EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK"

Transkript

1 EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK

2 TEMEL KAVRAMLAR Kamu Kamuoyu Bir ülkedeki halkın bütünü, halk, amme. Belirli bir konu ve olay hakkında toplumun büyük bir kesimi veya belli gruplar tarafından benimsenen ortak kanaat, görüş, tavır ve inançların toplamıdır. Kamuoyu Araştırması Bir olay, sorun ve konu hakkında ilgili kişi veya grupların ne düşündüğü, görüş ve kanaatinin ne olduğu, eğiliminin niteliğinin belirlenmesi maksadıyla belli yöntemler ve tekniklerle gerçekleştirilen araştırmalardır. Anket Bilgi alınacak kişilerin doğrudan doğruya okuyup cevaplandıracakları bir soru listesinin hazırlanması şeklinde yapılan gözlemdir. Evren Örneklem Araştırma sonuçlarının genellenmek istediği elemanlar bütünüdür. Belli bir evrenden, belli kurallara göre seçilmiş ve seçildiği evreni temsil yeterliği kabul edilen küçük kümedir. Araştırmalar örneklem kümeler üzerinde yapılır ve alınan sonuçlar ilgili evrenlerine genellenir.

3 KAHRAMANMARAŞ SİYASİ EĞİLİM ARAŞTIRMASI SONUÇLARI Bu araştırma raporu 8 15 Ekim 2014 tarihlerinde yapılmış Marpoll kamuoyu araştırmasının bulgularına dayanmaktadır. Kahramanmaraş ın Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde gerçekleştirdiğimiz araştırma kendi kaynağımızla finanse edilmiş bir çalışmadır. Araştırma anketimiz yüz yüze görüşme tekniğinden faydalanmak suretiyle 578 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada anketörlerimiz Şehit Abdullah Çavuş, Namık Kemal, Mağralı, Sakarya, Yunus Emre ve İsmetpaşa mahalleleri ile Trabzon Bulvarı, Kıbrıs Meydanı ve Doğukent gibi bölgelerde çalışmışlardır. Araştırma oy kullanma hakkına sahip 18 yaş üzeri kişileri kapsamaktadır. Araştırmada evrenimiz Kahramanmaraş ın Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçeleri olarak tespit edilmiştir. Tüm genellemelerimiz bu iki ilçeye aittir. Araştırmanın her aşaması bilimsel araştırma ilkeleri dikkate alınarak yapılmış olup araştırma sürecinin tamamı sıkı bir denetimden geçirilmiştir. Marpoll kamuoyu araştırması demokratik bir toplumun varlığına ve demokratik bakış açısının önemine olan inançla hazırlanmış olup etik ilkelerden ödün verilmemiştir.

4 1- PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU NUN AK PARTİ GENEL BAŞKANI OLMASINI ONAYLIYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının Ahmet Davutoğlu nun Adalet ve Kalkınma Partisi Genel başkanı olmasını onaylayıp onaylamadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ahmet Davutoğlu nun Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı olmasını uygun buluyorum diyenlerin oranı % 69,8 iken, uygun bulmuyorum diyenlerin oranı %22,18 olarak tespit edildi. Bu soruya kararsızım şeklinde cevap verenlerin oranı ise %7,97 olarak ölçülmüştür. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 69,8 gibi büyük bir kısmı Ahmet Davutoğlu nun Adalet ve Kalkınma Partisi nin genel başkanı olmasını onaylamaktadır.

5 2- PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU NUN BAŞBAKAN OLMASINI ONAYLIYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının Ahmet Davutoğlu nun başbakan olmasını onaylayıp onaylamadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ahmet Davutoğlu nun başbakan olmasını uygun buluyorum diyenlerin oranı % 68,8 iken, uygun bulmuyorum diyenlerin oranı %22,88 olarak tespit edildi. Bu soruya kararsızım şeklinde cevap verenlerin oranı ise %8,32 olarak ölçülmüştür. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 68,8 gibi büyük bir kısmı Ahmet Davutoğlu nun başbakan olmasını onaylamaktadır.

6 3- PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU NUN BAŞBAKAN OLARAK BAŞARILI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının Ahmet Davutoğlu nun başbakan olarak başarılı olup olmayacağına ilişkin beklentileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ahmet Davutoğlu nun başbakan olarak başarılı olacağı düşünenlerin oranı % 62,22 iken, başarılı olamayacağını düşünenlerin oranı %23,05 olarak tespit edildi. Bu soruya kararsızım şeklinde cevap verenlerin oranı ise %14,73 olarak ölçülmüştür. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 62,22 gibi büyük bir kısmı Ahmet Davutoğlu nun başbakan olarak başarılı olacağını düşünmektedir.

7 4- PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU NU DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YAPTIĞI DÖNEMİ BAŞARILI BULUYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının Ahmet Davutoğlu nun dışişleri bakanı iken başarılı olup olmadığına dair düşüncesi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ahmet Davutoğlu nu dışişleri bakanı iken başarılı olarak bulanların oranı % 54,77 iken, kısmen başarılı bulanların oranı % 18,72, başarısız bulanların oranı ise %16,81 olarak tespit edildi. Bu soruya kararsızım şeklinde cevap verenlerin oranı ise %9,71 olarak ölçülmüştür. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 73,49 luk kısmı Ahmet Davutoğlu nu dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde kısmen ya da tamamen başarılı olarak görüyor.

8 5- BU HAFTA SONU GENEL SEÇİMLER OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının bu hafta sonu seçim olsa hangi partiye oy vereceklerine dair eğilimleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamıza katılanların % 65,7 si Adalet ve Kalkınma Partisi ne, % 10,7 si Milliyetçi Hareket Partisi ne, %3,8 i Cumhuriyet Halk Partisi ne, % 2,4 ü Saadet Partisi ne, % 2,3 ü Büyük Birlik Partisi ne, % 0,9 u Halkların Demokratik Partisi ne oy vereceklerini ifade ettiler. Ancak Kahramanmaraş halkının %5 i sandığa gitmek istemediğini % 7,8 lik kısmı ise hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olduğunu ifade etti. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının bu hafta sonu seçim olsa % 65,7 gibi büyük bir kısmı Adalet ve Kalkınma Partisi ne oy vermeyi düşündüğünü ifade etti. Kahramanmaraş ta Adalet ve Kalkınma Partisi nden sonra en yüksek oyu % 10,7 lik bir oran ile Milliyetçi Hareket Partisi nin alacağı görülmektedir.

9 6- BAŞKANLIK SİSTEMİNİ YETERİNCE BİLDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının başkanlık sistemine dair yeterince bilgisi olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamıza göre başkanlık sistemini bildiğini düşünenlerin oranı % 42,29 iken, kısmen bildiğini düşünenlerin oranı %24,26, bilmediğini ifade edenlerin oranı ise % 33,45 olarak tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 42,29 luk kısmı başkanlık sistemini bildiğini ifade etti. Kahramanmaraş halkının % 57,71 gibi büyük bir kısmı başkanlık sistemini çok az ya da hiç bilmediğini ifade etti.

10 7- TÜRKİYE NİN BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇMESİNİ ONAYLIYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının başkanlık sistemine geçmesini onaylayıp onaylamadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye nin başkanlık sistemine geçmesini uygun bulanların oranı % 48,9 iken, uygun bulmuyorum diyenlerin oranı %28,6 olarak tespit edildi. Bu soruya fikrim yok şeklinde cevap verenlerin oranı ise %22,5 olarak ölçülmüştür. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 49 a yakın bir kısmı başkanlık sistemine geçilmesini onaylamaktadır. Başkanlık sistemine geçilmesine karşı olanların oranı ise % 28,6 olarak tespit edilmiştir.

11 8- ABDULLAH GÜL ÜN AKTİF SİYASETE DÖNMESİNİ ONAYLIYOR MUSUNUZ? Bu soruda Kahramanmaraş halkının 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün aktif siyasete dönmesini onaylayıp onaylamadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Abdullah Gül aktif siyasete dönsün diyenlerin oranı % 59 iken, dönmesin diyenlerin oranı %31,3 olarak tespit edildi. Bu soruya fikrim yok şeklinde cevap verenlerin oranı ise %9,7 olarak ölçülmüştür. Bu bulgulara göre Kahramanmaraş halkının % 59 u gibi büyük bir kısmı Abdullah Gül ü aktif siyasetin içerisinde görmek istiyor.

12 9- ABDULLAH GÜL HANGİ SİYASİ PARTİDE SİYASETE DEVAM ETMELİDİR? Bu soruda Abdullah Gül ün aktif siyasete dönmesini isteyenlerin, hangi partide siyaset yapmasını istedikleri edilmeye çalışılmıştır. Bu soru Abdullah Gül ün aktif siyasete dönmesini istemeyenlere yöneltilmemiştir. Abdullah Gül ün aktif siyasete döndüğü takdirde % 78,6 lık gibi büyük bir kısmı kendisinin de kurucuları arasında bulunduğu Adalet ve Kalkınma Partisi nde siyaset yapmasını uygun bulmuştur. Ancak oranları küçük olmakla birlikte Abdullah Gül ün başka partilerde de siyasete dönmesi gerektiğini ifade edenler bulunmaktadır.

13 SONUÇ, DEĞERLENDİRME VE MARPOLL UN YORUMU Marpoll Kamuoyu Araştırma Şirketi tarafından 8 15 Ekim 2014 tarihleri arasında Kahramanmaraş ın Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinin muhtelif bölgelerinde yapılan Ekim 2014 Siyasi Eğilim Araştırması yüz yüze görüşme tekniğinden faydalanmak suretiyle 578 kişiye uygulanmıştır. Ekim 2014 Siyasi Eğilim Araştırması Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinin demografik yapısı göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Bu araştırma kamuoyunu aydınlatma amacı taşımaktadır. Araştırmada Kahramanmaraş halkının siyasi eğilimi ölçülmek istenmiştir. Bilimsel araştırma yöntemleri ışığında hazırlanan araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koşmuştur. Araştırma sonucunda Kahramanmaraş halkının büyük bir kısmı (%69,8) Ahmet Davutoğlu nun Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı olmasını uygun bulmaktadır. Yine Kahramanmaraş halkının büyük bir kısmı (%68,8) Davutoğlu nun başbakan olmasını onaylamaktadır. Davutoğlu nun başbakan olarak başarılı olacağını düşünenlerin oranı % 62,22, dışişleri bakanlığı yaptığı dönemi başarılı bulanların oranı ise % 73,49 olarak ölçülmüştür. Araştırma sonucunda Kahramanmaraş Onikişubat ve Dulkadiroğlu halkının % 65,7 si bu hafta sonu seçim olsa oylarını Adalet ve Kalkınma Partisi ne vermeyi düşündüklerini ifade ettiler. Adalet ve Kalkınma Partisi nden sonra en fazla oyu (%10,7) Milliyetçi Hareket Partisi nin alacağı tespit edilmiştir. Araştırmaya göre Kahramanmaraş halkının (kısmen veya tamamen) % 66,55 lik kısmı başkanlık sistemini bildiklerini ifade etmişlerdir. Halkın % 48,9 luk kısmı ise başkanlık sistemine geçilmesini onaylamaktadır. Kahramanmaraş halkının % 59 u 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün aktif siyasete dönmesini isterken, aktif siyasete dönmesini isteyenlerin % 78,6 sı Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında siyaset yapmasını istemektedirler. Tüm bu sayısal veriler Kahramanmaraş ta Adalet ve Kalkınma Partisi nin yaklaşık olarak oy oranını koruduğunu, halkın Recep Tayip Erdoğan dan sonra bayrağı devralan Ahmet Davutoğlu na güvendiğini, başkanlık sistemine sıcak yaklaştıklarını ve Abdullah Gül den Adalet ve Kalkınma Partisi ne dönmesi istediklerini ortaya koymaktadır. Kahramanmaraş halkının 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ın önerdiği başkanlık sistemine ise ılımlı yaklaştıkları ortaya çıkan bir diğer sonuçtur.

SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI

SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI ARAŞTIRMA GRUBU Prof. Dr. Özer SENCAR Prof. Dr. İhsan DAĞI Prof. Dr. Doğu ERGİL Dr. Sıtkı YILDIZ Dr. Vahap COŞKUN KASIM - 2011 MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar

Detaylı

ACR Group. NEDEN? neden?

ACR Group. NEDEN? neden? ACR Group NEDEN? neden? CİNSİYET YÜZDE % Kadın Erkek 46,8 53,2 YAŞ - - - - - - 18-25 26-35 20,1 27,6 36-45 46-60 29,4 15,2 60+ 7,7 I. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, aylık periyotlar halinde düzenlediğimiz,

Detaylı

KONDA. 30 Mart. Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi

KONDA. 30 Mart. Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi KONDA 30 Mart Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi 6 Nisan 20 KONDA Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi / 6 Nisan 20 Sayfa 2 / 78 İÇİNDEKİLER. SUNUŞ... 2. YEREL SEÇİMDE PARTİLER

Detaylı

Türkiye de Yolsuzluk: Neden, Nasıl, Nerede?

Türkiye de Yolsuzluk: Neden, Nasıl, Nerede? rı la uç on ıs as ırm şt ra A yu uo Mart 2015 Ka m Türkiye de Yolsuzluk: Neden, Nasıl, Nerede? 1 2008 yılında gönüllü çabalarla kurulan Uluslararası Şeffaflık Derneği ülkenin demokratik, sosyal ve ekonomik

Detaylı

SAHA ARAŞTIRMA RAPORU GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ VE İSTANBUL KONUT PİYASASI SAHA ARAŞTIRMA RAPORU

SAHA ARAŞTIRMA RAPORU GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ VE İSTANBUL KONUT PİYASASI SAHA ARAŞTIRMA RAPORU GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ VE İSTANBUL KONUT PİYASASI SAHA ARAŞTIRMA RAPORU 1 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ VE İSTANBUL KONUT PİYASASI SAHA ARAŞTIRMA RAPORU BAŞKAN IN MESAJI YAYINLAYAN Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım

Detaylı

SAĞLIK SEN. (Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) Tam Gün Yasası KAMUOYU ARAŞTIRMASI (Hekim Görüşleri) (Halk Görüşleri)

SAĞLIK SEN. (Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) Tam Gün Yasası KAMUOYU ARAŞTIRMASI (Hekim Görüşleri) (Halk Görüşleri) SAĞLIK SEN (Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) Tam Gün Yasası KAMUOYU ARAŞTIRMASI (Hekim Görüşleri) (Halk Görüşleri) Uygulama Kaf Ajans Araştırma Danışmanlık Rapor Emir Osmanoğlu Kasım 2008

Detaylı

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - 2012 Türkiye Ekonomik

Detaylı

KÜRTLER VE ZAZALAR NE DÜŞÜNÜYOR? ORTAK DEĞER VE SEMBOLLERE BAKIŞ

KÜRTLER VE ZAZALAR NE DÜŞÜNÜYOR? ORTAK DEĞER VE SEMBOLLERE BAKIŞ BİLGE ADAMLAR STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ Dr. Salih AKYÜREK KÜRTLER VE ZAZALAR NE DÜŞÜNÜYOR? ORTAK DEĞER VE SEMBOLLERE BAKIŞ RAPOR NO: 26 İSTANBUL 2011 KÜRTLER VE ZAZALAR NE DÜŞÜNÜYOR? ORTAK DEĞER VE

Detaylı

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI Hazırlayan Dr. Emre Erdoğan xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Detaylı

KONDA. 7 Haziran. Sandık ve Seçmen Analizi

KONDA. 7 Haziran. Sandık ve Seçmen Analizi KONDA 7 Haziran Sandık ve Seçmen Analizi 18 Haziran 015 İÇİNDEKİLER 1. SUNUŞ.... SANDIK SONUÇLARI... 4.1. Seçimlere Katılım Oranları..... Bölgelere Göre Oy Dağılımları... 1.. Bölgelerde Katılım Oranları

Detaylı

AVRUPA DA YAŞAYAN TÜRKLERİN OY VERME DAVRANIŞLARI VE 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

AVRUPA DA YAŞAYAN TÜRKLERİN OY VERME DAVRANIŞLARI VE 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ AVRUPA DA YAŞAYAN TÜRKLERİN OY VERME DAVRANIŞLARI VE 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ Yazarlar Nermin Abadan-Unat Volkan Çıdam Dilek Çınar Zeynep Kadirbeyoğlu Selcan Kaynak Bahar Özay Sercan Taş Aralık

Detaylı

Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu. Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları

Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu. Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu 1. Öğrenen Lider Öğretmen

Detaylı

o ALTUN/TAPEC/TR0702.28-01/FWC/041/BIS KAMU ETİK KOMİSYONLARININ İHTİYAÇ DEĞERLENDİRMESİNE İLİŞKİN TEKNİK YARDIM Nihai Rapor

o ALTUN/TAPEC/TR0702.28-01/FWC/041/BIS KAMU ETİK KOMİSYONLARININ İHTİYAÇ DEĞERLENDİRMESİNE İLİŞKİN TEKNİK YARDIM Nihai Rapor o ALTUN/TAPEC/TR0702.28-01/FWC/041/BIS KAMU ETİK KOMİSYONLARININ İHTİYAÇ DEĞERLENDİRMESİNE İLİŞKİN TEKNİK YARDIM Nihai Rapor Nisan 2011 İÇİNDEKİLER KISALTMALAR... 3... 5 1 VE YAPISI ARAMASI... 11 1.1

Detaylı

Siyasal İletişim Sürecinde Sosyal Medya ve Türkiye de 2011 Genel Seçimlerinde Twitter Kullanımı

Siyasal İletişim Sürecinde Sosyal Medya ve Türkiye de 2011 Genel Seçimlerinde Twitter Kullanımı 59-96 Siyasal İletişim Sürecinde Sosyal Medya ve Türkiye de 2011 Genel Seçimlerinde Twitter Kullanımı Günseli Bayraktutan Mutlu Binark Tuğrul Çomu Burak Doğu Gözde İslamoğlu Aslı Telli Aydemir Öz Yeni

Detaylı

AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR

AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 AYIN KONUSU ANKETLERİ- YOLDA ÇALIŞMA VAR STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI Ulaşım Maliyetleri ve Verimlilik Şubesi Müdürlüğü i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... I) GİRİŞ...1

Detaylı

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu TÜRKİYE CUMHURİYETİ. 10 Ağustos 2014 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu TÜRKİYE CUMHURİYETİ. 10 Ağustos 2014 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu TÜRKİYE CUMHURİYETİ 10 Ağustos 2014 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ AGİT DKİHB Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti Sonuç Raporu Varşova 18 Kasım 2014 İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ

Detaylı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yayınları TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM HARİTASI 1 ÖNSÖZ İçinde bulunduğumuz değişim sürecinde, Türk iş dünyasından beklentiler bugüne kadar karşılaştıklarımızdan çok daha farklıdır.

Detaylı

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması TMO Her Hakkı Saklıdır. TMO nun izni olmaksızın çoğaltılamaz, ancak kaynak gösterilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Ekmek Tüketimiyle İlgili Tutum ve Davranışlar ile

Detaylı

ARA RAPOR 6 26 Mayıs 2015. 28 Mayıs 2015

ARA RAPOR 6 26 Mayıs 2015. 28 Mayıs 2015 AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimi, 7 Haziran 2015 I. YÖNETİCİ ÖZETİ ARA RAPOR 6 26 Mayıs 2015 28 Mayıs 2015 5 Ocak

Detaylı

Burhan Akyılmaz/Prof.Dr. Mustafa Uçar 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN POLİTİK PAZARLAMA STRATEJİLERİ AÇISINDAN ANALİZİ

Burhan Akyılmaz/Prof.Dr. Mustafa Uçar 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN POLİTİK PAZARLAMA STRATEJİLERİ AÇISINDAN ANALİZİ 2014 TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN POLİTİK PAZARLAMA STRATEJİLERİ AÇISINDAN ANALİZİ THE ANALYSIS OF 2014 TURKISH PRESIDENTIAL ELECTION IN TERMS OF POLITICAL MARKETING STRATEGIES Burhan Akyılmaz 1,

Detaylı

Transatlantik Eğilimler

Transatlantik Eğilimler Transatlantik Eğilimler Temel Bulgular 213 Transatlantik Eğilimler 213 Ortakları İÇİNDEKİLER Önsöz...ii Özet...1 Araştırma Yöntemi...8 Bölüm Bir: Transatlantik İlişkiler ve Küresel Görüşler...9 Alt Başlık:

Detaylı

SEÇİM SİSTEMLERİ, TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALARI VE ORTAYA ÇIKAN İKTİDAR YAPILARI

SEÇİM SİSTEMLERİ, TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALARI VE ORTAYA ÇIKAN İKTİDAR YAPILARI Giriş SEÇİM SİSTEMLERİ, TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALARI VE ORTAYA ÇIKAN İKTİDAR YAPILARI MÜGE YÜCE Seçim, bir kamu görevini yürütecek kişi veya kurulun, ilgili seçmenlerce, çok sayıda aday arasında yapılacak

Detaylı

BEKİR S. GÜR IBRAHIM DALMIŞ NUR KIRMIZIDAĞ ZAFER ÇELİK NEVFEL BOZ

BEKİR S. GÜR IBRAHIM DALMIŞ NUR KIRMIZIDAĞ ZAFER ÇELİK NEVFEL BOZ BEKİR S. GÜR IBRAHIM DALMIŞ NUR KIRMIZIDAĞ ZAFER ÇELİK NEVFEL BOZ SETA TÜRKIYE NIN GENÇLIK PROFILI TÜRKIYE NIN GENÇLIK PROFILI Yazarlar Bekir S. GÜR İbrahim DALMIŞ Nur KIRMIZIDAĞ Zafer ÇELIK Nevfel BOZ

Detaylı

GÜNEYDOĞU ANADOLU YOKSULLUK PROFİLİ: BATMAN SOSYOEKONOMİK DURUM ARAŞTIRMASI SONUÇLARI. Özgür Arun ve Zeynep Diker.

GÜNEYDOĞU ANADOLU YOKSULLUK PROFİLİ: BATMAN SOSYOEKONOMİK DURUM ARAŞTIRMASI SONUÇLARI. Özgür Arun ve Zeynep Diker. GÜNEYDOĞU ANADOLU YOKSULLUK PROFİLİ: BATMAN SOSYOEKONOMİK DURUM ARAŞTIRMASI SONUÇLARI Özgür Arun ve Zeynep Diker Ocak 2009 Ankara 1 Teşekkür Bu rapor, Yerel Gündem 21 Batman Kent Konseyi nin talebi üzerine

Detaylı

SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI

SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI SUR KAYMAKAMLIĞI Proje Sahibi Sur Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adına Vakıf Başkanı ve Sur Kaymakamı Aydın ERGÜN

Detaylı

KON 2Kİ. Her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir

KON 2Kİ. Her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir KON İDA 2Kİ BA 0BİNRO ONMET 3 1 ÜÇ RE Sİ Her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir İLK BAKIŞTA KONDA BAROMETRESİ TANIM HEDEF KONDA Barometresi ayda bir yapılan ve sadece aboneler ile paylaşılan siyasal

Detaylı

Türkiye de Orta Vadeli Harcama Sistemi Uygulamasına İlişkin Bir Alan Araştırması 1 Hüseyin Güçlü ÇİÇEK *

Türkiye de Orta Vadeli Harcama Sistemi Uygulamasına İlişkin Bir Alan Araştırması 1 Hüseyin Güçlü ÇİÇEK * H.G. ÇİÇEK Türkiye de Orta Vadeli Harcama Sistemi Uygulamasına İlişkin Bir Alan Araştırması 1 Hüseyin Güçlü ÇİÇEK * Özet Bu çalışmada orta vadeli harcama sisteminin mali disipline, kaynak tahsisine ve

Detaylı

Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı Araștırması

Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı Araștırması Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı Araștırması YAZARLAR: İlhan Kaya, Hasan Aydın, Metin Gültekin 1 YAYINLARI www.ukam.org Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı Araștırması YAZARLAR: İlhan Kaya, Hasan Aydın, Metin

Detaylı

İKTİSAT VE İŞLETME ALANLARINDA VERİLEN EĞİTİM İÇERİSİNDE MESLEK ETİĞİNİN YERİ ve ÖNEMİ

İKTİSAT VE İŞLETME ALANLARINDA VERİLEN EĞİTİM İÇERİSİNDE MESLEK ETİĞİNİN YERİ ve ÖNEMİ Ekonomik Yaklaşım, Cilt : 19, Sayı : 67, ss. 79-90 İKTİSAT VE İŞLETME ALANLARINDA VERİLEN EĞİTİM İÇERİSİNDE MESLEK ETİĞİNİN YERİ ve ÖNEMİ Habib AKDOĞAN 1 Özet Meslek; tutulan yol, bir kimsenin geçimini

Detaylı

Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması. Kadir Has Üniversitesi. Kantitatif Araştırma Özeti 5 Şubat 2014

Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması. Kadir Has Üniversitesi. Kantitatif Araştırma Özeti 5 Şubat 2014 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması Kantitatif Araştırma Özeti 5 Şubat 2014 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 1 GENEL

Detaylı