qmail 1.0 ın Üzerinden Geçen 10 Yılın Ardından Güvenlik Konusunda Bazı Düşünceler*

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "qmail 1.0 ın Üzerinden Geçen 10 Yılın Ardından Güvenlik Konusunda Bazı Düşünceler*"

Transkript

1 qmail 1.0 ın Üzerinden Geçen 10 Yılın Ardından Güvenlik Konusunda Bazı Düşünceler* Metin KAYA EnderUNIX Üyesi Endersys Yazılım Mühendisi metin at enderunix.org metin.kaya at endersys.com.tr 11 Kasım 2007 Pazar EEST 03:23:19 * D. J. Bernstein ın adresli makalesinden birebir çeviridir.

2 ÖZET qmail, 1997 den beri güvenlik garantisi olan ve yaygın olarak kullanılan bir e-posta sunucu yazılımıdır. Bu makalede qmail in yazarı qmail mimarisinin güvenlik ile ilgili kısımlarını ve tarihini tekrar gözden geçirir, qmail in başaramadığı bölümleme standartlarını açıkça ifade eder, qmail in bu başarısızlığını mühendislik açısından inceler ve güvenli program yazmaya dair gelecekle ilgili düşüncelerini belirtir. Kategoriler ve Konu Tanımlayıcıları D.2.11 [Yazılım Mühendisliği]: Yazılım Mimarileri açıkları kapatma, gereksiz kodları silme; D.4.6 [İşletim Sistemleri]: Güvenlik ve Koruma; H.4.3 [Bilgi Sistemleri ve Uygulamaları]: İletişim Uygulamaları e-posta Genel Açıklamalar Güvenlik Anahtar Sözcükler Açıkların kapatılması, kodların elenmesi, güvenilen (trusted) kodların azaltılması 1. GİRİŞ 1.1 Ayın Açığı (the bug-of-the month) Kulübü Bütün İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) e-posta iletim yazılımı (MTA Mail Transport Agent) kullanır. MTA, yerel kullanıcılardan aldığı e-postaları karşı tarafa SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) üzerinden gönderir. Ayrıca, kendisi de SMTP üzerinden aldığı e-postaları yerel kullanıcılara iletir. Eric Allman ın Sendmail yazılımındaki güvenlik açıklarından bıktığım için 1995 te bir MTA, qmail, yazmaya başladım. Sendmail, o zamanlar internetin en popüler MTA yi konumundaydı; [4] e bakabilirsiniz. Aşağıda, Aralık 1995 te yazdığım qmail dokümanından bir parça görülmektedir: Her birkaç ayda bir CERT tarafından Sendmail ile ilgili yerel veya uzak kullanıcıların makinenin kontrolünü ele geçirmesine izin veren güvenlik açıkları duyuruluyor. Sendmail de keşfedilmeyi bekleyen çok fazla sayıda güvenlik açığının bulunduğundan eminim. Çünkü Sendmail in tasarımı, satır koddaki en küçük bir hatayı çok büyük bir güvenlik tehlikesine dönüştürüyor. Smail gibi diğer e-posta yazılımları ve Majordomo benzeri e-posta liste yöneticisi yazılımlar da aynı şekilde kötü görünüyor.

3 1996 ve 1997 de 14 Sendmail güvenlik açığı duyuruldu. Bundan sonra Sendmail in güvenlik açıklarını saymayı ve Sendmail ile ilgilenmeyi bıraktım. Araştırmalara göre Sendmail in güvenlik açıklarına karşı çıkardığı son sürümü olan , Mart 2006 da çıkarıldı; [10] a bakabilirsiniz ( yetkilendirilmemiş uzak saldırganlar Sendmail sürecinin haklarıyla sistemde istedikleri kodu çalıştırabiliyor ). Sendmail in 20 yıldır uzak saldırılara açık olduğu biliniyor; peki şimdi kimse Sendmail in son sürümünün uzak saldırılara karşı güvenli olduğunu iddia edebilir mi? Sendmail le ilgili güvenlik açıklarının duyurulması seyrekleşmiş olabilir; ancak bu gerçek, sistemleri Sendmail yüzünden saldırıya uğramakta olan yöneticilere yardımda bulunamaz. 1.2 qmail in Çıkarılması Aralık 1995 te yoğun olarak qmail için kod yazmaya başladım. Cebirsel sayı teorisiyle ilgili verdiğim ders henüz bitmişti ve kendime ayırabileceğim boş zamanım olmuştu. Beni qmail yazmaya iten son şey ise bir meslektaşıma onun için büyük bir e-posta liste programı yazacağıma dair söz vermemdi. Sendmail, listeler için istediğim kolaylığı sunmuyordu. Sendmail in güvenilirlik ve güvenlik sorunları bir yana, büyük bir liste üyelerine e-posta göndermek sonsuza dek sürecekmiş gibi görünüyordu (ciddiyim!). qmail in 7 Aralık 1995 sürümündeki kodda aşağıdaki komuta göre ölçüldüğünde kelime bulunuyordu: $ cat *.c *.h cpp -fpreprocessed sed s/[_a-za-z0-9][_a-za-z0-9]*/x/g tr -d \012 wc -c (Diğer ölçümlerde de benzer sonuçlar alınır.) qmail in 21 Aralık 1995 sürümü ise kelimeydi. 21 Ocak 1996 sürümünde, qmail 0.70, kelime vardı. Bu sürümü kendi bilgisayarımda birkaç gün izledikten sonra qmail beta testlerini başlatmak için herkese sundum. 1 Ağustos 1996 da kelimeye sahip qmail 0.90 sürümünü çıkararak beta testlerini bitirdim. 20 Şubat 1997 ise kelimelik qmail 1.00 ı yayınladığım tarihtir. 15 Haziran 1998 de kelimelik mevcut sürümü, qmail 1.03, çıkarttım. Bu sürümün türevi olan kelimelik netqmail 1.05 ise komite tarafından çıkarıldı. qmail 1.0 daki 4 açığın farkındayım. Karşılaştırma yapacak olursak: Sendmail Mart 1996 da çıkarıldı ve kelimeydi; kelimelik Sendmail Ocak 1997 de yayınladı; Mayıs 1998 de çıkarılan Sendmail sürümü ise sözcük içeriyordu. Tüm bu sürümlerde Sendmail in yüzlerce açığı not ediliyordu. Kullanıcı tarafından bakıldığında Sendmail ile qmail arasında farklılıklar var. Örneğin; qmail in POP desteğine karşılık Sendmail de UUCP desteği ve qmail de kullanıcılar tarafından kontrol edilen e-posta listesine karşılık Sendmail de uzaktan root olabilme açığı (sadece bir şaka!) mevcut. Ancak tüm bunlar karmaşıklık sorununu açıklamaz. Her paketteki kodların çoğu, tipik internet sitelerinin ihtiyaç duyduğu MTA lerin çekirdek özelliklerine adanmıştır.

4 Parmak izleri (fingerprinting) gösteriyor ki internetteki mevcut SMTP sunucularının 1 milyondan fazlasında qmail 1.03 veya netqmail 1.05 kullanılıyor. 3. parti qmail.org ise şunu söylüyor: Çok fazla sayıda internet sitesi qmail kullanıyor: USA.net in giden e-posta sunucusu, Address.com, Rediffmail.com, Colonize.com, Yahoo! mail, Network Solutions, Verio, MessageLabs (kötü niyetli e-postaları tespit etme için araştırma yapan kurum haftada 100 Milyon e-posta alıyor), listserv.acsu.buffalo.edu (1996 dan beri qmail kullanan büyük bir listserv hub ı), Ohio State (ABD nin en büyük üniversitesi), Yahoo! Groups, Listbot, USWest.net (ABD nin batı İSS si), Telenordia, gmx.de (Alman İSS), NetZero (açık İSS), Critical Path, PayPal/Confinity, Hypermart.net, Casema, Pair Networks, Topica, MyNet.com.tr, FSmail.net, Mycom.com, and vuurwerk.nl. Birçok yazar qmail kitabı yazdı: [7], [20], [14], [22]. Çok kapsamlı istatistikleri toplamak zor; ancak örnekler gösteriyor ki internet üzerindeki yasal e-postaların büyük bir kısmını qmail alıp gönderiyor. 1.3 qmail Güvenlik Garantisi Mart 1997 de qmail in son sürümünde gerçekliği kanıtlanabilir bir güvenlik açığı bulan ilk kişiye 500 $ ödül vereceğimi vaat etmiştim. Örneğin; qmail in başka bir kullanıcı haklarıyla çalışmasını sağlayacak bir açık. Teklifim hala geçerli. Kimse qmail de bir güvenlik açığı bulamadı. Bu vesileyle ödülü 1000 $ a yükseltiyorum. qmail deki güvenlik açığı ifadesi elbette qmail dışı problemleri kapsamıyor. Örneğin; NFS, TCP/IP veya DNS teki güvenlik sorunları,.forward dosyalarının çalıştırdığı betiklerdeki açıklar ve genel işletim sistemi sorunları. qmail kurulmadan önce zaten saldırıya açık olan bir sistemdeki qmail i herhangi bir problemden dolayı ayıplamak aptalca bir hareket olur. qmail i e-postaları bir ağa gönderirken şifrelemede veya doğrulamada başarısız olması durumunda ayıplamak ahmakça olmaz; çünkü kriptografi TCP/IP den ziyade qmail gibi uygulamaların ele alması gereken bir konudur. Ancak kriptografi qmail güvenlik garantisinin kapsamı dışındadır. DoS (Denial of Service) saldırıları özellikle kapsam dışıdır. Çünkü bunlar tüm MTA lerde var olan, kapsamlı belgelendirilmiş sorunlardır ve bazı önemli protokolleri ağır bir yapılandırmadan geçirmeden bu saldırıların aşılması çok zordur. Birileri buna karşı çıkıp e- postaların ümitsizce bu yapılandırmaya ihtiyacı olduğunu söyleyebilir; ben de ona katılırım ama bu konu başka bir makalenin konusudur. qmail, kullanıcıların qmail i istismar edip diğer kullanıcıların bilgilerini çalamayacağını ve onlara zarar veremeyeceğinin garantisini verir. Eğer diğer programlar da aynı standardı yakalarsa ve ağ bağlantılarımız kriptografik olarak korumaya alınırsa internetteki tek güvenlik sorunu DoS saldırıları olur.

5 1.4 Bu Makalenin İçeriği qmail emsalsiz güvenlik seviyesine ulaşmayı nasıl başardı? qmail i güvenlik açısından üstün kılan neydi ve neler onu daha ileri götürebilirdi? Diğer yazılım projelerinin bu şekilde güvenlik garantisine sahip olması için onları nasıl yapılandırabiliriz? Güvenlik hakkındaki görüşlerim yıllar geçtikçe çok daha acımasız oldu. Güvenliğe çok büyük para ve emeğin yatırıldığını gördüm ve çok daha fazlasının harcanacağından eminim. Güvenlik konusundaki çabaların çoğu dünün saldırılarını önlemek üzere tasarlanır; fakat yarının saldırıları karşısında başarısız olur ve gayet sağlam olması beklenen yazılımlarda kullanılmaz. Uzun vadeli işlerde bu çabalar oyalayıcı olmaktan öteye geçmez. Geçmişe bakıldığında qmail in güvenlik mekanizmalarından bazılarının yarı pişmiş olduğu, ihmal edildiğinde hiçbir güvenlik kaybının olmaması ve bazı şeyleri gerçekten başaramamış olmasından anlaşılır. Diğer mekanizmalar qmail in göstermiş olduğu başarılı güvenlik performansından sorumludur. Bu makaledeki asıl maksadım aradaki farkı ileri seviyede açıklamaktır yazılım mühendisliği teknikleri uzun soluklu güvenlik açısından nasıl değerlendirilmelidir. Bu makalenin 2. kısmında çok sağlam yazılım sistemlerine yönelik 3 özel talimat anlatılmaktadır. Geriye kalan bölümler, qmail in bu 3 talimatta göre başarılı ve başarısız olduğu yönlerden bahsetmektedir. 2. NASIL İLERLEYEBİLİRİZ? Bir yazılım hatası, tanımda belirtildiği üzere kullanıcının gereksinimlerini bozmak demektir. Yazılımla ilgili güvenlik açığı da kullanıcının güvenlik gereksinimlerini bozan yazılım özelliğidir. Bu nedenle her güvenlik açığı bir hatadır. (Resmi şartnamelerin, güvenlik politikalarının, vb şeylerin savunmalarında açıkça belirtilmiştir ki kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını yapmak oldukça zordur. Özellikle de kulacıların üzerinde çok düşünmediği gri alanlarda-. Aşağıda belirtildiği gibi, bu karmaşıklık güvenlik açıklarını gidermede büyük zorluklar çıkarmaktadır ama bu karmaşıklık olmasa da güvenlik açıklarını çözme işi yine zor olurdu. Çünkü bugünkü yazılımlar aklıma gelen en basit güvenlik gereksinimlerini bile karşılamaktan uzaklar.) Her N adet kod sözcüğünde ortalama 1 açığın ve bilgisayarınızda 10000N adet kod sözcüğü olduğunu varsayalım. Mutsuz sonuç: bilgisayarınızda açık var ve bunların büyük çoğunluğu tahminen güvenlikle ilgili. Hiç güvenlik açığı bırakmayacak şekilde nasıl ilerleyebiliriz? Bu ilerlemeyi nasıl ölçebiliriz? Bu bölüm 3 yanıt vermektedir. Ayrıca komitenin dikkatini dağıtıp ilerlemesine engel olan 3 konuyu da tartışmaktadır.

6 2.1 Yanıt 1: Açıkları Gidermek İlk ve en açık yanıt açık oranını azaltmaktır. Bir yazılım mühendisliği sürecinin açık oranını, o ana bitmiş kodları dikkatlice gözden geçirip bulunan açıkların sayısını gözden geçirilen kod miktarının fonksiyonu şeklinde ifade ederek bulabiliriz. Farklı yazılım mühendisliği süreçlerinin açık oranını karşılaştırabiliriz. Düşük açık oranlarıyla meta-engineering yapabiliriz. (Bazen göze batmayan küçük hatalar, kodu gözden geçirirken araya kaynamaktadır. Ancak; deneyimlerim normal açık oranının, gözden hiç hata kaçırmadığınızda bulacağınız açık oranından çok az farklı olacağını söylüyor. Eric Raymond un [17, Bölüm 4: Release Early, Release Often ] da belirttiği gibi mevcut göz yuvarlaklarımızda bütün açıklar sığ kalır.) Açıkları giderme, yazılım mühendisliği araştırmalarının klasik bir konusudur. İyi bilinen bir örnek: tipik yazılım mühendisliği sürecindeki açık oranı kapsam testleri yapılarak ciddi oranda azaltılabilir. Fakat yazılım mühendisliği sürecinin önceki aşamalarında yaptığınız tercihlerin açık oranını azaltacağı çok bilinen bir kavram değildir. Detaylı bilgi için 3. kısma bakınız Yanıt 2: Kod Elemek 10000N adet kod sözcüğü olan bilgisayar sistemini tekrar göz önüne alın. Açık oranının kelime başına 1 den biraz daha az olduğunu ama tüm açık miktarının yine 10000N e yakın olduğunu varsayalım. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? 2. yanıt, bilgisayardaki kod miktarını azaltmaktır. Yazılım mühendisliği süreçleri sadece kod miktarındaki açık sayısına göre değil, kullanıcının istediği özellikleri sağlayan kod hacmine göre de değişim gösterir. Kod eleme, yazılım mühendisliği araştırmalarındaki diğer klasik konudur: farklı yazılım mühendisliği süreçlerinin kod hacimlerini karşılaştırabiliriz ve metaengineering ile aynı işi daha az miktardaki kodla yapabiliriz. Ayrıntılar için makalenin 4. kısmına bakınız. Bir ürünün açık (bugs)/kod oranını veya kod/iş (jobs) oranını ölçmektense açık/iş oranını gözlemek daha yerinde bir hareket olacaktır. Ancak farklı ölçümler farklı tekniklere dikkati çekecek gibi görünüyor. Ayrıca, kod/iş oranı yazılım mühendisliği zamanında önceden tahminlerde bulunacak kişiden bağımsız bir konudur ve aynı şekilde açık/kod oranı da hata ayıklama zamanında öngörülerde bulunacak kişiden bağımsızdır.

7 2.3 Güvenilen Kodların Azaltılması Daha az miktarda kodu olan bir bilgisayar sistemi ve daha az açığın olduğunu varsayalım. Bu durumda sistemimizde 1000 den az açık olacaktır. Bunların çoğu, tahminen, hala güvenlik açıklarıdır. Nasıl ilerleyebiliriz? 3. yanıt, bilgisayar sistemindeki güvenilen kod miktarını azaltmaktır. Bilgisayar mimarisini kodların çoğunu güvenilmezler hapishanesine atarak yeniden tasarlayabiliriz. Güvenilmez koddan kastım ne yaptığıyla, ne kadar kötü çalıştığıyla, ne kadar açığının olduğuyla hiç ilgilenmediğiniz, kullanıcının güvenliğini istismar edemeyecek olan koddur. Bilgisayarımızdaki güvenilen kod miktarını ölçüp meta-engineering yaparak bu miktarı en aza indirebiliriz. (Mütercimin notu: D.J.B. nin güvenilen kod ile anlatmak istediği, program yazarken kullanılan kütüphane fonksiyonları gibi hazır kodlardır. D.J.B; strlen, strcpy, strcmp, v.s. başta olmak üzere özellikle katar (string) ve sistem fonksiyonlarını yeniden yazmıştır.) Bir sistemdeki kod miktarını azaltmak için kullanılan teknikler güvenilen kod miktarını azaltmak için de geçerlidir ama ilave teknikler güvenilen kod miktarının toplam kod miktarından daha az olmasını sağlamaktadır. Güvenilen kod miktarını azaltmakla açık sayısını azaltmak arasında hoş bir sinerji var: güvenilen kod miktarı az olduğundan bunlardaki açıkları gidermek nispeten daha ucuzdur. Örneğin; Sendmail in e-postanın başlığından e-posta adresini çıkarmaktan sorumlu olan kodunu göz önüne alalım. [12] ye göre, Mark Dowd 2003 te bu kodda aşağıdaki güvenlik açığını buldu: Saldırganlar, root veya superuser kullanıcısının haklarını ele geçirip Sendmail sunucusunu kendi çıkarları için kullanabiliyor Bu açık özellikle çok tehlikeli; çünkü saldırgan sadece bir e-posta göndererek hedef sunucu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmaksızın sunucuyu taciz edebilir X-Force bu açığın gerçek dünyadaki Sendmail kurulumlarında uygulanabileceğini gösterdi. Aynı adres çıkarma kodunun basit 2 veri akış kuralını kullanan bir yorumlayıcıyla çalıştığını varsayalım: Kodun sistemde görebildiği tek yer üzerinde çalıştığı e-postadır; Kodun sistemde sahip olabileceği tek etki, üzerinde çalıştığı e-postadan elde ettiği e- posta adresini yazmaktır. Bu aşamadan sonra kodun, kullanıcının güvenliğini kötüye kullanma şansı yoktur. Sisteme e- posta gönderen saldırganın elinde tuttuğu tek şey kodun çıkarttığı e-posta adresidir ki saldırgan bunu koddaki herhangi bir açığı kullanmadan da elde edebilir. Saldırganın başka hiçbir şey yapabilme şansı yoktur. Aynı konuyla ilgili başka bir örneği kısım 5.2 de bulabilirsiniz.

8 (Kullanıcının güvenlik gereksinimlerinin e-posta göndericisinin e-posta adresi çıkarma kontrolünü saldırganın elinden almadığını farz ediyorum ama gereksinimler daha karmaşık olabilir. Belki de kullanıcı birden fazla kaynaktan bir e-posta eklentisi oluşturuyordur. Belki de kullanıcı e-posta eklentilerinin birbirini ve e-posta başlığı gibi özellikleri etkilememesini istiyordur. Bu durumda yorumlayıcı, ilgili veri akış kısıtlarını göz önünde bulundurmak zorundadır.) Güvenilen kod miktarını ve açık oranını yeterince azalttığınızda ve güvenilen kodun makul ölçülerde açık sahibi olduğunu kabul edersek bu durumda sistemde hiç güvenlik açığı olmayacaktır. Tahminen güvenilen kodda hala açıklar olacaktır; ancak bu açıklar kullanıcının güvenliğini kötüye kullanamaz. Güvenli bir yazılım sistemi tasarlamak açığı olmayan bir yazılım sistemi tasarlamaktan daha kolaydır. 2.4 Dikkati Dağıtmanın 1. Yöntemi: Saldırganın Peşine Düşmek Çoğu insan için güvenlik, mevcut saldırganları izleyip bazı şeyleri (hatta her şeyi!) değiştirmek ve onların başarısız olmasını sağlamaktan ibarettir. Bu yöntemin çekiciliğini anlamak kolaydır: daha önce başarılı olmuş bir saldırının bu girişiminde başarısız olduğunu izlemek sistem güvenlikçisine bir anlık mutluluk verir. Bazen değişiklikler saldırganlar tarafından istismar edilen özel açıkları kapatmaya yöneliktir. Ubuntu Linux dağıtımı bu yıl içerisinde çok sayıda program açıklarını gideren 100 den fazla acil güvenlik yaması çıkardı. Yapılan değişiklikler bazen hiçbir problemi çözmez. Güvenlik duvarları, anti virüs sistemleri ve saldırı tespit sistemleri, hedeflenen yazılımı yamalamadan önce saldırıları girişimlerini tespit etmeye çalışır. Yazılım mühendisliği eksikliklerini çözmeyen değişiklikler, güvenlik açıklarına öncülük yapmıştır. Başarıyı, mümkün olan tüm saldırıları önlemekten çok, dünün saldırılarını durdurmak olarak tanımlarsak, sistemimizin yarının saldırılarına karşı savunmasız olmasına şaşırmamalıyız. 2.5 Dikkati Dağıtmanın 2. Yöntemi: Ayrıcalıkları En Aza İndirme Birçok güvenlik çabası uygulamaların en az ayrıcalıkla çalışması prensibine yöneliktir. Bu prensip [18] de Tüm program ve sistem kullanıcıları işlerini yürütebilecek en az ayrıcalıkla çalışmalıdır diyen Saltzer ve Schroeder tarafından ortaya atılmıştır. Bu güvenlik çabaları aşağıda anlatıldığı gibi çalışmaktadır. Program P nin R kaynağına meşru erişim hakkının olmadığını varsayalım. Daha sonra işletim sistemini, P ye bu kontrol hakkını verecek şekilde kullanalım (hakları genişletme de olabilir). Resim görüntüleme yazılımının ağdan veri göndermesini önleyelim, bir DNS sorgulama yazılımının diskten dosya okumasını engelleyelim, Örnekler için [3], [21], [11], [2], [15], [1], [16] ve [23] e bakınız. Kısım 5.1 konuyla ilgili qmail örneklerini içermektedir.

9 En az ayrıcalıkla çalışma prensibinin temelde yanlış olduğunu düşünüyorum. Ayrıcalıkları kısıtlamak zararları azaltabilir ama hiçbir zaman güvenlik açıklarını kapatmaz. Ayrıcalıkların azaltılması güvenilen kodların azaltılması gibi değildir, aynı faydayı sağlamaz ve bizi güvenli bir bilgisayar sistemine yaklaştırmaz. Bir örnek olarak [11] in Netscape in DNS Helper programına olan bağlılığını düşünün. Bu programın yerel diske erişiminin engellenmiş olması bile [8] de anlatılan libresolv açığının, Netscape te bir güvenlik tehlikesi oluşturmasını önleyemedi. DNS Helper ı hedef alan bir saldırgan, programın kontrolünü ele geçirip Netscape in gönderdiği bütün DNS verilerini değiştirip kullanıcının bütün web bağlantılarını çalabilir. [11] den önce durum, DNS Helper programının kullanıcının güvenlik gereksinimlerini çiğneme potansiyeline sahip olduğu ve düzeltilmesi gerektiği yönündeydi. [11] den sonra ise DNS Helper programının kullanıcının güvenlik gereksinimlerini çiğneme potansiyeline sahip olduğu ve düzeltilmesi gerektiği yönündeydi. Güvenilmeyen (untrusted) kodun tanımında kullanıcının güvenlik gereksinimlerini çiğneyemeyen kod yatar. DNS Helper programını tamamen güvenilmeyen kodlarla yazmak, bu programın eriştiği işletim sistemi kaynaklarıyla ilgili kısıtları sisteme zorla kabul ettirmiş olmaktan daha az istila edicidir. DNS Helper birçok kaynağın verisini ele alır; ancak her kaynak bir diğer kaynağın verisini değiştiremeyecek şekilde yapılandırılmalıdır. 2.6 Dikkati Dağıtmanın 3. Yöntemi: Hız, Hız, Hız Programcılar, yazılımlarının kritik olmayan kısımlarının hızını artırmak için çok uzun süre düşünür ve kaygılanır. Ancak bu girişimleri, genelde programlarının bakımı ve hata ayıklaması göz önüne alınınca negatif yönde çok büyük etkiye sahip oluyor. Programın çalışma zamanını %97 sine çekmek gibi küçük performans hamlelerini unutmalıyız. Olgunlaşmamış iyileştirme, bütün kötülüklerin anasıdır; Knuth [13] ün 268. sayfasına bakabilirsiniz. Programcıların, yazılımlarını hızlandırmak adına yaptıkları en büyük iş kodlarından küçük parçaları kesip atmaktır. Programcılar bunu yaptıklarında yazılımlarının daha hızlı çalıştığını ve açık oranının arttığını görebilirler. Genelde tasarım süreçlerini bu gayreti es geçecek şekilde değiştirmekten hafif bir mutluluk duyarlar. Knuth ın yorumları, yazılım profili çıkaramayan acemi programcılar için geçerli sanırım. Maalesef hızlanmak adına yapılan işlerin açıkça görülmeyen ve onarılması çok güç etkileri var. Kısım 2.3 teki e-posta adresi çıkarma örneğini göz önüne alın. Basit veri akışı işlemleri için yorumlayıcı kullanmak güvenlik dışı hatalara neden olabilir önemli bir fayda. Ancak programcıların çoğu Yorumlayıcı kullanılan kod çok yavaş çalışıyor! der ve yorumlayıcı kullanmayı hiç denemez bile.

10 Yeni bir işletim sistemi süreci başlatmak benzer kısıtları, yorumlayıcı kullanılmasa da, kabul etmek zorundadır. Ama programcılar Her adres çıkarma için yeni bir süreç başlatamazsın! der ve kullanmayı hiç denemez bile. Bir programlama dilini, program veya sistem mimarisini geliştirme girişiminde bulunanlar benzer engelleri aşmak zorundadır. Bu programcılar bazı içeriklerin yavaşlamasıyla karşı karşıya gelecektir (veya karşılaştıklarını varsayacaklardır) ve bu yavaşlıktan dolayı gelişmeyi suçlayacaktır ki bu tam bir pazarlama felaketi. Bilgisayarımı beklemeyi sevmiyorum. Aslında başkasının bilgisayarı yüzünden bekletilmeyi de sevmiyorum. Araştırmalarımın büyük çoğunluğu sistem performansını değişik seviyelerde artırmaya yöneliktir. (Örneğin; [6] daki makalem: Eğrisi: Yeni Diffie Hellman Hız Kayıtları ) Fakat daha sonra güvenliğin, hızdan önemli olduğunu anladım. Bugün, mevcut sistemlerimizden 10 kat daha yavaş çalışsa bile güvenlik açığı olmayan yazılım sistemlerine ihtiyacımız var. Yarın, bu sistemleri hızlandırmaya çalışmak için çalışmaya başlayabiliriz. Gayet sağlam sistemler tasarladığımızda güvenliğin aslında çok fazla CPU zamanına ihtiyacı olmadığına inanıyorum. CPU zamanının büyük kısmını program kodumuzun küçük bir kısmı kullanır ve güvenlik doğrulamasının harcadığı zaman, küçük kodlarımızın harcadığı zamanın yanında ihmal edilebilecek kadar azdır. Sıradan bir sıcak nokta (hot spot), tekil bir kaynakta milyonlarca CPU saat çevrimi harcar. Modern derleme teknikleri, bazı durumları delillerle kanıtlanmış, güvenlik doğrulamalarını iç döngülerden yukarıya çekebilecektir. Ara sıra, ağ paketlerinin şifrelenmesi gibi hileli güvenlik kısıtları olan sıcak noktalar (hot spot) açığı olmayan güvenilir kod olacaktır. 3. AÇIKLARI KAPATMAK Uzun yıllardır sistematik olarak hataya eğilimli program yazma alışkanlıklarını, kendimin ve diğer insanların hatalarını inceleyerek ve literatürü gözden geçirerek teşhis etmeye çalışıyorum ve programlama ortamımı bu hatalardan soyutlandırmaya çalışıyorum. qmail i yazmaya başladığımda bu konuda zaten birikimim vardı ve qmail 1.0 ı geliştirirken büyük bir ilerleme kaydettim. Bu noktada qmail in açık oranından memnun olduğum anlaşılmasın. Hata yapma oranım son on yılda azalmaya devam etti ve qmail programlama ortamımın modası geçmiş birçok yönünü ümitsizce görüyorum. Allah tan 1990 ların ortalarında açık oranım, qmail in kaynak koduna oranla, yeterince düşüktü ki qmail 1.0 da sadece birkaç açık vardı. Bu anlattıklarım, qmail in sıra dışı güvenliğine dair bir açıklama niteliğindedir. qmail in ayrıcalıkları en aza indirme mekanizmasının genele çok bir faydasının olduğu söylenemez; ayrıntılar için kısım 5.1 e bakınız. Bu kısım, programlama dillerini, program yapılarını, v.s. değiştirip meta-engineering yaparak açığı olmayan kod yazma örneklerini içerir.

11 3.1 Açık Veri Akışını Uygulamak Global değişkenlerle ilgili standart bir tartışma vardır: Global değişkenler genellikle programcıları şaşırtan gizli veri akışı oluşturur. qmail 0.74 te düzeltilen şu açığı göz önüne alın: qmail-send, newfield_datemake i her yeni bounce için çağırsa bile, eğer newfield_datemake e zaten bir ilk değer atanmışsa newfield_datemake, newfield_date i yalnız bırakacaktır. Dışarıya sadece bir mesaj gönderen ve newfield_date te uygun olarak saklanan tam olarak 1 tane Date alanına ihtiyaç duyan newfield_datemake fonksiyonunu, aslında qmail-inject programı için yazmıştım. Fakat daha sonra bu fonksiyonu pek çok mesaj gönderen (bounce eden e-postalar, gönderilemeyen mesaj raporları, v.s.) ve dışarıya giden her mesaj için bir Date alanına ihtiyaç duyan qmail-send için yeniden kullandım. newfield_datemake in mevcut newfield_date i yeniden düzenlemediğini unutmuştum (newfield_date global değişkeni, özelliği gereği, eski Date alanıyla ilgili önceki mesajdan yeni mesaja veri transferini sonlandırdı). Gizli veri akışı, tampon taşırma olaylarında da vardır. C de x[i] = m ifadesi, ilk bakışta sadece x değişkenini değiştiriyormuş gibi görünüyor; ancak i belirlenen aralığın dışındaysa bu ifade, fonksiyon dönüş adresi, bellek ayırma yapıları da dâhil, programdaki herhangi bir değişkeni değiştirebilir. Aynı şekilde x[i] yi okumak isterken programdaki herhangi bir değişken okunabilir. Qmail in tasarımı, qmail in iç kısımlarındaki veri akışını izlemeyi kolaylaştırır. Örneğin; farklı UNIX süreçlerinde çok sayıda qmail çalışsın. Bu süreçler bir iş hattıyla (pipeline) birbirine bağlanmıştır. Bu iş hattı çoğunlukla dosya sistemini ve nadiren diğer iletişim tekniklerini kullanır ama asla birbirlerinin değişkenlerine doğrudan erişmez. Çünkü her süreç kendi çapında küçük bir alanda çalışır ve programcının aradaki veri akışını berbat etmesine çok az fırsat verir. Daha düşük düzeylerde ise indisler belli aralıklarda iken çalışan çeşitli dizi erişim fonksiyonları tanımladım ve kontrolü zor olan fonksiyonları kullanmaktan kaçındım. Bugünlerde küçük ölçekli parçalara ayırmada, alt ve üst sınır kontrolünde, özet değişkenlerin güncellenmesinde (örneğin; bir dizinin değeri sıfır olan elemanlarının sayısı), v.s. daha çok ısrarlıyım. Alt ve üst sınır kontrolünden kastım, insanların normalde yaptıkları indeks numarası sınırların dışındaysa hata mesajı vermek değil; dizilere eleman eklendiğinde dizinin otomatik olarak genişlemesi ve eleman okunduğunda dizinin sıfırlanmasıdır. (Belleğin dışında mı? Kısım 4.2 ye bakınız.) Benzer işleri elle yapmak aptallıktır. 3.2 Tam Sayıların Anlamını Sadeleştirme Programcıları şaşırtan bir başka durum ise y nin y = x + 1 işleminden sonra x ten küçük olmasıdır. Bunun için x in ifade edilebilen en büyük tam sayı olan 2^31 1 olması gerekir. x in bu değerinde y, ifade edilebilen en küçük tam sayı olan 2^31 olur.

12 qmail in en yakınından geçtiği tehlike, kontrol etmeyi unuttuğum 32 bit sayaç taşırma potansiyeliydi (Georgi Guninski tarafından keşfedilmişti). Neyse ki sayacın taşacak kadar büyümesini bellek miktarı engelliyordu. Fakat aynı içerikteki başka bir sayaç artırma işlemi felaket gibi bir açığa neden olabilirdi. Benzer tavsiyeler diğer tam sayı işlemleri için de geçerlidir. Programcıların kodlarla yapmak istediği işlemler matematiksel işlemlerle tamamen eş anlamlıdır ama uygulamalarında yaptıkları, matematikle pek örtüşmez. Bu durumları teşhis etmek istesem, tampon taşırmaları için ek olarak çalışmam gerekir. Eğer matematiksel işlemlerimin aklı başında olması için mesela tam sayı taşmasının sadece bellek yetmezliği gibi bir durumda olması ek bir çalışma ile genişletilmiş tam sayı kütüphanesini yazmam gerekir. Programlama ortamlarının çoğu yazılım üretmeyi kolaylaştıracak yönde tasarlanmıştır. Aslında bunların yanlış kod yazmayı önlemeyi ön planda tutması gerekirdi. Gerçekten yapmak istemediklerimi yazmam, aslında niyetimde olanları yazmamdan çok daha fazla çalışmamı gerektirmelidir. 2^32 (veya 2^64) e göre mod alma şansım var ama bu işi gerçekleştirmek çok çalışmam gerektiğinden ötürü mutluyum. Bazı dillerde a + b tam olarak a ile b nin toplamı demektir. Bu diller çoğu zaman genel kullanımlarda çok yavaş oldukları için işten uzaklaştırılmışlardır: aşağıdaki gibi bir döngü for (i = 0; i < n; ++i) c[i] = a[i] + b[i]; aniden n adet gmp_add() gibi çok pahalı yüksek doğruluklu tam sayı aritmetik fonksiyon çağrısı gerektirir. Fakat derleyici için büyük tam sayıların bulunduğu yerlerin izlerini takip eden kodları üretmek ve gmp_add()çağrılarını küçük tam sayıları kullanan makine seviyesine indirgemek roket bilimi değildir. Muhtemelen adreslemeler yüzünden bazı yavaşlamalar olacaktır kısım 2.6 da belirtildiği gibi ancak ilk olarak kodu doğru yazmalı, daha sonra programın hızı için kaygılanmalıyız. 3.3 Ayrıştırmadan (Parsing) Kaçınma Bilgisayar dünyasında 2 çeşit komut satırı arayüzü gördüm: iyi ara yüzler ve kullanıcı ara yüzleri. Kullanıcı ara yüzlerinin özü ayrıştırmadır: dağınık bir dizi komutu, katı mühendislikten çok psikolojik olarak düzgün bir biçimde bir araya getirme. Bir başka programcı kullanıcı arayüzüyle konuşmak istediğinde arayüzün söylediklerini alıntı yapmalıdır: programcının düzenli verilerini al, yapılandırılmamış komutlara çevir ve (ümit edilir ki) ayrıştırıcı bu dağınık komut dizisini yapılandıracak. Bu durum tam bir felaket formülüdür. Ayrıştırıcılar çoğunlukla açıkları olan yazılımlardır: belge arayüzü nedeniyle bazı giriş verilerini okumada başarısız olabilir. Programcı ile kullanıcı arayüzünün arasındaki aktarıcının da açıkları vardır: çoğu zaman sonuç olarak ürettiği verilerin anlamı doğru değildir. Sadece bazı neşeli durumlarda ayrıştırıcı ile aktarıcının ikisi de arayüzü yanlışlıkla aynı şekilde yorumlar.

13 Bu açıklamaları qmail in aşırı sade dosya yapılarında ve program seviyesindeki ara yüzlerinde ayrıştırmadan ve aktarmadan nasıl kaçınıldığını 2 örnekle, orijinal qmail belgelerine yazmıştım. Ancak dış kısıtların daha iyi ara yüz yazmaya izin vermediği durumlarda ayrıştırma ve alıntılama yaparken ortaya çıkan açıklar hakkında bir şey söylememiştim. qmail 0.74 te düzeltilen aşağıdaki açığı düşünelim: qmail-inject USER ın alıntı yapılıp yapılmayacağını kontrol etmiyordu. qmail-inject in aşağıda yaptığı kullanıcı adını gösteren bir From satırı oluşturmaktır: From: "D. J. Bernstein" Yukarıdaki örnekte djb olan kullanıcı hesap adı, karakterinden önce harfi harfine yazılabilir ama isim parantez gibi sıra dışı karakterler içeriyorsa olduğu gibi alınmalıdır. Testlerim USER daki sıra dışı karakterleri özel olarak incelemiyordu. Bu nedenle harfi harfine yazmayı düzgün kodlamadan ayırt edemediler. Başka bir örnek olarak UNIX in logger programındaki açığı göz önüne alın: muhtemelen sisteminiz syslog(pri, %s, buf) yerine syslog(pri, buf) yapıyordur. Tahminim bu durum logger programında DoS tan öte bir güvenlik açığı oluşturmaz; çünkü saldırgan elde ettiği VM adresleri anlaşılır ASCII karakterlerine dönüştürürken korkunç derecede kötü anlar yaşayacaktır ama ayrıştırılmış(disassembled) nesne kodunu görmeden kesin bir şey söyleyemem. Baştan temkinli davranmak, sonradan acı çekmekten iyidir.(better safe than sorry) buf a % eklemeyen testler syslog(pri, %s, buf) ile syslog(pri, buf) arasındaki farkı algılamayacaktır, [5] ve [19, introduction] incelenebilir. Normal girdilerin harfi harfine kopyalanması ve anormal girdilerin alıntılama ile kopyalanması kullanıcı ara yüzlerinin evrensel bir özelliğidir. Ara yüzlerin geliştirilmediği durumlarda sonuçta oluşan açığı kapatmanın bir yolu sistematik olarak her alıntı kuralını başka bir teste çevirmektir. 3.4 Hatalardan Giriş Verilerine Genelleştirme Aşağıdaki açık qmail 0.90 da düzeltildi: Failure to stat.qmail-owner was not an error. Eğer Bob, ~bob/.qmail-buddies dosyasına birden fazla adres yazarsa, qmail bob-buddies e-postalarını bu adreslere gönderecektir. Ön tanımlı olarak gönderme işlemi sırasında yaşanan hatalar orijinal göndericiye iletilecektir; fakat Bob ~bob/.qmail-buddies-owner dosyasına farklı bir adres yazarsa bu durumda bilgilendirme mesajları bu adrese gönderilecektir.

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Nihad KARSLI enki@r-3.org

Nihad KARSLI enki@r-3.org www.pardus-edergi.org Pardus-Linux edergi İÇİNDEKİLER Editörden Linux'ta Dosya Sistemi Hiyeraşisi Linux Dünyasından Haberler Pardus'ta Periyodik İşlemler : Cron Kullanımı Kitap Tanıtımları. Pardus'ta Qucs

Detaylı

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall)

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8.1 Giriş İşletmelerin intranet ve extranet uygulamaları dolayısıyla dış dünyayla olan bağlantıları artmıştır. Böyle sistem yapılarının saldırılardan korunması daha zordur.

Detaylı

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut.

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut. Worry-Free Business Security Standard ve Advanced Sürümler Yönetici Kılavuzu Securing Your Journey to the Cloud p c Korumalı Bulut ws Ağ Güvenliği Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan

Detaylı

Erciyes Linux Dergisi Linux Nedir?

Erciyes Linux Dergisi Linux Nedir? Erciyes Dergisi ney Dergi Basım Dergi Hakkında? Erciyes Dergisi 1. Sayısı Dergi Editörü: İbrahim Kıvanç Dergi ve Kapak Tasarım: İbrahim Kıvanç IK Tasarım Yazarlar: Umut Kiper Behiye Savan Tuba Narol Hatice

Detaylı

www.internetdergisi.com

www.internetdergisi.com www.internetdergisi.com SAYI : 1 KASIM 2004 "YAZILIM > PHP" PHP Öğre[n][t]iyorum! Kitap okumayı veya bilgisayar dokümanlarını okumayı sevmeyenleri düşünerek bu kısma fazla yazı yazmadan direk uygulamalara

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1

PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1 1.1. GİRİŞ Bilgi dünyasında yoğun bir şekilde kullandığımız bilgisayarlar ile ortaya çıkan programlar günlük hayatta biz insanların işlerinde büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Detaylı

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark Flash İçeriğini 10 Yüklemek ve Optimize Etmek Parçaları birleştirmeye başlamanın zamanı geldi. Kitapta şu ana kadar, Tech Bookstore

Detaylı

JAVA Eğitim Notları JAVA ile Programlama Giriş Bu eğitimde iyi bir java programcısı olmak için gerekli olan tüm bilgileri yoğun uygulamalar çerçevesinde inceleyeceğiz. Bu bilgileri öğrenirken aslında bilgisayar

Detaylı

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp ÖNSÖZ Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp Linux hakkında herşeyi içericektir. Bu sayımız 10 gün gibi

Detaylı

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ 2013 SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ WATCHGUARD HIZ VE YÜKSEK ERİŞİLEBİLİRLİK VERİ DEPOLAMA

Detaylı

MCAFEE FOCUS 12 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN VERİ BÜTÜNLÜĞÜ, ŞİFRELEME ve GÜVENLİK SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON 2 UNDERGROUND

MCAFEE FOCUS 12 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN VERİ BÜTÜNLÜĞÜ, ŞİFRELEME ve GÜVENLİK SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON 2 UNDERGROUND 2012 MCAFEE FOCUS 12 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN VERİ BÜTÜNLÜĞÜ, ŞİFRELEME ve GÜVENLİK SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON 2 UNDERGROUND OBSERVE IT / SİSTEMİNİZDEKİ GÜVENLİK KAMERA SİSTEMİ VERİ

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ

SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Mithat YILDIZ Denizcilik Uzman Yardımcısı BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI Danışman Alper SINAV

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK 2013 McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK SEKTÖRÜNE GLOBAL BİR BAKIŞ DİSK VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP Office 2010 için çok özel ipuçları KİTAP DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! R Word 2010 R Excel 2010 R PowerPoint 2010 R OneNote 2010 R Outlook 2010

Detaylı

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar...

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2011 Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... Customization (Özelleştirme) ERP Projelerinin Dipsiz Kuyusu ERP2 Devri Kapanıyor,

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir.

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir. Eğer bana bilgisayar kullanımını haklı gösterecek tek bir şey şey derseniz, hemen Veritabanı derim. Veri-işlem. Ve ister telefon defterinizi oluşturun, ister firmanızın demirbaş envanterini tutun, Microsoft

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

NESTOR adlı şirket; kredilerin iyi ve kötü olarak sınıflandırılmasında, ipotek sigorta kararlarının finansal risklerinin belirlenmesinde kullanmıştır.

NESTOR adlı şirket; kredilerin iyi ve kötü olarak sınıflandırılmasında, ipotek sigorta kararlarının finansal risklerinin belirlenmesinde kullanmıştır. Sinir ağları çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılmıştır.günümüzde artık onların kullanılmadığı yada kullanım potansiyellerinin olmadığı alanlar görmek neredeyse imkansızdır. Sinir ağları diğer metotların

Detaylı

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN Fazlalıklardan kurtulun BULUTLAR KADAR HAFİF İŞ SÜREÇLERİ SINIRLI KAYNAKLARLA SINIRSIZ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARIN SAP ERP MetaboLİzma Hızlandırıcı SAP HANA

Detaylı