra bir daha Levent in karşısına çıkmaya cesaret edememişti. o cesareti kendinde bulduğu zamanlardaysa hep bir engel sarmıştı onları. Yaşadıkları kulağında uğultu gibi peşini bırakmıyordu. Ünal ona başkasını sevdiğini söyleyeceksin! Boşanmak isteyeceksin ve ortalardan kaybolacaksın! Çok uzadı her şey. Oğlumun yakasından bir düşmedin gitti!!anlamıyor musun?!levent ortağımın kızı Beyza yla nişanlanacak, onu sevecek! Boşan ondan!!!daha fazla mutsuz etme oğlumu bir çocuk bile veremedin zaten ailemize.! Bener gözlerini kaçırarak ben başkasını seviyorum Levent, boşanmak istiyorum. Levent nerden çıktı bu saçmalık?!yine babam sana çemkirip beynini sulandırdı değil mi?!sen onları kaile alma. Hiçbiri bilmiyor ama ben inanıyorum. Bizim bir çocuğumuz olucak. Bener gözlerini acıyla yumarak yalanına devam etti YETER! Olmayacak çocuğumuz falan!!başkasını seviyorum diyorum, duymuyor musun beni?!ayrılmak istiyorum ben, BOŞANALIM! sen yoluna, ben yoluma Nevbahar Levent le Beyza nişanlı! Ne yapmaya çalışıyorsun sen?!bu hamilelik yalanı da senin ucuz bir oyunun değil mi?!! Bener neden inanmak bu kadar zor?!torununuzu taşıyorum karnımda. Levent le konuşmama izin verin Nevbahar HAYIR! Levent seni görmek dahi istemiyor. Siz BOŞANDINIZ! Düş oğlumun yakasından, bir daha da bu kapıya gelme! Levent Beyza yla nişanlı, onu seviyor ve çok mutlular! Mutluluklarını ucuzluğunla ve sahteliğinle gölgeleme!!! Tunç Levent çok mutlu Bener. Sen onun canını çok yaktın. Senin adını bile duymak istemiyor o evde bence artık sen de onu rahat bırak

21 O günleri hatırlamıştı yine ve canı çok yanmıştı. O günler genç kadın için çok zordu. Bir daha Levent i hiç görmemişti. Boşanma davasından Sonra hiç görmemişti, istese de görememişti. Ondan boşanmasının tek sebebi 4 yıllık mutlu evliliklerini çocukla taçlandıramamasıydı. Kocası Levent i bir türlü mutlu edemediğini düşünüyordu hep ve sonunda boşandılar. Ünal Bey e boyun eğmek zorunda kalmıştı sevdiceği mutlu olsun diye.. her ne kadar sevdiceğine söylediği yalanlar yüzünden onun nefretini kazansa da Bener hamile miyim?!! Doktor evet, bakın şurda muhtemelen 5 haftalık.. yani 1 ayı gecik gayet sağlıklı Bener inanamıyorum Allah ım! Yıllardır beklediğim en ufak bir ümit ışığı da doğdu ama neden şimdi, niye böyle zamansız? zamanlama neden yanlış?! Mutlu haberi aldığında Levent e haber vermek istedi ama ona bir türlü ulaşamamıştı. Aileden birileri sürekli yoluna taş koyup ayırıyordu onları. Hep bunu yaptılar. Durum böyle olunca yardım isteyeceği kişi belliydi. Nefes e ulaşırsa her şey yoluna girecekti belki de fakat ne yapıp etse de KARAHAN Ailesi gibi entrikacı olamadı ve Nefes e ulaşamadı. Belli ki Nefes in de beynini yıkamışlardı. Hep bir şeyler ters gitti. Gazete Haberi ünlü iş adamı Ünal KARAHAN ın oğlu Levent KARAHAN ; jet sosyeteden ünlü iş adamının kızı Beyza SOYSAL la NİŞANLANDI. Nişan haberini duyduğunda yıkılsa da bebeği için kapıları zorlama çabasındaydı. Ayakta durmak zorundaydı. Ayağa kalktı ve dik durdu. Ama yine bir tekmeyle yere serildi. Nefes e ulaşma çabasından Levent in annesi Nevbahar Hanım alıkoydu genç kadını. Ve Levent in mutlu olduğunu söylüyordu herkes hep bir ağızdan. Artık onu mutluluğuyla baş başa bırakmanın zamanı gelmişti ona göre. Her ne pahasına olursa olsun onu mutsuz etmemeliydi. Çünkü her ne yaptıysa, yaptığı bütün saçmalıkları sevdiğinin mutlu olması için yapmıştı. Gazete Haberi Geçen ay görkemli bir törenle nişanlanan Levent KARAHAN & Beyza SOYSAL çifti nişanı bozarak yollarını ayırdı. Bu haberle yine içindeki umut tohumu filizlenmişti, yine aşkının peşine düşmeliydi genç kadın ama yapmadı. Daha fazla gücü yoktu savaşmaya. Aniden barışma kararı alacak olsalardı yine üzülecekti. Artık hiçbir şekilde çabalamayacaktı. Çünkü kader onlara hiç şans tanımamıştı. Başucunda doktorla konuşan annesinin sesini aynı uğultularla duyuyordu genç kadın. neyi var doktor bey? Teşhis koyabildiniz mi?

22 Doktor gebelik zehirlenmesi. Tehlikeli bir durum.. geç kalmışız erken gelseydiniz tedavi edebilirdik. Ama artık şuan sadece anne tehlikede. Kürtajla rahmi temizleyebiliriz ama bunun için çocuğu almamız gerekiyor. Bener uykusunda güçlükle sıyrılarak bebeğimi vermem! alamazsınız onu benden!!çıkarın bunu aklınızdan!!! Doktor kısa bir süre Bener e döndükten sonra annesine çaresizlikle baktı annenin rızası olmazsa yapamayız tabi ama, bu çok tehlikeli. bilmelisiniz Bener duyduklarıyla çaresizliğin pençesine düşmüştü bir kez daha. Kader ağlarını örmeye koyulmuştu yine ama ne olursa olsun bebeğini kimselere vermeyecekti. Doğumdan sonra ölseydi kızı yetim mi kalacaktı? Bir de bunu düşünüyordu. Yo biran önce ne pahasına olursa olsun Levent e ulaşmalıydı. -4- Sabah Olmuştu.uyanır uyanmaz perdesini araladı genç kız. Perdeyi açıp derin bir nefes aldı. Dışarıdan gelen sesle ayıldı. Görkem köy kahvaltınız hazır kaçak gelin! Haydi buyur sofraya! Nefes güldü ve odadan çıkıp salona geldi. Salonun tam ortasında yer sofrası vardı ve yer sofrasında yağ, bal, reçel, peynir, zeytin gibi kahvaltılık malzemelerin yanı sıra güzel bir omlet ve mis gibi kokan sıcacık köy ekmeği vardı. Sofrada kuş sütü eksikti. Nefes Ooo Görkem Bey, aşçılığınızı konuşturmuşsunuz (!) Görkem aşçıbaşınızı aratmamaya çalışıyoruz naçizane çabamızla küçük hanım(!) Nefes ha-ha ve ha(!)ya bir şey sorucam; ince uçlu şarj aletin var mı? Telefonumun şarjı bitmiş, kapandı. Görkem e daha iyi değil mi? Kimse rahatsız etmiyor. Nefes ama abim merak etmiştir. Onu aramam lazım, adam ölmüştür meraktan. Hem Ümit i arayıp acı haberi vermem lazım

23 Görkem Ümit?? Nefes arkadaşım arabayı ondan ödünç almıştım da.. burda mahsur kalan arabasının vaziyetini öğrenince kahrolucak zavallı(!) Görkem odamda olucaktı, gidip bakmam lazım.. sen kahvaltıya başla Nefes tamam Bener, bırak artık bu ailenin peşini.. arayıp durma onları, onlar seni bir paçavra gibi attı sokağa.! Biraz gururun olsun kızım onlardan sana hayır gel-mez! anla bunu! Bener telefonla Nefes i aramaya devam ederken Nefes iyi bir insan anne. O aileden biri gibi değil Nefes! uyu daha sen! Aylardır aradığın halde neden cevap vermiyor?! O da diğerleri gibi! Bener HAYIR! Nevbahar Hanım ve Ünal Bey baskı yapıyordur! Onları tanıyorum, Levent te üstüne gidiyordur kızın. Yoksa ben Nefes in iyi olduğuna adımdan daha fazla eminim! Bener in annesi telefonu Bener in elinden sinirle çekip alarak sabrının taştığını belli etti. yeter artık! Seni karnındaki bebeğinle sokağa atan bir aileden vicdan dilenme daha fazla! Bener YETER!! Ben Levent i seviyorum anne! Belki o artık benden nefret ediyor ama duydun işte doktoru! ÖLEBİLİRİM!!!Ölmeden çocuğumu babasına emanet edebilmek istiyorum!! Gözüm arkada kalmasın istiyorum! onun kapı gibi anneannesi var! Kimseye de ihtiyacı yok! Bener VAR! Kızımın babaya ihtiyacı var! Görkem kahvaltı yaparken Nefes telefonunu şarja takmış ve açarak cevapsız aramalara bakıyordu.

24 Görkem hadi bırak şu telefonu da kahvaltıya gel. Nefes tamam, gelicem.. 38 cevapsız arama var. 13 ü Tunç tan.. Görkem hiç şaşırmadım. Nefes 23 cevapsız arama da abimden..(durakladı) 2 cevapsız arama da Bener den!! Görkem niye bu kadar şaşırdın? Arkadaşın, seni merak etmiş olamaz mı? Nefes o benim arkadaşım değil ama.. o abimin eski karısı.. niye aramış olabilir ki?! Tunç şirkette, odasındaydı. Karşısında adamlarını dizmiş odayı sabırsızca arşınlıyordu. Tunç hepiniz sistemli çalışıcaksınız. Her yeri arayacaksınız, HER YERİ! burada yoktur, oraya bakmayalım demeden bakacaksınız her yere! Ne olursa olsun, Nefes bulunacak!!! Levent odasındaydı. Pencere kenarında oturuyordu. Düşünüyordu sadece düşünüyordu başına neler geldiğini düşünecek kadar bile vakti olmamıştı kaç aydır. Tam kendi hayatını mahveden ailesine boyun eğecekti ki, daha fazla Beyza nın kaprislerine dayanamayarak ayrılmıştı. Bunun sonucunu düşünecek kadar bile vakti olmadan ona yapılmaya çalışılan şey bu sefer kardeşi Nefes in başına geliyordu. Kardeşini o adamla evlendirmemek için elinden geleni yapacaktı. Ama uzaklarda bir yerlerde onun aşkıyla toprağa gömülecek biri olduğunu bilmiyordu bile! Nefes işte böyle.. Bener çok iyi bir kızdı ama neden böyle yaptığını hiçbirimiz anlayamadık. Gerçi annem ve babam bu duruma pek şaşırmadılar ama bilmiyorum. Tek bildiğim şey abimin mahvolduğu Görkem bu işte bir iş olduğuna adım gibi eminim diyebilirim.

BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR

BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR _ 1 BU İŞTE BİR YALNIZLIK VAR Doğan Kitap _ 2 "Hani ıssız bir yoldan geçerken Hani bir korku duyar da insan Hani bir şarkı söyler içinden, İşte öyle bir şey." Çiğdem Talu, 1976 _ 3 Babamın anısına... _

Detaylı

Tüm tecrübesine ve kızgınlığına rağmen, bir türlü onun güzelliğinden ve seks çekiciliğinden uzak kalamıyordu. fatiharsal@yahoo.com

Tüm tecrübesine ve kızgınlığına rağmen, bir türlü onun güzelliğinden ve seks çekiciliğinden uzak kalamıyordu. fatiharsal@yahoo.com İkisi de zorla evlendirilmişti. Özellikle yakışıklı ve zengin bir erkek için bu evlilik dehşet vericiydi. Tüm kalbiyle bundan nefret etti. Ama karısından değil 0 Tüm tecrübesine ve kızgınlığına rağmen,

Detaylı

Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre

Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre Ahmet Ümit Aşk Köpekliktir DOĞAN KĐTAP Serpil'e, Serdar'a ve Gonca'ya, en derin sevgilerimle Aşkı olan, arı namusu neyler Yunus Emre Önsöz yerine Yada Aşk Rüzgârın Söylediği Bir Şarkıdır Rüzgâr, sonbaharda

Detaylı

Sarah Jio - Son Kamelya

Sarah Jio - Son Kamelya SARAH JIO m M yhcan ^jj)(enekşeleri ve 'Böğürtlen yasarından Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz? /A \ ROMAN 19401ı yılların Amerikası

Detaylı

Sis ve Gece Ahmet Ümit DOĞAN KĐTAP Enver Kurt'un anısına. Birinci bölüm Buraya nereden, nasıl geldim, bilmiyorum! Camları kalın bir toz tabakasıyla

Sis ve Gece Ahmet Ümit DOĞAN KĐTAP Enver Kurt'un anısına. Birinci bölüm Buraya nereden, nasıl geldim, bilmiyorum! Camları kalın bir toz tabakasıyla Sis ve Gece Ahmet Ümit DOĞAN KĐTAP Enver Kurt'un anısına. Birinci bölüm Buraya nereden, nasıl geldim, bilmiyorum! Camları kalın bir toz tabakasıyla kaplanmış, pencere pervazları kararıp içten içe çürümüş,

Detaylı

Tel: (O 212) 513 63 65-526 80 12 520 62 46-513 65 18 Faks:(0212)5268011 www. altinkitaplar. com. tr info@altinkitaplar.com.tr AGATHA (H it!

Tel: (O 212) 513 63 65-526 80 12 520 62 46-513 65 18 Faks:(0212)5268011 www. altinkitaplar. com. tr info@altinkitaplar.com.tr AGATHA (H it! Agatha Christie _ Acı Kahve _ BLACK COFFEE www.kitapsevenler.com Merhabalar Buraya Yüklediğim e-kitaplar Aşağıda Adı Geçen Kanuna İstinaden Görme Özürlüler İçin Hazırlanmıştır Ekran Okuyucu, Braille 'n

Detaylı

Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek

Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek Kürşat Başar _ Başucumda Müzik Roman Bazen kendimizi bir hayalin içinde sanırız ama aslında yaşadıklarımız gerçektir. Bazen de herseyi gerçek sanırken aslında yalnızca hayal gördüğümüzün farkına varmayız.

Detaylı

Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı

Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı yüzünden kendinin ve kocasının toplumdan nasıl dışlandıklarını

Detaylı

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim.

29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. 29 Mayıs 2002 günü, Fransa'da bu kitaba son noktayı koymadan birkaç saat önce, Lourdes'daki kutsal kaynaktan biraz su almaya gittim. Yetmişlerinde gösteren bir beyefendi bana seslendiğinde, katedralin

Detaylı

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK 2013 YILI ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK DERECEYE GİREN ESERLER Sevgili gençler ve kıymetli öğretmenlerimiz, Sermaye Piyasası Kurulu olarak geleneksel hale getirdiğimiz Kompozisyon Yarışmasının

Detaylı

Suratım asıldı, duruşmalarla dolu yorucu bir gün geçirmiştim ve bir an önce evime gitmek istiyordum. Sesimi kısarak, "Kim?" diye sordum.

Suratım asıldı, duruşmalarla dolu yorucu bir gün geçirmiştim ve bir an önce evime gitmek istiyordum. Sesimi kısarak, Kim? diye sordum. GĐRĐŞ Sekreterim kapıyı tıkırdatarak başını aralıktan içeriye uzattı. Her zaman neşe saçan gözlerinde garip bir ifade vardı. "Sizinle görüşmek isteyen biri var, efendim" diye fısıldadı. Saat altıya geliyordu

Detaylı

DOĞRU ERKEĞİ BULMA KILAVUZU. İlhan Uçkan Epsilon Yayıncılık WWW.MAXIMUMBILGI.COM

DOĞRU ERKEĞİ BULMA KILAVUZU. İlhan Uçkan Epsilon Yayıncılık WWW.MAXIMUMBILGI.COM _ 1 DOĞRU ERKEĞİ BULMA KILAVUZU İlhan Uçkan Epsilon Yayıncılık _ İÇİNDEKİLER 1. Ders: 2 "Doğru erkeği" ararken - Neden siz hâlâ yalnızsınız - Erkek çok ama "doğru erkek" yok - İlişkiniz neden yürümedi

Detaylı

en önsöz deli defteri aylık mizah edebiyatı dergisi, yıl: 2, sayı: 13, nisan 2009

en önsöz deli defteri aylık mizah edebiyatı dergisi, yıl: 2, sayı: 13, nisan 2009 en önsöz dışarda bahar geldi karıcığım, bahar. dışarda, bozkırın üstünde birdenbire taze toprak kokusu, kuş sesleri ve saire... demiş nazım hikmet ran. bu satırları yazarken halâ hava kapalı, halâ seçim

Detaylı

EMRAH SERBES. Her Temas İz Bırakır. Bir Ankara Polisiyesi

EMRAH SERBES. Her Temas İz Bırakır. Bir Ankara Polisiyesi Gökçen e EMRAH SERBES Her Temas İz Bırakır Bir Ankara Polisiyesi Bu roman bir kurmaca ürünüdür. Adı geçen kişi ve kurumların gerçek yaşamdaki benzerleriyle uzaktan yakından ilgisi yoktur Yeni yıla kırk

Detaylı

Elif Şafak AŞK Önsöz

Elif Şafak AŞK Önsöz Elif Şafak AŞK Önsöz Bir taş nehre düşmeye görsün, pek anlaşılmaz etkisi. Hafiften aralanır, dalgalanır suyun yüzeyi. Belli belirsiz bir tıp sesi çıkar; duyulmaz bile akıntının ortasında, kaybolur uğultuda.

Detaylı

Asla Pişman Olma. Celeste Bradley. Çeviri Burçak Soydan

Asla Pişman Olma. Celeste Bradley. Çeviri Burçak Soydan Asla Pişman Olma Celeste Bradley Çeviri Burçak Soydan 4 Bill e Her zaman ve sonsuza dek 5 6 Yalancı nın Öğretisi Herkesin güvenliği için evimizden, ocağımızdan ve sevgiden feragat ederek bir hilekâr kılığına

Detaylı

*** Hey Esat bu soğukta ve yağmurda ne yapıyorsun dışarıda?

*** Hey Esat bu soğukta ve yağmurda ne yapıyorsun dışarıda? Yağmurlu günlerden biriydi bu yazın sıcak vaktinde. Sorgulanmamıştı belki ama yıllardan beri yazın yağmur görülmemişti bu sıcak memlekette. Yağmur yavaş yavaş çiseliyordu ama belli ki arkasında bir ordu

Detaylı

Ayşe Kulin BORA'NIN KİTABI

Ayşe Kulin BORA'NIN KİTABI Ayşe Kulin BORA'NIN KİTABI FIRTINALI BİR GECEDE DOĞMUŞUM Siz beni tanımazsınız Uzaktan geliyorum Şiirin satırlarında saklı kimliğim Kavak yellerinde gizlidir Cevval bir kısrak gibi oynak Ben, rüzgârın

Detaylı

Lev Nikolayeviç Tolstoy _ Đnsan Ne Đle Yaşar lev nikolayevic tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy _ Đnsan Ne Đle Yaşar lev nikolayevic tolstoy Lev Nikolayeviç _ Đnsan Ne Đle Yaşar lev nikolayevic tolstoy SUNUŞ 'u yakından tanımak gerekiyor. Onun karakterin-deki, düşüncelerindeki, tesbitlerindeki birçok özellik bizi şaşırtıyor, cezbediyor, düşündürüyor.

Detaylı

BİR SOKAK ADAMININ ÖLÜMÜ

BİR SOKAK ADAMININ ÖLÜMÜ BİR SOKAK ADAMININ ÖLÜMÜ Şehrin en sessiz olduğu ve sır vermediği zamanı-sabah saatlerini- yağmur damlalarının tam o anda çatıdan içeri kaydığı gibi yaşıyorduk: gizlice, titrekçe, ama şaşırtıcı bir biçimde

Detaylı

Ahmet Ümit _ Çıplak Ayaklıydı Gece Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır. UYARI: www.kitapsevenler.com

Ahmet Ümit _ Çıplak Ayaklıydı Gece Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır. UYARI: www.kitapsevenler.com Ahmet Ümit _ Çıplak Ayaklıydı Gece Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır. UYARI: www.kitapsevenler.com Kitap sevenlerin yeni buluşma noktasından herkese merhabalar... Cehaletin yenildiği, sevginin,

Detaylı

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI Yakın zamanda yaşadıklarımı düşünüyorum da kendi kendimden daha doğrusu insanlığımdan utanıyorum. Gerçekten bizde insan mıyız diyorum. Ben

Detaylı

Charles Dickens - Büyük Umutlar

Charles Dickens - Büyük Umutlar Charles Dickens - Babamın soyadı Pirripti, benim adım da Phillip olduğundan çocukluğumda bu iki adı bir türlü bir arada söyleyemezdim. Sedece "Pip" diyebiliyordum. Böylece adım "Pip" olarak kalmış. Herkös

Detaylı

Bugün üniversiteye başlıyorum. Marmara Üniversitesi Diş-hekimliği Fakültesi'ne.

Bugün üniversiteye başlıyorum. Marmara Üniversitesi Diş-hekimliği Fakültesi'ne. _ Piraye Yaşamımda unutulmaz izler bırakan Diyarbakır'a; orada bulunduğum zaman dilimi içinde beni kendilerinden biri olarak kabullenen Diyarbakır'ın güzel insanlarına teşekkür ve sevgilerimle... "...uzak

Detaylı

Özgür Kadın Akademisi Yayınları

Özgür Kadın Akademisi Yayınları Özgür Kadın Akademisi Yayınları Küçük Bir Kürdistan Rojda Jiyan Sen ayrılıyordun. Bir şehir ile birlikte, bir şehrayini bırakıp gidiyordun. O zamana kadar orada yaşamış olan kişiliğini, geçmişin uğultusu

Detaylı

bin yüz bir insan aret vartanyan

bin yüz bir insan aret vartanyan bin yüz bir insan aret vartanyan aret vartanyan 5 Her şey yolundaydı. Yaşamımdaki her şey, benim dışımdaki herkesin gözünde yolundaydı. Oysa ben kronik bir endişenin, sonu gelmeyen bir arayışın ve tam

Detaylı

Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir.

Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir. 1 Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir. 2 Bu kitap Anneme, Babama, Oya Teyze ye Şehnaz a Selin e Coni ye ve Amip e

Detaylı

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ ***İLK DOSYA*** İLK YAYIN TARİHİ: 15 HAZİRAN 2009 Satış ve Pazarlama Öyküleri e-kitabı yahoo grubu resmi Satış ve Pazarlama Öyküleri Kalmasın Bu e-kitap çoklu yazarlı olarak

Detaylı

Lev Nikolayeviç Tolstoy _ Her Şeye Rağmen Sevgi Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır. Herşeye Rağmen Sevgi Tolstoy ARKHE YAYINLARI Ağustos

Lev Nikolayeviç Tolstoy _ Her Şeye Rağmen Sevgi Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır. Herşeye Rağmen Sevgi Tolstoy ARKHE YAYINLARI Ağustos Lev Nikolayeviç Tolstoy _ Her Şeye Rağmen Sevgi Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır. Herşeye Rağmen Sevgi Tolstoy ARKHE YAYINLARI Ağustos 2003 TOLSTOY 28 Ağustos 1828 tarihinde Moskova'da doğdu.

Detaylı

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek

ÜÇ ÖYKÜ GOGOL. Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÜÇ ÖYKÜ GOGOL Çevirenler : Erol Güney - Orhan Veli Kanık - Oğuz Peltek ÖNSÖZ Burada çevirisini verdiğimiz Burun, Fayton ve Palto, Gogol'un "Petersburg Öyküleri"nin en güzelleridir ve Gogol'un dehasının

Detaylı