ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ"

Transkript

1 UMKE ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE

2 UMKE BÜLTENİ EKİM 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

3 BİNGÖL'DE MİNİK UMKECİLER CUMHURİYET BAYRAMINDA Bingöl'de 112 ve UMKE Miniklerimizin Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılımından kareler..

4 UMKE KARAMAN'DA MADEN GÖÇÜĞÜNDE Sağlık Bakanlığı, Ermenek'te maden ocağında yaģanan olayın ardından 21 adet 112 ambulansı ve 4 UMKE ekibi görevlendirildiğini açıkladı. Bakanlık, Konya'da helikopter ambulansın tedbir amaçlı bekletildiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı, Karaman Ermenek'teki maden ocağında yaşanan olayla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: Olay yerine 21 adet 112 ambulansı ve 4 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Konya'da helikopter ambulans tedbir amaçlı bekletilmektedir. Öte yandan 3 anestezi uzmanı, 2

5 anestezi teknisyeni, 1 dahiliye uzmanı, 1 ortopedi uzmanı, 1 genel cerrahi uzmanıyla birlikte toplam 87 sağlık personeli olay yerinde görev yapmaktadır. Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde kömür ocağında, su kaynağının patlaması sonucu 20 işçi mahsur kaldı. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, "Şu an su çekme işlemleri başlatıldı. Allah tan ümit kesilmez" dedi. "OCAKTA MAHSUR 23 İŞÇİ VAR" Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkan Yardımcısı Mahir Yiğit, Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin, "Galerideki suyun kısa sürede çekilme ihtimali çok düşük.

6 Birkaç saatte boşaltılma olasılığı da düşük" dedi. Yiğit yaptığı açıklamada, Ermenek ilçesinde yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. Olayı duyar duymaz hemen Ankara'dan Karaman'a hareket ettiğini bildiren Yiğit, şunları kaydetti: "Son bilgilere göre kömür ocağında mahsur 23 işçi var. Galerideki suyun kısa sürede çekilme ihtimali çok düşük. Birkaç saatte boşaltılma olasılığı da düşük. Olay yerine gelen işçilerin aileleri perişan durumda. Yakınlarının ocaktan çıkarılmasını bekliyorlar, feryat figan ediyorlar. Allah yardımcıları olsun. En kısa sürede mahsur kalan işçilerimizin sağ salim kurtulmasını temenni ediyoruz." AFAD: 225 KİŞİ GÖNDERİLDİ Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karaman'ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen olay sonucu madende mahsur kalan işçilere ve bölgeye yapılan yardımlar ile ilgili açıklama yaptı. AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekibin bölgeye sevk edildiği belirtilen açıklamada "Karaman'ın Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü mevkiinde özel bir linyit kömürü madeninde su borusunun patlaması sonucu madenin bir bölümüne su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı saat 12.50'de AFAD'a ulaştı. İhbar üzerine arama - kurtarma çalışmaları için AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekip olay mahalline sevk edildi. Madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. 2 uçak, 20'si ambulans ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), 8'i AFAD Arama - Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları sürüyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlandı" ifadeleri kullanıldı. Karaman'daki maden ocağında yaşanan su baskınıyla ilgili maden ocağının sahibi Saffet Uyar'ın yeğeni Şahin Uyar 'Başımız sağ olsun' dedi. Bir akrabasının da madende bulunduğunu belirten Uyar, kendi akrabasının sudan korkup kaçtığını ancak diğer çalışanların aldırış etmediğini söyledi. Uyar "Hani bir laf varya 'kaçanın anası ağlamaz' diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı." diye konuştu. Şahin Uyar bir çok televizyon kanalına 'maden yetkilisi' sıfatıyla bağlandı. Öte yandan Karaman Valisi Murat Koca, işçilerin isimlerinin belirlendiğini, göçük altında işçi olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

7 'Başımız sağ olsun' açıklaması üzerine TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, başsağlığı dilemek için erken olduğunu söyledi. Aktaş, hurriyet.com.tr ye Kaçamak noktası bulmuş olma ihtimalleri de var. Onlara ulaşmadan henüz başsağlığı dilemek için erken. Yine tekrarlıyorum Allah tan ümit kesilmez diye konuştu. Habertürk'te katıldığı programda maden kazasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahin Uyar şunları söyledi: Suyu boşaltmak en mantıklısı. Bu mavi borularla sular çekiliyor. Su indikçe borular aşağı doğru itiliyor. Arkadan gelen suyun miktarına bağlı. Buradaki mühendislerin söylediğine göre milyon metreküp su var diyorlar. Bu bir iki gün sürebilir. Tersine galeriye kaçmışlarsa kurtulma şansları çok yüksek. İnsan bir şey yemediği zaman gün dayanabilirler. O MADEN BİR AY KAPALI KALDI 25 GÜN ÖNCE AÇILDI "YERALTINDA ÇALIŞILMIŞ MADENLER VAR" Yukarıda olduğu için oraya su dolma şansı yok. Ama bağlantılı yerler suyla dolduysa sıkıntılı olabilir. Yer altındaki sulardan oluşan su toplulukları varsa, bir göleti düşünün, altında maden olduğunu düşünün. Bu çevrede gölet yok ama oraya doğru yaklaşınca ani su geliyor. Yeraltında diğer çalışmış madenler var. O madenlere yaklaştığı için, geçmişte çalışmalar olmuş, böyle bir olay olmuş olabilir. Çalışılıp kömürler alındığı için su birikiyor. Biriktiği için yeni maden ocağındaki sular bu tarafa gelmiş. Onu tespit etmek daha önceden mümkün değil. Zaten belirli bir metreye indiği zaman belirli bir su gelir. Şu şekilde olabilir. Maden kanunu var. Gideceği zaman, 15 metre öncesine sondaj yapılmak zorunda. Orada da böyle bir sondaj yapıldı yapılmadı bilmiyorum. Vali bey şöyle söylüyor. Olay yanlış anlamış herhâlde. 26 kişi çalışıyormuş 28 kişi kendi imkanlarıyla çıkmış. 18 kişi kalmış.

8 "YAŞAM ODASI OLSA BİR ŞEY FARK ETMEYECEK" Bu galeride çalışan işçi sayısı 26 kişi. Madende çalışan 78 kişi. Kurtulanlar kurtarma ekiplerine yardım ediyor. Şu anda kurtarma ekibimiz var. İtfaiye müdürlüğü beni aradılar. Onlar daha büyük pompaları olduğu söylediler İstanbul Büyükşehir'den. Ahtapot adı verilen su tahliye araçları yönlendirilmiş durumda. Yaşam odası yok. burası çok büyük bir maden olmadığı için yaşam odası gerekmiyor. Küçük madende yaşam odası kuralı yok. Yaşam odası olsa da bir şey fark etmiyor. "BAŞIMIZ SAĞ OLSUN" Herkes zannediyor ki çok can kurtaran bir şey. Olaya ulaşmak için de mesafe kat etmek lazım. Herkes bu olayı yanlış anlıyor yada anlatılıyor. Göçük yada su baskını olmazsa yaşam odasına gidilebilir. Su baskınında yaşam odasının hiçbir etkisi yoktur. Başımız sağ olsun, bütün arkadaşlarımızın. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez Twitter'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le birlikte Karaman, Ermenek'e gittikleri anı böyle paylaştı. Etyemez: "Bakanımız Sn Faruk Çelik,İş TeftişKrl.Bşk. veiş Müfettişleri birlikte Askeri helikopterle Karaman Ermenek yolundayız" mesajını paylaştı.

9 "KAÇANIN ANASI AĞLAMAZ" Kurtulan arkadaşımızdan birisi benim akrabam. Nereye kaçtılar, can havliyle ne yaptılar bilinmiyor. Diğer işçilerin kaçmadığını anlattı bana. Öbür arkadaşları bu kadar sudan korkulur mu dediler dedi, ben kaçtım dedi. Bazı insanların canı tatlı olur ya, hemen kaçarlar korkarlar. Diğer arkadaşlar herhalde aldırış etmemişler. Hani bir laf varya 'kaçanın anası ağlamaz' diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı. VALİ KOCA: İŞÇİ GÖÇÜK ALTINDA Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek ilçesinde maden işçilerinin mahsur kalmasına ilişkin, göçük altındaki galeride biriken suyun tahliye çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Göçük altında işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların isimleri belli" dedi. Vali Murat Koca yaptığı açıklamada, ocaktaki galeride ciddi su birikintisi olduğunu söyledi. Koca, "Galerideki suyun tahliye çalışmaları sürüyor. Göçük altında işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların isimleri belli. AFAD ve Türkiye Taşkömürü Kurumu ekipleri de yolda" diye konuştu. İstanbul UMKE Eğitim ve Tatbikatı UMKE Merkez yerleģkesinde hastanelerden katılan personelle baģarılı bir eğitim ve tatbikat gerçekleģtirildi.

10 15-17 Ekim 2014 Tarihleri arasında 3 gün süre ile Bakırköy Merkez UMKE YerleĢkesinde geniģ bir katılımla "UMKE Eğitim Tatbikatı" baģarıyla gerçekleģtirildi. INSARAG EĞİTİMİ TAMAMLANDI Ġstanbul AFAD Müdürlüğü nden gelen 4 kiģilik INSARAG Ağır Ekibi tarafından verilen, INSARAG (International Search and Rescue Advisory Group) eğitimi tamamladı.

11 BirleĢmiĢ Milletler kuruluģu olan INSARAG a Ağır Ekip olarak katılmak için yapılacak sınava kurumumuz personeline hazırlık amacıyla verilen eğitimin son bölümünde tatbikat gerçekleģtirilmiģ ve senaryo gereği, deprem olmuģ ve göçük altında kalan vatandaģları arama ve kurtarma çalıģmaları baģaraıyla gerçekleģtirilmiģtir. Tatbikat eğitime katılan personelimiz ve Van UMKE personeli ile ortak gerçekleģtirilirken, AFAD Birlik Müdürümüz Atilla UZUN ile Ġstanbul AFAD Müdürlüğü nden gelen INSARAG Ağır Ekibi nin de izlediği tatbikat INSARAG standartlarında tamamlanmıģtır. Van ve Ġstanbul AFAD'a UMKE olarak TeĢekkür Ederiz.. VAN UMKE BURSA UMKE KAYIP ARAMADA Uludağ'da kaybolan 3 kiģilik aile, arama kurtarma ekiplerinin 5 saatlik çalıģması sonucunda bulundu. Selim (46) ve Hatice Din (41) çifti oğulları Yusuf'un (10) isteği üzerine gezinti yapmak için teleferikle Uludağ'a çıktı.

12 Sarıalan'a saat 15.00'te gelen aile, 19.00'a kadar bölgede gezinti yaptı. Dönüş yolunu bulamayan Selim Din, kaybolduklarını anlayınca cep telefonuyla jandarmaya haber verdi. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, telefondan ailenin Süleymaniye köyü yakınlarındaki Suiçti Deresi'nin batı yamacında olduğunu tespit etti. Ekipler, aileden ateş yakmalarını, ayakta durmalarını ve çocuğu uyutmamalarını istedi. 10 JAK, 15 AFAD, 3 UMKE ekibi kayıp aileye 5 saat sonra ulaştı. Aile, bir saatlik yürüyüşten sonra Süleymaniye köyüne getirildi. Burada ilk müdahaleleri yapılan ailenin herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tespit edildi. SİVAS UMKE TRAFİK KAZASINDA CumhurbaĢkanı Recep Tayyip Erdoğan ın GümüĢhane programında görev aldıktan sonra Malatya ya dönmek üzere yola çıkan polisleri taģıyan 3 otobüsten biri, Sivas ın Ġmranlı ilçesinde Ortaköy mevkiinde yağıģ nedeniyle kayganlaģan yolda devrildi. Kaza sonrası olay yerine Sivas 112, Sivas UMKE ve Erzincan 112 ekipleri sevk edildi. Kazada 3 polis Ģehit olurken, 6 sı ağır olmak üzere 35 polis yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulansla Sivas ve ilçelerdeki hastanelere sevk edildi. Devrilen otobüste 43 kiģinin bulunduğu ifade edildi. Malatya Ġl Emniyet Müdürlüğü nde görev yapan ve Ģehit olan polislerin kimlikleri belli oldu. Polis memuru BeĢir Kurt ve Adapazarı nüfusuna kayıtlı Emrah Horoz olay yerinde hayatını

13 kaybetti. Diğer polis ise Mersin nüfusuna kayıtlı evli ve iki çocuk babası Fatih Çevik in kazada Ģehit olduğu tespit edildi. SİVAS'TA HAP TATBİKATI Sivas Numune Hastanesi nin 4 üncü katında bulunan Genel Cerrahi, Yanık Ünitesi, ve Kardiyoloji servisinde Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğü, Ġl Sağlık Müdürlüğü, Ġtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla yangın tatbikatı gerçekleģtirildi. Senaryo gereği, Kandilli Rasathanesi nden verilen bilgiye göre saat sıralarında Sivas ilinin 20 inci kilometresinde 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı nedeniyle Numune Hastanesi nin 4 üncü katında yangın çıktı. Meydana gelen yangın sebebi ile Ġl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu BaĢkanlığı afet yönetim merkezinde toplanarak faaliyetlerine baģlarken, acil kurtarma ve yardım ekipleri derhal göreve çağrıldı, sağlık teģkilatında da izinler geçici olarak kaldırıldı. Deprem sırasında çıkan yangın nedeniyle ekipler senaryo gereği hastanede bulunan hastaları kısa sürede tahliye etti. Ġlginç görüntüleri yaģandığı tatbikat gerçeğini aratmadı. Ġtfaiye ekipleri hastanede mahsur kalan hastaları yangın merdiveni ile kurtardı. Daha sonra itfaiye ekipleri köpükle yangın tüpüyle yangın söndürme ve soğutma çalıģması yaptı. Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan Numune Hastanesi Sivil Savunma Uzmanı Ġbrahim Kaçın, Bugün gerçekleģtirdiğimiz tatbikat planlanmıģ bir tatbikattır. Tatbikatımız iki bölümden oluģmaktadır. Birincisi tahliye tatbikatı hastanemiz B Bloğu'nda 4 üncü kat genel cerrah ve beģinci kat kardiyoloji ile yoğun bakım bölümünde yangın çıkmıģtı ve buranın tahliyesi yapılacaktı. Tahliyesi yapılma aģamasında ilimizi Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğü, UMKE ekipleri ve itfaiye ekipleri teģkilatı bu görevde ayrıca teģkilatımızda görevli Ģirket personelleri de tahliye tatbikatında görev almıģlardır. Tahliye tatbikatı gerçekleģtirildikten sonra, ikinci bir tatbikatımızda itfaiye personellerince yangın tatbikatı Ģeklinde sürdürülmüģ bu tatbikatta akaryakıt yangını ile LPG yangınının söndürülmesi baģarıyla gerçekleģtirilmiģtir. Dördüncü kattaki tahliye tatbikatımız saat da baģlatılmıģ ve çok kısa süre içerisinde dördüncü kat tahliye edilmiģ, yönetimin karar alması üzerine 5 inci katta da tehlike olması üzerine orada tahliye edilmiģtir. Herhangi bir can kaybı olmadan hızlı ve güvenli bir Ģekilde tatbikatımızı gerçekleģtirdik amacımız bizim bundan sonraki yapacağımız tatbikatlarda veya afet sırasında personellerimizi eğitmek ve afete hazır hale getirmek, kısa ve hızlı bir Ģekilde hastalarımızı, hasta yakınlarımızı tahliye etmektir dedi. GİRESUN'DA HAP TATBİKATI Giresun Devlet Hastanesinde HAP tatbikatı baģarıyla gerçekleģtirildi.

14 Giresun Devlet Hastanesinde HAP (Hastane Afet Plan) tatbikatı yapildi. Tatbikata Giresun UMKE 15 kisilik ekibiyle katılmıģtır. GĠRESUN UMKE İZMİR'DE GENİŞ KAPSAMLI TATBİKAT Hava Kuvvetleri Komutanlığı, doğal afet ya da kitlesel kazalarda sivil kurum ve kuruluģlarla beraber yapılacak arama kurtarma ve tahliye görevlerinin etkinliğini artırmak amacıyla Bozok Personel Kurtarma Tatbikatı yaptı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, doğal afet ya da kitlesel kazalarda sivil kurum ve kuruluģlarla beraber yapılacak arama kurtarma ve tahliye görevlerinin etkinliğini artırmak amacıyla Bozok

15 Personel Kurtarma Tatbikatı yaptı. Ġlk defa planlanan Bozok Personel Kurtarma Tatbikatı, Ġzmir''in Urla ilçesindeki Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülayson Merkezinde icra edildi. Tatbikata "AS-532 Cougar" arama kurtarma helikopteri, "CN-235 CASA" arama kurtarma uçağı, arama kurtarma personeli, Ġzmir Ġl Sağlık Müdürlüğü, Ġzmir 112 Ambulans Servisi ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Ġzmir Ġl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü arama kurtarma timleri katıldı. -Havadan ve karadan destek Tatbikatta senaryo gereği, deprem sonrası enkaz altında kalan vatandaģlara karadan ve havadan müdahale edildi.

16 Ġhbar üzerine olay yerine giden motosikletli sağlık ekibinin enkaz altında kalanların olduğunu belirtmesi üzerine UMKE ve AFAD ekipleri bölgeye yönlendirildi. Bu sırada Çiğli''deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı''ndan havalanan arama kurtarma uçağı keģif yaptı, bölgeye gelecek hava ekipleri için koordinatları belirledi. Enkaz altından çıkan ve hayati tehlikesi bulunan yaralılar için çağrılan arama kurtarma helikopteri de aldığı yaralıları Ege Üniversitesi Hastanesi''ne götürdü. Ġki kez yaralı almak için enkaz yakınına inen helikopter, bir kez de iniģ yapmadan, vinç sistemi yardımıyla yararlı aldı. Tatbikatı izleyen Ġl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, doğal afetlerin ne zaman olacağına dair bir bilgiye sahip olunamadığını dikkati çekerek, hazırlıklı olmanın büyük önem taģıdığını söyledi. Tatbikatın doğal afette kurumların ne yapacağını ve nasıl koordinasyon sağlanacağını gösterdiğini kaydeden Türkyılmaz, "Afetler olduğu taktirde tüm ekiplerimizle koordineli bir Ģekilde bu afetlere hazır olmamız gerektiği inancıyla gerçekleģtirdik bu tatbikatı" dedi. AYDIN'DA HAP TATBİKATI Aydın Çine Devlet Hastanesinde baģarılı bir HAP (Hastane Afet Plan) Eğitim ve Tatbikatı gerçekleģtirildi.

17 Aydın Çine Devlet Hastanesinde baģarılı bir HAP (Hastane Afet Plan) Eğitim ve Tatbikatı gerçekleģtirildi. Tatbikata UMKE Operasyon Sorumlusu Ġlker ÇITAK ile birlikte UMKE personelleri, AFAD çalıģanları, Çine Devlet Hastanesi personelleri, yöneticileri ve Aydın Ġli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlik Yöneticilerinden Hüsnü PEHLĠVANOĞLU katıldı. ESKİŞEHİR DE DEPREM TATBİKATI EskiĢehir Devlet Hastanesi nde düzenlenen tatbikatta, meydana gelebilecek muhtemel bir deprem anında sağlık personelinin uygulaması gereken müdahaleler konusunda eğitim verildi. EskiĢehir Devlet Hastanesi bahçesinde yapılan tatbikatta, kentte 8.0 Ģiddetinde bir depremde çok sayıda binanın yıkıldığı, yıkılan ve kurtarılan yaralıların müdahaleleri hakkında eğitim verildi. Tatbikatta Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), enkazdan çıkarttıkları yaralıları hastane hasar gördüğü için bahçeye kurulan çadır hastaneye getirerek müdahale etti. Kurtarılan ve çadır hastaneye getirilen yaralılar, sağlık durumlarının ciddiyetine göre yeģil, sarı ve kırmızı alanda oldukları belirlenerek uygulamaya göre tedavi edildiler.

18 Programla ilgili açıklama yapan EskiĢehir Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Murat Çağlayan, tatbikatta, oluģabilecek bir deprem anında yaralılara daha hızlı ve daha çabuk müdahale edilmenin amaçlandığını ifade etti. Sağlık Bakanlığı na bağlı UMKE timlerinin 12 personelle tatbikata katıldığından bahseden Çağlayan, EskiĢehir de 8,0 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini, çok sayıda binanın yıkılıp hasar gördüğünü varsayıyoruz. UMKE timleri enkaz altından kurtarılan yaralıları, hastanemize ve diğer sağlık kuruluģlarına sevk ediyor. Yaralılara müdahale eden UMKE timleri, 2 yaralıya müdahale etmiģtir. Müdahalelerin ardından taģıma teknikleri ile hastalar tıbbi uç noktalara teslim edilmiģtir. BaĢarılı bir tatbikat oldu. UMKE 12 personelle 2 tim halinde tatbikata katılmıģtır dedi. Tatbikata hastane yöneticileri, sağlık personelleri katılırken, hastane içinde bulunan vatandaģlar, olan biteni meraklı gözlerle izledi. Tatbikat, hastane personeline uygulamalı yangın tüpü kullanım eğitimi ile sona erdi.

19 DENİZLİ'DE BÖLGE TATBİKATI Denizli Ġl Sağlık Afet Plan Tatbikatı; Aydın, Denizli ve Muğla illerinden gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleriyle gerçekleģtirildi. Acil çağrı koduyla Ġllerin reaksiyon ve intikal sürelerini değerlendirmek ve depremde enkaz çalıģmalarını görmek, illerin koordinasyonlarını güçlendirmek amacıyla yapılan Eğitim Tatbikatı gerçekleģtirildi. Acıpayam'daki deprem senaryosu gereği 7 büyüklüğündeki depremin yaģandığı ilçede sağlık, arama kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalanlara ve yaralılara müdahalesi gerçekleģtirildi. Senaryo gereği Aydın ve Muğla'dan gelen 112 ve UMKE ekiplerinin Acıpayam'daki sağlık

20 ekipleriyle birlikte çalıģmaları sağlandı. Ġl Sağlık Müdürü Mahmut Tekin, 1. derece deprem bölgesinde bulunan Denizli'de olası bir deprem anında ve sonrasında tüm sağlık hizmetleri basamaklarının koordinasyonunun sağlanarak, sağlık hizmetlerinin kesintisiz verilebilmesi amacıyla tatbikat düzenlendiğini söyledi. Tatbikatın deprem haberinin Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi'ne (SAKOM) gelmesiyle baģladığını ifade eden Tekin, "Aydın ve Muğla'dan gelen 112 ve UMKE ekipleri de Acıpayam'daki tatbikata iģtirak etti. BaĢarılı bir tatbikat oldu" Ģeklinde bilgi verdi. Adana'da Sudan Yaralı Kurtarma Tatbikatı 17 ilden 161 arama kurtarma personelinin katılımıyla Seyhan Baraj Gölü''nde düzenlenen tatbikat gerçeği aratmadı

21 BaĢbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi BaĢkanlığınca (AFAD) planlanan çalıģma gereği 17 ilden 161 personelin katılımıyla Seyhan Baraj Gölü''nde su altı arama kurtarma tatbikatı yapıldı. AFAD tarafından planlanan, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Emniyet Müdürlüğü ve BüyükĢehir Belediyesi Ġtfaiye ekiplerinin de destek verdiği tatbikatta, senaryo gereği, aģırı yağıģlardan dolayı Seyhan Baraj Gölü''nde su seviyesi aniden yükselirken göle yakın Karslı Mahallesi su altında kaldı. Bazı vatandaģlar evlerinin çatılarında yardım beklerken bazıları da göle açılarak yakınlarını kurtarmaya çalıģtı. Çatıda yardım bekleyenlerle suda kaybolan kiģilere arama kurtarma ekipleri müdahale etti. Evlerinin çatılarında yardım bekleyenler kurtarıldı. Yaralı vatandaģlar botlarla karaya çıkartılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. Boğulan kiģilerin cesetleri de ekipler tarafından birer birer su altından çıkarılarak ceset torbasına konuldu. Tatbikatta 17 ilden 161 arama kurtarma personeli görev aldı. - "Türkiye''yi afetlerin sıfırıncı dakikasına hazırlamak için yola çıktık" AFAD BaĢkanı Fuat Oktay, tatbikat öncesinde yaptığı konuģmada Türkiye''yi olası afetlere hazırlamak için yoğun çalıģma yaptıklarını söyledi. Tatbikatların afetlere hazırlık olduğunu ifade eden Oktay, Ģunları kaydetti: "Biz Türkiye''yi afetlerin sıfırıncı dakikasına hazırlamak için yola çıktık. Yani herhangi bir afet olduğunda, olmadan önce herkesin ne yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Beslenmesinden, barınmasına, nakliyesinden, haberleģmesine kadar herkes üzerine düģen görevi yapmalı." Adana''nın deprem kuģağında olduğunu, barajlarından dolayı da kentte su baskını riski bulunduğunu dile getiren Oktay, arama ve kurtarma tatbikatlarının önemli olduğunu vurguladı. Adana Valisi Mustafa Büyük ise olası afetler öncesi bu tür faaliyetlerin ve kurumlar arası iģbirliğinin önemine değinerek "Bu tür tatbikatlar farklı teģkilatların, aynı olaylarda nasıl iģbirliği yaptıklarını iyi göstermektedir. Bu manada tatbikatın her açıdan faydalı olacağını düģünüyorum. Ġl olarak çeģitli afetlerle karģılaģma ihtimalimiz var. Tedbirler açısından kurumların yaptığı memnun edici çalıģmalar var. Eksikler de mutlaka var, onları da tamamlama gayretindeyiz" dedi. 11. BÖLGE UMKE TEMEL EĞİTİM VE TATBİKATI Kayseri 11.Bölge UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Koordinatörlüğünde düzenlenen UMKE Temel Eğitim Ve Tatbikatı baģarı ile tamamlandı. Eğitime NevĢehir ve Niğde Ġllerinden toplam 19 kiģilik UMKE Gönüllüsü katıldı.

22 NevĢehir de düzenlenen UMKE Temel Eğitim ve Tatbikatında eğitimci olarak, NevĢehir Ġlinden Aygen TAġPINAR. Kayseri Ġlinden Dr. Deniz GÜNEY, Dr. Ersin YEL. Nazif GÜMÜġSOY ve Niğde Ġlinden ġebnem ARSLAN görev alırken, eğitime programına Niğde'den 8, NevĢehir'den 11 kiģilik bir ekip katıldı. UMKE Temel Eğitim Programı, 4 gün teorik ve uygulama, son gün ise tatbikat olmak üzere toplam 5 gün de tamamlanan program sonucunda katılımcılara, UMKE Görev Tanımları ve Mevzuat, Afet ve Olağan DıĢı Durumlar, Türkiye'de Afet Yönetimi, Afetler ve Acil Durumlar, Temel KRBN, Etkili Ekip ÇalıĢması. Afet Psikolojisi, Olay Yeri Yönetimi, Enkaz Güvenliği, ĠletiĢim ve HaberleĢme, Kampçılık ve Çadır Kurulumu, Temel YaĢam Desteği, Damar Yolu Açma, Crush Sendromu, Hasta TaĢıma Teknikleri. Multipl Travmalı Hastaya YaklaĢım, Triaj gibi konularda gerekli eğitim verildi. Ekipler eğitim programı sonrasında düzenlenen tatbikatla bilgilerini pekiģtirdiler.

23 Başarılı Bir Eğitim Tatbikatı NevĢehir Ġtfaiye Ekipleri, UMKE ve 112 Acil Servis ekiplerinin katıldığı tatbikatta, senaryo gereği meydana gelen çoklu bir trafik kazası sonrası yaralılar için ekipler seferber oldu. Trafik kazası sonucu yaralanan kiģilerin kurtarılması amacı ile gerçekleģtirilen tatbikatta, önce Ġtfaiye ekipleri olay yerine gelerek güvenlik tedbirlerini aldı. Kazada alev alan araç söndürüldü. Ġtfaiye ekiplerinin olay yerinde gerekli çalıģmaları yaparak yaralılara ulaģması ardından, olay yerine intikal eden UMKE Ekipleri, burada yaralılara ilk tıbbi müdahaleyi gerçekleģtirdi.

24 Araç içerisinde sıkıģan yaralıların zarar görmemesi için gerekli her türlü tedbiri alındı. Koordineli yapılan çalıģmayla, yaralılar araçlardan çıkarıldı. Telsiz muhaberesini aralıksız kullandığı tatbikatta, komutlar eģliğinde hareket eden UMKE ekipleri, araçta sıkıģan 3 yaralıyı 112 Acil Servis ambulanslarına baģarı ile naklederek, hastaneye sevklerini gerçekleģtirip, baģarılı bir tatbikata imza attılar. Yangın Söndürme Eğitimi Tatbikat sonrası NevĢehir Ġtfaiye Müdürlüğünden Gökhan AÇIK tarafından UMKE ekiplerine Yangına müdahale eğitimi de verildi. Ekipler bu eğitimde yangın tüpünün kullanımı ve Yangın söndürme tekniklerini uygulamalı olarak görme imkânı buldular. Değerlendirme Toplantısı Tatbikatın ardından UMKE Ekiplerin katılımı ile değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuģan NevĢehir Ġl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri ġube Müdürü Dr. Hakan ÖCAL, UMKE Temel Eğitim ve Tatbikatını baģarı ile tamamlayan Ekipleri tebrik ederek, bu tür eğitim ve tatbikatların ekiplerin kendilerini geliģtirmeleri adına devam etmesi gerektiğini vurguladı. ATT PINAR TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ MEKANI CENNET OLSUN 112 Acil çalıģanı Pınar nöbete giderken kazada hayatını kaybetti.

25 Bartın'da kamyonetle çarpıģan otomobildeki üç 112 Acil Servis çalıģanından acil tıp teknisyeni 20 yaģındaki Pınar Çınar Keskin öldü, diğer 2 si yaralandı. 1 hafta önce nikah yaptığı Servet Keskin ile 8 Kasım da dünyaevine girmeye hazırlanan Pınar Çınar Keskin in ölümü, sağlık çalıģanlarını üzüntüye boğdu. Kaza, saat sıralarında Bartın-Karabük Karayolu Göççekıran Köyü mevkiinde meydana geldi. AbdipaĢa Beldesi ndeki 112 Acil Servis biriminde görev yapan Ģoför 46 yaģındaki Remzi Akça, acil tıp teknisyenleri Pınar Çınar Keskin ve 24 yaģındaki Elif Özlem Çınar ı da alarak 03 SG 166 plakalı otomobiliyle Bartın dan AbdipaĢa ya mesaiye gitmek üzere yola çıktı. Otomobil, köprü barajı inģaatında çalıģan ve iddiaya göre kontrolsüz bir Ģekilde yola çıkan 54 yaģındaki Hümmet Aydın ın kullandığı 67 EV 930 plakalı kamyonetle çarpıģtı. 112 ÇALIġANI NÖBETE GĠDERKEN ÖLDÜ - ÖN KOLTUKTA OTURUYORDU 112 çalıģanları Remzi Akça, ön koltukta oturan Pınar Çınar Keskin ve arka koltukta oturan Elif Özlem Çınar yaralandı. Yaralılar, gelen 112 Acil Servis ekipleri tarafından ambulanslarla Bartın Devlet Hastanesi ne kaldırıldı. Pınar Çınar Keskin, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Remzi Akça ve Elif Özlem Çınar ın sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.kazadan yara almadan kurtulan kamyonet sürücüsü Hümmet Aydın ise jandarma tarafından gözaltına alındı. 8 KASIM DA DÜĞÜN YAPACAKLARDI 1 hafta önce Bartın Belediyesi nde nikah kıydığı 24 yaģındaki Servet Keskin ile 8 Kasım da yapacakları düğünle dünyaevine girmeyi planlayan Pınar Çınar Keskin in ölümü sağlık çalıģanlarını üzüntüye boğdu. Hastane önünde toplanan 112 Acil Servis çalıģanları gözyaģlarına boğuldu. Kazayı duyarak hastaneye gelen Bartın Gümrük Müdürlüğü nde görevli Servet Keskin de eģi için gözyaģı döktü. Fenalık geçiren Servet Keskin e acil serviste müdahale edildi. ARKADAġI DA KAZADA ÖLDÜ AbdipaĢa daki 112 Acil Servis noktasında çalıģan acil tıp teknisyeni Hacer ġanlı da 11 Mayıs 2013 te Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ın konvoyundaki ambulansın yoldan çıkıp bir evine bahçesine uçması sonucu yaģamını yitirmiģti. Hacer ġanlı ile Pınar Keskin in aynı dönemde AbdipaĢa da iģe baģladığı öğrenildi. ASHEP Eğitim Becerileri Eğitimi ASHEP (Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Programı) Eğitim Becerileri Eğitimi..

26 ASHEP (Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Programı) Eğitim Becerileri Eğitimi, Genel Müdürlüğümüz Eğitim ve Projeler Dairesi tarafından Antalya ve Mardin Ġllerinde düzenlendi. Acil Sağlık Hizmetleri personeline yönelik ASHEP Eğitim Becerileri Eğitimlerinin inci grupları, Eylül 2014 tarihleri arasında Antalya ve Mardin Ġllerinde gerçekleģtirildi. Antalya Ġlindeki Eğitime Antalya, Burdur, Isparta, Erzincan, Erzurum, Ġstanbul, Ġzmir, Gaziantep, Giresun illerinden toplam 26 personel katıldı. Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü UMKE Kardeş İl Projesi Muğla Ġl Sağlık Müdürlüğü ve Elazığ Ġl Sağlık Müdürlüğü arasında baģlatılan UMKE KardeĢ Ġl Projesi kapsamında Ekim 2014 tarihleri arasında Muğla'da Ġl Sağlık Afet ve Acil Durum Planı (ĠL-SAP) Saha tatbikatı UMKE ekiblerinin yanısıra iki Ġl Sağlık Müdürünün katılımıyla gerçekleģtirilmiģtir. "Çocuklar İçin 112 Farkındalık Günleri" etkinliği Antalya Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Servis BaĢhekimliği ve DöĢemealtı Belediyesi tarafından "Çocuklar Ġçin 112 Farkındalık Günleri" etkinliği düzenlendi.

27 Ġl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, DöĢemealtı Düzlerçamı mesire alanında düzenlenen etkinlikte yaptığı konuģmada, etkinliği ilk defa DöĢemealtı'nda baģlattıklarını ve uygulamayı diğer ilçelerde de yapmayı düģündüklerini söyledi. Antalya'da 112'ye gelen çağrıların yüzde 80'inin gereksiz, yanlıģ ya da suistimal amaçlı olduğunu vurgulayan Hülür, "Antalya'da 112'ye günlük 10 bin kadar çağrı geliyor. Bu 10 bin çağrının 5 bin kadarı karģılanıyor 5 bini sırada bekliyor. Bu sırada bekleyen çağrılar da bir süre sonra düģüyor" dedi. DüĢen çağrılar içerisinde gerçekten 112'ye ihtiyacı olan insanların olabileceğine iģaret eden Hülür, Ģunları kaydetti: "Biz bu amaçla çocuklara daha öğrencilik yıllarından yani ana sınıfından 112'nin doğru kullanımıyla ilgili mesajların verilmesini çok önemsiyoruz. Bu mesajların verilmesi için sadece çocuklara '112 Ģöyle aranır' gibi teorik bilgiyle kalmasını istemiyoruz. Çocukların 112 çalıģanlarını ve ambulanslarını yakinen görerek ve bir istasyon araması yaparak bu bilgilere sahip olmalarını istiyoruz." DöĢemealtı Belediye BaĢkanı Turgay Genç de yaptığı konuģmada, acil müdahalede en önemli noktanın cankurtarma hizmetleri olduğunu, bu hizmetlerle ilgili öğrencilere gereken eğitimin verilmesinin herģeye bedel olduğunu belirtti. KonuĢmaların ardından, "112 ve acil yardım" konulu Ģiir yarıģmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. DöĢemealtı Yeniköy Ġlkokulu ikinci sınıf öğrencileri " " Ģarkısı eģliğinde hazırladıkları gösteriyi sundu ve "112 acil gelsin" adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Etkinliği, DöĢemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir ve Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler BaĢkanı Cenker AteĢ de izledi.

28 Güney Marmara UMKE Eğitimi Balıkesir'de yapıldı Güney Marmara UMKE Temel Eğitimi; Balıkesir ilinde 46 personel ve 33 eğitimcinin katılımıyla yapıldı. Temel eğitimde 7 gün boyunca kursiyerlere genel afet bilgisi modülü, afet ve odd müdahale eğitimi modülü,tıbbi müdahale modülü,psiko sosyal durumlar modülü, tatbikat eğitimi modülü konularında eğitimler verildi. Ayrıca enkazdan yaralı kurtarma,trafik kazası, triaj, oryantring konularında tatbikatlar yapıldı. Güney Marmara illerini kapsayan Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) temel eğitim programı, Balıkesir'de gerçekleģtirildi. Eğitime, Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova'dan 48 UMKE personeli ile 20 eğitmen katıldı.

29 Ġl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir hafta süren eğitime Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova'dan 48 personel ile 20 eğitmen katılırken, eğitimi baģarıyla bitiren 46 katılımcıya sertifika verildi. Balıkesir'de üçüncüsü düzenlenen UMKE temel eğitimi boyunca katılımcılara, afet ve olağan dıģı durumlarda medikal müdahale, afet psikolojisi, temel kampçılık, enkaz içinde yaralı müdahalesi, çoklu trafik kazaları ve yangınlara müdahaleyle ilgili teorik eğitim ardından tatbikatlar yaptırıldı. Öte yandan, eğitiminin ardından Balıkesir'de 86 olan UMKE personeli sayısı 104'e ulaģmıģ oldu.

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE UMKE 10. YILINDA DERNEKLEŞİYOR Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği UMKE-DER kuruluyor. UMKE gönüllüsü dostlar,

Detaylı

: Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN

: Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN AFAM İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ AFET EĞİTİM, UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ Hazırlayanlar : Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN Katkıda Bulunanlar : Sedat GÜNEġ Selcen ÖZCAN Muzaffer Baca

Detaylı

Dört kişiye mezar oldu!

Dört kişiye mezar oldu! SAYFA 01 Seyir halindeyken lastiği patlayan aracın sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybetti, karşı yönden gelen tırın altına girdi Dört kişiye mezar oldu! >> 3 TE Az sayıda öğretim üyesine sunulan Levin

Detaylı

Afet Müdahale ve Yardımlar Yönetimi Bölümü

Afet Müdahale ve Yardımlar Yönetimi Bölümü Günümüzde her alanda yaşanan gelişmeler modern afet yönetim sisteminde de kendini göstermektedir. Yaygın anlayış olarak afetin hemen sonrasında yapılan gıda, battaniye ve çadır gibi temel yardımların afet

Detaylı

KISALTMALAR. AFAD USGS TÜİK THY TÜBİTAK EYY Mw Ms Md STK TSK UMKE TOKİ KOSGEB DASK GZFT

KISALTMALAR. AFAD USGS TÜİK THY TÜBİTAK EYY Mw Ms Md STK TSK UMKE TOKİ KOSGEB DASK GZFT Bu rapor, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. Ankara, 2014 KISALTMALAR AFAD USGS TÜİK THY TÜBİTAK EYY Mw Ms Md STK TSK UMKE TOKİ KOSGEB DASK

Detaylı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı GÜNCeL 3 HAber 2 GÜNdem 4 T. yaşam 5 PoLİTİKA PoLİTİKA 7 6 bölge 8 KÜrTÇe ekonomi 10 9 dünya 11 ramazan 12 bulmaca 13 SPor 14 HAber reklam 15 16 Kaya GATA'ya sevk edildi Nerede Eski Bayramlar (2) diyarbakır

Detaylı

Hükümet canımıza ot tıkıyor

Hükümet canımıza ot tıkıyor SAYFA 01 Ekmek teknesi tabut oldu Kavşaklarda çiçek satarak geçinen Cuman ailesi büyük bir felaket yaşadı. 2 yaşındaki kızı Asmin ile 3 yaşındaki yeğen Baranʼı arabada kısa süreliğine yalnız bırakan baba

Detaylı

Gelin sizden ders bizden

Gelin sizden ders bizden SAYFA 01 SIYAH MAVI KIRMIZI SARI Gelin sizden ders bizden Konak Belediyesi, Türk erkeklerle evlenen yabancı bayanlar için Türkçe dil kursu başlattı. Kurs Sorumlusu Küçüksayraç, Özelikle, Rusya ve Ukrayna

Detaylı

MILAS. Yıl: 11 Sayı: 3249 26 Nisan 2014 Cumartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil)

MILAS. Yıl: 11 Sayı: 3249 26 Nisan 2014 Cumartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Bağımsız Günlük Siyasi Gazete gazete MILAS Yıl: 11 Sayı: 3249 Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) www.gunaydinmilas.com Milas ın gündemini gunaydinmilas.com dan takip edin... farkı hissedin... MANDIRA FİLOZOFU

Detaylı

20 yıllık hayal GERÇEK OLDU

20 yıllık hayal GERÇEK OLDU SAYFA 01 Her gün en az 15 okula çat kapı yapacağım CAZİBE MERKEZİ OLACAK Çanakkale deki hedeflerini gerçekleştirdiğini hatırlatan Müdür Bardakçı, İzmir de de başarılı olacağını söyledi. Bardakçı, İzmir'i,

Detaylı

milletimizin ortak idaresidir. Bu irade üzerine kumpas kurmak isteyenlerin bu... Sayfa5 Babam Nasıl Donarak Öldü Anne

milletimizin ortak idaresidir. Bu irade üzerine kumpas kurmak isteyenlerin bu... Sayfa5 Babam Nasıl Donarak Öldü Anne SAYFA 1 SIYAH MAVI KIRMIZI SARI 19-26 ŞUBAT 2014 Fiyatı : 1,5 TL Aydın dan İddialı Projeler AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı ve Sivas Eski Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın projelerini tanıttı. Toplantıya

Detaylı

HALKEVLERİ SOSYAL HAK İZLEME RAPORU

HALKEVLERİ SOSYAL HAK İZLEME RAPORU HALKEVLERİ SOSYAL HAK İZLEME RAPORU ŞUBAT 2010 HAZIRLAYAN: İSTANBUL HALKEVİ SOSYAL HAK İZLEME BİRİMİ Eğitim: Hatice Allahverdi Sağlık: Erkut Güzel Barınma ve Kent: Başak Koramaz Çalışma yaşamı: Umar Karatepe

Detaylı

Camide dilenci nöbeti

Camide dilenci nöbeti https://twitter.com/akdenizmanset https://www.facebook.com/akdenizmanset07 KAYIP 5 MİLYAR DOLAR OLABİLİR Defnedildiği gece kurşunlandı iddiası www.akdenizmanset.com.tr Ayık, turizm sektöründe 2015 in sonunda

Detaylı

>> 4 te. 1 Aralık 2011 Perşembe. İçişleri Bakanlığı ndan Kocaoğlu na soruşturma!

>> 4 te. 1 Aralık 2011 Perşembe. İçişleri Bakanlığı ndan Kocaoğlu na soruşturma! SAYFA 01 Nefes kesen OPERASYON Topkapı Sarayı önünde dün tam bir can pazarı yaşandı. Suriyeli Samir Selam ismindeki kişi, uzun namlulu silahıyla rastgele ateş etti. İki kişiyi yaralayan Suriyeli Selam,

Detaylı

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre 4 milyon 113 bin 72 nüfusa sahip İzmir'e 2014 yılında 124 bin 439 kişi göç etti. İzmir'e göç edenler arasında ilk sırayı 16 bin

Detaylı

Prof. Dr. Vural KAVUNCU. MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Burada Hayat Var! Eray KAPICIOĞLU. Seksenler in Rukiye si: Özlem TÜRKAD. Çikolata ve Dantel Şehri: BRÜJ

Prof. Dr. Vural KAVUNCU. MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Burada Hayat Var! Eray KAPICIOĞLU. Seksenler in Rukiye si: Özlem TÜRKAD. Çikolata ve Dantel Şehri: BRÜJ AYLIK SAĞLIK VE YAŞAM DERGİSİ / SAYI 12 / ARALIK 2012 Röportaj: Prof. Dr. Vural KAVUNCU Hayatın İçinden: Seksenler in Rukiye si: Özlem TÜRKAD Portre: Dünyagöz Yönetim Kurulu Başkanı: Eray KAPICIOĞLU Kurumlarımız:

Detaylı

MILAS. Muğla 3-2-1 ile. Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Hasan Kökten

MILAS. Muğla 3-2-1 ile. Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Hasan Kökten Bağımsız Günlük Siyasi Gazete gazete MILAS Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Muğla 3-2-1 ile www.gunaydinmilas.com Milas ın gündemini gunaydinmilas.com dan takip

Detaylı

Bakan Bozkır'dan e-rail projesine övgü

Bakan Bozkır'dan e-rail projesine övgü İZMİR PP 114 Bakan Bozkır'dan e-rail projesine övgü Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı, 19 Şubat 2015 günü İzmir de Türkiye nin Yeni AB iletişim Stratejisi konulu sivil

Detaylı

2014 YILI 10 AYLIK KADIN KATLĠAMLARI VE KADINA YÖNELĠK ġġddet RAPORU

2014 YILI 10 AYLIK KADIN KATLĠAMLARI VE KADINA YÖNELĠK ġġddet RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 2014 YILI 10 AYLIK KADIN KATLĠAMLARI VE KADINA YÖNELĠK ġġddet 24 KASIM 2014 1 DEĞERLENDĠRME ĠHD DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESĠ

Detaylı

BÖYLE REZiLLiK görülmüş değil

BÖYLE REZiLLiK görülmüş değil SAYFA 01 Seni unutmuyacağız Cuma günü kaybettiğimiz KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, gözyaşları içinde defnedildi. Denktaşʼın kabrine Türkiyeʼden ve Rum kesiminden toprak döküldü SENİ ÇOK SEVMİŞTİK Tedavi gördüğü

Detaylı

İEF bu yıl kaçmaz! İşsizliğin sebebi yatırım eksikliği. Sağ elin verdiğini. sol el görmeyecek. Efes Antik Kenti. Avukatlıktan köy imamlığına

İEF bu yıl kaçmaz! İşsizliğin sebebi yatırım eksikliği. Sağ elin verdiğini. sol el görmeyecek. Efes Antik Kenti. Avukatlıktan köy imamlığına İEF bu yıl kaçmaz! Tatile giderken kapıya ayakkabı bırakın! www.sondakikagazetesi.com 20 Temmuz 2014 Pazar Karabağlar sakinlerinin içi rahat olsun Efes Antik Kenti Hasan Usta'ya emanet Avukatlıktan köy

Detaylı

İÇİNDEKİLER HABERLER TEKNİK TZOB DİYOR Kİ! ODALARIMIZDAN AYIN KONUSU 6 BAYRAKTAR "DEVAM" DEDİ 40 MODERN SERACILIK

İÇİNDEKİLER HABERLER TEKNİK TZOB DİYOR Kİ! ODALARIMIZDAN AYIN KONUSU 6 BAYRAKTAR DEVAM DEDİ 40 MODERN SERACILIK Türkiye Ziraat Odaları Birliği, çiftçimizin ürettiği her dilim, her salkım ve her danenin geçtiğimiz yıllardan çok daha fazla önemli hale geldiğine dikkati çeken, bu nedenle her türlü israftan kaçınılması

Detaylı

hastaneler için afete (depreme) hazırlıklı olma kılavuzu

hastaneler için afete (depreme) hazırlıklı olma kılavuzu hastaneler için afete (depreme) hazırlıklı olma kılavuzu Hastaneler Ġçin Afete (Depreme) Hazırlıklı Olma Kılavuzu hazırlayanlar: uyarlama koordinatörleri: uyarlama: danıģmanlar: çevirmenler: grafik tasanm:

Detaylı

1 yıldır onay bekliyorlar

1 yıldır onay bekliyorlar ISSN 1307-6124 www.milasmedya.com Yıl: 64 Sayı: 10003 09.10.2013 Çarşamba Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Kurucusu: Turgut Dizdar 1 yıldır onay bekliyorlar Güllük Körfezi Muğla dan ülke ekonomisine yılda 450

Detaylı

www.akdenizmanset.com.tr

www.akdenizmanset.com.tr 1Syf_Layout 1 7/22/15 7:03 PM Page 1 3 te 10 da https://www.facebook.com/akdenizmanset07 https://twitter.com/akdenizmanset www.akdenizmanset.com.tr ÖZELHABER Halil FİDAN Define dolandırıcıları Kişilerin

Detaylı

Gençlik Merkezi'ne ilk kazma vuruldu

Gençlik Merkezi'ne ilk kazma vuruldu Klas ptik'te 0507 0507220 22000 00 55 55 0554 300 60 0554 300 60 60 60 Fiyatı: 60 Kuruş ıl: 14 ayı 3714 Gençlik Merkezi'ne ilk kazma vuruldu Manisa şehidini uğurladı oma Belediyesi'nin tahsis ettiği Turgutalp

Detaylı

ŞAHIN: SEÇMEN BIZE UYARI YAPTI

ŞAHIN: SEÇMEN BIZE UYARI YAPTI 1Syf_Layout 1 7/6/15 7:45 PM Page 1 Ak de niz Man şet https://www.facebook.com/akdenizmanset07 Yüz güldüren ekip çalısıyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Yapım İşleri Müdürlüğü ekiplerinin Necip

Detaylı

Konak yine sevindirdi

Konak yine sevindirdi SAYFA 01 Konak yine sevindirdi Konak Belediyesi ile Ege Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı öğretim görevlileri ve öğrencileri, yaratıcı oyuncaklarla miniklerin gönlünü aldı www.sondakikagazetesi.com

Detaylı

Sultangazi değişimi yaşıyor

Sultangazi değişimi yaşıyor BAŞKAN DAN Sultangazi değişimi yaşıyor Sevgili hemşehrilerim; Dünyanın önde gelen metropollerinden güzel İstanbul un en genç ve en büyük ilçelerinden birisi olan Sultangazi, hızlı bir değişim yaşıyor.

Detaylı

Özgecan ın adı tesise verildi Gereken yapılacak

Özgecan ın adı tesise verildi Gereken yapılacak EFSANE RÖPORTAJLAR Vatandaşta ve medyada 17 Şubat 2015 Salı Fiyatı 25 Kr Fehmi Koru Ölümün teğet geçtiği kadınların öfkesi bu... 3. Sayfada Prof.Dr. Nurullah Çetin Türkçe Bakış 9. Sayfada Hayrettin İvgin

Detaylı