Kulağın Fonksiyonel & Klinik Anatomisi ve Fizyolojisi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kulağın Fonksiyonel & Klinik Anatomisi ve Fizyolojisi"

Transkript

1 Kulağın Fonksiyonel & Klinik Anatomisi ve Fizyolojisi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Temel Anatomi ve Fizyoloji Dersi SBF 122 Öğr.Gör.Dr. Nurullah YÜCEL

2 Duyu Organları DERİ KULAK (AURİS) Dış Kulak, Orta Kulak, İç Kulak GÖZ Kornea, Sklera, Choroidea, Corpus Ciliare, İris, Lens, Palpebrae BURUN DİL

3 Duyu Organları KULAK (AURİS) Dış Kulak Orta Kulak İç Kulak

4 Nasıl İşitiyoruz? Dengemizin Sağlanmasında Kulağın Etkileri?

5

6 İşitme ve Denge organı olan kulak, üç bölümde incelenir. Auris externa (dış kulak) Auris media (orta kulak) Auris interna (iç kulak)

7 Dış Kulak (Auris Externa) Auris Externa 1- Auricula (kulak kepçesi) 2- Meatus acusticus externus (dış kulak yolu)

8 Dış Kulak (Auris Externa) Auricula Deri ile örtülü tek parça elastik kıkırdaktır (cartilago auriculae). Dış kulak yolunun kıkırdağı ile devam eder.

9 Dış Kulak (Auris Externa) Auricula Deri ile örtülü tek parça elastik kıkırdaktır (cartilago auriculae). Dış kulak yolunun kıkırdağı ile devam eder.

10 Dış Kulak (Auris Externa) Meatus Acusticus Externus Dış 1/3 lük bölümü elastik kıkırdak, içte kalan 2/3 lük bölümü kemiktir. Kanalın ön ve üst duvarlarının duyusunu n. auriculotemporalis, arka ve alt duvarlarının duyusunu n. vagus un auriküler dalı taşır.

11 Dış Kulak (Auris Externa) Meatus Acusticus Externus Dış kulak yolu ve zardaki işlemlerde bayılmanın ve bradikardinin nedeni n. vagus un uyarılmasıdır

12

13

14 Orta Kulak (Auris Media)

15 Orta Kulak (Auris Media) Auris Media Temporal kemiğin petroz parçasında düzensiz bir boşluktur.

16 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica) Auris Ekterna ile Auris Medai arasında Membrana Tympanica bulunur

17 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica) Cavitas tympani yi, meatus acusticus externus tan ayırır.

18 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica) Chorda tympani (N. Facialis) Kulak zarının üst bölümüne yaslanarak geçer. Manubrium mallei Kulak zarının iç yüzünden, orta noktasına kadar sıkıca yapışır.

19 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica)

20 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica)

21 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica)

22 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica)

23 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica)

24 Orta Kulak (Auris Media) 1- Kulak Zarı (Membrana Tympanica)

25 Orta Kulak (Auris Media) 2- Kulak Kemikleri (Malleus, İncus, Stapedes) (MİS) Membrana tympanica dan, fenestra vestibuli ye (kulak zarından iç kulağa) doğru; Malleus İncus Stapes olarak sıralanırlar

26 Orta Kulak (Auris Media) 2- Kulak Kemikleri (Malleus, İncus, Stapedes) (MİS)

27 Orta Kulak (Auris Media) 2- Kulak Kemikleri (Malleus, İncus, Stapedes) (MİS) Malleus; Şekli çekice benzer. Manubrium mallei kulak zarına tutunur. Bu çıkıntının üst ucuna m. tensor tympani nin tendonu yapışır. Incus; şekli örs e benzer. Caput mallei ile sellar tip eklem yapar (articulatio incudomallearis). Stapes ile sferoid bir eklem kurar (articulatio incudostapedialis). Stapes; Vücudun en küçük kemiğidir. Şekli üzengi ye benzer. Basis stapedis, oval şekill iolup fenestra vestibuli ye elastik bir bağ aracılığıyla tutunur.boynunun arka tarafına m.stapedius un tendonu insersiyo yapar.

28 Orta Kulak (Auris Media) 3- Kulak Kemiklerini Kontrol Eden Kaslar Kulak kemikçiklerinin hareketlerini kontrol eden iki tane çizgili kastır. Akustik reflekslerde fonksiyonları vardır. 1- M. tensor tympani 2- M. stapedius

29 Orta Kulak (Auris Media) 3- Kulak Kemiklerini Kontrol eden Kaslar 1-M. Tensor Tympani Semicanalis musculi tensoris tympani denilen kanal içindedir. Manubrium malleus kemiğine tutunur. N. mandibularis tarafından innerve edilir.

30 Orta Kulak (Auris Media) 3- Kulak Kemiklerini Kontrol eden Kaslar 1-M. Stapedius Eminentia pyramidalis teki konik boşluğun duvarından başlar, Stapes kemiğine tutunur. Vücudun en küçük çizgili kasıdır. N. facialis in dalı olan n. stapedius tarafından innerve edilir.

31 Orta Kulak (Auris Media)

32 Orta Kulak (Auris Media) 3- Kulak Kemiklerini Kontrol eden Kaslar 1-M. Stapedius Hiperakuzi KULAK KEMİKÇİKLERİ KASLARI M. stapedius un felcinde fonksiyon görülemediğinden, gelen ses dalgaları olduğu gibi iç kulağa geçerek, Sese karşı duyarlılığının artmasına (hiperakuzi) neden olur.

33 Orta Kulak (Auris Media) 4- Östaki Borusu (Tuba Auditiva) Orta kulak boşluğunu nazofarinks e bağlar

34 Orta Kulak (Auris Media) 4- Östaki Borusu (Tuba Auditiva) Orta kulak boşluğunu nazofarinks e bağlar

35 Orta Kulak (Auris Media) 4- Östaki Borusu (Tuba Auditiva) Orta kulaktaki basıncı Dış çevre ile dengeler Basınç farklılıklarında ve yutma sırasında, tuba auditiva açılır

36 Orta Kulak (Auris Media) 4- Östaki Borusu (Tuba Auditiva) Membrana tympanica nın her iki tarafındaki basıncı dengelemek için, İki boşluk arasında havanın geçişine izin verir.

37 Orta Kulak (Auris Media) 4- Östaki Borusu (Tuba Auditiva) Tuba Auditiva yı açan kaslar M. salpingopharyngeus sağlar. M. tensor veli palatini

38 Orta Kulak (Auris Media) Östaki Borusu Disfonksiyonu Östaki borunun yutkunma veya esneme sırasında açılamaması durumunda oluşur, bu da orta kulağın iç ve dışındaki Hava basıncında fark oluşması ile sonuçlanır.

39 Orta Kulak (Auris Media) Östaki Borusu Disfonksiyonu Bulunduğumuz yüksekliğin hızlı değişmesi, (inen veya çıkan asansörde) östaki borusu kapalı olduğu için basınç farklı oluşmasına neden olur. Orta kulak basıncında herhangi bir değişiklik olmadan eğer ortamdaki basınç değişir ise, kulakta blokaj hissi oluşabilir ve kulak zarı normal şekilde titreyemez. Bu işitme sorunlarına ve kulakta rahatsızlığa neden olabilir.

40 Orta Kulak (Auris Media) Östaki Borusu Disfonksiyonu Bu genellikle, uçak ile seyahat etmek, dik bir alanda araç kullanmak, hızlı hareket eden bir asansöre binmek gibi durumlardan kaynaklanan Rakım değişikliklerine maruz kaldığınızda meydana gelir.

41 Orta Kulak (Auris Media) Orta Kulak İltihabı,

42 Orta Kulak (Auris Media) Orta Kulak İltihabı,

43 Orta Kulak (Auris Media) Orta Kulak İltihabı,

44 Orta Kulak (Auris Media) Damar ve Sinirleri Orta kulak boşluğunu başlıca a. maxillaris in dalları besler. Venleri, plexus pterygoideus a ve sinus petrosus superior a açılır. Orta kulak boşluğunun duyusunu, n. glossopharyngeus (plexus tympanicus) taşır.

45 Orta Kulak (Auris Media) Auris Media İçerisinde; o Malleus o İncus o Stapes o M. stapedius o M. tensor tympani o Chorda tympani (N.Facialis in Dalı) o Plexus tympanicus (n. tympanicus) vardır.

46 Orta Kulak (Auris Media) ORTA KULAK BOŞLUĞUNUN 6 DUVARI Paries mastoideus (arka duvar); bu duvarın üst bölümünde, recessus epitympanicus u antrum mastoideum a irtibatlayan, aditus ad antrum mastoideum denilen büyük ve düzensiz bir delik vardır. Duvarın alt bölümünde, fenestra vestibuli nin hemen arkasında görülen eminentia pyramidalis isimli kabarıntının içinde m.stapedius bulunur. Chorda tympani (N.Facialis in dalı), bu duvardan orta kulak boşluğuna girer. Paries caroticus (ön duvar); A. carotis interna ile komşudur. Üst bölümünde görülen iki ağızdan; üstte olanı m. tensor tympani yi içeren semicanalis musculi tensoris tympani ye, alttaki ise tuba auditiva nın kemik bölümünün oluşturduğu semicanalis tubae auditivae ye aittir. İki kanala birlikte canalis musculotubarius denir. Parotis bezine parasempatiklerigötüren n. petrosus minor, orta kulak boşluğunu bu duvardan terk eder.

47 Orta Kulak (Auris Media) ORTA KULAK BOŞLUĞUNUN 6 DUVARI Paries tegmentalis (üst duvar); tegmen tympani denilen ince bir kemik plak tarafından yapılır. Orta kulak boşluğunu, fossa craniimedia yı örten dura mater den ayırır. Paries jugularis (alt duvar); v. jugularis interna ile cavitas tympani yi ayırır.

48 Orta Kulak (Auris Media) ORTA KULAK BOŞLUĞUNUN 6 DUVARI Paries labyrinthicus (iç duvar); Orta kulak ile iç kulağı ayırır. Üzerinde; fenestra vestibuli, fenestra cochleae, promontorium ve prominentia canalis facialis denilen yapılar bulunur. Paries membranaceus (dış duvar); Dış kulak ile Orta kulağı ayıran membrana tympanica yapar

49

50

51 İç Kulak (Auris İnterna)

52 İç Kulak (Auris İnterna) Temporal kemiğin petroz parçası içindedir. Denge ve İşitme ile ilgili yapıları içerir.

53 İç Kulak (Auris İnterna) Labyrinthus Osseus - Labyrinthus Membranaceus Labyrinthus osseus denilen kemik boşluklar ile bu boşluklara uyan zar yapısındaki labyrinthus membranaceus tan meydana gelir. Labyrinthus membranaceus u bir kabuk gibi sarar. İkisi arasında kalan boşluğa perilenfatik boşluk denir İçinde ekstrasellüler sıvıya benzeyen ve sonuçta BOS a karışan perilenf (perilymh) denilen bir sıvı dolaşır.

54 İç Kulak (Auris İnterna) Kemik Labirent (Labyrinthus Osseus) Vücutta, dişlerden sonra en sert kemik dokusudur.

55 İç Kulak (Auris İnterna) Kemik Labirent (Labyrinthus Osseus) Kemik labirent üç bölümden oluşur. Cochlea Vestibulum Canales semicirculares

56 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea Salyangoz kabuğuna benzer. Kemik labirint in ön parçasıdır. Cupula cochleae denilen tepesinden,basis cochleae denilen tabanına doğru santral olarak uzanan konik şekilli kemik yapıya modiolus cochleae denir. Kendi ekseni etrafında 2,75 defa döner

57 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

58 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

59 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

60 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

61 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

62 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea 1-Scala Vestibuli Lamina spiralis ossea Membrana vestibularis ile kanalın dış duvarı arasında kalan boşluğa Scala vestibuli denir ve içinde Perilenf vardır. Scala vestibuli, fenestra vestibuli ye (oval pencere) bakar.

63 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea 2-Scala Tympani Lamina spiralis ossea ve lamina basilaris ile Kanalın dış duvarı arasında kalan boşluğa Scala tympani denir ve içinde Perilenf vardır. Scala tympani, Fenestra cochleae ye (yuvarlak pencere) bakar.

64 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea 3- Ductus Cochlearis Membrana vestibularis ve lamina basillaris ile kanalın dış duvarıarasında kalan boşluğa Ductus cochlearis denir ve içinde Endolenf vardır. Ductus cochlearis, scala vestibuli den membrana vestibularis ile, scala tympani den ise lamina basilaris (membrana spiralis) ile ayrılır.

65 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

66 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea Organum Spirale Corti Organı Lamina basilaris in üzerinde, Ductus cochlearis iç,nde bulunur.

67 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

68 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea Organum Spirale Corti Organı

69 Video (10.45) İşitsel Yapı (1. Bölüm) (Anatomi-Fizyolojisi) https://www.youtube.com/watch?v=epn66zntn70

70 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

71 Video (5.20) İşitsel Yapı (2. Bölüm) (Anatomi-Fizyolojisi) https://www.youtube.com/watch?v=_wbiva7j5ei

72 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea Cupula cochleae

73 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea Cupula cochleae

74 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea Cupula cochleae

75 Video (6.39) İşitsel İşlem (Anatomi-Fizyolojisi) https://www.youtube.com/watch?v=6gedfxdgava

76 İç Kulak (Auris İnterna) Cochlea

77

78 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Koklea ile semisirküler kanallar arasındadır. Utriculus ve Sacculus denilen zar labirint bölümleri bulunur. Fenestra vestibuli (Satpes kemiği) yer Fenestra cochlea Arka bölümüne beş ağızla semisirküler kanallar açılır.

79 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Tüy Hücreleri; Başın Konum değişikliklerine, Yer çekimine ve Tek yön hareketlerine cevap verirler Hücrelerin tamamı Endolenf içinde Jelatimsi maddenin içinde uzanır

80 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Otolit (kulak taşı); Endolenf içindeki Jelatimsi madde içinde bulunan CaCO 3 (Kalsiyum karbonat) yapılı kristaller Otolit (kulak taşı) içinde bulunduğu endolenf sıvısından ağırdır

81 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Vücut, dolayısıyla baş düz olarak yukarıdan aşağıya, sağdan sola ve arkadan öne doğru dönme hareketi yaparsa otolitler tüy hücrelerinin tüylerini büker, Basınç yapar.

82 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Başın konumu değiştiğinde; Başın konumu değiştiğinde Otolit (kulak taşı) hareket eder ve tüy hücrelerini (Duyu hücreleri) uyarır. Bu uyarılar beyne ve beyinciğe gider ve Vücudumuzun dengesi sağlanmış olur

83 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Başın konumu değiştiğinde; Yer çekimine karşı Dikey düzlemde vücudun duruşunun ayarlanmasında, yani statik dengenin oluşturulmasında görev alır

84 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Dünyanın en hızlı asansörü 72 km/s hızına ulaşabiliyor. Asansör 95 katı 43 saniyede çıkabiliyor. Dengemizi Bozuyor

85 İç Kulak (Auris İnterna) Vestibulum (Utrikulus ve Sakkulus) Statik Denge; Vestibulum Bölgesinde Utriculus ve Sacculus Vücut pozisyonunun yer çekimine göre DİKEY düzlemde ayarlanması Dinamik Denge; Canales Semicirculares Dönme, Hızlanma, Yavaşlama gibi Hareketlerde vücut pozisyonun korunmasıdır

86 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Vestibulum un arka-üst tarafında, üç tane yarım daire şeklinde kanaldır. Canalis semicircularis anterior, Canalis semicircularis posterior Canalis semicircularis lateralis. Canalis semicircularis ler vestibulum a açılırlar.

87 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Canalis semicircularis anterior, Canalis semicircularis posterior Canalis semicircularis lateralis Farklı düzlemlerde uzanıyorlar

88 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Canalis semicircularis anterior, Canalis semicircularis posterior Canalis semicircularis lateralis Her birinde Ampulla denilen bölge dengemizde görev alan TÜYLÜ HÜCRELERİ (Receptör hücre) bulundurur

89 Canalis semicircularis anterior, Canalis semicircularis posterior Canalis semicircularis lateralis KULAK (Auris) İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Her bir kanalın içinde ENDOLENF sıvısı bulunur

90 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Ampulla denilen bölgede Dengemizde görev alan TÜYLÜ HÜCRELER (Receptör hücre) CUPULA denilen jelatimsi bir madde içinde yan yana uzanırlar

91 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Vücut ve vücutla beraber baş dönme hareketi yaptığında veya ileriye, geriye veya sağa sola büküldüğünde yarım daire kanalları da vücutla birlikte hareket eder.

92 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Kanallar içindeki endolenf sıvısı yarım daire kanalları ile birlikte aynı hızda hareket etmez, daha yavaş hareket eder.

93 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Başın hareketi Endolenfin içindeki ampulladaki tüy hücrelerini büker. Endolenfin hareketi duyu hücrelerinde basınç değişimine yol açar. Bu durum denge sinirlerinde impuls oluşturur.

94 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Oluşan impulslar beyinciğe taşınır. Beyincik, hareketin yönünü algılar ve bunu beyne iletir. Böylece vücuttaki denge (pozisyon) değişiklikleri algılanır. Bu hücreler de sinirlerde impuls oluşturur.

95 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Eğer etrafınızda dönerseniz yarım daire kanalları içindeki sıvı da hareket eder. Aniden durduğunuzda ise hâlâ kendinizi dönüyormuş gibi hissedersiniz. Çünkü siz durduğunuz hâlde, kanallar içindeki sıvı hâlâ hareket hâlindedir ve denge sinirlerinde impuls oluşturulmaktadır

96 İç Kulak (Auris İnterna) Canales Semicirculares Statik Denge; Vücut pozisyonunun yer çekimine göre DİKEY düzlemde ayarlanması Dinamik Denge; Dönme, Hızlanma, Yavaşlama gibi Hareketlerde vücut pozisyonun korunmasıdır

97 İç Kulak (Auris İnterna) Vücudumuzda Denge Statik Denge; Vücut pozisyonunun yer çekimine göre DİKEY düzlemde ayarlanması Dinamik Denge; Dönme, Hızlanma, Yavaşlama gibi Hareketlerde vücut pozisyonun korunmasıdır

98

99

100 İç Kulak (Auris İnterna) Meneire Hastalığı Meniere hastalığı; belirti veren ancak sebebi net olarak ortaya konulamamış iç kulak sıvılarının basınç artışıdır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Ancak sıvı üretiminin atılımdan fazla olması yahut iç kulak sıvılarının boşaldığı kanallarda tıkanıklık olması ile basınç artışı gelişebilir. Baş dönmesi Kulak uğultusu Başta dalgalı işitme kaybı Kulakta dolgunluk hissidir. Baş dönmesine bulantı, kusma, çarpıntı, ishal terleme, ölüm korkusu eklenebilir

101 Video (9.54) Vestibüler Sistem, Denge ve Baş Dönmesi (Anatomi-Fizyoloji) https://www.youtube.com/watch?v=l0rg2-utlc0

102 İç Kulak (Auris İnterna) Vertigo

103 İç Kulak (Auris İnterna) Vertigo İç kulaktaki denge merkezinden beyne giden sinyallerdeki simetri bozulur ve bu durum dengenin bozulduğu hissini yaratırken beyinden göz kaslarına giden uyarılar gözlerin İstemsiz hareketlerine (nistagmus) neden olur.

104 İç Kulak (Auris İnterna) Vertigo Gözlerin bu hareketleri ile görme alanının hareket etmesi hastada çevresinin ya da kendisinin Döndüğü şeklinde yalancı bir hareket algısı Oluşturarak vertigo şikayetine neden olur.

105 Skala media, stria vaskülaris denen özel damar ağının aktivitesine bağlı olarak sentezlenip salgılanan, potasyum derişimi oldukça yüksek bir sıvıyla ( endolenf sıvısı ile) doludur. Skala media ile skala vestibuli yi Reissner zarı ayırır. Skala timpani ile skala media yı ise baziler zar ayırır. Skala timpani ve skala vestibüli, perilenf sıvısı ile doludur. Endolenf ve perilenf sıvıları birbirlerine karışmaz. Baziler zar oldukça kompleks bir yapıdır ve üzerinde Corti organı nı taşır. Corti organı baziler membranın skala media yüzünde yer alan, duyu (tüy) ve destek hücrelerinden oluşan reseptör organıdır. Corti organındaki tüy hücreleri üst kısımlarından tektoryal zar denilen bir yapı ile ilişki içindedir. SESİN KOKLEAYA GELİŞİ VE BAZİLER ZARDAKİ DEĞİŞİMLER Stapes (üzengi) kemiğinin tabanı, kokleanın tabanında bulunan ve kokleanın girişini oluşturan yuvarlak pencere ile temas halindedir. Stapes tabanının oval pencereye doğru hareketi perilenf sıvısını skala vestibuli boyunca hareket ettirir. Bu hareket helikotremadan skala timpaniye geçerek oval pencerenin alt kısmında bulunan yuvarlak pencereyi dışarı doğru iter. Perilenfin bu hareketi hem endolenfin hem de baziler membranın titreşmesine neden olur. Baziler zar, skala mediayı scala timpani den ayıran fibröz bir membrandır. Helikotremaya doğru gittikçe genişleyen bir yapıya sahip olan membran kadar baziler lif içerir. Bu lifler membranın başlarında kısa ve kalın iken kokleanın tepesine doğru gittikçe boyları uzar ve çapları küçülür. Bu nedenle baziler membran oval pencere yakınında dar ve sert iken apikal uçta daha geniş ve esnektir. Zardaki bu değişkenlik ile gelen sesin frekansına göre baziler zarın farklı pozisyonlarda titreşmesi sağlanır. Her maddenin, bileşimine bağlı olarak belli bir doğal frekansı olduğuna göz önüne alırsak, baziler zarın dar ve sert olan baş kısmının doğal frekansı, daha geniş ve esnek olan apikal ucun doğal frekensından yüksektir. Dolayısıyla her bir ses frekansı baziler zarın özel bir bölgesini diğerlerine göre daha fazla titreştirir ve titreşimin miktarı da gelen dalganın genliği (şiddeti) ile orantılıdır. Yüksek frekanslı bir ses dalgası, zarın doğal frekansının yüksek olduğu ilk kısımlarında rezonans oluşturup en yüksek düzeyde titreşime neden olurken; düşük frekanslı sesler de zarın, doğal frekansı düşük olan son (helikotrema) kısmında en fazla titreşimi oluştururlar. Bu mekanik ses ayarı sonucunda kokleanın baş kısmındaki tüy hücreleri ve dolayısıyla sinaps yaptıkları nöronlar yüksek dalga boylu seslerde daha çok uyarılırken; düşük frekanslı seslerde bunun tam tersi söz konusudur. Kısacası, işitilen selerin frekans analizi ilk olarak kokleada, baziler zar sayesinde gerçekleştirilir. Bu gün, hızlı bilgisayarlarımızla ancak gerçekleştirebildiğimiz frekans analizleri, milyonlarca yıldır baziler zarlar tarafından oldukça kolaylıklar yapılıp durmaktadır! Farklı ses frekanslarının belirlenmesi için sinir sistemi tarafından kullanılan ana yöntem baziler zar üzerinde en fazla uyarılan konumların saptanmasıdır. Bu olaya ses frekansının saptanması için kullanılan yer ilkesi adı verilir.

106 Kulağın Fonksiyonel & Klinik Anatomisi ve Fizyolojisi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Temel Anatomi ve Fizyoloji Dersi SBF 122 Öğr.Gör.Dr. Nurullah YÜCEL

107 Dışarıdan gelen ses dalgalarının beyne gönderilmesinde Görev alan oluşumlar sıra ile ikili gruplar halinde yazılmıştır. Hangi sıralama yanlıştır? a) Membrana Tympanica - Mallesus b) Stapes - Fenistra Vestibuli c) Ductus Cochlearis - Corti organı d) Scala Tympani-Scala Vestubili e) Auricula - Meatus Acusticus İnternus

108 Dışarıdan gelen ses dalgalarının beyne gönderilmesinde görevli yapılar sıra ile ikili gruplar halinde yazılmıştır. Hangi sıralama yanlıştır? a) Membrana Tympanica - Mallesus b) Stapes - Fenistra Vestibuli c) Ductus Cochlearis - Corti organı d) Scala Tympani - Scala Vestubili e) Auricula - Meatus Acusticus İnternus

109 Dışarıdan gelen ses dalgalarının beyne gönderilmesinde görevli yapılar sıra ile yazılmıştır. Sıralamada hangisi yanlıştır? 1- Membrana Tympanica 2- Mallesus 3- İncus 4- Stapes 5- Fenistra Cochlea a)5 b)4 c)3 d)2 e)1

110 Dışarıdan gelen ses dalgalarının beyne gönderilmesinde görevli yapılar sıra ile yazılmıştır. Sıralamada hangisi yanlıştır? 1- Membrana Tympanica 2- Mallesus 3- İncus 4- Stapes 5- Fenistra Cochlea a)5 b)4 c)3 d)2 e)1

111 Hangisinin içinde Endolenfa sıvısı bulunmaz? a) Canalis Semicircularis Posterior b) Scala Tympani c) Sacculus d) Ductus Cochlearis e) Scala Vestibuli

112 Hangisinin içinde Endolenfa sıvısı bulunmaz? a) Canalis Semicircularis Posterior b) Scala Tympani c) Sacculus d) Ductus Cochlearis e) Scala Vestibuli

113 Hangi yapı Vestibulum da bulunmaz? a) Utriculus b) Fenestra vestibuli c) Ductus Cochlearis d) Sacculus e) Fenestra cochlea

114 Hangi yapı Vestibulum da bulunmaz? a) Utriculus b) Fenestra vestibuli c) Ductus Cochlearis d) Sacculus e) Fenestra cochlea

115 Hangi yapı Cochlea da bulunmaz? a) Scala Vestibuli b) Ductus Cochlearis c) Scala Tympani d) Corti Organı e) Fenestra vestibuli

116 Hangi yapı Cochlea da bulunmaz? a) Scala Vestibuli b) Ductus Cochlearis c) Scala Tympani d) Corti Organı e) Fenestra vestibuli

117 Hangi yapı Auris Media da bulunmaz? a) M tensor tympani b) Labyrinthus Membranaceus c) Stapedes d) Membrana Tympanica e) M.Stapedius

118 Hangi yapı Auris Media da bulunmaz? a) M tensor tympani b) Labyrinthus Membranaceus c) Stapedes d) Membrana Tympanica e) M.Stapedius

119 Hangi eşleme Doğrudur? I- Auris Media A-İncus II- Auris İnterne B-Labyrinthus Osseus III- Auris Eksterne C- Auricula D- Scala Vestibuli E- M.Stapedius F- Membrana Tympanica a) I-A, II-B, III-C b) I-B, II-C, III-D c) I-C, II-D, II-E d) I-D, II-E, III-F e) I-E, II-F, III-C

120 Hangi eşleme Doğrudur? I- Auris Media A-İncus II- Auris İnterne B-Labyrinthus Osseus III- Auris Eksterne C- Auricula D- Scala Vestibuli E- M.Stapedius F- Membrana Tympanica a) I-A, II-B, III-C b) I-B, II-C, III-D c) I-C, II-D, II-E d) I-D, II-E, III-F e) I-E, II-F, III-C

121 Auris Media için hangisi yanlıştır? a) Kafatsında Temporal kemiği içinde bulunur b) Malleus kemiği, şekli çekice benzer ve kulak zarına tutunur c) M. Stapedius, vücudun en küçük çizgili kasıdır d) Östaki Borusu (Tuba Auditiva); orta kulak boşluğunu ağız boşluğuna bağlar e) Auris media nın 6 duvarından dış duvarını membrana tympanica oluşturr

122 Auris Media için hangisi yanlıştır? a) Kafatsında Temporal kemiği içinde bulunur b) Malleus kemiği, şekli çekice benzer ve kulak zarına tutunur c) M. Stapedius, vücudun en küçük çizgili kasıdır d) Östaki Borusu (Tuba Auditiva); orta kulak boşluğunu ağız boşluğuna bağlar e) Auris media nın 6 duvarından dış duvarını membrana tympanica oluşturr

123 Auris İnterna için hangisi yanlıştır? a) Auris externa dan gelen seslerin analiz edildiği ve beyne sinir impulsu olarak gönderildiği yer Corti Organı dır b) Canales semisirculeres te denegmiz için görev yapa tüy hücreleri jelatimsi bir madde olan cupula içinde bulunur c) Fenestra cochlea, stapes kemiği tarafından kapatılır d) Basis cochleae da Hz, Cupula cochleae da ise Hz seslerin analizi yapılır e) CaCO3 yapıdaki Otolitler (kulak taşları) utriculus ve sacculusta bulunur

124 Hangi eşleme Doğrudur? I- Cochlea A-Scala Vestibuli II- Canales semicirculares B-Ampulla III- Vestibulum C- Fenestra vestibuli D- Ductus Cochlearis E- Sacculus F- Membrana Tympanica a) I-A, II-B, III-C b) I-B, II-C, III-D c) I-C, II-D, II-E d) I-D, II-E, III-F e) I-E, II-F, III-C

125 Hangi eşleme Doğrudur? I- Cochlea A-Scala Vestibuli II- Canales semicirculares B-Ampulla III- Vestibulum C- Fenestra vestibuli D- Ductus Cochlearis E- Sacculus F- Membrana Tympanica a) I-A, II-B, III-C b) I-B, II-C, III-D c) I-C, II-D, II-E d) I-D, II-E, III-F e) I-E, II-F, III-C

126 İç kulakla direkt teması olan aşağıdakilerden hangisidir? A) Malleus B) İncus crus longus C) Basis stapedius D) Malleus crus longus E) Tragus

127 İç kulakla direkt teması olan aşağıdakilerden hangisidir? A) Malleus B) İncus crus longus C) Basis stapedius D) Malleus crus longus E) Tragus

128 Aşağıdaki sinirlerden hangisi kulak zarına içten yaslanarak geçer? A) Nervus trigeminus B) N. vagus C) N. glossopharyngeus D) N. chorda tympani (N. facialis) E) N. tympanicus

129 Aşağıdaki sinirlerden hangisi kulak zarına içten yaslanarak geçer? A) Nervus trigeminus B) N. vagus C) N. glossopharyngeus D) N. chorda tympani (N.facialis) E) N. tympanicus

130 Dış kulak yolu ve zardaki işlemlerde bayılmanın ve bradikardinin nedeni hangi sinirin irritasyonudur? A) N.statoaqusticus B) N.glossopharyngeus C) N.opticus D) N.facialis E) N.vagus

131 Dış kulak yolu ve zardaki işlemlerde bayılmanın ve bradikardinin nedeni hangisidir? A) N.statoaqusticus B) N.glossopharyngeus C) N.opticus D) N.facialis E) N.vagus

132 Aşağıdaki sinirlerden hangisi musculus stapedius'u innerve eder? A) N.occulomotorius B) N.facialis C) N.abducentis D) N.vagus E) N.maxillaris

133 Aşağıdaki sinirlerden hangisi musculus stapedius'u innerve eder? A) N.occulomotorius B) N.facialis C) N.abducentis D) N.vagus E) N.maxillaris

134 Organum spirale (Corti organı) aşağıdaki oluşumlardan hangisinin içinde yer alır? A) Scala vestibuli B) Scala tympani C) Ductus cochlearis D) Ductus reuniens E) Ampulla membranacea

135 Organum spirale (Corti organı) aşağıdaki oluşumlardan hangisinin içinde yer alır? A) Scala vestibuli B) Scala tympani C) Ductus cochlearis D) Ductus reuniens E) Ampulla membranacea

136 N.Facialis N.Vestibulococohlearis N.Vagus

137 N.Vagus Dış kulak yolu (Meatus Acusticus Externus) un arka ve alt duvarlarının duyusunu n. vagus un dalı taşır. Dış kulak yolu ve zardaki işlemlerde (kulak yıkama, kulaktaki yabancı cismi çıkartma, kulak kirini çıkarma) bayılmanın ve bradikardinin (kalp yavaşlaması) nedeni n. vagus un uyarılmasıdır

138 N. Facialis 1-Chorda tympani (N. Facialis); Kulak zarının üst bölümüne yaslanarak geçer 2- N.stapedes (N.Facialis); Vücudun en küçük çizgili kası olan M. Stapedius u innerve eder

139 N. Vestibulacochlearis 1- İşitme Siniri 2- Denge Siniri

140

141 Kulağın Fonksiyonel & Klinik Anatomisi ve Fizyolojisi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Temel Anatomi ve Fizyoloji Dersi SBF 122 Öğr.Gör.Dr. Nurullah YÜCEL

Dr. Ayşin Çetiner Kale

Dr. Ayşin Çetiner Kale Dr. Ayşin Çetiner Kale Auris İşitme Denge Auris externa (Dış kulak) Auris media (Orta kulak) Auris interna (İç kulak) Auris: 3 bölümü var Kulak zarı Auris externa & media: Sesin iç kulağa iletilmesi Auris:

Detaylı

ÜNİTE. TEMEL ANATOMİ Doç. Dr. İsmail MALKOÇ İÇİNDEKİLER HEDEFLER KULAK ANATOMİSİ (ORGANUM VESTIBULOCOCHLEARE)

ÜNİTE. TEMEL ANATOMİ Doç. Dr. İsmail MALKOÇ İÇİNDEKİLER HEDEFLER KULAK ANATOMİSİ (ORGANUM VESTIBULOCOCHLEARE) HEDEFLER İÇİNDEKİLER KULAK ANATOMİSİ (ORGANUM VESTIBULOCOCHLEARE) Kulak Anatomisi Hakkında Genel Bilgiler İşitme Yolları Anatomisi Kulak ile İlgili Terimler TEMEL ANATOMİ Doç. Dr. İsmail MALKOÇ Bu üniteyi

Detaylı

ORGANUM VESTİBULOCOCHLEARE İŞİTME VE DENGE ORGANI AURİS-KULAK. Prof. Dr. S. Ayda DEMİRANT

ORGANUM VESTİBULOCOCHLEARE İŞİTME VE DENGE ORGANI AURİS-KULAK. Prof. Dr. S. Ayda DEMİRANT ORGANUM VESTİBULOCOCHLEARE İŞİTME VE DENGE ORGANI AURİS-KULAK Prof. Dr. S. Ayda DEMİRANT Kulak yaşadığımız ortamdan ses dalgalarını toplayıp, bu dalgaların meydana getirdiği uyartıları işitme merkezine

Detaylı

TIBBI TERMİNOLOJİ ÖZET ÜNİTE

TIBBI TERMİNOLOJİ ÖZET ÜNİTE TIBBI TERMİNOLOJİ ÖZET ÜNİTE 13 ÜNİTE 13 DUYU ORGANLARI (GÖZ ve KULAK) Göz Anatomisi Göz küresi (bulbus oculi) ve gözün yardımcı oluşumları cavitas orbitalis denilen boşluk içinde yer alır. Cavitas orbita

Detaylı

DUYUSAL ve MOTOR MEKANİZMALAR

DUYUSAL ve MOTOR MEKANİZMALAR DUYUSAL ve MOTOR MEKANİZMALAR Duyu Algılama, Tepki Verme ve Beyin Algılama beyinsel analiz tepki Sıcaklık, ışık, ses, koku duyu reseptörleri: elektriksel uyarılara dönüşür Uyarı beyin korteksindeki talamus

Detaylı

TIBBİ TERMİNOLOJİ 3 KULAĞA İLİŞKİN TERİMLER YRD. DOÇ. DR. PERİHAN ŞENEL TEKİN P. ŞENEL TEKİN 1

TIBBİ TERMİNOLOJİ 3 KULAĞA İLİŞKİN TERİMLER YRD. DOÇ. DR. PERİHAN ŞENEL TEKİN P. ŞENEL TEKİN 1 TIBBİ TERMİNOLOJİ 3 KULAĞA İLİŞKİN TERİMLER YRD. DOÇ. DR. PERİHAN ŞENEL TEKİN P. ŞENEL TEKİN 1 A. Anatomik Terimler İşitme ve denge organını içinde bulunduran yapıya kulak (auris) adı verilir. Kulak dış

Detaylı

İŞİTME FİZYOLOJİSİ. Doç.Dr. Basra DENİZ OBAY

İŞİTME FİZYOLOJİSİ. Doç.Dr. Basra DENİZ OBAY İŞİTME FİZYOLOJİSİ Doç.Dr. Basra DENİZ OBAY kulak Kulak anatomisi Dış kulak Orta kulak İçkulak kohlea corti organı Oluşan aksiyon potansiyelini işitme korteksine ileten sinir yolları M. tensor timpani

Detaylı

ÜNİTE TIBBİ TERMİNOLOJİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER DUYU ORGANLARI. (GÖZ ve KULAK)

ÜNİTE TIBBİ TERMİNOLOJİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER DUYU ORGANLARI. (GÖZ ve KULAK) HEDEFLER İÇİNDEKİLER DUYU ORGANLARI (GÖZ ve KULAK) Göz Anatomisi Hakkında Genel Bilgiler Göz İle İlgili Terimler Kulak Anatomisi Hakkında Genel Bilgiler Kulak İle İlgili Terimler TIBBİ TERMİNOLOJİ Doç.

Detaylı

GÖRSEL OLMAYAN DUYU SİSTEMLERİ

GÖRSEL OLMAYAN DUYU SİSTEMLERİ GÖRSEL OLMAYAN DUYU SİSTEMLERİ MEKANİK DUYULAR İnsanlarda dokunma, basınç, sıcaklık ve ağrı gibi bir çok duyu bulunmaktadır. Bu duyulara mekanik duyular denir. Mekanik duyuların alınmasını sağlayan farklı

Detaylı

ORTA KULAK PATOLOJİSİ SONRASI CERRAHİ UYGULANAN HASTALARDA PREOPERATİF TEMPORAL KEMİK BT BULGULARI İLE PERİOPERATİF BULGULARIN KARŞILAŞTIRILMASI

ORTA KULAK PATOLOJİSİ SONRASI CERRAHİ UYGULANAN HASTALARDA PREOPERATİF TEMPORAL KEMİK BT BULGULARI İLE PERİOPERATİF BULGULARIN KARŞILAŞTIRILMASI ORTA KULAK PATOLOJİSİ SONRASI CERRAHİ UYGULANAN HASTALARDA PREOPERATİF TEMPORAL KEMİK BT BULGULARI İLE PERİOPERATİF BULGULARIN KARŞILAŞTIRILMASI GÜLAY MADAN TIP FAKÜLTESİ - ANATOMİ ANABİLİM DALI YÜKSEK

Detaylı

İşitme Sistemi Anatomi,Fizyolojisi ve kliniği. Dr. Serkan Orhan

İşitme Sistemi Anatomi,Fizyolojisi ve kliniği. Dr. Serkan Orhan İşitme Sistemi Anatomi,Fizyolojisi ve kliniği Dr. Serkan Orhan İŞİTME Aurikulanın topladığı ses enerjisinin kulağın çeşitli bölümlerinde değişikliğe uğradıktan sonra aksiyon potansiyelleri halinde beyine

Detaylı

BAŞ VE BOYUN. Cranium ve Fossa Cranii

BAŞ VE BOYUN. Cranium ve Fossa Cranii BAŞ VE BOYUN 1 Cranium ve Fossa Cranii Cranium (Kafa iskeleti): Santral sinir sistemi yapılarını içeren Neurocranium ve yüz iskeletini oluşturan Viscerocranium dan oluşur. Calvaria (Kafatası): Frontal,

Detaylı

Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Sağlığımıza Etkileri. Dr. Nurullah Yücel İşyeri Hekimi

Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Sağlığımıza Etkileri. Dr. Nurullah Yücel İşyeri Hekimi Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Sağlığımıza Etkileri Dr. Nurullah Yücel İşyeri Hekimi Ortopedik Engelli Görme Engelli İşitme Engelli Çağın buluşu yürüyen merdiven ve asansör göründüğü

Detaylı

Kalbin Kendi Damarları ve Kan kaynakları; Koroner Damarlar

Kalbin Kendi Damarları ve Kan kaynakları; Koroner Damarlar Kalbin Kendi Damarları ve Kan kaynakları; Koroner Damarlar Kalp kası beyinden sonra en fazla kana gereksinim duyan organdır. Kalp kendini besleyen kanı aortadan ayrılan arterlerden alır. Bu arterlere koroner

Detaylı

Dolaşımın Sinirsel Düzenlenmesi ve Arteryel Basıncın Hızlı Kontrolü. Prof.Dr.Mitat KOZ

Dolaşımın Sinirsel Düzenlenmesi ve Arteryel Basıncın Hızlı Kontrolü. Prof.Dr.Mitat KOZ Dolaşımın Sinirsel Düzenlenmesi ve Arteryel Basıncın Hızlı Kontrolü Prof.Dr.Mitat KOZ DOLAŞIMIN SİNİRSEL KONTROLÜ Doku kan akımının her dokuda ayrı ayrı ayarlanmasında lokal doku kan akımı kontrol mekanizmaları

Detaylı

Sensitif lifleri Dışkulak yolu derisi, yumuşak damak ve buraya komşu pharynx bölümünden İnnerve ettiği kaslardan gelen proprioseptiv lifler

Sensitif lifleri Dışkulak yolu derisi, yumuşak damak ve buraya komşu pharynx bölümünden İnnerve ettiği kaslardan gelen proprioseptiv lifler N.facialis Somatomotor, duyusal ve parasimpatik For.stylomastoideum Somatomotor lifleri: Nuc.nervi facialis Yüzün mimik kasları, M.buccinator, platysma M.stapedius,M.stylohyoideus M.digastrcus un arka

Detaylı

Duyu Fizyolojisi. Dr. Mehmet İnan

Duyu Fizyolojisi. Dr. Mehmet İnan Duyu Fizyolojisi Dr. Mehmet İnan 1 Görme Duyusu Görme duyusunu gözlerimizle gerçekleştiririz. Bu nedenle öncelikle gözü oluşturan yapıları tanıyarak görme duyusunu anlamaya çalışacağız. Göz, 7 cc lik küre

Detaylı

10. SINIF KONU ANLATIMLI. 3. ÜNİTE: DALGALAR 3. Konu SES DALGALARI ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ

10. SINIF KONU ANLATIMLI. 3. ÜNİTE: DALGALAR 3. Konu SES DALGALARI ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ 10. SINIF KONU ANLATIMLI 3. ÜNİTE: DALGALAR 3. Konu SES DALGALARI ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ 2 Ünite 3 Dalgalar 3. Ünite 3. Konu (Ses Dalgaları) A nın Çözümleri 1. Sesin yüksekliği, sesin frekansına bağlıdır.

Detaylı

VÜCUDUMUZDA SISTEMLER. Destek ve Hareket

VÜCUDUMUZDA SISTEMLER. Destek ve Hareket VÜCUDUMUZDA SISTEMLER Destek ve Hareket DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ Vücudun hareket etmesini sağlamak Vücutta bulunan organlara destek sağlamak Destek ve Hareket Sistemi İskelet Sistemi Kaslar Kemikler Eklemler

Detaylı

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı REFLEKSLER. Dr. Sinan CANAN

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı REFLEKSLER. Dr. Sinan CANAN Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı REFLEKSLER Dr. Sinan CANAN scanan@baskent.edu.tr Bu Bölümde: Sinirsel refleksler: Tipleri ve yolları Otonom refleks yolları ve işlevleri İskelet

Detaylı

Duyu Organları Fizyolojisi. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL

Duyu Organları Fizyolojisi. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL Duyu Organları Fizyolojisi Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL BEŞ DUYU (DUYU ORGANLARI / ORGANO SENSİUM) Duyu organları, çevremizdeki fiziki ve kimyasal uyarıları alarak belirli yollar ile beyindeki merkezlere taşıyıp

Detaylı

NOT: Ağrı (acı) duyusu reseptör olarak farklılaşmamış serbest sinir uçları ile algılanır.

NOT: Ağrı (acı) duyusu reseptör olarak farklılaşmamış serbest sinir uçları ile algılanır. DUYU ORGANLARI Her organizma gibi insan da değişen çevredeki değişiklikleri algılamak ve bunlara uygun cevaplar vermek zorundadır. Duyu organlarında ortamdan gelen uyarıları alma özelliği bulunan özel

Detaylı

VÜCUT EKSENLERİ ve HAREKET SİSTEMİ

VÜCUT EKSENLERİ ve HAREKET SİSTEMİ VÜCUT EKSENLERİ ve HAREKET SİSTEMİ 1 Bu ana eksenler şunlardır: Sagittal eksen, Vertical eksen, Transvers eksen. 2 Sagittal Eksen Anatomik durumda bulunan bir vücut düşünüldüğünde, önden arkaya doğru uzanan

Detaylı

OTOLOJİ SALİH BAKIR KBB NOTLARI

OTOLOJİ SALİH BAKIR KBB NOTLARI OTOLOJİ 1 KULAK ANATOMİSİ VE FİZYOLOJİSİ 2 TEMPORAL KEMİK ANATOMİSİ Temporal kemik kafatası tabanında her iki yanda birer tane olmak üzere her insanda toplam iki tanedir ve dört bölümden oluşur: Skuamöz,

Detaylı

10.01.2013. Görme Fizyolojisi. Dr. Sinan Canan sinancanan@gmail.com. Elektromanyetik Tayf

10.01.2013. Görme Fizyolojisi. Dr. Sinan Canan sinancanan@gmail.com. Elektromanyetik Tayf Görme Fizyolojisi Dr. Sinan Canan sinancanan@gmail.com Elektromanyetik Tayf 1 Görme Optiği Kırılma Görme Optiği Kırılma 2 Görme Optiği Odak Uzaklığı Görme Optiği Işığın gözde izlediği yol: Kornea (en yüksek

Detaylı

Toraks; gövde nin boyun ile abdomen arasında yer alan parçasıdır. Toraks oniki çift kaburga, sternum, kıkırdak kaburgalar ve oniki torakal omur dan

Toraks; gövde nin boyun ile abdomen arasında yer alan parçasıdır. Toraks oniki çift kaburga, sternum, kıkırdak kaburgalar ve oniki torakal omur dan Toraks; gövde nin boyun ile abdomen arasında yer alan parçasıdır. Toraks oniki çift kaburga, sternum, kıkırdak kaburgalar ve oniki torakal omur dan oluşur. Bu kemik ve kıkırdak yapılar toraks kafesini

Detaylı

NASUS. Prof. Dr. S. Ayda DEMİRANT

NASUS. Prof. Dr. S. Ayda DEMİRANT NASUS Prof. Dr. S. Ayda DEMİRANT Nasus-Burun Solunum ve koku alma organı Kemik ve kıkırdaklardan yapılmış, kas ve deri ile örtülü Havanın ısıtılması, nemlendirilmesi, süzülmesi Kokunun alınması Sesin amplifikasyonu

Detaylı

KASLAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER. Kasların regenerasyon yeteneği yok denecek kadar azdır. Hasar gören kas dokusunun yerini bağ dokusu doldurur.

KASLAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER. Kasların regenerasyon yeteneği yok denecek kadar azdır. Hasar gören kas dokusunun yerini bağ dokusu doldurur. KASLAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER Canlılığın belirtisi olarak kabul edilen hareket canlıların sabit yer veya cisimlere göre yer ve durumunu değiştirmesidir. İnsanlarda hareket bir sistemin işlevidir. Bu işlevi

Detaylı

Foramen infraorbitale (göz boşluğunun altındaki delik) Sinus maxillaris (üst çene kemiği içerisindeki boşluk) Bregma Lambda Os hyoideum (dil kemiği)

Foramen infraorbitale (göz boşluğunun altındaki delik) Sinus maxillaris (üst çene kemiği içerisindeki boşluk) Bregma Lambda Os hyoideum (dil kemiği) iskelet sistemi 1 KAFATASI Ossa cranii (kranyum kemikleri) Calvaria (kafa kubbesi) kemikleri Os frontale komşuluk Arcus superciliaris (kaş arkı) Os frontale önden görünüm Os ethmoidale ve ilgili yapılar

Detaylı

İşitme Sorunları (1)

İşitme Sorunları (1) İşitme Sorunları (1) Bu videoda bir odyologun (işitme bozukluğunu inceleyen kişi) işitme zorluğunun çeşidini tespit etmek için farklı uygulamalarını izleyebilirsiniz. Muayene/Konsültasyon: Hastanın şikayeti

Detaylı

OTOSKOPİK MUAYENE YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

OTOSKOPİK MUAYENE YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Prof. Dr. Cem UZUN OTOSKOPİK MUAYENE YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI (Uzmanlık Tezi) Dr. Murat KOÇYİĞİT EDİRNE-2008

Detaylı

TEMEL İLK YARDIM VE ACİL MÜDAHALE

TEMEL İLK YARDIM VE ACİL MÜDAHALE 1 TEMEL İLK YARDIM VE ACİL MÜDAHALE GİRİŞ : Bir yaralı, hasta ya da kazazedeye ilk yardım yapabilmek ya da herhangi bir yardımda bulunabilmek için, öncelikle gerekenlerin doğru yapılabilmesi için, insan

Detaylı

VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİN ORTA KULAK REZONANS FREKANSINA ETKİSİ

VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİN ORTA KULAK REZONANS FREKANSINA ETKİSİ T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI ODYOLOJİ, KONUŞMA ve SES BOZUKLUKLARI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİN ORTA KULAK REZONANS FREKANSINA ETKİSİ

Detaylı

Dr. Ayşin Çetiner Kale

Dr. Ayşin Çetiner Kale Dr. Ayşin Çetiner Kale DIAPHRAGMA PELVIS Apertura pelvis inferior u kapatır Urethra, canalis analis ve kadınlarda ek olarak vagina tarafından delinir İki taraf m. levator ani ve m. ischiococcygeus (m.

Detaylı

DENEYSEL İNTRATİMPANİK STEROİD

DENEYSEL İNTRATİMPANİK STEROİD T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Doç. Dr. Recep YAĞIZ DENEYSEL İNTRATİMPANİK STEROİD UYGULAMASININ KOKLEA FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİSİNİN ELEKTROFİZYOLOJİK

Detaylı

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media)

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media) Orta Kulak İltihabı (Otitis Media) Orta Kulak Neresidir : Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı

Detaylı

YGS ANAHTAR SORULAR #4

YGS ANAHTAR SORULAR #4 YGS ANAHTAR SORULAR #4 1) Düz ve çizgili kasları ayırt etmek için, I. Kasılıp gevşeme hızı II. Oksijensiz solunum yapma III. Çekirdeğin sayısı ve konumu IV. İstemli çalışma verilen özelliklerden hangileri

Detaylı

ÇOKLU FREKANS TİMPANOMETRİ ÖLÇÜMLERİNİN UÇUCULARDA VE UÇUCU ADAYLARINDA KARŞILAŞTIRILMASI

ÇOKLU FREKANS TİMPANOMETRİ ÖLÇÜMLERİNİN UÇUCULARDA VE UÇUCU ADAYLARINDA KARŞILAŞTIRILMASI T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI ODYOLOJİ VE KONUŞMA SES BOZUKLUKLARI BÖLÜMÜ ÇOKLU FREKANS TİMPANOMETRİ ÖLÇÜMLERİNİN UÇUCULARDA VE UÇUCU ADAYLARINDA

Detaylı

TONE BURST UYARILI İŞİTSEL BEYİNSAPI YANITLARI VE KLİNİK UYGULAMALAR

TONE BURST UYARILI İŞİTSEL BEYİNSAPI YANITLARI VE KLİNİK UYGULAMALAR T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI TONE BURST UYARILI İŞİTSEL BEYİNSAPI YANITLARI VE KLİNİK UYGULAMALAR Kenan ÇETİN YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMANI Prof.

Detaylı

YAŞA BAĞLI İŞİTME KAYIPLARINDA İŞİTME CİHAZI KULLANIMININ İŞİTSEL ALGI VE YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ

YAŞA BAĞLI İŞİTME KAYIPLARINDA İŞİTME CİHAZI KULLANIMININ İŞİTSEL ALGI VE YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI ODYOLOJİ, KONUŞMA VE SES BOZUKLUKLARI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YAŞA BAĞLI İŞİTME KAYIPLARINDA İŞİTME CİHAZI KULLANIMININ

Detaylı

Solunum yolları Solunum yolları

Solunum yolları Solunum yolları Solunum yolları Üst solunum yolları; nasus (burun), pars nasalis pharyngis (burun yutağı) ve larynx (gırtlak) şeklinde, Alt solunum yolları; trachea (soluk borusu), bronşlar (büyük hava yolları), akciğerler

Detaylı

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER Vücudumuzda, bir dakika içerisinde, sayamayacağımız kadar çok olay gerçekleşir. Duyuları algılamak, düşünmek, yürümek, konuşmak gibi birçok olay aynı anda gerçekleşir.

Detaylı

ADIM ADIM YGS LYS Adım DUYU ORGANLARI 3 GÖRME DUYUSU VE GÖZ

ADIM ADIM YGS LYS Adım DUYU ORGANLARI 3 GÖRME DUYUSU VE GÖZ ADIM ADIM YGS LYS 159. Adım DUYU ORGANLARI 3 GÖRME DUYUSU VE GÖZ GÖRME DUYUSU VE GÖZ Vücudumuzdaki görme duyusu göz organında bulunur. Vücudumuzda göz içerisinde; Reseptör Mercek Sinirler görmeyi sağlayan

Detaylı

İlgili ganglionlar. Burun mukozasının koku hücreleri (I. nöron) Bulbus olfactorius (II. nöron)

İlgili ganglionlar. Burun mukozasının koku hücreleri (I. nöron) Bulbus olfactorius (II. nöron) KRANİAL SİNİRLER Sinir adı Lif özelliği Çekirdek sahası / beyin sapında ilişkili çekirdekler Craniumdan giriş veya çıkış yeri İlgili ganglionlar inervasyon sonlanması Duyu inervasyon sonlanması Korteks

Detaylı

Mandibula ya Tutunan Kaslar

Mandibula ya Tutunan Kaslar Mandibula ya Tutunan Kaslar Journal of Clinical and Analytical Medicine Musculus Temporalis Fossa temporalis i doldurur. Fossa temporalis ve fascia temporalis ten başlar. Ramus mandibulae nin üst ön bölgesinde

Detaylı

Mastoid ve östaki tüpü yapısal ve fonksiyonel bir ünite oluşturur, bu nedenle bu yapısal ünitenin bazı bölümleri (östaki tüpü ve mastoid) arasında da

Mastoid ve östaki tüpü yapısal ve fonksiyonel bir ünite oluşturur, bu nedenle bu yapısal ünitenin bazı bölümleri (östaki tüpü ve mastoid) arasında da GİRİŞ Kronik otitis media klinik olarak çoğu zaman akıntı ve işitme kaybı ile kendini gösteren, orta kulak ve mastoidin kronik enfeksiyon ve enflamasyonudur. Kronik otitis media genelde tekrarlayan akut

Detaylı

Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Koku alma organıdır.

Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Koku alma organıdır. Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Koku alma organıdır. Burun boşluğu iki delikle dışarı açılır. Diğer taraftan

Detaylı

BURUN (NASUS) Prof. Dr. Mürvet Tuncel. Burun solunum ve koku organıdır. Kemik ve kıkırdaktan yapılmış olup üzeri kas ve deri ile örtülüdür.

BURUN (NASUS) Prof. Dr. Mürvet Tuncel. Burun solunum ve koku organıdır. Kemik ve kıkırdaktan yapılmış olup üzeri kas ve deri ile örtülüdür. BURUN (NASUS) Prof. Dr. Mürvet Tuncel Burun solunum ve koku organıdır. Kemik ve kıkırdaktan yapılmış olup üzeri kas ve deri ile örtülüdür. Yapısı iki kısımda incelenir: - Nasus externus (dış burun) - Cavitas

Detaylı

SİNİR SİSTEMİ Sinir sistemi vücutta, kas kontraksiyonlarını, hızlı değişen viseral olayları ve bazı endokrin bezlerin sekresyon hızlarını kontrol eder

SİNİR SİSTEMİ Sinir sistemi vücutta, kas kontraksiyonlarını, hızlı değişen viseral olayları ve bazı endokrin bezlerin sekresyon hızlarını kontrol eder SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ Sinir sistemi vücutta, kas kontraksiyonlarını, hızlı değişen viseral olayları ve bazı endokrin bezlerin sekresyon hızlarını kontrol eder. Çeşitli duyu organlarından milyonlarca

Detaylı

Çiğneme Kasları ve Çiğneme Fizyolojisi. Prof.Dr.Nurselen TOYGAR

Çiğneme Kasları ve Çiğneme Fizyolojisi. Prof.Dr.Nurselen TOYGAR Çiğneme Kasları ve Çiğneme Fizyolojisi Prof.Dr.Nurselen TOYGAR Çiğneme Kasları Masseter İç pterigoid Dış pterigoid Temporal Suprahyoid kaslar digastrik, geniohyoid ve stylohyoid Çeneyi Kapatan Kaslar Masseter

Detaylı

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞLARINDAN KAYNAKLANAN ELEKTROMANYETİK ALANIN, İŞİTME ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI DR. HASAN YILMAZ T.C.

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞLARINDAN KAYNAKLANAN ELEKTROMANYETİK ALANIN, İŞİTME ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI DR. HASAN YILMAZ T.C. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İSTANBUL OKMEYDANI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KULAK-BURUN-BOĞAZ KLİNİĞİ ŞEF: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU KABLOSUZ YEREL ALAN AĞLARINDAN KAYNAKLANAN ELEKTROMANYETİK ALANIN, İŞİTME

Detaylı

Dr. Ayşin Çetiner KALE

Dr. Ayşin Çetiner KALE Dr. Ayşin Çetiner KALE THORAX thorax duvarı cavitas pleuralis ler pulmones mediastinum THORAX thorax duvarı cavitas pleuralis ler pulmones mediastinum THORAX Solunum Yaşamsal organların korunması Geçişler

Detaylı

Santral (merkezi) sinir sistemi

Santral (merkezi) sinir sistemi Santral (merkezi) sinir sistemi 1 2 Beyin birçok dokunun kontrollerini üstlenmiştir. Çalışması hakkında hala yeterli veri edinemediğimiz beyin, hafıza ve karar verme organı olarak kabul edilir. Sadece

Detaylı

MAKEDONYA BİYOLOGLAR BİRLİĞİ. Çözümler

MAKEDONYA BİYOLOGLAR BİRLİĞİ. Çözümler MAKEDONYA BİYOLOGLAR BİRLİĞİ Biyoloji dersinden 8.sınıflar için Belediye Yarışması TOPLAM PUAN 100 Çözümler 1. Verilen resimde insan vücuduna bulunan dokuz tane organik sistem gösterilmiştir. Her birinin

Detaylı

OTOAKUSTİK EMİSYONLAR. Mehmet AKŞİT, Ph.D DUYSEL Odyolojik Tanı Merkezi

OTOAKUSTİK EMİSYONLAR. Mehmet AKŞİT, Ph.D DUYSEL Odyolojik Tanı Merkezi OTOAKUSTİK EMİSYONLAR Mehmet AKŞİT, Ph.D Otoakustik Emisyonlar Thomas Gold (1948) Tüylü hücrelerin aktif elemanlar olabileceğini ve bunları aktivasyonundan emisyonların elde edilebileceğini öne sürdü.

Detaylı

HİSTOLOJİ. DrYasemin Sezgin

HİSTOLOJİ. DrYasemin Sezgin HİSTOLOJİ DrYasemin Sezgin HİSTOLOJİ - Canlı vücudunu meydana getiren hücre, doku ve organların çıplak gözle görülemeyen (mikroskopik) yapılarını inceleyen bir bilim koludur. - Histolojinin sözlük anlamı

Detaylı

Duyu Fizyolojisi ve Deri Duyuları

Duyu Fizyolojisi ve Deri Duyuları Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Duyu Fizyolojisi ve Deri Duyuları Doç. Dr. Sinan Canan sinancanan@gmail.com Somatik Duyular Mekanik değişim ile uyarılan Dokunma Dokunma

Detaylı

KULAK HİSTOLOJİSİ ve GELİŞİMİ

KULAK HİSTOLOJİSİ ve GELİŞİMİ KULAK HİSTOLOJİSİ ve GELİŞİMİ Kulak üç kısımdan oluşur: 1. Dış Kulak: Kulak kepçesi ve dış kulak yolu 2. Orta Kulak 3. İç Kulak Kulak Kepçesi Her tarafı deri ile örtülüdür Temelinde elastik kıkırdak

Detaylı

ADIM ADIM YGS LYS Adım DOLAŞIM SİSTEMİ 2 DAMARLAR

ADIM ADIM YGS LYS Adım DOLAŞIM SİSTEMİ 2 DAMARLAR ADIM ADIM YGS LYS 174. Adım DOLAŞIM SİSTEMİ 2 DAMARLAR Dolaşım Sisteminde görev alan damarlar şunlardır; 1) Atardamarlar (arterler) 2) Kılcal damarlar (kapiller) 3) Toplardamarlar (venler) 1) Atardamar

Detaylı

Columna vertebralis (omurga); vücudun arka ve orta kısmında yer alır, kemikten ve kıkırdaktan oluşur ve içinde omuriliği barındırır.

Columna vertebralis (omurga); vücudun arka ve orta kısmında yer alır, kemikten ve kıkırdaktan oluşur ve içinde omuriliği barındırır. Columna vertebralis (omurga); vücudun arka ve orta kısmında yer alır, kemikten ve kıkırdaktan oluşur ve içinde omuriliği barındırır. İskeletin önemli bir bölümüdür ve temel eksenidir. Sırt boyunca uzanır

Detaylı

Duyu Organları ÜNİTE 10. Amaçlar. İçindekiler. Öneriler

Duyu Organları ÜNİTE 10. Amaçlar. İçindekiler. Öneriler ÜNİTE 10 Duyu Organları Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra, Dokunma organını, Görme organını, İşitme ve denge organını, Koku organını, Tat organını öğrenmiş olacaksınız. İçindekiler Dokunma Organı Görme

Detaylı

MUSCULI FACIALES. Doç. Dr. Özlen Karabulut D.Ü. Tıp Fakültesi, Anatomi AD

MUSCULI FACIALES. Doç. Dr. Özlen Karabulut D.Ü. Tıp Fakültesi, Anatomi AD MUSCULI FACIALES Doç. Dr. Özlen Karabulut D.Ü. Tıp Fakültesi, Anatomi AD Musculi capitis Musculi capitis (Başın Kasları) iki grupta incelenir: A)Yüz kasları (Musculi faciales) B)Çiğneme kasları (Musculi

Detaylı

Truncus (arteria) pulmonalis

Truncus (arteria) pulmonalis Truncus (arteria) pulmonalis; sağ ventrikülden başlar, arter olarak ifade edilmesine karşın venöz kan taşır. Sağ ventriküldeki kanı akciğerlere taşır. Kalple ilgili damarların en önde olanıdır. Arcus aortae

Detaylı

BÖLÜM I HÜCRE FİZYOLOJİSİ...

BÖLÜM I HÜCRE FİZYOLOJİSİ... BÖLÜM I HÜCRE FİZYOLOJİSİ... 1 Bilinmesi Gereken Kavramlar... 1 Giriş... 2 Hücrelerin Fonksiyonel Özellikleri... 2 Hücrenin Kimyasal Yapısı... 2 Hücrenin Fiziksel Yapısı... 4 Hücrenin Bileşenleri... 4

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR.SADİ KONUK EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ VE BAŞ BOYUN CERRAHİSİ KLİNİĞİ ŞEF: A.

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR.SADİ KONUK EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ VE BAŞ BOYUN CERRAHİSİ KLİNİĞİ ŞEF: A. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR.SADİ KONUK EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ VE BAŞ BOYUN CERRAHİSİ KLİNİĞİ ŞEF: A.Okan GÜRSEL BENİGN PAROKSİSMAL POZİSYONEL VERTİGO TEDAVİSİNDE EPLEY MANEVRASININ

Detaylı

SİNİR SİSTEMİ (GİRİŞ) Prof.Dr.E.Savaş HATİPOĞLU

SİNİR SİSTEMİ (GİRİŞ) Prof.Dr.E.Savaş HATİPOĞLU SİNİR SİSTEMİ (GİRİŞ) Prof.Dr.E.Savaş HATİPOĞLU UYARILAR (Kimyasal,Fiziksel, görsel veya işitsel) ALMA (Reseptörler) İLETME DEĞERLENDİRME YANIT VERME (Effektör organlar) SİNİR SİSTEMİ ETKİLEDİĞİ ORGAN

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. Sinir Sistemi TIP 204 2 103+40 9 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. Sinir Sistemi TIP 204 2 103+40 9 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS Sinir Sistemi TIP 204 2 103+40 9 10 Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam Anatomi 42 16 58 Fizyoloji 39 18 57 Histoloji ve Embriyoloji 12 4 16 Biyofizik

Detaylı

Anatomi Ders Notları

Anatomi Ders Notları REGİONES CORPORİS ( VÜCUT BÖLGELERİ) İ OLUŞTURAN OLUŞUMLAR Regiones capitis Regiones colli Regiones pectoris Regiones abdominis Regiones dorsi Regiones membri thoracici Regiones membri pelvini REGİONES

Detaylı

GÜRÜLTÜDEN KORUNMA. http://www.isguvenligirehberi.com/

GÜRÜLTÜDEN KORUNMA. http://www.isguvenligirehberi.com/ GÜRÜLTÜDEN KORUNMA SES VE GÜRÜLTÜ SES GÜRÜLTÜ Havada dalgalar şeklinde hareket eden titreşimler İnsan kulağına hoş ve uyumlu gelen titreşimler İstenmeyen, rahatsız edici ve işitme sistemi için tehlikeli

Detaylı

Dr. Ayşin Çetiner Kale

Dr. Ayşin Çetiner Kale Dr. Ayşin Çetiner Kale Dış genital organlar(vulva, pudendum femininum) (Organa genitalia feminina externa) Mons pubis Labium majus pudendi Labium minus pudendi Dış genital organlar(vulva, pudendum femininum)

Detaylı

7. Sınıf Fen ve Teknoloji. KONU: Duyu Organları

7. Sınıf Fen ve Teknoloji. KONU: Duyu Organları Çevremizdeki değişim ve gelişmeleri algılayarak sinir sisteminin bilgilenmesini sağlayan organlara duyu organları denir. Duyu organları çevremizdeki, ışık, koku, tat, basınç, sıcaklık ve seslerin algılanmasında

Detaylı

BMM307-H02. Yrd.Doç.Dr. Ziynet PAMUK

BMM307-H02. Yrd.Doç.Dr. Ziynet PAMUK BMM307-H02 Yrd.Doç.Dr. Ziynet PAMUK ziynetpamuk@gmail.com 1 BİYOELEKTRİK NEDİR? Biyoelektrik, canlıların üretmiş olduğu elektriktir. Ancak bu derste anlatılacak olan insan vücudundan elektrotlar vasıtasıyla

Detaylı

KOKLEAR İMPLANT UYGULANAN HASTALARDA REZİDÜEL İŞİTMENİN DEĞERLENDİRİLMESİ

KOKLEAR İMPLANT UYGULANAN HASTALARDA REZİDÜEL İŞİTMENİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI KOKLEAR İMPLANT UYGULANAN HASTALARDA REZİDÜEL İŞİTMENİN DEĞERLENDİRİLMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMANI Prof. Dr. Mete

Detaylı

TORAKS DUVARI ANATOMİSİ (Kemik yapılar ve yumuşak dokular) Dr. Recep Savaş Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji AD, İzmir

TORAKS DUVARI ANATOMİSİ (Kemik yapılar ve yumuşak dokular) Dr. Recep Savaş Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji AD, İzmir TORAKS DUVARI ANATOMİSİ (Kemik yapılar ve yumuşak dokular) Dr. Recep Savaş Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji AD, İzmir Özet: Göğüs duvarı anatomisi Kesitsel anatomi Varyasyonel görünümler Toraks

Detaylı

OTONOM SİNİR SİSTEMİ (Fonksiyonel Anatomi)

OTONOM SİNİR SİSTEMİ (Fonksiyonel Anatomi) OTONOM SİNİR SİSTEMİ (Fonksiyonel Anatomi) Otonom sinir sitemi iki alt kısma ayrılır: 1. Sempatik sinir sistemi 2. Parasempatik sinir sistemi Sempatik ve parasempatik sistemin terminal nöronları gangliyonlarda

Detaylı

11. SINIF KONU ANLATIMI 32 DUYU ORGANLARI 1 DOKUNMA DUYUSU

11. SINIF KONU ANLATIMI 32 DUYU ORGANLARI 1 DOKUNMA DUYUSU 11. SINIF KONU ANLATIMI 32 DUYU ORGANLARI 1 DOKUNMA DUYUSU DUYU ORGANLARI Canlının kendi iç bünyesinde meydana gelen değişiklikleri ve yaşadığı ortamda mevcut fiziksel, kimyasal ve mekanik uyarıları alan

Detaylı

11. SINIF KONU ANLATIMI 42 SİNDİRİM SİSTEMİ 1 SİNDİRİM SİSTEMİ ORGANLARI

11. SINIF KONU ANLATIMI 42 SİNDİRİM SİSTEMİ 1 SİNDİRİM SİSTEMİ ORGANLARI 11. SINIF KONU ANLATIMI 42 SİNDİRİM SİSTEMİ 1 SİNDİRİM SİSTEMİ ORGANLARI Canlılar hayatsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için ATP ye ihtiyaç duyarlar. ATP yi ise besinlerden sağlarlar. Bu nedenle

Detaylı

SYSTEMA RESPIRATORIUM. Doç. Dr. Vatan KAVAK

SYSTEMA RESPIRATORIUM. Doç. Dr. Vatan KAVAK SYSTEMA RESPIRATORIUM Doç. Dr. Vatan KAVAK SYSTEMA RESPIRATORIUM Üst solunum yolları: Burun boşluğu (cavitas nasi) Yutak (pharynx) Alt solunum yolları: Gırtlak (larynx) Büyük hava yolu (trachea) Akciğer

Detaylı

2 tip düz kas vardır: 1. Viseral düz kaslar. (mide, barsak, üreter, damarlar) 2. Çok üniteli düz kaslar (iris kasları, piloerektör kaslar)

2 tip düz kas vardır: 1. Viseral düz kaslar. (mide, barsak, üreter, damarlar) 2. Çok üniteli düz kaslar (iris kasları, piloerektör kaslar) Düz kaslar 2 tip düz kas vardır: 1. Viseral düz kaslar. (mide, barsak, üreter, damarlar) 2. Çok üniteli düz kaslar (iris kasları, piloerektör kaslar) UYARILMALARI: Düz kaslar tiplerine göre farklı uyarılır

Detaylı

ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SELİN HOCA

ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SELİN HOCA ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SELİN HOCA Çevresel Sinir Sistemi (ÇSS), Merkezi Sinir Sistemine (MSS) bilgi ileten ve bilgi alan sinir sistemi bölümüdür. Merkezi Sinir Sistemi nden çıkarak tüm vücuda dağılan sinirleri

Detaylı

İDİYOPATİK ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA VESTİBÜLER UYARILMIŞ MİYOJENİK POTANSİYELLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

İDİYOPATİK ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA VESTİBÜLER UYARILMIŞ MİYOJENİK POTANSİYELLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI Tez yöneticisi Prof. Dr. Recep YAĞIZ İDİYOPATİK ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA VESTİBÜLER UYARILMIŞ MİYOJENİK POTANSİYELLERİN

Detaylı

II.Hayvansal Dokular. b.bez Epiteli 1.Tek hücreli bez- Goblet hücresi 2.Çok hücreli kanallı bez 3.Çok hücreli kanalsız bez

II.Hayvansal Dokular. b.bez Epiteli 1.Tek hücreli bez- Goblet hücresi 2.Çok hücreli kanallı bez 3.Çok hücreli kanalsız bez II.Hayvansal Dokular Hayvanların embriyonik gelişimi sırasında Ektoderm, Mezoderm ve Endoderm denilen 3 farklı gelişme tabakası (=germ tabakası) bulunur. Bütün hayvansal dokular bu yapılardan ve bu yapıların

Detaylı

ADIM ADIM YGS LYS Adım BOŞALTIM SİSTEMİ 3

ADIM ADIM YGS LYS Adım BOŞALTIM SİSTEMİ 3 ADIM ADIM YGS LYS 184. Adım BOŞALTIM SİSTEMİ 3 2) Geri Emilim (Reabsorpsiyon) Bowman kapsülüne gelen süzüntü geri emilim olmadan dışarı atılsaydı zararlı maddelerle birlikte yararlı maddelerde kaybedilirdi.

Detaylı

Ünite. Dalgalar. 1. Ses Dalgaları 2. Yay Dalgaları 3. Su Dalgaları

Ünite. Dalgalar. 1. Ses Dalgaları 2. Yay Dalgaları 3. Su Dalgaları 7 Ünite Dalgalar 1. Ses Dalgaları 2. Yay Dalgaları 3. Su Dalgaları SES DALGALARI 3 Test 1 Çözümleri 3. 1. Verilen üç özellik ses dalgalarına aittir. Ay'da hava, yani maddesel bir ortam olmadığından sesi

Detaylı

11. SINIF KONU ANLATIMI 25 İNSAN FİZYOLOJİSİ SİNİR SİSTEMİ-9 ÇEVRESEL (PERİFERİK) SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI

11. SINIF KONU ANLATIMI 25 İNSAN FİZYOLOJİSİ SİNİR SİSTEMİ-9 ÇEVRESEL (PERİFERİK) SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI 11. SINIF KONU ANLATIMI 25 İNSAN FİZYOLOJİSİ SİNİR SİSTEMİ-9 ÇEVRESEL (PERİFERİK) SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI B) ÇEVRESEL (PERİFERAL) SİNİR SİSTEMİ Çevresel Sinir Sistemi (ÇSS), Merkezi Sinir

Detaylı

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler Vücudumuzda aynı anda birçok karmaşık olayın birbirleriyle uyumlu bir şekilde gerçekleşmesi denetleyici ve düzenleyici sistemler tarafından sağlanır. Denetleyici ve

Detaylı

Vestibüler Sistem ve Vertigo Prof. Dr. Onur Çelik

Vestibüler Sistem ve Vertigo Prof. Dr. Onur Çelik Vestibüler Sistem ve Vertigo Prof. Dr. Onur Çelik www.onurcelik.com Vestibuler sistem Periferik Otolitik yapılar Utrikulus Sakkulus Semisirküler kanallar Vestibüler ganglion Vestibüler sinir Vestibuler

Detaylı

MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ

MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ Dr. Serdar YILMAZ MEÜ Fizik Bölümü Ses dalgalarının özellikleri 2 MATEMATİĞİN GEREKLİLİĞİ Matematik, yaşamı anlatmakta kullanılır. Matematik yoluyla anlatma, yanlış anlama ve algılamayı engeller. Yaşamda

Detaylı

Dr. Ayşin ÇetinerKale

Dr. Ayşin ÇetinerKale Dr. Ayşin ÇetinerKale N. facialis Kraniyal sinirlerde bulunan Parasempatik Nükleuslar N. facialis in içerdiği lifler Brankial motor (özel visseral efferent) İkinci faringeal arkustan gelişen yapılarla

Detaylı

KİNEZYOLOJİ ÖĞR.GÖR. CİHAN CİCİK

KİNEZYOLOJİ ÖĞR.GÖR. CİHAN CİCİK KİNEZYOLOJİ ÖĞR.GÖR. CİHAN CİCİK 1 COLUMNA VERTEBRALİS 2 COLUMNA VERTEBRALİS 1) Columna vertebralis pelvis üzerine merkezi olarak oturmuş bir sütuna benzer ve destek vazifesi görerek vücudun dik durmasını

Detaylı

1. İnsan vücudunun ölçülerini konu edinen bilim dalı aşağıdakilerden hangisidir?

1. İnsan vücudunun ölçülerini konu edinen bilim dalı aşağıdakilerden hangisidir? VÜCUT BAKIMI 1. İnsan vücudunun ölçülerini konu edinen bilim dalı aşağıdakilerden hangisidir? A) Anatomi B) Fizyoloji C) Antropometri D) Antropoloji 2. Kemik, diş, kas, organlar, sıvılar ve adipoz dokunun

Detaylı

Bilal ELÇİ tarafından düzenlenmiştir.

Bilal ELÇİ tarafından düzenlenmiştir. SES BU ÜNİTEDE BİLMENİZ GEREKENLER 1. Bir ses dalgasının belli bir frekans ve genliği olduğunu 2. Sesin titreşimler sonucu oluştuğunu 3. Ses yüksekliğinin sesin ince veya kalın olması anlamına geldiğini

Detaylı

Systema Respiratorium

Systema Respiratorium SOLUNUM SİSTEMİ NASUS Systema Respiratorium 2005-2005 LARYNX 1 PULMO Prof. Dr. Mehmet YILDIRIM İ.Ü. Cerrahpaşa TIP Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı CANLILAR ALEMİNDE SOLUNUMUN TEMEL DÜZENLENİŞİ İNSAN Ductus

Detaylı

SES DALGALARı Dalgalar genel olarak, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar, yayılmak için bi

SES DALGALARı Dalgalar genel olarak, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar, yayılmak için bi SES FĠZĠĞĠ SES DALGALARı Dalgalar genel olarak, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar, yayılmak için bir ortama ihtiyaç duymazlar ve boşlukta da

Detaylı

Anatomik Sistemler. Hastalıklar Bilgisi Ders-2 İskelet-Kas-Sinir Sistemleri

Anatomik Sistemler. Hastalıklar Bilgisi Ders-2 İskelet-Kas-Sinir Sistemleri Anatomik Sistemler Hastalıklar Bilgisi Ders-2 İskelet-Kas-Sinir Sistemleri Anatomik Sistem İskelet Sistemi İskeletin Görevleri Vücuda şekil verir. Vücuda destek sağlar. Göğüs kafes ve kafatası kemikleri

Detaylı

3- Destek ve Hareket Sisteminin (Kasların) Çalışması :

3- Destek ve Hareket Sisteminin (Kasların) Çalışması : KAS SİSTEMİ İskelet sistemindeki kemiklerin üzerini örten, iç organların yapısına katılarak vücudun ve iç organların hareket etmesini sağlayan kasların oluşturduğu sisteme kas sistemi denir. a) Kasların

Detaylı

İDYOPATİK ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA İNTRATİMPANİK STEROİD ENJEKSİYONUNUN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI

İDYOPATİK ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA İNTRATİMPANİK STEROİD ENJEKSİYONUNUN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI T.C. ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ II.KBB KLİNİĞİ DOÇ. DR. BURHAN DADAŞ İDYOPATİK ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA İNTRATİMPANİK STEROİD ENJEKSİYONUNUN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI DR. M. ESRA SÖZEN (UZMANLIK

Detaylı

Baş ağrısı, başta ve bâzen de boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isimdir. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen

Baş ağrısı, başta ve bâzen de boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isimdir. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen Baş ağrısı, başta ve bâzen de boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isimdir. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen hemen tüm insanlar değişik nedenlerle baş ağrısından

Detaylı

Boyun Kasları Klinik Anatomisi Dr. Nurullah YÜCEL Doç. Dr. Muzaffer ŞEKER

Boyun Kasları Klinik Anatomisi Dr. Nurullah YÜCEL Doç. Dr. Muzaffer ŞEKER Boyun Kasları Klinik Anatomisi Dr. Nurullah YÜCEL Doç. Dr. Muzaffer ŞEKER 1999 Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Üst sınır; BOYUN oksipital kemiğin protuberentia occipitalis i temporal

Detaylı

Uyluk ön bölge kasları; musculus iliopsoas, musculus sartorius (terzi kası), musculus quadriceps femoris, musculus tensor fasciae latae dır.

Uyluk ön bölge kasları; musculus iliopsoas, musculus sartorius (terzi kası), musculus quadriceps femoris, musculus tensor fasciae latae dır. Uyluk ön bölge kasları; musculus iliopsoas, musculus sartorius (terzi kası), musculus quadriceps femoris, musculus tensor fasciae latae dır. Musculus sartorius; vücudun en uzun kasıdır. Spina iliaca anterior

Detaylı