Hasta stabilizasyonun amacının ne olduğu ve stabilizasyonda dikkat edilecek parametreler anlatılacaktır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hasta stabilizasyonun amacının ne olduğu ve stabilizasyonda dikkat edilecek parametreler anlatılacaktır."

Transkript

1 Doç. Dr. Onur POLAT

2 Bu ünitede; Hasta stabilizasyonun amacının ne olduğu ve stabilizasyonda dikkat edilecek parametreler anlatılacaktır. Genel stabilizasyon ilkelerinden sonra bu ünitede spinal stabilizasyon, suda boğulan hasta stabilizasyonu ve araç içi yaralı stabilizasyonunda yapılacaklar da işlenecektir.

3 Hasta stabilizasyonunda ilk yapılacak solunum, dolaşım yeterliliğinin değerlendirilmesi daha sonra diğer sistemlerin stabilizasyonun sağlanmasıdır. Solunum ve dolaşım stabil değilse önce bu bulguların düzeltilmesi hasta için hayati önem taşımaktadır.

4 STABİLİZASYONDA AMAÇ Stabilizasyonda; yaşamsal işlevlerin değerlendirilmesi ve kontrol altında tutulması, beyin işlevlerinin korunması, olası ikincil hasarların gelişmesinin önlenmesi, ikincil değerlendirmelerle de varsa altta yatan asıl nedenin tanı ve tedavisi ile hastanın uygun malzemeler ile sabitlendikten sonra hastaneye nakledilmesi amaçlanmaktadır.

5 STABİLİZASYON İLKELERİ Hastaneye nakil öncesinde stabilizasyon için yapılması gerekenler şunlardır: Hastanın bilinci ve ABC (Airway (havayolu) Breathe (solunum) Circulation (dolaşım)) değerlendirmesi yapılmalıdır.

6 STABİLİZASYON İLKELERİ Travma vakası ise bilinci ve ACBC(Airway cervical coller (boyunluk) breathe circulation) değerlendirilmelidir. Vaka travma hastası ise ve bilinci açıksa baş boyun, boyunlukla sabitlendikten sonra, vücutta başka travma veya açık yara olup olmadığı değerlendirilmeli ve uygun taşıma malzemesi ile konulduğu ana sedye ile ambulansa alınmalı ve ikincil değerlendirme yapılmalıdır.

7 STABİLİZASYON İLKELERİ Hastanın bilinci açıksa vitaller değerlendirilmeli, kısa hikâyesi alınmalıdır. Spontan solunum ve dolaşımı var ve yeterli ise oksijen verilmeli. Hastanın bilinci ve solunumu yok veya yeterli değil ama dolaşım varsa solunum desteklenir, gerekirse ileri yaşam uygulamalarına başlanır. Spontan solunumu yoksa airway ile hava yolu açıklığı sağlanmalı, rezervuarlı balon maske valf oksijen bağlanarak ventilasyon yapılmalı, gerekirse entübe edilmeli ve ventilatöre bağlanmalı.

8 STABİLİZASYON İLKELERİ Hastanın bilinci, solunumu ve dolaşımı yoksa kardiyopulmoner resüsitasyona (KPR) ve ileri yaşam uygulamalarına başlanır. Hasta ana sedyeye uygun malzemelerle alınır ve tespit edildikten sonra ambulansla nakil başlar.

9 Hastaneye nakil sırasında stabilizasyon için yapılması gerekenler şunlardır: Hava yolu açıklığı sağlanmalıdır. Etkin solunumun sürdürülmesi sağlanmalıdır.

10 Solunumun yeterliliği değerlendirme kriterleri aşağıdadır: Pulse oksimetre, Göğüs hareketleri, Solunum çabası, Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılıp katılmadığı devamlı kontrol edilerek değerlendirilmelidir. Her iki akciğer dikkatle dinlenerek akciğer sesleri eşit olup olmadığı değerlendirilerek hava yolu ile ilgili bir patoloji olup olmadığı saptanmalıdır.

11 Kalp dolaşım işlevleri monitöre ek olarak aşağıdaki parametrelerle değerlendirilmelidir: Bilinç düzeyi, Nabız sayısı ve dolgunluğu, Kan basıncı, Vücut sıcaklığı ve rengi, Kapiller geri dolum zamanı.

12 Vücut sıcaklığı izlenerek hasta hipotermi veya hipertermiden korunmalıdır, özellikle ısı değişikliklerine bebekler ve çocuklar, yetişkinlerden daha çok duyarlıdır. Bebeklerde başın örtülmesi hipotermiyi engeller. Taşıma sırasında aspirasyon ihtimali göz önünde bulundurulup ona göre hazırlıklı olunmalıdır. Hasta ana sedyeye mutlaka bağlanmalıdır. Yapılan tüm inceleme ve tedaviler okunaklı olarak kaydedilmelidir.

13 YAZILMAMIŞSA YAPILMAMIŞTIR, KAYDEDİLMEMİŞSE KAYBEDİLMİŞTİR.

14 Solunum İşlevlerinin Stabilizasyonu Hastane öncesi dönemde ambulansa alınan tüm vakalara, hipoksi olmadığı ve oksijen taşıma kapasitesinin normal olduğu doğrulanana kadar oksijen desteği sağlanmalıdır. Ekip lideri solunum etkili ve yeterli olup olmadığına çabuk karar vermeli ve gerekenleri yapmalıdır.

15 Etkili ve yeterli solunumum işaretleri: Göğüs kafesinin yeterince ve eşit olarak genişlemesi. Aşırı solunum çabası olmaması. Solunumun düzenli olması. Dinlemekle her iki akciğerden yeterli ve eşit solunum sesi duyulması. Yardımcı solunum kaslarının solunuma katılmaması. Hasta sakindir. Cilt rengi açıktır.

16 Yetersiz solunumun işaretleri: Göğüs kafesinin yeterince ve eşit olarak genişleyememesi, Aşırı solunum çabası, Hastanın huzursuz olması, Ciltte siyanoz görülmesi, Solunumun düzensiz olması, Solunum seslerinin her iki akciğer dinlendiğinde eşit duyulmaması ve seslerin yetersiz olması.

17 Ambulans ekibi solunum işlevinin yeterliliğini tekrarlayan muayenelerle kontrol etmek solunum yetersizliği bulgularını tespit edince de ona yönelik önlemler almakla yükümlüdür. Bu önlemler nazal kanülden oksijen verme, uygun airway olabilir. Ne yapacağına karar vermek için hastanın solunum işlevlerinin muayenesi kadar, yapılacak işlemin hastanın durumunu kötüleştirmeyeceğine karar verecek bilgi ve deneyime sahip ekip olması da çok önemlidir.

18 Dolaşım İşlevlerinin Stabilizasyonu Hastane öncesi dönemde vakanın solunum stabilizasyonu kadar dolaşımın da stabilize edilmesi büyük önem taşır.

19 Dolaşımın yeterliliğini değerlendirmek için bakılacak kriterler aşağıdadır: Bilinç, Nabız sayısı, dolgunluğu ve ritmi, Tansiyon, Kapiller geri dolum zamanı, Deri rengi ve sıcaklığı, Saatlik idrar miktarı.

20 Dolaşım yetersizliğinin muayene bulguları aşağıdadır: Bilinç bozukluğu, Taşikardi, Nabız dolgunluğunda azalma (filiform nabız; hızlı, zayıf nabız), Kapiller Geri Dolum Zamanı 2 saniye üstünde ise dolaşım yetersizliği bulgusu olabilir (KGDZ bakılan parmak kalp seviyesinde olmalıdır), Soluk ve soğuk deri, Saatlik idrar miktarında azalma.

21 Dolaşım bozukluğu olan hastalarda kalp hızı, tansiyon ve oksijen doygunluğu değerleri stabilize olana kadar 5 dakika ara ile izlenmelidir. Serum elektrolitleri, kalsiyum, glikoz, hemoglobin incelemeleri ile de gerektiğinde sıvı ve ilaç tedavisi yeniden ayarlanmalıdır.

22 Diğer Sistemlerin İşlevlerinin Stabilizasyonu Nörolojik durumun iyileştirilmesinin en iyi yolu beyine giden oksijen miktarının normal seviyede olması sağlanarak ikincil beyin hasarının önlenmesidir. Hastaya kısa bir nörolojik değerlendirme (sözel uyarana yanıt, ağrılı uyarana yanıt, pupil çapı ve ışığa tepkisi, basit emirleri yerine getirme) yapılması gerekir

23 Glasgow koma puanlaması da (şekil 1) nörolojik durumu değerlendirmede yol göstericidir. Kan şeker seviyesinin düşüklüğü (hipoglisemi) nörolojik durumu ağırlaştıracak nedenlerden biri olduğu unutulmamalı ve hastanın kan şekeri (KŞ) takibi yapılmalıdır. Özellikle kafa travması olan vakalarda ve beynin iskemi ve hipokside kalması sonucu nöbetler olabileceği de akla gelmeli ve önlemler alınmalıdır.

24 Hasta hipotermi ve hipertermiden korunmalıdır. Her 1 santigratlık sıcaklık artışının metobolik gereksinimi % oranında arttıracağı için hipertermi tedavi edilmelidir. Artan metabolik gereksinimin beyin hasarını şiddetlendireceği bilinmelidir.

25 Böbrek işlevlerinin korunması hayati öneme sahiptir. Hastanın yeterince idrar çıkarması böbrek işlevinin önemli göstergelerinden biridir. İdrar çıkışı azalmış hastalarda üre ve kreatin değerlerinin ölçülmesi, sıvı eksikliği varsa tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca böbreğe zararlı olabilecek ilaçlar böbrek işlevleri normale dönene kadar kullanılmamalıdır.

26 Mide bağırsak sistemi de dikkatle değerlendirilmeli, özellikle bağırsak seslerinin alınamadığı durumlarda, karın şişliği varlığında veya mekanik solunum desteği gerekiyorsa midenin hava ile şişmesini önlemek için nazogastrik veya orogastrik sonda yerleştirilmelidir.

27

28 OMURGA (SPiNAL) STABiLiZASYONU Başa, boyuna ve pelvise şiddetli darbe, Motorlu taşıt kazaları, Motorlu aracın yayaya çarpması ile olan kazalar, Yüksekten düşme, Patlamalar, Omurgaya veya yakınına delici (penetran) travma (ateşli silah vb.), Motosiklet kazaları, Asılar, Dalma kazaları, Baş, boyun ve pelviste spora bağlı yaralanma.

29 Hastanın bilinci açıksa, şu sorular sorulmalıdır: Ne oldu? Ağrı nerede? Boyun ve sırtta ağrı var mı? El ve ayaklarını oynatabiliyor musun? Baş ve boyundan darbe aldın mı? Eğer hasta uykuya meyilli ise, tekrarlayan sorular soruyorsa, hatırlamıyorsa, amnezi gelişmişse veya yanıtsızsa kafa travması olduğu düşünülmelidir.

30 Hasta hızla ACBC yönünden değerlendirilmeli ve spinal travma düşünülen hastada AVPU=USAY yapıldıktan sonra şu işlemler yapılmalıdır: Alert = Uyanık Verbal = Sözlü uyaranlara yanıt var Pain = Ağrılı uyanlara yanıt var Unresponsive = Yanıtsız

31 Hastaya her türlü aktif ve pasif omurga hareketi yasaklanır, boyunluk takılır ve sırt üstü pozisyonda sert bir sedyeye alınarak gerekirse kum torbaları ile desteklenir ve kemerlerle iyice sabitlenir. Travma hastalarında hipotansiyon saptanırsa aksi kanıtlanmadığı sürece hipovolemi düşünülür ve çift damar yolu açılır. Maske veya nazal kanül ile % 100 oksijen verilir ve saturasyon takip edilir.

32 Bulantı ve kusma varsa (multitravmalı hastalarda olma ihtimali yüksektir) aspire edilir. Gerekirse nazogastrik takılır (eğer burundan kan geliyorsa veya açık renk sıvı geliyorsa kafa kaidesinde kırık olabileceğinden nazogastrik kontrendikedir.). Hipo ve hipertermi varsa ona yönelik ısıtma veya soğutma yapılır. Yukarıdaki yapılanlardan sonra hastanın motor ve duyu muayenesi ile nörolojik değerlendirmesi yapılır. Travma hastasının bilinci kapalıysa hipo/hiperglisemi açısından değerlendirilir. Hasta monitörize edilerek kalp ritmi takip edilir.

33 Pelvis değerlendirilir, gerekirse sabitlenir. Kırık ekstremiteler atellenir. Hasta nakil sırasında kemerlerle ana sedyeye iyice sabitlenerek sekonder travmalardan korunur (kemerlerle sabitlenmeyen bilinci kapalı hasta nakil sırasında ajite halde dekortike ve ya deserebre hareketlere başlarsa ambulans personeline zor anlar yaşatabilir, kemer bağlanması hem hastayı, hem personeli korur).

34 34

35

36 ARAÇ içi STABiLiZASYON Trafik kazasına müdahale ederek dikkat edilecek hususlar şunlardır: Kurtarıcı önce kendi ve çevrenin güvenliğini sağlamalıdır. Kaza yerinin önüne ve arkasına uyarıcı levhalar konulmalıdır. Olay yerinde benzin, gaz ve yağ sızıntısı olup olmadığına bakılmalıdır. Araç çalışıyorsa kontak kapatılmalıdır. Akü başlığı sökülmelidir.

37 Hava yastığı açılmamışsa kurtarıcı hasta ile açılmamış hava yastığı arasında durmamaya özen göstermelidir, bazen hava yastığı kazadan sonraki geç dönemlerde açılabilmektedir. Bunu kurtarıcı akılda tutmalıdır, yoksa hem kurtarıcı hem hasta hava yastığının açılması sonucu zarar görebilir. Kurtarıcı, araç içindeki yaralının bilincini ve ACBC sini kontrol etmelidir. Eğer bilinç, solunum ve dolaşım yoksa hastayı hemen dışarıya almak ve KPR a en kısa zamanda başlamak gerekmektedir.

38 Eğer yaralının solunum ve dolaşımı varsa boyunluk gelene kadar kadar bir kurtarıcı baş boyun immobilizasyonunu sağlamalı ve boyunluk ikinci kurtarıcı tarafından takılmalıdır. Boyunluk takıldıktan sonra KED yeleği veya yarım sırt tahtası ile gövdenin immobilizasyonu sağlandıktan sonra yaralı, araçtan çıkarılmalı, ana sedyeye alındıktan sonra ambulansa taşınarak nakledilmelidir. 38

39 KED ( Travma Yeleği ) nin Uygulanması Hastanın bilinci açık ise kesinlikle hareket etmemesinin söylenmesi, 39

40 Birinci kurtarıcının hastanın başına, boylamasına pozisyonda traksiyon uygularken, hastanın gözleri karşıya bakacak şekilde pozisyon vermesi.

41 İkinci kurtarıcı tarafından boyunluğun takılması.

42 KED in hastanın sırtı ile oturduğu yer arasına yerleştirilmesi.

43 Orta ve alt kemerler bağlanarak önce gövdenin tespit edilmesi.

44 Hastanın başı ile KED arasında kalan boşluğun yumuşak malzemeler ile doldurulması

45 Baş kemerlerini bağlayarak başın tespit edilmesi (Bu aşama sonrası baş bırakılabilir.)

46 Bacak kemerlerinin bağlanması, En üst kemerin hastaya nefes aldırarak (hastanın nefes alıp verme işlemini engellememesi için) bağlanması.

47

48 Hastanın nakli sırasında yapılması gerekenler: Hastanın götürüleceği yere önceden haber verilerek gerekli hazırlıkların yapılması sağlanmalı ve hastanın stabilizasyonu için yapılan tüm işlemler kaydedilerek ilgili merkeze bu bilgiler yazılı olarak verilmelidir. Bu belgelerin doldurulması taşıma sırasında oluşabilecek hukuki ve tıbbi sorumluluklar açısından çok önemlidir. Alet ve cihazlar belirli aralıklarla kontrol edilmeli eksiklikler hızla giderilmelidir.

49 Oluşabilecek acil durumlar için tüm yaklaşımlar yazılı olarak bulundurulmalıdır (algoritmalar vs.). Hasta veya hasta yakınları bilgilendirilmeli mümkünse taşıma öncesi aileden yazılı izin alınmalıdır. Eğer hasta entübe edilecekse tüp, taşıma öncesi takılmalıdır. 49

50 Hava ve damar yollarının titreşimle yerinden çıkabileceği düşünülerek taşıma öncesi iyi bir şekilde sabitlenmesi önemlidir. Travma hastası ise boyun omurgası ve kırık kemikler mutlaka tespit edilmelidir. Nakil karşı merkez kabul etmeden başlamaz. 50

51 İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM 51

PARAMEDĐK BÜLTENĐ Türkiyede ki paramediklerin iletişim ve eğitim bülteni

PARAMEDĐK BÜLTENĐ Türkiyede ki paramediklerin iletişim ve eğitim bülteni PARAMEDĐK BÜLTENĐ Türkiyede ki paramediklerin iletişim ve eğitim bülteni Cilt: 2 Sayı: 1 Ocak 2007 3 ayda bir Paramedik Derneği tarafından yayınlanır. ĐÇĐNDEKĐLER Paramedik Derneği 2. Olağan Genel Kurulu

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

T.C. TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI

T.C. TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ĠSTANBUL ĠL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACĠL VE AFETLERDE SAĞLIK HĠZMETLERĠ ġubesġ TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI ĠSTANBUL 2011 ÖNSÖZ Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hemşire

Detaylı

Bu yararlı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacımız olmaması dileğiyle.

Bu yararlı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacımız olmaması dileğiyle. Bu kitapçık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı / Sağlık Daire Başkanlığı Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü İlkyardım Gönüllüleri El Kitabı nın, İstanbul-2001 baskısının aynısıdır. 2003 yılında

Detaylı

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım Prof.Dr. Turgut İPEK Travma Epidomiyolojisi Tüm yaş grublarında 4.sıklıkta ölüme neden olur. 34 yaş altında diğer hastalıkların tümünden daha fazla ölüme neden olur.

Detaylı

ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI SERVİSİ

ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI SERVİSİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI SERVİSİ BÖLÜM UYUM EĞİTİMİ REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 2. BÖLÜM YÖNETİCİ VE

Detaylı

EK-2 HASTANE ÖNCESİ ACİL TIBBİ YARDIM VE BAKIM

EK-2 HASTANE ÖNCESİ ACİL TIBBİ YARDIM VE BAKIM -2 S ÖCS C I YI V I I I Y UYGUIVUZU 1 UYI ıp sürekli olarak değişen bir bilim dalıdır. astalıkların veya yaralanmaların tümünün kesin tedavisi henüz açık değildir. Yeni araştırmalar ile her gün ilaçlar

Detaylı

İLK YARDIM MODÜLLERİ

İLK YARDIM MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi İLK YARDIM MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 İlk Yardım Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ.

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ. KİTAPÇIK TÜRÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM AKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 38. GRUP İLK VE ACİL YARDIM TEKNİKERİ SAĞLIK AKANLIĞI VE AĞLI KURULUŞLARININ PERSONELİNE YÖNELİK UNVAN

Detaylı

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR Yusuf Fikret UMUR Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR www aep gov.tr www agoivl.etr Yusuf Fikret Umur Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

GENEL CERRAHİ SERVİSİ

GENEL CERRAHİ SERVİSİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GENEL CERRAHİ SERVİSİ BÖLÜM UYUM EĞİTİMİ REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 2 BÖLÜM YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARI 3 BÖLÜMÜN

Detaylı

KISIM AMBULANS OPERASYONLARI

KISIM AMBULANS OPERASYONLARI KISIM AMBULANS OPERASYONLARI Bölüm 47 Modern İlkyardım Araçları Bölüm 48 İlkyardım Araçlarının Acil Kullanımı Bölüm 49 Haberleşme Bölüm 50 Kayıtlar ve Raporlar Modern İlkyardım Araçları GİRİŞ İlk kez 1906'da

Detaylı

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ ĠLK YARDIM DERS NOTU DERSĠN AMACI: Sürücülere sağlıklarını korumayı, olası her hangi bir kaza durumunda yaralananlara ilk müdahalenin nasıl yapılacağı ve neler olacağını, kısaca hayat kurtarmayı öğretmek.

Detaylı

TÜRKİYE HASTANE AFET PLANI EĞİTİMLERİ HASTANE AFET PLANI (HAP) ACİL SERVİS YÖNETİMİ

TÜRKİYE HASTANE AFET PLANI EĞİTİMLERİ HASTANE AFET PLANI (HAP) ACİL SERVİS YÖNETİMİ TÜRKİYE HASTANE AFET PLANI EĞİTİMLERİ HASTANE AFET PLANI (HAP) ACİL SERVİS YÖNETİMİ Sunum Planı Acil servis için afet kavramı Acil servis risk analizi ve kapasite belirleme Triaj ve acil servis triajı

Detaylı

6. İLKYARDIM. 6.1. Laboratuvar Kazalarında İlkyardım

6. İLKYARDIM. 6.1. Laboratuvar Kazalarında İlkyardım 6. İLKYARDIM 6.1. Laboratuvar Kazalarında İlkyardım Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleye

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ACİL SERVİS VE HASTA NAKİL ARAÇLARI ANKARA - 2008 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. AMBULANS HAVA ARACI ĠġLETĠLMESĠNE DAĠR ESASLAR

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. AMBULANS HAVA ARACI ĠġLETĠLMESĠNE DAĠR ESASLAR AMBULANS HAVA ARACI ĠġLETĠLMESĠNE DAĠR ESASLAR 1- Kapsam Türkiye genelinde ve gerektiğinde yurt dıģında karģılaģılabilecek olan acil durumlarda kullanılmak üzere, Bakanlıkça belirlenmiģ olan illerde konuģlandırılmıģ

Detaylı

VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane)

VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane) Hastaneleri Kurumu VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane) VERİMLİLİK VE KALİTE YÖNETİMİ DAİRE BAŞKANLIĞI EYLÜL 2014 SUNUŞ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı genel sekreterliklerde

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü AMBULANS HAVA ARACI İŞLETİLMESİNE DAİR ESASLAR

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü AMBULANS HAVA ARACI İŞLETİLMESİNE DAİR ESASLAR AMBULANS HAVA ARACI İŞLETİLMESİNE DAİR ESASLAR 1- Kapsam Türkiye genelinde ve gerektiğinde yurt dışında kullanılmak üzere, kiralanan ambulans hava araçlarının işletimi hususlarını kapsar. 2- Tanımlar:

Detaylı

İlk ve acil yardım hizmetlerinde reddedilemez bir yeri olan ambulansın kullanım

İlk ve acil yardım hizmetlerinde reddedilemez bir yeri olan ambulansın kullanım Ambulans ve İlk Müdahalede Sterilizasyon Dezenfeksiyon Yrd. Doç. Dr. Oğuz ÖZYARAL SCA (Stars Crescent Assistance), Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Tıbbi Proje Yönetici Yardımcısı, İSTANBUL İlk ve

Detaylı