[LEMIT-DEUTSCHLAND 2014]

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "[LEMIT-DEUTSCHLAND 2014]"

Transkript

1

2 GIDA Fuarının AMACI ve fuar fikrinin çıkış noktası: Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu BUV çatısı altında Almanya çapında sektörel fuar organisazsonlari gerçekleştirilecektir. Bunların ilki 03/04 Mayis 2014 tarihlerinde Düsseldof`ta gıda sektöründe Lemit Deutschland adı altında Federasyonumuzun Bölge Platformu olan BUV NRW tarafından organizasyonu üstlenilmiştir. Merkezi Berlin de bulunan BUV e.v. Almanya içinde 22 iş hayatı derneğinden oluşan bir federasyondur. Federasyona bağlı NRW bölgesinde bulunan 6 iş hayatı derneği Köln, Düsseldorf, Essen, Aachen, Bochum ve Dortmund illerinde faaliyette bulunmaktalar. BUV-NRW Platformu olarak bu dernekler gıda sektörü ağırlıklı üyelerini biraraya getirerek bir çalışma başlattılar. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren yaklaşık yirmiiki firma sahibi, her ay dört saat olmak üzere ardarda 11 ay boyunca biraraya geldiler. Yaptıkları bu toplantılar sonucunda; Almanya'da gıda sektörünün genel problemleri ve sektörde sürdürülebilir başarı için yapılması gerekenleri tartışıp, elde ettikleri sonuçları bir bildirge haline getirdiler. Bu bildirge sonucunda sektörde genel olarak görülen problemlere farkındalık oluşturma ve sürdürülebilir başarı için bu problemlere çözüm yollarının ayrıntılı ele alınması kararlaştırıldı. Bunun için, Gıda sektöründe uzman konukların sunum yapacakları FORUM/FUAR düzenlenmesi Almanya'daki BUV üyesi olan, gıda sektöründeki firmaların biraraya gelerek tanışmaları Sektöre hizmet veren firmalar, tedarikçiler ve sektöre yön veren kurumların bir ticari FUAR kapsamında biraraya gelmesi ve potansiyelin ortaya konulması gerektiği yönünde kararlar alındı. Bu kapsamda aşağıda genel bilgileri verilen planlanan Fuar ve Forum organizasyonunun tanıtımı yapılmaktadır. Düzenlenmesi planlanan Fuar BUV LEMIT-Deutschland 2014 adı altında yapılacaktır. BUV LEMIT-Deutschland 2014 (Lebensmittel Deutschland): Tarih: 3-4 Mayıs 2014 Yer: Düsseldorf Hilton Hoteli Fuar alanı büyüklüğü: 2000 m² Planlanan stand sayısı: 60 adet Destekleyen kurumlar: EHDV, Düsseldorf İHK, Bundesministerium, BUV,...

3 Fuarın özellikleri ve hedefledikleri Stand açan şirketlerin yalnızca Almanya'da gıda sektöründe faaliyet gösteren firma olması Bu fuar Almanya BUV e.v. (Bundesverband der Unternehmervereinigungen - İş Hayatı Dernekleri Federasyonu) üyesi şirket ve işletme ürün ve hizmetlerinin tüm Avrupa ve Türkiye'den gelen ziyaretçilerle buluşacağı alanında ilk ihtisas fuarı olması; Bu Organizasyon Türk kökenli işletmecilerin oluşturduğu bir kurumun gerçekleştirdiği ilk fuardır (sadece BUV üyelerine yönelik olduğundan...) Hedef olarak ziyaretçilerin yarısı Almanya dışından planlanmaktadır; Tüm Almanya'da ortaklık kurarak Avrupa'ya açılma fırsatı; Almanya çapında sipariş ve bilgilenme platformu olacak bir fuar; B2B ikili görüşmeler sayesinde pek çok satış ve ihale imkanı sunar; Almanya'nın büyük tedarikçi firmalarıyla tanışıp mal ve ürün verme, iş yapma imkanı; Fuar kapsamında cevap bulacak bazı sorular: Almanya da gıda sektöründe kimler var? Sektörde neler oluyor? Sektör nereye gidiyor? Sektördeki hizmet ve ürünlerde yenilikler neler? Ürün ve hizmetlerimde neleri daha iyi yapabilirim? Daha kaliteli ve güvenilir tedarikçiler bulabilir miyim? Şirketimi büyütmek için neler yapabilirim? EDEKA, REWE Aldı ve Lidl gibi firmalarla nasıl iş yapabilirim?

4 LEMIT-Deutschland 2014 (Lebensmittel Deutschland) fuarı kapsamında aşağıdaki branşlardan gıda şirketleri katılabilir: Yas meyve sebze üreten ve satan firmalar Frozen Food Dondurulmus gıda ürünleri Konserve üreticileri ve satıcıları Dairy - Süt ve süt ürünleri RetailTec Toptan ve perakende satıs a yönelik teknoloji ve hizmetler ( Kasa sistemleri, bilgisayar yazılımları, etiketler, vitrin, regal, panolar vs.) FoodService- Gıda Servisleri (Catering), her türlü yemek hizmetine yönelik teknolojiler Drinks- I çecekler (Alkolsüz; 0,0 %) Meat- Et, (sosis, sucuk, salam, pastırma), tavuk Deniz Ürünleri Ambalaj, Paketleme firmaları Sağlıklı beslenme (diyet, form ) ilgili firmalar ve doğal sağlık destek ürünleri, Lojistik ve taşımacılık şirketleri Kuru Gıda toptancıları ( Bakliyat, Kurufasulye,nohut,mercimek, konserve vb.) Unlu mamül üreticileri ve satıcıları, (Ekmek,Makarna vb.) Kuruyemiş, Tatlı çeşitleri,üretici ve satıcıları ( Baklava,Pasta,Kek,Çikolata vb.) Geniş bilgi ve program akışına ekteki dosyalardan ve linki üzerinden ulaşabilirsiniz. LEMIT-Deutschland 2014 (Lebensmittel Deutschland) Fuar kapsamında ele alınacak perspektif ve trendler uzman konuklar tarafından sunulacaktır. Bunlar aşağıdaki konulardan oluşmaktadır: Almanya'daki kriz, tüketimden mi yoksa düşük satış hacminden mi kaynaklanıyor? Tüketicilerin tüketim alışkanlıklarındaki değişim neler? Tedarik zincirlerindeki sorunlar? Pazarlama, kalite ve inovasyon un gıda sektöründe başarıya katkıları?

5 Fuar da FORUM kapsamında uzmanları tarafından katılımcılara sunulacak konular, İşletmelerdeki Enerji verimliliği ve önemi Ortak hareket ve sinerji oluşumu Doğru pazarlama tekniklerinin seçimi Kooperatifleşme ve Kollektif hareket etme / Satınalma ve Pazarlama da ortak çalışma Sürdürülebilir Personel Yönetimi ve Kalifiye Eleman Organik, Bio ürünlerin geleceği Benchmarking / Kıyaslama Nedir? BENCHMARK bir ölçü birimi ve benchmarking ise bu ölçümün yapılmasıdır. Henüz dilimizde karşılığı tam olarak benimsenmemiş olsa da, benchmarking; örnek edinme, örnek alma ve en çok da kıyaslama olarak türkçeleştiriliyor. Örnek alınacak referans noktası nın belirlemesi anlamına gelen benchmarking, bir işletmenin rekabet gücünü yükseltmek için, başarılı performansa sahip başka işletmelerin, iş yapma tekniklerini incelemesi, kendi teknikleri ile kıyaslaması ve bu kıyaslamadan elde ettiği bilgileri kendi işletmesinde uygulaması anlamına geliyor. Neden kıyaslama? Çünkü standardın ne olduğunu bilmezseniz, kendinizi ölçemezsiniz. Müşteriniz Ortalama servis süreniz ne kadar? diye sorduğu zaman 6 saat diyebilirsiniz. Ama yalnızca kendi zamanlamanızı bilmeniz yeterli değildir. Bu ortalamanın piyasaya göre nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Müşteri neden sizi tercih eder? Rakiplerinizden daha üstün ya da farklı olduğunuz için Peki, ölçemediğiniz bir şeyin üstünlüğünü ya da farkını nasıl gösterebilirsiniz? Sektör genelinde ortalama servis süresi 5-7 saat arasındaysa siz ortalama sürede hizmet veren bir işletme sıfatında yer aldığınız anlamına gelir. Ama ya rakipleriniz 4 saatte servis veriyorsa, müşteri kimi tercih eder? Benchmarking iş dünyasında rekabet avantajı sağlar. Benchmarking şirket içi aktiviteleri, prosesleri veya metodları diğer firmalarla karşılaştıran sürekli bir ölçümdür.

6 Fuara gelecek ziyaretçiler: Almanya dan üretici, alıcı / satıcı ve hizmet sunanlar Avrupa dan Almanya ile iş yapmak isteyen / ortak arayan üretici, alıcılar / satıcılar/ hizmet sunanlar. Türkiye den Almanya ve Avrupa ya açılmak için ortak arayanlar. Fuarda stand açan firmalar Toptancılar Üreticiler Lojistik firmaları Bilgisayar firmaları Paketleme firmaları Ve sponsor olan Sigorta, Banka vb. Gıda sektörüne hizmet veren firmalar Fuarcılık? Ticaretle ilgili ürün ya da hizmetlerin, teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin tanıtımı, pazar bulunabilmesi ve satın alınabilmesi, teknik işbirliği, geleceğe yönelik ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi için belirli bir takvime bağlı olarak, düzenli aralıklarla, genellikle de aynı yerlerde gerçekleştirilen bir tanıtım etkinliğidir. Bu tür etkinliklerde, alıcı ve satıcılar, çeşitli iş anlaşmaları gerçekleştirmek üzere bir araya gelir. Fuarlar, zaman açısından sınırlandırılmış etkinliklerdir. Firmalar Fuarlara Neden Katılmalı? Çok yoğun yaşanan rekabet ortamında kurumlar, çok dinamik, esnek, yaratıcı, uyumlu ve dünyayı takip ediyor olmak zorundalar. Bugünün iş ortamında, hantal, yavaş, atalet içindeki kurumların yaşama şansı pek bulunmuyor. Bu kadar yoğun yaşanan rekabet içinde başarılı olabilmek diğer faktörler yanında, bazı pazarlama aletlerini de iyi kullanabilmekten geçiyor. İşte bu pazarlama aletlerinin en önemlisi doğru hazırlanmış sektör fuarları.

7 Fuar tarafsız bölgedir : İyi hazırlanmış bir fuar katılımcılarına bir gösteri alanı, bir satış bürosu ve bir satış imkanı sunar. Fuar katılımcı firmaları ve fuar ziyaretçileri her zamanki çevre ilişkilerinin dışında bir tarafsız bölge olan fuarlarda bir araya gelirler ve alıcı satıcı ilişkisi terse döner. Yani firma temsilcilerinin, müşterilerinin kapısını çalarak bir şeyler söylemek, dikkatlerini çekmek için çaba göstermeleri yerine, fuar ziyaretçisi, müşteri yani alıcı, kendi isteği ile parasını ve zamanını harcayarak, satın almaya, en azından bilgilenmeye hazır satıcının standının önünde beklemektedir. Alıcı gönüllü olarak bilgi edinmeye çalışmakta, satıcının mesajını anlamak istemektedir. Bu yaklaşım özellikle ihtisas fuarlarında büyük ölçüde sipariş anlamını taşımaktadır. Doğru hazırlanmış fuara doğru alıcılar gelir: Doğru hazırlanmış ve katılımcıları tarafından kabul görmüş bir fuar o konuda ticaret yapanların büyük çoğunluğunu bir araya getirecektir. İyi kullanıldığı takdirde bir fuar yeni bir pazara, yeni bir ülkeye girmek için mükemmel bir yoldur. Fuarda doğru ilişkiler kurulabilir: Bir fuar diğer pazarlama aletlerinde olmayan bir imkanı, tüm rakip ürünler mukayesesine de imkan vererek, bir satışı sonuçlandırmak için gerekli yüz yüze ilişkiyi satıcıya sağlar. Ziyaretçilerin fuara bakış tarzı olumludur: Ziyaretçilerin fuara gitme nedeni çeşitli olmakla beraber fuardaki ürünleri topluca görmeye, onlar hakkında bilgi edinmeye ve satın alma kararlarını oluşturmaya gönüllü olmaları çok önemli, olumlu bir faktördür. Bir fuarın bütün bu üstünlüklerinin yanında, bir firmanın fuara neden katılması gerektiği ile ilgili bir hayli nedeni var: Mevcut müşterilerini ve satışlarını korumak Yeni siparişler almak Yenilikleri tanımak İhracat imkanları yaratmak, var olanı artırabilmek Kısa ve orta vadede yeni müşteriler kazanmak(bir fuarın ölçülebilen etkisi altı ay ile dört yıl sürebiliyor) Rakiplerin yeniliklerini öğrenmek Ürünleri alternatif ürünler ile karşılaştırmak Yeni dağıtım kanalları veya mümessiller bulmak Düşünülen muhtemel fiyatları test etmek, tepkileri ölçmek Değişik ürün dizaynlarına, ambalajlara karşı tepkileri ölçmek

8 Prestij sağlamak Firma personelini eğitmek, motive etmek Müşterilerine güven vermek Mevcut müşterileri fuara katılan rakiplere kaptırmamak Fuara katılacak firmalar hangi fuara katılacağını nasıl belirlenmeli? Fuarın katılımcıları ve veya ziyaretçilerinin hedef müşterileri içinde olup olmadığına göre fuar seçilmelidir. Buradan fuarın geçmiş başarıları, bilinirliği, büyüklüğü de önemli bir faktördür. Ayrıca zamanlama da önemlidir; tatillere yakınlığı, hava durumu, ulaşım, diğer önemli fuar veya aktivitelere olan ilişkisi fuarı performansını etkiler. Verimli bir fuar katılımı için fuar organizasyon firmalarından çok, eski katılımcılarından önce potansiyel fuarları bol bol gezmek gerekir. Fuarlarda ziyaretçiyi etkileme yolları ve pazarlama teknikleri nelerdir? Birinci yol standınızın tasarımı ve kalitesi Standınızın sizi, ürün ve hizmetlerinizi ne kadar doğru tarif ettiği Karşılama ve ağırlama kalitesi Ürün, firma ve hizmetler ile ilgili doğru ve tatminkar bilgilendirme yapabilmek Ürün teşhirini sağlıklı yapabilmek Ürün ve hizmetler arasındaki hiyerarşiyi doğru belirleyip, stand da bunu uygulayabilmek Ürünlerin teşhirinde kullanılan ünite ve malzemelerin kalitesine dikkat etmek İlgi çeken aktivite ve gösteriler düzenlemek Fuar alanı iç ve dışındaki reklam alanlarını kiralamak Kaliteli ve tatminkar bir dosya veya broşür ile birlikte verilecek promosyonlar vasıtasıyla potansiyel müşterileri memnun etmek

9 Orta ve uzun süreli firma planlaması anlayışı içinde, bir fuara katılım, firmanın söz konusu pazardaki gelecekteki durumuna açıklık getirmeye de yardımcı olmaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz katkılarının yanı sıra fuar organizasyonları: Satış çalışmalarını destekleme, Yeni müşteri gruplarını tanıma, Kârlılığı arttırma, Dağıtımın genişletilmesi, Yeni temsilciler, Bayiler bulunması, Sunulan yeni ürünün piyasadaki başarısının değerlendirilmesi, Piyasaya sunulması düşünülen ürünlerin kabul edilebilirlik durumunun incelenmesi, basınla ilişkilerin geliştirilmesi, Bilgi alışverişi yolu ile araştırma ve satış faaliyetlerinin geliştirilmesi, İhracat imkânlarının değerlendirilmesi gibi pek çok noktada katılımcı firmalar açısından önemli sonuçlar ve kazanımlar doğurabilmektedir. Görüldüğü gibi, rekabetçi pazar ekonomilerinde, oldukça etkili pazarlama iletişimi araçlarından birisi olarak karşımıza çıkan fuarla, İş bağlantıları kurmanın, Etkili tanıtım yapmanın, Pazarı tanımanın, en verimli şekillerinden bir tanesi durumuna gelmiştir.

10

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler Franchise verirken ve alırken nelere dikkat edilmeli? 1. Güncelleme Franchise Nedir?... 5 Franchise Kavramları

Detaylı

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU BEKSİAD (Bebe - Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği) ÇALIŞTAY RAPORU Hazırlayan: BUTEKOM (Bursa Tekstil ve Konfeksiyon ARGE Merkezi) Bursa, 31.12.13 GİRİŞ... 3 1. ÇALIŞTAYDA İZLENEN

Detaylı

B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri

B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri T.C. BAŞBAKANLIK Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi B2B e-ticaret ve e-pazaryerleri ARALIK 2008 ANKARA Bu eserin telif hakkı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ne aittir. 5846 sayılı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİŞİSEL GELİŞİM GİRİŞİMCİLİK ANKARA - 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002-38 ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ MÜŞTAK ÇAĞLAR MERT ÖZCÖMERT İSTANBUL- 2002 Bu eserin tüm haklan İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nm ve yazarının

Detaylı

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Alman kökenli olmayan girişimciler için yol haritası Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Genel koordinasyon Bu etkinlik Senatonun Ekonomi, Teknoloji ve Kadınlar için Yönetim i ve Investitionsbank

Detaylı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI TEMMUZ-AĞUSTOS 2013 SAYI: 69 "Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için değer yaratmayı sürdüreceğiz" Ali Haydar BOZKURT Toyota Türkiye Pazarlama ve

Detaylı

SATINALMA SÜREÇİNDE RİSK YÖNETİMİ. Yrd. Doç. Dr. Ayhan DAĞ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü

SATINALMA SÜREÇİNDE RİSK YÖNETİMİ. Yrd. Doç. Dr. Ayhan DAĞ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü SATINALMA SÜREÇİNDE RİSK YÖNETİMİ Yrd. Doç. Dr. Ayhan DAĞ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü Satınalma Günümüzün rekabet koşulları, Teknolojinin gelişimi, Dünya pazarlarının

Detaylı

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi)

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1 CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1) CRM Nedir? 2) CRM Niçin Gerekli? 3) CRM in Yararları 4) CRM in Maliyetleri 5) CRM in Etkinlikleri & Bileşenleri 6) CRM & Pazarlama 7) Müşteri İlişkileri Yönetimi

Detaylı

İŞVEREN SORUMLULUK SİGORTASI VE SATIŞ KOŞULLARI

İŞVEREN SORUMLULUK SİGORTASI VE SATIŞ KOŞULLARI İŞVEREN SORUMLULUK SİGORTASI VE SATIŞ KOŞULLARI Sigorta; İleride meydana gelmesi muhtemel tehlikeden doğacak zararın giderilmesi için, önceden yapılan ödemeler (prim) karşılığında yapılan taahhüttür. İşveren

Detaylı

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Merkezi FRANCHISING REHBERİ

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Merkezi FRANCHISING REHBERİ KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Merkezi FRANCHISING REHBERİ Rıfat CEBECİ Ankara, 2005 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 1 GİRİŞ 2 1. FRANCHISING SİSTEMİ 3 1.1. Franchising Terim ve Tanımları 3 1.2. Franchising Türleri

Detaylı

BİR İHTİSAS FUARINA NASIL KATILIRSINIZ?

BİR İHTİSAS FUARINA NASIL KATILIRSINIZ? BİR İHTİSAS FUARINA NASIL KATILIRSINIZ? YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ YEM Yayın - 20 B R HT SAS FUARINA NASIL KATILIRSINIZ? Yap -Endüstri Merkezi Renk Ayr m ve Bask : Doruk Grafik San. Tic. Ltd. fiti. Adres: Yüzy

Detaylı

T.C. Hitit Üniversitesi. Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı

T.C. Hitit Üniversitesi. Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı T.C. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı YUMURTA ÜRETİM VE PAZARLAMASINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (ÇORUM ÖLÇEĞİNDE BİR ARAŞTIRMA) Fevzi DİKER Yüksek Lisans

Detaylı

2. İNOVASYONUN TANIMI

2. İNOVASYONUN TANIMI 1 1. GİRİŞ İnovasyon ülkemizde geniş kitlelerce yeni konuşulmaya ve tartışılmaya başlansa da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunun gündemlerini uzun yıllardır meşgul ediyor. Ülkemizde bu kavram

Detaylı

TRA2 BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI ŞUBAT 2011

TRA2 BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI ŞUBAT 2011 T. C. S E R H A T K A L K I N M A A J A N S I Sayfa T. C. S E R H A T K A L K I N M A A J A N S I Sayfa I T. C. S E R H A T K A L K I N M A A J A N S I Sayfa II ÖNSÖZ Genel olarak müşteri ne ister? Sorusunun

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Cemalettin AKTEPE Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞ Dr. Metehan TOLON

Yrd. Doç. Dr. Cemalettin AKTEPE Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞ Dr. Metehan TOLON DETAY YAYINLARI : 274 1. Baskı : Ocak 2009 ISBN : 978-9944-223-81-2 Yayıncı Sertifika No : 13188 Yrd. Doç. Dr. Cemalettin ATEPE Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞ Dr. Metehan TOLON Copyright Detay Anatolia Akademik

Detaylı

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri İçindekiler Önsöz...5 İş Mükemmeliyeti ve Enerji Verimliliği...7 Ortak Altyapının Geliştirilmesi, Sektöre Özgü Teknik Eğitimler ve Yeni Pazarlara Giriş...9 Bütüncül

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması 1 Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması Metehan TOLON * Giriş Para piyasası kurumu olan bankalar kullandıkları pazarlama stratejileri

Detaylı

Coca-Cola çecek Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu

Coca-Cola çecek Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Coca-Cola çecek Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu (Türkiye) Ocak 2007-Mart 2008 ÇER K CEO Mesaj 01 Alkolsüz çecekler Pazar 03 Rapor hakk nda 04 CC TÜRK YE'DE KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK YAKLAfiIMI Gerçeklefltirdiklerimiz

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Türkiye Operasyonel Kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 10 Milyar TL'yi aştı. Günlük araç kiralama hayatlarımızı değiştiriyor

Türkiye Operasyonel Kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 10 Milyar TL'yi aştı. Günlük araç kiralama hayatlarımızı değiştiriyor TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI MAYIS-HAZİRAN 2014 SAYI: 74 Kazan-Kazan prensibiyle hareket ediyoruz Önder GÖKER Hyundai Assan Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası ndan sorumlu Genel Müdürü

Detaylı

9. ULUSLARARASI METALURJĐ VE MALZEME KONGRESĐ

9. ULUSLARARASI METALURJĐ VE MALZEME KONGRESĐ 9. ULUSLARARASI METALURJĐ VE MALZEME KONGRESĐ METALURJĐ SEKTÖRÜNDE KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTEKĐ ĐŞLETMELERĐN DURUMU, SORUNLARI VE GELECEĞĐ PANELĐ Panel Başkanı: Prof. Dr. Feridun DĐKEÇ ĐTÜ Metalurji Mühendisliği

Detaylı

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Hazırlayan: Çiğdem ERK Danışman: Doç. Dr. Ayşe AKYOL Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi L S - HAKK - VA N TAKDİM Gelecek anlamına gelen Âti sözcüğünden adını alan derneğimiz, adından aldığı ilhamla geçmişle bağını koparmadan geleceğin inşasına katkı sunmak amacıyla 2005 yılında Hakkâri de

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

İŞLETMELERDE REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLAMADA FARKLI BİR YAKLAŞIM: DEĞER TEMELLİ PAZARLAMA

İŞLETMELERDE REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLAMADA FARKLI BİR YAKLAŞIM: DEĞER TEMELLİ PAZARLAMA V. Ulusal Üretim Araştırmaları Sempozyumu, İstanbul Ticaret Üniversitesi, 25-27 Kasım 2005 İŞLETMELERDE REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLAMADA FARKLI BİR YAKLAŞIM: DEĞER TEMELLİ PAZARLAMA Mahmut TEKİN Selçuk Üniversitesi

Detaylı