HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014"

Transkript

1 HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014

2 İÇİNDEKİLER 1. KASIM AYI ÖZEL GÜN VE KUTLAMALARI 2. KASIM AYI KAZANIM ve GÖSTERGELERİ 3. KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ 4. BRANŞ ETKİNLİKLERİ İngilizce Müzik Görsel Sanatlar Drama Fiziki Etkinlik Yüzme Kulüp Etkinlikleri Montessori Uygulamaları 5. DUYURULAR 6. REHBERLİK BİRİMİ 7. KASIM AYI DOĞUM GÜNLERİMİZ

3

4

5 KASIM AYI KAZANIM VE GÖSTERGELERİ MOTOR GELİŞİM Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan yükseklikten iner. Engelin üzerinden atlar. Koşarak bir engel üzerinden atlar. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Kazanım 2. Denge hareketleri yapar. Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Kazanım 3. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar. Küçük top ile omuz üzerinden atış yapar. Atılan topu elleri ile tutar. Nesneleri kaldırır. Nesneleri taşır. Nesneleri iter. Nesneleri çeker. Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Nesneleri toplar. Nesneleri iç içe dizer. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak şekilde bir araya getirir. Malzemeleri yapıştırır. Malzemeleri keser. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Kalemi doğru tutar. Kalem kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer. Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımları yapar. DİL GELİŞİM Kazanım1. Sesleri ayırt eder. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler. Sesin özelliğini söyler. Kazanım 2.Sesini uygun kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar. Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Kazanım6.Sözcük dağarcığını geliştirir. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Kazanım 7. Dinlediklerini/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8. Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır. Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Kazanım 12. Yazı farkındalığı gösterir. Çevresindeki yazıları gösterir. Duygu ve düşüncelerini bir yetişkine yazdırır.

6 KASIM AYI KAZANIM VE GÖSTERGELERİ SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 2. Ailesiyle ilgili özellikleri tanıtır. Anne/ babasının adını, soyadını, mesleğini vb. söyler. Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur. Kazanım 4. Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Başkalarının duygularını söyler. Kazanım 5. Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar. Kazanım 10.Sorumluluklarını yerine getirir. Sorumluluk almaya istekli olur. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Kazanım 11. Atatürk ile ilgili etkinliklerde sorumluluk alır. Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır. Atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini farklı etkinliklerle ifade eder. Kazanım 12. Değişik ortamlardaki kurallara uyar. Kuralların gerekli olduğunu söyler. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kuralara uygun davranır. Kazanım 13. Estetik değerleri korur. Çevresini farklı biçimlerde düzenler. Kazanım 14. Sanat eserlerinin değerini fark eder. Sanat eserlerinde gördüklerin ve işittiklerini söyler. Kazanım 15. Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiğinde liderliği üstlenir. Kazanım 16. Toplumsal yaşamda bireylerin farklı rol ve görevleri olduğunu açıklar. Aynı kişinin farklı rol ve görevleri olduğunu söyler. Kazanım 17. Başkaları ile sorunlarını çözer. Başkaları ile sorunlarını onlarla konuşarak çözer. Arkadaşları ile sorunlarını çözemediğinde yetişkinden yardım ister. Gerekli zamanlarda uzlaşmacı davranır.

7 KASIM AYI KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Kazanım 2. Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminini söyler. Gerçek durumu inceler. Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar. Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Kazanım 4. Nesneleri sayar. 10 a kadar olan sayılar içerisinden bir önce gelen sayıyı söyler. 10 a kadar olan sayılar içerisinden bir sonra gelen sayıyı söyler. Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın şeklini söyler. Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. Nesne/varlığın dokusunu söyler. Kazanım 6. Nesne ya da varlıkların özelliklerine göre eşleştirir. Nesne/varlıkları şekline göre ayırt eder, eşleştirir. Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre ayırt eder, eşleştirir. Nesne/varlıkları sesine göre ayırt eder, eşleştirir. Kazanım 7. Nesne/varlıkları özelliklerine göre gruplar. Nesne/varlıkları şekline göre gruplar. Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre gruplar. Nesne/varlıkları dokusuna göre gruplar. Kazanım 9. Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar. Nesne/varlıkları büyüklüklerine göre sıralar. Kazanım 10. Mekanda konum ile ilgili yönergeleri uygular. Nesnenin mekandaki konumunu söyler. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Mekanda konum alır. Kazanım 11. Nesneleri ölçer. Ölçme sonucunu tahmin eder. Standart olmayan birimlerle ölçer. Ölçme sonucunu söyler. Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçla karşılaştırır. Kazanım 12. Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Geometrik şeklin özelliklerini söyler. Geometrik şekillere benzeyen nesneler gösterir. Kazanım 14. Nesnelerle örüntü oluşturur. Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur. En çok üç öğeden oluşan örüntüdeki kuralı söyler. Bir örüntüde eksik bırakılan öğeyi söyler. Kazanım 15. Parça bütün ilişkisini kavrar Bütün ve yarımı gösterir. Parçaları birleştirerek bütün elde eder. Kazanım 17.Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Bir kısmı verilen öyküyü tamamlar. Kazanım 18. Zamanla ilgili kavramları açıklar. Zaman bildiren araçların işlevlerini açıklar. Kazanım 19. Problem durumlarına çözüm üretir. Problemi söyler.

8 KASIM AYI KAZANIM VE GÖSTERGELERİ Çeşitli çözüm yolları önerir. Çözüm yollarından birini seçer. Kazanım 20. Nesne grafiği hazırlar. Nesneleri kullanarak grafik oluşturur. Grafiği inceleyerek sonuçları açıklar. Kazanım 21. Atatürk ü tanır ve Türk toplumu için önemini açıklar. Atatürk ün hayatı ile ilgili belli başlı olguları söyler. Atatürk ün kişisel özelliklerini söyler. Atatürk ün değerli bir insan olduğunu söyler. Atatürk ün getirdiği yenilikleri söyler. Atatürk ün getirdiği yeniliklerin önemini söyler. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 1. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimlerine yönelik işleri yapar. Kazanım 2: Giyinme ile ilgili işleri yapar. Düğme açar. Düğme kapar. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç- gereçleri kullanır. Beslenme sırasında uygun araç- gereçleri kullanır. Beden temizliği il ilgili malzemeler kullanır.

9 KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ KAVRAMLAR Renk: Ara Renkler, Siyah, Beyaz Geometrik şekil: Daire, Üçgen, Kare, Dikdörtgen, Kenar, Köşe Boyut: Büyük-Küçük, Uzun-Kısa Miktar: Az-Çok, Ağır-Hafif Yön/Mekanda Konum: Yukarı-Aşağı, İleri-Geri, Ön- Arka, Sağ- Sol, Önünde- Arkasında, Yukarıda Aşağıda, Sağında- Solunda Sayı/Sayma:1-30 arası sayılar/ 0 rakamı Duyu: Sıcak- soğuk- ılık- sert- yumuşak- kayganpütürlü Duygu: Mutlu-Üzgün-Kızgın-Korkmuş-Şaşkın Zıt kavramlar: Canlı- cansız/ Hareketli- hareketsiz Zaman: Dün- bugün- yarın EĞİTİM PLANIMIZDAKİ RUTİNLERİMİZ Takvim çalışması Duygularım panosu Oyuncak, göster anlat ve kitap günleri Okuldaki 100. günüm Geometrik şekilller YAŞAYAN DEĞERLER BARIŞ Barış hikayesi Barış sözcükleri

10 KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ OKUMA- YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI 1-30 arası sayıları kavrama Kalem tutuş çalışmaları Görsel algı etkinlikleri Hafıza ve dikkat çalışmaları Ses çalışmaları Sayılar Çizgi çalışmaları Ölçüm çalışmaları İsim çalışmaları FEN VE MATEMATİK Nesneler ve olaylar arası ilişki kurabilme çalışmaları Uzamsal beceriler kurabilme çalışmaları 1-30 arası sayıları tanıma ve sayma Toplama ve eksiltme çalışmaları + ve = işaretleri Yağmur nasıl oluşur? Pürüzlü ve pürüzsüz «Soğuk ılık sıcak» deneyi Nesneleri özelliklerine göre eşleştirme, gruplama ve sıralama çalışmaları Sağ sol kavramı Tahmin ve sayma çalışmaları

11 AYIN MÜZİSYENİ Wolfgang Amadeus MOZART AYIN RESSAMI Salvador DALI

12 AYIN GEZİSİ İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ (13 Kasım 2014 Perşembe)

13 BRANŞ ETKİNLİKLERİMİZ

14 During the month of November the children will concentrate on: My 5 Senses (Sight, hearing, touch, taste and smell). Face Parts (Eye brows, eye lashes, eye/s, nose, mouth, cheeks, chin, neck, ears, hair) Body (face, head, neck, shoulders, belly, bottom, leg/s, toes, feet, foot, bones, skull, muscles, organs, brain, heart, lung/s, stomach, kidney/s, intestines ).

15 This month the children will learn the following songs:

16 POEM My Five Senses I have eyes that can see And a nose that can smell I have fingers that can touch And they do it very well I have ears that can hear And a tongue that can taste These five things I should not waste

17 The children will enjoy reading the following stories during this month:

18 This month the children will recap the letter s, letter a and letter t songs Letter songs Letter s Letter t Letter a

19 We will learn lots of new vocabulary: My 5 Senses Face Parts Body Parts Sight Eyes Hearing Ears Touch Skin Taste Tongue Smell Nose Eye brows Eye lashes Eye/s Nose Mouth Cheeks Chin Neck Ears Hair Hands Heart Arms Lungs Legs Brain Feet Kidney/s Foot Muscles Fingers Bones Toes Skull Head Neck Organs

20 The games we have been playing in the classroom are: Mystery Box Hopscotch using flashacards Run to the corners Hot Potato TPR Games using a ball Bean bag games Interative Games on the smartbaord Online games Musical Chairs Sleeping Tiger Dance and freeze

21 GÖRSEL SANATLAR Renkli Çalışmalar- 10 Kasım Salvador Dali Kimdir? Eserlerini İnceleme ve Sergi Gezisi Renkli Çalışmalar- İnsan Figürü MÜZİK «Atatürk» ile ilgili şarkı öğrenimi «24 Kasım Öğretmenler Günü» ile ilgili şarkı öğrenimi YÜZME Havuz güvertesinde yüzüstü, sırtüstü ayak vuruşu çalışması. Suya nefes verme ve su altında göz açma çalışması. Havuz kenarında uzatılmış kol ile nefesli ve nefessiz ayak vuruşu çalışması. Suyun üstünde yüzüstü ve sırtüstü pozisyonda durma çalışması. Nefessiz kısa mesafeli yüzüstü ve sırtüstü, ayak vuruşu ile ilerleme çalışması. Ayak tahtası ile yüzüstü ve sırtüstü ayak vuruşu çalışması. FİZİKİ ETKİNLİK Yoga Duruşları (Asanalar), Nefes çalışması Denge tahtası üzerinde koordineli ve ritmik hareketlerle yürüme, planör duruşu, engel üzerinden atlama, ters takla Topları ileri ve yukarı atıp tutma.

22 SATRANÇ Kalenin hareketi ve özellikleri nelerdir? Kalenin hareketini örneklerle pekiştirme. Filin hareketi ve özellikleri nelerdir? Filin hareketini örneklerle pekiştirme. KULÜP ETKİNLİKLERİ DANS Streching Cimnastik temel hareketlerinden köprü ve parende öğretimi Hayvan taklitleri ile kuvvet çalışması DRAMA Cimnastik temel hareketleri, amuda kalkma ve spagat bacak açma çalışması Ritim çalışması Masal canlandırma/müzikle konuşma İletişimde sesin önemi İletişimde beden ve mimikle desteklenen müziğin etkisi

23 MONTESSORİ UYGULAMALARI MATEMATİK -10 dan Büyük sayılar -Desimal sistem (Kuş bakışı) COĞRAFYA GEZEGEN-DÜNYA 1.Kara, hava ve su 2. kara ve Su küre 3. Kıtanın küre Pusulanın yönlerine giriş DÜNYA HARİTASI Asya Kıtası Yap-boz harita 5 tane ülkelerin isimleri Bayraklar, kıtanın resim albümleri (5 ülkeler ve bayraklar ) DİL OKUMA YAZMA E-L-A-T sesleri Baştaki harfler Çizgi Çalışma Görsel okuma FEN BİLGİSİ Zooloji kartları (Dünya hayvanları) Botanik kartları TARİH Zaman Kavramına Giriş Zaman Terimleri Haftanın günleri Yılın ayları Bir Yılın tarih şeridi Atatürk Tarih Şeridi

24 EKO- OKUL DUYURUSU Sayın Velilerimiz, Eko- okullar projesi kapsamında bu ayki hedef planımız; yeşil renkli, küçük boy soda şişeleri toplamak olacak. Aralık ayında topladığımız soda şişelerini değerlendirerek bir yılbaşı ağacı yapacağız. Sizler de evde biriktirdiğiniz soda şişelerini Kasım ayı boyunca gönderebilirsiniz. Destekleriniz için çok teşekkürler. ANAOKULU ÖĞRETMENLERİ

25 DUYURULAR 7 Kasım Cuma günü «Rüzgar ın Kumbarası» isimli tiyatro oyunu izlenecektir. 8 Kasım Cumartesi günü 2. Bireysel Veli Toplantısı yapılacaktır. 10 Kasım 2014 Pazartesi günü «Atatürk ü Anma» Töreni yapılacaktır. 13 Kasım Perşembe günü Ayazağa Işık İlköğretim Okulu Görsel Sanatlar Bölümü Zümre Başkanı Fehim Güler okulumuza gelerek öğrencilerimize «EMPRESYONİZM» ( İzlenimcilik) Sanat Akımı hakkında bilgi verecek, ardından sınıflara geçilerek, atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir. 14 Kasım Cuma günü 4. sınıf öğrencilerimizin hazırlamış olduğu «Çocuk Hakları» ile ilgili sunumu izlenecektir. 22 Kasım Cuma günü itibariyle 1 haftalık ara tatilimiz başlayacaktır. 1 Aralık 2014 Pazartesi günü eğitim-öğretime devam edilecektir.

26 TELEVİZYONUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ YERİ Sevgili velilerimiz hepinizin bildiği gibi günümüzde hemen tüm çocukların ve ailelerin zamanlarının önemli bir bölümü televizyon karşısında geçmektedir. Evlerde mutfak ta dahil olmak üzere her odada bir televizyon bulunmakta ve herkes başka bir odada istediği programı izlemektedir. Başka şeylerle meşgul olunsa dahi televizyon sürekli açık tutulmaktadır. Kumandanın kimin elinde duracağı, seyredilecek programa kimin karar vereceği evlerde önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Siz anne babalarla konuştuğumuzda en fazla yakındığınız konulardan birinin de çocuklarınızın çok fazla televizyon izliyor olmalarıdır.

27 Özellikle masa başında oturup yapılan çalışmaya odaklanmakta, başladığı işi bitirip, zamanını verimli kullanmada ya da sofrada oturup yemek bitene kadar sandalyede kalmakta sıkıntı yaşayan hareketli ve dikkati kısa süreli olan çocukların çok uzun süre televizyon izleyebiliyor olmaları sizleri şaşırtmaktadır. En sık sorulan soru "Saatlerce kıpırdamadan televizyon izleyebiliyor, gerçekten hareketli ya da dikkati dağınık olmayabilir mi?" sorusudur. Bu sorunun yanıtı televizyonun kendine özgü yapısında yer almaktadır.

28 Televizyonda en monoton programlarda bile, bir görüntünün ekranda kalma süresi 3 saniyedir. Reklam, magazin ya da çocuk programlarında bu süre daha da kısadır. Bebeklerin televizyon karşısında özellikle reklamları durup dikkatle izlediklerini hepimiz gözlemlemişizdir. Bu nedenle televizyon izlerken gereken dikkat süresi zaten en fazla 3 saniyedir. İzlenen şey her 3 saniyede bir değiştiği için televizyon izlemek uzun süre zihinsel çaba ve dikkat gerektiren bir etkinlik değildir. Oysa, okumak, çalışmak ve sınıfta ders dinlemek uzun süreli konsantrasyon gerektirir.

29 Uzun süre televizyon izlemenin zararları: Dikkat problemleri okul çağındaki çocuklar arasında gittikçe daha yaygın olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalarda fazla televizyon izlemenin çocukların dikkat sürelerini kısalttığı gösterilmiştir. Çocukların televizyon izleme süreleri sınırlandırıldığında dikkat sürelerinin arttığı bulunmuştur. Televizyon başında geçirilen uzun süre; aile içi sosyal izolasyona, çocuğun anne babadan görmesi gereken ilgi ve sevginin azalmasına, anne baba ile ilişkilerin bozulmasına, sorumlulukların yerine getirilmesinde aksaklıklara, dikkat süresinde kısalmaya, dil gelişimi ve kullanımında sorunlara, düşünme becerisinde gerilemeye, şiddet eğilimine, korkuların artmasına, tüketimin körüklenmesine ve sosyalleşmenin engellenmesine bireyselliğin pekişmesine neden olmaktadır. Her 3-5 saniyede bir değişen, sürekli hareket ve canlılık içeren televizyon programlarını çok fazla izleyen çocuklar gerçek dünyalarının da aynı şekilde olmasını beklemektedirler. Zamanlarının çoğunu televizyon başında geçiren çocuklar için, ev ve sınıf ortamı fazla durağan ve sıkıcı gelmeye başlamaktadır. Televizyon dışında kendi kendini oyalamakta, oyun kurup oynamakta ya da kaliteli ve keyifli zaman geçirmekte zorlanan çocukların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çocuklarımızın televizyonda seyrettikleri bir dizinin tekrarını yeniden izledikleri, aynı çizgi film cdlerini defalarca seyrettikleri bilinmektedir. Seyredilen bir programın belgeseller gibi öğretici bir niteliği olmadığı sürece tekrar tekrar seyredilmesinin çocuğa kazandıracağı hiçbir şey yoktur.

30 Anne baba olarak bu konuda yapabileceklerimiz: Çocuklarımızın televizyonda seyrettiklerinden haberdar olmamız, zaman zaman onlarla birlikte oturup aynı programları seyretmemiz ve izledikleri üzerine konuşmamız, Seyredecekleri konusunda seçici olmalarını sağlamamız, ardarda devam eden çizgi filmlerin hepsini seyretmek yerine gerçekten sevdiklerini, ilgi duyduklarını belirmesi için yönlendirmemiz, Seyretmek istediği program bittiğinde televizyonu kapatıp farklı bir faaliyete ondan sonra başlamasını sağlamamız. Yemek yemek, oyun oynamak, masa başında çalışmak gibi bir etkinlik yaparken televizyonu kapalı tutmamız, Böylece yaptığında alınacak verim artacaktır. Ayrıca hep vurgulandığı gibi, günümüz şartlarında tüm ailenin bir araya gelebildiği ender zamanlardan biri olan yemek sofrası aile fertlerinin neşe içinde sohbet edecekleri, iletişim kuracakları mekanlar olmalıdır, Televizyon karşısında yenen yemek bunu engellemektedir.

31 Televizyon seyredilecek süreyi kısıtlı tutmamız, televizyona alternatif yapabileceği keyifli faaliyetlerin listesini beraber hazırlamamız, onunla hoşlanacağı etkinliklerde birlikte kaliteli zaman geçirmemiz, Oyun oynamak aile içi ilişkilerin niteliği açısından da yararlı olacak, ilişkileri, karşılıklı duygu ve düşünce paylaşımlarını zenginleştirip, geliştirecektir. Günümüzde televizyonda seyredeceklerini kaçırmamak için ev dışı yapılan programlara katılmak istemeyen veya programını dizi saatlerine göre yapan, arkadaşları ile buluşmayı reddeden, gezmeye götürülmeye tepki veren, erken yatmaya direnç gösteren, sabah okula giderken hazırlanmakta zorlanan çocuk sayısı az değildir. Televizyonu odanın en çekici yerine koymamamız, Televizyonu kafamızı dinleyeceğimiz bir fırsat olarak görüp, çocuk bakıcısı ve susturucusu olarak kullanmamamız gerekmektedir. Kaynakça: İvet Albukrek, Uzm. Psk. Danışman

32 KASIM AYINDA DOĞANLAR E SINIFI: TAN YILDIZ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN

2014 / 2015 SAYI: 13. Haftanın Bazı Başlıkları

2014 / 2015 SAYI: 13. Haftanın Bazı Başlıkları 2014 / 2015 SAYI: 13 Haftanın Bazı Başlıkları Çocuklar Televizyonu Çok Seviyor Ama... Mudanya Mütareke Müzesi Gezisi Üniversite Tanıtım Günü Aşılarımızı Olduk Çocuklar Televizyonu Çok Seviyor Ama... Çocuklar

Detaylı

36-72 AYLIK ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ İÇİN BELİRLENEN AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

36-72 AYLIK ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ İÇİN BELİRLENEN AMAÇLAR VE KAZANIMLAR 36-72 AYLIK ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ İÇİN BELİRLENEN AMAÇLAR VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri

Detaylı

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ

Detaylı

TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 2 Aralık 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Dans Et isimli bütünleştirilmiş okuma-yazmaya hazırlık, oyun etkinliği Öğle

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR ŞUBAT KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

EKĠM AYI. TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI ETKĠNLĠK PLANLARI

EKĠM AYI. TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI ETKĠNLĠK PLANLARI EKĠM AYI TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI VE ETKĠNLĠK PLANLARI TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI Okul adı: Tarih: /10/2015 YaĢ grubu (Ay): Öğretmen Adı: Güne BaĢlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı,

Detaylı

Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.

Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI 2013 ETKİNLİK

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

6 YAŞ GRUBU YILDIZLAR SINIFI MAYIS AYI AMAÇ VE KAZANIMLAR

6 YAŞ GRUBU YILDIZLAR SINIFI MAYIS AYI AMAÇ VE KAZANIMLAR 6 YAŞ GRUBU YILDIZLAR SINIFI MAYIS AYI AMAÇ VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme 8.Belli bir yüksekliğe tırmanır. 9.Tırmanılan yükseklikten

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI 9.SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ANKARA-2011 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM Dr. Şengül GENÇ Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU OKULÖNCESİ EĞİTİM Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Hangi Yeterlikler Kazandırılmalıdır

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI ERKEN KEMAN EĞİTİMİ VEREN ÖĞRETMENLERİN (5-7 YAŞ) BAŞLANGIÇ DÜZEYİNDE SIK KARŞILAŞTIKLARI

Detaylı

Akademik yılın en verimli şekilde yaşanabilmesi için size sunduğumuz bu bilgiler, okul ile aile arasında eşgüdümün kurulmasını sağlayacaktır.

Akademik yılın en verimli şekilde yaşanabilmesi için size sunduğumuz bu bilgiler, okul ile aile arasında eşgüdümün kurulmasını sağlayacaktır. GİRİŞ Bu kitap, siz velilerimiz için, okulumuz hakkında gereksinim duyacağınız tüm bilgileri bulabileceğiniz bir başvuru kaynağı olması amacıyla hazırlanmıştır. Akademik yılın en verimli şekilde yaşanabilmesi

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 ANASINIFI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr

Detaylı

Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi

Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi Aralık, 2012, Cilt 1, Sayı, 2, s. 85-113 Journal of Policy Analysis in Education December, 2012, Volume 1, Issue 2, pp. 85-113 Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi A

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

İSTEK TARABYA BÜLTENİ

İSTEK TARABYA BÜLTENİ IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Ocak İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI OCAK 2014 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Aslan

Detaylı

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SINIF A KTB DERS ÜNİTE KAZANIM 2. sınıf 1 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 2 Türkçe

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yaşayan 0 10 yaş arası çocuklar için eğitim konsepti Ebeveyn Rehberi

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yaşayan 0 10 yaş arası çocuklar için eğitim konsepti Ebeveyn Rehberi konsepti konsepti Değerli Ebeveynler, Çocuğunuzun eyaletimizde çocuk bakımı alanında sunulan imkânların birinden yararlandırılmasına karar verdiniz. Bu karar, kendiniz ve çocuğunuz için çok önemlidir.

Detaylı

ALMANCA YAZMA BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE ÇOKLU ZEKA KURAMININ UYGULANMASINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİ

ALMANCA YAZMA BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE ÇOKLU ZEKA KURAMININ UYGULANMASINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİ T.C. DİCLE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ALMAN DİLİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ALMANCA YAZMA BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE ÇOKLU ZEKA KURAMININ UYGULANMASINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BİREYİN GELİŞİMİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

4 yaş grubu çocukların bu yıl içerisinde geçeceği bazı gelişim aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

4 yaş grubu çocukların bu yıl içerisinde geçeceği bazı gelişim aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz: AYLIK BÜLTENLER SERİSİ EYLÜL, 2011 SAYI : 1 KONU: 4 YAŞ ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ Sevgili Veliler, 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi, çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir. Beyin yapısı

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III İÇİNDEKİLER Okul Öncesi eğitim kurumlarında etkinliklerde oyun Öğrenme Merkezlerinde Oyun Sanat Etkinliklerinde Oyun Müzik Etkinliklerinde Oyun Türkçe Etkinliklerinde Oyun

Detaylı