2017 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ YARIŞMASI BAŞVURU SÜRECİ & BURSA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2017 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ YARIŞMASI BAŞVURU SÜRECİ & BURSA"

Transkript

1 2017 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ YARIŞMASI BAŞVURU SÜRECİ & BURSA A.Nalan FİDAN Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı YEŞİL ŞEHİRLER ZİRVESİ ARALIK BURSA

2 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Genel Bilgi Başlangıç 2006 yılında Estonya'nın başkenti Tallinn'in eski Belediye Başkanı Jüri Ratas'ın girişimiyle ilk olarak başlatılmıştır. Amaç 2010 yılından beri her yıl Avrupa Komisyonu, çevre dostu şehir yaşamını teşvik etmek üzere Avrupa Yeşil Başkenti adı altında bir yarışma düzenlemektedir. Avrupa yeşil başkent unvanını kazanan kent, diğer Avrupa şehirlerine örnek olmanın yanı sıra, turizm, iş ve yaşam merkezi olarak da itibarını pekiştirmektedir. Kimler katılabilir Avrupa Yeşil başkent ödülü, AB üye ülkelerinin, Türkiye nin de yer aldığı aday ülkelerin ve Avrupa Ekonomik Alanında yer alan ülkelerin den daha fazla sahip kentlerinden başvurular yapılabilmektedir.

3 yılları arasında kazanan şehirler; Stockholm (İsveç) Hamburg (Almanya) Vitoria- Gasteiz (İspanya) Nantes (Fransa) Kopenhag (Danimarka) Bristol (İngiltere) Ljunljana (Slovenya)

4 Stockholm şehri için 2010 Avrupa Yeşil Başkenti ödülü: Şehir de çevresel etkileri, bütçeleri düşünülmüş, operasyonel planlama, raporlama ve izleme garantisi olan bir entegre yönetim sistemi vardır Şehirde, 1990 yılından bu yana karbon dioksit emisyonları kişi başına% 25 azaltılmıştır. Şehir 2050 yılında fosil yakıt kullanımını bitirme hedefini benimsemiştir.

5 Hamburg'un çevre dostu ve sürdürülebilir bir metropol oluşturmak için öncü çabaları Yeşil Başkent olmasından sonra da devam edecektir. Önemli bir sanayi merkezi olarak Hamburg, diğer Avrupa şehirlerinin de karşı karşıya olduğu tüm çevresel zorluklar için gerekli öngörülerde bulunmuştur. Bu durum henüz eko-kent olması için yeterli değildir. Fakat kent yöneticileri daha iyi bir yaşam standardı için endüstriyel faaliyetler ve istihdamı entegre edecek yöntemler üzerinde çalışmaktalar. Bu durum Hamburg u rol- model haline getirdi. Yaratıcılık, araştırma ve yenilik için dünya standartlarında bir kent olarak, bu yüzyıl ve sonrasında oluşabilecek çevresel sorunlarını ön planda tutmayı hedefliyor.

6 Vitoria-Gasteiz diğer özelliklerinin yanında Avrupa nın en yeşil şehirlerinden birisidir. 10 milyon m2 üzerinde parklar ve yeşil alanları olan kent, uluslararası alanda da Yeşil Kuşak projesi ile dikkat çekmektedir. Son on yılda büyük bir nüfus artışının yaşandığı şehirde yeşil kimlik daha dikkat çekici hale gelmiştir.

7 Nantes in Avrupa yeşil başkenti olması; Avrupa ve Uluslararası alanda uzmanların biraraya gelmesini sağlamış, yerel ve kuresel ölçekte kentte yaşayanlar ve kenti dizayn edenler arasında işbirliğini geliştirmede bir fırsat olmuştur

8 'Kopenhag Modeli' Dünya ölçeğinde kentle ilgili benzersiz bir çevre vizyonunu ifade eder Uygulamada; çevresel girişimler, ekonomik büyüme ve yaşam kalitesini dikkate alarak halkın katılımı ve disiplinli çalışma ile birlikte oluşturulan gerçekçi bir planlama yaklaşımı benimsenmiştir.

9 Kophenag Yeşil Şehir Gösterge Alanları; İklim dostu enerji uygulamaları Yeşil taşımacılık Enerji verimli binalar Kophenaglılar ve İklim Kent Gelişiminde İklim ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl ton CO 2 /yıl Gelecekte İklim Değişikliğine Adaptasyon

10 2015 Avrupa Yeşil Başkenti olmasıyla Bristol da kalıcı bir yeşil miras oluşturulmasını şekillendirecek yıl boyunca yarışmalar, projeler, konferanslar,zirveler düzenlenecektir.

11 Ljubljana, sürdürülebilir ulaşım ağının oluşturulması, kentsel yeşil önlemlerin uygulanması ve vatandaşların çevre bilincinin yükseltilmesi amacıyla hazırlanan sürdürülebilirlik strateji belgesi niteliğindeki Vizyon 2025 ödüllendirilmiş oldu.

12 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Süreci 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti yarışmasına, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü koordinasyonunda 12 başlık altında hazırlanan başvuru formu tamamlanmış ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak başvuru yapılmıştır. Başvuru yapılabilmesi için Başkanlık onayı alınması Soru başlıkları ile ilgili olarak ilgili taraflardan bilgi alınması Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müd. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü BUSKİ Genel Müdürlüğü Ulaşım Dairesi Başkanlığı Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı

13 2017 Yılı Avrupa Yeşil Başkent Yarışması Başvuru Formu Soru Başlıkları Giriş Genel Bilgi 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon 2. Yerel Ulaşım 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar 4. Doğa ve Biyoçeşitlilik 5. Yerel Hava Kalitesi 6. Çevresel Gürültü Kalitesi 7. Atık Üretimi ve Yönetimi 8. Su Yönetimi 9. Atıksu Yönetimi 10. Ekoyenilik ve Sürdürülebilir İstihdam 11. Enerji Verimliliği 12. EntegreÇevre Yönetimi

14 Giriş: Bursa Hakkında Genel Tanıtım Bursa, gölleri, nehirleri, dağları, şifalı termal suları, büyük ve verimli ovaları ve özellikle zengin bitki örtüsü ile bir doğa harikası, Anadolu yarımadasının kuzey batısında, Uludağ eteklerinin kuzeyinde ve Marmara Denizinin güney doğusunda yer almaktadır. Bursa, doğal güzellikleri ile modern bir şehir olan Bursa, ileri endüstri ve teknolojisi ile diğer gelişmiş ülkelerle aynı seviyededir. Nüfusu 2.5 milyonun üzerinde olan Bursa Türkiye nin 4. büyük kentidir.

15 Giriş: Bursa Hakkında Genel Tanıtım Bursa, doğusunda Bilecik ve Adapazı, kuzeyinde İzmit, Yalova, İstanbul ve Marmara Denizi, güneyinde Eskişehir ve Kütahya, batısında Balıkesir ile çevrilidir. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait mimari ve kültürel izler taşıyan kültür ve tarih kentidir. Bizans ve Osmanlı dönemine ait zengin antic değerleriyle ziyaretçilerin gözünü kamaştıran Bursa, kültür turizmi açısından İstanbul dan sonra Türkiye nin en önemli kentlerinden biridir. 27 arkeolojik, 3 kentsel alanda bulunan Bursa evleri, 1 doğal sit alanı ve korunması gereken 2000 den fazla kültür, tarih anıtsal mimari eserleriyle önemli bir kenttir.

16 Giriş: Bursa Hakkında Genel Tanıtım Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu nun Doğuşu, Katar ın başkenti Doha da düzenlenen 2014 Dünya Mirası Komitesi Toplantısında UNESCO Dünya Mirası Listesi ne kaydedildi. Bu önemli karar ile, Bursa nın dahil olduğu listede, Dünya da 1007, Türkiye de 13 adet eser kaydedilmiş oldu.

17 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon Depolama Sahasında Metan Gazından Enerji Eldesi epolama sahası Anaerobik ortamda biyolojik ayrışma neticesinde CH4 gazı oluşumu Gaz toplama Yatay ve dikey borularla gaz toplama ve booster ile gaz çekişi Enerji Üretimi Jeneratörlerde elektrik enerjisi üretimi Bursa Kent Katı Atık Depolama Alanında oluşan metan gazından enerji elde edilmesiyle birlikte sera gazı etkisine neden olan yaklaşık ton/yıl karbondioksit (CO 2 ) salımı azaltılmaktadır.

18 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon Bursa-uludağ Teleferik Hattı Karbon Ayakizi

19 1. İklim Değişikliği: Azaltım & Adaptasyon İklim Değişikliği Uyum Stratejileri Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın desteğiyle başlatılan İklim Uyum Stratejilerinin Geliştirilmesi İçin Kurumsal ve Teknik Kapasitenin Arttırılması Projesi, İngiltere de enerji ve iklim değişikliği konularında danışmanlık hizmeti veren Ricardo-AEA ve Blucern koordinasyonunda İngiltere Büyükelçiliğinin finansal desteğiyle Bursa da yürütülmüştür. Edinilen bilgiler doğrultusunda Bursa ölçeğinde iklim değişikliği uyum stratejilerinin belirlenmesine yönelik yol haritası oluşturulmuştur. Bursa Bölgesinde Biyogaz Tesisleri için Fizibilite Çalışması- FASEP projesi Proje sonrasında kurulacak tesisler ile atıkların geri kazanımına katkıda bulunulmuş olunacaktır. Park bahçeler, sebze meyve hali, pazar alanlarından kaynaklanan atıkların ve organik atıkların kompost tesisinde işlenmesi yönünde çalışmalar planlanacak ve CO 2 hesaplamaları yapılacaktır.

20 2. Yerel Ulaşım Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından planlanan Bursa Ulaşım Ana Planı (BUAP) Belediye Meclisi tarafından onaylanarak uygulanmaya başlamıştır. Kent içi ulaşımda yaşanan sorunların ve darboğazların çözümlenmesi, ulaşım ve trafik altyapı ve işletmeciliğinin yeniden düzenlenmesi, toplu taşıma sistemlerine öncelik verilerek bir yandan kentte günümüzde yaşanan ve diğer yandan da gelecekte oluşması beklenen ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü için kısa, orta ve uzun dönemlerde uygulanacak birbirleri ile tutarlı çözümlerin 2030 yılına kadar getirilmesi amaçlanmaktadır.

21 2. Yerel Ulaşım Bisiklet Ulaşımı Kısa ve Orta Dönemli Öneriler ( ) Kısa dönemde uygulanacak bisiklet yolları ve park alanları Bisikletin diğer ulaşım türleriyle entegrasyonu projeleri Bisikletler için kavşak ve sinyal düzenlemeleri Denetim ve geliştirilmesine ilişkin projeler Bisiklet ulaşımı düzenlemeleri ve kriterleri el kitabının hazırlanması 200 km bisiklet yolu Uzun Dönemli Öneriler ( ) Bisiklet kullanımını geliştirici politikalar ve uzun dönemde oluşturulacak bisiklet yolları şebekesi Bisiklet park alanları, bisiklet istasyonları, bisikletin diğer ulaşım türleriyle entegrasyonu, aktarma noktaları, örgütlenme ve yönetim düzenlemeleri 40 km bisiklet yolu

22 2. Yerel Ulaşım İlçelerde Toplu Taşımadan Memnuniyet Bursa Ortalaması %49

23 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar Bursa İli Çevre düzeni planı çalışmaları kapsamında elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Yeşil alan standartları hesaplanırken; rekreasyon alanları, semt ve bölge parkları, kent parkları, dinlenme alanları spor alanları toplanarak yeşil alan m² leri elde edilmiştir.

24 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar İlçelerde Yer Alan Yeşil Alanların Kişi Başına Düşen m² Büyüklüklerinin Karşılaştırılması Kişi başına düşen yeşil alan ortalama 4,23 m2

25 3. Sürdürülebilir Arazi Kullanımını Kapsayan Kentsel Yeşil Alanlar İlçelerde Park Alanlarından Memnuniyet Bursa Ortalaması %43

26 4. Doğa ve Biyoçeşitlilik Bursa da biyolojik çeşitlilik ve kaynak değerlerinin korunması amacıyla ulusal yasalar ve uluslararası sözleşmeler uyarınca belirlenen ve ilan edilen 13 adet korunan alanın büyüklüğü ha'dır. Bu alanlardan örnekler ; Uludağ Milli Parkı, Uluabat Gölü, Kocaçay Deltası, İznik Gölü,

27 4. Doğa ve Biyoçeşitlilik Uludağ da bulunan endemik bitkilerden örnekler

28 5. Yerel Hava Kalitesi Evsel endüstriyel ve trafikten kaynaklanan hava kirleticileri dikkate alındığında kirleticilerin kaynaklarına bağlı dağılımında farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılığı etkileyen en önemli parametreler olarak bölgenin coğrafi konumu, ısınma ihtiyacı düzeyi, kullanılan yakıt türleri ve endüstriyel yoğunluk, özellikle enerjiye çokça ihtiyaç duyan tesislerin fazlalığı ve trafik sayılabilir.

29 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Partikül Madde Emisyon Değerleri

30 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Azot Oksitlerin Emisyon Değerleri

31 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Karbon Monoksit Emisyon Değerleri

32 5. Yerel Hava Kalitesi İlçelerde Kükürt Oksitlerin Emisyon Değerleri

33 5. Yerel Hava Kalitesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 noktada 24 adet cihaz ile 9 farklı parametre ölçümü yapılmaktadır. Isınma, trafik ve sanayiden kaynaklanan kirlilikler ölçülmektedir. Marmara Bölge Temiz Hava Merkezi Hava Kalitesi İzleme Ağı Nr. İL YER TİP PM 10 PM 2.5 NO 2 SO 2 O 3 CO BTX LOvOl Met 1 BURSA KÜLTÜRPARK ISINMA BURSA BEYAZIT CD. TRAFİK BURSA ULUDAĞ ÜNİ. ISINMA BURSA KESTEL SANAYİ BURSA İNEGÖL SANAYİ PM 10 PM 2.5 NO 2 SO 2 O 3 CO BTX LOvOl Met SAYISI TOPLAM CİHAZ

34 5. Yerel Hava Kalitesi TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programına (1007) önerilen ve kabul edilen Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi : Bu proje kapsamında; emisyon envanteri hazırlanması için ulusal bir sistemin oluşturularak emisyonların hesaplanması, proje çıktılarının diğer bölgelerde uygulanabilmesi için kapasite geliştirilmesi, ulusal emisyon envanteri geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması için yol haritası çıkarılması amaçlanmaktadır. Projede pilot bölge olarak Marmara Bölgesi çalışılacaktır.

35 6. Çevresel Gürültü Kalitesi Bursa da gürültü kirliliği gösterge alanını olumsuz etkileyen en önemli faktör plansız yapılaşmadan kaynaklanan işyeri, ticaret ve konut alanlarının bir arada olmalarından kaynaklanan sorunlardır. Bursa İlinin pilot iller arasında bulunduğu Çevresel Gürültü Değerlendirmesi ile ilgili AB Direktifinin Uyumlaştırılması ve Uygulanması Twinning (Eşleştirme) Projesi kapsamında; yılları arasında Anadolu Mahallesinde bulunan dokuma atölyelerinden kaynaklanan Endüstriyel Kaynaklı Gürültü Haritası oluşturulmuştur. Gürültü kirliliğinin yoğun olduğu (mevzuat sınır değerlerinin aşıldığı) alanlar belirlenmiş, gürültüye maruz kalan nüfus sayıları elde edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri içeren eylem planları oluşturulmuştur.

36 6. Çevresel Gürültü Kalitesi

37 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Dönemi Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanmıştır. Plan kapsamında atık yönetimi ile ilgili olarak da hedefler belirlenmiştir. Faaliyetler; Mevcut Kent Katı Atık Depolama Alanlarının İşletimini ve Denetimini Sürdürmek Katı Atık Depolama Alanı Yeni Vadi İnşaatını Yapmak (1 adet) Depolama Alanlarının Laboratuvar Hizmetlerinin Yürütülmesini Sağlamak Metan Gazından Enerji Eldesi Tesisi İşletimini Sağlamak

38 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Faaliyetler; Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi İşletimini Sağlamak ve Tıbbi Atık Denetimlerini Yapmak Özel Atıklarla İlgili Çalışmaların Yürütülmesini Sağlamak (atık yağlar, bitkisel atık yağlar, atık piller vb..) Entegre Atık Yönetim Planını Hazırlamak Entegre Atık Yönetim Planına Evsel Atık Aktarma İstasyonlarını Kurmak ( adet, adet, adet)uyum Oranını Sağlamak Evsel Atık Aktarma İstasyonlarının İşletimini Sağlamak İlçe ve Kapatılan Belde belediyelerinin Vahşi Çöp Depolama Alanlarının Rehabilitasyonlarını Yapmak ( adet, adet, adet, adet, adet)

39 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Atık Yönetimi Hafriyat toprağı inşaat ve yıkıntı atıkları

40 7. Atık Üretimi ve Yönetimi nüfus ve 17 ilçeden oluşan İlde üretilen evsel atık miktarı ton/yıl dır. (2.330 ton/gün) 5216 sayılı Kanun gereği Büyükşehir Belediyesi olan yerlerde atıkların aktarma istasyonlarına kadar toplanması ve taşınmasından İlçe Belediyeleri, bertarafından Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Bursa da halen 1 adedi Büyükşehir Belediyesi diğeri İnegöl Belediyesi ne ait olmak üzere 2 adet düzenli depolama alanı mevcuttur. HAMİTLER DÜZENLİ DEPOLAMA SAHASI İNEGÖL DÜZENLİ DEPOLAMA SAHASI

41 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde konut ve işletmelerden toplanan evsel ve tehlikeli olmayan sanayi atıkları düzenli depolama alanında 1995 yılından beri bertaraf edilmektedir. Yine 1995 yılından beri ambalaj atıkları 2006 yılından beri de pil atıkları belediyeler ile protokol yapan lisanslı kuruluşlar tarafından kaynakta ayrı toplama organizasyonları ile toplanarak değerlendirilmektedir. Kişi başına atık miktarı; Ev halkı, Belediye; 0,85 kg/kişi-gün Çöpe gönderilen toplam/ bakterilerle ayrışabilen atıkların oranı; %64 Geri dönüşebilen atığın belediye atığı içindeki oranı: %33

42 7. Atık Üretimi ve Yönetimi % Bursa İli Nüfusa Göre Düzenli Depolama Ve Vahşi Depolama Oranları VAHŞİ DEPOLAMA DÜZENLİ DEPOLAMA Kentimizde oluşan atıkların % 96 sı düzenli depolanmaktadır.

43 7. Atık Üretimi ve Yönetimi öncesi Vahşi Depolama Alanları Rehabilitasyonu sonrası GEMLİK VAHŞİ DEPOLAMA ALANI

44 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Kağıt, karton, metal, cam ve plastik atıklar Ambalaj Atıkları Yönetimi İLÇE BEL. Kaynakta ayrı toplama, lisanslı firmalarla taşıma, yönetim planını hazırlama BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Koordinasyon ve eğitim faaliyetleri

45 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Atık Piller Atık piller Kaynağında ayrı toplama Toplama, Taşıma Atık pil kutularında toplanan atıklar düzenli depolama sahasında beton hücrede biriktirilmektedir. Bertaraf TAP (Pil İthalatçıları Derneği) tarafından bertaraf edilmektedir.

46 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Bitkisel Atık Yağlar Bitkisel Atık Yağlar Kaynağında ayrı toplama Toplama Taşıma Lisanslı firmalarla taşıma Bertaraf Albiyobir tarafından bertaraf

47 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Bitkisel Atık Yağlar Denetim Faaliyetleri Lokantalar, sanayi mutfakları, yemekhaneler vb kızartmalık atık yağ üreten işletmeler lisanslı firmalarla yıllık sözleşmeler yapılmaktadır.

48 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Çevre Eğitimi Çalışmaları Okullarda çevre eğitimleri ÇEVRE EĞİTİMİ Çevre şenlikleri Uygulama çevre eğitimi projeleri Atık pil toplama kampanyaları

49 7. Atık Üretimi ve Yönetimi Bursa Entegre Katı Atık Yönetim Planının Hazırlanması Atık önleme Atık azaltma Aktarma istasyonları yeniden kullanım geri dönüşüm Bertaraf tesisleri BURSA ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ Vahşi çöp dep. sahası rehabilitasyo nu geri kazanım nihai bertaraf Geri kazanım tesisleri Atık Bırakma Merkezleri Entegre Katı Atık Yönetimi

50 8. Su Yönetimi 1970 li yıllara kadar Bursa nın su kaynaklarını pınarlar ve kuyular oluşturmaktaydı. Uludağ ın kuzey yamaçlarında olması nedeniyle Bursa su kaynakları bakımından şanslı sayılmıştır. Günümüzde üç önemli su kaynağımız bulunmaktadır: Barajlar Pınar Kaynakları Yer Altı Kuyuları Nilüfer Barajı Doğancı Barajı BUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde içmesuyu rehabilitasyonu ve yeni şebeke çalışmalar neticesinde; içmesuyu hattımız km. ye kadar ulaşmasına paralel olarak; su kaçak oranı Bursa Merkez ilçelerinde; Avrupa standartları değerinde olan % 22,75 e kadar düşmüştür.

51 8. Su Yönetimi Bursa kullanım sırasına göre içme suyunu Nilüfer çayı üzerinde kurulu Doğancı ve Nilüfer Barajları, Uludağ yamaçlarındaki pınarlar kaynakları ve Bursa ovasındaki yer altı kuyu sularından olmak üzere üç kaynaktan temin etmektedir. Barajlarımız (Doğancı ve Nilüfer) kentimizin su ihtiyacının % 90 nı karşılanmakta olup, % 10 luk kısmı da pınar kaynakları tarafından karşılanmaktadır. SU BESLEME SİSTEMİ MEVCUT TESİS AZAMİ KAPASİTE GÜNÜ VERİLEN TEMİZ SU ( m 3 /gün ) ( m 3 /gün ) ( % ) DOĞANCI BARAJI ARITMA TESİSİ % 88,99 PINAR KAYNAKLARI % 11,01 DERİN KUYULAR % 0,00 TOPLAM Su bilgileri (Merkez 7 ilçe).

52 8. Su Yönetimi

53 9. Atıksu Yönetimi Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları çerçevesinde yaşayan nüfusun %90 lık kısmına ait atıksular, BUSKİ ye ait kanalizasyon altyapı şebekesinden iletilerek biyolojik, ileri biyolojik arıtma veya ön arıtım ile deniz deşarjı tesislerine iletilmektedir

54 9. Atıksu Yönetimi Atıksu Arıtma Tesisi Su Arıtma Tesisi Planlanan Atıksu Arıtma Tesisi

55 10. Ekoyenilik ve Sürdürülebilir İstihdam Bursa da sanayi alanında çevresel etkilerin azaltılması anlamında birçok çalışma bulunmaktadır. Örneğin Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (BTSO OSB), Türkiye deki en yüksek kapasiteye sahip Proses Suyu Üretim Tesisi, Nilüfer Deresi nden aldığı suyu fiziksel, biyolojik ve kimyasal artımadan geçirdikten sonra kum filtresine tabi tutarak şebekeye veriyor ve sanayiinin kullanımına sunuyor. Tesis mevcut kapasitesiyle, organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren toplam 180 sanayi işletmesinin proses suyu karşılanmaktadır. Bursa da sanayi alanında yenilikçi yaklaşım ve eğitim faaliyetleri sürekli devam etmektedir. Örneğin Bursa otomotiv sanayinde Türkiye de önemli bir konumda bulunmaktadır. Otomotiv Endüstrisi Ar-Ge konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. TOFAŞ, RENAULT gibi otomotiv fabrikaları ve yan sanayileri çevre politikalarını sürdürülebilirlik doğrultusunda oluşturmakta ve sürekli eğitim faaliyetlerinde bulunulmaktadır.

56 10. Ekoyenilik ve Sürdürülebilir İstihdam

57 11. Enerji Verimliliği Belediye Başkanlığı tarafından yapımı devam eden veya yapılacak olan tesislerimizde enerji performansının arttırılması için proje aşamasında gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak binalara ait uygun yenilenebilir enerji kaynakları ile kojenerasyon/trijenerasyon sistemlerinin uygulanması sağlanmaktadır. Bu kapsamda, yapımı devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi Hizmet binası ve Bursa Büyükşehir Stadyumu binalarında yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda enerji performansı arttırılmasına yönelik trijenerasyon sistemi uygun bulunarak projelendirilmiş ve uygulama çalışmalarına başlanılmıştır.

58 12. Entegre Çevre Yönetimi Bursa nın Çevre Sorunları BUSKİ ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Hava kirliliği denetimleri Hafriyat Atıkları Yönetimi Çevre eğitimi çalışmaları 1. SU KİRLİLİĞİ 2. ATIKLAR 3. HAVA KİRLİLİĞİ 4. TOPRAK KİRLİLİĞİ 5. DOĞAL ÇEVRENİN TAHRİBATI 6. GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ BURSA Kentsel nitelikli atıkların yönetimi Atık yönetimi çalışmaları ve denetimler Gürültü ölçümü ve denetimler 1. Sınıf GSM, LPG ve Akaryakıt istasyonları ruhsatlandırma

59 12. Entegre Çevre Yönetimi Dönemi Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı hazırlanmış ve hedefler belirlenmiştir. Sanayi Tesisleri Bilgi Sisteminin kurulması ve Sanayi Envanter Sisteminin oluşturulması Kıyı Alanları Sahil Şeridi ve deniz göl v.b. su yüzeylerinin temizliğini gerçekleştirmek ve sürdürebilir kılmak Ana arterlerde kent estetiğine olumsuz etki yapan görsel kirlilikleri tespit etmek Etkin ve verimli bir çevre denetim mekanizması oluşturmak ve uygulamak Hafriyat ve İnşaat Yıkıntı Atıklarının Sebep Olduğu Kirliliği Önleme Çalışmaları Yapmak

60 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Değerlendirme Süreci Tüm aday şehirler hakkında 12 kritere dayanan bir teknik değerlendirme yapılacak. Teknik değerlendirmenin ardından elemeden geçen şehirler, Haziran 2015'te uluslararası bir jüriye sunumlarını yapmaya davet edilecek. Jüri, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Bölgeler Komitesi, Avrupa Çevre Ajansı ve Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler (ICLEI), Belediye Başkanları Sözleşmesi ve Avrupa Çevre Bürosu'ndan temsilcilerden oluşacak. Ödülün kazanan, 2015 Avrupa Yeşil Başkenti Bristol'de (İngiltere) Haziran ayında düzenlenecek törende açıklanacak.

61 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Değerlendirme Süreci Önemli Tarihler 4 Haziran Yılı Avrupa Yeşil Başkenti yarışması duyurusu 5 Eylül Brüksel de yarışma için Çalıştay düzenlenmesi 20 Ekim Online olarak başvuru yapılması Kasım 2014-Mart Uzmanlar tarafından tüm başvuruların değerlendirilmesi Nisan Şehirlerin kısa listelerinin hazırlanması Haziran yılı Avrupa Yeşil Başkenti ödülünü kazanan kentin jüri tarafından 2016 yılı ödülünün Bristol da verilmesi sırasında sunulması. (Kesin tarih Nisan 2015 de açıklanacak)

62 Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması Başvuru Değerlendirme Süreci Bursa (Türkiye) İstanbul (Türkiye) Cascais (Portekiz) Cork (İrlanda) Essen (Almanya) 's-hertogenbosch (Hollanda) Lahti (Finlandiya) Lizbon (Portekiz) Nijmegen (Hollanda) Pecs (Macaristan) Porto (Portekiz) Umea (İsveç) Toplam 12 başvurunun kabul edildiği yarışmada Bursa 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti yarışmasında Türkiye yi temsilen İstanbul ile birlikte yeraldı. For more information: Website: Facebook: LinkedIn: European Green Capital Award

63 Başvuru nun Kabul Edilmesi

64

65 İLETİŞİM: TEŞEKKÜRLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇEVRECİ ŞEHİRLERE DOĞRU Kadir DEMİRBOLAT İklim Değişikliği Dairesi Başkanı 7 Temmuz 2012, Gaziantep Çevreci Şehircilik; Yaşam kalitesi yüksek, Çevreye duyarlı, Tarihi ve kültürel

Detaylı

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı. Gaziantep 2014

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı. Gaziantep 2014 Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Gaziantep 2014 It is a general warming effect felt on Earth s surface, produced by greenhouse gases. Küresel ısınma nedir? Atmosfere verilen gazların sera etkisi

Detaylı

İZMİR DE KATI ATIK YÖNETİMİ. İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı

İZMİR DE KATI ATIK YÖNETİMİ. İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı İZMİR DE KATI ATIK YÖNETİMİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı İL NÜFUSU: 4.061.074 KİŞİ 2009-2014: 21 İlçe (3,35 milyon kişi) Nisan 2014 itibariyle 30 İlçe ATIK YÖNETİMİNDE YASAL

Detaylı

YEŞİL BELEDİYECİLİK YEŞİL NİLÜFER. Mustafa BOZBEY* *İnşaat Yük. Müh., Nilüfer Belediye Başkanı HOŞGELDİNİZ. baskan@nilufer.bel.tr

YEŞİL BELEDİYECİLİK YEŞİL NİLÜFER. Mustafa BOZBEY* *İnşaat Yük. Müh., Nilüfer Belediye Başkanı HOŞGELDİNİZ. baskan@nilufer.bel.tr YEŞİL BELEDİYECİLİK YEŞİL NİLÜFER Mustafa BOZBEY* *İnşaat Yük. Müh., Nilüfer Belediye Başkanı HOŞGELDİNİZ baskan@nilufer.bel.tr BURSA NIN NİLÜFER İ 2014 Yılı İtibaryile 358.265 Nüfus 64 Mahalle, 50 757

Detaylı

ÇEVRE ALANıNDA FINANSMAN FıRSATLARı

ÇEVRE ALANıNDA FINANSMAN FıRSATLARı ÇEVRE ALANıNDA FINANSMAN FıRSATLARı Dr. Şafak HENGİRMEN TERCAN Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı safakhengirmen@hotmail.com Çevre Alanında Kapasite Geliştirme Projesi Yerel Çevre Eylem Planları Finansman

Detaylı

Faaliyet ve Proje Bilgileri. 1.Katı Atık Yönetimi

Faaliyet ve Proje Bilgileri. 1.Katı Atık Yönetimi Faaliyet ve Proje Bilgileri 1.Katı Atık Yönetimi Kent Genelinde Katı Atıkların Bertarafının Sağlanması ve Katı Atık Depolama Alanlarının İnşa Edilmesi. Kentimizde yerleşim alanları ile işletmelerden oluşan

Detaylı

T.C. KIRŞEHİR VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. KIRŞEHİR VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI FAALİYETLERİ : T.C. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Başvuruları (30.06.2013) İlimizde faaliyet gösteren işletmeler kuruluş aşamasında Müdürlüğümüze ÇED Yönetmeliği kapsamında başvuru yapmaktadır.

Detaylı

BELEDİYELERCE BİLGİ SAĞLANACAK İDEP EYLEMLERİ

BELEDİYELERCE BİLGİ SAĞLANACAK İDEP EYLEMLERİ Arazi Kullanımı ve Ormancılık 3. ORMAN, MERA, TARIM VE YERLEŞİM GİBİ ARAZİ KULLANIMLARI VE DEĞİŞİMLERİNİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMESİNİ SINIRLANDIRMAK 5. 2012 yılında yerleşim alanlarında

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YEREL YÖNETİMLER

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YEREL YÖNETİMLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YEREL YÖNETİMLER TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 10. YIL KONFERANSI 10-12 EYLÜL 2014 KIRŞEHİR ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ İÇERİK İKLİM

Detaylı

BURSA ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİM PLANININ DEĞERLENDİRMESİ

BURSA ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİM PLANININ DEĞERLENDİRMESİ 11. ULUSAL ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 15-17 Ekim 2015-Bursa BURSA ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİM PLANININ DEĞERLENDİRMESİ A.Nalan FİDAN Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yeşim

Detaylı

«MAVİ DENİZ TEMİZ KIYILAR»

«MAVİ DENİZ TEMİZ KIYILAR» MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI «MAVİ DENİZ TEMİZ KIYILAR» ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI MUĞLA İLİ Muğla Muğla, 895.000 kişilik nüfusu ve 12.975 km 2

Detaylı

Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti. Politika ve Strateji Geliştirme. Ozon Tabakasının Korunması. İklim Değişikliği Uyum

Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti. Politika ve Strateji Geliştirme. Ozon Tabakasının Korunması. İklim Değişikliği Uyum Politika ve Strateji Geliştirme Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti Ozon Tabakasının Korunması İklim Değişikliği Uyum 1 Birleşmiş Milletler İklim değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve ilgili uluslararası

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR UYGULAMA ÖRNEKLERİ VE KAZANILAN DERSLER

SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR UYGULAMA ÖRNEKLERİ VE KAZANILAN DERSLER SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR UYGULAMA ÖRNEKLERİ VE KAZANILAN DERSLER Şehirler ve Sorunları Nüfus artışı Demografik değişkenlik Politik kararsızlıklar Doğal afetler Kaynak: (Arcadis), 2016 Sürdürülebilir Şehirler

Detaylı

Türkiye de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi B Bileşeni: Yerel Düzeyde Kapasite Geliştirme Mart 2015, Ankara

Türkiye de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi B Bileşeni: Yerel Düzeyde Kapasite Geliştirme Mart 2015, Ankara Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Türkiye de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi B Bileşeni: Yerel Düzeyde Kapasite Geliştirme Mart 2015, Ankara Projeye

Detaylı

Vizyonumuz Ülkemizin, çevre ve iş güvenliği alanlarında ulusal ve uluslararası rekabet gücünü artıracak çalışmalarda öncü olmaktır.

Vizyonumuz Ülkemizin, çevre ve iş güvenliği alanlarında ulusal ve uluslararası rekabet gücünü artıracak çalışmalarda öncü olmaktır. Kariyer Mühendislik 2011 yılında gelişen çevre ve iş güvenliği mevzuatlarının Türkiye de uygulanmasını hedef alarak kurulmuştur. Şirket çalışanlarının ve kurucusunun yıllar içerisinde elde etmiş olduğu

Detaylı

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT YAPISI VE ÇALIŞMA ESASLARINA DAİR YÖNERGE

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT YAPISI VE ÇALIŞMA ESASLARINA DAİR YÖNERGE ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ATIK YÖNETİMİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT YAPISI VE ÇALIŞMA ESASLARINA DAİR YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, HUKUKİ DAYANAK, İLKELER ve TANIMLAR Amaç Madde 1-

Detaylı

Adana Büyükşehir Belediyesi Sorumluluk Alanını gösteren harita

Adana Büyükşehir Belediyesi Sorumluluk Alanını gösteren harita Adana Büyükşehir Belediyesi Sorumluluk Alanını gösteren harita 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu nun 7 nci maddesi; evsel katı atıkların toplanarak bertaraf tesisine/aktarma istasyonlarına taşınması

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ ve ÇEVRE Avrupa Birliği Bakanlığı Sunum İçeriği AB ve Çevre- Temel ilkeler AB ve İklim Değişikliği AB ve Su Kalitesi AB ve Atık Geri Dönüşümü Müzakere sürecinde

Detaylı

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ DÜZCE NİN ÇEVRE SORUNLARI ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ Yrd. Doç. Dr. Fatih TAŞPINAR Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Konuralp/DÜZCE 04.12.2012 1 KATI ATIK (ÇÖP) Toplumun

Detaylı

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA Aktarma İstasyonları ÇEVRE KORUMA ve KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 1 Genel Bursa İli Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, Gemlik, Gürsu, Kestel, Karacabey, Orhangazi, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, İnegöl,

Detaylı

HAVA YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI. Emisyon Kontrolünün Geliştirilmesi Projesi 09.03.2012

HAVA YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI. Emisyon Kontrolünün Geliştirilmesi Projesi 09.03.2012 HAVA YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Emisyon Kontrolünün Geliştirilmesi Projesi 09.03.2012 Ulusal Emisyon Tavanlarının Belirlenmesi Ülkemizin, Ø Uzun Menzilli Sınırötesi Hava Kirliliği Sözleşmesi (CLRTAP)

Detaylı

TÜRKİYE ÇEVRE POLİTİKASINA ÖNEMLİ BİR DESTEK: AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJELER

TÜRKİYE ÇEVRE POLİTİKASINA ÖNEMLİ BİR DESTEK: AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJELER Technical Assistance for Implementation Capacity for the Environmental Noise Directive () Çevresel Gürültü Direktifi nin Uygulama Kapasitesi için Teknik Yardım Projesi Technical Assistance for Implementation

Detaylı

MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİİ A.Ş. ATIKSUDAN BİYOGAZ ELDESİ TESİSİ PROJE BİLGİ NOTU

MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİİ A.Ş. ATIKSUDAN BİYOGAZ ELDESİ TESİSİ PROJE BİLGİ NOTU MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİİ A.Ş. ATIKSUDAN BİYOGAZ ELDESİ TESİSİ PROJE BİLGİ NOTU 2007 yılında uluslararası kağıt ve ambalaj grubu Mondi Grup un bir parçası haline gelen, Mondi Tire Kutsan

Detaylı

Erzurum İli Karbon Ayakizi Envanter Sonuçları. Zeren Erik GTE Carbon 3 Kasım 2014

Erzurum İli Karbon Ayakizi Envanter Sonuçları. Zeren Erik GTE Carbon 3 Kasım 2014 Erzurum İli Karbon Ayakizi Envanter Sonuçları Zeren Erik GTE Carbon 3 Kasım 2014 GTE Carbon 2008 yılında kuruldu 80 den fazla emisyon azaltım projesi +40 müşteri (enerji, gıda ve tarım) Karbon Finansmanı

Detaylı

Türkiye de Ulusal Politikalar ve Endüstriyel Simbiyoz

Türkiye de Ulusal Politikalar ve Endüstriyel Simbiyoz Türkiye de Ulusal Politikalar ve Endüstriyel Simbiyoz Ferda Ulutaş Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı KALKINMA AJANSLARI VE BÖLGE PLANLARI İÇİN ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ ÇALIŞTAYI 31 Ocak 1 Şubat 2013 CK Farabi

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ ÇEVRE FASLI MÜZAKERE SÜRECİ

AVRUPA BİRLİĞİ ÇEVRE FASLI MÜZAKERE SÜRECİ AVRUPA BİRLİĞİ ÇEVRE FASLI MÜZAKERE SÜRECİ 1. Genel Süreç Çevre Faslı Müzakere Sürecine ilişkin; Çevre Faslı Tanıtıcı Tarama Toplantısı 03-11 Nisan 2006, Çevre Faslı Ayrıntılı Tarama Toplantısı 29 Mayıs

Detaylı

10. ÇEVRE İSTATİSTİKLERİ

10. ÇEVRE İSTATİSTİKLERİ TR41 Bölgesi 2008 2010 10. ÇEVRE İSTATİSTİKLERİ 10.1. Atık İstatistikleri 10.1.1. Belediye- Atık Hizmeti Verilen Nüfus ve Atık Miktarı 2008,2010 Toplam nüfus Belediye Anket uygulanan Anket uygulanan Atık

Detaylı

Faaliyet ve Proje Bilgileri

Faaliyet ve Proje Bilgileri Faaliyet ve Proje Bilgileri 1. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları İş ve İşlemleri: Gıda ile ilgili olanlar dâhil birinci sınıf gayrisıhhî müesseseler ile her türlü akaryakıt ile sıvılaştırılmış petrol gazı

Detaylı

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Çevre Denetimi Ani, planlı, birleşik denetimler ve izlemeler yapılmaktadır. 2872 sayılı Çevre Kanunu ve yönetmelikleri kapsamında Hava, Su,

Detaylı

Proje alanı, süresi ve bütçesi

Proje alanı, süresi ve bütçesi 1 Proje Gelişim Süreci Projenin amacı Proje alanı, süresi ve bütçesi İşbirliği yapılan kurumlar Proje Bileşenleri Proje Faaliyetleri 2/21 Mart 2011 Mart 2011 Mart 2012 Mart 2012 Haziran 2012 Haziran 2013

Detaylı

Kadıköy Belediyesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı

Kadıköy Belediyesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Özet Rapor Haziran, 2013 İstanbul, Kadıköy, 2013 1 / 7 ÖZET RAPOR Belediye Başkanları Sözleşmesi Kadıköy Belediyesinin vizyonunun temeli İlçede yaşayanlar için daha sağlıklı bir çevre ve iyi yaşam kalitesinin

Detaylı

Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı Bilim ve Teknoloji Merkezi. Şişecam Kurumsal Araştırma ve Teknolojik Geliştirme

Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı Bilim ve Teknoloji Merkezi. Şişecam Kurumsal Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı Bilim ve Teknoloji Merkezi Şişecam Kurumsal Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı 1 ŞİŞECAM ŞİRKET GRUPLARI

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE'DE ÇEVRE SORUNLARI DOÇ. DR.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE'DE ÇEVRE SORUNLARI DOÇ. DR. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ KAMU YÖNETİMİ LİSANS PROGRAMI TÜRKİYE'DE ÇEVRE SORUNLARI DOÇ. DR. SEVİM BUDAK Katı Atıklar Dünya nüfusu gün geçtikçe ve hızlı bir şekilde artmaktadır.

Detaylı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ PROJE ÇALIŞMALARI

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ PROJE ÇALIŞMALARI İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ PROJE ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI (GEKA ) PROJELERİ Bilgisayar destekli Tasarım Programı olan NetCAD 6.0 Müdürlüğümüz personellerine Teknik Destek Faaliyet Programı

Detaylı

Su Temini ve Atıksu Toplama Sistemlerinde Enerji Verimliliği Sevgi TOKGÖZ GÜNEŞ & Hasan SARPTAŞ TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

Su Temini ve Atıksu Toplama Sistemlerinde Enerji Verimliliği Sevgi TOKGÖZ GÜNEŞ & Hasan SARPTAŞ TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Su Temini ve Atıksu Toplama Sistemlerinde Enerji Verimliliği Sevgi TOKGÖZ GÜNEŞ & Hasan SARPTAŞ TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi İzmir Bölgesi Enerji Formu 7-8 Nisan 2017// İzmir Mimarlık Merkezi

Detaylı

YATAY (1) NO. MEVZUAT NO MEVZUAT ADI. 1. ----------------- Aarhus Sözleşmesi. 2. ----------------- Espoo Sözleşmesi

YATAY (1) NO. MEVZUAT NO MEVZUAT ADI. 1. ----------------- Aarhus Sözleşmesi. 2. ----------------- Espoo Sözleşmesi YATAY (1) 1. ----------------- Aarhus Sözleşmesi 2. ----------------- Espoo Sözleşmesi 3. 1210/90/EEC Avrupa Çevre Ajansı Tüzüğü 4. 2008/90/EC Çevresel Suç Direktifi 5. 2007/2/EC INSPIRE Direktifi 6. 2004/35/EC

Detaylı

Yıllar 2015 2016 2017 2018 2019 PROJE ADIMI - FAALİYET. Sorumlu Kurumlar. ÇOB, İÇOM, DSİ, TİM, Valilikler, Belediyeler ÇOB, İÇOM, Valilikler

Yıllar 2015 2016 2017 2018 2019 PROJE ADIMI - FAALİYET. Sorumlu Kurumlar. ÇOB, İÇOM, DSİ, TİM, Valilikler, Belediyeler ÇOB, İÇOM, Valilikler 1. HAVZA KORUMA PLANI KURUM VE KURULUŞLARIN KOORDİNASYONUNUN 2. SAĞLANMASI 3. ATIK SU ve ALTYAPI YÖNETİMİ 3.1. Göl Yeşil Kuşaklama Alanındaki Yerleşimler Koruma Planı'nda önerilen koşullarda önlemlerin

Detaylı

MARMARA BÖLGESİNDEKİ HAVZA KORUMA EYLEM PLANI

MARMARA BÖLGESİNDEKİ HAVZA KORUMA EYLEM PLANI MARMARA BÖLGESİNDEKİ HAVZA KORUMA EYLEM PLANI 1 İÇERİK 1. HAVZA KORUMA EYLEM PLANLARI 2. MARMARA VE SUSURLUK HAVZALARI 3. ULUSAL HAVZA YÖNETİM STRATEJİSİ 4. HAVZA YÖNETİM YAPILANMASI 5. NEHİR HAVZA YÖNETİM

Detaylı

TELKO ENERJİ ÜRETİM TURİZM SAN. ve TİC. A.Ş. EDİNCİK BİYOGAZ PROJESİ PROJE BİLGİ NOTU

TELKO ENERJİ ÜRETİM TURİZM SAN. ve TİC. A.Ş. EDİNCİK BİYOGAZ PROJESİ PROJE BİLGİ NOTU TELKO ENERJİ ÜRETİM TURİZM SAN. ve TİC. A.Ş. EDİNCİK BİYOGAZ PROJESİ PROJE BİLGİ NOTU Ülkemizde, gıda ve elektrik enerjisine olan ihtiyaç, sanayileşme, ekonomik gelişme ve nüfus artışı gibi nedenlerden

Detaylı

BÖLGE PLANI SÜRECİ Bursa Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları Merinos AKKM

BÖLGE PLANI SÜRECİ Bursa Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları Merinos AKKM 2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Bursa Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları 28.05.2013 Merinos AKKM Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Akıllı Büyüme Eğitime, bilgiye ve yeniliğe

Detaylı

ÇEVRE SEKTÖRÜ. Türkiye nin i Avrupa Birliği ne üyelik başvurusu. Katılım Ortaklığı Belgesi nin kabulü. 2003 Yılı Ulusal Programı nın hazırlanması

ÇEVRE SEKTÖRÜ. Türkiye nin i Avrupa Birliği ne üyelik başvurusu. Katılım Ortaklığı Belgesi nin kabulü. 2003 Yılı Ulusal Programı nın hazırlanması Sedat KADIOĞLU Müsteşar Yardımcısı ğ 27 Mayıs 2008, ANKARA SÜREÇ ÇEVRE SEKTÖRÜ Temmuz 1959 Türkiye nin i Avrupa Birliği ne üyelik başvurusu Aralık 1999 Mart 2001 Mart 2001 Temmuz 2003 Aralık 2004 Helsinki

Detaylı

Türkiye de Döngüsel Ekonomi Kapsamında AMBALAJ ATIKLARININ YÖNETİMİ

Türkiye de Döngüsel Ekonomi Kapsamında AMBALAJ ATIKLARININ YÖNETİMİ AMBALAJ ATIKLARININ YÖNETİMİ Aylin ÇİÇEK Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü 19--20 Ekim 2016 - ANKARA 1 Doğal Kaynak Al-Kullan-At Atık LİNEER EKONOMİ SÜRECİ Üretim Geri Dönüşüm Tüketim Atık Yönetimi

Detaylı

MARİNALARDA ÇEVRE YÖNETİMİ OYA KOÇ ÇEVRE MÜHENDİSİ. Sonraki. Önceki

MARİNALARDA ÇEVRE YÖNETİMİ OYA KOÇ ÇEVRE MÜHENDİSİ. Sonraki. Önceki MARİNALARDA ÇEVRE YÖNETİMİ OYA KOÇ ÇEVRE MÜHENDİSİ İZİN YÖNETİMİ KURULUM ÖNCESİNDE ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ EK 1 LİSTESİ Madde: 10/d FAALİYET SÜRESİNCE ÇEVRE KANUNCA ALINMASI GEREKLİ İZİN

Detaylı

İÇİNDEKİLER SI BASKISI İÇİN ÖN SÖZ. xvi. xxi ÇEVİRİ EDİTÖRÜNDEN. BÖLÜM BİR Çevresel Problemlerin Belirlenmesi ve Çözülmesi 3

İÇİNDEKİLER SI BASKISI İÇİN ÖN SÖZ. xvi. xxi ÇEVİRİ EDİTÖRÜNDEN. BÖLÜM BİR Çevresel Problemlerin Belirlenmesi ve Çözülmesi 3 . İÇİNDEKİLER SI BASKISI İÇİN ÖN SÖZ xv ÖN SÖZ xvi YAZARLAR HAKKINDA xix ÇEVİRENLER xxi ÇEVİRİ EDİTÖRÜNDEN xxiii K I S I M B İ R ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ 1 BÖLÜM BİR Çevresel Problemlerin Belirlenmesi ve Çözülmesi

Detaylı

SANAYİ SEKTÖRÜ. Mevcut Durum Değerlendirme

SANAYİ SEKTÖRÜ. Mevcut Durum Değerlendirme SANAYİ SEKTÖRÜ Mevcut Durum Değerlendirme Sera Gazı Emisyonaları 1990 1995 2000 2005 2008 CO 2 141,36 173,90 225,43 259,61 297,12 CH 4 33,50 46,87 53,30 52,35 54,29 N 2 0 11,57 16,22 16,62 14,18 11,57

Detaylı

Yerel Yönetim Faaliyetlerinden Kaynaklanan ve Toplum Ölçekli Sera Gazı Salımlarının Envanterinin Hazırlanması

Yerel Yönetim Faaliyetlerinden Kaynaklanan ve Toplum Ölçekli Sera Gazı Salımlarının Envanterinin Hazırlanması Yerel Yönetim Faaliyetlerinden Kaynaklanan ve Toplum Ölçekli Sera Gazı Salımlarının Envanterinin Hazırlanması Prof. Dr. Cengiz Türe Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi ve Anadolu Üniversitesi

Detaylı

Gıda İle İlgili Olanlar Dâhil Birinci Sınıf Gayrisıhhî Müesseseleri Ruhsatlandırmak Ve Denetleme

Gıda İle İlgili Olanlar Dâhil Birinci Sınıf Gayrisıhhî Müesseseleri Ruhsatlandırmak Ve Denetleme Faaliyet ve Proje Bilgileri Gıda İle İlgili Olanlar Dâhil Birinci Sınıf Gayrisıhhî Müesseseleri Ruhsatlandırmak Ve Denetleme 1. 10.08.2005 tarih ve 25902(değişik:25.07.2010-27652) sayılı Resmi Gazete de

Detaylı

Belediye Çöp Gazı (LFG) nedir?

Belediye Çöp Gazı (LFG) nedir? Belediye Çöp Gazı (LFG) nedir? Belediye çöp gazı (LFG) belediye katı atıklarının (MSW) çözünmesinin yan ürünüdür. LFG: ~ 50% metan gazı (CH 4 ) ~ 50% karbondioksit (CO 2 )

Detaylı

TÜRKİYE DE ÇEVRE YÖNETİMİ

TÜRKİYE DE ÇEVRE YÖNETİMİ TÜRKİYE DE ÇEVRE YÖNETİMİ Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Y Genel MüdürlM rlüğü Nisan 2010 Ankara ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Çevre ve Orman Bakanlığı : Politika ve prensipleri belirleme, Mevzuat

Detaylı

Kentsel Atıksu Yönetimi

Kentsel Atıksu Yönetimi T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK K BAKANLIĞI Kentsel Atıksu Yönetimi Buğçe e DOĞAN ÇİMENTEPE Çevre ve Şehircilik Uzmanı Çevre Yönetimi Y Genel MüdürlM rlüğü 07-10 Haziran 2012 - İstanbul Sunumun İçeriği Bakanlığımızın

Detaylı

2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Eskişehir Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları. 16.05.2013 Anadolu Üniversitesi

2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Eskişehir Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları. 16.05.2013 Anadolu Üniversitesi 2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Eskişehir Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları 16.05.2013 Anadolu Üniversitesi Çevre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Akıllı Büyüme Eğitime, bilgiye

Detaylı

KENTSEL SU YÖNETĠMĠNDE ÇAĞDAġ GÖRÜġLER VE YAKLAġIMLAR

KENTSEL SU YÖNETĠMĠNDE ÇAĞDAġ GÖRÜġLER VE YAKLAġIMLAR KENTSEL SU YÖNETĠMĠNDE ÇAĞDAġ GÖRÜġLER VE YAKLAġIMLAR Dr. Canan KARAKAġ ULUSOY Jeoloji Yüksek Mühendisi 26-30 Ekim 2015 12.11.2015 Antalya Kentsel Su Yönetiminin Evreleri Kentsel Su Temini ve Güvenliği

Detaylı

Binaların Enerji Etkinliğinin Teşviki Erzurum İlinde Uygulama Projesi

Binaların Enerji Etkinliğinin Teşviki Erzurum İlinde Uygulama Projesi Binaların Enerji Etkinliğinin Teşviki Erzurum İlinde Uygulama Projesi Erzurum İli Karbon Yönetimi ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Ön Çalışması Proje Kapanış Toplantısı Bülent CİNDİL, Makina Mühendisi

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN PROJE LİSTESİ

AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN PROJE LİSTESİ MEDA FONU TÜRKİYE DEKİ ÇEVRE İLE İLGİLİ MEVZUATIN ANALİZİ PROJESİ: TAMAMLANDI 1 AVRUPA BİRLİĞİ İDARİ İŞBİRLİĞİ FONU TÜRKİYE CUMHURİYETİ İÇİN ÇEVRE ALANINDA ENTEGRE UYUMLAŞTIRMA STRATEJİSİ PROJESİ: TAMAMLANDI

Detaylı

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BALIKESİR ÇANAKKALE TR - 22 PLANLAMA BÖLGESİ 1/ ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PAFTA H19 DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BALIKESİR ÇANAKKALE TR - 22 PLANLAMA BÖLGESİ 1/ ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PAFTA H19 DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BALIKESİR ÇANAKKALE TR - 22 PLANLAMA BÖLGESİ 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI PAFTA H19 DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ OCAK-2017 1 İÇİNDEKİLER 1. TALEP... 3 1.1. REKREASYON ALANI

Detaylı

AB SÜRECİNDE. SANAYİ ve ÇEVRE YÖNETİMİ

AB SÜRECİNDE. SANAYİ ve ÇEVRE YÖNETİMİ AB SÜRECİNDE SANAYİ ve ÇEVRE YÖNETİMİ Sunum İçeriği AB Müzakere Süreci AB Çevre Mevzuatı Uyum üreci Uygulamalar Atık Yönetimi Su ve Toprak Yönetimi Deniz ve Kıyı Yönetimi Hava Kalitesi Gürültü Kontrolü

Detaylı

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAĠRESĠ BAġKANLIĞI ÇEVRE KĠRLĠLĠĞĠ KONTROL VE DENETĠM ġube MÜDÜRLÜĞÜ TEġKĠLAT YAPISI VE ÇALIġMA ESASLARINA DAĠR YÖNERGE

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAĠRESĠ BAġKANLIĞI ÇEVRE KĠRLĠLĠĞĠ KONTROL VE DENETĠM ġube MÜDÜRLÜĞÜ TEġKĠLAT YAPISI VE ÇALIġMA ESASLARINA DAĠR YÖNERGE ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAĠRESĠ BAġKANLIĞI ÇEVRE KĠRLĠLĠĞĠ KONTROL VE DENETĠM ġube MÜDÜRLÜĞÜ TEġKĠLAT YAPISI VE ÇALIġMA ESASLARINA DAĠR YÖNERGE BĠRĠNCĠ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, HUKUKĠ DAYANAK, ĠLKELER ve TANIMLAR

Detaylı

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İZİN ve LİSANS DAİRESİ BAŞKANLIĞI

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İZİN ve LİSANS DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İZİN ve LİSANS DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇEVRE İZİN VE LİSANS YÖNETMELİĞİ & ÇEVRE İZNİ VE LİSANSI UYGULAMALARI 1 Çevre İzinleri ve Lisansları? 2872

Detaylı

SANAYİ ve ÇEVRE YÖNETİMİ

SANAYİ ve ÇEVRE YÖNETİMİ 16.05.2011 AB SÜRECİNDE SANAYİ ve ÇEVRE YÖNETİMİ 16.05.2011 EYÜP YAHŞİ Organizasyon Şeması Genel Müdür Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı ATIK YÖNETİMİ

Detaylı

ATIKSU YÖNETİMİ VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR. IV. OSB ÇEVRE ZİRVESİ Recep AKDENİZ Genel Müdür Yardımcısı Bursa 2016

ATIKSU YÖNETİMİ VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR. IV. OSB ÇEVRE ZİRVESİ Recep AKDENİZ Genel Müdür Yardımcısı Bursa 2016 ATIKSU YÖNETİMİ VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR IV. OSB ÇEVRE ZİRVESİ Recep AKDENİZ Genel Müdür Yardımcısı Bursa 2016 Sunumun İçeriği Su Durumu ve Sektörlere Dağılımı Bakanlığımızın Görev Çerçevesi Çevre kanununda

Detaylı

9Çevresel Risk Analiz ve Yönetim

9Çevresel Risk Analiz ve Yönetim 9Çevresel Risk Analiz ve Yönetim Merkezince Yapılan Çalışmalar 9.1. ASO-KOSGEB Çevre Laboratuvarı ASO ve KOSGEB arasında 18.05.1999 tarihinde imzalanan protokol ile kurulan, işletme kapsamı Hava Kalitesi

Detaylı

Cittaslow: Sürdürülebilir Yerel Kalkınma Modeli

Cittaslow: Sürdürülebilir Yerel Kalkınma Modeli Cittaslow: Sürdürülebilir Yerel Kalkınma Modeli Cittaslow Nedir? İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow sakin şehir/yavaş şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow,

Detaylı

AB KATILIM SÜRECİNDE YEREL YÖNETİMLER İÇİN ATIK YÖNETİMİ YAKLAŞIMLARI. Atık Yönetimi ile İlgili AB Direktifleri ve Türk Mevzuatına Aktarımları

AB KATILIM SÜRECİNDE YEREL YÖNETİMLER İÇİN ATIK YÖNETİMİ YAKLAŞIMLARI. Atık Yönetimi ile İlgili AB Direktifleri ve Türk Mevzuatına Aktarımları AB KATILIM SÜRECİNDE YEREL YÖNETİMLER İÇİN ATIK YÖNETİMİ YAKLAŞIMLARI Atık Yönetimi ile İlgili AB Direktifleri ve Türk Mevzuatına Aktarımları Betül DOĞRU Çevre ve Orman Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanlığı

Detaylı

BALIK AĞI ÜRETİMİ FAALİYETİ PROJE OZET DOSYASI

BALIK AĞI ÜRETİMİ FAALİYETİ PROJE OZET DOSYASI TİCARET ANONİM ŞİRKETİ BALIK AĞI ÜRETİMİ FAALİYETİ İSTİKLAL MAHALLESİ, YILDIRIM BEYAZID CADDESİ, NO: 14 ESENYURT / İSTANBUL F21D18C3C3D PAFTA, 159 ADA, 3 PARSEL URBAN ÇEVRE DANIŞMANLIK VE MÜHENDİSLİK TİC.

Detaylı

ANTALYA OSB ÇAMUR KURUTMA TESİSİ (ARBYDRY SİSTEM)

ANTALYA OSB ÇAMUR KURUTMA TESİSİ (ARBYDRY SİSTEM) ANTALYA OSB ÇAMUR KURUTMA TESİSİ (ARBYDRY SİSTEM) Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1976 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş ve 1992 yılında ilk etabının altyapıları tamamlanmış bir bölgedir. Toplam

Detaylı

Türkiye de Yeşil Büyüme : Zorluklar ve Fırsatlar. Prof. Dr. Erinç Yeldan Bilkent Üniversitesi

Türkiye de Yeşil Büyüme : Zorluklar ve Fırsatlar. Prof. Dr. Erinç Yeldan Bilkent Üniversitesi Türkiye de Yeşil Büyüme : Zorluklar ve Fırsatlar Prof. Dr. Erinç Yeldan Bilkent Üniversitesi 1990 2000 2008 Dünya OECD Türkiye Dünya OECD Türkiye Dünya OECD Türkiye CO2 (milyon ton) 20.662 11.012 129 24.752

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGE PLANI 2010-2013

GÜNEY EGE BÖLGE PLANI 2010-2013 GÜNEY EGE BÖLGE PLANI 2010-2013 SUNUM AKIŞI Bölge Planı Hazırlık Süreci Paydaş Analizi Atölye Çalışmalarının Gerçekleştirilmesi Mevcut Durum Analizi Yerleşim Yapısı ve Yerleşmeler Arası İlişki Analizi

Detaylı

Grafik 16 - Yıllara Göre Çevre ve Çevresel Harcamaların GSYH deki Payları (%)

Grafik 16 - Yıllara Göre Çevre ve Çevresel Harcamaların GSYH deki Payları (%) ÇEVRE Çevreye ayrılan harcamaların payı giderek artmaktadır. Grafik 16 da sunulan 2008-2010 yılları arasındaki göstergelere göre yapılan çevre ve çevresel harcamaların GSYH içindeki payının 2008 de %1,09

Detaylı

2) ÇED Yönetmeliği kapsamında yapılan başvuruları değerlendirmek, ÇED Yönetmeliği kapsamında yapılan başvuru sayısı : 153

2) ÇED Yönetmeliği kapsamında yapılan başvuruları değerlendirmek, ÇED Yönetmeliği kapsamında yapılan başvuru sayısı : 153 1) Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği gereğince anons, askıda ilan, internet gibi yöntemlerle ÇED süreci ve teklif faaliyetle ilgili olarak vatandaşlara duyuru yapmak, ÇED Yönetmeliği gereğince

Detaylı

DÜZCE NİN ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI 4 ARALIK 2012 I. OTURUM OTURUM BAŞKANI: PROF. DR. SÜLEYMAN AKBULUT

DÜZCE NİN ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI 4 ARALIK 2012 I. OTURUM OTURUM BAŞKANI: PROF. DR. SÜLEYMAN AKBULUT DÜZCE NİN ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI 4 ARALIK 2012 I. OTURUM OTURUM BAŞKANI: PROF. DR. SÜLEYMAN AKBULUT YÖNETİCİ ÖZETİ Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesi nin birlikte düzenlemiş olduğu

Detaylı

BAYINDIRLIK VE ĠSKAN BAKANLIĞI VE ENERJĠ VERĠMLĠLĠĞĠ. Sefer AKKAYA. Genel Müdür Yapı ĠĢleri Genel Müdürlüğü

BAYINDIRLIK VE ĠSKAN BAKANLIĞI VE ENERJĠ VERĠMLĠLĠĞĠ. Sefer AKKAYA. Genel Müdür Yapı ĠĢleri Genel Müdürlüğü BAYINDIRLIK ĠSKAN BAKANLIĞI Sefer AKKAYA Genel Müdür Yapı ĠĢleri Genel Müdürlüğü BAYINDIRLIK ĠSKAN BAKANLIĞI Ülkemizde tüketilen enerjinin yaklaşık %35 i binalarda kullanılmaktadır. Enerji Verimliliği

Detaylı

REMONDIS Aqua International GmbH Sunumu

REMONDIS Aqua International GmbH Sunumu REMONDIS Aqua International GmbH Sunumu Su ve Altyapı Sistemlerinde Türkiye de İşletmecilik Deneyimlerimiz RETHMANN-Grup: Satışlar & Personel Satışlar 2009 in Mio. : 3,800 Satış ışlar 2010 in Mio. : 5,400

Detaylı

ysy HARİTA PROJE MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

ysy HARİTA PROJE MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ ysy HARİTA PROJE MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ TANITIM DOSYASI Sayfa 0 of 31 Firmamız haritacılık, inşaat altyapı, çevre yönetimi ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) alanlarında mühendislik, projelendirme,

Detaylı

KIRSAL KALKINMA. Ülkemizin Ulusal Kırsal Kalkınma Politikalarının belirlendiği strateji belgeleri;

KIRSAL KALKINMA. Ülkemizin Ulusal Kırsal Kalkınma Politikalarının belirlendiği strateji belgeleri; KIRSAL KALKINMA Ülkemizde kalkınma girişimleri, 1970'li yılların ikinci yarısından itibaren "kırsal kalkınma" olarak kavramsallaştırılmış olup, Kırsal Kalkınma, ekonomik ve sosyal sektörleri ilgilendiren

Detaylı

Enfaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (Enfaş A.Ş bir Sütaş Grup Şirketidir.) Aksaray Atık Bertaraf (Biyogaz) Tesisi Proje Bilgi Notu

Enfaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (Enfaş A.Ş bir Sütaş Grup Şirketidir.) Aksaray Atık Bertaraf (Biyogaz) Tesisi Proje Bilgi Notu Enfaş Enerji Elektrik Üretim A.Ş (Enfaş A.Ş bir Sütaş Grup Şirketidir.) Aksaray Atık Bertaraf (Biyogaz) Tesisi Proje Bilgi Notu Ülkemizde, gıda ve elektrik enerjisi ihtiyacı, ekonomik gelişme ve nüfus

Detaylı

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ TORBALI SONUÇ RAPORU

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ TORBALI SONUÇ RAPORU 1 2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ TORBALI SONUÇ RAPORU Tarih: 16 Aralık 2010 Yaklaşık Katılımcı Sayısı: 25 Katılımcı listesindeki Sayı: 20 Katılımcı Düzeyi ve Profili: 2 3 4 Dağıtılan Belgeler:

Detaylı

Biyogaz Yakıtlı Kojenerasyon Uygulamaları

Biyogaz Yakıtlı Kojenerasyon Uygulamaları Biyogaz Yakıtlı Kojenerasyon Uygulamaları Sedat Akar Turkoted Yönetim Kurulu Üyesi Biyogaz Nedir? Biyogaz, mikrobiyolojik floranın etkisi altındaki organik maddelerin oksijensiz bir ortamda çürütülmesi

Detaylı

2001 yılında Marakeş te gerçekleştirilen 7.Taraflar Konferansında (COP.7),

2001 yılında Marakeş te gerçekleştirilen 7.Taraflar Konferansında (COP.7), ULUSAL M DEĞİŞİ ĞİŞİKLİĞİ FAALİYETLER YETLERİ LİTİ Mehrali ECER Şube Md. V. Sektörel İklim Koruma Potansiyelleri Türk Alman Ortak Çalıştayı 6 Mayıs 2010, ANKARA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ (BMİDÇS)

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ULAŞIMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ULAŞIMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ULAŞIMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ Strateji Geliştirme Başkanlığı Mart 2011 İÇERİK 1. Ulaşımda Enerji Verimliliği Nedir? 2. Enerji Verimliliğinde Ulaştırma Sektörünün Mevcut Durumu 3.

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜRKİYE KİMYA SANAYİ MECLİSİ 2015 YILI FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜRKİYE KİMYA SANAYİ MECLİSİ 2015 YILI FAALİYET RAPORU TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜRKİYE KİMYA SANAYİ MECLİSİ 2015 YILI FAALİYET RAPORU Türkiye Kimya Sanayi Meclisi; plastik, boya, soda ve krom kimyasalları, temizlik ürünleri, akrilik ve karbon elyaf,

Detaylı

İnegöl OSB Müdürlüğü Atıksu Arıtma, Çamur Kurutma ve Kojenerasyon Tesisleri 6/3/2016 1

İnegöl OSB Müdürlüğü Atıksu Arıtma, Çamur Kurutma ve Kojenerasyon Tesisleri 6/3/2016 1 Atıksu Arıtma, Çamur Kurutma ve 6/3/2016 1 İnegöl İlçesinde Organize Sanayi Bölgesi Kurulması; Yüksek Planlama Kurulunun 19.12.1973 tarihli raporu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 19.11.1973 tarihli

Detaylı

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YENİ HİZMET ALANI

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YENİ HİZMET ALANI SAMSUN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YENİ HİZMET ALANI 5216 sayılı yasadan önceki Belediye Hizmet Alanı (7.000 ha) 5747 sayılı yasadan sonra Büyükşehir Belediyesi Mücavir Alan Çizgisi (79.000 ha) 6360 sayılı

Detaylı

ÇEVRE İZİNLERİ VE LİSANSLARI

ÇEVRE İZİNLERİ VE LİSANSLARI Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇEVRE İZİNLERİ VE LİSANSLARI ASLI SEZER Çevre ve Şehircilik Uzmanı Tarih Sayı Yayımlandığı : 29.04.2009 27214 Yürürlüğe giriş: 01.04.2010 Olumsuz çevresel etkileri

Detaylı

DÜNYADAKİ ATIK YÖNETİMİ UYGULAMALARI

DÜNYADAKİ ATIK YÖNETİMİ UYGULAMALARI DÜNYADAKİ ATIK YÖNETİMİ UYGULAMALARI İÇERİK ATIK YÖNETİMİNDE GLOBAL VE BÖLGESEL DURUM ATIK YÖNETİMİNDE NEREDEYİZ (EVSEL ATIK)? İSTANBUL İÇİN EVSEL ATIK YÖNETİM MODELİ YEREL MEVZUAT ve BİYOBOZUNUR ATIK

Detaylı

İlimizde özellikle 1993 yılında zaman zaman ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliği nedeniyle bir dizi önlemler alınmıştır. Bu çalışmaların başında;

İlimizde özellikle 1993 yılında zaman zaman ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliği nedeniyle bir dizi önlemler alınmıştır. Bu çalışmaların başında; İSTANBUL DA ÇEVRE KİRLİLİĞİ İstanbul da Çevre Kirliliği Su, Hava, Toprak ve Gürültü Kirliliği olarak 4 Bölümde ele alınmalıdır. İstanbul da Çevre Kirliliği konusunda İstanbul İl Çevre Müdürlüğü, Büyükşehir

Detaylı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Dr. Muhyettin SĐRER Saha Koordinatörü GAP Bölge Kalkınma Đdaresi Başkanlığı / Birleşmiş

Detaylı

GERÇEKLEŞTİRİLEN EĞİTİM FAALİYETLERİ

GERÇEKLEŞTİRİLEN EĞİTİM FAALİYETLERİ * GERÇEKLEŞTİRİLEN EĞİTİM FAALİYETLERİ 1.26 Aralık 2014 tarihinde Tekstil Üreticileri ile bir araya gelinerek, mevzuat ile ilgili sunum yapılmış, sektör temsilcilerinin görüşleri alınmıştır. 2.17 Aralık

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI 2023 YILI HEDEFLERİ

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI 2023 YILI HEDEFLERİ ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Sanayi tesislerinin alıcı ortama olan etkilerinin ve kirlilik yükünün azaltılması, yeni tesislerin kurulmasına karar verilmesi aşamasında alıcı ortam kapasitesinin dikkate alınarak

Detaylı

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ A) GENEL BİLGİLER Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz; 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmelikler çerçevesinde

Detaylı

Temiz Üretim Süreçlerine Geçişte Hibe Programlarının KOBİ lere Katkısı. Ertuğrul Ayrancı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 07.10.2015

Temiz Üretim Süreçlerine Geçişte Hibe Programlarının KOBİ lere Katkısı. Ertuğrul Ayrancı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 07.10.2015 Temiz Üretim Süreçlerine Geçişte Hibe Programlarının KOBİ lere Katkısı Ertuğrul Ayrancı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 07.10.2015 KOBİ lere Yönelik Destekler -Kalkınma Ajansları -KOSGEB -TÜBİTAK -Bilim Sanayi

Detaylı

ATIK YÖNETİMİNDE İSTANBUL MODELİ

ATIK YÖNETİMİNDE İSTANBUL MODELİ İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ATIK YÖNETİMİNDE İSTANBUL MODELİ Fatih HOŞOĞLU İstanbul, 6 Kasım 2017 29 İBB ŞİRKETİNDEN BİRİ İSTAÇ Türkiye nin önde gelen çevre yönetim şirketlerinden biridir.

Detaylı

ŞARTNAME AMAÇ VE KAPSAM KATEGORİLER KATILIMCI KATILIM KOŞULLARI BAŞVURU FORMU VE TESLİM MATERYALİ

ŞARTNAME AMAÇ VE KAPSAM KATEGORİLER KATILIMCI KATILIM KOŞULLARI BAŞVURU FORMU VE TESLİM MATERYALİ ŞARTNAME AMAÇ VE KAPSAM Özelkalem Dergisi nce düzenlenen Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri; yerel yönetim alanında yenilik getiren ve kentsel sorunların çözümüne yönelik olarak geliştirilen özgün

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞLETME

SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞLETME 1 ACI KARBON MĠKTARI DOGRULAMA PROJESĠ TAV Ġstanbul Mapping Seviyesi TAV Ankara Mapping Seviyesi TAV Izmir Mapping Seviyesi (Ġkinci yıl) 2 ACI KARBON MĠKTARI DOGRULAMA PROJESĠ Sürdürülebilir ĠĢletme sunumu

Detaylı

İLLER BANKASI A.Ş. İLLER BANKASI A.Ş. GENEL TANITIMI VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELİK DESTEKLERİ

İLLER BANKASI A.Ş. İLLER BANKASI A.Ş. GENEL TANITIMI VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELİK DESTEKLERİ İLLER BANKASI A.Ş. İLLER BANKASI A.Ş. GENEL TANITIMI VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELİK DESTEKLERİ ASLI HARMANLI OLGUN İLBANK A.Ş. Kasım 2014 İLLER BANKASININ TARİHÇESİ 1933 yılında, Belediyeler

Detaylı

2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Bursa Turizm İhtisas Komisyonu Toplantısı 29.05.2013

2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Bursa Turizm İhtisas Komisyonu Toplantısı 29.05.2013 2014-2023 BÖLGE PLANI SÜRECİ Bursa Turizm İhtisas Komisyonu Toplantısı 29.05.2013 Küresel Turizm Sektörü Dünya daki turist sayısı 2011 yılında bir önceki yıla göre % 4,6 ve 2012 de %4 artışla 1,035 milyar

Detaylı

BİYOLOJİK ARITMA DENEYİMLERİ

BİYOLOJİK ARITMA DENEYİMLERİ BİYOLOJİK ARITMA DENEYİMLERİ Kütahya Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi, İller Bankası nca 1985 yılında projelendirilmiş, 1992 yılında çalışmaya başlamıştır. Şehir merkezinin evsel nitelikli atıksularını

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER ve TÜRKİYE. Rifat Ünal Sayman Direktör, REC Türkiye SBE16 Swissotel, İstanbul 14 Ekim 2016

SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER ve TÜRKİYE. Rifat Ünal Sayman Direktör, REC Türkiye SBE16 Swissotel, İstanbul 14 Ekim 2016 SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER ve TÜRKİYE Rifat Ünal Sayman Direktör, REC Türkiye SBE16 Swissotel, İstanbul 14 Ekim 2016 Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Ø Bağımsız, tarafsız ve kâr amacı gütmeyen uluslararası bir

Detaylı

ŞİKAYETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

ŞİKAYETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ŞİKAYETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ŞİKAYET KONULARI 1. GÜRÜLTÜ 2. ŞEHİR İÇİNDE HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ 3. ATIKSU VE KANALİZASYONA BAĞLANTI PROBLEMLERİ 4. FIRINLAR 5. APARTMANLARDAN KAYNAKLI BACA GAZI ŞİKAYETLERİ

Detaylı

YEREL ÇEVRESEL PLANLAMA

YEREL ÇEVRESEL PLANLAMA YEREL ÇEVRESEL PLANLAMA M. SİNAN ÖZDEN 2 AĞUSTOS 2017 İSTANBUL PLAN Plan, yapılacak bir işin tasarıları toplamıdır. Plan, bir amaca ulaşmada izlenecek yol ve davranış biçimini gösterir. Plan, bir düşünceyi,

Detaylı

KATI ATIK KARAKTERİZASYONU

KATI ATIK KARAKTERİZASYONU KATI ATIK KARAKTERİZASYONU MEVZUAT KANUN Büyükşehir Belediyesi Kanunu (5216) YÖNETMELİK Atık Yönetimi Yönetmeliği GENELGE 15/10/2007 Tarih ve 2007/10 Sayılı (Katı Atık Karakterizasyonu Analiz Metodu Kitapçığı)

Detaylı