içindekiler Liege den TNT Türkiye ye atama: Doğan Bayrak Kargo uçaklarının öyküsü Kapak: 21 inci yüzyılda zaman kavramı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "içindekiler Liege den TNT Türkiye ye atama: Doğan Bayrak Kargo uçaklarının öyküsü Kapak: 21 inci yüzyılda zaman kavramı"

Transkript

1

2 içindekiler 10 Liege den TNT Türkiye ye atama: Doğan Bayrak 14 Kargo uçaklarının öyküsü 18 Kapak: 21 inci yüzyılda zaman kavramı 24 Sanatla iç içe bir ömür: Tomris İncer 26 Gizli köşeler: Sardes, Gölcük, Birgi 29 Yeşil yapılar

3 editörden... TNT View yenilendi! Erdenay Gül TNT Ekspres Türkiye Pazarlama Koordinatörü 33 üncü sayımızda yepyeni bir tasarımla karşınızdayız. TNT Ekspres Türkiye nin 20 nci yılında size yeni sayfalarımızdan, zenginleştirilmiş içeriğimizle sesleneceğiz. Yeni TNT View da sadece sayfa tasarımlarımızda değil, içerik konseptimizde de değişikliklere gittik. Bir business yayını mantığıyla hazırladığımız sayfalarımızda TNT dünyasındaki gelişmeleri aktarırken, diğer yandan 10 bin okurumuzun keyifle okuyacağı kültür-yaşam konularını işledik. Spordan sağlığa, geziden kültür-sanata sayfalarımızı besleyen konuları keyifli bir dille kaleme almaya çalıştık. Yön bulma sporu oriyantiring, sıcak günler için beslenme tavsiyeleri, Türkiye nin cennet köşelerinden bir üçleme; Gölcük, Birgi, Sardes, konularıyla dopdolu bir içerik hazırladık. Ayrıca bu sayımızda TNT Ekspres Türkiye ailesine yeni katılan TNT Türkiye Operasyon Direktörü Doğan Bayrak ile ve 34 yılını İstanbul Şehir Tiyatrosu nda geçiren, Binbir Gece dizisinin oyuncularından Tomris İncer ile bir röportaj gerçekleştirdik. TNT nin vizyonuyla ilintili sosyal sorumluluk yaklaşımımızda da dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren bir konuyu seçtik. Çevreci yapılar konusunu işlerken, hepimizin vaktinin önemli bir kısmını geçirdiği evlerin küresel ısınmaya karşı nasıl yapılanması gerektiğini araştırdık. Yeni tasarımımızdan ve içeriğimizden olumlu dönüşler almak dileğiyle, keyifli okumalar Erdenay Gül TNT Ekspres Türkiye Pazarlama Koordinatörü Sayı:33- TNT VIEW İmtiyaz Sahibi: Turgut Yıldız Sorumlu Müdür: Müzeyyen Dilek Özgür Yayın Kurulu: Erdenay Gül, Giray Karanlık, Murat Uludağ, Selin Karakaş Yapım: Medyaevi İletişim Editör: Ahmet Lütfi Yavuz Görsel Yönetmen: Gizel Soysal Baskı: Mega Basım Tel: Basım Yeri ve Tarihi: İstanbul, Aralık 2007 İmtiyaz Sahibi, Sorumlu Müdür ve Yönetim Yeri Adresi: Ertürk Sok. Uzka İş Merkezi No:9 Kat: Kavacık - Beykoz İstanbul/Türkiye Tel: Fax: ayda bir yayınlanır. Yayının türü: Dergi, Yerel, Süreli The TNT name & logo are trademarks & TNT Holding B.V.

4 TNT den haberler tamamlayan ve 2008 yılında da büyüme odaklı stratejiler hedeflediklerini belirten TNT CEO su Peter Bakker: 2007 yılı TNT için iyi bir yıl oldu. Ekspres birimi, Avrupa daki pazar payını yine artırdı. Gelişmekte olan pazarlardaki devralma girişimleri, planlarımız doğrultusunda ilerledi. Ekspres biriminin vergi öncesi kazancı rekor düzeye ulaştı sözleriyle başarıya dikkat çekti. Yeni Satış ve Pazarlama Direktörü Ertan Aslanoğlu TNT Ekspres Türkiye nin Operasyon Direktörü Ertan Aslanoğlu, Satış ve Pazarlama Direktörlüğü ne getirildi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü nden mezun olan Ertan Aslanoğlu, ayrıca İngiltere de bulunan Warwick Üniversitesi nin master programını tamamladı. İş hayatına ilk olarak Çukurova İthalat ve İhracat AŞ de başlayan Aslanoğlu, daha sonra Coca-Cola da çalıştı. Aslanoğlu, 1993 yılında uluslararası kargo taşımacılığı sektörüne geçti ve 1996 yılında TNT Ekspres Türkiye de çalışmaya başladı. İki yıl Hava Kargo Satış Müdürlüğü görevinin ardından 1998 yılında Operasyon Direktörlüğü yapan Aslanoğlu, 2008 yılında TNT Ekspres Türkiye nin Satış ve Pazarlama Direktörlüğü ne atandı. TNT nin dağıtım ağı stratejisi başarı getirdi 2007 yılının rakamları, Dağıtım Ağı Üzerine Odaklanma stratejisi meyvelerini vermeye başladığını gösteriyor. Bu stratejiyi başarıyla Iveco ve TNT İtalya, karma yakıtlı kamyon için güç birliği yapıyor TNT İtalya ve kamyon üreticilerinden Iveco, Iveco Eurocargo Karma Yakıtlı Kamyon modelinin geliştirilmesi için gittiği ortaklığı tüm dünyaya duyurdu. İki büyük firmanın gerçekleştirdiği işbirliği, çevreyi koruma ve iş için yapılan faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini azaltma kararlılığı esasına dayanıyor. Tüm dünyada bölgesel ve küresel olarak gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle örnek bir yapıya sahip olan TNT Express in İtalya lokasyonu bu anlaşmayla örnek teşkil eden bir işbirliğine imza attı. Kamyon üreticisi Iveco ile gerçekleştirilen bu girişim aynı zamanda TNT nin, AB ve İtalya Çevre Bakanlığı tarafından desteklenen Avrupa Sürdürülebilir Enerji (SEE) kampanyasının da önemli bir adımı olma özelliği taşıyor. İtalya da Eylül 2008 den itibaren saha testlerine başlayacak olan yeni araç, iki şirketin dizel-elektrik karma teknolojisini geliştirme ve büyük ölçekli pazarlama projelerinin ürünü... Performans ve işletme maliyeti bakımından sınıfının en iyisi olarak tasarlanan Eurocargo, karbondioksit salınımının azaltılmasına yardımcı olacak. Eurocargo yollara düştükten sonra şehir içinde yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak.

5 Gümrük Standartı na ilk başvuru TNT den TNT Ekspres, 27 AB ülkesindeki tüm gümrük bağlantılı taşımacılık hizmetleri için Avrupa Komisyonu tarafından getirilen, Yetkili Ekonomik Kullanıcı (AEO) statüsüne başvuruda bulundu. Yeni bir standart olan AEO, müşterilere çeşitli açılardan yarar sağlıyor. TNT, başvurunun onayıyla birlikte Avrupa gümrüklerindeki yük incelemelerinde öncelik kazanacak, AEO statüsünü tanıyan birlik dışı ülkelerin sınır kapılarından daha hızlı geçecek ve giriş ile çıkış beyannamelerinde daha az bilgi bulundurma imkânı elde edecek. Amaç, çalışmaları modernize etmek AEO, Uluslararası tedarik zincirini güvenceye almak ve AB içindeki gümrük prosedürlerini modernleştirmek amacıyla geliştirildi. 1 Ocak 2008 de yürürlüğe giren AEO programı, ülkelerarası ticaretin güvenilir ve gümrük kurallarına bağlı ortaklarına verilen bir unvan olması hedefiyle oluşturuldu. Başvuruların işlenmesi ve fiziksel değerlendirme, ulusal gümrük idareleri tarafından yürütülüyor. TNT, Yetkili Ekonomik Kullanıcı statüsüne yaptığı bu başvuruyla bir ilki gerçekleştirdi. Tüm Avrupa ağı için düşünülüyor AEO ile ilgili olarak, TNT nin Liege deki hava taşımacılığı merkezi, Belçika gümrüğüyle bir pilot çalışma için başvuru aşamasında bulunuyor. TNT, kısa zaman içinde Hollanda, Almanya, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti nde ve 2008 yılının ortasına kadar diğer Avrupa Birliği ülkelerinde AEO statüsüne başvurarak Avrupa ağının tamamında bu standarda kavuşmayı hedefliyor. Standart için dört ölçüt TNT nin AEO ya yaptığı resmi başvuru, dört önemli ölçütü de yerine getirdiğini gösteriyor: Gümrük yasalarına uyum sicili, ticari ve taşımacılıkla ilgili kayıtlar, gümrük denetimini mümkün kılan bir yönetim sistemi, somut mali güç ve yüksek güvenlik standartları. TNT, zorunlu olmamakla birlikte, gümrük idarelerine bir de öz değerlendirme sunarak, başvurunun normal süresi olan 300 günde değil, 90 günde sonuçlandırılması için çalışıyor. AEO standardı için tam onayın, 2009 yılının ortasında alınması bekleniyor. TNT nin tüm ekspres faaliyetleri halen beş standarda göre belgelenmiş durumda: İnsana Yatırım, ISO 9001 (işletmede mükemmellik), ISO (çevre yönetimi), OHSAS 18001(işyeri güvenliği) ve SA 8000 (sosyal sorumluluk)

6 TNT den dijital imzalı e-fatura Turgut Yıldız TNT Ekspres Türkiye Genel Müdürü Büyüme tüm hızıyla sürüyor 2007 yılında da kuralımız değişmedi ve hem Global TNT olarak hem Türkiye TNT olarak büyümemizi sürdürdük. Şunu her zaman gururla söylemekteyim: Türkiye ye geldiğimiz 1988 yılından bugüne kadar büyümemiz sürekli devam etti. Dünya ve Türkiye de oluşan ekonomik, siyasi krizleri ve etkilerini düşünürseniz 20 yıldır büyümede süreklilik, çok önemli bir başarıdır. Şu net bir gerçektir ki, bu büyüme şirketine inanan, güvenen ve şirket hedeflerine odaklanmış çalışanlarımızın eseridir. Büyüme ülkemize ve şirketimize daima olumlu sonuçlar yansıtmıştır. TNT, 30 u aşkın ülkede dijital imzalı güvenli elektronik fatura düzenlemeye başlıyor. Bu çalışmasıyla zaman ve maliyet tasarrufunu amaçlayan TNT nin, ekspres faturalama sistemi, izinsiz erişimi de engelliyor. Gerçekleştirdiği projeleri ve başarılarıyla öncü şirket olma özelliği taşıyan TNT nin sektöre kazandırdığı Ekspres Faturalama sistemini genişletiyor. Sistem yeni projeyle, Avrupa nın birçok ülkesi, Avustralya, Singapur, Hong Kong, Güney Afrika, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri ndeki müşterilere ücretsiz olacak ulaşacak. Her yerde sosyal sorumluluk Şu anda dünyada 37 ülkede e-fatura düzenleyen TNT, bu yıl 10 ülkenin daha e-fatura sistemine katılmasını planlıyor. Bu şekilde TNT ayda 1 milyona yakın kâğıt faturayı ortadan kaldırabileceğini öngörüyor. Ekspres Faturalama sistemine dâhil edilecek ülkelerden biri de Türkiye. Biz başarının sürdürülmesi halinde bir anlam ifade ettiğini gayet iyi biliyoruz. Bunu yaptığımız tüm faaliyetlerimize uygulayarak başarımızı perçinliyoruz. Dokuzuncu kez başlattığımız ve Türkiye de bu kadar uzun süren tek Sosyal Sorumluluk faaliyeti olan kitap kampanyamız da buna bir örnektir. Ayrıca Ulusal Kalite Ödülünü 2006 yılında kazanmamıza rağmen EFQM kalite modelini şirkete yayma ve yerleştirme çabalarımızı sürdürmeye devam etmemiz de başka bir örnektir. Son olarak size Temiz Araç projesinden bahsetmek istiyorum yılı sonunda araçlarımızın karbondioksit salınımını azaltmak için başladığımız projede bugün itibariyle çok başarılı sonuçlar elde etmiş durumdayız. Araç filomuzun projenin başlamasından bu yana yüzde 19 artmasına rağmen CO2 oranımız yüzde 6 azalmıştır. TNT globalin dünya çapındaki hedefi, yüzde 6 CO2 emisyonu azaltımına 2011 yılında ulaşmaktır. Ayrıca araçlarımızın yakıtlarında da 15 aylık bir sürede euro civarında bir maliyet azalması sağlanmıştır. TNT global tarafından örnek proje seçilen bu başarılı sonuçlar sizlerle daha detaylı paylaşılacaktır. Bu başarıların devamı için çalışanlarımızın desteğini her zaman yanımızda bulacağımıza inanıyorum. e-faturalama tasarruf sağlıyor TNT nin gerçekleştirdiği e-faturalama sistemi de müşterilerin kâğıt maliyetlerini azaltıyor. İnternet erişimi ve e-posta adresi olan herkes bu hizmetten faydalanarak kâğıt tasarrufu sağlıyor. TNT nin ekspres faturalama sistemi, faturalarla ilgili erişim, kontrol ve arşivleme işlemleri için kullanımı kolay ve güvenli bir yöntem sunuyor. TNT, müşterilerine kâğıt fatura yerine, şifrelerini girerek elektronik faturalarını indirebilecekleri güvenli bir web sitesinin adresini içeren bir e-posta gönderiyor. Güncel fatura verileri, PDF ve CSV gibi çeşitli dosya türlerinde indirilebiliyor.

7 Kitap Toplama Kampanyası dokuzuncu kez başlıyor Türkiye nin en başarılı kitap kampanyası olan ve başladığı günden itibaren birçok şirkete örnek olarak bu alandaki duyarlılığı artıran TNT Ekspres Kitap Toplama Kampanyası rekorlara devam ediyor. Bu yıl mart ayının son haftasında kutlanan kütüphaneler haftasında dokuzuncu kez başlayan kampanyayla TNT Ekspres Türkiye kuryeleri no lu telefonu arayarak kitap bağışlamak isteyenlerin kitaplarını kapılarından ücretsiz olarak teslim alıyor. Kampanya, eylül ayındaki ilköğretim haftasına kadar devam edecek. 8 yılda 2 milyon 700 bin kitap TNT Ekspres Türkiye ihtiyacı olan çocukların eğitimine katkıda bulunmak, geleceğine ışık tutmak ve bilgi dünyasına küçük birer pencere açmak için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Zeytinburnu şubesi ile birlikte düzenlediği geleneksel kitap toplama kampanyasıyla 8 yılda bin 439 okula yaklaşık 2 milyon 700 bin kitap bağışlandı. Sahip olduğu güçlü ve geniş ulaştırma ağını ihtiyacı olan çocukların hizmetine sunan TNT Ekspres, Türkiye nin en ücra köylerinde ve çok zor şartlarda eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrencilere mutlu bir gelecek umudu taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Peter Bakker TNT Express CEO su Davos izlenimleri... Geçtiğimiz günlerde tüm dünyadan işadamlarının, politikacıların ve bilim adamlarının fikir alışverişlerinde bulundukları Dünya Ekonomik Forumu nun Davos taki yıllık toplantısına katıldık. Bu vesileyle özelikle Dünya Gıda Programı yla (WFP) yaptığımız ortaklıktan dolayı yeniden büyük gurur duydum. Her yıl Davos ta bir WFP yardım çadırı kurarak CEO ları, politikacıları ve sivil toplum kuruluşlarından liderleri davet ediyoruz ve onlarla iş dünyasını, iklim değişikliğini, açlığı ve aids virüsünü konuşuyoruz. Bu çadırda WFP, her geçen yıl biraz daha ünlenen bir akşam yemeği düzenliyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Bill Gates, bu yıl bu yemeğe katılan isimlerden yalnızca birkaçıydı Davos buluşması boyunca WFP ile beşinci işbirliğimiz olan DSM ye kavuştuğumuz için büyük memnuniyet duyduğumu belirtmeliyim. Ayrıca doğal felaketlere anında cevap verebilmek adına UPS ve Agility ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğini de duyurduk. Bu acil durum yardım ekipleri sellerin, depremlerin ve diğer felaketlerin meydana geldiği coğrafyalarda konuşlanacak. Rakip firmaların insanların acılarıyla mücadele etmek için bir araya geldiklerini görmek çok sevindirici. Diğer lojistik firmalarının da bu işbirliğine katılımlarını sağlamak adına çalışmalarımız devam edecek. Davos ziyaretimiz bize büyük bir başarı olarak geri döndü. Artık diğer şirketlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve hükümetlerle oluşturduğumuz planlar üzerinde harekete geçme zamanı geldi!

8 Havacılığın gecikmeye tahammülü yok Havacılık sektörünün yapı taşlarından TUSAŞ, ekspres taşımacılık hizmetlerinde TNT Ekspres i tercih ediyor. Yıllardır süren bu iş ortaklığını TUSAŞ Posta İşleri ve Genel Evrak Uzmanı Kemal Peker den dinledik... Türkiye de insanlı ve insansız hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, modernizasyonu, imalatı, entegrasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren TUSAŞ, 1984 tarihinde kuruldu. Beş bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan TUSAŞ, ekspres taşımacılığı konusunda TNT Ekspres ten hizmet alıyor. Türk savunma sanayisinin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan T.S.K.G.V. nin bir kuruluşu olan TUSAŞ ın mevcut deneyimi F-16 savaşan şahinler, CN-235 hafif nakliye/deniz karakol/gözetleme uçakları, SF-260D eğitim uçakları, Cougar AS-532 arama kurtarma (SAR), silahlı arama kurtarma (CSAR) ve genel maksat helikopterlerinin ortak üretiminin yanı sıra kendi tasarımı olan insansız hava aracı, hedef uçağı ve zirai ilaçlama uçağı gibi ürün geliştirme programlarını kapsıyor. Son derece üst düzey ver her alanında büyük uzmanlı gerektiren bir sektörde faaliyet gösteren TUSAŞ Posta İşleri ve Genel Evrak Uzmanı Kemal Peker e, TNT View un nasıl bir çözüm ortağı olduğunu sorduk.

9 Ekspres taşımacılığın havacılık sanayi sektörü için önemi nedir? Zamanlama, bu sektör için ne ifade ediyor? Havacılık sektörünün önemi arttıkça kendisiyle ilintili bütün birimler de doğru orantılı olarak arttı. Havacılık bazen bir insanı bazen tonlarca eşyayı bir ülkeden diğerine taşıyor. Bu nedenle adından da anlaşılacağı üzere son derece hızlı ve gecikmeye tahammülü olmayan bir sektör. Bu nedenle de sektörün taşımacılık ihtiyacını ancak ekspres taşımacılık çözümleriyle giderebiliyoruz. Sizin bir ekspres taşımacılık şirketinden beklentileriniz neler? Firmamızın birtakım kalite standartları var. Bu nedenle çalıştığımız firmanın da belli standartlara ve bizim önceden belirlediğimiz kriterlere uygun olması gerekiyor. TNT Ekspres de tüm bu özellikleri bir arada buluyoruz. TUSAŞ, ekspres taşımacılık firması seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurdu? Kapımızdan belirlenen zamanda ve sorunsuz teslim alınması, ihtiyacımız olan surede teslim edilmesi, teslimat bilgisinin günün koşullarına göre bildirilmesi, sorun çıktığı zaman kısa sürede çözüme ulaştırabilmesi, ilgili kişilere ihtiyacımız olduğu anda ulaşabilmek ve en önemlisi güven duymak bizim bir ekspres firmasında aradığımız başlıca özellikler. TNT Ekspres, bu hizmetleri sorunsuz bir biçimde sunuyor. TNT yle ilişkiler göz önünde bulundurduğunda TNT Ekspres, TUSAŞ için nasıl bir çözüm ortağı? Ekspres taşımacılığın önemi her geçen yıl artıyor. Yeni servisler, yeni kampanyalar, yeni imkânlar sunuluyor. TUSAŞ ın TNT ile olan işbirliği de yıllara dayanıyor. Bizim için TNT Ekspres, işimizi kolaylaştıran, işimizin bir parçası olan, güven duyduğumuz bir çalışma arkadaşı ve yakın ilişkide olduğumuz insanlara önerebileceğimiz bir hizmet firması. TUSAŞ neler yapıyor? Müşteriden TUSAŞ ın ana faaliyetleri arasında Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerin envanterinde bulunan sabit ve döner kanatlı askeri ve ticari hava platformlarının modernizasyon, modifikasyon ve sistem entegrasyonu programları ile satış sonrası hizmetleri bulunuyor. TU- SAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı nın (Hv.K.K.) envanterinde bulunan C- 130 nakliye uçakları ile T-38 eğitim uçaklarının aviyonik modernizasyon programlarının ana yüklenicisi konumunda. Black Hawk helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetleri için dijital kokpit modifikasyonu, Hv.K.K. F-16 larının elektronik harp ve yapısal tadilatları, Ürdün Hava Kuvvetleri Komutanlığı nın (RJAF) envanterinde bulunan F-16 ların yapısal ve aviyonik modifikasyonları, S-2E uçaklarının Yangın Söndürme Uçağı na modifikasyonu, Cougar AS- 532 helikopterlerinin modifikasyon ve modernizasyonu, CN-235 platformlarının Dz.K.K. ve S.G.K. nın Deniz Karakol/Gözetleme görevleri için modifikasyonu, ATR-72 platformlarının yine Dz.K.K. lığı için modifikasyonu ile B737/800 uçaklarının Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı na (HİK) dönüştürülmesindeki tüm yapısal tadilatlar ile sistem entegrasyon faaliyetleri de yine TUSAŞ ın üstlendiği sorumluluklardan bazıları TUSAŞ ın 5,000 metrekareye yayılan faaliyet alanı...

10 Kapak Türkiye de olmak çok güzel... GS nin maçlarına gidebilmek de! Liege den Operasyon Direktörü olarak TNT Ekspres Türkiye ye atanan Doğan, TNT nin merkezinden edindiği izlenimleri ve Türkiye nin oradan nasıl göründüğünü anlatıyor. 10 TNT de 11 yıldır görev yapan Doğan Bayrak TNT nin merkezi Belçika Liege de Operasyon Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Türkiye ye döndü. 17 Şubat itibariyle de TNT Türkiye Operasyon Direktörlüğü görevine atandı. Doğan Bayrak la hem TNT Türkiye yi hem de kendisi için Türkiye nin anlamını konuştuk. TNT, küreselleşmeye paralel olarak taşımacılık hizmetlerinde ürün çeşitliliğini ve hizmet kalitesini artırıyor. Operasyonel anlamda TNT de ne tür yenilikler var? Vizyon nedir? Tabii dünya küreselleşiyor. Üretim sektörleri Avrupa dan Uzakdoğu ya ve Güney Amerika ya doğru kayıyor. Avrupa da da duvarlar yıkıldıktan sonraki bölgelerine kayıyor. Yani üretim alanları klasikleşmiş alanlardan diğer bölgelere doğru yöneliyor. Şirketimiz bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak yaklaşık altı yedi yıl önce bir durum analizi yaptı. Bu analize veri olarak da çok kapsamlı araştırmalar yapıldı. Kesinleşen bir şey var. Biz Avrupa pazarında çok

11 TNT den güçlüyüz, rakipsiziz diyebilirim. Avrupa havayolu ve karayolu ağımız çok güçlü ve müşterilerimize beklentilerinin çok üzerinde kalitede hizmet veriyoruz. Bu, özel hizmetler alanında da böyle. Ama bizim vizyonumuz küreselleşmeye paralel olarak üretim bölgelerini kapsayacak biçimde gelişti. Avrupa da hava ağımızı doğu bloğu ülkelerini kapsayacak biçimde geliştirdik. Polonya, Romanya, Bulgaristan, eski Baltık Cumhuriyetleri gibi ülkeler ağımıza dâhil oldu. Ya dünyanın diğer bölgeleri? Dünyanın diğer bölgelerinde ise sektör olarak taleplere yanıt vermek ve TNT olarak yerimizi almak zorundaydık. Bu aşamada Çin e doğrudan Boeing 747 uçuşlarımız başladı. En son rakamlara göre Çin den Boeing 747 uçuşlarımızın dönüşünde mayısın sonuna kadar yüzde 97 doluluk oranı gerçekleşti. Yani o pazarda yerimizi aldık ve sesimizi rahatlıkla duyurabiliyoruz. Bu tamamen müşterimizin TNT ye olan güveninin sonucudur. Müşterilerimiz biliyor ki, TNT ile ürünleri yerine ulaşacak, bir aksilik olduğunda TNT bizi uyaracak. Çünkü böyle bir sistemimiz var. Vizyonumuzda Uzakdoğu vardı. Bunun gereği olarak uçuşlarımızı gerçekleştirdik ve altyapımızı kurduk. Belirttiğim gibi doğudan batıya da çok önemli bir doluluk oranı sağladık. Şu anda yine çok önemli bir konumda; yüzde 60 a varan doluluk oranındayız. Bu arkadaşlarımızın olağanüstü bir başarısıdır. Doğu-Batı ekseni ile Doğu Avrupa ülkeleri açısından Türkiye nin pozisyonu ve önemi nedir? Bir defa Türkiye çok genç ve eğitimli bir nüfusa sahip Benim Türkiye ye geldiğimde ilk gözlemlediğim olay, TNT ailesindeki insanların çok eğitimli ve motive olduklarıydı. Şirketimizin kültürünü çok iyi kavramışlar. Müşterimize hangi servisi verdiğimizi çok iyi biliyorlar. Biz hizmet sektörü içinde yer alıyoruz, zamanla yarışıyoruz. Müşterimize verdiğimiz bir söz var ve onu zamanında gerçekleştirmek zorundayız. Türkiye aynı zamanda büyüyen bir ekonomi Bundan yıl öncesine dönersek ilk Türkiye seferlerine başladığımızda günlük iki uçuşumuz vardı. Sonra uçaklarımızı kapasitesi çok daha fazla olan Boeing 737 lere çevirdik. Bir dönem Airbus operasyonu yaptık Şimdiyse kapasite ve operasyonlarımız çok ileri düzeyde. TNT Global, özellikle yurt dışından Türkiye yi nasıl görüyor? TNT, Türkiye ye çok önem veriyor. Zaten yaptığı yatırımlarla, büyüme hızıyla, çalıştırdığı eleman sayısıyla bunu ortaya koyuyor. Birkaç ay önce CEO muz Sayın Peter Bakker İstanbul a geldi. Daha önce de Express bölüm başkanlarından James MsCormac defalarca özel ziyaretlerde bulundu. Bu ziyaretler TNT nin Türkiye ye verdiği önemin bir göstergesi. Biraz da operasyonlardan ve bu alandaki hedeflerinizden bahsedelim mi? Şirketimiz operasyonel anlamdaki gücünün ve kalitesinin piyasaya orantısal olarak yansımasını çok istiyorum. Çünkü çok iyi ve kaliteli bir servise, bir o kadar da iyi bir ekibe sahibiz. Benim 2008 ve daha ilerisi için arkadaşlarıma gösterdiğim hedef; operasyon olarak, grup satış departmanıyla birlikte, onlara tüm destekleri vererek, istenen performansı gerçekleştirmeyi, onların müşterilerimize verdiği sözü yerine getirmelerini sağlamaktır. Arkadaşlarıma şunu söyledim: Biz operasyonuz Operasyonu biz yapacağız. Satıştaki arkadaşlarımız müşterilerimize rahatlıkla, göğsünü gererek bu kaliteli servisi size verebiliyoruz diyebilecek. Türkiye kendi başına büyüyen, hem ihracatta, hem ithalatta, dev bir ekonomi olma özelliğine sahip. TNT, Türkiye ye büyük önem veriyor. Zaten yaptığı yatırımlarla, büyüme hızıyla, çalıştırdığı eleman sayısıyla bunu ortaya koyuyor. 11

12 Operasyonların başarısının ölçümünde bir kriter var mı? Operasyonumuzun 11 tane oturmuş, ana kriterleri bulunuyor. Bunların tamamına yakınında hedeflerimizi tutturmuş bulunuyoruz. Bu kriterlerin en önemlileriyse DOT (Destination On Time) ve OOT (Origin On Time). Tabii burada oturmuş bir operasyon yapısı var. Benim kişisel olarak yapacağım sadece bu var olan sistemi biraz daha proaktif hale getirmek olacak. En önemlisi ekip olmak, ekip olarak çalışmak Bu doğrultuda da maliyetlerimizi iyi kontrol edebilmek Biraz da sizinle ilgili konuşursak Uzun yıllar sonra Türkiye ye gelmek nasıl bir duygu? Yurtdışında 20 yıl çalıştım. 41 yaşındayım. Bu yıl TNT deki 11. yılım. Başka bir iş yapmayı düşünür müsün diye sorarsanız, kesinlikle Hayır derim. Bu sektörde olmak inanılmaz keyifli. Her günün diğerinden farklı olduğu bir sektör. TNT de 11 yıldır görev yapmama rağmen ben bu işi biliyorum demiyorum. Her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Şirketimizin en önemli özelliklerinden biri farklı kültürlerden, farklı ülkelerden gelmiş insanların kesinlikle eşit haklara sahip olması Kim hak ederse, yurtiçi veya yurtdışında kurum, onu hak ettiği yere getiriyor. 10 yıl sonra Türkiye ye dönme kararına gelince: Benim yıllardan beri hayalim 40 yaşından önce Türkiye ye dönmekti. Bu ülke bana, eğitimime çok emek verdi. Belli bir süre sonra tecrübelerimi, birikimlerimi Türkiye de kullanmayı çok istiyordum. Ne mutlu ki TNT de bu şansı buldum. Tabii bir önemli konu daha var: Ben bir Galatasaray fanatiğiyim! Yurtdışında olmama rağmen sık sık İstanbul daki maçlara geliyordum. Avrupa da çok güçlü olduğumuz yıllarda kaçırdığım maç yoktu. Tabii Türkiye yle beraber Ali Sami Yen stadına dönmek de çok güzel!.. Geldiğimden beri hiç maç kaçırmadım! Depremler, su baskınları, tsunami gibi doğal afetlerin hepsinde TNT yi yardım ederken gördük. Bu gibi olumsuz şartlarda yürütülen çalışmalar TNT nin doğal reaksiyonları. Dünya sorunlarını sahiplenmek Bu bir kurum kültürü: TNT kültürü! 2008 ve sonrası için ekibimdeki tüm çalışma arkadaşlarıma gösterdiğim hedef; grup satış departmanıyla birlikte, onlara tüm destekleri vererek, istenen performansı yerine getirerek, yıllardan bu yana yaptığımız şeyi, müşterilerimize verdiği sözü yerine getirmelerini sağlamaktır. TNT dünyada sosyal sorumluluk projelerine çok önem veren ve çok kapsamlı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren bir kurum. Siz TNT nin bu kurum kültürünü nasıl görüyorsunuz? Size bu projelerin ne kadar önemli olduğunu yurtdışındayken yaşadığım ve beni çok duygulandıran bir olayı anlatarak ifade etmek istiyorum yılının 17 Ağustos gecesi Belçika da, Liege de görevliydim. Sabaha karşı bir arkadaşım elinde bir kupa kahveyle geldi. Türkiye de nerede yaşadın, ailen nerede gibi özel sorular sordu. Sonra Türkiye yi derinden etkileyen depremi haber verdi. Tabii şok oldum. Hemen telefona sarılarak ailemi aradım, ilk başta ulaşamadım. Sabah televizyonlar felaketi, yıkılmış, yerin dibine geçmiş binaları tüm çarpıcılığı ile yayınlıyordu. Bu görüntüleri seyretmek büyük acı veriyordu. Aileme ulaştım, ama psikolojik olarak çok etkilendim. İşte o anda TNT nin gücünü gördüm. Hemen uçaklarımızı Avrupa da ve Belçika da toplanan yardımların taşınmasına ayırdık. Tüm çalışanlar da gönüllü olarak yardım topluyordu. Bu, günlerce sürdü. Tüm dünyada tüm çalışanlarımızın gündemi de bu felakete karşı yardımlar oldu. Türkiye ye yönelik koordinasyonu da dil avantajımdan dolayı bana verdiler. Orada kocaman bir devin yardım için her şeyi yapmaya çalıştığına tanık oldum. Bu TNT idi Aynı olayı ve gücü Güney Amerika da olan depremde, doğu bloğunda olan su baskınlarında yine gördük ve yaşadık. Bunlar TNT nin doğal reaksiyonları: Dünya sorunlarını sahiplenmek Global anlamda biz oradayız, beraberiz diyebilmek bu. Yine World Food Programme, Sayın Peter Baker in önderliğinde gerçekleştirdiğimiz bir sosyal sorumluluk projesi... Açıklıkla söylüyorum CEO muz Biz sistemimizi oturtmuşuz ama önemli bir gereksinim var: Dünya sorunlarını sahiplenmek gerek! diyor. Zamanın büyük bölümünü de bu alana ayırıyor. Bu bir kurum kültürü: TNT kültürü! 12

13 13

14 Küresel dünyanın organik bağını kuran işçiler Hava taşımacılığı, bir asırlık geçmişi devirmeye hazırlanırken dünyanın bir ucundan öteki ucuna organik bağı kuran uçaklar, ulaşım ağlarını örmeye devam ediyor, zaman kavramına yeni bir boyut katıyor Taşımacılık günümüzde bu kadar hızlı ve güvenliyse eğer, kargo uçaklarının bunda oynadığı rol bir hayli büyüktür. Son birkaç yüzyılda sanayileşen dünyada insanların göklere de hükmetmesiyle yüksek semalardan önceleri insan, sonra sonra kargo taşıyan uçaklar, aradaki mesafeler için hesap edilecek zaman miktarını devrim niteliğinde kısaltmıştır. Hal böyle olunca dünya, kaybolan mesafeler arasında oluşan yüksek volümlü çekim kuvvetine dayanamayıp küreselleşmemiş midir? Elektronik değil, gerçek posta Dünya artık küresel, yeni teknolojik donanımlarla sıkı sıkıya birbirine bağlı İnsanlar arasında sanal bağlantı kanalı oluşturan internetten ziyade, dünyanın bir ucundan bir ucuna iletilecek e- olmayan postaları taşıyan kargo uçakları, küresel dünyaya hizmetini tam 97 yıldır yerine getiriyor. Tarihte ilk kez 1911 yılında bir uçak kargo taşıyor. Kargo için tasarlanmış uçak ise 1920 lerin ortalarında havalanıyor. Ama 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar ın mühimmat nakliyesi için ürettiği Arado Ar 232, gerçek anlamda ilk kargo uçağı olarak tarihe geçiyor. Bu uçak, sınırlı sayıda üretilen öncülü Junkers Ju 52 nin tahtını elinden almak için üretilmişti. Amerikanlar ın kullandığı Douglas DC-3 isimli kargo uçağı da tarihe geçen önemli modellerden biri oluyor. Sıcak savaştan, Soğuk Savaş a geçilen yıllarda hava taşımacılığı endüstrisine Avrupa ülkelerinin önemli katkıları bulunuyor. Berlin in batısında yaşayan Alman halka, Avrupalılar ın yardımları kargo uçaklarıyla ulaştırılıyor. 14

15 Gökyüzü Kargo uçaklarına özel tasarımlar Yıllar geçtikçe biriken tecrübe, savaş sonrası yıllarda farklı kargo uçakları üretme fikirlerini ve uygulamalarını da beraberinde getiriyor. ABD li C-82 Packet in sökülebilir kargo alanı ve C-123 Provider ın açılıp içine kargo yüklenebilen kuyruğu, bu yıllarda hayat bulan denemeler oluyor. Bugün değişen emniyet ve konfor ihtiyaçlarıyla kargo uçakları, yolculardan arındırılmış, sadece kargo taşımak üzere tasarlanıyor. Ağır yük taşıyan bu uçaklar diğer uçaklara göre daha fazla yük kapasitesine sahip olmak üzere üretiliyor. Kargo uçaklarının gövdesindeki yukarıdan mafsallı kapı ve camsız kabin, bu uçakları bir bakışta yolcu uçaklarından ayırıyor. Sıcak savaştan, Soğuk Savaş a geçilen yıllarda Avrupa ülkelerinin hava taşımacılığı endüstrisine önemli katkıları bulunuyor. Avrupalılar ın yardımları Batı Almanya ya kargo uçaklarıyla ulaştırılıyor. TNT nin filosundaki uçak sayısı 47 ye çıktı TNT nin 1998 de kurulan Liege deki merkez üssünde toplanan uçaklar, Avrupa nın üçte ikisine karayoluyla dört saatlik mesafedeki bu merkezde gönderileri topluyorlar. TNT Ekspres in dünyanın dört bir yanına gönderim yaptığı havayolu ağı 47 uçakla hizmet veriyor. Dokuz tondan, 120 tona kadar değişik kapasitelere sahip olan hava filosu, dünyada 200 den fazla ülkede, haftada dört milyon paket, doküman ve hava kargo gönderilerinin teslimatını gerçekleştiriyor. Emisyona tedbirli TNT, küresel ısınma konusunda sivil havacılığın günahlarına karşı da önlemini alıyor. Şirket, çalışanlarının iş nedeniyle yaptıkları uçuşlardan doğan sera gaz salınımlarını dengelemeyi hedefliyor. Bu amaçla büyük bir ağacın hayatı boyunca atmosferde 1 ton CO2 temizlediğini göz önünde bulundurarak, tüm çalışanlarının işle ilgili yapacağı 2 saatlik bir uçuş için 1 ağaç, 2 ila 10 saat arası uçuş için 3 ağaç ve 10 ila 20 saat arası uçuşlar için ise 5 ağaç dikiyor. TNT filosu - Uçak türü Adet Uçağın taşıma kapasitesi (kg) Boeing ERF 1 111,900 Airbus A ,400 Boeing PCF 3 26,100 Tupolev Tu C 1 22,200 Boeing B ,300-14,600 British Aerospace BAe ,700-10,

16 Kayıp zamanın peşinde... Zaman, günümüz dünya düzeninde hükmedilmesi gereken kavramlardan biri Çünkü iş dünyası, zamanı kaçırmaya tahammül edemeyecek kadar dişli ve çetin Zaman bazılarının düşündüğü gibi saatlere bölünmüş sabit bir yapı değildir. Boris Vian 1920 yılında doğup 1959 yılında 39 yaşında hayatını kaybeden, bu kısa ömründe yazar, müzisyen, şair ve eleştirmen unvanlarıyla 20 nci yüzyılın en önemli edebiyatçılarından biri oldu Boris Vian Onun yukarıdaki sözüne ve yaptığı işlere bakıldığında her ne kadar haklı gibi görülse de, iş dünyası için aynı durumdan bahsetmek pek o kadar kolay değil. Zira bu dünyanın sistematiği, rutini ve temposu zaman konusunda stratejik planlamayı zorunlu kılıyor. Günde 24 saat ve haftada 168 saatin her birinin akılcı ve verimli kullanılması gerekiyor. Çünkü zaman, tanımlanması en zor mefhumlardan biri... Buna rağmen hepimizin aklında zaman tanımı üzerine çok net olmasa da bir takım düşünceler gezinir: Kah hızlı, kah yavaş akıp giden, bir daha geri dönmeyen, varlığını hissettiğimiz fakat tutamadığımız bir kavram... Zamanı tanımlamak 16

17 için insan algılarını esas almaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. İnsan algıları Zaman akışı düzenli midir, düzensiz midir? Hızlı mıdır, yavaş mıdır? gibi sorulara somut yanıtlar veremez. Dolayısıyla zaman kavramının nesnel olarak tarifi zor ve felsefi sorunlarla dolu. Zamanın nesnel olarak, emin olabildiğimiz tek niteliği, içinde bulunduğumuz ana göre belli bir yön ilerlemekte olduğudur. Bu nedenle onu planlamak, günlük yaşantıda ve iş hayatında bir strateji geliştirerek verimliliği artırmak, insanoğlunun zamanın karmaşasına karşı alabileceği tek ve en gerekli önlem olarak karşımıza çıkıyor. Kapak Taşımacılık faaliyetleri hizmetinin dışarıdan bu işte olgunlaşmış firmadan temin edilmesi firmaya zamansal ve maddi yönden tasarruf anlamına geliyor. Stokların azaltılmasıyla ve taşımacılık şirketinin ağı sayesinde zaman kaybı azalıyor. Teknoloji, enformasyon ve iletişim alanlarındaki büyük gelişmeler ülkelerin ekonomik yarışını hızlandırırken, rekabet arttı, kalite ve verimlilik daha da önem kazandı. Değişen bu koşullarla orantılı olarak insan-zaman ilişkisi daha da belirginleşti. Günümüzde zamanın azlığından şikayet eden insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Oysa ki, zaman insanların her dönemde eşit olarak sahip oldukları tek kaynak. Üstelik çoğaltılamaz ya da depolanamaz. İnsanların zamana karşı bu tavırları, zaman yönetimi çalışmalarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Türkiye de oldukça yeni olan bu kavram, verimlilik artırma tekniklerinden biri olarak kullanılabilir. Çünkü, zaman yönetimi ile iş verimi ve motivasyon artarak maliyetler düşürülmekte ve kalite yükseltiliyor, başarı ve karlılığı beraberinde getiriyor. Taşımacılık ve zaman Uygarlık tarihi boyunca icatlarla birlikte insan popülasyonundaki artış, kentleşme ve bugün gelinen noktada küreselleşme, taşımacılık ihtiyaçlarını da beraberinde getirdi. Bugün TNT nin de neden var olduğunu açıklayan bu ihtiyaç, 5 bin 500 yılda kendi dönüm noktalarını yaşayarak dinamizmini yarattı. Bu dinamizm, iş dünyası için aynı zamanda bir zorunluluk anlamına geliyordu. Çünkü işletmeler bugün, zamanla yarışır hale geldiler. Taşımacılık faaliyetleri hizmetinin dışarıdan bu işte olgunlaşmış firmadan temin edilmesi firmaya zamansal ve maddi yönden tasarruf anlamına geliyor. Zamansal kazanım olarak stokların (hammadde, yarı mamül, mamül) azaltılmasıyla ve taşımacılık şirketinin ağı sayesinde zaman kaybı azalıyor. Sonuçta üretici kendi işine odaklanma imkânı bulurken, ana işi olan üretim, satış gibi işlerine yatırım yapıyor. Zamanın yönetimi Zaman aslında herkes için sabittir, diğer bir deyişle herkes için günde 24, haftada 168 saat bulunsa da benzer koşullarda yaşayan ve çalışanların üretimleri, bireysel yeteneklerden de kaynaklanan farklılıklar gösterir. Bu farkı 17

18 Teknoloji, enformasyon ve iletişim alanlarındaki büyük gelişmeler ülkelerin ekonomik yarışını hızlandırırken, rekabet arttı, kalite ve verimlilik daha da önem kazandı. Değişen bu koşullarla orantılı olarak insan-zaman ilişkisi daha da belirginleşti. yaratan etkenlerden biri de zamanın nasıl kullanıldığıdır. Zaman yönetimi, zamanı akılcı kullanarak daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar. Günümüz koşullarında gündelik yaşamın gereklerini yerine getirmek zamana karşı gerçekleştirilen bir uğraş halini aldı. Bu yüzden zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenmek herkes için stresi azaltacak, yararlı bir beceridir. Zaman yönetimi için yapılması gereken ilk şey zamanın nasıl geçirildiğini belirlemektir. Herkesin yaşamında sabit olan uyku, yemek yemek, kişisel temizlik ve bakım, ulaşım gibi zorunlu işler için harcanan zaman çıkarıldıktan sonra kalan süre için planlama yapılabilir. Plan yaparken dürüst ve gerçekçi olma- Bir kitap önerisi Zamanya / Yiğit Kulabaş YFK Yayınları 320 sayfa Dünyaya pazarlanmak üzere dakika, hafta, saat, takvim, müzik, para gibi birbirinden önemli ürünler geliştiren Zaman isimli şirket, pazar payını artırabilmek, daha fazla büyüyebilmek için geceye odaklanır ve Büyük Gece Projesi ni hayata geçirmeye karar verir. Kerim ve Selim in kurdukları şirkette zaman kavramını sorgulamalarını konu alan kitap, hayat, gece, dünya, uyku, keyif, kariyer, ölümsüzlük ve pazarlama üzerine sürükleyici bir macera 18

19 lı, görevlerin yanı sıra sosyal aktiviteler ve egzersiz için de zaman ayırmalıdır. Uzun ve kısa vadeli hedef ve öncelikleri belirlemek, hedeflser için eylem planı yapmak, bunları gerçekleştirmek için yapılacak işler listesi hazırlamak, mükemmelliyetçiliği bırakmak, öncelikleri belirleyebilmek, hayır diyebilmek, aynı zaman dilimine birkaç işi sıkıştırmak (örneğin işe ya da okula giderken veya bir şeyler beklerken kitap okumak, yemek hazırlarken ya da banyo yaparken önceden kaydedilmiş ders notlarını kasetten dinlemek gibi) bu konuda ana başlıklardır Zaman yönetimi ve Kişisel Verim konusunda yirmi yıldır çalışan Dr. Donald Wetmore un zaman yönetimine başlamak için ilk sekiz kuralı şöyle sıralıyor: Günümüzde zamanın azlığından şikayet eden insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Oysa ki, zaman insanların her dönemde eşit olarak sahip oldukları tek kaynak... Dokümanlarınızı düzenleyin Artık çoğumuz kağıt karmaşası içinde boğuluyor olmasak da, bilgisayarlarımızın My Documents bölümünde ya da masa üstünde birçok gereksiz doküman dağınık bir şekilde duruyordur mutlaka. Sıklıkla kullandığınız metinleri ya da bilgileri kolay erişilebilir bir yerde ve düzenli bir şekilde tutmalısınız. Tek bir takviminiz olsun İnsanların farklı farklı Yapılacaklar listeleri, ajandaları, aynalarının buzdolaplarının, panolarının üzerinde not kağıtları vardır. Bunlarla başa çıkmak çok zordur, bu yüzden iş hayatınız için bir adet, özel hayatınız için bir adet olmak üzere toplam en fazla iki adet takviminiz olmalı. Masanızı ve çalışma ortamınızı düzenleyin Dağınık insanlar zamanlarının büyük bir kısmını aradıklarını bulmakla ya da dikkatlerini dağıtan nesnelerle uğraşmakla geçirirler. Üst düzey yöneticilerin odasına girerseniz tertemiz bir masada çalıştıklarını görürsünüz, bunu başarılı olmalarının sebeplerinden biri sayabilirsiniz. Her zaman yeterli araç, gereciniz olsun Kalem, kağıt, ataç, zarf ya da sürekli olarak kullan- Zamanın düşmanları Öncelikleri belirleyememek Düzensiz çalışma alanı Alışkanlıklar Unutkanlık Erteleme ve kaçmak Gereğinden fazla iş Hayır diyememek Çevresel zaman engelleri Kararsızlık Sağlık ve Stres 19

20 dığınız ofis gereçlerini arayarak vakit kaybetmeyin, her zaman ihtiyacınız olan gereçlerden yeterli sayıda bulundurun. Fiziksel ortamınızı çalışabilir bir hale getirin Fax makinesini, dosyalarınızı, masanızın üzerindeki gereçlerinizi düzenleyin. Sürekli olarak kullandılarınızı elinizin altına, kullanmadıklarınızı ise gözünüzün görmeyeceği bir yere koyun. Fonksiyonel bir çanta hazırlayın Özellikle çok seyahat ediyorsanız ya da sürekli ofis dışındaysanız çantanızı özenle hazırlamalısınız. Gideceğiniz yerde kullanacağınız eşyaların yanında, gerekli olabilecek şeyleri taşımakta da fayda var. Hesap makinesi, cep haritası, kalem, zarf, not kağıtları, pul?vs., neye ihtiyacınız olabilir ise. Ve trafikte sıkışıp kalma ihtimaliniz için üzerinde çalışabileceğiniz ya da okuyabileceğiniz bir şeyler bulundurmakta fayda bulunuyor. Programlarınızı aksatmayın İşiniz yüzünden sürekli olarak kendinizle, arabanızla, evinizle ilgili kontrolleri ihmal etmeyin, daha sonra başınıza çok daha büyük işler açılabileceğini unutmayın. Şimdilik ertelenecek işler gibi görünse de, sonunda birikerek baş edilemeyecek hale gelebilirler. Kontak isimlerinizi listeleyin - Gelecekte de işinize yarayacağını düşünerek iletişim ağınıza önem verin. Kontak isimlerin listesini ve ulaşabileceğiniz numaraları düzenleyin. Zaman ve biyolojik ritim ilişkisi Gün içinde zihinsel ve bedensel performansın en düşük ve en yüksek olduğu zamanlar vardır. Bunlar vücudun biyolojik ritmini oluştururlar. Bu ritme göre en önemli işleri, performansın en yüksek olduğu zaman yapmak, önemsizleri daha sonraya bırakmak zamanı etken kullanmak açısından oldukça önemlidir. Uyku ve uyanıklık konusunda çalışmalar yapan Chicago Üniversitesi fizyologlarından Dr. Kleitman, güne hızlı başlamada vücut ısısının etkisini ortaya koyan çalışmasında, ortalama 37 derece olan vücut ısısının sağlıklı bir insanda bile gün boyunca 1 derece oynayabileceğini açıklıyor. Vücutta oluşan bu ısı değişimi iş verimini, zihinsel uyanıklığı ve vücut performansını belirler. İnsanın uykudaki ve uyanık haldeki bazal metabolizmasının farklı düzeylerde olması da insan enerjisinin değişiklik göstermesine neden olur. 20

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 40 - Mart 2011 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. iş dünyasında kurallar baştan yazılıyor;

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 40 - Mart 2011 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. iş dünyasında kurallar baştan yazılıyor; TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 40 - Mart 2011 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. ARtık kararları iş dünyasında kurallar baştan yazılıyor; kadınlar İçindekiler Editörden 12 Türkiye ekonomisinin lokomotifi:

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ KALE DEN KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ SUNUŞ GELİŞMEYE, YENİLİĞE VE SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEYE ARA VERMEDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ Kale Kilit ve Kale Endüstri Holding ailesi olarak 60 ıncı

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Ekim-Kasım-Aralık 2014. Sayı: 5

Ekim-Kasım-Aralık 2014. Sayı: 5 Ekim-Kasım-Aralık 2014 Sayı: 5 BİZDEN HABERLER Değerli Aksa Haber okurları ve sevgili çalışma arkadaşlarım, Adım adım 2014 yılına veda etmeye, 2015 yılına ise merhaba demeye yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl

Detaylı

TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YILYEAR: 17 SAYIISSUE: 82 MARTMARCH- NİSANAPRIL 2015. Otomotiv Sektörü ve İnsanlar

TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YILYEAR: 17 SAYIISSUE: 82 MARTMARCH- NİSANAPRIL 2015. Otomotiv Sektörü ve İnsanlar TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ASSOCIATION OF AUTOMOTIVE PARTS & COMPONENTS MANUFACTURERS YILYEAR: 17 SAYIISSUE: 82 MARTMARCH- NİSANAPRIL 2015 Yetkin İnsan Kaynağı Üstün Rekabet Gücü FİRMA TANITIM

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı

Temmuz 2009 İş Makineleri. DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 11

Temmuz 2009 İş Makineleri. DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 11 Temmuz 2009 İş Makineleri DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 11 Haber Sunuş Haber 2009 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Yılın ilk yarısı her ne kadar bizler için sıkıntılı başlasa da gerek satış

Detaylı

SAYI OCAK 2014 60 YILDIR DÖNÜŞÜMÜN KİLİT NOKTASI

SAYI OCAK 2014 60 YILDIR DÖNÜŞÜMÜN KİLİT NOKTASI SAYI 22 OCAK 2014 60 YILDIR DÖNÜŞÜMÜN KİLİT NOKTASI SUNUŞ GÜVENLİĞE AÇILAN KAPILAR Değişim artık çok daha hızlı yaşanıyor... Sokaklar, caddeler, binalar ve kentler dönüşüyor, çağa ve modern hayatın gereklerine

Detaylı

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve 1 PAYLAŞIMDAN Mehmet Ali Gökçe Hoşgeldin 2010, Hoşgeldin Happy Card Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir yıl diliyorum... 2009 u geride bıraktık, 2010 dan da gün aldık. Her ne kadar bazı sorunlar

Detaylı

Pakpen, kalitesini uluslararası

Pakpen, kalitesini uluslararası Ekim/Kasım/Aralık 2012 - Sayı 22 TÜRKAK tarafından akredite edilen Pakpen laboratuvarı, daha profesyonel ve daha sistematik bir yapıya kavuştu Pakpen, kalitesini uluslararası standarda taşıdı İş Bankası

Detaylı

Hüznün Kardeşliğinde Radyo

Hüznün Kardeşliğinde Radyo RADYOVİZYON ŞUBAT 10 Hüznün Kardeşliğinde Radyo Gösteri ve gösteriş düşüncesinin hırçınlığından uzak, çarpıcı ve çerçeveleyip belgeleyici olmayan sesin kalplere nüfuz eden derin duygusal etkisi, radyoyu

Detaylı

Hüznün Kardeşliğinde Radyo

Hüznün Kardeşliğinde Radyo RADYOVİZYON ŞUBAT 10 Hüznün Kardeşliğinde Radyo Gösteri ve gösteriş düşüncesinin hırçınlığından uzak, çarpıcı ve çerçeveleyip belgeleyici olmayan sesin kalplere nüfuz eden derin duygusal etkisi, radyoyu

Detaylı

Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları...

Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları... KAPAK_EKO_girisim_MART.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 3/6/15 4:54 PM Page 1 Melek yatırımcıyı etkilemenin yolları... Melek yatırımcılar hangi sektörleri gözlüyor? Melek yatırımcılar bir girişimde neleri arıyor?

Detaylı

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN KAPAK_EKO_girisim_HAZIRAN.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 6/5/15 6:39 PM Page 1 DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 17 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI... EKONOMİST DERGİSİNİN PARASIZ EKİDİR. DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN Dijital

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ekim-Kasım-Aralık 2013. Hep birlikte daha güzel bir geleceğe

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ekim-Kasım-Aralık 2013. Hep birlikte daha güzel bir geleceğe 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ekim-Kasım-Aralık 2013 43 Hep birlikte daha güzel bir geleceğe sunuş 01 Daha renkli, daha enerjik, daha güçlü bir gelecek Zorlu Grubu olarak,

Detaylı

Yat inşaya. GİSAŞ sektöre profesyonel hizmet veriyor. devlet eli şart. Doğru Yatırımlarla Büyüyen AES Yat. Süheyl Demirtaş.

Yat inşaya. GİSAŞ sektöre profesyonel hizmet veriyor. devlet eli şart. Doğru Yatırımlarla Büyüyen AES Yat. Süheyl Demirtaş. Fiyat:10 Yıl:3 Sayı:13 Ocak-Şubat 2015 Süheyl Demirtaş GİSAŞ sektöre profesyonel hizmet veriyor Hüseyin Mengi Yat inşaya devlet eli şart Alperen Ağbaş Doğru Yatırımlarla Büyüyen AES Yat Yönetim 7 Deniz

Detaylı

AFRIKA KEŞFEDILMEYI BEKLIYOR

AFRIKA KEŞFEDILMEYI BEKLIYOR Koç Topluluğu Yayını Haziran 2013 Sayı 402 BizdenHaberler AFRIKA KEŞFEDILMEYI BEKLIYOR Afrika nın gelişen ekonomisi dünya devlerinin odak noktası oluyor. Olimpiyatlar İ NSANLA yapılır 87 yıldır sanayide

Detaylı

H ALKBANK TA. Halkbank Kurumsal İletişim Dergisi İki Ayda Bir Yayımlanır Ocak - Şubat 2009 Sayı: 13. Dünden bugüne, bugünden yarına...

H ALKBANK TA. Halkbank Kurumsal İletişim Dergisi İki Ayda Bir Yayımlanır Ocak - Şubat 2009 Sayı: 13. Dünden bugüne, bugünden yarına... H ALKBANK TA 13 Halkbank Kurumsal İletişim Dergisi İki Ayda Bir Yayımlanır Ocak - Şubat 2009 Sayı: 13 Dünden bugüne, bugünden yarına... H A L K B A N K T A başlarken Bankamız; 70 yıllık birikimini doğru

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

Bahane kalmadı sıra fon seçiminde!

Bahane kalmadı sıra fon seçiminde! EYLÜL 2013 SAYI: 29 BES Bahane kalmadı sıra fon seçiminde! BES te fon alternatifleri hızla artıyor Sepet fonlar ve türev ürün fonları geliyor Yatırım yaparken nelere dikkat etmeli? Kim hangi fona yatırım

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Mevsimler Değişirken Sarıdan yeşile kaçan yaprakları ile hüznün kraliçesi sonbahar, yerini beyaz baş tacımız kışın güzelliklerine bırakırken değişen sadece mevsimler olmuyor. Her

Detaylı

motivasyon Peter OPSVIK Gürhan BAKIRKÜRE Mehmet AUF MOSFED... Ahmet GÜLEÇ Ergonomi ve Tasarım... Bir Ofis Projesi... Motivasyon hakkında...

motivasyon Peter OPSVIK Gürhan BAKIRKÜRE Mehmet AUF MOSFED... Ahmet GÜLEÇ Ergonomi ve Tasarım... Bir Ofis Projesi... Motivasyon hakkında... 205 / Office Magazine bir OMSİAD yayınıdır Ergonomi ve Tasarım... Peter OPSVIK Bir Ofis Projesi... Gürhan BAKIRKÜRE MOSFED... Ahmet GÜLEÇ Motivasyona katkı sağlayan ürünler... Orgatec izlenimleri... Design

Detaylı

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte 19 TEMMUZ 2010 52 yıldır birlikte Borusan Mannesmann Boru iletişim dergisidir. Para ile satılmaz. Üç ayda bir yayımlanır. 01 Sunuş 02 Bizden Haberler 08 Söyleşi: Ali Poyrazoğlu 12 Haber: Asım Kocabıyık

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı