Uluslararası Kariyer Kılavuzunuz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uluslararası Kariyer Kılavuzunuz"

Transkript

1 Uluslararası Kariyer Kılavuzunuz Başarılı bir kariyer için bilmeniz gereken 10 temel konu Ayrıntılı bilgiler: Telefon mülakatı için ipuçları Kapak yazısı nasıl yazılır? En çok aranılan nitelikler

2 Bu kitapçıkta neler bulabilirsiniz? Sizleri uluslararası bir kariyere hazırlamak için bu kitapçık aşağıdaki makaleleri içerir. Makaleye gitmek için başlığa tıklayın: Sıklıkla sorulan telefon mülakatı soruları ve ipuçları Yazar Candida DaFonseca ve Susan Gray Stajın faydaları nelerdir ve nasıl staj yapabilirim? Yazar Candida DaFonseca Uluslararası şirketlerin aradığı en önemli mesleki nitelikler nelerdir? Yazar Martine Weron ve Candida DaFonseca İş ararken faydalı olacak 10 ipucu Yazar Susan Gray İngilizce CV yazmak Yazar Matteo Fabbi İngilizcede iş terimlerinin kısaltılması Yazar Mimouna Mahdaoui CV nize uluslararası bir iş tecrübesi eklemenizin faydaları Yazar Martine Weron Kapak yazısı yazarken strese girmeyin Yazar Martine Weron İngilizce yeterlilik sınavı seçimi Yazarlar: Çeşitli Kaplan International English Öğretmenleri İngilizce dil seviyeleri kılavuzu Yazar: Kaplan International English akademik direktörleri

3 Sıklıkla sorulan telefon mülakatı soruları ve ipuçları Görüşmeler/mülakatlar her dilde korkutucu olabilir. İlk başta iyi bir izlenim yaratmak önemlidir ve bunu, iyi hazırlanarak başarabilirsiniz! Mülakatlar bir şirkete veya kursa uygun olup olmadığınızı anlamanın en iyi yoludur ve sizi daha iyi tanımak istiyorlarsa, bu iyi bir işarettir. Birçok potansiyel işveren artık başlangıç noktası olarak telefon mülakatlarını tercih ediyor. Zaman, mesafe ve masraflar da dahil bunun için birçok neden var. Ancak, kendinizi sanki yüz yüze mülakata girecekmiş gibi hazırlamanızda fayda var.

4 TELEFON MÜLAKATI HAKKINDA HATIRLAMANIZ GEREKENLER 1 Görüşmeye ara vermeyin Hiç kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden ve bulunduğunuz odanın sessiz olmasından emin olun. Mülakattayken çocukları, ailenizi, evcil hayvanları ve arkadaşlarınızı kendinizden uzak tutun. 2 Bilgileri yanınızda bulundurun Özgeçmişinizin ve notlarınızın yanınızda olduğundan ve not alabileceğiniz bir şeye erişiminizin olduğundan emin olun. 3 Gülümseyin ve profesyonel olun İnsanlar sizi göremese bile sesinizden duygularınızı hissedebilirler. Eğer çok rahat bir şekilde veya mutsuz konuşursanız, bu mülakatı yapan kişide bırakacağınız tek izlenim olur. 4 Konuşmadaki duraksamalardan korkmayın Cevaplarınızı vermek için biraz düşünün ve mülakatı yapan kişi birkaç saniye sessiz kalırsa endişelenmeyin. Muhtemelen notlar alıyordur. 5 Tamamlayıcı sorular sorun Mülakat yaptığınız kişiyi göremediğiniz için vermiş olduğunuz bilgilerden daha fazlasını isteyip istemediğini anlamak zor olabilir. Bu sizin sorunuzu cevapladı mı? veya Daha fazla bilgi vermemi ister misiniz? gibi sorular sorun. BİR MÜLAKATTAKİ 5 GENEL SORU 1 Kendinizden biraz bahseder misiniz? En önemli soru en sık sorulan sorudur. Kendinizden biraz bahseder misiniz? kalıbı genelde mülakatı başlatan sorudur! 2 Neden bu pozisyon için başvurdunuz? Herkesin belirli işlere başvurma sebepleri olsa da, bu soru hakkında şirket ve pozisyon bakımından olumlu olabilecek yanıtlar vermek en iyisidir. Yaparken zevk alacağınız görevlerden veya ilginç bulduğunuz fikirlerden bahsedin. 3 Sizce neden bizimle çalışmalısınız? Sizin için neler yapabileceklerini görmektense, - bu işin/şirketin sizin için nasıl iyi olabileceğini, neden sizin şirket için iyi olabileceğinizi belirtmelisiniz. En önemli niteliklerden biri yaptığınız işe olan tutkunuzdur. Deneyim elde edilebilir, ancak bunun için istekli olmalısınız. 4 "Ne zaman... bize bir örnek verir misiniz?" Burada ne sorulduğuna ilişkin dikkatli olmalısınız. Genellikle aşağıdakilere referans verilir: Bir ekipte veya bireysel olarak başarılı bir iş çıkarmanız; bir sorunu çözmek zorunda kalmanız; büyük bir değişimle başa çıkmanız; çok stresli bir durumu yönetmeniz gibi örnekler vermeniz istenir. 5 "Sizin sorularınız var mı?" Mülakatı yapan kişiye hemen sorabileceğiniz bir sorunuz olmasa da, o gün için birkaç tane hazırlamakta fayda vardır. İyi örneklerden bazıları: Çalışma saatleri nasıl olacak? ; Ekibim ne kadar büyük olacak? ; Normal bir günün gidişatı nasıldır? Ayrıca, mülakat esnasında aklınıza gelen soruları sormaktan da çekinmeyin!

5 Stajın faydaları nelerdir ve nasıl staj yapabilirim? İş deneyimi kazanmak, endüstri hakkında bilgi sahibi olmak ve profesyonel tecrübenizi artırmak için staj mükemmel bir yoldur. Birçok staj çok az maaş versede (hatta bazıları maaşsızdır), iyi bir stajdan elde edilen profesyonel tecrübe, ileride tam zamanlı bir iş ararken size çok yardımcı olacaktır. Bazı şirketler, stajınızı tamamladıktan sonra tam zamanlı bir pozisyona geçmenizi sağlayabilir veya mezuniyetten sonra aynı yerde daha iyi bir pozisyon sunabilirler. Staj yapmak, size gereken tecrübeyi ve profesyonel bağlantıları sağlayarak yeni bir kariyer hayatına atılmanıza yardımcı olur ve bu seçtiğiniz kariyerin iyi bir tercih olup olmadığını anlamanızı sağlar.

6 SİZİN İÇİN DOĞRU OLAN STAJI BULMA İPUÇLARI 1 Ne yapmak istediğiniz hakkında düşünün Üniversitede bir ders için kredinizi mi tamamlamanız gerekiyor? Tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı bir iş arıyorsunuz? Yeni bir kariyer öğrenmeye hevesli misiniz? Başvuru yapmadan önce stajdan ne gibi beklentileriniz olduğu hakkında düşünün. 2 Akıllıca arayın Yeni insanlarla tanışmak bir iş veya staj bulmayı kolaylaştırır. Öğretmenleriniz size yardımcı olabilecek birilerini tanıyor mu? Çalışmak istediğiniz şirketlerde arkadaşınız veya danışabileceğiniz birileri var mı? Bölgenizdeki veya çalışmak istediğiniz bölgedeki kariyer fuarlarını ziyaret edin, ilgilendiğiniz şirketlerde çalışan kişiler ile görüşün. Hangi pozisyonların açık olduğunu öğrenin. Okulda iseniz, size staj bulma konusunda yardımcı olacak ve sizleri doğru biçimde yönlendirilecek birileri elbette vardır. Doğru bağlantıları elde etmenin bir diğer yolu da, özellikle de İngilizceyi iş düzeyinde bilmiyorsanız, staj veya yazları iş deneyimi ve eğitimi bir arada sunan bir İngilizce kursuna katılmaktır. İngilizce öğrenimi ve profesyonel staj sağlayan kurslar CV nizi geliştirmenizi, bağlantılar kurmanızı ve dil ve iş ile ilgili olarak tecrübe kazanmanızı sağlayabilir. 3 Özgeçmişinizi/CV nizi güncelleyin CV nizin olabilecek en iyi düzeyde olduğundan, bilgilerin doğruluğundan, iyi biçimde yazıldığından ve başvurduğunuz pozisyon için uygun olduğundan emin olun. Daha önce hiç CV/özgeçmiş yazmadıysanız, birinden yardım isteyin! Hayallerinizdeki staja başvurduktan sonra özgeçmişinizde hataların olduğunu fark etmeniz çok üzücü bir durumdur! 4 Özgeçmiş/CV nizi verdikten sonra takipte kalın Belirli bir staj ile ilgileniyorsanız, başvurunuzu kontrol etmek için arayın veya e-posta atın. Bazı şirketler, başvurunuz ile ilgili gelişmeleri takip etmenize imkan vermesede, başvurunuzu yaptıktan bir hafta sonra bir e-posta göndermek veya telefon açmak size bir şey kaybettirmez. Sadece başvuru formunda özel olarak aramayın diye belirtilmişse, aramamalısınız. 5 Başvuru yapmaya devam edin! Ne kadar çok staja başvurursanız, o kadar çok birine kabul edilme şansınız olur. Sadece birini seçip en iyisi olmasını umut etmeyin. Birkaç staj seçin ve böylelikle kapak yazısı yazmada, mülakata girmede ve müdürler ile görüşmede tecrübe kazanmış olursunuz. Her başvurunuz kabul edilmese bile, bunlar iş ararken edinilmesi gereken deneyimlerdir.

7 Uluslararası şirketlerin aradığı önemli mesleki nitelikler neler? Bir iş ararken işverenlerin hangi nitelikleri istediği hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Yerel veya yurtdışı firmaların istediği birçok nitelik hemen hemen aynı olacaktır. Burada uluslararası şirketlerin en çok önem verdiği 5 önemli niteliği bir liste halinde sunuyoruz.

8 1 Farklı kültürlere açık olma: Uluslararası bir ortamda, çok farklı deneyimleri olan değişik kültürlerden gelen ve hatta bazen farklı çalışma tarzlarına sahip olan birçok insan ile çalışmak durumunda kalacaksınız. Esnek ve açık görüşlü olduğunuzu göstermeniz istediğiniz uluslararası işi elde etmenize yardımcı olacaktır. Denizaşırı bir ülkede staj, gönüllü çalışma, dil eğitimi veya yerel bir aile yanında konaklama, size kendinizi tanıma, kültürel hassasiyet ve değişime adapte olma gibi niteliklerin geliştirilmesi fırsatını sunar ki işverenler de tam olarak bu tür kişisel niteliklerin (veya onların daha sık söylediği gibi yeterlilikler) arayışı içerisindedirler. 2 Kültürel hassaslık: Kültürel hassaslık diğer kültürlerin ve geleneklerin bilincinde olup onlara karşı hassas olmaktır. Kültürler arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak davranılmasını kapsar. Özellikle farklı bir ülkede uluslararası bir ortamda çalışıyorsanız, bu nitelik oldukça önemlidir. Bu, ayrıca uluslararası müşterilerin veya alıcıların olduğu bir ortamda da çok gereklidir. Aksi takdirde diğer kültürleri görmezden gelmek, para ve saygı kaybı sonucunu doğurabilir. 3 Öğrenme arzusu: Bir işe başlarken, ilk başta her şeyi bilmenizden çok, yeni becerileri öğrenme ve ilerleme arzunuzun olması çok daha önemlidir. Yeni beceriler, teknolojiler ve konseptler öğrenmeye ve diğer çalışanların da fikirlerine açık olma işverenlerin adaylarda aradığı önemli bir niteliktir. Her şeyi bilmeniz beklenemez ancak yeni beceriler kazanmaktan keyif almanız beklenir. 4 İyi bir davranış biçimi: 25 yaş altındakileri işe alan şirketlerle ilgili HR Magazine de son dönemde yayınlanan bir makale, işe alma sürecinde adayların davranış biçimlerinin önemine dikkat çekiyordu. 600 işverenin dahil olduğu bir araştırma, katılımcıların %47 sinin seçim yaparken değerlendirdiği en önemli faktörün davranış biçimi olduğunu göstermiştir. İşverenlerin %20 si kalifikasyon düzeyine ve %10 u da profesyonel deneyime dikkat ediyor. İş nitelikleri deneyim ile veya eğitim ile öğrenilebilir ancak davranış biçimi genellikle yaşam tarzı, çalışma ve yurtdışında yaşama gibi kişisel gelişimde önemli rol oynayan kriterler ile gelişir. 5 İletişim becerileri: Marbella Uluslararası Üniversite Merkezinin yaptığı bir araştırmada mezunların en önemli niteliklerini sıralarken en üste iletişim becerilerini koymuştur. Küçük ve orta ölçekteki işverenler ile yapılan araştırmada katılımcıların %69 una göre güçlü iletişim yeteneği yeni mezunlarda aranan en önemli kriter olarak düşünülüyor. Çalışırken birçok beceriyi öğrenebiliyorken, iletişim kurabilmek doğrudan sonuca gitmenize ve iş ilişkilerinizi sağlam tutmanıza fayda sağlayacaktır. Uluslararası bir ortamda farklı kültürlerden insanlarla çalışmak durumundaysanız, fikirlerinizi etkili biçimde paylaşabilmeniz oldukça önemlidir. Hangi niteliklere ihtiyacınız olduğunu anlamak, ister ülkenizde isterse yurtdışında olsun uluslararası bir kurumda çalışmanızın önünü açacaktır. Kaynaklar

9 İş ararken faydalı olacak 10 ipucu İlk tam zamanlı işiniz veya işinizi değiştirme olsun, iş arama süreci zorlu bir süreçtir. Eğer iş aramaktan hoşlanmıyorsanız, başvurularınızı daha iyi gösterecek ve iş aramaya devam etmeniz için gereken motivasyonu sağlayacak birkaç ipucumuz var.

10 1 CV niz ne kadar iyi? Kariyer dünyasına yeni adım attıysanız, CV nizi çalışmak istediğiniz iş alanı üzerinde kurgulayın. İstediğiniz iş alanına ilişkin tüm gönüllü tecrübelerinizi ve maaşsız çalışmalarınızı da CV nize dahil edin. Okulda yapılan özel çalışmaları da, örneğin grup çalışmaları veya okul aktiviteleri, ekleyebilirsiniz. İş deneyimi kazandıktan sonra bunları CV nizden çıkarabilirsiniz. 2 Profesyonel bir mail adresi alın İş ararken, ad ve soyadınızın olduğu bir eposta adresine sahip olmalısınız. Epostalarınızı düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın! 3 Kendinizi Google da aratın! İş aramaya girişmeden önce, isminizi Google da aratın ve çıkan sonuçların profesyonel başvurularınızı kötü etkilemeyeceğinden emin olun. Kötü bir şey varsa, önlem alın. Sosyal medya hesaplarınızın ayarlarını değiştirerek fotoğraf ve gönderilerinizin sadece arkadaşlarınıza ve ailenize açık olmasını sağlayın. 4 Ağ İş aradığınızdan herkesin haberdar olmasını sağlayın. Arkadaşlarınızla, ailenizle, hocalarınızla, çalışma arkadaşlarınızla, sınıf arkadaşlarınıza yani size yardımı dokunabilecek herkes ile konuşun. İş fuarlarına gidin, çalışmak istediğiniz şirketlerin internet sitelerine bakın ve proaktif olun ve CV nizi gönderin. 5 CV nizi online olarak yayınlayın Çalışmak istediğiniz alandaki en iyi kariyer sitelerini öğrenin ve potansiyel işverenlerin sizi online olarak bulmalarını sağlayacak açık ve net istenilen iş başlığı ve anahtar kelimelerin bulunduğu CV nizi ortamlara yükleyin. Portfolyonuz varsa onu da online olarak yayınlamayı düşünebilirsiniz. Online olarak birçok ücretsiz kaynak vardır, sadece Google da şunu aratın: portfolyonuzu ücretsiz yayınlayın. 6 İş alarmları oluşturun CV nizi yayınladığınız web sitelerinde, kriterlerinize uygun bir pozisyon olduğunda eposta adresinize uyarı epostası gönderecek ayarlar yapın. Bunlara hızlıca cevap verin, ancak Cuma öğleden sonra bunu yapmayın. Başvuru epostanızın hafta sonu spam epostaları arasına düşmesini istemezsiniz. 7 Özel kapak yazıları oluşturun Sıkıcı bir iş gibi görünebilir ancak asıl farkı yaratacak şey budur. Genel bir kapak yazısı yazabilirsiniz, fakat iş ilanında belirtilen özel bir niteliğe veya tecrübeye referansta bulunmayı unutmayın. 8 Demoralize mi hissediyorsunuz? Okulunuza gidin ve kariyer servisiyle görüşün. Kariyer danışmanına CV/kapak yazınızı göstererek fikrini sorun. Kariyer danışmanı ayrıca size mevcut işler veya işe alım yapan şirketler hakkında da önerilerde bulunabilir. Bu, yeni kontaklara ulaşabilmek için iyi bir fırsattır. 9 Gönüllü işlerde çalışın! Ne kadar çok pasif kalırsanız iş bulmanız o kadar uzun sürer. Hayalinizdeki firma için gönüllü çalışmayı düşünün. Bu size becerilerinizi geliştirme ve hatta yeni bir şeyler öğrenme fırsatı sunacaktır. 10 Asla pes etmeyin! Motivasyonunuzu kaybetmeyin. Pozitif düşünün ve hareket edin, sağlıklı bir düzeniniz olsun, gün boyunca egzersiz ve pozitif eylemleri eksik etmeyin. Ayrıca hayatınızda sizi mutlu edecek diğer şeylere de yönelin. İş aramanın bir maraton olduğunu ama son 100 metre koşusu olmadığını unutmayın. İş aramak da başlı başına bir iş olabilir, disiplin sahibi olun. Bunu her gün yapmak için vakit ayırın. Sonunda, ödülünüzü gerçekten alacaksınız!

11 İngilizce CV nasıl yazılır? CV veya özgeçmiş iş arama sürecindeki anahtar araçtır ve bunu etkili hazırlamak için biraz zaman harcamanız gerekir. Active Voice My parents pay the rent. Bir sonraki sayfada CV nizi İngilizce oluştururken yardımcı olacak bazı ipuçlarını ve örnek bir taslağı görebilirsiniz. Aşağıda CV nizi değerlendiren kişinin dikkatini çekecek nitelikleri belirtmek için kullanacağınız 100 kelimeyi bulabilirsiniz: Assist Able Action Analysis Achievement Accomplished Advanced Conduct Consult Committed Conducted Contributed Coordinated Delegated Develop Deliver Design Defined Diversified Devoted Distinguished Encourage Earned Enhance Evaluate Examined Facilitate Formulate Fulfilled Forecasted Generated Gained Gathered Gave Headed Hosted Identified Implemented Improved Improvised Influenced Launched Lobbied Maintained Managed Marketed Maximized Mediated Modernized Motivated Negotiated Observed Obtained Operated Organized Originated Overhauled Oversaw Participated Performed Pioneered Planned Prepared Presented Promoted Provided Published Pursued Quantified Ranked Received Recommended Redesigned Reengineered Reorganized Represented Restructured Revised Safeguarded Secured Selected Specified Spearheaded Standardized Strengthened Structured Suggested Superseded Supervised Targeted Taught Tested Trained Transcended Unified Upgraded Utilized Validated Valued Wrote

12 İsim Adres Telefon EPosta [Your Name] Contact Details (including Town and County) Telephone numbers including mobile contact details address & professional linkedin address PROFILE Example: Graduate with excellent academic qualifications including first class BSc honours in xxxx. Excellent communication, organisation and project skills. KEY ACHIEVEMENTS Example: Secured 90% in group project on statistical research, allocated tasks and led project through to conclusion. EMPLOYMENT EXPERIENCE Remember you should start with your most recent employment first and work backwards even if this position was not in your chosen field. You should also include details of voluntary work including supporting fundraising activities or memberships of societies etc Title Held, Name of Company Dates of employment Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved performed etc. Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved etc. Example: Reorganised stock room improving operational performance of the team. Title Held, Name of Company İngilizce CV lerde genellikle fotoğraf bulunmaz... Dates of employment Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved etc. Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved etc....tabii bu sizin için asıl önemli nokta değilse! EDUCATION & TRAINING List any qualifications gained University Name, dates (if applicable) List any qualifications gained College Name dates (if applicable) PROFESSIONAL MEMBERSHIPS Insert details of memberships Dikkat: Okuyucunun dikkatini çekmek için maksimum 45 saniyeniz var İpuçları: Sayfa düzenine dikkat edin Yazdıklarınızda dürüst olun Hep aynı fontu kullanın Example: Associate member of the Institute of Chartered Surveyors since 2010 CORE SKILLS Include details of all skill you have to offer potential employers. Example: IT Skills: Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook and Explorer Example: Well developed analytical and numerical ability. INTERESTS Include brief details of interests if you have the space on your document however avoid phrases including 'socialising', 'partying' etc. References available on request Fontlar: Birçok CV bilgisayar üzerinde okunur. Bu nedenle Verdana veya Arial gibi fontları 12 veya 11 punto büyüklüğünde kullanmak, başlıkları kalın yazmak uygundur

13 Yaygın olarak kullanılan İngilizce iş terimleri kısaltmaları İş İngilizcesi eğitimi alıyorsanız veya uluslararası bir ortamda çalışıyorsanız, sıklıkla kısaltmalar ve sadece iş ile ilgili olan belirli terimler ile karşılaşırsınız. Bu iş argosu olarak da bilinen iş jargonudur. Aşağıda profesyonel bir ortamda kullanmanızın muhtemel olduğu, iş ile ilgili sözcük kısaltmaları ve terimlerden en yaygın olanları bulabilirsiniz.

14 Bu kısaltmaların açılımlarını zaten biliyor musunuz? Bilginizi sınayın ve aşağıda cevaplarınızı kontrol edin! FYI TBA/TBC HQ YOY KPI B2B/B2C WOW 24/7 SWOT ROI MOM FYI For Your Information [Bilginize] Bir iş arkadaşınıza bazı bilgiler gönderirken bunu sıklıkla kullanacaksınız. 2 KPI Key Performance Indicator [Anahtar Performans Göstergesi] Bir ekibin veya işin performansını değerlendirmeye yardımcı olması amacıyla oluşturulmuş bir ölçüdür. 3 SWOT Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats [Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler] İşinizi veya piyasanızı analiz ederken, şu anda piyasanın durumunu ve rekabet bağlamında kendi durumunuzu daha iyi anlamak için SWOT analizini kullanacaksınız. 4 TBA / TBC To Be Announced / To Be Confirmed [Duyurulacak/Onaylanacak] Toplantı günü veya yeni bir ürünün piyasaya çıkacağı gün hakkında emin değilseniz, iş arkadaşlarınızı bilgilendirmek için bunlardan biri faydalı olabilir! 5 B2B / B2C Business to Business / Business to Consumer [İşletmeler Arası / İşletme Müşteri Arası] İşiniz kime satış yaptığınıza bağlı olarak bunlardan biri ya da her ikisi de olabilir: Satılan ürün veya hizmet son kullanıcı için mi ya da bunu son kullanıcıya sunmadan önce tekrar satacak veya tekrar kullanacak olan bir şirket için mi? 6 ROI Return On Investment [Yatırım Getirisi] Yatırımınızın verimli olması ile ilgilidir. 7 HQ Head Quarters [Genel Merkez] Çoğu zaman uluslararası şirketlerin farklı ülkelerde veya şehirlerde ofisleri ancak bir tane merkez ofisi vardır. Örneğin Kaplan International ın Genel Merkezi Londra dadır. 8 WoW, MoM, YoY Week on Week [Haftalık], Month on Month [Aylık], Year on Year [Yıllık] Performanslarınızı analiz ederken, hangi zaman aralığında kıyas yaptığınızı seçebilirsiniz. Kullanılan bir diğer kısaltma YTD, Year to Date [Yılbaşından Bugüne Kadar], yani yılın başından bugüne kadar olan sürede üretilen iş miktarının gösterilmesidir. 9 24/7 Günün 24 saati haftanın 7 günü mevcut olan hizmet Bu elbette sadece iş iletişimi için geçerli değildir, ancak aradığınız veya müşterilerinize sunduğunuz bir hizmet olabilir / 1-TO-1 İşi tartışmak için müdür veya iş arkadaşınız ile yüz yüze görüşme yapmak Kişisel eğitimler için ayrıca bire bir kurslar da alabilirsiniz!

15 CV nize uluslararası bir iş tecrübesi eklemenizin faydaları Günümüzün rekabetçi iş dünyasında, adayların kalabalığın arasından sıyrılmak için farklı yollar denemesi gerekir. Uluslararası bir iş tecrübesi, kesinlikle potansiyel işverenin dikkatini çekecek ve şansınızı artıracak bir niteliktir. Yabancı bir ülkede bir süre yaşamayı tercih etmek, işverenlere sizin meraklı bir yapınızın, maceracı bir ruhunuzun olduğunu ve güvenli alanınızın dışında çalışmaya ve alışılmamış durumları benimsemeye -yurtdışında öğreneceğiniz paha biçilemez dil becerileri de dahil- istekli olduğunuzu gösterir. Kültürlerarası farkındalık, farklı kültürel normları anlayabilme ve seyahat ederken geliştirdiğiniz olaylara farklı açılardan bakabilme yetenekleri, uluslararası şirketlerin giderek artan biçimde adaylarda aradıkları nitelikler arasındadır. Uluslararası tecrübenin vurgulanması eğitim geçmişinizi CV nizde listelemekten bile daha değerli olabilir. Yine de okul ve diğer ilgili kalifikasyonlarınızdan bahsetmelisiniz, ancak sadece sınıftaki deneyim dışında gerçek hayatta edindiğiniz deneyimlerden bahsetmek diğer adaylarla aranızda olan asıl farkı ortaya koyacaktır. Uluslararası arenada iş deneyimi kazanmak kolay olmasada yurtdışında yaptığınız staj, gönüllü çalışma ve hatta kurslar uluslararası bir ortamda deneyiminizin olduğunu gösterecektir. Uzun bir süredir iş arıyorsanız, şansınız yaver gitmiyorsa ve yurtdışında eğitim veya staj gibi bir fırsatınız varsa, bu uzun vadede kariyer yaşamınız için faydalı olabilir ve size paha biçilmez nitelikler ve deneyimler kazandırabilir.

16 Kapak yazısı yazarken strese girmeyin Kapak yazısı yazmak biraz stresli bir iş gibi görünebilir, ancak öyle olmak zorunda değil. Araştırmanızı yapar, ne yazmak istediğinizi planlar ve yazdıklarınızı kontrol ederseniz, çok kolay olmasının yanı sıra daha iyi sonuçlar da alırsınız. Araştır, araştır, araştır: İş başvurusu hazırlarken ilk yapmanız gereken araştırma yapmaktır. Piyasadaki mevcut trendlerden bahseden haber makaleleri, endüstri dergileri veya blogları bulun. Resmin bütününü görün ve başvuru yapacağınız şirkete nasıl uygun olacağınızı düşünün. Yazınızı şekillendirin: Deneyim ve niteliklerinizi geçmişteki başarılarınız ile örneklendirerek iş tanımı ile eşleştirdiğinizden emin olun. Başvurduğunuz pozisyon için kesin olarak uygun olduğunuzu gösterebilirseniz, başvuru yapan diğer adaylardan çok daha iyi bir konumda olursunuz. Aktif olun: Prezantasyonun önemini bilen motivasyonu yüksek bir kişi izlenimi verebilmek için yaptım, oluşturdum, analiz ettim, yorumladım ve tamamladım gibi pozitif eylem kelimeleri kullanın. Nitelikleriniz hakkında konuşun: Sadece akademik tecrübeye odaklanmayın, kalıpların dışına çıkın ve size değerli nitelikler kazandıran ilgili deneyimlerinizden bahsedin. Yurtdışında harcadığınız zamana vurgu yapın ve bunun size bu pozisyon için neler kazandırdığından konuşun. Kişiselleştirin: Kapak yazısının başvurduğunuz belirli bir pozisyon için ayrıca kişiselleştirilmesi ve şekillendirilmesi gereklidir. İnsan Kaynakları Müdürü gibi bir kalıbın yerine direkt kişinin adının yazılması çok daha faydalıdır. İnsan Kaynakları veya İnsan Kaynakları Müdürünün tam adını bulmak için şirket internet sitelerini veya Linked-In gibi sosyal ağ sitelerini kullanın ve yazıyı kişiye hitaben gönderin. Şirket için çalışmayı isteme nedenlerinizi net bir biçimde belirttiğinizden emin olun. Az ve öz yazın ve pozisyonun gerekliliklerini anladığınızı gösterin. Gözden geçirin: CV ve kapak yazınızı yazdıktan sonra, gramer ve yazım yanlışları bakımından iki kere kontrol edin. Gözden geçirmesi ve hataları bulması için güvenilir bir arkadaşınızdan veya üniversite hocanızdan yardım isteyin. İnsan kaynakları müdürünü etkilemek için sadece bir şansınız var; bunu iyi değerlendirin ve başvurunuzun sizi en doğru şekilde yansıtmasını sağlayın. Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız, kapak yazısı yazmak kolaylaşır ve iyi sonuçlar alabilirsiniz. İş arama sürecinizde bol şanslar!

17 İngilizce yeterlilik sınavı seçimi Farklı tipte birçok İngilizce yeterlilik sınavı ve sertifikası mevcuttur ve dolayısıyla hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir! Bazı sınavlar Amerika da popüler iken bazıları Avrupa da daha fazla geçerliliğe sahip. Hatta bir ömür boyu kabul gören sertifikasyonlar bile mevcut! SINAV TOEFL IELTS Cambridge Genelde kullanıldığı yer Akademik kurumlar, devlet kurumları, burs programları ve işletmeler Üniversiteye başvuru, İngilizce konuşulan bir şirkette çalışma, iş tecrübesi kazanma, göçmenlik şartları. Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada ya göç etmek için geçerlidir. Oldukça üst düzey İngilizce bilgisinin kanıtlanması Kabul edildiği yerler... Genellikle Amerika Birleşik Devletlerinde İngilizce konuşulan ülkelerin çoğunda akademik ve profesyonel kurumlarda. Üniversiteler, işverenler, devletler Versiyonları Yazılı veya ibt (bilgisayar) Akademik veya Genel FCE, CAE, CPE, PET Geçerlilik Süresi 2 yıl 2 yıl Sürekli Test Yapısı 4 bölüm: Konuşma, Dinleme, Okuma, Yazma 5 bölüm: Okuma, Yazma, İngilizce Kullanımı, Dinleme, Konuşma 5 bölüm: Okuma, Yazma, İngilizce Kullanımı, Dinleme, Konuşma Puanlama Yapısı arası puan skalası; her bir bölüm 0-30 puan arası 1-9 puan arası puan skalası; artı harf dereceleri

18 İngilizce dil seviyeleri kılavuzu Farklı puanlama sistemlerini kullanan farklı İngilizce yeterlilik sınavları ile nasıl kıyaslama yaptıklarını bilmek zor olabilir. Kılavuzumuz, farklı sınavlardaki skorları kıyaslayabilmenize yarayan kullanışlı bir referans sunmaktadır. Ayrıca her bir seviyede kazanmanız gereken dil yeterliliğini de tanımlıyoruz. Eşdeğer sınav seviyesi KAPLAN SEVİYELERİ CEFR TOEFL IELTS CAMBRIDGE ALTE PTE Proficiency C Seviye CPE Advanced Higher Intermediate C Seviye CAE B Seviye FCE Intermediate Lower Intermediate B Seviye PET A Seviye 1 KET Elementary A İlerleme Seviyesi Kaplan Yoğun İngilizce Kursunda, öğrencilerin bir seviyeden diğerine geçiş yapmaları için ortalama 10 hafta ders almaları gerekir. Elbette, belirli dil hedeflerinin gerçekleştirilebileceği tam bir zaman aralığını garanti edemeyiz, bu sadece kılavuzluk etme amacında bir bilgidir.

19 KAPLAN SEVİYELERİ AÇIKLAMASI Elementary Genel kelimeleri, selamlaşmaları ve basit talimatları kullanabilir ve fark edebilir ancak sınırlı dil bilgisine sahip olursunuz. Intermediate Günlük konuşmalar hakkında konuşabilirsiniz ancak tarz ve anlatım olarak sınırlı kalırsınız. Aşina olduğunuz konularda akıcı biçimde okuyabilir ve yazabilirsiniz. Advanced Kendinize güvenerek ve akıcı biçimde konuşabilirsiniz ancak özel terimleri bilemez ve kompleks konuşmalarda bazı hatalar yapabilirsiniz. Lower Intermediate Aşina olduğunuz konularda yazabilir ve konuşabilir ve iyi sayılabilecek düzeyde gramer bilgisine sahip olursunuz, ancak kelime bilginiz sınırlıdır. Higher Intermediate Dil bilgisine çok hakimsinizdir ve aşina olunan konulardaki birçok konuşmayı anlayabilir ve katkıda bulunabilirsiniz ancak bazı hatalar yapmanız mümkündür. Proficiency Neredeyse ana dil konuşma düzeyine sahipsinizdir ve tüm karmaşık yazılı ve sözlü dili anlayabilirsiniz. ÜCRETSİZ İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT SINAVI Mevcut İngilizce dil seviyenizi öğrenmek istiyorsanız, neden aşağıdaki ücretsiz testi online olarak çözmeyi denemiyorsunuz?

20 Kaplan International English okulları Kaplan dünya çapında 40 tan fazla dil okulunda geniş çapta İngilizce kursları sunmaktadır. İNGİLTERE Londra - Covent Garden Londra - Leicester Square Bath Salisbury Cambridge Oxford Bournemouth Torquay Manchester Liverpool İSKOÇYA Edinburgh İRLANDA Dublin YENİ ZELANDA Auckland AVUSTRALYA Perth Sydney - City Sydney - Manly Melbourne Adelaide Brisbane Cairns SİNGAPUR KHEA Singapore KANADA Vancouver Toronto AMERİKA Boston Boston - Harvard Square Boston - Northeastern University New York - Midtown New York - Empire State New York - SoHo Philadelphia Washington DC Miami Hayatınızın Deneyimi Chicago Illinois Institute of Technology Seattle Highline College Portland San Francisco Berkeley San Diego Santa Barbara Irvine Valley College Whittier College Los Angeles - Westwood

DÜNYA ÇAPINDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ Hayatınızın deneyimi İNGİLTERE İRLANDA ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA MALTA

DÜNYA ÇAPINDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ Hayatınızın deneyimi İNGİLTERE İRLANDA ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA MALTA DÜNYA ÇAPINDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ Hayatınızın deneyimi 2012 İNGİLTERE İRLANDA ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA MALTA İrlanda 34 Dublin Kanada 44 Vancouver 45 Toronto ABD 46 Boston 47 Harvard Square 48

Detaylı

Dünya Çapında Dil Eğitimi

Dünya Çapında Dil Eğitimi Dünya Çapında Dil Eğitimi 2013 Boston New York San Diego San Francisco Los Angeles Miami Montreal Toronto Vancouver London Cambridge Oxford Brighton Bristol Malta Cape Town İçindekiler EC Hakkında 4 Gideceğiniz

Detaylı

Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Hayatınızın deneyimi İNGİLTERE İRLANDA ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA MALTA SİNGAPUR

Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Hayatınızın deneyimi İNGİLTERE İRLANDA ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA MALTA SİNGAPUR Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Hayatınızın deneyimi İNGİLTERE İRLANDA ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA MALTA SİNGAPUR 2014 Kaplan a Hoşgeldiniz En kaliteli eğitimi sunmada 75 yıllık deneyim Dünya çapında

Detaylı

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu ELS INTERNATIONAL PATHWAYS ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu Günümüz global iş piyasasına katılmak için, İngilizce uzmanlığı, başarmanızı

Detaylı

Dili yaşayarak öğrenin

Dili yaşayarak öğrenin Language Studies International - Tanıtım Broşürü 2012 Dili yaşayarak öğrenin İNGİLTERE ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA İSVİÇRE FRANSA MALTA www.lsi.edu 2 Hoşgeldiniz Welcome Willkommen Bienvenue Bienvenido

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ KİTAP - 2 Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma Bu kitapta bir web sitesinin veya yayımın yer alması, sadece bilgi amaçlı olup A.B.D. Dışişleri

Detaylı

Dünya Çapında Dil Öğrenimi

Dünya Çapında Dil Öğrenimi 2015 eurocentres.com Dünya Çapında Dil Öğrenimi İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Çince, Rusça 140 130 120 110 60 100 90 80 5 80 The world of Eurocentres 40 70 Canada 60 Vancouver

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma 1 Editör: Rosalie Targonski Art Direktörü: Barbara Long Kapak Resmi: Lisa Henderling Bu kitapta

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI Servislerimiz YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI Sayfa 8 Sayfa 11 Sayfa 12 Sayfa 13 Sayfa 15 DİL OKULLARI SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler,

Detaylı

Dili yaşayarak öğrenin

Dili yaşayarak öğrenin Language Studies International Tanıtım Broşürü 2010 Dili yaşayarak öğrenin İNGİLTERE ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA İSVİÇRE FRANSA ALMANYA MALTA www.lsi.edu Hoş Geldiniz Welcome Willkommen Bienvenue

Detaylı

Program 2011 www.eurocentres.com. Dilinizibulun. Dünya Çapında Dil Öğrenimi

Program 2011 www.eurocentres.com. Dilinizibulun. Dünya Çapında Dil Öğrenimi Program 2011 www.eurocentres.com Dilinizibulun Dünya Çapında Dil Öğrenimi EurocentresDünyası İçindekiler Dilinizi bulun İngilizce Fransızca İspanyolca İtalyanca Almanca Japonca Çince Rusça Dünya, Michelle

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon 1 Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

İş başvuruları için ipuçları

İş başvuruları için ipuçları İş başvurusu ipuçları, iş için başvuru sürecinize en iyi şekilde hazırlanmanıza ve bu süreci en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Bunların arasında iş başvuru mektuplarının ve özgeçmişin tasarlanmasına

Detaylı

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR.

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 7 18 Yaş Altı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Programları Kuzey İngiltere de Dil Eğitimi SAYI 7 Yurt dışında Yaz Okulları ve Futbol Kampları

Detaylı

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA EDİTÖRDEN Sevgili EduLife Canada Okuyucuları, Türkiye de eğitim adına yeni ufuklar açacak EduLife Canada dergimizin ilk sayısıyla sizlerleyiz. EduLife

Detaylı

Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı. Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi:

Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı. Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi: Avrupa Ellerinizde! uluslararası oryantasyon ve hazırlık bağımsız öğrenme çalışma kitabı Ad: Kurs Adı: Eğitmen: Yurtdışındaki eğitim süresi: Staj yerleştirilmesi yapılacak ülke: İçerik Tanıtım... 3 Bölüm

Detaylı

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları 2015 TAM BENİM KAFAM! DİYORSAN HÜRRİYET E BEKLERİZ. İnternetin dilinden anlayan,

Detaylı

18 Yıllık yurtdışı eğitim deneyimimiz ile İngilizce eğitiminin kitabını yeniden yazdık

18 Yıllık yurtdışı eğitim deneyimimiz ile İngilizce eğitiminin kitabını yeniden yazdık 18 Yıllık yurtdışı eğitim deneyimimiz ile İngilizce eğitiminin kitabını yeniden yazdık DÖRTTE BİR ZAMANDA İNGİLİZCE Merkezi Londra'da bulunan Callan School'da Callan Metod ile yüzlerce Türk öğrencilerine

Detaylı

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM VE 2014 & 2015 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM VE 2014 & 2015 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA 2014 & 2015 İNGİLTERE, MALTA ABD, KANADA İSPANYA KÜBA, MEKSİKA FRANSA ALMANYA İTALYA FAS ÇİN BİR ARAYA GELELİM VE KONUŞALIM! TM 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE DİL ÖĞRENİN DİLLER

Detaylı

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi ZINDE YA AM EV GÜ Başlangıç rehberi Ömür boyu sürecek bir serüven Amway Serbest Girişimcisi olduğunuz için tebrikler! Amway ile yüksek başarı düzeylerine ulaşan liderlerden her zaman aynı şeyi duyuyoruz.

Detaylı

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM 2015 & 2016 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM 2015 & 2016 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA 015 & 016 İNGİLTERE, MALTA ABD, KANADA İSPANYA KÜBA, MEKSİKA FRANSA ALMANYA İTALYA FAS ÇİN BİR ARAYA GELELİM VE KONUŞALIM! TM 1 ORGANİZASYON 7 DİL 9 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE DİL ÖĞRENİN Daha

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

İktisat Öğrencileri İçin: YURT DIŞINDA EĞİTİM REHBERİ

İktisat Öğrencileri İçin: YURT DIŞINDA EĞİTİM REHBERİ İktisat Öğrencileri İçin: YURT DIŞINDA EĞİTİM REHBERİ NASIL BAŞLAMALI? KİMLERLE GÖRÜŞMELİ? NELERE DİKKAT ETMELİ? Ü.Barış URHAN -güncel eklentiler için www.iktisadiyat.com adresini ziyaret ediniz- İktisat

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı