2017 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ YARIŞMASI BAŞVURU SÜRECİ & BURSA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2017 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ YARIŞMASI BAŞVURU SÜRECİ & BURSA"

Transkript

1 2017 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ YARIŞMASI BAŞVURU SÜRECİ & BURSA A.Nalan FİDAN Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı YEŞİL ŞEHİRLER ZİRVESİ ARALIK BURSA

2 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Genel Bilgi Başlangıç 2006 yılında Estonya'nın başkenti Tallinn'in eski Belediye Başkanı Jüri Ratas'ın girişimiyle ilk olarak başlatılmıştır. Amaç 2010 yılından beri her yıl Avrupa Komisyonu, çevre dostu şehir yaşamını teşvik etmek üzere Avrupa Yeşil Başkenti adı altında bir yarışma düzenlemektedir. Avrupa yeşil başkent unvanını kazanan kent, diğer Avrupa şehirlerine örnek olmanın yanı sıra, turizm, iş ve yaşam merkezi olarak da itibarını pekiştirmektedir. Kimler katılabilir Avrupa Yeşil başkent ödülü, AB üye ülkelerinin, Türkiye nin de yer aldığı aday ülkelerin ve Avrupa Ekonomik Alanında yer alan ülkelerin den daha fazla sahip kentlerinden başvurular yapılabilmektedir.

3 yılları arasında kazanan şehirler; Stockholm (İsveç) Hamburg (Almanya) Vitoria- Gasteiz (İspanya) Nantes (Fransa) Kopenhag (Danimarka) Bristol (İngiltere) Ljunljana (Slovenya)

4 Stockholm şehri için 2010 Avrupa Yeşil Başkenti ödülü: Şehir de çevresel etkileri, bütçeleri düşünülmüş, operasyonel planlama, raporlama ve izleme garantisi olan bir entegre yönetim sistemi vardır Şehirde, 1990 yılından bu yana karbon dioksit emisyonları kişi başına% 25 azaltılmıştır. Şehir 2050 yılında fosil yakıt kullanımını bitirme hedefini benimsemiştir.

5 Hamburg'un çevre dostu ve sürdürülebilir bir metropol oluşturmak için öncü çabaları Yeşil Başkent olmasından sonra da devam edecektir. Önemli bir sanayi merkezi olarak Hamburg, diğer Avrupa şehirlerinin de karşı karşıya olduğu tüm çevresel zorluklar için gerekli öngörülerde bulunmuştur. Bu durum henüz eko-kent olması için yeterli değildir. Fakat kent yöneticileri daha iyi bir yaşam standardı için endüstriyel faaliyetler ve istihdamı entegre edecek yöntemler üzerinde çalışmaktalar. Bu durum Hamburg u rol- model haline getirdi. Yaratıcılık, araştırma ve yenilik için dünya standartlarında bir kent olarak, bu yüzyıl ve sonrasında oluşabilecek çevresel sorunlarını ön planda tutmayı hedefliyor.

6 Vitoria-Gasteiz diğer özelliklerinin yanında Avrupa nın en yeşil şehirlerinden birisidir. 10 milyon m2 üzerinde parklar ve yeşil alanları olan kent, uluslararası alanda da Yeşil Kuşak projesi ile dikkat çekmektedir. Son on yılda büyük bir nüfus artışının yaşandığı şehirde yeşil kimlik daha dikkat çekici hale gelmiştir.

7 Nantes in Avrupa yeşil başkenti olması; Avrupa ve Uluslararası alanda uzmanların biraraya gelmesini sağlamış, yerel ve kuresel ölçekte kentte yaşayanlar ve kenti dizayn edenler arasında işbirliğini geliştirmede bir fırsat olmuştur

8 'Kopenhag Modeli' Dünya ölçeğinde kentle ilgili benzersiz bir çevre vizyonunu ifade eder Uygulamada; çevresel girişimler, ekonomik büyüme ve yaşam kalitesini dikkate alarak halkın katılımı ve disiplinli çalışma ile birlikte oluşturulan gerçekçi bir planlama yaklaşımı benimsenmiştir.

9 Kophenag Yeşil Şehir Gösterge Alanları; İklim dostu enerji uygulamaları Yeşil taşımacılık Enerji verimli binalar Kophenaglılar ve İklim Kent Gelişiminde İklim ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl Gelecekte İklim Değişikliğine Adaptasyon

10 2015 Avrupa Yeşil Başkenti olmasıyla Bristol da kalıcı bir yeşil miras oluşturulmasını şekillendirecek yıl boyunca yarışmalar, projeler, konferanslar,zirveler düzenlenecektir.

11 Ljubljana, sürdürülebilir ulaşım ağının oluşturulması, kentsel yeşil önlemlerin uygulanması ve vatandaşların çevre bilincinin yükseltilmesi amacıyla hazırlanan sürdürülebilirlik strateji belgesi niteliğindeki Vizyon 2025 ödüllendirilmiş oldu.

12 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Süreci 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti yarışmasına, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü koordinasyonunda 12 başlık altında hazırlanan başvuru formu tamamlanmış ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak başvuru yapılmıştır. Başvuru yapılabilmesi için Başkanlık onayı alınması Soru başlıkları ile ilgili olarak ilgili taraflardan bilgi alınması Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müd. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü BUSKİ Genel Müdürlüğü Ulaşım Dairesi Başkanlığı Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı

13 2017 Yılı Avrupa Yeşil Başkent Yarışması Başvuru Formu Soru Başlıkları Giriş Genel Bilgi 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon 2. Yerel Ulaşım 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar 4. Doğa ve Biyoçeşitlilik 5. Yerel Hava Kalitesi 6. Çevresel Gürültü Kalitesi 7. Atık Üretimi ve Yönetimi 8. Su Yönetimi 9. Atıksu Yönetimi 10. Ekoyenilik ve Sürdürülebilir İstihdam 11. Enerji Verimliliği 12. EntegreÇevre Yönetimi

14 Giriş: Bursa Hakkında Genel Tanıtım Bursa, gölleri, nehirleri, dağları, şifalı termal suları, büyük ve verimli ovaları ve özellikle zengin bitki örtüsü ile bir doğa harikası, Anadolu yarımadasının kuzey batısında, Uludağ eteklerinin kuzeyinde ve Marmara Denizinin güney doğusunda yer almaktadır. Bursa, doğal güzellikleri ile modern bir şehir olan Bursa, ileri endüstri ve teknolojisi ile diğer gelişmiş ülkelerle aynı seviyededir. Nüfusu 2.5 milyonun üzerinde olan Bursa Türkiye nin 4. büyük kentidir.

15 Giriş: Bursa Hakkında Genel Tanıtım Bursa, doğusunda Bilecik ve Adapazı, kuzeyinde İzmit, Yalova, İstanbul ve Marmara Denizi, güneyinde Eskişehir ve Kütahya, batısında Balıkesir ile çevrilidir. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait mimari ve kültürel izler taşıyan kültür ve tarih kentidir. Bizans ve Osmanlı dönemine ait zengin antic değerleriyle ziyaretçilerin gözünü kamaştıran Bursa, kültür turizmi açısından İstanbul dan sonra Türkiye nin en önemli kentlerinden biridir. 27 arkeolojik, 3 kentsel alanda bulunan Bursa evleri, 1 doğal sit alanı ve korunması gereken 2000 den fazla kültür, tarih anıtsal mimari eserleriyle önemli bir kenttir.

16 Giriş: Bursa Hakkında Genel Tanıtım Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu nun Doğuşu, Katar ın başkenti Doha da düzenlenen 2014 Dünya Mirası Komitesi Toplantısında UNESCO Dünya Mirası Listesi ne kaydedildi. Bu önemli karar ile, Bursa nın dahil olduğu listede, Dünya da 1007, Türkiye de 13 adet eser kaydedilmiş oldu.

17 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon Depolama Sahasında Metan Gazından Enerji Eldesi epolama sahası Anaerobik ortamda biyolojik ayrışma neticesinde CH4 gazı oluşumu Gaz toplama Yatay ve dikey borularla gaz toplama ve booster ile gaz çekişi Enerji Üretimi Jeneratörlerde elektrik enerjisi üretimi Bursa Kent Katı Atık Depolama Alanında oluşan metan gazından enerji elde edilmesiyle birlikte sera gazı etkisine neden olan yaklaşık ton/yıl karbondioksit (CO 2 ) salımı azaltılmaktadır.

18 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon Bursa-uludağ Teleferik Hattı Karbon Ayakizi

19 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon İklim Değişikliği Uyum Stratejileri Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın desteğiyle başlatılan İklim Uyum Stratejilerinin Geliştirilmesi İçin Kurumsal ve Teknik Kapasitenin Arttırılması Projesi, İngiltere de enerji ve iklim değişikliği konularında danışmanlık hizmeti veren Ricardo-AEA ve Blucern koordinasyonunda İngiltere Büyükelçiliğinin finansal desteğiyle Bursa da yürütülmüştür. Edinilen bilgiler doğrultusunda Bursa ölçeğinde iklim değişikliği uyum stratejilerinin belirlenmesine yönelik yol haritası oluşturulmuştur. Bursa Bölgesinde Biyogaz Tesisleri için Fizibilite Çalışması- FASEP projesi Proje sonrasında kurulacak tesisler ile atıkların geri kazanımına katkıda bulunulmuş olunacaktır. Park bahçeler, sebze meyve hali, pazar alanlarından kaynaklanan atıkların ve organik atıkların kompost tesisinde işlenmesi yönünde çalışmalar planlanacak ve CO 2 hesaplamaları yapılacaktır.

20 2. Yerel Ulaşım Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından planlanan Bursa Ulaşım Ana Planı (BUAP) Belediye Meclisi tarafından onaylanarak uygulanmaya başlamıştır. Kent içi ulaşımda yaşanan sorunların ve darboğazların çözümlenmesi, ulaşım ve trafik altyapı ve işletmeciliğinin yeniden düzenlenmesi, toplu taşıma sistemlerine öncelik verilerek bir yandan kentte günümüzde yaşanan ve diğer yandan da gelecekte oluşması beklenen ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü için kısa, orta ve uzun dönemlerde uygulanacak birbirleri ile tutarlı çözümlerin 2030 yılına kadar getirilmesi amaçlanmaktadır.

21 2. Yerel Ulaşım Bisiklet Ulaşımı Kısa ve Orta Dönemli Öneriler ( ) Kısa dönemde uygulanacak bisiklet yolları ve park alanları Bisikletin diğer ulaşım türleriyle entegrasyonu projeleri Bisikletler için kavşak ve sinyal düzenlemeleri Denetim ve geliştirilmesine ilişkin projeler Bisiklet ulaşımı düzenlemeleri ve kriterleri el kitabının hazırlanması 200 km bisiklet yolu Uzun Dönemli Öneriler ( ) Bisiklet kullanımını geliştirici politikalar ve uzun dönemde oluşturulacak bisiklet yolları şebekesi Bisiklet park alanları, bisiklet istasyonları, bisikletin diğer ulaşım türleriyle entegrasyonu, aktarma noktaları, örgütlenme ve yönetim düzenlemeleri 40 km bisiklet yolu

22 2. Yerel Ulaşım İlçelerde Toplu Taşımadan Memnuniyet Bursa Ortalaması %49

23 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar Bursa İli Çevre düzeni planı çalışmaları kapsamında elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Yeşil alan standartları hesaplanırken; rekreasyon alanları, semt ve bölge parkları, kent parkları, dinlenme alanları spor alanları toplanarak yeşil alan m² leri elde edilmiştir.

24 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar İlçelerde Yer Alan Yeşil Alanların Kişi Başına Düşen m² Büyüklüklerinin Karşılaştırılması Kişi başına düşen yeşil alan ortalama 4,23 m2

25 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar İlçelerde Park Alanlarından Memnuniyet Bursa Ortalaması %43

26 4. Doğa ve Biyoçeşitlilik Bursa da biyolojik çeşitlilik ve kaynak değerlerinin korunması amacıyla ulusal yasalar ve uluslararası sözleşmeler uyarınca belirlenen ve ilan edilen 13 adet korunan alanın büyüklüğü ha'dır. Bu alanlardan örnekler ; Uludağ Milli Parkı, Uluabat Gölü, Kocaçay Deltası, İznik Gölü,

27 4. Doğa ve Biyoçeşitlilik Uludağ da bulunan endemik bitkilerden örnekler

28 5. Yerel Hava Kalitesi Evsel endüstriyel ve trafikten kaynaklanan hava kirleticileri dikkate alındığında kirleticilerin kaynaklarına bağlı dağılımında farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılığı etkileyen en önemli parametreler olarak bölgenin coğrafi konumu, ısınma ihtiyacı düzeyi, kullanılan yakıt türleri ve endüstriyel yoğunluk, özellikle enerjiye çokça ihtiyaç duyan tesislerin fazlalığı ve trafik sayılabilir.

29 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Partikül Madde Emisyon Değerleri

30 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Azot Oksitlerin Emisyon Değerleri

31 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Karbon Monoksit Emisyon Değerleri

32 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Kükürt Oksitlerin Emisyon Değerleri

33 5. Yerel Hava Kalitesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 noktada 24 adet cihaz ile 9 farklı parametre ölçümü yapılmaktadır. Isınma, trafik ve sanayiden kaynaklanan kirlilikler ölçülmektedir. Marmara Bölge Temiz Hava Merkezi Hava Kalitesi İzleme Ağı Nr. İL YER TİP PM 10 PM 2.5 NO 2 SO 2 O 3 CO BTX LOvOl Met 1 BURSA KÜLTÜRPARK ISINMA BURSA BEYAZIT CD. TRAFİK BURSA ULUDAĞ ÜNİ. ISINMA BURSA KESTEL SANAYİ BURSA İNEGÖL SANAYİ PM 10 PM 2.5 NO 2 SO 2 O 3 CO BTX LOvOl Met SAYISI TOPLAM CİHAZ

34 5. Yerel Hava Kalitesi TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programına (1007) önerilen ve kabul edilen Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi : Bu proje kapsamında; emisyon envanteri hazırlanması için ulusal bir sistemin oluşturularak emisyonların hesaplanması, proje çıktılarının diğer bölgelerde uygulanabilmesi için kapasite geliştirilmesi, ulusal emisyon envanteri geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması için yol haritası çıkarılması amaçlanmaktadır. Projede pilot bölge olarak Marmara Bölgesi çalışılacaktır.

35 6. Çevresel Gürültü Kalitesi Bursa da gürültü kirliliği gösterge alanını olumsuz etkileyen en önemli faktör plansız yapılaşmadan kaynaklanan işyeri, ticaret ve konut alanlarının bir arada olmalarından kaynaklanan sorunlardır. Bursa İlinin pilot iller arasında bulunduğu Çevresel Gürültü Değerlendirmesi ile ilgili AB Direktifinin Uyumlaştırılması ve Uygulanması Twinning (Eşleştirme) Projesi kapsamında; yılları arasında Anadolu Mahallesinde bulunan dokuma atölyelerinden kaynaklanan Endüstriyel Kaynaklı Gürültü Haritası oluşturulmuştur. Gürültü kirliliğinin yoğun olduğu (mevzuat sınır değerlerinin aşıldığı) alanlar belirlenmiş, gürültüye maruz kalan nüfus sayıları elde edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri içeren eylem planları oluşturulmuştur.

36 6. Çevresel Gürültü Kalitesi

37 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Dönemi Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanmıştır. Plan kapsamında atık yönetimi ile ilgili olarak da hedefler belirlenmiştir. Faaliyetler; Mevcut Kent Katı Atık Depolama Alanlarının İşletimini ve Denetimini Sürdürmek Katı Atık Depolama Alanı Yeni Vadi İnşaatını Yapmak (1 adet) Depolama Alanlarının Laboratuvar Hizmetlerinin Yürütülmesini Sağlamak Metan Gazından Enerji Eldesi Tesisi İşletimini Sağlamak

38 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Faaliyetler; Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi İşletimini Sağlamak ve Tıbbi Atık Denetimlerini Yapmak Özel Atıklarla İlgili Çalışmaların Yürütülmesini Sağlamak (atık yağlar, bitkisel atık yağlar, atık piller vb..) Entegre Atık Yönetim Planını Hazırlamak Entegre Atık Yönetim Planına Evsel Atık Aktarma İstasyonlarını Kurmak ( adet, adet, adet)uyum Oranını Sağlamak Evsel Atık Aktarma İstasyonlarının İşletimini Sağlamak İlçe ve Kapatılan Belde belediyelerinin Vahşi Çöp Depolama Alanlarının Rehabilitasyonlarını Yapmak ( adet, adet, adet, adet, adet)

39 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Atık Yönetimi Hafriyat toprağı inşaat ve yıkıntı atıkları

40 7. Atık Üretimi ve Yönetimi nüfus ve 17 ilçeden oluşan İlde üretilen evsel atık miktarı ton/yıl dır. (2.330 ton/gün) 5216 sayılı Kanun gereği Büyükşehir Belediyesi olan yerlerde atıkların aktarma istasyonlarına kadar toplanması ve taşınmasından İlçe Belediyeleri, bertarafından Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Bursa da halen 1 adedi Büyükşehir Belediyesi diğeri İnegöl Belediyesi ne ait olmak üzere 2 adet düzenli depolama alanı mevcuttur. HAMİTLER DÜZENLİ DEPOLAMA SAHASI İNEGÖL DÜZENLİ DEPOLAMA SAHASI

41 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde konut ve işletmelerden toplanan evsel ve tehlikeli olmayan sanayi atıkları düzenli depolama alanında 1995 yılından beri bertaraf edilmektedir. Yine 1995 yılından beri ambalaj atıkları 2006 yılından beri de pil atıkları belediyeler ile protokol yapan lisanslı kuruluşlar tarafından kaynakta ayrı toplama organizasyonları ile toplanarak değerlendirilmektedir. Kişi başına atık miktarı; Ev halkı, Belediye; 0,85 kg/kişi-gün Çöpe gönderilen toplam/ bakterilerle ayrışabilen atıkların oranı; %64 Geri dönüşebilen atığın belediye atığı içindeki oranı: %33

42 7. Atık Üretimi ve Yönetimi % Bursa İli Nüfusa Göre Düzenli Depolama Ve Vahşi Depolama Oranları VAHŞİ DEPOLAMA DÜZENLİ DEPOLAMA Kentimizde oluşan atıkların % 96 sı düzenli depolanmaktadır.

43 7. Atık Üretimi ve Yönetimi öncesi Vahşi Depolama Alanları Rehabilitasyonu sonrası GEMLİK VAHŞİ DEPOLAMA ALANI

44 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Kağıt, karton, metal, cam ve plastik atıklar Ambalaj Atıkları Yönetimi İLÇE BEL. Kaynakta ayrı toplama, lisanslı firmalarla taşıma, yönetim planını hazırlama BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Koordinasyon ve eğitim faaliyetleri

45 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Atık Piller Atık piller Kaynağında ayrı toplama Toplama, Taşıma Atık pil kutularında toplanan atıklar düzenli depolama sahasında beton hücrede biriktirilmektedir. Bertaraf TAP (Pil İthalatçıları Derneği) tarafından bertaraf edilmektedir.

46 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Bitkisel Atık Yağlar Bitkisel Atık Yağlar Kaynağında ayrı toplama Toplama Taşıma Lisanslı firmalarla taşıma Bertaraf Albiyobir tarafından bertaraf

47 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Bitkisel Atık Yağlar Denetim Faaliyetleri Lokantalar, sanayi mutfakları, yemekhaneler vb kızartmalık atık yağ üreten işletmeler lisanslı firmalarla yıllık sözleşmeler yapılmaktadır.

48 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Çevre Eğitimi Çalışmaları Okullarda çevre eğitimleri ÇEVRE EĞİTİMİ Çevre şenlikleri Uygulama çevre eğitimi projeleri Atık pil toplama kampanyaları

49 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Bursa Entegre Katı Atık Yönetim Planının Hazırlanması Atık önleme Atık azaltma Aktarma istasyonları yeniden kullanım geri dönüşüm Bertaraf tesisleri BURSA ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ Vahşi çöp dep. sahası rehabilitasyo nu geri kazanım nihai bertaraf Geri kazanım tesisleri Atık Bırakma Merkezleri Entegre Katı Atık Yönetimi

50 8. Su Yönetimi 1970 li yıllara kadar Bursa nın su kaynaklarını pınarlar ve kuyular oluşturmaktaydı. Uludağ ın kuzey yamaçlarında olması nedeniyle Bursa su kaynakları bakımından şanslı sayılmıştır. Günümüzde üç önemli su kaynağımız bulunmaktadır: Barajlar Pınar Kaynakları Yer Altı Kuyuları Nilüfer Barajı Doğancı Barajı BUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde içmesuyu rehabilitasyonu ve yeni şebeke çalışmalar neticesinde; içmesuyu hattımız km. ye kadar ulaşmasına paralel olarak; su kaçak oranı Bursa Merkez ilçelerinde; Avrupa standartları değerinde olan % 22,75 e kadar düşmüştür.

51 8. Su Yönetimi Bursa kullanım sırasına göre içme suyunu Nilüfer çayı üzerinde kurulu Doğancı ve Nilüfer Barajları, Uludağ yamaçlarındaki pınarlar kaynakları ve Bursa ovasındaki yer altı kuyu sularından olmak üzere üç kaynaktan temin etmektedir. Barajlarımız (Doğancı ve Nilüfer) kentimizin su ihtiyacının % 90 nı karşılanmakta olup, % 10 luk kısmı da pınar kaynakları tarafından karşılanmaktadır. SU BESLEME SİSTEMİ MEVCUT TESİS AZAMİ KAPASİTE GÜNÜ VERİLEN TEMİZ SU ( m 3 /gün ) ( m 3 /gün ) ( % ) DOĞANCI BARAJI ARITMA TESİSİ % 88,99 PINAR KAYNAKLARI % 11,01 DERİN KUYULAR % 0,00 TOPLAM Su bilgileri (Merkez 7 ilçe).

52 8. Su Yönetimi

53 9. Atıksu Yönetimi Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları çerçevesinde yaşayan nüfusun %90 lık kısmına ait atıksular, BUSKİ ye ait kanalizasyon altyapı şebekesinden iletilerek biyolojik, ileri biyolojik arıtma veya ön arıtım ile deniz deşarjı tesislerine iletilmektedir

54 9. Atıksu Yönetimi Atıksu Arıtma Tesisi Su Arıtma Tesisi Planlanan Atıksu Arıtma Tesisi

55 10. Ekoyenilik ve Sürdürülebilir İstihdam Bursa da sanayi alanında çevresel etkilerin azaltılması anlamında birçok çalışma bulunmaktadır. Örneğin Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (BTSO OSB), Türkiye deki en yüksek kapasiteye sahip Proses Suyu Üretim Tesisi, Nilüfer Deresi nden aldığı suyu fiziksel, biyolojik ve kimyasal artımadan geçirdikten sonra kum filtresine tabi tutarak şebekeye veriyor ve sanayiinin kullanımına sunuyor. Tesis mevcut kapasitesiyle, organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren toplam 180 sanayi işletmesinin proses suyu karşılanmaktadır. Bursa da sanayi alanında yenilikçi yaklaşım ve eğitim faaliyetleri sürekli devam etmektedir. Örneğin Bursa otomotiv sanayinde Türkiye de önemli bir konumda bulunmaktadır. Otomotiv Endüstrisi Ar-Ge konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. TOFAŞ, RENAULT gibi otomotiv fabrikaları ve yan sanayileri çevre politikalarını sürdürülebilirlik doğrultusunda oluşturmakta ve sürekli eğitim faaliyetlerinde bulunulmaktadır.

56 10. Ekoyenilik ve Sürdürülebilir İstihdam

57 11. Enerji Verimliliği Belediye Başkanlığı tarafından yapımı devam eden veya yapılacak olan tesislerimizde enerji performansının arttırılması için proje aşamasında gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak binalara ait uygun yenilenebilir enerji kaynakları ile kojenerasyon/trijenerasyon sistemlerinin uygulanması sağlanmaktadır. Bu kapsamda, yapımı devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi Hizmet binası ve Bursa Büyükşehir Stadyumu binalarında yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda enerji performansı arttırılmasına yönelik trijenerasyon sistemi uygun bulunarak projelendirilmiş ve uygulama çalışmalarına başlanılmıştır.

58 12. Entegre Çevre Yönetimi Bursa nın Çevre Sorunları BUSKİ ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Hava kirliliği denetimleri Hafriyat Atıkları Yönetimi Çevre eğitimi çalışmaları 1. SU KİRLİLİĞİ 2. ATIKLAR 3. HAVA KİRLİLİĞİ 4. TOPRAK KİRLİLİĞİ 5. DOĞAL ÇEVRENİN TAHRİBATI 6. GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ BURSA Kentsel nitelikli atıkların yönetimi Atık yönetimi çalışmaları ve denetimler Gürültü ölçümü ve denetimler 1. Sınıf GSM, LPG ve Akaryakıt istasyonları ruhsatlandırma

59 12. Entegre Çevre Yönetimi Dönemi Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı hazırlanmış ve hedefler belirlenmiştir. Sanayi Tesisleri Bilgi Sisteminin kurulması ve Sanayi Envanter Sisteminin oluşturulması Kıyı Alanları Sahil Şeridi ve deniz göl v.b. su yüzeylerinin temizliğini gerçekleştirmek ve sürdürebilir kılmak Ana arterlerde kent estetiğine olumsuz etki yapan görsel kirlilikleri tespit etmek Etkin ve verimli bir çevre denetim mekanizması oluşturmak ve uygulamak Hafriyat ve İnşaat Yıkıntı Atıklarının Sebep Olduğu Kirliliği Önleme Çalışmaları Yapmak

60 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Değerlendirme Süreci Tüm aday şehirler hakkında 12 kritere dayanan bir teknik değerlendirme yapılacak. Teknik değerlendirmenin ardından elemeden geçen şehirler, Haziran 2015'te uluslararası bir jüriye sunumlarını yapmaya davet edilecek. Jüri, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Bölgeler Komitesi, Avrupa Çevre Ajansı ve Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler (ICLEI), Belediye Başkanları Sözleşmesi ve Avrupa Çevre Bürosu'ndan temsilcilerden oluşacak. Ödülün kazanan, 2015 Avrupa Yeşil Başkenti Bristol'de (İngiltere) Haziran ayında düzenlenecek törende açıklanacak.

61 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Değerlendirme Süreci Önemli Tarihler 4 Haziran Yılı Avrupa Yeşil Başkenti yarışması duyurusu 5 Eylül Brüksel de yarışma için Çalıştay düzenlenmesi 20 Ekim Online olarak başvuru yapılması Kasım 2014-Mart Uzmanlar tarafından tüm başvuruların değerlendirilmesi Nisan Şehirlerin kısa listelerinin hazırlanması Haziran yılı Avrupa Yeşil Başkenti ödülünü kazanan kentin jüri tarafından 2016 yılı ödülünün Bristol da verilmesi sırasında sunulması. (Kesin tarih Nisan 2015 de açıklanacak)

62 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Değerlendirme Süreci Bursa (Türkiye) İstanbul (Türkiye) Cascais (Portekiz) Cork (İrlanda) Essen (Almanya) 's-hertogenbosch (Hollanda) Lahti (Finlandiya) Lizbon (Portekiz) Nijmegen (Hollanda) Pecs (Macaristan) Porto (Portekiz) Umea (İsveç) Toplam 12 başvurunun kabul edildiği yarışmada Bursa 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti yarışmasında Türkiye yi temsilen İstanbul ile birlikte yeraldı. For more information: Website: Facebook: LinkedIn: European Green Capital Award

63 Başvuru nun Kabul Edilmesi

64

65 İLETİŞİM: TEŞEKKÜRLER

Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli

Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli Vizyon ve Öngörü Raporu 2003, ANKARA Önsöz Ülkemiz, geleceği için çok önemli bir geçiş

Detaylı

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023)

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) TÜRKİYE CUMHURİYETİ AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) Çevre ve Orman Bakanlığı 2006 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...1 2 MEVCUT DURUM...2 2.1 Türkiye de Çevrenin Genel Görünümü...2 2.2 Mevcut Yasal

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU Hazırlayan: Ceren AKSU 2013 İÇİNDEKİLER KARŞILAŞTIRMALI GÖSTERGELER... 2 SU VE ATIKSU YÖNETİMİ... 3 KATI ATIK YÖNETİMİ... 7 HAVA KALİTESİ

Detaylı

Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı

Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı 0 Çankaya Belediyesi Sağlıklı Kentler Proje Ofisi Dr.Ethem TORUNOĞLU Proje Koordinatörü (Çevre Mühendisi) Tezcan KARAKUŞ CANDAN Mimar Suat DURMUŞ Peyzaj Mimarı Füsun ARACAGÖK Kimya Mühendisi Tülin ABAY

Detaylı

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ HAZIRLAYAN ÇED, İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE ENVANTERİ VE BİLGİ YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA-2013 AÇIKLAMA İlk "İl Çevre Durum Raporları Formatı"

Detaylı

İçindekiler 1. AB, niçin bir Çevre Politikası geliştirmiştir? 2. AB Çevre Politikası nın yasal dayanakları nelerdir? 3. AB Çevre Politikası nın hedefleri ve temel ilkeleri nelerdir? 4. Çevre konusunda

Detaylı

ISSN: 1300-8366 54 627

ISSN: 1300-8366 54 627 standard 1 44 ISSN: 1300-8366 54 627 2 standard Standard standard 3 4 standard standard 5 6 standard standard 7 8 standard standard 9 dosya Yeşil Havaalanı Projesinin Gelişimi Ülkemiz, Uluslararası Sivil

Detaylı

AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE. Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı

AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE. Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı 1 İÇERİK AB Çevre Politikasının Amaçları ve İlkeleri Müzakere Süreci Türkiye nin

Detaylı

AB ÇEVRE MÜZAKERELERİNDE TÜRKİYE UTKU TUNCAY

AB ÇEVRE MÜZAKERELERİNDE TÜRKİYE UTKU TUNCAY AB ÇEVRE MÜZAKERELERİNDE TÜRKİYE UTKU TUNCAY 1 1. GİRİŞ Çevre koruma, 20. yüzyılın tüm yer küreyi etkileyen çevre sorunları nedeniyle gelişmiş toplumların son dönemlerdeki en büyük sorunsalı haline gelmiştir.

Detaylı

OECD Çevresel Performans İncelemeleri

OECD Çevresel Performans İncelemeleri OECD Çevresel Performans İncelemeleri : Türkiye 1 OECD Çevresel Performans İncelemeleri TÜRKİYE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ 2 OECD Çevresel Performans İncelemeleri : Türkiye Originally published

Detaylı

EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi

EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi 2011 TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi * BTYK 23. Toplantısı nda Başbakan ın Himayeleri Altına Aldığı Enerji, Su ve Gıda Alanlarında

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17 1 2 İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17 1.1. Amaç... 17 1.2. İçerik... 17 2. TURİZMİN KÜRESEL BOYUTU VE EKONOMİK KATKISI... 18 3. DOĞU MARMARA BÖLGESİ COĞRAFİ DURUMU...

Detaylı

TR21 TRAKYA BÖLGESİ 2014-2023 BÖLGE PLANI TASLAĞI

TR21 TRAKYA BÖLGESİ 2014-2023 BÖLGE PLANI TASLAĞI TR21 TRAKYA BÖLGESİ 2014-2023 BÖLGE PLANI TASLAĞI TRAKYA 07 Haziran 2013 1 2 - TR 21 Trakya Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı Taslağı İÇİNDEKİLER TABLOLAR 11 ŞEKİLLER 14 KISALTMALAR 15 SUNUŞ 17 TR21 TRAKYA

Detaylı

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Hazırlayanlar: Prof.Dr.Derin ORHON Prof.Dr.Seval

Detaylı

TÜRKİYE ULAŞIM VE İLETİŞİM STRATEJİSİ

TÜRKİYE ULAŞIM VE İLETİŞİM STRATEJİSİ TÜRKİYE ULAŞIM VE İLETİŞİM STRATEJİSİ HEDEF 2023 HEDEF 2023 Çalışmadan, üretmeden rahat yaşamayı alışkanlık haline getirmiş toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, daha sonra da istikbâllerini

Detaylı

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU Antalya, 2009 İÇİNDEKİLER Bölüm 1 Antalya İli İçme Suyu Raporu Bölüm 2 Antalya İli Atıksu Raporu Bölüm 3 Antalya İli

Detaylı

Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi İstanbul, Türkiye. Eylül 2011

Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi İstanbul, Türkiye. Eylül 2011 Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi İstanbul, Türkiye I. Cilt Teknik Olmayan Özet Nihai Rapor Eylül 2011 ERM Group, Almanya ve İngiltere ELC Group, Türkiye Delivering sustainable

Detaylı

ENERJİ VE ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ENERJİ VE ÇEVRE RAPORU

ENERJİ VE ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ENERJİ VE ÇEVRE RAPORU World Energy Council CONSEIL MONDIAL DE L ENERGIE Turkish National Committee COMITE NATIONAL TURC Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi ENERJİ VE ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ENERJİ VE ÇEVRE RAPORU Aralık 2007

Detaylı

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasî görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız,

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu

Yıllık Faaliyet Raporu İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. 2012 Yıllık Faaliyet Raporu İZAYDAŞ2012YFR v2.01web 1 İçindekiler VİZYONUMUZ... 10 MİSYONUMUZ... 10 KALİTE POLİTİKAMIZ... 11 ÇEVRE POLİTİKAMIZ...

Detaylı

BURSA İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU

BURSA İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU BURSA İLİ 2013 YILI ÇEVRE DURUM RAPORU BURSA-2013-1 - İçindekiler A- HAVA... 3-12 A.1. Hava Kalitesi... 12 A.2. Hava Kalitesi Üzerine Etki Eden Unsurlar... 3-6 A.3. Hava Kalitesinin Kontrolü Konusundaki

Detaylı

ULUSAL UYGULAMA PLANI

ULUSAL UYGULAMA PLANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI KALICI ORGANİK KİRLETİCİLERE (KOK LAR) İLİŞKİN STOCKHOLM SÖZLEŞMESİ İÇİN ULUSAL UYGULAMA PLANI Proje No. GF/TUR/03/008 Prof. Dr. Altan Acara Ulusal Proje Koordinatörü

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU Nisan ANKARA Mali Hizmetler Müdürlüğü İÇİNDEKİLER SUNUŞ III I- GENEL BİLGİLER 1 A- Misyon ve Vizyon 1 B- Yetki Görev ve Sorumluluk 1 C- İdareye İlişkin

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI EKİM 2008 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1. GİRİŞ... 6 2. KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ... 7 3. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ... 9 3.1.

Detaylı

Yenilenebilir Enerji Kanunu

Yenilenebilir Enerji Kanunu I II Antalya nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı konulu Antalya Büyükşehir Belediyesine ait proje, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR61/13/DFD referans

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Performans Göstergeleri İstatistikler 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Interim Report Summary page 155 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Doküman

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 YILI FAALİYET RAPORU Mustafa Kemal ATATÜRK İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZSU SU VE KANALİZASYON İDARESİ

Detaylı