PCD, TEL ÇEKME İÇİN. CD kalıpları paslanmaz çelik, bakır, alüminyum, nikel ve bunların alaşımları için kullanılır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PCD, TEL ÇEKME İÇİN. CD kalıpları paslanmaz çelik, bakır, alüminyum, nikel ve bunların alaşımları için kullanılır."

Transkript

1 5 TEL ÇEKME SF Diamond tel çekme kalıpları için PCD diskler üretir, bu diskler paslanmaz çelik, bakır, alüminyum, nikel ve bunların alaşımları için kullanılabilir. SF Diamond dünya üzerinde 40 / 25 mm den büyük PCD diskleri tedarik eden iki şirketten birisidir. Tel çekme kalıpları için olan PCD diskler, PCD tel çekme diskleri olarak da bilinir. Çözücü/katalizör kobalt metal bağının yardımıyla ultra-yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta üretilmiştir. TEL ÇEKME İÇİN PCD KALIPLAR Tel Çekme İçin CD Sınıfı Elmas (Diamond) Kalıplar SFD elmas tel kalıpları diskleri solvent/katalizör metal varlığında gelişmiş yüksek sıcaklık ve ultra yüksek basınç teknolojisi ile üretilen PCD ürünlerdir. Üstün elmas-elmas bağı, doğal elmasın sertliğinin, aşınma direncinin ve yüksek ısıl iletkenliğinin tungsten karbür mukavemeti ile birleştirilmesini sağlar. SFD elmas tel kalıpları yüksek hassasiyete ve uzun ömre sahip tel çekme kalıpları için en iyi tercihtir. Ürünler 1μ, 3μ, 5μ, 10μ, 25μ and 50μ tane boyutlarında mevcuttur. İki tür kalıp temin edebiliriz; birisi kendi kendinden destekli ve yuvarlak veya altıgen bir şekle sahiptir. Diğeri ise tungsten karbür ile desteklenir ve bu nedenle daha yüksek çekme kuvvetlerine dayanır. CD kalıpları paslanmaz çelik, bakır, alüminyum, nikel ve bunların alaşımları için kullanılır. CD kalıpları katalizör metal içerir ve 650 o C derece sıcaklığına kadar ısıl bakımdan kararlı olup 650 o C derece sıcaklığı geçmeyen koşullarda kullanılmalıdır. CD kalıpları elektriksel olarak iletkendir ve EDM, lazer veya ultrasonik yol ile delinebilir ve şekillendirilebilir.

2 6 PCD, TEL ÇEKME İÇİN PCD Tane Boyu Uygulama: Elektro taramalı mikroskopdan PCD mikro yapısı(sem): 3 micron 5 micron 10 micron 25 micron 50 micron Mükemmel tel yüzeyi & sertlik Daha uzun ömür 3 μm ve 5 μm Tane Boyutu İnce yapıdaki Demir olmayan ve demir teller Hassas yüzey bitiriş uygulamaları 10 μm ve 25 μm Tane Boyutu İnce yapıdaki Demir olmayan ve demir teller Üstün yüzey kalite uygulamaları 50 μm Tane Boyutu Bakır, alüminyum ve diğerleri gibi metal olmayan materyallerin daha uzun kalıp ömrü PCD Tane Boyutu Uygulaması: PCD Taramalı Elektron Mikroskobundan Mikro yapı görüntüsü: Tel çekme için EQ Sınıfı Elmas Kalıpları EQ serileri tamamen gelişmiş serilerdir. CD serileriyle karşılaştırıldığında, tane boyutları daha düzenli görünür, mikro yapıdan bile daha düzenli görünür ve bu da yıpranma ömrünü arttırır. Aynı zamanda carbide destekli EQ yüksek kaliteli sinterli toz ve yeni üretim teknolojisi kullanır. Carbide halka da PCD ye daha iyi destek verebilir. TSD Sınıfı: TSD Tel Kalıpları Tepkimesiz veya Atmosfer Basıncı Düşürülmüş Bir Ortamda 1000 o C derece sıcaklığa kadar ısıl bakımdan kararlıdır ve yüksek dayanıma sahip metal bağlama tozları ile yüksek sıcaklıkta kullanılabilir. PCD Tane Boyut Uygulaması: PCD Taramalı Elektron Mikroskobundan Mikro yapı görüntüsü: TSD elektriksel olarak iletken değildir ve ultrasonik yol ile veya lazer ile delinebilir ve şekillenebilir. EDM tavsiye edilmez. TSD tel kalıpları yüksek sıcaklık tungsten ve molibden tel çekme için tavsiye edilir.

3 7 Kalite Güvence ve Yarı-Bitmiş Kalıp Destek Servisi PCD kalıpların kalitesini ölçmek için, SFD üst düzey kalıp yapma laboratuvarı kurmuştur ve ürün gelişimi ve kalite kontrol için dünya sınıfı deneme ve kontrol ekipmanlarına sahiptir. Tel Çekme Kalıplarının deneme ve kontrol süreci süresinde, SFD bitmiş ve yarı bitmiş kalıpları yapmak için gerekli olan kapsamlı teknik bilgiyi geliştirmiştir. Bu, PCD kalıplarının nasıl monte edileceğini ve orta deliği nasıl çabucak ve doğruca açacağını kapsar. Bu gelişim ile birlikte, SF diamond kalıp yapma sürecinde müşterilerine geniş teknik destek sağlamak için atölyeler kurmuştur. Bu atölyeler müşterilere (tamamlamanın değişik evrelerinde), yarı bitmiş kalıplardan,bitmiş kalıplara kadar temin eder. Bunun anlamı SF Diamond müşterileri için kalıp yapma sürecindeki sorunların gidermekde uzmandır. Sadece kalıplardan ya da monte edilmiş, delinmiş ve cilalanmış yarı bitmişten bitmiş kaplamalara kadar, SFD sizin tel çekme endüstrisindeki en uygun kaynağınızdır. SFD PCD kalıpların her bir parçası, atölyelerimizde, yarı-bitmiş kalıplar ve bitmiş kalıpların yapımından sonra kontrolü için rastgele seçilir, ve daha sonra yakından incelenir. Diğer denemeler arasında, bu PCD kalıplar Conoptica tarafında onaylanır ve bu da bitmiş tel çekme kalıbının iç profilini açıkça gösterir. SFD de de, alış rahatlığınızın keyfini çıkaracaksınız. PCD kalıplar ve yarı bitmiş, orta delikli ya da yüzeyi cilalanmış yarı bitmiş PCD kalıplar PCD tel çekme kalıplarımızın her parçası, bizim kalıp yapma laboratuvarımızda, bitmiş ve yarı bitmiş olarak kontrolü yapılmak üzere rastgele seçilir. Bu PCD kalıplar Conoptica tarafından kontrol edilir, ve bu bize şeffaf bir bilgi verir.

4 8 PCD, TEL ÇEKME İÇİN Enternce Reduction Angle Beering Back Relief Exit PCD kalıpların Yeni Uygulaması: PCD Traşlama Kalıpları Son yıllarda, alüminyum ve alüminyum alaşımlarının kullanımının oldukça artmasıyla, Alüminyum-magnezyum, alüminyum-silikon ve diğer alüminyum alaşımlı kaynak materyallerine olan ihtiyaç her yıl artmaktadır. Fabrikasyonda alüminyum kablo uygulamaları; yüksek-hız trenleri, metrolar, tren vagonları, hız su motoru taşıyıcıları, ev aletleri ve benzer parçalar için kullanılır. Tel çekmenin doğası yüzünden ve alüminyum tel yapımında kullanılan materyallerin kendine has özel karakteristikleri yüzünden, tel yüzeyi yüksek kaliteli alüminyum tel yapmada PCD Traşlama kalıpları çok önemli bir konudur. Alüminyum telin yüzey durumunu geliştirmenin standart metodu traşlama kalıpları kullanmaktır. Traşlama kalıpları keskinleştirilmiş iç kenara sahip yuvarlak bir kesme makinasıdır. Alüminyum tel, traşlama kalıbının içinden çekildiğinde, bu iç kenar keskin bıçak şeklinde çalışır ve tel yüzeyindeki oksitleri ve kirleri traşlar. Alüminyum telin traşlama işlemi için tungsten carbide (TC) traşlama kalıpları kullanmak standart süreçtir. TC işleme kalıpları nispeten daha kısa ömre sahiptir. Ayrıca, traşlanmış telin yüzeyi, TC tugnsten traşlama kalıbı kullanıldığında yüksek-hassasiyet yüzeyine sahip değildir ve bu yüzey tutarsız olur. Bu problemleri çözmek için, PCD kullanılarak yapılan traşlama kalıpları geliştirilmiştir. Mükemmel yüzey bitirişi ve alüminyum telde arttırılmış tutarlılık sağladığı kanıtlanmıştır.

5 9 1.Neden; Tugnsten carbide traşlama kalıpları daha düşük alüminyum tel çekme kalitesine sebep olur. Tungsten carbide in sertliği çok yüksektir ve tungsten carbidın sertliğine bağlı olarak içindeki yuvarlak kenarın keskinliği de yüksektir. Traşlama kalıbının keskinliğinde ve traşlama eylemindeki bir diğer önemli nokta ise iç kenardaki meyil açısıdır. Yüksek bir meyil açısı ayrıca kalıbın traşlama eylemini de geliştirir. Ancak yüksek sertlikteki tungsten carbide ile birlikte yüksek meyil açısı kullanmak, bu iki eylemde, traşlama kalıbının içindeki yuvarlak kenarın gücünü azaltır. Eğer burda aşırı titremeler, şok veya traşlama sürecindeki diğer tutarsızlıklar varsa, traşlama kalıbının iç kenarının bıçağı kolayca yontulabilir. Tungsten carbide traşlama kalıplar ayrıca yüksek sıcaklıklar altında üretilir ve bu da alüminyum telin fazla ısınmasına ve solmasına neden olur. Bunun anlamı, traşlama süreci içerisinde telin soğuması gereklidir, sürecin bir sonraki adımında ise telin temizlenmesi gerekir, bu da üretim maliyetini arttırır. Buna ek olarak, tungsten carbide genellikle traşlama esnasında titrer. Bunlar küçük titreşimler olsa bile yontmaya neden olur ve bunlar telin üzerinde iz bırakmasına neden olur. Eğer bu titreşimler yeteri kadar büyükse tel üzerinde gözle görülebilir içbükey yarıklara neden olur ve bunlarda ileriki aşamalarda yok edilemez. Bu alüminyum tel yüzeyinde oluşan başlıca kalite problemlerinden biridir. (Gösterme amaçlı: Tungsten Carbide Shaving Die) Avantajlar: Üretim süreci basit ve fiyat rekabet edebilir. Dezavantajları: Kısa yaşam süresi, alüminyum teldeki düşük tutarlılık, yüzey aşınması, yüksek sıcaklık

6 10 PCD, TEL ÇEKME İÇİN 2. PCD Traşlama Kalıpları Alüminyum Tellerde Nasıl Yüksek Kalite Sağlar? PCD elmas tozları katalizör metal içerir ve bunlar çok yüksek sıcaklık ve ultra yüksek basınç altında geçerek çok sert karma materyallere sinterlenir. PCD materyalı sertlik ve elmasın yıpranma rezistansına sahiptir ve karma materyal olarak çok yüksek sağlamlığına sahiptir, bu da daha iyi tel yüzeyi ve tutarlılığını yapmasına yardımcı olur. Elmas da ayrıca daha az sürtünme katsayısı ve çok yüksek termal iletkenliğine sahip olması nedeniyle traşlama esnasında oluşan sıcaklık daha da azalır. Bu sıcaklık çalışan yüzeyde diğerinden daha çabuk bir şekilde yok edilir ve telin fazla ısınma şansını ortadan kaldırır. PCD nin yüksek sertliğinden dolayı, içeri kenardaki traşlama bıçağı uzun zaman boyunca çok keskin kalır, ve böylece meyilli açı tungsten carbide traşlama kalıpları için gerekenden çok daha az agresif kalır. Bu ayrıca traşlama kalıbının bıçağının etki alanını arttırır. Traşlama sırasında titremeyi ortadan kaldırmak amacıyla silindirik yatak alanı kesim kenarına bitişik PCD traşlama kalıbına dahil edilmiştir, ve bu da teli dengeler(gösterme Amaçlı: PCD Shaving Die model) PCD Shaving Die Model Avantajları: Rekabetçi fiyat, uzun ömür, yüksek istikrar, yüksek yıpranma koruması ve çarpma koruması, hızlı sıcaklık dağıtımı.

7 11 3. PCD Traşlama Kalıbı Uygulaması Yatak alanı olduğu için, alüminyum telin PCD traşlama kalıbından desteği vardır, ve bunun çapı kalıbın kesme kenarı ile aynıdır. Titreme ortadan kalktığı için, alüminyum telin yüzeyinin traşı PCD kalıp ile yapıldığında tungsten carbide kalıpdan çok daha başarılı olur. Aşağıdaki resimlerde, görüyoruz ki alüminyum kaynak teli PCD traşlama kalıbı ile kesilince parlak ışığa ve renge sahiptir. Tel yüzeyinin kalitesi ise tungsten carbide kalıplarla yapılandan çok daha yüksektir. Genel olarak, PCD traşlama kalıplarının ömrü tungsten carbide kalıplarının ömründen 10 ile 30 kat daha fazladır ve aynı zamanda da çok daha iyi bir yüzey bitirişi vardır. TC Traşlama Kalıbı PCD Traşlama Kalıbı Verim 2 makara / kalıp makara / kalıp Özet olarak, PCD nin traşlama sürecindeki üstün performansından dolayı, PCD traşlama kalıpları tungsten carbide traşlama kalıplarının yerini almaya başlamıştır. PCD traşlama kalıplarının bu uygulamalar için açık ara en iyi seçim olduğu kanıtlanmıştır.

8 12 PCD, TEL ÇEKME İÇİN SFD-PCD KENDİNDEN DESTEKLİ TEL ÇEKME GÖBEĞİ Ürün Numarası ADDMA Tanımlama Elmas Çapı X Kalınlık Mevcut Tane Boyutu (µm) 3µm 5µm 10µm 25µm Maksimum Tavsiye Edilen Rulman Çapı ALTIGEN CD210H CD315H CD525H CD535H D6 D12 D15 D18 2.5x x x x YUVARLAK CD310 CD315 CD525 CD535 CD740 CD953 D6 D12 D15 D18 D21 D24 3.2x x x x x x o C dereceyi aşmayacak sıcaklıkta monte edilmesi gerekir. Tipik sipariş kodu: Örneğin, CD , anlamı: Ürün numarası: CD310, Ortalama Tane Boyutu: 5μm, yumuşak demir olmayan tel için maksimum tavsiye edilen rulman çapı. Sert tel çapı normalde bu çapın %65ini geçmemeli. SFD-TSD KENDİNDEN DESTEKLİ TEL ÇEKME GÖBEĞİ Ürün Numarası ADDMA Tanımlama Elmas Çapı X Kalınlık Mevcut Tane Boyutu (µm) 3µm 5µm 10µm 25µm Maksimum Tavsiye Edilen Rulman Çapı ALTIGEN TSD210H TSD315H TSD525H TSD535H D6 D12 D15 D18 2.5x x x x YUVARLAK TSD310 TSD315 TSD525 TSD535 D6 D12 D21 D24 3.2x x x x Tipik sipariş kodu: Örneğin, CD , anlamı: Ürün numarası: CD310, ortalama tane boyutu: 5μm. Tipik sipariş kodu: Örneğin, CD , anlamı: Ürün numarası: CD423, Ortalama Tane Boyutu: 10μm, yumuşak demir olmayan tel için maksimum tavsiye edilen rulman çapı. Sert tel çapı normalde bu çapın %65ini geçmemeli.

9 13 SFD - PCD TUNGSTEN CARBİDE DESTEKLİ TEL ÇEKME KALIBI Ürün Numarası ADDMA Tanımlama Total Blank Diameter Elmas Çapı X Kalınlık Mevcut Tane Boyutu (µm) 3µm 5µm 10µm 25µm 50µm Maksimum Tavsiye Edilen Rulman Çapı CD415 D x CD423 D x CD429 D x CD638SP D x CD653SP D x CD1285SPX D x CD1212SPX D x CD1512SPX D x CD1515SPX D x CD1813SPX D x CD1815SPX D x CD1817SPX D x CD1818SPX D x CD2516SP x CD2518SP x CD2520SP x CD3018SP x CD3020SP x o C dereceyi aşmayacak sıcaklıkta monte edilmesi gerekir. Tipik sipariş kodu: Örneğin, CD , anlamı: Ürün numarası: CD310, Ortalama Tane Boyutu: 5μm, yumuşak demir olmayan tel için maksimum tavsiye edilen rulman çapı. Sert tel çapı normalde bu çapın %65ini geçmemeli.

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji Daha temiz motorlar için ileri teknoloji aha az yakıt ve yağ ağ tüketimi CO2 emisyonlarını azaltma Daha az yakıt ve yağ tüketimi C Daha az yakıt ve yağ tüketimi CO2 emisyon Daha temiz ve daha dayanıklı

Detaylı

Dekorasyonda Kullanılan Paslanmaz Çelik Yüzeylerinin Mekanik İşlemleri

Dekorasyonda Kullanılan Paslanmaz Çelik Yüzeylerinin Mekanik İşlemleri Dekorasyonda Kullanılan Paslanmaz Çelik Yüzeylerinin Mekanik İşlemleri Malzemeler ve Kullanımları Serisi, 6. Cilt Euro Inox Euro Inox, Paslanmaz Çelik için Avrupa pazarını geliştirme birliğidir. Euro Inox

Detaylı

Alüminyum; pirinçle lehimleme, lehimleme, yapıştırma, mekanik bağlama veya Kaynak ile uygun malzeme kullanılarak veya başka metallerle, kullanılacak

Alüminyum; pirinçle lehimleme, lehimleme, yapıştırma, mekanik bağlama veya Kaynak ile uygun malzeme kullanılarak veya başka metallerle, kullanılacak Alüminyum; pirinçle lehimleme, lehimleme, yapıştırma, mekanik bağlama veya Kaynak ile uygun malzeme kullanılarak veya başka metallerle, kullanılacak uygun tekniklerle birleştirilebilir. Alaşım cinsi, birleşim

Detaylı

Teknik makale. Kesme ve Kanal Açma: 21. yüzyılda daha yüksek performans, kalite ve takım ömrü nasıl sağlanır. Mayıs 2015. 40 yıl önce başladı

Teknik makale. Kesme ve Kanal Açma: 21. yüzyılda daha yüksek performans, kalite ve takım ömrü nasıl sağlanır. Mayıs 2015. 40 yıl önce başladı Teknik makale Mayıs 2015 Kesme ve Kanal Açma: 21. yüzyılda daha yüksek performans, kalite ve takım ömrü nasıl sağlanır Kesme ve kanal açma zorluklarının üstesinden gelmek isteyen üretim mühendisleri üretkenlik,

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5 MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1 Makina: Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için çeşitli mekanik parçalardan oluşan düzenekler

Detaylı

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK NEDİR? Kaynak; metalik veya termoplastik malzemelerin ısı, basınç veya her ikisinin etkisi altında bir malzeme ilavesi/ilave malzeme kullanmadan gerçekleştirilen bir

Detaylı

Şekil 1 Talaş kaldırma işlemi

Şekil 1 Talaş kaldırma işlemi TALAġLI ĠMALAT YÖNTEMĠ Hammadde halindeki bir malzemeye belirli bir şekil vermek için ucu (ağzı) keskin takımlar yardımıyla parça üzerinden küçük parçacıklar halinde malzeme kaldırma işlemidir, kaldırılan

Detaylı

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI DIŞ MEKANLARDA ÇALIŞAN ELEKTRONİK DEVRELERİN ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI Necdet ÖZYÖNÜM - necdet.ozyonum@c3teknoloji.com Yıllar öncesinde hayat koşulları daha ilkel, teknolojiden beklentiler

Detaylı

YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... www.teknotherm.com.tr www.teknometal.com.tr

YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... www.teknotherm.com.tr www.teknometal.com.tr YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... YÜKSEK ISI TEKNOLOJİLERİNDE TEK ADRES... www.teknotherm.com.tr www.teknometal.com.tr İndeks 02 Yüksek sıcaklık izolasyon malzemeleri ve refrakterler. 10 Elektrikli

Detaylı

DEMİR DÖKÜM SEKTÖRÜNDE TAHRİBATSIZ MUAYENENİN ÖNEMİ VE UYGULAMALARI. Yaylalı GÜNAY, Seyfi DEĞİRMENCİ, Bülent ŞİRİN

DEMİR DÖKÜM SEKTÖRÜNDE TAHRİBATSIZ MUAYENENİN ÖNEMİ VE UYGULAMALARI. Yaylalı GÜNAY, Seyfi DEĞİRMENCİ, Bülent ŞİRİN DEMİR DÖKÜM SEKTÖRÜNDE TAHRİBATSIZ MUAYENENİN ÖNEMİ VE UYGULAMALARI Yaylalı GÜNAY, Seyfi DEĞİRMENCİ, Bülent ŞİRİN DÖKTAŞ Dökümcülük Tic. Ve San. A. Ş., Orhangazi BURSA ÖZET Demir döküm sektörünün son on

Detaylı

Viega bağlantı sistemleri. Daima doğru bağlantı.

Viega bağlantı sistemleri. Daima doğru bağlantı. Viega bağlantı sistemleri Daima doğru bağlantı. 2 Viega. Çok daha iyi bir fikir! Bazı şeyler vardır ki, hiç geçmişte kalmazlar. Aradan 110 yıl geçse bile. Viega da inovasyon ve girişimcilik ruhu gecmiştekinden

Detaylı

Al ve Alaşımları. Alüminyum

Al ve Alaşımları. Alüminyum Al ve Alaşımları Alüminyum Alüminyum tabiatta en çok bulunan elementlerden biridir ve mühendislik yapılarında çelikten sonra en çok kullanılan metaldir. Alüminyumun yoğunluğu (2,7 g/cm3),çeliğin yoğunluğunun

Detaylı

Yüksek teknoloji takımları ile daima herkesten önde olun.

Yüksek teknoloji takımları ile daima herkesten önde olun. _ METAL İŞLEMEDE UZMANLIK VE YETERLİLİK Yüksek teknoloji takımları ile daima herkesten önde olun. Branşlar ve Çözümler Otomotiv endüstrisi HIZLI İLERLEME TUTKUSU İLE BÜTÜNLEŞEN METAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ

Detaylı

Kalite Belgeleri. Askaynak Aşındırıcılar. KAYNAK TEKNİĞİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi Sistemi belgelidir.

Kalite Belgeleri. Askaynak Aşındırıcılar. KAYNAK TEKNİĞİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi Sistemi belgelidir. Kalite Belgeleri Askaynak Aşındırıcılar KAYNAK TEKNİĞİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi Sistemi belgelidir. Askaynak markalı flex kesme / taşlama taşları, saplı taşlar ve mop zımparalar,

Detaylı

KAYNAK TEKNOLOJİSİ KAYNAK TEKNOLOJİSİ KAYNAK EĞİTİMİ 1

KAYNAK TEKNOLOJİSİ KAYNAK TEKNOLOJİSİ KAYNAK EĞİTİMİ 1 KAYNAK TEKNOLOJİSİ KAYNAK EĞİTİMİ 1 0 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 Kaynağın tarifi sınıflandırılması... 2 Kaynağı uygulandığı malzemeye göre sınıflandırma... 2 Kaynağı amacına göre sınıflandırma... 2 Kaynağı usulü

Detaylı

GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ

GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ KAYNAK TEKNOLOJİSİ III GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ Prof. Selahattin ANIK Doç. Kutsal TÜLBENTÇİ GAZALTI KAYNAĞI (KORUYUCU GAZLA KAYNAK) 1-Giriş Gazaltı yahut da koruyucu gazla kaynakta, genellikle yeri bir gazla

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

4. ÜNİTE DOĞRU AKIM MAKİNELERİNİN ARIZALARI, ONARILMASI VE BAKIMI

4. ÜNİTE DOĞRU AKIM MAKİNELERİNİN ARIZALARI, ONARILMASI VE BAKIMI 4. ÜNİTE DOĞRU AKIM MAKİNELERİNİN ARIZALARI, ONARILMASI VE BAKIMI KONULAR 1. Kutup Sargılarındaki Arızalar 2. Kollektör ve Fırçalardaki Arızalar 3. Endüvi Sargılarındaki Arızalar 4. Yatak ve Mekanik Arızlar

Detaylı

2.2 Sensörler. Açıklama: Bu bölüm Mekatronik Sistemler. (Isermann, R., 2002. Springer, Londra) kitabının kısaltılmış bir versiyonudur.

2.2 Sensörler. Açıklama: Bu bölüm Mekatronik Sistemler. (Isermann, R., 2002. Springer, Londra) kitabının kısaltılmış bir versiyonudur. Isermann, Rolf. 2006. Section 2.2 Sensors, pp. 32-52, of Chapter 2 Hardware, in CIGR Handbook of Agricultural Engineering Volume VI Information Technology. Edited by CIGR-The International Commission of

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

Ga t e s En d ü s t r i y e l Gü ç Ak ta r i m i

Ga t e s En d ü s t r i y e l Gü ç Ak ta r i m i E15/20054 Ga t e s En d ü s t r i y e l Gü ç Ak ta r i m i Kapsamlı ürün yelpazesi Gates Endüstriyel Güç Aktarım Ürünleri Yüksek performanslı ve kapsamlı ürün yelpazesi Gates geniş bir uygulam alanını

Detaylı

MEDİKAL. Mitsubishi den Medİkal SeKtörü ne Ekonomİk Çözümler Tezmaksan Makİna Facebook ve Twitter da

MEDİKAL. Mitsubishi den Medİkal SeKtörü ne Ekonomİk Çözümler Tezmaksan Makİna Facebook ve Twitter da MEDİKAL Mitsubishi den Medİkal SeKtörü ne Ekonomİk Çözümler Tezmaksan Makİna Facebook ve Twitter da İnanılmaz FIRSATLARLA Yıl sonu Kampanyası! Stoktan Hemen Teslİm Mustafa Aydoğdu Tezmaksan Yönetim Kurulu

Detaylı

T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR:

T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR: T. C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK- MİMARLIK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HACİM KALIP TASARIMI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ 2 HAZIRLAYANLAR: İLYAZ İDRİZOGLU M0220086 SUNAY DOĞAN M0120014 DANIŞMAN:

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

Toz Kontrolü için Püskürtme Teknolojisi Rehberi

Toz Kontrolü için Püskürtme Teknolojisi Rehberi Spray Nozzles Spray Control Spray Analysis Spray Fabrication Toz Kontrolü için Püskürtme Teknolojisi Rehberi Toz Önleme ve Toz Bastırma için Verimli ve Etkili Çözümler. İşlemleriniz için en iyi toz kontrol

Detaylı

Isı Enerjisi Kullanarak Şekil Verme. Prof. Dr. Akgün ALSARAN

Isı Enerjisi Kullanarak Şekil Verme. Prof. Dr. Akgün ALSARAN Isı Enerjisi Kullanarak Şekil Verme Prof. Dr. Akgün ALSARAN Isıl enerji kullanarak şekil verme İş parçasından malzeme kaldırmak için yoğunlaştırılmış ısıl enerji kullanan yöntemlerdir. Isı enerjisi kaynağı

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması KAYNAK TEKNĠĞĠ Tarifi: Kaynak tatbik edileceği malzemenin cinsine göre, metal kaynağı ve plastik malzeme kaynağı olarak ele alınır. Metal Kaynağı: Metalik malzemeyi ısı veya basınç veya her ikisini birden

Detaylı