İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ 1. GetFit (Spor Merkezi) Uygulaması

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ 1. GetFit (Spor Merkezi) Uygulaması"

Transkript

1 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ 1 GetFit (Spor Merkezi) Uygulaması Hazırlayanlar : Metin Hasdemir Burak Eregar Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mustafa DAĞTEKİN OCAK

2 GetFit Projesi 1. Projenin Tanımı (Project Identification): Bu proje, spor merkezi antrenörlerinin ve müşterilerinin kullanımı için düşünülmüştür. Amaç; antrenör müşterilerine kendilerine uygun antrenman programı ve yemek listesi düzenleyeceği, gerektiğinde güncelleyebileceği ve bu sayede müşterilerinin gelişimini gözlemleyebileceği bir Windows uygulama ile müşterinin kendisi için antrenörü tarafından hazırlanmış olan programları görüntüleyebileceği, gerektiğinde kendine özel programlar ve yemek listelerini oluşturabileceği bir android uygulama geliştirmek. 2. Fizibilite Çalışması (Feasibility Study): Burada fizibilite 3 aşamada incelenmiştir Teknik Fizibilite (Technical Feasibility) : Projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan donanımlar: Adı/Modeli Acer Notebook SONY VPCEB1M1E Projede Kullanım Amacı Android Uygulama Geliştirme Bilgisayarı-1 Windows Uygulama Geliştirme Bilgisayarı-2 Samsung Galaxy Tab 3 tablet Uygulama Test Elemanı - 1 General Mobile Discovery 2 Uygulama Test Elemanı Ekonomik Fizibilite (Economical Feasibility): Bu projenin Android uygulaması, Eclipse derleyicisi kullanılarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayar üzerinde uygulamanın gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Eclipse, yazılım geliştiricilerinin kullanımı için hiçbir ücret talep etmemektedir. Windows uygulaması ise, Visual Studio derleyicisi kullanılarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayar üzerinde uygulamanın gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Bu derleyici Microsoft DreamSpark tarafından İstanbul Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin ücret ödemeden kullanıma açtığı bir program olduğundan dolayı bu derleyiciyi kullanmak için bir maliyet gerekmemektedir.

3 Yazılımın gerçekleştirileceği dizüstü bilgisayar, test edileceği tablet ve telefon gibi cihazlar şahsımıza ait olduğundan bu cihazların temini içinde bir harcama yapılmayacaktır. 3. Proje Yönetimi ( Project Management) : Burada proje yönetimi 3 aşamada incelenmiştir Çalışma Planının Geliştirilmesi (Workplan Development): Projenin gidişatına ilişkin ilgili çalışmalara yapılarak projenin görev dağılımı ve risk yönetimi ile ilgili gerekli kararlar alındı Proje Görev Dağılımı ( Staffing the Project) : Projenin gerçekleştirilmesi için görev görev dağılımları belirlendi. Buna göre: Burak EREGAR ( Grup Lideri, Tasarım, Android UygulamaYazılımı Geliştirme, Test) Metin HASDEMİR( Analist, Veritabanı Tasarımı, Windows Uygulama Yazılımı Geliştirme, Test) 3.3. Risk Yönetimi (Risk Management): Projenin geliştirilmesi aşamasında karşılaşılabilecek olası problemlerle ilgili çözüm analizi yapıldı. Buna göre, projenin yetişmemesi durumunda Windows uygulaması iptal edilerek sadece Android uygulaması tamamlanacaktır. 4. Analiz (Analysis): Burada analiz 3 aşamada incelenmiştir İş Gereksinimlerinin Saptanması (Business Requirement Determination): Spor salonlarına gidilerek spor antrenörlerinden elde edilen bilgilerden yola çıkılarak fonksiyonel gereksinimler (Functional requirements) ve fonksiyonel olmayan gereksinimler (Non functional requirements) belirlendi.

4 Fonksiyonel Gereksinimler (Functional Requirements): Kullanıcı için: Egzersiz programı geliştirebilme, Seçilen egzersizin kaç set ve kaç tekrar yapılacağı bilgisini değiştirebilme, Egzersiz programına isim verebilme, Günlük kalori hesabı yapabilme, Antrenörün yolladığı yemek listesini görebilme, Kendine ait yemek listesi oluşturabilme, Egzersiz takvimi oluşturabilme, Egzersiz programlarını ve istatiksel verileri egzersizden sonra sosyal medya ortamında paylaşabilme, Antrenör tarafından hazırlanan egzersiz programını görebilme. Antrenör için: Kullanıcı için egzersiz programı geliştirebilme, Kullanıcılar için ek egzersiz programı geliştirebilme, Egzersiz programının set sayısı ve tekrar belirleyebilme, Egzersiz programını silebilme, Önceden oluşturulmuş egzersiz programı üzerinde değişiklik yapabilme, Var olan ya da oluşturulan egzersiz programlarını kullanıcılara yollayabilme Kullanıcıya uygun yemek listesi hazırlayabile. Fonksiyonel Olmayan Gereksinimler (Non Functional Requirements): Kullanıcı için: Uygulama sadece Android işletim sistemine sahip cihazlar üzerinde çalışması, Kolay kullanıma sahip olması, Güvenlikli olması, Sadece bir kullanıcısı destekliyor olması.

5 Antrenör için: Uygulama sadece Windows işletim sistemine sahip cihazlar üzerinde çalışabilmeli, Basit ve hızlı kullanıma olanak sağlamalı, Spor programlarını veri tabanına ekleyip kaydedebilmeli Durum Diyagramlarının Oluşturulması (Creating Usecase Diagrams): Projenin yönetilebilirliğini kolaylaştırmak için durum diyagramları oluşturuldu. Kullanıcı için durum diyagramı:

6 Antrenör için durum diyagramı:

7 4.3. Veri Modelleme (Data Modelling): Veri tabanında yer alacak olan veriler arasındaki ilişki yapısı belirlendi. (Birebir ilişki, bire-çok ilişki, çoklu- tekli ilişki, çoklu- çoklu ilişki) 5. Toplantı (Meeting): Proje de şimdiye kadar yapılanların ön değerlendirmesi yapılarak projenin ilerleyişi ile ilgili adımlar gözden geçirildi. 6. Tasarım (Design): Burada tasarım 3 aşamada incelenmiştir Ara yüzün Tasarlanması (Designing the Interface): Kullanıcı giriş ekranı, yönetici giriş ekranı, tablo renklendirmeleri ve tasarımı gibi nitelikler belirlendi Program Tasarımı (Program Design) : Programların gerçekleştirileceği yazılım teknolojileri belirlendi. Buna göre; antrenörün kullanacağı Windows uygulaması C# yazılım dilinde, kullanıcının (müşterinin) kullanacağı program Android uygulaması ise Java yazılım dilinde yapılacaktır Veri tabanı Tasarımı(Database Design): Veri tabanında yer alacak olan verilerin nitelikleri, isimleri gibi kriterler tespit edildikten sonra kullanılacak olan sorgu dili belirlendi. Buna göre:

8 Member Table 1. memberid: Müşteri primary key. 2. name: Müşterinin adı. 3. surname: Müşterinin soyadı. 4. phone: Müşterinin telefon numarası Müşterinin adresi. 6. address: Müşterinin adresi. 7. registrationdate:. Müşterinin kayıt tarihi 8. birthdate: Müşterinin doğum günü. MemberDetailId 1. MemberDetailId: Primary key. 2. MemberID: Müşteriler için Foreign key. 3. Age: Müşterinin yaşı. 4. Illness: Müşterinin hastalık durumu. 5. Weight: Müşterinin kilosu. 6. Height: Müşterinin boyu. 7. Gender: Müşterinin cinsiyeti. ProgramId 1. ProgramId: Primary key. 2. MemberId: Müşteriler için Foreign key. 3. CoachId: Antrenör id. 4. StartDate: Müşterinin programa başlama zamanı. 5. EndDate: Müşterinin programı sonlandırma zamanı. TrainingMovementId 1. TrainingMovementId: Primary key. 2. ProgramId: Antreman için Foreign key. 3. MovementId: Hareketlerin id si. 4. DayId: Müşterinin çalıştığı programın gününü içermektedir. 5. MovementId: Hareket id. 6. MovementSet: Hareketlerin set sayısı. 7. MovementRepeat: Hareketlerin tekrar sayısı.

9 MovementId 1. MovementId: Primary key. 2. MovementName: Hareketin adı. CoachId 1. CoachId: Primary Key. 2. Name: Antrenörün adı. 3. Surname: Antrenörün soyadı. 4. Phone: Antrenörün telefon numarası Antrenörün adresi. 6. Password: Antrenörün şifresi. EvolutionId 1. EvolutionId: Primary Key. 2. MemberId: Foreign key. 3. StartDate: Programa başlama zamanı. 4. Description: Müşterinin gelişim aşaması hakkındaki bilgi. EvolutionDetailId 1. EvolutionDetaildId: Primary Key. 2. EvolutionId: Foreign Key. 3. Weight: Programın sonundaki kaydedilen kilo. 4. Height: Program sonundaki kaydedilen uzunluk. 5. ArmMuscle: Program sonundaki kol kasındaki gelişme. 6. LegMuscle: Program sonundaki bacak kasındaki gelişme 7. WaistLine: Program sonundaki bel ölçüsü. 8. Fat: program sonundaki yağ oranı.

10 Veritabanı ilişki şeması: 7. Kodlama(Coding): Burada kodlama 3 aşamada incelenmiştir. 7.1.Veri tabanının Kodlanması(Database Coding) Veri tabanının görüntüsü:

11 7.2.Windows Uygulamasının Kodlanması(Windows Application Coding) Daha başlanmadı. 7.3.Android Uygulamasının Kodlanması(Android Application Coding) Daha başlanmadı. 8. Test(Testing) Daha başlanmadı. 9. Yazılımın Kurulması(Installing Software) Daha başlanmadı.

MOBİL İLAÇ PROSPEKTÜS UYGULAMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ. Barış SARIKAYA. Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı. Bilgisayar Bilimleri Programı

MOBİL İLAÇ PROSPEKTÜS UYGULAMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ. Barış SARIKAYA. Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı. Bilgisayar Bilimleri Programı İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ MOBİL İLAÇ PROSPEKTÜS UYGULAMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ Barış SARIKAYA Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Bilgisayar Bilimleri Programı Tez Danışmanı: Doç. Dr.

Detaylı

SERVİS ODAKLI MİMARİ TABANLI GEZGİN YER BELİRLEME SİSTEMİ EMO V. PROJE YARIŞMASI. İsmet Özcan ZEYTİNCİ

SERVİS ODAKLI MİMARİ TABANLI GEZGİN YER BELİRLEME SİSTEMİ EMO V. PROJE YARIŞMASI. İsmet Özcan ZEYTİNCİ SERVİS ODAKLI MİMARİ TABANLI GEZGİN YER BELİRLEME SİSTEMİ EMO V. PROJE YARIŞMASI İsmet Özcan ZEYTİNCİ Bölüm : Bilgisayar Mühendisliği Üniversite : İstanbul Teknik Üniversitesi Danışman : Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

HARCAMA YETKİLİSİNİN SUNUŞU

HARCAMA YETKİLİSİNİN SUNUŞU HARCAMA YETKİLİSİNİN SUNUŞU Bir koro şarkıcısının nota defterini düşürerek önemli yerlerini not ettiği kâğıtların etrafa saçılması; ofis masalarının en önemli parçalarından biri haline gelen post-it fikrinin

Detaylı

T.C. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü

T.C. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü T.C. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Cedimoğlu Düzenleyen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Cemil Karacadağ

Detaylı

TEKNİK PERSONEL SEÇİMİNDE BİR UZMAN SİSTEM MODELİ

TEKNİK PERSONEL SEÇİMİNDE BİR UZMAN SİSTEM MODELİ PAMUKKALE ÜNİ VERSİ TESİ MÜHENDİ SLİ K FAKÜLTESİ PAMUKKALE UNIVERSITY ENGINEERING COLLEGE MÜHENDİ SLİ K B İ L İ MLERİ DERGİ S İ JOURNAL OF ENGINEERING SCIENCES YIL CİLT SAYI SAYFA : 2005 : 11 : 3 : 417-423

Detaylı

M. Sinan Başar Accepted: July 2011. ISSN : 1308-7444 sinan@bartin.edu.tr 2010 www.newwsa.com Bartin-Turkey

M. Sinan Başar Accepted: July 2011. ISSN : 1308-7444 sinan@bartin.edu.tr 2010 www.newwsa.com Bartin-Turkey ISSN:1306-3111 e-journal of New World Sciences Academy 2011, Volume: 6, Number: 3, Article Number: 3C0077 SOCIAL SCIENCES Received: December 2010 M. Sinan Başar Accepted: July 2011 Fulya Aslay Series :

Detaylı

1C:İŞLETME 8 1C:İŞLETME YÜKSEK SEVİYELİ BÜTÜNLEŞİK GÖRSEL VERİTABANI HIZLI GELİŞTİRME PLATFORMU - TÜRKÇE YAZILIMI

1C:İŞLETME 8 1C:İŞLETME YÜKSEK SEVİYELİ BÜTÜNLEŞİK GÖRSEL VERİTABANI HIZLI GELİŞTİRME PLATFORMU - TÜRKÇE YAZILIMI 1C:İŞLETME 8 YAZILIMI 1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi + Genel Muhasebe 1TÇ Şirketi İstanbul www.1tc.com.tr Kasa, Banka, Çek-Senet, Cari Hesap, Depo ve Stok Yönetimi, Konsinye, Barkod Sistemi, Alış, Satış, Sipariş,

Detaylı

I. genel bakış 01 canias ERP... 01. Temel Veriler... 06 Sistem Yönetimi ve TROIA Geliştirme Ortamı... 09

I. genel bakış 01 canias ERP... 01. Temel Veriler... 06 Sistem Yönetimi ve TROIA Geliştirme Ortamı... 09 INDUSTRIAL APPLICATION SOFTWARE ACT ACT ACT ACT ACT ACT ACT AST AST AST CLB CLB CLB AST AUT AUT AUT AUT AUT BOM BOM BOM BOM BOM BOM BOM AUT AUT AUT BUD BUD BUD BUD BUD BUD BUD CAL CAL CAL CAL CAL CAL CAL

Detaylı

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın.

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Rakiplerine oranla daha hızlı davranmak ve bu hızıyla fark edilen, kaliteli firmalar arasında olmak isteyen işletmeler için ürettiğimiz V14 serisi programlarımız,

Detaylı

Konut Üretim Sistemleri ve Bilgi Bankası Modeli

Konut Üretim Sistemleri ve Bilgi Bankası Modeli Konut Üretim Sistemleri ve Bilgi Bankası Modeli Olcay Çetiner*, Hakkı Önel** Özet Ülkemizde nüfus artışı ile artan konut ihtiyacının giderilmesi için geleneksel sistemlerle sorunu çözmek sonuç vermemekte

Detaylı

Tezin birinci bölümde dünya üzerinde bilgi teknolojilerin ve ERP sistemlerinin yeri ve önemi anlatılmıştır.

Tezin birinci bölümde dünya üzerinde bilgi teknolojilerin ve ERP sistemlerinin yeri ve önemi anlatılmıştır. i Yüksek Lisans Tezi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ÖZET Bu tez çalışmasında, son yarım yüzyıl içerisinde yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ERP sistemleri, ERP sistemleri

Detaylı

Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu

Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Oryantasyon Sunumu Sunum İçeriği Kıraça Holding Bilgi Sistemleri Departmanı (BSD) BSD Organizasyon, Yerleşim ve Hizmet Dağılım Şeması Kıraça Bilgi Sistemleri

Detaylı

ÖZET YAZILIM SÜREÇ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA YETENEK OLGUNLUK MODELİ ENTEGRASYONU KULLANIMININ İNCELENMESİ. Celal Dolkan

ÖZET YAZILIM SÜREÇ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA YETENEK OLGUNLUK MODELİ ENTEGRASYONU KULLANIMININ İNCELENMESİ. Celal Dolkan ÖZET YAZILIM SÜREÇ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA YETENEK OLGUNLUK MODELİ ENTEGRASYONU KULLANIMININ İNCELENMESİ Celal Dolkan Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgi Teknolojileri Programı Haziran 2009, 29 sayfa Bu

Detaylı

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ 1 TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Tekstil

Detaylı

Beytepe Kampüsü Haritası Mashup Uygulaması* The Beytepe Campus Map: A Mashup Application

Beytepe Kampüsü Haritası Mashup Uygulaması* The Beytepe Campus Map: A Mashup Application Beytepe Kampüsü Haritası Mashup Uygulaması* The Beytepe Campus Map: A Mashup Application Müge AKBULUT** ve Begüm ÇARE*** Öz Birçok üniversite etkileşimli ve web tabanlı kampus haritaları geliştirmiştir.

Detaylı

KARAR DESTEK SİSTEMLERİNİN KULLANIMI İÇİN UYGUN BİR MODEL GELİŞTİRİLMESİ

KARAR DESTEK SİSTEMLERİNİN KULLANIMI İÇİN UYGUN BİR MODEL GELİŞTİRİLMESİ TP PT Karar Destek Sistemlerinin Kullanımı İçin Uygun Bir Model Geliştirilmesi HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ TEMMUZ 2010 CİLT 4 SAYI 4 (75-82) KARAR DESTEK SİSTEMLERİNİN KULLANIMI İÇİN UYGUN

Detaylı

Web Sitesi Maliyetlerinin Türkiye Muhasebe Standartları Açısından İncelenmesine Yönelik Bir Uygulama 2

Web Sitesi Maliyetlerinin Türkiye Muhasebe Standartları Açısından İncelenmesine Yönelik Bir Uygulama 2 Web Sitesi Maliyetlerinin Türkiye Muhasebe Standartları Açısından İncelenmesine.. Web Sitesi Maliyetlerinin Türkiye Muhasebe Standartları Açısından İncelenmesine Yönelik Bir Uygulama 2 Özet Doç. Dr. Seçkin

Detaylı

Nil 7 ERP.NET. Kurumsal Kaynak Planlaması. Bir Yazılım Limited 2004-2010. http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim.

Nil 7 ERP.NET. Kurumsal Kaynak Planlaması. Bir Yazılım Limited 2004-2010. http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim. Nil 7 ERP.NET Kurumsal Kaynak Planlaması Bir Yazılım Limited 2004-2010 http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim.com) Bir Yazılım Ltd. 2010 2 Kurumsal Kaynak Planlaması Kurumsal Kaynak Planlaması

Detaylı

STRATEJİK YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ. (MODEL ve YAZILIM) MALİYE BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI & TÜSSİDE & STRATEK

STRATEJİK YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ. (MODEL ve YAZILIM) MALİYE BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI & TÜSSİDE & STRATEK STRATEJİK YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ (MODEL ve YAZILIM) MALİYE BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI & TÜSSİDE & STRATEK 1 Genel Bilgi Proje Özeti 5018 sayılı Kanunun öngördüğü ve 2006 yılı başından itibaren

Detaylı

Kütahya Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğünün Bina Deprem Riski Tespit Etme Projesi Sonuç Raporu

Kütahya Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğünün Bina Deprem Riski Tespit Etme Projesi Sonuç Raporu Coğrafi Veri Modelleme San.ve Tic.Ltd.Şti 2012 YILI DOĞRUDAN FAALĠYET DESTEK PROGRAMI Kütahya Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğünün Bina Deprem Riski Tespit Etme Projesi Sonuç Raporu CVM Coğrafi Veri Modelleme

Detaylı

COĞRAFİ TABANLI KARAYOLLARI BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ OLUŞTURULMASI

COĞRAFİ TABANLI KARAYOLLARI BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ OLUŞTURULMASI ÖZET TMMOB COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ KONGRESİ 2013 COĞRAFİ TABANLI KARAYOLLARI BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ OLUŞTURULMASI Ayşegül Korkmaz 1, Mahmut Korkmaz 2, Nesrin Kürüm 3, Özgenç Uslu 4 1 Karayolları Genel

Detaylı

BİR EĞİTİM KURUMU İÇİN ETKİLEŞİMLİ SESLİ YANIT SİSTEMİ INTERACTIVE VOICE RESPONSE (IVR) SYSTEM FOR AN EDUCATIONAL INSTITUTION

BİR EĞİTİM KURUMU İÇİN ETKİLEŞİMLİ SESLİ YANIT SİSTEMİ INTERACTIVE VOICE RESPONSE (IVR) SYSTEM FOR AN EDUCATIONAL INSTITUTION BİR EĞİTİM KURUMU İÇİN ETKİLEŞİMLİ SESLİ YANIT SİSTEMİ INTERACTIVE VOICE RESPONSE (IVR) SYSTEM FOR AN EDUCATIONAL INSTITUTION Dr. Mustafa Murat İnceoğlu Ege Üniversitesi Bilgisayar Müh. Böl. Bornova 35100

Detaylı

GPS TEKNOLOJİSİ İLE KONUM TESPİT SİSTEMİ TASARIMI

GPS TEKNOLOJİSİ İLE KONUM TESPİT SİSTEMİ TASARIMI T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BİLİM DALI GPS TEKNOLOJİSİ İLE KONUM TESPİT SİSTEMİ TASARIMI YÜKSEK LİSANS TEZİ Emrah YİĞİT

Detaylı

T.C NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÇORLU MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YÜZ TANIMA SİSTEMİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ DANIŞMAN: YRD.DOÇ.DR.

T.C NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÇORLU MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YÜZ TANIMA SİSTEMİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ DANIŞMAN: YRD.DOÇ.DR. T.C NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÇORLU MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YÜZ TANIMA SİSTEMİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ DANIŞMAN: YRD.DOÇ.DR. ERDİNÇ UZUN 1090606023-AYŞE MANDACI 1090606051-TÜLAY KARTAL 1090606052-İFFET URHAN

Detaylı

2013 YILI e-devlet KAPISI 160 İLETİŞİM MERKEZİ HİZMETİ ALIMI

2013 YILI e-devlet KAPISI 160 İLETİŞİM MERKEZİ HİZMETİ ALIMI TÜRKSAT UYDU HABERLEŞME KABLO TV VE İŞLETME A.Ş. 2013 YILI e-devlet KAPISI 160 İLETİŞİM MERKEZİ HİZMETİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ e-devlet Kapısı 160 İletişim Merkezi Hizmeti İhalesi Teknik Şartnamesi 2

Detaylı

ORACLE İÇİN VERİ TABANI YÖNETİM ARACI VE PERFORMANS ANALİZİ ALPASLAN KILIÇKAYA YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

ORACLE İÇİN VERİ TABANI YÖNETİM ARACI VE PERFORMANS ANALİZİ ALPASLAN KILIÇKAYA YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ORACLE İÇİN VERİ TABANI YÖNETİM ARACI VE PERFORMANS ANALİZİ ALPASLAN KILIÇKAYA YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2008 ANKARA

Detaylı

WEB SİTESİ MALİYETLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ

WEB SİTESİ MALİYETLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ WEB SİTESİ MALİYETLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ Ali ALAGÖZ * ÖZET Günlük hayatın her alanına giren internet, iletişimden araştırmaya, alışverişten reklama her alanda yerini almış, ticaretin ve pazarlamanın

Detaylı

MERAM ELEKTRĠK DAĞITIM A.ġ. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. MOBĠL KABUL PROJESĠ YAZILIM ġartnamesġ

MERAM ELEKTRĠK DAĞITIM A.ġ. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. MOBĠL KABUL PROJESĠ YAZILIM ġartnamesġ MERAM ELEKTRĠK DAĞITIM A.ġ. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MOBĠL KABUL PROJESĠ YAZILIM ġartnamesġ ÖZEL ġartname İçindekiler 1 KONU 3 2 KAPSAM 3 3 TANIMLAR 3 4 GENEL HUSUSLAR 4 5 KABUL SĠSTEMĠ 5 5.1 WEB Portal 5 5.1.1

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD ICS 03.080.30 TÜRK STANDARDI TS/Eylül 2013 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 13573 Eylül 2013 ICS 03.080.30 İŞ YERLERİ - DANIŞMANLIK HİZMETLERİ - SINIFLANDIRMA - GENEL VE ÖZEL KURALLAR Work places - Consultancy

Detaylı

Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi BAB6080-DESTEK PROJESİ BAŞVURU FORMU. Doç. Dr.

Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi BAB6080-DESTEK PROJESİ BAŞVURU FORMU. Doç. Dr. Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi BAB080-DESTEK PROJESİ BAŞVURU FORMU Proje İle İlgili Bilgiler Proje Adı (Türkçe) Proje Adı (İngilizce) Türkçenin Tarihsel Derlemi

Detaylı