İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI. www.kemerburgaz.edu.tr"

Transkript

1 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

2 YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU TEMEL İNGİLİZCE BÖLÜMÜ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI AMAÇ: İngilizce Hazırlık Programının amacı öğrencilerine bölümlerindeki derslerinde, ileride iş yaşamlarında ve sosyal hayatlarında kullanacakları genel ve akademik İngilizce yi öğretmektir. En alt seviyeden itibaren düzenli ve sorumlu çalışan her öğrenci gerekli koşulları yerine getirdiği takdirde bir yılın sonunda bölümüne geçebilmektedir. SEVİYELER: Program 8 16 haftalık 4 seviyeden oluşmaktadır. Seviyeler Başlangıç, Orta Öncesi, Orta, Üst Seviye olarak dörde ayrılmaktadır. Sonbahar ve İlkbahar Dönemleri başında Üst seviyede başlayan öğrenciler 16 hafta, dönem ortasında başlayan Üst Seviyedeki öğrenciler 8 hafta eğitim görürler. Yeterlik Sınavına girebilmek için Üst seviyeyi başarılı bir şekilde bitirmeleri gerekmektedir. Eylül ayında yapılan İngilizce Yeterlik Sınavı na tüm öğrenciler seviyelerine bakılmaksızın girebilirler. 1.çeyrek 2. çeyrek Yeterlik Sınavı 3.çeyrek 4.çeyrek Yeterlik Sınavı Yaz Okulu Başlangıç Orta Öncesi Orta Üst (ELM) (PIN) (INT) (HIGH) (8 hafta) Haziran İngilizce Yeterlik Sınavı Orta Öncesi Orta Üst (PIN) (INT) (HIGH) (16 hafta) Haziran İngilizce Yeterlik Sınavı Orta Üst Geçerse: Kalırsa: (INT) (HIGH) (8 hafta) Ocak İngilizce Bölümde 16 hafta ÜST Yeterlik Sınavı derslerine başlar Seviye tekrarı yapılır Üst Geçerse: Kalırsa: (HIGH) (16 hafta) Ocak İngilizce Bölümde 16 hafta ÜST Yeterlik Sınavı derslerine başlar Seviye tekrarı yapılır

3 DERSLER VE DÖNEM İÇİ KOŞULLARI: Sınıflar maksimum 20 kişilik gruplardan oluşmaktadır. Ortalama günde 5 saat, seviye bazında ise yaklaşık 200 saat ders yapılmaktadır. Sınıf derslerinin dışında öğretim elemanları ve öğrencilerin birebir akademik görüşme ve çalışma saatleri bu saatlere ek olarak programın içinde yer almaktadır. Ayrıca İngilizce Hazırlık Programı kapsamında katılacakları sosyal sorumluluk projeleri de müfredatın içerisindedir. Derslere %85 raporlu ya da raporsuzdevam mecburiyeti vardır. Devam mecburiyeti her seviyede %85 tir. Derslere devam etmeyen öğrenciler aynı seviyeyi tekrar ederler. DEĞERLENDİRME Derse Devam % 85 % 60 ve üstü başarı (raporlu veya raporsuz) Bir üst seviyeye geçer Öğrenci koşulları yerine FİNAL getirdiğinde final sınavına SINAVI girmeye hak kazanır. Ara Sınavlar + (Gerekli koşulları yerine % 60 ın altında başarı Proje + Ödevler + % 60 getiremeyen öğrenci aynı seviyeyi tekrar eder.) Aynı seviyeyi tekrar eder Haftalık değerlendirme sınavları YETERLİK SINAVI: Üst seviyeyi başarıyla tamamlayanlar Haziran ayında yapılan sınava girip başarılı olurlarsa bölümlerine kayıt yaptırabilirler. Yeterlik sınavları Eylül, Ocak ve Haziran ayında yapılır. Üst seviyeyi başarıyla tamamlayıp Ocak ayındaki Yeterlik Sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler bu sınavda başarılı olurlarsa bölümlerinde ders almaya başlarlar. Başarılı olmadıkları takdirde Üst Seviye de okumaya devam ederler. Temel İngilizce Bölümü İngilizce Hazırlık Programında bir yıl okuduktan sonra Yeterlik Sınavında başarılı olamayan öğrenciler 2. yıl da İngilizce Hazırlık Programına devam ederler.

4 YAZ OKULU: İngilizce Hazırlık Programı nda okuyan tüm öğrencilere Yaz Okulu hakkı ücretsiz olarak tanınmaktadır. Haziran Yeterlik Sınavı nda yeterli performansı gösteremeyen öğrencilerimize destek olmak amacıyla ücretsiz Yeterlik Sınavı na Hazırlık kursu verilmektedir. KANADA DA DİL EĞİTİMİ: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ve Pera College işbirliğiyle Kanada Vancouver da 8 aylık İngilizce eğitimi verilmektedir. Haftada 28 saat eğitim alan öğrencilerin performansları düzenli olarak ölçülmekte ve gerekli destek sağlanmaktadır. Derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. 8 ayın sonunda uluslararası geçerliği olan IELTS akademik sınavına girip geçer not aldığı takdirde doğrudan bölümlerine geçme hakkı kazanmaktadırlar. Bu sınavda istenilen performansı gösteremeyen öğrenciler Türkiye ye döndüklerinde İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi tarafından verilen İngilizce Yeterlik Sınavı na girme hakkına sahiptirler. Bu sınavı geçemedikleri takdirde İngilizce Hazırlık Programı na devam etmekle yükümlüdürler. Kanada daki eğitim öğrencinin burslu olup olmadığına bakılmaksızın ücrete tabiidir. Program ücreti 18,500 Kanada Doları, işlem tarihinde TCMB Döviz Satış kuru üzerinden TL cinsine çevrilip, Ek hesap sistemi ile 10 Taksit veya kredi kartı ile 8 taksit halinde ödenebilir. Peşin ödemede % 5 indirim uygulanmaktadır. (Açık hesap, senet veya nakit para kabul edilmemektedir. ) Bu ödeme eğitim, aile yanında konaklama, yemek ve ders materyallerini içermektedir. Öğrencilerin girmesi gereken IELTS sınavı ücreti ve ulaşım (şehiriçi ve uçak) bu ücrete dahil değildir. Öğrencilerimiz akademik yıl sonunda döndüklerinde Üniversitemizin verdiği İngilizce Yeterlik Sınavı na girebilirler. Sınavlarda istenilen performansı göstermeyen öğrencilerimiz 2. yıl Türkiye de İngilizce Hazırlık Programı na devam etmek zorundadırlar. Programa katılacak öğrenciler için sınırlı sayıda ( 20 kişi) yer bulunmaktadır. Yerleştirmede öğrencilerin üniversite giriş puanları esas alınacaktır. İlgilenen öğrenciler kayıt sırasında form doldurarak başvuruda bulunabilirler. Program, Languages Canada tarafından akredite edilmiştir; Kanada hükümeti tarafından onaylanmıştır. Konuyla ilgili sorularınızı adresine gönderebilirsiniz.

5 MODERN DİLLER BÖLÜMÜ BÖLÜM İNGİLİZCESİ: Bu derslerin amacı öğrencilerin alanlarına yönelik yazılı ve sözlü iletişim ve akademik becerilerini geliştirmektir. 2. YABANCI DİL: Yabancı Diller Yüksekokulu Modern Diller Programı 2. Sınıftan itibaren 2. yabancı dil eğitimine de başlar. İspanyolca, İtalyanca, Yabancılar için Türkçe, Çince, Rusça ve Arapça bu yabancı dillere örnektir. Bu derslerin amacı başlangıç düzeyindeki öğrencilerin günlük hayatta iletişim ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmektir. Öğrenciler başlangıç seviyesini bitirdikten sonra aldıkları devam dersleriyle dil becerilerini geliştirmeyi sürdürürler.

6 İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI İngilizce Yeterlik Sınavı nın amacı öğrencilerin lisans programlarındaki öğretimi ve akademik çalışmaları başarıyla takip edecek düzeyde dil ve akademik becerilere sahip olup olmadıklarını ölçmektir. İngilizce Yeterlik Sınavı aynı günde yapılan 2 oturumdan oluşur. Birinci Oturum: İkinci Oturum: Dil Kullanımı (Dil Bilgisi ve Kelime Bilgisi) Yazma Bölümü Dinlediğini Anlama Bölümü Okuduğunu Anlama Bölümü 1. Oturum da dilbilgisi, kelime bilgisi ve yazma becerileri ölçülmektedir. Dil Kullanımı bölümünde öğrencilere çeşitli dil bilgisi soruları sorulur. Kelime bilgisi bölümünde, akademik kelimelerin eş anlamlılarını bulma ve kelime formlarıyla ilgili sorular bulunmaktadır. Yazma bölümünde ise öğrencilerimizin verilen bir konuda düşüncelerini kompozisyon formatında ifade etmeleri istenmektedir. 2. Oturum da ise dinleme becerisini ölçen sorular ve okuma parçaları ile ilgili sorular bulunmaktadır. Öğrencilerimizin çeşitli diyaloglar, bir röportaj ve bir akademik sunum dinleyip soruları cevaplamaları istenmektedir. Not alma bölümünde öğrencilerimizin bir akademik sunumu iki kez dinlerken not alıp, sonrasında verilen soruları cevaplamaları istenir. Okuduğunu anlama bölümü ise cümleyi tamamlama, paragrafı tamamlama, verilen ifadeyi desteklemeyeni bulma ve daha uzun okuma parçalarından oluşmaktadır. İngilizce Yeterlik Sınavından geçer not alan öğrencilerimiz bölümlerinde birinci sınıf derslerine başlarlar. Öğrencilerimiz 1. Oturumda ve 2. Oturumda gösterdikleri performansa göre 4 farklı seviyeye (Başlangıç, Orta Öncesi, Orta ve Üst) yerleştirilirler. Her bir seviye 8 haftadan oluşmaktadır. İngilizce Yeterlik Sınavı Eylül, Ocak ve Haziran aylarında yapılır. Ocak ve Haziran aylarında yapılan sınava girebilmek için Üst seviyeyi başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Ocak ayındaki İngilizce Yeterlik Sınavı nda geçer not alan öğrencilerimiz, ikinci dönemde bölümlerinde derslerine başlarlar. Öğrencilerimizin sınav saatinden 1 saat önce üniversiteye gelmeleri ve yanlarında kalem, silgi, tükenmez kalem, resimli kimlik (pasaport, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi) ve üniversite tarafından verilen öğrenci kimlik belgesi getirmeleri gerekmektedir. NOT: TOEFL IBT sınavına girecek öğrenciler sınava başvururken 7901 nolu kurum kodunu işaretledikleri takdirde sonuçları doğrudan Yabancı Diller Yüksekokuluna iletilecektir. Aksi takdirde kendilerinin sonuçları elden teslim etmeleri gerekmektedir. Sınav sonucunun geçerliliği 2 yıldır.

7 EYLÜL İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI NDAN ÖRNEK SORULAR I) DİL KULLANIMI Cümleyi en iyi şekilde tamamlayan seçeneğin bulunması istenmektedir. A) Dil Bilgisi We went to that new restaurant last night. It was.good. a) too b) much c) very d) many B) Kelime Bilgisi Who does this bag. to? There is no ID in it. a) possess b) belong c) have d) own II) YAZMA BÖLÜMÜ Kompozisyon Yazma: Verilen bir konu üzerine minimum 300 kelimelik bir kompozisyon yazılması beklenmektedir. III) DİNLEME BÖLÜMÜ Dinlenilen parçalarla ilgili soruların cevaplanması istenmektedir. Öğrenciler dinleme sırasında soruları cevaplarlar. a) Diyalog: Öğrenciler önce soruları okurlar, sonrasında ikili görüşme ya da röportaj dinleyip sorulara cevap verirler. Örnek Konuşma Kayıt: Mary: I m sorry, mom, I couldn t call you back the other day. The baby is keeping me so busy. Mom: That s O.K., dear. How are you? How is my granddaughter? Mary: Oh, everything s fine mom. She s trying to learn how to live, actually. She loves to play, but she doesn t sleep for too long. Only our problem is her sleeping times. Mom: I see, honey. As she grows, these will settle, don t worry. Mary: Hopefully, mom. Soru: What is the problem with Mary s baby? a) She cries all the time. b) She doesn t like the food she s given. c) She doesn t sleep for too long. d) She is too slow at play. b) Akademik Sunum: Akademik bir sunumun iki kez dinlenerek soruların cevaplanması beklenmektedir. Öğrenciler dinleme sırasında soruları cevaplarlar. c) İkili Görüşme/Röportaj: İkili görüşme ya da röportajlar iki kez dinlenir ve sorular cevaplanır. Öğrenciler dinleme sırasında soruları cevaplarlar. d) Not Alma: Öğrenciler soruları görmeden önce önemli kısımları not alırlar. Kaydı iki kez dinlerler. Sonrasında soru kâğıtları dağıtılır ve öğrencilerden aldıkları notları kullanarak soruları cevaplanmaları beklenir. IV) OKUDUĞUNU ANLAMA BÖLÜMÜ a) Cümle Tamamlama: Cümleyi en iyi şekilde tamamlayan seçeneğin bulunması istenmektedir.

8 The best things in life are free; besides the beauty of nature, the intimacy of friendship is another aspect of life that.. a) would be useless if not shared with others b) cannot be bought with coins and credit cards c) is recognized only when it is too late d) acts as an emotional outlet and company b) Verilen Düşünceyi Desteklemeyeni Bulma: Verilen cümleyi desteklemeyen seçeneğin bulunması istenmektedir. Artists are frequently confused with artisans or craftsmen. a) Artisans and craftsmen produce objects from raw materials whereas artisans are experimental and creative in using them. b) Craftsmen and artisans usually lack the creative vision innate to the artists. c) Artists have an urge to communicate their perceptions about human nature to the audience. d) Artists search for meanings and interpretations; craftsmen follow designs. c) Paragraf Tamamlama: Paragrafı en iyi şekilde tamamlayan seçeneğin bulunması istenmektedir. Most people agree that honesty is a good thing. But does Mother Nature agree? Animals cannot talk, but can they tell a lie in other ways? Can they lie with their bodies and behavior? Animal experts may call it lying, but they agree that.. a) in order to survive in the competitive world, honesty is the rule b) some birds and chimpanzees are good at using body language c) many animals behave dishonestly to fool their mates d) there are some strange ways of behavior in the animal kingdom d) Daha Uzun Okuma Parçaları: Öğrencilerden daha uzun okuma parçalarını okuyarak çeşitli açık uçlu, tamamlama, referans, kelime anlamını bağlamsal ipuçlarından bulma, sonuç çıkarma, başlık bulma, paragraf özeti gibi okuduğunu anlama sorularını cevaplamaları beklenmektedir. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU. YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI. www.sfl.bou.edu.tr

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU. YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI. www.sfl.bou.edu.tr YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI www.sfl.bou.edu.tr 2 YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI Bu kitapçıkta yazan

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF UNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF UNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 FATİH SULTAN MEHMET VAKIF UNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü İngilizce Hazırlık Programı

Detaylı

Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı

Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı KADĠR HAS ÜNĠVERSĠTESĠ ĠNGĠLĠZCE HAZIRLIK OKULU 2012 2013 ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇĠNDEKĠLER I. Hazırlık Okulu Misyonu ve Vizyonu... 3 II. Genel

Detaylı

ULUDAĞ ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI DĠLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DĠL EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM VE SINAV YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM

ULUDAĞ ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI DĠLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DĠL EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM VE SINAV YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM YÖNETMELİK Uludağ Üniversitesinden: ULUDAĞ ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI DĠLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DĠL EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM VE SINAV YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Kayıt, sınav tarihleri ve kurallar konusunda daha fazla bilgi için http://www.ydyom.metu.edu.tr/prf/anasayfa.htm adresini ziyaret ediniz.

Kayıt, sınav tarihleri ve kurallar konusunda daha fazla bilgi için http://www.ydyom.metu.edu.tr/prf/anasayfa.htm adresini ziyaret ediniz. Amaç ODTÜ-İYS, eğitim dili İngilizce olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin İngilizce dil yeterlik seviyelerini ölçmek için tasarlanmış bir sınavdır. Sınavın amacı,

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI - GENEL BİLGİ. 3. KANADA DA STUDY AND WORK PROGRAMLARI ve KANADA`DA YAZ STAJI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI - GENEL BİLGİ. 3. KANADA DA STUDY AND WORK PROGRAMLARI ve KANADA`DA YAZ STAJI YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI - GENEL BİLGİ 1. WORK AND TRAVEL 2. YAZ ÇALIŞMA KAMPLARI 3. KANADA DA STUDY AND WORK PROGRAMLARI ve KANADA`DA YAZ STAJI 4. DİL DESTEKLİ KARİYER GELİŞTİRME, SERTİFİKA, DİPLOMA

Detaylı

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE (24.07.2014 tarih ve S-2014-14/4 sayılı Senato kararıyla kabul edilmiştir.) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

Yurt Dışında Eğitim Görecek Öğrenciler İçin Yüksek Öğrenim Rehberi I

Yurt Dışında Eğitim Görecek Öğrenciler İçin Yüksek Öğrenim Rehberi I Yurt Dışında Eğitim Görecek Öğrenciler İçin Yüksek Öğrenim Rehberi I İngiltere Almanya Avusturya Fransa GİRİŞ 1990 lı yılların başından itibaren küreselleşmenin ve yeni dünya düzeninin bir sonucu olarak,

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI (PROGRAMI)YÖNERGESİ

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI (PROGRAMI)YÖNERGESİ KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI (PROGRAMI)YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Yönergenin amacı; Kadir Has Üniversitesi

Detaylı

2013-2014 İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI EL KİTABI

2013-2014 İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI EL KİTABI 2013-2014 İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI EL KİTABI YERLEŞKELERİMİZ REKTÖRLÜK Zeyrek Mah. Büyükkaraman Cad. No: 53 Fatih / İstanbul Tel : 0212 521 81 00 Fax : 0212 521 84 84 KÜÇÜKÇAMLICA YERLEŞKESİ Küçükçamlıca

Detaylı

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ ORTAK ZORUNLU YABANCI DİL VE ZORUNLU YABANCI DİL HAZIRLIK EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ ORTAK ZORUNLU YABANCI DİL VE ZORUNLU YABANCI DİL HAZIRLIK EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ AKSARAY ÜNİVERSİTESİ ORTAK ZORUNLU YABANCI DİL VE ZORUNLU YABANCI DİL HAZIRLIK EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç ve Kapsam Madde 1- Bu yönergenin amacı, Aksaray

Detaylı

LANGUAGE LEARNING CENTER LANGUAGE LEARNING CENTER

LANGUAGE LEARNING CENTER LANGUAGE LEARNING CENTER Manchester Dil Okulları LANGUAGE LEARNING CENTER Manchester Dil Okulları LANGUAGE LEARNING CENTER İstanbul Adana Erzurum Samsun Çorum (yakında) Aksaray Konya G.Antep Sakarya İzmit Tekirdağ Mersin Bursa

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015

EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 İÇİNDEKİLER I. TARİHÇE II. MİSYON & VİZYON III. AKADEMİK TAKVİM IV. EĞİTİM BİLGİLERİ DERSLER DERSLİKLER

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DİL ÖĞRETİMİ VE YABANCI DİLLE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ İKİNCİ BÖLÜM

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DİL ÖĞRETİMİ VE YABANCI DİLLE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ İKİNCİ BÖLÜM NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DİL ÖĞRETİMİ VE YABANCI DİLLE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ALMANCA HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015

EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ALMANCA HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU ALMANCA HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 İÇİNDEKİLER I. TARİHÇE II. MİSYON & VİZYON III. AKADEMİK TAKVİM IV. EĞİTİM BİLGİLERİ DERSLER DERSLİKLER

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012-2013 HAZIRLIK ÖĞRETİMİNİ AMERİKA DA TAMAMLAMA PROGRAMI Öğrenci El Kitapçığı 1 YTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu (YDYO) ile Northern Virginia Community

Detaylı

Üniversite Yaşamınız Boyunca İşinize Yarayacak Bilgiler. Öğretim Ücreti ve Burs Ödeme Bilgileri. ŞEHİR Altunizade Kampüslerine Ulaşım

Üniversite Yaşamınız Boyunca İşinize Yarayacak Bilgiler. Öğretim Ücreti ve Burs Ödeme Bilgileri. ŞEHİR Altunizade Kampüslerine Ulaşım 11 22 İÇİNDEKİLER 4 6 8 10 22 26 39 44 49 60 63 69 Rektörden ŞEHİR Hakkında ŞEHİR de Akademik Yapı - Akademik Takvimi Diller Okulu Üniversite Yaşamınız Boyunca İşinize Yarayacak Bilgiler Öğrenci Değişim

Detaylı

Zorlu bir süreci başarıyla tamamlamanızdan dolayı sizleri kutluyor, aramıza katılmanızdan duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum.

Zorlu bir süreci başarıyla tamamlamanızdan dolayı sizleri kutluyor, aramıza katılmanızdan duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum. REKTÖR ÜN MESAJI Sevgili Öğrencilerimiz, Zorlu bir süreci başarıyla tamamlamanızdan dolayı sizleri kutluyor, aramıza katılmanızdan duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum. Evrensel bilgi ve beceriyle donanmış,

Detaylı

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu ELS INTERNATIONAL PATHWAYS ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu Günümüz global iş piyasasına katılmak için, İngilizce uzmanlığı, başarmanızı

Detaylı

ogr ABI 2015-2016 www.meliksah.edu.tr

ogr ABI 2015-2016 www.meliksah.edu.tr Y ogr OKULU ABI 2015-2016 www.meliksah.edu.tr İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 I. HAZIRLIK OKULU HAKKINDA GENEL BİLGİ... 5 II. GENEL ESASLAR... 6 III. HAZIRLIK OKULU UYGULAMALARI... 7 A- ORYANTASYON (TANITIM GÜNÜ)...

Detaylı

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM 2015 & 2016 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM 2015 & 2016 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA 015 & 016 İNGİLTERE, MALTA ABD, KANADA İSPANYA KÜBA, MEKSİKA FRANSA ALMANYA İTALYA FAS ÇİN BİR ARAYA GELELİM VE KONUŞALIM! TM 1 ORGANİZASYON 7 DİL 9 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE DİL ÖĞRENİN Daha

Detaylı

BEZMİÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ

BEZMİÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ BEZMİÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönergesi Birinci Bölüm Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, Bezmialem Vakıf Üniversitesi

Detaylı

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI Akademik Yl 2011-2012 İÇİNDEKİLER GİDEN ÖĞRENCİLER...3 24 A KONTROL LİSTESİ...4 1. Öğrenci Dosyasında Olması Gereken Evraklar 2. Çalışma Takvimi 3.

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI Servislerimiz YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI Sayfa 8 Sayfa 11 Sayfa 12 Sayfa 13 Sayfa 15 DİL OKULLARI SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler,

Detaylı

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi. Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği BİRİNCİ KISIM. Genel Esaslar

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi. Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği BİRİNCİ KISIM. Genel Esaslar Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği BİRİNCİ KISIM Genel Esaslar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, Yeditepe Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesinde eğitim, öğretim ve

Detaylı

T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, İstanbul Medipol Üniversitesi

Detaylı

SABANCI ÜNİVERSİTESİ TEMEL GELİŞTİRME YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

SABANCI ÜNİVERSİTESİ TEMEL GELİŞTİRME YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Resmi Gazete No : 28757 Tarih: 06 Eylül 2013 SABANCI ÜNİVERSİTESİ TEMEL GELİŞTİRME YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı;

Detaylı