BÖLÜM 7. Telekomünikasyon, İnternet ve, Kablosuz Teknoloji. Doç. Dr. Serkan ADA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BÖLÜM 7. Telekomünikasyon, İnternet ve, Kablosuz Teknoloji. Doç. Dr. Serkan ADA"

Transkript

1 BÖLÜM 7 Telekomünikasyon, İnternet ve, Kablosuz Teknoloji Doç. Dr. Serkan ADA

2 Bilgisayar Ağı Nedir? En yalın haliyle ağ, iki veya daha fazla birbirine bağlı bilgisayardan oluşur.

3 Bilgisayar Ağı Nedir? Ağdaki her bilgisayar ağ arabirim kartına (AK) sahiptir. Ağ işletim sistemi (NOS) ağ üzerindeki iletişimi yönlendirip yönetmesinin yanı sıra ağ kaynaklarını da koordine eder. Sunucu bilgisayar, istemci bilgisayarlar için önemli ağ fonksiyonlarını (web sayfalarının sunulması, veri depolama ve ağ işletim sistemini bulundurmak) yerine getirir. Anahtar (switch), veriyi süzebildiği gibi onu ağdaki belirli bir hedefe yönlendirebilir. Yönlendirici (router), internet gibi başka ağlarla iletişimi sağlar. Farklı ağlara veri paketlerini yönlendirir, gönderilen verinin doğru adrese gittiğini de garanti altına alır.

4 Temel Dijital Ağ Teknolojileri İstemci/Sunucu Bilgi İşlem İşlemci gücünün bir kısmı istemci bilgisayarlardadır. Bu istemci bilgisayarlar bir ağ aracılığıyla birbirine bağlıdır. Ağ, sunucu bir bilgisayar tarafından yönetilir ve sunucu her bir istemciye bir adres verir.

5 Temel Dijital Ağ Teknolojileri Paket Anahtarlama Dijital mesajların paket denilen parçalara ayrılması, mevcut iletişim yolları üzerinden paketlerin gönderilmesi ve paketlerin hedefe ulaştığında yeniden birleştirilmesi yöntemidir.

6 Temel Dijital Ağ Teknolojileri TCP/IP ve Bağlanırlık Protokol, ağdaki iki nokta arasındaki bilgi iletimini idare eden kurallar ve usuller kümesidir. İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü (TCP/IP) - TCP bilgisayarlar arasında bir bağlantı oluşturur, paketleri transfer için sıralar ve paketin ulaştığını doğrular. - IP paketlerin dağıtımından sorumludur. İletim sırasında paketlerin parçalanması ve yeniden bir araya getirilmesi de IP nin sorumluluğundadır.

7 Ağ Türleri Yerel Ağlar (Local Area Network LAN) metre çapında bir daire içinde kalan kişisel bilgisayarları ve diğer aygıtları birbirine bağlamak için tasarlanan ağlardır. Bir ofisteki bilgisayarları bağlayan bir ağ olabileceği gibi, bir bina içindeki hatta birbirine yakın birkaç binadaki bilgisayarları birbirine bağlayan bir ağ da olabilmektedir.

8 Ağ Türleri Geniş Alan Ağları (Wide Area Network WAN) WAN lar tüm bölge, ülke, kıta, hatta tüm dünya gibi coğrafi olarak geniş alanlara yayılırlar. En evrensel ve güçlü WAN İnternettir.

9 İnternet İnternet (interconnected networks-kendi aralarında bağlantılı ağlar), dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan iletişim ağıdır. İnternet servis sağlayıcısı (ISS) internete devamlı bağlantıları olan ve bunları geçici olarak müşterilerine satan ticari bir örgüttür. Çoğu ev ve küçük işletme internete bir ISS na abone olarak bağlanmaktadır.

10 İnternet ISS İnternet Bağlantı Türleri Telefon hattı ve modem (56,6 kbps) Dijital abone hattı (DSL), ses veri ve görüntü aktarımı için var olan telefon hatları üzerinde çalışır ve hızları 385 kbps ve 9 mbps arasında çeşitlilik gösterir. Kablolu internet bağlantısı, 100 mbps ye kadar ulaşan yüksek hızlı internet erişimi sağlar ve kablo TV altyapısını kullanır.

11 İnternet Adresleri ve Mimarisi İnternet TCP/IP protokolüne dayanmaktadır. İnternetteki her bilgisayara eşsiz bir İnternet Protokol (IP) adresi verilir. IP adresleri her biri arasında değişen ve noktalarla ayrılan 4 rakamla temsil edilmektedir. Örneğin: un IP adresi:

12 İnternet Adresleri ve Mimarisi Bu rakamları hatırlamak zor olacağından Alan Adı Sistemi (DNS) geliştirilmiştir. Alan adlarını IP adreslerine dönüştürmektedir.

13 İnternet Hizmetleri ve İletişim Araçları İnternet e bağlanan bir istemci bilgisayar çeşitli hizmetlere erişebilir: World Wide Web (www)

14 İnternet Hizmetleri ve İletişim Araçları IP Üzerinden Ses İletimi İnternet ses iletimi için de popüler bir platform haline gelmiştir. IP üzerinden ses iletimi (Voice over IP VoIP) teknolojisi paket anahtarlamayı kullanarak ses verisini dijital biçimde dağıtır. Bunu yaparken de ücretli yerel yada uzun mesafe telefon ağ araçlarını kullanmaz. Büyük çapta yatırımlar gerektirebilir, fakat iletişim ve ağ yönetimi maliyetlerini %20-30 oranında düşürebilir. Uzun mesafeli görüşme maliyetlerini azaltır ve telefon hatlarına ödenen aylık ücretleri ortadan kaldırır. Bunların yanında hem telekomünikasyon hem de bilgi işlem hizmetleri için tekbir ses-veri altyapısı sunar. Farklı ağ türleri için gereken destek hizmeti ve personeli ihtiyacı azalmış olur.

15 İnternet Hizmetleri ve İletişim Araçları Sanal Özel Ağlar (Virtual Private Networks VPN) VPN güvenli, şifreli, özel bir ağdır.

16 Web En gözde internet hizmetidir. Tipik bir web sitesi, bir ana sayfaya bağlı Web sayfaları topluluğudur. Web sayfaları Bağlantılı Metin İşaretleme Dili ne (HTML) dayanmaktadır. Bilgisayarlardaki Web tarayıcı yazılımı, Web sayfalarını Bağlantılı Metin Aktarım Protokolü (HTTP) kullanarak istemektedir. Örneğin, tarayıcınıza gibi bir Web adresini yazdığınızda, tarayıcınız bir HTTP isteğini ksu.edu.tr sunucusuna gönderir. Bu istek de selcuk.edu.tr nin ana sayfasıdır.

17 Web HTTP her Web adresinin başında yer alır. Bunu belgelerin bulunduğu kurumun sunucu bilgisayarını belirten alan adı izler. Adres bütünüyle Örnek Kaynak Bulucu (Uniform Resource Locator URL) olarak adlandırılır. URL Örneği Web sayfalarını göstermek için kullanılan protokol Alan adı Web sunucusu üzerinde sayfaların depolandığı dizine erişim yolu Belgenin adı ve biçimi (HTML sayfası)

18 Web Web de Bilgi Aramak Çok fazla Web sayfası arasında size veya işletmenize yardımcı olacak belirli Web sayfalarının anında bulunması önemli bir sorundur. Arama motorları (search engines), Web de işimize yarayacak olan bilginin anında bulunmasını sağlarlar.

19 Web

20 Web Web de Bilgi Aramak Arama motorları pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır. Google, Bing, vb. arama motorlarına kelime girdiğinizde 2 tür listeyle karşılaşırsınız: 1) Sponsorlu olmayan organik arama sonuçları 2) Reklam verenlerin sonuç ekranınızda listelenmek için ödeme yaptıkları sponsorlu linkler Google, 23.6 milyar dolarlık yıllık gelirlerinin %97 sini arama motorları pazarlamasından elde etmektedir.

21 Web Web 2.0 Web 1.0 durağan Web sayfalarını temsil etmektedir. Artık günümüzde Web sayfaları durağan değildir. Yeni Web insanların iştirak etmelerine, bilgi paylaşmalarına ve çevrimiçi yeni hizmet ve içerikler oluşturmalarına izin vermektedir. İkinci nesil etkileşimli internet tabanlı hizmetler Web 2.0 olarak adlandırılmaktadır. Web 2.0 hizmetlerinden bazıları: Bloglar Wikiler Fotoğraf paylaşım siteleri Video paylaşım siteleri Sosyal ağlar

22 Web Web 3.0: Web in Geleceği Web 3.0 geleceğe yönelik bir beklentidir. Buna Semantik (anlam) Web adı da verilmektedir. Mevcut Web in üzerine bir de anlam katmanı eklemeyi öngörmektedir. Örnek: Paris Hilton. Tanınmış bir kişi mi? Paris deki bir otel mi?

23 Kablosuz Teknoloji Hücresel Sistemler Mobil telefon sistemlerinde, haberleşmenin yapılacağı alan, hücre adı verilen küçük coğrafi alanlara bölünmüştür. Her hücrenin merkezinde bir baz istasyonu bulunur. Mobil telefonlar haberleşmelerini baz istasyonu üzerinden yapar. GSM (Global System for Mobile Communication) sistemi bir standarttır. Yeni gelişmelerle 3G ve 4G gibi daha güçlü iletişim standartları oluşmuştur.

24 Kablosuz Teknoloji Bluetooth 10 metrelik bir alan içinde sekize kadar cihazı az güç ve radyo temelli iletişimi kullarak birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Kablosuz telefonlar, çağrı cihazları, bilgisayarlar, yazıcılar ve diğer bilişim aygıtları bluetooth teknolojisini kullanarak birbiri ile veri iletişimi yapabilirler.

25 Kablosuz Teknoloji Radyo Frekanslı Tanımlama (RFID) RFID sistemleri tüm tedarik zinciri içerisinde malların hareketlerini takip edebilmek için güçlü bir teknoloji sunarlar. RFID sistemler içlerine mikroçipler gömülü olan küçük etiketler kullanırlar.

Yönetim Bilişim Sistemleri DİJİTAL İŞLETMEYİ YÖNETME, 12. BASIMDAN ÇEVİRİ. Bölüm 7. TELEKOMÜNİKASYON, internet VE KABLOSUZ TEKNOLOJİ

Yönetim Bilişim Sistemleri DİJİTAL İŞLETMEYİ YÖNETME, 12. BASIMDAN ÇEVİRİ. Bölüm 7. TELEKOMÜNİKASYON, internet VE KABLOSUZ TEKNOLOJİ DİJİTAL İŞLETMEYİ YÖNETME, 12. BASIMDAN ÇEVİRİ Bölüm 7 TELEKOMÜNİKASYON, internet VE Öğrenme Hedefleri Telekomünikasyonun, ağların ve anahtar ağ oluşturma teknolojilerinin en temel bileşenleri nelerdir?

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

Temel İnternet Kavramları

Temel İnternet Kavramları EMYO 2012 Temel İnternet Kavramları İnternet İnternetin Tarihçesi İnternet Bağlantı Şekilleri IP (Internet Protocol) Numarası TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) Protokoller (HTTP,HTTPS,FTP

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BBS 676 Veri Đletişimi ve Bilgisayar Ağları

BBS 676 Veri Đletişimi ve Bilgisayar Ağları Hacettepe Üniversitesi Bilişim Enstitüsü BBS 676 Veri Đletişimi ve Bilgisayar Ağları 2006-7 Güz Dönemi Dr Cenk Toker cenk.toker@ee.hacettepe.edu.tr http://www.ee.hacettepe.edu.tr/~toker/bbs676/bbs676-homepage.html

Detaylı

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri İnternetin Temelleri İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı Ağ Türleri İnternet Uygulamaları İnternet Protokolleri 1 İnternetin Nedir? Interconnected Networks, kelimelerinin kısaltmasıdır ve kendi aralarında bağlantılı

Detaylı

Access Nedir : Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak.

Access Nedir : Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak. Access Nedir : Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak. Adapter (Adaptör) Nedir : Direkt olarak birbirlerine uyum sağlamayan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Bilg-101. Bölüm 6. Bilgisayar Ağları. Ne Öğreneceğiz? Bilgisayar Ağı Nedir?

Bilg-101. Bölüm 6. Bilgisayar Ağları. Ne Öğreneceğiz? Bilgisayar Ağı Nedir? Bilg-101 Bölüm 6 Bilgisayar Ağları 2006 Prentice-Hall, Inc Slide 1 Ne Öğreneceğiz? Bilgisayar Ağı Bilgisayar Ağlarının Avantaj ve Dezavantajları Bilgisayar Ağlarında Protokol ün önemi Ağ Çeşitleri Yerel

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ 6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ INTERNET İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet kelime anlamı olarak

Detaylı

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse :

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse : World Wide Web Nedir? WWW, Web, ya da W3 (World Wide Web), yazı, resim, ses, film, animasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere kompakt ve etkileşimli bir şekilde ulaşmamızı sağlayan bir çoklu hiper

Detaylı

AĞ SĠSTEMLERĠ. Öğr. Gör. Durmuş KOÇ

AĞ SĠSTEMLERĠ. Öğr. Gör. Durmuş KOÇ AĞ SĠSTEMLERĠ Öğr. Gör. Durmuş KOÇ Ağ Ġletişimi Bilgi ve iletişim, bilgi paylaşımının giderek önem kazandığı dijital dünyanın önemli kavramları arasındadır. Bilginin farklı kaynaklar arasında transferi,

Detaylı

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM Temel Internet Kullanımı Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM 2014 Sunu Programı Internet Temel Kavramlar İnternet nedir? Bilgisayar ağı nedir? TCP/IP

Detaylı

NETWORK NETWORK TOPOLOJĐLERĐ. Üç çeşit network yapısı vardır. Bunlar star, bus ve ring topolojileridir. Star ve Bus mimari en çok kullanılanlarıdır.

NETWORK NETWORK TOPOLOJĐLERĐ. Üç çeşit network yapısı vardır. Bunlar star, bus ve ring topolojileridir. Star ve Bus mimari en çok kullanılanlarıdır. NETWORK Network nedir? Network birbirine kablolarla bağlanmış server, printer, pc, modem gibi birçok haberleşme ekipmanının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır. Network insanların bireyselce

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET VE E-TİCARET REHBERİ Hazırlayan Nuray KORKMAZ İstanbul, 2002 Bu kitabın tüm hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nun ve yazarının

Detaylı

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 BILGISAYARLAR Bilgisayar ya da dijital aletleri kullanabilmek, belirli bir bilgi ve anlayışı gerektirir. Bilgisayar kullanabilme ile ilgili bilinmesi gerekenler,

Detaylı

Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye. Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi

Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye. Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi İçindekiler Temel Network Kavramları...5 Network lerde Veri Aktarımı... 5 Veri Paketleri... 6 Network Tipleri...

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

VPN (SANAL ÖZEL AĞLAR)

VPN (SANAL ÖZEL AĞLAR) T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ VPN (SANAL ÖZEL AĞLAR) BİTİRME ÖDEVİ HAZIRLAYANLAR Arif YILDIZ M. Ali AKDENİZ DANIŞMAN Yrd Dç.Dr. Hasan BALIK Haziran, 2005 ELAZIĞ

Detaylı

İnternet Teknolojileri. Ders 3

İnternet Teknolojileri. Ders 3 İnternet Teknolojileri Ders 3 Internet adresi nedir? Domain ismi ve IP numarası ne demektir? mail.comu.edu.tr 193.255.97.3 İnternet'e bağlı her bilgisayarın kendine özgü bir adresi vardır. Domain Name

Detaylı

Account Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir.

Account Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir. Account Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir. ACTIVE-X: Mıcrosoft'un Sun Microsystem'in Java'sına karşı çıkardığı

Detaylı

xdsl TEKNOLOJİSİ Hazırlayan Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı

xdsl TEKNOLOJİSİ Hazırlayan Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı xdsl TEKNOLOJİSİ Hazırlayan Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı RAPOR NO : 3 RAPOR TARİHİ : Eylül 2001 ÖZET Bilginin sayısal gösterimi ile birlikte gelişen teknoloji, veri iletişiminde

Detaylı

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNŞAAT BÖLÜMÜ İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNTERNET NEDİR? Bir Topluluk: 100,000,000 a yakın insanın etkileştiği, kendi yazısız kurallarını oluşturan büyük bir topluluk Bir Kütüphane: Pek çok yararlı

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ ELEMANLARI VE AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu

ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu ADSL2+ Kablosuz G Modem Yönlendirici Kullanım Kılavuzu F5D7632tu4A 2 İçindekiler 1. Giriş 1 Ürün Özellikleri 1 Ev Ağının Faydaları 3 Belkin Kablosuz Ağının Avantajları 3 2. Aşağıdakilere Sahip Olduğunuzdan

Detaylı

İNTERNETİN ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE TÜRK TOPLUMUNCA BENİMSENMESİ: KARAMAN ÖRNEĞİ

İNTERNETİN ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE TÜRK TOPLUMUNCA BENİMSENMESİ: KARAMAN ÖRNEĞİ T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNTERNETİN ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE TÜRK TOPLUMUNCA BENİMSENMESİ: KARAMAN ÖRNEĞİ Hazırlayan Fatih BAŞHAN İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim

Detaylı