Proje ve Portföy Yönetimi Araçlarının Seçimi ve Süreçlerin Tasarımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Proje ve Portföy Yönetimi Araçlarının Seçimi ve Süreçlerin Tasarımı"

Transkript

1 Proje ve Portföy Yönetimi Araçlarının Seçimi ve Süreçlerin Tasarımı Ancak etkin kullanılabilen bir proje ve portföy yönetim aracı proje ve program yönetimi sürecini destekleyebilir Proje ve program yönetimi, şirkette birçok birimin katıldığı ve iletişimin, kaynağın ve zamanlamanın yönetilmesinin kolay olmadığı bir disiplindir. Proje yönetiminde başarıyı yakalamış şirketler, organizasyon yapılarına ve iş modellerine uygun proje ve portföy yönetim sistemlerini seçerek veya şirket içerisinde geliştirerek, proje yönetimi sürecini desteklemektedir. İhtiyacınız Proje portföyünüzü ve projelerde görev alan kaynaklarınızı etkin ve verimli bir şekilde yönetme ihtiyacınız olabilir. Şirketiniz için piyasadaki hangi proje ve portföy yönetimi aracının en uygun olduğu konusunda bir değerlendirmeye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Proje yönetimi süreçlerinizin tedarik edeceğiniz proje ve portföy yönetimi aracını kullanılarak etkin bir şekilde tasarlanması ve uygulanması için bulunduğunuz endüstride uzman ve iş modelinizi iyi bilen bir uygulama ortağı seçmek arzusunda olabilirsiniz. Mevcut proje ve portföy yönetimi aracınızın ihtiyaçlarınızı karşılamada yeterli olmadığını, uygulamayı etkin bir şekilde kullanamadığınızı düşünüyor ya da aracınızı süreçlerinizle ve kullandığınız diğer uygulamalarla entegre etmeyi düşünüyor olabilirsiniz.

2 PwC size nasıl yardımcı olabilir? PwC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri, Proje Yönetimi Uzmanları olarak size şu şekilde fayda sağlayabiliriz: Yapılan/planlanan yatırımdan maksimum faydanın sağlanabilmesi amacıyla organizasyon yapınız ve iş modelinizle uyumlu, şirket için en doğru proje ve portföy yönetimi aracının seçimi Proje ve portföy yönetimi sistemlerinde uzmanlaşmış kadromuz ile şirketinizin proje yönetimi ihtiyaçlarının belirlenmesi, yaygın olarak kullanılan proje ve portföy yönetimi sistemlerinin önerilmesi, Tedarikçi firmalar ile ortak çalışılarak uygulama sırasında yetkin ve yeterli desteğin verilmesi, mevcut sistemin şirket ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesi, proje ve portföy yönetimi sisteminin entegrasyonu konusunda destek verilmesi, Proje ve portföy yönetimi aracı üzerindeki yetkilerin görevler, iyi uygulamalar ve (varsa) tabi olduğunuz mevzuata uygun şekilde tasarlanması ve operasyonel bir risk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi. İletişim Serdar Güzel +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Füsun Patoğlu +90 (212) PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

3 Proje Risk, Kontrol ve Güvence Hizmetleri Değişen piyasa taleplerine zamanlı şekilde cevap vermek, şirketinizin sürekli dönüşümü ile mümkün olabilir. Bu dönüşüm ancak başarılı projelerle gerçekleşebilir. Projelerin bütçelerini oldukça aştıkları, beklentileri karşılayamadıkları, stratejik hedefler doğrultusunda yönetilmedikleri ve çoğunlukla da başarısız oldukları bir ortamda yönetim kurulları proje yönetimi ve proje risk yönetimi konularında bağımsız bir güvence talep etmektedir. İhtiyacınız Şirketinizin temel iş süreçlerini destekleyen sistemlerini değiştirme ya da iyileştirme kararı vermiş olabilirsiniz. Bu kapsamda tedarikçi firmaların seçimi ve kullanımı gündeminizde olabilir. Proje yönetim yapınızın ve yönetim ve takip süreçlerinizin bu dönüşüme hazır olduğundan emin olmayabilirsiniz. Yapacağınız yatırımın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda öngörülen maliyetle beklenen faydaların ölçülebileceği gerekli yönetim, organizasyon ve süreç altyapısını oluşturma ihtiyacınız olabilir. Devam eden mevcut projelerinizin kapsamlarına uygun şekilde bütçelerine uyumlu, zamanında, kontrollü ve riskleri gözetir şekilde yönetildiğine dair yönetim güvencesi ihtiyacında olabilirsiniz.

4 PwC size nasıl yardımcı olabilir? PwC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri, Proje Yönetimi Uzmanları olarak size şu şekilde fayda sağlayabiliriz: Proje başlangıcından bitimine kadar, tedarikçi yönetimini de dahil eder şekilde dönüşümün dünyada kabul görmüş proje yönetimi standartları göz önünde bulundurularak bağımsız şekilde değerlendirilmesi Proje risklerinin belirlenmesi ve yönetilmesine yönelik proje değerlendirme hizmetleri Tedarikçi kontratlarının ve servis seviyelerinin risk ve hizmet etkinliği bakış açısıyla değerlendirilmesi İletişim Serdar Güzel +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Füsun Patoğlu +90 (212) Değerlendirme Tasarım Geliştirme Kurulum Operasyon ve Takip Değişimi sağlamak Strateji Organizasyonel yapı Süreç Personel Teknoloji Tanımlı bir kapsam, stratejik faydalar ve proje/program Proje check-up sahipliğini kapsayan sağlam bir olurluk analizi var mı? Organizasyon ve teknik tasarım Proje beklenen check-up faydaları sağlayacak mı? Çözüm tasarlandığı şekilde Proje check-up gelişiyor ve kapsamlı test ediliyor mu? Şirket canlı ortama geçiş için hazır mı? Proje check-up Beklenen faydalar ölçülüyor ve takip ediliyor mu? Değişimi desteklemek Değişiklik yönetimi Program yönetimi Değişiklik yöntemi başarılı sonuçları destekler şekilde şirketinize uygun şekilde mi işletiliyor? Program, tüm alt projeleri kapsar şekilde yönetiliyor mu? Stratejik faydaların sağlanması temel odak noktası mı? 2013 PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

5 Proje Yönetimi Danışmanlığı Değişen piyasa koşullarında giderek karmaşıklaşan proje ve programların başarılı şekilde yönetimi, konusunda yetkin ve uzman bir ekip olmadan mümkün olmamaktadır. Proje, belirli bir başlangıç ve bitiş noktası olan, amacı, kapsamı ve bütçesi açıkça tanımlanmış ve bir defaya mahsus gerçekleştirilen aktiviteler bütünüdür. Paydaşların kapsam ve kalite beklentilerini karşılayan, planlanan zamanda ve planlanan bütçede tamamlanan projeler başarılı olarak nitelendirilmektedir. Kompleks projelerde ise paydaşların beklentilerini karşılamak, bütçe ve zaman planına uyum sağlamak yetkin ve uzman insan kaynağı olmadan mümkün olmamaktadır. İhtiyacınız Projelerinizin kapsamı sürekli değişiyor ve projelerinizi planladığınız terminde tamamlayamıyor olabilirsiniz. Mevcut proje kaynakları ile projelerinizi başarılı bir şekilde sonlandıramıyor, aksiyonları uygulamaya geçiremiyor olabilirsiniz. yürütemiyor, her proje paydaşının projeyi başka bir yöne çekmesine engel olamıyor olabilirsiniz. Projelerinizin zaman ve bütçe performansını takip etmek ve proje risklerini yönetmek için organize bir yaklaşım ve uygulama metodolojiniz olmayabilir. Proje ekibi içinde ve şirket genelinde iletişimi sağlıklı bir şekilde

6 PwC size nasıl yardımcı olabilir? PwC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri, Proje Yönetimi Uzmanları olarak size şu şekilde fayda sağlayabiliriz: PwC nin proje yönetimi yaklaşımı kullanılarak uluslararası kabul görmüş proje yönetimi standartları ve çerçevelerine uygun şekilde (örn. PMI, Prince2) mevcut proje yönetimi uygulamalarınızdaki geliştirme alanlarının belirlenmesi ve uygulanması İş ve proje hedeflerinize ulaşmanızda size en uygun proje yönetimi metodolojisinin oluşturulması, karmaşık ve stratejik önemi olan projeleriniz için deneyimli proje yöneticilerimizle doğrudan proje yönetimi desteğinin sunulması İletişim Serdar Güzel +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Füsun Patoğlu +90 (212) PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

7 Proje Yönetim Ofisi ve Proje Yönetim Sürecinin Kurulması/ Değerlendirilmesi Şirketlerin ihtiyaçları sınırsız, kaynakları ise kısıtlı. Mevcut kaynakların şirkete maksimum faydayı sağlayacak şekilde doğru projelere yönlendirilmesi başarı için kaçınılmaz. İş ve Bilgi teknolojileri hedeflerine ulaşmak amacıyla etkin bir proje portföyüne sahip olmak için, proje portföy yönetimi sorumluluğunu üstlenen Proje Yönetim Ofisi (PYO) fonksiyonu doğru projelerin seçiminde ve doğru yatırım kararlarının alınmasında yönetime destek olmalıdır. İhtiyacınız Şirketinizin proje bütçe yönetimi ve beklenen stratejik faydaların sağlanması konularında başarılı bir geçmişi olmayabilir. Yatırım yapılan projelerin stratejik hedeflere ulaşmadaki katkısının belirlenmesi, projelerin performanslarının arttırılması, projelerin belirli bir metodolojiye uygun şekilde yürütülmesi, uygulanması ve projelerin tüm paydaşları ile etkin iletişimin sağlanması amacıyla altyapı, organizasyon ve süreçleriyle beraber bir Proje Yönetim Ofisi (PYO) kurulması ihtiyacında olabilirsiniz. Mevcut Proje Yönetim Ofisinizin (PYO) organizasyonel konumu, sorumluluk ve hedefleri konusunda uluslararası uygulamalar ışığında bir değerlendirme isteyebilir, tüm projelerinizin ve etkilerinin yönetimi için kurumsal seviyedeki bir değerlendirme arayışında olabilirsiniz.

8 PwC size nasıl yardımcı olabilir? PwC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri, Proje Yönetimi Uzmanları olarak size şu şekilde fayda sağlayabiliriz: Şirketinizin mevcut organizasyon yapısı incelendikten sonra, PYO nun organizasyonunuzdaki en uygun konumunun belirlenmesi ve görev tanımının hazırlanması, Şirket proje portföyününüzün analizi, PYO iletişim ve raporlama mekanizmasının oluşturulması Mevcut PYO nun ve proje ve portföy yönetimi standartlarınızın olgunluk seviyesinin PwC metodolojisiyle değerlendirilmesi ve geliştirme alanlarının belirlenmesi. İletişim Serdar Güzel +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Füsun Patoğlu +90 (212) PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

Destek Hizmetleri Süreç Denetimi (ISAE 3402 / SSAE 16)

Destek Hizmetleri Süreç Denetimi (ISAE 3402 / SSAE 16) Destek Hizmetleri Süreç Denetimi (ISAE 3402 / SSAE 16) Müşterilerinize onların beklentilerini karşıladığınızı gösterebiliyor musunuz? Süreçlerinize ve kontrollerinize dair ilgili taraflara güvence verin!

Detaylı

Süreçlerin Gözden Geçirilmesi ve Tasarımı

Süreçlerin Gözden Geçirilmesi ve Tasarımı Süreçlerin Gözden Geçirilmesi ve Tasarımı PwC Bankanıza özgü süreç iyileştirmeleri ve tasarımları ile sizi diğerlerinden farklılaştırmayı öneriyor... İhtiyacınız Değişen sektörel gereklilikler, yeni hizmet

Detaylı

COBIT 5 Ne kadar hazırsınız?

COBIT 5 Ne kadar hazırsınız? www.pwc.com.tr/ras Ne kadar hazırsınız? Kurumsal Bilgi Teknolojileri Yönetişim Çerçevesi Neden PwC? geliştirme sürecinde PwC öncülüğü Geliştirme Ekibi ISACA Merkez Birim Gönüllü Uzmanlar ISACA Yönetimi

Detaylı

İç Denetim, Risk ve Uyum Hizmetleri. Danışmanlığı

İç Denetim, Risk ve Uyum Hizmetleri. Danışmanlığı İç Denetim, Risk ve Uyum Hizmetleri Danışmanlığı bölümünde çalışan profesyonellerimiz, birçok yerel ve uluslararası şirkette, organizasyon çapında risk ve kurumsal yönetim konularında yardımcı olmak ve

Detaylı

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7.

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7. İçindekiler İnsan Kaynakları Hizmetleri 3 İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4 Neden PwC? 7 Uzman Ekibimiz 9 Hizmetlerimizden Örnekler 11 Eğitimlerimiz - Business School 17 İnsan

Detaylı

İç Denetimin Gelişen Teknolojideki Yeni Rolü

İç Denetimin Gelişen Teknolojideki Yeni Rolü www.pwc.com.tr İç Denetimin Gelişen Teknolojideki Yeni Rolü Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri İçindekiler 6 8 10 12 14 Bulut Bilişim & İç Denetim Siber Güvenlik & İç Denetim Sosyal Medya & İç Denetim

Detaylı

Hızlı Ve Doğru Kararlar Alabilmek İçin Etkin Bir Risk Raporlaması

Hızlı Ve Doğru Kararlar Alabilmek İçin Etkin Bir Risk Raporlaması www.pwc.com.tr Hızlı Ve Doğru Kararlar Alabilmek İçin Etkin Bir Risk Raporlaması 4 Risk Raporlaması Hızlı Ve Doğru Kararlar Alabilmek İçin Etkin Bir Risk Raporlaması 2007 yılında başlayan finansal kriz;

Detaylı

Yeni Türk Ticaret Kanunu Yol Haritası

Yeni Türk Ticaret Kanunu Yol Haritası www.ttkrehberi.com Yeni Türk Ticaret Kanunu Yol Haritası Başarının Anahtarı Değişimi Doğru Yönetmektir Yeni Türk Ticaret Kanunu Yol Haritası Yaklaşık 55 yıldır ülkemizdeki ticari yaşamı düzenleyen Türk

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi www.pwc.com.tr Yeni Türk Ticaret Kanunu Düzenlemelerine Uygun Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi İçindekiler Standartlar ve İçerik 4 I. Yönetim Kurulu Başkanı/ İcra Kurulu Başkanı (CEO)/Genel Müdür

Detaylı

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Ocak 2015 Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Bu rapor, Deloitte Global Enterprise Risk Services tarafından hazırlanan Risk Intelligence in the Energy

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ Ahmet TOPKAYA Sayıştay Başdenetçisi Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş ile rekabet üstünlüğü yaratmada bilgi ve teknolojinin rolünün artmış olmasından

Detaylı

Kurumsal Risk Hizmetleri. Oyunu kuralına göre oynayın

Kurumsal Risk Hizmetleri. Oyunu kuralına göre oynayın Kurumsal Risk Hizmetleri Oyunu kuralına göre oynayın Kurumsal Risk Hizmetleri 2 İçindekiler Kontrollerin dönüşümü ve güvencesi İç denetim Bilgi ve kontrol güvencesi hizmetleri Sürdürülebilirlik ve iklim

Detaylı

www.transferfiyatlamasi.com 10 Soruda Peşin Fiyatlandırma Anlaşmaları

www.transferfiyatlamasi.com 10 Soruda Peşin Fiyatlandırma Anlaşmaları www.transferfiyatlamasi.com 10 Soruda Peşin Fiyatlandırma Anlaşmaları 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ile birlikte Türk vergi sistemine getirilen yeniliklerden biri olan Peşin Fiyatlandırma Anlaşması

Detaylı

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ IŞIĞINDA

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ IŞIĞINDA KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ IŞIĞINDA TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM DERNEĞİ YAYINLARI KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ IŞIĞINDA TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM DERNEĞİ YAYINLARI KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ IŞIĞINDA AİLE ŞİRKETLERİ

Detaylı

Olması gereken: Ürün ve Süreç Tasarımı Dr.Müh. Tülin Gündüz Cengiz

Olması gereken: Ürün ve Süreç Tasarımı Dr.Müh. Tülin Gündüz Cengiz Olması gereken: Süreçleri tanımsız proje yaşam döngüsü Süreçleri tanımlı proje yaşam döngüsü Olgunluk-İyileştirme: BT Cafe Sufle Süreci Seviye 1 Süreç Ortamı Seviye 2 Süreç Ortamı Seviye 3 Ortamı Seviye

Detaylı

İÇ KONTROL EL REHBERİ

İÇ KONTROL EL REHBERİ TC KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ KONTROL EL REHBERİ - 2014 h t t p : / / w w w. k t u. e d u. t r / m i m f a k u l t e İç Kontrol Sisteminin Tarihsel Gelişimi Coso Modeli Coso Küpü

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İç Denetim Biriminin işleyişi ve

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BT Strateji Yönetimi BT Hizmet Yönetim Politikası Sürüm No: 6.0 Yayın Tarihi: 26.02.2015 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu Tüm hakları

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi

Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi VERSİYON 1.0 Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi İç Denetim Koordinasyon Kurulu ANKARA Ocak 2014 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 TABLOLAR LİSTESİ... 3 SUNUŞ... 4 Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi

Detaylı

BAŞARAN NAS BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİMALİMÜŞAVİRLİK A.Ş. (a member of PricewaterhouseCoopers) 2009 YILI ŞEFFAFLIK RAPORU

BAŞARAN NAS BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİMALİMÜŞAVİRLİK A.Ş. (a member of PricewaterhouseCoopers) 2009 YILI ŞEFFAFLIK RAPORU Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. a member of PricewaterhouseCoopers BJK Plaza, Süleyman Seba Caddesi No:48 B Blok Kat 9 Akaretler Beşiktaş34357 İstanbul-Turkey www.pwc.com/tr

Detaylı

VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU

VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU ANKARA Eylül 2013 İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 1 TANIMLAR VE KISALTMALAR... 2 1. GİRİŞ... 3 2. İŞİN NİTELİĞİ... 5 2.1. KURUMSAL YÖNETİM (YÖNETİŞİM)...

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME REHBERİ. Ocak 2014, Ankara. Strateji Geliştirme Başkanlığı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME REHBERİ. Ocak 2014, Ankara. Strateji Geliştirme Başkanlığı T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME REHBERİ Ocak 2014, Ankara Strateji Geliştirme Başkanlığı T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME

Detaylı

KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor

KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor Sayı 5 - Mayıs 2013 ALİ KAMİL UZUN İÇ DENETİMİN DUAYENİ URAL AKÜZÜM ETIK OLMAK KARLI MIDIR? TAMER SAKA KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor 19 MAYIS 1919 E D İ T Ö R İmtiyaz Sahibi İsa Ersoy isaerso@gmail.com

Detaylı

KADRO - GÖREV ve ROL TANIMLARI

KADRO - GÖREV ve ROL TANIMLARI KADRO - GÖREV ve ROL TANIMLARI 1. KADRO GÖREV TANIMLARI 2. ROL TANIMLARI 1. KADRO - GÖREV TANIMLARI GÖREV TANIMI VE İŞ GEREKLERİ TANIMLAR Görevin Adı / Kodu Genel Müdür / GM-0-00 NİTELİK ve BECERİLER Eğitim

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI COSO İÇ KONTROL STANDARTLARI VE TÜRKİYE UYGULAMASI

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI COSO İÇ KONTROL STANDARTLARI VE TÜRKİYE UYGULAMASI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI COSO İÇ KONTROL STANDARTLARI VE TÜRKİYE UYGULAMASI ZÜHAL KORKMAZ Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı MALİ HİZMETLER UZMANLIĞI ARAŞTIRMA RAPORU

Detaylı

PROJE VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ. hedeflerinizi kolaylaştıran çözümler. www.noktadanismanlik.net

PROJE VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ. hedeflerinizi kolaylaştıran çözümler. www.noktadanismanlik.net PROJE VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ hedeflerinizi kolaylaştıran çözümler www.noktadanismanlik.net PROJE VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ 2008 yılında Kayseri de kurularak faaliyetlerine başlayan Nokta Danışmanlık,

Detaylı

Örnek Faaliyet Raporu

Örnek Faaliyet Raporu Örnek Faaliyet Raporu Ocak 2013 kpmg.com.tr Yayın hakkında Yayın hakkında önemli uyarı Bu Örnek Faaliyet Raporu nun telif hakları KPMG International Cooperative in bir üyesi olan Akis Bağımsız Denetim

Detaylı

Enerji Düzenleme Dünyasını Buluşturmak

Enerji Düzenleme Dünyasını Buluşturmak 6.WFER Enerji Düzenleme Dünyasını Buluşturmak Program Geliştirmeye Yönelik Bir Kavram Belgesi Giriş 1. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (WFER) enerji sektörü ve düzenlemeleri ile ilişkili olarak kaydedilen

Detaylı

2014-2016 DÖNEMİ KAMU İÇ DENETİM STRATEJİ BELGESİ

2014-2016 DÖNEMİ KAMU İÇ DENETİM STRATEJİ BELGESİ İç Denetim Koordinasyon Kurulundan: 2014-2016 DÖNEMİ KAMU İÇ DENETİM STRATEJİ BELGESİNİN KABUL EDİLMESİNE DAİR KARAR 2014-2016 Dönemi Kamu İç Denetim Strateji Belgesi, İç Denetçilerin Çalışma Usul ve Esasları

Detaylı