KARARSIZ AK PARTĠ SEÇMENĠ PARTĠSĠNE DÖNÜYOR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KARARSIZ AK PARTĠ SEÇMENĠ PARTĠSĠNE DÖNÜYOR"

Transkript

1 Türkiye 7 Haziran 2015'te yapılacak milletvekili genel seçimlerine hazırlanırken araştırma şirketleri de seçmenlerin nabzını tutmaya devam ediyor. Genel seçim öncesi Politic's Araştırma Şirketi'nce yapılan son Türkiye Siyasi Gündem Araştırması, seçimlere 15 gün kala oy oranlarına ve kararsızların yönelimlerine ilişkin önemli ipuçları verdi. Politic s firmasının Mayıs tarihleri arasında, 20 ilde 4 bin 200 katılımcı ile %95 güven aralığında ± 2 hata payı ile gerçekleştirdiği çalışma, yüz yüze ve bilgisayar destekli telefonla görüşme (C.A.T.İ.) ile yapıldı. Çalışmada, 'Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' diye soruldu. AK Parti yüzde 45.2 oy oranı ile beklenildiği gibi açık ara önde CHP yüzde 26.3 oy oranı ve MHP 15.4 oy oranı ile AK Parti'yi izliyor. HDP ise yüzde 9.6 oy oranıyla ile barajın altında gözüküyor. Anket sonucuna göre SP + BBP(Milli Ġttifak ) oy oranı yüzde 2,59. Diğerleri ise yüzde 0,91 KARARSIZ AK PARTĠ SEÇMENĠ PARTĠSĠNE DÖNÜYOR Anket sonuçlarını incelediğimizde, bir ay öncesine kadar partisine mesafeli duran ve tepki gösteren Ak Parti seçmeni, Ak Parti'nin son 15 gündeki koalisyon korkusuna vurgu yapan ve ekonomik istikrar temelli seçim kampanyası, Erdoğan ve Davutoğlu'nun şehir mitinglerinin de etkisi ile partisine destek vermeye başladı Milletvekili seçiminde Ak Partiye oy verdiğini belirten seçmenin %80'i tekrar Ak Parti'ye oy vereceğini belirtmekte, Bu oran CHP'li seçmende 92,5 MHP'li seçmende ise %82.5 olarak görünüyor.

2 Anket sonuçlarına göre 2011 Milletvekili seçiminde Ak Partiye oy verdiğini belirten seçmenin %12 si Ak Parti'ye oy vermeyeceğini söylemekte, %8'i ise henüz kararsız Milletvekili seçiminde CHP ye oy verdiğini belirten seçmenin %4'ü CHP' ye oy vermeyeceğini söylemekte, %3 ü ise henüz kararsız Milletvekili seçiminde MHP ye oy verdiğini belirten seçmenin %10'u MHP'ye oy vermeyeceğini söylemekte %7,5'i ise kararsız. GENÇLERDE MHP ve HDP, ĠLERLEYEN YAġLARDA AK PARTĠ ve CHP KENDĠ ORTALAMALARININ ÜZERĠNDE

3

4 Anketteki ilginç ayrıntılardan biri ise seçmenlerin yaşı. AK Parti'yi tercih eden seçmen kitlesinin büyük bölümü yaş aralığından, CHP'nin seçmen kitlesinin büyük bölümü 46 yaş üzeri vatandaşlardan, MHP' ve HDP'yi tercih eden seçmen kitlesinin büyük bölümü ise yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz sorusunda AK Parti en yüksek oy oranlarına yaş grubunda %53 ve 65 üstü yaş grubunda %54 ile ulaşıyor Ak Parti'ye en düşük oy çıkan yaş grubu ise %31.6 ile yaş grubu. CHP en yüksek oy oranlarına yaş grubunda %30.7 ve yaş grubunda %29.6 ile ulaşıyor. CHP'ye en düşük oy çıkan yaş grubu ise %21 ile yaş grubu. MHP en yüksek oy oranlarına yaş grubunda %21 ve yaş grubunda %18.6 ile ulaşıyor. MHP'nin oyları 45 yaş üzerinde seçmende düşmeye başlıyor. 65 yaş üstü seçmen grubunda oy oranı %8.5 'e kadar düşüyor HDP en yüksek oy oranlarına yaş grubunda %12.6 ve yaş grubunda 11,4 ile ulaşıyor. HDP'ye en düşük oy çıkan yaş grubu ise %8.4 ile yaş grubundadır.

5 KADINLAR AK PARTĠ DĠYOR Ankete katılanların yüzde 50,4 erkek ve yüzde 49,6 kadın seçmen. Seçimlerde oy kullanacağını belirten kadınların% 48,3 ü erkeklerin ise % 41.7,'si AK Parti'ye oy veriyor. Bu rakamlar AK Parti'nin kadınlardan daha fazla rağbet gördüğünü gösteriyor. Kadınların %28.2'si erkeklerin %25.3'ü CHP'ye oy veriyor. Uzun süre sonra ilk defa Seçim kampanyasını başarılı yürüten CHP kadın ve erkeklerde eşit oranlarda tercih edilen siyasi parti olarak dikkat çekiyor. Yine, oy kullanacağını belirten kadınların % 11,6'sı erkeklerin %19,2'si MHP'ye oy vereceğini söylüyor. MHP, kadın seçmenlerce tercih edilmiyor. Kadınların sadece %5,6 sı oy vereceği parti konusunda kararsız olduğunu belirtiyor. MHP'nin son 15 günde kadın seçmene ulaşması zor gözüküyor.

6 BÖLGELERDE OY ORANLARINDA BÜYÜK DEĞĠġĠKLĠKLER SÖZ KONUSU AK PARTĠ CHP MHP HDP MARMARA EGE ĠÇ ANADOLU AKDENĠZ KARADENĠZ DOĞU ANADOLU GÜNEYDOĞU ANADOLU NOT: Renklerin koyu olanları ciddi orandaki artıģ ve azalıģları göstermektedir Milletvekili seçimlerinde partilerin Türkiye'nin bölgelerinde aldığı oylarla Anketteki sonuçları karşılaştırdığımızda,chp'nin Marmara ve Ege bölgelerinde oylarını artırdığını (İstanbul da CHP oylarını artırıyor ) Marmara da oy oranını (%30.98'den %31.9 'a) Ege Bölgesinde ise (%35,73'den %36,73 'e )çıkardığı görülüyor. CHP nin Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde oylarının %5'in altına kadar düşmesi yine çalışmanın ilginç verilerinden İç Anadolu bölgesinde oy oranı ufak bir düşüş ile %20.8 seviyesinde görünüyor. MHP'nin İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde oylarını artırdığını İç Anadolu da oy oranını (%15.34'den %18.3 'e) Ege Bölgesinde ise( %14.71'den %16,1 'e) çıkardığı görülmekte. MHP'nin beklenildiği üzere Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde oylarının %5'in altına düştüğü gözleniyor. MHP'nin en yüksek oy oranını yakaladığı bölge bir önceki Milletvekili seçiminde de olduğu gibi %19.7 ile Akdeniz Bölgesi.. Ak Parti'nin tüm bölgelerde oy oranının bir önceki seçimlere göre düştüğü gözlenmektedir. En az fire Karadeniz Bölgesinden; Geçen seçimde % 58,22 olan Karadeniz Bölgesinde oy oranı ankete göre % 56.2 düzeyindedir. En fazla oy oranı düşüşü Güneydoğu Anadolu bölgesinde, önceki seçimde bu bölgede % 51,38 oy oranını yakalayan AK Partinin anketteki oy oranı %42.3 oranlarına kadar gerilemiş durumda... Oy oranının %50'lerin üzerinde seyrettiği bölge sayısı 4'ten 2 'ye düşmüştür. İç Anadolu Bölgesinde %50.9 ve Karadeniz bölgesinde %56,2 oy oranı gözükmektedir.

7 HDP'nin ise parti olarak seçime girme kararı sonrası tüm bölgelerde oy oranını artırdığı gözlenmektedir. En fazla oy artışı beklenildiği üzere Güneydoğu (% 32 den % 41 e) ve Doğu Anadolu Bölgesinde (% 27 den % 34 e) çıkardığı gözükmektedir. Her ne kadar bu bölgelerde artış sağlasa da, iki bölgenin toplam seçmen sayısının, tüm seçmenin yaklaşık %13,2 sini teşkil ettiğini de göz ardı etmemek gerekiyor. AK PARTĠ'NĠN OYLARI MHP'YE KAÇIYOR Anket, 22 Haziran 2011'de yapılan Milletvekili seçimlerinde partilerin aldığı oy oranları referans alındığında, 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimlerde partiler arasında yaşanması beklenen oy kaymalarıyla ilgili ipuçları da verdi. Ankete göre AK Parti'ye oy veren seçmenin yüzde 5,4 ü MHP ye oy vereceğini belirtti. Bu oran MHP nin Türkiye de oy oranını 2.6 puan artırmaktadır. Yine bir önceki seçimlere göre MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 8,2'si ise CHP'ye oy vereceğini belirtti. Bu oran CHP'nin Türkiye de oy oranını 1.02 puan artırmaktadır.. Bir önceki seçimlere göre Ak Parti'ye oy veren seçmenin yüzde 3,1'i ise HDP'ye oy vereceğini belirtti. bu oran HDP nin Türkiye de oy oranını 1.5 puan artırmaktadır. Bir önceki seçimlere göre CHP'ye oy veren seçmenin yüzde 3,2'si ise HDP'ye oy vereceğini belirtti. Bu oran HDP nin Türkiye de oy oranını 0.8 puan artırmaktadır. 7 Haziran 2015 günü ilk defa oy kullanacak seçmenler (18-22 yaş grubu ) MHP ve HDP'nin oylarının (0.5-1 puan arası ) artmasına CHP'nin 0.2 puan, Ak Parti nin 1.1 puan oylarının düşmesine sebep olmaktadır. HDP BARAJI AġAMIYOR GÖZÜKÜYOR AMA? HDP %6 oy oranını %10'a doğru çıkarırken iki kanalı var. Dindar Ak Partililerden oy akışı ve CHP'den memnun olmayan Beyaz Türklerden gelen oylar. HDP'nin son 15 günlük süreçte ( ilk defa siyasi parti olarak seçimlere girmenin de etkisi ile) yaptığı hatalar, hem Doğudaki dindar kesimin, hem de ilk etapta HDP ye yönelen CHP lilerin oylarını henüz kazanamamışken kaybetmelerine yol açtı. Görsel Medya ve Sosyal Medya aracılığıyla tüm ülkedeki söylemleri kolaylıkla takip eden seçmen göz önüne alındığında, Eskişehir deki eşcinsel adayın dindar Kürtlere etkisi, ya da Güneydoğudaki söylemlerin Batıdaki radikal sol eğilimli Türk seçmene etkisi zannedildiğinden fazla görünüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimindeki gibi büyük oy geleceği beklenen CHP içindeki Beyaz Türklerin seçim yaklaştıkça (CHP'nin de süreci başarılı yönetmesinin de etkisi ile ) partilerine dönmeleri HDP'yi çok az farkla baraj altında kalma ihtimalini güçlendiriyor. Oransal olarak çok az görünen bu fark, oy olarak bakıldığında o denli küçümsenir rakamlarda da değil; Seçime katılım oranına göre değişmekle birlikte, HDP nin anketin oranları perspektifinde ila oya ihtiyacı görünüyor.

8 Peki ne olursa HDP barajı geçebilir. 1- HDP'nin kuvvetli olduğu Avrupa da seçime katılım oranının %70'in altına düşmemesi. Zira Türkiye de % 9-10 bandındaki HDP oyları, Yurtdışı anketlerde % bandında hareket etmekte yılında seçime katılım %83.2 olarak gerçekleşmişti. 7 Haziran seçimlerinde katılım oranı %85'in altında kalırsa HDP'nin barajı geçmesi yüksek ihtimal %88-90 civarı katılım olursa HDP'nin barajı geçme ihtimali zayıflar seçimlerindeki CHP ve MHP'li küskünlerin bu seçimdeki tavrı ve bu seçimde Ak Partili küskünlerin sandığa gidip gitmemesi HDP'nin barajı aşıp aşmayacağını belirler. Şu an ibre aşamayacağı yönünde gözükmektedir. PARTĠYĠ TERCĠH ETME SEBEBĠ Anket çalışmasında Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz sorusunda parti ismi söyleyen seçmene bu partiye oy verme sebepleri sorulmuştur. Ak Parti'ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar tercih nedeni olarak ağırlıklı olarak ekonomik istikrar, partinin doğal lideri, daha iyisi olmadığı ve tek başına iktidar olması için cevabını vermişlerdir. CHP ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar tercih nedeni olarak Seçim vaatleri ve siyasi görüşüme uyması cevabını vermişlerdir. MHP ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar milliyetçilik, ülkücü olmam, Ak Parti hükümetinin gitmesi ve çözüm süreci cevabını vermişlerdir. HDP' ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar ise Kürt olmam, barajı aşmak için ve çözüm süreci cevabını vermişlerdir.

KONDA. 30 Mart. Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi

KONDA. 30 Mart. Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi KONDA 30 Mart Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi 6 Nisan 20 KONDA Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi / 6 Nisan 20 Sayfa 2 / 78 İÇİNDEKİLER. SUNUŞ... 2. YEREL SEÇİMDE PARTİLER

Detaylı

ACR Group. NEDEN? neden?

ACR Group. NEDEN? neden? ACR Group NEDEN? neden? CİNSİYET YÜZDE % Kadın Erkek 46,8 53,2 YAŞ - - - - - - 18-25 26-35 20,1 27,6 36-45 46-60 29,4 15,2 60+ 7,7 I. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, aylık periyotlar halinde düzenlediğimiz,

Detaylı

KONDA. 7 Haziran. Sandık ve Seçmen Analizi

KONDA. 7 Haziran. Sandık ve Seçmen Analizi KONDA 7 Haziran Sandık ve Seçmen Analizi 18 Haziran 015 İÇİNDEKİLER 1. SUNUŞ.... SANDIK SONUÇLARI... 4.1. Seçimlere Katılım Oranları..... Bölgelere Göre Oy Dağılımları... 1.. Bölgelerde Katılım Oranları

Detaylı

2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması

2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması Sosyal Araştırmalar Enstitüsü için gerçekleştirilmiştir. 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması 8 Haziran 2015 2015 Ipsos. Tüm Hakları Saklıdır. Bu dosya içeriği, Ipsos'un izni olmaksızın medya da

Detaylı

18-26 MAYIS 2015 TÜRKİYE 2015 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM

18-26 MAYIS 2015 TÜRKİYE 2015 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM 1 18-26 MAYIS 15 TÜRKİYE 15 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM MEHMET ALİ KULAT MAK DANIŞMANLIK YÖN. KUR. BŞK. 532 749 14 22 SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX: 312 231 14 www.makdanismanlik.org

Detaylı

SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI

SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI ARAŞTIRMA GRUBU Prof. Dr. Özer SENCAR Prof. Dr. İhsan DAĞI Prof. Dr. Doğu ERGİL Dr. Sıtkı YILDIZ Dr. Vahap COŞKUN KASIM - 2011 MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar

Detaylı

ÜYE KİMLİK ARAŞTIRMASI

ÜYE KİMLİK ARAŞTIRMASI ÜYE KİMLİK ARAŞTIRMASI 2008 DİSK BİRLEŞİK METAL-İŞ BİRLEŞİK METAL-İŞ Tünel Yolu Cad. No.2 34744 Bostancı-İstanbul Tel: 0216 380 8590 Fax: 0216 410 6626 www.birlesikmetal.org bilgi@birlesikmetal.org Basım

Detaylı

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP)

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP) ANALİZ MAYIS 2015 SAYI: 124 7 HAZİRAN SEÇİMİNE DOĞRU HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP) VAHAP COŞKUN ANALİZ MAYIS 2015 SAYI: 124 7 HAZİRAN SEÇİMİNE DOĞRU HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP) VAHAP COŞKUN

Detaylı

Temsilde Adalet - Yönetimde İstikrar İkilemi Bağlamında 12 HAZİRAN 2011 SEÇİMLERİ

Temsilde Adalet - Yönetimde İstikrar İkilemi Bağlamında 12 HAZİRAN 2011 SEÇİMLERİ Temsilde Adalet - Yönetimde İstikrar İkilemi Bağlamında 12 HAZİRAN 2011 SEÇİMLERİ Prof. Dr. Nihat BULUT I- Giriş 12 Haziran 2011 de yapılan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Türk siyasal

Detaylı

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇIMLERI VE ADAYLAR SELAHATTİN DEMİRTAŞ IN SİYASAL ANLAMI

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇIMLERI VE ADAYLAR SELAHATTİN DEMİRTAŞ IN SİYASAL ANLAMI ANALİZ AĞUSTOS 2014 SAYI: 104 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇIMLERI VE ADAYLAR SELAHATTİN DEMİRTAŞ IN SİYASAL ANLAMI HÜSEYİN ALPTEKİN ANALİZ AĞUSTOS 2014 SAYI: 104 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇIMLERI VE ADAYLAR SELAHATTİN

Detaylı

Burhan Akyılmaz/Prof.Dr. Mustafa Uçar 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN POLİTİK PAZARLAMA STRATEJİLERİ AÇISINDAN ANALİZİ

Burhan Akyılmaz/Prof.Dr. Mustafa Uçar 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN POLİTİK PAZARLAMA STRATEJİLERİ AÇISINDAN ANALİZİ 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN POLİTİK PAZARLAMA STRATEJİLERİ AÇISINDAN ANALİZİ THE ANALYSIS OF 2014 TURKISH PRESIDENTIAL ELECTION IN TERMS OF POLITICAL MARKETING STRATEGIES Burhan Akyılmaz 1,

Detaylı

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - 2012 Türkiye Ekonomik

Detaylı

PERAKENDE SEKTÖR RAPORU İSTİHDAM ANALİZİ. Kariyer.net verileri ve uzman görüşleri kullanılarak hazırlanmıştır.

PERAKENDE SEKTÖR RAPORU İSTİHDAM ANALİZİ. Kariyer.net verileri ve uzman görüşleri kullanılarak hazırlanmıştır. PERAKENDE SEKTÖR RAPORU İSTİHDAM ANALİZİ Kariyer.net verileri ve uzman görüşleri kullanılarak hazırlanmıştır. bir dönüşüm fotoğrafı! Perakende ülkemiz ekonomisinin en güçlü lokomotif sektörlerinden biri.

Detaylı

Türkiye de Yolsuzluk: Neden, Nasıl, Nerede?

Türkiye de Yolsuzluk: Neden, Nasıl, Nerede? rı la uç on ıs as ırm şt ra A yu uo Mart 2015 Ka m Türkiye de Yolsuzluk: Neden, Nasıl, Nerede? 1 2008 yılında gönüllü çabalarla kurulan Uluslararası Şeffaflık Derneği ülkenin demokratik, sosyal ve ekonomik

Detaylı

Transatlantik Eğilimler

Transatlantik Eğilimler Transatlantik Eğilimler Temel Bulgular 213 Transatlantik Eğilimler 213 Ortakları İÇİNDEKİLER Önsöz...ii Özet...1 Araştırma Yöntemi...8 Bölüm Bir: Transatlantik İlişkiler ve Küresel Görüşler...9 Alt Başlık:

Detaylı

TÜRKMEN AYDINLARI TOPLANTILARI - 6

TÜRKMEN AYDINLARI TOPLANTILARI - 6 TÜRKMEN AYDINLARI TOPLANTILARI - 6 KONU: IRAK SEÇİM YASASI VE TÜRKMENLER ANKARA 26 ARALIK 2009 1 PANEL KONUŞMALARI: IRAK SEÇİM YASASI VE TÜRKMENLER Habib Hürmüzlü: Hepiniz hoş geldiniz. ORSAM ın 6. Türkmen

Detaylı

Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç

Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç 19 Temmuz 2010 Devrim Sevimay/Soru Cevap Türkiye de bazı gruplar eşitsizliğin hem sosyoekonomik hem de ayrımcılık türlerinden payını sonuna kadar alıyor...

Detaylı

Uluslararası Genç Liderler Akademisi Eğitimleri. Sosyal Etki Analizi

Uluslararası Genç Liderler Akademisi Eğitimleri. Sosyal Etki Analizi Uluslararası Genç Liderler Akademisi Eğitimleri Sosyal Etki Analizi Hazırlayanlar: Zeynep Arslan ve Elif Kalan Ağustos, 2012. İstanbul, Türkiye GİRİŞ Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği nin koordinasyonunda,

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması. Türkiye Raporu Eylül 2010. EPSG_CBC_TURK_28479_BRO.indd 1 16/09/2010 18:52

Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması. Türkiye Raporu Eylül 2010. EPSG_CBC_TURK_28479_BRO.indd 1 16/09/2010 18:52 Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması Türkiye Raporu Eylül 2010 EPSG_CBC_TURK_28479_BRO.indd 1 16/09/2010 18:52 AvivaSA Hakkında Türkiye nin lider bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden

Detaylı

28 Mart ve 24 Nisan Sonrasında AKP: Kurumlaşmaya Doğru...

28 Mart ve 24 Nisan Sonrasında AKP: Kurumlaşmaya Doğru... 28 Mart ve 24 Nisan Sonrasında AKP: Kurumlaşmaya Doğru... Dr. Emre Erdoğan 7 Mayıs 2004 Ekonomik İyimserlik Devam Ediyor: Kasım 2002 seçimlerinde AKP yi iktidara getiren en önemli etkenin 2001 ekonomik

Detaylı

29 Mart Yerel Seçimleri: Kazananı Bol Olan Bir Seçim

29 Mart Yerel Seçimleri: Kazananı Bol Olan Bir Seçim 11 Ömer ÇAHA Fatih Ün. İİBF Kamu Yön. Bl. 29 Mart 2009 yerel seçimleri partilerin pozisyonları bakımından radikal değişiklikler getirmemiş olmakla birlikte bazı mesajlar içeren bir sonuca sahiptir. Bilindiği

Detaylı

Yaprak Özer İndeks İçerik İletişim Danışmanlık CEO. Öncelikleriniz iletişim stratejinizi de değiştirir

Yaprak Özer İndeks İçerik İletişim Danışmanlık CEO. Öncelikleriniz iletişim stratejinizi de değiştirir Yaprak Özer İndeks İçerik İletişim Danışmanlık CEO Öncelikleriniz iletişim stratejinizi de değiştirir Küresel finans sektörü, barındırdığı risklerden dolayı geçtiğimiz yıl birçok şirket için belirsizliklerle

Detaylı

SELLER MEDYA Aylık Değerlendirme Raporu

SELLER MEDYA Aylık Değerlendirme Raporu SELLER MEDYA Aylık Değerlendirme Raporu Siyasi Gelişmelerin Analizi Ekonomik Durum Analizi Medya Analizi SELLER MEDYA VE YAYINCILIK Telif Hakları 2007 Duransel Doğan - Zülfikar Doğan www.korhaber.com OCAK

Detaylı

KÜRESEL EĞİLİMLER SERİSİ Çalışma Kağıdı No. 7

KÜRESEL EĞİLİMLER SERİSİ Çalışma Kağıdı No. 7 KÜRESEL EĞİLİMLER SERİSİ Çalışma Kağıdı No. 7 Mart 2013 AVRUPA DA SEÇMEN DAVRANIŞI: BÖLGESEL FARKLILIKLARIN ÖNEMİ Nazlı Çağın Bilgili 1 Abstract Elections are central elements of democratic systems as

Detaylı

Araştırma Notu 15/182

Araştırma Notu 15/182 Araştırma Notu 15/182 18 Mayıs 2015 15-19 YAŞINDA 950 BİN GENÇ NE EĞİTİMDE NE İŞGÜCÜNDE Seyfettin Gürsel, Gökçe Uysal and Melike Kökkızıl Yönetici Özeti Hanehalkı İşgücü Anketi verileri kullanılarak hazırlanan

Detaylı

Prof. Dr. Cihan Dura: Halkımız AKP ye Değil Sanal Refah a Oy Veriyor

Prof. Dr. Cihan Dura: Halkımız AKP ye Değil Sanal Refah a Oy Veriyor YIL : 15 SAYI : 73 MAYIS 2014 ULUSAL SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ NİN YAYIN ORGANIDIR TÜRSAB Başkanı Ulusoy turizmimizin durumunu USİAD Bildiren e değerlendirdi Prof. Dr. Cihan Dura: Halkımız AKP ye

Detaylı

Hukuk ve Adalet Algı ve Beklentiler. KONDA Barometresi Siyasal Araştırmalar Dizisi

Hukuk ve Adalet Algı ve Beklentiler. KONDA Barometresi Siyasal Araştırmalar Dizisi KONDA Hukuk ve Adalet Algı ve Beklentiler Mayıs 2010 KONDA Barometresi Siyasal Araştırmalar Dizisi (Bu rapor abonelerimizle olan sözleşmelerimizin 7/b. maddesinin verdiği izinle yayınlanmıştır) ĠÇĠNDEKĠLER

Detaylı

Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi. Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi

Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi. Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi

Detaylı

TÜRK KONSEYİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ YETERLİ Mİ?

TÜRK KONSEYİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ YETERLİ Mİ? TÜRK KONSEYİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ YETERLİ Mİ? Dr. Fatih Macit, Süleyman Şah Üniversitesi Öğretim Üyesi, HASEN Bilim ve Uzmanlar Kurulu Üyesi Giriş Türk Konseyi nin temelleri 3 Ekim 2009 da imzalanan Nahçivan

Detaylı