Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi."

Transkript

1 E TİCARET Bu proje Avrupa Birliği i tarafından finanse edilmekte, Ulusal Ajans tarafından takip edilmekte ve Makro Danış ışmanlık tarafından yürütülmektedir. y

2 İçerik E iş e Giriş E pazarlamaya giriş E ticarete giriş Elektronik ödeme sistemleri E iş te yasal ve ahlaki problemler E iş teknolojisine giriş Güvenlik problemleri

3 Elektronik işi nedir? İşletme sürecinde s her türlt rlü işlemin internet vasıtas tasıyla yapılmas lmasıdır. E işe üç ana bölümden b oluşur: ur: E pazarlama: Çevrimiçi i varlığı ığını hakkında ayrınt ntılı bilgi verme oluşturma, şirket E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi i satmak, ödemeleri yönetmek, y alım sat satım m detaylarını idare etmek ve otomatik müşteri m bilgilendirme servislerini kullanmak E işlem: İşletme sürecini s ve adımlar mlarını,, işletmenin i daha etkili hale gelmesi için, i in, daha verimli hale getirmek.

4 Gelecekte elektronik iş... i Bu insanlar eninde sonunda sizin işletmenizin de sitesine girebilirler. O zaman, sitede insanların görmek ve satın almak isteyecekleri şeyler olmalı! Sadece evdeki kullanıcılar için değil, yeni ortaklar bulmak, faydalı ilişkiler geliştirmek için de çok önemli! İleride tüm işletmeler e işletme haline gelecektir!

5 E iş patlaması! E iş hala genç ve gelişen en bir kavram. Artık k her işletmeci i çevrimiçi i işletmenin i peşinde. Peki neler yapmalı? Bazı işletmeler marka tanınırl rlılıklarını kullanarak daha kolay şekilde müşteri m kazanabiliyorlar. Örn: Victoria s secret Ancak çoğu u işletme i de kendini internet sayesinde tanıtıyor. Örn: Amazon.com, ebay.com, hepsiburada.com gittigidiyor.com or www, seçenek enek çokluğu u ve çeşitliliği i dolayısıyla yla bir hayli ilgi çekici! Böylece de ne kadar çok işletme i webe gelir, müşteri m ararsa webe de daha çok müşteri m gelmiş olur...döng ngü!

6 E iş in in faydaları Dünyadaki yeni pazarlara erişebilme ebilme fırsatf rsatı Daha etkin pazar dilimi hedefleme Pazara daha hızlh zlı ürün n ve servis sağlama Daha doğru bilgiye ulaşmak ve müşteri m deneyimini geliştirmek Müşterilere kolaylık k ve konfor sağlamak Ürünlere ve servislere 7/24 erişim im Satış ışları artırma rma fırsatf rsatı Genel gideri azaltarak masrafları kısmak (örn:( pahalı kirasından kurtarmak) Tedarik zincirinin etkisini artırmak rmak dükkan Daha esnek çalışma koşullar ullarıyla çalışanların n motivasyonunu artırmak rmak Küçük k bile olsanız, şirketinizin daha büyük b k olduğunun unun sanılmas lması

7 E iş in in faydaları : HızH Eskiden satış yapmak için; vitrin kiralamak, çalışan almak, depolama yapmak, reklam için para harcamak, katalog hazırlayıp dağıtmak, müşterilerin gelmesini veya postayla ulaşmasını beklemek gerekirdi. Artık, işletmeciler müşterilere daha yakın...bir mal istendi mi taşıma kanallarıyla işlem hemen halloluyor. Örneğin, bu sebeple bir kısım işletmeler depolarını kargo şirketlerininkine (MNG, Aras Kargo, Yurtiçi Kargo vb.) yakın yere yaptırıyor. Üstelik, artık daha çok ürün sergileme imkanı mevcut (Örn: hepsiburada.com) Müşteriler ürünü beğeniyor, kredi kartı numarasını ve adresini girdiği anda ürün kapısına kadar gidiyor.

8 E iş in in faydaları : Finansal Şirket küçük üçük k veya büyük b k olsun, isterse köşedeki k seyyar satıcı olsun, amaç daha çok para kazanmak! Internet harika bir fırsat! f Web altın n yumurtlayan tavuk gibi! Örnek: amazon.com com un kurucusu Jeff Bezos,, evinin garajından çalışmaya başlad ladı şimdi nerelerde... Neyi nasıl l yapacağı ğımızı bilince başar arı ve kazanç kesin!

9 Faydalar : Olası müşterilere erişim im kolaylığı ığı! İsterse ana mağaza km lerce uzakta olsun, müşteriler, çevrimiçi oldukları ve işletmenin sitesine girdikleri anda, her türlü ürüne özgürce evlerinden erişebilirler.

10 Faydalar : Daha büyük b k gözükmek! g İnternet eşitleyici e bir ortam! İşletmeniz küçük üçük k de olsa onu büyük b k göstermek g elinizde. Nasıl l sunarsanız öyle bilinir. Tek engel sizsiniz! Web sayfasının n nasıl l düzenleneced zenleneceğini bilmek gerek. Büyük k firmalar deneyimli danış ışmanlar tuttuğu u için i in daha başar arılı olabilir; ancak biraz bilgi, biraz gayret ve doğru yazılımla herkes harika bir web sitesi tasarlayabilir.

11 E iş te başar arının n sırrs rrı 2000 lere kadar çevrimiçi i olan her işletmenin başar arılı olduğu u sanılırd rdı; ancak durum değişti. görelim: Örneklerle Amazon.com (işe e yarayan neydi?) Toysmart (ters giden neydi?)

12 amazon.com 16 Temmuz 1995 te sanal dünyaya d adım m attı Believue,, Washington da 2 odalı bir dairede işe i e başlanm lanmıştı Garaj işi yerine çevrilmiş,, 3 Sun istasyonuyla bağlant lantı kurulmuştu Jeff Bezos arkadaşlar ları ve ailesi vasıtas tasıyla söz s z yoluyla web sitesinin reklamını yaptı 50 eyalet ve 45 farklı ülkede kitap satışı yaptı Şirket irket yılda y lda 1 milyon $ kazanmaya başlad ladı Kitapla da kalınmad nmadı,, DVD, CD, video, bahçe e eşyalare yaları,, açık a k artırmalar rmalar ve kendi dükkanlard kkanlarını açmak isteyenlere yer arama imkanları sunuldu Şu u anda bunlara giyim, aksesuar, bilgisayar, yiyecek, sağlık, spor vb. de katılm lmış durumda...

13 amazon.com nasıl l başard ardı? Satış için in yeni bir yöntem y geliştirdi İnsanlar tekrar tekrar siteye gelip, ürünler hakkındaki yorumları okuyabiliyor, neler almak istediklerinin listesini görebiliyorlarg Amazonun yarım m düzine d deposu e ticaret e ticaret için i in özel olarak dizayn edilmiş durumda Depolar ABD de vergisi az olan yahut olmayan eyaletlerde Ürünler depolardan direk müşterilere m terilere ulaştırılıyor (perakende satış vb. yok) Amazon kurulduğunda unda bu şekilde çalışan e posta e siparişli kitapçı yoktu. Şans da yaver gitti dünyada en güzel g kaydı tutulan şey kitaptı

14 toysmart.com neden başaramad aramadı? 1997 de Holt Education Outlet olarak kuruldu; 98 de David Lord satın n aldı, adı Toysmart oldu. Şirket birden çok büyüdü, b, sanal düyaya adım m attı; ancak bu büyüme b daha çok para gerekliliğini ini doğurdu. Para sıkınts ntısına na girildiğinde, inde, daha çok para verenle değil, adı çok duyulan büyük k bir şirketle çalışmayı tercih ettiler: Disney (para + reklam)... Fakat; güçg dengeleri değişti. Disney her türlt rlü işe e karış ıştı.. Ve malesef Disney geleneksel yöntemlere y alış ışmış olan bir firmaydı. Yılbaşı zamanı satış ışlar beklenenin bir hayli altında çıkınca (25 milyon$ yerine 6 milyon$), işletme i çökmeye başlad ladı. Şanssızlık k bu ya, Disney web de odak notkası olarak kendine ticaret yerine eğlence dünyasd nyasını seçti Sonuçta Toysmart,, alacaklılar larına borçland landı; ; hem fiziksel hem sanal varlığı ığını yitirdi, 100lerce çalışan işsiz i kaldı.

15 toysmart.com neden başaramad aramadı? E iş,, işletme i ve teknolojinin bir evliliği i olduğundan, undan, teknolojiden anlamadan bu işe i e kalkış ışmak riskli! Yalnız z işletme i ile ilgili yeniliker değil, teknoloji de yakından takip edilmeli; markalaşma, ma, müşteri m hizmetleri ve tedarikçi i firmalarla olan ilişkiler de göz g önünde nde bulundurulmalı E iş ortamını değiştirebilmeli, bunu yarış ıştığıığı sahaya göre g yapmalı... Şirketler irketler bilgi akşı şını artırabilmek rabilmek için i in çok iyi planlama yapmalı. Eğer er pazar payındaki değişimler, imler, hareketler öngörülemiyorsa, sonuç felaket olabilir. Değişiklikler iklikler yapıld ldıktan sonra da bunları kaldırmas rması güç olabilir. İşletmeciler, işletme i letme modellerinde her an, çabucak değişiklikler iklikler yapabilecek durumda olmalıdır. İşletme letme modellerini değiştirebilmek için i in 3 ana yol vardır! r!

16 Dışkaynak,, parçala, ala, kaynaştır! Dışkaynak kullanımı: : Başka bir şirketten yardım m almak... İki taraf da beraber çalışmalı Dış kaynak olan şirket kontratı yapan şirketin bir parças asıymış gibi davranabilmeli Birbirlerine uyumlu uygulama yazılımlar mları büyük k bir artı... kullanıyor olmaları Parçala: ala: İşletmenin değeri eri satılan ürünlerle değil, müşterilerin m ihtiyaçlar ları doğrultusunda belirlenmelidir. Ürünlerle müşteri m ihtiyaçlar ları ayrış ıştırılır, r, şirket parça a parça düşünülerek, hani alanda daha müşteri m odaklı olunabildiği bulunur, onun üstüne gidilir! Asıl l amaç keşfedilmi fedilmiş olunur! Kaynaştır: parçalama alama işlemi i sonucunda tekrar bir araya getirme.

17 Priceline.com Priceline sanal dükkand kkanını açtığı sıralarda, sanal dünyada d bir çok seyahat acentası zaten vardı; ; ancak onlar bir gerekliliğin in üzerine gittiler: müşteriye m daha ucuz hizmet vermek! Yalnızca ucuz bilet bulmayı sağlamakla lamakla kalmaldılar lar,, müşterilerin m fiyat teklifi vermesine izin verdiler (Name( Your Own Price servisi). si). Bu durum, müşteri m teri bakış açısını daha iyi anlamak adına yapılan bir parçalama alama işleminin i sonucudur. E iş oluşturulurken bu değerler erler zincirini teknoloji kullanılarak larak kaynaştırmak çok önemlidir!

18 Parçalama alama & kaynaştırma Parçalama alama ve kaynaştırma için i in önemli olan unsurlar: Geleneksel değerler erler anlayışı ışından (http://www.milliondollarhomepage milliondollarhomepage.com/). Değerleri erleri müşteri m teri ihtiyaçlar larına göre g belirlemeli. kurtulmalı Müşteri teri ihtiyaçlar ları odaklı,, yeni, teknoloji bazlı bir firma yaratmalı. Firmanızın n yöneticilerinin y kendi kendini inceleme sürecini s nasıl devame ettireceklerini anlamalarını sağlamal lamalı.

19 Modelinizi değiştirin! Müşteri memnuniyeti için i in bir e işe ortamında dikkat edilmesi gerekenler: Ücret: Ne çok az ne çok fazla! Konfor: Verimlilik çok önemli! Müşteri, M mümkm mkün n olduğunca unca az adımda istediine ulaşmal malı! Hız: Artık k kimse beklemeyi sevmiyor! Servis hızlh zlı olmalı! Kişiselle iselleştirme: müşterilere m birey gibi davranılmal lmalı!! Ne kadar çok seçenek, enek, şirket için i in o kadar az karar sıkınts ntısı,, o kadar çok müşteri m mutluluğu! u! Yenilikleri takip edin (özellikle( teknolojik), sabit olmaktan kaçının! n!

20 Modelinizi değiştirin! Günümüzde birbirinin aynı işi yapan e işortamı çok fazla! Onlarda ayrışabilmek için müşterilerinize hem en ucuz, hem en güvenilir hem de en kaliteli ürünü sağlamaya çalışmalısınız! Daha iyi teknoloji, daha iyi alış veriş deneyimi demek! Normalde istenenin daha fazlasını sunmak çok iyi olur. Azıcık yaratıcılık bu sorunu çözecektir! Bunun için müşterilerin ihtiyaçlarıçok iyi değerlendirilmeli! Sadece ürün sunulmamalı, başka yerde bulamadıkları bir hizmet geliştirilmeli, bununla beraber web de yerini bulmalı!

21 İşletmeyle teknolojiyi bütünleb nleştirmek! Karmaşı şık k teknolojik değişim im gerekli! Şirketinizin web sitesi için i in düzgd zgün çalışan, eksiksiz ve hatasız z uygulamalara ihtiyacı var. Web de ayakta kalacka bu tarz sağlam bir sistem kurmak için i in sağlam bir sistem yenilemeye ihtiyaç olacaktır. Yöneticiler genelde bu işi i i yalnızca Bilgi Teknolojileri uzmanlarına na bırakb rakır; r; ancak bu doğru değil!

22 Manna Nakliye Firması Manna şirketi tüm t m hava ve karayolu şirketleriyle bilgisayar yoluyla bağlant lantı kuran bir sistem geliştirdi. Bu sayede, diğer er aynı tür şirketlerden farklı olarak teslimatın gecikmesini engellemek amaçlı,, uçaklarda u boş yer bulunup bulunmadığı ığını sistem üzerinden kontrol edebiliyorlar. Herhangi bir nakliye alanında nda problem farekttiklerinde, sistemden kontrol edip uygun durumda olan başka ka tür t nakliyeye geçiş sağlayabiliyorlar. %95lik bir ölçüde firma zamanlama konusunda hassaslaştı. Bu sayede bu teknolojik sistem Manna nın memnuniyetini bir hayli artırm rmış oldu. müşteri teri

23 İşletmeyle teknolojiyi bütünleb nleştirmek! Sonuç olarak, değişime ime açık, a müşteri m odaklı, teknolojiyle bütüleşmiş bir e işe altyapısı oluşturulmal turulmalı! Bir e işe modeli neden başar arısız z olur?, özetlersek: Planlamada yanlış çözüm önerileri Yanlış strateji ve taktikler Yapılan planların n hatalı uygulanması Problemlerin tüm t m bakış değerlendirilememesi erlendirilememesi açılarından

24 Müşteri portföyünü belirleme Yalnızca evinden katılanlar değil, diğer şirketler de müşteri olabilir. Firmanız hedef kitleyi iyi belirleyip ona göre hareket etmeli! Kamu: Çevrimiçi satışların %10unu tüketiciler oluşturur. En çok bunları duyarız ama en az payı bunlar işgal eder. Satış yapması en güç kesimdir. İstediklerine sahip olduğunuzu ispat etmelisiniz.en iyi, en kaliteli, en hızlı,en ucuz veya en değişik şeye sahip olmalısınız. B2B (Business to business/işletmeden işletmeye): Tedarik zinciri ortakları arasındaki ürün, bilgi, para akışının koordine edilmesi. İki ortağın sentez çalışması daha etkilidir. Böylece daha az paraya daha iyi satış olur.

25 PartMiner.com Atlas Services elektronik ve bilgisayar gereçleri satan yılda y 300milyon $ getiren bir PartMiner ortağı ğı... Atlas Services bir bilgisayar üreticisnden fatrua materyalleri edinmek için i in PartMiner a başvurur. edilen PartMiner da bu araç gerecin internet üzerinden alım satımını kolaylaştırır. r. Bu işlem i internetten yapıld ldığından, zaman kaybettirecek olan bir çok telefon görüşmesi g azalır r ve Atlas ürün tedariğine ine harcayacağı paradan %15 kar eder.

26 E iş Planlama Sağlam bir e iş planlaması geliştirebilmek için: İlk adım: Değerlendirme: firmanızı durumu, müşteri tanımı ve ihtiyaçları, müşteri hizmeti iyi mi, iyileştirmek için neler yapılabilir? İkinci adım: Firmanız çevrimiçi olmaya hazır mı? Teknik gereklilikleri karşılayabilir durumda mı? Üçüncü adım: İçinde bulunulan şartları ve teknolojik yenilikleri anlamaya çalışmak Son adım: E iş dizaynını oluşturmak: nasıl bir model izlenecek, bu model firmanıza uyumlu mu?

27 İlk Adım: Müşteri ne ister? Anlamanın en iyi yolu gruplar halinde incelemek (örnek olarak): Geçici müşteri: Düzensiz aralıklarla tek parça alan kesim... Devamlı müşteri: Düzenli olarak, birden fazla parça alan kesim... Kararlı müşteri: Neredeyse her gün bir çok parça alan müşteri... Her grup için sorulacak sorular: O kesim için önemli olan nedir? Ne istiyorlar? Neye ihtiyaçları var? (açık veya kapalı olarak) Müşteriyi dinleyin! 5 yıl önce ne severlerdi, şimdi ne seviyorlar? Nasıl bir değişim oldu? Buna göre gelecekte ne isterler? Firmanız bu ihtiyaçları karşılıyor mu?

28 İkinci Adım: Firma müsait m mi? Firmanın yeterliliği ne durumda? Firmanın güçlü ve zayıf yanları? (sonraki slayt) Her an yenilenmeli bu inceleme! Teknolojik uygulamaya geçiş firmayı nasıl etikiler? Bilgi teknolojiler departmanının yönetimden farklı bir işletme felsefesi var mı? Firma nasıl geliştirilebilir? Tutarlı ve sağlam aktivite planlaması yapılmalı. Tüm birimleri içermeli, birbirleriyle uyum içinde çalışmalı ve gelişmeliler. Plan, genel stratejiyi ve atılacak adımları içermeli Bütünleşmenin nasıl olacağının talimatları belirlenmiş olmalı.

29 Çalışanlar Beceriler Eğitim Bilgi Yönetici bağlılığı Mutluluk Altyapı Finansal sistemler İnsan kaynakları AR GE LAN/WAN Teknoloji Yasal uygulamalar Ağ oluşturma Web sitesi ve yerel ağ Güvenlik Bilgi teknolojileri becerisi Müşteri İlişkileri Satış Pazarlama Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezleri Dağıtım Kanalları Üretim İmalat Tedarik zinciri yönetimi Dağıtım Üretim takvimi Envanter yönetimi

30 Üçünc ncü Adım: Şartları anlamak! Endüstri ve pazar eknolojik ilerlemeler karşı şısında ne durumda? Rakipler ne durumda? Sunulacak yeni hizmet başkas kasında olmamalı!

31 Son Adım: E iş dizaynı! Dizayn seçimi: E iş modeli için uygun dizaynı seçmeli (sonraki slayt: modeller!) Firmaya uyumlu hale getirme: Uygun model seçildikten sonra firmaya ve amaçlarına en uyumlu hale getirme. Daha sonra sürekli analiz edilmeli ki hakikaten eşsiz olabilmiş mi? Sonuç: Çok çalışma ve iyi bir iç gözlem gerekli!

32 Category killer: Eşsiz, görülmemiş bir şey geliştirmek... Example: Amazon.com Channel reconfiguration: Müşterilerle direk iletişim için yeni bir kanal geliştirmek (satış ve sipariş). Hem fiziksel mağazaları destekliyor, sornadan onların yerini alıyor. Example: Compaq.com Transaction intermediary: Alım satımı internet üzerinden kolaylaştırır (aracısız satış). Çok seçenek ve karşılaştırma imkanı sunar. Example: ebay.com, Hepsiburada.com Channel mastery: Kendi var olan ürün satışını desteklemek için kullanılır. Example: Eddiebauer.com Self service innovator: İnsan kaynakları için müşterilerin direk kullanabileceği ve kişisel iletişimin oluşabileceği siteler... Example: Ceridian.com Supply chain innovator: Tedarik zinciri üyeleri arasındaki işlemlerin daha güçlü ve etkili hale getirilmesi için kullanılır. Example: SupplyChainBrain.com

33 Elektronik Pazarlama Web, müşteri hizmetleri, pazarlama ve reklam maliyetlerinin bir hayli düşmesini sağlıyor. Sipariş onayı için e posta gönderme, ürün duyuruları ve sipariş takibiyle müşteri hizmetleri geliştirilebiliyor. Tüm bunlar şirket web siteleri, çağrı merkezleri, çevrimiçi yardım ve çevrimiçi müşteri hizmetleriyle sağlanıyor. Son yıllarda insanlar web sitelerini form indirmek, ürün bilgisi ve kullanma kılavuzu, yazılım parçaları, donanım sürücüleri, varolan yazılımların yeni versiyonlarını yüklemek ve sık sorulan sorulara hemen cevap almak için kullanıyorlar.

34 Elektronik Pazarlama Doğru kullanıld ldığında web çok etkili bir pazarlama aracı haline gelir. Web deki değişik ik reklam ve pazarlama araçlar ları: : afiş reklamları,, tartış ışma listeleri, e posta e ve kayıtl tlı e posta, diğer sayfalardaki linkler, haber grupları, çevrimiçi i gizli reklamlar, ilan panosu, alış ış veriş merkezleri, görüntü ekranları,, reklam kiralama, akıll llı ajanlar, arama motorları yoluyla reklam... Web çevrimiçi i müşteriler m hakkında bilgi toplamak için i in çok elverişlidir: lidir: Yasal olarak müşteri m hakkında bilgi; kukiler,, akıll llı ajanlar ve çevrimiçi anektler yoluyla çabuk ve düşük d k maliyete elde edilebilir. Akıll llı ajanlar ve alış ış veriş parazitleri web müşterisine m en ucuz fiyatlı ürünü bulmaları için in yardımc mcı olan bilgisayar programlarıdır. r. Bunlar aynı zamanda o müşterilerin m genelde hangi ürünlerle ilgilendiği i bilgisini taşı şır, böyece e pazarlamaya katkıda bulunur.

35 Pazarlama aracı olarak web Büyüklüğüne, finansal gücüne bakılmaksızın web de herkes pazarlama yapabilir. Geleneksel pazarlama usülleri web de işe yaramaz! Dikkat edilmesi gerekenler: Konuyla ilgili, seçilmiş gruplara reklam yapın Asla rahatsız edici mesajlar atmayın Tam anlaşma sağlanmadan doğruda satış yapmayın Müşterinin izni olmadan haklarında bilgi toplamayın Tüketici bilgisini satmadan önce müşteriden izin alın ya da promosyon İnternet iletişimini şirketinizin gerçek aktivitelerini gizlemek amacıyla kullanmayın.

36 Pazarlama aracı olarak web İşletmeler letmeler genelde ucuz ve kolay olan ilan panolarını kullanırlar. Bunun dışıd ışında, internet servis sağlay layıcıları (E Kolay), dizinler (Yahoo( Yahoo!) veya arama motorları (Google)na da reklam verilebilir. Daha iyisi şirket için i in anasayfa ihtiyaçlara yönelik y olabilmesi. hazırlamakt rlamaktır. r. Faydası,, daha kişisel isel Genelde web sayfalarında ürün n bilgisi, basın n bültenleri, b e posta e posta fihristi ve finsanla bilgiler bulunur. Bazı ürünler kutularının n veya poşetlerinin etlerinin üstünde URL adreslerini vererek web sayfalarına ulaşı şımı sağlarlar (ürünün( n içerii eriği i vb. bilgiler için) i in) Habergrupları da bir diğer er yöntemdir. y (kedi maması satan bir firma kedilerle ilgilenen gruplarda reklam yayınlatabilir).

37 Başlıca web tasarım m kuralları İçerik: Öncelikle içerii eriğe e odaklanmalı,, sonra tasarım! Tutarlılık: Tutarlı şekilde, içerii eriği çok dağı ğıtmadan hazırlanmal rlanmalı. Yoğunluk: İçerik küçük üçük k parçalar alar halinde sunulmalı,, ancak parçalar alar birbirinden kopuk da olmamalı. Tasarım: azıcık k renkli, monotonluktan uzak, ancak çok da dikkat dağı ğıtmayacak bir tasarım m olmalı. Boyut: Büyük B k etkileri olabilecek, küçük üçük k grafikler kullanılmal lmalı. Büyük k grafikler, tablolar en azından ana sayfada olmamalı, çünk nkü sayfanın n yavaş açılmasını istemeyiz.

38 Pazarlama aracı olarak WEB! Sanal vitrin Pazarlama verisi toplama Geleneksel ürün reklamı Dijital ürünlerin reklamı Pazarlama aracı WEB Çevrimiçi pazarlama Pazarlama desteği 4P Müşteri ilişkileri Eşleştirme Uyarlama

39 Pazarlama aracı olarak WEB! Pazarlama verisi toplama: Potansiyel alıcının n ihtiyaçlar ları ve gereklilikleri anlaşı şılıyor. Veriyi toplamak için i in kullanılabilecek labilecek yollar: e posta, çevrimiçi i formlar/anketler, tartış ışma grupları,, haber grupları, kukiler ve akıll llı ajanlar Geleneksel ürün n reklamı: çok çeşitli ürün n daha ucuza internette mevcut. Bunları e cüzdan, e nakit e ve başka e ödeme e sistemleriyle güvenli ve pratik şekilde ödeyebiliyorlar. KısacasK sacası bu, geleneksel alış ış veriş ortamının n web ortamına taşı şınması demek! Dijital ürün n reklamı: : Yazılım, müzik, m dergi, kitap, film vb.yi internetten indirmek mümkm mkün n (örn:( Apple itunes Store,, albüm satışı ışı). Çevrimiçi i pazarlama: toplanan pazarlama verisiyle çeşitli denemeler yapılabiliyor (örn:reklam( kampanyası ne kadar çekici olmuş?)

40 Pazarlama aracı olarak WEB! 4P Pazarlama desteği: çok uygun fiyata 4P ye bağlı veri toplamak mümkün: product, price, promotion, place Ürün: satılması planlanan ürün, yeni veya eskisinin yeni sürümü olabilir. Ücret: en uygun ücret, ne çoğu ne azı iyi, özellikle rakip firmaların fiyatları hakkında veri toplamak çok faydalı olacaktır. Promosyon: amaç bilgilendirmek, ikna etmek, tüketiciye yeni ürünleri hatırlatmak, sürekli alımı teşvik etmek Mekan: sanal vitrinler sayesinde, örneğin hareket etme güçlüğü çektiği için alış veriş yapamayan, gerçek marketlere uzakta oturan insanlar için her yerden ulaşılabilir konumda!

41 Pazarlama aracı olarak WEB! Uyarlama: örneğin amazon.com müşterinin önceki alış verişine göre önerilerde bulunuyor. Geleneksel pazarlamada pahalıya gelen bu tür işler Web de hem ucuz hem kolay. Müşteri odaklı, müşteriye göre kişiselleştirme yapan teknolojilerin başında; Push teknoloji: (bilgilerin kullanıcıya itilmesi) müşterinin isteğini beklemeden toplanan bilgiler doğrultusunda müşteriye tanıtım yapar Pull teknoloji: kullanıcının isteği doğrultusunda, ona sorarak, tanıtım yapar

42 Pazarlama aracı olarak WEB! Sanal vitrin: amaç müşteri çekmek!

43 Pazarlama aracı olarak WEB! Eşleştirme: bir çok e ticaret sitesinde arama motorları bulunur, bu da müşterinin özellikle ne aradığnı bulmasında büyük fayda sağlar. Müşteri İlişkileri: e posta ve şirketin web sayfası yoluyla tüketiciler rahatlıkla ürünler ve hizmet hakkındaki fikirlerini beyan edebilir. Web müşteriler için adeta açık bir forum gibidir.

44 Web sayfasını ayakta tutmak Öncelikle müşteriyi çekmeli ki satış yapılabilsin! Kazanç getirecek web sayfası nasıl olmalı? Google, Yahoo! Gibi ünlü arama motolarında gözükmeli (buralara kayıt olunmalı). Kaydolunduğunda aramalarda daha önde çıkmak mümkün oluyor (anahtar sözcüğün yeri ve sıklığı sitenin sıralamadaki yerini yükseltir). Genelde listede beliren ilk 10 veya 20 linke bakılır. Bu aralıkta çıkmalı! Web sitesi resimli reklamlarla desteklenmeli. Web alan adını her türlü yazılı ve basılı formlara, şirket arabalarına, zarflara, kartvizitlere, şirket arabalarına vb. yazdırabilrisiniz. Öncelikle mevcut müşteriler haberdar edilmeli ki yenilikler duymaktan en başta onlar memnun olacaklar ve arkadaşlarına yayacaklardır.

45 Web sayfasını ayakta tutmak Web sitesi şirketin teklifleriyle ilgilenebilecek çevrimiçi tartışma gruplarına katılarak da geliştirilebilir. URL linkleri tamamlayıcı ürün ve hizmet sunan başka web siteleriyle karşılıklı olarak kullanılabilir. Başka sitelerle karşılıklı resimli reklam kullanılabilir. Şirketin ürün ve hizmetiyle ilgili uyarı veya bülten göndermek amacıyla e posta listeleri kullanılabilir. Şirket müşteriye pazarlık, yarışma, quiz, kupon vb. uygulamaları sunabilir. Popüler spor karşılaşmalarının veya çekilişlerin sonuçları gösterilebilir. NOT: Alan adı seçerken, basit ve akılda kalıcı bir isim seçmeye çalışın! Örn: kısacık zamanda okuması çok zor olduğundan sonraları a dönüştürüldü.

46 Web pazarlama araçlar ları Daha çok kişiye ulaşabilen metodlar daha pahalı. Bahsedilecek teknikler işletmenin tipine göre avantaj veya dezavantaj oluşturabilir. Geleneksel pazarlama araçları: dergi, gazete, poster, basın, radyotv, fısıltı gazetesi; ancak tv pahalı olacaktır. Dergi gazete reklamı zaten geleneksel bir işletme anlayışı taşıyan e ticaret siteleriiçin ideal olabilir. E posta: Genel olarak nakliyat teyitleri, sipariş teyitleri, müşterilerle iletişim ve ürün ilanları için kullanılır. Şirket müşterinin e postalarını çevrimiçi formları kullanarak kaydeder. Müşteriler hakkında bilgi sahibi olunması sürekli satış için iyi olacaktır. Örneğin çiçek satan bir firmaysanız, doğum günlerini vb. Otomatik postalarla hatırlatarak tek tıkla sipariş vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu e postalar müşretiyi sıkmayacak şekilde ve sıklıkta olmalıdır.

47 Web pazarlama araçlar ları Tartışma grupları: Konuya uygun gruplar seçilip, katılınırsa çok verimli bir reklam alanıdır. Haber grupları: Bu gruplar daha belirli konularda oluyor. Yine önceden iyi araştırılarak gruplara katılınmalı. Buralarda doğrudan reklamdan kaçınılmalı. En iyisi kısa bir mesajdan sonra sayfanızın URL sini vermek olacaktır. Resimli reklam: tıklandığında başka linke yönlenebilir ya da sabit kalarak bilgilendirme yapabilir. Hareketli olduğunca ilgi çeker ancak çok komplike olursa rahatsız edici olacaktır. Web sayfasinin temasina gore konmalidir, boylece hedef kitleye daha çok hitap edilmiş olunur. Fiyat olarak da çok uygundur.

48

49 Web pazarlama araçlar ları Mesaj panoları ve Özel ilgi mağazaları: Konuya uygun mesaj panosu bulunmalı! Diğer sayfalardaki linkler: Karşılıklı link paylaşımı yapılabilir. Böylelikle başka siteden sizin sayfanıza, sizin sayfanızdan da diğer siteye geçiş sağlanarak, reklamlarınız yapılmış olur. Başlangıçsayfası: Kısa süre içinde müşterinin ilgisini şirketin logosu vb. ile çekebilirsiniz. Push teknolojisi: Pazarlama için önceden bahsi geçen bu teknoloji bazı ürünler için pull teknolojisine göre daha verimlidir. Bu teknoloji sayesinde pazarlama bilgisi, ürün listesi, ücretler ve ürün güncelleştirmeleri gerçek zamanlı olarak doğrudan müşteriye yollanabilir. Hem işletmeden müşteriye (B2C), hem de işletmeden işletmeye (B2B) pazarlaması için etkili bir yöntemdir.

50 Akıll llı Ajanlar Akıllı ajanlar (AA) muhakeme (çeşitli yapay zeka formları) ve kurala dayalı anlam (iyi kuralları takip eden) yeteneğine sahip olan yazılımlardır. AA lar kullanıcıya yardımcı olacak pek çok görevi yerine getirebilirler. Örneğin, gelişmiş bir e posta Akıllı ajanı, e postaları önem sırasına göre düzenleyebilir ve hatta siz işte değilken gelen e postaların bir kısmını cevaplayabilir. E postaları tarih, kişi ve konuya göre sıralayabilir ya da gelen e postaları cep telefonuna yönlendirebilir.

51 Akıll llı Ajanlar Gelişmiş bir Akıllı Ajanın sahip olduğu bazı önemli yetenekler şunlardır : Hareketlilik: Kendi kendini bağımsız olarak idare ederek bir platformdan başka bir platforma geçebilme yeteneği Duyarlılık (Reactivity): Belirli bir durumu seçici olarak anlayabilme ve harekete geçebilme yeteneği Özerklik : Amaca yönelik olma, kendini bağımsız olarak başlatabilme ve önleyici tedbirler alabilme (proaktif) yeteneği Uyum Yeteneği : Önceki bilgilerden öğrenebilme ve verilen bilginin ötesine geçebilme yeteneği İnsansı Arayüz : Kullanıcılarla doğal dile yakın bir dille iletişime geçebilme yeteneği Ortak Davranış : Ortak amaçlara ulaşabilmek için diğer ajanlarla birlikte çalışabilme yeteneği

52 Akıll llı Ajanlar E ticarette Akıllı ajanlar müşterilerden gerekli bilgileri toplayarak (satınalınan ürünler, müşteri profili, adres, yaş, cinsiyet, alış veriş tarihçesi, belirttiği tercihleri) ürünlerin ve hizmetlerin daha etkili bir şekilde pazarlanmasına yardımcı olurlar. Örnek: Amazon.com Alışveriş Parazitleri (shopping bots): Müşterilerin o gün aldığı ya da daha önceden almış olduğu kitaplardan yola çıkarak müşterinin ilgisini çekebilecek olan yeni ürünlerle ilgili bilgiyi müşterisine ulaştırır yadamüşterilerin tercihlerine uygun olarak sanal kataloglar oluşturur.

53 Çeşitli Akıll llı Ajan Kategorileri Kişiselleştirilmiş Ajanlar : Özelleştirilmiş haber raporlarını birleştirmek, kullanıcının istediği konuyla ilgili bilgi bulmak, Web de formları otomatik olarak doldurmak, ileride kullanılabilecek bilgileri saklamak ve Web sayfalarını tarayıp önlemli bilgilerin olduğu yerlerin altlarını çizmek gibi özelleştirilmiş işlevleriyle kullanıcılarına yardımcı olurlar. The Register's The Reg Desktop News Alerts Alış Veriş Ajanları : Belirli bir parça mal için karşılaştırmalı alış veriş yapma ve en uygun fiyatı bulma yeteneğine sahiptirler. Kelkoo.co.uk, Ucuzu.com Bütün rakip fiyatlar, nakliye masrafları ve belirli bir satıcıda ürünün stokta olup olmaması ile ilgili bilgiyi verir.

54 Çeşitli Akıll llı ajan Kategorileri Posta (Mail) Ajanları : Tipik bir Posta Ajanı belirli otomatik cevap mesajları oluşturabilir, seçici olarak gelen mesajları iletebilir, gelen mesajın içeriğine bağlı olarak e posta mesajları yaratabilir. IBM Lotus Notes Usenet ve Haber Grubu Ajanları :Habergruplarına özgü filtreleme ve sıralama işlevlerini sunarlar. Belirli gruplara erişerek bilgi alış verişinde bulunabilirler. Google Groups, kullanıcıların internet gruplarını aramasını sağlar.

55 Etkili pazarlama planı stratejileri Şirketin Web Pazarlaması ile ilgili stratejik amaç ve hedeflerinin belirlenmesi. Web sitesi üzerinden satılacak ürün ve hizmetlerin türünü dikkatlice tanımlanmalı. Rakiplerin ve rakiplerine kıyasla kendi ürün/hizmetlerinin ek avantajları belirlenmeli. Ürünlerin/hizmetlerin pazarlanacağı marketin (yerel, ulusal, uluslararası) seçilmesi zorunludur. Fiyat ve müşteri hizmetlerinin belirtilmesi ise pazarlama kampayansında vurgulanması gereken bir diğer önemli faktördür. Amaçlara ulaşılamadığında düzeltici eylemlerde bulunmalı Bütçe belirlenmeli

56 Etkili pazarlama planı stratejileri İlk basamak, müşterileri siteye çekmek! Daha sonra, siteye gelen müşterilerin sitede tutulması, siteye göz atmaları ve sitede alışveriş etmeleri için cesaretlendirilmeliler. Bu nasıl sağlanır? İyi müşteri hizmeti, yardım masası, canlı operatör, açık ve net iade politikası, güvenlik konusunda açık ve net beyanlar, kolay dolaşım, sitenin görünümü, ziyaretçilere alternatif satın alım yollarının sunulması (telefon, perakende dükkanlar ve Web üzerinden satiş gibi) ve sitenin kişiselleştirilebilmesi gibi özellikler... Az önce bahsedilen Web pazarlama araçlarının hepsinin ya da kombinasyonlarının kullanılması E ticaret sitesini desteklemek ve geliştirmek için yine az önce bahsedilen yolları kullanın

ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDIR? Ticaret Nedir?

ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDIR? Ticaret Nedir? DERS NOTU - 1 ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDIR? Ticaret Nedir? Ticaret ifadesi kavramsal olarak mal veya hizmetin satın alınması ve satılması işlemlerini kapsamaktadır. Bu sürecin elektronik ortamda

Detaylı

E-Ticaretin özelliklerini ve araçlarını tanımlayabileceksiniz. E-Ticaretin yararlarını karşılaştırabileceksiniz.

E-Ticaretin özelliklerini ve araçlarını tanımlayabileceksiniz. E-Ticaretin yararlarını karşılaştırabileceksiniz. Mehmet Can HANAYLI Sanal ortamda hukuksal kurallara uyarak e-ticaret yapabileceksiniz. E-Ticaretin özelliklerini ve araçlarını tanımlayabileceksiniz. E-Ticaretin yararlarını karşılaştırabileceksiniz. E-Ticarette

Detaylı

TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ 09.05.2013

TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ 09.05.2013 TUTUNDURMA PAZARLAMA İLETİŞİM MODELİ Tutundurma, mal ya da hizmetleri satışını arttırabilmek için, alıcıları satın almaya ikna edebilmeye yönelik satıcı tarafından başlatılan tüm çabaların koordinasyonu

Detaylı

ELEKTRONİK İŞ SÜREÇLERİ ÜNİTE 8

ELEKTRONİK İŞ SÜREÇLERİ ÜNİTE 8 ELEKTRONİK İŞ SÜREÇLERİ ÜNİTE 8 GİRİŞ Yeni iş ortamında işletmeler hızlı olmak zorundadır. Bunun için daha hızlı tedarik etmek, daha hızlı üretmek ve daha hızlı satmak durumundadır. Bu bölümde yeni bir

Detaylı

WTO(DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ): Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır.

WTO(DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ): Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Tanımı WTO(DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ): Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır. OECD(İKTİSADİ İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA

Detaylı

Kurumsal & Biz Kimiz?

Kurumsal & Biz Kimiz? Kurumsal & Biz Kimiz? Hakkımızda TEKNOLOJİNİN SUNDUĞU OLANAKLARI MÜŞTERİLERİNİN İŞ VERİMLERİNİ ARTIRMALARINA HİZMET EDECEK BİÇİMDE YORUMLAYAN OPAK AİLESİ HER SEKTÖR VE ÖLÇEKTEN ŞİRKETE ÇÖZÜM SUNUYOR. Şirketleri

Detaylı

MOBİL PAZARLAMA. -Doğrudan pazarlama faaliyetlerinden biri olarak kabul edilmesine rağmen tele pazarlamadan farklıdır, çünkü:

MOBİL PAZARLAMA. -Doğrudan pazarlama faaliyetlerinden biri olarak kabul edilmesine rağmen tele pazarlamadan farklıdır, çünkü: MOBİL PAZARLAMA -Doğrudan pazarlama faaliyetlerinden biri olarak kabul edilmesine rağmen tele pazarlamadan farklıdır, çünkü: MOBİL PAZARLAMA Doğrudan pazarlama faaliyetlerinden biri olarak kabul edilmesine

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARET DR. AYŞEGÜL SAĞKAYA GÜNGÖR

ELEKTRONİK TİCARET DR. AYŞEGÜL SAĞKAYA GÜNGÖR ELEKTRONİK TİCARET DR. AYŞEGÜL SAĞKAYA GÜNGÖR E-İŞ Elektronik İş (E-iş) Bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir şirketin tüm aktivitelerini desteklemek amaçlı uygulanması Şirketin iç ve dış veri sistemlerini

Detaylı

E-Ticaret Kiti Satış Ortaklığı Tavsiyeleri

E-Ticaret Kiti Satış Ortaklığı Tavsiyeleri E-Ticaret Kiti Satış Ortaklığı Tavsiyeleri Ürün Sitesi www.eticaretkiti.com Ürün Fiyatları 1797 TL - 2397 TL - 3497 TL Satış Başına Kazanç %20 Satış Oranı Satış Ortaklığı Başvuru Satış Artıran Etkenler

Detaylı

Pazarlama Otomasyonu Kullanırken Unutulmaması Gereken 5 Nokta

Pazarlama Otomasyonu Kullanırken Unutulmaması Gereken 5 Nokta f Pazarlama Otomasyonu Kullanırken Unutulmaması Gereken 5 Nokta Reklamın satmadığı dönemlere çoktan girdik. Markalar satış ve pazarlama stratejilerini bunun üzerine kurduğu, odaklandırdığı devirler de

Detaylı

DAĞITIM KAVRAMLARI ve STRATEJİLERİ

DAĞITIM KAVRAMLARI ve STRATEJİLERİ DAĞITIM KAVRAMLARI ve STRATEJİLERİ Dağıtım Kanalı: Fikir, ürün ve hizmetler gibi, değeri olan şeylerin üretim noktalarından kullanım noktalarına kadar götürülmesiyle uğraşan, birbiriyle bağımlı bir dizi

Detaylı

CEO - Yönetim Raporlama Sistemi

CEO - Yönetim Raporlama Sistemi CEO - Yönetim Raporlama Sistemi Tanıtım ve Çalışma Şekli: %100 Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen CEO-Yönetim Raporlama Sistemi yazılımı, Nokta Bilgisayar A.Ş.'nin tescilli bir markasıdır. Günümüz

Detaylı

SmartMessage Kitlenizle Güçlü İlişkiler

SmartMessage Kitlenizle Güçlü İlişkiler SmartMessage Kitlenizle Güçlü İlişkiler 60+ deneyimli çalışan 2.000+ yerel & küresel müşteri 6 ofis SmartMessage Marketing Platform Müşterilerinize ulaştığınız dijital kanallardan maksimum fayda almanızı

Detaylı

İşaretçiler Perakende Pazarlamayı Nasıl Yeniden Şekillendirebilir?

İşaretçiler Perakende Pazarlamayı Nasıl Yeniden Şekillendirebilir? İşaretçiler Perakende Pazarlamayı Nasıl Yeniden Şekillendirebilir? Yazar Peter Lewis Yayınlanan Ağustos 2016 Konular Hareketli Perakende Tüketim maddeleri İşaretçi teknolojisi, cihazları daha faydalı hale

Detaylı

Firmamızdan talep ettiğiniz Bayipro B2B sisteminin hazırlanması için proje ön bilgileri ile fiyat teklifimiz aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Firmamızdan talep ettiğiniz Bayipro B2B sisteminin hazırlanması için proje ön bilgileri ile fiyat teklifimiz aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Firmamızdan talep ettiğiniz Bayipro B2B sisteminin hazırlanması için proje ön bilgileri ile fiyat teklifimiz aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Teklifimizle ilgili her türlü sorunuzu yanıtlamaya hazır

Detaylı

6_ _ _n.mp4

6_ _ _n.mp4 SAP Business One SAP Business One http://gateteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/12/1567832 6_306102789784420_1572539796541145088_n.mp4 Muhasebe araçlarından daha fazlasına mı ihtiyacınız var? Küçük

Detaylı

Takdim Sırası. * Sanal Organizasyon ve Özellikleri. * Elektronik Ticaret. * Elektronik Ticaret Türleri. * Türkiye de Elektronik Ticaret 2/28

Takdim Sırası. * Sanal Organizasyon ve Özellikleri. * Elektronik Ticaret. * Elektronik Ticaret Türleri. * Türkiye de Elektronik Ticaret 2/28 Takdim Sırası * Sanal Organizasyon ve Özellikleri * Elektronik Ticaret * Elektronik Ticaret Türleri * Türkiye de Elektronik Ticaret 2/28 Sanal Organizasyonlar * Sanal (Virtual) : Fiilen mevcut olmayan

Detaylı

Müşterilerinizin cebine girmenin vakti gelmedi mi?

Müşterilerinizin cebine girmenin vakti gelmedi mi? Müşterilerinizin cebine girmenin vakti gelmedi mi? http://mobile.sherpa.com.tr info@sherpa.com.tr Mobil Büyüyor Mobil uygulamalar dünya tarihinin en hızlı büyüyen endüstrisidir 2014 yılı sonuna kadar mobil

Detaylı

Multinet in faydalar dünyasını keşfedin!

Multinet in faydalar dünyasını keşfedin! Multinet in faydalar dünyasını keşfedin! 444 87 36 Multinet Çağrı Merkezi Şirketlere, müşterilerine, üye işyerlerine ve çalışanlarına fayda sağlayan ve katma değerli çözümler sunan Multinet ile tanışın.

Detaylı

EMARSYS SMS VERİYLE TETİKLENEN SMS LERİ ÇOK KANALLI STRATEJİNİZE EKLEYİN. ÜSTELİK ENTEGRASYON İÇİN ZAMAN HARCAMADAN.

EMARSYS SMS VERİYLE TETİKLENEN SMS LERİ ÇOK KANALLI STRATEJİNİZE EKLEYİN. ÜSTELİK ENTEGRASYON İÇİN ZAMAN HARCAMADAN. EMARSYS SMS VERİYLE TETİKLENEN SMS LERİ ÇOK KANALLI STRATEJİNİZE EKLEYİN. ÜSTELİK ENTEGRASYON İÇİN ZAMAN HARCAMADAN. EMARSYS SMS SMS Pazarlamasını Çok Kanallı Stratejinize Ekleyin Emarsys SMS: SMS Pazarlamasını

Detaylı

Street Smart Marketing

Street Smart Marketing Tek bir hedef için tasarlanmış kamu hizmeti şirket programları. Başarı. Street Smart Marketing Müşterilerinizi cezbeden pazarlama kampanyaları 30 yıllık deneyim Tasarlarız. Yakalarız. İlerleriz. 1.4 milyon

Detaylı

WEB ARAÇLARI VE UZAKTAN EĞİTİM CEIT357-4.HAFTA

WEB ARAÇLARI VE UZAKTAN EĞİTİM CEIT357-4.HAFTA WEB ARAÇLARI VE UZAKTAN EĞİTİM CEIT357-4.HAFTA 1 Giriş Bu bölümümde günümüzde en çok kullanılan Web araçları tanıtılacak ve anlatılacaktır.bunların eğitimde, özellikle uzaktan eğitimde nasıl kullanıldığından

Detaylı

UniTravel Sistem Yapısı

UniTravel Sistem Yapısı UniTravel Sistem Yapısı 1. UniTravel Sistemi 2. Müşteriler 3. Tedarikçiler Modüller 1. Web Sitesi 2. Satış ve Tedarik Modülleri 2.1. Uçak Modülü 2.2. Otel Modülü 2.3. Tur Modülü 2.4. Transfer Modülü 2.5.

Detaylı

AG DANIŞMANLIK HAKKINDA

AG DANIŞMANLIK HAKKINDA AG DANIŞMANLIK HAKKINDA AG DANIŞMANLIK; Bilişim sektörü üreticileri ve iş ortaklarına, yurtiçi ve yurtdışında danışmanlık, kurulum, eğitim, bilişim güvenliği ve dış kaynak sağlama(outsource) alanlarında,

Detaylı

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma Yayınlanan Temmuz 2016 Konular Hareketli Arama Tüketicilerin aklına takılan soruları yanıtlamanın en kolay yolu bazen gerçek

Detaylı

Türkiye E-Ticaret Sistemleri

Türkiye E-Ticaret Sistemleri Türkiye E-Ticaret Sistemleri Türkiye E-Ticaret Sistemleri E-Ticaret Sorunları E-Ticaret Sorunları Dağıtılan bilgi üzerindeki denetim eksikliği Bilginin çalınması ve yayılması üzerindeki denetim eksikliği

Detaylı

Önemli Not unuz varsa, buraya yazınız. Versiyon: [Gün Ay Yıl] [İletişim Bilgileri]

Önemli Not unuz varsa, buraya yazınız. Versiyon: [Gün Ay Yıl] [İletişim Bilgileri] İş Planı ÖNEMLİ NOT Önemli Not unuz varsa, buraya yazınız. Versiyon: [Gün Ay Yıl] [İletişim Bilgileri] Firma Bilgileri Firma İsmi İlgili Kişi / Pozisyonu İş Adresi Telefon / Faks Numaraları E-Posta / Web

Detaylı

PINGPONG. Kurumsal Sunum / Aplikasyon Tanıtım

PINGPONG. Kurumsal Sunum / Aplikasyon Tanıtım PINGPONG Kurumsal Sunum / Aplikasyon Tanıtım 1 Sunum İçeriği Biz Kimiz? Kuruluş amacımız ve gelişim sürecimiz. PINGPONG Sistem ve İşleyiş Çalışma modeli, aplikasyon işleyişi ve sistemimiz. PINGPONG Nedir?

Detaylı

REKABET. Tüketicinin rekabetteki kaldıraç etkisi. Fulya DURMUŞ, GfK Türkiye

REKABET. Tüketicinin rekabetteki kaldıraç etkisi. Fulya DURMUŞ, GfK Türkiye REKABET Tüketicinin rekabetteki kaldıraç etkisi Fulya DURMUŞ, GfK Türkiye 1 Hemen her ürüne, markaya her yerden ulaşabiliyoruz Ben yine çarşıdaki ayakkabıcıya gideyim Biliyorum o telefonu istiyorsun ama

Detaylı

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir.

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital Pazarlama, rekabet avantajı için yeni kaynaklara ulaşımı

Detaylı

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ CRM

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ CRM MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ CRM Küreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan değişim işletmelerin müşteri profilini de değiştirmiştir. Müşteriler eskiden pazarda ne bulursa

Detaylı

ORGANİK HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ

ORGANİK HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ Mobil pazarlama nedir? Mobil pazarlama, tüke4cide sa7n alma isteği yaratma amacıyla, mobil mecra üzerinden ve/ veya mobil ürünler kullanılarak yapılan faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifadeyle;

Detaylı

Dile Gift ten ne dilersen!

Dile Gift ten ne dilersen! Dile Gift ten ne dilersen! Multinet in kurumsal firmaların çalışanlarına ve iş ortaklarına yapacakları teşvik ve yardım harcamalarına yönelik geliştirdiği ürünü Gift, firmanıza vergi avantajı ve karlılık

Detaylı

Oyder Toplu Sms Gönderimi MART 2014

Oyder Toplu Sms Gönderimi MART 2014 Oyder Toplu Sms Gönderimi MART 2014 OTOMOTİV SEKTÖRÜ Satışlarınızı ve karlılığınızı arttıracak kampanyaları hedef kitlenize toplu SMS ile duyurabilirsiniz, Müşterilerinizi özel günlerini, doğum günlerinin,

Detaylı

www.maviperde.com Elektronik ticaret e-ticaret

www.maviperde.com Elektronik ticaret e-ticaret www.maviperde.com 1995 li yıllardan sonra Dünyada ve Türkiye'de elektronik ticaretin ön plana çıkmasıyla ve gelecek yıllarda mekanik perde sistemi pazarının çoğunu elektronik ticaretle olacağı varsayımı

Detaylı

DARA PLUS PARAKENDE MODULU

DARA PLUS PARAKENDE MODULU DARA PLUS PARAKENDE MODULU PARAKENDE SATIŞ MÜŞTERİ BİLGİLERİ GİRİŞ VE DEĞİŞİKLİK Peşin satış adında bir tane cari hesap oluşturulur kod 1 adı peşin soyadı satış olan. Yeni bir müşteri açmak için : yeni

Detaylı

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM TURİZM PAZARLAMASI Turizm Pazarlamasında Tutundurma REKLAM Reklâm; belirli bir ücret karşılığında ve ücretin kimin tarafından ödendiği bilinecek biçimde; bir turizm işletmesinin ve turizm bölgesinin ürünlerinin

Detaylı

optimisation of data/digital for communication and commerce

optimisation of data/digital for communication and commerce optimisation of data/digital for communication and commerce Biz Kimiz? Gerçek zamanlı hedefleme ve satın alma teknolojileriyle doğru yerde doğru zamanda doğru kullanıcıya ulaşmanızı sağlıyoruz Teknoloji

Detaylı

5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor

5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor Tarih: 06.10.2013 Sayı: 2013/16 Türkiye de e-ticaret Raporu na göre online alışveriş beş yılda 3 e katlandı 5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor İSMMMO nun Türkiye de e-ticaret adlı raporuna

Detaylı

ŞİRKET TANITIM DOSYASI

ŞİRKET TANITIM DOSYASI ŞİRKET TANITIM DOSYASI Serçeönü Mah.Ahmet Paşa Cad. Uğur Plaza Kat:1 No:5 Kocasinan / KAYSERİ Tel & Fax: 0352 220 0 155 e-mail: bilgi@uzgrup.com HİZMETLERİMİZ GAYRİMENKUL ALIŞ, SATIŞ ve KİRALAMADA PROFESYONEL

Detaylı

Plus500 Ltd. Gizlilik Politikası

Plus500 Ltd. Gizlilik Politikası Plus500 Ltd Gizlilik Politikası Gizlilik Politikası Plus500 Gizlilik Beyanı Müşterilerimizin ve web sitemizdeki ziyaretçilerin kişisel ve mali bilgilerinin gizliliği ve korunması en büyük önceliğimizdir.

Detaylı

Mahallem Nedir? Mahallem'i Hangi Esnaflar Kullanabilir? Mahallem Ekibi. Değerli İş Ortağımız;

Mahallem Nedir? Mahallem'i Hangi Esnaflar Kullanabilir? Mahallem Ekibi. Değerli İş Ortağımız; Değerli İş Ortağımız; Mahallem Nedir? Sipariş vermenin geleneksel ve en yalın halinden yola çıkarak, sizlere daha fazla müşteri ve ciroyu daha az riskle oluşturabileceğiniz, yaptığınız ticaretin gelişen

Detaylı

Fiziki olarak olmayan, özel kodlar ve algoritmalar ile üretilen internet üzerinden belli protokoller ile kullanılan sanal para borsası

Fiziki olarak olmayan, özel kodlar ve algoritmalar ile üretilen internet üzerinden belli protokoller ile kullanılan sanal para borsası Fiziki olarak olmayan, özel kodlar ve algoritmalar ile üretilen internet üzerinden belli protokoller ile kullanılan sanal para borsası Sanal para birimlerinden en çok tanınan bitcoin; dolaşımdaki bitcoin

Detaylı

Bildiğiniz Turint, bildiğiniz gibi değil!

Bildiğiniz Turint, bildiğiniz gibi değil! Bildiğiniz Turint, bildiğiniz gibi değil! Turint, turizm sektöründe faaliyet gösteren acentelere artı değer katma esasına göre geliştirilmiş, emsalsiz bir bilgi yönetim sistemidir! Çağın en etkili mecrası

Detaylı

herkesin bir reklamı olmalı

herkesin bir reklamı olmalı bilgi@herkesinreklami.com www.herkesinreklami.com herkesin bir reklamı olmalı herkesin bir reklamı olmalı Günümüzde reklam ve tanıtım gibi faaliyetlerin öneminin herkes farkında. Ancak çok zaman bu işler

Detaylı

Begüm KIZILTEPE 0510110079 Aykut ÇELİK 0510110080 Hatice ŞAHİN 0510110081 Kemal ÖZTÜRK 0510110083

Begüm KIZILTEPE 0510110079 Aykut ÇELİK 0510110080 Hatice ŞAHİN 0510110081 Kemal ÖZTÜRK 0510110083 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ SEYAHAT İŞLETMELERİNDE OTOMASYON SUNUMU Begüm KIZILTEPE 0510110079 Aykut ÇELİK 0510110080 Hatice ŞAHİN 0510110081 Kemal ÖZTÜRK 0510110083

Detaylı

FONKSIYONLARA GÖRE IŞLETME

FONKSIYONLARA GÖRE IŞLETME FONKSIYONLARA GÖRE IŞLETME BILGI SISTEMLERI ÜNİTE 7 GİRİŞ İşletmelerin işlerini yürütebilmeleri için tedarikçileri, müşterileri, çalışanları, faturaları, ödemeleri, mal ve hizmetleri ile ilgili birçok

Detaylı

TURİZM PAZARLAMASI. Turizm Pazarlamasında Tutundurma SATIŞ TUTUNDURMA 17.11.2015. Şevki Ulama

TURİZM PAZARLAMASI. Turizm Pazarlamasında Tutundurma SATIŞ TUTUNDURMA 17.11.2015. Şevki Ulama TURİZM PAZARLAMASI Turizm Pazarlamasında Tutundurma SATIŞ TUTUNDURMA Satış tutundurma, diğer tutundurma etkinliklerini desteklemek üzere veya onların ikamesi olarak kullanılabilen, kısa süreli, hemen sonuç

Detaylı

AVM ve mağazalar için

AVM ve mağazalar için AVM ve mağazalar için Akıllı telefonların kullanım oranı her geçen gün hızla artıyor. Buna paralel olarak işletmelerin tüketiciye ulaştırmak istedikleri mesajları için de yeni bir kanal şekillenerek yaygınlaşıyor.

Detaylı

MediaKit. www.defaultmagazine.com

MediaKit. www.defaultmagazine.com MediaKit www.defaultmagazine.com .Sayılar #01 #02 #03 #04 #05 #06 #07 #09 #10 #11 #12 #13 #14 #15 #16 #17 #18 .istatistikler Dünyada 62 ülkeden takip edilen.default magazine her ay ortalama 125.000 kişi

Detaylı

Express İthalat sistemi. Alıcı için kullanım kılavuzu

Express İthalat sistemi. Alıcı için kullanım kılavuzu Express İthalat sistemi Alıcı için kullanım kılavuzu TNT Express İthalat sistemi TNT Express İthalat Sistemi ile doküman, paket ve kargolarınızı 168 ülkeden "alıcı ödemeli" olarak toplatabilirsiniz. Siz-alıcı

Detaylı

1. Aşama: Terminoloji değişimi

1. Aşama: Terminoloji değişimi 1. Aşama: Terminoloji değişimi Perakende satış yok tüketici / alışverişçi talebi (alımı) var Dağıtım sistemi tuzaklarla doludur İş başarısının ölçümü nihai taleptir Her şey talebi anlamakla başlar 2 Dağıtım

Detaylı

EMARSYS CRM ADS PAZARLAMA STRATEJINIZE VERI DESTEKLI, AKILLI REKLAMLARLA GÜÇ KATIN

EMARSYS CRM ADS PAZARLAMA STRATEJINIZE VERI DESTEKLI, AKILLI REKLAMLARLA GÜÇ KATIN EMARSYS CRM ADS PAZARLAMA STRATEJINIZE VERI DESTEKLI, AKILLI REKLAMLARLA GÜÇ KATIN Emarsys CRM Ads Pazarlama stratejinize veri destekli, akıllı reklamlarla güç katın Kendi kişi verilerinizi kullanarak

Detaylı

E-Ticaretin özelliklerini ve araçlarını tanımlayabileceksiniz. E-Ticaretin yararlarını karşılaştırabileceksiniz.

E-Ticaretin özelliklerini ve araçlarını tanımlayabileceksiniz. E-Ticaretin yararlarını karşılaştırabileceksiniz. Mehmet Can HANAYLI Sanal ortamda hukuksal kurallara uyarak e-ticaret yapabileceksiniz. E-Ticaretin özelliklerini ve araçlarını tanımlayabileceksiniz. E-Ticaretin yararlarını karşılaştırabileceksiniz. E-Ticarette

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

AdWords Kitle Çözümleri Önemli anlarda alakalı bağlantılar sunar

AdWords Kitle Çözümleri Önemli anlarda alakalı bağlantılar sunar Önemli anlarda alakalı bağlantılar sunar Değineceğimiz konular Mobil ağa geçiş Mikro anlar önemlidir Mikro anlarla dolu bir dünyada başarılı olma Müşteri Eşleştirme Tanımadığınız kullanıcıları hedefleme

Detaylı

Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı

Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı Meryem Yavaş Boyut Ltd. Şti Temmuz 2008 Özet : Bu doküman, Selçuk Ecza Deposu web depo uygulaması hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Web depo uygulamasının

Detaylı

BAYİ SİPARİŞ TAKİP SİSTEMİ (Analiz Raporu)

BAYİ SİPARİŞ TAKİP SİSTEMİ (Analiz Raporu) AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Mehmet Aykut ALTUNKURT (Öğrenci No: 142132159) BAYİ SİPARİŞ TAKİP SİSTEMİ (Analiz Raporu) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü TBIL-503-01

Detaylı

Etkinlik-Organizasyon Firmaları Sunumu. Powered by MyBilet

Etkinlik-Organizasyon Firmaları Sunumu. Powered by MyBilet Etkinlik-Organizasyon Firmaları Sunumu Powered by MyBilet Online yayın nedir? MyStreamTurkey teknolojisi ile, firmanız tarafından uygun bulunulan görsel içerik ile, ekibimiz tarafından firmanızın veya

Detaylı

Direct Express Hızlı çözümler

Direct Express Hızlı çözümler Direct Express Hızlı çözümler Sizin için TNT Direkt Ekspres DİREKT: Gönderiler depo ve merkezleri atlayarak doğrudan yurtiçi dağıtım ağlarına gönderilir. EKSPRES:Hızlı, esnek ve güvenilir bir kapıdan kapıya

Detaylı

Stoklarınız ile ilgili tüm hareket ve detaylara menüler arasında gezmeden ulaşabilirsiniz.

Stoklarınız ile ilgili tüm hareket ve detaylara menüler arasında gezmeden ulaşabilirsiniz. OFİS Mikro Perakende Çözümleri 1 MİKRO OFİS SERİSİ Küçük ve orta ölçekteki perakende firmaları için hazırlanan programları, perakende satış noktalarının belkemiği olan satış noktası terminalleri (POSlarla),

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. İhracat Planı Hazırlanması Süreci

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. İhracat Planı Hazırlanması Süreci Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr İhracat Planı Hazırlanması Süreci 2013 İHRACAT PLANI HAZIRLANMASI SÜRECİ İhracat Planı Neden Hazırlanır? İhracattan ne beklendiğinin belirlenmesi, İhracat amaçlarına

Detaylı

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Tanıtım Kitapçığı Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Değerli Girişimcilerimiz STARTKEY, 2013 yılında, gayrimenkul sektöründe 10 yılı aşkın zamandır deneyime sahip olan Yönetim

Detaylı

Haşmet GÖKIRMAK. Yard. Doç. Dr. 14 Mart 2014

Haşmet GÖKIRMAK. Yard. Doç. Dr. 14 Mart 2014 Haşmet GÖKIRMAK Yard. Doç. Dr. 14 Mart 2014 Bu Bölümde Stratejik Planlamanın Aşamaları Şirket seviyesinde Bölüm, ürün ve pazar seviyesinde Şirket Misyonunun belirlenmesi Şirket amaç ve hedeflerinin belirlenmesi

Detaylı

Express İthalat sistemi. Gönderen için kullanım kılavuzu

Express İthalat sistemi. Gönderen için kullanım kılavuzu Express İthalat sistemi Gönderen için kullanım kılavuzu TNT Express İthalat sistemi Bu sistem, ithalat gönderilerinin organize edilmesi için hazırlanmıș, kullanımı kolay online bir programdır. TNT Express

Detaylı

KataloX (Mobil Katalog) Teklifi

KataloX (Mobil Katalog) Teklifi KataloX (Mobil Katalog) Teklifi KataloX Nedir? Ürün kataloglarınızı dijital dünyaya taşıyan ve hedef kitlenize mobil ortamda tanıtım içeriklerinizi sunabileceğiniz bir platformdur. KataloX size kod yazmadan

Detaylı

DİJİTAL KİMYA TEKNOLOJİLERİ GAZETESİ medyakit 2017 / 2018

DİJİTAL KİMYA TEKNOLOJİLERİ GAZETESİ medyakit 2017 / 2018 www.chemlife.com.tr DİJİTAL KİMYA TEKNOLOJİLERİ GAZETESİ medyakit 2017 / ChemLife Kimya Teknolojileri Gazetesi nin amacı; kimya bilimi, sanayisi ve bağlı alt sektörlerin gelişmesine katkıda bulunarak,

Detaylı

Çözüm İş Ortakları Kendi ticaret çözümlerinin entegre bir parçası olarak PayPal ödeme yöntemini sunan şirketlerdir.

Çözüm İş Ortakları Kendi ticaret çözümlerinin entegre bir parçası olarak PayPal ödeme yöntemini sunan şirketlerdir. CEMEA PayPal İş Ortağı Programı, sizler gibi ticaret ortaklarının, mağazaların artan iş ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur. Program üyeliğinin faydaları ve şartları hakkında ayrıntılı bilgi almak

Detaylı

bonprix sonunda Türkiye de!

bonprix sonunda Türkiye de! bonprix sonunda Türkiye de! Thomas Carroux İstanbul, 18 Ekim 2011 BONPRIX YE Titel der Präsentation HOS GELDİNİZ bonprix» Hesaplı moda satan uluslararası çok kanallı perakende satış mağazasıdır.» 22 ülkede

Detaylı

Dünya da ve Türkiye de Mobil in Yeri

Dünya da ve Türkiye de Mobil in Yeri MOBİL PAZARLAMA Dünya da ve Türkiye de Mobil in Yeri Dünyada 1,5 milyar insan akıllı telefon kullanıyor. Türkiye de kadınların %44 ü, erkeklerin %56 sı akıllı telefon kullanıyor. Cep telefonu kullanıcılarının

Detaylı

Biz Kimiz? Ekibimizi yakından tanıyın: adresgezgini.com/ekibimiz

Biz Kimiz? Ekibimizi yakından tanıyın: adresgezgini.com/ekibimiz Biz Kimiz? Ekibimizi yakından tanıyın: adresgezgini.com/ekibimiz 2007 Ekip 35 kişiye, müşteri sayısı 10.000'e ulaştı. Global All-Star Ödülü kazandı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Teknoloji Geliştirme

Detaylı

DESKPORT. Bilișim Hizmetleri. 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu

DESKPORT. Bilișim Hizmetleri. 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu info@deskport.net BİZ KİMİZ? Biz Kimiz? Deskport Bilişim ekibinin karakteristik özellikleri olan; özgüven, çalısma azmi, tecrübe ve liderlik vasıflarımızla amacımız, müşterilerimizi

Detaylı

Akıllı E-Ticaret : Websphere Commerce. Devran Eroğul INTEXIS Bilgi Teknolojileri 7 Haziran 2012. 2012 IBM Corporation

Akıllı E-Ticaret : Websphere Commerce. Devran Eroğul INTEXIS Bilgi Teknolojileri 7 Haziran 2012. 2012 IBM Corporation Akıllı E-Ticaret : Websphere Commerce Devran Eroğul INTEXIS Bilgi Teknolojileri 7 Haziran 2012 Teknoloji ve bilgi paylaşımı ile müşterinin en güçlü olduğu çağda yaşıyoruz Müşteriler bilgiye sınırsızca

Detaylı

Toptan hazır giyim için internet platformu

Toptan hazır giyim için internet platformu Toptan hazır giyim için internet platformu www.showroom34.com Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü Kuşbakışı Cad. No:2 34662 Altunizade Üsküdar İstanbul 0216 559 24 54 0541 778 00 22 iletisim@showroom34.com

Detaylı

İŞ YERİNDE GELİŞİM. Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma

İŞ YERİNDE GELİŞİM. Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma İŞ YERİNDE GELİŞİM Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma İş gücünüz, müşterileriniz, ortaklarınız ve tedarikçileriniz, farklı konumlara dağılmış durumda ve hareketli. Akıllı telefonlar ve

Detaylı

ÇOK KANALLI DİJİTAL ÖDEME SİSTEMİ PLATFORMU

ÇOK KANALLI DİJİTAL ÖDEME SİSTEMİ PLATFORMU Hazır Ödeme Sistemi Terminalleri... ÇOK KANALLI DİJİTAL ÖDEME SİSTEMİ PLATFORMU İçindekiler - SmartPAY Nedir? - Projenin Amaçları - Ne Yapar? - Ne Sağlar? - Sistemin İşleyişi Nedir? SmartPAY, Çok Kanallı

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER. HALKLA İLİŞKİLERDE FAYDALANILAN YÖNTEM ve ARAÇLAR - 2. Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ

HALKLA İLİŞKİLER. HALKLA İLİŞKİLERDE FAYDALANILAN YÖNTEM ve ARAÇLAR - 2. Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ HALKLA İLİŞKİLER HALKLA İLİŞKİLERDE FAYDALANILAN YÖNTEM ve ARAÇLAR - 2 Yüzyüze İlişkiler Yüzyüze ilişkilerde, kararların verilmesinde halktan gelen geri bildirimlerin önemli bir işlevi vardır. Bu tür ilişkilerde

Detaylı

Nagios XI Günümüzün talep gören kurumsal gereksinimleri için en güçlü BT altyapısı gözetim ve uyarı çözümüdür.

Nagios XI Günümüzün talep gören kurumsal gereksinimleri için en güçlü BT altyapısı gözetim ve uyarı çözümüdür. Nagios Enterprises, kurumsal ölçekte, BT altyapı gözetiminde endüstri standardı olan Nagios için resmi ürünler, hizmetler ve çözümler sunuyor. Dünya çapında yüz binlerce kullanıcıyla Nagios bilgi teknolojileri

Detaylı

HAKKIMIZDA. Sınırsız, bağımsız ve kesintisiz iletişim Bringo ile iletişim, özgürlüğüne. Bringo, iletişim özgürlüğünü kısıtlayan ne varsa onun tam

HAKKIMIZDA. Sınırsız, bağımsız ve kesintisiz iletişim Bringo ile iletişim, özgürlüğüne. Bringo, iletişim özgürlüğünü kısıtlayan ne varsa onun tam br ngo ÖZGÜR KAMU br ngo ÖZGÜR KAMU HAKKIMIZDA Sınırsız, bağımsız ve kesintisiz iletişim Bringo ile iletişim, özgürlüğüne kavuştu. Fatura korkusu ve mesafe sınırı olmadan dünyanın bir ucundan başka bir

Detaylı

Google Görüntülü Reklam Ağı.Hedefleme

Google Görüntülü Reklam Ağı.Hedefleme Google Görüntülü Reklam Ağı.Hedefleme seçenekleri. Hedefleme seçeneğiniz. Google Görüntülü Reklam Ağı Nedir? (GDN), reklamlarınızı yerleştirebileceğiniz reklam alanlarına sahip web sitesi ağıdır, ilgi

Detaylı

Türkiye nin En Büyük Online Mağazacılık Sistemine Hoşgeldiniz

Türkiye nin En Büyük Online Mağazacılık Sistemine Hoşgeldiniz Türkiye nin En Büyük Online Mağazacılık Sistemine Hoşgeldiniz MARPAR Ev Gereçleri San.ve Tic. Ltd. Şti. 2001-2009 tarihleri arasında ulusal ve uluslararası alanda bilinen markaların Karadeniz ve Doğu Anadolu

Detaylı

EDM SAP Business One

EDM SAP Business One EDM SAP Business One SAP Business One Kobileri Dünya Standartlarına taşıyoruz.. SAP Business One Tek sistemle daha verimli ve etkin yönetim SAP Business One tüm KOBİ lerin taleplerini karşılamak üzere

Detaylı

Dijital Cüzdanlar ve BKM Express. Serkan YAZICIOĞLU

Dijital Cüzdanlar ve BKM Express. Serkan YAZICIOĞLU 1 Dijital Cüzdanlar ve BKM Express Serkan YAZICIOĞLU 2 Ajanda 1) Dünyadan Rakamlar 2) Türkiye de Neler Oluyor? 3)BKM Express Mobilin Önlenemez Yükselişi Sürüyor Global Kullanıcı Sayıları (Milyon) 1900

Detaylı

İşiniz için daha fazla müşteri veya daha fazla satış çözümleri mi arıyorsunuz

İşiniz için daha fazla müşteri veya daha fazla satış çözümleri mi arıyorsunuz İşiniz için daha fazla müşteri veya daha fazla satış çözümleri mi arıyorsunuz Başarılı firmaları rakiplerinden ayıran en önemli özelliği belirli bir sürede daha fazla müşteriye ulaşabilmeleridir. Günümüzde

Detaylı

EDM SAP Business One

EDM SAP Business One EDM SAP Business One SAP Business One KOBİleri Dünya Standartlarına taşıyoruz.. SAP Business One Tek sistemle daha verimli ve etkin yönetim SAP Business One tüm KOBİ lerin taleplerini karşılamak üzere

Detaylı

SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN

SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN Social Ads Social ads mevcut müşterilerinizi facebook

Detaylı

İşletmenin en çok ve an az ziyaret aldığı zamanları belirleme

İşletmenin en çok ve an az ziyaret aldığı zamanları belirleme TEKNOLOJIMIZ En son görüntü işleme teknolojilerini kullanarak, istenilen her noktada, geçen insanları sayar,detaylı sayma raporlarını ofisinize kadar getirir.mağazalarda, alışveriş merkezlerinde,her türlü

Detaylı

OPERA OTEL YÖNETİM SİSTEMİ GENEL TANITIM

OPERA OTEL YÖNETİM SİSTEMİ GENEL TANITIM OPERA OTEL YÖNETİM SİSTEMİ GENEL TANITIM OPERA İşletme Çözümü'nün merkezinde OPERA Otel Yönetimi Sistemi (Property Management System / PMS) bulunur. Her boyuttaki otel ve otel zincirinin değişken ihtiyaçlarını

Detaylı

Your Digital Agency in Europe. Web Tasarım & Dijital Medya Çözümleri

Your Digital Agency in Europe. Web Tasarım & Dijital Medya Çözümleri Paragon Web Tasarım & Dijital Medya Çözümleri Hakkımızda DENEYİM Rakipsiz YARATICILIK Takip edilen YENİLİKLER Biz Kimiz? ParagonTasarım dijital medya alanında hizmet veren İstanbul merkezli bir tasarım

Detaylı

Biz Kimiz? Saygılarımızla; Alarmdc Ailesi

Biz Kimiz? Saygılarımızla; Alarmdc Ailesi Biz Kimiz? Alarmdc 1996 yılından bu yana sektörde bir çok büyük projeye imza atmış olan uzman bir ekip tarafından tasarlanıp, 2011 yılında proje çalışmalarına başlanmıştır. Amatör ruhlu, profesyonel bir

Detaylı

Gürc r an n B ange g r

Gürc r an n B ange g r Gürcan Banger Hareket Noktası Kendi işini kurmaya karar vermede başlıca etkenler şunlardır: 1. İşini kaybetmek, 2. İşsizlik döneminin uzun sürmesine tepki, 3. Bir iş fırsatının belirlenmesi, 4. Daha çok

Detaylı

3. Hafta Ar-Ge Yönetimi Yeni Ürün İnnovasyon

3. Hafta Ar-Ge Yönetimi Yeni Ürün İnnovasyon 3. Hafta Ar-Ge Yönetimi Yeni Ürün İnnovasyon Ar-Ge Nedir? Araştırma, var olan bilgiye kullanılabilir ve kanıtlanabilir nitelikte yeni bilgiler eklemek amacını güden sistemli bir incelemedir. Araştırma

Detaylı

Memnuniyet Ölçer Tanıtım Kataloğu

Memnuniyet Ölçer Tanıtım Kataloğu Memnuniyet Ölçer Tanıtım Kataloğu Kapsül Grup A.Ş. internet üzerinden yayın yapan Kapsül Tv isimli web tv ile çalışma hayatına başlamıştır. Uzmanların videolu anlatımları ile sağlık konusunda halkı bilgilendirmeyi

Detaylı

Devletin Kısayolu e-devlet Kapısı

Devletin Kısayolu e-devlet Kapısı Devletin Kısayolu e-devlet Kapısı e-devlet Nedir? Vatandaş açısından bakıldığında; Devlet in vatandaşa sunduğu hizmetlerden elektronik ortamdan faydalanabilme imkanı anlamına geliyor. Vatandaşlar daha

Detaylı

Görmeden, dokunmadan, mobilya alınır mı?

Görmeden, dokunmadan, mobilya alınır mı? Online Mobilya Alıverişi Görmeden, dokunmadan, mobilya alınır mı? Internetten mobilya almak isteyenlere, önemli ipuçları! 1 Mobilyayı daha ucuza ve yorulmadan almak Ekonomik fiyat Yorulmadan alışveriş

Detaylı

Mobilişim Ltd. Hakkında...

Mobilişim Ltd. Hakkında... Mobilişim Ltd. Hakkında... Türkiye piyasasında genç, dinamik, ciddi ve lider bir Mobil iletişim firmasıyız. 2004 yılından bu yana sizlerle birlikte gelişiyor ve büyüyoruz. "Amacımız Türkiye'de Mobil iletişimi

Detaylı

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain Video Reklamlar «Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain 1 2 3 4 Türkiye deki Arama Türkiye Pazarında Arama Hacmi Türkiye de Beyazperde Nerede? Rakip Analizi, Yıllık Analiz YouTube

Detaylı

E-Ticaret Ödeme Sürecini Etkileyen Faktörler

E-Ticaret Ödeme Sürecini Etkileyen Faktörler E-Ticaret Ödeme Sürecini Etkileyen Faktörler Mükemmel Ödeme Hız : Satın alma butonuna bastıktan sonra yaşanan duraksamalar güveni sarsan en büyük etkenlerden biridir. Sayfa açılırken yaşanan beklemeler

Detaylı