systemair Tünel Havalandırması İş Alanı Tünel Fanları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "systemair Tünel Havalandırması İş Alanı Tünel Fanları"

Transkript

1 Fanlar Klima Santralleri Hava Dağıtım Ürünleri Yangın Güvenliği Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Tünel Fanları Tünel Havalandırması İş Alanı Tünel Fanları systemair

2 2 Systemair Dünyada Systemair Skinnskatteberg, İsveç: Systemair AB nin genel merkezi Skinnskatteberg, İsveç tedir. Skinnskatteberg deki üretim, gelişmiş bilgisayar desteğine sahip modern makinelerle neredeyse tamamen otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca şirketin ölçüm alanındaki en gelişmiş test tesisi de burada yer almaktadır. Windischbuch, Almanya: Avrupa'nın önde gelen tünel fanı ve jet fan üreticilerindendir. Tesiste, fanlar ve modüler klima santralleri üretilmektedir. Hässleholm, İsveç: VEAB, elektrikli kanal ısıtıcıları konusunda Avrupa'nın önde gelen firmalarından biridir. Elektrik ve su bazlı ısıtma ve soğutma bataryaları üretimi yapar. Ukmerge, Litvanya: Isı geri kazanım sistemli küçük klima santralleri üretimi yapar. Maribor, Slovenya: EN sertifikalı, santrifüj duman tahliye fanları konusunda uzman bir tesistir. Hasselager, Danimarka: Modüler klima santrali üretimi yapılmaktadır. Bratislava, Slovakya: Bratislava daki fabrika, hava dağıtım ürünleri ve EN sertifikalı yangın ve duman damperleri üretmektedir.

3 Systemair 3 Kalite: Systemair, ISO 9001, ISO ve ATEX gerekliliklerine göre sertifikalandırılmıştır. Araştırma ve geliştirme laboratuvarlarımız Avrupa nın en modern laboratuvarlarından biridir; ölçümler AMCA ve ISO gibi uluslararası standartlara uygun olarak yapılır. Enerjide tasarruf edin, işletme maliyetlerinizi düşürün! Green Ventilation etiketli ürünlerimiz, yüksek enerji tasarrufu potansiyeline sahiptir. Green Ventilation etiketli tüm ürünler, enerji ekonomisini ve verimliliği bir araya getirir. Kansas City, ABD Bouctouche, Kanada Dal, Eidsvoll, Norveç Hasselager, Danimarka Langenfeld, Almanya Windischbuch, Almanya Madrid, İspanya Skinnskatteberg, İsveç Hässleholm, İsveç Ukmerge, Litvanya Bratislava, Slovakya Maribor, Slovenya Milano, İtalya İstanbul, Türkiye Yeni Delhi, Hindistan Hyderabad, Hindistan Kuala Lumpur, Malezya Kuala Lumpur, Malezya: Asya pazarına yönelik ürünler üretilmektedir. Madrid, İspanya: Klima santralleri üretimi yapılmaktadır. Dal, Eidsvoll, Norveç: Tesiste, Norveç pazarı için klima santralleri üretilmektedir. Yeni Delhi, Hindistan: Yeni Delhi ve Noida daki fabrikalarda menfez ve difüzör üretilmektedir. Bouctouche, Kanada: Klima santrali ile ticari ve mesken uygulamaları için inline fan imal eden ana üretim tesisidir. Kansas City, ABD: ABD pazarı için fan üretimi yapılmaktadır. Milano, İtalya: İtalya daki fabrikada geniş bir su soğutma grubu yelpazesi geliştirmekte ve üretmektedir. İstanbul, Türkiye: Avrupa'nın önde gelen Klima Santrali üreticilerindendir. Tesiste; klima santralleri, fan coil ve ısı geri kazanım üniteleri üretilmektedir.

4 4 Tünel Fanları, Jet Fanlar Systemair M.R.T. Bölümü İklimlendirme sektöründe dünya lideri olan, 45 ülkede faaliyet gösteren ve 4150 çalışanı bulunan Systemair, Matthews&Yates i satın alarak altyapı havalandırma alanına da hızlı bir giriş yaptı. MRT (Metro, Railway, Tunnel) bölümü; metrolar, karayolu, demiryolu ve hidrolik tüneller gibi yer altı uygulamalarına yönelik havalandırma sistemlerini sağlamak ve aktif olarak pazarda faaliyet göstermek amacıyla oluşturuldu. MRT bölümü, yer altı projeleri yapan şirketlerin tek başvuru kaynağı olacaktır. Systemair olarak, tünel inşaatı süresince ve sonrasında müşterilerimize, iç hava kalitesi ve yangın güvenliği sağlayan havalandırma sistemleri sunuyoruz. Müşterilerimize, projelerinin ihtiyaçlarına göre son teknolojileri kullanarak özgün çözümler sunuyoruz. Her projenin havalandırma sisteminin kontrolünü, optimizasyonunu ve sistem kurulumunun denetlenmesini, müşterilerimizle yakın işbirlikleri içerisinde yürütüyoruz. İnşaat halindeki bir tünel için, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere göre sistemin boyutlandırılmasının ardından ihtiyaca en uygun ürünleri sunabiliyoruz. Havalandırma sistemleri için, her projeye uygun sistemi tasarlamak üzere; projecilere, inşaat şirketlerine ve mekanik tesisat müteahhitlerine uzmanlığımızı ve desteğimizi sunuyoruz. Doğru büyüklükteki havalandırma sistemi, yangının ürettiği duman ve ısıyı kontrol altına alıp, hayat kurtarır. Projeyi ilk aşamalarından (inşaat) itibaren bildiğimiz için yangın çıkması durumunda duman kontrolü için en doğru ürünleri sunuyoruz. Personelimiz, çözüm ortağınız olarak, projenin farklı adımlarında sizinle birlikte olacak. Kurulum, çalıştırma ve ürünlerin çalışmasının kontrolü sırasında ve şartnameye göre nihai devreye alma sürecine kadar denetim için hazır bulunacaktır. Araştırma ve geliştirme programlarına yatırım yapan Systemair, Avrupa daki en büyük ve modern test laboratuvarlarından birine sahiptir. Alanında uzman kişilerin sürekli çalışmaları ve yetkinlikleri sayesinde Systemair, kendisini önde gelen bir hava dağıtım ve taşıma firması olarak tanımlayabilir. Biz Systemair de buna Güven diyoruz.

5 Tünel Fanları, Jet Fanlar 5 Tünel Kazı Havalandırması Fanlar Yüksek basınç (5000Pa üzerinde) ve yüksek debi temin etmek için bir veya daha fazla zıt dönüşlü fanın seri bağlanmasıyla oluşturulan, tek veya çok kademeli üretilen aksiyal fanlar. Ayarlanabilir kanat açısı konfigürasyonu ve değişken kanat sertliği, geniş performans aralığı ve özgün debi ile gürültü gerekliliklerine hassas şekilde uyarak azami esneklik sağlar. Aynı zamanda enerji verimliliği sağlayarak fanların yeni teknolojilerde kullanımına izin verir. Tünel inşaatı sırasında; üretimin farklı aşamalarında kullanılan makinelerin ürettiği kirliliği azaltmak, gereken taze havayı sağlamak ve çalışan ekiplere emniyetli bir ortam sağlamak için havalandırmaya ihtiyaç duyulur. Tasarım Systemair in çözümü; yürürlükteki uluslararası yasaları ve İtalya nın DPR , İsviçre nin SIA 196 ve Fransa nın AFTES gibi kurumlarının hesaplamalarına dayanan uygun havalandırma sisteminin tasarlanmasını kapsamaktadır. Toz giderme sistemi Kent ortamında susturuculu kazı havalandırma uygulaması Esnek kanal tesisatlı kazı havalandırma uygulaması TBM lerde (Tünel Açma Makinesi) toz toplama tesisatı

6 Systemair in Temel Özgün Elemanları: Sağlam gövdeler kullanılarak üretilen, sıcak daldırma galvanizli, yüksek dayanım için sıvama flanşlı ve zorlu şartlarda uzun kullanım ömrü için en iyi yapısal sertlikte fanlar. Systemair in çözümleri yalnızca aksiyal fan teknolojisi üzerine odaklanmamakta, aynı zamanda her bir projeye uygun çözümü sunan yardımcı ekipmanlar ve bileşenlerden oluşmaktadır. Systemair, müşterilerine, uygun konfigürasyonlar ve tasarım sonuçlarına göre; montaj kızakları, frekans değiştiriciler, susturucular ve esnek kanallar gibi seçenekleri sunar. Susturucular Sesin yayılması (ses etkisinin giderek önemli hale geldiği kent ortamında faydalı olacak şekilde), fana silindirik susturucular eklenmesi veya özel olarak tasarlanmış dağıtıcı susturucular takılmasıyla büyük oranda azaltılabilir. Bu susturucuların ikisi de sağlamlık ve uzun ömür sağlamak üzere çelik sac kalınlığı olan dayanıklı malzemeden üretilir. Akustik susturucuların hepsi, gerçek durum gereklilikleri için tasarlanmış doğrudan esnek kanalların üzerine veya bağlantı parçalarına monte edilmek için üretilmiştir. Frekans Değiştiriciler Frekans değiştiriciler, elektrik kutularının içine kurulmak üzere veya IP54 koruma sınıfında bağımsız üniteler olarak temin edilir (Hepsi teslimat öncesinde programlanmıştır ve kontrol panelleri standart olarak bulunur). Esnek Kanallar Polyester kaplı PVC kumaştan üretilmiş Easy Joint esnek kanallar, 500 mm ila 3000 mm arasında çaplara sahiptir. Kanallar, 1 metre ile 150 metre arasında uzunluklardaki tabakalardan ve kullanım sırasında maruz kalacağı azami basınç seviyesi nedeniyle 850 g/m 2 ye varan farklı ağırlıklarda üretilmektedir. Yenilikçi bağlantı sistemi, sağlamlığı ve güvenilirliği korurken kolay kuruluma olanak vermektedir. Kanallar, patlamaya karşı dayanıklılık sertifikası olan ürünlerin gerekli olduğu tüneller için antistatik ve kendini söndüren malzemeden üretilir.

7 Systemair DS Toz Toplayıcılar (Deduster) Daha iyi ve daha temiz bir çevre için Systemair havalandırma sistemleri, altyapı projelerinin kazısı sırasında çalışma alanlarına temiz hava sağlayarak performansını kanıtlamıştır. Genellikle, inşaat faaliyetleri sırasında fazla miktarda toz ortaya çıkar. Systemair, havadaki bu toz konsantrasyonunu azaltmak için; hidrolik, demiryolu veya karayolu tünel inşaatlarının yenilenmesinde veya madenler gibi yer altı çalışma alanlarında kullanılabilen DS Toz Toplayıcı serisini özel olarak tasarlamıştır. Esneklik Systemair, kısıtlı kullanılabilir alanlara uygun çözümler sunar. DS toz toplayıcılar, kazı makinesinin ürettiği ve aynı zamanda taşıyıcı banttan kaynaklanan tozu yakalamak üzere TBM lerin üzerine takılabilir. DS toz toplayıcılar, tünel aynasına yakın Kaya Kırıcılar ile birlikte kullanılabilir. Ünite, ilerleyen tünelin içerisinde taşınabilmesi için bir kızağın üzerine takılır. Aralık 0,4 ila 50 m 3 /s. aralığında debiler bulunmaktadır. Yerleşik kontrol paneli, filtre temizliği ve toz toplama dahil tüm işlemleri kumanda eder ve denetler. Atex model seçenekleri bulunur. Modüler yapısı, çeşitli uygulamaları yerine getirmek üzere büyük bir esneklik sağlar. Dönüşü engelleyen, özel bir bağlantısı bulunan kartuş filtreler, kolay bakıma ve kısa sürede değiştirme yapmaya olanak verir. Dikey filtre çözümü, erişim için yanda dar alana ihtiyaç duyar. Performans Onaylanmış kuruluş tarafından belgeli, güvenilir ve yüksek verimlilik. % lık toplam filtre verimliliği mg/m 3 ün üzerinde tozla başa çıkmaya uygun. Toz için IKO DIN 70 e göre (en az %34 kuvars) test edilmiş verimlilik ve kabul edilen sınırın çok altında, buna uygun nihai MAK değeri. Standart olarak tedarik edilen antistatik filtre ortamı.

8 8 Tünel Fanları, Jet Fanlar Karayolu Tünellerinin Havalandırması Yakın gelecekte, yeni karayolu tünelleri aşağıdaki temel nedenlerden dolayı gerekli olacak: Dünya genelinde artan nüfus yoğunluğu Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesi Refahın artmasının sonuçları: - Taşıt sayısındaki artış - Malların karayolu (ağır yük taşıtları - HGV) ile taşınmasındaki artış - Yolculuk süresinin azalması ihtiyacı (malların taşınması/özel yolculuklar) Tünel havalandırma sistemlerinde Avrupa pazar lideri olan Systemair; havalandırma sistemlerinin tasarımı için teknik uzmanlık, en son teknolojiye sahip hava ürünleri ve teslim edilen sistemlerin kurulum ile devreye alma ve işletilmeleri için destek sağlar.

9 Karayolu Tüneli Havalandırma Sisteminin Tasarımı Tasarlanan sistemdeki hava hızları, tünel kullanıcılarının seyahat ettikleri süre içerisinde maruz kalacakları kirletici gazların (Karbon Monoksit, Nitrojen Oksit, ve partiküler maddeler) seyreltilmesini sağlamak ve yeterli taze havayı taşımak için hesaplanmaktadır. Tünellerde yangının etkilerini kontrol altında tutmak da son derece önemlidir. Havalandırma sisteminin, yangın çıkması durumunda dumanın yayılmasını kontrol etmek için yeterli hız ve yön sağlayacak şekilde boyutlandırılması gerekir. Systemair, hava kalitesi ve tünel güvenliği standartlarını belirleyen PIARC - Uluslararası Karayolları Kongresi Daimi Derneği, WTC - Dünya Tünel Kongresi, WHO - Dünya Sağlık Örgütü gibi resmi uluslararası kurumlardan gelen en son talimat ve tavsiyeler ile Ulusal Kılavuz İlkeleri İtalya da ANAS, Fransa da CETU, Almanya da RABT, vs. kullanmaktadır. Jetfan AJ1000TR Jetfan AJ1120TR

10 10 Tünel Fanları, Jet Fanlar Karayolu Tüneli Havalandırma Sistemleri Karayolu tünel havalandırma sistemlerinin seçimi; uzunluk, trafiğin tek veya çift yönlü olması, eğim, enine kesit, pik trafik akışı, yangın büyüklüğü, vs. gibi temel unsurlara bağlıdır. Boylamasına havalandırma Boylamasına havalandırma, momentum değişimi sayesinde tünelde bulunan havanın küçük bir kısmını hızlandırmak suretiyle, tüneldeki genel havanın istenen yönde hareketini sağlayan jet fanlar kullanılarak elde edilir. Aynı sistem, duman yayılmasının kontrol edilmesi için de kullanılır. Normalde, görece kısa olan (3 km den az) tek yönlü tüneller için kullanılmaktadır. Systemair Ürünü 2100N a varan itme güçlerinde ve 400 C ye varan sıcaklıkta 2 saat çalışabilen EN e göre 500 mm ila 1600 mm aralığında Jet Tünel Fanları. Fanın geliştirilmesi, sonlu eleman analizi ve ISO standardına uygun performans testleri ile yapısal olarak doğrulanmıştır. Titreşim güç çeviricileri, destek şasileri, eksenden kayma anahtarları gibi yardımcı ekipmanların tedarik edilme imkanı Kolay kurulum ve kablolama için ekstra boyutta terminal kutusu Kurulum örneği

11 Tünel Fanları, Jet Fanlar 11 Temel Özgün Elemanlar: En iyi yapısal dayanım ve en zorlu koşullarda uzun kullanım ömrü için artırılmış kalınlıktaki gövdeler. Tüm elemanlar, motor harici terminal kutusu bağlantısı, titreşim sensörlerini ve merkezleme anahtarlarını sabitlemeye yatkınlık, kurulum kolaylığını artırmak ve kurulum süresini azaltmak için tasarlanmış destek şasisi olarak doğru şekilde hazırlanmıştır. Melez Havalandırma Melez havalandırma, kirleticileri seyreltmek için tünelin içine belli debilerde taze hava girişi sağlamak üzere hava kanallarını kullanır. Yangın çıkması durumunda, dumanı çıkarmak için, fanların dönüş yönünü değiştirilebilmesi ve tünel kullanıcılarına emniyetli bir ortam sağlaması gerekir. Normalde, yüksek güvenlik gerektiren çift yönlü tünellerde kullanılır.

12 12 Tünel Fanları, Jet Fanlar Karayolu Tüneli Havalandırma Sistemleri Enlemesine Havalandırma Enlemesine havalandırma, tünelin içine belli debilerde taze hava girişi sağlanarak ve tünelden baca gazını çıkartmak için ayrı hava kanalları kullanılarak sağlanır. Sistem, tünel kullanıcılarına en yüksek emniyet ve verimliliği sağlar fakat aynı zamanda içerdiği yüksek inşaat maliyetleri nedeniyle (büyük havalandırma odaları ve kanal tesisatına olanak vermek için büyük kesitler) en pahalı çözümdür. Genelde yüksek trafik yoğunluğu ve yüksek oranda ağır vasıta taşımacılığı olan çift yönlü tünellerde kullanılır. Systemair Ürünü Hem tek yönlü hem de çift yönlü tüneller için %100 çift yönlü, büyük aksiyal fanlar. Serideki ters dönen fanlar kullanılarak 150 m 3 /s. azami hacimsel debi ve 5000 Pa azami basınç. EN e göre 400 C ye kadar sıcaklıkta 2 saat çalışabilen ısı ve duman egzoz sertifikası. AXR2000 Aksiyal fan Motor ve harici yağlama detayları Ekstra boyutta harici terminal kutusu

13 Tünel Fanları, Jet Fanlar 13 Filtreli kolektör detayı İyonlaştırıcı detayı FEM analizi katı modeli Elektrostatik tünel filtre sistemleri Nüfusun yoğun olduğu alanlarda yeni yol altyapılarını planlarken çevre kirliliği dikkate alınması gereken kilit bir unsur haline geliyor. İnsanların taze havaya karşı duyarlılığı ve medyanın konu ile ilgili harekete geçmesi, kamu kurumları ile özel kuruluşların hava kirliliğini, özellikle de PM 10 ve PM 2.5 gibi küçük toz partiküllerini sınırlama konusunda önlem almaya zorladı. Systemair olarak, karayolu tünellerine takılacak yeni bir elektrostatik filtre sistemini sunuyoruz. Tüneldeki büyük aksiyel fanlar, havayı bir iyonlaştırıcı filtreden geçmeye zorlamakta ve bu filtrede toz parçacıkları manyetik olarak itici bir alandan geçmeden önce negatif yüklenmektedir. Böylece yüklenen toz partikülleri, tutuldukları mekanik filtre ortamına itilmektedir. Temizlenen hava da bundan sonra ortama salınmaktadır. Sistemin tamamı kendini temizlemektedir ve insan müdahalesini sınırlamak üzere tam otomatiktir. Tasarım Systemair, PIARC, CETU ve uluslararası standartlara göre tasarım hesaplamalarının yapılmasına destek verebilir.

14 Metro ve Demiryolu Havalandırması Kentlerdeki nüfusun artması, trafik ve çevre kirliliğinde büyük bir artışa yol açıyor. Şehirlerdeki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için yer altı ulaşım sistemleri kullanılmaya başlandı. Metrolar ve yer altı raylı sistemler çok sayıda yolcuyu, hızlı bir şekilde (kısa sürede) taşıyor. Bilindiği gibi, kapalı yer altı ortamları, sıcaklığı açık hava ortamlarından daha fazla tutarlar. Bunun ana nedeni, doğal havalandırma ve hava değişiminin olmamasıdır. Ancak metrolarda, çok sayıda insanın yolculuk etmesi, hareket halindeki trenler, oksijen düzeyinde azalmaya ve sıcaklık artışına yol açar. Kullanıcılara gerekli hava değişimini sağlamak, yer altı tren sistemlerini güvenli ve rahat koşullarda sunmak için mekanik havalandırma gerekir. Havalandırma sistemlerinin ikinci ve daha önemli bir amacı daha vardır; o da yangın sırasında emniyeti sağlamaktır. Farklı nedenlerden dolayı, istasyonlarda veya demiryolu tünellerinin içinde, yolcular için potansiyel olarak ciddi riskler taşıyan bir yangının başlaması muhtemeldir. Yangın, görüşte azalmaya yol açacağından ve solunması halinde ölümcül olacağından mücadele edilecek esas düşman yangının ürettiği dumandır. Mekanik havalandırma, ölümcül sonuçlardan kaçınırken, insanların metro veya raylı sistemlerden kaçışını sağlamak için duman oluşumunu önlemek için tasarlanır. Systemair MRT bölümü, bu gibi mekanik havalandırma sistemlerin gerekliliği ve ihtiyaçları hakkında derinlemesine bilgi elde etmiştir. Systemair in MRT bölümü, havalandırma sisteminin özelliklerinin doğrulanmasından, nihai teste ve devreye almaya kadar projenin tüm aşamalarını müşterileri ile birlikte tamamlar. Tasarım Systemair, gerekli ürünlerin teyit edilmesi, basınç düşmelerinin doğrulanması ve susturucuların boyutlarının doğru belirlenmesi ve hesaplamaların yapılabilmesi için destek sağlar. Yerinde elde edilen deneyim sayesinde Systemair mühendisleri, en uygun tesisat çözümlerini belirlemek için destek veya tavsiye verebilir. Systemair ürünleri, havalandırma sistemlerini optimize etmek için seçilir. Hesaplama sonuçları da, ürün seçimlerini teyit etmektedir. Örneğin, sistem basınç düşmeleri, platforma doğru veya ortama doğru akustik ses seviyeleri için sağlanabilir.

15 Tünel Fanları, Jet Fanlar 15 %100 çift yönlü AXR kw Demiryolu tünelindeki jet fan tesisatı detayları Tek yönlü AXC kw Metro uygulamasına özel hareketli susturucu Fan durdurma damperi Susturucular Sesin yayılımı, özellikle kent ortamında önemlidir. Systemair in sunduğu susturucular, her bir projeye, hem akustik hem de hava açısından azami verimlilik sağlamak üzere optimize edilmiş ve tasarlanmıştır. Susturucular sağlamlık ve uzun ömür sağlamak üzere kayda değer bir çelik sac kalınlığı bulunan dayanıklı malzemeden üretilir. Tüm susturucular, ayrılan alanlara doğrudan monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Kolay temizleme yapılabilmesi için ray sistemleri üzerine bölücü perdeler takılabilir. Kullanılan tüm malzemeler ISO EN standardına göre yangına karşı A1 sınıfındadır. Seçilen malzemelerin nihai kullanıcılardan ve işin denetleyicilerinden onay alması için akustik hesaplamalar temin edilebilir. Çok Kanatlı Damperler Kullanım alanları; havalandırma odası fanlarını tutmak veya demiryolu ve metro tünellerinde by-pass havalandırmasına olanak vermek olan çok kanatlı damperler, genellikle tamamen işlevsel havalandırma sistemlerinin kilit bir unsurudur. Sunulan damperlerin hepsi, metroda ve demiryolu tünelleri içinde yıllarca ifade edilen ve 6 kpa a varan (gereği halinde, özel uygulamalar için 11 kpa ın üzerinde) basınç seviyelerinde garantili çalışma sürelerini temsil etmek için yorulma testlerine tabi tutularak en yüksek güvenilirliği sağlamak üzere üretilirler. Geçen büyük hava debileri nedeniyle by-pass damperlerinin genellikle büyük enine kesit alanları olması istenir. Farklı modüllerin birbirine bağlanmasıyla herhangi bir büyüklük kolaylıkla gerçekleştirilip üretildiğinden, bu bir sorun değildir. Damperler, elektrikli aktivatörlü veya pnömatik ve arıza güvenlik sistemli modüller ile temin edilebilir. Tüm damper parçalarının üretimi için paslanmaz çelik ve gerekirse aktivatörleri yangın senaryolarında oluşabilecek yüksek sıcaklıklardan korumak için ısı kapakları kullanılabilir. Hava kaçırma testleri, kanat sapması ve basınç düşmesi testleri gerektiğinde düzenlenebilir ve BS 476, 20. kısmına uygun damperler temin edilebilir. Teknik Odalar için Havalandırma Systemair hava dağıtım elemanları, alanının pazar lideri olarak, temin ettiği ürünlerin kapsamını teknik odaların havalandırması ve bileşenleri dahil olmak üzere sunmaktadır. Bu yelpaze; transit menfezleri, yangın damperleri, sıralı fanları ve hava çekicileri içerir. Ayrıca metro ve tren havalandırma sistemleri hayata geçirilirken Systemair in tek başvuru noktası olmasına olanak verir. EI 120S Yangın Damperi

16 16 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları Systemair Metro ve Tünel Fanları Temel ölçütler; en yüksek verimlilik, üstün kalite ve mutlak güvenilirliktir. Systemair bu klavuz ilkeri karşılamak ve aksiyel fanların araştırılması ve geliştirilmesi için Avrupa daki en modern laboratuara sahiptir. Azami Pa da m 3 /h varan hacimler için ISO 5801 e uygun bir test odasına ek olarak, fanları azami Pa da m 3 /h kadar bir AMCA test odasında test edebilmekteyiz mm çapa kadar olan aksiyal fanlar, iki giriş borulu test düzeneklerinde test edilebilir. Tüm test ekipmanları, 2013 yılında yeni yapılan araştırma ve geliştirme merkezimizde hava koşullarından bağımsız olarak kullanılabilir. Büyük aksiyal fanlarımız, metro ve tünel havalandırmasında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Sisteme temiz hava verebilir veya dumanla kaplanmış alandan acil durum havalandırması olarak dumanı tahliye edebilirler. Yine 2013 yılında inşa edilen aksiyal fan üretim koridorumuz 760 m 2 alana sahiptir. Montaj, en yüksek kalite standartlarına uyan deneyimli işçiler tarafından yapılır. Montaj tamamlandığında, fanlar, nihai muayene alanında test edilir. Bu muayene, fanların hatasız olmasını ve gereken performans seviyelerini tutturmasını temin eder. Ar-Ge Merkezi Windischbuch

17 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları 17 Aynı şekilde önemli olarak, iş yerinde güvenilir çalışmayı garanti eder. MRT faaliyetlerinde yılların bilgisinden faydalanın. Systemair mühendisleri fan seçimi ve havalandırma sisteminizin optimizasyonunda size destek verir. Gerekirse şirket içinde CFD simülasyonları da yapılabilir. Systemair aşağıdaki konularda özellikle bu pazarın kilit elemanları ile size yardımcı olur: Frekans değiştiricilerinin ön-programlanması Detaylı kurulum prosedürleri Diğer teçhizat bileşenlerine doğrudan bağlantılarına olanak vermek için fan ünitelerinin ve yardımcı ekipmanlarının ön-montajı. Servis Systemair mühendislerinin uzun yıllara dayanan deneyimi ve profesyonelliği, ilk tasarım aşamasından, teçhizatın devreye alınmasına kadarki her proje aşamasında müşterimize destek sağlar.

18 18 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları Systemair Metro ve Tünel Fanları Systemair aşağıdaki standartlara uygun olarak çalışmaktadır: Kalite: ISO 9001: Kalite yönetimi sistemi; TUV Süd tarafından denetlenmektedir. Sertifikaya adresinden ulaşabilirsiniz. IE2 2009/640/EG DIN 24166: Fan temini için teknik şartlar. CE işaretlemesi: CE işaretlemesi, Avrupa Ekonomik Alanı nda zorunlu bir uyumluluk işaretidir. Üretici, CE etiketi alarak, parçanın ilgili Avrupa Direktifi/Direktiflerinin tüm elzem gerekliliklerini karşıladığını beyan eder. Test: ISO 5801: Endüstriyel fanlar, performans testleri DIN 24163: Fanlar, performans testleri AMCA : Fanların aerodinamik performansının test edilmesi için laboratuar yöntemleri EN : Duman ve ısı kontrolü sistemleri - elektrikli duman ve ısı egzozu ISO 13350: Jet fan performans testi EN sertifikaları, adresindedir 98/37/EEC sayılı EC Makineler direktifi IIA Eki uyarınca, havalandırma fanları Aşağıdaki uyumlaştırılmış standartlar kullanılmaktadır: - EN : Makinelerin emniyeti - elektrikli ekipmanlar, genel gereklilikler - EN 292-1: Makinelerin emniyeti - tasarım - EN ISO 12100: EN 294: Makinelerin emniyeti - emniyet mesafeleri - EN ISO 13857: EN : Dönen elektrikli makineler, sınıf ve performans 73/23/EEC sayılı EC Düşük Voltaj Direktifi ve 93/68/ EEC Direktifi uyarınca aşağıdaki uyumlaştırılmış standartlar kullanılmaktadır: - EN : Makinelerin emniyeti - elektrikli ekipmanlar, genel gereklilikler - EN : Dönen elektrikli makineler, koruma sınıfı 89/336/EEC sayılı EMC Direktifi ve 93/68/EEC Direktifi uyarınca aşağıdaki uyumlaştırılmış standartlar kullanılmaktadır: - EN ve 6-2: Elektromanyetik uyumluluk

19 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları 19 Servis Mühendislerinin uzun yıllara dayanan deneyimi ve profesyonelliği, Systemair e müşterileri için yalnızca bir tedarikçi değil, bir ortak olma olanağı veriyor. Systemair in amacı, çözüm tedarikçisi olmaktır ve bu, temin edilen sistemlerin belirlenmesi, kurulumu ve devreye alınmasında etkin bir rol oynamayı içerir. Temin edilen bileşenlerin, tünel kullanıcılarının esenliği ve emniyeti için önemini anlayan Systemair profesyonelleri, en güvenilir ve uygun maliyetli ekipmanların belirlenmesine aktif şekilde katılmak için bilgilerini ve uzmanlıklarını, tasarımcılara ve planlamacılara sunarlar. Doğru tesisat, doğru tasarım kadar hayati önemdedir, bu nedenle Systemair bu konuya özellikle özen gösterir ve tedarik edilen ekipmanların kurulumu aşamasının gözetimi için uzman servisini sunar. Aktif gözetim, her bir bileşen için sağlanan kurulum ve kullanım kılavuzları ile birlikte, kritik tesisat aşamasının mümkün olduğunca sorunsuz geçmesine olanak verir; herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıktığında derhal destek sağlanır. Frekans değiştiricilerin önceden programlanması, yardımcı ekipmanların ve kanal bileşenlerinin belirlenmesindeki detay ve ürünlere duyulan güven, zamandan kazandırır. Etkin bir kurulum aşaması sağlar. Çalıştırma ve devreye alma, sistemlerin sorumluluğunu devretmeden önce tamamlanması gereken bir sonraki kritik aşamadır. Systemair profesyonelleri, önceki adımlarda gösterilen adanmışlıkla, müşterilerine ekipmanları sorunsuz çalıştırılıp işletilmesi için destek vererek, elektrik ve hava verilerini canlı olarak ölçme olanağı sağlar. Satış öncesinin önemli olduğu kadar, satış sonrası servis de Systemair in başarısının kilit bir unsurudur. Uzman mühendislerimiz hizmetinizde Yerinde debi ölçümü Devreye alma sırasında frekans dönüştürücülerin yerinde programlanması

20 20 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları Modeller Tip Rotor çapı -20 ila 55 C arasında sürekli çalışma (K) 250 C/120 dakika AXR (K) x x (B) 300 C/120 dakika 1 ) AXR (B) x x (F) 400 C/120 dakika 2 ) AXR (F) x x AXR-G (K) x x AXR-G (B) x x AXR-G (F) x x AXC (K) x x AXC (B) x x AXC (F) x x AXC-G (B) x x AXC-G (F) x x 1 ) DIN EN e göre F ) DIN EN e göre F400 İstek üzerine DIN EN göre F200

21 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları 21 AXR / AXC Performans Eğrileri * Fan Statik Basıncı Ps [Pa] Fan Statik Basıncı Ps [Pa] AXR pole 600 AXR pole 200 AXR pole 400 AXR pole 100 AXR pole 200 AXR pole Emiş Hacmi V [m³/h] Emiş Hacmi V [m³/h] Fan Statik Basıncı Ps [Pa] Fan Statik Basıncı Ps [Pa] AXR pole 300 AXR pole 400 AXR pole 200 AXR pole 200 AXR pole 100 AXR pole Emiş Hacmi V [m³/h] Emiş Hacmi V [m³/h] * Not: AXC yaklaşık %10 daha yüksek performans

22 22 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları Modeller & Spesifikasyonlar Modeller Kanatlar AXR %100 çift yönlü AXC Tek Yönlü AXR-G Seri bağlı %100 çift yönlü AXC-G Seri bağlı tek yönlü R C %100 çift yönlü; durgun halde ayarlanabilir kanat açısı Tek yönlü; durgun halde ayarlanabilir kanat açısı Malzemeler Rotor Kanatlar Göbek Gövde Deniz suyuna dayanıklı dökme alüminyumdan yapılmıştır Ölçü: DN Deniz suyuna dayanıklı 1600 mm dökme alüminyum Ölçü: DN mm galvaniz çelik 6 mm kalınlığa kadar sıcak daldırma galvanizli çelik ve montaj ayakları (yatay montaj) veya braketler (dikey montaj) Sırasıyla paslanmaz çelik veya boyalı; toz boyalı modeller istek üzerine bulunur. Aksesuarlar Emniyet muhafazası Muflu boru Karşı flanş Esnek bağlantı Damper Titreşim kontrolü Yaylı titreşim izolatörleri Yağlama Diferansiyel basınç ölçme sistemi (vuruntu önleyici) Ana şasi Yuvarlak susturucu istek üzerine difüzörler, geçiş parçaları Frekans değiştirici Montaj Dikey ve yatay montaj olanağı MRT bölümü hakkında daha fazla bilgi için irtibata geçiniz:

23 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları 23 Ölçüler AXC, (K), (B), (F) - yatay montaj Tek yönlü s air direction "S" Form "A" max. hk z x d Tk hf DI DA 11 K L M DI DA Motor size IEC L K M TK z x d s hk hf Azami Fan Ağırlığı [kg] x x x x x x x x x x x x x x

24 24 Aksiyel Taze Hava ve Egzoz Fanları Ölçüler AXR, (K), (B), (F) - yatay montaj %100 çift yönlü. İstek üzerine dikey model olanağı! s max. hk TK zx d hf DI DA K L M 18 (5x) DI DA Motor size IEC L K M TK z x d s hk hf Azami Fan Ağırlığı [kg] istek üzerine x x x x x x

Green Ventilation. Kanalsız Otopark Havalandırma Sistemleri

Green Ventilation. Kanalsız Otopark Havalandırma Sistemleri Fanlar Klima Santralleri Hava Dağıtım Ürünleri Yangın Güvenliği Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Tünel Fanları Green Ventilation Kanalsız Otopark Havalandırma Sistemleri 2 Systemair Dünyada Systemair

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

DUMAN EGZOZ VE BASINÇLANDIRMA SİSTEM ÇÖZÜMLERİ

DUMAN EGZOZ VE BASINÇLANDIRMA SİSTEM ÇÖZÜMLERİ DUMAN EGZOZ VE BASINÇLANDIRMA SİSTEM ÇÖZÜMLERİ Bilirsiniz ki, hayatta her şey teşvik ile olur. Bugün kendi mallarınıza göstereceğiniz rağbet, yerli mallarının günden güne daha nezih ve daha ucuz olmasını

Detaylı

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme emura SOĞUTMA İKLİMLENDİRME ISITMA MERKEZİ SİSTEMLER ÜRÜN KALİTESİNDE LİDER FİRMA Daikin ticari, endüstriyel ve konut uygulamaları için yüksek enerji verimliliğine ve çok geniş bir seçim aralığına sahip,

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ PROJE ORTAKLARI PROJE İŞTİRAKÇİLERİ Sözleşme No: İSTKA/2012/DFD/142 2 Ekip Tülay TAŞÇI Bütçe ve Planlama Daire Başkanı Ramazan BURÇAKBAŞ - Proje Sorumlusu Zeynep Deniz

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri İÇİNDEKİLER 1 Hakkımızda 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri 5 Panel İçi (Fire Trace) Söndürme Sistemleri 6 NOVEC 1230 Söndürme

Detaylı

Village Marine Su Yapıcıları ve Ters Ozmoz Su Arıtma Sistemleri

Village Marine Su Yapıcıları ve Ters Ozmoz Su Arıtma Sistemleri Village Marine Su Yapıcıları ve Ters Ozmoz Su Arıtma Sistemleri Parker Hannifin Corporation ENGINEERING YOUR SUCCESS. En Zengin 300 şirket arasında yer alan ve 48 ülkede müşterileri bulunan Parker Hannifin

Detaylı

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III İÇİNDEKİLER I. OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU... III A. Kuruluş... III B. Platformun Vizyonu ve Misyonu...

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş. GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ STAJ RAPORU ASELSAN ELEKTRİK SANAYİ A.Ş. ANKARA-2001 1 ASELSAN A.Ş. (ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ) Kuruluş tarihi : 1975

Detaylı

KTS Kablo Taşıma Sistemleri. Genişletilmiş planlama bölümü ve uygulama kurallarına uygun montaj için seçme yardımları

KTS Kablo Taşıma Sistemleri. Genişletilmiş planlama bölümü ve uygulama kurallarına uygun montaj için seçme yardımları KTS Kablo Taşıma Sistemleri Genişletilmiş planlama bölümü ve uygulama kurallarına uygun montaj için seçme yardımları KTS Kablo Taşıma Sistemleri 2008 OBO. Profesyonellerin tercihi. OBO, profesyonellerin

Detaylı

SERVIS NASIL OLACAK? Yarının servis dünyası ile ilgili perspektifl eri, diğerlerinin yanı sıra, sayfa 2, 3, 6, 7 ve 10 da bulabilirsiniz.

SERVIS NASIL OLACAK? Yarının servis dünyası ile ilgili perspektifl eri, diğerlerinin yanı sıra, sayfa 2, 3, 6, 7 ve 10 da bulabilirsiniz. A F T E R M A R K E T TİCARET, ATÖLYE VE MOTOR ONARIMI DERGİSİ www.mahle-aftermarket.com MAHLE Aftermarket news in bu sayısı da çözümlerle dolu. Gelecekte karşılaşılabilecek sorunlara ve araç servislerinin

Detaylı

Air Conditioning Systems

Air Conditioning Systems 1 Air Conditioning Systems İÇİNDEKİLER Çatı ve Kanal Tipi Aspiratörler AACF Yatay Atışlı Aksiyel Çatı Fanları ARF Yatay Atışlı Radyal Çatı Fanları ARF-V Dikey Atışlı Radyal Çatı Fanları ADKF Dikdörtgen

Detaylı

Otoyollar, tüneller ve suyolları için akıllı çözümler

Otoyollar, tüneller ve suyolları için akıllı çözümler www.siemens.com.tr/its Siemens San. ve Tic. A.Ş. Altyapı ve Şehirler Sektörü Ulaşım ve Lojistik Bölümü Şehiriçi ve Şehirlerarası Ulaşım Yakacık Cad. No: 111 34870 Kartal, İstanbul Tel : 444 0 747 e-posta:

Detaylı

YENİ FORD TRANSIT KAMYONET

YENİ FORD TRANSIT KAMYONET YENİ FORD TRANSIT KAMYONET 2 Omuzlarınızdaki Yükü Hafifletin Yeni Ford Transit Kamyonet, yüksek taşıma kapasitesini güvenilir performans ve düşük yakıt tüketimi ile birleştirerek, tüm ağır işlerin altından

Detaylı

www.senkronguvenlik.com.tr

www.senkronguvenlik.com.tr www.senkronguvenlik.com.tr Kusursuz hizmet eşsiz çözümler! Sizlere en iyi çözüm ve hizmetleri sunmak için uluslararası çözüm ortaklarımızla gücümüze güç katıyoruz. Daha fazla seçenek ve yeni teknoloji

Detaylı

Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler

Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRANSFORMATÖRLER 2011 2011 KATALOĞU Zucchini, 15 yılı aşkın süredir kuru tip trafolar tasarlamakta ve üretmektedir. Genel merkez - Brescia

Detaylı

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

Dökme reçineli Bobinli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri. Güvenilirlik sizin elinizde

Dökme reçineli Bobinli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri. Güvenilirlik sizin elinizde Dökme reçineli Bobinli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri Güvenilirlik sizin elinizde Misyonumuz ABB, kamu hizmeti ve sanayi müşterilerine, çevre etkisini azaltırken performansın artmasını sağlayan, güç

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

Sürdürülebilir Şehirler. Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme

Sürdürülebilir Şehirler. Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme Sürdürülebilir Şehirler Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme İçindekiler» Şehirler, gelecek için büyümenin itici güçleridir, ama aynı zamanda CO 2 emisyonlarında en büyük paya sahiptirler. Dünya

Detaylı

advance Türkiye nin en büyük vinç projesi Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol

advance Türkiye nin en büyük vinç projesi Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol Temmuz 2/2007 advance s Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol Hareket Kontrol Sistemleri Türkiye deki ilk 18 servo

Detaylı

Klima Santralleri İșletmeye Alma

Klima Santralleri İșletmeye Alma Klima Santralleri İșletmeye Alma Bakım, Montaj ve Kullanım Kılavuzu Klima Santralinin Verimli Hali İÇİNDEKİLER Giriş 2 17 8 Bakım ve temizlik Garanti 2 18 8.1 Hava filtreleri 1 Ürün tanıtımı 3 18 8.1.1

Detaylı

Viega bağlantı sistemleri. Daima doğru bağlantı.

Viega bağlantı sistemleri. Daima doğru bağlantı. Viega bağlantı sistemleri Daima doğru bağlantı. 2 Viega. Çok daha iyi bir fikir! Bazı şeyler vardır ki, hiç geçmişte kalmazlar. Aradan 110 yıl geçse bile. Viega da inovasyon ve girişimcilik ruhu gecmiştekinden

Detaylı

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor.

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İŞNET GROUP Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İçindekiler Hakkımızda 1 Hakkımızda 2 Çözüm Ortaklarımız 3 Kalite Anlayışımız ve Çevre Politikamız

Detaylı

Kalite gelince, keyif alınır. İlly caffè: mükemmel espresso. Profinet: sizinle birlikte gelişti. 100.000 beygir gücü kontrol altında

Kalite gelince, keyif alınır. İlly caffè: mükemmel espresso. Profinet: sizinle birlikte gelişti. 100.000 beygir gücü kontrol altında Omron magazin - 2008 Kalite gelince, keyif alınır İlly caffè: mükemmel espresso Kaliteli, hava geçirmez kahve kutuları aromayı üç yıl daha uzun koruyor İlly nin bunu nasıl yaptığını sayfa 8 de öğrenin

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Ya daha iyisi olun ya da iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

GRUP SUNUMU. Güç ve Enerji Performansı çözümleri

GRUP SUNUMU. Güç ve Enerji Performansı çözümleri GRUP SUNUMU Güç ve Enerji Performansı çözümleri 2014 2015 Uzman çözümleriyle eksiksiz bir teklif GS Anahtarlama Aşırı gerilime karşı koruma Güç ve elektrik enerjisi denetimi Şebeke kalite analizi Reaktif

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı