Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 15 başlıktan meydana gelmektedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 15 başlıktan meydana gelmektedir."

Transkript

1

2 Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 15 başlıktan meydana gelmektedir.

3 ERGENE HAVZA KORUMA EYLEM PLANI 1. Dere yatakları temizleniyor, 2. Belediye AAT leri DSİ tarafından inşa ediliyor, 3. Islah Organize Bölge Sanayi Bölgeleri kuruluyor, 4. Sanayi için müşterek ileri atıksu arıtma tesisleri kuruluyor 5. Sanayide daha az su, daha az kirletici hammadde kullanımına geçiliyor, 6. Ergene Havzası ağaçlandırılıyor, erozyonla mücadele ediliyor, 7. Ergene de Planlı döneme geçiliyor, 1/ lik planlar uygulamaya giriyor

4 ERGENE HAVZA KORUMA EYLEM PLANI 8. Katı ve tehlikeli atık işleme geri kazanım ve bertaraf tesisleri kuruluyor. 9. Zirai kaynaklı kirlilik kontrol edilecek, 10.Ergene Nehri gerçek zamanlı sürekli izlenecektir. 11.Denetimler daha da sıklaştırılıyor, 12.Deşarj standartları yeniden düzenlendi, Renk standartları getirildi ve Ergene tabii rengine getirilecek, 13.Havzaya Taşkın Erken Uyarı Sistemi kurulacak, 14.Yer altı suyunun kullanımı kontrol altına alınacak, 15. Trakya da baraj ve göletler ile sulama tesisleri tamamlanacak.

5 Ergene Nehri ve yan kollarında; Tamamlanan dere ıslahı projeleri ile 290 km yatak ıslah edilmiş, Devam eden projeler sonunda da 100 km yatak ıslahı gerçekleştirilecektir.

6 Eylem Planı nda bulunan 28 adet dere ıslahı işinden; 2 adeti proje safhasında, 5 adeti inşaat safhasında, 21 adeti tamamlanmış bulunmaktadır.

7 Nüfusu den büyük 13 belediyeden; 12 belediyenin Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri (EAAT) DSİ tarafından, bu sayede nüfusun %70 inin atıksuyu arıtılacaktır. Lüleburgaz Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği Çevre Fonları ile inşa edilmiştir. Uzunköprü, Kırklareli Merkez, Kırklareli Vize Evsel AAT lerin inşaatları tamamlanmıştır.

8

9 UZUNKÖPRÜ EVSEL AAT

10 KIRKLARELİ MERKEZ EVSEL AAT

11 KIRKLARELİ VİZE EVSEL AAT

12 LÜLEBURGAZ EVSEL AAT

13 İnşaatı devam eden Evsel AAT ler; Hayrabolu (%55) Malkara (%55) İnşaatı İhale Safhasında olan Evsel AAT ler; Çerkezköy Çorlu Saray (%48) Babaeski (%35) Pınarhisar (%35) Keşan (%17) Muratlı (%7)

14 HAYRABOLU EVSEL AAT MALKARA EVSEL AAT BABAESKİ EVSEL AAT PINARHİSAR EVSEL AAT

15 SARAY EVSEL AAT KEŞAN EVSEL AAT MURATLI EVSEL AAT

16 Nüfusu den büyük 13 belediyenin kanalizasyon şebekesi İLBANK A.Ş. tarafından yapılmaktadır. Nüfusu ile arasındaki 22 belediyenin kanalizasyon şebekesi ve atıksu arıtma tesisleri SUKAP kapsamındadır. Kanalizasyon inşaa çalışmaları Evsel Atıksu Arıtma Tesisi yapımlarına paralel devam etmektedir.

17 ÇERKEZKÖY OSB Islah OSB lerin kurulabilmesi için; tarihinde OSB Kanunu nda, tarihinde OSB Yönetmeliği nde değişikliğe gidilmiştir.

18 Ergene Havzasındaki 8 Islah OSB; Çorlu-Ergene (1), Çorlu-Ergene (2), Çorlu-Velimeşe, Muratlı, Çerkezköy-Veliköy, Çerkezköy-Karaağaç Tekirdağ-Yalıboyu Tekirdağ-Türkgücü OSB niteliği kazanmıştır. Ergene Havzasında kurulması planlanan 2 Islah OSB nin; Kırklareli-Büyükkarıştıran, Kırklareli-Evrensekiz, tüzel kişilik kazanması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

19 9 Adet OSB ve Avrupa Serbest Bölgesi nin atıksuları, 5 adet müşterek ileri atıksu arıtma tesisinde arıtılacaktır. OSB AAT lerin yapım ihaleleri gerçekleştirilmiş olup, inşaat çalışmalarına başlanmıştır. OSB AAT ADI İHALE TARİHİ Ergene 2 OSB AAT 06/03/2014 Türkgücü OSB AAT 11/03/2014 Muratlı OSB AAT 13/03/2014 Ergene 1 OSB AAT 18/03/2014 Velimeşe OSB AAT 20/03/2014 Atıksular ileri biyolojik arıtmadan sonra 47,5 metre derinden Marmara Denizi ne verilecektir.

20 Bu proje ile arıtılan atıksular Marmara Denizi nin su kalitesini etkilemeyecektir. (Marmara daki mevcut kirliliğin %1 inden daha azdır) Marmara Denizi ne Derin Deniz Deşarj Projesi tamamlanmış olup, yapım ihalesi hazırlıkları devam etmektedir. Derin deniz deşarj projesi için ÇED Gerekli Değildir OSB Müşterek AAT ler için ÇED Olumlu kararları alınmıştır.

21 Sanayi tesislerinin daha az su ve daha az kirletici madde kullanmasına yönelik çalışmalara ara verilmeden devam edilmektedir.. Tekstil sektöründe çevre dostu üretime geçilmiş ve günde m 3 su tasarrufu sağlanmıştır.

22 Ergene Havzası nın ağaçlandırılması ve erozyondan korunması için bugüne kadar Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde toplam toplam hektar alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve ıslah çalışması yapılmıştır.

23 Ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmak üzere adet fidan üretilmiştir. Havzada; 273 adet okul bahçesi, 116 adet cami ve ibadethane bahçesi ile 88 adet mezarlık ağaçlandırılmıştır.

24 Trakya Bölgesi Havzada 24 Ağustos 2009 tarihinden itibaren kirletici vasfı yüksek sanayilere izin verilmemektedir. Yatırım projeleri detaylı bir şekilde tetkik edilerek, çevresel etkilerin azaltılması için gerekli her türlü tedbirin alınması sağlanmaktadır.

25

26 Çorlu ilçesinde entegre tehlikeli atık bertaraf tesisi inşaatı tamamlanmış olup, tesis faaliyete geçmiştir. Çorlu ilçesinde düzenli depolama sahasının inşaatı tamamlanmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ndan lisans alınmıştır. Atık kabulüne başlanmıştır. Havzada 8 adet Katı Atık Birliği bulunmaktadır. Tekirdağ ve Kırklareli de olmak üzere 2 adet Katı Atık Bertaraf Tesisi işletilmektedir. 3 adedi Edirne de, 2 adedi Tekirdağ da ve 1 adedi Kırklareli de olmak üzere 6 adet Katı Atık Bertaraf Tesisi nin kurulması çalışması devam etmektedir.

27 Çorlu ilçesinde; Tehlikeli atık düzenli depolama sahasının inşaatı tamamlanmış olup, atık kabulüne başlanmıştır. Özel sektör tarafından yapılmakta olan entegre tehlikeli atık bertaraf tesisinin inşaatı tamamlanmıştır.

28 Süne ve kımıl mücadelesinde biyolojik mücadele çalışmalarına devam edilmektedir. Zirai ilaç kullanımı %50 oranında azaltılmıştır.

29 İyi tarım uygulamaları, organik tarım, pestisit uygulamaları, nitrat uygulamaları, toprak tahlili ve gübreleme konulu adet toplantı yapılmış olup, çiftçiye eğitim verilmiştir. 245 adet bitki koruma ürünü bayisi 1014 kez, 403 adet gübre bayisi 1035 kez denetlenmiştir.

30 Ergene Nehri su kalitesi gerçek zamanlı olarak Ankara dan izlenmesini sağlayan «Su Kalitesi Online İzleme Sistemi» kurulmuş olup faaliyete geçmiştir. İstasyonlar Evrensekiz Yulaflı İnanlı(1) İnanlı(2) Yenice-Görece İzlenecek Parametreler ph Sıcaklık Çözünmüş Oksijen İletkenlik (EC) Toplam Organik Karbon (TOK) Renk Bütün sanayi tesisleri için gerçek zamanlı izleme sistemi kurulma mecburiyeti getirilmiştir. Online İzleme İstasyonu

31 Ankara daki Ergene Nehri Online İzleme Merkezi Online İzleme İstasyonu İç Görünüş Bakanlığımızca Ergene Nehri nde Avrupa Birliği standartlarında su kalitesi izleme çalışmaları yapılmaktadır.

32 Türkiye de uygulanan idari yaptırımların %50 sinden fazlası sadece Tekirdağ ilinde uygulanmıştır. Havza genelinde * yılları arasında toplam adet denetim yapılmış olup, TL idari yaptırım uygulanmıştır. Toplam Denetim Sayısı * * 2014 İlk 3 ay

33 24 Nisan 2011 tarihli düzenleme ile su için renk standardı Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde yer almış olup, tarihinde renk standardı uygulanmaya başlanmıştır. Renk standardını uygulamaya başlayan tesis sayısı 23 tür.

34 Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) parametresinde kısıtlamaya gidilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tarihinde yayınlanan 2014/11 sayılı "Ergene Nehri'nde Deşarj Standartlarında Kısıtlama Genelgesi" yürürlüğe konulmuş olup Genelge gereği, 6 Mayıs 2016 tarihine kadar KOİ deşarj standartlarının Gıda, İçki, Maden, Cam, Enerji, Tekstil, Petrol, Deri, Kağıt, Kimya, Metal, Mobilya Makine, Taşıt, Karışık Sanayiler ve diğer sektörler ile evsel atıksularda sağlanması gerekmektedir.

35 11 adet Akım Gözlem (AGİ) ve 30 adet Meteoroloji Gözlem (MGİ) İstasyonu kurulmuştur. Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu Ergene Havzası Taşkın Erken Uyarı Sistemi 2014 yılı ikinci yarısında kurulacaktır. Akım Gözlem İstasyonu

36 DSİ tarafından 14 Mart 2014'e kadar bütün tesislere su sayacı takma mecburiyeti getirilmiştir. Ergene Havzası için yeraltı suyu restorasyon planı hazırlanmıştır. Meriç Nehri nden yıllık 189 milyon m 3 lük su, içme ve sanayi kullanım suyu olarak sanayinin yoğun olduğu bölgeye verilecektir.

37 9 adet baraj ve gölet ile yılda toplam 410,7 milyon m 3 içme, kullanma ve sanayi suyu temin edilecektir. Tekirdağ İçme Suyu Projesi Naipköy Barajı, Tekirdağ-Saray Yoncalı Barajı, Tekirdağ İnecik-Dedecik Barajları, Tekirdağ Saray Ayvacık Göleti, Çerkezköy Ambardere Regülatörü ve YAS Besleme, Lüleburgaz Ahmetbey Göleti, Kömürköy-Kızılağaç-Balaban Barajları, Çağlayık Barajı, Meriç Nehri Çorlu-Çerkezköy içme-kullanma suyu temini planlama, proje, ihale ve inşaat safhasındadır.

38 ÇAYIRDERE BARAJI TELMATA SULAMASI Eylem Planı nda bulunan 25 adet sulama tesisi ile toplam dekar arazi sulanacaktır. Bunlardan; 4 adetinin inşaatı tamamlanmış, 15 adetinin inşaatı devam etmektedir. 6 adeti proje safhasındadır.

39 Naipköy Barajı inşaatı

40 Meriç Ergene A2 İletim Kanalı inşaatı

41 EDİRNE MERİÇ AKÇADAM SULAMASI

42 Bakanlığımızın etkin koordinasyonu ve ilgili kurumların gayretleri neticesinde Ergene Nehri nin su kalitesindeki iyileşme devam etmektedir.

43 Ergene Havzası Koruma Eylem Planına ilişkin gelişmelerin duyurulduğu internet sayfası oluşturulmuştur.

44 Ergene Havzası Koruma Eylem Planı için toplam 3,2 milyar TL lik bütçe ayrılmıştır. Bunun 2,5 milyar TL si Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.

45 ŞİMDİ BÖYLE? BÖYLE OLACAK HEP BİRLİKTE.

46

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023)

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) TÜRKİYE CUMHURİYETİ AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) Çevre ve Orman Bakanlığı 2006 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...1 2 MEVCUT DURUM...2 2.1 Türkiye de Çevrenin Genel Görünümü...2 2.2 Mevcut Yasal

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU Hazırlayan: Ceren AKSU 2013 İÇİNDEKİLER KARŞILAŞTIRMALI GÖSTERGELER... 2 SU VE ATIKSU YÖNETİMİ... 3 KATI ATIK YÖNETİMİ... 7 HAVA KALİTESİ

Detaylı

TÜRKİYE DE SU YÖNETİMİ NASIL OLMALI?

TÜRKİYE DE SU YÖNETİMİ NASIL OLMALI? TÜRKİYE DE SU YÖNETİMİ NASIL OLMALI? Mart 2011 TÜRK YE DE SU YÖNET M NASIL OLMALI? 2011 Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir ISBN: 978-975-98399-9-4 Yayınlayan: Editör: Dursun YILDIZ

Detaylı

. TEKIRDAG. YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 906.732. Saray. Çerkezköy. Çorlu. Muratlı. Hayrabolu. Süleymanpaşa Kapaklı Ergene.

. TEKIRDAG. YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 TOPLAM NÜFUS 906.732. Saray. Çerkezköy. Çorlu. Muratlı. Hayrabolu. Süleymanpaşa Kapaklı Ergene. 59. TEKIRDAG Saray Çerkezköy Hayrabolu Muratlı Çorlu Malkara Süleymanpaşa Kapaklı Ergene Şarköy YÜZÖLÇÜMÜ 6.342 km² İLÇE SAYISI 11 BELEDİYE SAYISI 12 TOPLAM NÜFUS 906.732 R. TAYYİP ERDOĞAN KURUCU GENEL

Detaylı

EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi

EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi 2011 TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi * BTYK 23. Toplantısı nda Başbakan ın Himayeleri Altına Aldığı Enerji, Su ve Gıda Alanlarında

Detaylı

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YENİCE BARAJI, SULAMA VE İÇMESUYU PROJESİ (MALZEME OCAKLARI, BETON SANTRALİ, KIRMA ELEME YIKAMATESİSİ DAHİL) YOZGAT İLİ, MERKEZ İLÇESİ, TEKKE YENİCESİ

Detaylı

AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE. Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı

AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE. Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı 1 İÇERİK AB Çevre Politikasının Amaçları ve İlkeleri Müzakere Süreci Türkiye nin

Detaylı

Tekirdağ 19 Tesisin Açılış ve Temel Atma Merasimi 25 Mayıs 2013, Cumartesi 10:30

Tekirdağ 19 Tesisin Açılış ve Temel Atma Merasimi 25 Mayıs 2013, Cumartesi 10:30 Tekirdağ 19 Tesisin Açılış ve Temel Atma Merasimi 25 Mayıs 2013, Cumartesi 10:30 Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, Sayın Belediye Başkanlarım, Genel Müdürlerim, değerli konuklar, hanımefendiler, beyefendiler,

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 YILI FAALİYET RAPORU Mustafa Kemal ATATÜRK İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU SU VE KANALİZASYON İDARESİ

Detaylı

Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ MAYIS 2013 KONYA

Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ MAYIS 2013 KONYA MAYIS 2013 KONYA Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KOP BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI

Detaylı

- Su Kalitesine İlişkin Planlama Esasları ve Yasaklar

- Su Kalitesine İlişkin Planlama Esasları ve Yasaklar SU KİRLİLİĞİ KONTROLU YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete : 4 Eylül 1988 tarih ve 19919 sayı BİRİNCİ BÖLÜM İKİNCİ BÖLÜM ÜÇÜNCÜ BÖLÜM DÖRDÜNCÜ BÖLÜM BEŞİNCİ BÖLÜM ALTINCI BÖLÜM YEDİNCİ BÖLÜM SEKİZİNCİ BÖLÜM - Amaç,

Detaylı

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ HAZIRLAYAN ÇED, İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE ENVANTERİ VE BİLGİ YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA-2013 AÇIKLAMA İlk "İl Çevre Durum Raporları Formatı"

Detaylı

KIRIKKALE 1925 lerde 1929 Kırıkkale 1929 da 3000 1935 Genel Nüfus Sayımında 4599 a 1941 205.208

KIRIKKALE 1925 lerde 1929 Kırıkkale 1929 da 3000 1935 Genel Nüfus Sayımında 4599 a 1941 205.208 KIRIKKALE KIRIKKALE Kırık köyü arazileri üzerine kurulmuş, gelişmiş ve büyümüştür. 1925 lerde Mühimmat Fabrikasının temellerinin atılması, DDY buradan geçmesi gibi unsurlar şehrin oluşmasında önemli rol

Detaylı

1/25.000 ÖLÇEKLİ KIRKLARELİ İL ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ

1/25.000 ÖLÇEKLİ KIRKLARELİ İL ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ ii iii 1/25.000 ÖLÇEKLİ KIRKLARELİ İL ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN HÜKÜMLERİ PLANLAMA YAKLAŞIMI Bu Plan, 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı doğrultusunda İl bütününde

Detaylı

1/100.000 ÖLÇEKLİ TRAKYA ALT BÖLGESİ ERGENE HAVZASI REVİZYON ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN AÇIKLAMA RAPORU

1/100.000 ÖLÇEKLİ TRAKYA ALT BÖLGESİ ERGENE HAVZASI REVİZYON ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN AÇIKLAMA RAPORU 1/100.000 ÖLÇEKLİ TRAKYA ALT BÖLGESİ ERGENE HAVZASI REVİZYON ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN AÇIKLAMA RAPORU AĞUSTOS, 2009 PROJE EKİBİ MESLEK/ÜNVAN IBB Genel Sekreter Yardımcısı İrfan UZUN Mimar IBB İmar ve Şehircilik

Detaylı

DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 24. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 24. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 24. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TUZLUCA BARAJI VE HES PROJESİ (KIRMA ELEME YIKAMA TESİSİ, BETON SANTRALİ VE MALZEME OCAKLARI DAHİL) KARS İLİ, DİGOR İLÇESİ, VE IĞDIR İLİ, TUZLUCA İLÇESİ, ARAS NEHRİ ÜZERİ KASIM - 2013

Detaylı

ORMAN VE SU KAYNAKLARI

ORMAN VE SU KAYNAKLARI ORMAN VE SU KAYNAKLARI Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL i Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 31.12.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25687

Resmi Gazete Tarihi: 31.12.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25687 Resmi Gazete Tarihi: 3.2.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25687 SU KĐRLĐLĐĞĐ KONTROLÜ YÖNETMELĐĞĐ BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde Bu Yönetmeliğin amacı, Ülkenin yeraltı

Detaylı

Adana Entegre Sağlık Kampüsü Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi

Adana Entegre Sağlık Kampüsü Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi Teknik Olmayan Özet (TOÖ) Nihai Taslak Haziran 2014 tıtyjuyıyuıu ADN PPP Sağlık Yatırım A.Ş. June 2014 Bu doküman, için İngilizce olarak hazırlanmış olan Çevresel

Detaylı

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Hazırlayanlar: Prof.Dr.Derin ORHON Prof.Dr.Seval

Detaylı

1 / 25 000 ÖLÇEKLİ DÜZCE MERKEZ İLÇESİ VE YAKIN ÇEVRESİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI (MÇDP) 2020 UYGULAMA HÜKÜMLERİ

1 / 25 000 ÖLÇEKLİ DÜZCE MERKEZ İLÇESİ VE YAKIN ÇEVRESİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI (MÇDP) 2020 UYGULAMA HÜKÜMLERİ 1 / 25 000 ÖLÇEKLİ DÜZCE MERKEZ İLÇESİ VE YAKIN ÇEVRESİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI (MÇDP) 2020 1. AMAÇ UYGULAMA HÜKÜMLERİ 2020 Yılını hedefleyen 1/ 25 000 ölçekli Düzce Merkez İlçesi ve Yakın Çevresi Çevre Düzeni

Detaylı

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU Antalya, 2009 İÇİNDEKİLER Bölüm 1 Antalya İli İçme Suyu Raporu Bölüm 2 Antalya İli Atıksu Raporu Bölüm 3 Antalya İli

Detaylı

Resmi Gazete: 31 Aralık 2004, Cuma, Sayı: 25687

Resmi Gazete: 31 Aralık 2004, Cuma, Sayı: 25687 Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Çevre ve Orman Bakanlığından: Resmi Gazete: 31 Aralık 2004, Cuma, Sayı: 25687 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.

Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak. Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak. ÖNSÖZ Dünyada ve ülkemizde yaşanan hızlı ve çok yönlü değişim süreçleri özellikle kamunun yeniden

Detaylı

BURSA 2020 YILI 1/100 000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN KARARLARI VE UYGULAMA HÜKÜMLERİ

BURSA 2020 YILI 1/100 000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN KARARLARI VE UYGULAMA HÜKÜMLERİ BURSA 2020 YILI 1/100 000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PLAN KARARLARI VE UYGULAMA HÜKÜMLERİ I. AMAÇ Bursa 2020 Yılı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı, 2020 yılını hedef alarak, Bursa İl inde sürdürülebilir,

Detaylı

BURSA İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU

BURSA İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU BURSA İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU BURSA-2013-1 - İçindekiler A- HAVA... 3-12 A.1. Hava Kalitesi... 12 A.2. Hava Kalitesi Üzerine Etki Eden Unsurlar... 3-6 A.3. Hava Kalitesinin Kontrolü Konusundaki

Detaylı

YALOVA-ÇİFTLİKKÖY TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB)

YALOVA-ÇİFTLİKKÖY TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB) VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ YALOVA-ÇİFTLİKKÖY TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (OSB) ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ BAŞVURU DOSYASI YALOVA İLİ, ÇİFTLİKKÖY İLÇESİ, LALEDERE KÖYÜ DERİNDERE,

Detaylı

2013 Yılı. Çalışma Programı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi

2013 Yılı. Çalışma Programı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi 2013 Yılı Çalışma Programı 1.1. Elektrik Yatırımı YATIRIMLAR Elektrik dağıtım şebekesinde, oluşabilecek ihtiyaçların karşılanması için yedek malzemelerin hazırda bulundurulmasına ihtiyaç vardır. Bu malzemelerden;

Detaylı

7 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28257 YÖNETMELİK YERALTI SULARININ KİRLENMEYE VE BOZULMAYA KARŞI KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

7 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28257 YÖNETMELİK YERALTI SULARININ KİRLENMEYE VE BOZULMAYA KARŞI KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 7 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28257 YÖNETMELİK Orman ve Su İşleri Bakanlığından: YERALTI SULARININ KİRLENMEYE VE BOZULMAYA KARŞI KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (22.05.2015 TARİH VE 29363 SAYILI

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ SU ÇERÇEVE DİREKTİFİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ SU ÇERÇEVE DİREKTİFİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ SU ÇERÇEVE DİREKTİFİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ Cansen Akkaya Daire Başkan Yardımcısı DSİ Genel Müdürlüğü Ankara, Türkiye Ayla Efeoğlu Şube Müdürü DSİ Genel Müdürlüğü Ankara, Türkiye

Detaylı