İÇERİK YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ ÇALIŞMA ESASLARI YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN GEREKENLER 9, 10, 11 VE 12

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇERİK YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ ÇALIŞMA ESASLARI YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN GEREKENLER 9, 10, 11 VE 12"

Transkript

1 İÇERİK YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ ÇALIŞMA ESASLARI YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN GEREKENLER 9, 10, 11 VE 12. SINIFTA YAPILMASI GEREKENLER MALİYET TOEFL, IELTS VE SAT İLETİŞİM BİLGİLERİ

2 Suzan Karaman 2002 yılından beri Türkiye deki ilk ve tek Onaylı Eğitim Planlamacısı (Certified Educational Planner) olan Nazan Kabatepe ile beraber Amerika, İngiltere ve Kanada başvurularının tüm aşamalarında öğrenci ve veliler ile çalışmaktadır yılında British Council Promoting UK Education and Training Certificate'ı takdir derecesiyle almıştır.

3 YURTDIŞI DANIŞMANLIK OFİSİ NASIL YARDIMCI OLACAK? Yurtdışı Danışmanlık Ofisi ağırlıklı olarak Amerika, Kanada ve İngiltere okullarına müracaat için yardımcı olur. Bunun en önemli sebebi özellikle bu ülke müracaatlarında okulun başvuru sürecinin birparçası olarak görülmesidir. Her hafta Çarşamba günü Yurtdışı Üniversite Danışmanı saat 10:30 15:00 arası Danışmanlık Ofisinde bulunur. Test tarihlerinin belirlenmesi, genel olarak programın akışı, okul müracaatlarının nasıl yapılacağı ve formların nasıl takip edilmesi gerektiği Yurtdışı Üniversite Danışmanı tarafından öğrenciye detaylı anlatılır. Verilen görevleri zamanında yerine getirmek ve takip etmek öğrencinin iyi bir sonuç alabilmesinin ana koşuludur.

4 Görevler formların doldurulması, formda istenilen essay ve diğer bilgilerin eksiksiz tamamlanması, öğretmen referanslarının ve transcript in sağlanması, ailenin ilgilenmesi gereken finansal belgelerin hazırlanmasını kapsar. Referans ve transcript talebi veya danışman ile randevu belirlenmesi en az bir hafta önce yapılmalıdır. (İstenilen belgelerin hazırlanması belli bir zaman aldığı için bu kural hiçbir şekilde esnetilemez. Öğrenci ve veliler için gerekli görülen bildiriler panolarda duyurulacaktır.

5 YURTDIŞINDA BİR ÜNİVERSİTEYE BAŞVURMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR? İYİ NOTLAR Üniversiteler öğrencilerin lisedeki notlarına çok önem verirler. Kabul ile ilgili kararları verirken dikkate aldıkları en önemli unsur budur ve 11. sınıfların not ortalamalarına ve 12. sınıfın ilk dönem notlarına bakarlar. Notları değerlendirirken öğrencilerin okuldaki alanlarını da dikkate alırlar. TOEFL / SAT REFERANSLAR DERS DIŞI AKTİVİTELER KOMPOZİSYONLAR (ESSAY LER)

6 9. SINIF Öğrenciler yurtdışında öğrenim görme kararı aldıklarında danışmanlarını bilgilendirmeli. Akademik başarılarını ve İngilizce dil becerilerini geliştirmek için çalışmalı. Hobi ve ilgi alanlarını keşfedip, lise boyunca devam edecekleri birkaç faaliyete aktif olarak katılmalı, sosyal projelerde yer almalı. Deneme veya gerçek TOEFL/IELTS sınavına girmeli. Öğretmenleri ve danışmanları ile iyi ilişkiler kurup yürütmeli.

7 10. SINIF Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler, en geç Mayıs ayı içinde, Yurtdışı Danışmanı ile randevulaşmalı. Tüm öğrenciler notlarının kabul için en belirleyici etken olduğunu çok iyi anlamalı. Çalışmalarını TOEFL/IELTS ve SAT sınavlarına yönelik olarak Yurtdışı Danışmanı ile birlikte programlamalı. Kişisel gelişimleri için müfredat dışı faaliyetlerine devam etmelidirler. Yaz döneminde üniversite hedefleri doğrultusunda hazırlıklarına devam etmeli.

8 11. SINIF 1.Dönem Öğrenciler TOEFL/IELTS ve SAT için planlanan tarihlerdeki sınavlara müracaat etmelidirler. Öğrenciler ve velileri, TOEFL/IELTS ve SAT gibi okul dışındaki sınavlar hakkında bilgilendirileceklerdir. Yurtdışı Üniversite Danışmanı öğrencilerle görüşecek ve bu sınavlara en iyi nasıl hazırlanabilecekleri konusunda karar vermelerine yardımcı olacaktır.

9 11. SINIF Öğrenciler ve velilerin eğitim için düşünülen üniversiteler hakkında yeterince bilgilenmeleri önemlidir. Öğrenciler ve veliler İstanbul u ve bazen okulu ziyaret edecek üniversitelerin sunumlarına ve fuarlarına katılmalıdırlar.

10 11. SINIF 2.Dönem: Bireysel Görüşmeler 11. sınıf öğrencileri ile birebir görüşmeler yapılarak mesleki hedefleri ve lisedeki akademik başarıları değerlendirilecek, Mayıs ayında öğrencilere kendileri için uygun olan üniversitelerin uzun listesi hazırlanacaktır. Bu uzun liste de ortalama 20 üniversite bulunmaktadır. Bu listeyi hazırlarken her öğrenciye en uygun üniversite seçimi felsefesiyle hareket edilir.

11 11. SINIF En uygun tercih, her zaman en tanınmış ya da en prestijli üniversiteler veya anne babaların en uygun olduğunu düşündükleri üniversiteler değildir. Öğrenciler ve veliler, öğrencilerin akademik açıdan en başarılı olacakları ve özgüvenlerini kazanıp mutlu olacakları yüksek öğrenim kurumlarını seçmek üzere yönlendirilmelidirler (Bu hususa özen gösterilir).

12 11. SINIF Yaz Dönemi Öğrenciler uzun liste lerindeki okulları araştırıp, listedeki okul sayısını okul arasına indirmelidirler. Böylece kısa liste hazırlanır. Öğrenciler kişisel başvuru kompozisyonlarının (essay) bir taslağını yazacaklardır.

13 12. SINIF Ağustos Sonu Eylül Başı / Son Listenin Tamamlanması Yılın başında öğrenciler ve velileri başvuracakları okulların nihai listesini hazırlarken yönlendirilirler. Öğrenciler başvurmak için 8 10 üniversite seçerler. Bu listede öğrencinin aşağıda belirtilen tercihlerinin olmasını sağlarız: Öğrencinin kabul edileceğinden bir hayli emin olduğu birkaç üniversite (emniyet okulları) Büyük ihtimalle kabul edilebilecekleri okullar (hedef okullar) Kabul edilmenin zor olduğu ancak ihtimalin var olduğu, kabul edilince akademik olarak başarılı sayılacakları okullar (başarı okulları)

14 12. SINIF Ekim ve Kasım / Başvuru Formlarının Doldurulması Öğrenciler başvurularını hazırlarken, formlarını doldururken, gerekli kompozisyonları (essay) yazarken yönlendirileceklerdir. Öğrencilere geri bildirimde bulunulacak, ancak fikirleri ve yazıları tamamıyla kendilerine ait olacaktır.

15 12. SINIF Aralık / Başvuru Formlarının Gönderilmesi Başvurular genellikle Aralık ve Ocak aylarında üniversitelere gönderilir. Bu gibi özel tarihler çok önemlidir. Bu tarihlere uymak öğrencinin en önemli görevidir. Yurtdışı Danışmanlık Ofisi başvuruları takip eder, karar verebilmeleri için istedikleri her belgenin üniversitelere ulaşıp ulaşmadığından emin olmaya çalışır. Üniversiteler dosyada herhangi bir eksik varsa öğrenciyi şahsen, genelde e posta ile haberdar eder. Bu e postaları her gün kontrol etmek ve Yurtdışı Danışmanlık Ofisini bilgilendirmek öğrencinin sorumluluğudur.

16 12. SINIF Bahar Dönemi / Kabul Mektupları ve Üniversite Seçimi Öğrencilere ve ailelere kendileri için en uygun olduğunu düşündükleri okulu seçmelerinde yardımcı olunur, ancak kesinlikle yönlendirilme yapılmaz. Öğrenciler daha sonra eğitim vizesi ve diğer (MEB/YÖK) başvuruları hakkında bilgilendirilirler.

17 YURTDIŞINDA EĞİTİM MALİYETİ Yıllık üniversite ücreti+konaklama+yemek: ABD: 35,000 60,000 USD İngiltere: 25,000 35,000 GBP Kanada: 20,000 40,000 CAD Burs ve mali yardım çok sınırlıdır. Gerçekçi olmak gerekirse, sadece akademik olarak üstün başarılı veya çok yetenekli öğrencilere verilir. Bu öğrenciler bile ihtiyaçlarını karşılayacak teklif alamayabilir.

18 TOEFL ve IELTS TOEFL, IELTS ve SAT test tarihleri hakkında en güncel bilgi ve kayıt için web sitelerinden faydalanabilirsiniz: TOEFL: IELTS: SAT:

19 YURTDIŞI ÜNİVERSİTE DANIŞMANLIK OFİSİ İLETİŞİM BİLGİLERİ Suzan Karaman Telefon: / 235 E mail:

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI Servislerimiz YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI Sayfa 8 Sayfa 11 Sayfa 12 Sayfa 13 Sayfa 15 DİL OKULLARI SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler,

Detaylı

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ - 1 - GİRİŞ Yaklaşık 3.000 üniversite ve farklı eğitim kurumuyla Amerika Birleşik Devletleri nde herkesin ihtiyacına ve beklentilerine yanıt verebilecek eğitim olanakları sunulmaktadır. Tüm dünyadan 500.000

Detaylı

ABD'de İngilizce Eğitimi

ABD'de İngilizce Eğitimi ABD'de İngilizce Eğitimi Yaklaşık 120,000 öğrenci İngilizce öğrenmek için her yıl ABD ye gelmektedir. Birçoğu ABD deki üniversite ve yüksekokullara giriş için hazırlanmaya; bazıları Amerikan yaşamını tecrübe

Detaylı

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak On5yirmi5.com Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak Yüksek lisans eğitiminize yurt dışında devam etmek istiyorsanız, işte bilmeniz gereken herşey... Yayın Tarihi : 27 Ağustos 2010 Cuma (oluşturma : 8/18/2015)

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS ÖĞRENCİ - PERSONEL DEĞİŞİMİ USUL ve ESASLARI AMAÇ VE KAPSAM Madde 1 Aşağıdaki yönerge,

Detaylı

Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı

Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı Kadir Has Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu Öğrenci El kitabı KADĠR HAS ÜNĠVERSĠTESĠ ĠNGĠLĠZCE HAZIRLIK OKULU 2012 2013 ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇĠNDEKĠLER I. Hazırlık Okulu Misyonu ve Vizyonu... 3 II. Genel

Detaylı

2015/16 AKADEMİK YILI KIBRIS TÜRK TOPLUMU İÇİN BURS PROGRAMI. AÇIKLAMA TALEPLERİ Soru Seti:4

2015/16 AKADEMİK YILI KIBRIS TÜRK TOPLUMU İÇİN BURS PROGRAMI. AÇIKLAMA TALEPLERİ Soru Seti:4 2015/16 AKADEMİK YILI KIBRIS TÜRK TOPLUMU İÇİN BURS PROGRAMI AÇIKLAMA TALEPLERİ Soru Seti:4 No. Soru Cevap Şartlı/şartsız Kabul Belgeleri & Öğrenim Alanı ve Ülkesi ile ilgili Sorular 44 1) Kıbrıs Türk

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU. YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI. www.sfl.bou.edu.tr

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU. YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI. www.sfl.bou.edu.tr YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI www.sfl.bou.edu.tr 2 YABANCI DiLLERYÜKSEK OKULU HAZIRLIK SINIFI BiLGiLENDiRME KiTAPÇIĞI Bu kitapçıkta yazan

Detaylı

Yurt Dışında Eğitim Görecek Öğrenciler İçin Yüksek Öğrenim Rehberi I

Yurt Dışında Eğitim Görecek Öğrenciler İçin Yüksek Öğrenim Rehberi I Yurt Dışında Eğitim Görecek Öğrenciler İçin Yüksek Öğrenim Rehberi I İngiltere Almanya Avusturya Fransa GİRİŞ 1990 lı yılların başından itibaren küreselleşmenin ve yeni dünya düzeninin bir sonucu olarak,

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU Eğitiminize uluslararası bir boyut katın! 1 veya 2 dönem yurtdışında ortak üniversitelerimizden birinde okuyun ERASMUS+

Detaylı

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU Eğitiminize uluslararası bir boyut katın! 1 veya 2 dönem yurtdışında ortak üniversitelerimizden birinde okuyun ERASMUS+

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma 1 Editör: Rosalie Targonski Art Direktörü: Barbara Long Kapak Resmi: Lisa Henderling Bu kitapta

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ KİTAP - 2 Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma Bu kitapta bir web sitesinin veya yayımın yer alması, sadece bilgi amaçlı olup A.B.D. Dışişleri

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon 1 Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı

Detaylı

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir?

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir? 1.GİRİŞ 1.1. Farabi Kimdir? Farabi, Türkistan ın Farab şehrinde 870 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik,

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1: Bu Yönerge, Uluslararası Antalya Üniversitesi bünyesinde bulunan

Detaylı

Yurt dışında eğitim imkanı

Yurt dışında eğitim imkanı On5yirmi5.com Yurt dışında eğitim imkanı Bugün 60 bine yakın insan yurt dışında eğitim görüyor. Peki yurt dışında eğitim nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılarıyla yurt dışında eğitim... Yayın Tarihi : 11 Ağustos

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 - (1)

Detaylı

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASI İÇİN GEREKLİ DESTEK BİLGİLER

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASI İÇİN GEREKLİ DESTEK BİLGİLER YURTDIŞI ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASI İÇİN GEREKLİ DESTEK BİLGİLER Amerikan Üniversiteleri http://www.collegeboard.com http://www.usnews.com/sections/education/index.html http://www.princetonreview.com http://www.fiskeguide.com

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI LLP / ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI LLP / ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI LLP / ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1- (1)

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ÜYESİ DEĞİŞİM PROGRAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ÜYESİ DEĞİŞİM PROGRAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ÜYESİ DEĞİŞİM PROGRAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Yükseköğretim Kurumları

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ Kapsam MADDE 1- (1) Bu yönerge, İstanbul Teknik Üniversitesi Önlisans ve

Detaylı