ZyXEL ZyAIR G-6000 Kurulum ve Konfigürasyonu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZyXEL ZyAIR G-6000 Kurulum ve Konfigürasyonu"

Transkript

1 Page 1 of 19 ZyXEL ZyAIR G-6000 Kurulum ve Konfigürasyonu G-6000 ürünü Point to 2 Point Bridge bir üründür. G-6000 olan bir merkeze yine G-6000 olan 2 farklı lokasyon kablosuz olarak bağlanabilir.g-6000 ürünü G+ teknolojisini desteklemektedir.bu teknoloji ile uygun mesafede 108 hıza erişebilirsiniz. Donanım Tanımlaması The G-6000 tek bir ethernet kablosu ile bağlı indoor ve outdoor ünitelerden oluşuyor. Paket listesi a. Outdoor (Dış) Ünite b. Network Güç Enjektörü c. HDF 400 RF koaksiyel kablo d. Özel su geçirmez konnektörlü 20m Cat-5 STP kablo e. Montaj Parçası f. Güç adaptörü g. CAT-5 Ethernet kablosu h. RS-232 kablo i. Topraklama kablosu j. Hızlı Kurulum Rehberi k. Destek CD si l. Anten hizalama aleti İsteğe Bağlı Parçalar m. 22 dbi anten n. Özel sugeçirmez konnektörlü 50m Cat-5 STP kablo o. Özel sugeçirmez konnektörlü 90m Cat-5 STP kablo G-6000 Konfigürasyonu

2 Page 2 of 19 Bu kurulum rehberinde fabrika ayarlarındaki G-6000 ürününün nasıl konfigürü edileceğini göreceksiniz. Varsayılan Konfigürasyon G-6000 in fabrika ayar konfigürasyonu aşağıdaki gibidir. Table 4-1 Default configuration BU RU LAN IP Subnet Mask Wireless ESSID Wireless Wireless Username/Password admin/1234 admin/1234 G-6000 ürünü Point to 2 Point Bridge bir üründür.aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi G-6000 olan bir merkeze yine G-6000 olan 2 farklı lokasyon kablosuz olarak bağlanabilir. G-6000 ürününün iki modu vardır: 1-Base Unit (BU) dediğimiz merkeze konulacak ürünün kofigüre edileceği mod 2-Remote Unit (RU) dediğimiz ve uzak noktalardaki ürünlerin konfigüre edileceği mod. Not: BU ve RU modlarını ürüne komut satırından bağlanarak ayarlamalısınız. Ürün fabrika ayarı olarak BU modda geliyor.uzak lokasyonda kullanılacak ürünlerin modlarını RU olarak değiştirmeniz gerekmektedir.bu konfigürasyonun nasıl yapılacağı aşağıda anlatılacaktır G-6000 e web üzerinden erişim 1. Öncelikle bir internet explorer penceresi açıyoruz. 2.Adres çubuğuna aşağıda görüldüğü gibi ürünün varsayılan IP adresi olan yazıyoruz. 3. Kullanıcı adı ve şifre doğrulaması için önümüze bir pencere gelecek.bu ekrana varsayılan kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz. Kullanıcı Adı: admin (büyük-küçük harf duyarlı) Şifre : 1234 Ürün web sayfasına girmek için OK butonuna basıyoruz.

3 Page 3 of 19 NOT: Web geziciniz frame leri and Java script i desteklemelidir. The G-6000 nin Web Server System Status penceresi aşağıdaki gibi görünür.bu ekranda ürünün genel sistem bilgilerini görebilirsiniz. Mevcut kablosuz ağ bilgilerini görmek için Wireless Information linkne tıklayın.aşağıda da görüldüğü üzere ürünün anlık kablosuz ağ bilgileri gösterilmektedir.

4 Page 4 of 19 Sistem Konfigürasyon Sayfası Ürünün şu andaki mevcut konfigürasyon ayarlarını görmek, konfigürasyon üzerinde değişiklik yapmak ve ürünün yazılımını güncellemek için sol üstteki Configuration linkine tıklayınız. NOT: Bu konfigürasyon sayfasında yaptığınız değişikliklerin devreye girmesi için öncelikle üst tataftaki Update basıyoruz ve daha sonra gelecek olan Reboot butonuna basarak ürünün kapanıp açılmasını sağlamalıyız.diğer türlü yaptığımız değişiklikler ürün kapanıp açılmadan devreye girmeyecektir.

5 Page 5 of 19 Bu kurulum dökümanında iki adet G-6000 in birbirleri ile haberleşmesi için yapılması gereken donanımsal ve yazılımsal kurulum bilgilerini vereceğiz.cihazın yazılım konfigürasyonuna başlamadan önce donanımsal olarak bağlantılarının nasıl olması gerektiğini göstereceğiz öncelikle. Donanım Kurulumu Bu outdoor ürün çok parçalı olması ve dış ortamda çalışacağı için, ürünün donanımsal kurulumu çok büyük önem arzetmektedir. G-6000 ofis testi Ürününüzü dış ortama kurmadan önce ofisinizde kurulum ve ayarlamaları yaparak test etmeniz önerilir. Ürüne web sayfasından eriştikten sonra RSSI değerini okuyun.bu okuma değeri -45 ile -61 arasında değişmelidir.g-6000 ürününün ofis içindeki testi için yapılması gereken kablo bağlantıları aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.sizde kendi ofisinizde bu bağlantıları titizlikle yapıp ürünlerinizi donanımsal olarak hazır hale

6 Page 6 of 19 getirin.

7 Page 7 of 19 Donanımsal kurulumu bitirdikten sonra şimdi yazılımsal konfigürasyon kısmına geçiyoruz.ofis içindeki test için lütfen aşağıdaki adımları sırası ile takip edin: 1.Öncelikle iki G-6000 den birinin BU diğerinin RU modda olması gerekiyor.fabrika ayar ayarı olarak ürünler BU modda gelmektedir.biz uzak lokasyonda kullanacağımız ürünü komut satırından modunu RU olarak aşağıda gösterildiği gibi değiştireceğiz. Öncelikle ürüne ister telnet ile ister konsol kablosunu kullanarak Hyper Terminal programından erişiyoruz.biz burada ürüne telnet ile erişiyoruz.eğer ürünün IP numarası değişmiş ve Ip numarasını bilmiyorsanız ürüne konsol kablosunu bilgisayarınıza bağlayarak Hyper Terminal programı ile erişebilirsiniz.ürüne eriştikten sonraki tüm adımlar aynıdır. Önce ürüne IP si ile erişiyoruz.

8 Page 8 of 19 Bize kullanıcı adı ve şifre soracak.default değerler olan admin ve 1234 ü giriyoruz. Komut satırı ekranı geldiğinde ürünü RU moda almak için gereken komut olan set operationmode ru komutunu şekildeki gibi giriyoruz ve bize ürünün bu moda alındığını söyleyen bir yazı görünüyor.

9 Page 9 of 19 Bu adımla beraber bir ürünümüz BU modda diğeri ise RU modda olmuş oldu.şimdi diğer adıma geçiyoruz. 2. BU ve RU için ürünlerin MAC adreslerini birbirlerine karşılıklı olarak aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi girin.ürünlerin MAC adreslerini aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi System information sayfasından görebiliriz. Şimdi her iki ürünün MAC adresini birbirine karşılıklı olarak Configuration menüsü altındaki aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi giriyoruz.

10 Page 10 of 19 Ürünlerin haberleşmesinden sonra ürünlere erişimde sorun olmaması için RU modda olan ikinici ürünümüzün IP sini olarak değiştirdik ve Bu modda olan ilk ürünümüzün MAC adresini şekilde görüldüğü gibi girdik.

11 Page 11 of 19 Yukardaki şekilde de görüldüğü üzere Ru moddaki ürünün MAC adresini girdik.bu moddaki ürüne aynı anda iki adet RU moddaki ürün bağlanabildiğinden dolayı iki adet MAC adres girilebilmektedir.biz bu örneğimizde sadece bir adet Ru modda ürün bağlıyoruz merkeze. 3. SSID değerlerini her iki ürün için giriyoruz.bu değer her iki üründe de aynı olmak zorunda.biz burda fabrika ayar olarak gelen Wireless değiştirmiyoruz. 4. Güvenlik için her iki üründe de aynı güvenlik yöntemini seçmek ve her ikisinede aynı şifreyi girmek zorundayız.biz burda default gelen değerleri değiştirmiyoruz.siz kendi tercihinize göre bu değerleri her iki üründe de aynı olmak şartı ile değiştirebilirsiniz. 5. LAN IP adreslerini BU ve RU için ayarlayın.biz burda Bu yu ve Ru yu olarak ayarlıyoruz. 7. Tüm yazılımsal ayarları yapıp kaydettikten sonra cihazları kapatıp açmanız gerekmektedir.cihazlar yeniden açıldığında ve antenleri birbirine çevirdiğinizde anten hizalama cihazından kesik kesik sesler gelecektir.antenler en iyi ayara geldikçe bu ses daha sık çalmaya başlayacaktır.en iyi konumda bu ses düz çalacak ve cihaz üzerindeki level ekranı değerini gösterecektir. Hizalama Cihazları: Antenler için en iyi konumu belirlemek için 2 adet hizalama aracına sahibiz.birincisi ürünlerin web arayüzündeki RSSI Değeri diğeri ise donanımsal olarak ürünle beraber gelen hizalama aleti.bu iki araç için değer tablosu aşağıdaki gibidir. Web arayüzünde gördüğünüz RSSI değeri -45 e yaklaşması bağlantı kalitesinin artması, -90 a yaklaşması ise bağlantı kalitesinin düşmesi anlamına geliyor.hizalamanızı bu değerlere bakarak yapabilirsiniz.

12 Page 12 of 19 Hizalama aleti üzerinde 2 adet seviye gösterge ekranı vardır.birincisi LEVEL diğeri ise SNR dir. Level seviyesi 100 e yaklaşması bağlantı kalitesinin artması ve 0 a yaklaşması bağlantı kalitesinin azalması anlamına gelir. SNR ile ilgili tablo yukarda verilmiştir.25 ve altındaki değer bağlantı kalitesinin kötü olması ve çalan sesin kesilmesi anlamına geliyor.65 ve üstündeki değer bağlantı kalitesinin iyi ve çalan sesin devamlı hale dönüşmesi anlamına geliyor. G-6000 Fiziksel Bağlantı G-6000 e ait dış ortam ve iç ortam bağlantıları aşağıdaki şekillerde anlatıldığı gibi yapılmalıdır. Dış Ortam ( Outdoor ) Bağlantıları:

13 Page 13 of 19 İç ortam ( İndoor ) Bağlantıları :

14 Page 14 of 19 Bu indoor cihaz üzerinde üç adet RSSI ledi vardır.bunlar L, M ve H dir.bu led ler bağlantı kalitesini gösteriyorlar.eğer sadece L (low,düşük) ledi yanıyorsa bağlantı kaliteniz düşük demektir. Eğer sadece M (Medium,orta) ledi yanıyorsa bağlantı kaliteniz orta seviyede demekdir.eğer L,M ve H ledlerinin üçüde yanıyorsa bağlantı kalitesi iyi demektir. Aşağıdaki şekilde doğru yapılandırılmış bir bağlantıyı görebilirsiniz. Turbo Mod :

15 Page 15 of 19 G-6000 ürünü 108 hızını destekleyen G+ teknolojisini desteklemektedir.fabrika ayarlarında ürünler g mod olan 54 hızda gelmektedir.siz G+ hızını kullanmak istiyorsanız her iki ürünün komut satırından aşağıda belirtilen komutu girmelisiniz: SuperAGmode 108g static turbo mod komutu. Ürünleri tekrar normal moda almak için şağıdaki komutu girmelisiniz: SuperAGmode 11g normal mod komutu. Sıkça Sorulan Sorular 1-SYS LED I neden kırmızı olarak yanıp sönüyor? Bunun üç nedeni olabilir : a- BU ve RU moddaki her iki ürünün MAC adresi doğru olarak ayarlanmamıştır.bu yüzden hata sinyali alırsınız.web arayüzündeki Access control kısmında her iki ürünün MAC (ürnlerin Ethernet arayüzlerinin değil,radio arayüzlerinin MAC adresleri ) adreslerinin birbirlerine doğru tanımlandığından emin olun. b- İç ortamda ürünleri test ettiğinizi ve performanslarının iyi olduğunu varsayın.fakat dış ortamda performans kötü.çoğu zaman bunun sebebi antenlerin hizalanmasından kaynaklanmaktadır.antenler tam ayarlanamadığında da SYS Led ışığı kırmızı yanıp sönmektedir. c- RSSI değerine istinaden düşük data oranı sebep olabilir.antenleri yeniden ayarlamanız önerilir. İki ürün arasında bağlantı kurulduğunda ve iyi bir sinya l elde ettiğinizde SYS LED i devamlı yeşil yanacaktır. 2-Neden throughput ( toplam data miktarı ) değeri normal throughput değerinden düşük? İki nedeni olabilir: a Varsayalım ki data rate oranını değiştirdikten sonar düşük bir throughput değeri aldınız.eğer BU üzerinde data rate değerini değiştirdiyseniz ve RU üzerinde bu değeri değiştirmeyi unuttuysanız bu şekilde düşük throughput değeri alırsınız. b- Eğer RSSI 30dbm( for example:-26dbm) den büyükse düşük bir throughput değeri aldınız.anten konumlandırmanızı kontrol edin.gerekirse ofis ortamında test edin. 3- BU ya da RU ayarlarını değiştirmeyi denediğim zaman web sayfasından neden cevap alamıyorum? İki nedeni olabilir : a-eğer Ip adresini den ye değiştirdiyseniz ve ürüne eski Ip numarası ile erişmeye çalıyorsanız bu şekilde bir sorunla karşılaşırsınız.web erişimi için adres çubuğundaki adresi olarak değiştirip yeniden erişmeyi deneyin. b-rssi i kontrol edin.eğer RSSI çok düşükse BU ve RU tarafında antenleri yeniden ayarlamanız gerekecektir. Kablosuz LAN ( WLAN ) RF Güç Değerlenin Tanımı RF POWER Desibel (db), sinyal gücünün miktarıdır.db sembolü, hangi ölçü değerleri ile karşılaştırıldığını belirtmek için çoğu kez diğer ölçü sembolleriyle birlikte kullanılır. Örnek olarak dbm, 1 miliwatt karşılığı desibel değeridir.ve dbw 1 watt karşılığı desibel değeridir. Güç (db)=10*log10(sinyal/referans) Sinyal değeri, sinyalin gücüdür.( Örnek olarak 50mW)

16 Page 16 of 19 Referans, referans gücüdür.( Örnek olarak 1mW ) Desibel ile ilgili genel kurallar: Artış miktarı 3dB 10dB 30dB Azalış miktarı 3dB 10dB 30dB Sonuç (watt,mwatt) Güç iki katına çıkar Güç yarıya düşer Güç 10 kat artar Güç 10 kat artar Güç 100 kat artar Güç 100 kat artar dbm-mw değer Tablosu dbm 0dBm 1dBm 2dBm 3dBm 4dBm 5dBm 6dBm 7dBm 8dBm 9dBm 10dBm 11dBm 12dBm 13dBm 14dBm 15dBm 16dBm 17dBm 18dBm 19dBm 20dBm 21dBm 22dBm 23dBm 24dBm 25dBm 26dBm 27dBm 28dBm 29dBm 30dBm mw 1mW 1.25mW 1.56mW 2mW 2.5mW 3.12mW 4mW 5mW 6.25mW 8mW 10mW 12.5mW 16mW 20mW 25mW 32mW 40mW 50mW 64mW 84mW 100mW 128mW 160mW 200mW 256mW 320mW 400mW 512mW 640mW 800mW 1000mW veya 1mW

17 Page 17 of 19 Antenler db terimi aynı zamanda antenlerin güç seviyesini tanımlamak için kullanılır.izotropik antenler için dbi kullanılır.( Bütün yönlere aynı yoğunlukta güç gönderen teorik antenlerdir.). dbd terimi ise dipol antenleri belirtir. Antenler bu ideal ölçülerle ifade edilir.ve bütün FCC hesaplamaları, bu ölçüyü kullanır.( dbi ). Dipol antenler pratiğe daha yakın antenlerdir.bazı antenler dbd ile belirtilirken çoğu dbi kullanır.dbd ile dbi arasındakiş güç oranı farkı yaklaşık olarak 2.2' dir. 0dBd=2.2dBi. Bu yüzden gücü 3dBd olan bir anten FCC ve aynı zamanda Cisco tarafından 5.2dBi olarak kabul edilir. Efektif Izotropik Yayılma Gücü ( EIRP ) Yayılma ( transmit edilen) güc, dbm veya Watt ile belirtilir.antenden çıkan güç ise EIRP olarak tanımlanır.eirp, 2.4GHz kablosuz ekipman uygulamalarında güç limitlerini ölçme ve tanımlamada FCC veya ETSI gibi standart kuruluşların tanımladığı değerdir. EIRP hesaplanırken, transmit edilen güce( dbm ), anten kazancı (dbi ) eklenir ve kablo kaybı ( db ) çıkarılır. Güç Zayıflaması Bir sinyalin iletim mesafesi, çeşitli faktörlere bağlıdır.temel donanım etkenleri şunlardır; Vericinin ( Transmitter power ) Verici ile anteni arasındaki kablo kayıpları Vericinin anten kazancı İki antenin konumları ( aradaki uzunluk, engeller ) Alınan anten gücü Alıcı ile anteni arasındaki kablo kayıpları Alıcının duyarlılık seviyesi ( Receiver Sensitivity ) Alıcı duyarlılığı, alıcının verilen sinyali tam olarak çözebilmesi için gereken minimum sinyal güç seviyesi olarak tanımlanır.aşağıdaki tablo alıcı duyarlılık değerlerini göstermektedir. dbm 10dBm 3dBm 0dBm -3dBm -10Bm -20Bm -30dBm -40dBm -50dBm -60dBm -70dBm mw 10mW 2mW 1mW 0.5mW 0.1mW 0.01mW 0.001mW mW mW mW mW MESAFE Zyxel G-6000 ürününün içinde dahili anten bulunmamaktadır.bu ürünle birlikte kullanmak için harici anten almanız gerekmektedir.24dbi ve 26dBi directional ( tek yönlü ) antenler ile elde edilmiş 20 km lik mesafeler elde edilmiştir. Gerçek mesafe değerleri kullanılacak ortam şartlarına bağlıdır.

18 Page 18 of 19 Aşağıdaki tablolarda G-6000 in 24dBi ve 26 dbi lık antenlerle elde edilmiş throughput değerleri mevcuttur. Throughput Test Sonuçları (Normal Modda) Test Conditions : 24 dbi anten ile (Normal modda) Çıkış Gücü=20dBm Frekans=5875M Data Throughput Rate (Kısa Mesafe) Throughput (1.8 KM de) Throughput Test Sonuçları (Turbo Modda) Throughput (7.8 KM de ) Throughput (20 KM de) Test Şartları : 26 dbi anten ile (Turbo modda) Çıkış Gücü =20dBm Frekans=5250M Data Throughput Rate (Kısa Mesafe ) Throughput (1.8 KM de) Throughput ( 7.8 KM de) Yukarda verilen değerlerin hepsi açık alan ( line of sight ) için geçerlidir.ortam koşullarına bağlı olarak bu değerler değişebilir.bu çok önemli bir husustur. Daha ayrıntılı bilgi için adresine mail atınız. Mülayim ARSLAN Network Mühendisi.

19 Page 19 of 19

Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239

Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 Air 5340: 150 Mbps Kablosuz ADSL2+Kablosuz Modem yaşam Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem Kullanım kılavuzu 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza Genel Bakış 3 Güvenlik Ve Bakım

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar...

İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar... 0 İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar... 5 Cihaz Yönetim Arayüzü... 6 İnternet Bağlantı Ayarları... 8 Kablosuz

Detaylı

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router İdeal Telekomünikasyon Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş. Dereboyu Cad. Naci Kasım Sok. No:7 Kat:5 Mecidiyeköy / İSTANBUL Çağrı Merkezi:0216 444 86 47 Tel : 0212 217 50 80 Fax

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5443 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

NetMASTER Kablosuz AP Router

NetMASTER Kablosuz AP Router Bilgisayarlarınızın Yapılandırılması NetMASTER Kablosuz AP Router Kullanım Kılavuzu Kablosuz AP Router İçindekiler 1 Giriş...8 Özellikler...8 Sistem Gereksinimleri...9 Bu kılavuz hakkında...9 Tanımlama

Detaylı

TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.0.0 1910010426 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli markasıdır.

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu Sürüm 3.0.0.6 TEKNOTEL Copyright 2002-2005 TEKNOTEL. Tüm hakları saklıdır. 1 / 93 Bu ürün veya döküman telif hakları ile korunmaktadır

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

1. GIRIŞ... 3 ÖZELLIKLER... 3 SISTEM GEREKSINIMLERI... 3 PAKET İÇERIĞI... 3 GÜVENLIK UYARILARI... 3 2. DONANIM ÖZELLIKLERI... 5 2.

1. GIRIŞ... 3 ÖZELLIKLER... 3 SISTEM GEREKSINIMLERI... 3 PAKET İÇERIĞI... 3 GÜVENLIK UYARILARI... 3 2. DONANIM ÖZELLIKLERI... 5 2. İÇİNDEKİLER 1. GIRIŞ... 3 ÖZELLIKLER... 3 SISTEM GEREKSINIMLERI... 3 PAKET İÇERIĞI... 3 GÜVENLIK UYARILARI... 3 2. DONANIM ÖZELLIKLERI... 5 2.1 ÖN PANEL & LED GÖSTERGELERI... 5 2.2 ARKA PANEL VE DONANIM

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KABLOSUZ AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

Model ATC-2000 TCP/IP - RS232/422/485 Çevirici Kullanım Kılavuzu

Model ATC-2000 TCP/IP - RS232/422/485 Çevirici Kullanım Kılavuzu Model ATC-2000 TCP/IP - RS232/422/485 Çevirici Kullanım Kılavuzu 1.1 GiriĢ ATC-2000, 4 Portlu RS232/RS485 arabiriminden TCP/IP formatına çeviricidir. Sanayi gereksinimlerine cevap verebilecek en uygun

Detaylı

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 5-6 Bölüm 1: Başlangıç Face ID Kullanma Kılavuzu nu İnternette Okuyun Face ID Aksesuarları Face ID Dokümanları Face ID nin Etkinleştirilmesi

Detaylı

ZXV10 W300 4 Port Kablosuz Modem Kullanıcı Kılavuzu

ZXV10 W300 4 Port Kablosuz Modem Kullanıcı Kılavuzu ZXV10 W300 4 Port Kablosuz Modem Kullanıcı Kılavuzu Döküman versiyonu: R1.0 Copyright 2008 ZTE Corporation Tüm hakları saklıdır. Bu dokümantasyonun, önceden SENTİM BİLİŞİM İN yazılı izni alınmadan herhangi

Detaylı

Jabra GO 6470. Kullanma Kılavuzu. www.jabra.com

Jabra GO 6470. Kullanma Kılavuzu. www.jabra.com Jabra GO 6470 Kullanma Kılavuzu www.jabra.com HOŞ GELDİNİZ Jabra GO 6470'i seçtiğiniz için teşekkürler. Kulaklığın sahip olduğu çok sayıda fonksiyonu beğeneceğinizden ve kullanımını rahat ve kolay bulacağınızdan

Detaylı

İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1

İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1 İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1 1.1 Kutu İçeriği... 1 Ön Panel ve Led Göstergeleri:... 2 2. ÜRÜNÜN KURULUMU... 3 3. İNTERNET ERİŞİMİNİN YAPILANDIRILMASI... 4 Ağ Yapılandırması... 4 3.2 AP-Router Arayüzüne

Detaylı

ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu

ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu F5D7632tu4A 2 İçindekiler 1. Giriş 1 Ürün Özellikleri 1 Ev Ağının Faydaları 3 Belkin Kablosuz Ağının Avantajları 3 2. Aşağıdakilere Sahip Olduğunuzdan

Detaylı

Video Konferans Sistemi

Video Konferans Sistemi KULLANIM KILAVUZU Video Konferans Sistemi Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuz dikkatlice okuyun ve kılavuzu ileride başvurmak üzere saklayın. MODEL RVF1000 1206 (V2.2) 2 Güvenlik Bilgileri 1 Güvenlik

Detaylı

PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI

PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI ZyXEL PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI NETRON TECHNOLOGY 2008 İçindekiler 2 İçindekiler İçindekiler... 2 Temel Network Kavramları... 7 Network lerde Veri Aktarımı...7 Veri Paketleri...10 Network Tipleri...11

Detaylı

PRO SERİSİ Network Kamera & Video Sunucu KULLANIM KILAVUZU

PRO SERİSİ Network Kamera & Video Sunucu KULLANIM KILAVUZU PRO SERİSİ Network Kamera & Video Sunucu KULLANIM KILAVUZU INT-PSNC-UM-1106-05 İçindekiler Safety and Regulatory Notices... 3 Bölüm 1: Ürüne Genel Bakış... 5 1.1 Pro Serisi Network Kameralar ve Video Sunucuları

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

1.4.1. Kablosuz Modem Kablosuz bir modemin kurulumu Resim 1.11: Kablosuz modem arka panel görünüşü

1.4.1. Kablosuz Modem Kablosuz bir modemin kurulumu Resim 1.11: Kablosuz modem arka panel görünüşü 1.4.1. Kablosuz Modem Kablosuz modem internetten gelen verileri alır, radyo frekanslarına dönüştürür ve üzerindeki anten ile bulunduğu ortama yayar. Kablosuz istemcide bulunan kablosuz ağ arayüz kartı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı