AŞK I ÜVEYSÎ Muharrem Karabay

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AŞK I ÜVEYSÎ Muharrem Karabay"

Transkript

1 AŞK I ÜVEYSÎ Muharrem Karabay

2 Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın tamamı ya da bir kısmı 5846 sayılı yasanın hükümlerine göre, kitabın yazarının izni olmaksızın elektronik, mekânik, fotokopi ya da herhangi bir kayıt sistemi ile çoğaltılamaz, yayınlanamaz, depolanamaz. Yazarı Kapak & İç Düzen Baskı - Cilt Muharrem Karabay Ufuk Altıner Ufuk Matbaa Tel.: Sertifika No: Baskı Ağustos 2015 ISBN ????-??-? İsteme Adresi Esatpaşa Mah. Şükrüpaşa Sk. No: 18/6 Ataşehir - İstanbul Tel.: Tel.: e-posta:

3 İÇİNDEKİLER Önsöz...5 Tasavvuf İçinde Marifet ve Marifet Nedir?...9 Marifette Abdest, Namaz, Oruç, Hac ve Zekât...24 Marifet Penceresinden Hadislere Bakış...29 Marifette Şeyh...31 Zikir Nasıl Yapılır?...33 Zikirde Yaşayacakların...42 Salih - Gerçek Rüyalar Başlar...51 Nefsin Sembolü...54 Rahmani Kokuların Duyulması...56 Sıddıklık Mührü...57 Gece Zikri...59 Kalp Zikri...62 Bir Gün Rabbimizin Sana Seslenişi...75 Tecelliler...76 Marifet Penceresinden Yunus Emre...76 Marifet Penceresinden Sure-i Tin in Açılımı...82 Muharrem Üveysin Yaşadıkları...93 Üveyslerin Zikirde Yaşadıkları...163

4

5 MARİFETULLAH

6

7 ÖNSÖZ Biliyorum deme bilmeden, yaşadım deme yaşamadan. Altın, altın olduğunu bilmezmiş, ayara vurulmadan. (O Âlemden) Allah ın, Resulü nün Selâm ve Bereketi Üzerinize Olsun Ey Hane Halkı. 1) İbrahim (Aleyhisselâm) Peygambere melekler geldiğinde; Allah ın selâm ve bereketi üstünüze olsun Ey Hane Halkı! denilmişti. 2) Hud suresi 73. ayet: Elçi melekler dediler ki: Allah ın işinden dolayı hayrete mi düşüyorsunuz? Ey Ev Halkı! Allah ın rahmeti ve bereketi üzerinizdedir. Şüphesiz O, övülmeye layıktır. Şanı yücedir, iyiliği boldur. Allah ın ve Resulü nün selâm ve bereketi üstünüze olsun Ey Hane Halkı! kutsi kelâmı biz Üveyslere verildi. Bu zikri yapanların üzerinde Allah ve Resulü nün selâm ve bereketi var. Bu yüzden ileride okuyup öğreneceğiniz zikrimizle hayal bile edemeyeceğiniz manevi güzellikleri bizler yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Hane halkı hitabına katılmak isteyenler bilmelidir ki; bu sayfadan itibaren okuyacaklarınız tamamen yaşandığı için yazıya alındı. Bu kitap, olasılıklar üzerine kurularak yazılmadı. Tamamen yaşadıklarımıza dayalıdır. Bu kitabı yazmaktaki amacımıza ve tamamıyla şahsımın ve bu zikri yapan kardeşlerimin marifette yaşadıklarını yayınlayarak dünyada bir ilki gerçekleştirmek isteyişimizin sebebine gelince; 1- Başka kardeşlerimiz de biz Üveyslerin yaşadıklarını yaşasınlar ve neler yaşayacaklarını önceden bilsinler,

8 8 AŞK I ÜVEYSÎ 2- Bu güne kadar hiçbir tarikat ve cemaat ehline verilmeyen Allah ve Resulü nün selâm ve bereketinden istifade etsinler, 3- Hem bu dünya hayatında, hem ahiret hayatında Allah ve Resulü ne sevgili olsunlar istedik. Gayret bizden yardım Allah tan. Peygamberler dışında bu kutsi selâmın verilişi ile ve sadece şahsımın değil, Üveys kardeşlerimin de yaşadıklarının yayımlanması ile ilgili de bir ilk olan bu kitabı tamamıyla okuduğunuzda hayretlerde kalacaksınız. Bizler iddia ve zandan uzağız, bu verilenler Rabbimizin lütfudur. Bizlerde bir şey yok, lütfeden Allah ımızın şanı çok yüce! Sizler okurken, bizler de yaşatılırken hayrette kaldık. Kitap içinde bir konunun bir başka yerde de yer alışı, o konunun ne kadar önemli olduğuna işaret etmek ve bu konu üzerinde sizlerin düşünmesine fırsat vermek içindir. Şahsımın kim olduğu merak edilirse Allah a kul, Peygamber Efendimize (s.a.v) ümmet olmaya çalışan biriyim. Başka söze ne hacet Hoş geldiniz Marifet Dünyasına.

9 TASAVVUF İÇİNDE MARİFET VE MARİFET NEDİR? Bismillahirrahmanirrahim. Tasavvuf; Şeriat ve Tarikatı temel ve zemin alıp Marifet ve Hakikati üstüne bina kurmak, diğer bir deyişle Şeriatı, Tarikatı, Marifeti ve Hakikati bir araya toplamaktır. Tasavvuf, Allah ı bilme sanatıdır. İslam ın özüdür. İslam şeriatının batınıdır.(gizlisidir) Tam ve olgun Müslüman olmanın yoludur. Bu anlamda yaşanan bir Hal dir. Edebiyat ve söz yani Kal değildir. Tasavvuf hallerini anlatmaktan maksat bu yolun yolcusunu, Allah a ve Resulü ne yaklaştırmaktır. Tasavvuf masal diye okunan için masaldır. Tasavvufu yaşayanlar içinse eşi bulunmaz bir hazinedir. Tasavvufa inanmayanların, Marifeti yaşamayanların halini şöyle anlatabiliriz: Hazreti Musa (Aleyhisselâm) ile Firavun ve Mısır halkı, aynı anda Nil Nehrine baktıklarında; Nil Nehri kıptiye kan ve irin Musa Aleyhisselâma ise saf, berrak su olarak göründü. Hadi, çöz bakalım. Müslümanlık üç basamaktır: Birinci basamak İslam, ikincisi İman, üçüncüsü ise İhsandır. İhsan; Allah ı görür gibi ibadet etmektir. İşte Tasavvufun amacı, Mümini Allah ı görür gibi ibadet yapan bir insan haline getirmektir. İhsanın sonucunda İhlas gerçekleşir. Öyle bir İhlas ki sürekli ve asla kaybolmayacak olan İhlas. Yani kendiliğinden gelen ve gitmeyen bir mutlak Samimiyet Hali oluşur. Bu yolda ilerleyen Müslüman, taklidi imandan gerçek imana ulaşır. Daha önce öğrendiği bilgilere (Şeriat), öğrendiği bilgilerle ibadet etmesi (Tarikat), halinden keşif ve müşahede (görme) ile kuvvetlenmiş imana yükselir. Yani Marifete geçer.

10 10 AŞK I ÜVEYSÎ Tasavvuf yani Allah a ulaşma yolculuğundan maksat İhlas Makamına varmaktır. İhlas ise Şeriatın, yani ibadet etmeye yarayan bilgilerin 3 kısmı; ilim, amel ve ihlastır. Bunlardan biri olan İhlas; şeriatı dosdoğru samimiyetle öğrenme ve öğrendiklerini samimi olarak yapmaktır. Tasavvuf, Allah a giden yolda yolcuyu Allah ına ulaştırma yoludur. Tasavvufun yolunun ana kaynağı Kur an-ı Kerim ve Hadis-i şeriflerdir. Tasavvufun kelime yani Kal halini bu kadar açıkladıktan sonra Tasavvuf Evine girelim. Hamd Âlemlerin Rabbi olan biricik Allah ımıza; salat ve selâm ise Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed e (s.a.v) ve akrabalarına, ashabına ve Peygamberimizin gösterdiği yol üstünde yürüyen Evliyalarına olsun. Ta ezelden kıyamete kadar ve daim olsun. Âmin. Tasavvuf yolunun ilk adımı Sevgi dir. Allah a ulaşma yolunu, bu yolun büyüklerini ve yolcularını sevmektir. Başta Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed i (s.a.v); O nun eş, çocuk ve soyunu, ashabını (arkadaşlarını), Halifelerini ayırım yapmadan samimi olarak sevmekle başlar. Daha sonraları bizi, dinimiz İslam ı sevdirenleri, dinimizi samimi olarak yaşayanları, evliyaları, arifleri, şehitleri sevmekle devam eder ve bu sevgi kıyamete kadar sürüp gider. Bütün sevgililer Bir olan, eşi ve benzeri olmayan, sevilmeye en çok layık olan Allah ımızı sevmemizi sağlarlar. Bugüne kadar bizleri hep yarın ki büyük hesap gününün korkunçluğundan, Sırat köprüsünün kıldan ince kılıçtan keskinliğinden bahsederek büyüttüler. Hiç Rabbimizin Rahim ve Er Rahim (Merhametli ve Merhametlilerin En Merhametlisi), Tevvab (Tövbeleri kabul eden), Afüv (Affeden), Zülcelâl-i vel İkrâm (En büyük ikram sahibi) ve daha nice güzel isimlerin sahibi olduğunu söylemediler. Bu güzel isimleri sebebiyle hem bu ölümlü dünyada hem de ahiret gününde kullarına yardım edeceğini, Allah ve Resulü nü sevmeyi öğretmediler. Sevgisiz ve korku dolu bir yarın sundular.

11 MARİFETULLAH 11 Rabbimizin kâfirlere uygulayacağını, Müslümanlara layık gördüler. Bu yüzden sevmeyi değil korkmayı öğrendik. Yüce dinimizin Allah a ulaşma yolunda biz kulları hep tek kanatla bıraktılar. İkinci bir kanadımız olduğunu ve bunun da adının Sevgi olduğunu öğretmediler. Rabbime sığınarak derim ki; Bakalım biliyorlar mıydı? Biz kulları tek ayakla koşmaya, tek kanatlı kuşlar gibi uçmaya saldılar. Tek ayakla koşulmaz, tek kanatla uçulmaz. Bunu bilemediler. Marifette yol almaya başladığımda Rabbimi, Resulümü ve dinimi tanıdım. Tanıdıkça sevdim ve sevdikçe daha çok bilmeye başladım. İşte o zaman ruhum ve dolayısıyla aklım ve bedenim isyandan, korkudan uzaklaştı ve huzur buldu. Diledik ki bu satırları okuyan kardeşlerim de korku denizinden kurtulup ümit ve bağışlanma denizinde huzur bulsunlar. Sevgi dolu iki dünya yaşasınlar. Bakın Rabbimiz bir Ayetinde ne buyuruyor: Onlar korkmayacaklar ve mahzun da olmayacaklar. Rabbimiz sevdiği (doğru yolda olan) bir kuluna niye zulüm etsin? Peygamberimiz ne buyuruyor: Kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Sevdirin korkutmayın. Ne geldi ise başımıza cehaletten doğan sevgisizlikten geldi. İslam ın ana temeli sevgidir. Sevgisiz ibadet olmaz. Bu sevgiyi yakalayan Ahmet Yesevi, Mevlana, Yunus Emre ve daha nicelerinin hala gönüllerde yaşadığını düşünmez misin hiç? Peki, bir de bu günlere bir bakalım. Bizler toplum olarak niye sevgisizlik denizinde çırpınıp durmaktayız? Neler kaybettik ve hala kaybetmekteyiz. Ne zaman Resulullah ın ahlakı ile ahlaklanmaya başlayacağız? Yunus Emre ne diyor: Elif okuduk ötürü Pazar eyledik götürü Yaradılanı severiz, Yaradan dan ötürü. Seviyorum demekle sevdiğini sevmiş olamazsın. Sevdiğini göstermek, ispat etmek zorundasın. Yani bu konuda amelin(çalışman) olmalı.

12 12 AŞK I ÜVEYSÎ Rabbimiz Kehf Suresi -28. Ayette: Rablarına sabah akşam dua eden ve O na kavuşmak isteyenlerle birlikte Ey inananlar, Allah ı çok zikredin. Al-i İmran Suresi Ayette: Onlar ayakta, oturarak ve yanlarına yattıklarında Allah ı zikrederler. Rad Suresi- 28. Ayette ise: Bilin ki, kalpler Allah ı zikir ile yumuşar. buyuruyor. Tasavvufun hayatta uygulanmasında ana unsur zikirdir. Zikir, Allah ı anma demektir. Zikir olmadan Allah a giden yolda yaya yürümüş olursun ve bir gün mutlaka gücün, kuvvetin tükenir ve yolda kalırsın. Akıl ile incelemekle ve çok düşünmekle kalp yumuşamaya kavuşmaz. (İmam Rabbani Mektubat 1. Cilt- 92. Mektup) İnsan büyük bir şeydir. İçinde her şey yazılıdır. Fakat karanlıklar ve perdeler bırakmaz ki; insan içindeki (verilen) ilmi okuyabilsin. Şimdi bak, karanlıklar ve perdeler kalksa insan neler neler öğrenmez ve bilmez ve kendiliğinden ne türlü bilgiler ortaya çıkarmaz. (FîhiMâFîh Hazret Mevlana) Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), Mekke ye girerken ashabına Küçük cihattan büyük cihada gidiyoruz. deyince daha kılıçlarındaki kanları kurumayan savaşçılar çok şaşırmışlar. Yüce Peygamberimiz (s.a.v) büyük savaşın nefsimizle olduğunu açıklamışlar. Dünyada hiç bir savaş bir ömür boyu sürmez. Bir gün mutlaka biter. Ama nefsimizle olan savaş bizler yaşadığımız sürece sürecektir. İşte nefis ile savaşa bu yüzden büyük cihat (savaş) denmiştir. Ve yaratılan her insan bu dünyaya bir bakıma nefsiyle savaşmaya gelmiştir. Yüce Kitabımız Kur anı Kerim de toplam 250 ayette zikirden bahsetmektedir. Diğer bir deyişle her ayetin biri zikirden bahsetmektedir. Zikrin bu kadar önemli olmasının sebebi; nefsi yenmede en etkili mücadele silahı olmasındadır. Nefis ayrıca içimizdeki bir mahlûkattır, yani yaratılmıştır. Bizi, her an ve her yerde Allah ımızın emirlerini yapmamaya, günah olanları da yapmaya, kötülükleri güzel göstermeye ve kötülüklerden zevk almaya çağırır. Diğer taraftan Yüce ve bir olan, eşi benzeri olmayan Al-

13 MARİFETULLAH 13 lah ımız; Kur an ve Resulü ile bizleri nefsimizi yenmeye çağırmaktadır. Kararını ver; seni cehenneme götürecek nefsine mi uyacaksın yoksa Rabbine mi uyacaksın? Bir düşün! Ömrün bu güne kadar ne zorluklar ve günahlarla geldi, geçiyor. Daha ne kadar nefsinin sana efendi olmasına izin vereceksin? Sen nefsine efendi (emreden) olsana. Bu yazılanlar sana yetmedi mi? Nefis, beyne hâkim olmak suretiyle insana hâkim olmak ve aşağılık tabiatının gerektirdiklerini yaptırmak ister. Kul, nefsine uyunca da insanlık vasıflarını kaybederek hayvandan daha aşağı hale gelir. Bunun sonucunda da yarın ahirette cehennemin de aşağılarına yuvarlanır. Nefse uydukça kalp sertleşir, katılaşır ve mühürlenir. Böyle olmaktan Allah a sığınırız. Dedik ya nefsi ancak zikir (devamlı ve her gün yapılan zikir) kurtarır. Taştan daha sert, acımasız ve mühürlü olan kalpte, her gün yapılan zikirle (ayette belirtildiği gibi) sertlik gider ve yerine yumuşama gelir. Bunun sonunda yumuşama ve merhametli olma başlar. Sonunda nefis pişmanlık duymaya başlar. Daha sonrasında sırasıyla; kötülükten uzaklaşır, durulur ve insanda yükselme başlar. Kulda manen yükselme ve bunun neticesinde de kader ve kazaya karşı razı olma başlar. Nefis razı olmaya başladıktan sonra son oluşumda ise saf hale gelir. İşte arzulanan ve bizden istenen nefis budur. Tasavvuftan sonra biraz Marifeti açalım. Marifet Nedir? Marifet Allah ve Resulünü hiçbir karşılık beklemeden aşk ile sevmektir. Marifet Allah a giden yolu Rabbin bildirmesi, Allah tan ilim alabilmektir. Marifet aldığın ilmi anlayabilmek, idrak edebilmek ve hayatına sokabilmektir. Marifet aldığın ilmi hayatına soktuğunda bir başka kardeşin seni görünce Ne güzel kul, inşallah bende böyle olurum dedirtip başkalarına örnek olabilmektir. Marifet Allah ın ilim denizinde yüzebilmek, Allah ın ahlakıyla ahlaklanabilmektir. Cennetin sevinci veya cehennemin korkusuyla değil Yaratanı karşılıksız sevmedir. Doğru yolu bulduktan sonra kardeşlerini hiçbir çıkar bekleme-

14 14 AŞK I ÜVEYSÎ den davet edebilmektir. Kardeşlerine yardımcı olup öğretmenlik yapabilmek, Sabikün olabilmektir. Nedir Sabikün olmak? Önde giden olmaktır. Muhyiddin İbn-i Arabi nin deyişiyle Sabikün; ardımdan kimler geliyor diyebilendir. Marifet Kuran ve Sünnete hem zahiri hem bâtıni halde sarılabilmektir. Marifet Allah a kul, Peygamber Efendimize (s.a.v) ümmet olma yolunda en önde olmak için gayret göstermektir. Marifetin sonunda hayvani nefis insani nefse dönüşür. Eğer Hakikat Makamı da geçilirse insani nefis ruhani nefse dönüşür. İşte melekleri dahi imrendiren nefis bu nefistir. Tasavvuf ve içindeki Marifet makamı zikirle bize nefsimizin hangi hayvan görümünde olduğunu birebir mutlaka göstererek hangi hayvan nefisle mücadele etmen gerektiğini ilk elden gösterir. Bu yüzden Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.): Nefsini bilen, Rabbini bildi. demektedir. Yani hangi hayvan nefisle mücadele etmen gerektiğini birinci elden bileceksin. O hayvan kılığında gördüğün senin nefsindir ve nefsin o hayvanın özelliklerini taşımaktadır. Artık düşmanını, ne ile ve nasıl mücadele etmen gerektiğini bildiğine göre savaşı kazanmaya bak. Bu dediklerim hemen olacak şeyler değil. Nefis ölmez ama yenilir. Senin bir an olsun dinin emirlerinden uzak olduğunu bildiği anda hemen seni günah işlemeye yönlendirir. Ama her gün zikredene mutlaka ama mutlaka mağlup olur. Her insan, yaradılışının müsaade ettiği ölçüde nefsini kötülükten alıkoyarak yüceltebilir. Manevi kuvvetini güçlendirerek yüksek manevi makamlara erebilir. Tasavvuf yolunda nefsin öldürülmesi değil terbiye edilmesi esastır. Tasavvuf, insanı ilim sahibi yapar. Rabbimiz Kuran da; Rabbim, ilmimi arttır. diye dua etmemiz gerektiğini bildirmektedir. Bu şekilde her gün dua eden müminin mutlaka ilmi artar. Allah ını tanıma ve bilmede ilim sahibi olur. Bu da onun daha iyi bir kul olmasını sağlar. Yunus Emre de bir şiirinde bakın ne diyor: İlim, ilim bilmektir İlim, kendini bilmektir

15 MARİFETULLAH 15 Burada bahsedilen ilim; Allah ımızı bilme ilmidir. O nun emir ve yasaklarını bilmedir. Bu ilme ulaşmak da ancak zikirle olur. Yoksa herkesin bildiği Şeriat ilmi ile olmaz. Herkesin bildiği ilmin dış yüzüdür. Zikir, iç(gizli) yüzünü bildirir. Marifetin başı, sonu zikirdir. Yüce Mevla mızın yarattıkları üstündeki hâkimiyeti, bir oluşu, gücünün her şeye yettiği, her türlü ismin üstünde olduğu, eşi ve benzerinin olmadığı gibi daha neler neler öğrenir ve öğrenirken yaşarsın. Kısaca deriz ki Şeriatın dış ilmiyle bilirsin, iç ilmiyle yaşarsın. Bu, ömründe hiç deniz görmemiş birine denizi anlatmaya ve yüzmesini istemeye benzer. Deriz ki; gel zikir denizine gir ve yüz. İşte ancak o zaman denizi anlar ve yüzmeden zevk alırsın. Nefsini öğrendikten sonra onunla mücadeleye zikirle devam ettikçe bu sefer nefis yumuşamaya başlar ve teslim olur. Savaşı bırakır ama her an senin zayıf anını kollar. İlk fırsatta seni günaha yönlendirmeye çalışacağını ve her an Rabbinin huzurunda olduğunu unutma. Daha sonraları teslim olan nefsin hapis, yıllardır hapiste olan ruhun ise azat olur. İşte o zaman sende ne harikalar meydana gelir inanamazsın. Ama hiç birinde senin isteme ve yaptırım gücün yoktur. Sana verilenler ilahi hediye yani armağanlardır. İşte güzelliklerin başında sana kokular (Cennet kokuları) verilir. Gerçek rüyalarla ne kadar sevildiğini anlarsın. Daha sonrasında kalbin konuşmaya başlar. Hiç bilmediğin Arapça Kur an ayetlerini okuyanla birlikte (kalben) söylemeye başlarsın. Şaşırma ve hayret etme! Zaten Hayret Makamın başlamış. Sen zikirde olduğun sürece daha neler yaşayacak, görecek ve bileceksin. Daha sonraları yaratılışta içine konan sırrını yine sen kendinden duyacaksın. Yaratılış sırrını sakın kimseye söyleme. Daha sonralarında ise sırrının sırrını da yine sen kendin öğreneceksin. Daha sonrasında bu dünyadan göçüp gidinceye kadar ne güzellikler ne göz aydınlıkları verilecek bir bilsen! Keşke yıllar öncesinde zikre başlasaydım diye boşa geçen yıllarına üzüleceksin. Üzülme, sen daha yeni davet olunuyorsun. Anla ve gel, gerçek kurtuluşa davet olunuyorsun. Son pişman-

16 16 AŞK I ÜVEYSÎ lığın fayda etmeyeceği ve hiç kimsenin kurtulamayacağı ölüm gününden önce nefsini yenmeye davet olunuyorsun. Tevhid, namaz ve Kur an ile dön Rabbine. Yarın çok geç olmadan, son pişmanlığın fayda etmeyeceği ölüm anı gelmeden dön! Salat- ı Şerif ile Resulullah tan yardım iste ve yücelt O nu. Yarın mahşerde Rabbinden, Peygamberinden, Kur an-ı Kerim den, Evliyalardan, atandan utanmayacak mısın? Amacım seni korkutmak değil sadece hatırlatmak ve bilmediklerini öğrenmen için yol göstermekten ibarettir. Kısaca Tasavvuf, bir yaşama ve düşünce şekli, bir haldir. Marifet ise, gönül hazinesidir ve bu hazine aşk ile ele geçer. Arif olanın bir de ahiretteki durumunu, müjdelerini düşünsenize. Tasavvuf, ilahi armağanlara açılan kapıdır. En güzel yaradılışta yaratılan, melekleri bile kıskandıracak ve geride bırakabilecek kabiliyette olan insanları, aslî yaratılışlarına kavuşturma yoludur da diyebiliriz. Marifet Yolunda olgunluk kazanmanın olmazsa olmaz şartı, yolcunun yaşayışında, düşüncesinde hep Hazreti Muhammed in (s.a.v.) örnek alınması ve O nun ahlakı ile ahlaklanmasını sağlamaktır. Ahzab Suresi 21. Ayetinde: Muhakkak Allah ın Resulünde sizin için güzel bir örnek vardır. buyrulmaktadır. Hacı Bektaş- ı Veli Hazretleri ise; Şeriatın sınırından dışarı çıktığı halde, kendisini hala doğru yolda sanırsa; ziyana uğrayan, helak olanlardan olur. Hem sapık hem de saptırıcı bir kişi olur; kazananlardan, Allah a ulaşanlardan olamaz da, şeytanın arkadaşlarından olur ki; bu apaçık bir hüsranın ta kendisidir. diyor. Her Müslüman, şeriatın esas ve kurallarına uymak ve onları hayatına uygulamak zorundadır. Bunlar, dini yaşayışın temelleridir. Tasavvuf erbabının kat edebileceği ve sahip olabileceği mertebe, derece, hal ve tavırlar bunlardan sonra başlar ve bu şeriatın üstüne bina edilirler. Hâce Ahmet Yesevi Hazretleri, Şeriatı hayatına uygulamayanı bakın nasıl anlatıyor:

17 MARİFETULLAH Allah Teâlâ sözüne Resulullah sünnetine İnanmayan ümmetine; Ümmet demez Muhammed 2- Ümmetim diye yürürsün Emrini tutmazsın Nasıl ümit tutarsın Orda sormaz Muhammed Düşün, hem de çok düşün. Tasavvuf insanları, bu ölümlü dünyaya tapmaktan alıkoyarak gerçek İslam a yöneltir. Gelecekte de İslam ın dirilişinin temeli mümin kulların Allah ını, Kur an- ı Kerim ini ve Resulünü tanıma, sevme ve itaat etmeyle olacağını bilmemiz ve bu yolda önce kendimizi düzeltmemiz gerektiğinin bilinciyle hareket etmek ve kulların doğru yolda olduğunda da bütün toplumun doğru olacağını asla unutmamamız gerekmektedir. Rabbimiz bizleri doğru yolu yani Sırat-ı müstakimi anlayan ve zevkinin tadına varanlarından eylesin. Âmin. Size tasavvufu yaşayanla yaşamayanın arasındaki düşünce ve yaşayış farkını anlatan bir hikâye yazayım: İbrahim b. Ethem, Şakik-i Belhi ye Nasılsın? diye sorar. Belhi de Bulunca şükrediyoruz, bulamayınca da sabrediyoruz. diye cevap verince B. Ethem Onu şehrin itleri de yapıyor. Sen bulunca yoksullara ve açlara dağıt; bulamayınca şükredersin. diyor. Nefsine hâkim olmanın ve yardımlaşmanın en güzel hali değil mi? Gerçek âşıklar gafletten uyanan, kendini ve Rabbini bilen, Allah a kul, Peygamber e ümmet olan, gönül gözleri açık ve ruhları aydın olan kişilerdir. Ancak böyle bir hal içinde olanlar ibadetin manevi zevkine varabilirler. Ahmet Yesevi Hazretlerine göre (Allah O ndan Razı Olsun); 3 türlü ibadet eden vardır: 1- Köle ibadeti: Köle olan bir insan, hür olma isteğinden başka ne ister. Bu tip ibadet edenler sadece ve sadece yarın ki hayatta Cehennem-

18 18 AŞK I ÜVEYSÎ den azat olmak (kurtulmak) isterler ve bunu düşünerek ibadet ederler. 2- Tüccar İbadeti: Tüccar bu dünyada sadece kar etmeyi ister. Bu dünyadaki ibadetlerini de yarınki hayatta sadece Cennette olma isteğini kazanmak için yapar. 3- Âşık İbadeti: Âşık, karşılık beklemeden ibadetini, cehennemden kurtulmak veya cennette kalmak için yapmaz. Allah, onu ister cehenneme koysun, ister cennetine koysun, o sevdiği ile her dem beraber olma isteği ile ibadet eder. İbadetlerinde mükâfat beklemez. Çünkü o âşık; Rabbimizin Kur an-ı Kerim de belirttiği gibi sadece Allah ını ister. Yunus Emre Hazretleri, bakın yine ne diyor: Cennet cennet dedikleri, birkaç köşkle huri İsteyenlere ver onları, Bana Seni gerek, Seni. Aşk, Allah a yolculuk eden yolcunun en belirgin özelliğidir. Aşkı, âşık olmayana anlatmak mümkün değildir. Aşk, insanı zamandan ve mekândan münezzeh olan Hak Katına ulaştırmakta ve böylece âşık da zaman ve mekân kayıtlarından kurtulmuş olmaktadır. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) buyuruyor: Ameller (işler) niyete göredir. İşte âşık olan yukarıdaki hadise sıkı sıkıya bağlıdır ve yaşayışını buna göre uygular. Bilir ki bu dünyada var olan her şey ölümlüdür. Ezeli ve ebedi olan yalnız Allah tır. Kur an- ı Kerim de Rabbimiz: Biz Allah a aitiz ve dönüş Allah adır. demektedir. Âşık olan bu ayetleri asla aklından çıkarmaz ve hayatı boyunca bu ayetlere sıkı sıkıya bağlı kalır. Fakat insanoğlu bu gerçeği unutup dünya malı ve şehveti peşinde koşar. Oysa mal mülk gibi geçici zevkler gibi ömürde biticidir.

19 MARİFETULLAH 19 İnsan, ailesinin yaşamı ve bu dünya için elbette çalışacak, helal kazançlar elde edecek ve bu helal kazançlarından da ihtiyaç sahiplerine yardım edecektir. Bu dünyada ihtiyaç sahiplerine yardım etmezse, yarın Rabbinden nasıl yardım beklemeye yüzü olacaktır? İşte zekât aslında bunun için çok önemlidir. Bu dünyada ne ekti isen, onu hasat edeceksin. Bu dünyada yardım eden kulsan, yarın mutlaka yardım ve mükâfat göreceksin. Allah ve Resulü böyle buyurmaktadır. İnsan öbür dünyada, bu dünyadaki amellerine göre mükâfat ve ceza görecektir. Öyle ise bu dünyanın bir imtihan yeri olduğunu ve ne ekersek onu hasat edeceğimizi unutmayalım. Allah ın ve Resulü nün istediği olgun mümin olmaya çalışıp ölümsüz olana yönelmek ve tevhidin sırrını keşfetmek yolunda sabırla ve devamlılıkla yürümeliyiz. Bu dünyadaki aslî görev budur. Yoksa yiyip içme ve zevk edinmek, bizim birinci görevlerimiz değildir. Ne olur anlamak için çaba göster ve bu dünyadan ahiretine Rabbinin istediği gibi olgun, kemale ermiş bir kul olarak git. Rabbimiz, Al-i İmran Suresi 180. Ayette bakın ne diyor: Allah ın kereminden kendilerine verdiklerinden (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki; o kendileri için hayırlıdır. Aksine boyunlarına dolandırılacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Yukarıda açıklandığı gibi kulda, artık kendi iç dünyasında da önemli değişiklikler olmaya başlar: 1- Kendisinden sonra çevresindekileri iyiliğe, doğruluğa, güzel ve faydalı işlere çağırmaya başlar. 2- Toplumun yararına, insanların iyiliğine olan şeyleri çağırmaya ve sonunda bunu emretmeye başlar. 3- Toplumun zararına olan şeylerden insanları ve toplumu alıkoyup insanları bu zararlardan çekip çevirmeye çalışır. Artık bu kulda iyilikler artmış, başkalarını da iyiliğe davet başlamıştır. İşte istenilen kul, bu kuldur. Gelin biraz Marifet Denizinde yüzelim. Oradan biraz mücevher çıkaralım. Yetim kime denir? Öksüz kime denir? Soru-

20 20 AŞK I ÜVEYSÎ larını önce dış yüzü ile sonra iç yüzüyle açalım ve Tasavvuf kula vasıtasız neler öğretiyor görelim: Dış yüzüyle öksüz: Ana ve babası olmayan; yetim ise ana veya babasından biri olmayana denir. Kalpte olan bilgiye gelince soruyorum: En büyük yetim, en büyük öksüz kimdir? En büyük öksüz Allah tır. Çünkü O nun anası ve babası yoktur. Doğmamış ve doğurulmamıştır. (İhlas Suresi) En büyük yetim ise Sevgili Peygamberimiz dir. Çünkü doğumundan önce babası ölmüştü. Öksüz ve yetimin sıfatlarını bildin artık. Öksüz ve yetimin kimin gölgesinde korunduğunu da öğrendin. Bu yüzden Peygamberimiz (s.a.v) bakın neler diyor: Allah katında evlerin en hayırlısı, içinde ikram ve saygı gören yetimin bulunduğu evdir. En kötüsü de, kendisine iyi davranılmayan, itilip kakılan yetimin bulunduğu evdir. Kim bir yetimin başını okşarsa elinin değdiği saç telleri sayısınca sevap kazanır. Bu hadisleri öğrendin. Birde yetim ve öksüz senin evinde değil, başka evde ise ve sen bunlara maddi manevi yardımda bulunursan, aslında kime yardım ettiğini lütfen bir düşün? Elif teyiz. Daha Lam var, Mim var. Fatiha dan sonra ilk sure Bakara Suresidir. Bilmiyor isen anlamını ve kimlere ait olduğunu mutlaka öğren. İlk ayet (Bismillahirrahmanirrahim) Elif, Lam, Mim. Elif i, Lam ı, Mim i Yunus Emre yaşamış ve 800 yıldır yaşıyor. Kıyamete kadar da İnşallah yaşayacak. Elif = Sevgi, Lam=Aşk, Mim= Kederdir. Rabbimiz Bakara Suresi ile kimlere hitap ettiğini aç, oku ve düşün. Rabbimiz ve O nun dostları sana öğretecekler İnşallah. Yüce Rabbimiz: Kuran ı biz öğretiriz. diyor. Artık öğrenmeye başla. Senin için ne kolaylık sağlamışlar. Tespihi ve Kuran ı alıp dosta git. Ağır ağır bu dünyayı ardında bırakarak Kur an-ı Kerim oku, zikret. Sonra bırak, düşün. Kapat gözlerini zikirde ve sonunda sabırla bekle. Verilen veri-

21 MARİFETULLAH 21 lecektir. Hakkın ne ise alacaksın. Aldıklarını bu dünyada uygulayacaksın. Sabırlı ol ve sabır eyle. Emeklemeden yürümek, yürümeden koşmak olmaz. Ama bir bakarsın koşuyorsun, koşma ne kelime bir bakarsın uçuyorsun, uçak hızıyla yol alıyorsun. Zaten sana nasıl yol alacağın öğretilmiş. Ne büyük güzellik ve saadet! Allah dostu bu kadar yakınımda, öğretmenim yanı başımdayken nasıl bilemedim diye başlarsın üzülmeye. Mim yavaş yavaş seni sarmaya başlar. Geçti kervan, kaldık dağlar ardında diye Yunus Baba nın şiirini okur okur ağlarız. O nun huzurunda ağlamaktan, çaresiz olduğunu beyan etmekten daha güzel ne var? O ev sahibi dilediğini misafir eder, dilediğini almaz. Her şey O nun elinde değil mi? Artık ömür denen yolun çoğunu geçtim. Ama Rabbimize giden yolun daha başındayım. Kendimi Hacca giden topal karınca gibi hissediyorum. Hacca ulaşamasam bile yolda ölürüm. Rabbimiz beni dilerse cehennemine, dilerse cennetine, dilerse her daim Zatını seyreden kullar arasına koyar. O ndan, O Yüce Yaratandan tek dileğim: Bismillah ile başladık, Elhamdülillah ile kapattık. Bu canı da Canan ın huzurunda Kelime- i Şahadet ile kapatırız inşallah. Cümlemizi Rabbimiz böyle eylesin. Âmin. Geriye, nüfus kâğıdına dön de bir bak. Ne yıllar, ne zahmetler, ne hatalar ve günahlar bıraktık? Ne geçti elimize veya ne var elimizde? Neyimize güveniyoruz? Güvenecek bir tek O Yüce Yaradan a ve Resulü ne imanımız var. İşte bu, kurtuluş anahtarımızdır. Kapalı kapılar (kalplerimiz) bu anahtarla açılacak. Nefis ve İblis bir olmuş, yanlışları doğru, çirkinlikleri güzel göstermiş. Zavallı aklımız da bunlara kanmış. Anahtar duvarda, kapı karşımızda yıllarca önünde dolaşıp o anahtar ile kapıyı açana kadar durmuşuz. Bu kadar basit işlemi gerçekleştiremeden yıllar boşa geçmiş durmuş. Ama bir gün Rabbimin imdadı yetişmiş ve al anahtarı, aç kapıyı gir içeri demiş. Aman Allah ım! Bu kapının ardında ne güzellikler, ne müjdeler, ne

22 22 AŞK I ÜVEYSÎ lütuflar ve ne yardımlar varmış öyle değil mi Ey bu güzellikleri yaşayanlar? Yunus Baba ne buyuruyor? Kırk yıl testiyi çeşmenin yanında tutsan, olası değil dolmazmış. Bir gün testiyi nasıl dolduracağını gördün mü? İşte testi ne kadar çabuk doluyor ve suyunu o testi ile nerelere götürebiliyormuşsun değil mi? Artık su sende, testi sende nerede susuz bulursan kana kana içmesi için verirsin. Testiyi nasıl dolduracağını öğrendin. Sana susuzluk mu var artık? Yıllardır yanı başında imiş. Çeşmen Resulullah, oluk Seyyid Hazretleri sendeki iman testin doldur ve dağıt. Çeşmeyi uzak zannediyordun meğer önündeki küçük tepenin ardındaymış. Tepeyi aşınca çeşmeyi gördün. Duruyor musun daha dost? Kalk, oturma, koş! Yolda ağzın kapalı iken bağırmaya, feryat etmeye başla: Lebbeyk Allahümme Lebbeyk; Geldik Allah ım Geldik, Buyur Allah ım Buyur. Çölde susuz kul çok, testiyi doldurmaya koş. Bir elinde tespih, bir elinde Kur an-ı Kerim, gönlünde iman, ruhunda aşk yürü be dost! Dem bu demdir. Zaman, mekân silinsin senden. Dostun dostu yolunu gözler. Şairin dediği gibi Hala ne diye oyundasın, oynaştasın? İçine ateş düşmedi mi bu satırları okurken. Biz yandık alevinden sen durur musun? Bak Yunus Baba sana sesleniyor: Kanatlandık kuş olduk Uçtuk Elhamdülillah Uç be Uç! Durmak yakışmaz sana. Sana uçmak, bize de susmak düştü ve sustuk. Şimdi konuşma sırası sende. El sende, aşk sende, kanat sende. Sizleri bekleyen açlar, susuzlar var. Peki, siz ne bekliyorsunuz? Daha bunları ne diye okuyorsunuz? Gidip testiyi doldurun artık. Allah ımız yollarınızı kısa, sevaplarınızı uzun eylesin. Açlar kapınızda doysun. Susuzlar iman suyunuzla kansınlar. Dualar sizden başlasın ve en sonunda size dönsün. Işık olun aydınlatın karanlığı, şaşırmışlara doğru yol olun. Han olun, sizde eğlensinler. Dua olun sizi söylesinler.

23 MARİFETULLAH 23 Örnek olun, sizi göstersinler. Emin olun size sığınsınlar. Dualarımız Bizlerden size olsun. İki cihanda da Aziz olasınız. Âmin Yol açıldı. Durma zamanı değil şimdi koşma hatta kanatlanma zamanı. Müminin mümine en iyi tavsiyesi sabır, dostun dosta en iyi yardımı duadır. Dualarımız sizlerle olsun. Âmin. Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v) Düğün, Kına gecesi hazırlığına geldiğinde; Kim bizlerden (bundan sonra sizlerden) zikir alırsa Rabbimizin Habibim diye sevdiği, Sevgililer Sevgilisi Peygamberimiz Efendimizi (s.a.v) bu dünyada mutlaka ama mutlaka O nun keremi ile görecektir. Bu bizlere bir müjdedir. Görenlerden körlük kalkacak. Ayet gerçekleşecek. Ahmet Bican Hazretleri Muhammediye Kitabında Kim Peygamber Efendimizi görürse Rabbini de görmüş gibi olur. demektedir. Peygamberimiz düğünümü kurmuş, Allah ımıza gelin etme hazırlığındaymış. Gördüğüm benim Şeb-i Aruzum muş, bilemedim. Sizlere hep bekleyin, yaşayın, görün ve anlayın dememe rağmen ben yapamadım. Daha sonraları bir Cuma günü namazda perde kalktığında başında kırmızı fes, üstünde krem renkli örtü (altın yazı ve süslemelerle süslü), topuklara kadar yine kırmızı kaftan, önü ve arkası muhteşem güzellikte altın işlemeli ve dünya güzeli gelini gördüm. İşte o zaman Rabbimize Gelin olma yani Şeb-i Aruz da olduğumu anladım. Artık düğünü peygamberimiz başlatmış, bizi Allah ımıza gelin etmeye layık görmüş! Dünyada bir kulun varabileceği en büyük ulaşma noktası ve yıllardır beklenen o muhteşem anın yakın olmasını düşünün. Ne saadet ve mutluluk! Yani her kulun lafta da olsa aradığı sevgililerin en güzeline sevgili olma, O nu görme anı çok çok yakındı. Âlemlerin Rabbi olan Allah ımıza sınırsız sayıda hamd olsun ki O nu, Cemalini gördük. Bir olanla bir olmak ne demekmiş yaşatıldı Elhamdülillah.

24 24 AŞK I ÜVEYSÎ Bu durumda Allah a yolculukta (Seyr-i Sülûk) Marifet tamamlanmış ve Hakikat başlamış oluyordu. Marifetin başında olduğu gibi Hakikatte de Çocukluk (Tıfl Mana) ve tekrar Evliyalardan ders almalar başlıyor! Tek farkı Marifetin dersi değil Hakikatin dersleri alınmaya başlıyordu. Bakalım bizi ne görevler değil? Görevler içinde neler bekliyor? Yaşarsak göreceğiz, İnşallah! MARİFETTE ABDEST, NAMAZ, ORUÇ, HAC ve ZEKÂT Zikirde abdestli olmayı söylemiştik. Şeriatta abdest, ibadet etmek için hepimizin bildiği şekildedir. Abdestin nasıl alınıp bozulduğunu herkes biliyor. Size marifette abdest nedir bunu yazalım: Manevi abdest; kötü işler ve düşük huylarla bozulur. Manevi abdesti bozanlar arasında büyüklük taslamak, kendini beğenmişlik, gıybet, yalancılık ve buna benzeyen kötü davranışları sayabiliriz. Ayrıca gözün, kulağın, elin, ayağın yaptığı hataları da sayabiliriz. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.): Bu gözler zina eder. buyurur. Bu abdestin yenilenmesi samimi tövbe ile olur. Pişman olmak, tövbe etmek ve kötü olan bütün huyları terk etmekle olur. Şeriatın abdestinin zamanı belirlidir. Güne geceye bağlıdır. İç Âlemin (Marifetin) abdesti ise ömür boyuncadır. Buradaki ömürden kastedilen istek, dünya ve ahiret ömrüdür; dolayısıyla sonsuzdur. Marifette Namaz: Şeriattaki namazları uzun uzadıya yazmama gerek yok. Marifetteki namaz ise kalbin sonsuz huzurda kalmasını sağlayan namazdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): Namaz, ancak kalp huzuru ile olur. buyurmaktadır. Şeriat Namazı vakitlere, zamana bağlıdır. Marifetteki namaz sonsuzdur. Ömür boyunca devam eder ve onun mescidi kalptir. Asıl namaz budur, hakiki kalple, imanla kılınan namazdır. Böyle olan kalp ve ruh farkında olsak da olmasak da namazla meş-

25 MARİFETULLAH 25 guldür. Kalp, ne ölür ne de uyur. Uykuda ve ayakta o, öylece vazifesine devam eder. Bu namazda kalp Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. ayetini devamlı olarak yaşar. (Fatiha Suresi, 4. Ayet) İşte böyle olan kalp her an Allah ın huzurundadır. Kula kulluğu ortadan kaldırmış, Yaratanı ile baş başadır. O ndan ister ve O na tam olarak yönelmiş olur. İşte o büyük kalp her türlü Kutsal hitaba (seslenişe) mazhar olur ve istenilen kul bu kuldur. İşte Şeriat namazı ile Kalp namazı birleştiğinde gerçek namaz yaşanmış olur. Bunun da sevabı çok büyük olur. Rabbimiz sizleri ve beni hitapları (seslenişleri) duyabilen ve gerçek namazı kılan kullarından eylesin. Âmin. Marifetteki Zekât: Bu zekât, ahiretteki kazançlardan verilen zekâttır. Ahiret fakirlerine ve ona muhtaç olanlara dağıtılan zekâttır. İşte ruhu (imanı) büyük olanlar, yaptığı iyiliğin sevabını asi kullarına bağışlarlar. Onların bu cömertliği o kadar ileri gider ki hiç birinin kendine has varlıkları kalmaz. Rabbimiz Hadid Suresi Ayette şöyle buyuruyor: Yok mu Allah a borç verecek, Allah (verdiklerini) katlayarak geri versin. Yaratılan kullar kimin eseri? Allah ın. Öyle olunca verdiğin her iyilik kullara verilmiş gibi gözükse de Allah a dönmeyecek mi? Allah cömertlikte bu kadar ileriye giden kulunun verdiğini zekât eden, sadaka veren kuluna katlayarak çok daha fazlasını vermez mi? Tarikatta zekâtı ihtiyaç sahibi bir kula, Marifette Allah a, Hakikatte kul kendine verir. Tarikat düşüncesi veya Marifet düşüncesinde olsun zekâtı verme ile toplanan sevaplar kime dönecek? Zekâtı veren, toplayan ve zekâtın gerçek sahibi kim bu durumda? Zahirde veren sensin, batında da alan sensin. Bakın Rabia Sultan (Radıyallâhü Anha) nasıl dua edermiş?: Allah ım, benim dünyalık nasibimi nasipsizlere, kâfirlere ver. Ahiretten nasibim varsa onu da mümin kullarına dağıt. Bu

26 26 AŞK I ÜVEYSÎ dünyada yalnız Seni anmayı (zikretmeyi) isterim. Öbür âlemde ise, yalnız Sen i görmeyi arzularım. Zekâtın bir başka manası da nefsin temizlenmesini sağlamaktır. Nefis, kötü sıfat ve davranışlardan uzaklaştıkça temizlenir. Temizlendiğinde ise, zekât manevi değerini bulur. Yapılan her iyilik, ne olursa olsun Allah ın kullarına şefkat ile olmalı ve verildikten sonra asla başa kakılmamalıdır. Yoksa sevabı gider. Marifette Oruç ise; Başlı başına zevk denizine girmedir. Sevabının büyüklüğünü, değerini sadece Rabbimiz bilir. Yaratılmışlar (melekler dahi) bilemezler. Hayatınızda hiç olmazsa bir kere ama mutlaka yapın. Allah katında ne ile müjdelendiğinizi görecek ve mutlaka bileceksiniz. Marifet ve Hakikatin Orucu, gece gündüz bütün duyguları haram olan şeylerden tamamen korumaktır. Bu oruç ebedidir, bir ömür boyu sürer. Asıl oruç budur. Yani duygularımızı kötülüğe karşı kaymaktan korumaktır. Peki, bu orucun iftarı yok mu? Elbette var. Ahirette, cennette eşi ve benzeri olmayan nimetleri yemekle ve yaşamakla olacaktır. Bu zahiri, batını ise; Allah ın cemalini seyretmektir. Anladınız değil mi? Şeriat orucu üstünde Marifet orucu var. Marifet orucu üstünde ise Hakikat orucu var. Bu ise kalbimizi, Allah tan başkasına tapmaktan (mal mülke tapmaktan) alıkoymaktır. En büyük oruç da bu oruçtur. Rabbimiz, hepimizi bu şekilde oruç tutan kullarından eylesin. Âmin. Şimdi sıra size bir sır vermeye ve bunun sonucunda Allah ın izniyle sonsuz sevap kazandıracak orucu ve namazı öğretmeye geldi; 2 veya 4 rekât namaz kılıp sevabını namaz kılmamış kullara hediye edin. Ömrünüzde bir gün (Ramazan ayı dışında ) oruç tutun ve sevabını oruç tutamayan kullara hediye edin. Görün bakalım neler olacak. Biliyorsunuz ki orucun sevabını Biricik Rabbimiz kendisi veriyor. Meleklere bile bırakmıyor. Rabbimiz; Oruç benim

27 MARİFETULLAH 27 içindir, ecrini (sevabını) Ben veririm. demektedir. Namaz kılmayan kullar ve oruç tutmayan veya tutamayan kullarına hediye ettiğinde Rabbimizin: Kulum hiç tanımadığı kullarıma, yarın Ahiret hayatında ve ceza gününde belki de bağışlanmasına veya cezasının azaltılması için merhamette bulunuyor. Bilmez mi ki Ben Merhametlilerin En Merhametlisiyim. Bir kulumun azaptan kurtulması için çaba gösteren, mücadele eden kulumun iyiliğini ortada bırakmam. O günahkâr kulumu, bu merhametli kulum için bağışladım. demeyeceğini ve bağışlamayacağını kim iddia eder? Edebilme cesaretini kim gösterebilir? Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.): Mümin kul, kendisi için istediğini mümin kardeşi için istemezse tam mümin olamaz. hadisini duymadın mı? İşte bu bize hadisin özünü göstermektedir. Marifet bu! Hakikat bu! Bu konuda Rabbimizin bir Ayetini de yazmadan geçemeyeceğim: Furkan Suresi 7O. Ayet: İman edip, yarar iş yapan zümre var ya, işte Allah onların kötülüğünü iyiliğe çevirir. İşte bu ayetin açılımına ve öğretilene dayanarak sizleri de bu büyük sevaba ortak olmaya çağırıyoruz. Gelin dem bu dem, zaman bu zamandır. Yarın belki de çok geç olmadan gel. Belki benim çağırmama gelmiyorsun, olabilir. O zaman Mevlana nın çağrısına gel: Gel, kim olursan ol yine gel. Marifette Hac: Marifette Hac La İlahe İllallah ile kalbimizde olur. Kalp bu tevhidi söyledikçe diriliğe kavuşur. Allah, içten ve gerçek manada anılmaya başlar. İç âlem, safiyetine kavuşuncaya kadar devam eder. Daha sonralarında Rabbin sana diğer zikirlerini verir ve sen bu yolda en güzel öğretmenlerle yoluna devam edersin. Bir gün gelir Kâbe önündedir. Bedenin burada, ruhun Beytullah tadır. Kâbe asla huzura gelmez, ruh Kâbe ye gider. Araç ile giderken ağaçların araca doğru gelmesi gibi ağaç gelmez, araç gider. Anla ki ruh saflık derecesini arttırmış Allah ın iz-

28 28 AŞK I ÜVEYSÎ niyle keşfe başlamış. Ruhun, Allah ın izniyle akla nerede ve ne güzellikler yaşadığını arada bir bildirebilir. Ruh, enaniyetteki akıl akıllansın diye her zaman değil arada bir bildirmek zorundadır. Allah (c.c) fazlı, keremi ve cömertliği ile bu halleri cümlemize nasip etsin. Âmin. Daha sonrasında vecd ve sefa halleri başlar. Ne diyelim? Yaşa ve gör. Bu devirde Sırat-ı müstakim yani dosdoğru yol üzerinde yürüyen iyice azaldı. Bu yolun gerçek yolcusu, iki şahitle bilinir: Kur an ve Hadis. Kişi bunlara ne kadar sıkı sıkıya bağlanırsa bir o kadar doğru yoldadır. Bu yaşadığımız anlarda çevremize baktığımızda insanlar sünnetleri şekil ve dış görünüş olarak yaşamaktadırlar. Kur an ve Hadisler üzerinde hiç düşünme yapmadan sadece şekil olarak halkça tutulmak için yaşamaktadırlar. Allah ıslah etsin. Sünneti şekil olarak değil inanç olarak, düşünce ve bütün davranışlarda ahlak olarak yaşamalıyız ve yaşatmalıyız. Bütün çabamız bu olmalı ki yarın Rabbimizin huzurunda Rabbimiz (bizlere); Kulum sana şu kadar ömür verdim. Mal mülk verdim. Bana ne getirdin? sorusu karşısında mutlaka verecek bir cevabımız olmalı. Yetimi korudum veya aç kullarını doyurdum, sadaka verdim. Kötülüğü men ettim, iyiliği emrettim. Nefsim ve imanımın düşmanları ile cihat(mücadele) ettim. diyebilmeliyiz. Bunlar ve daha nice sevap yolları bizi beklemekte. Hiç birini yapamıyorsan bir serçeyi doyur bari. Yeter ki yarına eli boş gitme. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor: Cimri mümin de olsa Cennet e giremez; cömert, kâfir de olsa Cehennem e girmez. Manasını düşündüğünde neler neler öğrenirsin. Eğitilmesi, kendisine ve çevresine her manada hizmet edecek seviyeye yüceltilmesi gereken insanları; küçültücü, onur kırıcı, kin, haset, kibir, yalan, intikam alma, hırs, bencillik gibi kötü his ve duygulardan arındırarak kurtarmayı hedeflemeliyiz.

29 MARİFETULLAH 29 Bunu gerçekleştirmek için çaba göstermeliyiz. Bu okuduklarınız da bunun bir neticesidir. Bu da Tasavvufun bir eseridir. Allah yolunun yolcusu her zaman yapacağı işin sonuna bakmalıdır. Yolcu, Allah ın önünde diz çöküp maddi varlığı bir kenara bırakıp hatalarını itiraf eder. O nun feyzine, fazlına, lütfuna, merhametine erer ve günahları eriyip yok olur. Çünkü O çok merhametli, cömert ve kerimdir. Zaman O nun cömertliğinden faydalanma zamanıdır. Geriye dönüşün olmayacağı ve pişmanlığın fayda etmeyeceği, kimsenin kimseye yardımcı olamayacağı zaman gelmeden bu dünya yaşamında Sevgili olma zamanıdır. Sevgili, dünyada ve ahirette her zaman korunur. MARİFET PENCERESİNDEN HADİSLERE BAKIŞ Sevgililer Sevgilisi Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor: Yarın, öleceğini bilsen bile ağaç dik. Kıyametin koptuğunu görsen bile, elinde yeşil dal varsa dik. Bu hadislerin açılımını öğretildiği gibi açalım: Kur an-ı Kerim de belirtilenen Duhan Suresi nde kıyametin oluş halini ve o oluşum halinin çok öncesini, çok dehşetli bir nükleer savaşı anlatmaktadır. Marifet Penceresinden kıyamet öncesini açıklayalım: Duhan, yani kızıl duman ile ileride atılacak olan Nükleer bombadan bahsedilmektedir. Kopacak olan 3. Dünya savaşında insanları yok olmaktan, milyonlarca insanın ölmesini ağaçlar ve ormanların kurtaracağı anlatılıyor. Hatırlayınız lütfen! 1985 de Rusya da Çernobil Nükleer Santrali patlamıştı. Açığa çıkan radyasyonun insanları topluca ölüme götürecek olan zehirli gazları, Allah ın lütfuyla Karadeniz üzerinden (Romanya ve Bulgaristan üstünden) Avrupa nın en yüksek dağı olan Alplere rüzgârlar vasıtası ile yüksekten sürüklenmişti. Alplerdeki çam ağaçları, bu zehirli gazları emerek çam ağaçlarının tepeleri (75 ve 115 cm.) kurudu ve dünya büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Peygamberimiz işte ileride

30 30 AŞK I ÜVEYSÎ olacak olan bir nükleer felakete dikkat çekmekte ve ayrıca ağacın önemini de böylelikle anlatmaktadır. Yani olacak olan Nükleer Savaştan korunma yolunun ormanları çoğaltmak olduğunu bize öğretmektedir. Radyasyon denilen ve sadece canlıları yok eden bu zehirli gazlardan kurtulmanın doğal yolunun ağaçlar ve ormanlar olduğunu öğrendin. Hangi ağaç çeşitleri dersen bunlar Kur an-ı Kerim deki Tin (İncir) Suresinde belirtilen incir, zeytin ve çam ağaçlarıdır. İlerleyen sayfalarda Sure-i Tin in açılımını yaptık. Şimdilik kısaca bu üç ağacın birkaç özelliğinden bahsedelim. İncirin bedenindeki su süte, zeytinin bedeninde yağa ve çamın bedeninde ise reçineye dönüşmüş. Diğer tüm ağaçların bedenlerinde su vardır. Yaratılış hikmeti ile bu ağaçlar radyasyona meydan okuyor. Marifette Rabbimizin bize neler neler öğrettiğini anladın mı? Ağaç dikmenin ve ormanları korumanın asıl önemini, Resulullah ın Hadis- i Şerifinin açılışını öğrendin mi? Sevgili Peygamberimiz (s.a.v): Hudutta, düşman bekleyen gözlerle, Allah için yaşaran gözler Cehennemi görmezler. buyurmaktadır. Peygamberimiz sözlerinde kadın - erkek diye ayırmamaktadır. Kızlarımız askerlik yapma ile ne dün ne de bugün sorumlu olmamışlardır. O zaman hududu ve düşmanı bekleyenleri açalım. Hudut, ben Müslümanım diyen herkesi kaplamalı ve her Müslüman burada nöbet tutmalıdır. İşte burada anlatılan biz Müslümanların hududu; Kur an-ı Kerim in emir ve yasakları ile Resulullah ın yaşayışıdır. Bu hududu kadın ve erkek her Müslüman korumalıdır. Bu da Rabbimizin Kur an ı Kerim de belirttiklerinden yap dediklerini yapmak, yapma dediklerini de yapmamaktır. Buna uymak için azami gayret sarf etmek ve hep dikkatli olmak zorundayız. Ölünceye kadar Kur an-ı Kerim in emir ve yasaklarını gözetlemek ve iblis ordusunun hayatımıza girişini yasaklamak zorundayız. Bu her Müslümana en kutsal görevdir. Allah ın huzurunda işlediğimiz hata ve günahlardan pişman olma, pişmanlığımızı Rabbimize itiraf etme ve bağışlanma için

31 MARİFETULLAH 31 yalvarmak, Rabbimizin büyüklüğünü, yarattıkları üstündeki hâkimiyeti, güzel isimlerdeki yüceliği, cömertliği karşısında senin buna karşılık hamd edişin ve Allah a olan sevgin sonucunda Allah için ağlamanla öyle büyük sevaplar alırsın ki bunun sonucunda Sırat Köprüsünü ve cehennemi görmeden geçersin. Dikkat ediniz, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) cehenneme girmezler demiyor, görmezler diyor. Gösterilmeyen yere nasıl girilir ki? Allah ımızı düşünerek ağladığımızda sebep ne olursa olsun sonuçta Rabbimiz bize bırakın içine girip yanmayı, cehennemi bile göstermeyecek. Allah ın koyduğu hudutları her an lanetli iblis orduları gelecek gibi gözetlediğimizde cehenneme girmeyi bırakın, göstermeyecek bile Allah ımız. Böyle cömert, böyle bağışlayıcı olan Yüceler Yücesi Allah (c.c) nasıl sevilmez ki? MARİFETTE ŞEYH Ne yazık ki Marifeti yaşamak isteyenlere en büyük itiraz Tarikat Ehlinden gelmektedir. Kendi başlarına, Şeyh ve mürşid olmadan Allah ı zikretmeyi kabul etmemektedirler. Kendi Şeyhlerine tabi olunsun, kula kulluk yapılsın ve cemaatlerinin çokluğu ile gururlansınlar! Canları böyle istemekte ama Fatiha nın 4. Ayetinde her namazda, her rekâtta Allah ımıza söz veriyor ve senet imzalıyoruz: Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz. Allah ına söz ver, sonra nefis sahibi kuldan yardım iste. Allah bizleri böylelerinden korusun. Bunun böyle olmasını yine Fatiha Suresi nin son ayetinde Rabbimizden istiyoruz. Ne diyoruz: (Rabbimiz) Bizi sapıklardan ve nasipsizlerden eyleme. Âmin. Ayetler ortada iken Rabbinden başkasından yardım istenilir mi? Bakalım Şeyh nasıl biri olmalı? Hem de Şeyhlerin kaleminden: Şeyh Necmeddin-i Kübra (r.h.) der ki: Şeyh diye adlandırılan ve tarikat yolunda yürüyoruz diye iddia edenler, 70 ma-

32 32 AŞK I ÜVEYSÎ kamdan geçip gönül âlemlerini açıp, gayba erenler, şeyhler ve bunların ruhlarından icazet alırlar ve tarikatta (uygulamada) doğru olursa, şeyhlik makamına oturmaları uygundur. Hace Ahmet Yesevi buyuruyor: Hakikatle yürüyorum deyip iddia edenler; 70 makamı geçmeden perdeyi açmadan ve Hazreti Peygamber (s.a.v.) in gördüklerini görmeden bir kimse Ben Hakk a ulaşıyorum. diye iddiada bulunsa iddiası yalan; kendisi yalancı ve Allah a düşman olur. Devam ediyor: Ahir zamanda bizden sonra öyle şeyhler zuhur edecek ki; şeytan onlardan ders alacak ve onlar şeytanın işini yapacaklar. Halkla dost olup halk ne isterse onu yapacaklar. Müridlerine yol gösterip onları Allah a ulaştıramayacaklar. Dış görünüşlerini süsleyip müridden daha çok hırs sahibi olacaklar. Küfür ve imanı farklı görmeyecekler ve Âlimleri sevmeyecekler. (Ama) mürid (öğrencisi) şeyhine bir şey (dünyalık) vermezse, o şeyh zorla alacak. Eğer o aldığı nesneyi, ihtiyacı olana veya yoksula vermezse ve kendine, ailesine harcarsa it ölüsü yemiş gibi olur. Yedikleri ve aldıkları ile kıldığı namaz, tuttuğu oruç Allah katında makbul olmaz ve yediği her lokma için Cehennemde 3000 yıl azap görür. Bizden sonra böyle bir bidatçıya kim Pir Şeyh derse ve hizmet etse Kâfir ve Mel un olur. Vay o kişilere ki; böyle şeyhlere el uzatıp mürid olurlar! Sözlerine de ayetle devam ediyor: İbrahim Suresi -7. Ayet: Kendilerini azaba atarlar, şüphesiz azabım şiddetlidir. Ey derviş! Şeyhlik davasında bulunan kimsenin 40 yıl bir Mürşid-i Kâmilin hizmetinde bulunmuş, çile çekip nefsini öldürmüş, icazetini (diplomasını ) almış olması gerekir. (Aksi takdirde) onun mürid edinmesi ve hediye alması haram ve batıldır. Şeriata aykırı iş yapan kişi Dinden Çıkar, tarikata aykırı iş yapan merdud olur, reddedilir. Ve kim tevbe etmeden dünyadan göçüp giderse cehennemde azap görür. Bundan Allah a sığınırız.

33 MARİFETULLAH 33 Bir düşün Ey Akıl Sahibi! Yukarıdaki ölçülerde Şeyh kim? Bul bakalım, kaldı mı? İyi örnekte yok ama sahtelerinden çok mu çok (Miladi) yılında Şam da vefat eden Kuşadalı İbrahim Halveti Hazretleri; manada bu günleri görmüş ve şöyle diyor: Artık tarikatlar kaldırılıp tekke ve zaviyeler kapatılmalıdır. Herkes Allah ve Resulünü, Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) Efendimiz zamanındaki gibi kendi başlarına bulacak ve yaşayacaklardır. Son olarak derim ki; Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Veda Hutbesini çok okuyun. Orada bu yazılanların özetini mutlaka bulacaksınız. Sevgi ve ihlas ile yola çıkınca Rabbinin ve Resulü nün yardımı gelir. Allah, kendisine varmak isteyen kuluna mutlaka yardım eder. Hz. İbrahim (Aleyhisselâm), ateşe atılma anında Cebrail (Aleyhisselâm) yanına gelerek: Bir isteğin var mı? diye sorduğunda; Sen çık aradan Rabbim benim için ne murat etti ise o olacaktır. diyerek Allah tan başkasından yardımı kabul etmedi. Yani Fatiha nın 4. Ayetini yaşadı. Biz niye yaşamayalım? Yaşayacağımızı her namazda söz veriyoruz ama yaşamıyoruz. Yalnız Sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz. Yüce Allah ımız, Yalnız sana ibadet eden ve yalnız senden yardım dileyen kullarından eyle bizleri. Âmin. ZİKİR NASIL YAPILIR? Hazırlık: 1- Sessiz olmalıdır. (Yüksek sesle değil kendi duyacağın kadar sesle olmalı.) 2- Yalnız olunmalı. 3- Kimin huzurunda olduğunu unutmadan edepli ve terbiyeli olunmalı. 4- Mutlaka abdestli olunmalı.

34 34 AŞK I ÜVEYSÎ 5- Gündüzün aydınlığında ve akşamın karanlığında olmak üzere (sabah ve akşam) günde 2 kere yapılmalıdır. 6- Mutlaka şu saatte yapılacak diye zaman belirtilmez. Kişi kendini hazır hissettiği zamanda gerçekleştirilir. Ama yatarken ve sabah namazının öncesi ve sonraları en uygun zamanlardır. Herkesin uykuda olduğu zamanda Rabbimiz; Kulum herkes gaflette iken Beni ve Resulümü andı. der ve zikir sahibini çok sever. Uygulanması: 1- Bir kere Euzu Besmele söyledikten sonra 100 kere Tevbe Estağfurullah söylemek. (İsterseniz Estağfirullah el azim diyebilirsiniz) 2- (Besmele söylemeden) Peygamberimize en az 132 defa Salat-ı Şerife söylemek. (Daha fazla sayıda da söyleyebilirsiniz. Sayı sınırı yok.) Neden mi? 132 ebced hesabında Ahmed ismi çıkmaktadır. Ahmed ismi de Peygamber Efendimizin, Peygamberler ve melekler arasındaki ismidir. 3- Salat-ı Şerifeleri söyleyip bitirdikten sonra 11 İhlas ve 1 Fatiha okuyup; Allah ım okuduğum surelerin ve salavatların sevabını; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa nın (s.a.v) mübarek ruhuna, ehl-i beytine, ashabına, yüce âlisine, salih kullara, Hızır (a.s) ve sevdiği Evliyalara, himmet eden sultanlara, ders veren hocalarımıza, onların hocalarına ve üveyslere hediye ettim. Âmin. denilecek. 4- Bir Euzu besmele çekilip en az 100 kere La İlahe İllallah söylenecek. ***Not: Zikri bitirdikten sonra 11 ihlas ve 1 Fatiha okunmayacaktır *** Niçin TEVBE? "Ey insanlar! Rabbinize tevbe edin. Allah kasem olsun ben Rabbim Tebarek ve Teâlâ hazretlerine günde yüz kere tevbe ederim." Muslim, Zikr 42, (2702).

TAKVA AYI RAMAZAN TAKVA AYI RAMAZAN. Rahman ve Rahim Allah ın Adıyla

TAKVA AYI RAMAZAN TAKVA AYI RAMAZAN. Rahman ve Rahim Allah ın Adıyla TAKVA AYI RAMAZAN TAKVA AYI RAMAZAN Rahman ve Rahim Allah ın Adıyla (Farz kılınan oruç) sayılı günlerdir. Sizden kim, (o günlerde) hasta veya seferde ise o, (tutamadığı) günler sayısınca başka günlerde

Detaylı

İLİ : GENEL TARİH : 29.01.2016. Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İLİ : GENEL TARİH : 29.01.2016. Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü İLİ : GENEL TARİH : 29.01.2016 EN GÜZEL İSİMLER O NUNDUR Aziz Müminler! Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah tır. Güzel isimler O nundur.

Detaylı

1. İnanç, 2. İbadet, 3. Ahlak, 4. Kıssalar

1. İnanç, 2. İbadet, 3. Ahlak, 4. Kıssalar 1. İnanç, 2. İbadet, 3. Ahlak, 4. Kıssalar İÇİNDEKİLER KUR AN NEDİR? KUR AN-IN AMACI? İNANÇ NEDİR İBADET NEDİR AHLAK NEDİR KISSALAR AYETLER KUR AN NEDİR? Kur an-ı Hakîm, alemlerin Rabbi olan Allah ın kelamıdır.

Detaylı

Recep in İlk Üç Orucunun Fazileti

Recep in İlk Üç Orucunun Fazileti Mektub-u Attar Muhammed İlyas Kadiri Razavi tarafından tüm İslami Erkek Kardeşlerine ve İslami Kız Kardeşlerine, Medaris El Medine ve Camiat El Medine nin erkek öğretmenler, erkek öğrenciler, kadın öğretmenler

Detaylı

Söylemek istemediğimiz birçok şey, söylemek istediğimiz zaman dinleyici bulamaz.

Söylemek istemediğimiz birçok şey, söylemek istediğimiz zaman dinleyici bulamaz. Söylenen her söz, içinden çıktığı kalbin kılığını üzerinde taşır. Ataullah İskenderî Söz ilaç gibidir. Gereği kadar sarf edilirse fayda veriri; gerektiğinden fazlası ise zarara neden olur. Amr bin As Sadece

Detaylı

Orucun Manevi Hayatımıza Katkıları

Orucun Manevi Hayatımıza Katkıları Orucun Manevi Hayatımıza Katkıları Kur ân-ı Kerim de Oruç Ey müminler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de sayılı günler içinde Oruç tutmanız farz kılındı. Umulur ki, bu sayede, takva mertebesine

Detaylı

M. Sinan Adalı. Eski zamanlarda yaşamış peygamberlerin ve ümmetlerinin başlarından geçen ibretli öyküler, hikmetli meseller

M. Sinan Adalı. Eski zamanlarda yaşamış peygamberlerin ve ümmetlerinin başlarından geçen ibretli öyküler, hikmetli meseller yayın no: 117 PEYGAMBERİMİZİN DİLİNDEN HİKMETLİ ÖYKÜLER Eski zamanlarda yaşamış peygamberlerin ve ümmetlerinin başlarından geçen ibretli öyküler, hikmetli meseller Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür Yayınevi

Detaylı

Hz.Resulüllah (SAV) den Dualar

Hz.Resulüllah (SAV) den Dualar Hz.Resulüllah (SAV) den Dualar Camiye Girerken Allah ın adıyla, Allah ın Resulüne salat ve selam olsun. Allah ım, hatalarımı bağışla ve bana rahmet kapılarını aç. Camiden Çıkarken Allah ın adıyla, Allah

Detaylı

Dua ve Sûre Kitapçığı

Dua ve Sûre Kitapçığı Dua ve Sûre Kitapçığı Hazırlayan: Melike MÜFTÜOĞLU instagram.com/oyunveetlinliklerledinogretimi SÜBHANEKE DUASI Allah ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin

Detaylı

Dua Dua, insan ile Allah arasında iletişim kurma yollarından biridir. İnsan, dua ederken Allah ın kendisini işittiğinin bilincindedir. İnsan dua ile dileklerini aracısız olarak Allah a iletmekte ondan

Detaylı

Anlamı. Temel Bilgiler 1

Anlamı. Temel Bilgiler 1 Âmentü Haydi Bulalım Arkadaşlar aşağıda Âmentü duası ve Türkçe anlamı yazlı, ancak biraz karışmış. Siz doğru şekilde eşleştirebilir misiniz? 1 2 Allah a 2 Kadere Anlamı Ben; Allah a, meleklerine, kitaplarına,

Detaylı

Kültürümüzden Dua Örnekleri. Güzel İş ve Davranış: Salih Amel. İbadetler Davranışlarımızı Güzelleştirir. Rabbena Duaları ve Anlamları BÖLÜM: 3 URL:

Kültürümüzden Dua Örnekleri. Güzel İş ve Davranış: Salih Amel. İbadetler Davranışlarımızı Güzelleştirir. Rabbena Duaları ve Anlamları BÖLÜM: 3 URL: Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün URL: Kültürümüzden Dua Örnekleri Güzel İş ve Davranış: Salih Amel İbadetler Davranışlarımızı Güzelleştirir Rabbena Duaları ve Anlamları BÖLÜM: 3 Kültürümüzde birçok dua örneği

Detaylı

Senin için gelmesi mukadder olan şeylere hırs göstermen yersizdir. Senin için olmayan, başkasının hakkı olan şeylere, hasret çekmen yakışıksızdır.

Senin için gelmesi mukadder olan şeylere hırs göstermen yersizdir. Senin için olmayan, başkasının hakkı olan şeylere, hasret çekmen yakışıksızdır. Ciddi olarak Allah a isyan etmekten kaçın. O nun rahmet kapısına devam et. Bütün gücünü ve kuvvetini Allah için harca. Taatında sarfet. Yalvar, ihtiyaçlarını O na arz et. Başını önüne eğ, kork, Hak kın

Detaylı

Bu ay içinde orucu ve namazı o kişiye kolaylaştırılır. Bu ay içinde orucu ve namazı ALLAH tarafından kabul edilir.

Bu ay içinde orucu ve namazı o kişiye kolaylaştırılır. Bu ay içinde orucu ve namazı ALLAH tarafından kabul edilir. 1- Ramazan ayının birinci gecesi kılınacak namaz: Bu gecede bir kimse 2 rekat namaz kılsa, her rekatta da KADİR SÜRESİNİ okursa; ALLAHÜ Teâlâ ( cc ) o kişiye 3 türlü kolaylık verir. Bu ay içinde orucu

Detaylı

GADİR ESİNTİLERİ -9- Şiir: İsmail Bendiderya

GADİR ESİNTİLERİ -9- Şiir: İsmail Bendiderya GADİR ESİNTİLERİ -9- Şiir: İsmail Bendiderya GADİR ESİNTİLERİ (9) Şiir: İsmail Bendiderya Edit: Kadri Çelik - Şaduman Eroğlu Son Okur: Murtaza Turabi Hazırlayan: D.E.K. Kültürel Yardımcılık, Tercüme Bürosu

Detaylı

TİN SURESİ. Rahman ve Rahim Olan Allah ın Adıyla TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ. 3 Bu güvenli belde şahittir;

TİN SURESİ. Rahman ve Rahim Olan Allah ın Adıyla TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ TİN SURESİ. 3 Bu güvenli belde şahittir; Rahman ve Rahim Olan Allah ın Adıyla 3 Bu güvenli belde şahittir; 1 4 1 İNCİR AĞACI ve zeytin (diyarı) şahittir! 4 Doğrusu Biz insanı en güzel kıvamda yaratmış, 2 İncir ile Hz Nuh un tufan bölgesi olan

Detaylı

5 Kimin ümmetisin? Hazreti Muhammed Mustafa nın (sallallahu aleyhi ve sellem) ümmetiyim. 6 Müslüman mısın? Elhamdülillah, Müslümanım.

5 Kimin ümmetisin? Hazreti Muhammed Mustafa nın (sallallahu aleyhi ve sellem) ümmetiyim. 6 Müslüman mısın? Elhamdülillah, Müslümanım. TEMEL DİNİ BİLGİLER 1 Rabbin kim? Rabbim Allah. 2 Dinin ne? Dinim İslam. 3 Kitabın ne? Kitabım Kur ân-ı Kerim. 4 Kimin kulusun? Allah ın kuluyum. 5 Kimin ümmetisin? Hazreti Muhammed Mustafa nın (sallallahu

Detaylı

Mirza Tahir Ahmed Hazretleri Cuma Hutbesinde, duanın aşağıdaki bahsedilen durumda şartsız olarak kabul edileceğini söyledi;

Mirza Tahir Ahmed Hazretleri Cuma Hutbesinde, duanın aşağıdaki bahsedilen durumda şartsız olarak kabul edileceğini söyledi; Mirza Tahir Ahmed Hazretleri Cuma Hutbesinde, duanın aşağıdaki bahsedilen durumda şartsız olarak kabul edileceğini söyledi; 1) Güçlük içinde ve çok zor durumda olan insanın, 2) Savaş altındaki insanın

Detaylı

Efendim, öğrendiklerimin ikincisi; çok kimseyi, nefsin şehvetleri peşinde koşuyor gördüm. Şu âyet-i kerimenin mealini düşündüm:

Efendim, öğrendiklerimin ikincisi; çok kimseyi, nefsin şehvetleri peşinde koşuyor gördüm. Şu âyet-i kerimenin mealini düşündüm: Hatim-i Esam hazretleri, hocası Şakik-i Belhi hazretlerinin yanında 33 sene kalır, ilim tahsil eder. Hocası, bu zaman içinde ne öğrendiğini sorduğu zaman, sekiz şey öğrendiğini söyler ve bunları hocasına

Detaylı

Islam & Camii Diyanet İşleri Türk İslam Birliği

Islam & Camii Diyanet İşleri Türk İslam Birliği & Camii Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Mülheim an der Ruhr Fatih Camii Islam kelimesi üc manaya gelir 1. Yüce Allahın emirlerine itaat edip, yasaklarından kacınmak. 2. Bütün insanlarla diğer canlılar

Detaylı

URL: Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün. Dua. Dua İbadetin Özüdür. Niçin ve Nasıl Dua Edilir? Kur'an'dan ve Hz. Peygamber'den Dua Örnekleri BÖLÜM: 2

URL: Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün. Dua. Dua İbadetin Özüdür. Niçin ve Nasıl Dua Edilir? Kur'an'dan ve Hz. Peygamber'den Dua Örnekleri BÖLÜM: 2 Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün URL: Dua Dua İbadetin Özüdür Niçin ve Nasıl Dua Edilir? Kur'an'dan ve Hz. Peygamber'den Dua Örnekleri BÖLÜM: 2 Dua Arapça kökenli bir kelime olup «istemek, davet etmek» demektir.

Detaylı

Ramazan ve Bayram Ramazan Ramazan Allah a yakınlaşmak için yegane bir zaman. Allah dünyada kendisi ve insanlar arasına perdeler koymuş. Bu perdeleri açmak ve aşmak, Allah a yakınlaşmak, onu hissetmek için

Detaylı

Kur an-ı Kerim i Diğer Kutsal Kitaplardan Ayıran Başlıca Özellikleri

Kur an-ı Kerim i Diğer Kutsal Kitaplardan Ayıran Başlıca Özellikleri Kur an-ı Kerim i Diğer Kutsal Kitaplardan Ayıran Başlıca Özellikleri 1 ) İlahi kitapların sonuncusudur. 2 ) Allah tarafından koruma altına alınan değişikliğe uğramayan tek ilahi kitaptır. 3 ) Diğer ilahi

Detaylı

Bir insan, nefs kılıcını ve hırsını çekip hareket edecek olursa, akıbet o kılıçla kendi maktül düşer. Hz. Ali

Bir insan, nefs kılıcını ve hırsını çekip hareket edecek olursa, akıbet o kılıçla kendi maktül düşer. Hz. Ali Marifet nefsi silmek değil, bilmektir. Hacı Bektaş-ı Veli Nefsin, azgın bir binek atından daha çok şiddetle gemlenmeye muhtaçtır. Hasan Basri Bir insan, nefs kılıcını ve hırsını çekip hareket edecek olursa,

Detaylı

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a):

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): da: - Yavrum ne oldu niye acele acele camiye koşuyorsun? der. Bu soruya karşılık çocuk - Efendim,

Detaylı

Güzel Ahlâkı Kazanmak

Güzel Ahlâkı Kazanmak Ramazan, Allah a yakınlaşma vesilesidir. Oruç tutan insan Allah ın beğendiği davranışlar sergilemeye, nefsinin tutkularından sakınmaya çalışır. Şeytana karşı dikkatli ve şuurludur, vicdanının doğruyu fısıldayan

Detaylı

Wessalatu wesselamu ala Rasuluna Muhammedin we ala alihi we sahbihi ecmain. Allahumme Rabbena ya Rabbena takabbel minna inneke entessemiul alim.

Wessalatu wesselamu ala Rasuluna Muhammedin we ala alihi we sahbihi ecmain. Allahumme Rabbena ya Rabbena takabbel minna inneke entessemiul alim. DUA Eudhu Billahi Minessaytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdulillahi Rabil-alemin Wessalatu wesselamu ala Rasuluna Muhammedin we ala alihi we sahbihi ecmain. Allahumme Rabbena ya Rabbena takabbel

Detaylı

TEOG 2. MERKEZİ ORTAK SINAVLAR DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ DERSİ BENZER SORULARI

TEOG 2. MERKEZİ ORTAK SINAVLAR DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ DERSİ BENZER SORULARI TEOG SINAV SORUSU-1 1. Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder. Bu hadiste verilen mesaj aşağıdaki ayetlerin hangisinde

Detaylı

3. Farz Dışında Yaptığı İbadetler

3. Farz Dışında Yaptığı İbadetler 3. ÜNİTE: EN GÜZEL ÖRNEK HZ. MUHAMMED İN İBADETLERİ 3. Farz Dışında Yaptığı İbadetler KAZANIMLARIMIZ O Bu ünitenin sonunda öğrenciler Hz. Muhammed'in: O 1. Öncelikle bir kul olarak davrandığını kavrar.

Detaylı

7- Peygamberimizin aile hayatı ve çocuklarla olan ilişkilerini araştırınız

7- Peygamberimizin aile hayatı ve çocuklarla olan ilişkilerini araştırınız 4. SINIFLAR (PROJE ÖDEVLERİ) Öğrenci No 1- Dinimize göre Helal, Haram, Sevap ve Günah kavramlarını açıklayarak ilgili Ayet ve Hadis meallerinden örnekler veriniz. 2- Günlük yaşamda dini ifadeler nelerdir

Detaylı

KURAN I KERİMİN İÇ DÜZENİ

KURAN I KERİMİN İÇ DÜZENİ KURAN I KERİMİN İÇ DÜZENİ Kur an-ı Kerim : Allah tarafından vahiy meleği Cebrail aracılığıyla, son Peygamber Hz. Muhammed e indirilen ilahi bir mesajdır. Kur an kelime olarak okumak, toplamak, bir araya

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Nesrin: Ahmet! Ne oturması! Daha gezecek birçok mağaza var, sen oturmaktan bahsediyorsun.

Nesrin: Ahmet! Ne oturması! Daha gezecek birçok mağaza var, sen oturmaktan bahsediyorsun. Ahmet: Otur, hanım otur. Allah aşkına bir otur. Nesrin: Ahmet! Ne oturması! Daha gezecek birçok mağaza var, sen oturmaktan bahsediyorsun. Ahmet: Allah aşkına bir otur hanım. Sabahtan beri dolaşmaktan ayaklarımın

Detaylı

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ TESTİ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ TESTİ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ TESTİ DİKKAT! BU BÖLÜMDE YANTLAYACAĞNZ TOPLAM SORU SAYS 20 DİR. ÖNERİLEN YANTLAMA SÜRESİ 40 DAKİKADR. 1) Annemize Babamıza 3) İnsanda yardımlaşma, cömertlik, insan sevgisi

Detaylı

Ramazan Manileri // Ramazan Manileri. Editors tarafından yazıldı. Cuma, 25 Eylül 2009 17:55

Ramazan Manileri // Ramazan Manileri. Editors tarafından yazıldı. Cuma, 25 Eylül 2009 17:55 Ramazan Manileri // Ahmet ağa uyursun uyursun Uykularda ne bulursun Kalk al abdest, kıl namaz Sabahleyin cenneti bulursun Akşamdan pilavı pişirdim Gene karnımı şişirdim Çok mani diyecektim ama Defteri

Detaylı

1 Ahlâk nedir? Ahlâk; insanın ruhuna ve kişiliğine yerleşen alışkanlıklardır. İki kısma ayrılır:

1 Ahlâk nedir? Ahlâk; insanın ruhuna ve kişiliğine yerleşen alışkanlıklardır. İki kısma ayrılır: 1 Ahlâk nedir? Ahlâk; insanın ruhuna ve kişiliğine yerleşen alışkanlıklardır. İki kısma ayrılır: 1. Güzel ahlâk 2. Kötü ahlâk 2 Güzel ahlâk neye denir? Allah ın ve Resulü nün emir ve tavsiye ettiği, diğer

Detaylı

Rahmân ve Rahîm Ne Demektir?

Rahmân ve Rahîm Ne Demektir? Besmele Kitapcığı Besmelenin Anlamı Besmele, bütün varlıkların hal diliyle ve iradeli varlık olan insanın lisanıyla ve haliyle meşru olan her işine Allah ın ismiyle başlamasıdır. En önemli dua ve zikirlerdendir.

Detaylı

Sevgili dostum, Can dostum,

Sevgili dostum, Can dostum, Sevgili dostum, Her insanı hayatta tek ve yegâne yapan bir öz benliği, insanın kendine has bir kişiliği vardır. Buna edebiyatımızda, günlük yaşantımızda ve dini inançlarımızda çeşitli adlar vermişlerdir.

Detaylı

KUR'ANDAN DUALAR. "Ey Rabbimiz, Bize dünyada bir iyilik, ahrette bir iyilik ver. Bizi ateş azabından koru." ( Bakara- 201 )

KUR'ANDAN DUALAR. Ey Rabbimiz, Bize dünyada bir iyilik, ahrette bir iyilik ver. Bizi ateş azabından koru. ( Bakara- 201 ) KUR'ANDAN DUALAR "Ey Rabbimiz Bizi sana teslim olanlardan kıl, neslimizden de sana teslim olan bir ümmet çıkar, bize ibadet yerlerimizi göster, tövbemizi kabul et zira tövbeleri kabul eden, çok merhametli

Detaylı

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun da acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a):

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun da acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun da acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): - Yavrum ne oldu, niye acele acele camiye koşuyorsun? der. Çocuk da: - Efendim, namaza gidiyorum.

Detaylı

ALLAH TEÂLÂ'NIN ARŞA İSTİVÂ ETMESİ

ALLAH TEÂLÂ'NIN ARŞA İSTİVÂ ETMESİ ALLAH TEÂLÂ'NIN ARŞA İSTİVÂ ETMESİ استواء االله عرشه ] تر [ Türkçe Turkish Abdurrahman el-berrâk Terceme : Muhammed Şahin Tetkik : Ali Rıza Şahin 00-43 استواء االله عرشه» باللغة ال ية «عبد الر ن ال اك

Detaylı

Muhammed Aleyhisselam ın Dilinden Dualar

Muhammed Aleyhisselam ın Dilinden Dualar Muhammed Aleyhisselam ın Dilinden Dualar yusufisik1@hotmail.de K ur ân-ı Kerim deki dua ayetleri gibi Peygamberimizin duaları da Arapça aslından okunursa daha iyidir. Ancak, tercümeleri de dua olarak okunabilir.

Detaylı

ALEMLERİN EFENDİSİ NİN (SAV) DİLİYLE KUR AN

ALEMLERİN EFENDİSİ NİN (SAV) DİLİYLE KUR AN KUR AN KARANLIKLARDAN AYIDINLIĞA ÇIKARIR Peygamber de (şikayetle): Ya Rabbi! Benim kavmim bu Kur an ı (okumayı ve hükümlerine uymayı bırakıp hatta menedip onu) terkettiler. dedi. (Furkân /30) Elif, Lâm,

Detaylı

İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler

İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler Hani, Rabbin meleklere, Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım demişti. Onlar, Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamd

Detaylı

Okul Çağı Çocuğunda Sevgi Yetersizliği Çalma Davranışına mı Neden Oluyor? Pazartesi, 02 Eylül 2013 06:14

Okul Çağı Çocuğunda Sevgi Yetersizliği Çalma Davranışına mı Neden Oluyor? Pazartesi, 02 Eylül 2013 06:14 Hiçbir ihtiyacı olmadığı halde sürekli arkadaşlarının kalem ve silgilerini çalan çocukla yaptığım görüşmede, çocuğun anlattıkları hem çok ilginç hem de Kleptomani Hastalığına çok iyi bir örnektir. Çocuk

Detaylı

GÜNAH ve İSTİĞFAR. Israr etmek kişiyi nasıl etkiler

GÜNAH ve İSTİĞFAR. Israr etmek kişiyi nasıl etkiler GÜNAH ve İSTİĞFAR Israr etmek kişiyi nasıl etkiler Peygamber (s.a.v) Efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: Hiçbir küçük günah yoktur ki, ısrarla işlenilmeye devam edildiği halde büyümesin. Ve

Detaylı

EDİRNE İL MÜFTÜLÜĞÜ 2015 MERKEZ 4. DÖNEM VAAZ (EKİM, KASIM, ARALIK) VE İRŞAT PROGRAMI

EDİRNE İL MÜFTÜLÜĞÜ 2015 MERKEZ 4. DÖNEM VAAZ (EKİM, KASIM, ARALIK) VE İRŞAT PROGRAMI 5.10.2015 Pazartesi 06.10 2015 Salı Y.ÇİFTÇİ S.AL Y.ÇİFTÇİ 7.10.2015 Çarşamba Y.ÇİFTÇİ 15:00 8.10.2015 Perşembe S.AL S.AL 9.10.2015 Cuma E.ÜZÜM S.AL Y.ÇİFTÇİ 15:00 E.ÜZÜM (Siyer ) Mirac ve Hediyesi Namaz

Detaylı

Allah Kuran-ı Kerim'de bildirmiştir ki, O kadın ve erkeği eşit varlıklar olarak yaratmıştır.

Allah Kuran-ı Kerim'de bildirmiştir ki, O kadın ve erkeği eşit varlıklar olarak yaratmıştır. İslam a göre kadınlar erkeklerden daha değersiz kabul edilmez. Kadınlar ve erkekler benzer haklara sahiptirler ve doğrusu bazı hususlarda kadınlar, erkeklerin sahip olmadığı bazı belirli ayrıcalıklara

Detaylı

Azrail in Bir Adama Bakması

Azrail in Bir Adama Bakması Mevlâna (1207 1273) Güçlü bir bellek, çağrışım yeteneği, üretkenlik, olağanüstü görüş ve anlatım gücü, derin duygusallık ve hüzün, her yönüyle İslam kültürüne hâkimiyet... İşte Mevlâna deyince akla gelen

Detaylı

NOT : İMAM-I RABBANİ Hz. bundan önceki mektuplar gibi. bunu da büyük şeyhi Bakibillah'a yazmıştır.

NOT : İMAM-I RABBANİ Hz. bundan önceki mektuplar gibi. bunu da büyük şeyhi Bakibillah'a yazmıştır. 4.MEKTUP MEVZUU : a) Mübarek ramazan ayının faziletleri. b) Hakikat-ı Muhammediye'nin (kabiliyet-i ulâ) beyanı.. Ona ve âline salât, selâm ve saygılar.. c) Kutbiyet makamı, ferdiyet mertebesi.. NOT : İMAM-I

Detaylı

Resulullah ın Hz. Ali ye Vasiyyeti

Resulullah ın Hz. Ali ye Vasiyyeti Resulullah ın Hz. Ali ye Vasiyyeti Hz. Ali (kv) bildiriyor: Resulullah (sav) bir gün beni huzuruna çağırdı: "Ya Ali! Senin bana yakınlığın, Harun Peygamberin Musa Aleyhisselama olan yakınlığı gibidir.

Detaylı

URL: Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün. Teravih Namazı. Namazı Bozan Durumlar. Namazın İnsana Kazandırdıkları. Kunut Duaları ve Anlamları BÖLÜM: 3

URL: Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün. Teravih Namazı. Namazı Bozan Durumlar. Namazın İnsana Kazandırdıkları. Kunut Duaları ve Anlamları BÖLÜM: 3 Hazırlayan: Mehmet Fatih Bütün URL: Teravih Namazı Namazı Bozan Durumlar Namazın İnsana Kazandırdıkları Kunut Duaları ve Anlamları BÖLÜM: 3 o Teravih namazı ramazan ayında kılınır. o Yatsı namazının son

Detaylı

Ünite 01: Arapçada Kelime ve Cümle Çeşitleri

Ünite 01: Arapçada Kelime ve Cümle Çeşitleri Ünite 01: Arapçada Kelime ve Cümle Çeşitleri :١ mı, mi? baba ( ) uzaklaştım uzaklaştırmak uzaklaştırmak evin kapıları babam yetişiyorum eğitim görüyorum ecdadım, atam saygı otur! seviyorum seni seviyorum

Detaylı

AİLEYE MUTLULUK YAKIŞIR! HAYAT SEVİNCE VE SEVİLİNCE GÜZEL

AİLEYE MUTLULUK YAKIŞIR! HAYAT SEVİNCE VE SEVİLİNCE GÜZEL AİLEYE MUTLULUK YAKIŞIR! HAYAT SEVİNCE VE SEVİLİNCE GÜZEL Ey İnsanlık! Sizi bir tek canlı varlıktan yaratan, ondan da eşini var eden ve her ikisinden de bir çok erkek ve kadın üreten Rabbınıza karşı sorumluluğunuzun

Detaylı

HADDİNİ BİLMEMEK YA DA İSTİDRAC

HADDİNİ BİLMEMEK YA DA İSTİDRAC Niyeti temiz olan ve haddini bilen bir Müslüman, başarıya, nîmete karşı şükrünü edâ edemez ise, Allah (CC) o kişiyi bir mahrûmiyete, bir sıkıntıya mâruz bırakır. Meselâ, dikkat ediniz, bir başarıya imzâ

Detaylı

Selam vermekle karşımızdaki kimseye neyi ifade etmiş oluruz?

Selam vermekle karşımızdaki kimseye neyi ifade etmiş oluruz? DEĞERLER EĞİTİMİ SELAMLAŞMA Selam ne demektir? Selâm, kelime olarak; huzur, barış, sağlık ve iyi dileklerini sunma anlamlarına gelir. Selamlaşmak; insanların karşılıklı olarak birbirlerine sağlık, huzur,

Detaylı

Herkes bir arayış içinde

Herkes bir arayış içinde Euzubillahimineşşeytananirracim Bismillahirrahmanirrahim Herkes bir arayış içinde Ayberk Efendi Berlin 2oo8 La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil Azim. Meded ya Sultanul Evliya, meded ya Şeyh Nazım

Detaylı

1 İslam ne demektir? Hazreti Peygamberimiz in (sallallahu aleyhi ve sellem) getirdiği din olup bunu kabul etmek, Allah a ve resulüne itaat etmektir.

1 İslam ne demektir? Hazreti Peygamberimiz in (sallallahu aleyhi ve sellem) getirdiği din olup bunu kabul etmek, Allah a ve resulüne itaat etmektir. İBADET 1 İslam ne demektir? Hazreti Peygamberimiz in (sallallahu aleyhi ve sellem) getirdiği din olup bunu kabul etmek, Allah a ve resulüne itaat etmektir. 2 İslam ın şartı kaçtır? İslam ın şartı beştir.

Detaylı

dinkulturuahlakbilgisi.com KURBAN İBADETİ Memduh ÇELMELİ dinkulturuahlakbilgisi.com

dinkulturuahlakbilgisi.com KURBAN İBADETİ Memduh ÇELMELİ dinkulturuahlakbilgisi.com KURBAN İBADETİ Memduh ÇELMELİ KURBAN: AYET ve HADİSLER Biz, her ümmet için Allah ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerlerine onun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık. İlahınız,

Detaylı

Şeb-i Arus İstanbul da: Mevlana nın vuslat gecesi bu yıl yine aşkın başkentinde!

Şeb-i Arus İstanbul da: Mevlana nın vuslat gecesi bu yıl yine aşkın başkentinde! Şeb-i Arus İstanbul da: Mevlana nın vuslat gecesi bu yıl yine aşkın başkentinde! İstanbul, bu yıl ikinci kez Mevlana Celaleddin-i Rumi nin ölüm yıldönümü olan Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Detaylı

11. Kullara rızık olması için birbirine girmiş, küme küme tomurcukları olan uzun boylu hurma

11. Kullara rızık olması için birbirine girmiş, küme küme tomurcukları olan uzun boylu hurma KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ (DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI) 50-KAF SURESİ Mekke'de inmiştir. 45 (kırkbeş) âyettir. "Kaf" harfi ile başladığı için bu adı almıştır. Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 1.

Detaylı

1.Birlik ilkesi: İslam inancına göre bütün varlıklar, bir olan Allah tarafından yaratılmıştır.

1.Birlik ilkesi: İslam inancına göre bütün varlıklar, bir olan Allah tarafından yaratılmıştır. İnsanın toplumsal bir varlık olarak başkaları ile iyi ilişkiler kurabilmesi, birlik, barış ve huzur içinde yaşayabilmesi için birtakım kurallara uymak zorundadır. Kur an bununla ilgili ne gibi ilkeler

Detaylı

SAYILI ADIMLARLA ELDE EDİLEN MİLYONLARCA SEVAPLAR

SAYILI ADIMLARLA ELDE EDİLEN MİLYONLARCA SEVAPLAR Bu broşürün dağıtımı, tercümesi veya basımına katkıda bulunun. Zirâ iyiliğin yapılmasına vesile olan, o iyiliği yapan kimse gibi ecir alır. SAYILI ADIMLARLA ELDE EDİLEN MİLYONLARCA SEVAPLAR ملايني احلسنات

Detaylı

1. EÛZÜ ÖĞRENELİM ANLAMI. 1. Kovulmuş Şeytan dan Allah a sığınırım.

1. EÛZÜ ÖĞRENELİM ANLAMI. 1. Kovulmuş Şeytan dan Allah a sığınırım. SÛRELERİMİZİ tefekkürle ÖĞRENİYORUZ 1. EÛZÜ ÖĞRENELİM ANLAMI 1. Kovulmuş Şeytan dan Allah a sığınırım. Benim adım Eûzü. İsmimin anlamı Sığınırım, yardım isterim. Bir tehlike ile karşılaştığınızda güvenilir

Detaylı

GADİR ESİNTİLERİ -10- Şiir: İsmail Bendiderya

GADİR ESİNTİLERİ -10- Şiir: İsmail Bendiderya GADİR ESİNTİLERİ -10- Şiir: İsmail Bendiderya GADİR ESİNTİLERİ (10) Şiir: İsmail Bendiderya Edit: Kadri Çelik - Şaduman Eroğlu Son Okur: Murtaza Turabi Hazırlayan: D.E.K. Kültürel Yardımcılık, Tercüme

Detaylı

Bir insan Allah (c.c.)'ın birliğine inanırım diyorsa o irfan sahibidir denemez. Çünkü onun sahip olduğu sadece onun bilgisidir.

Bir insan Allah (c.c.)'ın birliğine inanırım diyorsa o irfan sahibidir denemez. Çünkü onun sahip olduğu sadece onun bilgisidir. Birçok kişi ibadetlerinden imani lezzeti alamadıklarından şikâyetçidir. Bunlar "Öyle bir püf noktası söyle ki, biz ilahi irfana varalım." diye sorarlar.bu insan yaratılışının gayesidir. İlahi irfan yollarının

Detaylı

KIRK HADİS YARIŞMASI İÇİN BELİRLENEN HADİSLER 1. VE 2. SINIFLAR İÇİN KIRK HADİS

KIRK HADİS YARIŞMASI İÇİN BELİRLENEN HADİSLER 1. VE 2. SINIFLAR İÇİN KIRK HADİS KIRK HADİS YARIŞMASI İÇİN BELİRLENEN HADİSLER 1. VE 2. SINIFLAR İÇİN KIRK HADİS 1-Besmele ile başlanmayan işte hayır yoktur. 2-Sizin en hayırlınız, Kur-an ı öğrenen ve öğreteninizdir. 3-Namaz, dinin direğidir.

Detaylı

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2016-2017 5. SINIF DEĞERLENDİRME SINAVI - 1 2016-2017 5. SINIF DEĞERLENDİRME SINAVI - 1 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

Detaylı

Orucun tutulacağı günler olduğu gibi tutulmayacağı günlerde vardır. Resûlüllah sav bizzat bunu yasak etmiştir.

Orucun tutulacağı günler olduğu gibi tutulmayacağı günlerde vardır. Resûlüllah sav bizzat bunu yasak etmiştir. Hastalık ve Yolculukta: Eğer bir insan hasta ise ve yolcu ise onun için oruç tutmak Kur an-ı Kerim de yasaktır. Bazı insanlar ben hastayım ama oruç tutabilirim diyor veya yolcuyum ama tutabilirim diyor.

Detaylı

Revak Kitabevi, 2015 Tüm hakları Revak Kitabevi ne aittir. Sertifika No: 23108. Revak Kitabevi: 30 Bektaşîlik Serisi: 4. Fakrnâme Vîrânî Abdal

Revak Kitabevi, 2015 Tüm hakları Revak Kitabevi ne aittir. Sertifika No: 23108. Revak Kitabevi: 30 Bektaşîlik Serisi: 4. Fakrnâme Vîrânî Abdal Revak Kitabevi, 2015 Tüm hakları Revak Kitabevi ne aittir. Sertifika No: 23108 Revak Kitabevi: 30 Bektaşîlik Serisi: 4 Fakrnâme Vîrânî Abdal Yayına Hazırlayan Fatih Usluer ISBN: 978-605-64527-9-6 1. Baskı:

Detaylı

6. SINIF. Oturan, duran, kovsuz, gıybetsiz Hakk Muhammed Ali deyip evine vara, tüm canların Yüce Allah dildeki dileğini, gönüldeki muradını vere!

6. SINIF. Oturan, duran, kovsuz, gıybetsiz Hakk Muhammed Ali deyip evine vara, tüm canların Yüce Allah dildeki dileğini, gönüldeki muradını vere! 6. SINIF Cem İbadeti Cem, Alevilikte temel ibadet biçimlerinden biridir. Cem ibadeti cemevinde topluca yapılır. Cem, Alevi inancına göre, Kur an-ı Kerim deki Salât buyruğunun uygulanma biçimidir. Cem ibadeti

Detaylı

Evlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlenirken Nelere Dikkat Edilmeli? Evlenirken Nelere Dikkat Edilmeli? EVLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Peygamber (sav) Efendimiz den Abdullah ibn-i Ömer RA ın bir hadisini bu münasebetle hatırlayalım, duymuşsunuzdur: (Lâ tenkihun-nisâe

Detaylı

MERSİN İL MÜFTÜLÜĞÜ 2015 YILI RAMAZAN AYI VAAZ VE İRŞAT PROGRAMI VAİZİN

MERSİN İL MÜFTÜLÜĞÜ 2015 YILI RAMAZAN AYI VAAZ VE İRŞAT PROGRAMI VAİZİN VAİZİN TARİHİ VAKTİ ADI VE SOYADI UNVANI İLÇESİ YERİ KONUSU İbrahim KADIOĞLU İl Müftü Yard. Akdeniz Ulu Camii 17 Haziran 2015 Çarşamba 18 Haziran 2015 Perşembe 19 Haziran 2015 Cuma Yunus GÜRER İl Vaizi

Detaylı

Siz, Kimi Seviyorsunuz? Perşembe, 07 Ekim 2010 07:38

Siz, Kimi Seviyorsunuz? Perşembe, 07 Ekim 2010 07:38 Bütün mesele tam bir sevgi meselesidir. Sevgi kalpte başlar kalpte biter. Sevgi gönlün, kalbin eylemidir. Allah ın bir ismi de Vedud dur. Allah yarattıklarını sever ve bu dünya sevgi ile ayakta durur.

Detaylı

Yeşaya Geleceği Görüyor

Yeşaya Geleceği Görüyor Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Yeşaya Geleceği Görüyor Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Jonathan Hay Uyarlayan: Mary-Anne S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2010

Detaylı

Yayınevi Sertifika No: 14452. Yayın No: 220 HALİM SELİM İLE 40 HADİS

Yayınevi Sertifika No: 14452. Yayın No: 220 HALİM SELİM İLE 40 HADİS Yayınevi Sertifika No: 14452 Yayın No: 220 HALİM SELİM İLE 40 HADİS Genel Yayın Yönetmeni: Ergün Ür Yayınevi Editörü: Ömer Faruk Paksu İç Düzen ve Kapak: Cemile Kocaer ISBN: 978-605-9723-51-0 1. Baskı:

Detaylı

Orucun hükmü ve hikmeti nedir? ما حكم الصيام وحكمته. Abdurrahman b. Nâsır es-sa'dî

Orucun hükmü ve hikmeti nedir? ما حكم الصيام وحكمته. Abdurrahman b. Nâsır es-sa'dî Orucun hükmü ve hikmeti nedir? ما حكم الصيام وحكمته ] تر [ Türkçe Turkish Abdurrahman b. Nâsır es-sa'dî Terceme : Muhammed Şahin Tetkik : Ali Rıza Şahin 2010-1431 1 ما حكم الصيام وحكمته» باللغة ال ية «عبد

Detaylı

BYK & ŞYK DERSLERİ. Yaptıklarına karşılık olmak üzere kendilerine nice sevindirici ve göz aydınlatıcı nimetler saklandığını hiç kimse bilemez.

BYK & ŞYK DERSLERİ. Yaptıklarına karşılık olmak üzere kendilerine nice sevindirici ve göz aydınlatıcı nimetler saklandığını hiç kimse bilemez. Ders : 8 Konu : SALiH AMEL Amel kelimesi, sevap veya günahla karşılık bulan her türlü iş, çalışma ve fiil demektir. Kur ân-ı Kerim ve hadisi Şeriflerde daha çok emir, yasak ve tavsiyeler anlamında olup,

Detaylı

Başarı Testi. Kazanan: Ağlamak yerine ÇALIŞIR. Kaybeden: Çalışmak yerine AĞLAR. Kazanan: KAFASINI çalıştırır. Kaybeden: ÇENESİNİ çalıştırır

Başarı Testi. Kazanan: Ağlamak yerine ÇALIŞIR. Kaybeden: Çalışmak yerine AĞLAR. Kazanan: KAFASINI çalıştırır. Kaybeden: ÇENESİNİ çalıştırır Başarı Testi Kazanan: Ağlamak yerine ÇALIŞIR. Kaybeden: Çalışmak yerine AĞLAR. Kazanan: KAFASINI çalıştırır. Kaybeden: ÇENESİNİ çalıştırır Kazanan: Her sorunda bir ÇÖZÜM görür. Kaybeden: Her çözümde bir

Detaylı

CİHADA DENKTİR Evet, içinde savaş olmayan bir cihad var ki hac ve umredir Küçüğün, büyüğün, zayıfın, kadının cihadı hac ve umredir.

CİHADA DENKTİR Evet, içinde savaş olmayan bir cihad var ki hac ve umredir Küçüğün, büyüğün, zayıfın, kadının cihadı hac ve umredir. UMRE DİNİ SUNUM UMRENİN FAZİLETİ CİHADA DENKTİR Hz. Aişe (r.a) Efendimiz e (s.a.v) sorar: Ey Allah ın Resulü, kadınlara da cihad var mıdır? Efendimiz (s.a.v): Evet, içinde savaş olmayan bir cihad var ki

Detaylı

Gerçek şudur ki bu konu doğru dürüst anlaşılmamıştır; hakkında hiç derin derin düşünülmemiştir. Ali-İmran suresinde Allah (c.c.) şöyle buyurur; [3]

Gerçek şudur ki bu konu doğru dürüst anlaşılmamıştır; hakkında hiç derin derin düşünülmemiştir. Ali-İmran suresinde Allah (c.c.) şöyle buyurur; [3] Şimdi de hızlıca Müteşabihat hakkında bir iki şey söylemek istiyorum. Deniliyor ki Kur ân da hem Muhkemat hem Müteşabihatlar vardır. Bu durumda Kur ân a nasıl güvenebiliriz? Gerçek şudur ki bu konu doğru

Detaylı

Kur an ın varlık mertebelerini beyan eder misiniz ve ilahi vahiyde lafızların yerinin ne olduğunu

Kur an ın varlık mertebelerini beyan eder misiniz ve ilahi vahiyde lafızların yerinin ne olduğunu Question Kur an ın varlık mertebelerini beyan eder misiniz ve ilahi vahiyde lafızların yerinin ne olduğunu belirtir misiniz? Kur an ın lafızdan soyut olduğu bir merhale var mıdır? Answer: Her şeyin lâfzî

Detaylı

dinkulturuahlakbilgisi.com Memduh ÇELMELİ dinkulturuahlakbilgisi.com

dinkulturuahlakbilgisi.com Memduh ÇELMELİ dinkulturuahlakbilgisi.com Memduh ÇELMELİ ZEKAT SADAKA: AYET-İ KERİMELER «Namazı kılın, zekâtı verin, önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği Allah katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı görür.» (Bakara,

Detaylı

M VE NAZARDAN KORUNMA VE KURTULMA YOLLARI. lar aha beteri. dir veya 7 2. Y. 4. a bakarak " " dersek h 6. olarak sadaka verme.

M VE NAZARDAN KORUNMA VE KURTULMA YOLLARI. lar aha beteri. dir veya 7 2. Y. 4. a bakarak   dersek h 6. olarak sadaka verme. M VE NAZARDAN KORUNMA VE KURTULMA YOLLARI lar aha beteri dir... 1. -3-5 veya 7 2. Y 3. : me sem. 1 (B bir olmaz) 4. a bakarak " " 5. sek, dersek h 6. olarak sadaka verme. 2 3 k, iyilik yapmak, anaya -

Detaylı

[ 0001 ] Allah'a inanınız ancak devenizi de sağlam kazığa bağlayınız.

[ 0001 ] Allah'a inanınız ancak devenizi de sağlam kazığa bağlayınız. [ 0001 ] Allah'a inanınız ancak devenizi de sağlam kazığa bağlayınız. [ 0002 ] Çalışarak kazanç sağlama yollarını aramak, Müslüman olan her erkek ve kadın için bir farzdır. [ 0003 ] Akılca en mükemmeliniz,

Detaylı

EHL-İ SÜNNET'İN ÜSTÜNLÜĞÜ.

EHL-İ SÜNNET'İN ÜSTÜNLÜĞÜ. EHL-İ SÜNNET'İN ÜSTÜNLÜĞÜ www.almuwahhid.com 1 Müellif: Şeyhu'l-İslam İbni Teymiyye (661/728) Eser: Mecmua el-feteva, cilt 4 بسم هللا الرحمن الرحيم Selefin, kendilerinden sonra gelenlerden daha alim, daha

Detaylı

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Cennet, Tanrı nın Harika Evi

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Cennet, Tanrı nın Harika Evi Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Cennet, Tanrı nın Harika Evi Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Lazarus Uyarlayan: Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2010 Bible

Detaylı

Cennet, Tanrı nın Harika Evi

Cennet, Tanrı nın Harika Evi Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Cennet, Tanrı nın Harika Evi Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Lazarus Uyarlayan: Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2010 Bible

Detaylı

Kur an ın Bazı Hikmetleri

Kur an ın Bazı Hikmetleri Kur an ın Bazı Hikmetleri Allah Teala kıble hususunda derin tartışmalara giren insanların görüşünü: İyilik, yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz değildir. ayetiyle reddetmiştir. Ki onların bir kısmı,

Detaylı

2016 YILI 1. DÖNEM ÜÇ AYLIK VAAZ- IRŞAT PROGRAMI VAAZIN

2016 YILI 1. DÖNEM ÜÇ AYLIK VAAZ- IRŞAT PROGRAMI VAAZIN 2016 YILI 1. DÖNEM ÜÇ AYLIK VAAZ- IRŞAT PROGRAMI VAAZIN VAİZİN TARİHİ GÜNÜ VAKTİ ADI SOYADI ÜNVANI GÖREV YAPACAĞI YER KONUSU 1.01.2016 Cuma Öğleden Önce Şevket ŞİMŞEK Uzman Vaiz Mermerler Camii SORUMLU

Detaylı

Aynı kökün "kesmek", "kısaltmak" anlamı da vardır.

Aynı kökün kesmek, kısaltmak anlamı da vardır. Kıssa, bir haberi nakletme, bir olayı anlatma hikâye etmek. Bu Arapça'da kassa kelimesiyle ifade edilir. Anlatılan hikâye ve olaya da "kıssa" denilir. Buhâri, bab başlıklarında "kıssa"yı "olay" anlamında

Detaylı

Rahmet Ayı RAMAZAN Pazar, 07 Haziran 2015 19:17

Rahmet Ayı RAMAZAN Pazar, 07 Haziran 2015 19:17 Ramazan ayı İslam inancının kendisine yüklediği önem sebebiyle halk arasında On bir ayın sultanı ve Şehr-i Mübârek (Mübârek Ay) olarak kabul edilmiştir. Ramazan ayı Müslümanların değerlendirmek için adeta

Detaylı

SINIF DEFTERİ. Gurup. Muallim/e:

SINIF DEFTERİ. Gurup. Muallim/e: SINIF DEFTERİ Gurup Muallim/e: Yaz Okulu 2014 Devam Çizelgesi 18 Haziran 2014 Çarşamba 19 Haziran 2014 Perşembe 20 Haziran 2014 Cuma 23 Haziran 2014 Pazartesi S. No Öğrenci İsim Soyisim 1 2 3 4 5 6 7 8

Detaylı

Mucizeleri. ÇOCUKLAR İÇİN Peygamberimizin. M. S i n a n A d a l ı. Resimleyen: Sevgi İçigen

Mucizeleri. ÇOCUKLAR İÇİN Peygamberimizin. M. S i n a n A d a l ı. Resimleyen: Sevgi İçigen ÇOCUKLAR İÇİN Peygamberimizin Mucizeleri YAYIN NO: 85 genel yay n yönetmeni: Ergün Ür yay nevi editörü: Özkan Öze iç düzen/kapak: Zafer Yay nlar bask, cilt: Vesta Ofset tel:0 212 445 72 52 Birinci bask

Detaylı

İbadetin Manası ve Çeşitleri

İbadetin Manası ve Çeşitleri İbadetin Manası ve Çeşitleri Muhammed ibni Abd'il Vehhab (rahimehullah) www.at-tawhid.org 1 İbadetin Aslı Allah a ibadetin aslı; Allah ın emirlerine uymak nehyettiklerinden kaçınmak suretiyle ona itaat

Detaylı

Yayınevi Sertifika No: Yayın No: 238. HALİM SELİM İLE 40 ESMA Mehmet Yaşar

Yayınevi Sertifika No: Yayın No: 238. HALİM SELİM İLE 40 ESMA Mehmet Yaşar Yayınevi Sertifika No: 14452 Yayın No: 238 HALİM SELİM İLE 40 ESMA Mehmet Yaşar Genel Yayın Yönetmeni: Ergün Ür Yayınevi Editörü: Ömer Faruk Paksu İç Düzen: Nurullah Bilekli Kapak Tasarımı: Cemile Kocaer

Detaylı

Yaratanlar arasında şerefli bir yere sahip olan insanın yaşam hakkı da, Allah tarafından lutfedilmiş bir temel haktır.

Yaratanlar arasında şerefli bir yere sahip olan insanın yaşam hakkı da, Allah tarafından lutfedilmiş bir temel haktır. Yaratanlar arasında şerefli bir yere sahip olan insanın yaşam hakkı da, Allah tarafından lutfedilmiş bir temel haktır. Kur'an-ı Kerimde bir kimseye hayat vermenin adeta bütün insanlara hayat verme gibi

Detaylı

Şeyh den meded istemek caizmidir?

Şeyh den meded istemek caizmidir? Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Şeyh den meded istemek caizmidir? Şeyh Eşref Efendi Esselamaleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu Hazihis Salatu tazimen bi hakkike ya Seyyiduna

Detaylı

Din Ve Ahlak Hakkında Neler Biliyoruz?

Din Ve Ahlak Hakkında Neler Biliyoruz? İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 1. Ünite Sunusu Din Ve Ahlak Hakkında Neler Biliyoruz? Anlatım Yoluyla Ders Veren: Ömer AKKAŞ Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dkab Alanı Pedagojik Formasyon Öğrencisi

Detaylı

Mevlânâ dan Bilgelik Katreleri - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Mevlânâ dan Bilgelik Katreleri - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Üzerindeki bilgelik hırkasından, madde ve mânâ dünyasındaki mutluluğun şifrelerini verir bize Mevlânâ. Onun ilmini ve söylemlerini kâğıtlara, kitaplara, ansiklopedilere sığdıramamakla birlikte, deryada

Detaylı