Uluslararası Kariyer Kılavuzunuz

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uluslararası Kariyer Kılavuzunuz"

Transkript

1 Uluslararası Kariyer Kılavuzunuz Başarılı bir kariyer için bilmeniz gereken 10 temel konu Ayrıntılı bilgiler: Telefon mülakatı için ipuçları Kapak yazısı nasıl yazılır? En çok aranılan nitelikler

2 Bu kitapçıkta neler bulabilirsiniz? Sizleri uluslararası bir kariyere hazırlamak için bu kitapçık aşağıdaki makaleleri içerir. Makaleye gitmek için başlığa tıklayın: Sıklıkla sorulan telefon mülakatı soruları ve ipuçları Yazar Candida DaFonseca ve Susan Gray Stajın faydaları nelerdir ve nasıl staj yapabilirim? Yazar Candida DaFonseca Uluslararası şirketlerin aradığı en önemli mesleki nitelikler nelerdir? Yazar Martine Weron ve Candida DaFonseca İş ararken faydalı olacak 10 ipucu Yazar Susan Gray İngilizce CV yazmak Yazar Matteo Fabbi İngilizcede iş terimlerinin kısaltılması Yazar Mimouna Mahdaoui CV nize uluslararası bir iş tecrübesi eklemenizin faydaları Yazar Martine Weron Kapak yazısı yazarken strese girmeyin Yazar Martine Weron İngilizce yeterlilik sınavı seçimi Yazarlar: Çeşitli Kaplan International English Öğretmenleri İngilizce dil seviyeleri kılavuzu Yazar: Kaplan International English akademik direktörleri

3 Sıklıkla sorulan telefon mülakatı soruları ve ipuçları Görüşmeler/mülakatlar her dilde korkutucu olabilir. İlk başta iyi bir izlenim yaratmak önemlidir ve bunu, iyi hazırlanarak başarabilirsiniz! Mülakatlar bir şirkete veya kursa uygun olup olmadığınızı anlamanın en iyi yoludur ve sizi daha iyi tanımak istiyorlarsa, bu iyi bir işarettir. Birçok potansiyel işveren artık başlangıç noktası olarak telefon mülakatlarını tercih ediyor. Zaman, mesafe ve masraflar da dahil bunun için birçok neden var. Ancak, kendinizi sanki yüz yüze mülakata girecekmiş gibi hazırlamanızda fayda var.

4 TELEFON MÜLAKATI HAKKINDA HATIRLAMANIZ GEREKENLER 1 Görüşmeye ara vermeyin Hiç kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden ve bulunduğunuz odanın sessiz olmasından emin olun. Mülakattayken çocukları, ailenizi, evcil hayvanları ve arkadaşlarınızı kendinizden uzak tutun. 2 Bilgileri yanınızda bulundurun Özgeçmişinizin ve notlarınızın yanınızda olduğundan ve not alabileceğiniz bir şeye erişiminizin olduğundan emin olun. 3 Gülümseyin ve profesyonel olun İnsanlar sizi göremese bile sesinizden duygularınızı hissedebilirler. Eğer çok rahat bir şekilde veya mutsuz konuşursanız, bu mülakatı yapan kişide bırakacağınız tek izlenim olur. 4 Konuşmadaki duraksamalardan korkmayın Cevaplarınızı vermek için biraz düşünün ve mülakatı yapan kişi birkaç saniye sessiz kalırsa endişelenmeyin. Muhtemelen notlar alıyordur. 5 Tamamlayıcı sorular sorun Mülakat yaptığınız kişiyi göremediğiniz için vermiş olduğunuz bilgilerden daha fazlasını isteyip istemediğini anlamak zor olabilir. Bu sizin sorunuzu cevapladı mı? veya Daha fazla bilgi vermemi ister misiniz? gibi sorular sorun. BİR MÜLAKATTAKİ 5 GENEL SORU 1 Kendinizden biraz bahseder misiniz? En önemli soru en sık sorulan sorudur. Kendinizden biraz bahseder misiniz? kalıbı genelde mülakatı başlatan sorudur! 2 Neden bu pozisyon için başvurdunuz? Herkesin belirli işlere başvurma sebepleri olsa da, bu soru hakkında şirket ve pozisyon bakımından olumlu olabilecek yanıtlar vermek en iyisidir. Yaparken zevk alacağınız görevlerden veya ilginç bulduğunuz fikirlerden bahsedin. 3 Sizce neden bizimle çalışmalısınız? Sizin için neler yapabileceklerini görmektense, - bu işin/şirketin sizin için nasıl iyi olabileceğini, neden sizin şirket için iyi olabileceğinizi belirtmelisiniz. En önemli niteliklerden biri yaptığınız işe olan tutkunuzdur. Deneyim elde edilebilir, ancak bunun için istekli olmalısınız. 4 "Ne zaman... bize bir örnek verir misiniz?" Burada ne sorulduğuna ilişkin dikkatli olmalısınız. Genellikle aşağıdakilere referans verilir: Bir ekipte veya bireysel olarak başarılı bir iş çıkarmanız; bir sorunu çözmek zorunda kalmanız; büyük bir değişimle başa çıkmanız; çok stresli bir durumu yönetmeniz gibi örnekler vermeniz istenir. 5 "Sizin sorularınız var mı?" Mülakatı yapan kişiye hemen sorabileceğiniz bir sorunuz olmasa da, o gün için birkaç tane hazırlamakta fayda vardır. İyi örneklerden bazıları: Çalışma saatleri nasıl olacak? ; Ekibim ne kadar büyük olacak? ; Normal bir günün gidişatı nasıldır? Ayrıca, mülakat esnasında aklınıza gelen soruları sormaktan da çekinmeyin!

5 Stajın faydaları nelerdir ve nasıl staj yapabilirim? İş deneyimi kazanmak, endüstri hakkında bilgi sahibi olmak ve profesyonel tecrübenizi artırmak için staj mükemmel bir yoldur. Birçok staj çok az maaş versede (hatta bazıları maaşsızdır), iyi bir stajdan elde edilen profesyonel tecrübe, ileride tam zamanlı bir iş ararken size çok yardımcı olacaktır. Bazı şirketler, stajınızı tamamladıktan sonra tam zamanlı bir pozisyona geçmenizi sağlayabilir veya mezuniyetten sonra aynı yerde daha iyi bir pozisyon sunabilirler. Staj yapmak, size gereken tecrübeyi ve profesyonel bağlantıları sağlayarak yeni bir kariyer hayatına atılmanıza yardımcı olur ve bu seçtiğiniz kariyerin iyi bir tercih olup olmadığını anlamanızı sağlar.

6 SİZİN İÇİN DOĞRU OLAN STAJI BULMA İPUÇLARI 1 Ne yapmak istediğiniz hakkında düşünün Üniversitede bir ders için kredinizi mi tamamlamanız gerekiyor? Tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı bir iş arıyorsunuz? Yeni bir kariyer öğrenmeye hevesli misiniz? Başvuru yapmadan önce stajdan ne gibi beklentileriniz olduğu hakkında düşünün. 2 Akıllıca arayın Yeni insanlarla tanışmak bir iş veya staj bulmayı kolaylaştırır. Öğretmenleriniz size yardımcı olabilecek birilerini tanıyor mu? Çalışmak istediğiniz şirketlerde arkadaşınız veya danışabileceğiniz birileri var mı? Bölgenizdeki veya çalışmak istediğiniz bölgedeki kariyer fuarlarını ziyaret edin, ilgilendiğiniz şirketlerde çalışan kişiler ile görüşün. Hangi pozisyonların açık olduğunu öğrenin. Okulda iseniz, size staj bulma konusunda yardımcı olacak ve sizleri doğru biçimde yönlendirilecek birileri elbette vardır. Doğru bağlantıları elde etmenin bir diğer yolu da, özellikle de İngilizceyi iş düzeyinde bilmiyorsanız, staj veya yazları iş deneyimi ve eğitimi bir arada sunan bir İngilizce kursuna katılmaktır. İngilizce öğrenimi ve profesyonel staj sağlayan kurslar CV nizi geliştirmenizi, bağlantılar kurmanızı ve dil ve iş ile ilgili olarak tecrübe kazanmanızı sağlayabilir. 3 Özgeçmişinizi/CV nizi güncelleyin CV nizin olabilecek en iyi düzeyde olduğundan, bilgilerin doğruluğundan, iyi biçimde yazıldığından ve başvurduğunuz pozisyon için uygun olduğundan emin olun. Daha önce hiç CV/özgeçmiş yazmadıysanız, birinden yardım isteyin! Hayallerinizdeki staja başvurduktan sonra özgeçmişinizde hataların olduğunu fark etmeniz çok üzücü bir durumdur! 4 Özgeçmiş/CV nizi verdikten sonra takipte kalın Belirli bir staj ile ilgileniyorsanız, başvurunuzu kontrol etmek için arayın veya e-posta atın. Bazı şirketler, başvurunuz ile ilgili gelişmeleri takip etmenize imkan vermesede, başvurunuzu yaptıktan bir hafta sonra bir e-posta göndermek veya telefon açmak size bir şey kaybettirmez. Sadece başvuru formunda özel olarak aramayın diye belirtilmişse, aramamalısınız. 5 Başvuru yapmaya devam edin! Ne kadar çok staja başvurursanız, o kadar çok birine kabul edilme şansınız olur. Sadece birini seçip en iyisi olmasını umut etmeyin. Birkaç staj seçin ve böylelikle kapak yazısı yazmada, mülakata girmede ve müdürler ile görüşmede tecrübe kazanmış olursunuz. Her başvurunuz kabul edilmese bile, bunlar iş ararken edinilmesi gereken deneyimlerdir.

7 Uluslararası şirketlerin aradığı önemli mesleki nitelikler neler? Bir iş ararken işverenlerin hangi nitelikleri istediği hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Yerel veya yurtdışı firmaların istediği birçok nitelik hemen hemen aynı olacaktır. Burada uluslararası şirketlerin en çok önem verdiği 5 önemli niteliği bir liste halinde sunuyoruz.

8 1 Farklı kültürlere açık olma: Uluslararası bir ortamda, çok farklı deneyimleri olan değişik kültürlerden gelen ve hatta bazen farklı çalışma tarzlarına sahip olan birçok insan ile çalışmak durumunda kalacaksınız. Esnek ve açık görüşlü olduğunuzu göstermeniz istediğiniz uluslararası işi elde etmenize yardımcı olacaktır. Denizaşırı bir ülkede staj, gönüllü çalışma, dil eğitimi veya yerel bir aile yanında konaklama, size kendinizi tanıma, kültürel hassasiyet ve değişime adapte olma gibi niteliklerin geliştirilmesi fırsatını sunar ki işverenler de tam olarak bu tür kişisel niteliklerin (veya onların daha sık söylediği gibi yeterlilikler) arayışı içerisindedirler. 2 Kültürel hassaslık: Kültürel hassaslık diğer kültürlerin ve geleneklerin bilincinde olup onlara karşı hassas olmaktır. Kültürler arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak davranılmasını kapsar. Özellikle farklı bir ülkede uluslararası bir ortamda çalışıyorsanız, bu nitelik oldukça önemlidir. Bu, ayrıca uluslararası müşterilerin veya alıcıların olduğu bir ortamda da çok gereklidir. Aksi takdirde diğer kültürleri görmezden gelmek, para ve saygı kaybı sonucunu doğurabilir. 3 Öğrenme arzusu: Bir işe başlarken, ilk başta her şeyi bilmenizden çok, yeni becerileri öğrenme ve ilerleme arzunuzun olması çok daha önemlidir. Yeni beceriler, teknolojiler ve konseptler öğrenmeye ve diğer çalışanların da fikirlerine açık olma işverenlerin adaylarda aradığı önemli bir niteliktir. Her şeyi bilmeniz beklenemez ancak yeni beceriler kazanmaktan keyif almanız beklenir. 4 İyi bir davranış biçimi: 25 yaş altındakileri işe alan şirketlerle ilgili HR Magazine de son dönemde yayınlanan bir makale, işe alma sürecinde adayların davranış biçimlerinin önemine dikkat çekiyordu. 600 işverenin dahil olduğu bir araştırma, katılımcıların %47 sinin seçim yaparken değerlendirdiği en önemli faktörün davranış biçimi olduğunu göstermiştir. İşverenlerin %20 si kalifikasyon düzeyine ve %10 u da profesyonel deneyime dikkat ediyor. İş nitelikleri deneyim ile veya eğitim ile öğrenilebilir ancak davranış biçimi genellikle yaşam tarzı, çalışma ve yurtdışında yaşama gibi kişisel gelişimde önemli rol oynayan kriterler ile gelişir. 5 İletişim becerileri: Marbella Uluslararası Üniversite Merkezinin yaptığı bir araştırmada mezunların en önemli niteliklerini sıralarken en üste iletişim becerilerini koymuştur. Küçük ve orta ölçekteki işverenler ile yapılan araştırmada katılımcıların %69 una göre güçlü iletişim yeteneği yeni mezunlarda aranan en önemli kriter olarak düşünülüyor. Çalışırken birçok beceriyi öğrenebiliyorken, iletişim kurabilmek doğrudan sonuca gitmenize ve iş ilişkilerinizi sağlam tutmanıza fayda sağlayacaktır. Uluslararası bir ortamda farklı kültürlerden insanlarla çalışmak durumundaysanız, fikirlerinizi etkili biçimde paylaşabilmeniz oldukça önemlidir. Hangi niteliklere ihtiyacınız olduğunu anlamak, ister ülkenizde isterse yurtdışında olsun uluslararası bir kurumda çalışmanızın önünü açacaktır. Kaynaklar

9 İş ararken faydalı olacak 10 ipucu İlk tam zamanlı işiniz veya işinizi değiştirme olsun, iş arama süreci zorlu bir süreçtir. Eğer iş aramaktan hoşlanmıyorsanız, başvurularınızı daha iyi gösterecek ve iş aramaya devam etmeniz için gereken motivasyonu sağlayacak birkaç ipucumuz var.

10 1 CV niz ne kadar iyi? Kariyer dünyasına yeni adım attıysanız, CV nizi çalışmak istediğiniz iş alanı üzerinde kurgulayın. İstediğiniz iş alanına ilişkin tüm gönüllü tecrübelerinizi ve maaşsız çalışmalarınızı da CV nize dahil edin. Okulda yapılan özel çalışmaları da, örneğin grup çalışmaları veya okul aktiviteleri, ekleyebilirsiniz. İş deneyimi kazandıktan sonra bunları CV nizden çıkarabilirsiniz. 2 Profesyonel bir mail adresi alın İş ararken, ad ve soyadınızın olduğu bir eposta adresine sahip olmalısınız. Epostalarınızı düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın! 3 Kendinizi Google da aratın! İş aramaya girişmeden önce, isminizi Google da aratın ve çıkan sonuçların profesyonel başvurularınızı kötü etkilemeyeceğinden emin olun. Kötü bir şey varsa, önlem alın. Sosyal medya hesaplarınızın ayarlarını değiştirerek fotoğraf ve gönderilerinizin sadece arkadaşlarınıza ve ailenize açık olmasını sağlayın. 4 Ağ İş aradığınızdan herkesin haberdar olmasını sağlayın. Arkadaşlarınızla, ailenizle, hocalarınızla, çalışma arkadaşlarınızla, sınıf arkadaşlarınıza yani size yardımı dokunabilecek herkes ile konuşun. İş fuarlarına gidin, çalışmak istediğiniz şirketlerin internet sitelerine bakın ve proaktif olun ve CV nizi gönderin. 5 CV nizi online olarak yayınlayın Çalışmak istediğiniz alandaki en iyi kariyer sitelerini öğrenin ve potansiyel işverenlerin sizi online olarak bulmalarını sağlayacak açık ve net istenilen iş başlığı ve anahtar kelimelerin bulunduğu CV nizi ortamlara yükleyin. Portfolyonuz varsa onu da online olarak yayınlamayı düşünebilirsiniz. Online olarak birçok ücretsiz kaynak vardır, sadece Google da şunu aratın: portfolyonuzu ücretsiz yayınlayın. 6 İş alarmları oluşturun CV nizi yayınladığınız web sitelerinde, kriterlerinize uygun bir pozisyon olduğunda eposta adresinize uyarı epostası gönderecek ayarlar yapın. Bunlara hızlıca cevap verin, ancak Cuma öğleden sonra bunu yapmayın. Başvuru epostanızın hafta sonu spam epostaları arasına düşmesini istemezsiniz. 7 Özel kapak yazıları oluşturun Sıkıcı bir iş gibi görünebilir ancak asıl farkı yaratacak şey budur. Genel bir kapak yazısı yazabilirsiniz, fakat iş ilanında belirtilen özel bir niteliğe veya tecrübeye referansta bulunmayı unutmayın. 8 Demoralize mi hissediyorsunuz? Okulunuza gidin ve kariyer servisiyle görüşün. Kariyer danışmanına CV/kapak yazınızı göstererek fikrini sorun. Kariyer danışmanı ayrıca size mevcut işler veya işe alım yapan şirketler hakkında da önerilerde bulunabilir. Bu, yeni kontaklara ulaşabilmek için iyi bir fırsattır. 9 Gönüllü işlerde çalışın! Ne kadar çok pasif kalırsanız iş bulmanız o kadar uzun sürer. Hayalinizdeki firma için gönüllü çalışmayı düşünün. Bu size becerilerinizi geliştirme ve hatta yeni bir şeyler öğrenme fırsatı sunacaktır. 10 Asla pes etmeyin! Motivasyonunuzu kaybetmeyin. Pozitif düşünün ve hareket edin, sağlıklı bir düzeniniz olsun, gün boyunca egzersiz ve pozitif eylemleri eksik etmeyin. Ayrıca hayatınızda sizi mutlu edecek diğer şeylere de yönelin. İş aramanın bir maraton olduğunu ama son 100 metre koşusu olmadığını unutmayın. İş aramak da başlı başına bir iş olabilir, disiplin sahibi olun. Bunu her gün yapmak için vakit ayırın. Sonunda, ödülünüzü gerçekten alacaksınız!

11 İngilizce CV nasıl yazılır? CV veya özgeçmiş iş arama sürecindeki anahtar araçtır ve bunu etkili hazırlamak için biraz zaman harcamanız gerekir. Active Voice My parents pay the rent. Bir sonraki sayfada CV nizi İngilizce oluştururken yardımcı olacak bazı ipuçlarını ve örnek bir taslağı görebilirsiniz. Aşağıda CV nizi değerlendiren kişinin dikkatini çekecek nitelikleri belirtmek için kullanacağınız 100 kelimeyi bulabilirsiniz: Assist Able Action Analysis Achievement Accomplished Advanced Conduct Consult Committed Conducted Contributed Coordinated Delegated Develop Deliver Design Defined Diversified Devoted Distinguished Encourage Earned Enhance Evaluate Examined Facilitate Formulate Fulfilled Forecasted Generated Gained Gathered Gave Headed Hosted Identified Implemented Improved Improvised Influenced Launched Lobbied Maintained Managed Marketed Maximized Mediated Modernized Motivated Negotiated Observed Obtained Operated Organized Originated Overhauled Oversaw Participated Performed Pioneered Planned Prepared Presented Promoted Provided Published Pursued Quantified Ranked Received Recommended Redesigned Reengineered Reorganized Represented Restructured Revised Safeguarded Secured Selected Specified Spearheaded Standardized Strengthened Structured Suggested Superseded Supervised Targeted Taught Tested Trained Transcended Unified Upgraded Utilized Validated Valued Wrote

12 İsim Adres Telefon EPosta [Your Name] Contact Details (including Town and County) Telephone numbers including mobile contact details address & professional linkedin address PROFILE Example: Graduate with excellent academic qualifications including first class BSc honours in xxxx. Excellent communication, organisation and project skills. KEY ACHIEVEMENTS Example: Secured 90% in group project on statistical research, allocated tasks and led project through to conclusion. EMPLOYMENT EXPERIENCE Remember you should start with your most recent employment first and work backwards even if this position was not in your chosen field. You should also include details of voluntary work including supporting fundraising activities or memberships of societies etc Title Held, Name of Company Dates of employment Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved performed etc. Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved etc. Example: Reorganised stock room improving operational performance of the team. Title Held, Name of Company İngilizce CV lerde genellikle fotoğraf bulunmaz... Dates of employment Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved etc. Insert further details of your key duties and responsibilities. Remember to use active verbs including sold, solved etc....tabii bu sizin için asıl önemli nokta değilse! EDUCATION & TRAINING List any qualifications gained University Name, dates (if applicable) List any qualifications gained College Name dates (if applicable) PROFESSIONAL MEMBERSHIPS Insert details of memberships Dikkat: Okuyucunun dikkatini çekmek için maksimum 45 saniyeniz var İpuçları: Sayfa düzenine dikkat edin Yazdıklarınızda dürüst olun Hep aynı fontu kullanın Example: Associate member of the Institute of Chartered Surveyors since 2010 CORE SKILLS Include details of all skill you have to offer potential employers. Example: IT Skills: Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook and Explorer Example: Well developed analytical and numerical ability. INTERESTS Include brief details of interests if you have the space on your document however avoid phrases including 'socialising', 'partying' etc. References available on request Fontlar: Birçok CV bilgisayar üzerinde okunur. Bu nedenle Verdana veya Arial gibi fontları 12 veya 11 punto büyüklüğünde kullanmak, başlıkları kalın yazmak uygundur

13 Yaygın olarak kullanılan İngilizce iş terimleri kısaltmaları İş İngilizcesi eğitimi alıyorsanız veya uluslararası bir ortamda çalışıyorsanız, sıklıkla kısaltmalar ve sadece iş ile ilgili olan belirli terimler ile karşılaşırsınız. Bu iş argosu olarak da bilinen iş jargonudur. Aşağıda profesyonel bir ortamda kullanmanızın muhtemel olduğu, iş ile ilgili sözcük kısaltmaları ve terimlerden en yaygın olanları bulabilirsiniz.

14 Bu kısaltmaların açılımlarını zaten biliyor musunuz? Bilginizi sınayın ve aşağıda cevaplarınızı kontrol edin! FYI TBA/TBC HQ YOY KPI B2B/B2C WOW 24/7 SWOT ROI MOM FYI For Your Information [Bilginize] Bir iş arkadaşınıza bazı bilgiler gönderirken bunu sıklıkla kullanacaksınız. 2 KPI Key Performance Indicator [Anahtar Performans Göstergesi] Bir ekibin veya işin performansını değerlendirmeye yardımcı olması amacıyla oluşturulmuş bir ölçüdür. 3 SWOT Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats [Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler] İşinizi veya piyasanızı analiz ederken, şu anda piyasanın durumunu ve rekabet bağlamında kendi durumunuzu daha iyi anlamak için SWOT analizini kullanacaksınız. 4 TBA / TBC To Be Announced / To Be Confirmed [Duyurulacak/Onaylanacak] Toplantı günü veya yeni bir ürünün piyasaya çıkacağı gün hakkında emin değilseniz, iş arkadaşlarınızı bilgilendirmek için bunlardan biri faydalı olabilir! 5 B2B / B2C Business to Business / Business to Consumer [İşletmeler Arası / İşletme Müşteri Arası] İşiniz kime satış yaptığınıza bağlı olarak bunlardan biri ya da her ikisi de olabilir: Satılan ürün veya hizmet son kullanıcı için mi ya da bunu son kullanıcıya sunmadan önce tekrar satacak veya tekrar kullanacak olan bir şirket için mi? 6 ROI Return On Investment [Yatırım Getirisi] Yatırımınızın verimli olması ile ilgilidir. 7 HQ Head Quarters [Genel Merkez] Çoğu zaman uluslararası şirketlerin farklı ülkelerde veya şehirlerde ofisleri ancak bir tane merkez ofisi vardır. Örneğin Kaplan International ın Genel Merkezi Londra dadır. 8 WoW, MoM, YoY Week on Week [Haftalık], Month on Month [Aylık], Year on Year [Yıllık] Performanslarınızı analiz ederken, hangi zaman aralığında kıyas yaptığınızı seçebilirsiniz. Kullanılan bir diğer kısaltma YTD, Year to Date [Yılbaşından Bugüne Kadar], yani yılın başından bugüne kadar olan sürede üretilen iş miktarının gösterilmesidir. 9 24/7 Günün 24 saati haftanın 7 günü mevcut olan hizmet Bu elbette sadece iş iletişimi için geçerli değildir, ancak aradığınız veya müşterilerinize sunduğunuz bir hizmet olabilir / 1-TO-1 İşi tartışmak için müdür veya iş arkadaşınız ile yüz yüze görüşme yapmak Kişisel eğitimler için ayrıca bire bir kurslar da alabilirsiniz!

15 CV nize uluslararası bir iş tecrübesi eklemenizin faydaları Günümüzün rekabetçi iş dünyasında, adayların kalabalığın arasından sıyrılmak için farklı yollar denemesi gerekir. Uluslararası bir iş tecrübesi, kesinlikle potansiyel işverenin dikkatini çekecek ve şansınızı artıracak bir niteliktir. Yabancı bir ülkede bir süre yaşamayı tercih etmek, işverenlere sizin meraklı bir yapınızın, maceracı bir ruhunuzun olduğunu ve güvenli alanınızın dışında çalışmaya ve alışılmamış durumları benimsemeye -yurtdışında öğreneceğiniz paha biçilemez dil becerileri de dahil- istekli olduğunuzu gösterir. Kültürlerarası farkındalık, farklı kültürel normları anlayabilme ve seyahat ederken geliştirdiğiniz olaylara farklı açılardan bakabilme yetenekleri, uluslararası şirketlerin giderek artan biçimde adaylarda aradıkları nitelikler arasındadır. Uluslararası tecrübenin vurgulanması eğitim geçmişinizi CV nizde listelemekten bile daha değerli olabilir. Yine de okul ve diğer ilgili kalifikasyonlarınızdan bahsetmelisiniz, ancak sadece sınıftaki deneyim dışında gerçek hayatta edindiğiniz deneyimlerden bahsetmek diğer adaylarla aranızda olan asıl farkı ortaya koyacaktır. Uluslararası arenada iş deneyimi kazanmak kolay olmasada yurtdışında yaptığınız staj, gönüllü çalışma ve hatta kurslar uluslararası bir ortamda deneyiminizin olduğunu gösterecektir. Uzun bir süredir iş arıyorsanız, şansınız yaver gitmiyorsa ve yurtdışında eğitim veya staj gibi bir fırsatınız varsa, bu uzun vadede kariyer yaşamınız için faydalı olabilir ve size paha biçilmez nitelikler ve deneyimler kazandırabilir.

16 Kapak yazısı yazarken strese girmeyin Kapak yazısı yazmak biraz stresli bir iş gibi görünebilir, ancak öyle olmak zorunda değil. Araştırmanızı yapar, ne yazmak istediğinizi planlar ve yazdıklarınızı kontrol ederseniz, çok kolay olmasının yanı sıra daha iyi sonuçlar da alırsınız. Araştır, araştır, araştır: İş başvurusu hazırlarken ilk yapmanız gereken araştırma yapmaktır. Piyasadaki mevcut trendlerden bahseden haber makaleleri, endüstri dergileri veya blogları bulun. Resmin bütününü görün ve başvuru yapacağınız şirkete nasıl uygun olacağınızı düşünün. Yazınızı şekillendirin: Deneyim ve niteliklerinizi geçmişteki başarılarınız ile örneklendirerek iş tanımı ile eşleştirdiğinizden emin olun. Başvurduğunuz pozisyon için kesin olarak uygun olduğunuzu gösterebilirseniz, başvuru yapan diğer adaylardan çok daha iyi bir konumda olursunuz. Aktif olun: Prezantasyonun önemini bilen motivasyonu yüksek bir kişi izlenimi verebilmek için yaptım, oluşturdum, analiz ettim, yorumladım ve tamamladım gibi pozitif eylem kelimeleri kullanın. Nitelikleriniz hakkında konuşun: Sadece akademik tecrübeye odaklanmayın, kalıpların dışına çıkın ve size değerli nitelikler kazandıran ilgili deneyimlerinizden bahsedin. Yurtdışında harcadığınız zamana vurgu yapın ve bunun size bu pozisyon için neler kazandırdığından konuşun. Kişiselleştirin: Kapak yazısının başvurduğunuz belirli bir pozisyon için ayrıca kişiselleştirilmesi ve şekillendirilmesi gereklidir. İnsan Kaynakları Müdürü gibi bir kalıbın yerine direkt kişinin adının yazılması çok daha faydalıdır. İnsan Kaynakları veya İnsan Kaynakları Müdürünün tam adını bulmak için şirket internet sitelerini veya Linked-In gibi sosyal ağ sitelerini kullanın ve yazıyı kişiye hitaben gönderin. Şirket için çalışmayı isteme nedenlerinizi net bir biçimde belirttiğinizden emin olun. Az ve öz yazın ve pozisyonun gerekliliklerini anladığınızı gösterin. Gözden geçirin: CV ve kapak yazınızı yazdıktan sonra, gramer ve yazım yanlışları bakımından iki kere kontrol edin. Gözden geçirmesi ve hataları bulması için güvenilir bir arkadaşınızdan veya üniversite hocanızdan yardım isteyin. İnsan kaynakları müdürünü etkilemek için sadece bir şansınız var; bunu iyi değerlendirin ve başvurunuzun sizi en doğru şekilde yansıtmasını sağlayın. Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız, kapak yazısı yazmak kolaylaşır ve iyi sonuçlar alabilirsiniz. İş arama sürecinizde bol şanslar!

17 İngilizce yeterlilik sınavı seçimi Farklı tipte birçok İngilizce yeterlilik sınavı ve sertifikası mevcuttur ve dolayısıyla hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir! Bazı sınavlar Amerika da popüler iken bazıları Avrupa da daha fazla geçerliliğe sahip. Hatta bir ömür boyu kabul gören sertifikasyonlar bile mevcut! SINAV TOEFL IELTS Cambridge Genelde kullanıldığı yer Akademik kurumlar, devlet kurumları, burs programları ve işletmeler Üniversiteye başvuru, İngilizce konuşulan bir şirkette çalışma, iş tecrübesi kazanma, göçmenlik şartları. Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada ya göç etmek için geçerlidir. Oldukça üst düzey İngilizce bilgisinin kanıtlanması Kabul edildiği yerler... Genellikle Amerika Birleşik Devletlerinde İngilizce konuşulan ülkelerin çoğunda akademik ve profesyonel kurumlarda. Üniversiteler, işverenler, devletler Versiyonları Yazılı veya ibt (bilgisayar) Akademik veya Genel FCE, CAE, CPE, PET Geçerlilik Süresi 2 yıl 2 yıl Sürekli Test Yapısı 4 bölüm: Konuşma, Dinleme, Okuma, Yazma 5 bölüm: Okuma, Yazma, İngilizce Kullanımı, Dinleme, Konuşma 5 bölüm: Okuma, Yazma, İngilizce Kullanımı, Dinleme, Konuşma Puanlama Yapısı arası puan skalası; her bir bölüm 0-30 puan arası 1-9 puan arası puan skalası; artı harf dereceleri

18 İngilizce dil seviyeleri kılavuzu Farklı puanlama sistemlerini kullanan farklı İngilizce yeterlilik sınavları ile nasıl kıyaslama yaptıklarını bilmek zor olabilir. Kılavuzumuz, farklı sınavlardaki skorları kıyaslayabilmenize yarayan kullanışlı bir referans sunmaktadır. Ayrıca her bir seviyede kazanmanız gereken dil yeterliliğini de tanımlıyoruz. Eşdeğer sınav seviyesi KAPLAN SEVİYELERİ CEFR TOEFL IELTS CAMBRIDGE ALTE PTE Proficiency C Seviye CPE Advanced Higher Intermediate C Seviye CAE B Seviye FCE Intermediate Lower Intermediate B Seviye PET A Seviye 1 KET Elementary A İlerleme Seviyesi Kaplan Yoğun İngilizce Kursunda, öğrencilerin bir seviyeden diğerine geçiş yapmaları için ortalama 10 hafta ders almaları gerekir. Elbette, belirli dil hedeflerinin gerçekleştirilebileceği tam bir zaman aralığını garanti edemeyiz, bu sadece kılavuzluk etme amacında bir bilgidir.

19 KAPLAN SEVİYELERİ AÇIKLAMASI Elementary Genel kelimeleri, selamlaşmaları ve basit talimatları kullanabilir ve fark edebilir ancak sınırlı dil bilgisine sahip olursunuz. Intermediate Günlük konuşmalar hakkında konuşabilirsiniz ancak tarz ve anlatım olarak sınırlı kalırsınız. Aşina olduğunuz konularda akıcı biçimde okuyabilir ve yazabilirsiniz. Advanced Kendinize güvenerek ve akıcı biçimde konuşabilirsiniz ancak özel terimleri bilemez ve kompleks konuşmalarda bazı hatalar yapabilirsiniz. Lower Intermediate Aşina olduğunuz konularda yazabilir ve konuşabilir ve iyi sayılabilecek düzeyde gramer bilgisine sahip olursunuz, ancak kelime bilginiz sınırlıdır. Higher Intermediate Dil bilgisine çok hakimsinizdir ve aşina olunan konulardaki birçok konuşmayı anlayabilir ve katkıda bulunabilirsiniz ancak bazı hatalar yapmanız mümkündür. Proficiency Neredeyse ana dil konuşma düzeyine sahipsinizdir ve tüm karmaşık yazılı ve sözlü dili anlayabilirsiniz. ÜCRETSİZ İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT SINAVI Mevcut İngilizce dil seviyenizi öğrenmek istiyorsanız, neden aşağıdaki ücretsiz testi online olarak çözmeyi denemiyorsunuz?

20 Kaplan International English okulları Kaplan dünya çapında 40 tan fazla dil okulunda geniş çapta İngilizce kursları sunmaktadır. İNGİLTERE Londra - Covent Garden Londra - Leicester Square Bath Salisbury Cambridge Oxford Bournemouth Torquay Manchester Liverpool İSKOÇYA Edinburgh İRLANDA Dublin YENİ ZELANDA Auckland AVUSTRALYA Perth Sydney - City Sydney - Manly Melbourne Adelaide Brisbane Cairns SİNGAPUR KHEA Singapore KANADA Vancouver Toronto AMERİKA Boston Boston - Harvard Square Boston - Northeastern University New York - Midtown New York - Empire State New York - SoHo Philadelphia Washington DC Miami Hayatınızın Deneyimi Chicago Illinois Institute of Technology Seattle Highline College Portland San Francisco Berkeley San Diego Santa Barbara Irvine Valley College Whittier College Los Angeles - Westwood

http://kariyer.ieu.edu.tr

http://kariyer.ieu.edu.tr ÖZGEÇMİŞİ ANLAMAK Öncelikle özgeçmişin nedir ve ne işe yarar açıklığa kavuşturalım. Özgeçmiş kim olduğunuzu, eğitim ve deneyimlerinizi içeren iyi sunulmuş bir özettir. Özgeçmişin tek amacı bir staja veya

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. ÖZGEÇMİŞ TÜRLERİ 2. ÖZGEÇMİŞ BÖLÜMLERİ 3. ÖZGEÇMİŞ YAZILIRKEN YAPILAN 10 HATA 4. ETKİLİ ÖZGEÇMİŞ İÇİN

İÇİNDEKİLER 1. ÖZGEÇMİŞ TÜRLERİ 2. ÖZGEÇMİŞ BÖLÜMLERİ 3. ÖZGEÇMİŞ YAZILIRKEN YAPILAN 10 HATA 4. ETKİLİ ÖZGEÇMİŞ İÇİN İÇİNDEKİLER 1. ÖZGEÇMİŞ TÜRLERİ 2. ÖZGEÇMİŞ BÖLÜMLERİ 3. ÖZGEÇMİŞ YAZILIRKEN YAPILAN 10 HATA 4. ETKİLİ ÖZGEÇMİŞ İÇİN ÖZGEÇMİŞ TÜRLERİ Özgeçmişinizi vurgulamak istediğiniz özellikleriniz ve geçmiş deneyimlerinizi

Detaylı

Suna Kuşadalı, PMP Esra Erdem

Suna Kuşadalı, PMP Esra Erdem Suna Kuşadalı, PMP Esra Erdem Değişen Dünya Koşullarında İşveren Beklentileri İş fırsatlarını etkin olarak takip etme Özgeçmiş (CV) Hazırlarken İş Görüşmesinde Şirket hedeflerini gerçekleştirecek kişisel

Detaylı

WORLD OF LANGUAGE ACADEMY IELTS SINAVI ÖNEMLİ TAVSIYELER. www.wola.com.tr

WORLD OF LANGUAGE ACADEMY IELTS SINAVI ÖNEMLİ TAVSIYELER. www.wola.com.tr IELTS SINAVI ÖNEMLİ TAVSIYELER IELTS TAVSİYE : Genel Okuma-Araştırma Bir konu hakkında daha fazla bir şey öğrenmek için araştırma yapmak anlamına gelir. İnternet arama motorları bu konuyu oldukça kolay

Detaylı

CV yi hazırlayıp göndermenin amacı, iş/staj mülakatına davetiye almaktır. Yani CV, iş/staj bulma sürecindeki ilk ve bu yüzden en önemli aşamadır.

CV yi hazırlayıp göndermenin amacı, iş/staj mülakatına davetiye almaktır. Yani CV, iş/staj bulma sürecindeki ilk ve bu yüzden en önemli aşamadır. Kariyer Merkezi CV HAZIRLARKEN... CV, olumlu bir ilk izlenim uyandırman ve profesyonel olarak kendini göstermen için en önemli araçlardan biridir. Sahip olduğun beceriler ile başvurduğun pozisyonun gerektirdiği

Detaylı

Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Fiyatlar ve Başlangıç Tarihleri 2013

Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Fiyatlar ve Başlangıç Tarihleri 2013 Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Fiyatlar ve Başlangıç Tarihleri 2013 Fiyatlar, merkezlerin bulunduğu ülkelerin yerel döviz kuru cinsindendir. Mükemmel merkezlerimiz ve eğitim programlarımız hakkında detaylı

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. MÜLAKATTAN ÖNCE BİREYSEL SWOT ANALİZİ KIYAFET TARZI YAPILACAKLAR LİSTESİ 2. MÜLAKAT SIRASINDA

İÇİNDEKİLER 1. MÜLAKATTAN ÖNCE BİREYSEL SWOT ANALİZİ KIYAFET TARZI YAPILACAKLAR LİSTESİ 2. MÜLAKAT SIRASINDA İÇİNDEKİLER 1. MÜLAKATTAN ÖNCE BİREYSEL SWOT ANALİZİ KIYAFET TARZI YAPILACAKLAR LİSTESİ 2. MÜLAKAT SIRASINDA ADIM ADIM BAŞARILI BİR MÜLAKAT MÜLAKAT TEKNİKLERİ MÜLAKAT ÇEŞİTLERİ ÜCRET GÖRÜŞMESİ 3. MÜLAKATTAN

Detaylı

TOEFL Hakkında Herşey!

TOEFL Hakkında Herşey! On5yirmi5.com TOEFL Hakkında Herşey! TOEFL sınavına girmek istiyor ama ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız işte size yol gösterecek bir yazı... Yayın Tarihi : 1 Ocak 2010 Cuma (oluşturma : 10/27/2015)

Detaylı

MUHASEBE ve İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE SMMMO ÜYE VE STAJYERLERİNE YÖNELİK

MUHASEBE ve İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE SMMMO ÜYE VE STAJYERLERİNE YÖNELİK MUHASEBE ve İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE SMMMO ÜYE VE STAJYERLERİNE YÖNELİK 0216 418 1 419 MUHASEBE ve İŞLETME AĞIRLIKLI İNGİLİZCE PROGRAMI HAKKINDA Değerli Oda Mensuplarımız ve Stajyerlerimiz, Denetim

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

MÜLAKAT TEKNİKLERİ VE CV HAZIRLAMA

MÜLAKAT TEKNİKLERİ VE CV HAZIRLAMA MÜLAKAT TEKNİKLERİ VE CV HAZIRLAMA ALTUĞ TURAN 22.03.2017 MARCH 2017 Eğitim Yetkinlik Deneyim MARCH 2017 2 https://youtu.be/hk6bwf8lics MARCH 2017 3 ** Özgeçmişiniz hayat hikayeniz değildir! Kolay okunur

Detaylı

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular Sıkça Sorulan Sorular EBS Online Başvuru Sistemi 1. EBS on-line başvuru sisteminde yeni bir hesap nasıl açabilirim? Öncelikle dili seçin. (İngilizce ya da Türkçe) Yeni Kullanıcı Oluştur seçeneğini tıklayın

Detaylı

LEEDS LANGUAGE ACADEMY DE GENEL İNGİLİZCE KURSLARI

LEEDS LANGUAGE ACADEMY DE GENEL İNGİLİZCE KURSLARI LEEDS LANGUAGE ACADEMY DE GENEL İNGİLİZCE KURSLARI Leeds Language Academy de Genel İngilizce kursları in okuma, yazma, dinleme ve konuşma alanlarındaki becerilerini geliştirmek üzere hazırlanmıştır. Bu

Detaylı

Kültürel Zenginliklerle Birleştirilmiş Dil Eğitimi

Kültürel Zenginliklerle Birleştirilmiş Dil Eğitimi Kültürel Zenginliklerle Birleştirilmiş Dil Eğitimi Öğrenciler, NESE'de dil öğrenmenin yanı sıra Amerikan kültürünüde öğrenmektedir. Kültürel zenginliklerle birleştirilmiş İngilizce eğitimi, maksimum dil

Detaylı

Language Testing Service) ve BEC (Business

Language Testing Service) ve BEC (Business British Side da Kurumsal Kurslar Biz Kimiz? British Side, British Council in Türkiye de kurs bölümünü kapatması sonrasında, British Council in yöneticileri ve eğitmenleri tarafından kurulan, müşteri odaklı

Detaylı

Öz geçmiş, insanın hayatını, kabiliyetini, yeteneğini, iş yapma gücü ve tecrübelerini ortaya koyan bir belgedir. Yani insanın o güne kadar elde

Öz geçmiş, insanın hayatını, kabiliyetini, yeteneğini, iş yapma gücü ve tecrübelerini ortaya koyan bir belgedir. Yani insanın o güne kadar elde ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA Öz geçmiş, insanın hayatını, kabiliyetini, yeteneğini, iş yapma gücü ve tecrübelerini ortaya koyan bir belgedir. Yani insanın o güne kadar elde ettiği becerilerin özetidir. Özgeçmiş

Detaylı

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve Hayatın hemen hemen her alanında bir şekilde karşımıza çıkan Facebook ve Twitter, İngilizce öğrenmek için iyi bir araç olabilir mi? İngilizce eğitimi uzun ve önemli bir süreçtir. Genelde ilkokul çağlarında

Detaylı

Oturum aç butonuna tıklayın.

Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. İpucu: Eğer şifrenizi hatırlayamazsanız, Şifrenizi mi unuttunuz? istemini kullanın. Adım 2 Profilinizi

Detaylı

İngiltere de Eğitim ve Yaşam

İngiltere de Eğitim ve Yaşam İngiltere de Eğitim ve Yaşam Semra Yalçın, Eğitim Koordinatörü Ocak 2014 İngiltere de Eğitim Neden İngiltere de Eğitim? Dünya standartlarında tanınan programlar Benzersiz eğitim ve yenilikçilik geleneği

Detaylı

Yurtdışında Üniversite Eğitimi ve Başvuru Süreci

Yurtdışında Üniversite Eğitimi ve Başvuru Süreci Yurtdışında Üniversite Eğitimi ve Başvuru Süreci Hazır, Dikkat, Başla! http://www.blogtrw.com/en/2015/05/otas-and-their-business-strategies-a-race-of-giants/ YARIŞ DEĞİL, ERKEN BİR SABAH KOŞUSU. http://bioluxia.com/gestion/wp-content/uploads/2014/09/nike-running-and-sunrise-hd-wallpaper.jpg

Detaylı

www.mendeley.com Yaşar Üniversitesi Bilgi Merkezi

www.mendeley.com Yaşar Üniversitesi Bilgi Merkezi www.mendeley.com Yaşar Üniversitesi Bilgi Merkezi Bu kaynaklar nasıl organize olacak? Alıntılarımı nasıl yapabilirim? Dosyalarım diğer bilgisayarımda kaldı. Şimdi ne yapacağım? Yedekleme? Dosyalarımı

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI DĠLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCĠ EL KĠTAPÇIĞI

ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI DĠLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCĠ EL KĠTAPÇIĞI ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI DĠLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCĠ EL KĠTAPÇIĞI Bir dil bir insan, iki dil iki insan Türk Atasözü With languages, you are at home anywhere. Edward De Waal ''Dil

Detaylı

UBC Derecenize Doğru İlk Adımınız BAŞLANGIÇ NOKTANIZ

UBC Derecenize Doğru İlk Adımınız BAŞLANGIÇ NOKTANIZ UBC Derecenize Doğru İlk Adımınız BAŞLANGIÇ NOKTANIZ Uluslararası Birinci Sınıf Öğrencileri İçin Yenilikçi, Entegre Bir Program ULUSLARARASI PROGRAM UBC lisans programınıza İngilizce dil eğitimi ile akademik

Detaylı

25 KASIM 2017 / ANTALYA 11:00 / AKADEMİK LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI SEVİYE TESPİT SINAVI OKUL BİLGİLENDİRME

25 KASIM 2017 / ANTALYA 11:00 / AKADEMİK LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI SEVİYE TESPİT SINAVI OKUL BİLGİLENDİRME 25 KASIM 2017 / ANTALYA 11:00 / AKADEMİK LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI SEVİYE TESPİT SINAVI OKUL BİLGİLENDİRME Sayın Hocam Merhaba, NCA ( National Cultural Association ) Amerika, Kanada, Avrupa, Arjantin Devlet

Detaylı

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU Hazırlık Sınıfı Programı Öğretim - Öğrenim Yönergesi MADDE 1- Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDDS) ve YBU Yabancı Dil Sınavı (YDMS) (1) Yabancı

Detaylı

LSI Keywords İle Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın

LSI Keywords İle Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın LSI Keywords İle Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın Giriş Her web sitesi sahibi, Seo açısından anahtar kelimelerin önemi çok iyi bilir. Fakat içeriğinizi optimize etmek için kullandığınız ana

Detaylı

GELECEK KARİYER ADIMINIZI BELİRLEMEK

GELECEK KARİYER ADIMINIZI BELİRLEMEK GELECEK KARİYER ADIMINIZI BELİRLEMEK İş aramaya karar verdiniz. İş başvurularına başlamadan önce 3 şey hakkında net olmanız önemli: İdeal işinize kavuşmak; bu 3 faktörün birbiriyle örtüştüğü durumda mümkün.

Detaylı

Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Fiyatlar, Başlangıç Tarihleri ve Şartname 2015

Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Fiyatlar, Başlangıç Tarihleri ve Şartname 2015 Dünya Çapında İngilizce Eğitimi Fiyatlar, Başlangıç Tarihleri ve Şartname 2015 Fiyatlar, merkezlerin bulunduğu ülkelerin yerel döviz kuru cinsindendir. Mükemmel merkezlerimiz ve eğitim programlarımız hakkında

Detaylı

İÇERİK YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ ÇALIŞMA ESASLARI YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN GEREKENLER 9, 10, 11 VE 12

İÇERİK YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ ÇALIŞMA ESASLARI YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN GEREKENLER 9, 10, 11 VE 12 İÇERİK YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ ÇALIŞMA ESASLARI YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN GEREKENLER 9, 10, 11 VE 12. SINIFTA YAPILMASI GEREKENLER MALİYET TOEFL, IELTS VE SAT İLETİŞİM BİLGİLERİ Suzan

Detaylı

SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR!

SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR! 1 SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR! Tabi şu da bir gerçek ki, sizin siteniz 350 milyon ve hala artmakta olan siteden bir tanesidir. Sitenizin diğerlerinden ayrılması ve ayakta kalması için ne yapabilirsiniz?

Detaylı

-AKADEMİK PROGRAMLAR-

-AKADEMİK PROGRAMLAR- VARNA İŞLETME ÜNİVERSİTESİ (VARNA UNIVERSITY OF MANAGEMENT VUM ) Varna İşletme Üniversitesi, Bulgaristan ın Varna, Dobrich ve Sofya şehirlerinde kampüsleri olan bir yüksek öğrenim kurumudur. 1996 yılında

Detaylı

Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı

Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı Değerli Öğrencimiz, İşte bu haftanın çalışma planı. Bu planda detaylandırılmış aktiviteler üzerine 4-6 saat çalışmanızı öneriyoruz. Tavsiyemiz bütün aktiviteleri bir defada

Detaylı

İçindekiler: 1. Genel Bilgi/Metodoloji 2. Profil değerlendirmesi 3. Öğrencilerin beklentileri ve üniversite değerlendirmesi 4.

İçindekiler: 1. Genel Bilgi/Metodoloji 2. Profil değerlendirmesi 3. Öğrencilerin beklentileri ve üniversite değerlendirmesi 4. Turkish Edition İçindekiler: 1. Genel Bilgi/Metodoloji 2. Profil değerlendirmesi 3. Öğrencilerin beklentileri ve üniversite değerlendirmesi 4. Eğitim ve Kariyer trendence radius of action over 530,000

Detaylı

yazılı karneler and secondary school students

yazılı karneler and secondary school students New written reports for primary and secondary school students New İlkokul, written ortaokul reports ve lise for öğrencileri için yeni primary yazılı karneler and secondary school students NSW Kamu Public

Detaylı

İş dünyası İngilizce konuşur.

İş dünyası İngilizce konuşur. İş dünyası İngilizce konuşur. İş dünyasına yönelik yepyeni bir ürün: Market Leader and Speakout by Wall Street English Çalışanlarınızın İngilizce seviyesi ne olursa olsun iş yaşamına yönelik İngilizcelerini

Detaylı

ELİT Yazılım. EDO English Discoveries Online

ELİT Yazılım. EDO English Discoveries Online ELİT Yazılım EDO English Discoveries Online Bilgisayar Destekli İngilizce İnteraktif Online Eğitim English Discoveries Online (EDO) TOEFL testlerinin üreticisi ETS grubu, EDUSOFT firması eğitim teknolojisi

Detaylı

Hayat Boyu Öğrenme Web Portalı Kullanıcı Kılavuzu

Hayat Boyu Öğrenme Web Portalı Kullanıcı Kılavuzu Hayat Boyu Öğrenme Web Portalı Kullanıcı Kılavuzu Türkiye ve Avrupa ülkelerinde bulunan eğitim ve istihdam fırsatlarına ulaşmak için sisteme üye olarak kayıt yaptırmanız gerekir. Nasıl Üye Olurum? Ø Sayfamızın

Detaylı

Bağımsız Dil Öğrencisi Kimdir?

Bağımsız Dil Öğrencisi Kimdir? Bağımsız Dil Öğrencisi Kimdir? 2012 2013 Öğretim-Öğrenim Yılı Öğrenci Kılavuzu 1 BAĞIMSIZ DİL ÖĞRENCİSİ KİMDİR?* (1) KENDİNİ İYİ TANIR: Dil öğrenimiyle ilgili olarak kendi davranıştutum-yaklaşım-düşünce

Detaylı

KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

KİŞİSEL GÜÇ KİTABINIZ Güçlenin! KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin! Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür

Detaylı

BRÜKSEL DEKİ ÖZEL DİL OKULUNUZ. İletişim için:

BRÜKSEL DEKİ ÖZEL DİL OKULUNUZ. İletişim için: 3 BRÜKSEL DEKİ ÖZEL DİL OKULUNUZ İletişim için: YAZ OKULUNDA BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDE - İŞ İNGİLİZCESİ Business English Beginners dil programımız temel seviyede bir İngilizceye sahip olan herkesi kapsayan

Detaylı

Süre / Fiyat (USD) Haftalık Konaklama Ücretleri INT.LANG.INSTITION WASHINGTON DC. LOS ANGELES, Hollywood. LOS ANGELES, Beverly Hills

Süre / Fiyat (USD) Haftalık Konaklama Ücretleri INT.LANG.INSTITION WASHINGTON DC. LOS ANGELES, Hollywood. LOS ANGELES, Beverly Hills OKUL ŞEHİR Diğer Ücretler Ders Süre / Fiyat (USD) 8 12 16 20 2 36 8 Konaklama Ücretleri KAYIT Konaklama Bulma Saati hafta hafta hafta hafta hafta hafta hafta hafta AİLE YURT APART, Manhattan, Brooklyn

Detaylı

12-18 Yaş Grubu İngilizce Yaz Okulu Programı

12-18 Yaş Grubu İngilizce Yaz Okulu Programı 12-18 Yaş Grubu İngilizce Yaz Okulu Programı Toronto Üniversitesi İngilizce Yaz Okulu Programı 12 ile 18 yaş arasındaki öğrencilere Temmuz ve Ağustos ayları boyunca farklı seviye ve yoğunlukta İngilizce

Detaylı

ÖZEL SEYMEN EĞİTİM KURUMLARI EĞİTİM ÖĞRETİM YILI REHBERLİK BÜLTENİ MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ

ÖZEL SEYMEN EĞİTİM KURUMLARI EĞİTİM ÖĞRETİM YILI REHBERLİK BÜLTENİ MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ ÖZEL SEYMEN EĞİTİM KURUMLARI 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI REHBERLİK BÜLTENİ MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ Değerli Velimiz; Meslek seçiminin öneminin anlatıldığı ve siz değerli velilerimize yönelik önerileri

Detaylı

bir yıllık yüksek lisans doktora programlarının 3-9 aylık araştırma kısmı

bir yıllık yüksek lisans doktora programlarının 3-9 aylık araştırma kısmı Chevening Bursları Chevening Bursu genç profesyonellere belirtilmiş alanlarda çalışma yapmak için ideal bir ortam sağlamanın yanı sıra bu kişilere İngiltere nin benzersiz öğrenim ortamı içinde meslektaşları

Detaylı

Öğrenciler 2 yıllık çalışma sürecinde;

Öğrenciler 2 yıllık çalışma sürecinde; Diploma Programı Çerçevesi Diploma programı her kültürün kendisine adapte edebileceği esnek bir program sunarak kendi değerlerini yitirmeyen uluslararası farkındalığa ulaşmış bireyler yetiştirmeyi hedefler.

Detaylı

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) resmi sitesi www.mudad.org, 20 Temmuz 2015 tarihinde yeni yüzüyle yayına başlamıştır. Yeni tasarımı ile birçok yeni özelliği de beraberinde getiren

Detaylı

EDCON YURTDISI EGITIM İş İngilizcesi Programları. 4 hafta 8 hafta 12 hafta Comm. And Business Skills BBSI BOURNEMOUTH

EDCON YURTDISI EGITIM İş İngilizcesi Programları. 4 hafta 8 hafta 12 hafta Comm. And Business Skills BBSI BOURNEMOUTH İNGİLTERE İş ÜCRETLER (GBP) si Comm. And Business Skills 34 1465 2920 BBSI BOURNEMOUTH English For Business 30 1100 2200 3060 115 90 EUROCENTRES Business English 20 5 1002 1914 2736 119 90 EMBESSY CES

Detaylı

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması CV (curriculum vitae): (Kısa özgeçmiş) (Kaynak: Cambridge Dictionary Online :http://dictionary.cambridge.org/ dictionary/english/cv) (In UK) A short written description

Detaylı

Çeyrek asırdır Türkiye de eğitimin ciddi bir iş olduğunun farkında olan Bilfen Liseleri; evrensel ilkeler ışığında, spora, müziğe, sanata ve kültürel

Çeyrek asırdır Türkiye de eğitimin ciddi bir iş olduğunun farkında olan Bilfen Liseleri; evrensel ilkeler ışığında, spora, müziğe, sanata ve kültürel Çeyrek asırdır Türkiye de eğitimin ciddi bir iş olduğunun farkında olan Bilfen Liseleri; evrensel ilkeler ışığında, spora, müziğe, sanata ve kültürel etkinliklere meraklı; yabancı dili iyi konuşan, akademik

Detaylı

Mesleği/İşi Tanıma. Yapılan işin/mesleğin öğrenilmesi. gereklerinin öğrenilmesi. zorluklarının öğrenilmesi. Aranan niteliklerin

Mesleği/İşi Tanıma. Yapılan işin/mesleğin öğrenilmesi. gereklerinin öğrenilmesi. zorluklarının öğrenilmesi. Aranan niteliklerin HOŞGELDİNİZ! 1 Abteilung 17.03.2012 Alle Rechte bei Robert Bosch GmbH, auch für den Fall von Schutzrechtsanmeldungen. Bireysel Kariyer Planlama Mesleği/İşi Tanıma Yapılan işin/mesleğin öğrenilmesi gereklerinin

Detaylı

EPE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 23 AĞUSTOS,2017

EPE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 23 AĞUSTOS,2017 EPE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 23 AĞUSTOS,2017 1.AŞAMA 6 Eylül,2017,Çarşamba 1.aşama sınavıından %65 ve üzeri alan öğrencilerimiz öğleden sonraki 2.aşama sınavına katılmaya hak kazanacaklardır 2.AŞAMA 6

Detaylı

Fulbright Eğitim Komisyonu www.fulbright.org.tr

Fulbright Eğitim Komisyonu www.fulbright.org.tr Fulbright Eğitim Komisyonu www.fulbright.org.tr Meltem Bilikmen Akademik Danışman advising@tr.net Fulbright Eğitim Komisyonu 150 den fazla ülkede Fulbright programları 1949 - ABD ve Türk hükümetleri arasında

Detaylı

Hoş geldiniz. Twinspace Kılavuzu. Bu kılavuz, TwinSpace de yeni olan Öğretmen Yöneticiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Hoş geldiniz. Twinspace Kılavuzu. Bu kılavuz, TwinSpace de yeni olan Öğretmen Yöneticiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Hoş geldiniz Twinspace Kılavuzu Bu kılavuz, TwinSpace de yeni olan Öğretmen Yöneticiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sizlere: - TwinSpace inize erişme - Profilinizi düzenleme - Proje aktiviteleri

Detaylı

Lisansüstü Programlarına Yeni Öğrenci Kayıt Rehberi

Lisansüstü Programlarına Yeni Öğrenci Kayıt Rehberi Lisansüstü Programlarına Yeni Öğrenci Kayıt Rehberi Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü Sevgili Öğrencimiz, Doğu Akdeniz Üniversitesi ne hoş geldiniz. Sizi, Doğu Akdeniz Üniversitesi nde

Detaylı

Önemli Not unuz varsa, buraya yazınız. Versiyon: [Gün Ay Yıl] [İletişim Bilgileri]

Önemli Not unuz varsa, buraya yazınız. Versiyon: [Gün Ay Yıl] [İletişim Bilgileri] İş Planı ÖNEMLİ NOT Önemli Not unuz varsa, buraya yazınız. Versiyon: [Gün Ay Yıl] [İletişim Bilgileri] Firma Bilgileri Firma İsmi İlgili Kişi / Pozisyonu İş Adresi Telefon / Faks Numaraları E-Posta / Web

Detaylı

Merhaba dediğini görün. Şimdi Cisco TelePresence ile gelecek yanınızda.

Merhaba dediğini görün. Şimdi Cisco TelePresence ile gelecek yanınızda. Broşür Merhaba dediğini görün. Şimdi Cisco TelePresence ile gelecek yanınızda. 2010 Cisco ve/veya bağlı kuruluşları. Tüm hakları saklıdır. Bu belge Genel Cisco Bilgileri ni içerir. Sayfa 1/5 Yeni Çalışma

Detaylı

T.C ÇANKAYA KAYMAKAMLIĞI Yeni Karaca Eğitim Merkezi Müdürlüğü

T.C ÇANKAYA KAYMAKAMLIĞI Yeni Karaca Eğitim Merkezi Müdürlüğü T.C ÇANKAYA KAYMAKAMLIĞI Yeni Karaca Eğitim Merkezi Müdürlüğü SAYI:2015/ 03.005 T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Size özel Genel İngilizce Programları (Başlangıç Düzeyi, Orta Düzey, Orta Üstü Düzey)

Detaylı

Avustralya promosyonlu okullar. EMBASSY CES, Brisbane. EMBASSY CES, Gold Coast

Avustralya promosyonlu okullar. EMBASSY CES, Brisbane. EMBASSY CES, Gold Coast Avustralya promosyonlu okullar EMBASSY CES, Brisbane haftada 24 ders; liste fiyatı 3984 AUD, indirimli fiyatı 3187 AUD haftada 28 ders; liste fiyatı 4284 AUD, indirimli fiyatı 3427 AUD haftada 24 ders;

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA VE MEZUNLARLA İLETİŞİM MERKEZİ (KARMEN) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA VE MEZUNLARLA İLETİŞİM MERKEZİ (KARMEN) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA VE MEZUNLARLA İLETİŞİM MERKEZİ (KARMEN) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyer Yolculuğunda SDÜ Seninle ISPARTA, 2016 1 Merhaba SDÜ lü Üniversiteye

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR A. Muafiyet. B. Eğitim süresi

SIKÇA SORULAN SORULAR A. Muafiyet. B. Eğitim süresi SIKÇA SORULAN SORULAR A. Muafiyet 1. Yabancı dil Hazırlık Programından nasıl muaf olabilirim? 1.1 Hazırlık programına yeni kayıt yaptıran zorunlu fakülte öğrencileri (sadece Mühendislik Fakültesi, İngilizce

Detaylı

PEARSON BTEC LEVEL 3 CERTIFICATE IN PERSONAL TRAINING (QCF)

PEARSON BTEC LEVEL 3 CERTIFICATE IN PERSONAL TRAINING (QCF) PEARSON BTEC LEVEL 3 CERTIFICATE IN PERSONAL TRAINING (QCF) PERSONAL TRAINER İŞ TANIMI Personal Trainer / Fitness eğitmen rolü, kişiye özel egzersiz programlarının etkinliğinden emin olmak adına; katılımcının

Detaylı

AB PROJESİ KAPSAMINDA UZMAN İSTİHDAM DUYURUSU

AB PROJESİ KAPSAMINDA UZMAN İSTİHDAM DUYURUSU AB PROJESİ KAPSAMINDA UZMAN İSTİHDAM DUYURUSU T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı, Çevre Operasyonel Programı ve Çevre ve İklim Eylemi Sektör Operasyonel Programı kapsamındaki

Detaylı

Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 8 hafta. 12 hafta. 20 hafta. Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 12 hafta. 8 hafta. 20 hafta

Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 8 hafta. 12 hafta. 20 hafta. Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 12 hafta. 8 hafta. 20 hafta AMERİKA DİL LARI 1 YILI EĞİTİM ve KONAKLAMA FİYATLARI Temsilciliğini yaptığımız Amerika dil okulları ACCET (Accrediting Council for Continuing Education and Training) tarafından onaylıdır. Süre / Fiyat

Detaylı

Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç

Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç Rakiplerinizden bir adım önde olun Profiliniz ile dikkat çekin Performansınızı ölçün İçerik Oturumunuzu açın

Detaylı

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK SINIFI PROGRAMI ÖĞRETİM - ÖĞRENİM YÖNERGESİ

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK SINIFI PROGRAMI ÖĞRETİM - ÖĞRENİM YÖNERGESİ YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK SINIFI PROGRAMI ÖĞRETİM - ÖĞRENİM YÖNERGESİ MADDE 1- YBU Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDDS) ve YBU Yabancı Dil Muafiyet Sınavı (YDMS)

Detaylı

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması CV (curriculum vitae): (Kısa özgeçmiş) (Kaynak: Cambridge Dictionary Online :http://dictionary.cambridge.org/ dictionary/english/cv) (In UK) A short written description

Detaylı

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma Yayınlanan Temmuz 2016 Konular Hareketli Arama Tüketicilerin aklına takılan soruları yanıtlamanın en kolay yolu bazen gerçek

Detaylı

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak On5yirmi5.com Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak Yüksek lisans eğitiminize yurt dışında devam etmek istiyorsanız, işte bilmeniz gereken herşey... Yayın Tarihi : 27 Ağustos 2010 Cuma (oluşturma : 8/18/2015)

Detaylı

INTERNET NEDİR? INTERNET İN TARİHÇESİ WEB SAYFALARININ UZANTILARI

INTERNET NEDİR? INTERNET İN TARİHÇESİ WEB SAYFALARININ UZANTILARI INTERNET NEDİR? Dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Üretilen bilgiyi saklama, paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkmış olan bir teknelojidir. Bilgilere

Detaylı

TARİH. 16 Mart 2015 Pazartesi 2.DÖNEM 1.YAZILI SINAVLARI. 17 Mart 2015 Salı 2.DÖNEM 1.YAZILI SINAVLARI

TARİH. 16 Mart 2015 Pazartesi 2.DÖNEM 1.YAZILI SINAVLARI. 17 Mart 2015 Salı 2.DÖNEM 1.YAZILI SINAVLARI - 9 Şubat 2015 TARİH 3 Kasım 2014 Pazartesi 1.YAZILI SINAVLARI 4 Kasım 2014 Salı 1.YAZILI SINAVLARI 5 Kasım 2014 Çarşamba 1.YAZILI SINAVLARI 6 Kasım 2014 Perşembe 1.YAZILI SINAVLARI 7 Kasım 2014 Cuma 1.YAZILI

Detaylı

YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANLIĞI DERS TANITIM BİLGİLERİ İLERİ İNGİLİZCE III YD - 212 II/I 2 +0+ 4 4 5

YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANLIĞI DERS TANITIM BİLGİLERİ İLERİ İNGİLİZCE III YD - 212 II/I 2 +0+ 4 4 5 YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANLIĞI DERS TANITIM BİLGİLERİ Dersin Adı Kodu Sınıf / Y.Y. Ders Saati (T+U+L) Kredi AKTS İLERİ İNGİLİZCE III YD - 212 II/I 2 +0+ 4 4 Dersin Dili : İNGİLİZCE Dersin Seviyesi : Lisans

Detaylı

CHEVENING LİSANSÜSTÜ BURSLARI. Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı

CHEVENING LİSANSÜSTÜ BURSLARI. Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı CHEVENING LİSANSÜSTÜ BURSLARI 1 Chevening Nedir? İngiltere de öğrenim görmek isteyen uluslararası lisansüstü öğrencilere finansman sağlayan prestijli bir ödül programı. Dışişleri ve Commonwealth Bakanlığı

Detaylı

CETC. Küçük sınıflarımızdan ofis. oluşturduğu rahatlığı ve kişisel

CETC. Küçük sınıflarımızdan ofis. oluşturduğu rahatlığı ve kişisel CETC Türkiye de Butik İngilizce nin tek yaratıcısı ve kurucusudur. Profesyonel ve kaliteli eğitime duyulan büyük ihtiyaç nedeniyle kurucular, 17 yıllık eğitim deneyimleriyle 15 yıllık iş deneyimlerini

Detaylı

sivil toplum kuruluşları başvuru rehberi

sivil toplum kuruluşları başvuru rehberi sivil toplum kuruluşları başvuru rehberi bir programıdır İlk Fırsat Nedir? Esas Sosyal tarafından geliştirilen ve uygulanan İlk Fırsat, üniversite eğitimini yeni tamamlamış, başarılı ve iş aramakta olan

Detaylı

20 1620 3120 4680 - - - - 20 + 7 1720 3320 4980 6480 8720 12257 16343 28 + 7 2040 4000 6000 7760 9615 13191 17588 20 1620 3120 4680 - - - -

20 1620 3120 4680 - - - - 20 + 7 1720 3320 4980 6480 8720 12257 16343 28 + 7 2040 4000 6000 7760 9615 13191 17588 20 1620 3120 4680 - - - - BÖLGE AMERİKA 2016 YILI LISTESI USD 20 1620 3240 4380 - - - - 24 1780 3560 4920 6560 20 12780 17040 30 2000 4000 5520 7360 9600 14400 19200 Tek: 320 Tek: 400 Çift: 430 Tek: 495 NEW YORK State University

Detaylı

Viktorya Uygulamalı Öğrenim Sertifikası (VCAL) 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için pratik bir seçenektir.

Viktorya Uygulamalı Öğrenim Sertifikası (VCAL) 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için pratik bir seçenektir. VCAL NEDİR? Viktorya Uygulamalı Öğrenim Sertifikası (VCAL) 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için pratik bir seçenektir. VCAL size okuma-yazma ve matematik becerilerinin yanı sıra işle ilgili pratik deneyim,

Detaylı

Öğrenci değişim programları

Öğrenci değişim programları İN YABANCI D İNGİLİZCE Doğu Akdeniz Üniversitesi nin Öğrencilerine Sunduğu Ayrıcalıklı Olanaklar 11 Fakülte ve 5 Yüksekokul da 95 programda lisans ve önlisans, 77 programda lisansüstü eğitim Öğrenci değişim

Detaylı

ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Hollanda, Avustralya, Yeni Zelanda.

ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Hollanda, Avustralya, Yeni Zelanda. VerdeTaks dünya çapında vergi iadeleri hizmeti veren yeni kurulmuş bir şirkettir. Şirketimiz finansal, müşteri hizmetleri, pazarlama ve satış alanlarında 14 yıldan fazla bir deneyime sahiptir. Uzmanlarımızın

Detaylı

UCL Institute of Education a Hoş Geldiniz

UCL Institute of Education a Hoş Geldiniz Institute of Education UCL Institute of Education a Hoş Geldiniz Neden UCL Institute of Education? UCL Institute of Education (IOE) eğitim alanında dünyada ilk sırada yer alır (2015 QS Konu Bazlı Dünya

Detaylı

T.C. ĠSTANBUL YENĠ YÜZYIL ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCĠ ADAYLARININ LĠSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAġVURU VE KABUL YÖNERGESĠ

T.C. ĠSTANBUL YENĠ YÜZYIL ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCĠ ADAYLARININ LĠSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAġVURU VE KABUL YÖNERGESĠ T.C. ĠSTANBUL YENĠ YÜZYIL ÜNĠVERSĠTESĠ YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCĠ ADAYLARININ LĠSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAġVURU VE KABUL YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç: MADDE 1- (1) Bu Yönerge,

Detaylı

Parkinson. Bilgileri ve. Desteğ. Parkinson s information and support Turkish

Parkinson. Bilgileri ve. Desteğ. Parkinson s information and support Turkish Parkinson Bilgileri ve Desteğ Parkinson s information and support Turkish Bir Parkinson tanısı, yaşamınızı tepetaklak edebilir. Bize başvurun. Parkinson hastasıysanız ya da bir hastayı tanıyorsanız, muhtemelen

Detaylı

ABD'de İngilizce Eğitimi

ABD'de İngilizce Eğitimi ABD'de İngilizce Eğitimi Yaklaşık 120,000 öğrenci İngilizce öğrenmek için her yıl ABD ye gelmektedir. Birçoğu ABD deki üniversite ve yüksekokullara giriş için hazırlanmaya; bazıları Amerikan yaşamını tecrübe

Detaylı

Birincil Yazı Başlığı

Birincil Yazı Başlığı Birincil Yazı Başlığı Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik,

Detaylı

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ERASMUS OFİSİ DUYURU

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ERASMUS OFİSİ DUYURU ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ERASMUS OFİSİ DUYURU 2017 / 2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI, GÜZ ve BAHAR YARIYILLARI, ERASMUS PLUS ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ, PERSONEL DERS VERME / EĞİTİM ALMA ve 2018 YAZ DÖNEMİ

Detaylı

ULTIMATE LANGUAGE SCHOOLS D O P İ N G D İ L. İngilizce Eğitim Merkezi WWW. DOPINGDIL. COM

ULTIMATE LANGUAGE SCHOOLS D O P İ N G D İ L. İngilizce Eğitim Merkezi WWW. DOPINGDIL. COM ULTIMATE LANGUAGE SCHOOLS D O P İ N G D İ L İngilizce Eğitim Merkezi WWW. DOPINGDIL. COM KURUMSAL DopingDil, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunu Öğretmenler Tarafından Kurulmuş İngilizce Uzmanı Dil Okuludur.

Detaylı

2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI

2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI 2013/14 AKADEMİK YILI İÇİN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK BURS PROGRAMI Başvuru rehberinin 5. Maddesi doğrultusunda 28 Nisan 2014 e kadar gelen AÇIKLAMA TALEPLERİ No. Soru Cevap 27 Bir öğrenci şu anda yurt

Detaylı

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMI NA (CITE) BURSLU ÖĞRENCİLER ALINACAKTIR

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMI NA (CITE) BURSLU ÖĞRENCİLER ALINACAKTIR ğ EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMI NA (CITE) BURSLU ÖĞRENCİLER ALINACAKTIR EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM YÜKSEK LİSANS ve PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMI NA (CITE)

Detaylı

Gönüllü Çağrısı! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti (RDS) İncelemesi (eski adıyla WHOIS2)

Gönüllü Çağrısı! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti (RDS) İncelemesi (eski adıyla WHOIS2) Gönüllü Çağrısı! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti (RDS) İncelemesi (eski adıyla WHOIS2) Hoşgeldiniz! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti veya RDS (önceden WHOIS) İncelemesinin ne hakkında olduğunu öğrenmekle ilgileniyor

Detaylı

İhtiyaç ve Tutum Analizi Anketi. Sevgili Öğrenciler,

İhtiyaç ve Tutum Analizi Anketi. Sevgili Öğrenciler, İhtiyaç ve Tutum Analizi Anketi Sevgili Öğrenciler, Bu anket MLARG: risk grubundaki gençler için cep telefonu üzerinden İngilizce öğrenme (Proje Numarası: 2009-TR1-LEO05-08674) adında bir Avrupa Birliği

Detaylı

Konu: Bilgi Paylaşım Araçları. Aydın MUTLU İstanbul

Konu: Bilgi Paylaşım Araçları. Aydın MUTLU İstanbul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6.Sınıf Konu: Bilgi Paylaşım Araçları 8.-14.Hafta Aydın MUTLU 2016 - İstanbul 1- İŞBİRLİKLİ YAZARLIK İçeriğinin kullanıcıların katkılarıyla oluşturulduğu bilgi paylaşım

Detaylı

Firmanızın hedeflerine ulaşarak, gelişmesine ve kazancını arttırmasına katkıda bulunabilme fırsatını bana sağlarsanız çok memnun olurum.

Firmanızın hedeflerine ulaşarak, gelişmesine ve kazancını arttırmasına katkıda bulunabilme fırsatını bana sağlarsanız çok memnun olurum. Müge Dalgıç İletişim Bilgileri E-Posta : mugenurdalgic@gmail.com Adres Bilgileri : Türkiye - İstanbul(Asya) - Kadıköy - Göztepe Ev Telefonu : 90 (216) 567 82 23 Cep Telefonu : 90 (541) 890 86 92 Kişisel

Detaylı

Emerald ejournals Premier Koleksiyonu İçerik ve Kullanım

Emerald ejournals Premier Koleksiyonu İçerik ve Kullanım Emerald ejournals Premier Koleksiyonu İçerik ve Kullanım Emerald Publishing Emerald Group Publishing Limited 1967 de İngiltere de kurulan uluslararası bir yayınevidir 305 elektronik dergi, 1650 ekitap

Detaylı

Bir dil bir insan. Daha Fazla Kişiyle Bağlantıya Geçin

Bir dil bir insan. Daha Fazla Kişiyle Bağlantıya Geçin Bir dil bir insan. Muhtemelen bu atasözünü daha önceden duydunuz. Anladığım kadarıyla bu yabancı bir dili öğrenmenin sizi iki kat daha değerli kılacağı anlamına geliyor. Peki gerçekten NEDEN ikinci bir

Detaylı

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Size iş imkanı sağlayacak bir sertifikaya mı ihtiyacınız var? Dünyanın önde gelen İngilizce sınavı TOLES, Hukuk İngilizcesi becerilerinin

Detaylı

2013 İngiltere dil okulları promosyonları

2013 İngiltere dil okulları promosyonları 2013 İngiltere dil okulları promosyonları İngiltere'nin en iyi dil okullarının Alternatif öğrencilerine sundukları özel fiyat ve promosyonların güncel listesini burada bulabilirsiniz. Listede yer almayan

Detaylı

Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı

Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı Değerli Öğrencimiz, İşte bu haftanın çalışma planı. Bu planda detaylandırılmış aktiviteler üzerine 5-6 saat çalışmanızı öneriyoruz. Tavsiyemiz bütün aktiviteleri bir defada

Detaylı

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH) SIK SORULAN SORULAR

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH) SIK SORULAN SORULAR AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH) SIK SORULAN SORULAR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta yetersiz kalmaktadır.

Detaylı

Kings College Los Angeles ve Boston dil merkezinde almak isterseniz aşağıdaki indirimlerden yararlanabilirsiniz...

Kings College Los Angeles ve Boston dil merkezinde almak isterseniz aşağıdaki indirimlerden yararlanabilirsiniz... ZONİ DİL OKULU 2012 TÜRKİYE ÖZEL İNDİRİMİ! Zoni New York ve Miami dil merkezinde almak isterseniz aşağıdaki indirimlerden yararlanabilirsiniz... 4 HAFTA VE ÜZERİ KAYITLARDA TAM %10 İNDİRİM NEW YORK MIAMI

Detaylı

ÇANKAYA UNIVERSITY Faculty of Architecture

ÇANKAYA UNIVERSITY Faculty of Architecture ÇANKAYA UNIVERSITY Faculty of Architecture Summer Practice Evaluation Form Bölüm I. Staj Hakkında / Basic Course Information Bölüm Adı Department Name ARCHITECTURE Bölüm Kodu Dept. Numeric Code 1 8 Ders

Detaylı

TED ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE DİL OKULU (ELS) EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ (Senato: 2016/9 14/07/2016) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TED ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE DİL OKULU (ELS) EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ (Senato: 2016/9 14/07/2016) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar TED ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE DİL OKULU (ELS) EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ (Senato: 2016/9 14/07/2016) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönergenin amacı, TED Üniversitesi nin

Detaylı