ENERJİ EKİPMANLARININ YERLİ ÜRETİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENERJİ EKİPMANLARININ YERLİ ÜRETİMİ"

Transkript

1 ENERJİ EKİPMANLARININ YERLİ ÜRETİMİ DTÜ MEZUNLAR DERNEĞİ ŞAYENDE YILMAZ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU ÜYESİ

2 RÜZGAR SANTRALLARI

3 Türkiye Rüzgâr Atlası (REPA) incelendiğinde: Türkiye nin rüzgâr potansiyelinin Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yüksek olduğu, toplam potansiyelin MW, Kullanılabilir rüzgar potansiyelinin ise MW olarak belirlendiği görülür.

4 Türkiye de şebekeye bağlı rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimi 1998 yılında başlamış olup, 2013 Kasım ayı itibariyle 2695 MW a ve toplam kurulu güç içindeki payı da % 4,3 e ulaşmıştır. Santrallerde ilk yıllarda kw arası güçlerde türbinler tercih edilirken, tercihlerin son yıllarda 3 MW üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir.

5 Türkiye de Rüzgar Enerjisinin Gelişimi , , ,3 8,7 8,7 18,9 18,9 18,9 20,1 20,1 20,1 59, kasim 2013

6 Rüzgara dayalı elektrik üretim kapasitesi MW, işletmedeki MW a EPDK verilerine göre inşa halindeki ve lisans sürecindeki projelerde eklendiğinde toplam kapasite yaklaşık MW ı bulacak. Bu kapasite, toplam potansiyelin dörtte birinden daha azının değerlendirmesinin söz konusu olduğunu ve potansiyelin dörtte üçünün hala değerlendirmeyi beklediğini ortaya koymaktadır. Yeni lisans başvurularının ancak Nisan 2015 de alınacağına dair EPDK açıklaması da, kamu yönetiminin rüzgara bakış açısını ortaya koymaktadır.

7 Rüzgâr türbinleri yaklaşık 4 m/s ile 25 m/s arasındaki rüzgâr hızlarında elektrik üreten makinelerdir. Bir rüzgâr turbini; Kule, Rotor, Nasel (Faaliyet kutusu), Diğer bileşenlerden (trafo, devre kesiciler, fiber optik kablolar, vb.) oluşur. Rüzgâr türbininde yaklaşık 8000 farklı bileşen bulunmaktadır. Bir rüzgâr türbini tesis maliyetinin yaklaşık %75 ini oluşturmaktadır.

8 Rüzgar türbin bileşenleri 1. Rotor (3 Blades + Hub) Kanat 3. Nasel Hub (Göbek) (Türbinin ana parçalarını içinde bulunduran yapı ) 2. Kule (Türbinin destek elemanı) 4. Diğer Bileşenler (Elektrik Toplama Sis. İletişim Sis.)

9

10 Rüzgâr Santrallerindeki Türbinlerin Üreticilere Göre Dağılımı (Toplam MW) ENERCON 25% NORDEX 23% VESTAS 26% GE 19% ALSTOM 1% SUZLON 1% GAMESA 1% SIEMENS 4%

11 RÜZGÂR ENERJİ EKİPMANLARININ YURT İÇİNDE ÜRETİMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Ülkemiz kule, kanat, transformatör, jeneratör, iç elektrik bağlantıları ve şalt sahası ile ilgili elektromekanik ekipmanlar, kontrol, sistem koruma ve güvenlik sistemleri gibi rüzgâr santralı sistem bileşenlerinin üretimi konusunda gerekli olan endüstriyel yeteneğe sahiptir. Asıl sorun bu yeteneklerin harekete geçirilmesi konusundadır. Bunun için öncelikle planlı, uzun vadeli ve kararlı enerji politikalarının olması gerekir.

12 Rüzgar Türbin Bileşenleri Üretimi E(vet)/ H(ayır)/ K(ısmen) Açıklama Rotor K Know How gerekli. Küçük rüzgar türbinleri için ( 500 kw) üretim yapılabilmektedir. Büyük türbinler için ( > 1 MW) üretim altyapısının (üretim bantları, tezgah vb) buna uygun hale getirilmesi gerekli Kanatlar E Know How gerekli. Büyük güçlü ( > 1 MW) uluslar arası bir çok rüzgar türbin markasının kanatları üretilmektedir. Dişli kutusu K Know How gerekli. Küçük rüzgar türbinleri için ( 500 KW) üretim yapılabilmektedir. Büyük türbinler için üretim altyapısının (üretim bantları, tezhgah vb) buna uygun hale getirilmesi gerekli Jeneratör K Know How gerekli. Küçük rüzgar türbinleri için ( 500 KW) üretim yapılabilmektedir. Büyük rüzgar türbinleri jeneratörlerinin üretimi konusunda yürütülen çalışmalar var.

13 Rüzgar Türbin Bileşenleri Üretimi E(vet)/ H(ayır)/ K(ısmen) Açıklama Kaplin K Know How gerekli. Büyük güçlü rüzgar türbinleri için döküm ve işlemesi için üretim kapasitelerinin geliştirilmesi gerekli Yön bulma sistemi Hidrolik üniteler H E Know How gerekli. Üretim mümkün Yerli üretim mümkün. Kule E Know How gerekli. Birçok uluslar arası rüzgar türbininin kulesi yerli üreticiler tarafından üretilmektedir. Hibrit kule imalatı da yapılmaya başlanmıştır. Nasel K Know How gerekli. Küçük rüzgar türbinleri için ( 500 KW) üretim mümkün. Büyük türbinler için üretim altyapısının (üretim bantları, tezgah vb) buna uygun hale getirilmesi gerekli

14 Kule Yerli Üretimi: Çelik kuleler: Enercon, ÇİMTAŞ, Algeg, Çiltuğ, Ateşçelik, GESBEY A.Ş. vb. Beton kuleler: Akat Prefabrike İnşaat San...vb Kanat Yerli Üretimi ve Malzeme Tedarikçileri: Enercon, TPI Kompozit Kanat Fab, Avrasya Rüzgâr,..vb) Türbin kanatları ara ve hammadde üretimi ve kontrol: Cam Elyaf San., Duratek, METYX Comp, Aksa Karbon Elyaf

15 Türbin ara parçaları ve hammaddelerinin İmalatı: Berdan Cıvata: Kanat bağlantı saplama ve somunları, kule bağlantı civataları ve galvanizli ankeraj üretimi yapmaktadır. Dirinler Döküm Sanayi : RES e yönelik döküm parça üretimi, dişli kutusu. Özgün Makine Sanayi: Başta kaplin ve redüktör olmak üzere çeşitli makine elemanlarının imalatını yapmaktadır. Gamak : sanayinin ihtiyaç duyduğu motor ve jeneratör üretimi

16 Türbin, jeneratör, göbek, dişli kutusu gibi diğer bileşenler ise doğrudan yurt dışı firmalardan sağlanmaktadır. Lisanssız üretim kapsamındaki küçük ve orta büyüklükteki türbinlerin yerli üretimi: Northel Enerji (tasarım %100 yerli, türbin % 85 oranında yerli malzeme 250kW), Enertürk, Pars Makina, Yapıcılar Kolektif Şti, Yılmaz Redüktör,..vb

17 MİLRES PROJESİ Ülke çapında bazı üniversiteler, araştırma kurumları ve özel sektör firmalarının oluşturduğu bir Ar&Ge uygulama projesidir. İlk etapta yapılmakta olan 500 KW lık türbinin tasarım ve üretimi TÜBİTAK ın tarafından desteklenmektedir. Türbinin kısa süre içinde tamamlanarak İstanbul Terkos ta kurulması planlanmaktadır. Tasarım olgunlaştırıldıktan sonra 2.5 MW lık rüzgar türbininin tamamen özgün ve yerli teknoloji ile geliştirilmesi ve prototipinin üretilmesi hedeflenmiştir.

18 YERLİ TEÇHİZATIN ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI VE NİTELİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR Rüzgar enerjisi potansiyelinin tamamından yararlanılması amacıyla teknik ve ekonomik sorunları, çözümlerini ortaya koyan, genel enerji ve yenilenebilir enerji planının parçası olacak bir Rüzgar Enerjisi Stratejisi Planı hazırlanmalıdır. Rüzgâr enerjisi konusunda yerli sanayinin yeterliliklerini ve ihtiyaçlarını kapsayan kapsamlı bir veri tabanı ve sanayi sektör raporu hazırlanmalıdır. Belirlenen ihtiyaçlara göre imalat sektörünü destekleyecek politikalar oluşturulmalıdır.

19 Şebeke bağlantısıyla ilgili mevcut sınırlamalar (TM kd gücünün % 5 i) kaldırılmalı, sistem kısıtlarının aşılmasına yönelik çalışmalar ölçüm ve izleme programları kullanılarak yapılmalıdır. Rüzgâr santrallerinin yoğun olarak yer aldığı alanlardaki yeni hat, şebeke güçlendirme ve RES TM yapımıyla ilgili mevcut sorunlar çözümlenmeli ve izlenecek prosedür netleştirilmelidir.

20 Yerli katkı ilavesi konusunda öngörülen süre oldukça kısadır. Sanayinin gelişmesi ve belli bir olgunluğa ulaşabilmesi için bu desteğin belirlenmiş hedeflere yönelik olarak kademeli ve uzun vadeli planlanması gerekmektedir. Rüzgar santrali kurulacak bölgeler için arazi etüdü, dağıtım ve iletim hatları etüdü ayrı ayrı yapılmalı ve bütünsel bir bakış açısı altında çevre, tarım, turizm, mühendislik ölçütlerine göre birleştirilmelidir.

21 Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve yerli üretimin teşviği konusunda uzun dönemli, güvenilir ve kararlı mevzuat oluşturulmalı ve yatırım riskleri azaltılmalıdır. Türbin ve bileşenlerinin test edileceği test ve doğrulama merkezleri kurulmalıdır. Yerli üretim yapan firmaların ürünlerinin uluslararası bilinirliğinin sağlanması için gerekli destekler verilmelidir.

22 Yerli üretime, üretilen enerji tarifesi üzerinden teşvik verilmesi, yerli imalat yapan firmalara doğrudan yarar sağlamayan bir uygulamadır. Bunun yerine yerli imalat yapan firmaların doğrudan faydalanmalarını sağlayacak; finansal ve vergi teşvikleri, araştırma & geliştirme destekleri, test ve sertifikasyon programlarına katılım için destekler, yerli rüzgâr türbin teknolojisi alıcı ve satıcılarına uygulanacak KDV veya gelir vergisi indirimleri veya muafiyetleri, ihracat kredi yardımları..vb sağlanmalıdır.

23 GÜNEŞ ENERJİSİ

24 Türkiye de Güneş Enerjisi potansiyeli 380 milyar kwh/yıl Yıllık toplam güneşlenme süresi saat (günlük 7,2 saat) Toplam ışınım şiddeti kwh/m²-yıl En çok güneşlenme süresi Temmuz, en az güneşlenme süresi Aralık ayı Bölgeler sıralaması: Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu

25 Güneş Enerjisi Potansiyelinin Elektrik Üretimi Amaçlı Kullanımı Türkiye nin güney alt yarısında vasıfsız ve GES kurulumuna uygun saha büyüklüğü yaklaşık km2 dir. Bu sahalarda toplam MW kurulu güçte GES kurulabilir.

26 Eğer politika olarak yenilenebilir enerji kaynakları ile AR-GE ve yerli imalata ağırlık verilirse, bu potansiyel, sadece ülkemiz sınırlarında elektrik enerjisi üretimi ve istihdama katkı olarak kalmayacak, dünyanın en yüksek güneş enerjisi girdisine sahip olan bulunduğumuz orta doğu bölgesi başta olmak üzere global piyasada da yer almamızı sağlayacaktır.

27 Güneş Enerjisinden iki şekilde yararlanılır. 1-Güneş enerjisinin ısıl uygulamaları: Sıcak su üretimi, buhar üretimi, sera ısıtma, kapalı hacimlerin ısıtılması, soğutulması vs.. Türkiye güneş kolektörü üretiminde dünya da üçüncü, kullanımında ise, dördüncü büyük tüketici durumundadır. 2-Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi : Isıl yollardan elektrik üretimi (CSP (Consantrating Solar Power)) Fotovoltaik sistemler (PV) ile elektrik üretimi

28 Güneş enerjisinden PV kullanılarak üretilen elektriğin hem yatırım hem de işletim maliyeti, ısıl güneş kollektörlerine göre daha ucuzdur. Bu yüzden dünyada da yaygın olarak silikon tabanlı PV güneş pilleri kullanılmaktadır.

29 Güneş pilleri (fotovoltaik), yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken maddelerdir.

30 2012 Yılı sonu itibarıyla dünyada MW PV, MW CSP (Conentrating Solar Power) olmak üzere yaklaşık MW güneş enerjisi ile elektrik üretim kuruludur. Türkiye de ise 2013 yılında oluşan PV kurulu kapasitesi, global kurulu gücün yaklaşık 95 binde birini oluşturmaktadır.

31 Ülkemizde henüz lisans almış GES bulunmamaktadır. Lisanssız GES lerde ise, 2013 Ağustos ayı sonu itibarıyla: 58.8 MW 193 adet başvuru yapılmış 1.3 MW 6 adedinin Geçici kabul işlemleri tamamlanmıştır.

32 GÜNEŞ ENERJİSİNDE KULLANILAN HAM MADDELER VE EKİPMANLAR Ana Mamul olarak; Silikon, ingot, hücre, modül, Cam, Eva, backsheet, Inverter, ribbon (şerit tel) ve bağlantı kutusunu sayabiliriz. Tamamlayıcı Mamuller ise; Montaj setleri, Kablo, Regülatör, Batarya v.b. olarak sıralanabilir.

33 Ülkemizde şu anda ana mamul üreticilerinden; solar cam, inverter ve modül üreticileri hali hazırda vardır ve 200 megawatt kapasiteye sahiplerdir. Eva, backsheet, şerit tel ve bağlantı kutusu üretimine uygun ham madde ve makine teknolojisi bulunmaktadır. Ama üretilmesi için yerli sanayine destek verilmeli ve yasal mevzuatların düzenlenmesi sağlanmalıdır.

34 Silikon, ingot ve hücre üretim teknolojisini karşılayacak yeterli hammadde ve yerli sermaye ise bulunmamaktadır. Maliyetin yaklaşık yarısını oluşturan elektronik malzemelerin ( yarı iletkenler, kondansatörler, entegreler, vs.) de yerli üretimi bulunmamaktadır.

35 Dünyadaki en büyük PV modül üreticilerinin ülkelere göre dağılımı Şekilde görüleceği üzere, global hücre imalatının yaklaşık yarısını gerçekleştiren Çin li firmalar, modül imalatında da geçtiğimiz yıllarda paylarını sürekli arttırarak %30 lara erişmişlerdir.

36 Türkiye de halen tüm malzemeleriyle yerli olarak imal edilen (100% yerli malı) PV modül bulunmamaktadır. PV modül imalatı yapan firmaların tümü, silikon tabanlı ürün üretmektedir. Aliminyum çerçeve, cam ve kablo dışındaki PV modül malzemeleri ise üretilmemekte, ithal edilmektedir.

37 Taşıyıcı sistem imalatı ülkemizde oldukça gelişmiş çok sayıda çelik veya aliminyum malzeme / sistem imalatçısı tarafından üretilebilmektedir. Kablo ve evirici imalatında ise henüz birkaç firma bulunmaktadır. PV Modül-Kristalin imalatı yapan firmalar: Aneltech, Gazioğlu Solar, Zahit Aluminyum (solarfields), Antak Solar, Alfa solar, Solartürk, Ödül Solar, ProfSolar (Yeytek Grup), Bereket Enerji, TeraSolar vb. Kablo: Ege Kablo, Başoğlu,

38 ÜRETİMİ ARTTIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKLİ DÜZENLEMELER: Türkiye de de güneş enerjisi sektörü, Çin kaynaklı ithal ürünlerin baskısı altındadır. Yerli üretimi koruyacak, özendirecek ve geliştirecek devlet desteği ve tedbirler alınmalı, güneş enerjisini özendirici özel mevzuatlar düzenlenmelidir.

39 Yerli modül üreticilerinin teşvik edilebilmesi ve desteklenmesi için Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Aksamın Yurt İçinde İmalatı Hakkındaki Yönetmelikte verilen %55 yerli aksam kotası değiştirilmelidir.

40 Yerli modül üreticilerinin teşvik edilebilmesi ve desteklenmesi için Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Aksamın Yurt İçinde İmalatı Hakkındaki Yönetmelikte verilen %55 yerli aksam kotası değiştirilmelidir.

41 Küçük(1-10kW lık) ve büyük ölçekli kurulacak bir PV tesisin yasal mevzuatları aynı olmamalıdır. Ucuz ve kalitesiz ürün girişi engellenmeli, ithal malzeme girişi denetimler altına alınmalı, kamu kurumlarına yapılacak alımlarda yerli ürün kullanımı şartı getirilmelidir. Yerli ürün katkı payı oranının hesaplanırken işçilik ve yatırım maliyetleri de bu oranlara dahil edilmelidir.

42 Mevzuatla engellenen iç pazar talebi yetersiz kaldığı sürece, yerli imalat teşviklerinin, ülkemiz için kayda değer ve sürdürülebilir bir katma değer yaratması beklenmemelidir. Güneş ülkesi Türkiye de, güneş elektriği ekipmanlarında gerçek know-how yaratılması ve istihdam sağlaması için, öncelikle imalatın belirli kalite sınırları içerisinde yapılmasının sağlanması, iç talebin kısıtlanmadan büyümesine izin verilmesi, ihracatın ise teşvik edilmesi gerekmektedir.

43 Proje onay süreçleri kısaltılıp, işlemler hızlandırılmalı. Proje onay kriterleri standardize edilmeli ve kamuoyuna duyurulmalıdır. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye`de de Güneşkent uygulamaları başlatılmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerekli çerçeve belirlenmeli, yasal altyapısı oluşturulmalı, teşvikler sağlanmalıdır. Bu tür yasal düzenlemeler yatırımcıyı rahatlatacak; üretim tesisi kurulumlarını arttıracaktır. Artan tesis sayısı yan sanayilerini geliştirecektir.

44 JEOTERMAL ENERJİ Jeotermal Enerji; yerküre içindeki geçirgen ve gözenekli kayaçlarda toplanan yeraltı sularının, tektonik hareketler sonucu yaklaşan magma tarafından ısıtılması ve yeryüzüne çıkartılmasıyla elde edilen doğal ısı akışı şeklindeki enerjidir.

45 Jeotermal Enerji Kullanım Alanları: 1-Doğrudan Kullanım: Bölgesel konut ısıtılmasında ve soğutulmasında, ısı pompalarında,sıcak su temininde (banyo-havuz kullanımı-sağlık turizmi), seracılıkta, balık çiftlikleri, tarımsal kurutma, CO2 üretiminde, 2-Dolaylı Kullanım: Elektrik üretiminde.

46 Türkiye de 2013 Kasım ayı sonu itibarı ile tamamlanan projelerle birlikte jeotermalde kurulu güç 310,8 MWe ulaşmıştır. Jeotermal santralların ana ekipmanları; Türbin, Jeneratör, Soğutma Kulesi (ACC ), Shell &Tube (boru-kazan) Isı değiştiriciler, Kontrol Vanaları, Pompalar vb. ithal edilmektedir.bu ekipmanlar özellikle ORMAT ( İsrail ), TAS (USA), Atlas COPCO gibi firmalar tarafından üretilmektedir.

47 Sadece mekanik BOP kapsamında ki kısımda GATE Vanalar, Booster Pompalar, Reenjeksiyon Pompaları, Basınçlı Kaplar ( Seperator, Akümülasyon Tankları v.b.), Borular, Takviyeler yerli imalat yapılabilmektedir. Elektrik BOP kapsamında bulunan Trafolar, FC Sürücüler (VSD), Kontrol ( PLC, Enstrüman v.b) ithal edilmektedir. İşlerin BOP kısmında soğutma kulesi ve çelik imalatları Türkiye deki yükleniciler tarafından yapılabilmektedir.

48 Jeotermal Enerji Ekipmanlarının Yurt içinde Üretiminin Değerlendirilmesi : Enerji ekipmanlarının yerli imalatının gelişmesi için yatırımcının ARGE çalışmaları desteklenmelidir. Vergi teşvikleri, KDV indirimi veya muafiyeti, ihracatta kolaylık sağlanmalıdır. Çelik imalatı, vanalar, boru benzeri yerli ürünlerin ACC, Fan ve Motorları, Trafolarının üretimleri için ilk etapta gerekli destek verilmeli. Düşük sıcaklıklar (> 140 C)için yapılacak ARGE projeleri desteklenmelidir.

49 Jeotermal kaynaklı elektrik üretimi için mevcut 600 MW kapasite en kısa sürede bilimsel esaslara ve teknolojik gerekliliklere uygun olarak değerlendirilmelidir. Yeni jeotermal kaynak aramalarına ağırlık verilmelidir Jeotermal kaynaklar değerlendirilerek on binlerce evin jeotermal enerjiyle ısıtılmasının önü açılmalıdır. Jeotermal kaynağın entegre kullanımıyla doğrudan ve dolaylı yararlanma olanakları optimize edilerek maksimum fayda sağlanmalıdır.

50 BİYOKÜTLE ENERJİSİ

51 Yakın bir geçmişe kadar az gelişmiş ülkelerin enerji tüketiminde büyük paya sahip olan ve genellikle doğrudan yakma sonucu elde edilen biyokütle enerjisi, günümüzde modern teknoloji kullanılarak üretilen, gelişmiş ülkelerin enerji portföyünde yer bulan ve ciddi politikalarla yaygınlaştırılmaya çalışılan, çevre dostu, stratejik bir enerji kaynağıdır.

52 Biyokütle kaynakları tarımsal ve hayvansal atıklar, odun ve orman atıkları, organik sanayi atıkları, organik evsel atıklar, enerji bitkileri vb dir. Biyokütleden elde edilen biyoyakıtlar başta tarım olmak üzere enerjiden çevreye, ulaştırmadan ekonomiye kadar pek çok sektörün kesişen konusudur. biyokütle tabanlı hammaddelerden elektrik, ısı ve ulaştırma yakıtı üretmek mümkündür.

53 Türkiye sahibi olduğu zengin biyokütle kaynaklarını, enerji arz güvenliğinin sigortası, kırsal kesimin refahı vizyonuyla değerlendirmelidir. Çünkü Biyokütle enerjisi kırsal kesimin ekonomisini geliştiren tek kaynaktır. Bu özelliği nedeniyle, ABD ve AB ülkelerinde kırsal kalkınma politikalarıyla birlikte değerlendirilmektedir.

54 EPDK verilerine göre 2011 yılında ülkemizde: Kurulu gücü 22,34 MW olan 14 biyogaz tesisi, Kurulu gücü 16,43 MW olan 5 biyokütle tesisi, Kurulu gücü 120,02 MW olan 9 adet çöp gazı tesisi bulunmaktadır yılı sonunda biyogaz tesislerinin sayısı 18 e çıkmış, kurulu güç 103,33 MW olarak kaydedilmiştir. Bunlara ilaveten 2013 yılında, EPDK tarafından, toplam yaklaşık 23 MW lık biyokütle üretim tesisine elektrik üretim lisansı verilmiştir.

55 Ülkemizde biyokütleden enerji üretimi sektörü; başta Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Gaziantep, Samsun vb. şehirlerimiz olmak üzere; çöpten biyogaz üretimi, bazı sanayi tesisleri ve belediyelerin atık su ve çamurlarından biyogaz üretimi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Anadolu nun farklı yörelerinde yürütülen gazlaştırma örnek uygulama projeleri ve özel sektörde yürütülmekte olan sayıları az da olsa nitelikli biyogaz projelerinden oluşmaktadır.

56 Hayvansal ve bitkisel atıklardan fermantasyon yolu ile elde edilen biyogazdan elektrik üretiminde beton reaktörler, yatay ve dikey karıştırıcılar, sıvı ve gaz pompaları, çamur pompaları, kimyasal madde dozaj sistemleri, biyogaz depo balonları, biyogaz emniyet ve alarm sistemleri, biyogaz emniyetli yakma bacası, otomasyon (ph, sıcaklık, sıvı ve biyogaz seviye vd kontroller), çamur seperatörleri, gaz motorları, elektrik jeneratörleri, elektrik trafoları, elektrik hattı bağlantı ekipmanları ve İnşaat işleri gereklidir. Biyogaz tesislerinin yatırım maliyetinin yarısını yerli ekipmanla yapmak mümkündür. Bununla birlikte gaz motorları, bazı kontrol üniteleri ve teknoloji (knowhow) yurt dışından gelmektedir.

57 Evsel katı atık-çöp gazı tesisleri için biyogaz toplama merkezi ve boru hatları, biyogazdan su ayırma ve yıkama üniteleri, biyogaz pompaj fanları, biyogaz emniyet yakma bacası, otomasyon ve kontrol sistemleri, biyogaz emniyet ve alarm sistemleri, biyogaz motorları, elektrik jeneratörleri, elektrik trafoları, elektrik hattı bağlantı ekipmanları ve inşaat işleri gereklidir. Sayılan bu ekipmanların %75 inin yerli teknoloji ile üretimi mümkündür.

58 Atık su- arıtma çamuru hammaddeli biyogaz tesislerinde arıtma çamuru depoları, beton reaktörler, yatay ve dikey karıştırıcılar, sıvı ve gaz pompaları, çamur pompaları, kimyasal madde dozaj sistemleri, biyogaz depo sistemleri, biyogaz emniyet ve alarm sistemleri, biyogaz emniyetli yakma bacası, otomasyon (ph, sıcaklık, sıvı ve biyogaz seviye vd kontroller), çamur seperatörleri, gaz motorları, elektrik jeneratörleri, elektrik trafoları, elektrik hattı bağlantı ekipmanları ve inşaat işleri gereklidir. Söz konusu ekipmanların %50 sinin yerli teknoloji kullanılarak yapımı mümkündür. Bununla birlikte gaz motorları, bazı kontrol üniteleri ve teknoloji (know-how) yurt dışından gelmektedir.

59 Konu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı nezdinde sahiplenilmeli ve kırsal kalkınma politikalarıyla entegre edilmelidir.

60 YERLİ İMALATIN GELİŞTİRİLMESİ VE ÜRETİMİN ARTTIRILMASI İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR Enerji ekipmanlarının yurtiçinde üretimi temel bir politika olmalıdır. Santralların yerli teknolojiyle yapılabilmesi için hükümet, kamu kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin işbirliği ile uzun vadeli bir yol haritası hazırlanmalıdır.

61 Enerji sektöründe makina ekipman üreten sanayilerin kümelenmesi teşvik edilmeli ve işbirliği ağları geliştirilmelidir. Örneğin; Muğla, Adana, Mersin, Konya'da, "Güneş Enerjisi Teknolojileri" Zonguldak, Afşin Elbistan, Adana ve Konya'da "Linyit/Kömür Yakma Teknolojileri İzmir ve Çanakkale'de "Rüzgar Santralları Ege Bölgesi'nde "Jeotermal Enerji Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde "Hidrolik Enerji" Çukurova ve GAP Bölgesi'nde "Biyoyakıt" araştırma merkezleri kurulmalıdır.

62 Yerli Enerji alanında doktora ve doktora sonrası programları ve yurtdışı merkezlerle ortak çalışma imkanları desteklenmelidir. Kamu ve özel sektörün enerji alanındaki ARGE çalışmalarının çekicileştirilmesi ve eşgüdümü sağlanmalıdır.

63 nerji konularında bilim ve teknoloji geliştirme altyapılarının güçlendirilmesi için kamusal ve özerk bir kuruluş olarak TÜBİTAK'ın enerjiyle ilgili enstitüleri Türkiye Enerji Bilimleri ve Teknolojileri Geliştirme Merkezi olarak yeniden yapılandırılmalıdır. Enerji Ekipmanları Sanayi Müsteşarlığı vb. bir organizasyonla kamu, yol gösterici ve yönlendirici olmalıdır.

64 KAYNAKÇA 1. Türkiye nin Enerji Görünümü Raporu, 2012, TMMOB MMO 2. Türkiye nin Enerji Görünümü Sunumları, , TMMOB 3. Enerji Raporu,2012,Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi(DEK-TMK) 4. Enerji Raporu,2012 Sunumu, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi(DEK-TMK) 5. Hidroelektrik Santraller Raporu, 2011, TMMOB 6.ETKB ve Bağlı İlgili Kuruluşlar Rapor Ve Sunumları 7. EPDK Web Sitesi, Rapor Ve Sunumları 8. TEİAŞ Web Sitesi, Rapor Ve Sunumları 9.ODTÜ Mezunlar Derneği Enerji Komisyonu Çalışmaları

65 Değerli çalışmalarını bizimle paylaşan arkadaşlarımız, MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, MMO Enerji Verimliliği Danışmanı Tülin Keskin, MMO Enerji Çalışma Grubu Danışmanı Elektrik Mühendisi Zerrin Taç Altuntaşoğlu, Makina Y. Mühendisleri Muzaffer Başaran, Canip Sevinç, Prof. Dr. İskender Gökalp, Doçent Dr. Sedat Çelikdoğan, MMO Enerji Çalışma Grubu üyeleri Fuat Tınış,Haluk Direskeneli, Haluk Gedik,Şenol Tunç,Şuayip Yalman EMSAD Genel Sekreteri Elektrik Mühendisi Erdoğan Öktem, MMO Enerji Çalışma Grubu Danışmanı Kimya Mühendisi Dr. Figen Ar, Prof.Dr. Bekir Zühtü Uysal a TEŞEKKÜRLERİMİZLE

66 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM Şayende YILMAZ MMO Enerji Çalışma Grubu Üyesi

Rüzgar Türbinlerinde Yerli Üretim. TÜREK 6-7 Kasım 2013, İstanbul Zerrin taç ALTUNTAŞOĞLU, TMMOB MMO Enerji Çalışma Grubu Danışmanı

Rüzgar Türbinlerinde Yerli Üretim. TÜREK 6-7 Kasım 2013, İstanbul Zerrin taç ALTUNTAŞOĞLU, TMMOB MMO Enerji Çalışma Grubu Danışmanı Rüzgar Türbinlerinde Yerli Üretim TÜREK 6-7 Kasım 2013, İstanbul Zerrin taç ALTUNTAŞOĞLU, TMMOB MMO Enerji Çalışma Grubu Danışmanı tanım Rüzgar türbini rüzgarın kinetik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren

Detaylı

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ NİN MEVCUT DURUMU VE AR- GE ÇALIŞMALARI RENEWABLE ENERGY CURRENT SITUATION OF TURKEY AND R&D ACTIVITIES

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ NİN MEVCUT DURUMU VE AR- GE ÇALIŞMALARI RENEWABLE ENERGY CURRENT SITUATION OF TURKEY AND R&D ACTIVITIES TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ NİN MEVCUT DURUMU VE AR- GE ÇALIŞMALARI RENEWABLE ENERGY CURRENT SITUATION OF TURKEY AND R&D ACTIVITIES Orkun TEKE* Özet Yenilenebilir enerji konusunun bir ihtiyaçtan öte

Detaylı

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 2012 1 İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 2 GRAFİKLER LİSTESİ...

Detaylı

Nükleer Santral Yerlileştirme Çalıştayı. Sonuç Raporu. Aralık 2012 Gebze, Kocaeli

Nükleer Santral Yerlileştirme Çalıştayı. Sonuç Raporu. Aralık 2012 Gebze, Kocaeli Nükleer Santral Yerlileştirme Çalıştayı Sonuç Raporu Aralık 2012 Gebze, Kocaeli İçindekiler ÖNSÖZ... 3 Çalıştay Programı... 5 Çalıştay Katılımcı Listesi... 6 Kısaltmalar... 7 1.YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 1.1.

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Yenilenebilir kaynaklardan enerji kullanımının teşviki ile ilgili Avrupa Parlamentosu nun ve 23 Nisan 2009 Avrupa Konseyi nin 2009/28/EC sayılı

Detaylı

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ENERJİ DURUMU - GENEL DEĞERLENDİRME

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ENERJİ DURUMU - GENEL DEĞERLENDİRME MAKALE DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ENERJİ DURUMU - GENEL DEĞERLENDİRME Erdem Koç Prof. Dr., Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü, Samsun erdemkoc@omu.edu.tr Mahmut Can

Detaylı

Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI EYLEM PLANI. Program Koordinatörü Ekonomi Bakanlığı

Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI EYLEM PLANI. Program Koordinatörü Ekonomi Bakanlığı Onuncu Kalkınma Planı (204-208) İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü KASIM 204 İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI PROGRAMI VE EYLEM PLANI. Programın Amacı

Detaylı

bülten Ocak 2015 İtibarıyla Türkiye nin Enerji Görünümü Raporu tmmob makina mühendisleri odası Şubat 2015 Sayı 200 Ekidir

bülten Ocak 2015 İtibarıyla Türkiye nin Enerji Görünümü Raporu tmmob makina mühendisleri odası Şubat 2015 Sayı 200 Ekidir bülten tmmob makina mühendisleri odası Şubat 2015 Sayı 200 Ekidir Ocak 2015 İtibarıyla Türkiye nin Enerji Görünümü Raporu Enerji Politikaları Artan Bağımlılık Çıkmazında * Oğuz TÜRKYILMAZ 1 2014 yılı Türkiye

Detaylı

YERLİ KAYNAKLARA DAYALI ENERJİ ÜRETİM PROGRAMI

YERLİ KAYNAKLARA DAYALI ENERJİ ÜRETİM PROGRAMI Onuncu Kalkınma Planı (04-08) YERLİ KAYNAKLARA DAYALI ENERJİ ÜRETİM PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü KASIM 04 YERLİ KAYNAKLARA DAYALI ENERJİ ÜRETİM PROGRAMI EYLEM PLANI. Programın Amacı ve Kapsamı

Detaylı

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ 1 TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ Şeref Naci ENGİN 1 ÖZET Bu bildiride Kocaeli Gebze de TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde

Detaylı

YESiL ENERJi AR-GE TÜRKİYE NİN VE TEKNOLOJİ KAPASİTESİ

YESiL ENERJi AR-GE TÜRKİYE NİN VE TEKNOLOJİ KAPASİTESİ TÜRKİYE NİN YESiL ENERJi AR-GE VE TEKNOLOJİ KAPASİTESİ Orkun Teke Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü, 35160 İzmir ÖZET Büyük ölçekte dünyamızın, küçük ölçekte ise

Detaylı

NEDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ TESİSLERİNE

NEDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ TESİSLERİNE NEDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ TESİSLERİNE YATIRIM YAPMALI ;07, 3, # ;,8,3 '& $9 ; 0 305x 2y0 ENERJİ Enerji insanlığın mal ve hizmet üretiminin her aşamasında kullandığı ve vazgeçemeyeceği en önemli girdidir.

Detaylı

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023)

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) TÜRKİYE CUMHURİYETİ AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) Çevre ve Orman Bakanlığı 2006 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...1 2 MEVCUT DURUM...2 2.1 Türkiye de Çevrenin Genel Görünümü...2 2.2 Mevcut Yasal

Detaylı

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Başkan dan Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Genel Başkanı Türkiye nin küresel düzeyde en önemli rakipleri arasında yer alan G. Kore, Malezya, Endonezya, Brezilya, G.

Detaylı

ENERJ ÜRET M VE ÇEVRESEL ETK LER

ENERJ ÜRET M VE ÇEVRESEL ETK LER STRATEJİK RAPOR NO: 14, NİSAN 2006 ENERJ ÜRET M VE FOS L H DROL K YEN LENEB L R NÜKLEER Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK Doç. Dr. Atilla AKKOYUNLU Çevre Yük. Müh. Kamil B. VARINCA Ç NDEK LER ÇİZELGELER LİSTESİ...4

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU KASIM 2014 KÜNYE BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Aygen Erkal HAZIRLAYAN

Detaylı

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde AĞUSTOS 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Zor Sınav korhan@ostim.com.tr Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde başlayan değişim rüzgarı, o ülkelerde yaşayanların yıllardır süregelen isteklerine

Detaylı

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7 UŞAK TİCARET ODASI REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ DIŞ TİCARET İHTİYAÇ ANALİZİ UŞAK 2012 1 ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4 A-) Genel Özeti... 4 B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU...

Detaylı

TÜRKİYE NİN DEĞİŞEN ELEKTRİK PİYASALARI

TÜRKİYE NİN DEĞİŞEN ELEKTRİK PİYASALARI TÜRKİYE NİN DEĞİŞEN ELEKTRİK PİYASALARI Bu rapor Avrupa İklim Vakfı nın (European Climate Foundation) mali desteğiyle, WWF- Türkiye için hazırlanmıştır. 18 Kasım 214 İÇİNDEKİLER 1.BÖLÜM YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III İÇİNDEKİLER I. OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU... III A. Kuruluş... III B. Platformun Vizyonu ve Misyonu...

Detaylı

DÜNYADA VE TÜRKÝYE DE YENÝLENEBÝLÝR ENERJÝ AR-GE STRATEJÝLERÝNÝN DEÐERLENDÝRÝLMESÝ

DÜNYADA VE TÜRKÝYE DE YENÝLENEBÝLÝR ENERJÝ AR-GE STRATEJÝLERÝNÝN DEÐERLENDÝRÝLMESÝ MAKALE DÜNYADA VE TÜRKÝYE DE YENÝLENEBÝLÝR ENERJÝ AR-GE STRATEJÝLERÝNÝN DEÐERLENDÝRÝLMESÝ Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü, Tınaztepe Yerleşkesi, Buca, İzmir

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı

EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi

EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi 2011 TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı EK 2* Ulusal Su Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi * BTYK 23. Toplantısı nda Başbakan ın Himayeleri Altına Aldığı Enerji, Su ve Gıda Alanlarında

Detaylı

Çevre ve Temiz Enerji: Hidroelektrik

Çevre ve Temiz Enerji: Hidroelektrik Çevre ve Temiz Enerji: Hidroelektrik Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ANKARA - Mart 2011 Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Yayına Hazırlayanlar: Özcan DALKIR

Detaylı

ÖZET. 1. GĠRĠġ. DOSAB ENERJĠ VE BUHAR ÜRETĠM TESĠSĠ RAPORU TMMOB BURSA ĠL KOORDĠNASYON KURULU BAġKANLIĞI (Eylül 2014)

ÖZET. 1. GĠRĠġ. DOSAB ENERJĠ VE BUHAR ÜRETĠM TESĠSĠ RAPORU TMMOB BURSA ĠL KOORDĠNASYON KURULU BAġKANLIĞI (Eylül 2014) DOSAB ENERJĠ VE BUHAR ÜRETĠM TESĠSĠ RAPORU TMMOB BURSA ĠL KOORDĠNASYON KURULU BAġKANLIĞI (Eylül 2014) ÖZET Bu rapor Bursa DOSAB Demirtaş OSB'de yapılması planlanan yerli kömür yakıtlı 49,5 MW termik santral

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE VE YENİLİK 1 İ Ç İ N D E K İ L E R İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş. GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş. ANKARA-2001 1 ASELSAN A.Ş. (ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ) Kuruluş tarihi : 1975

Detaylı