Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi."

Transkript

1 E TİCARET Bu proje Avrupa Birliği i tarafından finanse edilmekte, Ulusal Ajans tarafından takip edilmekte ve Makro Danış ışmanlık tarafından yürütülmektedir. y

2 İçerik E iş e Giriş E pazarlamaya giriş E ticarete giriş Elektronik ödeme sistemleri E iş te yasal ve ahlaki problemler E iş teknolojisine giriş Güvenlik problemleri

3 Elektronik işi nedir? İşletme sürecinde s her türlt rlü işlemin internet vasıtas tasıyla yapılmas lmasıdır. E işe üç ana bölümden b oluşur: ur: E pazarlama: Çevrimiçi i varlığı ığını hakkında ayrınt ntılı bilgi verme oluşturma, şirket E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi i satmak, ödemeleri yönetmek, y alım sat satım m detaylarını idare etmek ve otomatik müşteri m bilgilendirme servislerini kullanmak E işlem: İşletme sürecini s ve adımlar mlarını,, işletmenin i daha etkili hale gelmesi için, i in, daha verimli hale getirmek.

4 Gelecekte elektronik iş... i Bu insanlar eninde sonunda sizin işletmenizin de sitesine girebilirler. O zaman, sitede insanların görmek ve satın almak isteyecekleri şeyler olmalı! Sadece evdeki kullanıcılar için değil, yeni ortaklar bulmak, faydalı ilişkiler geliştirmek için de çok önemli! İleride tüm işletmeler e işletme haline gelecektir!

5 E iş patlaması! E iş hala genç ve gelişen en bir kavram. Artık k her işletmeci i çevrimiçi i işletmenin i peşinde. Peki neler yapmalı? Bazı işletmeler marka tanınırl rlılıklarını kullanarak daha kolay şekilde müşteri m kazanabiliyorlar. Örn: Victoria s secret Ancak çoğu u işletme i de kendini internet sayesinde tanıtıyor. Örn: Amazon.com, ebay.com, hepsiburada.com gittigidiyor.com or www, seçenek enek çokluğu u ve çeşitliliği i dolayısıyla yla bir hayli ilgi çekici! Böylece de ne kadar çok işletme i webe gelir, müşteri m ararsa webe de daha çok müşteri m gelmiş olur...döng ngü!

6 E iş in in faydaları Dünyadaki yeni pazarlara erişebilme ebilme fırsatf rsatı Daha etkin pazar dilimi hedefleme Pazara daha hızlh zlı ürün n ve servis sağlama Daha doğru bilgiye ulaşmak ve müşteri m deneyimini geliştirmek Müşterilere kolaylık k ve konfor sağlamak Ürünlere ve servislere 7/24 erişim im Satış ışları artırma rma fırsatf rsatı Genel gideri azaltarak masrafları kısmak (örn:( pahalı kirasından kurtarmak) Tedarik zincirinin etkisini artırmak rmak dükkan Daha esnek çalışma koşullar ullarıyla çalışanların n motivasyonunu artırmak rmak Küçük k bile olsanız, şirketinizin daha büyük b k olduğunun unun sanılmas lması

7 E iş in in faydaları : HızH Eskiden satış yapmak için; vitrin kiralamak, çalışan almak, depolama yapmak, reklam için para harcamak, katalog hazırlayıp dağıtmak, müşterilerin gelmesini veya postayla ulaşmasını beklemek gerekirdi. Artık, işletmeciler müşterilere daha yakın...bir mal istendi mi taşıma kanallarıyla işlem hemen halloluyor. Örneğin, bu sebeple bir kısım işletmeler depolarını kargo şirketlerininkine (MNG, Aras Kargo, Yurtiçi Kargo vb.) yakın yere yaptırıyor. Üstelik, artık daha çok ürün sergileme imkanı mevcut (Örn: hepsiburada.com) Müşteriler ürünü beğeniyor, kredi kartı numarasını ve adresini girdiği anda ürün kapısına kadar gidiyor.

8 E iş in in faydaları : Finansal Şirket küçük üçük k veya büyük b k olsun, isterse köşedeki k seyyar satıcı olsun, amaç daha çok para kazanmak! Internet harika bir fırsat! f Web altın n yumurtlayan tavuk gibi! Örnek: amazon.com com un kurucusu Jeff Bezos,, evinin garajından çalışmaya başlad ladı şimdi nerelerde... Neyi nasıl l yapacağı ğımızı bilince başar arı ve kazanç kesin!

9 Faydalar : Olası müşterilere erişim im kolaylığı ığı! İsterse ana mağaza km lerce uzakta olsun, müşteriler, çevrimiçi oldukları ve işletmenin sitesine girdikleri anda, her türlü ürüne özgürce evlerinden erişebilirler.

10 Faydalar : Daha büyük b k gözükmek! g İnternet eşitleyici e bir ortam! İşletmeniz küçük üçük k de olsa onu büyük b k göstermek g elinizde. Nasıl l sunarsanız öyle bilinir. Tek engel sizsiniz! Web sayfasının n nasıl l düzenleneced zenleneceğini bilmek gerek. Büyük k firmalar deneyimli danış ışmanlar tuttuğu u için i in daha başar arılı olabilir; ancak biraz bilgi, biraz gayret ve doğru yazılımla herkes harika bir web sitesi tasarlayabilir.

11 E iş te başar arının n sırrs rrı 2000 lere kadar çevrimiçi i olan her işletmenin başar arılı olduğu u sanılırd rdı; ancak durum değişti. görelim: Örneklerle Amazon.com (işe e yarayan neydi?) Toysmart (ters giden neydi?)

12 amazon.com 16 Temmuz 1995 te sanal dünyaya d adım m attı Believue,, Washington da 2 odalı bir dairede işe i e başlanm lanmıştı Garaj işi yerine çevrilmiş,, 3 Sun istasyonuyla bağlant lantı kurulmuştu Jeff Bezos arkadaşlar ları ve ailesi vasıtas tasıyla söz s z yoluyla web sitesinin reklamını yaptı 50 eyalet ve 45 farklı ülkede kitap satışı yaptı Şirket irket yılda y lda 1 milyon $ kazanmaya başlad ladı Kitapla da kalınmad nmadı,, DVD, CD, video, bahçe e eşyalare yaları,, açık a k artırmalar rmalar ve kendi dükkanlard kkanlarını açmak isteyenlere yer arama imkanları sunuldu Şu u anda bunlara giyim, aksesuar, bilgisayar, yiyecek, sağlık, spor vb. de katılm lmış durumda...

13 amazon.com nasıl l başard ardı? Satış için in yeni bir yöntem y geliştirdi İnsanlar tekrar tekrar siteye gelip, ürünler hakkındaki yorumları okuyabiliyor, neler almak istediklerinin listesini görebiliyorlarg Amazonun yarım m düzine d deposu e ticaret e ticaret için i in özel olarak dizayn edilmiş durumda Depolar ABD de vergisi az olan yahut olmayan eyaletlerde Ürünler depolardan direk müşterilere m terilere ulaştırılıyor (perakende satış vb. yok) Amazon kurulduğunda unda bu şekilde çalışan e posta e siparişli kitapçı yoktu. Şans da yaver gitti dünyada en güzel g kaydı tutulan şey kitaptı

14 toysmart.com neden başaramad aramadı? 1997 de Holt Education Outlet olarak kuruldu; 98 de David Lord satın n aldı, adı Toysmart oldu. Şirket birden çok büyüdü, b, sanal düyaya adım m attı; ancak bu büyüme b daha çok para gerekliliğini ini doğurdu. Para sıkınts ntısına na girildiğinde, inde, daha çok para verenle değil, adı çok duyulan büyük k bir şirketle çalışmayı tercih ettiler: Disney (para + reklam)... Fakat; güçg dengeleri değişti. Disney her türlt rlü işe e karış ıştı.. Ve malesef Disney geleneksel yöntemlere y alış ışmış olan bir firmaydı. Yılbaşı zamanı satış ışlar beklenenin bir hayli altında çıkınca (25 milyon$ yerine 6 milyon$), işletme i çökmeye başlad ladı. Şanssızlık k bu ya, Disney web de odak notkası olarak kendine ticaret yerine eğlence dünyasd nyasını seçti Sonuçta Toysmart,, alacaklılar larına borçland landı; ; hem fiziksel hem sanal varlığı ığını yitirdi, 100lerce çalışan işsiz i kaldı.

15 toysmart.com neden başaramad aramadı? E iş,, işletme i ve teknolojinin bir evliliği i olduğundan, undan, teknolojiden anlamadan bu işe i e kalkış ışmak riskli! Yalnız z işletme i ile ilgili yeniliker değil, teknoloji de yakından takip edilmeli; markalaşma, ma, müşteri m hizmetleri ve tedarikçi i firmalarla olan ilişkiler de göz g önünde nde bulundurulmalı E iş ortamını değiştirebilmeli, bunu yarış ıştığıığı sahaya göre g yapmalı... Şirketler irketler bilgi akşı şını artırabilmek rabilmek için i in çok iyi planlama yapmalı. Eğer er pazar payındaki değişimler, imler, hareketler öngörülemiyorsa, sonuç felaket olabilir. Değişiklikler iklikler yapıld ldıktan sonra da bunları kaldırmas rması güç olabilir. İşletmeciler, işletme i letme modellerinde her an, çabucak değişiklikler iklikler yapabilecek durumda olmalıdır. İşletme letme modellerini değiştirebilmek için i in 3 ana yol vardır! r!

16 Dışkaynak,, parçala, ala, kaynaştır! Dışkaynak kullanımı: : Başka bir şirketten yardım m almak... İki taraf da beraber çalışmalı Dış kaynak olan şirket kontratı yapan şirketin bir parças asıymış gibi davranabilmeli Birbirlerine uyumlu uygulama yazılımlar mları büyük k bir artı... kullanıyor olmaları Parçala: ala: İşletmenin değeri eri satılan ürünlerle değil, müşterilerin m ihtiyaçlar ları doğrultusunda belirlenmelidir. Ürünlerle müşteri m ihtiyaçlar ları ayrış ıştırılır, r, şirket parça a parça düşünülerek, hani alanda daha müşteri m odaklı olunabildiği bulunur, onun üstüne gidilir! Asıl l amaç keşfedilmi fedilmiş olunur! Kaynaştır: parçalama alama işlemi i sonucunda tekrar bir araya getirme.

17 Priceline.com Priceline sanal dükkand kkanını açtığı sıralarda, sanal dünyada d bir çok seyahat acentası zaten vardı; ; ancak onlar bir gerekliliğin in üzerine gittiler: müşteriye m daha ucuz hizmet vermek! Yalnızca ucuz bilet bulmayı sağlamakla lamakla kalmaldılar lar,, müşterilerin m fiyat teklifi vermesine izin verdiler (Name( Your Own Price servisi). si). Bu durum, müşteri m teri bakış açısını daha iyi anlamak adına yapılan bir parçalama alama işleminin i sonucudur. E iş oluşturulurken bu değerler erler zincirini teknoloji kullanılarak larak kaynaştırmak çok önemlidir!

18 Parçalama alama & kaynaştırma Parçalama alama ve kaynaştırma için i in önemli olan unsurlar: Geleneksel değerler erler anlayışı ışından (http://www.milliondollarhomepage milliondollarhomepage.com/). Değerleri erleri müşteri m teri ihtiyaçlar larına göre g belirlemeli. kurtulmalı Müşteri teri ihtiyaçlar ları odaklı,, yeni, teknoloji bazlı bir firma yaratmalı. Firmanızın n yöneticilerinin y kendi kendini inceleme sürecini s nasıl devame ettireceklerini anlamalarını sağlamal lamalı.

19 Modelinizi değiştirin! Müşteri memnuniyeti için i in bir e işe ortamında dikkat edilmesi gerekenler: Ücret: Ne çok az ne çok fazla! Konfor: Verimlilik çok önemli! Müşteri, M mümkm mkün n olduğunca unca az adımda istediine ulaşmal malı! Hız: Artık k kimse beklemeyi sevmiyor! Servis hızlh zlı olmalı! Kişiselle iselleştirme: müşterilere m birey gibi davranılmal lmalı!! Ne kadar çok seçenek, enek, şirket için i in o kadar az karar sıkınts ntısı,, o kadar çok müşteri m mutluluğu! u! Yenilikleri takip edin (özellikle( teknolojik), sabit olmaktan kaçının! n!

20 Modelinizi değiştirin! Günümüzde birbirinin aynı işi yapan e işortamı çok fazla! Onlarda ayrışabilmek için müşterilerinize hem en ucuz, hem en güvenilir hem de en kaliteli ürünü sağlamaya çalışmalısınız! Daha iyi teknoloji, daha iyi alış veriş deneyimi demek! Normalde istenenin daha fazlasını sunmak çok iyi olur. Azıcık yaratıcılık bu sorunu çözecektir! Bunun için müşterilerin ihtiyaçlarıçok iyi değerlendirilmeli! Sadece ürün sunulmamalı, başka yerde bulamadıkları bir hizmet geliştirilmeli, bununla beraber web de yerini bulmalı!

21 İşletmeyle teknolojiyi bütünleb nleştirmek! Karmaşı şık k teknolojik değişim im gerekli! Şirketinizin web sitesi için i in düzgd zgün çalışan, eksiksiz ve hatasız z uygulamalara ihtiyacı var. Web de ayakta kalacka bu tarz sağlam bir sistem kurmak için i in sağlam bir sistem yenilemeye ihtiyaç olacaktır. Yöneticiler genelde bu işi i i yalnızca Bilgi Teknolojileri uzmanlarına na bırakb rakır; r; ancak bu doğru değil!

22 Manna Nakliye Firması Manna şirketi tüm t m hava ve karayolu şirketleriyle bilgisayar yoluyla bağlant lantı kuran bir sistem geliştirdi. Bu sayede, diğer er aynı tür şirketlerden farklı olarak teslimatın gecikmesini engellemek amaçlı,, uçaklarda u boş yer bulunup bulunmadığı ığını sistem üzerinden kontrol edebiliyorlar. Herhangi bir nakliye alanında nda problem farekttiklerinde, sistemden kontrol edip uygun durumda olan başka ka tür t nakliyeye geçiş sağlayabiliyorlar. %95lik bir ölçüde firma zamanlama konusunda hassaslaştı. Bu sayede bu teknolojik sistem Manna nın memnuniyetini bir hayli artırm rmış oldu. müşteri teri

23 İşletmeyle teknolojiyi bütünleb nleştirmek! Sonuç olarak, değişime ime açık, a müşteri m odaklı, teknolojiyle bütüleşmiş bir e işe altyapısı oluşturulmal turulmalı! Bir e işe modeli neden başar arısız z olur?, özetlersek: Planlamada yanlış çözüm önerileri Yanlış strateji ve taktikler Yapılan planların n hatalı uygulanması Problemlerin tüm t m bakış değerlendirilememesi erlendirilememesi açılarından

24 Müşteri portföyünü belirleme Yalnızca evinden katılanlar değil, diğer şirketler de müşteri olabilir. Firmanız hedef kitleyi iyi belirleyip ona göre hareket etmeli! Kamu: Çevrimiçi satışların %10unu tüketiciler oluşturur. En çok bunları duyarız ama en az payı bunlar işgal eder. Satış yapması en güç kesimdir. İstediklerine sahip olduğunuzu ispat etmelisiniz.en iyi, en kaliteli, en hızlı,en ucuz veya en değişik şeye sahip olmalısınız. B2B (Business to business/işletmeden işletmeye): Tedarik zinciri ortakları arasındaki ürün, bilgi, para akışının koordine edilmesi. İki ortağın sentez çalışması daha etkilidir. Böylece daha az paraya daha iyi satış olur.

25 PartMiner.com Atlas Services elektronik ve bilgisayar gereçleri satan yılda y 300milyon $ getiren bir PartMiner ortağı ğı... Atlas Services bir bilgisayar üreticisnden fatrua materyalleri edinmek için i in PartMiner a başvurur. edilen PartMiner da bu araç gerecin internet üzerinden alım satımını kolaylaştırır. r. Bu işlem i internetten yapıld ldığından, zaman kaybettirecek olan bir çok telefon görüşmesi g azalır r ve Atlas ürün tedariğine ine harcayacağı paradan %15 kar eder.

26 E iş Planlama Sağlam bir e iş planlaması geliştirebilmek için: İlk adım: Değerlendirme: firmanızı durumu, müşteri tanımı ve ihtiyaçları, müşteri hizmeti iyi mi, iyileştirmek için neler yapılabilir? İkinci adım: Firmanız çevrimiçi olmaya hazır mı? Teknik gereklilikleri karşılayabilir durumda mı? Üçüncü adım: İçinde bulunulan şartları ve teknolojik yenilikleri anlamaya çalışmak Son adım: E iş dizaynını oluşturmak: nasıl bir model izlenecek, bu model firmanıza uyumlu mu?

27 İlk Adım: Müşteri ne ister? Anlamanın en iyi yolu gruplar halinde incelemek (örnek olarak): Geçici müşteri: Düzensiz aralıklarla tek parça alan kesim... Devamlı müşteri: Düzenli olarak, birden fazla parça alan kesim... Kararlı müşteri: Neredeyse her gün bir çok parça alan müşteri... Her grup için sorulacak sorular: O kesim için önemli olan nedir? Ne istiyorlar? Neye ihtiyaçları var? (açık veya kapalı olarak) Müşteriyi dinleyin! 5 yıl önce ne severlerdi, şimdi ne seviyorlar? Nasıl bir değişim oldu? Buna göre gelecekte ne isterler? Firmanız bu ihtiyaçları karşılıyor mu?

28 İkinci Adım: Firma müsait m mi? Firmanın yeterliliği ne durumda? Firmanın güçlü ve zayıf yanları? (sonraki slayt) Her an yenilenmeli bu inceleme! Teknolojik uygulamaya geçiş firmayı nasıl etikiler? Bilgi teknolojiler departmanının yönetimden farklı bir işletme felsefesi var mı? Firma nasıl geliştirilebilir? Tutarlı ve sağlam aktivite planlaması yapılmalı. Tüm birimleri içermeli, birbirleriyle uyum içinde çalışmalı ve gelişmeliler. Plan, genel stratejiyi ve atılacak adımları içermeli Bütünleşmenin nasıl olacağının talimatları belirlenmiş olmalı.

29 Çalışanlar Beceriler Eğitim Bilgi Yönetici bağlılığı Mutluluk Altyapı Finansal sistemler İnsan kaynakları AR GE LAN/WAN Teknoloji Yasal uygulamalar Ağ oluşturma Web sitesi ve yerel ağ Güvenlik Bilgi teknolojileri becerisi Müşteri İlişkileri Satış Pazarlama Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezleri Dağıtım Kanalları Üretim İmalat Tedarik zinciri yönetimi Dağıtım Üretim takvimi Envanter yönetimi

30 Üçünc ncü Adım: Şartları anlamak! Endüstri ve pazar eknolojik ilerlemeler karşı şısında ne durumda? Rakipler ne durumda? Sunulacak yeni hizmet başkas kasında olmamalı!

31 Son Adım: E iş dizaynı! Dizayn seçimi: E iş modeli için uygun dizaynı seçmeli (sonraki slayt: modeller!) Firmaya uyumlu hale getirme: Uygun model seçildikten sonra firmaya ve amaçlarına en uyumlu hale getirme. Daha sonra sürekli analiz edilmeli ki hakikaten eşsiz olabilmiş mi? Sonuç: Çok çalışma ve iyi bir iç gözlem gerekli!

32 Category killer: Eşsiz, görülmemiş bir şey geliştirmek... Example: Amazon.com Channel reconfiguration: Müşterilerle direk iletişim için yeni bir kanal geliştirmek (satış ve sipariş). Hem fiziksel mağazaları destekliyor, sornadan onların yerini alıyor. Example: Compaq.com Transaction intermediary: Alım satımı internet üzerinden kolaylaştırır (aracısız satış). Çok seçenek ve karşılaştırma imkanı sunar. Example: ebay.com, Hepsiburada.com Channel mastery: Kendi var olan ürün satışını desteklemek için kullanılır. Example: Eddiebauer.com Self service innovator: İnsan kaynakları için müşterilerin direk kullanabileceği ve kişisel iletişimin oluşabileceği siteler... Example: Ceridian.com Supply chain innovator: Tedarik zinciri üyeleri arasındaki işlemlerin daha güçlü ve etkili hale getirilmesi için kullanılır. Example: SupplyChainBrain.com

33 Elektronik Pazarlama Web, müşteri hizmetleri, pazarlama ve reklam maliyetlerinin bir hayli düşmesini sağlıyor. Sipariş onayı için e posta gönderme, ürün duyuruları ve sipariş takibiyle müşteri hizmetleri geliştirilebiliyor. Tüm bunlar şirket web siteleri, çağrı merkezleri, çevrimiçi yardım ve çevrimiçi müşteri hizmetleriyle sağlanıyor. Son yıllarda insanlar web sitelerini form indirmek, ürün bilgisi ve kullanma kılavuzu, yazılım parçaları, donanım sürücüleri, varolan yazılımların yeni versiyonlarını yüklemek ve sık sorulan sorulara hemen cevap almak için kullanıyorlar.

34 Elektronik Pazarlama Doğru kullanıld ldığında web çok etkili bir pazarlama aracı haline gelir. Web deki değişik ik reklam ve pazarlama araçlar ları: : afiş reklamları,, tartış ışma listeleri, e posta e ve kayıtl tlı e posta, diğer sayfalardaki linkler, haber grupları, çevrimiçi i gizli reklamlar, ilan panosu, alış ış veriş merkezleri, görüntü ekranları,, reklam kiralama, akıll llı ajanlar, arama motorları yoluyla reklam... Web çevrimiçi i müşteriler m hakkında bilgi toplamak için i in çok elverişlidir: lidir: Yasal olarak müşteri m hakkında bilgi; kukiler,, akıll llı ajanlar ve çevrimiçi anektler yoluyla çabuk ve düşük d k maliyete elde edilebilir. Akıll llı ajanlar ve alış ış veriş parazitleri web müşterisine m en ucuz fiyatlı ürünü bulmaları için in yardımc mcı olan bilgisayar programlarıdır. r. Bunlar aynı zamanda o müşterilerin m genelde hangi ürünlerle ilgilendiği i bilgisini taşı şır, böyece e pazarlamaya katkıda bulunur.

35 Pazarlama aracı olarak web Büyüklüğüne, finansal gücüne bakılmaksızın web de herkes pazarlama yapabilir. Geleneksel pazarlama usülleri web de işe yaramaz! Dikkat edilmesi gerekenler: Konuyla ilgili, seçilmiş gruplara reklam yapın Asla rahatsız edici mesajlar atmayın Tam anlaşma sağlanmadan doğruda satış yapmayın Müşterinin izni olmadan haklarında bilgi toplamayın Tüketici bilgisini satmadan önce müşteriden izin alın ya da promosyon İnternet iletişimini şirketinizin gerçek aktivitelerini gizlemek amacıyla kullanmayın.

36 Pazarlama aracı olarak web İşletmeler letmeler genelde ucuz ve kolay olan ilan panolarını kullanırlar. Bunun dışıd ışında, internet servis sağlay layıcıları (E Kolay), dizinler (Yahoo( Yahoo!) veya arama motorları (Google)na da reklam verilebilir. Daha iyisi şirket için i in anasayfa ihtiyaçlara yönelik y olabilmesi. hazırlamakt rlamaktır. r. Faydası,, daha kişisel isel Genelde web sayfalarında ürün n bilgisi, basın n bültenleri, b e posta e posta fihristi ve finsanla bilgiler bulunur. Bazı ürünler kutularının n veya poşetlerinin etlerinin üstünde URL adreslerini vererek web sayfalarına ulaşı şımı sağlarlar (ürünün( n içerii eriği i vb. bilgiler için) i in) Habergrupları da bir diğer er yöntemdir. y (kedi maması satan bir firma kedilerle ilgilenen gruplarda reklam yayınlatabilir).

37 Başlıca web tasarım m kuralları İçerik: Öncelikle içerii eriğe e odaklanmalı,, sonra tasarım! Tutarlılık: Tutarlı şekilde, içerii eriği çok dağı ğıtmadan hazırlanmal rlanmalı. Yoğunluk: İçerik küçük üçük k parçalar alar halinde sunulmalı,, ancak parçalar alar birbirinden kopuk da olmamalı. Tasarım: azıcık k renkli, monotonluktan uzak, ancak çok da dikkat dağı ğıtmayacak bir tasarım m olmalı. Boyut: Büyük B k etkileri olabilecek, küçük üçük k grafikler kullanılmal lmalı. Büyük k grafikler, tablolar en azından ana sayfada olmamalı, çünk nkü sayfanın n yavaş açılmasını istemeyiz.

38 Pazarlama aracı olarak WEB! Sanal vitrin Pazarlama verisi toplama Geleneksel ürün reklamı Dijital ürünlerin reklamı Pazarlama aracı WEB Çevrimiçi pazarlama Pazarlama desteği 4P Müşteri ilişkileri Eşleştirme Uyarlama

39 Pazarlama aracı olarak WEB! Pazarlama verisi toplama: Potansiyel alıcının n ihtiyaçlar ları ve gereklilikleri anlaşı şılıyor. Veriyi toplamak için i in kullanılabilecek labilecek yollar: e posta, çevrimiçi i formlar/anketler, tartış ışma grupları,, haber grupları, kukiler ve akıll llı ajanlar Geleneksel ürün n reklamı: çok çeşitli ürün n daha ucuza internette mevcut. Bunları e cüzdan, e nakit e ve başka e ödeme e sistemleriyle güvenli ve pratik şekilde ödeyebiliyorlar. KısacasK sacası bu, geleneksel alış ış veriş ortamının n web ortamına taşı şınması demek! Dijital ürün n reklamı: : Yazılım, müzik, m dergi, kitap, film vb.yi internetten indirmek mümkm mkün n (örn:( Apple itunes Store,, albüm satışı ışı). Çevrimiçi i pazarlama: toplanan pazarlama verisiyle çeşitli denemeler yapılabiliyor (örn:reklam( kampanyası ne kadar çekici olmuş?)

40 Pazarlama aracı olarak WEB! 4P Pazarlama desteği: çok uygun fiyata 4P ye bağlı veri toplamak mümkün: product, price, promotion, place Ürün: satılması planlanan ürün, yeni veya eskisinin yeni sürümü olabilir. Ücret: en uygun ücret, ne çoğu ne azı iyi, özellikle rakip firmaların fiyatları hakkında veri toplamak çok faydalı olacaktır. Promosyon: amaç bilgilendirmek, ikna etmek, tüketiciye yeni ürünleri hatırlatmak, sürekli alımı teşvik etmek Mekan: sanal vitrinler sayesinde, örneğin hareket etme güçlüğü çektiği için alış veriş yapamayan, gerçek marketlere uzakta oturan insanlar için her yerden ulaşılabilir konumda!

41 Pazarlama aracı olarak WEB! Uyarlama: örneğin amazon.com müşterinin önceki alış verişine göre önerilerde bulunuyor. Geleneksel pazarlamada pahalıya gelen bu tür işler Web de hem ucuz hem kolay. Müşteri odaklı, müşteriye göre kişiselleştirme yapan teknolojilerin başında; Push teknoloji: (bilgilerin kullanıcıya itilmesi) müşterinin isteğini beklemeden toplanan bilgiler doğrultusunda müşteriye tanıtım yapar Pull teknoloji: kullanıcının isteği doğrultusunda, ona sorarak, tanıtım yapar

42 Pazarlama aracı olarak WEB! Sanal vitrin: amaç müşteri çekmek!

43 Pazarlama aracı olarak WEB! Eşleştirme: bir çok e ticaret sitesinde arama motorları bulunur, bu da müşterinin özellikle ne aradığnı bulmasında büyük fayda sağlar. Müşteri İlişkileri: e posta ve şirketin web sayfası yoluyla tüketiciler rahatlıkla ürünler ve hizmet hakkındaki fikirlerini beyan edebilir. Web müşteriler için adeta açık bir forum gibidir.

44 Web sayfasını ayakta tutmak Öncelikle müşteriyi çekmeli ki satış yapılabilsin! Kazanç getirecek web sayfası nasıl olmalı? Google, Yahoo! Gibi ünlü arama motolarında gözükmeli (buralara kayıt olunmalı). Kaydolunduğunda aramalarda daha önde çıkmak mümkün oluyor (anahtar sözcüğün yeri ve sıklığı sitenin sıralamadaki yerini yükseltir). Genelde listede beliren ilk 10 veya 20 linke bakılır. Bu aralıkta çıkmalı! Web sitesi resimli reklamlarla desteklenmeli. Web alan adını her türlü yazılı ve basılı formlara, şirket arabalarına, zarflara, kartvizitlere, şirket arabalarına vb. yazdırabilrisiniz. Öncelikle mevcut müşteriler haberdar edilmeli ki yenilikler duymaktan en başta onlar memnun olacaklar ve arkadaşlarına yayacaklardır.

45 Web sayfasını ayakta tutmak Web sitesi şirketin teklifleriyle ilgilenebilecek çevrimiçi tartışma gruplarına katılarak da geliştirilebilir. URL linkleri tamamlayıcı ürün ve hizmet sunan başka web siteleriyle karşılıklı olarak kullanılabilir. Başka sitelerle karşılıklı resimli reklam kullanılabilir. Şirketin ürün ve hizmetiyle ilgili uyarı veya bülten göndermek amacıyla e posta listeleri kullanılabilir. Şirket müşteriye pazarlık, yarışma, quiz, kupon vb. uygulamaları sunabilir. Popüler spor karşılaşmalarının veya çekilişlerin sonuçları gösterilebilir. NOT: Alan adı seçerken, basit ve akılda kalıcı bir isim seçmeye çalışın! Örn: kısacık zamanda okuması çok zor olduğundan sonraları a dönüştürüldü.

46 Web pazarlama araçlar ları Daha çok kişiye ulaşabilen metodlar daha pahalı. Bahsedilecek teknikler işletmenin tipine göre avantaj veya dezavantaj oluşturabilir. Geleneksel pazarlama araçları: dergi, gazete, poster, basın, radyotv, fısıltı gazetesi; ancak tv pahalı olacaktır. Dergi gazete reklamı zaten geleneksel bir işletme anlayışı taşıyan e ticaret siteleriiçin ideal olabilir. E posta: Genel olarak nakliyat teyitleri, sipariş teyitleri, müşterilerle iletişim ve ürün ilanları için kullanılır. Şirket müşterinin e postalarını çevrimiçi formları kullanarak kaydeder. Müşteriler hakkında bilgi sahibi olunması sürekli satış için iyi olacaktır. Örneğin çiçek satan bir firmaysanız, doğum günlerini vb. Otomatik postalarla hatırlatarak tek tıkla sipariş vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu e postalar müşretiyi sıkmayacak şekilde ve sıklıkta olmalıdır.

47 Web pazarlama araçlar ları Tartışma grupları: Konuya uygun gruplar seçilip, katılınırsa çok verimli bir reklam alanıdır. Haber grupları: Bu gruplar daha belirli konularda oluyor. Yine önceden iyi araştırılarak gruplara katılınmalı. Buralarda doğrudan reklamdan kaçınılmalı. En iyisi kısa bir mesajdan sonra sayfanızın URL sini vermek olacaktır. Resimli reklam: tıklandığında başka linke yönlenebilir ya da sabit kalarak bilgilendirme yapabilir. Hareketli olduğunca ilgi çeker ancak çok komplike olursa rahatsız edici olacaktır. Web sayfasinin temasina gore konmalidir, boylece hedef kitleye daha çok hitap edilmiş olunur. Fiyat olarak da çok uygundur.

48

49 Web pazarlama araçlar ları Mesaj panoları ve Özel ilgi mağazaları: Konuya uygun mesaj panosu bulunmalı! Diğer sayfalardaki linkler: Karşılıklı link paylaşımı yapılabilir. Böylelikle başka siteden sizin sayfanıza, sizin sayfanızdan da diğer siteye geçiş sağlanarak, reklamlarınız yapılmış olur. Başlangıçsayfası: Kısa süre içinde müşterinin ilgisini şirketin logosu vb. ile çekebilirsiniz. Push teknolojisi: Pazarlama için önceden bahsi geçen bu teknoloji bazı ürünler için pull teknolojisine göre daha verimlidir. Bu teknoloji sayesinde pazarlama bilgisi, ürün listesi, ücretler ve ürün güncelleştirmeleri gerçek zamanlı olarak doğrudan müşteriye yollanabilir. Hem işletmeden müşteriye (B2C), hem de işletmeden işletmeye (B2B) pazarlaması için etkili bir yöntemdir.

50 Akıll llı Ajanlar Akıllı ajanlar (AA) muhakeme (çeşitli yapay zeka formları) ve kurala dayalı anlam (iyi kuralları takip eden) yeteneğine sahip olan yazılımlardır. AA lar kullanıcıya yardımcı olacak pek çok görevi yerine getirebilirler. Örneğin, gelişmiş bir e posta Akıllı ajanı, e postaları önem sırasına göre düzenleyebilir ve hatta siz işte değilken gelen e postaların bir kısmını cevaplayabilir. E postaları tarih, kişi ve konuya göre sıralayabilir ya da gelen e postaları cep telefonuna yönlendirebilir.

51 Akıll llı Ajanlar Gelişmiş bir Akıllı Ajanın sahip olduğu bazı önemli yetenekler şunlardır : Hareketlilik: Kendi kendini bağımsız olarak idare ederek bir platformdan başka bir platforma geçebilme yeteneği Duyarlılık (Reactivity): Belirli bir durumu seçici olarak anlayabilme ve harekete geçebilme yeteneği Özerklik : Amaca yönelik olma, kendini bağımsız olarak başlatabilme ve önleyici tedbirler alabilme (proaktif) yeteneği Uyum Yeteneği : Önceki bilgilerden öğrenebilme ve verilen bilginin ötesine geçebilme yeteneği İnsansı Arayüz : Kullanıcılarla doğal dile yakın bir dille iletişime geçebilme yeteneği Ortak Davranış : Ortak amaçlara ulaşabilmek için diğer ajanlarla birlikte çalışabilme yeteneği

52 Akıll llı Ajanlar E ticarette Akıllı ajanlar müşterilerden gerekli bilgileri toplayarak (satınalınan ürünler, müşteri profili, adres, yaş, cinsiyet, alış veriş tarihçesi, belirttiği tercihleri) ürünlerin ve hizmetlerin daha etkili bir şekilde pazarlanmasına yardımcı olurlar. Örnek: Amazon.com Alışveriş Parazitleri (shopping bots): Müşterilerin o gün aldığı ya da daha önceden almış olduğu kitaplardan yola çıkarak müşterinin ilgisini çekebilecek olan yeni ürünlerle ilgili bilgiyi müşterisine ulaştırır yadamüşterilerin tercihlerine uygun olarak sanal kataloglar oluşturur.

53 Çeşitli Akıll llı Ajan Kategorileri Kişiselleştirilmiş Ajanlar : Özelleştirilmiş haber raporlarını birleştirmek, kullanıcının istediği konuyla ilgili bilgi bulmak, Web de formları otomatik olarak doldurmak, ileride kullanılabilecek bilgileri saklamak ve Web sayfalarını tarayıp önlemli bilgilerin olduğu yerlerin altlarını çizmek gibi özelleştirilmiş işlevleriyle kullanıcılarına yardımcı olurlar. The Register's The Reg Desktop News Alerts Alış Veriş Ajanları : Belirli bir parça mal için karşılaştırmalı alış veriş yapma ve en uygun fiyatı bulma yeteneğine sahiptirler. Kelkoo.co.uk, Ucuzu.com Bütün rakip fiyatlar, nakliye masrafları ve belirli bir satıcıda ürünün stokta olup olmaması ile ilgili bilgiyi verir.

54 Çeşitli Akıll llı ajan Kategorileri Posta (Mail) Ajanları : Tipik bir Posta Ajanı belirli otomatik cevap mesajları oluşturabilir, seçici olarak gelen mesajları iletebilir, gelen mesajın içeriğine bağlı olarak e posta mesajları yaratabilir. IBM Lotus Notes Usenet ve Haber Grubu Ajanları :Habergruplarına özgü filtreleme ve sıralama işlevlerini sunarlar. Belirli gruplara erişerek bilgi alış verişinde bulunabilirler. Google Groups, kullanıcıların internet gruplarını aramasını sağlar.

55 Etkili pazarlama planı stratejileri Şirketin Web Pazarlaması ile ilgili stratejik amaç ve hedeflerinin belirlenmesi. Web sitesi üzerinden satılacak ürün ve hizmetlerin türünü dikkatlice tanımlanmalı. Rakiplerin ve rakiplerine kıyasla kendi ürün/hizmetlerinin ek avantajları belirlenmeli. Ürünlerin/hizmetlerin pazarlanacağı marketin (yerel, ulusal, uluslararası) seçilmesi zorunludur. Fiyat ve müşteri hizmetlerinin belirtilmesi ise pazarlama kampayansında vurgulanması gereken bir diğer önemli faktördür. Amaçlara ulaşılamadığında düzeltici eylemlerde bulunmalı Bütçe belirlenmeli

56 Etkili pazarlama planı stratejileri İlk basamak, müşterileri siteye çekmek! Daha sonra, siteye gelen müşterilerin sitede tutulması, siteye göz atmaları ve sitede alışveriş etmeleri için cesaretlendirilmeliler. Bu nasıl sağlanır? İyi müşteri hizmeti, yardım masası, canlı operatör, açık ve net iade politikası, güvenlik konusunda açık ve net beyanlar, kolay dolaşım, sitenin görünümü, ziyaretçilere alternatif satın alım yollarının sunulması (telefon, perakende dükkanlar ve Web üzerinden satiş gibi) ve sitenin kişiselleştirilebilmesi gibi özellikler... Az önce bahsedilen Web pazarlama araçlarının hepsinin ya da kombinasyonlarının kullanılması E ticaret sitesini desteklemek ve geliştirmek için yine az önce bahsedilen yolları kullanın

ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hazırlayan Murat ARSLANDERE İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim Dalı

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

ÇAĞDAŞ İŞLETMECİLİK AÇISINDAN ELEKTRONİK TİCARET

ÇAĞDAŞ İŞLETMECİLİK AÇISINDAN ELEKTRONİK TİCARET ÇAĞDAŞ İŞLETMECİLİK AÇISINDAN ELEKTRONİK TİCARET ÖZET Halil ELİBOL * Burcu KESİCİ İnsanlığın gördüğü en hızlı değişim süreçlerinden birisinin tam ortasındayız. Daha birkaç yıl öncesine kadar bilgi teknolojilerinden

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Dijital dünyadaki uzun soluklu çözüm ortağınız... www.ajanslongplay.com Ümit BÜYÜKYILDIRIM Çocukluğundan

Detaylı

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak Türkçe - turkki KILAVUZ Finlandiya'da Girişimci Olmak Önsöz Önsöz Kendi işini kurmak, göçmenler için Finlandiya'da iş bulmanın iyi bir yoludur. Halen, bu ülkede yurtdışından gelenler tarafından kurulmuş

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler Franchise verirken ve alırken nelere dikkat edilmeli? 1. Güncelleme Franchise Nedir?... 5 Franchise Kavramları

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları

E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları Çukurova Üniversitesi İİBF Dergisi Cilt:13.Sayı:2.Aralık 2009 ss.55-71 E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları E-Trade programming and E-Trade applications in Turkey Mehmet TURAN

Detaylı

ERP ötesı. Workcube 11.1, Yeni Versiyon. İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor.

ERP ötesı. Workcube 11.1, Yeni Versiyon. İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor. ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2012 Yeni Versiyon Workcube 11.1, İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor. ERP İmplementasyonu

Detaylı

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi)

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1 CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1) CRM Nedir? 2) CRM Niçin Gerekli? 3) CRM in Yararları 4) CRM in Maliyetleri 5) CRM in Etkinlikleri & Bileşenleri 6) CRM & Pazarlama 7) Müşteri İlişkileri Yönetimi

Detaylı

YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ (HYH106.1) (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniverstiesi

YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ (HYH106.1) (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniverstiesi YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ (HYH106.1) (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniverstiesi Dersin Amacı Bu dersin amacı bilgi teknolojilerinin ve Yönetim Bilgi Sistemlerinin tarihsel gelişimini,

Detaylı

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu Yalnızca Intel Teknoloji Sağlayıcıları içindir Bu kapsamlı kılavuz, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) Intel tabanlı satış noktası (POS) çözümleri satmanızda size yardımcı olacaktır. Ürün ve/veya

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ

E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ Mehmet MARANGOZ * mehmetmarangoz48@hotmail.com Burak YEŞİLDAĞ ** burakyesil@gmail.com Işıl ARIKAN SALTIK ** isilas@mu.edu.tr

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET VE E-TİCARET REHBERİ Hazırlayan Nuray KORKMAZ İstanbul, 2002 Bu kitabın tüm hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nun ve yazarının

Detaylı

2. İNOVASYONUN TANIMI

2. İNOVASYONUN TANIMI 1 1. GİRİŞ İnovasyon ülkemizde geniş kitlelerce yeni konuşulmaya ve tartışılmaya başlansa da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunun gündemlerini uzun yıllardır meşgul ediyor. Ülkemizde bu kavram

Detaylı

PAZARLAMA PLANI EL KİTABI

PAZARLAMA PLANI EL KİTABI PAZARLAMA PLANI EL KİTABI SEDEF ÇETİNEL ANKARA-2005 ÖNSÖZ Baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı içinde bulunduğumuz bilişim çağında ülkelerin karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi şüphesiz işsizliktir.

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2493 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1464 E-İŞ SÜREÇLERİ

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2493 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1464 E-İŞ SÜREÇLERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2493 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1464 E-İŞ SÜREÇLERİ Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Esra TURHAN (Ünite 1, 2) Arş.Gör.Dr. Ozan AĞLARGÖZ (Ünite 3, 4) Yrd.Doç.Dr. Ertan ÇINAR

Detaylı

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması 1 Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması Metehan TOLON * Giriş Para piyasası kurumu olan bankalar kullandıkları pazarlama stratejileri

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık Xerox İş Ahlakı Tüzüğü İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık İş Ahlakı Tüzüğümüz bütünlüğe yönelik taahhüdümüzü kapsar ve destekler ve ayrıca etik ve uyumluluk sorunlarımızı temel değerlerimizle

Detaylı

B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri

B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri ARALIK 2008 ANKARA Bu eserin telif hakkı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ne aittir. 5846 sayılı

Detaylı

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL TÜRKİYE NİN E-TİCARET REFERANSI HAZİRAN - TEMMUZ 2015 - SAYI 14 - ÜCRETSİZDİR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL LOJİSTİKTEN E-LOJİSTİK E DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

İNTERNETİN ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE TÜRK TOPLUMUNCA BENİMSENMESİ: KARAMAN ÖRNEĞİ

İNTERNETİN ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE TÜRK TOPLUMUNCA BENİMSENMESİ: KARAMAN ÖRNEĞİ T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNTERNETİN ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE TÜRK TOPLUMUNCA BENİMSENMESİ: KARAMAN ÖRNEĞİ Hazırlayan Fatih BAŞHAN İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim

Detaylı

ELEKTRONİK İŞLETMECİLİK ve İNTERNET UYGULAMALARI

ELEKTRONİK İŞLETMECİLİK ve İNTERNET UYGULAMALARI T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİMDALI ELEKTRONİK İŞLETMECİLİK ve İNTERNET UYGULAMALARI Kutay GÜNEŞ YÜKSEK LİSANS PROJESİ KAHRAMANMARAŞ NİSAN 2007 T.C.

Detaylı

GİRİŞ. Esasların Yapısı bölümüne bakın.

GİRİŞ. Esasların Yapısı bölümüne bakın. GİRİŞ Sorumlu Reklam ve Pazarlama İletişimi Faaliyetleri Reklam ve diğer pazarlama iletişim araçları, reklamverenlerle tüketiciler arasındaki iletişimi sağlayan en önemli unsurların başında gelir. Her

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı