Yabancı meslek diplomalarının tanınması Uygun işe giden yolunuz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yabancı meslek diplomalarının tanınması Uygun işe giden yolunuz"

Transkript

1 IQ-Netzwerk Baden-Württemberg, Freiburg bölgesi koordinatörü: Baskı IQ Netzwerk Baden-Württemberg, Region Freiburg Büro für Migration und Integration, Stadt Freiburg Redaksiyon Denklik ve sonradan nitelik kazanma çalışma grubu Aşağıdaki organizasyonların temsilcileri: Agentur für Arbeit Freiburg, Jobcenter Freiburg, Handwerkskammer Freiburg, Fördergesellschaft der Handwerkskammer Freiburg mbh, Industrie und Handelskammer Südlicher Oberrhein, Liga der freien Wohlfahrtspflege in Baden-Württemberg e.v. Erstanlaufstelle und Kompetenzzentrum für die Anerkennung ausländischer Berufsqualifikationen, Regionalbüro für berufliche Fortbildung, Wegweiser Bildung, Stadt Freiburg Koordinasyon IQ Netzwerk Baden-Württemberg, Region Freiburg Büro für Migration und Integration Virginia Gamarra de Lang Uhlandstr. 4, Freiburg Tel: 0761/ E-posta: Yabancı meslek diplomalarının tanınması Uygun işe giden yolunuz Güney Baden de bilgi arayanlar için bir rehber "Kalifikasyonla entegrasyon" teşvik programı göçmen kökenli yetişkinlerin iş piyasasına entegrasyonunu kalıcı olarak iyileştirmeyi hedeflemektedir. Uzman makamlar tarafından migrasyona özgü ağırlık noktalarında desteklenen, federal bölgesel ağlar bunun için çalışmaktadır. Bu program Çalışma ve Sosyal İşler Çalışma Federal Bakanlığı, Eğitim ve Araştırma Federal Bakanlığı ve Federal Çalışma Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Satz: juni graphik-design waldkirch Fotos: fotolia.de A. Rodriguez, A. Cotton, rico287, michaeljung, oleg7799 Stand: Dezember 2014 IQ ağını destekleyen kurumlar:

2 Yabancı meslek diplomalarının tanınması: Uygun işe giden bir yol Yurt dışında yüksek öğrenim veya meslek eğitimi aldınız ve şimdi Almanya da mesleğinizi icra etmek istiyorsunuz. 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren Federal "Denklik Yasası" yürürlüktedir. Artık yurt dışında edinilen niteliklere yurt içi nitelik denkliği alınılabilmektedir. Bu kapsamda diplomanızın Alman meslek diplomasına eş değerde olup olmadığı kontrol edilir. Bazı meslekler için eş değerlik kontrolü zorunludur. Örneğin doktor veya öğretmen iseniz diplomanızı inceletmeniz gerekmektedir. Denklik belgesi olmadan mesleğinizi Almanya da icra edemezsiniz. Bilişim uzmanı, kuaför gibi diğer mesleklerde doğrudan iş başvurusunda bulunabilir ve çalışabilirsiniz (denklik belgesi gerekmeksizin). Ancak yurt dışından aldığınız diplomanıza denklik almanız yine de faydalı olabilir. Böylece işverenler mesleki niteliklerinizi daha iyi değerlendirebilirler. Bu broşürde diplomanızı nasıl inceletebileceğinize ilişkin bilgiler bulabilirsiniz. Size ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veren birçok merkez bulunmaktadır. Bunlar yabancı meslek diplomalarının tanınmasına ilişkin sorularınızı cevaplandırırlar. Bu merkezler uygun işe diğer alternatifleri de gösterirler. Adres bölümünde iletişim bilgilerini ve ilgili kişileri bulabilirsiniz.

3 Odak noktasında kişisel mesleki durumunuz bulunmaktadır. Belli mesleki hedefleriniz var. Bu hedeflere diploma denklik işlemleri ile daha kolay ulaşabilip ulaşamayacağınızı kontrol ediniz. Bir danışmanlık görüşmesi gereksiz mesafeleri ve masrafları önler Yabancı meslek diplomanız tanınması için başvuruda bulunmadan önce bilgi edininiz. Görüşmeye hazırlanınız. Gerçek nitelik durumu belirleyicidir. Niteliklerinizle ve mesleki tecrübenizle Alman iş piyasasının güncel taleplerini ne derece karşılayabilmektesiniz? Bu talepleri ne kadar iyi karşılayabilirseniz diploma denklik işlemleri o kadar umut vericidir. Şu durumlarda mesleki nitelikler derhal iyileştirilmelidir: Diploma yıllar önce alınmış, ancak bu meslekte hiç çalışılmamışsa. Mesleki araların çok uzun olduğu ve buna bağlı olarak kalifikasyonların muhtemelen "eskimiş" olduğu durumlarda. Almanya da bilinmeyen veya talep görmeyen bir meslek eğitimi alınmış olması durumunda. Danışman size iyi bir danışmanlık hizmeti verebilmek için tam ve eksiksiz bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Size şu soruları yönelteceklerdir: Hangi diplomayı tanıtmak istiyorsunuz? Bu diplomayı ne zaman ve nereden aldınız? (Üniversitenin/meslek okulunun tam adı, şehir ve ülkenin belirtilmesi) Öğrendiğiniz meslekte mesleki tecrübeniz var mı? Eğer cevabınız evet ise kaç yıl ve bunları belgeleyebilir misiniz? (çalışma belgeleri) Almanya da en çok nerede ve nasıl (hangi alanda) çalışmak istersiniz? Nerede ikamet ediyorsunuz? Ne zamandan beri Almanya da yaşıyorsunuz? Almanca bilginiz öğrendiğiniz mesleği icra edebilmeniz için yeterli midir? Bir danışmanlık görüşmesi size yardımcı olacaktır. İsteklerinizi açıklığa kavuşturabilirsiniz. Gerekli bilgileri edinebilirsiniz. İmkanlarınızı daha gerçekçi olarak değerlendirebilirsiniz. Sonraki adımlarınızı daha Kalifikasyon iyi planlayabilirsiniz. Tanınma Danışmanlık Buradan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz Agentur für Arbeit/Jobcenter/Kontaktstelle Frau und Beruf, Stadt Freiburg/Migrationsberatung für erwachsene Zuwanderer/Liga Erstanlaufstelle und Kompetenzzentrum Anerkennungsberatung/ Wegweiser Bildung der Stadt Freiburg

4 Şimdi başlıyor! Kontrol listesi Bilgi edindiniz ve danışmanlık hizmeti aldınız. Diploma denklik işlemlerinin sizin için doğru yol olduğunu düşünüyorsunuz.. Artık hangi diploma tanıma merkezine başvuracağınızı biliyorsunuz. Gerekli belgeleri topladınız. 1. Karar verme aşamasında diplomanızın somut olarak hangi Alman diplomasına (referans meslek) denkliğini almak istediğinize karar verirsiniz. Denklik için yetkili merci size bu konuda yardımcı olacaktır. 2. İnceleme başvurusu ile mesleki niteliğinizin incelenmesi için başvuruda bulunursunuz. Tüm belgeler eksiksiz ise bu süreç üç aydan fazla sürmeyecektir. 3. Yetkili diploma tanıma merkezi mesleki kalifikasyonlarınızın süresini ve içeriğini inceler. Alman mezuniyet derecesi ile karşılaştırıldığında "önemli farklılıkların" olup olmadığı tespit edilir. 4. İncelemenin sonucu (karar) size bildirilir.

5 Diploma tanıma süreci böyle işler! Referans mesleğin belirlenmesi Yetkili makamın denklik dene mi: "Önemli farklılıklar" mevcut mudur? (Meslek eği minin içeriği ve süresi, beceriler ve bilgiler) "Önemli farklılıkların" tespit edilmemesi durumunda "Önemli farklılıkların" tespit edilmesi durumunda Eş değerliğin tanınması: Denklik bildirimi Yönetmeliklere tabi meslekler (Denklik dene mi = Mesleğe giriş/meslek eği mi için ön koşul) Denklik uygulamaları koşulu ile meslek icra izni Yönetmeliklere tabi olmayan meslekler (İş piyasasına doğrudan başvuru mümkün) Mevcut kalifikasyonlar ve eksiklikler belir lerek ret bildirimi Olası sonuçlar: Tam denklik Denk beceriler ve bilgiler tespit edilmiştir. Size tam denklik belgesi verilecektir. Yasal olarak ilgili Alman meslek diplomasına sahip kişilerle aynı muameleyi göreceksiniz. Meslek eğitimi/ yükseköğrenim kısmen denk Ret. Burada hangi kalifikasyonların mevcut olduğu ve Almanya da benzer bir meslekle arasında ne gibi "önemli farklılıkların" bulunduğu belirtilir. Bu farklılıklar nasıl giderebileceğiniz açıklanır. Ancak bir mesleki gelişim eğitimi alarak veya bir sınavı başarıyla tamamlayarak tam denklik alabilirsiniz. Denklik yok Ret. Şu hususu dikkate alınız! Mesleki niteliklerinizin incelenmesine ilişkin yapılacak müracaat ücrete tabidir. Ayrıca belgelerinizin çevirisi ve tasdiki için de bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Mesleki gelişim eğitiminin veya bir sınavın gerekli olması halinde daha başka ücretler de ortaya çıkabilir. İş Bulma Ajansı (Agentur für Arbeit) veya İş Merkezi (Jobcenter) belli koşullar altında bu masrafları üstlenebilirler. Diplomalarınız için denklik müracaatında bulunmadan önce danışmanınızdan bilgi alınız. Hangi diploma tanıma merkezi hangi meslek için yetkilidir? Bu sorunuza danışmanlık görüşmesinde veya aşağıdaki bilgi portallarında cevap bulabilirsiniz:

6 Aşağıdaki diploma tanıma merkezleri Freiburg idari bölgesinde yer almaktadır: Diplomanızın tanınmaması durumunda ne yapacaksınız? Hangi kalifikasyon yolları mevcuttur? Die Handwerkskammer Freiburg (HWK) Referat Berufliche Bildung Eğer zanaat alanında (örn. elektrik teknisyeni, kuaför, boya ve cilacı) bir meslek diplomanız varsa yetkilidir. Zanaat mesleklerinin listesini şu adreste bulabilirsiniz: Handwerkskammer Freiburg Bismarckallee 6, Freiburg Tel: 0761/ E-posta: Handwerkskammer Konstanz Webersteig 3, Konstanz Tel: 07531/ E-posta: Das Regierungspräsidium Freiburg Abteilung (departman) 2 (ekonomi, planlama, inşaat, anıtlar ve sağlık hizmetleri) mühendislik meslekleri için yetkilidir. Regierungspräsidium Freiburg Bissierstraße 7, Freiburg Tel: 0761/208 0 E-posta: Diğer meslekler için hangi diploma tanıma merkezinin yetkili olduğunu şuradan öğrenebilirsiniz: Diploma tanıma merkezi, yabancı ve ilgili Alman meslek eğitimi arasında "önemli farklılıklar" bulunduğunu tespit ederse, buna uygun olarak mesleki gelişim eğitimi alabilirsiniz. Ret bildirisinde kalifikasyon durumunuz ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Mesleki gelişim eğitimi zaman ve para gerektirir. Öncelikle şu hususları aydınlığa kavuşturunuz: Mesleki olarak ulaşmak istediğiniz hedef nedir (mesleki hedefler) Hangi beceri ve bilgilere sahipsiniz (mevcut yetkiler) Mesleki nitelik boşluklarını doldurmak için (adaptasyon) nitelik edinimi gereklidir. (Sonradan) nitelik edinimi ile bir Alman meslek diploması alındığında iş piyasasında sahip olunan şans artmaktadır. Bir danışmanlık görüşmesi uygun nitelik kazanma yolunu bulmanıza yardım edecektir. Bu kapsamda teşvik olanakları hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Birçok farklı mesleki gelişim olanağı mevcuttur. İlk oryantasyon internet portalları tarafından sunulmaktadır: İş Bulma Ajansı (Agentur für Arbeit) veya İş Merkezi (Jobcenter ), mesleki gelişim veya adaptasyon nitelik kazanımı için maddi destek alıp alamayacağınızı kontrol eder. Buradan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz Liga Erstanlaufstelle und Kompetenzzentrum Anerkennungsberatung/Handwerkskammer Freiburg/Fördergesellschaft der Handwerkskammer/Industrie- und Handelskammer Südlicher Oberrhein/Agentur für Arbeit/Jobcenter/Kontaktstelle Frau und Beruf, Stadt Freiburg Buradan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz Regionalbüro für berufliche Fortbildung/Kontaktstelle Frau und Beruf, Stadt Freiburg/Handwerkskammer Freiburg/Fördergesellschaft der Handwerkskammer/Industrie- und Handelskammer Südlicher Oberrhein/Agentur für Arbeit/Jobcenter/Liga Erstanlaufstelle und Kompetenzzentrum Anerkennungsberatung

7 Agentur für Arbeit Freiburg İş Bulma Ajansı (Agentur für Arbeit) şu hizmetleri sunar Yerel iş piyasasında sahip olunan fırsatlara ilişkin özel bilgiler ve danışmanlık hizmeti Yetkili diploma tanıma merkezi arayışında oryantasyon ve yardım Adaptasyon nitelik kazanımına ilişkin danışmanlık hizmeti Mesleki gelişim ve meslek değiştirme eğitimi çerçevesinde mesleki alternatiflere ilişkin danışmanlık hizmeti Maddi yardımlar Telefon yoluyla irtibat ve randevu: Tel: ( saatleri arasında) Bireysel irtibat: Agentur für Arbeit Freiburg Lehener Str. 77, Freiburg E-posta: Jobcenter Freiburg İşsizlik parası II (Arbeitslosengeld II) alan ve Freiburg da ikamet eden kişiler için İş Merkezi (Jobcenter) şu hizmetleri sunmaktadır: Mesleki entegrasyon için danışmanlık ve maddi destek Meslek eğitimi ve iş bulma aracılığı Bireysel ön görüşme: Jobcenter Freiburg Lehener Str. 77, Freiburg Pzt-Cu: saatleri arasında, Prş: saatleri arasında) Telefon yoluyla irtibat ve randevu: Tel: 0761/ (Pzt-Cu: saatleri arasında) E-posta: Handwerkskammer Freiburg (HWK Freiburg) HWK zanaat meslekleri için yetkili diploma tanıma merkezidir Buraya denklik için başvuruda bulunabilirsiniz. Handwerkskammer Freiburg zanaat alanındaki diplomaların tanınma sürecine ilişkin tüm sorularınızda size destek olmaktadır. Lütfen başvurunuzu gerçekleştirmeden önce bireysel danışmanlık görüşmesi için bir randevu alınız. Handwerkskammer Freiburg (HWK Freiburg) Bismarckalle 6, Freiburg Angelika Scheibel Referat Berufliche Bildung Tel:0761/ E-posta: Fördergesellschaft der Handwerkskammer Freiburg mbh (FöGe) IQ im Handwerk Südbaden Sizi "yabancı meslek diplomalarının tanınması" konusunda bilgilendiriyoruz. Ağırlık noktamız zanaat meslekleridir. Kişisel mesleki niteliklerinizin ve mevcut mesleki tecrübelerinizin tespit edilmesinde ve değerlendirilmesinde size yardımcı oluyoruz. Bireysel mesleki gelişim ve adaptasyon nitelik kazanımının planlanması ve uygulanması konusunda size danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu ya modüler kısmi nitelik kazanımı ile kısmi aşamalarla ya da tanınan meslek diplomaları edindiren kapsamlı mesleki nitelik kazandırma uygulamaları ile gerçekleşmektedir. İşletmelerle olan çeşitli temaslarımız sayesinde ilk iş piyasasında sürdürülebilir entegrasyon konusunda size yardımcı oluyoruz Fördergesellschaft der Handwerkskammer Freiburg mbh (FöGe) IQ im Handwerk Südbaden Linnéstr. 5, Freiburg Ibrahim Sarialtin Tel: 0761/ E-posta: Industrie- und Handelskammer (IHK) Südlicher Oberrhein Sanayi, ticaret, gastronomi ve diğer hizmet alanlarında yabancı meslek diplomalarının tanınması konusunda ilk danışmanlık hizmeti sunmaktayız. İlgili diploma tanıma merkezi Nürnberg de bulunan IHK FOSA dır: Ücretli bir denklik başvurusunda bulunmanızdan önce, IHK nın sizin diplomanız için yetkili olup olmadığını inceliyoruz Referans mesleğin bulunmasında size yardımcı oluyoruz Mesleki gelişim eğitimi, sonradan yeterlilik kazanma vs. gibi tanınmaya ilişkin alternatifler hakkında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Industrie- und Handelskammer (IHK) Südlicher Oberrhein Lotzbeckstr. 31, Lahr Rebecca Murdock Tel: 07821/ E-posta:

8 Kontaktstelle Frau und Beruf, Stadt Freiburg Freiburg bölgesindeki kadınları mesleki planlarının gerçekleştirilmesinde ve mesleki sorularının ve sorunlarının aydınlatılması konusunda desteklemekteyiz. Aşağıdaki konularda danışmanlık hizmeti sunmaktayız: Mesleğe dönüş, yeni oryantasyon, meslek seçimi, meslek yolu ve kariyer planlaması, meslek eğitimi ve gelişim eğitimi ve bunların finansmanı, iş arama ve iş başvurusu. Bayan girişimciler için başlangıç ve oryantasyon danışmanlığı sunmaktayız. Kontaktstelle Frau und Beruf, Stadt Freiburg Rathausplatz 2-4, Freiburg Tel:0761/ E-posta: Diğer yerel irtibat merkezlerini şu adresten öğrenebilirsiniz: Migrationsberatung für erwachsene Zuwanderer (MBE) MBE şu hizmetleri sunmaktadır: Entegrasyon kurslarına aracılık Sosyal ve geçim güvencesine ilişkin sorularda danışmanlık hizmeti Mesleki entegrasyon konusunda destek Kreş, okul ve meslek eğitimine ilişkin danışmanlık hizmeti Günlük hayata ilişkin konularda danışmanlık hizmeti Kriz durumunda destek Migrationsberatungsstelle MBE Komturstraße 36, Freiburg MBE Caritasverband Freiburg-Stadt Claudia Jäger Tel: 0761/ E-posta: Elisabeth Wirth-Krieger Tel: 0761/ E-posta: MBE Deutsches Rotes Kreuz Freiburg Martina Eichert-Armbruster Tel: 0761/ E-posta: MBE Südwind Freiburg Luma Al-Alusi Telefon: 0761/ E-posta: Migrationsberatungsstelle MBE Diakonisches Werk Krozingerstraße 7, Freiburg Dilek Gezer Tel: 0761/ E-posta: Size en yakın Göç Danışma Merkezi ni (Migrationsberatungsstelle) Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (BAMF) web sayfasından öğrenebilirsiniz: Liga der freien Wohlfahrtspflege in Baden-Württemberg e.v. Erstanlaufstelle und Kompetenzzentrum für die Anerkennung ausländischer Berufsqualifikationen Size sunduğumuz hizmetler: İlk danışmanlık ve oryantasyon yardımı Diploma tanınma yardımı arayanların hedeflerinin ve fırsatlarının belirlenmesi Başvuru yardımı ve Sonradan nitelik kazanma olanakları araması ve bunların finansmanı konusunda danışmanlık hizmeti Liga der freien Wohlfahrtspflege in Baden-Württemberg e.v. Erstanlaufstelle und Kompetenzzentrum für die Anerkennung ausländischer Berufsqualifikationen Martina Eichert-Armbruster Lena Gehring Regina Göller-Obhof Tel: 0761/ E-posta: Regionalbüro für berufliche Fortbildung Sunduklarımız: Diploma tanınmasına ilişkin yardım arayanlar için kurumlardan bağımsız oryantasyon danışmanlığı Mesleki yetkinliklerinizin analizine ve mesleki hedeflerinizin belirlenmesine ilişkin danışmanlık Adaptasyon nitelik kazanımı ve mesleki gelişim sunuculara ilişkin bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti Regionalbüro für berufliche Fortbildung Tumringer Str. 274, Lörrach Andreas Gässler Tel: 07621/ , E-posta: Freiburg, Münsterplatz 17 adresinde bulunan şehir kütüphanesinde kamuya açık danışmanlık hizmeti (ayın 1. ve 3. çarşambası) Wegweiser Bildung WeBi Olası eğitim yolları hakkında ilk oryantasyon ve bilgilendirme görüşmesi sunuyoruz (randevu alınmadan da) Buradan Freiburg da bulunan eğitim ve danışmanlık hizmetlerine ilişkin kurumlardan bağımsız bilgiler alabilirsiniz WeBi, Stadt Freiburg im Breisgau Münsterplatz 17, Freiburg (şehir kütüphanesi girişi) Clara Maria Kecskeméthy Tel: 0761/ E-posta:

Almanya ya hoş geldiniz

Almanya ya hoş geldiniz Almanya ya hoş geldiniz Göçmenler için bilgiler www.bamf.de Kitapçık hakkında Kitapçık hakkında Almanya ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz veya kısa bir süre önce taşındınız ve burada yaşamanızı sürdürmek

Detaylı

Realschule ve Wirtschaftsschule öğrencileri için dual (ikili) meslek eğitimi Öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik bilgiler

Realschule ve Wirtschaftsschule öğrencileri için dual (ikili) meslek eğitimi Öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik bilgiler Realschule ve Wirtschaftsschule öğrencileri için dual (ikili) meslek eğitimi Öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik bilgiler Bir ProDual İnisiyatifi projesidir Orta Frankonya da dual meslek eğitiminin güçlendirilmesi

Detaylı

Frankfurt ta çocuğunu tek başına yetiştirenler GENEL BILGILER VE ADRESLER

Frankfurt ta çocuğunu tek başına yetiştirenler GENEL BILGILER VE ADRESLER Frankfurt ta çocuğunu tek başına yetiştirenler GENEL BILGILER VE ADRESLER 1 Alleinerziehende in Frankfurt Letzter Stand 26.07.2013 Impressum Herausgeberin Stadt Frankfurt am Main Frauenreferat Bezug Frauenreferat

Detaylı

Almanca Türkçe Rusça. Märkischer Kreis te yaşayan anne babalar için bilgi broşürü

Almanca Türkçe Rusça. Märkischer Kreis te yaşayan anne babalar için bilgi broşürü Almanca Türkçe Rusça Märkischer Kreis te yaşayan anne babalar için bilgi broşürü 2 Okuldan meslek hayatına Märkischer Kreis te yaşayan anne babalar için bilgi broşürü İçindekiler Belediye başkanının mesajı

Detaylı

Meslek diploması tanıtımıyla ilgili broşür

Meslek diploması tanıtımıyla ilgili broşür Broşürü verenin adı : Meslek diploması tanıtımıyla ilgili broşür Sayın Bayanlar ve Baylar! Almanya dışında edindiğiniz meslek diplomanızın tanınması konusunda, kapsamlı destek sağlayabilmek için, Almanya'daki

Detaylı

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 学 习?!

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 学 习?! LUDWIGSHAFEN AM RHEIN YÜKSEKOKULU NDA YÜKSEK ÖĞRENIM?! STUDIEREN AN DER HOCHSCHULE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! ESTUDIAR EN LA UNIVERSIDAD DE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! FAIRE DES ÉTUDES À L UNIVERSITÉ DE PORT-LOUIS-SUR-LE-RHIN?!

Detaylı

Detmold Kılavuzu. Göçmenler için bir öneri

Detmold Kılavuzu. Göçmenler için bir öneri Detmold Kılavuzu Göçmenler için bir öneri İçindekiler Önsöz Burada yeniyim. İkametgah kaydımı nerede yaptıracağım? Nereye, nasıl giderim? Nasıl ev bulabilirim? Bana kim destek olacak? Nerede Almanca öğrenebilirim?

Detaylı

Yabancı Uyruklu Uzmanların Almanya da çalışma koşulları

Yabancı Uyruklu Uzmanların Almanya da çalışma koşulları Yabancı Uyruklu Uzmanların Almanya da çalışma koşulları Huzur evinde hastanede, rehabilite merkezinde, çocuk, gençlik ve engelli bakım evlerinde mi çalışıyorsunuz?(pedagog, Sosyal Hizmet Uzmanı, Kreş Öğretmeni,

Detaylı

Berlin e hoş geldiniz türkisch

Berlin e hoş geldiniz türkisch Die Beauftragte für Integration und Migration Berlin e hoş geldiniz türkisch Impressum Willkommen in Berlin (türkische Version) Berlin e hoş geldiniz Herausgeber: Die Beauftragte des Berliner Senats für

Detaylı

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Alman kökenli olmayan girişimciler için yol haritası Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Genel koordinasyon Bu etkinlik Senatonun Ekonomi, Teknoloji ve Kadınlar için Yönetim i ve Investitionsbank

Detaylı

Hizmetlere toplu bakış İŞVERENLER İÇİN BİLGİLER. İşverenlere yönelik hizmetimiz. Bundesagentur für Arbeit

Hizmetlere toplu bakış İŞVERENLER İÇİN BİLGİLER. İşverenlere yönelik hizmetimiz. Bundesagentur für Arbeit Hizmetlere toplu bakış İŞVERENLER İÇİN BİLGİLER İşverenlere yönelik hizmetimiz Bundesagentur für Arbeit ÖNSÖZ Sevgili Okurlar, uygun personelin aranması sık sık büyük külfetlere bağlı bir çaba olur. Bu

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER KADINLAR KOLU Frankfurt am Main Künye Düzenleyen Frankfurt am Main Şehri Kadınlar kolu İlgili Kadınlar kolu Hasengasse 4 60311 Frankfurt

Detaylı

Avusturya daki Eğitim Yolları

Avusturya daki Eğitim Yolları Avusturya daki Eğitim Yolları 2014 Avusturya Eğitim Sistemi Özel eğitim / kapsayıcı eğitim Sonderpädagogik / Inklusive Bildung Okul öncesi Vorschulstufe Ortaokul** Genel Hauptschule** General ISCED 2 Yeni

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

EĞİTİM PAKETİ. Katılımı Mümkün Kılmak

EĞİTİM PAKETİ. Katılımı Mümkün Kılmak EĞİTİM PAKETİ Katılımı Mümkün Kılmak 2 Önsöz 3 Sevgili Yurttaşlar, Çocuklar ve gençler iyi eğitim ve katılım fırsatlarına ihtiyaç duyarlar. Bu, az parası olan ailelerin çocukları için bir o kadar daha

Detaylı

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir ÖZETLE SOSYAL GÜVENLIK 2015 2 Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Federal Anayasa nın 20. maddesinin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik

Detaylı

Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyenler için bilgi notu

Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyenler için bilgi notu Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyenler için bilgi notu Bu bilgi notu Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk üniversite adayları tarafından sıkça sorulan sorulara pratik cevaplar vermek amacıyla

Detaylı

Wir machen mit. Ulusal Entegrasyon Planı

Wir machen mit. Ulusal Entegrasyon Planı Wir machen mit. Ulusal Entegrasyon Planı Yeni Yollar Yeni Fırsatlar Ulusal Entegrasyon Planı Yeni Yollar Yeni Fırsatlar İçindekiler Başbakan Angela Merkel in Önsözü 7 Devlet Bakanı Maria Böhmer in Giriş

Detaylı

Kadınlar İçin İstenmeyen Gebelik Rehberi

Kadınlar İçin İstenmeyen Gebelik Rehberi Niedersächsisches Ministerium für Soziales, Frauen, Familie, Gesundheit und Integration Kadınlar İçin İstenmeyen Gebelik Rehberi Türkisch İçindekiler Giriş 05 Başlangıç Durumu 06 İlk Adım: Konsültasyon

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

Meslek eğitim yeri aramak: Sırayla neler yapman gerekiyor?

Meslek eğitim yeri aramak: Sırayla neler yapman gerekiyor? Meslek eğitim yeri aramak: Sırayla neler yapman gerekiyor? Mesleki hedefi açıklığa kavuşturmak Meslek eğitim yeri aramaya başladığında, herşeyden önce hangi mesleği seçtiğine karar vermiş olman gerekir.

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ KİTAP - 2 Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma Bu kitapta bir web sitesinin veya yayımın yer alması, sadece bilgi amaçlı olup A.B.D. Dışişleri

Detaylı

ABD'de İngilizce Eğitimi

ABD'de İngilizce Eğitimi ABD'de İngilizce Eğitimi Yaklaşık 120,000 öğrenci İngilizce öğrenmek için her yıl ABD ye gelmektedir. Birçoğu ABD deki üniversite ve yüksekokullara giriş için hazırlanmaya; bazıları Amerikan yaşamını tecrübe

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

Rehber Özgürce ve Rahatça Göç Et?!

Rehber Özgürce ve Rahatça Göç Et?! Rehber Özgürce ve Rahatça Göç Et?! Yurtdışında çalışmak için pratik Tavsiyeler Bu proje Avrupa Komisyonu desteği ile fonlanmıştır. Bu yayın sadece hazırlayan kişiyi yansıtmıştır, Komisyon hiç bir şekilde

Detaylı

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları Graz da Okumak Üniversite okuma olanakları Graz da 4 farklı Üniversite bulunmaktadır: Karl Franzens Üniversitesi, Teknik Üniversite, Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tıp Üniversitesi. Bu üniversitelerin

Detaylı