Reklamda yaratıcılık. Hazırlayan ve sunan: Deniz Tan

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Reklamda yaratıcılık. Hazırlayan ve sunan: Deniz Tan"

Transkript

1 Reklamda yaratıcılık Hazırlayan ve sunan: Deniz Tan

2 The world is but a canvas to the imagination. - Henry David Thoreau

3 Yaratıcılık nedir? Yaratıcılık gördüğümüz, yaptığımıız, yaşadığımız, merak ettiğimiz, öğrendiğimiz her şeyin beslediği bir yetenektir.

4 Yaratıcılık Herkesin baktığına bakıp, onunla ilgili kimsenin düşünmediğini düşünebilmek, görünmeyen bağları kurabilmektedir. Reklamdaki yaratıcılık da aynı şekilde işler Bir markaya hiç kimsenin bakmadığı bir şekilde bakabilmek ya da bir fikri daha önce ele alınmadığı gibi işleyebilmek yaratıcılıktır.

5 Peki de bunu nasıl yapacağız? Nasıl iyi bir reklam kreatifi olacağız, yaratıcılığımızı nasıl geliştireceğiz?

6 Merak ederek. Sektörde neler olmuş, reklam dünyasında neler var, dünyada neler oluyor, capoiera nasıl yapılır, kedilerin neden bıyıkları var, Noel Baba nereden gelmiş... Tüm bunları öğrenmek bir gün size şahane bir fikir ile dönebilir.

7 Çok yönlü düşünerek. Bir basın ilanı fikri mi buldunuz, peki ya onu basın ilanı değil de dijital ortama taşısanız? Fikrinizi bir de şöyle deneseniz? Fikir bir kerelik bir fikir mi, çoğaltılabilir mi? İyi bir kreatif, fikre farklı açılardan bakmayı bilmelidir. 7

8 Popüler kültürü takip ederek. Kreatiflerin besin kaynağı hayattır; sinemadır, kitaptır, çevresinde olup bitenlerdir. Neyin, ne zaman, neye ilham vereceği belli olmaz. Ve de unutulmamalıdır ki, toplumdaki değişikliklerin reklama yansıması kaçınılmazdır.

9 Klişe tuzaklarından uzak durarak. O hep gördüğünüz, alışılmış deyim ve görseller var ya... İlk anda akla gelenler, binlerce defa gördükleriniz. Onları uygulamaya geçmeden önce bir kere daha düşünmekte fayda var. 9

10 Görsele ve yazıya hakim olarak. Her ne kadar yazar ve çizerin bazen tek başına yaptıkları işler olsa ve roller tanımlı gibi görünse de; iyi yazar görsellikten anlamalı, çizerin sıkıştığı noktada ona görsel önerilerle destek verebilmeli, iyi çizer de yeri geldiğinde başlık yazabilmelidir. Partnerler birbirlerini her konuda yönlendirebilmeli, öneriler verebilmelidir. 10

11 Takım çalışmasının değerini bilerek. Takım, takım, takım... İyi anlaşan, beraber gülüp eğlebilen, birbirini destekleyen bir takım, iyi fikir ararken çok yardımcı olacaktır. Sadece partnerinizle değil, müşteri ilişkilerine de alışıldığı üzere bir baş ağrısı muamelesi yapmak yerine, takımın parçası gibi davranmak hayatınızı kolaylaştırabilir.

12 Çöpten korkmayarak. Gün olacak, şahane bir fikir aklınıza gelecek ama o markaya uymayacak, o marka için çalışmayacak ya da belki de daha önce yapılmış olacak. O fikre takılıp kalmak yerine, onu çöpe atmayı bilmeniz gerekecek. Fikirlerinize fazla bağlanmamayı, onları geride bırakıp yürüyebilmeyi, yeni ufuklara yelken açmayı öğrenmekte fayda var.

13 Less is more mottosunun ne demek olduğunu anlayarak. Çöpe atmak dedik. Bazen işinizdeki fazlalıkları da çöpe atmanız gerekecek. Her şeyi bir anda söylemeye, göstermeye çalışmayın. Minimal olun. Bir tek şeyi, en güzel şekilde söylemeye bakın. Fikrinizi dağıtmayın, odaklanın. Fikrinizi görenlerin de kafasını dağıtmayın. 13

14 Soru sorarak. Aklınıza gelen her şeyi sorun, ekibinize, takım arkadaşınıza, müşteriye, müşteri ilişkilerine, internete. Çekinmeyin, sorun, öğrenin. Size verilen iş ile ilgili hiçbir sorunun yolunuzu tıkamasına izin vermeyin.

15 Saçmalayarak. Pek çok ünlü yazar, çizer ve düşünürün birleştiği bir nokta; yaratıcı olabilmek için kendini bırakabilmenin gerekliliği. Yani gülünç ya da saçma demeyip, hayal gücünüzü serbest bırakıp, kendinize limitler koymamayı denemelisiniz. Unutmayın, tüm o şahane fikirler, genelde bir geyikten ya da saçma bir şeyden çıkar. 15

16 Reklam kreatifleri neler yapar?

17 Kreatifleri tanıyalım - Kreatifler en az bir yazar ve bir çizerden oluşan takımlarda çalışır. - Senior takımların, kendilerine bağlı bir çift junior ı ve stajyerleri olur. - Bazı ajanslarda rotasyon ile müşteri ve markalar zaman zaman değiştirilse de, genelde takımların kendi müşteri ve markaları vardır ve hep onlar için çalışırlar. - Markaları dışında zaman zaman yeni müşteriler için konkur adı verilen şeylere girerler. - Zaman zaman ajansta sabahlamak kreatiflerin vazgeçilmez hobilerindendir. - En sevdikleri şey revizyondur. - Takım çalışması kreatif bölümde en önemli şeydir.

18 Kreatifin en önemli işi! -Yazar ya da çizer, bir kreatifin en önemli işi o şahane fikri bulmaktır. - Fark yaratacak olan öncelikle fikirdir. - Kötü uygulama iyi fikri öldürebilir ama iyi uygulama kötü fikri kurtarmaz.

19 Reklam yazarı Sanat yönetmeni RY - SY -İsim çalışması - Logo - Slogan -TV senaryosu - Redaktörsüz ajanslarda baskı öncesi redaksiyon, kontrol -Radyo spotu, dublajcı araştırması, dublajda sanatçıyı yönlendirme - Basın ilanı ve advertorial metinleri; başlık ve copy (metin) -Storyboard veya storyboard cu önerisi, filmin görsel dünyasına dair örnekler, pack-shot çözümleri - Basın ilanın tasarımı, gerekiyorsa fotoğrafçı ve ilüstratör önerileri -TV fikri, yönetmen önerileri - Basın ilanı fikri -Ambient, gerilla, outdoor, internet fikirlerinin metinleri -Ambient, gerilla, outdoor, internet fikirlerinin tasarımı - Ambient, gerilla, outdoor, internet fikirleri - Revizyon - Revizyon - Revizyon

20 Televizyon - Sinema

21 Sunrise Communications SMS Dialogues Good night 4D770 Volkswagen Passat The Force Knorr Sidekicks Salt shaker Bridgestone Karma Carlsberg Everest Aile içi şiddete son Kadına şiddet uygulayan erkek değildir! 21

22 Fikir aşamasında Söylemek yerine göstermenin yollarını düşünün. Zamanınınızın çok kısıtlı (genelde maksimum 60 saniye) olduğunu unutmayın. Dolambaçlı hikayelerde boğulmayın, izleyeni boğmayın. Hikayeyi yerinde bitirin, uzatmayın, süründürmeyin. Spesifik programlar veya kanallar dışında, çok geniş bir insan grubuna seslendiğinizi unutmayın. Fikri bulduktan sonra hayal ettiğiniz görsel dünya hakkında da düşünün, araştırma yapın. Bütçeyi de aklınızda bulundurun, düşük bütçeyle iyi film çıkmaz da demeyin!

23 Senaryoyu yazarken Fikri bulduktan sonra sinopsis halinde fazla detaya girmeden senaryonuzu bir ya da birkaç paragrafta anlatın. Süre hesaplamak için genelgeçer taktik: Diyalogdaki kelime sayısı/2 dir. Ayrıca kendi kendinize diyalogları, saat tutup, okuyarak bunu daha doğru şekilde hesaplayabilirsiniz. Ancak diyalogsuz senaryolarda süreyi tahmin etmek tecrübe işidir. Diyalogların doğallığına özen gösterin, kontrol için kendi kendinize yazdıklarınızı okuyun. Senaryoda mekanları, tipleri ve önemli detayları kafanızdaki gibi ama net bir şekilde, fazla edebiyat yapmadan tasvir edersiniz ancak kamera açıları ve hareketleri çok gerekmedikçe- yazılmaz, yönetmene bırakılır. Sadeleştirmek önemlidir. Fazla hikaye, fazla diyalog yerine yazdığınız her şeye bir kez daha bakıp, bu gerçekten gerekli mi? sorusunu kendinize sorun. Müzik ve ses efektlerini de göz önünde bulundurun.

24 Senaryodan sonra Senaryoyu yazdıktan sonra iş bitti sanıyorsanız çok yanıldınız! O senaryonun hayata geçirilmesi de sizin sorumluluğunuzdur. - Filmi çekebilecek yönetmenleri düşünmek, filmin görsel dilinin nasıl olacağını yönetmene aktarabilmek gibi işlerde prodüksiyon bölümüyle elele çalışacaksınız. - Bu nedenle yeni teknikleri, yönetmenleri, dünyada yapılanları sürekli takip etmelisiniz. - Film çekilditen sonra bile işiniz bitmez, post prodüksiyon, montaj gibi aşamalarda yönetmenle beraber çalışarak filmin planlandığı gibi hayata geçmesine çalışırsınız.

25 Radyo

26 Forum İstanbul Açılış Yemek Sepeti Yemek sesleri Esem Mat Sinek ilacı 26

27 Radyo spotu yazarken Radyo spotu yazmanın farkı görüntü olmaması ve her şeyin seslerle anlatılmak zorunda olmasıdır. Bu da bazı şeylerin aktarılmasını zorlaştırır, mimikler, düşünceler gibi... Bu mecranın en önemli özelliği ses olduğundan, iyi radyo spotlar mecranın bu özelliğini göz ardı etmezler ve fikre entegre ederler. Ses efektlerinin kullanımı ve müzik seçimi büyük önem taşır. Diyalog kullanabilirsiniz ama radyoda görüntü olmayacağından, diyalogunuz TV dekinden daha fazla dikkat çekecektir. O nedenle doğallık daha da önem kazanır ve radyo diyaloglarında genelde rastlanan en büyük problem budur. Diyalog daha kestirme bir yoldur, yapabiliyorsanız derdinizi diyalogsuz anlatmaya çalışın.

28 Basın

29 Basın ilanı yazarken Kiminle konuşuyorsanız, onun dilinde yazmalısınız. Bir kadına mücevher satarkenki dil ile bir tır şöforüne motor yağı satarkenki dil aynı olmamalıdır. Yazarken kendinizi konuştuğunuz kişinin yerine koyun. Basın bülteni ya da advertorial yazmıyor iseniz, fazla laf kalabalığından kaçının, net olun. Unutmayın uzun metinlerin okunmasına güvenemezsiniz. Derdinizi başlık ve görselle anlatabilmeli, detayları metinde vermelisiniz. Uzun metinli bir ilan yazacaksanız, metnin kendini okutabilmesine, okuyucusu sıkmamasına daha da gayret etmeli, farklı bir metin ortaya koyabilmelisiniz. Fazla teknik, kitap ağzıyla değil, konuşuyormuş, karşınızdakine anlatıyormuş gibi yazmaya çalışın. Metninizi yazdıktan sonra tekrar okuyun, neleri atabilirim? diye bir kez daha bakın ve mümkün olduğunca sadeleştirin. Başlıkta klişe laf oyunlarından ve tekerlemelerden kaçınmaya çalışın. Dikkat çekecek, çarpıcı bir başlık arayın.

30 Dank 2. el mobilya İndirim 30

31 Volkswagen Trucks The right size for your needs 31

32 Anadolu Sigorta Son pişmanlık 32

33 Sek süt İçsek Büyüsek 33

34 Cumhuriyet Parti 34

35 Açık Hava

36 CNN Olaylar ve arka planları 36

37 Hot Wheels Big Boy 37

38 Mini Let there be Xenon. 38

39 Against Aids every minute counts 39

40 Edinburgh Kilt 40

41 Clear Anti Dandruff Remove to get 10% off İkea Balconies 41

42 Açık hava için yazarken Outdoor açık hava mecrası olduğundan ve insanlar çoğunlukla arabalarında ya da yürürken göreceklerinden uzun metinlerden kaçının. Genel kural 8 kelimeyi aşmamaya çalışmaktır. Mecranın özelliklerini kullanmayı deneyin.

43 Ambient / Gerilla

44 Folgers Coffee Hey city that never sleeps, wake up! 44

45 Jobsintown.de Life s too short for the wrong job! 45

46 İkea Balconies 46

47 Rock climbing camp for kids İkea Balconies 47

48 School of Art and Design - Creativity Test How far does your creativty go? İkea Balconies 48

49 Seafood palace Looking for seafood? 49

50 İkea Balconies 50

51 To promote their exhibition stand at the Franfurt Book Fair, Eichborn the publisher with the fly prepared 200 flies with an ultra light banner. The banner was attached with natural wax. After a short time the banner dropped off by itself. And the flies were not harmed. Eichborn Flies 51

52 Doğrudan Pazarlama

53 Estetik cerrah için kartvizit 53

54 Düğün davetiyesi 54

55 Bang & Olufsen Audio Annual Report 55

56 Axe Fantasy Mousepad İkea Balconies 56

57 Dijital / Mobil

58 - Web siteleri - Advergame ler - Banner lar, internet reklamları - Sosyal medya kampanyaları - Viral - Mobil pazarlama/uygulamalar 58

59 London Metropolitan Police Choose a different ending 59

60 Zoo Records Hidden Sound Campaign 60

61 Viral 61 -Trojan Weightlifting 15q7s_trojangamesweightlifting_extre me -Resfest Cast - ucel/ /in/set / - Coca-Cola 90turk - ygyu_klarnetci-ali-vs-vuvuzellacy-1- buyu_fun

62 Kampanya 62 - Born HIV Free (Google Maps uygulaması) -Yes I am Precious (entegre dijital iletişim) - Süt adası (advergame ve web sitesi uygulaması) (http://sutadasi.tetrapak.com.tr/) - Fun theory (http://www.funtheory.com) «the world s deepest bin

63 Fikir nasıl bulunur? Briefi aldınız, okudunuz. Brainstorming e hazırsınız. Peki fikri nasıl bulacaksınız? Fikir bulmak öğretilemez ancak bazı taktiklerden yararlanabilirsiniz.

64 Üründen yola çıkmak. Ürünü elimize alıp, şeklini şemalini, logosunu, paketini incelemek, ters çevirmek, düz çevirmek, yan çevirmek, üstüne yazanları incelemek, içindekilere bakmak. 64

65 Principe Basın 65

66 Durex - Basın 66

67 Mc Donald s Free wi-fi - Basın 67

68 Pepsi Pool - Basın 68

69 Ürünün etkisini abartmak. Ürünün sağladığı sonucu ya da etkilerini en uç sınıra taşısak ne olurdu? Abartabileceğimiz kadar abartsak? 69

70 Organic Town - Baby Food Diaper - Basın 70

71 Vitakraft For You Beauty Shampoo Sweet pink dog Basın Metin: Conditioner for you beauty. For softer and sweeter hair.

72 Duracell- Power beyond ordinary - Ambient 72

73 Metafor Ürünümüzü ya da sağladığı etkiyi bir şeye benzetecek olsak neye benzetirdik, nasıl bir metafor kullanırdık? 73

74 Masterlock- Basın 74

75 Alzheımer Awareness Eraser Promosyon 75

76 The economist Keyhole Açık hava 76

77 Görsel Hikaye Ürünü ya da etkisini hikayeleştirebilsek nasıl anlatırdık? 77

78 Asonor Anti-Snoring Give back his dreams - Basın 78

79 Vista a la carte Travel therapy Basın 79

80 Post-it - Basın 80

81 Öncesi/Sonrası veya Problem / Çözüm Ürünün kullanımı nasıl bir fark yaratırdı, kullanıcının hayatında neleri değiştirirdi? Öncesinde ne oluyordu, sonrasında ne oluyor? 81

82 WWF Shark - Basın 82

83 L univers de chocolat Chocolate with Whisky - Basın 83

84 Clorets Eliminates bad breath - Basın 84

85 Dezavantajı avantaja çevirmek Ürünün dezavantajını nasıl faydaya çevirebilirim? 85

86 Hans Brinker Budget Hotel Unique design - Basın 86

87 Avis No.2 - Basın 87

88 Nedenler... Neden bu ürünü kullanmalı? Bu ürünü kullanmak için duygusal, işlevsel ya da saçma herhangi bir fayda bulunabilir mi? 88

89 Hedlandi Salon Love what you see - Basın 89

90 İstanbul toy museum Pay a visit to your past - Basın 90

91 Zihin açıcı diğer sorular -Ürünümüz hiç olmasaydı ne olurdu? -Ürüne ulaşmak için ne badireler atlatılabilir? -Ürünü bir ünlü temsil edecek olsa kim temsil ederdi? -Ürünümüz bir kişi olsaydı ne olurdu? -Ürün ile duygusal bir bağ kurulabilr mi? -Ürünümüz canlı olsaydı ne olurdu? -Rakip markayı kullanırsak ne olur, bizim markayı kullanırsak ne olur? - Ürünümüze yeni ya da farklı bir kullanım şekli olabilir mi? - Küçültürsek ne olur? Büyütsek ne olur? Şöyle yapsak ne olur, böyle yapsak ne olur?

92 EKLER 92

93 Ödüller -Kristal Elma - Kırmızı -- Cannes Lions Epica --- -One Show --- Clio --- Golden Drum

94 KITAP VS. Cutting Edge Advertising - Jim Aitchison Hey, Whipple, Squeeze This: A Guide to Creating Great Ads - Luke Sullivan Creative Advertising - Mario Pricken Ogilvy on Advertising David Ogilvy Truth, Lies and Advertising : The Art of Account Planning Jon Steel Lurzer s Archive Communication Arts 94

95 SITELER Bigumigu: Elmaaltshift: Ads of the world: I believe in advertising: Fubiz: The inspiration room: Digital Buzz: Joe La Pompe: Viral Blog: Coloribus: 95

96 MINI SÖZLÜK Brief: Strateji ve müşteri ekibinin, müşterinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kreatife getirdiği şey. Brainstorming: Kreatifin geyiği Fikir düşünüyorum: Boş oturuyor görünen kreatifin cevabı. Deadline: Kreatifin sevmediği ama uymak zorunda olduğu şey, işin verilmesi gereken zaman. Konkur: Sabahlamak için bir bahane. Yeni müşteri adaylarının birkaç ajansı davet ederek, kendilerinden bir sunum bekledikleri yarışma tarzı şey. Ödül, müşteriyi kazanmaktır. PPM: Pre-production meeting. Yani prodüksiyon öncesi toplantı. Saatler sürer, cast, kostümler, mekanlar seçilir. Müşteri, ajans ve prodüksiyon şirketi katılır. Pre-PPM: Pre-pre-production meeting. PPM öncesi müşterisiz yapılan PPM. Revizyon: Hayatın gerçeği. Süper: televizyon spotlarında ekrana gelen yazı Pack-shot: Ürünün ekrana geldiği bölüm. DES/DKS: Dış erkek ses, dış kadın ses. 96

97 Örnek TV senaryosu 97 Filmimiz, genç bir kadının restoranda tek başına birini beklerkenki görüntüsüyle açılır. Kadın genç bir adamı uzaktan görünce, ona el sallar, sandalyesinde hafifçe doğrulur. Adam masaya geldiğinde kadını öpmek için eğilir ama kadın eliyle ağzını kapamıştır. O halde adamı öpmeye çalışır. Adam şaşkın oturur, kadın peçeteyi burnunun altına doğru tutarak adama gülümsemeye çalışmaktadır. DES: Yüz bölgenizdeki istenmeyen tüylerle başınız dertteyse, Bioder yüz serumunu keşfetmenin tam zamanı. Buradan kesmeyle kadının yüzüne serumu uyguladığı bir plana geçeriz. Buradan sonra da demomuz başlar. Dış ses demo akarken konuşmaya devam eder. Demoda serumun deri altına nüfuz ederek, kılların kökünü etkilemesi anlatılır. DES: Bioder tüy azaltıcı yüz serumu, düzenli kullanım ile yüz bölgesindeki istenmeyen tüylerde azalma sağlar. Süper: Düzenli kullanımda istenmeyen tüylerde %90 a varan azalma Buradan tekrar kadına geçeriz, kadın gülümser, elinde tuttuğu hindiba çiçeğine üfler. Polenler havada uçuşur, yakın planda, kadının gülümsemesini ve pürüzsüz cildini görürüz. Kesme ile pack-shot a geçeriz, bir polen zarif bir şekilde ürünün üzerine düşer. Ardından ürünü gördüğümüz pack shot a geçeriz. Pack-shot üzerine dış ses sloganı söyler. DES: Bioder. İstenmeye tüylere karşı bitkisel çözüm. Senaryonun çekilmiş hali:

98 Örnek radyo spotu 98 SFX: Sokak sesleri Bir yavru kedi miyavlaması: Miv, miv, mivmivmiv, miiiiiiv, miiiyaaaaaaaaaaaaav, miiiiiiiiiiiiiiv Birden fade in le derinden bir ses gelir ve kedinin seslerini bastırır: Adam: Suuuuuuuuuuuuuuuus! DES: Kendi müziğini arıyorsan, koş, bilgisayarını aç. Cokenmusic.com da müzik, dünyaca ünlü kulüplerden görüntüler, oyunlar, arkadaşlar ve daha fazlası seni bekliyor! E, hadi o zaman!

99

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 17 Kasım - 22 Aralık 2012 DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile MEDYA OKULU 2012 07 17 Kasım - 22 Aralık 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği

Detaylı

Kariyer Planlama. El Kitabı. Derleyen ve Yazan: İdil Türkmenoğlu

Kariyer Planlama. El Kitabı. Derleyen ve Yazan: İdil Türkmenoğlu Kariyer Planlama El Kitabı Derleyen ve Yazan: İdil Türkmenoğlu ii Nar Taneleri Projesi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Boyner Holding in önderliğinde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) teknik

Detaylı

Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım.

Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım. Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım. 2007 yılında Cannes Film Festivali nden Altın Palmiye ile dönen 4 Ay 3 Hafta 2 Gün ün yönetmeni

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı

DOSYA HABER Dünden Bugüne Türk Kadını. Sorumluluklarımız 10. yılında Eğitim İçin Elele projesi

DOSYA HABER Dünden Bugüne Türk Kadını. Sorumluluklarımız 10. yılında Eğitim İçin Elele projesi SAYI: 03 NİSAN 2015 www.arimezunlari.org.tr Röportaj Sesime Ses Ver sergisi ile Başarılı seramik sanatçısı mezunumuz... Betül Demir Karakaya Sorumluluklarımız 10. yılında Eğitim İçin Elele projesi Tohum

Detaylı

Bilimi nasıl filme alırsınız?

Bilimi nasıl filme alırsınız? Çevrim İçi Bilim Haberciliği Kursu WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. Ders 8 Bilimi nasıl filme alırsınız? (Sárka Speváková ve Carolyn Robinson) (Mikoláš Herskovič in katkılarıyla) WFSJ ve

Detaylı

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı

M.Niyazi Saral 1957 yılında İstanbul da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ni 1976 yılında bitiren M.Niyazi SARAL, 1981 yılında İTÜ'den Elektronik Yüksek

M.Niyazi Saral 1957 yılında İstanbul da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ni 1976 yılında bitiren M.Niyazi SARAL, 1981 yılında İTÜ'den Elektronik Yüksek M.Niyazi Saral 1957 yılında İstanbul da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ni 1976 yılında bitiren M.Niyazi SARAL, 1981 yılında İTÜ'den Elektronik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede 2 yıl

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

GENÇLER İÇİN MESLEK SEÇİMİ VE 03KARİYER PLANLAMA

GENÇLER İÇİN MESLEK SEÇİMİ VE 03KARİYER PLANLAMA İstanbul Kalkınma Ajansı Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ PROJESİ GENÇLER İÇİN MESLEK

Detaylı

GELİŞEN TELEVİZYON VE SİNEMA TEKNOLOJİLERİNİN TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIM SÜRECİNDE KULLANIMI

GELİŞEN TELEVİZYON VE SİNEMA TEKNOLOJİLERİNİN TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIM SÜRECİNDE KULLANIMI T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ RADYO TELEVİZYON ANABİLİM DALI GELİŞEN TELEVİZYON VE SİNEMA TEKNOLOJİLERİNİN TELEVİZYON REKLAM FİLMİ YAPIM SÜRECİNDE KULLANIMI YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMAN

Detaylı

Hüznün Kardeşliğinde Radyo

Hüznün Kardeşliğinde Radyo RADYOVİZYON ŞUBAT 10 Hüznün Kardeşliğinde Radyo Gösteri ve gösteriş düşüncesinin hırçınlığından uzak, çarpıcı ve çerçeveleyip belgeleyici olmayan sesin kalplere nüfuz eden derin duygusal etkisi, radyoyu

Detaylı

Çeviri: Feride Kurtulmuş

Çeviri: Feride Kurtulmuş KĐTAP NASIL OKUNUR RON FRY TĐMAŞ YAYINLARI / 570 ÇALIŞMA TEKNĐKLERĐ DĐZĐSĐ /4 Eserin Türkçe'ye çeviri hakkı Career Press ile yapılan anlaşma uyarınca Timaş Yayınları'na aittir. Đzinsiz yayınlanamaz. Kaynak

Detaylı

Hüznün Kardeşliğinde Radyo

Hüznün Kardeşliğinde Radyo RADYOVİZYON ŞUBAT 10 Hüznün Kardeşliğinde Radyo Gösteri ve gösteriş düşüncesinin hırçınlığından uzak, çarpıcı ve çerçeveleyip belgeleyici olmayan sesin kalplere nüfuz eden derin duygusal etkisi, radyoyu

Detaylı

PORTAKALI SIKMAK BÜYÜK BÜTÇELERLE DEĞİL BÜYÜK FİKİRLERLE KAZANMAK. Günümüz Ortamında Yaratıcılığı Yeniden Tanımlamak

PORTAKALI SIKMAK BÜYÜK BÜTÇELERLE DEĞİL BÜYÜK FİKİRLERLE KAZANMAK. Günümüz Ortamında Yaratıcılığı Yeniden Tanımlamak BÜYÜK BÜTÇELERLE DEĞİL BÜYÜK FİKİRLERLE KAZANMAK P A T F A L L O N ve F R E D S E N N Günümüz Ortamında Yaratıcılığı Yeniden Tanımlamak Kendi ajansımızı açma fikrini 1980 yılında ilk kez ciddi olarak düşünmeye

Detaylı

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI 1 21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI Medya Okuryazarlığına Genel Bir Bakış ve Sınıf İçi Etkinlikler Tessa Jolls Elizabeth Thoman Ders Plan Tasarımı / Yazımı: Jeff Share Çevirenler Yrd. Doç. Dr. Cevat ELMA Yrd.

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

Pazarlama Satrancında Şah: İçerik

Pazarlama Satrancında Şah: İçerik Pazarlama Satrancında Şah: İçerik Marka iletişiminde geleneksel yöntemlerin yaygın kullanımı günümüzde pazarlama açısından markalar için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Potansiyel müşterilerin geleneksel

Detaylı

GAYRİMENKUL PAZARLAMA

GAYRİMENKUL PAZARLAMA PAZARLAMA Hazırlayan Gürler Ünlü 25 Yaratıcı Çözüm Bu çalışmanın ortaya çıkmasında büyük katkıları olan; Garanti Koza Proje Sorumlusu Burak Erdem'e Ve bu çalışmanın hazırlanması aşamasında desteklerini

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları 2015 TAM BENİM KAFAM! DİYORSAN HÜRRİYET E BEKLERİZ. İnternetin dilinden anlayan,

Detaylı

BİR İŞ FİKRİ BULMAK VE TEST ETMEK

BİR İŞ FİKRİ BULMAK VE TEST ETMEK BİR İŞ FİKRİ BULMAK VE TEST ETMEK ANKARA-2005 Bu yayın Avrupa Birliği desteğiyle oluşturulmuştur. Bu yayının içeriklerinin sorumluluğu yalnızca KTSO na aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği nin görüşlerini

Detaylı

#girisimcilik101 etiketiyle bu kitabın yayılmasına katkı sağlayabilirseniz sevinirim. @serkanunsal

#girisimcilik101 etiketiyle bu kitabın yayılmasına katkı sağlayabilirseniz sevinirim. @serkanunsal #girisimcilik101 etiketiyle bu kitabın yayılmasına katkı sağlayabilirseniz sevinirim. @serkanunsal SERKAN ÜNSAL DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK 101 Kapak Çalışması - İllüstrasyonlar - Sayfa Düzeni Damla ÖZGÜN Serkan

Detaylı

Küçük İşletmeler İçin Basın Bülteni Kılavuzu

Küçük İşletmeler İçin Basın Bülteni Kılavuzu Küçük İşletmeler İçin Basın Bülteni Kılavuzu ġirket Haberleri olarak küçük iģletmeler ve giriģimcilerin üzerindeki büyük yükün farkındayız. Gün içerisinde iģletmenizle ilgili bir çok farklı iģle uğraģıyorsunuz

Detaylı

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Q2.2014 1 Q2.2014 KARŞILAŞTIRMA ARAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Yükselen trend: Cross Device Reklamcılık Mobil

Detaylı

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TİCARET PANELİ SONUÇ RAPORU 29 HAZİRAN 2011 KUŞADASI TİCARET ODASI KONFERANS SALONU

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TİCARET PANELİ SONUÇ RAPORU 29 HAZİRAN 2011 KUŞADASI TİCARET ODASI KONFERANS SALONU GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TİCARET PANELİ SONUÇ RAPORU 29 HAZİRAN 2011 KUŞADASI TİCARET ODASI KONFERANS SALONU İÇİNDEKİLER SAYFA 1. PANEL PROGRAMI. 3 2. KUŞADASI TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN SERDAR

Detaylı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi nde Tiyatro Tarihi ve Teorisi eğitimi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi nde Tiyatro Tarihi ve Teorisi eğitimi NESIMI YETIK: KISA FILM SEKTÖRDEN ZIYADE BIR HOBI Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi nde Tiyatro Tarihi ve Teorisi eğitimi alan Nesimi Yetik, sinemayla üniversite döneminde ilgilenmeye

Detaylı