RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR"

Transkript

1

2 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

3 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // ÖNSÖZ // Merhaba değerli fotoğrafça okurları, dergimizin üçüncü sayısında sizlerle beraberiz. Rize Ticaret Meslek Lisesi fotoğrafçılık kulübü olarak çıkardığımız fotoğraf dergimizin ilk ve ikinci sayısında sizlerden aldığımız olumlu geri dönütler sayesinde içeriğimizi geliģtirmeye devam ediyoruz. Bu hafta dergimizde Fizik Öğretmeni Aysel Muradoğlu ile röportajı ve 11-D sınıfı ile yaptığımız anketi mutlaka inceleyin. Fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında daha fazla kiģiye bilgi ulaģtırabilmek adına kulüp olarak çalıģmalarımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta içinde RĠFSAD yönetim kurulu baģkanı Emin Kanbur u okulumuza davet etmiģtik. Öğrenci ve öğretmenlerimize yönelik fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekim teknikleri hakkında bir seminer vermiģti. Ayrıntılı bilgileri etkinlik haberleri köģesinde bulabilirsiniz. Dergimiz hakkında her türlü yorum ve önerilerinizi okul sitemizden veya e-posta adresimizden bildirebilirsiniz. Adem TÜRK Genel Yayın Yönetmeni Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. M. Kemal ATATÜRK

4 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

5 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

6 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

7 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

8 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

9 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

10 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // OKUL ETKİNLİKLERİ // OKULUMUZDAN ETKİNLİK HABERLERİ FOTOĞRAFÇILIK TEKNİKLERİ SEMİNERİ HAZIRLAYANLAR 8 Mart 2011 Cuma günü okulumuz çok amaçlı salonunda fotoğrafçılık kulübü danışman öğretmenlerinden Adem TÜRK'ün organize ettiği seminere konuşmacı olarak RİFSAD Yönetim kurulu Başkanı ve aynı zamanda velimiz olan Emin Kanbur katıldı. Emin Kanbur fotoğraf makinesi tarihi, parçaları ve fotoğraf çekim teknikleri hakkında katılımcılara geniş bilgiler verdi.

11 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // OKUL ETKİNLİKLERİ // PROJE TABANLI BECERĠ YARIġMASI Bu sene 6.sı düzenlenen Proje Tabanlı Beceri YarıĢmasında okulumuz "E-Ticaret Bayi Sistemi" isimli proje ile 3. Oldu.4 Mart 2011 Cuma akģamı Rize Öğretmenevinde düzenlenen yemekli toplantıda yarıģma sonuçları açıklandı. Dereceye giren projelere ödülleri verildi. Okulumuzu baģarı ile temsil eden proje danıģmanı BiliĢim Teknolojileri Öğretmeni Ahmet KESKĠN ile projeyi hazırlayan öğrencilerimiz Muhammet FĠl ve Nergis TOPÇU yu tebrik ediyoruz.

12 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // OKUL ETKİNLİKLERİ // MEVLANA HAFTASI Okulumuz tarafından İsmail Kahraman Kültür Merkezinde 7 Aralık 2010 salı günü saat Mevlana Celaleddin -i Rumi' yi anma programı düzenlendi. Program edebiyat öğretmenleri Yasemin DURMAZ, Edibe BAYAR, Cumali TEKİN ve bilgisayar öğretmeni Ahmet KESKİN tarafından hazırlandı. Programa mezun öğrencilerimizden Şeyma OSMA konuk sanatçı olarak katıldı.

13 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // FOTO TEKNİK // FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ BEBEK FOTOĞRAFI ÇEKME HAZIRLAYANLAR Siz daha farkına varmadan bir de bakmıģsınız bebeğiniz büyümüģ okula baģlıyor. Fotoğraf çekmeyi bir yaģam alıģkanlığına dönüģtürün, böylece bu tür güzel anları yakalayabilin. Dostlarınız ve akrabalarınızla paylaģmak isteyeceğiniz; yıllarca bir hazine gibi saklayacağınız fotoğraflar çekmenize yardımcı olabiliriz. Sık sık fotoğraf çekin Bebeğinizin geliģimini adım adım takip edin - ilk gülümsemesini, ilk diģini, ilk adımını. Bebekler inanılmayacak kadar çabuk değiģir; geçmiģe karıģıp gitmeden bebeğinizin her anını yakalamaya çalıģın. Bebeğinizin yaģamından bir günü fotoğraflayın. Sabah uyandığında gerinmesinden, akģam uyku vakti esnemesine kadar, çocuğunuzun tam bir gününü izleyin. Sonraki yıllarda keyifle anacağınız bir dizi fotoğrafınız olacak. Duyguları yakalayın Bir sırıtma, bir esneme, bir ağlama - yalnızca güzel gülücükleri değil tüm duyguları yakalayın. Bebekler rahat ve özgürdür. Fotoğraflarınızda bunu yansıtın. YaklaĢın Vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dıģlamak için yaklaģın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. Farklı açılar deneyin Fotoğraf çekmeye bebeğinizin göz seviyesinden baģlayın. Bebeğin birisinin omzunda düzgün durmasını sağlayın. Birkaç afacanı koltuğa sıralaya da bilirsiniz. Ardından, farklı bir Ģey deneyin - örneğin (sağlam!) bir sandalye üzerine çıkın ve yatağındaki bebeğin fotoğrafını çekin.

14 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // FOTO TEKNİK // Fotoğrafa diğer insanları da katın. Bebekle birlikte diğer insanları çekin - Abla kardeģini beslerken, Büyükbaba bebek torunuyla dans ederken. Ġki bebeği birbiriyle tanıģtırın; o an aralarında oluģan bağı gözlerinde yakalayın. Sade bir arka plan kullanın Tıka basa doldurulmamıģ bir arka plan dikkati fotoğrafı çekilen obje üzerinde toplar ve daha güzel sonuç verir. Fotoğrafını çektiğiniz objeyi sade ve dikkat çekmeyen bir arka plan üzerine yerleģtirin. Bazen kendinizi (ve fotoğraf makinenizi) hafif sağa sola hareket ettirerek görüntüdeki gereksiz fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Doğal ıģık kullanın Bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ıģığı sağladığını öğrenmek size ĢaĢırtıcı gelebilir. Parlak güneģ gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluģturur. Kapalı günlerde ıģık yumuģaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. Kapalı mekanlarda, flaģı kapatıp pencereden gelen ıģığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuģak, neredeyse ıģıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz. DOĞUM GÜNÜ FOTOĞRAFI ÇEKME Ġster bebeğinizin ilk, çocuğunuzun altıncı, isterse anneannenizin doksanıncı yaģı olsun, Ģimdi vereceğimiz ipuçları doğum günü fotoğraflarınızı çok özel hale getirecek. Duyguyu yakalayın Unutulmaz fotoğraflar yaratan gülümsemeleri, göz yaģlarını, sürprizleri ve kucaklaģmaları yakalayın. Fotoğraf makineniz her an elinizin altında bulunsun; böylece anlık ifadeleri yakalayabilirsiniz. Mumların parlayan ıģığını gösterin Yanan mum ıģığını çekebilmek için, flaģınızı kapatın. Fotoğrafın bulanık olmaması için makinenizi bir tırabzan, sandalye arkası, masa üzerine koyarak ya da bir kapı çerçevesine dayayarak hareketsiz kalmasını sağlayın. Masa üstü tipinde ucuz bir üçayak kullanın. YaklaĢın Vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp, kalanı dıģlamak için yaklaģın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

15 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // FOTO TEKNİK // Kırmızı gözden kaçının Fotoğraf düzenleyen yazılımlar yardımıyla kırmızı gözden kurtulmak artık çok kolay. Hepsi güzel de, kırmızı göz oluģmasını neden en baģtan engellemeyelim? Fotoğrafını çektiğiniz kiģiye doğrudan objektife değil omzunuza bakmasını söyleyin. Odadaki tüm ıģıkları yakmak da yardımcı olabilir. Makinenizin "kırmızı göz azaltma" fonksiyonu varsa bunu kullanın. FlaĢ etki mesafesi içinde kalın Dijital fotoğraf makinelerinin tipik flaģ mesafesi metre arasında, video kameralarının ise 4.5 metreye kadardır. FlaĢ mesafesinin dıģında kalan nesneler ya çok karanlık ya da çok aydınlık çıkar. Makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyin ve fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin flaģ mesafesinde olduğundan emin olun. Yedek pil, film ve fotoğraf kartı almayı unutmayın Makineniz umulmadık bir anda çalıģmazsa üzülmez misiniz? Ya önemli bir anda filminiz biter veya fotoğraf kartınız dolarsa. Bir gece öncesinden fotoğraf makinenizin pilini kontrol edin, her Ģeyin çalıģtığından emin olmak için bir iki poz fotoğraf çekin. Yedek pil, film ya da fotoğraf kartlarını yanınıza almak üzere hazırlayın. Fotoğrafın kusursuz olması için görüntü ekranını kullanın Çoğu dijital fotoğraf makinesiyle, fotoğraf çektikten sonra görüntü ekranını kullanarak çekilen fotoğrafın güzel olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çoğu makine çekilen fotoğrafın ekranda büyütülmesine olanak tanır, böylece gözü kapalı ya da yüzünde tuhaf ifadeli bir çekim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir kez daha çekmeniz gerekiyorsa bunu hemen anlarsınız. Fotoğrafları hediye olarak verin Doğum günlerinde fotoğrafların çok iģe yaradığını fark edeceksiniz. Çok iyi bir teģekkür kartı olabilirler. Yüzlerce km uzakta yaģayan AyĢe Teyzenize, onun gönderdiği ayıcıkla oynayan Funda'nın fotoğrafını gönderin. Dijital bir fotoğraf makinesi ve bir inkjet yazıcının yardımıyla, konuklarınızı evlerine günün anlamını gösteren bir hediyeyle gönderebilirsiniz.

16 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // İNCELEME // FOTOĞRAF MAKİNESİ TERİMLERİ VE TANITIMI CANON IXUS 200 IS İNCELEMESİ HAZIRLAYANLAR Canon Digital IXUS 200 IS kompakt dijital kamera Geride bıraktığımız zaman içerisinde Canon IXUS fotoğraf makineleri sürekli ilgi odağı oldular. Ve arada sırda yeni bir IXUS modeli çıkardığında da benzer bir ilgi toplamak dikkate değer bir başarı bizce. Yıllar içerisinde Canon Digital IXUS serisindeki modeller son derece modern bir görünüm kazandılar ve pek çok yenilikçi özelliğe kavuştular. Canon Digital IXUS 200 IS dijital fotoğraf makinesi Canon'un ürün yelpazesindeki dokunmatik ekranlı ilk model olma unvanını taşıyor. İleride şüphesiz bu tür yenilikler bizi bekliyor. Canon Digital IXUS 200 IS dokunmatik ekran kullanımı IXUS fotoğraf makinelerinin kullanım kolaylığı başlangıç seviyesi için zaten çok iyiydi ve şimdi Canon IXUS 200 IS modelinde buna dokunmatik ekran özelliği de eklenince olaya yeni bir boyut kazandırılmış. Böylece gerçekten çok daha farklı ve modern bir kamera kullanım tarzı ortaya çıkmış. Meselenin, kullanıcıların daha hızlı veya daha kolay kullanım yöntemleri elde etmeleri ile pek ilgisi yok; asıl mesele, cep telefonu modellerinde olduğu gibi gittikçe artan sayıda elektronik cihazın dokunmatik kullanım özelliklerine sahip olması. Ve bu durum da dokunmatik ekran özelliğinin dijital fotoğraf makinelerine de entegre edilmesini mantıklı bir aşama haline getiriyor. Cep telefonu kullanıcılarının bir kısmı Canon Digital IXUS 200 IS dijital fotoğraf makinesinin dokunmatik kullanım özelliğine anında adapte olacaklardır. Canon IXUS 200 IS gövde yapısı Canon IXUS 200 IS kamera kaliteli bir fotoğraf makinesi; gövdesinin detayları ve tasarım çizgileri gerçekten üst kalitede. Kullanıcı dostu yapı ve kolay kullanım özellikleri üst seviyede. Canon IXUS tasarım departmanının zengin deneyim birikiminin olumlu etkisini Canon IXUS 200 IS üzerinde hemen fark ediyorsunuz. Kameranın görüntü kalitesi gayet iyi ve özellikle iyi aydınlatılmış ortamlarda hiç sıkıntı yaşanmıyor. Ancak ışığın zayıf olduğu ortamlarda ve yüksek ISO değerlerinde sorular yaşanıyor ve noise etkisi ortaya çıkarak görüntü kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Çoğu yüksek çözünürlüklü kompakt fotoğraf makinesinde rastlanan bu özellik beklenmedik bir durum değil. Canon IXUS 200 IS inceleme sonucu Açıkçası Canon Digital IXUS 200 IS kamera hoşumuza gitti. Bir DSLR fotoğrafçısı için bile böyle bir kompakt kamerayı cebinize koyup dolaşmak keyif verici. Fotoğraf çekmenin kolaylığı ve dokunmatik ekrandan kaynaklanan keyifli kullanım özellikleri Canon IXUS 200 IS'nin kullanıcı üzerinde bıraktığı izlenime olumlu katkı sağlıyor. Eğer daha fazlasını istiyorsanız ya da fotoğraf makinesinden yaratıcı çekim olanakları bekliyorsanız size bir dijital SLR fotoğraf makinesine yönelmenizi öneririz.

17 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // İNCELEME // Canon IXUS 200 IS kamera tasarımı Canon Digital IXUS 200 IS dijital fotoğraf makinesinde kullanılan sağlam malzeme elinize güvenle oturmasını sağlıyor. Kameranın ele rahat oturmasını sağlayan yuvarlak hatları göz dolduruyor. Canon Digital IXUS 200 IS dijital fotoğraf makinesini cebinizde veya el çantanızda Hiçbir sıkıntı yaşamadan taşıyabiliyorsunuz. Böylece özel anlarla karşılaştığınız zaman kolaylıkla hemen fotoğraf çekebiliyorsunuz. İlk başta kamerada bir grip bölümünün olmaması kayıp gibi görünse de uygulamada herhangi bir sorun çıkarmıyor. AF yardımcı ışık ve dahili flaş Canon Digital 200 IS fotoğraf makinesinin ön yüzünde parlak bir daire ile çevrili 5x optik zum özellikli objektif ağırlığını hissettiriyor. Bu çerçevenin hemen dış çizgisinde zamanlı çekimde gösterge ışığı, AF yardımcı lamba ve kırmızı göz düzeltme görevi gören LED ışık bulunuyor. Kameranın ön kısmında bulunan ve birkaç metre aydınlatma menziline sahip olan dahili flaşı fark etmek zor desek yeridir. Canon Digital IXUS 200 IS deklanşör Canon IXSU 200 SI fotoğraf makinesinin üst kısmında dikkati çeken ilk nokta büyük ebatlarıyla deklanşör butonu oluyor. Deklanşörü çevreleyen bir zum halkası ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemleri gerçekleştiriliyor. Açma/Kapama tuşu kameranın tasarım çizgileriyle bir hizada tutularak neredeyse görünmez hale getirilmiş. En solda konumlandırılan bir tuş video görüntü, fotoğraf ya da tamamen otomatik çekim (Auto) arasında geçiş sağlıyor. Canon IXUS 200 IS bağlantı noktaları IXUS fotoğraf makinesinin yan tarafında HDMI çıkışı ile USB / AV girişleri yer alıyor. Her iki bölümün kapakları da sağlam ve mükemmel şekilde kameranı tasarımıyla bir bütünlük oluşturuyor. Metal malzemeden tripod giriş yuvası kameranın alt kısmında merkezde konumlandırılmış. Bu tripod yuvasının uygulama kullanılıp kullanılmayacağı sorusu akla geliyor. Çünkü uzun çekim hızı ile gerçekleştirilen fotoğraf çekimlerinin haricinde kameranın optik sabitleme özelliği sayesinde her türlü çekimi sorunsuz bir biçimde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bir arada bulunan Lityum iyon batarya ve SD/SDHC hafıza kartı yuvaları biraz kırılgan görünümlü bir kapak ile örtülü.

18 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // İNCELEME // Canon Digital IXUS 200 IS bellek 12 megapiksel çözünürlükteki görüntüler sadece JPEG formatta kaydedilebiliyor. Kamera dijital görüntülerde iki farklı sıkıştırma seçeneği sunuyor. En yüksek çözünürlükte ve en düşük sıkıştırma seçeneğinde yani teorik olarak yüksek en kalitede çektiğiniz fotoğraflar 3 MB civarında yer kaplıyor. Bu çok fazla olmayan dosya büyüklüğü sayesinde uygulamada 2 GB kapasiteli bir hafıza kartı ile 600 civarında fotoğraf çekebiliyorsunuz. SDHC hafıza kartlarında fiyatlar ciddi anlamda düşmüş olduğundan fotoğrafseverlerin bu cihaz ile birlikte bellek sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum. Tüm bunların ışığında Canon Digital IXUS 200 IS fotoğraf makinesi ile birlikte en 4 GB veya 8 GB kapasitede bir hafıza kartı kullanmanızı öneriyorum. Canon NB-6L lityum iyon batarya Canon IXUS 200IS dijital fotoğraf makinesi gereksinim duyduğu enerjiyi 3.7V 1000 mah kapasiteli NB-6L model bir bataryadan alıyor. Kameranın bataryası yuvaya sadece tek bri yönde uyuyor, yani yanlış takma ihtimaliniz yok. Yuvasına oturan bataryayı kapak açıldığında düşmekten koruyan bir güvenlik tırnağı da mevcut. Batarya kamera ile birlikte gelen şarj cihazı aracılığıyla doldurulabiliyor. Şarj süresi 1 saat 55 dakika civarında. CIPA standartlarına göre tam dolu bir batarya ile yaklaşık 240 civarında fotoğraf çekmek olanaklı. Ancak CIPA standartları normal kullanım koşullarından oldukça farklı olduğu için bu rakama ulaşmak zor. Biz bu incelememizde 220 civarında çekim sayısına ulaştık. İnceleme bilgileri letsgodigital.org sitesinden alınmıştır.

19 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // RÖPORTAJ // FOTO RÖPORTAJ: Aysel MURADOĞLU (Fizik Öğrt.) HAZIRLAYANLAR Fotoğrafların içerisinde olmayıp fotoğraf çekmeyi seven öğretmenimiz Aysel MURADOĞLU. SĠZCE FOTOĞRAF NEDĠR? Ġnsanların duygu ve düģüncelerini, o andaki ruh halini anlatan en anlamlı belgedir. FOTOĞRAF ÇEKERKEN NELER DÜġÜNÜRSÜNÜZ? Fotoğraf çekerken mutlu olurum. Oğluma fotoğraf çekerken onun her anını sevgi ile geleceğe taģıyacağımdan mutlu olurum. HANGĠ ARALIKLARLA FOTOĞRAF ÇEKERSĠNĠZ? Çok sık fotoğraf çekerim. Fotoğraf çekmek için okulumuzdaki fotoğraf uzmanı hocamızdan yardım alarak fotoğraf makinemi aldım. YaĢadığım her güzel anı fotoğraflarım. GEZERKEN MĠ, GEZERKEN FOTOĞRAF ÇEKMEYĠ MĠ DAHA ÇOK SEVERSĠNĠZ? Gezmeyi daha çok severim. Fakat gezdiğim her yerin fotoğrafını çekip tarihini atarım. Sonradan onlara bakmaktan çok büyük zevk alırım. NE TÜR FOTOĞRAF ÇEKMEYĠ SEVERSĠNĠZ? Doğa ve topluluk fotoğrafları çekmeyi severim. Güzel gördüğüm beni mutlu eden her anı fotoğraflarım. FOTOĞRAFINI ÇEKMEK ĠSTEDĠĞĠNĠZ HALDE ÇEKEMEDĠĞĠNĠZ YER VAR MI? Dolmabahçe Sarayı nın içerisini çekmek isterdim. Onu görmeyen arkadaģlarıma fotoğraflarla görsel olarak anlatmak isterdim. MAKRO (YAKIN ÇEKĠM) YAPMAYI MI,GENĠġ AÇI CEKĠM YAPMAYI MI SEVERSĠNĠZ? Amatörce ikisini de kullanıyorum. Profesyonel olarak fotoğraf çekmeyi isterdim. MAKRO YA DA, GENĠġ AÇI CEKĠM YAPARKEN NELERĠ ÇEKMEYĠ SEVERSĠNĠZ? Manzarayı tek baģına çekmektense, manzara içinde insan öğesinin de bulunmasını tercih ederim. FOTOĞRAF ÇEKĠM TEKNĠKLERĠNĠ BĠLĠYOR MUSUNUZ? Hayır hiç bilmiyorum. Ama en kısa zamanda öğrenmek istiyorum. FOTOĞRAF ARġĠVĠNĠZ VAR MI? Çekildikleri zamana göre belirli bir sıraya göre arģivim var. Zaman zaman çektiğim fotoğraflara bakmayı severim. Sonradan hoģuma gitmeyen fotoğrafları silerim. MESLEK OLARAK FOTOĞRAFÇILIĞI DÜġÜNÜR MÜYDÜNÜZ? Hayır. Hobi olarak yapmayı seviyorum. FOTOĞRAFLA ĠLGĠLĠ BĠR ANINIZI ANLATIR MISINIZ: Liseden bir arkadaģımla bir gün evde eski fotoğraflara bakıyorduk. Trabzon a geziye gittiğimizde çektirdiğimiz bir fotoğrafı arkadaģımın yorumlaması çok ilginçti. Fotoğrafın çekildiği günün tarihi ( ) fotoğraftaki kiģilerin ayakları arasına denk gelmiģti. ArkadaĢım Aysel in ayarları arasında 20 cm, Aysel ile arkadaģının ayakları arasında da 2 cm var dedi. Ben koptum. Aynı arkadaģım Erzurum Ģelalesi fotoğraflarına bakarken Ģelalenin önünde kalan elektrik tellerini görünce elektrik telleri suyun içinde nasıl geçiyor diye sormuģtu.

20 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // ANKET // FOTO ANKET : 11-D D SINIFI Anket: Daha çok hangi mevsimde fotoğraf çekmeyi seversiniz? Tercih sebebiniz nedir? HAZIRLAYANLAR Anket Sonuçları: Ġlkbahar : 7 Yaz: 5 Sonbahar: 5 KıĢ: 13 Tercih Sebepleri: Kübra PEÇE : Doğayı yeniden doğarken güzel. Senem BĠBEROĞLU: Yaz mevsiminin güzelliği daha bir güzeldir. Esra GENÇ : Yaz mevsimi deniz, kum, güneģ her yer cıvıl cıvıl ve insanlar dıģarda olduğu için. Beren HASÇELĠK : Aslında benim için fark etmiyor. Ben her mevsim fotoğraf çekmeyi seviyorum ama her zaman yaz mevsiminin güzelliği farklıdır. Yazın çok güzel kareler var insan her zaman fotoğraf çekebilir. ġüheda ġalcioğlu :Doğa harikaları kıģta sergilenir. Havva PAġALĠOĞLU : KıĢın her taraf bembeyaz olduğu için fotoğraflar çok güzel görünüyor ve kar yağarken güzel bir görüntü oluģuyor. Berrak AKTAġ : KıĢın ağaçların dallarındaki karlar mükemmel bir görüntü veriyor, hele de bir ağaç topluluğu olduğunda izlemeye, çekmeye dayanılmaz. BüĢra SARIMEHMET: KıĢın kar yağarken çekilen resimler daha bir hoģ gözüküyor. Fatma AVCI: Yazın yaylaya çıkıyorum. Yaz daha güzel oluyor. Zeynep MEMĠġOĞLU: YaĢadığım güzel olayların çoğunu sonbaharda yaģadığım için sonbahar resimlerini çekmek hoģuma gidiyor. AyĢenur TÜRLÜ: KıĢın kar ve yağmur olduğunda insanın içinde bir huzur oluģur. Karda resim çekmek en güzel zevktir. Gülcan ġafak: Fotoğraf çekmek kıģın beyazların içinde daha güzel oluyor. BüĢra DÜZGÜN: KıĢ mevsimi daha güzel olduğu için ve kıģ mevsimini daha çok sevdiğim için. ġahadet YAZAR: KıĢ mevsiminde diğerlerinden daha farklı olarak her tarafı beyaz bir örtü kaplar. ġehir bambaģka bir renge bürünür ve bu beyaz örtü Ģeklin yeni hali fotoğraf çekmeme neden olur.. Nuran TAKMAZ: Sonbaharda yaprakların dökülmesi ve sararması doğaya güzel bir manzara kattığı için daha çok resim çekmeyi tercih ederim. Esra FURTUNA: Ġlkbaharda ağaçların yeģermeye baģlaması daha güzel, göze hitap eden manzaralar çıkarıyor. ġadiye AKAR: Börtü böcek oradan oraya uçuģuyor. Çok objektif fotoğraflar elde edebiliriz güneģ kavurucu sıcakta yardımcı oluyor.

21 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // ANKET // Anket: Daha çok hangi mevsimde fotoğraf çekmeyi seversiniz? Tercih sebebiniz nedir? Anket Sonuçları: Ġlkbahar : 7 Yaz: 5 Sonbahar: 5 KıĢ: 13 Tercih Sebepleri: Nasibe YILMAZ: Ġlkbaharda yazı müjdeleyen bitkilerin yeģermesi çevreye çok güzel bir görünüm katar. ġeyma KOÇAL: Yaprakların hoģ görüntüsü. Tülay AKPINAR: Hava güzel gezmek için daha çok fırsat var. Yaz ayında arka planda güzel olduğu için yaz ayında fotoğraf çekmeyi seviyorum. Zeynep PAKKAN: Hava güzel gezmek için yazın daha çok gezilip görülecek yerler oluyor. AyĢenur KABĠL: Kar yağarken fotoğraf baģka güzel oluyor. AyĢenur YAZAR: Bütün ağaçlar çiçek açıyor. Çiçeklerin kokusu, o kokunun arasında süzülen kelebekler yeni bir baģlangıç gibi.. Arzu HAVUZ: Bence mevsimlerin en güzeli kıģ. Karla örtünmüģ ağaçlar, dereler vb. Bunun için kıģ mevsiminde fotoğraf çekmeyi severim. Esra YILDIRIM: Kar manzaraları daha çok hoģuma gidiyor. Elvan TEMĠZEL: KıĢın kar taneleri çok romantik. BüĢra ÇAVUġOĞLU: Gezip gördüğüm yerlerde eģsiz manzara karģısında büyüleniyorum. Bu anı kağıt üzerine aktarmak gibisi yok. KuĢların cıvıltısı çiçeklerin güzelliği karģısında doğayı izlemek mükemmel bir zevk. Merve KETENCĠ: Sonbaharda kuru yaprakların görüntüsü çok güzeldir. Kübra KAZDAL: Yaz mevsiminde okul tatil, hava güzel. Nurcan SATICI: Sonbaharın o essiz güzelliği ağaçlardan düģen yapraklar yağan yağmurun altında ıslanan insanlar sonbaharın en güzel fotoğraf kareleridir. Kader KURTULUġ: KuĢların cıvıl cıvıl sesi ve güzel görüntüsü. Hilal ÖZEN: Doğanın en güzel süsü açmaya baģlayan çiçeklerdir.

22 RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR // KÜNYE //

TABLET ULTRABOOK AKILLI TELEFONLAR SONY XPERIA Z2 IŞIK HIZINDA INTERNET EN KASLI WIN 8 TABLET OYUN PC Sİ TOPLAMA REHBERİ EFSANE CEP TELEFONLARI

TABLET ULTRABOOK AKILLI TELEFONLAR SONY XPERIA Z2 IŞIK HIZINDA INTERNET EN KASLI WIN 8 TABLET OYUN PC Sİ TOPLAMA REHBERİ EFSANE CEP TELEFONLARI GALAXY NOTE PRO 12.2 MERCEK ALTINDA Aylık TeknoHobİ Dergİsİ Sayı: 2014/06 Fİyatı : 5 TL FIFA 2014 STADYUM EVİNİZDE HER KURUŞUNA DEĞEN AKILLI TELEFONLAR IŞIK HIZINDA INTERNET WI-FI 802.11ac SUYA TOZA MEYDAN

Detaylı

nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse

nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse yasemin ne der 1 Nisan Çok mu ciddi duruyorum? Ya da asla kandırılamaz

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 4

Teknoloji 101 - Sayı 4 3 Şubat 2010 Teknoloji 101 - Sayı 4 http://www.teknoloji101.com Bu sayımızda neler var? Sayfa -3 Sayfa -9 Sayfa -11 Sayfa -14 Kendimiz Yapalım KöĢesi: Elektronik Devre Kartları 2010 Opel Astra Elektrikte

Detaylı

WB850F/WB855F. Bir başlığı tıklatın. Sıkça Sorulan Sorular. Hızlı başvuru. İçindekiler. Temel işlevler. Gelişmiş işlevler GPS.

WB850F/WB855F. Bir başlığı tıklatın. Sıkça Sorulan Sorular. Hızlı başvuru. İçindekiler. Temel işlevler. Gelişmiş işlevler GPS. Bu kullanım kılavuzunda kameranızın kullanımıyla ilgili ayrıntılı açıklamalar bulunmaktadır. Lütfen öncelikle bu kılavuzun tamamını okuyun. Bir başlığı tıklatın Sıkça Sorulan Sorular Hızlı başvuru İçindekiler

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Dijital Fotoğraf Makinesi

Kullanım Kılavuzu. Dijital Fotoğraf Makinesi Dijital Fotoğraf Makinesi Tr Kullanım Kılavuzu Bu CASIO ürününü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Kullanmadan önce, bu Kullanım Kılavuzundaki tedbirleri okuduğunuzdan emin olun. Kullanım Kılavuzunu

Detaylı

Bilişim Uzmanları Bülteni

Bilişim Uzmanları Bülteni Bilişim Uzmanları Bülteni Cilt 2, Sayı 4 7 Eylül 2012 Sunuş Brievik ve hatırlattıkları Sinyal Engelleme ve Karıştırma Cihazları Hücresel Sistemlerin Meskun Mahal Sınırları Dışına Çıkarılması Mümkün mü?

Detaylı

Bilimi nasıl filme alırsınız?

Bilimi nasıl filme alırsınız? Çevrim İçi Bilim Haberciliği Kursu WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. Ders 8 Bilimi nasıl filme alırsınız? (Sárka Speváková ve Carolyn Robinson) (Mikoláš Herskovič in katkılarıyla) WFSJ ve

Detaylı

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ Referans Kılavuz Tr Giriş Fotoğraf Makinesinin Parçaları ve Ana Fonksiyonları Çekim ve İzleme Temel Prensipleri Çekim Özellikleri İzleme Özellikleri Filmlerin Kaydedilmesi ve

Detaylı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı ÖZEL EKİ Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı Dünyanın en önemli mobil teknolojiler zirvesi olarak kabul edilen ve GSMA tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi-Mobile World Congress (MWC),

Detaylı

Nokia 808 PureView Kullanım Kılavuzu

Nokia 808 PureView Kullanım Kılavuzu Nokia 808 PureView Kullanım Kılavuzu Baskı 2.0 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı takma 8 Hafıza kartı takma 9 Bataryayı şarj etme 11 Telefonu açma veya kapatma

Detaylı

Temmuz 2009 İş Makineleri. DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 11

Temmuz 2009 İş Makineleri. DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 11 Temmuz 2009 İş Makineleri DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 11 Haber Sunuş Haber 2009 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Yılın ilk yarısı her ne kadar bizler için sıkıntılı başlasa da gerek satış

Detaylı

Kontrast Fotoğraf Dergisi Sayı 17 / Mayıs - Haziran 2010

Kontrast Fotoğraf Dergisi Sayı 17 / Mayıs - Haziran 2010 Afsad ın ücretsiz yayınıdır. Kontrast Fotoğraf Dergisi Sayı 17 / Mayıs - Haziran 2010 2 Foto-Haber 5 İMece İlker Maga 6 Soyut Fotoğraf Gökhan Bulut 7 f/64özcan Yurdalan 8 Söyleşi Nayef Hashlamoun 13 Yorum

Detaylı

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk

Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Bir HMF Makina dergisidir. Üç ayda bir yayımlanır. Mart 2012 Sayı: 12 Logist Eurasia Fuarı nın ilgi odağı olduk Başarılı iş ortağımız Arna Forklift GS Store da Hyundai yi tercih etti İÇİNDEKİLER H a

Detaylı

Çeviri: Feride Kurtulmuş

Çeviri: Feride Kurtulmuş KĐTAP NASIL OKUNUR RON FRY TĐMAŞ YAYINLARI / 570 ÇALIŞMA TEKNĐKLERĐ DĐZĐSĐ /4 Eserin Türkçe'ye çeviri hakkı Career Press ile yapılan anlaşma uyarınca Timaş Yayınları'na aittir. Đzinsiz yayınlanamaz. Kaynak

Detaylı

bülten PARK EVO PARK AVANTAJ PARK İNŞAAT ACRO YAPI Yepyeni Bir Proje TÜRKİYE'DE BİR İLK FOTOĞRAF YARIŞMASI D A H A İ Y İ B İ R Y A Ş A M İ Ç İ N

bülten PARK EVO PARK AVANTAJ PARK İNŞAAT ACRO YAPI Yepyeni Bir Proje TÜRKİYE'DE BİR İLK FOTOĞRAF YARIŞMASI D A H A İ Y İ B İ R Y A Ş A M İ Ç İ N Yepyeni Bir Proje PARK EVO bülten SAYI:3 TÜRKİYE'DE BİR İLK PARK AVANTAJ Geleneksel PARK İNŞAAT FOTOĞRAF YARIŞMASI ACRO YAPI İLE DÜNYAYA AÇILDIK Söyleşi GTO BAŞKANI MEHMET ASLAN ÇALIŞANLARIMIZLA PARK AKADEMİ

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

YEN KAMPÜS PROJES. Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU

YEN KAMPÜS PROJES. Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU www.cankaya.edu.tr Sayı: 33 Temmuz 2009 ISSN 1304-9836 YEN KAMPÜS PROJES Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU İçindekiler Yeni Kampüs

Detaylı

Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ

Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ Francesco Faccln den Wunder Wasser Lavabo Mikonos da Kekik Kokulu Otel San Giorgio Modaya Yaz Geldi Ateş Tuğlası Renginde Tasarımlar Şehirler ve Dekorları Sıcaklar ve Bitkiler

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

Sektörel Haberler 6 İçmimarlar Odası ndan Haberler Leyla ve Pınar Yurdun Söyleşisi 38

Sektörel Haberler 6 İçmimarlar Odası ndan Haberler Leyla ve Pınar Yurdun Söyleşisi 38 İçindekiler Sektörel Haberler 6 İçmimarlar Odası ndan Haberler Leyla ve Pınar Yurdun Söyleşisi 38 Mimar Nurten Yener Söyleşisi 41 Resim ve Çizimler - İçmimar İ. Altay Göker 42 TMMOB İçmimarlar Odası Haberler

Detaylı

MART 2015 YIL:1 SAYI:3. İpek Üniversitesi 4 üncü yılını coşkulu bir törenle kutlarken Mütevelli Heyet Başkanı Akın İpek, törende ilkelerini açıkladı.

MART 2015 YIL:1 SAYI:3. İpek Üniversitesi 4 üncü yılını coşkulu bir törenle kutlarken Mütevelli Heyet Başkanı Akın İpek, törende ilkelerini açıkladı. İpek Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü tarafından Büyük Savaş olarak adlandırılan 1. Dünya Savaşı nın 100. Yılında bir konferans düzenlenecek. Türkiye Çalışmaları Yıllık Konferansı kapsamında üniversitemiz

Detaylı

Sürekli seni bir şeye dönüştürmek isteyen bu dünyada kendin olabilmek en büyük başarıdır. R.W.Emerson

Sürekli seni bir şeye dönüştürmek isteyen bu dünyada kendin olabilmek en büyük başarıdır. R.W.Emerson Sayfa 1 Sürekli seni bir şeye dönüştürmek isteyen bu dünyada kendin olabilmek en büyük başarıdır. R.W.Emerson Merhaba, Son katılım tarihi olarak 16 Nisan tarihini belirlediğimiz isim yarışması artık sonuçlandı.

Detaylı

ETİYOPYA OMO VADİSİ Etnik Kültür ve Portre Fotoğraf

ETİYOPYA OMO VADİSİ Etnik Kültür ve Portre Fotoğraf ETİYOPYA OMO VADİSİ Etnik Kültür ve Portre Fotoğraf FOTOĞRAF TURU 20-27 Eylül 2015 www.gazella.com 0 212 233 15 98 1 ADDIS ABABA (1,7) Ü lkenin başkentinde ilk gecemizi ve son gecemizi geçireceg iz. JINKA

Detaylı

PAINTBALL HEYECANI. ESNAF Eğitimlerine İsken Desteği. İSKEN'e Bir Ödül de SGK'dan

PAINTBALL HEYECANI. ESNAF Eğitimlerine İsken Desteği. İSKEN'e Bir Ödül de SGK'dan SAYI: 15 KASIM 2012 İSKEN İLETİŞİM BÜLTENİ Türkiye nin Geleceği Aydınlık ESNAF Eğitimlerine İsken Desteği İSKEN'e Bir Ödül de SGK'dan Rekabet Güzeldir... İSKEN 5. Geleneksel Dostluk ve Dayanışma Futbol

Detaylı

Medipol e bahar erken geldi

Medipol e bahar erken geldi Ben öğrencinin iyi rol model olanını severim! Tepsilere bakarım, yemeğin beğenilip beğenilmediğini anlarım! Hemşirelik Bölümü Başkanımız Nihal Sunal a iyi öğrenci nin nasıl bir şeye benzediğini sorduk,

Detaylı

Nerede Bulabilirsiniz

Nerede Bulabilirsiniz Nerede Bulabilirsiniz Aradığınızı aşağıdaki listeden bulabilirsiniz: İçindekiler v-vi. sayfalara bakın Öğeleri, işlev veya menü adına göre bulun. Soru - Cevap Listesi vii-ix. sayfalara bakın Ne yapmak

Detaylı

Şimdi doğayla kucaklaşma zamanı. Aromaterapi ve sağlık. Ayşe Tolga ile annelik ve güzellik üzerine

Şimdi doğayla kucaklaşma zamanı. Aromaterapi ve sağlık. Ayşe Tolga ile annelik ve güzellik üzerine Mayıs 2014 Sayı: 37 Y a ş a r H o l d i n g G ı d a v e İ ç e c e k G r u b u y a y ı n ı d ı r. P a r a i l e s a t ı l a m a z. Çocuk gelişiminde anne-babanın rol dağılımı nasıl olmalı? Aromaterapi ve

Detaylı

Murat Bilgili: "Yaşama hangi pencereden bakarsanız, oraya ait manzaralar görürsünüz."

Murat Bilgili: Yaşama hangi pencereden bakarsanız, oraya ait manzaralar görürsünüz. Murat Bilgili: "Yaşama hangi pencereden bakarsanız, oraya ait manzaralar görürsünüz." Salihli Belediyesi: "Modern ve çağdaş bir Salihli için bizler 'JCB' dedik." JCB GARAGE ve JCB GARAGE EXTRA ile makinanız

Detaylı