BİR ALANDA DEVRİM YARATTIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ? ASHOKA NIN ETKİ DEĞERLENDİRME YAKLAŞIMI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİR ALANDA DEVRİM YARATTIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ? ASHOKA NIN ETKİ DEĞERLENDİRME YAKLAŞIMI"

Transkript

1 BİR ALANDA DEVRİM YARATTIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ? ASHOKA NIN ETKİ DEĞERLENDİRME YAKLAŞIMI

2 70 ten fazla ülkede öncü sosyal girişimcileri (3000 in üzerinde) bünyesinde bulunduran dünyanın en geniş topluluğudur. ASHOKA Projeleri değil, bireyleri destekler. Sektör ve konu sınırlaması yoktur. Sosyal alan ve iş dünyasını bir araya getirerek bir ekosistem oluşturur.

3 ASHOKA FELLOW LARI 5 KRİTERE GÖRE SEÇİLİR: İLGİLİ ALANDA KALIPLARI DEĞİŞTİREN YENİ BİR FİKİR YARATIICILIK GİRİŞİMCİ NİTELİK ETİK DOKU SOSYAL ETKİ

4 Sosyal girişimciler sadece balık vermek ya da balık tutmayı öğretmekle yetinmezler. Balıkçılık endüstrisinde devrim yaratana kadar uğraşırlar. Bill Drayton, Ashoka Kurucusu ve CEO su

5

6 Bir alanda devrim yarattığınızı nasıl anlarsınız? Bir sistemin değiştiğini nasıl bilebilirsiniz?

7

8 Sistem bir şeyi başarma yolunda, birbiriyle bağlantılı, tutarlı biçimde düzenlenmiş öğeler dizisidir. Donella Meadows Bir sistem 3 ana bileşenden oluşur: 1. Öğeler 2. Bağlantılar 3. Amaç

9 Biz etkiyi desteklediğimiz fellow lar, fikirler ve ağların yarattığı sistematik değişim olarak tarif ediyoruz.

10 BUNDAN BÖYLE, BANGLADEŞ TEKİ HAZIR GİYİM FABRİKALARINDA ÇOCUK BAKIM HİZMETİ VERİLECEK. Suraiya Haque Bangladeş fabrikalarında kendi kendini sürdürebilen bir çocuk bakım hizmeti modeli geliştirdi. Peki, onun bu çalışmasının etkisini nasıl ölçeceğiz? Şu anda bakım hizmeti alan çocukların sayısıyla mı? Önümüzdeki 5 yıl içinde hizmet almış çocukların sayısıyla mı? Bu sayede daha fazla gelir elde edebilen kadınların sayısıyla mı? Yoksa Suraiya Haque ın modelini kopyalayıp benimseyenler tarafından hizmet verilen tüm kadınlar ve çocukların sayısıyla mı?

11 5 VE 10 YIL ÖNCE SEÇTİĞİMİZ FELLOW LARLA BİR ANKET ÇALIŞMASI YAPTIK Fellow un 217 si bu ankete katıldı. Litvanya dan Filistin ve Namibya ya 42 ülkeden katılım oldu. Çalışma 13 farklı dilde yürütüldü.

12 ANKETE KATILAN FELLOW LARIMIZIN %30 u eğitim alanında çalışıyor. %70 i kentli nüfus ile çalışıyor. %30 u ekonomik kalkınma alanında çalışıyor. %60 ı gençlerle çalışıyor. 1/3 ü çevre alanında çalışıyor. %24 ü yaşlılarla, %19 u çatışma ya da felaket mağdurlarıyla çalışıyor. 1/3 ü vatandaş katılımı alanında çalışıyor. %10 u cinsel eğilimleri nedeniyle ayrımcılığa uğrayan insanlarla çalışıyor.

13 TOPLUMSAL DÜZENDE DEĞİŞİKLİĞE GİDEN 5 YOL BİR ALANDA DEVRİM YAPMAK 1. PİYASA DİNAMİKLERİ VE DEĞER ZİNCİRİ 2. KAMU POLİTİKASI VE SEKTÖR STANDARTLARI 3. SOSYAL İÇERME VE EMPATİ 4. MADDİ KAZANÇ-SOSYAL FAYDA BİRLİKTELİĞİ 5. FARKYARATMA KÜLTÜRÜ

14 1. PİYASA DİNAMİKLERİ VE DEĞER ZİNCİRLERİ Fellow ların %50 si seçilmelerinden sonra 5 yıl içinde piyasa dinamiklerini ulusal düzeyde değiştirdi. Bu durum onların; Mal ve hizmetlere erişimi artırdıklarını, Yeni pazarlar yarattıklarını, Değerin olmadığı bir alanda değer ürettiklerini, Yoksullar için gelir yarattıklarını, Piyasa enformasyonunun akışını değiştirdiklerini gösteriyor.

15 PİYASA DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRMEK: ÖRNEK EN YOKSUL KESİM DE SAĞLIK SİGORTASI VE KALİTELİ BİR SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR. Mukteshwari Bosco, Hindistan ın 5 eyaletindeki 60 hastanede geçerli olmak üzere, 75 binden fazla çok yoksul aileye sigorta teminatı sağladı.

16 PİYASA DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRMEK: ÖRNEK TARIMSAL YAYIM SİSTEMLERİ, ÇİFTÇİLERİ EN YENİ TEKNOLOJİLER VE UYGULAMALARLA BULUŞTURMAK İÇİN GÜÇLENDİRİLİYOR. Rikin Gandhi nin Digital Green girişimiyle çiftçiler, Hindistan da 120 binden fazla çiftçi tarafından izlenen 2400 video çekti. Çiftçilerin %48 i yeni bir yöntem uygulamaya başladı.

17 PİYASA DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRMEK: ÖRNEK KÜÇÜK MEYVE VE SEBZE ÜRETİCİLERİ ADİL TİCARET SERTİFİKASI ALABİLİR VE ULUSLARARASI PİYASALARDA REKABET EDEBİLİR. Patrick Struebi, Fairtrasa ile küçük ölçekli üreticilerin uluslararası piyasalara girebilmelerini, üretim kapasitelerini artırabilmelerini ve uluslararası pazara yeni ürünler sunabilmelerini sağlayan hibrid sertifikasyon sistemleri geliştirdi.

18 2. KAMU POLİTİKASI VE SEKTÖR STANDARTLARI Fellow ların %57 si seçilmelerinin ardından 5 yıl içinde ulusal politikaların değişmesine katkıda bulundu. Bu rakam, 1998 den bu yana istikrarlı bir şekilde aynı kalmaya devam ediyor. Bunu şu yollarla başardılar: Yasa tasarısı hazırlayarak (%35 i) Tanıklık ya da araştırma yaparak (%48 i) Vatandaşları harekete geçirerek (%46 sı) Fellow ların %52 si seçilmelerinden sonra 5 yıl içinde büyük bir kurum ya da endüstri kolunda tüzük, misyon tanımı ya da resmi politikada ulusal düzeyde değişim yarattı.

19 SEKTÖR STANDARTLARINI DEĞİŞTİRMEK: ÖRNEK FARELER MAYINLARI TESPİT EDEREK HAYAT KURTARIYOR. Bart Weetjens, Apopo girişimiyle fareleri eğiterek 2063 mayının tespit edilmesini sağladı ve 3,1 milyon metrekarenin üzerinde mayınsız alan yarattı.

20 KAMU POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMEK: ÖRNEK AMAZON BÖLGESİ UYDU GÖZLEMİYLE SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KÂRLI BİÇİMDE YÖNETİLEBİLİR. Adalberto Verissimo, 2006 da ilk Ulusal Orman Koruma Alanı Yasası nın çıkmasını sağladı ve 25 milyon hektar Ulusal Koruma Alanı ilan edildi.

21 SEKTÖR STANDARTLARI VE KAMU POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMEK: ÖRNEK VATANDAŞLAR VE SEÇTİKLERİ TEMSİLCİLER ARASINDA DOĞRUDAN, HALKA AÇIK DİYALOG KURULMASINI SAĞLAYACAK TARAFSIZ BİR ONLİNE PLATFORM. Gregor Hackmack, Candidate Watch ve Parliament Watch ile oy kayıtlarının takibi ve vatandaşların sorularını iletmelerine olanak sağlayarak halk ve seçilmiş yetkililer arasındaki iletişim ve güveni artırıyor.

22 3. SOSYAL İÇERME VE EMPATİ Ashoka Fellow larının %54 ü seçilmelerinden sonra 5 yıl içinde dışlanmış grupları toplumla bütünleştirerek ulusal düzeyde etki yaratmayı başardı. Ashoka Fellow larının %54 ü empatiyi çalışmalarının ana odağı olarak görüyor.

23 SOSYAL İÇERME VE EMPATİ: ÖRNEK ŞİRKETLER OTİZMLİ BİREYLERİN BENZERSİZ BECERİLERİNİ DEĞERLENDİRİYOR. Thorkil Sonne, üstün hafıza becerisi ya da ayrıntılara son derece dikkat gösteren çalışanlara ihtiyacı olan şirketlerle işbirliği yaparak, otizmli bireyler için 1 milyon kişilik istihdam yaratmaya çalışıyor.

24 SOSYAL İÇERME VE EMPATİ: ÖRNEK OKUR-YAZAR OLMAYANLAR TV PROGRAMLARININ AYNI DİLDEKİ ALTYAZILARINDAN OKUMAYI ÖĞRENEBİLİR. Brij Kothari, popüler TV programlarına aynı dilde altyazı yerleştirerek izleyenlerin yazılı ve sözlü dil arasında bağlantı kurmasını sağlıyor. Araştırmalar bu metodun okur-yazarlığın geliştirilmesinde çok etkili olduğunu gösteriyor.

25 4. MADDİ KAZANÇ-SOSYAL FAYDA BİRLİKTELİĞİ Ashoka Fellow larının %56 sı seçilmelerinin ardından 5 yıl içinde ulusal düzeyde maddi kazançsosyal fayda birlikteliğini sağladı: %61 i bütçelerinin ortalama % 41 ine denk gelecek şekilde kâr getiren bir unsur sayesinde gelir elde etti. %28 inin ticari bir işletmeyle ortaklığı var.

26 MADDİ KAZANÇ-SOSYAL FAYDA BİRLİKTELİĞİ: ÖRNEK İŞLETMELER, ENGELLİLİK VE ÇEŞİTLİLİĞİ ŞİRKETİN VARLIĞI VE BAŞARININ ANAHTARI OLARAK GÖRDÜKLERİNDE İTİBAR KAZANACAK. Caroline Casey ve girişimi Kanchi, Ability Awards aracılığıyla 1 milyarlık engelli nüfusun müşteri, çalışan, tedarikçi ve topluluk üyesi olarak değerine odaklanıyor. Avrupa da 230 Ability şirketi var.

27 MADDİ KAZANÇ-SOSYAL FAYDA BİRLİKTELİĞİ: ÖRNEK GECEKONDU SAKİNLERİ ONLARA SAYGINLIK SAĞLAYAN, TEMİZ VE HATTA KÂR GETİREN TUVALETLERİ KULLANIYOR. David Kuria kullan-öde sistemiyle çalışan tuvalet ve duşlar oluşturmak için topluluklarla işbirliği yapıyor. Bunların bakımı yörenin gençleri tarafından sağlanıyor ve bu şekilde sürdürülebilir bir iş modeli çerçevesinde özel, değerli hizmetler sunan küçük işletmeler haline geliyorlar.

28 5. FARKYARATMA KÜLTÜRÜ* Ashoka Fellow larının %66 sı seçilmelerinden 5 yıl sonra ulusal düzeyde farkyaratma kültürü oluşturdu. * Farkyaratanlar yaşadıkları toplumda, içinde bulundukları kurumlarda veya fırsat gördükleri her yerde toplumsal sorunların çözümüne yönelik sorumluluk hisseden ve harekete geçmek için gerekli özgüven ve yeteneklere sahip bireylerdir.

29 FARKYARATMA KÜLTÜRÜ: ÖRNEK ÇOCUKLAR SOSYAL SORUNLARI VE ÇATIŞMALARI BARIŞÇIL BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜYOR. Eric Dawson, Peace First girişimiyle 40 bin gence eğitim verdi. Sonuç: şiddet vakalarında %60 oranında düşüş, barışla sonuçlanan vakalarda da %70-80 oranında artış.

30 FARKYARATMA KÜLTÜRÜ: ÖRNEK AFRİKA KÖKENLİ AMERİKALI KADINLAR SAĞLIKLI BEBEKLER DÜNYAYA GETİRMELERİ İÇİN KIZKARDEŞLERİNİ DESTEKLİYOR. Kathryn Hall-Trujillo ve Birthing Project girişimi kadınların değişim yaratma güçlerini anlamalarına yardımcı oluyor. Değişim: Yeni doğan bebeklerin ağırlıkları 3 kilogramdan 3,5 kilograma yükseldi.

31 ASHOKA NIN DEĞERİ Fellow lar Ashoka nın yarattığı farkı değerlendiriyor. BİRAZ ÇOK ÖNEMLİ TOPLAM Ashoka yaptığım işe yeni bir perspektiften bakmamı sağladı Seçim süreci fikrimi güçlendirmeme ve geliştirmeme yardım etti Ashoka ya dahil olmam başkaları tarafından tanınmamı ve daha fazla destek almamı sağladı Ashoka etkimi artırmaya yardımcı oldu Ashoka işim için önemli insanlarla beni bağlantıya geçirdi Ashoka çalışmalarımı koşulsuz olarak kabul ediyor Ashoka fikrimi yaymama yardım etti Ashoka organizasyonumu güçlendirmeme yardımcı oldu

32 FELLOW LAR ETKİLERİNİ NASIL ÖLÇEKLENDİRİYOR? %61 i politikaları değiştirerek. %46 sı açık kaynak stratejileri kullanıyor. %39 u organizasyonlarının büyüklüğünü artıracak. %57 si taban hareketleri oluşturuyor. %40 ı medya kampanyası yürütmeyi planlıyor. Sadece %7 si bayilik sistemi (franchising) kullanmış.

33 FELLOW LAR NASIL DESTEKLER ALMAK İSTİYOR? Hangi tür desteğin kendileri için çok önemli olduğunu düşünüyorlar. %85 %84 %80 Şartsız bağış sağlanması Diğer potansiyel fon sağlayıcılarla ilişkiler geliştirmek Hedeflerinizi daha ileri götürebilmek amacıyla network ler oluşturmak ve güçlendirmek için fon sağlanması

34 Ashoka fellow olduğuma her gün şükrediyorum. ABD de yaşayan Afrika kökenli bir Amerikalı olarak, Ashoka bana kendi başıma asla açamayacağım kapılar açtı. Beni fikirler ve dostlardan oluşan küresel bir toplulukla irtibata geçirdi. Kathryn Hall-Trujillo, US Fellow

35 Bu çalışmayı destekleyen herkese teşekkür ediyoruz!

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İÇİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK REHBERİ

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İÇİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK REHBERİ TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İÇİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK REHBERİ Hazırlayan Hülya Denizalp Düzelti Ali Serdar Yayıma Hazırlayan Gamze Göker Grafik Tasarım Banu Çetintaş Basım Odak Ofset Matbaacılık GMK Bulvarı 32/C

Detaylı

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI Sevgili Ülkem İçin Gönüllüleri, Sınırların ortadan kalktığı günümüzde, küresel bir vatandaş olabilmek büyük önem arz ediyor. Bunu başarmanın temel gereklilikleri

Detaylı

Sayın Hissedarlarımız, Müşterilerimiz ve Çalışanlarımız

Sayın Hissedarlarımız, Müşterilerimiz ve Çalışanlarımız Sayın Hissedarlarımız, Müşterilerimiz ve Çalışanlarımız 2001 yılı Şirketimiz için zorlu fakat başarılı bir yıl oldu. Son yılların en acımasız küresel ekonomik koşulları tarafından sınanmakla kalmadık,

Detaylı

Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır. Fon Yaratma. Ve AB Fonlarına Erişim

Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır. Fon Yaratma. Ve AB Fonlarına Erişim Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır Fon Yaratma Ve AB Fonlarına Erişim Bu yayın Avrupa Birliği nin desteği ile hazırlanmıştır. Yayın içeriğinin tüm sorumluluğu yalnızca TACSO ya aittir

Detaylı

ZAMANIN RUHUNU OKUMAK KOÇ TOPLULUĞU KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK RAPORU 2013

ZAMANIN RUHUNU OKUMAK KOÇ TOPLULUĞU KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK RAPORU 2013 ZAMANIN RUHUNU OKUMAK Koç Topluluğu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu 2013 RAPOR İÇERİĞİ Koç Holding in yürüttüğü çalışmalar Topluluk şirketlerinden Arçelik, Aygaz, Ford Otosan, Koç Bilgi Grubu, Opet,

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş. Raporumuz Hakkında İçdaş ın bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2011-2012 yıllarına

Detaylı

Siemens Sürdürülebilirlik Raporu. Türkiye nin geçmişinde olduğumuz gibi, geleceğinde de varız.

Siemens Sürdürülebilirlik Raporu. Türkiye nin geçmişinde olduğumuz gibi, geleceğinde de varız. Türkiye nin geçmişinde olduğumuz gibi, geleceğinde de varız. Sürdürülebilirlik Raporu 2011 Siemens Sürdürülebilirlik Raporu 2011 Türkiye nin geçmişinde olduğumuz gibi, geleceğinde de varız. Siemens Sanayi

Detaylı

TÜRKİYE DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ VE GİRİŞİMCİLİK

TÜRKİYE DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ VE GİRİŞİMCİLİK Centrum vzdel-vania manauerov TÜRKİYE DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ VE GİRİŞİMCİLİK Kadın Girişimciliği Alanında Çalışan Eğitmen ve Çalıştırıcılar için Destek Kılavuzu İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu TRANSFER

Detaylı

Yasanabilir bir dünya icin...

Yasanabilir bir dünya icin... 2012 Faaliyet Raporu Yasanabilir bir dünya icin... Değişen dünyanın sigortası ...sürdürülebilirlik inisiyatifini hayata geçiren ve fark yaratan global bir oyuncuyuz. Sigortacılık ve bireysel emekliliğin

Detaylı

Sayı: 114 Haziran 2015

Sayı: 114 Haziran 2015 Sayı: 114 Haziran 2015 Gelecek Turizmde 3. dönem başvuruları başladı UNDP Özel Ödülü Soma da Önce Kadın a İnsan hakları mekanizmasını güçlendirmek için işbirliği Kadınların emeği Argande nin Yaz 2015 koleksiyonunda

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı

Farklılıkların Yönetimi için Eğitim Elkitabı

Farklılıkların Yönetimi için Eğitim Elkitabı Farklılıkların Yönetimi için Eğitim Elkitabı Hazırlayanlar: Marion Keil, Badrudin Amershi, Stephen Holmes, Hans Jablonski, Erika Lüthi, Kazuma Matoba, Angelika Plett and Kailash von Unruh (International

Detaylı

HEMEN ŞİMDİ! İNOVASYON, TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDEN NOTLAR E-TİCARET, PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON GELİŞMELER FARUK ECZACIBAŞI İLE İNOVASYON ÜZERİNE

HEMEN ŞİMDİ! İNOVASYON, TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDEN NOTLAR E-TİCARET, PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON GELİŞMELER FARUK ECZACIBAŞI İLE İNOVASYON ÜZERİNE SAYI 7 / 2013 İNOVASYON, HEMEN ŞİMDİ! TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDEN NOTLAR E-TİCARET, PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON GELİŞMELER FARUK ECZACIBAŞI İLE İNOVASYON ÜZERİNE ... ÖNSÖZ İnovasyon Bugün! İnovasyon artık

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

Sosyal Girişimler ve Türkiye

Sosyal Girişimler ve Türkiye Sosyal Girişimler ve Türkiye İhtiyaç Analizi Raporu Tevfik Başak Ersen Derya Kaya Zeynep Meydanoğlu Sosyal Girişimler ve Türkiye İhtiyaç Analizi Raporu Tevfik Başak Ersen Derya Kaya Zeynep Meydanoğlu SOSYAL

Detaylı

T.C. GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIĞI Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ÖNSÖZ. Değerli Kooperatifçiler;

T.C. GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIĞI Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ÖNSÖZ. Değerli Kooperatifçiler; T.C. GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIĞI ÖNSÖZ Değerli Kooperatifçiler; Dünyada kamu yönetimi anlayışındaki değişimlere paralel olarak, devletler ekonomik ve sosyal alandaki rollerini azaltmakta, idari, politik

Detaylı

KADINLARA SENDİKALAR SENDİKALARA KADINLAR

KADINLARA SENDİKALAR SENDİKALARA KADINLAR KADINLARA SENDİKALAR SENDİKALARA KADINLAR l petrol - s Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası - KADINLARA SENDİKALAR SENDİKALARA KADINLAR petrol - ls Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası

Detaylı

Özet 2014 İnsani Gelişme Raporu. İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak

Özet 2014 İnsani Gelişme Raporu. İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak Özet 2014 İnsani Gelişme Raporu İnsani İlerlemeyi Sürdürmek: Kırılganlıkları Azaltmak ve Dayanıklılık Oluşturmak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, 2014 1 UN Plaza, New York, NY 10017, ABD Tüm hakları

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

İŞÇİLERİN GÜCÜNÜ İNŞA ETMEK* ULUSLARARASI SENDİKALAR KONFEDERASYONU ITUC

İŞÇİLERİN GÜCÜNÜ İNŞA ETMEK* ULUSLARARASI SENDİKALAR KONFEDERASYONU ITUC İŞÇİLERİN GÜCÜNÜ İNŞA ETMEK* ULUSLARARASI SENDİKALAR KONFEDERASYONU ITUC * 18-23 Mayıs 2014 tarihlerinde, Berlin de gerçekleşen 3. ITUC Kongresi belgelerinden derlenmiştir. İÇİNDEKİLER KÜRESEL EKONOMİ...4

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Sosyal içerme gücü olarak gönüllülük

Sosyal içerme gücü olarak gönüllülük 5 5. BÖLÜM Sosyal içerme gücü olarak gönüllülük Arap devletlerinde temel politik değişim yaratmada halk hareketlerinin başarısını gördük. Şimdi ise sırada daha güç ve daha ayrıntılı bir iş var; daha kapsayıcı

Detaylı

11.01.2013. BEŞER HOLDING HAKKıNDA; BEŞER HOLDİNG A.Ş

11.01.2013. BEŞER HOLDING HAKKıNDA; BEŞER HOLDİNG A.Ş 11.01.2013 BEŞER HOLDING HAKKıNDA; BEŞER HOLDİNG A.Ş ÜCRET SİSTEMLERİ VE VERİMLİLİK 1961 yılında kurucusu merhum Sabahattin BEŞER Başkanlığında 1. Sanayi Sitesi nde Otomotiv Yan Sanayi Sürtünme Malzemeleri

Detaylı

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 İÇİNDEKİLER 2 Başbakan ın Mesajı 4 Başlıca Operasyonel Göstergeler 8 Kısaca TOKİ 10 Başkan ın Mesajı 12 Vizyon, Misyon ve Strateji 14 TOKİ ve Türkiye de İnşaat Sektörü 16 Başlıca

Detaylı

HESABA KATABİLİYOR MUYUZ?

HESABA KATABİLİYOR MUYUZ? TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ HESABA KATABİLİYOR MUYUZ? İLKNUR ÜSTÜN 2. Baskı Editör Aksu Bora Düzelti Ruken Alp Kapak Tasarım Tennur Baş Kapak Fotoğrafı http://cahilus.deviantart.com Yayıma Hazırlayan Gamze

Detaylı

Coca-Cola çecek Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu

Coca-Cola çecek Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Coca-Cola çecek Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu (Türkiye) Ocak 2007-Mart 2008 ÇER K CEO Mesaj 01 Alkolsüz çecekler Pazar 03 Rapor hakk nda 04 CC TÜRK YE'DE KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK YAKLAfiIMI Gerçeklefltirdiklerimiz

Detaylı

AB Nedir? Pascal Fontaine

AB Nedir? Pascal Fontaine AB Nedir? Pascal Fontaine Bu kitapçığı ve AB hakkında diğer kısa açıklamaları elektronik olarak ec.europa.eu/publications/adresinde bulabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü Yayınlar

Detaylı