İlk ve Acil Yardım Programı Ders Müfredatı ve İçerikleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İlk ve Acil Yardım Programı Ders Müfredatı ve İçerikleri"

Transkript

1 İlk ve Acil Yardım Programı Ders Müfredatı ve İçerikleri 1.Sınıf Güz Dönemi Kodu Dersin Adı T U K TAR ATATÜRK İLKELERİ VE İNKLAP TARİHİ I TUR TÜRK DİLİ- I YAD İNGİLİZCE-I BED BEDEN EĞİTİMİ- I ABT ACİL HASTA BAKIMI-I ABT ACİL YARDIM VE KURTARMA ÇALIŞMALARI I ABT AMBULANS SERVİS EĞİTİMİ- I ABT TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ KULLANIMI ABT ANATOMİ TOPLAM Sınıf Bahar Dönemi Kodu Dersin Adı T U K TAR ATATÜRK İLKELERİ VE İNKLAP TARİHİ II TUR TÜRK DİLİ- II YAD İNGİLİZCE-II BED BEDEN EĞİTİMİ- II ABT ACİL HASTA BAKIMI-II ABT ACİL YARDIM VE KURTARMA ÇALIŞMALARI II ABT AMBULANS SERVİS EĞİTİMİ- II ABT SAĞLIK HİZMETLERİ YÖNETİMİ ABT FİZYOLOJİ TOPLAM

2 2.Sınıf Güz Dönemi Kodu Dersin Adı T U K ABT ACİL YARDIM VE KURTARMA ÇALIŞMALARI III ABT AMBULANS SERVİS EĞİTİMİ- III ABT ACİL HASTA BAKIMI-III ABT PSİKOLOJİ VE DAVRANIŞ BİLİMİ ABT MESLEKİ EĞİTİM I ABT SEÇMELİ I (TIBBİ TERMİNOLOJİ) TOPLAM Sınıf Bahar Dönemi Kodu Dersin Adı T U K ABT ACİL YARDIM VE KURTARMA ÇALIŞMALARI IV ABT AMBULANS SERVİS EĞİTİMİ- IV ABT ACİL HASTA BAKIMI-IV ABT MESLEKİ ETİK II ABT MESLEKİ İNGİLİZCE- I TOPLAM

3 Seçmeli Dersler Dersin Adı T U K Kimya ve Sağlik Temel Beslenme Hastalık Bilgisi Halk Sağlığı Çevre Koruma Beden Eğitimi Resim Müzik Sağlık Hizmetleri Yönetimi Kalite Güvencesi Ve Standartlari Kalite Yönetim Sistemleri İletişim ve Halkla İlişkiler Sağlık Sosyolojisi Sağlık Psikolojisi Toplam Kredi Evde Bakım Hizmetleri Yönetimi Kısaltmalar: T = Haftalık teorik ders saati; U = Haftalık uygulama ders saati; K = Dersin kredisi Not: Ders kredileri 1 saat uygulama 1 kredi, 2 saat uygulama 1 kredi, 3-4 saat uygulama 2 kredi olarak hesaplanacaktır

4 DERS İÇERİKLERİ TAR 101 Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi I (2 0 2) İnkılâbın tanımı, I. Dünya Savaşı na kadar Osmanlı Devleti ndeki gelişmeler, I. Dünya Savaşı, Mondros Ateşkes Anlaşması, Mustafa Kemal Paşa nın hayatına Genel bir bakış, Cemiyetler ve Faaliyetleri, Mustafa Kemal Paşanın Samsun a çıkışı, Kongreler, Meclis-i Mebusan ın Toplanması ve Misak-ı Milli, TMMM nin Açılması, Sakarya zaferine kadar Milli Mücadele, Sakarya Zaferi, Milli Mücadele nin Mali Kaynakları, Büyük Taarruz, Mudanya Mütarekesi, Saltanatın Kaldırılması, Lozan Barış Konferansı 1. Mustafa Kemal Atatürk. (1986). Nutuk (Söylev), C.I-II, T.T.K. Ankara. 2. Niyazi Berkes. (1978).Türkiye de Çağdaşlaşma, İstanbul. 3. Enver Ziya Karal. (1980). Atatürk ve Devrim (Konferanslar ve Makaleler), T.T.K. Ankara. 4. Enver Ziya Karal. (1981). Atatürk ten Düşünceler, M.E.B. Yay. Ankara. TAR 102 Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi II (2 0 2) Cumhuriyetin İlanı, Halifeliğin Kaldırılması, 1924 Anayasası, Çok Partili Yaşam Deneyimi, Şeyh Sait Ayaklanması, Cumhuriyete Karşı Diğer Tepkiler, Menemen Olayı ve çeşitli alanlardaki inkılâplar 1. Mustafa Kemal Atatürk. (1986). Nutuk (Söylev), C.I-II, T.T.K. Ankara. 2. Niyazi Berkes. (1978). Türkiye de Çağdaşlaşma, İstanbul. 3. Enver Ziya Karal. (1980). Atatürk ve Devrim (Konferanslar ve Makaleler), T.T.K., Ankara. 4. Enver Ziya Karal. (1981). Atatürk ten Düşünceler, M.E.B. Yay., Ankara. 5. Ahmet Mumcu. (1976). Tarih Açısından Türk Devriminin Temelleri ve Gelişimi, Ankara.

5 TUR 101 Türk Dili I (2 0 2) Dilin tanımı ve özellikleri, dilin sosyal hayatımızdaki yeri ve önemi; dil-düşünce, dil-millet ve dilkültür bağlantısı, yeryüzündeki diller, kaynak ve yapı bakımından dünya dilleri, dil farklılaşması, yazı dili, konuşma dili, noktalama işaretleri, türk dilinin gelişimi, ses bilgisi, anlam ve görevleri bakımından kelimeler 1. Ergin, M. (1997). Üniversiteler İçin Türk Dili. İstanbul. Bayrak Yayınları. 2. Kaplan, M. (1993). Kültür ve Dil. İstanbul. Dergâh Yayınları (8. baskı). 3. Fuat, M. (2001). Dil Üstüne. İstanbul. Adam Yayınları. 4. Aksan, D. (1984). Türkçe nin Gücü. Ankara. Bilgi Yayınevi (4. baskı). 5. Karamanlıoğlu, A. F. (1984). Türk Dili. İstanbul: Dergâh Yayınları (3. baskı). 6. Anday, M. C. (1996). Dilimiz Üstüne Konuşmalar. İstanbul. Yapı Kredi Yayınları. 7. Karaağaç, G. (2002). Dil Tarih ve İnsan. Ankara. Akçağ Yayınevi. 8. Aksan, D. (2003). Dil Şu Büyülü Düzen. Ankara. Bilgi Yayınevi. 9. Banarlı, N. S. (2002). Türkçe nin Sırları. İstanbul. Kubbealtı Neşriyatı (18. baskı). TUR 102 Türk Dili II (2 0 2) Sözcük bilgisi, sözcük türleri; cümle bilgisi ve Türkçenin sözdizimi; kompozisyon, sözlü ve yazılı kompozisyon türleri; sözlü ve yazılı anlatım teknikleri; Türkçenin günümüz sorunları; metin (şiir, roman, öykü, deneme vb.) çözümleme yöntemleri ve uygulamaları. 1. Ergin, M. (1997). Üniversiteler İçin Türk Dili. İstanbul. Bayrak Yayınları. 2. Kaplan, M. (1993). Kültür ve Dil. İstanbul. Dergâh Yayınları (8. baskı). 3. Fuat, M. (2001). Dil Üstüne. İstanbul. Adam Yayınları. 4. Aksan, D. (1984). Türkçe nin Gücü. Ankara. Bilgi Yayınevi (4. baskı). 5. Karamanlıoğlu, A. F. (1984). Türk Dili. İstanbul: Dergâh Yayınları (3. baskı).

6 6. Anday, M. C. (1996). Dilimiz Üstüne Konuşmalar. İstanbul. Yapı Kredi Yayınları. 7. Karaağaç, G. (2002). Dil Tarih ve İnsan. Ankara. Akçağ Yayınevi. 8. Aksan, D. (2003). Dil Şu Büyülü Düzen. Ankara. Bilgi Yayınevi. 9. Banarlı, N. S. (2002). Türkçe nin Sırları. İstanbul. Kubbealtı Neşriyatı (18. baskı). YAD 101 Yabancı Dil I (2 0 2) Temel zamanlar ve kipler, isim, sıfat, edat ve zarflar, şart cümleleri, isim fiiller, başlangıç orta düzey altında İngilizce deki temel zamanlar ve kipler; isim, sıfat, zamir, edat ve zarflar; şart cümleleri; isim fiiller; edilgen yapı; karşılaştırma yapıları, cümle dizini; dolaylı tümleç; soru-yanıt kalıpları; sıfat cümlecikleri ve İngilizce kelime bilgisi. 1. Target Vocabulary 1, 2, Murphy, R. (1998). English Vocabulary in Use. Cambridge. 3. Dictionary of Contemprary English, Longman. 4. Walker, E., Elsworth, S. (2000). New Grammar Practice for Elementary Students Longman: England. 5. Walker, E., Elsworth, S. (2000). New Grammar Practice for Pre-Intermediate Students Longman: England Murphy, R. (1998). English Grammar in Use. Cambridge. YAD 102 Yabancı Dil II (2 0 2) Dolaylı anlatımlar, cümle dizini, sıfat cümlecikleri ve orta ve üst seviyede kelime bilgisi, başlangıç orta düzey altında İngilizce deki temel zamanlar ve kipler; isim, sıfat, zamir, edat ve zarflar; şart cümleleri; isim fiiller; edilgen yapı; karşılaştırma yapıları, cümle dizini; dolaylı tümleç; soru-yanıt kalıpları; sıfat cümlecikleri ve İngilizce kelime bilgisi. 1. Target Vocabulary 1, 2, Murphy, R. (1998). English Vocabulary in Use. Cambridge. 3. Dictionary of Contemprary English, Longman.

7 4. Walker, E., Elsworth, S. (2000). New Grammar Practice for Elementary Students Longman: England. 5. Walker, E., Elsworth, S. (2000). New Grammar Practice for Pre-Intermediate Students Longman: England Murphy, R. (1998). English Grammar in Use. Cambridge. BED 101 Beden Eğitimi I (2 2 3) Orta mesafe ve uzun mesafe koşular, sprintler, atma ve atlamalar, güç geliştirme, güç geliştirme ek ağırlıklar kullanmak, güç geliştirme ek ağırlıklar kullanmak, basketbolda pas ve turnpike, basketbolda şut ve oyun kurma, voleybolda pas manşet, voleybolda servis ve smaç. 1. Araci Hikmet (1999). Okullarda Beden Eğitimi, Ankara. 2. Beden Eğitimi ve Sporda Temel İlkeler. BED 102 Beden Eğitimi II (2 2 3) Kasların ortak özellikleri, iskelet kası fonksiyonları, kasın kaslanması, kas kasılma tipleri, kas hipertrofisi, kas atrofisi, kas kuvveti, kas dayanıklılığı, kasta enerji meydana gelişi ve kullanılışı, kalbin atım sayısı, egzersizde atım volümü düzenlemesi, egzersiz esnasında kalp atım volümü artışı, sporcu kalbi, egzersizde solunum volüm ve kapasite değişmeleri, sigaranın zararları, oksijen açığı ve oksijen borcu, sporcularda ısı düzenlenmesi, hipotermi ve hipertermi, sporcularda ısınma, kuvvet antrenmanlarının prensipleri, doping. 1. Araci Hikmet. (1999). Okullarda Beden Eğitimi ANKARA. 2. Beden Eğitimi ve Sporda Temel İlkeler.

8 ABT 101 Acil Hasta Bakımı I (2 1 2) Hastane öncesi acil bakım, vital bulgular, hastanın alanda muayenesi ve kanama kontrolü, kardiopulmoner resisitasyon (erişkin çocuk, bebek) yabancı cisim ile boğulmalarda ambulans, kardiovasküler aciller, solunum acilleri, abdominal acillerde değerlendirme ve acil bakım. Farmokolojik kırık, çıkık ve burkulmalarda değerlendirme ve bakım, nörolojik hastalarda acil yardım, diabetli, dispneli ve felçli hastaya yaklaşım ve epilepsi ve nöbetlerde bakım ve tedavi, göz, kulak, burun, boğaz acillerinde yaklaşımlar. gastro intestinal sistem acilleri, bulaşıcı hastalıklarda bakım, üriner sistem problemleri, batın, ve genital bölge yaralanmalarının değerlendirilmesi ve acil bakımı, jinekolojik aciller, hamilelik ve doğumda acil bakım uygulamaları çocuk acillerinde değerlendirme ve bakım, geriatrik aciller, psikiyakrik acillerde değerlendirme, uygun davranış ve girişimler, kanserli hastalarda acil olabilecek durumlar, triage (ayrım-triaj) kuralları nelerdir, ne şekilde uygulanır, klinikte eğitim ve uygulama çalışmaları, Asepsi, antisepsi kuralları ve yöntemleri, vital bulgular ölçümü ve değerlendirilmesi, ilaç uygulama yolları ve teknikleri, oksijen uygulama yolları ve teknikleri, aspirasyon teknikleri uygulamalar 1. Hemşirelik Esasları. (1993). Anadolu Üniversitesi. AÖF Yayınları No 225. Eskişehir. 2. Gündem, D., Üçan, E.S. (2002) Paramedikler İçin Mesleksel Beceriler Dokuz Eylül Üni. Rektörlük Matbaası İzmir, 3. Hackman J.D, Rosenthal R.E, Worsing R.A, Me Fee, AS. (1999). Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi, Türkçe 3. Baskı, Mısırlı Matbaası, İstanbul. ABT 102 Acil Hasta Bakımı II (2 1 2) Temel yaşam desteği, asit-baz, sıvı elektrolit dengesi ve dengesizlikleri, solunum sistemi tıbbi acilleri, (KOAH, pulmoner ödem, pulmoner emboli, bronşial astım) diabetus mellitus komplikasyonları ve acil bakım 1. Hackman J.D., Rosenthal R.E, Worsing R.A., Me Fee, A.S. (1999). Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi, Türkçe 3. Baskı, Mısırlı Matbaası, İstanbul.

9 2. Krohmer J.R. (1999). Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD. 3. Bledsoe BE, Porter RS, Shade BR. (2001). Paramedic Emergency Care, Pratice,.Hall, 2. ED. USA. ABT 103 Acil Yardım ve Kurtarma Çalışmaları I (2 3 4) Acil ekipmanları ve ekipmanların kullanımı, kanamanın durdurulmasında kullanılan metodlar, yumuşak doku yaralanmalarında acil bakım, ileri hava yolu uygulamalarının (entübasyon) acildeki yeri, solunum, kardiovasküler, abdominal, nörolojik değerlendirrmenin acil hasta bakımında önemi ve nasıl yapılması gerektiği, şoktaki hastanın bakım kriterleri öğretilmektedir, asepsi, antisepsi, bireysel hijyende acil bakım elemanının bilmesi gereken kurallar, ilaç uygulama yöntemleri ve acilde kullanılan ilaçlar, sınıfta ve alanda vaka çalışmaları, klinikte eğitim ve uygulama, öğrencilerin sağlıkla ilgili konularda seminerleri, hastanın elektrokardiografisinin (EKG) çekilmesi ve ritm strip değerlendirilmesi, defibrilasyon uygulaması, sınıfta ve alanda vaka çalışması, Acil tıp sisteminin tanıtılması, fiziksel muayene, kanamalar, dış kanamalar, şok tipleri, kardiyo pulmoner resusitasyon ve solunum ve kalp ile ilgili acil konular 1. Krohmer J.R. (1999). EMT Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD. 2. Bledsoe B.E., Porter R.S., Shade B.R. (2001). Paramedic Emergency Care, Pratice Hall, 2. Ed. USA. 3. Ekşi A., Sezer Y., Köymen H. (2004). Hastane Öncesi Acil Bakımda Kullanılan Sabitleme Ekipmanları, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Basımevi. ABT 104 Acil Yardım Kurtarma Çalışmaları II (2 3 4) Kanamalar, yumuşak doku travmaları, kardiak aciller, nörolojik aciller ve bu hastalara yaklaşımlar, geriatrik aciller, göz acilleri, kulak, burun boğaz acilleri, psikiatrik aciller 1. Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi. (1999). Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi 3. Baskı, Mısırlı Matbaası İstanbul. 2. Sözüer, E., Küçükaydın, M. (1997). Acil Yardım ve Travma El Kitabı. Ankara. 3. Uçan, E.S., Çelikli, S., Üstünkarlı B.N., Ersoy, G. (2000). Paramedik (Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri İçin). Dokuz Eylül Üni. Yayını. İzmir.

10 ABT 105 Ambulans Servis Eğitimi I (1 3 3) Acil tıp servisi sistemi nedir, ambulans ve acil bakım tekniklerinin bu sistemdeki yeri ve yasal sorumlulukları nelerdir, hastanın hareket ettirilmesi ve taşınması metodları nelerdir, ambulans servisi standartları, trafik ambulans-motor dersleri sınıfta ve alanda vaka çalışmaları, kırık, çıkık, ve burkulmalarda kullanılan aletler, özel malzemeler (doğum seti, yanık seti, travma seti vb.) nelerdir, nasıl kullanılır, çevresel acillerde (yanık, suda boğulma, zehirlenme, sıcak, soğuk çarpması vb.) değerlendirme ve acil bakım nasıl verilir, sınıfta ve alanda vaka çalışmaları, klinik eğitim ve uygulamalar, araç ve ekipman kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler, ambulans sürücülüğü pratikleri, radyo ile iletişim, yangın söndürme ve önleme, sınıfta ve alanda vaka çalışmaları, klinikte eğitim ve uygulama çalışmaları, hastayı emniyetli transfer etmek, partneri ile kendisini koruması 1. Krohmer JR. (1999). EMT Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD, 2. Bledsoe BE, Porter RS, Shade BR. (2001). Paramedic Emergency Care, Pratice Hall, 2. Ed. USA. 3. Ekşi A., Sezer Y., Köymen H. (2004). Hastane Öncesi Acil Bakımda Kullanılan Sabitleme Ekipmanları, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Basımevi. ABT 106 Ambulans Servis Eğitimi II (1 3 3) Duman zehirlenmelerinde yapılacaklar kırık, çıkık ve burkulmalarda kullanılan alet ve malzemeler, özel malzemeler, doğum seti, yanık seti, travma seti çevresel aciller, yanıklar, sıcak acilleri, soğuk acilleri, zehirlenmeler, tehlikeli maddeler, radyasyon acilleri vaka çalışması, klinikte uygulama. 1. Krohmer JR. (1999). EMT Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD. 2. Ekşi A., Sezer Y., Köymen H. (2004). Hastane Öncesi Acil Bakımda Kullanılan Sabitleme Ekipmanları, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Basımevi.

11 ABT 107 Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı (2 2 3) Bilgisayara giriş, bilgisayar birimleri (donanım birimleri), bilgisayar türleri, bilgisayar kullanımı, bilgisayarın tarihçesi, bazı terimlerin açıklanması, windows işletim sistemi, microsoft office programlarının kullanımı, çeşitli uygulamalar. 1. Bal, H. Ç. (2005). Bilgisayar ve Internet Kullanımı, Abp Yayınevi. 2. Çömkelçi M. (2002). PC Donanımı, Alfa Yayınları. 3. Durubal İ. (2002). Microsoft Office XP. Arkadaş Yayınevi. 4. Johnson, S., Allen, D.W. (1998). Internet Öğrenim Kılavuzu, Alfa Basım Yayım Dağıtım, İstanbul. ABT 108 Sağlık Hizmetleri Yönetimi (2 0 2) Yönetim kavramı, yönetimin ilkeleri, yönetimin fonksiyonları, sağlık hizmetleri, sağlık hizmetlerinin yönetimi, hastaneler, hastanelerin temel özellikleri, hastanelerin işlevleri 1. Ertürk, M. (1995). İşletmelerde Yönetim ve Organizasyon, Beta Yayın İstanbul. 2. Ertürk, M. (2000). İşletme Biliminin Temel İlkeleri, Beta Yayın, İstanbul. 3. Burnak, N. (1997). Toplam Kalite Yönetimi İstatistiksel Süreç Kontrolü, Tekam, Eskişehir. 4. Çoruh, M. (1994). Sağlık Sektöründe Toplam Kalite Yönetiminin Yeri, Haberal Eğitim Vakfı, Ankara.

12 ABT 109 Anatomi (2 0 2) Anatomiye giriş, hareket sistemi, kemik, eklem ve kas konusunda genel bilgiler, alt ve üst ekstremite damarları, toraks duvarı anatomisi, kalp, perikardiyum ve dolaşım sistemi, akciğerler ve plevra, farinks, özefagus ve mide, ince ve kalın barsaklar, karaciğer, pankreas, dalak, ürogenital sistem, sinir sistemi ve duyu organları (göz ve kulak anatomisi) 1. Ortuğ, G. (1991). Anatomi A.Ü.Açık Öğretim Fakültesi Yayınları Eskişehir. 2. Özden, M. (2003). Anatomi ve Fizyoloji. Feryal Matbaası Ankara. 3. Zeren, Z. (1982). İnsan Anatomisi. Ekim Yayınları İstanbul. 4. Sobotta, J. (1977). Atlas of Human Anatomi 5. Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi Ders Notları, Moore, K. L., Dalley, A. F. (1999). Anatomy. 4th Ed. Williams and Wilkins. ABT 110 Fizyoloji (2 0 2) Hücre fizyolojisi, kas-sinir fizyolojisi, dolaşım sistemi fizyolojisi, homeostaz ve kanın özellikleri, hemoglıbin, kan grupları, anemiler, bağışıklık sistemi, kanamanın durdurulması, pıhtılaşma ve pıhtılaşma bozuklukları, solunum sistemi fizyolojisi, solunum mekaniği ve gazların özellikleri, sindirim sistemi fizyolojisi, boşaltım sistemi fizyolojisi, duyu organları fizyolojisi, merkezi sinir sistemi fizyolojisi, endokrin sistem fizyolojisi 1. William F. Ganong. (1994). Tıbbi Fizyoloji. İstanbul: Barış Kitabevi. 2. Arthuır C.Guyton, M.D. (1989). Tıbbi Fizyoloji. İstanbul: Nobel Tıp Kitabevi 3. Gökhan, N. Çavuşoğlu, H. Kayserilioğlu, A. (1989). İnsan Fizyolojisi. İstanbul: Nobel Tıp Kitabevi 4. Tuncel, N. (1991). Fizyoloji. Anadolu Üniversitesi Yayınları. Eskişehir. 5. Çağlayan, Ş.(1995).Yaşam Bilimi Fizyoloji. Panel Matbaacılık İstanbul.

13 ABT 201 Acil Yardım ve Kurtarma Çalışma III (2 3 4) EKG yorumlama, ileri yaşam desteği, enfeksiyon hastalıklarından korunma, onkolojik hastalıklar, travmalı hastaya acil bakım. 1. Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi. (1999). Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi (3. Baskı) Nasetti Ltd,, Mısırlı Matbaası, İstanbul. 2. Sözüer, Erdoğan, Küçükaydın, Mustafa, Baktir, Ali, Tatlışen, Atilla, Kahraman, Cemal, Andaç, Halit, Boyacı, Adem; Tayyar, Mehmet, Başbuğ, Mustafa, Ökten, İ. Suat, Koç, Kemal, Taşdemir, Kutay, Bilen, Ayşegül. (1997). Acil Yardım ve Travma El Kitabı, Ankara. 3. Uçan, Eyüp Sabri, Çelikli, Semra, Üstünkarlı, Barış Nursun, Ersoy, Gürkan. (2000). Paramedik (Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri İçin). Dokuz Eylül Üni. Yayını; İzmir- 4. Krohmer JR. (1999). EMT Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD. 5. Bledsoe BE, Porter RS, Shade BR. (2001). Paramedic Emergency Care, Pratice Hall, 2. Ed. USA. ABT 202 Acil Yardım Kurtarma Çalışmaları IV (2 3 4) Uygulamada paramedik öğrencilerin iyi bilmesi gereken, kanamalar, yumuşak doku travmaları, kardiak aciller, nörolojik aciller ve bu hastalara yaklaşımlar geriatrik aciller göz acilleri, KBB acilleri, psikiatrik acillerde uygulamalı olarak çalışacaklardır 1. Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi. (1999). Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi (3. Baskı) Nasetti Ltd,, Mısırlı Matbaası, İstanbul. 2. Sözüer, E., Küçükaydın, M., Baktir, A., Tatlışen, A, Kahraman, C., Andaç, H., Boyacı, A., Tayyar, M., Başbuğ, M., Ökten, İ. Suat, K., Kemal, T.K., Bilen, A., (1997). Acil Yardım ve Travma El Kitabı. Ankara.

14 3. Uçan, E.S., Çelikli, S., Üstünkarlı, B.N., Ersoy, G. (2000). Paramedik (Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri İçin), Dokuz Eylül Üni. Yayını; İzmir- 4. Krohmer JR. (1999). EMT Basic Field Care Mosby, Missouri, ABD. 5. Bledsoe BE, Porter RS, Shade BR. (2001). Paramedic Emergency Care, Pratice Hall, 2. Ed. USA. ABT 203 Ambulans Servis Eğitimi III (1 3 3) Acil durumlara, felaketlere yaklaşım, tiajın nasıl yapılacağı ve duman zehirlenmeleri 1. Krohmer JR. (1999). EMT Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD, 2. Ekşi A., Sezer Y., Köymen H. (2004). Hastane Öncesi Acil Bakımda Kullanılan Sabitleme Ekipmanları, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Basımevi. ABT 204 Ambulans Servis Eğitimi IV (2 1 2) Paramedik adaylarının sık karşılaşabilecekleri acil yardım, kurtarma ve ambulans donanımı hakkında bilgi vermek ve beceri kazandırmak. 1. Krohmer JR. (1999). EMT Basic Field Care, Mosby, Missouri, ABD, 2. Bledsoe BE, Porter RS, Shade BR. (2001). Paramedic Emergency Care, Pratice Hall, 2. Ed. USA. 3. Ekşi A., Sezer Y., Köymen H. (2004). Hastane Öncesi Acil Bakımda Kullanılan Sabitleme Ekipmanları, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Basımevi.

15 ABT 205 Acil Hasta Bakımı III (2 1 2) Temel yaşam desteği, gastro intestinal sistem acilleri, hematolojik aciller, üriner sistem aciller, endokrin sistem acilleri, kadın üreme sistemleri, gebelikte görülen komplikasyonlar, normal doğum eylemi, yeni doğanın değerlendirilmesi, doğum sonu komplikasyonları, etkili iletişim prensipleri, sağlık, empati, stres kavramları, yaşlı, çocuk,duyma özürlü, görme özürlü gibi spesifik özellikteki hastalarda paramedik yaklaşımı, ani ölüm, terminal hastalık, kötüye kullanım, çocuk kötüye kullanım, intihar, ani bebek ölümü sendromu gibi bunalım (kriz) olarak kabul edilen spesifik acil durumlarda paramedik yaklaşım 1. Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi (1999). 3. Baskı, Mısırlı Matbaası, İstanbul. 2. Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği. (1993). Anadolu Üni. AFÖ Yayını, Eskişehir. 3. İç Hastalıkları Hemşireliği. (1992). Anadolu Üni. AÖF Yayınları, Eskişehir. 4. Uçan, E.S., Çelikli, S., Üstünkarli B.N., Ersoy, G. (2000). Paramedik (Ambulans Ve Acil Bakım Teknikerleri İçin), Dokuz Eylül Üni. Yayını, İzmir. ABT 206 Acil Hasta Bakımı IV (1 3 3) Acil bakım uygulamalarını öğretmek, yanıklı hastaya acil yaklaşım, sıcak ve soğuk çarpmaları, akut batın zehirlenmeler, sokmalar, ısırıklar, suyla ilgili tehlikeler, hamilelik ve doğum doğumla ilgili klinik uygulama, çocukluk çağı acilleri, ambulans uygulamaları geriyatrik dönem acilleri ve geriyatrik hastaya yaklaşım, vaka çalışması psikiyatrik aciller, onkolojik hastada acil yaklaşım, klinik uygulamalar. 1. Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi (1999). 3. Baskı, Mısırlı Matbaası, İstanbul. 2. Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği. (1993). Anadolu Üni. AFÖ Yayını, Eskişehir. 3. İç Hastalıkları Hemşireliği. (1992). Anadolu Üni. AÖF Yayınları, Eskişehir. 4. Uçan, E.S., Çelikli, S., Üstünkarli B.N., Ersoy, G. (2000). Paramedik (Ambulans Ve Acil Bakım Teknikerleri İçin), Dokuz Eylül Üni. Yayını, İzmir.

16 ABT 207 Psikoloji ve Davranış Bilimi (2 0 2) Psikolojinin temel kavramları, öğrenme, gelişim, sosyal, cinsel, bilişsel gelişim, Psikolojik bozukluklar, kişilik kuramları, zekâ. 1. Ayvaşık, H.B., Sayıl, M. (2002). Psikolojiyi Anlamak, Türk Psikologlar Derneği Yayınları No:23, Ankara. ABT 208 Meslek Etiği (2 0 2) Deontoloji nedir? (kelime ve anlama, görev, ödev, yükümlülük, zorunluluk ve sorumluluk kavramı), Türk deontoloji tüzüğü ve eleştirisi, metodoloji (yöntem bilgisi ) nedir?, tıp ve tıbbın dalları, tıp etiğinde hekim ve hastanın rolleri nelerdir?, yaşama saygı, hasta hakları, abortus ve ötenazi, organ naklinin tıp etiğindeki yeri, özerklik ve diğer etik kuralları nelerdir?, meslekte kişilik ve kişiler arası iletişim, insan hakları ve tıbbi etik, genetik ve etik, klonlama, cinsiyet seçimi ve nüfus kontrolü, alternatif tıp ve diğer uygulamalar. 1. Pieper, A. (1999). Etiğe Giriş. İstanbul Ayrıntı yayınları Ayrıntı 265, İnceleme dizisi Cevizci A.((2002). Etiğe Giriş. İstanbul Paradigma Yayınları. 3. Erdemir, A. D., Öncel, O., Aksoy, Ş. (2003). Çağdaş Tıp Etiği. İstanbul Nobel Tıp Kitabevleri. 4. Oğuz Y. N., Tepe H., Büken N.Ö., Kucur D.K. (2000). Biyoetik Terimleri Sözlüğü. Ankara: Türkiye Felsefe Kurumu Yayınları.

17 ABT 209 Mesleki Eğitim I (2 0 2) Asepsi antisepsinin alanda kullanımı, kortikosteroid ve alanda kullanımı, defibrilasyon, EKG değerlendirilmeleri, ekipman çalışması. 1. Hemşirelik Esasları. (1993). Anadolu Üniv. AÖF Yayınları No 225 Eskişehir. 2. Gündem, D, Üçan, E.S. (2002). Paramedikler İçin Mesleksel Beceriler, Dokuz Eylül Üni. Rektörlük Matbaası İzmir. 3. Hemşirelik Esasları TDFO Ltd.Şti.Cilt 1-2. Ankara. 4. Hackman JD, Rosenthal RE, Worsing RA, Me Fee, AS. (1999). (Emergency Care and Transportation of the Sick and Injured) Hasta ve Yaralıların Acil Bakımı ve Nakledilmesi, Türkçe 3. Baskı, Mısırlı Matbaası, İstanbul. ABT 210 Mesleki İngilizce I (2 0 2) İngilizce temel dilbilgisi kurallarını kullanabilme, Mesleki terimleri bilme ve kullanabilme, hedef dili konuşan kişilerle ve hastalarla iletişim kurabilme, kendi mesleğiyle ilgili ingilizce yayınları takip edebilme, kendilerini ingilizce ifade edebilme 1. Target Vocabulary 1, 2, 3 2. Murphy, R. English Vocabulary in Use. Cambridge Dictionary of Contemprary English, Longman

18 SEÇMELİ DERSLER Kimya ve Sağlık (2+0) 2 Kimyanın sağlık ile ilişkisi, tampon çözeltiler, asit yağmurları, küresel ısınma, ağır metal kirliliği, kimyasal bağların sağlık açısından önemi : H. P. Petrucci, W. S. Harwood, G. Herring, (2005), Genel Kimya 1 İlkeler ve Modern uygulamalar, Palme Yayınevi. E. Erdik, Y. Sarıkaya, (2009), Temel Üniversite Kimyası ve Problem Çözümleri, Gazi Kitabevi. C. Tüzün, (1996), Organik Kimya, Palme Yayıncılık. Temel Beslenme (2+0) 2 Beslenmenin tanımı ve önemi, sağlık ve beslenme, toplumda beslenme sorunları ve nedenleri, besin öğeleri, karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve vitaminler, su ve mineraller, posa ve yaşlıda posalı gıdalarla beslenme, besin grupları ve besin piramidi, içecekler ve özellikleri, probiyotikler, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri, enerji gereksinimi, ideal boy ve kilo, obezite ve yol açtığı hastalıklar, diyabette beslenme, kardiyovasküler hastalığı olanlarda beslenme, yaşlılarda beslenme özellikleri. : Toşer, Ş.G. Temel Beslenme. Yapa Yayınları. 14. Baskı, İstanbul. Önerilen Kaynaklar: H. Özpınar, (2011), Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, İstanbul Medikal Yayıncılık. A. Baysal, (2010), Genel Beslenme, Hatiboğlu Yayıncılık. M. Kurban, Ş. Kaynak, (2007), Genel Beslenme, 1. Baskı, Palme Yayıncılık Prof. Dr. A. Baysal, (2012), Beslenme, 14. Baskı, Seçkin Yayıncılık

19 Hastalık Bilgisi (2+0) 2 Hastalıklar hakkında genel bilgi, özellikle Kronik Hastalıklar, Sindirim sistemi kastalıkları, Solunum Sistemi Hastalıkları, Dolaşım Sistemi Hastalıkları, Kan Hastalıkları, Endokrin Sistem Hastalıkları, Ürogenital sistem Hastalıkları, Allerjik Hastalılar, Eklem Hastalıkları, Cerrahi Hastalıkları Önerilen Kaynaklar: Ed. Prof. Dr. Z. Durna, (2012), Kronik Hastalıklar ve Bakım, Nonel Tıp Kitabevi, İstanbul Doç. Dr. G. Kaptan ve Dr. Ö. Dedeli, (2012), Temel İç Hastalıkalrı Hemşireliği, Birinci Baskı, İstanbul Tıp Kitabevi Doç. Dr. G. Karadeniz, (2008), İç Hastalıkları Hemşreliğinde Teoriden Uygulamaya Temel Yaklaşımlar, Göktuğ Yayıncılık, Ankara Ş. Tanyer, (2011), Cerrahi Hastalıkları ve Bakımı, Sekizinci Baskı, Dizgi Ofset Matbaacılık, Konya Ed. Prof. Dr. T. Cantez ve Ark., (2003), Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nobel Tıp Kitabevi Ed. Prof. Dr. A. Şirin, (2008), Kadın Sağlığı, Birinci Baskı, Bedray Basın yayıncılık, İstanbul Editörler: Prof. Dr. İ. Sayek., (2008), Sağlık Ansiklopedisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Güneş Tıp Kitabevleri Dr. S. Akgün ve Dr. S. Kalaca, (1995), Hastalıklar Bilgisi, Hatiboğlu Yayınları, Ankara Halk Sağlığı (2+0)2 Tıbbın tarihsel gelişmesi, temel sağlık hizmetleri, sağlık insan gücü, Türkiye de sağlık örgütlenmesi, bağışıklama hizmetleri, temel beslenme, sağlık eğitimi, işçi ve işyeri sağlığı, aile planlaması, tıp ahlakı. : Bertan, M. ve Güler, Ç. (1997). Halk Sağlığı Temel Bilgiler. Güneş Yayınevi. Önerilen Kaynaklar: Özden, M. Sağlık Eğitimi. Sözen, C. (2008). Sağlık Eğitimi. Palme Yayıncılık. Ed. Doç. Dr. B. Erci, (2009), Halk Sağlığı Hemşireliği, Göktuğ Yayıncılık, Ankara

20 Ed. Prof. Dr. Z. Durna, (2012), Kronik Hastalıklar ve Bakım, Nonel Tıp Kitabevi, İstanbul Yard. Doç.Dr. İ. Ydın-Avcı, Enfeksiyon Hastalıkları, Genişletilmiş 2. Baskı, Göktuğ Yayıncılık, Ankara Çevre Koruma (2+0) 2 Çevre yönetmelik bilgisi, risk analizi, atık depolama, kişisel korunma önlemleri, uluslararası sağlık ve güvenlik ikazları, işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetmeliği, uluslararası sağlık ve güvenlik ikazları. : Çevre Koruma Rehber Kitabı. (1996). Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Bellek Kitabevi. Önerilen Kaynaklar: Çepel, N.(1996). Çevre Koruma ve Ekoloji Terimler Sözlüğü. Tema Vakfı Yayınları Ed. Doç. Dr. B. Erci, (2009), Halk Sağlığı Hemşireliği, Göktuğ Yayıncılık, Ankara Beden Eğitimi I (0+1)1 Beden eğitimi ve sporun amacı, seçkin sporlar ve herkes için spor, spor için organizmanın hazırlığı, sağlık ve eğitim, özel branş teorisi ve prototip : Mustafa YÜKSEL Ders Notları. Resim (2+0) 2 Estetik duygu ve becerilerin geliştirilmesi, resim yoluyla düşüncenin ifadesi, resim çizme teknikleri. :

21 Çağlarca, S. (1988). Kolay Resim Dersleri. Toker Yayınları. Müzik (2+0) 2 Müziğin temel bileşenleri, temel müzik bilgileri, nota bilgisi, müzikte aralık kavramı, müzikte ritm kavramı, şarkı dağarcığı oluşturulması; Türkiye de ve dünyada müzik tür ve biçimleri; geleneksel müzikten çağdaş müziğe geçiş, çalgı öğretimi, toplu çalma ve söyleme, eğitimde müziğin rolü, yaratıcılığı geliştirmede müziksel işitme. : Baran, İ.(2006). Temel Müzik Kuralları. Evrensel Müzikevi. Sağlık Hizmetleri Yönetimi (2+0) 2 Sağlıkta sosyal belirleyiciler, sağlık örgütlenmesinde temel ilkeler, türkiye sağlık sistemi ve sağlık göstergeleri, sağlıkta insangücü, sağlık mevzuatı, yataklı-yataksız tedavi kuruluşlarının idari organizasyonu, sağlık hizmeti ve hizmet kalitesi, kalite belgelendirme, denetim : Coşkun, A., Akın, A. (2009). Sağlık İşletmeleri Yönetim Rehberi. Seçkin Yayıncılık. Önerilen Kaynaklar: Kaptanoğlu, Y. A. (2011). Sağlık Yönetimi. Beşir Kitabevi. Kuyucubaşı, Ş. (2010). Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi. Siyasal Kitabevi. Işık, O., Tengilimoğlu, D. ve Akbolat, M. (2011). Sağlık İşletmeleri Yönetimi. Nobel Yayın Dağıtım. Kalite Güvence ve Standartlar (2+0) 2 Standardizasyon. Kalite ve kalite kavramları. Kalite güvence. Mesleki standartlar : J. Macdonald, Toplam Kalite Yönetimini Anlama,İstanbul, Ortaöğretimde Kalite ve Standardizasyon, TSE, Ankara, 1995.

22 M. Tekin, Toplam Kalite Yönetimi, Ankara, Toplam Kalite Yönetimi Cilt 1, MEB, Konya, 2001 Kalite Yönetim Sistemleri (2+0) 2 Kalite kavramı, Standart ve standardizasyon, Standardın üretim ve hizmet sektöründe önemi, Yönetim kalitesi ve standartları, Çevre standartları, Kalite yönetim sistemi modelleri, Stratejik yönetim, Yönetime katılma, Süreç yönetim sistemi, Kaynak yönetimi sistemi, EFQM mükemmellik modeli. : J. Macdonald, Toplam Kalite Yönetimini Anlama,İstanbul, Ortaöğretimde Kalite ve Standardizasyon, TSE, Ankara, M. Tekin, Toplam Kalite Yönetimi, Ankara, Toplam Kalite Yönetimi Cilt 1, MEB, Konya, 2001 İletişim ve Halkla İlişkiler (2+0) 2 Sözlü İletişim kurmak, Yazılı İletişim kurmak, Sözsüz İletişim kurmak, Biçimsel (Formal) İletişim kurmak, Biçimsel Olmayan (İnformal) İletişim kurmak, Örgüt dışı iletişim kurmak, : H.WEİS Donald, Etkili Yönetim, Rota Yayın Yapım, İstanbul, S. Nogay, İşletme Bilgisi, Tekışık Matbaası, Ankara, M. Odman, Yönetici İçin Örgüt İçinde Davranış Kılavuzu, Öteki Ajans, Ankara İ. Özalp, Yönetim ve Organizasyon, AÖF Anadolu Üniversitesi, Eskişehir, Z. Sabuncuoğlu ve M. Gümüş, Örgütlerde İletişim, Arıkan Yayınları, İstanbul, 2008 Ö. Şakar, N. Küçükarslan, Büro Yönetimi ve İletişim Teknikleri, Ekin Kitapevi, Bursa, M. Şevkatli, İnsan İlişkileri, TUTİBAY, Ankara, 1999 Doç.Dr.D. Tengillimoğlu Sağlık Kuruluşlarında Halkla İlişkiler, D. Gürüz, Halkla İlişkiler Teknikleri,

YDI 101-YABANCI DİL I: Cümle yapısı ve ses bilgisi, Zamanlar, Zamirler, Aktif ve pasif yapılar.

YDI 101-YABANCI DİL I: Cümle yapısı ve ses bilgisi, Zamanlar, Zamirler, Aktif ve pasif yapılar. BİRİNCİ YARIYIL TUR 101-TÜRK DİLİ I: Dil ve diller, Türk Dili nin dünya dilleri arasındaki yeri, Türk Dili'nin tarihi gelişimi ve devirleri, Ses bilgisi, Kelimelerin yapısı, Anlam bilgisi, Cümle bilgisi.

Detaylı

PARAMEDİK PROGRAMI. Akademik Yıl / Dersin Ders tipi Dil düzeyi. Kod Dersin Adı

PARAMEDİK PROGRAMI. Akademik Yıl / Dersin Ders tipi Dil düzeyi. Kod Dersin Adı PARAMEDİK PROGRAMI Kod Dersin Adı Akademik Yıl / Dersin Ders tipi Dil derece Dönem düzeyi LC ECTS PRM 187 Beden Eğitimi ve I 1 / Güz Temel Türkçe Temel 3 3 PRM 141 Davranış Bilimleri 1 / Güz Yardımcı Türkçe

Detaylı

AKTS BİLGİ PAKETİ 2012-2013 YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ

AKTS BİLGİ PAKETİ 2012-2013 YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ AKTS BİLGİ PAKETİ 2012-2013 YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 Ankara İletişim Bilgileri: Adres: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Etlik /Ankara Tel:312-3230130

Detaylı

Kod Dersin Adı T/U Kredi AB 101 Anatomi 2/0 2

Kod Dersin Adı T/U Kredi AB 101 Anatomi 2/0 2 AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERLİĞİ PROGRAMI (PARAMEDİK) DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL AB 101 Anatomi 2/0 2 İnsan anatomisine giriş, hareket sistemi: iskelet, kemikler, kaslar, eklemler, dolaşım, solunum,

Detaylı

İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ Anatomi Anatomi İle İlgili Temel Terim Ve Kavramlar, Hücrenin Yapısı Ve Çeşitleri, İskelet Sistemi, Kas Sistemi, Kan Ve Sıvı-Elektrolitler, Kalbin Anatomik Özellikleri

Detaylı

HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI. : Prof. Dr. Behice ERCİ

HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI. : Prof. Dr. Behice ERCİ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Programın yürütücüsü: Programın Kadrolu Öğretim Üyeleri :Prof. Dr. Behice ERCİ : Prof. Dr. Behice ERCİ Doç. Dr. Rukuye AYLAZ Yrd. Doç. Dr. Meral

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ ALACA MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL SAVUNMA ve İTFAİYECİLİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL

HİTİT ÜNİVERSİTESİ ALACA MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL SAVUNMA ve İTFAİYECİLİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL EK.3 HİTİT ÜNİVERSİTESİ ALACA MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL SAVUNMA ve İTFAİYECİLİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL 9010121 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I 2 0 2 2 2 İnkılap ve Benzeri Kavramların

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULU. AMBULANS ve ACİL BAKIM TEKNİKERLİĞİ PROGRAMI

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULU. AMBULANS ve ACİL BAKIM TEKNİKERLİĞİ PROGRAMI BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULU AMBULANS ve ACİL BAKIM TEKNİKERLİĞİ PROGRAMI Ocak 2008 PROGRAMLA İLGİLİ BİLGİLER Programının adı.. Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Programın

Detaylı

Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı

Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL Temel Matematik I (2-0-2) Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı sayılar, tam sayılar,

Detaylı

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI A.Amaçlar Programın amacı hastane öncesi dönemde hasta ve kazazedelere temel ve ileri yaşam desteği verebilen ve muhtemel kritik durumları

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ ÖĞRETİM DERS İÇERİKLERİ. I. Yarıyıl

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ ÖĞRETİM DERS İÇERİKLERİ. I. Yarıyıl T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ ÖĞRETİM DERS İÇERİKLERİ I. Yarıyıl 2903141 TÜRK DİLİ (4+0) Dil nedir? Dillerin doğuşu. Dil duygu düşünce bağlantısı. Dil kültür

Detaylı

BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI

BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI I. YARIYIL DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER BYT109 Temel Sanat Eğitimi I 3+2 7,0 Sanatın temel öğelerini ve ilkelerini bir sistem içinde inceleyerek uygulamak. Grafik

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİNE GİRİŞ 1. Genel afet bilgisi ve afetlerden korunma kültürü

Detaylı

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ T.C. Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren yüksekokullarından birisi olan Turizm İşletmeciliği

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/5 I. YARIYIL DERSLERİ OGK1001 GÜVENLİK SİSTEMLERİ I (3 0 0) Tarihçe, güvenlik ve hizmet sektörü, ülkemiz hukuki ve yasal durumu, tanımlar ve kavramlar, kişisel ekipmanlar, görev ekipmanları, emniyet

Detaylı

1.YIL. Yabancı Dil I(2+1)

1.YIL. Yabancı Dil I(2+1) I. YARIYIL TD I 1.YIL Türk Dili I(2+0) Dil ve dilin önemi, dillerin doğuşu ve yayılışı, yapı bakımından diller, Türk dili ve gelişimi, diğer diller arasındaki yeri ve yayıldığı alanlar; Türk yazı dili

Detaylı

DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BİRİNCİ YIL

DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BİRİNCİ YIL EK-2 DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BİRİNCİ YIL I. YARIYIL DERSLERİ Matematik- I (4-2) 6 (Zorunlu) Ön bilgiler ve fonksiyonlar, limit ve süreklilik, türev, türevin uygulamaları, integrasyon,

Detaylı

Bölüm Adı: Tarih Bölümü

Bölüm Adı: Tarih Bölümü Bölüm Adı: Tarih Bölümü Dönem No: 1 Ders No Ders Adı Teorik Uygulama Kredi AKTS 0806104 İlkçağ Tarihi 2 0 2 2 0806105 Orta Asya Türk Tarihi 2 0 2 2 0806106 İslam Tarihi 3 0 3 3 0806107 Tarih Metodolojisi

Detaylı

BİRİNCİ YARIYIL. Ders Kitabı: Bilge, N. (2002) Hukuk Başlangıcı, Turhan Kitapevi, 2005.

BİRİNCİ YARIYIL. Ders Kitabı: Bilge, N. (2002) Hukuk Başlangıcı, Turhan Kitapevi, 2005. BİRİNCİ YARIYIL İŞL 113 Hukukun Temel Kavramları (3-0) 3 Hukuk Kavramının genel tanımı. Sosyal yaşamı düzenleyen kurallar. Türk toplumunda hukukun kaynakları. Kamu hukuku ve özel hukuk ayırımı. Kanunlar

Detaylı

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Kod : UTL101 Ders : GENEL İŞLETME Kredi : 3 AKTS : 5 İşletmenin genel esasları ve kavramlar, İşletmenin doğuşu, tarihsel gelişimi, İşletmenin amaçları,

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ 1. SINIF GÜZ YARIYILI DERS İÇERİKLERİ DERS BİLGİLERİ

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ 1. SINIF GÜZ YARIYILI DERS İÇERİKLERİ DERS BİLGİLERİ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ 1. SINIF GÜZ YARIYILI DERS İÇERİKLERİ DERS BİLGİLERİ Türk Dili I TUR 101 1 2 2 1 Yrd. Doç. Dr. Hülya Dündar Şahin Yrd. Doç. Dr. Hülya

Detaylı

2014 2015 Eğitim Rehberi 1

2014 2015 Eğitim Rehberi 1 2014 2015 Eğitim Rehberi 1 Yayın Hakları; 2014 Cumhuriyet Üniversitesi 2014-2015 YILI EĞİTİM REHBERİ Cumhuriyet Üniversitesi Tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Matbaasında 100 adet basılmıştır

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK BAKANLIĞI NA BAĞLI HASTANE ÖNCESİ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNDE GÖREV YAPAN PERSONELİN HASTALARA MÜDAHALELERİNİN HASTANE ÖNCESİ ACİL TIBBİ BAKIM YETİŞKİN

Detaylı

Yardımcı Ders Kitapları Uygulamalı Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri, Prof. Dr. Yakup Karasoy, Yrd. Doç. Dr. Orhan Yavuz, Akçağ Yayınları, 2007

Yardımcı Ders Kitapları Uygulamalı Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri, Prof. Dr. Yakup Karasoy, Yrd. Doç. Dr. Orhan Yavuz, Akçağ Yayınları, 2007 EK-2 DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR Türk Dili I (2-0) 2 Dil nedir? Konuşma dili ve saymaca dilleri, dilin türeyişi ile ilgili kurumlar, son çalışmalar, köken ve yapı yönünden yeryüzü dillerinin

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN. Kapsamlı Müfredat

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN. Kapsamlı Müfredat 2015 ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN Kapsamlı Müfredat HAZIRLAYANLAR ve ÇALIŞMA GRUBU Prof. Dr. Maksut Coşkun Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi moskun@ankara.edu.tr Prof. Dr. Bülent Gümüşel Hacettepe

Detaylı

SANAT EĞİTİMİNDE BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİNİN KULLANILMASI

SANAT EĞİTİMİNDE BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİNİN KULLANILMASI SANAT EĞİTİMİNDE BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİNİN KULLANILMASI Ülkü Sevim ŞEN Özet : Sanat insan yaşamının vazgeçilmez öğelerinden biridir. Birey duygularını, düşüncelerini, arzularını, heveslerini, seslerle,

Detaylı

T.C. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I. DÖNEM (GÜZ)

T.C. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I. DÖNEM (GÜZ) T.C. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I. DÖNEM (GÜZ) SOH101 Sosyal hizmette Halkla İlişkiler ve İletişim T:3 U:0 K:3 AKTS: 4 Bu dili arasındaki

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Dönemi Kodu 2803101 Teorik Saati 2 Uygulama Saati 0 Dersin AKTS (ECTS) 3. Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze

Dönemi Kodu 2803101 Teorik Saati 2 Uygulama Saati 0 Dersin AKTS (ECTS) 3. Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze Genel Turizm Bilgisi I Kodu 2803101 Teorik Saati 2 Uygulama Saati 0 Dersin AKTS (ECTS) 3 Türkçe Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze Öğr.Gör.Çetin TOPUZ Koordinatörün E-Posta Adresi ctopuz@selcuk.edu.tr Öğr.Gör.Çetin

Detaylı

SAFRANBOLU TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

SAFRANBOLU TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAFRANBOLU TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL DERSLERİ TFI101-GENEL TURİZM (3-0-3 AKTS:3) Turizm ve turist kavramları, turizm çeşitleri, turizm yönetimi, turizmin tarihçesi,

Detaylı