NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 11 ŞUBAT ARALIK 2014 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 11 ŞUBAT 2013-31 ARALIK 2014 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 11 ŞUBAT ARALIK 2014 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU İlk olarak 2008 yılında Uzaktan Eğitim Birimi olarak kurulan merkezimiz, 2013 yılından itibaren aktif olarak faaliyetlerine başlamıştır. Merkezin kuruluşu, yönetmelik ve yönergesinin hazırlanması, mekan, yazılım, donanım, personel ve içerik tasarımı yönünden gelişmesi için yaklaşık 2 yıl boyunca bir çok faaliyet gerçekleştirilmiştir. 11 Şubat Aralık 2014 tarihleri arasında aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir. 1) İDARİ FAALİYETLER a. Hazırlık Faaliyetleri Başta Uzaktan Eğitim Birimi olarak faaliyetlere başlanmıştır. Merkez kuruluşu ile ilgili olarak, bu konuda tecrübesi olan üniversitelere çalışma ziyaretleri yapılmıştır. Trakya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü ziyaret edilmiştir. Yine uzaktan öğretim konusunda Türkiye nin en deneyimli üniversitelerinden biri olan Sakarya Üniversitesi ne Doç.Dr.M.Selim SELVİ, Doç.Dr. Oğuz KAYMAKÇI, Yrd.Doç.Dr. Hakan CAVLAK, Yrd.Doç.Dr. M.Fatih BARIŞ ve Öğr.Gör. Ersoy MEVSİM den oluşan bir grup çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Çalışma ziyaretlerinden ve yapılan araştırmalardan sonra gerekli resmi prosedür tamamlanıp, altyapı, donanım ve yazılım eksikleri giderilerek merkez kurulması hazırlık çalışmaları tamamlanmıştır. b. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin (Uzem) Kuruluşu UZEM yönetmeliği hazırlanarak üniversitemizin Eğitim Öğretim Komisyonu ve Mevzuat Komisyonuna sunulmuştur. Bu komisyonlarda yapılan değişikliklerden sonra Senatoda da onaylanan Namık Kemal Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (NKUZEM) Yönetmeliği tarihli sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Uygulamada karşılaşılan sorunları aşmak üzere Namık Kemal Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yönergesi hazırlanarak Eğitim Öğretim ve Mevzuat komisyonlarının onayından sonra Senato onayına sunulmuştur yılı Kasım ayından itibaren üniversitemizin uzaktan eğitim yönergesi de hazır hale gelmiştir. c. Merkez İdari Yapısının Oluşturulması NKUZEM yönetmeliğinin Resmi Gazete yayımlanmasından sonra Yrd.Doç.Dr. M. Fatih BARIŞ rektörlüğümüzce NKUZEM müdürü olarak 3 yıl süre ile görevlendirilmiştir. Öğr.Gör. Ersoy MEVSİM rektörlüğümüzce NKUZEM müdür yardımcısı olarak 3 yıl süre ile görevlendirilmiştir. Yine rektörlüğümüzce Prof.Dr. Hasan ERDOĞAN, Doç.Dr. M.Selim SELVİ, Doç.Dr. C.Burak ŞİŞMAN, Yrd.Doç.Dr. Cafer ULU ve Yrd.Doç.Dr. M. Fatih BARIŞ NKUZEM yönetim kurulunda görevlendirilmiştir. 2) ALTYAPI FAALİYETLERİ a. Donanım Altyapısı Uzaktan öğretim için kullanılacak gerekli donanım Bilgi İşlem Dairesi ile işbirliği yapılarak sağlanmıştır. 1 adet Öğrenim Yönetim Sistemi (ÖYS) için, 2 adet Sanal Sınıf için olmak üzere toplam 3 adet WMvare sanal sunucu hazırlanmıştır.

2 Çalışanların kullanımı için 2 adet dizüstü bilgisayar, 2 adet masaüstü bilgisayar temin edilmiştir. Canlı ders takibi için gerekli kulaklık ve mikrofonlar temin edilmiştir. Video derslerin çekimi için bir adet kamera ve ekipmanı temin edilmiştir. b. Yazılım Altyapısı Uzaktan öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için ana platform olan Öğrenim Yönetim Sistemi (ÖYS) olarak Akademik LMS yazılımı, temin edilmiştir. Temin edilen ÖYS nin destek ve bakım sözleşmesi her yıl başında yenilenmiştir. Canlı derslerin yapılabilmesi için Sanal Sınıf yazılımı olan PERCULUS yazılımı temin edilmiştir. İçerik tasarımı için Articulate Story Line programı temin edilmiştir. c. Mekan Altyapısı NKUZEM faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ilk olarak merkezi derslikler binasında bir oda tahsis edilmiştir. Artan personel ve iş yükü üzerine Rektörlük binasının altıncı katında faaliyetlere devam edilmiştir. Ardından Merkezi derslikler binasında bir sınıf tahsis edilmiştir. Son olarak yine merkezi derslikler binasında eski Bilgi İşlem Daire Başkanlığı nda faaliyetler sürdürülmektedir. Video derslerin çekimi için ayrı bir oda tahsis edilmiş, 2014 yılı Kasım ayında odanın ses yalıtımı gerçekleştirilmiştir. 3) EĞİTİM FAALİYETLERİ a. Ortak ve Zorunlu Dersler öğretim yılı BAHAR döneminde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi nin (İİBF) İşletme ve İktisat bölümlerinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Türk Dili dersleri uzaktan öğretim yolu ile verilerek pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulamada yer alan toplam öğrenci sayısı 108 olmuştur öğretim yılı GÜZ döneminde yine İktisadi İdari Bilimler Fakültesi nin İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Türk Dili dersleri uzaktan öğretim yolu ile verilmiştir. Bu dönemde uzaktan öğretim verilen öğrenci sayısı 250 civarında olmuştur. DÖNEM BÖLÜMLER BAHAR İİBF- İŞLETME İKTİSAT GÜZ İİBF- TÜM BÖLÜMLER BAHAR DEĞİRMENALTI YERLEŞKESİNDEKİ TÜM BÖLÜMLER GÜZ ÜNİVERSİTENİN TÜM BÖLÜMLERİ Sistem başarımının iyi olduğu görülünce üniversitemiz senatosunun kararı ile öğretim yılı BAHAR döneminde üniversitemizin Değirmenaltı Yerleşkesi nde bulunan 8 fakülte/yüksekokul ve meslek yüksekokulunda Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Türk Dili dersleri uzaktan öğretim yolu ile verilmiştir. Bu dönemde uzaktan öğretimle iki dersi alan öğrenci sayısı 3300 civarında olmuştur. Uygulama ile yaklaşık 20 derslik boşa çıkmıştır. Bu süreçte haftalık olarak 100 adet canlı ders yapılmıştır öğretim yılı öncesinde senatoda, üniversitemizin tüm akademik birimlerinde okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil (İngilizce) dersleri uzaktan öğretim yolu ile verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu karar

3 üzerine üniversitemizin ilçeler dahil tüm akademik birimlerinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil (İngilizce) dersleri uzaktan öğretim yolu ile verilmektedir. Bu dönemde toplamda her bir ders için yaklaşık 8500 öğreniciye uzaktan öğretim yolu ile 3 ders verilmektedirr. 70 civarında derslik boşa çıkmış üniversitemize fiziki açıdan büyük rahatlama sağlanmıştır. Ayrıca dışardan görevlendirilen 9 serbest öğretim elemanına da ihtiyaç kalmamıştır. Bu süreçte herbir ders için haftalık olarak yaklaşık 40 adet, toplamda 130 adet canlı ders gerçekleştirilmektedir BAHAR GÜZ BAHAR ÖĞRENCİ SAYISI GÜZ b. Uzaktan Eğitim Programlarının Açılması NKUZEM kuruluşu hazırlık çalışmaları kapsamında yapılan çalışma ziyaretlerinde bu konuda tecrübeli olan üniversitelerden uzaktan öğretim programları için Yüksek Öğretim Kurumu na başvururken sırasıyla; o Yüksek lisans programlarının, o Önlisans programlarının, o Lisans bölümlerinin tercih edilmesinin uygun olacağı görüşü ortaya çıkmış ve bu görüş rapor edilmiştir. Üniversitemizin geçmiş yıllarda İİBF İşletme ve İktisat uzaktan öğretim bölümlerinin açılışı için yapmış olduğu başvurular da göz önüne alınarak yine bu iki bölümü açmak üzere başvuru yapılmıştır. YÖK te yapılan sunumun ardından üniversitemizin İİBF İşletme ve İktisat uzaktan öğretim programlarının açılışı konusunda onay alınarak 2014 ÖSYM kılavuzunda her bir bölüm için 102 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Yine 2014 yılı Temmuz ayında Fen Bilimleri Enstitüsü nde Taşınmaz Değerleme ve Geliştirme alanında Tezsiz yüksek Lisans programının açılması için YÖK e başvurulmuş. YÖK Uzaktan Öğretim Komisyonu nun Eylül ayındaki kararıyla bu yüksek lisans programının açılışı onaylanmıştır. FBE ile yapılan görüşmeler sonucunda gerekli hazırlıklar tamamlanırsa 2015 yılı Eylül ayında bu programa öğrenci alınması planlanmıştır. c. Personel, Öğretim Elemanı ve Öğrenci Eğitimlerinin Yapılması Uzaktan öğretimde kullanılan içeriklerin hazırlanması ve sunulması ile ilgili eğitimlerin yanında, öğretim elemanları ve öğrencilerin ÖYS yi kullanması için çeşitli eğitimler verilmiştir. 2 yıl süresince verilen eğitimler aşağıda listelenmiştir:

4 Verilen Eğitim Akademik LMS kullanım ve Yönetim Eğitimi Articulate Story Line Kullanım Eğitimi Akademik LMS Kullanımı Akademik LMS Kullanımı Video Düzenleme Yazılımı Kullanımı Hedef Grup NKUZEM içerik tasarımcıları NKUZEM içerik tasarımcıları Öğretim elemanları Öğrenciler Kısmi zamanlı öğrenci 4) PERSONEL FAALİYETLERİ a. Personel Temini öğretim yılı BAHAR döneminde 1 birim sorumlusu 1 kısmi zamanlı öğrenci ile faaliyetler sürdürülmüştür öğretim yılında 1 merkez müdürü, 1 müdür yardımcısı, 2 içerik tasarımcısı, 1 kameraman ile faaliyetler yürütülmüştür öğretim yılında faaliyetleri yürüten personel ise aşağıda listelenmiştir: Görevi Ünvanı Merkez Müdürü Yrd.Doç. Merkez Müdür Yardımcısı Öğr.Gör. İçerik Tasarımcısı Uzm. İçerik Tasarımcısı Sözleşmeli İçerik Tasarımcısı Sözleşmeli Multimedya Sorumlusu Kısmi Zamanlı Öğrenci NKUZEM organizasyon şeması aşağıdaki gibidir.

5 b. Personelin Eğitimi Merkezimize personel temin ederken yapılacak işi belli bir düzeyde bilen kişiler tercih edilmiştir. Temin edilen personel video montajı, ofis uygulamaları kullanımı, içerik tasarım programları kullanımı ve öğrenim yönetim sistemi yönetimi konularında eğitilmiştir. Bu eğitimler hizmet alınan firmalardan sağlanmıştır. Bu bağlamda alınan eğitimler şunlardır. o Akademik LMS kullanım ve Yönetim Eğitimi o Articulate Story Line Kullanım Eğitimi o Video Düzenleme Yazılımı Kullanımı Eğitimi NKUZEM de içerik tasarımcı olarak görev yapacak bir personelin bu konuda temeli olması kaydıyla eğitim süresinin 6 ay olduğu görülmüştür. NKUZEM de video düzenleme faaliyetlerini yürütecek personelin yine alan bilgisi olması kaydıyla eğitim süresinin en az 3 olduğu görülmüştür. NKUZEM de ÖYS yöneticisi olarak görev yapacak bir personelin eğitim süresinin en az 2 ay olduğu görülmüştür. 5) DİĞER FAALİYETLER a. Web Sayfasının Hazırlanması Merkeze ait web sayfası için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı nın desteği ile alan adı olarak nkuzem.nku.edu.tr tanımlandı. NKUZEM web sayfasından Öğrenim Yönetim Sistemine kullanıcı adı ve şifre ile giriş modülü eklendi. Web sayfası içeriği yapılan faaliyetlere paralel olarak zenginleştirildi. Son olarak e- içerik menüsü eklendi. Buradan uzaktan öğretim için kullandığımız e-ders paketi örnekleri, canlı ders örnekler ve video ders örnekleri yayınlandı.

6 NKUZEM web sayfası raporun hazırlandığı tarih itibari ile yaklaşık kez ziyaret edildi Konferanslar ve Çalıştaylar Üniversite personelinin ve öğrencilerin uzaktan öğretim konusunda farkındalıklarının artırılması amacı ile 21 Kasım 2013 tarihinde Ziraat Fakültesinin konferans salonunda, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Alper CİHAN ın konuşmacı olarak katıldığı Dünyada ve Türkiye de Uzaktan Eğitim konulu konferans düzenlenmiştir. İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen Açık ve Uzaktan Eğitim 2. Vizyon Çalıştayı na üniversitemizi temsilen rektör Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK, rektör yardımcısı Prof.Dr. M.İhsan SOYSAL, NKUZEM Müdürü Yrd.Doç.Dr. M.Fatih BARIŞ ve NKUZEM Müdürü Yardımcısı Öğr.Gör. Ersoy MEVSİM katılmıştır Nisan 2014 tarihinde, The International Conference on New Trends in Education and Their Implications- ICONTE 2014 konferansında NKUZEM Müdürü Yrd.Doç.Dr. M.Fatih BARIŞ ve NKUZEM Müdürü Yardımcısı Öğr.Gör. Ersoy MEVSİM Türkiye de Uzaktan Eğitim Merkezi Kuruluş Ve Organizasyonu: Namık Kemal Üniversitesi Örneği başlıklı bildiri sunmuşlardır. Bu bildiri aynı zamanda Eğitim ve Öğretim Araştırmaları Dergisi nde makale olarak yayımlanmıştır. b. Projeler NKUZEM Müdürü Yrd.Doç.Dr. M.Fatih BARIŞ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Elemanlarının Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ve Düşüncelerinin Belirlenmesi konulu Bilimsel Araştırma Projesinie (BAP) 2014 yılında başlamıştır. Proje çalışmaları

7 sürmektedir. Projenin amacı Namık Kemal Üniversitesinde çalışan öğretim elemanlarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarının, düşüncelerinin ve katkılarının belirlenmesidir. Proje sonucunda öğretim elemanlarının uzaktan eğitime yönelik tutum ve düşünceleri istatistiksel olarak değerlendirilecektir. Elde edilen sonuçlara göre Uzaktan Eğitim Merkezi tanıtım ve yapılandırma faaliyetlerini yürütecektir. Ayrıca çıkacak sonuca göre UZEM hedef ve stratejileri belirlenecektir. NKUZEM Müdürü Yrd.Doç.Dr. M.Fatih BARIŞ 2014 yılı Mayıs ayında Polonya nın AGH Üniversitesi ne bir öğrenim hareketliliği gerçekleştirmiştir. Hareketlilik kapsamında öğrencilere ve öğretim elemanlarına uzaktan eğitim konusunda seminer ve dersler düzenlenmiş, ev sahibi üniversitenin Uzaktan Eğitim Merkezi yöneticileriyle görüşmeler yapılmıştır. 6) SONUÇ Gelinen noktada üniversite yönetiminin ortaya koyduğu irade ve verdiği destek ile UZEM in ciddi aşama kat ettiği söylenebilir. Yüksek Öğretim Kurumu na yapılan başvurularda YÖK ün savunma yapmak üzere üniversitemizi davet etmeden uzaktan öğretim program açma talebimizi kabul etmesi merkezimizin altyapı, yazılım ve donanım olarak kabul gördüğünün en büyük göstergesidir. Planlanan faaliyetlerin ve kuruluşta ortaya konulan hedeflerin gerçekleştirilmesi için UZEM in kalıcı bir kadro yapısının kurulması gerekir. Bu bağlamda mevcut faaliyetlerin sürdürülebilmesi ve planlanan faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için en az 3 içerik tasarımcısına, 1 uzamana, 1 kameraman ve multimedya sorumlusuna ihtiyaç bulunmaktadır yıllarında üniversite yönetiminin verdiği destek sayesinde raporda bahsedilen faaliyetler gerçekleştirilmiştir. NKUZEM personeli başlangıçta belirlenen vizyona ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedir Yrd.Doç.Dr. M. Fatih BARIŞ NKUZEM Müdürü

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU Sayfa 1 / 15 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 MİSYONUMU... 3 VİZYONUMUZ, GÖREVLERİMİZ... 4 HİYERARŞİK

Detaylı

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu İlk Günden Bugüne Üniversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1980 yılında Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın kurulması, daha sonra 1982 de ilk Diyaliz Merkezinin

Detaylı

% İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

% İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ^tkno^ T C /MX % İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı IYTE «1W2-2012 Sayı : 14966742 n0 Konu : ÎYTE 2014-2018 Stratejik Planı 02/99/2013 KALKINMA BAKANLIĞINA

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ T.C. T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU 2012 2012 T.C. ÖNSÖZ Sevgili Paydaşlarımız, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik

Detaylı

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 NİSAN-2013 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Stratejik Planı 2014-2018 Yönetim Kurulu nun 15.03.2013 tarihli toplantısında 2013/ 11-30 sayılı kararı;

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.izu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. BAŞBAKANLIK ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI Temmuz 2014 2014 ATATÜRK KÜLTÜR DİL VE TARİH YÜKSEK

Detaylı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

DİCLE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DİCLE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (2015 2019) DİYARBAKIR OCAK - 2015 BİRİM YÖNETİCİSİ SUNUŞU Toplumların gelişiminde eğitim önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Eğitim kalitesinin yükseltilmesi

Detaylı

T.C KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 YÖNETİCİ SUNUŞU...

T.C KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 YÖNETİCİ SUNUŞU... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 YÖNETİCİ SUNUŞU... 2 1- GENEL BİLGİLER.... 3 A- İdarenin Amaç ve Hedefleri....... 3 B- Temel Politikalar ve Öncelikler..... 3 C- İdareye İlişkin Bilgiler..... 4 ORGANİZASYON

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI http://oidb.marmara.edu.tr/ Sevgili Öğrenciler, Üniversite yaşamına ilk adımınızı attığınız bu

Detaylı

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN (2015 2019) 2015 ORDU

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN (2015 2019) 2015 ORDU T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN (2015 2019) 2015 ORDU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ii GRAFİKLER LİSTESİ... iv TABLOLAR LİSTESİ... iv ŞEKİLLER LİSTESİ... iv SUNUŞ... vi A. GENEL BİLGİLER... 1 1. Tarihsel

Detaylı

PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ

PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ 2011 YILI FAALİYET RAPORU 20 Ocak 2012 Diyarbakır İÇİNDEKİLER 1.GENEL BİLGİ... 2 2. MALİ DESTEK PROGRAMLARI... 3 2.1. Doğrudan Finansman Desteği... 4 2.1.1. Hazırlık Çalışmaları...

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI İSTANBUL, 2015 Hazırlayan: Marmara Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Tel: 0 216 414 05 45-1341 Faks: 0 216 418 02 30 e-mail: sgdb@marmara.edu.tr

Detaylı

2012 T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU (01 OCAK-30 HAZİRAN 2012)

2012 T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU (01 OCAK-30 HAZİRAN 2012) 2012 T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI ARA FAALİYET RAPORU (01 OCAK-30 HAZİRAN 2012) İÇİNDEKİLER Sayfa I. GENEL BİLGİLER 1 A) Vizyon ve M isyon 1 B) Yetki, Görev ve Sorum luluklar 2 C) A jansa İlişkin B ilgiler

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 24 YILI İDARE FAALİYET RAPORU STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI ŞUBAT 25 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER Sayfa A-Misyon ve Vizyon 4 B-Yetki, Görev ve Sorumluluklar 5 C-İdare

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI Haziran 2012 ÖNSÖZ Sevgili Marmaralılar, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik kurumlarından

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU...3 A. VİZYON VE MİSYON...4 B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...4 C. AJANSA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1. Fiziksel

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Üniversitemizin 2012 Mali Yılı Performans Programına http://www.stg.yildiz.edu.tr/ adresinden erişilebilir. Hazırlayanlar Arş.Gör.Dr. Hülya

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 4 I. GENEL BİLGİLER... 5 A. Misyon ve Vizyon... 5 B. Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2014 GİRESUN SUNUŞ 2809 sayılı Yükseköğretim Teşkilat Kanununa 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı Kanunla eklenen Ek: 65. madde ile kurulan

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON SÜRECİ ARA DEĞERLENDİRME RAPORU EKİM 2014 İÇİNDEKİLER A. FAKÜLTENİN TANITIMI VE ARA DEĞERLENDİRME SÜRECİ 2 B. SON ÜÇ YILDAKİ

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA UZAKTAN ÖĞRETİME İLİŞKİN USUL VE ESASLAR. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA UZAKTAN ÖĞRETİME İLİŞKİN USUL VE ESASLAR. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Yükseköğretim Genel Kurulu nun 01.02.2013 tarihli toplantısında; Yükseköğretim Genel Kurulu nun 6-7.12.2012 tarihli toplantısında Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar ile

Detaylı

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. 1 Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. 2 SUNUŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu idarelerine çok yıllı bütçeleme,

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU BARTIN 1 ÖNSÖZ İnsanlarla bilgi kaynakları arasında verimli bir ilişkiyi sağlamak amacıyla

Detaylı

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM ÇALIŞMA EKİBİ MAYIS 2014 1 İçindekiler TANIMLAR... 3 KISALTMALAR... 4 GİRİŞ... 5 1. MEVCUT DURUM...

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ ABD DE AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATTI

ÜNİVERSİTEMİZ ABD DE AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATTI ERASMUS+ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI REKTÖRÜMÜZDEN AKADEMİK BİRİMLERİMİZE ZİYARET TIP FAKÜLTESİ NDE YANIK VE YANIĞA YAKLAŞIM KONFERANSI VERİLDİ Sayfa 4 Sayfa 9 Sayfa 11 www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU BİRİM STRATEJİK PLAN VE ANA BAŞLIKLARI. Birim Tanıtımı. Birim Misyonu, Vizyonu, Temel Değerleri 3. 0004 dönemi için belirlenen

Detaylı

Eğitim Fakültesi 2006-2010 Stratejik Planı 1. Önsöz a. Dokümanın Amacı b. Dokümanın Kapsamı c. Tanımlar ve Kavramlar Eylem Planları: ç De

Eğitim Fakültesi 2006-2010 Stratejik Planı 1. Önsöz a. Dokümanın Amacı b. Dokümanın Kapsamı c. Tanımlar ve Kavramlar Eylem Planları: ç De 0 1 2 1. Önsöz a. Dokümanın Amacı Eğitim Fakültesi Stratejik Planının amacı, fakültenin güçlü ve zayıf yönlerinin, fakülte için fırsat ve tehdit oluşturan unsurların nesnel bir şekilde tespit edilerek

Detaylı