TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SİZDEN BİRİYİZ SİZİN İÇİN VARIZ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SİZDEN BİRİYİZ SİZİN İÇİN VARIZ"

Transkript

1 TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SİZDEN BİRİYİZ SİZİN İÇİN VARIZ

2 TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK Toplumun desteğini alarak Antalya nın daha güvenli bir şehir olması için TOPLUMLA BERABER çalışıyoruz. Toplum Destekli Polislik şubesinden mahallenizin polisi olarak; En uzak ve en uç noktada olsanız bile sizlere ulaşır, sorunlarınızı tespit ederek ve önerilerinizi alarak kendi alanımızdaki taleplerinizi derhal karşılar, diğer sorunlarınızı ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara iletiriz. TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİĞİN AMACI Polis- vatandaş ilişkilerini geliştirip, genel güvenlik hizmetlerini ve suçla mücadeleyi sizlerin katılımı ve desteği ile daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlayarak toplumun güvenlik memnuniyetini yükseltmeye yönelik çalışmalar yapmaktır.

3 TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR Huzur toplantıları düzenleyerek toplumun güvenli yaşama katılım ve katkılarını sağlamak, Suç mağduru olmuş vatandaşlarımızı ziyaret ederek tekrar suç mağduru olmamaları yönünde bilgilendirme çalışmaları yapmak, Eğitim çağındaki çocuklarımızın ve gençlerimizin suç ve kötü alışkanlıklardan korunmalarını sağlamak, Güvenlik konusunda sosyal sorumluluk bilincinin oluşturulması kapsamında panel, sempozyum, konferans, seminer vb. toplumsal etkinlikler düzenlemek, Güvenlik ile ilgili uygulama projeleri ve modelleri geliştirmektir. Acilen Polisin gelmesini gerektirecek olaylarda (kavga,gürültü, hırsızlık vb.) vakit geçirmeden ücretsiz 155 Polis imdat hattı aranmalıdır. MAHALLE POLİSİ İLETİŞİM HATTI Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Altındağ Mah. Anafartalar Cad. N:79 Muratpaşa / ANTALYA Mahalle Polisi:...

4 EVDE GÜVENLİK İÇİN BAZI İPUÇLARI Ziliniz çalınca kim o demeniz yeterli değildir. Daire kapısı dürbününden bakarak zilinize basanı görmeden kapınızı açmayınız. Çocukların tek başına kapıyı açmalarına izin vermeyin. Kısa süreli olarak evden ayrılmanız gerektiğinde lamba ile birlikte radyo ya da televizyonun sesini açık bırakın. Gündüzleri perdelerin kapatılmış olması, hırsızlar için evin kullanılmadığına bir işaret olacaktır. Yeni taşındığınız evde ilk olarak Kapı kilidini değiştirin. Dikkat edin, Kapınıza her zaman eşiniz veya komşunuz gelmez! Evden çıkarken mutlaka kapınızı kilitleyen ve Kapı kilitlerinizin güvenli kilitler olduğundan emin olunuz Kıymetli eşyalarınızı yatak odanızda değil bankada muhafaza ediniz; çünkü hırsızlar ilk önce yatak odasını karıştırır.

5 Zilinizin ve posta kutunuzun üstüne adınızı açıkça yazmayın, sadece adınızın baş harfi ve soyadınızı yazınız. Evinizin kapısını evi havalandırma ya da kapının önünde oynayan çocuklarınızı kontrol etmek amacıyla açık bırakmayın. Apartman kapınızı mutlaka kapalı tutunuz, ayrıca zilinizi çalarak tüpçü,sucu,asat vb. sebeplerle binanıza girmek isteyen kişileri görmeden kesinlikle apartman kapısını açmayın. Seyyar satıcı, bohçacı, falcı, dilenci ve yardım isteyenleri kesinlikle evinize ve apartmanınıza almayın. Bu tip kimseleri ve yabancı şahısları polise bildirmede tereddüt etmeyin. Apartman içinde yada bahçenizde bulunan bisiklet, akülü bisiklet, motor vb. araçlarınızı mutlaka sabit bir yere kilitleyiniz. Site, apartman ve bina giriş ve çevresinde bulunan aydınlatmaların çalışır durumda olmasına özen gösteriniz.

6 Yaşadığınız site ya da apartmanın çevresine ve girişlerine gece görüş özellikli kamera ve diafon yada görüntülü diafon taktırarak bina ve site güvenliğinizi arttırınız. Komşuluk ilişkilerinizi geliştiriniz. Tatil gibi uzun süreli evden ayrılışlarda posta kutusu ve kapı önüne biriken evrakları güvendiğiniz komşunuzdan sizin için almasını rica edin; çünkü kapı önünde ya da posta kutusunda biriken evraklar sizin uzun süredir evde olmadığınızı gösterir. Eviniz giriş kat, birinci kat ya da ikinci kat ise balkon kapısı ve pencerelerin demir parmaklı olmasına dikkat ediniz. Balkonunuza sensörlü lamba, pencere ve balkon kapılarınızı akıllı kilit sitemi takarak güçlendirebilirsiniz. Birinci katlarda hırsızlık olaylarını önlemek amacı ile balkona tırmanmayı kolaylaştıran unsurları ortadan kaldırarak balkon altlarına araçların park etmesine izin vermeyiniz. Bina çevresinde bulunan, dışarıyı görmenizi engelleyen hırsızlara saklanma ve gizlenme imkanı verecek sazlık, çalılık gibi alanları temizleyin veya budayın.

7 Hırsız evde ise ne yapılmalıdır? Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını ya da kapınızın açık olduğunu fark ederseniz, evinize giren şahıs ya da şahısların hala içerde olma ihtimaline karşı eve kesinlikle girmeyin. Sakin olun ve önce kendi güvenliğinizi sağlayarak derhal 155 Polis İmdat hattından yardım isteyiniz. Can güvenliğiniz için hırsızla karşı karşıya gelmekten sakınınız! Hayatınızın eşyanızdan daha değerlidir! unutmayınız! Hırsızın cezasını kendiniz vermeye çalışmayın aksi halde kanun önünde siz suçlu duruma düşebilirsiniz! Olay mahallindeki iz ve delillere dokunmayınız! Birçok delilin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Eğer görebildiyseniz Hırsızlık yapan şahsın elbisesi, boyu, saç rengi, gibi fiziksel özellikleri, kaçış yönü ve olayda kullanılan aracın markası, rengi ve plakası gibi elde ettiğiniz bilgileri hemen polise bildiriniz.

8 İŞYERİNDE GÜVENLİK İÇİN BAZI İPUÇLARI İş yeri kepenk ve kilitlerinin demir kesme makası ile kolayca kesilebileceğini ve asma kilitlerin kolayca açılabileceğini unutmayınız. İşyerinizin içini dışarıdan görülebilecek ve darbeye dayanıklı kepenkleri tercih etmelisiniz. İşyerinizin çevresinde bulunan, dışarıyı görmenizi engelleyen hırsızlara saklanma ve gizlenme imkanı verecek sazlık, çalılık gibi alanları temizleyin veya budayın. İşyerinizin tuvalet pencereleri, havalandırma, çatı aralığı vb. bölgeleri demir korkuluklarla güçlendirin. İşyerlerinizin diğer binalarla arasında kalan ölü bölgeleri sensörlü ışıklarla aydınlatın. İşyerinizin çevresini ve içini güvenlik kameraları ile donatabilir kayıt sistemi ile ya da başka bir yerden internet aracılığı ile kontrol edebilirsiniz. İşyerinizde kamera sistemi kurulu ise mutlaka güvenlik kamerasının kayıtta olduğunu bildiren uyarı yazısını herkesin görebileceği bir yere asarak suç öncesi caydırıcılığı arttırabilirsiniz. İşyerinizi Alarm sistemi kurarak güvenlik zafiyetini en aza indirebilirsiniz. Geceleri çelik de olsa kasanızın içinde çek, para,ziynet vb. değerli eşyalarınızı bırakmayınız. Kullanmadığınız zamanlarda çelik kasanızın kapısını açık bırakarak hırsızlık anında zarar görmesini engelleyebilirsiniz. İşe alacağınız şahıs hakkında ilgili birimlerden bilgi toplayınız, yada referans verebilecek kişileri işe almaya özen gösteriniz.

9 Sahte paraların anlaşılabilmesi için sahte para kalemi,u.v.ışığı yayan cihaz vb.önlemleri alınız. Sizi oyalayarak masanızın üstünde bıraktığınız cep telefonu, işyeri anahtarı,cüzdan, çanta vb. eşyalarınızı kilitli bir yerde ya da üstünüzde muhafaza ediniz. İşe alınan şahısların 1774 sayılı kanun gereğince kimlik bildirimleri ilgili kolluk kuvvetlerine zaman geçirilmeden verilmelidir. İş yerinin anahtarı bulunan kişilerin işten ayrılması durumunda, iş yeri kilidini değiştiriniz. İş yerinizden kısa süreli de olsa ayrılacaksanız mutlaka işyerinizi kilitleyiniz. İşyerinizde bulunan çelik kasa anahtarını mutlaka üzerinizde taşıyınız. Faturasız ve çalıntı mal almanın ve satmanın suç olduğunu unutmayınız.

10 SOKAKTA GÜVENLİK İÇİN BAZI İPUÇLARI Dışarı çıkmaya hazırlanırken çantanızdaki tüm bölmelerin kapalı olmasına dikkat edin. Sadece ihtiyacınız kadar olan parayı parçalar halinde taşıyın. Para, anahtar ve diğer kıymetli eşyaları potansiyel hırsızların dikkatini çekecek şekilde taşımayın. Yaşadığınız semt/mahalle/sokak hakkında bilgi sahibi olun. (En yakın karakol, market, restoran, işyeri ve bu mekânların çalışma saatleri vb.) Yakın çevrede ulaşabileceğiniz ve haberleşme imkânı verebilecek mekânları öğrenin. (Telefon kulübesi vb.) Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaralarınızı yazmayın. Araba ve ev anahtarlarınızı ayrı ayrı anahtarlıklara takın Bayanların anahtarlarını çantaları yerine ceplerinde taşımaları tavsiye edilir. Bu önlem çantanızı çalacak bir kişinin daha sonra ev ve arabanıza sizden önce girmesini engelleyebilir. Anahtarlarınızı gereksizce elinizde sallamayın. (Bu, kaldığınız yere gittiğinizin habercisidir.) Sadece kullanacağınız anahtarları yanınızda taşıyın. Anahtarlık üzerinde adres ve isim yazılı bulundurmayın.

11 Yürüyüş esnasında kulaklıkla müzik dinleyecekseniz, çevrenizdeki sesleri duyabileceğiniz kadar kısık seste dinleyin. Tercihen, kan grubunuzun yazılı olduğu bir kimlik taşıyın. Otostop yapan veya tanımadığınız birinin, sizi gideceğiniz yere bırakma önerisini kabul etmeyin. Kestirmeden gitmek için tenha bölgeleri kullanmayın. Aracınızı mümkün olduğunca ana caddelere ve iyi aydınlatılmış yollara park edin. Araç pencerelerinizi, kapalı tutun. Dururken ya da seyir halinde tüm kapıları kilitli tutun. Değerli eşyalarınızı aracın görünür yerlerinde bırakmayınız. Aracınızı park ettiğinizde torpido gözünü açık ve boş bırakınız.

12 ANNE VE BABALAR İÇİN BAZI İPUÇLARI Kalabalık yerlerde anne veya babasının görebileceği bir yerde durması ve kaybolduğunda veya yardıma ihtiyaç duyduğunda bir polise veya bir mağaza görevlisine başvurması gerektiğini, Sizin izniniz olmadan herhangi birisiyle bir yerlere gitmemesi gerektiğini, Tanımadığı kişilerden herhangi bir paket, mektup, yiyecek, içecek vb. almaması gerektiğini, Günlük planı ve bulanacağı yerler ile ilgili ailesini ya da kendisi ile ilgilenen birisini bilgilendirmesi gerektiğini, Grup halinde veya en azından iki kişi olarak gezmesi gerektiğini, Mümkün olduğu sürece kalabalık caddeleri kullanması ve tenha yerlerden uzak durması gerektiğini, Kendisini rahatsız eden ya da tacizde bulunan kişileri en kısa ve en yakındaki yetkililere şikâyet etmesi gerektiğini,

13 Çocuğunuza, sizden izin almadan tanımadığı birisinin arabasına binmemesi veya evine gitmemesi gerektiğini, İnternette tanıştığı kişi ile kesinlikle buluşmamasını gerektiğini, Tanımadığı kişilerden gelen mesajları ve resimleri kabul etmemesi ve ayrıca kendi resimlerini ve video görüntülerini de başkalarına kesinlikle göndermemesi gerektiğini, Çocuğunuza evinizin adresini ve telefon numarasını, Çocuğunuzun, herhangi bir telefondan sizi nasıl arayacağını, Çocuğunuza, telefonla arayan ya da evinize gelen bir kişinin arkadaşınız olduğunu söylemesi durumunda bile, kişisel bilgileri vermemesi gerektiğini, Evde kapıların her zaman kilitli olması gerektiğini sizin ya da bakıcısının izni olmadan yabancılara kapının hiçbir zaman açmaması gerektiğini, ÖĞRETİN!!!

14 Hiçbir zaman çocuğunuzu kalabalık yerlerde yalnız bırakmayın. Acil durumlar için gereken numaraların listesini telefonunuzun yanında tutun ve çocuklarınızı bundan haberdar edin. Çocuğunuz belirli bir kişiyle beraber olmak istemediğini söylediği zaman onu dinleyin; bunun önemli bir nedeni olabilir. Bu durumun sebebini mutlaka sorun. Bilgisayar kullanmayı ve internete girmeyi sizde mutlaka öğrenin. Çocuklarınızın internet alışkanlıklarının neler olduğunu tespit edin. Bilgisayarı evin ortak kullanım alanlarına, herkesin görebileceği ortamlara kurun. Bilgisayarı zararlı sitelere karşı engelleyin ve filtre programları ile donatıp sürekli güncelleme ve kontrol yapın. Çocuğunuzun ev dışında internet kafelere gidip gitmediğini denetleyin. Çocuğunuzun madde kullandığı konusunda şüpheleriniz yada madde bağımlılığı varsa tedavisi konusunda danışmanlık hizmeti almak için TUBİM e (KOM Şb.Md.) başvurabilirsiniz. Tel:

15 DİKKAT!!! Sizi arayarak ve sms göndererek çeşitli hediyeler kazandığınızı bildirenleri aramayınız ve bilgilerinizi vermeyiniz. Kendisini telefonda kamu görevlisi olarak tanıtıp (Polis, Asker,Savcı,Hakim vb.) korkutarak çeşitli bahanelerle sizden para ve kontör göndermenizi isteyen kişilere telefondan telsiz sesi gelse dahi itibar etmeyiniz. Hiçbir Polis, Savcı ve Kamu Görevlisi sizi arayarak para veya kontör talep etmez. Kaynağını bilmediğiniz hiçbir havale ve EFT yi kabul etmeyiniz. Mağdur olduğunuz bilişim suçlarında, adli işlem yapılabilmesi için şahsi başvuru gerekmektedir. Müracaatlarınızı; - Suçun işlendiği yerden sorumlu Polis Merkez Amirliğine, - Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı na, - Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ne, yapabilirsiniz.

16 YAŞAMIN TEKRARI YOK İLK YARDIM YAKLAŞIMLARI

17 ZEHİRLENMELER İlaç, besin zehirlenmeleri : Hasta kusturulmaya çalışılır. (Benzin, deterjan gibi maddeler alınmışsa kusturulamaz hızla hastaneye götürülür.) Zehirli veya toksit gazlarla olan zehirlenmelerde ilkyardım: (tüpgaz, şohben gibi) Hasta derhal temiz havaya çıkarılır. Sıkı Giyecekler gevşetilir veya çıkarılır. Şuuru yerinde olanlarda temiz havada derin nefes alıp verdirilir. Solunum güçlüğü çekenlere, suni solunum yaptırılır. Hastaya oksijen verilir.

18 ZEHİRLENMENİN ENGELLENMESİ İÇİN ŞUNLARA DİKKAT EDİLMELİDİR: Bütün ilaçları ve temizlik ürünlerini çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Vitamin, aspirin ya da diğer ilaçların şişelerini mutfak masası, komodin, tuvalet masası gibi yerlerde bırakmayın. Çocuklar anne ya da babayı taklit etmeye karar verip bu esnada sizden yardım istemeyebilirler.çocuğunuza ilacın şeker olduğunu kesinlikle söylemeyin. Temizlik ürünleri ve evde kullanılan diğer kimyasal maddeleri orijinal ambalajlarında saklayın. Meyve suyu ya da süt şişesi gibi kapları bu amaçla kullanmayın. Evinizin zemininde toz şeklinde böcek ya da fare öldürücüler kullanmayın. Çocuğunuzun zehirlendiğini düşünüyorsanız derhal doktorunuzla irtibat kurun. Doktorunuz sizden özellikle yapmanızı istemedikçe çocuğunuzu kusturmaya çalışmayın.

19 ELEKTRİK ÇARPMASI Kazazedeyi elektrik kaynağından kurtarın. Şalterleri indirin. Fişi çekin veya elektrik akımı iletmeyen bir nesneyle teli uzaklaştırın. Hava yolunu açık tutun. Kazazedeyi hastaneye gönderin. Dikkat!... Elektrikle ilgili onarım yapmadan önce mutlaka ana sigortadan akımı kesin. Islak ellerle prizlere dokunmayın. Elektrik akımına kapılmış kişiye, akımı kesilene kadar temas etmeyin.

20 YANIKLAR Hafif Yanıklar: Ağrı duruncaya kadar yanık olan yeri musluğun altına tutun veya soğuk suya batırın (en az 10 dakika). Şişme başlamadan önce yüzük, bilezik, saat gibi takıları çıkarın. Yanık yeri temiz bir bezle örtün. Ağır Yanıklar: Hastayı yanan yer zemine değmeyecek şekilde yatırın. Yanık yerin üzerine soğuk su dökün. Yanık kol, bacak gibi organlardaysa, şişmeyi önlemek için yükseğe kaldırın. Yaralının üzerindeki takıları çıkarın, sıkı giysileri gevşetin. Yanık yeri, temiz bir bezle örtün. Yanık kaynar su ile haşlanmada ise ıslanan giysileri çıkarın.

21 Yanık yerinde damar dışına çıkan sıvının kaybı şoka zemin hazırlar. Bu nedenle şoku önlemeye çalışın. Yaralının bilinci yerinde değilse, hava yolunu açık tutun. Dikkat!... İçi su dolu kabarcıkları asla patlatmayın, yanık deri parçalarını çıkarmayın. Yapışan giysileri çıkarmaya çalışmayın. Losyon, kolonya, merhem, yağ, diş macunu, yoğurt gibi maddeler sürmeyin.

22 BOĞULMA Havuz ya da denizde çırpınmakta olan kişiye, kişilerin yüzme bilseler dahi yaklaşmaması gerekir. Bir tekne ile yaklaşmak mümkün değil ise, ipe bağlı bir can simidi ya da tahta parçası, çırpınan kişiye yardım amacı ile atılabilir. Uzun bir sırık ya da ip ile kişiye ulaşmak denenebilir. Bunlar yapılamıyorsa, çırpınmaların bitmesi beklenir. Boğulmalarda ilk yardımın temel amacı, akciğerlere hava girmesini sağlamaktır. İlk yardıma mümkün olduğunca zaman geçirmeden başlanmalıdır. Tekneye ya da sahile çıkarılan kazazedenin solunumu ve kalp atımı kontrol edilir. Öncelikle omzuna dokunun, kişiyi yavaşça sarsın ve iyi misin diye sorun. Bilinç kapalı ise sağlık kuruluşuna/ambulansa haber verin. Hastanın başını ve boynunu koruyarak sırtüstü yatırın, başını geriye doğru çekin. Ağız içinde yabancı cisim varsa temizleyin. Hasta nefes almıyorsa ağız ve burundan 2 tam nefes verin. Nabzın atıp atmadığını şah damarından kontrol edin. Nabız yoksa kalp masajına başlayın. Nefes almaya başlayınca ve nabzı alınıncaya kadar devam edin.

23 KANAMA En kısa zamanda kanamanın durmasını sağlayın. Kanama geçici olarak kendiliğinden durabilir ancak yine de ilkyardım yapılmalıdır. Kanayan yer üzerine tampon (gazlı bez) koyup bastırın, bandaj yapın. Pıhtıları kaldırmayın. Buz uygulayın (damarları büzeceğinden kanamayı azaltır.) Kol ve bacak kanıyorsa, kanayan bölgeyi mümkün olduğu kadar kalp seviyesinden yukarı kaldırın. Kanayan yaranın içinde yabancı cisim varsa (bıçak, tahta parçası v.b. ) çıkarmayın. Kırık kemik uçları gözüküyorsa içeri ittirmeyin. Kanama durmuyorsa ana damar geçen yere yumruk veya parmakla basınç yapın. Yine de kanama durmuyorsa sargı yapın. Şoka karşı önlem alın. Burundan ya da kulaktan kan, beyin omurilik sıvısı gelmesi durumunda kafa kırığı varmış gibi hareket edin. Denize dalmalarda, boyun omurlarının yaralanmış olabileceğini düşünün.

24 SICAK ÇARPMASI Bilinç kapalı ise; kazazede gölge, serin bir yere taşınır. Kişinin solunumu ve kalp atımı kontrol edilir, serinletilir. Bilinç açık ise; kazazede serin bir yere taşınır, yarı oturur pozisyon verilir. Su serpme, ıslak havlu ve hava akımı kullanılarak (yelpaze, vantilatör v.b.) serinletilir, su ve alkolsüz içecekler verilir. Fazla giysileri çıkarılır. Ambulansa haber verilir.

25 HİPERTANSİYON Kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. Bu basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon denir.kullanılan diğer bir ismi ise Yüksek Tansiyondur. Genel olarak sistolik kan basıncının (büyük tansiyon) mm Hg ve diyastotik kan basıncının (küçük tansiyon) 90 mm Hg dan yüksek olması hipertansiyon olarak kabul edilir. Hipertansiyon çok yaygın bir hastalıktır, kalıcı sakatlık ve ölüm nedeni olan toplumsal bir sorundur. Hastaların azımsanmayacak bir kısmının kan basıncı yüksekliğinin farkında olmaması hipertansiyonun önemini artırmaktadır. Toplumdaki 5-6 erişkinden birinde kan basıncı yüksekliği vardır. Hipertansiyon değişik böbrek, kalp, damar hastalıklarına, felçlere ve görme kaybına yol açabilir. Tuz tüketiminin fazla olduğu toplumlarda, kan basıncı yüksekliğine daha fazla rastlanır.

26 BURUN KANAMASI Ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız: Burnun uçtaki yumuşak kısmını baş parmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız. Burnu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırınız. Beş dakika böyle bekleyiniz. (saat tutunuz.) Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturunuz ya da başınız daha yukarıda uzanınız. Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torbanın içine buz doldurarak.) Kanama durduktan sonra yeniden kanamayı önlemek için: Sümkürmemeye özen gösteriniz. Yerden ağır bir şey kaldırmak ya da benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız. Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarıda tutmaya çalışınız. Tekrar kanama olursa: Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürerek temizleyiniz. 3-4 defa her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız. (Otriveine,Burnil, Faralv.b) Tekrar en baştaki 1.3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız. Doktorunuzu arayınız.

27 ACİL ÇAĞRI POLİS İMDAT 155 POLİS İLETİŞİM HATTI Bahçelievler Polis Merkezi : Demircikara Polis Merkezi : Fatih Polis Merkezi : Sanayi Polis Merkezi : Şarampol Polis Merkezi : Yenikapı Polis Merkezi : Altınova Polis Merkezi : Kepez Polis Merkezi : Aksu Polis Merkezi : Döşemealtı Polis Merkezi : Serbest Bölge Polis Merkezi : ACİL ÇAĞRI MERKEZİ yi arayarak Ambulans, Polis, Jandarma, İtfaiye, Orman Yangın, Afet Acil ve Sahil Güvenlik hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

28 Kemer Antalya Opera Alanya Antalya Yaşam Şirinyalı Mh Sk. No:4 P.K Antalya - TURKEY Tel: +90 (242) Faks: +90 (242) ACİL NO: +90 (242) Opera Yaşam Cumhuriyet Mah. 629 Sk. No:16 ANTALYA Tel: +90 (242) Faks: +90 (242) facebook.com/yasamhastaneleri twitter.com/antalyayasam

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN SAĞLIKLI SAĞLIKLI ve ve GÜVENLİ YAŞAM GÜVENLİ YAŞAM tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR Yusuf Fikret UMUR Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR www aep gov.tr www agoivl.etr Yusuf Fikret Umur Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI

AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI ETF Deniz balıkçılığı sektörünün sosyal paydaşlarının girişimi, AB nin ortak finansmanıyla / Eylül 2008 Bu el kitabı :... e aittir

Detaylı

Bu yararlı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacımız olmaması dileğiyle.

Bu yararlı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. İhtiyacımız olmaması dileğiyle. Bu kitapçık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı / Sağlık Daire Başkanlığı Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü İlkyardım Gönüllüleri El Kitabı nın, İstanbul-2001 baskısının aynısıdır. 2003 yılında

Detaylı

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ ĠLK YARDIM DERS NOTU DERSĠN AMACI: Sürücülere sağlıklarını korumayı, olası her hangi bir kaza durumunda yaralananlara ilk müdahalenin nasıl yapılacağı ve neler olacağını, kısaca hayat kurtarmayı öğretmek.

Detaylı

Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı. DEPREM, YANGIN, SEL Nedir, nasıl korunuruz, neler yapmalıyız?

Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı. DEPREM, YANGIN, SEL Nedir, nasıl korunuruz, neler yapmalıyız? Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı DEPREM, YANGIN, SEL Nedir, nasıl korunuruz, neler yapmalıyız? Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı DEPREM, YANGIN, SEL Nedir, nasıl korunuruz, neler yapmalıyız? Deprem,

Detaylı

Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları

Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları Bebeğiniz doğdu! Bebeğiniz için güvenli uyku nasıl olmalı? Bebeğinizin uyuyacağı yeri seçerken şu gerçekleri dikkate alın: Florida Eyaleti nde yaralanmalara bağlı bebek ölümlerinin

Detaylı

FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK İLKOKULU FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ACİL EYLEM PLANI

FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK İLKOKULU FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ACİL EYLEM PLANI FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK İLKOKULU FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ACİL EYLEM PLANI EKİM 2012 1 FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK OKULLARI ERENKÖY İLKOKULU/ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ Felaket başa gelmeden evvel, koruyucu ve önleyici tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

T.C. TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI

T.C. TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ĠSTANBUL ĠL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACĠL VE AFETLERDE SAĞLIK HĠZMETLERĠ ġubesġ TEMEL ĠLKYARDIM UYGULAMALARI EĞĠTĠM KĠTABI ĠSTANBUL 2011 ÖNSÖZ Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar

Detaylı

AFETLERE HAZIRLIK DEPREM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER

AFETLERE HAZIRLIK DEPREM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER DEPREM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER AFETLERE HAZIRLIK Yerleşim bölgeleri titizlikle belirlenmelidir. Kaygan ve ovalık bölgeler iskana açılmamalıdır. Konutlar gevşek toprağa sahip meyilli arazilere yapılmamalıdır.

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı İletİşİm Hayattır, Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım Projesine Katkılarından Dolayı Türkiye Vodafone Vakfı na Teşekkür Ederiz. AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ AKUT KİTAPLIĞI YAYIN NO:4

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Acil durumlarda tedbir

Acil durumlarda tedbir Önemli telefon numaraları Önemli telefon numaraları Polis 110 Acil durumlarda tedbir Acil durumlarda koruyucu tedbirler ve kendi kendine yardım İtfaiye 112 Acil tıbbi yardım Kurtarma servisi Zehirlenmeler

Detaylı

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

İÇ YÖNETMELİK SOSYAL İŞLER YEMEKHANE VE MUTFAK EMNİYET TALİMATI

İÇ YÖNETMELİK SOSYAL İŞLER YEMEKHANE VE MUTFAK EMNİYET TALİMATI İÇ YÖNETMELİK SOSYAL İŞLER YEMEKHANE VE MUTFAK EMNİYET TALİMATI İşyerinizde çalışanların sağlıklarının korunması ve sağlıklı olmalarını temin bakımından temiz bir ortamda,düzenli biçimde beslenmelerini

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş.

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ACİL EYLEM PLANI Mete Caddesi No : 30 Taksim / İSTANBUL 90 212 334 70 00 Page1 İÇİNDEKİLER Acil Eylem...3 Acil Eylem Takım Yapısı...5 Acil Eylem Akış Planı...6 Yetki Rol

Detaylı

SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ EK 1 11 Eylül 2013 ÇARŞAMBA

SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ EK 1 11 Eylül 2013 ÇARŞAMBA ! SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ EK 1 11 Eylül 2013 ÇARŞAMBA İŞYERİNDE KULLANILAN SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ GENEL GEREKLER 1. Genel hususlar 1.1. Bu Yönetmeliğin 5 inci

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia 301 301.1

Kullanım kılavuzu Nokia 301 301.1 Kullanım kılavuzu Nokia 301 301.1 Baskı 1.4 TR Pişt... Yalnızca bu kılavuz değil, şunlar da var... Microsoft Mobile Servis Koşulları ve Gizlilik poliçesi hakkında bilgi almak için, www.nokia.com/ privacy

Detaylı

A. GENEL. 3. Ortak alanlarda (Lounge, Lobby, otopark, pet alanı, çevre, yol vb.) yerlere kabuklu yemiş çöplerinizi atmayınız.

A. GENEL. 3. Ortak alanlarda (Lounge, Lobby, otopark, pet alanı, çevre, yol vb.) yerlere kabuklu yemiş çöplerinizi atmayınız. A. GENEL 1. Rezidansta görevli tüm personelden (güvenlik, temizlik, belboy, teknik, bahçıvan) yönetimin belirlediği görevlerden başka ve yönetimin bilgisi dışında özel işlerinizi yapmalarını istemeyiniz.

Detaylı

Laboratuvar Güvenliği

Laboratuvar Güvenliği 1 Laboratuvar Güvenliği Kimya Mühendisliği Bölümü Bilgiler kimyaevi.org sitesinden alınmıştı[metni yazın] Sayfa 1 İçindekiler 1. LABORATUVAR GÜVENLİĞİ...4 2. LABORATUVARDA ÇALIŞMA PRENSİPLERİ...4 3. İNSAN

Detaylı

ORHANELİ DEVLET HASTANESİ ACİL EYLEM PLANI 2013

ORHANELİ DEVLET HASTANESİ ACİL EYLEM PLANI 2013 AFT.PL.01 25/10/2013 0 1/48 ORHANELİ DEVLET HASTANESİ ACİL EYLEM PLANI 2013 AFT.PL.01 25/10/2013 0 2/48 GENEL DURUM 1.1) Kurumun Adı: TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL

Detaylı

İLK YARDIM MODÜLLERİ

İLK YARDIM MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi İLK YARDIM MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 İlk Yardım Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980

Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM RM-980 Baskı 1.2 TR Kullanım kılavuzu Nokia X Dual SIM İçindekiler Güvenlik 3 Başlarken 4 Tuşlar ve parçalar 4 SIM kart, pil ve hafıza kartı takma 4 Kullanılacak SIM

Detaylı

4-) Kapalı devre televizyon sistemini ifade eden terim hangisidir? a) AGC b) CCIR c) DDTV d) CCTV e) VCD

4-) Kapalı devre televizyon sistemini ifade eden terim hangisidir? a) AGC b) CCIR c) DDTV d) CCTV e) VCD EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ASAYİŞ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÖZEL GÜVENLİK KURUMLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 34/10 NOLU ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİM SINAVI SORULARI VE CEVAPLARI 1-) Kişilerin başkalarından ayırt edilmesine

Detaylı