TÜSEV MÜTEVELLĠLER HEYETĠ TOPLANTISI. 16 Nisan 2009, Perşembe Borusan Oto, İstinye

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜSEV MÜTEVELLĠLER HEYETĠ TOPLANTISI. 16 Nisan 2009, Perşembe 16.00-18.00 Borusan Oto, İstinye"

Transkript

1 TÜSEV MÜTEVELLĠLER HEYETĠ TOPLANTISI 16 Nisan 2009, Perşembe Borusan Oto, İstinye

2 Gündem Saygı duruşu ve İstiklal Marşı Yeni Mütevelliler Heyeti üyelerinin tanıtılması 2008 yılı Faaliyet Raporu ile Bilanço ve Gelir-Gider hesaplarının sunulması ve görüşülmesi TÜSEV Denetçiler Kurulu ve Bağımsız Denetim Kuruluşu Denetim Raporlarının sunulması Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı aklanması 2009 yılı Çalışma Programı ve tahmini bütçesinin sunulması ve görüşülmesi 2009 yılı Çalışma Programı ve tahmini bütçesinin oya sunulması Diğer Konular

3 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

4 Yeni Mütevelliler Heyeti üyelerinin tanıtılması

5 2008 yılı Faaliyet Raporunun Sunulması

6 Yönetim ve Personel Namık Ceylanoğlu Genel Sekreter Prof. Dr. Üstün Ergüder Mütevelliler Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı T. Başak Ersen Proje Koordinatörü Zeynep Meydanoğlu Proje Koordinatörü Hayati Şahin Mali Danışman Ruşen Efe Sekreter Derya Kaya Kurumsal İletişim Asistanı Halil Karademir Muhasebe Sorumlusu

7 TÜSEV Program Alanları İletişim ve Genel Çalışmalar Yasal Çalışmalar Sosyal Yatırım Uluslararası İlişkiler ve Ağ Kurma Araştırma ve Yayınlar

8 İletişim ve Genel Çalışmalar Bilgi Bankası Mütevellilerimizin kurumsal profillerini içeren İngilizce-Türkçe bir veritabanı olan Bilgi Bankası tamamlanmıştır. 15.Yıl Faaliyetleri Yeni kurumsal kimlik oluşturulmuştur. TÜSEV in 15 Yıllık faaliyetlerini özetleyen İngilizce ve Türkçe broşür hazırlanmış, TÜSEV web sitesi yenilenmiştir. 15. Yıl Toplantıları kapsamında Gaziantep, Van, Ankara bilgilendirme toplantıları, Türkiye de Üçüncü Sektör ve Eğitim Konferansı düzenlenmiştir. EFC Toplantısı Hazırlıkları Aylık Faaliyetler Türkçe e-bülten İngilizce e-bülten Adres Bankası Websitesi

9 TÜSEV Bilgi Bankası Bilgi Bankası nda neler yer almaktadır? TÜSEV mütevellilerinin Türkçe ve İngilizce profilleri (İrtibat bilgileri, amacı, kurumsal yapısı, yönetimi, çalışma alanları, ulusal ve uluslararası ortaklıkları, faaliyet ve projeleri ile güncel mali bilgileri içermektedir.) Mütevellilerimizden güncel haberler Detaylı arama olanağı sağlayan arama motoru Ulusal ve uluslararası veritabanlarına linkler Profillerdeki verilerle oluşturulmuş istatistikler Profilinizi tamamlamayı ve güncellemeyi unutmayınız. Bilgi ve sorularınız için:

10 15. Yıl Faaliyetleri 15. Yıl Broşürü Web sitesi Tasarım değişikliği yanında TÜSEV web sitesi içerik açısından da güncellenmiş ve geliştirilmiştir. TÜSEV in 15 yılını özetleyen bir link olusturulması, Ingilizce versiyonun yanı sıra Fransızca içerik eklenmesi Anasayfaya eklenen Bilgi Bankası arama motoru TÜSEV web sitesinde yapılan yeniliklerden bazılarıdır.

11 15. Yıl Faaliyetleri Eğitim ve Bilgilendirme Toplantıları TÜSEV in 15. yılı nedeniyle mütevellilerimizin işbirliğiyle eğitim ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiştir. Toplantılar ile yaklaşık 200 sivil toplum temsilcisine ulaşılmıştır. 22 Ekim 2008, Gaziantep 25 Ekim 2008, Van 19 Kasım 2008, Ankara

12 15. Yıl Faaliyetleri Türkiye de Üçüncü Sektör ve Eğitim Konferansı 27 Kasım 2008, Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Vakfı desteğiyle Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı eğitim alanında çalışan vakıf ve dernekleri bir araya getirmiştir. İçerik ve organizasyon konusunda Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ile işbirliği yapılmıştır. Etkinliğin amacı, sivil toplum kuruluşlarının eğitim konusundaki son bulgulardan, ulusal ve uluslararası iyi örneklerden, yenilikçi uygulamalardan ve eğilimlerden haberdar olmasını sağlamak; dernek ve vakıflar arasında eğitim konusunda bilgi paylaşımını artırmak olmuştur.

13 Yasal Çalışmalar Genel Mevzuat takibi ve paylaşılması Dernek ve vakıflara danışmanlık verilmesi Mali: Vergi ve Kamu Yararı Vakıf ve Derneklere İlişkin Vergi ve Kamu Yararı Raporu tamamlanarak 25 Mart 2008 günü TÜSEV heyeti tarafından Ankara da Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanına, Vergi Konseyi Başkanlığına, Vakıflar Genel Müdürüne ve vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ya verilmiş, yaşanan sıkıntılar anlatılmıştır. Vergi ve Kamu Yararı Raporu 15 Nisan 2008 günü Vergi Konseyi ile yapılan toplantıda detaylı bir şekilde görüşülmüştür. Muhasebe standartları ile ilgili uluslararası uygulamalar ile kıyaslamalı bir rapor hazırlanmıştır. Vakıf Vakıflar Kanunu ve Yönetmelik çalışmaları Vakıflar Meclisi seçimleri Dernek Dernek Mevzuatı eğitimleri 15. yıl faaliyetleri kapsamında Van da gerçekleşmiştir.

14 Sosyal Yatırım Girişimi Bolu Bağışçılar Vakfı Teknik Destek ve Danışmanlık Çalışmaları: Türkiye nin ilk sosyal yatırım vakfı (yerelden kaynak geliştirip yine yerelde hibe verecek) olan Bolu Bağışçılar Vakfı 5 Haziran 2008 tarihinde kurulmuştur. Vakfın kuruluşunun ardından Turkish Philantropic Fund a proje teklifi yazılarak 6 aylık yeni bir proje başlatılmıştır. Proje kapsamında aylık eğitimler ve danışmanlık verilmektedir. Bu kapsamda yürütülen faaliyetler şunlardır: 1) Aylık Atölye ve Eğitimler Nisan 2009: Kurumsal İletişim Nisan 2009: Burs Fonları Yönetimi 27 Şubat 2009, Bolu: Hibe Tahsisi 20 Aralık 2008, Bolu: Proje Hazırlama ve Uygulama 25 Kasım 2008, Bolu: Kaynak Geliştirme 16 Ekim 2008, İstanbul: İyi Yönetişim Esasları ve Kurumsal Yapılanma 11 Eylül 2008, Bolu: Vakıf Kuruluşu ve İşleyişi: Yasal Süreç 2) Dış İlişkiler ve Proje Desteği TÜSEV uluslararası ilişkiler, proje yönetimi, ihtiyaç analizi, web sitesi geliştirme konularında Bolu Bağışçılar Vakfı na uzman destek vermektedir. 3) Yurtdışı Saha Gezisi 2009 kışında Almanya da 171 sosyal yatırım vakfına destek veren Bertelsmann Stiftung a bir ziyaret gerçekleştirilecek, Bertelsmann Vakfı nın desteklediği 3 sosyal yatırım vakfı ziyaret edilecektir. Böylece Bolu Bağışçılar Vakfı nın sosyal yatırım vakıflarının gündelik faaliyetlerini nasıl yürüttüklerini birebir izleme imkanı olacaktır.

15 Uluslararası İlişkiler ve Ağ Kurma TÜSEV in 2008 de katıldığı kuruluş ve ağlar International Society for Third Sector Research (ISTR), ABD Donors and Foundations Networks in Europe (DAFNE), Belçika CIVICUS Affinity Group of National Associations (AGNA), Güney Afrika Global Partner Network (GPN), Birleşik Krallık Uluslararası Toplantılar* Güneydoğu Avrupa da Sivil Toplumun Geliştirilmesi Konferansı, Nisan 2008, Belçika Avrupa Vakıflar Merkezi (EFC) Genel Kurul ve Konferansı, Mayıs 2008, Türkiye CIVICUS Küresel Konferansı, Haziran 2008, İskoçya ISTR ve EMES Konferansları, 9-12 Temmuz 2008, İspanya Ulusal Toplantılar* Gepgenç Festival, Nisan 2008, İstanbul İstanbul Kalkınma Ajansı Toplantısı, 16 Aralık 2008, İstanbul *Diğer toplantılar ve toplantıların detayları faaliyet raporunda yer almaktadır.

16 EFC Genel Kurul ve Konferansı Mayıs 2008, İstanbul Konferans Hakkında Konferansa 56 ülkeden 650 den fazla kişi, Türkiye den ise 31 vakfı temsilen 52 kişi katılmıştır Mayıs 2008 tarihleri arasında İstanbul Swiss Otel de gerçekleştirilen etkinliğin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İrlanda eski Cumhurbaşkanı Mary Robinson yapmıştır. 30 dan fazla panel ve konferans öncesi etkinliklerle birlikte yaklaşık 60 toplantı gerçekleştirilmiştir. Konferansta TÜSEV, Sabancı Vakfı ve Aydın Doğan Vakfı birer oturum organize ederek tecrübelerini Avrupalı meslektaşlarıyla paylaşmışlardır. Mihrişah Valide Sultan Vakfı (Eyüp) ve TEGV Eğitim Parkı na (Fındıkzade) saha gezileri düzenlenmiştir. Ayrıca 120 kişilik rehberli bir tarihi yarımada gezisi de düzenlenmiştir. Konferansı yerli ve yabancı 60 dan fazla basın mensubu üç gün boyunca takip etmiştir. Avrupa dan Bertelsmann Stiftung (Almanya), Fondation de France (Fransa), Gulbenkian Vakfı (Portekiz); Amerika dan Carnegie Vakfı, Ford Vakfı, Rockefeller Vakfı, Charles Mott Vakfı gibi vakıf dünyasının en büyük varlıklı ve prestijli vakıflarının üst düzey yöneticileri toplantıya katılmıştır.

17 EFC Genel Kurul ve Konferansı Mayıs 2008, İstanbul Konferanstan Görüntüler Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Mary Robinson, İrlanda Eski Cumhurbaşkanı Rui Villar, EFC Başkanı Raymond Georis Filantropi Ödül Töreni

18 EFC Genel Kurul ve Konferansı Mayıs 2008, İstanbul Türk Vakıflarını Tanıtıcı Faaliyetler Akşam Yemekleri Saha Gezileri Sabancı Vakfı ev sahipliğinde Sakıp Sabancı Müzesi nde ve Vehbi Koç Vakfı ev sahipliğinde Rahmi M.Koç Müzelerinde düzenlenen akşam yemeklerine yaklaşık 600 er kişi katılmıştır. EFC Yönetim Kurulu yemeği ise Aydın Doğan Vakfı ev sahipliğinde yapılmıştır. Mihrişah Valide Sultan Vakfı (Eyüp) ve TEGV Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı na (Fındıkzade) gezi düzenlenmiştir. Ayrıca 120 kişilik rehberli bir tarihi yarımada gezisi de düzenlenmiştir.

19 EFC Genel Kurul ve Konferansı Mayıs 2008, İstanbul İletişim Çalışmaları Konferans öncesi ve sırasında TÜSEV ve vakıflarımız ulusal ve uluslararası basında geniş yer almıştır. EFC dergisi 2008 bahar sayısında ülkemiz vakıflarına özel bir bölüm ayrılmıştır. Sivil toplum alanındaki uluslararası yayınlarda vakıflarımızla ilgili haber ve röportajlar yer almıştır.

20 EFC Genel Kurul ve Konferansı Mayıs 2008, İstanbul Konferans giderlerine katkıda bulunan tüm kuruluşlara teşekkür ederiz. Konferans hazırlık çalışmalarına katkıda bulunan tüm kuruluşlara teşekkür ederiz.

21 Araştırma ve Yayınlar CIVICUS Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP) 2009 TÜSEV, daha önce yıllarında yürütülen CIVICUS Sivil Toplum Endeksi Projesi nin (STEP) 2009 yılında da uygulayıcı kuruluşu olmaya hak kazanmıştır. Araştırma 56 ülkeyle eşzamanlı olarak yenilenmektedir yılında proje kapsamında aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Proje Ekibi ile Danışma Kurulu oluşturulmuştur. Bütçe ve iş planı oluşturulmuştur. Kaynak geliştirme çalışmaları yapılmıştır. İkincil Veri Analizi: literatür taraması yapılmıştır. CIVICUS STEP Proje Ekibi Eğitimi ne katılım gerçekleşmiştir. (24-26 Eylül, İsveç)

22 2008 yılı Mali Durum Bilanço ve Gelir- Gider Tablolarının Sunulması ve Görüşülmesi

23 Konsolide Mali Profil Önceki Dönem ( ) Cari Dönem ( ) 2008 Bütçe Gerçekleşme % Anavarlık 657, , Toplam Gelirler ,31 Katılım Payı Bağışları ,00 %103 Proje Bağışları , ,00 %103 Diğer Gelirler* ,70 Toplam Giderler ,73 Amaca Yönelik Giderler , ,00 %98 %74 %73 Genel Yönetim Giderleri , ,00 %44 %18 %11 Diğer Giderler** ,67 Dönem Gelir-Gider Farkı , ,58 *Faiz Gelirleri, Komisyon Gelirleri, Menkul Kıymet Satış Karları, Kambiyo Karları ve Diğer **Menkul Kıymet Satış Zararları, Kambiyo Zararları ve Diğer

24 2008 Proje Fonları Tarih KuruluĢ Adı BağıĢ Türü Projenin Adı Tutarı German Marshall Fund, ABD Nakit/ġartlı Ġstanbul EFC Konferansı Katkısı ,00 Euro ,00 YTL European Citizen Action Service, Belçika Nakit/ġartlı Güney Doğu Avrupa Sivil Toplum Konferansı Seyahat Masrafları 394,89 Euro 774,77 YTL CIVICUS, Güney Afrika Nakit/ġartlı CIVICUS Konferansı Seyahat Masrafları 295,88 Euro 557,05 YTL John Hopkins Üniversitesi, ABD Nakit/ġartlı ISTR Konferansı Seyahat Masrafları 543,00 Euro 947,75 YTL Community Foundation Network, Ġngiltere Nakit/ġartlı Community Foundation Network Konferansı Seyahat Masrafları 630,00 Euro ,50 YTL Turkish Philanthropic Fund Nakit/ġartlı SFY Projesi ,77 USD ,50 YTL. TOPLAM USD TOPLAM EURO TOPLAM YTL. KARġILIĞI ,77 USD ,77 Euro ,57 YTL.

25 Anavarlık Artış Dağılımı YILLAR ARTIġ TUTARI (YTL) TOPLAM (YTL) KURULUŞ , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,46

26 Konsolide Bilanço Dönemi AKTĠF (VARLIKLAR) PASĠF (KAYNAKLAR) ÖNCEKĠ DÖNEM CARĠ DÖNEM ÖNCEKĠ DÖNEM CARĠ DÖNEM 31/12/ /12/ /12/ /12/2008 I- DÖNEN VARLIKLAR 752, ,168.07I-KISA VADELĠ YABANCI KAYNAKLAR 98, , A- Hazır Değerler 143, , A- Mali Borçlar Kasa Diğer Mali Borçlar Bankalar 143, , B- Ticari Borçlar , B- Menkul Kıymetler 603, , Satıcılar , Kamu Kes.Tah.Sen.ve Bono 603, , Diğer Ticari Borçlar C- Ticari Alacaklar C- Diğer Borçlar 1, Alıcılar Personele Borçlar Verilen Depozito ve Teminatlar Diğer Çeşitli Borçlar D- Diğer ÇeĢitli Alacaklar D- Ödenecek Vergi ve Diğer Yükümlülükler 21, , Diğer Çeşitli Alacaklar Ödenecek Vergi ve Fonlar 15, , E- Stoklar 4, , Ödenecek Sosyal Güv.Kesintileri 5, , Diğer Stoklar 4, , E- Borç ve Gider KarĢılıkları 74, , Verilen Sipariş Avansları Diğer Borç ve Gider Karşılıkları 74, , F- Gelecek Aylara Ait Gider Tahakkukları F- Gider Tahakkukları Gelecek Aylara Ait Gider Tahakkukları Haberleşme Gider Tahakkukları G- Diğer Dönen Varlıklar II-UZUN VADELĠ YABANCI KAYNAKLAR 1-Devreden Ind.Kdv III-ÖZKAYNAKLAR 661, , Peşin Ödenen Vergi ve Fonlar A- Sermaye (Anavarlık) 658, , İş Avansları Kuruluş Anavarlık Gelir-Gider Fazlalarının Sermayeye İlavesi 658, , II-DURAN VARLIKLAR 7, , B- Ġkt.ĠĢl. Sermaye Olumlu Farkları A- Maddi Duran Varlıklar 7, , C- Kar Yedekleri 3, , Demirbaşlar 29, , Olağanüstü Yedekler 3, , Birikmiş Amortismanlar (-) 22, , D- GeçmiĢ Yıllar Karları 8, , B- Maddi Olmayan Duran Varlıklar E- GeçmiĢ Yıl Zararları (-) 45, , Haklar 1, , F- Dönem Net Karı /Zararı 35, , Özel Maliyet Birikmiş Amortismanlar (-) 2, , AKTĠF (VARLIKLAR ) TOPLAMI 759, ,364.73PASĠF (KAYNAKLAR TOPLAMI 759, ,364.73

27 Konsolide Gelir-Gider Tablosu Dönemi ÖNCEKĠ DÖNEM CARĠ DÖNEM A- BRÜT GELĠRLER 385, , Bağış Gelirleri 229, , Proje Gelirleri 150, , Diğer Gelirler 5, , C- NET GELĠRLER 385, , BRÜT SATIġ KARI VEYA ZARARI 385, , E- FAALĠYET GĠDERLERĠ 449, , Genel Yönetim Giderleri (-) 79, , Amaca Yönelik Giderler (-) 220, , Amaca Yönelik Proje Giderleri (-) 150, , FAALĠYET KARI VEYA ZARARI -64, , F- DĠĞER FAAL.OLAĞAN GELĠR.VE KARLAR 125, , Faiz Gelirleri 12, , Menkul Kıymet Satış Karları 91, , Kambiyo Karları 21, , İktisadi İşletme Gelir Artışı/Azalışı Faal.İlg.Diğ.Olağan Gelir ve Karlar G- DĠĞ.FAAL.OLAĞ.GĠDER VE ZARARLAR (-) 25, , Kambiyo Zararları 25, , Diğer Gider ve Zararlar , H- FĠNANSMAN GĠDERLERĠ 1-Kısa Vadeli Borçlanma Giderleri(-) 2-Uzun Vadeli Borçlanma Giderleri(-) OLAĞAN KAR VEYA ZARAR 35, , I- OLAĞANDIġI GELĠR VE KARLAR Diğer Olağandışı Gelir ve Karlar J- OLAĞANDIġI GĠDER VE ZARAR(-) 2-Önceki Dönem Zararları 3-Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar(-) DÖNEM NET GELĠR-GĠDER FARKI 35, ,261.58

28 TÜSEV Denetçiler Kurulu ve Bağımsız Denetim Raporlarının Sunulması

29 Yönetim Kurulunun Aklanması

30 Denetim Kurulunun Aklanması

31 2009 yılı Çalışma Programı ve tahmini bütçesinin sunulması ve görüşülmesi

32 İletişim ve Genel Çalışmalar Bilgi Bankası Mayıs-Temmuz: 2008 bilgileri ile profillerin güncellenmesi Bilgi Bankası Lansmanı Genel Çalışmalar Yeni mütevellilerin katılması Katkı Paylarının toplanması Mütevelliler Heyeti toplantıları Resmi Senedin yenilenmesi Projelerin İletişim Faaliyetleri Mart-Aralık: Monitoring Projesi İletişim Çalışmaları Eylül-Aralık: STEP İletişim Çalışmaları Aylık Faaliyetler Web sitesinin güncellenmesi Basın ve iletişim listelerinin güncellenmesi Aylık Türkçe e-bülten İngilizce e-bülten (üç aylık) Yönetim Kurulu Toplantıları

33 Yasal Çalışmalar Genel Mevzuat takibi ve paylaşılması Dernek ve vakıflara danışmanlık verilmesi Mali: Vergi ve Kamu Yararı Vergi Savunu Projesi Raporların Ankara ve İstanbul'da Paylaşımı İstanbul Vergi Platformu Toplantısı Ankara Vergi Platformu Toplantısı Denetim Konusunda yapılacak çalışmalar Vakıf Vakıflar Kanunu ve Yönetmelik çalışmaları Vakıflar Mevzuatı Eğitimleri Dernek Dernek Mevzuatı eğitimleri Muhasebe Standartları Muhasebe Standartları Raporlarının Ankara ve İstanbul da paylaşımı Muhasebe Standartları Yayın ve Tanıtım Toplantısı Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi için Metodoloji Geliştirilmesi Projesi (Monitoring) Örgütlenme Özgürlüğü Mevcut Durum Raporu (Baseline study) Bölgesel Çalıştaylar, Uzman Çalıştayları, STK Eğitimleri, Raporlama Diğer İyi yönetişim, Kamu-STK işbirliği, Yardım Toplama Kanunu, ABGS, Avrupa Komisyonu Delegasyonu ve diğer kurumlarla ilişkilerin geliştirilmesi

34 AB Örgütlenme Özgürlüğü İzleme (Monitoring) Projesi Genel Amaç: Türkiye de örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin izlenmesi Proje Ortağı: Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Ankara Yapılacak Çalışmalar Örgütlenme Özgürlüğüne ilişkin uzman raporunun hazırlanması Bölgesel toplantıların gerçekleştirilmesi (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Van, Trabzon) İzleme ve mevzuat eğitimlerinin verilmesi Metodoloji Geliştirilmesi Atölyesi Metodoloji yazılımının geliştirilmesi ve test edilmesi Final Toplantısı Nihai İzleme Projesinin hazırlanması ve AB Komisyonuna sunulması

35 Sosyal Yatırım Girişimi BBV Teknik Destek ve Danışmanlık Projesi (2008 den devam) Bolu Bağışçılar Vakfı na teknik destek ve danışmanlık verilmesi Haziran: Yurtdışı saha gezisi (Bertelsmann, ACF, TPF, Lodestar) Mayıs: Sosyal Yatırım Vakıf Rehberi nin basılması Guidestar Veritabanı Guidestar Türkiye Fizibilite Çalışması İş planı ve proje teklifi geliştirme Proje teklifinin ilgili paydaşlara sunumu

36 Uluslararası İlişkiler ve Ağ Kurma Avrupa Konseyi STK Danışma Toplantısı Ev sahipliği, Ocak 2009, İstanbul Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı sonucunda oluşturulmasına karar verilen Code of Good Practice on Civil Participation belgesinin tamamlanması için Doğu ve Güneydoğu Avrupa dan 60 sivil toplum temsilcisi İstanbul da toplanmış, toplantının ev sahipliğini TÜSEV ve Konsey üstlenmiştir. EFC Genel Kurul ve Konferansı, Mayıs 2009, Roma Çanakkale STK Sempozyumu, Ekim 2009 International Society for Third Sector Research Uluslararası Konferansı Ev sahipliği, 7-11 Temmuz 2010, Istanbul

37 Uluslararası İlişkiler ve Ağ Kurma Avrupa Konseyi STK Danışma Semineri Ocak 2009, İstanbul Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Semineri, Güneydoğu Avrupa STK Danışma Toplantısı İstanbul da TÜSEV ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. Seminerde Sivil Katılım Üzerine İyi Uygulamalar Belgesi tartışılmış ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmıştır. Seminere 15 Avrupa ülkesinden 60 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve Konsey yetkilileri katılmıştır. TÜSEV toplantının içeriğine destek vermiş ve tüm organizasyonunu yapmıştır.

38 Ocak Araştırma ve Yayınlar CIVICUS STEP araştırmasının tümüyle uluslararası uygulama süreciyle eş zamanlı olarak uygulanmasına hak kazanıldı. Danışma Kurulu Toplantısı Şubat-Mayıs Bölgesel Danışma Toplantıları ve Anketler Hane Halkı Araştırması Paydaş Algı Araştırması Vaka Analizleri Haziran Danışma Kurulu Toplantısı Ulusal Forum Temmuz-Ağustos Ülke Raporu ve Politika Özeti Hazırlık Süreci Raporun basılması Yayının CIVICUS Dünya Konferansında lanse edilmesi Eylül-Aralık Yurtiçi ve Yurtdışında Tanıtım ve Paylaşım Faaliyetleri

39 STEP Paydaş Araştırması Medya, Kamu, Özel sektör gibi önde gelen sivil toplum paydaşlarıyla anket ve toplantılar İkincil Veri Analizi arası literatür taraması ve analizi Vaka Analizleri Sivil toplumun önde gelen sosyal sorunların çözümündeki etkisini ölçen, uzmanlarca hazırlanan raporlar (en az 5 rapor) STEP Ülke Raporu Politika Belgesi Veritabanı Hane Halkı Araştırması Kamuoyunun özellikle sivil topluma ilişkin konularda nabzını tutan kamuoyu araştırması Saha Araştırması 7 bölgede sivil toplum temsilcileriyle anket ve odak grup toplantıları Ulusal Forum Tüm bölgelerden gelen STK lar, kamu, özel sektör ve bağışçılar tarafından oluşturulan sivil toplum SWOT analizi ve hareket planı 2009

40 2009 Yılı Tahmini Bütçesi

41 2009 Konsolide Bütçesi 2009 GELĠR BÜTÇE TASLAĞI 2008 BÜTÇE 2008 FĠĠLĠ 2009 BÜTÇE Önceki Dönem Gelir-Gider Farkı , Amaca Yönelik Proğram Gelirleri 260, , , Faiz Gelirleri+Diğer Gelirler 135, , , ĠĢbirliği KuruluĢ Katılım Payı 5, Katılım Payları 330, , , Ġktisadi ĠĢletme Gelirleri 5, , TOPLAM 735, , , GĠDER BÜTÇE TASLAĞI 2008 BÜTÇE 2008 FĠĠLĠ 2009 BÜTÇE Genel Yönetim Giderleri 142, , , Amaca Yönelik Faaliyet Giderler Toplamı 563, , , Amaca Yönelik Faaliyet Giderleri 383, , , Amaca Yönelik Program Giderleri 179, , , Amaca Yönelik Yatırımlar 12, , Ġktisadi ĠĢletme Giderleri 1, , TOPLAM 719, , , BÜTÇE GELĠR GĠDER FARKI 15, , ,452.33

42 Dilek ve Temenniler

43 Toplantı Dosyası İçeriği EK 1 Gündem EK Faaliyet Raporu ve 2009 Çalışma Programı Sunumu EK 3 Bilgi Bankası Hakkında Not EK 4 Mali Tablolar 2008 Konsolide Mali Profil 2008 Proje Bağışları Anavarlık Artış Tablosu 2008 Konsolide Bilanço 2008 Konsolide Gelir-Gider Tablosu 2009 Konsolide Bütçesi EK 5 Yasal Gelişmelerle İlgili Faydalı Belgeler EK. 5.1 Vakıf ve Derneklerin Yıllık Beyanname Verme Yükümlülüğü EK. 5.2 Vakıfların Beyanname Verme ve Bildirimde Bulunmasına İlişkin Takvim EK. 5.3 Genel Kurul toplantısının Bir Saat sonra Yapılamayacağı EK. 5.4 Vakıflarda Üyeliğe İlişkin Anayasa Mahkemesi Kararı EK. 5.5 Resmi Senet Değişikliği, Vakıf Kuruculuğu, Mal Bildirimi EK. 5.6 Vakıf Yöneticilerine İlişkin Adli Sicil Belgesi EK. 5.7 Vakıf Amacının Gerçekleşmesinde Kurucu İradenin Değiştirilemeyeceği EK. 5.8 Vakıf Genel Kurul Toplantılarında Vekaleten Oy Kullanılması

Vizyon Misyon. TÜYİD 2013-14 Faaliyet Raporu 1

Vizyon Misyon. TÜYİD 2013-14 Faaliyet Raporu 1 2013-2014 İçindekiler 1 Vizyon 1 Misyon 3 Stratejik Hedefler 5 Yönetim Kurulu Mesajı 13 Yönetim Kurulu 15 Çalışma Grupları 17 ler 34 Yayınlar 41 Denetim Kurulu 42 Bilanço ve Gelir Gider Tablosu 47 Üyelerimiz

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU...3 A. VİZYON VE MİSYON...4 B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...4 C. AJANSA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1. Fiziksel

Detaylı

BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş. Mart 2014 Dönemi YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU. Ortaklığın Ünvanı: Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş.

BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş. Mart 2014 Dönemi YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU. Ortaklığın Ünvanı: Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. I - GİRİŞ: BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş. Mart 2014 Dönemi YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Raporun Dönemi: 01.01.2014-31.03.2014 Ortaklığın Ünvanı: Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. Ticaret Sicil Numarası:

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak Türk

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu ii 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu iii Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu (Ocak Haziran) iv 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu SunuĢ 2009 yılından itibaren sorumluluk bölgesi olan Hatay,

Detaylı

PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ

PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ 2011 YILI FAALİYET RAPORU 20 Ocak 2012 Diyarbakır İÇİNDEKİLER 1.GENEL BİLGİ... 2 2. MALİ DESTEK PROGRAMLARI... 3 2.1. Doğrudan Finansman Desteği... 4 2.1.1. Hazırlık Çalışmaları...

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ T.C. T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU 2012 2012 T.C. ÖNSÖZ Sevgili Paydaşlarımız, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU rt GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türk milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 1

Detaylı

BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş. Eylül 2014 Dönemi YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş. Eylül 2014 Dönemi YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş. Eylül 2014 Dönemi YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU I - GİRİŞ: Raporun Dönemi: 01.01.2014-30.09.2014 Ortaklığın Ünvanı: Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. Ticaret Sicil Numarası:

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

TÜRK AKREDİTASYON KURUMU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

TÜRK AKREDİTASYON KURUMU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TÜRK AKREDİTASYON KURUMU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 2014 1 SUNUŞ Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi, kullanılması ve mali saydamlığın sağlanması

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU 2 SUNUŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU 2008 yılının ikinci yarısında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 2009 yılı ikinci yarısından itibaren aktif

Detaylı

2011-2013 DÖNEMİ ÇALIŞMA RAPORU

2011-2013 DÖNEMİ ÇALIŞMA RAPORU 2011-2013 DÖNEMİ ÇALIŞMA RAPORU 1 DÜNYA ENERJİ KONSEYİ TÜRK MİLLİ KOMİTESİ DERNEĞİ 2011-2013 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURULU 21/28 Mart 2014, Ankara Toplantı Yeri: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Konferans

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 20 EKİM 2005 26 OCAK 2007 GENEL MERKEZ FAALİYETLERİ 20 Ekim 2005 26 Ocak 2007 2 I. KA-DER Kurumsal Kapasite Güçlendirme ve Eğitim Çalışmaları a. Toplumsal Cinsiyet ve Kota Eğitici

Detaylı

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 30. maddesinde Genel yönetim kapsamındaki

Detaylı

FCG SIPU INTERNATIONAL AB. Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu

FCG SIPU INTERNATIONAL AB. Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu FCG SIPU INTERNATIONAL AB Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu Sivil Toplum İhtiyaç Analizi Raporu TACSO 2 TÜRKİYE IPA Yararlanıcılarından Sivil Toplum Kuruluşlarına Teknik Yardım 2 (TACSO 2); EuropeAid/133642/C/SER/Multi

Detaylı

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. BAŞBAKANLIK ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI Temmuz 2014 2014 ATATÜRK KÜLTÜR DİL VE TARİH YÜKSEK

Detaylı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi Ticaret Unvanı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi Ticaret Unvanı HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi : 31 Aralık 2014 Ticaret Unvanı : HSBC Bank Anonim Şirketi Kuruluş Tarihi :13 Eylül 1990 Adres : Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No

Detaylı

BAŞAK GROUPAMA EMEKLİLİK A.Ş. 2007 YILI FAALİYET RAPORU. Yanınızda, yakınınızda

BAŞAK GROUPAMA EMEKLİLİK A.Ş. 2007 YILI FAALİYET RAPORU. Yanınızda, yakınınızda BAŞAK GROUPAMA EMEKLİLİK A.Ş. 2007 YILI FAALİYET RAPORU Yanınızda, yakınınızda 1 GENEL MÜDÜRLÜK Halaskargazi Caddesi No:33 HARBİYE 34373 ŞİŞLİ / İSTANBUL Tel : 0 212 / 368 22 00 (Pbx) Faks : 0 212 / 232

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Genel Müdür ün Mesajı Yapı Kredi ve Bankacılık Sektörü Yapı Kredi ve Kurumsal Yönetim Yapı Kredi ve Sürdürülebilirlik Çalışanlarımız Müşterilerimiz

Detaylı

SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI

SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI Faaliyet Raporu 2014 Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. 2 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 3 TABLO ŞEKİL VE GRAFİKLER 4 TABLOLAR 4 ŞEKİLLER 4 GRAFİKLER 4 KISALTMALAR 5 BAKAN

Detaylı

GüNDeM SAYI 117 MAYIS 2012 ISSN 1304-8155

GüNDeM SAYI 117 MAYIS 2012 ISSN 1304-8155 sermaye piyasasında GüNDeM SAYI 117 MAYIS 2012 ISSN 1304-8155 Yatırımcı Seferberliği Arama Konferansı Sonuç Raporu (sayfa 7) Altyapı Yatırımlarının Finansmanı (sayfa 15) TSPAKB TSPAKB Adına İmtiyaz Sahibi

Detaylı

l Çxà Å 9 büztç étáçéç

l Çxà Å 9 büztç étáçéç 2011 Faaliyet Raporu \ Çwx~ ÄxÜ Şeker Yatırım Menkul Değ.A.Ş 2011 Yılı Olağan Genel Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı Genel Müdür Mesajı Yönetim ve Denetim Kurulu Genel Müdürlük 2011 e Genel Bakış Organizasyon

Detaylı

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma ancak yerelin potansiyelini harekete geçirerek gerçekleşmektedir. Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: BÖLÜM 2: BÖLÜM 3:

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: BÖLÜM 2: BÖLÜM 3: FAALİYET RAPORU 2008 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: GENEL BİLGİLER 2 Kısaca Takasbank 3 Özet Fİnansal Bİlgİler 3 2008 Yılı İçİnde Ana Sözleşme de Yapılan Değİşİklİkler ve Nedenlerİ 3 Ortaklık Yapısı, Sermayede ve

Detaylı

2. Pay Sahiplerinin, SPK veya Diğer Kamu Otoritelerinin Gündeme Madde Konulmasına İlişkin Talepleri Hakkında Bilgi 4

2. Pay Sahiplerinin, SPK veya Diğer Kamu Otoritelerinin Gündeme Madde Konulmasına İlişkin Talepleri Hakkında Bilgi 4 İÇİNDEKİLER Olağan Genel Kurul Çağrı Metni 2 SPK Düzenlemeleri Kapsamında Ek Açıklamalarımız 1. Ortaklık Yapısı ve Oy Hakları 4 2. Pay Sahiplerinin, SPK veya Diğer Kamu Otoritelerinin Gündeme Madde Konulmasına

Detaylı

FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU

FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI SEKTÖRLERİN MESAJLARI YÖNETİM KURULU VE GENEL SEKRETERLİK DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE GENEL BAKIŞ SEKTÖRLERDE

Detaylı

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. NİN 25 MART 2015 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME DOKÜMANI

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. NİN 25 MART 2015 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME DOKÜMANI TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. NİN 25 MART 2015 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME DOKÜMANI Şirketimiz Ortaklar Olağan Genel Kurul Toplantısı 2014 faaliyet yılı çalışmalarını

Detaylı

SUNUŞ. STRATEJiK PLAN 2011-2015

SUNUŞ. STRATEJiK PLAN 2011-2015 STRATEJiK PLAN 2011-2015 SUNUŞ Vilayetler Hizmet Birliği, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile belirlenmiş görev ve sorumluluklarını kurulduğu tarihten itibaren üstün hizmet anlayışı içerisinde

Detaylı