ENTBUS+ ENERJİ İZLEME VE KAYIT YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENTBUS+ ENERJİ İZLEME VE KAYIT YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 ENTBUS+ ENERJİ İZLEME VE KAYIT YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

2 Önsöz Entbus servisleri, bilgi toplanması, bu bilgilerin veritabanına kaydedilmesi işlemlerini yürütür. Servisler, önerilen kurulum sırası ile aşağıdaki gibidir: 1. Distributor 2. VTS Veri Toplama Sunucusu Sahadan toplanan veriler MS SQL veritabanında saklanmaktadır. Bu veriler kullanıcı talebine göre aylık, günlük ve saatlik (xls formatında) raporlar halinde derlenir ve kullanıcıya sunulur.

3 İçindekiler 1. Minimum Sistem Gereksinimleri Kurulum Kurulumu Kaldırma: İşletim Sistemlerinde Standart Kullanıcıda Yetki Problemi ve Çözümü Genel Ayarlar: Giriş: Ana Form: Yapılandırma: a. Bağlantı Noktaları: i. Bağlantı Noktası Tanımlama: b.bölgeler: ii. Bölge Tanımlama: c.cihazlar: iii. Cihaz Tanımlama: d.alarmlar: iv. Alarm Tanımlama: e.kullanıcılar: v. Kullanıcı Tanımlama: f.sistem Parametreleri: İzleme: a. Anlık İzleme: b. Mimic Diyagram Raporlama: a. Raporlama Araç Çubuğu b. Enerji Raporu: c. Toplam Enerji Raporu: d. Bölge Enerji Raporu: e. Periyodik Değerler Raporu : f. Kompanzasyon Raporu: g. Alarm Raporu: h. Log Okuma: i. İşletme Raporu: Yardım: a. Kullanım Kılavuzu: b. Hakkında:... 53

4 1. Minimum Sistem Gereksinimleri CPU Hafıza İşletim Sistemi Versiyonu Intel Core 2 Duo 3.0 GHz. 4 GB Windows XP Professional SP3 Windows 7 Professional, Ultimate, Home Premium SP1 Windows Server 2008 Windows Server 2008 R2 SP1 Windows 8 Pro Windows 8.1 Windows Server 2012 SP1 İşletim Sistemi Mimarisi 32 bit/64 bit.net Framework Versiyonu 4 Sabit Disk 20 GB (Yıllık)

5 2. Kurulum Programı açtığımızda karşımıza ilk önce kurulum ekranı gelir. Bu ekranda dil seçimi yapılır. Kuruluma başla butonuna tıklanır.

6 Kuruluma başla butonuna tıkladıktan sonra yukarıdaki sayfa ekrana gelir. Bu sayfada program için gerekli olan modüllerin seçimleri yapılır. Eğer sadece bilgisayar üzerinde program çalıştırılmak isteniyorsa Entbus Plus Client Uygulaması seçilir. Eğer sadece web modülü üzerinden program çalıştırılmak isteniyorsa Web Sunucu modülü seçilir. Tüm modüllerin kurulumu için ise en üstte yer alan ENTBUS PLUS KURULUM seçeneği aktif hale getirilir ve İleri butonuna tıklanır.

7 Bu aşamada EntBus Plus kurulumu sonrasında sorunlar yaşanmaması için sistem gereksinimlerinin tümüyle sağlanması gerekir.

8 İleri butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilir ancak bilinmelidir ki eksik olan koşulların giderilmemesi EntBus Plus yazılımını kullanmaya başlandıktan sonra sorun oluşturabilir. Kullanıcı sözleşmesi kabul edildikten sonra İleri butonuna basılır.

9 Kurulum adım adım gerçekleştirilir. Bu ekranda sol tarafta kurulacak bileşenler yer alır.sağ tarafında ise bileşenlerle ilgili ayarlar ve o anda kurulan bileşene ait kurulum ilerlemesi anlık yüzdelik değer olarak görüntülenir. Bu kısımda kullanıcının bilgisayarında olması gereken Framework ve IIS bileşenlerininde kontrolü yapılır. Eğer yoksa yüklenir.

10 Kurulum sırasında bileşenler yüklenirken program tarafından kullanıcıdan bilgisayarın yeniden başlatılması istenir.bu işlem birkaç defa olur.kullanıcının böyle bir uyarı ile karşı karşıya kaldığında Yeniden Başlat tuşuna tıklaması gerekmektedir. Not: Program bilgisayarı yeniden başlattığında eğer kurulum ekranı tekrar gelmiyorsa kullanıcının Setup.exe ye çift tıklayarak kurulumu kaldığı yerden devam ettirmesi gerekir.

11 Kurulum başarı ile gerçekleştirildiğinde aşağıdaki ekranı görmeniz gerekir.

12 3. Kurulumu Kaldırma: Set up programı tekrar çalıştırılıp, Kurulumu Kaldır butonuna basılır.

13 Kaldırılmak istenen bileşenler seçildikten sonra İleri butonuna basılır.

14 Kurulum güvenli bir şekilde kaldırıldıysa üstte bulunan ekran gelmelidir.

15 4. İşletim Sistemlerinde Standart Kullanıcıda Yetki Problemi ve Çözümü İşletim sistemlerinde standart kullanıcılarla Entbus Plus setup kurulumu yapılırken Administrator yetkisi gereken bir ekran karşınıza çıkabilir. Bu durumda, çıkan ekrana Administrator yetkili kullanıcının adı ve şifresi girilip Tamam butonuna basılır. 5. Genel Ayarlar: Analizörleri sisteme tanıtabilmek için EntBus_Distribütör ve Entbus_VTS servisinin kurulu,ve çalışır olması gerekmektedir. Kurulum sonrasında EntBus_Distribütör ve Entbus_VTS servisinin başarılı ile kurulduğundan emin olunuz. EntBus Plus programı çalıştırılmadan önce Windows -> Denetim Masasından Bölgesel Ayarlar menüsünden Basamak gruplama için virgül(,) ondalık ayırıcısı nokta(.) olmalıdır.

16 6. Giriş: EntBus Plus modülü ilk çalıştığında aşağıdaki ekran görünür. Dil comboboxı program için kullanılacak dili belirtir. Bağlanılabilecek sunucu adresleri Sunucu listesi altında gözükecektir. Program ilk açıldığında bu liste boş gelir. Tanımlanan sunucular bir sonraki program açılışında sunucu alanında görülecektir. Kullanıcı Adı ve Parola girildikten sonra Ürün Aktivasyon ekranı gelir. LisansID ile Entes Elektronik A.Ş. ye başvurup Aktivasyon Anahtarınızı alabilirsiniz. Lisanslar cihaz sayılarına göre değişir.

17 Program ilk açılışta Sunucu alanı boş geldiğinden Sunucu ayarları butonuna tıklanır ve gelen pencere üzerinde Yeni butonuna tıklanıp, aşağıdaki gibi açılan Sunucular ekranında sunucu ve sunucu IP adresi doldurulup ekranın sağ üstündeki çarpı simgesine ya da Esc butonuna basılır. Programı kullanmak için örnek: Sunucular ekranında Sunucu: Localhost, Sunucu IP Adresi: olarak doldurulup çarpı simgesi ya da Esc butonuna basılır.

18 Aşağıdaki Giriş ekran kısmında olduğu gibi Sunucu alanı dolu bir pencere gelecektir. Giriş ekranında Kullanıcı Adı ve Parola doldurulup Giriş butonuna yada klavyeden Enter tuşuna basılır. Giriş ekranında ilk giriş için Kullanıcı Adı: admin, Parola: 1234 tür.

19 Giriş ekranında Kullanıcı Adı ve Parola alanlarına giriş yapıldıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir aktivasyon penceresi gelecektir.karşımıza gelen ekranda gerekli olan aktivasyon kodunu müşteri temsilcinize yada firmamızdaki Satış ve Yurtdışı Satış birimleriyle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.kodu girdikten sonra Aktive Et tuşuna tıklanır ve ana form karşımıza gelir.

20 7. Ana Form: Giriş ekranında kullanıcı adı ve parola alanları doğru yazılıp Giriş butonuna ya da klavyeden Enter tuşuna basıldığında aşağıdaki gibi bir ekran görüntülenmelidir. Bu ekran arka planda ana form ekranı olarak adlandırılır. Ana Form ekranı ilk açılışta anlık izleme ekranını getirir. Cihaz kayıtları listelenen anlık izleme ekranı ilk açılışta boş görüntülendiğinden uyarı mesajı olarak Sisteme kayıtlı cihaz bulunmamaktadır mesajı görüntülenmelidir. Sonrasında ilgili uyarı mesajı otomatik kendisi kalkacaktır. Anaform ekranında İzleme, Raporlar, Yapılandırma ve Yardım menüleri görüntülenir. Ayrıca ana form ekranının alt tarafında Alarmlar ve Haberleşmeyen Cihazlar sekmeleri görüntülenmelidir.

21 Alarmlar sekmesinde cihazlarla ilgili oluşan alarm bilgileri yani cihazın ismi, cihazın alarm oluşma tarihi,hangi parametre ile ilgili alarmın oluşturulduğu,cihazın alarm oluşma değeri ve cihazdaki alarmla ilgili kullanıcının girdiği açıklama bilgileri gösterilir. Haberleşmeyen Cihazlar sekmesinde haberleşmeyen cihaz bilgileri yani haberleşmeyen cihazın ismi, haberleşmeyen cihazın ait olduğu bağlantı noktası, haberleşmeyen cihazın en son haberleştiği zaman gösterilir. 8. Yapılandırma: Yapılandırma menüsünde; Bağlantı Noktaları Cihazlar Alarmlar Bölgeler Kullanıcılar Sistem Parametreleri alt menüleri görüntülenir.

22 a. Bağlantı Noktaları: Bu ekranda cihazların bağlı olduğu bağlantı noktalarının bilgileri kayıt edilir. EntBus modbus haberleşmesi üzerinden Seri ve TCP bağlantıyı kabul etmektedir. i. Bağlantı Noktası Tanımlama: Bağlantı Noktaları ekranında + Yeni butonuna tıklanır. Açılan Bağlantı Noktaları: Yeni Bağlantı ekranında aşağıdaki bağlantı noktası ayarları yer alır. Bu ayarlar programın bağlantı noktasını tanıması için gereklidir.

23 Bağlantı Adı: Bağlantı noktasına verilecek isim buradan tanımlanır. Bağlantı Tipi: Bağlantı noktasının cihazlarla hangi tip haberleşme yapacağı ile ilgili seçimler burada yapılır. Burada TCP / IP ya da Seri Port olmak üzere iki seçim vardır. Varsayılan TCP/IP dir. Bağlantı Tipi TCP/IP olursa; IP Adresi: Bağlantı noktasına ait IP adresi bu alanda girilir. TCP Portu: Bağlantı Tipi olarak TCP / IP seçimi bırakıldığında bağlantı noktasına ait port numarası buradan girilir. Bağlantı noktası ile bağlantı bu port üzerinden yapılır. Modbus için genel port numarası yani varsayılan 502 dir. Okuma Aralığı(sn): Bağlantı noktasına bağlı cihazların saniye cinsinden okuma sıklığı burada belirlenir. Varsayılan 10 saniyedir. Zaman Aşımı(ms): Bağlantı noktasının cihaz bilgilerini ne kadar sürede okuması gerektiği bilgisi burada belirlenir. Varsayılan 2000 milisaniyedir. Gecikme(ms): Cihazdan bağlantı noktası aracılığı ile okunan bilgiler geciktiğinde beklenilecek maksimum süre burada belirlenir. Varsayılan 250 milisaniyedir. Deneme Sayısı: Bağlantı noktasının cihazları okurken başarısız okuma denemesinin maksimum sayısı burada belirlenir. Varsayılan 10 dur.

24 Bağlantı Tipi Seri Port seçilirse; İletişim Portu: Bağlantı Tipi olarak Seri Port seçimi yapıldığında bağlantı noktasının takıldığı port seçimi buradan yapılır. Bağlantı noktasıyla bağlantı bu port üzerinden yapılır. Varsayılan COM1 dir. Bant Genişliği(bps): Bağlantı noktasına ait bant genişliği bilgisi buraya girilir. Varsayılan dür. Veri Bitleri(bit): Her bir karakterdeki veri biti sayısını belirtir. Varsayılan 7 dir. Durma Biti(bit): Bağlantı noktasının tekrar senkronize olabilmesi için gönderilen her baytın sonunda durma bitleri gönderilir. Durma biti varsayılan 1 dir. Parite: İletim esnasında meydana gelen bazı hataları saptama yöntemine parite denir. Varsayılan Yok seçilidir. Okuma Aralığı(sn): Bağlantı noktasına bağlı cihazların saniye cinsinden okuma sıklığı burada belirlenir. Varsayılan 10 saniyedir. Zaman Aşımı(ms): Bağlantı noktasının cihaz bilgilerini ne kadar sürede okuması gerektiği bilgisi burada belirlenir. Varsayılan 2000 milisaniyedir. Gecikme(ms): Cihazdan bağlantı noktası aracılığı ile okunan bilgiler geciktiğinde beklenilecek maksimum süre burada belirlenir. Varsayılan 250 milisaniyedir.

25 Deneme Sayısı: Bağlantı noktasının cihazları okurken başarısız okuma denemesinin maksimum sayısı burada belirlenir. Varsayılan 10 dur. Uygun ayarlar girildikten sonra kaydet butonu ile program Bağlantı Noktaları ekranına ilgili ayarları kaydeder. b.bölgeler: Bu ekranda cihazların bağlı olduğu bölge bilgileri kayıt edilir. Entbus Plus mimarisinde cihaz tanımlanabilmesi için önceden Bölge tanımlamak gerekmektedir. ii. Bölge Tanımlama: Bölgeler ekranında + Yeni butonuna tıklanır. Aşağıdaki gibi bir pencere açılır.bu ayarlar programdaki cihazın ait olduğu bölgeyi tanımak için gereklidir.

26 Bölge Adı: Bölgeye verilecek isim burada tanımlanır. Uygun bölge ismi girildikten sonra kaydet butonu ile program Bölgeler ekranına ilgili bölgeyi kaydeder. c.cihazlar: Bu ekranda, bilgileri okunacak cihazlar sisteme tanıtılır. EnBus.Plus sadece Entes markalı cihazları desteklemektedir.

27 iii. Cihaz Tanımlama: Cihazlar ekranında + Yeni butonuna tıklanır. Açılan Cihaz: Yeni Cihaz ekranında aşağıdaki cihaz ayarları yer alır. Bu ayarlar programın cihazı tanıması için gereklidir. Cihaz eklemeden önce bölge ve bağlantı noktası eklenmiş olması gerekir. Cihaz Adı: Cihaza verilecek isim buradan tanımlanır. Cihaz Modeli: Cihaz model ve versiyonu ile ilgili seçimler burada yer alır. Bağlantı Noktası: Bağlantı Noktaları ekranında kaydedilen bağlantı noktaları ile ilgili seçimler burada yer alır. Bölge: Bölgeler ekranında kaydedilen bölgeler ile ilgili seçimler burada yer alır. NAD: Cihazın RS-485 adres bilgisi burada girilir. Varsayılan değeri 1 dir. Denetleme Aralığı (dk): Sistemin cihazı okuduğu süreler burada girilir. Varsayılan 5 dakikadır. Kaydetme Aralığı (dk): Sistemin cihaz bilgilerini veritabanına kaydettiği süreler burada girilir. Varsayılan 5 dakikadır. Düşük girilirse raporlarda daha kısa aralıklarla raporlar alınabilir.ama uzun vadede sabit sürücü üzerinde daha fazla yer kaplayacaktır.

28 Uygun ayarlar girildikten sonra kaydet butonu ile program Cihazlar ekranına ilgili ayarları kaydeder. d.alarmlar: Bu ekranda, cihazlara özel alarm bilgileri sisteme tanıtılır. EntBus.Plus üzerinden Kurma Noktası veya Pencere alarmı tanımlanabilir. Tanımlanan bu alarm oluştuğunda ise ana form üzerinde bulunan Alarmlar sekmesinde bilgilendirme yapılır. iv. Alarm Tanımlama: Alarmlar ekranında + Yeni butonuna tıklanır. Açılan Alarmlar: Yeni Alarm ekranında aşağıdaki alarm ayarları yer alır. Bu ayarlar programın cihazla ilgili alarmı tanıması için gereklidir. Bu yüzden öncelikle sisteme en az bir cihazın eklenmiş olması gerekmektedir. Alarm Tipi: Alarmın ne çeşit bir kapsamda yapılması için iki tip seçim vardır. Bunlar Pencere ya da Kurma Noktasıdır. Varsayılan Pencere dir.

29 Alarm Tipi Pencere olursa; Alarm Tanımı: Alarm çıktığında alarmla ilgili bilgi burada tanımlanır. Cihaz: Alarm ile ilgili cihaz model versiyonu buradan seçilir. Parametre: Cihazın alarm ile ilgili olan parametresi buradan seçilir. Yani alarmın cihazın hangi parametresinde çıkması istendiği seçim buradan yapılır. gönderilsin: Alarm çıkması durumunda kullanıcılar ekranında tanımlanan adresine alarm ile ilgili gönderilip gönderilmeyeceği buradan karar verilir. Operatör: Alarmın seçilen kapsamına göre ne çeşit değer aralıklarında oluşması için iki tip seçim vardır. Bunlar Pencere İçi ya da Pencere Dışıdır. Varsayılan Pencere Dışı dır. Operatör Pencere İçi olduğunda yazılacak min ve max değerler, alarm çıkmaması durumuna göre ayarlanır;

30 Min Değer: Cihazın parametresine göre alarmın oluşmaması gereken minimum değeridir. Max Değer: Cihazın parametresine göre alarmın oluşmaması gereken maksimum değeridir. Operatör Pencere Dışı olduğunda yazılacak min ve max değerler, alarm çıkması durumuna göre ayarlanır; Min Değer: Cihazın parametresine göre alarmın oluşması gereken minimum değeridir. Max Değer: Cihazın parametresine göre alarmın oluşması gereken maksimum değeridir.

31 Alarm Tipi Kurma Noktası olursa; Alarm Tanımı: Alarm çıktığında alarmla ilgili bilgi burada tanımlanır. Cihaz: Alarm ile ilgili cihaz model versiyonu buradan seçilir. Parametre: Cihazın alarm ile ilgili olan parametresi buradan seçilir. Yani alarmın cihazın hangi parametresinde çıkması istendiği seçim buradan yapılır. gönderilsin: Alarm çıkması durumunda kullanıcılar ekranında tanımlanan adresine alarm ile ilgili gönderilip gönderilmeyeceği buradan karar verilir. Operatör: Alarmın seçilen parametresine göre yazılacak bir değerden yüksek yada alçak oluşması durumu için iki seçim vardır. Bunlar >, < dır. Varsayılan > dır. Değer: Alarmın seçilen parametresine göre hangi değerden alçak yada yüksek olma durumu burada belirlenir. Uygun ayarlar girildikten sonra kaydet butonu ile program Alarmlar ekranına ilgili ayarları kaydeder.

32 e.kullanıcılar: Bu ekranda, sistemi kullanacak kullanıcılara özel bilgiler sisteme tanıtılır. Kullanıcılar ekranı sistemin ilk açılışında gelen giriş ekranı için gereken bilgileri barındırır. v. Kullanıcı Tanımlama: Kullanıcılar ekranında + Yeni butonuna tıklanır. Açılan Yeni Kullanıcı ekranında aşağıdaki kullanıcı ayarları yer alır. Bu ayarlar sistemin kullanıcıyı tanıması için gereklidir.

33 Kullanıcı Adı: Sistemin giriş ekranında kullanılmak üzere sistem kullanıcısına verilecek isim buradan tanımlanır. Parola: Sistemin giriş ekranında kullanılmak üzere sistem kullanıcısına ait parola buradan verilir. Rol: Sistemde iki çeşit rolde kullanıcı vardır. Bunlar yönetici ve operatör rolüne sahip kullanıcılardır. Yönetici rolündeki kullanıcılar sistemin tüm menü ve alt menülerine ulaşıp istediği ayarları yapabilen kullanıcılardır. Operatör seviyesindeki kullanıcılar sistemin tüm menü ve alt menülerine ulaşamayıp, herhangi bir ayar yapamayan kullanıcılardır. Operatör seviyesindeki kullanıcılar sadece izleme amaçlı sistemi kullanabilirler. E-posta Adresi: Sistem kullanıcılarına ait adresi bilgisi buraya yazılır. Uygun ayarlar girildikten sonra kaydet butonu ile program Kullanıcılar ekranına ilgili ayarları kaydeder.

34 f.sistem Parametreleri: Bu ekranda, sisteme ait bazı ekranların varsayılan özelliklerini içerir. Bu özelliklerin bazıları değişebilir, bazıları ise sadece görüntülenme amaçlı olarak değiştirilemez. ArithmeticPrecision: Sistemin izleme ekranındaki parametre değerlerinin virgülden sonra maksimum kaç değer görüneceği buradan belirlenir. DefaultSkin:Sistemin arkaplan rengi buradan değiştirilir. Değişiklik yapıldıktan sonra sistem kapatılıp tekrar açıldığında arkaplan renginin değiştiği görülebilir. Mail.SmtpAddress: SMTP ye ait adres buraya yazılır. Mail.FromAdress: Mailin gönderileceği hesap adresi buraya yazılır. Mail.Password: Kullanıcının inin şifresi buraya yazılır. Mail.OutgoingPort: Giden sunucusuna ait port buraya yazılır. AlarmCheckPeriod: Sistem ayarlarının hangi sıklıkta denetlendiğini gösterir.birimi milisaniyedir. Mail.UserName: Kullanıcının adresi buraya yazılır. ActivationCode: Sisteme ait aktivasyon kodu burada görüntülenir.

35 SqlCommandTimeout: SQL komutları için süre zaman aşımını buradan ayarlanır. DeviceCommands.PwdConfirmation: Cihazlarla ilgili silme işlemlerinde şifreli mesajların gelmesi bu anahtarda sağlanır. Kullanıcı şifresine bağlı olarak silme işlemleri ekranının çıkması bu anahtarda gerçekleşir. Mail.Ssl: SSL aktif/pasif durumu buradan belirlenir. Report.CompanyDeviceModels: İşletme raporuna dahil edilecek cihaz model IDleri buraya yazılır. Cihaz model ID leri SQL Server Managementda tutulur. Sistem parametreleri ekranındaki ayarlar varsayılan ayarlardır. Uygun ayarlar değiştirildikten sonra kaydet butonu ile program Sistem Parametreleri ekranına ilgili ayarları kaydeder. 9. İzleme: İzleme menüsünde Anlık İzleme, Mimic Diagram alt menüleri görüntülenir. a. Anlık İzleme: Bu ekranda sisteme tanıtılan cihazlara ait parametrelerin değerleri anlık olarak gösterilir. Ayrıca bu ekranda sisteme tanıtılan cihazların varsayılan cihaz ayarları Cihaz Ayarları butonuna basılırak gösterilir. Açılan ekranda sisteme tanıtılan herhangi bir cihazın cihaz ayarları değiştirilebilir.

36 b. Mimic Diyagram Mimic Diyagram alt menüsüne tıklandığında Mimic Diyagram ekranı görüntülenir.

37 Bu ekran ilk açıldığında çizime hazır halde açılır. Ekranın solundaki araç kutusunda çizim alanına sürükleyebileceğiniz çizim araçları mevcuttur. Diyagramın üstünde bulunan butonların işlevleri şu şekildedir: Ana sayfa sağ tıklanarak alt sayfa oluşturulabilir.ayrıca tüm sayfalar yeniden adlandırabilir. Objeler sürükle bırak yöntemi ile eklenir.

38 Şekilde bir bara, sürükle bırak yöntemi ile sayfaya eklendi.mouse sağ tıklanarak baranın rengi değiştirilebilir. Şekilde bir ayırıcı eklendi. Ayırıcının boyutu isteğe göre değiştirilebilir. İstenen renkte ve boyutta etiket oluşturulup objeler isimlendirilebilir.

39 Araçlar kısmından cihaz objesi sürüklenip istenen cihazın, yeni butonuna basılarak istenen parametresi kaydedilip okunabilir.

40 Eklenen objelerle çalışan bir devre modellenebilir.burada ayırıcılardan biri açılıp diğeri kapanıyor.hangi baraya bağlı ayırıcı kapatılırsa, ayırıcı o baranın rengini otomatik olarak alıyor. Üst menünün en sağındaki mercek ikonu seçilirse oluşturulan diyagram zoom yapılabilir. Bu sayede oluşturulan diyagramın detayları gözlemlenebilir.

41 10. Raporlama: Raporlar menüsünde alınabilecek tüm raporlar görüntülenir. Enerji Raporu Toplam Enerji Raporu Bölge Enerji Raporu Periyodik Değerler Raporu Log Raporu Kompanzasyon Raporu Alarm Raporu İşletme Raporu Bu raporlar türüne göre kullanıcıdan Başlangıç Tarihi ve/veya Bitiş Tarihi alınarak oluşturulan, cihaz/cihazlara veya bölgeye özgü enerji parametre değerlerinin gözlendiği raporlardır.

42 a. Raporlama Araç Çubuğu Raporların üst kısmında bulunan bu butonların özellikleri sırasıyla bu şekildedir. Bu özellikler tüm raporlar için geçerlidir. b. Enerji Raporu: Enerji Raporları bir cihazın belirli tarihlerdeki Export Aktif Enerji(ExWh) Import Aktif Enerji( ImWh) İndüktif Reaktif Enerji( IndVarh) Kapasitif Reaktif Enerji(CapVarh) enerji değerlerinin gözlemlendiği raporlardır. Raporlar menüsünden Enerji Raporları seçildiğinde kullanıcıdan rapor alacağı tarih aralığı ve cihazı seçmesi istenir.

43 Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi aralığında kaydedilen enerji parametreleri ekrana yazdırılır. seçilen aralık < 1 gün ise no periyot seçilen aralık < 30 gün ise saatlik periyot seçilen aralık > 30 gün ise günlük periyot

44 c. Toplam Enerji Raporu: Bu raporda birden fazla cihaz seçilebilir. Seçilen bir ya da birden fazla cihazın belirlenen zaman aralığı için tüm toplam enerji parametre değerlerinin listelendiği rapordur.

45 Başlangıç Import Aktif Enerji(Başlangıç ImWh) Başlangıç Export Aktif Enerji(Başlangıç ExWh) Başlangıç Indüktif Reaktif Enerji(Başlangıç IndVarh) Başlangıç Kapasitif Reaktif Enerji(Başlangıç CapVarh) Bitiş Import Aktif Enerji(Bitiş ImWh) Bitiş Export Aktif Enerji(Bitiş ExWh) Bitiş İndüktif Reaktif Enerji(Bitiş IndVarh) Bitiş Kapasitif Reaktif Enerji(Bitiş CapVarh) Tüketim Import Aktif Enerji(Tüketim ImWh) Tüketim Export Aktif Enerji(Tüketim ExWh) Tüketim İndüktif Reaktif Enerji(Tüketim IndVarh) Tüketim Kapasitif Reaktif Enerji(Tüketim CapVarh) parametreleri Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihine göre oluşturulur.

46 d. Bölge Enerji Raporu: Seçilen bölgeye göre rapor oluşturulur. Seçilen tarih aralığında istenen bölgedeki cihazların enerji parametrelerinden rapor oluşturulur.

47 e. Periyodik Değerler Raporu : Periyodik değerler raporu için rapor alınmak istenen tarih aralığı ve cihaz seçilmelidir. Seçilen bir cihazın belirlenen zaman aralığı içinde tüm tanımlı parametrelerinin listelendiği rapordur. Seçilen cihazın sistemde tanımlı tüm parametrelerinin periyodik değerlerinden rapor oluşturulur.

48 f. Kompanzasyon Raporu: Kompanzasyon raporu alınmak istenen zaman aralığı ve cihaz seçilmelidir. Seçilen bir cihazın belirlenen zaman aralığı için tüm kompanzasyon değerlerinin listelendiği rapordur. Belirlenen zaman aralığındaki enerji parametreleri Endüktif Oran ve Kapasitif Oran bilgileri ile beraber raporlanır.

49 g. Alarm Raporu: Raporu alınmak istenen cihazın alarm başlangıç ve bitiş tarihleri girilerek rapor oluşturulur. Seçilen bir cihazın belirlenen zaman aralığında gerçekleşmiş olan alarmlarının listelendiği rapordur.

50 h. Log Okuma: Bu raporun oluşturulabilmesi için raporu alınmak istenen cihazın, log okuma özelliğinin bulunması ve seçili olması gerekir. Bunun için uygun cihazın ayarlarına girilip Gölge Log Okuma özelliğinin seçilmesi gerekir. Log raporu,mpr63 ve MPR60S modellerinde önceden kaydedilen parametrelerin, loglarından oluşan rapordur. Raporlardan Log Okuma seçildikten sonra raporlanmak istenen Cihaz, Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi bilgileri girilmelidir.

51 Bu raporla cihazın log bilgilerine ulaşılır.

52 i. İşletme Raporu: Raporu istenen tarih seçilir. Bu rapor MPR63 modeli cihazların günlük olarak saat başlarındaki: Toplam Aktif Güç Toplam Akım Toplam Reaktif Güç Faz-Faz Arası Gerilim değerlerini içeren raporu oluşturur.

53 11. Yardım: Yardım menüsünde Kullanım Kılavuzu, Hakkında alt menüleri görüntülenir. a. Kullanım Kılavuzu: Kullanım Kılavuzu alt menüsü seçildiğinde, sisteme giriş yapılan dile göre pdf formatlı kılavuz sayfası açılır. b. Hakkında: Hakkında alt menüsü seçildiğinde programın lisans bilgilerine erişilir. Yazılım sürüm bilgisi, Lisans bitiş tarihi, Okunabilecek maksimum cihaz bilgisi burada yer alır.

54

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

Evrak Dosyaya Kaldırma... 19 Evrak İmzalama İşlemleri... 20 Evrak Sorgulama... 20 TANIMLAR... 22 Alt Bilgi... 22 Paraf... 24 Havale Kural...

Evrak Dosyaya Kaldırma... 19 Evrak İmzalama İşlemleri... 20 Evrak Sorgulama... 20 TANIMLAR... 22 Alt Bilgi... 22 Paraf... 24 Havale Kural... İçindekiler Evrak Modülüne Giriş... 3 Üst Menü Çubuğu... 4 İşlemler Paneli... 4 1. Gelen Evrak... 4 1.1. Bütün Evraklar... 4 1.2. Üzerinde Çalıştıklarım... 5 1.3. Teslim Almadıklarım... 5 Teslim Alma...

Detaylı

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 SYS SİSTEM YÖNETİMİ 1.SYST00 Sistem İşlemleri Resim-1 Bu uygulama CANIAS sisteminde bulunan tüm işlemleri görüntülemek ve herhangi bir uygulama

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu VGUARD PC TABANLI KARTLAR Görüntü Kartları Model : VG4C-RT4 VG4C-EXP VG8C-EXP VG4C + VG8C-VG8C-EXP-TV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.

Detaylı

antikor Yönetim Panelleri

antikor Yönetim Panelleri 1 antikor Yönetim Panelleri AntiKor G100, S100, S200, P100, P200, E100, E200 ve E300 sürümünde de 15 ana kategori bulunmaktadır. Modeline göre bazı kategoriler ve menüler lisans kapsamı dışında olabilir.

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

1 Onay Modülü Nedir?... 4. 2 Organizasyon Tanımlama... 4

1 Onay Modülü Nedir?... 4. 2 Organizasyon Tanımlama... 4 İçindekiler 1 Onay Modülü Nedir?... 4 2 Organizasyon Tanımlama... 4 2.1 Organizasyon Ekleme... 4 2.2 Şirket Ekleme... 5 2.3 Kullanıcı Ekleme... 6 2.4 İş Akışında Kullanılacak Olan Grup (Birim) ların Tanımlanması...

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı

1.Netservis. 2.Tanımlar. 2.1. Sabit Tanımlar. 2.1.1. Müşteri

1.Netservis. 2.Tanımlar. 2.1. Sabit Tanımlar. 2.1.1. Müşteri 1.Netservis NetServis programı satış sonrası hizmetin adım adım takip edilebildiği ve ölçülebildiği programdır. Üretim yapan firmaların hizmet kalitesi için yaptıkları rekabet, tüketici sorunlarına en

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Yazım.Net Kullanım Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Sayfa : 1

İÇİNDEKİLER. Yazım.Net Kullanım Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Sayfa : 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. PROGRAMIN TANIMI VE SİSTEM GEREKSİNİMLERİ... 3 a. Tanımı:... 3 b. Sistem Gereksinimi:... 3 2. GENEL KAVRAMLAR... 3 a. Noterlik Kavramları... 3 b. Yazım.Net Kavramları...

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 4.1 GENEL... 12 4.1.1 Şirket Tanımları... 12 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 18 4.1.3 Şifre Değişikliği... 19

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu Tarih: 25.02.2014 Her hakkı Logo Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş' ye aittir. 1 İÇİNDEKİLER TANIMLAR VE KISALTMALAR... 6 1 Giriş... 8 2 E-Fatura... 8 1.1 E-Fatura

Detaylı

E-Fatura Sunucusu Kurulumu Ve Ayarları

E-Fatura Sunucusu Kurulumu Ve Ayarları E-Fatura Sunucusu Kurulumu Ve Ayarları UYGULAMANIN GETİRDİKLERİ VE BAŞVURU SÜRECİ; LogoConnect E-Fatura server sunucusu ile GİB portala gerek kalmadan fatura gönderimini, alımını ve aynı şekilde bu faturalar

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Ürün : Değişiklik tarihi: 26.07.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Kullanıcı Kılavuzu. Ürün : Değişiklik tarihi: 26.07.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 26.07.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU

YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU 1 Document History Document Location Revision History Date of this revision: 09/07/2013 Date of next revision Revision Number Revision Date Summary of Changes 1 09/07/2013

Detaylı

AGSoft Randevulu İş Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Randevulu İş Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş: Program ilk açıldığında karşımıza çalışmak istediğimiz kullanıcı kodu ve şifre giriş bölümü gelir. Programın demo sürümünde 4 adet kullanıcı tanımlıdır. Bunlar agsoft, agsoft2, agsoft3, agsoft4

Detaylı

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI 2011 LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI İÇİNDEKİLER TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri Logo Mart 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 10 Mesaj Şablonları... 12 Toplu Mesaj Gönderimleri... 13 İş Akışlarında SMS

Detaylı