Atacan Eğitim Kurumları'nda Yabancı Dil Eğitimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Atacan Eğitim Kurumları'nda Yabancı Dil Eğitimi"

Transkript

1

2 Atacan Eğitim Kurumları'nda Yabancı Dil Eğitimi Özel Atacan Eğitim Kurumları, her zaman yaratıcı düşünceyi destekleyen, özgüvenli, modern ve donanımlı gençler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Öğrencilerimizin anadilimiz dışında yabancı bir dil edinmelerini sağlamak ve bu dili edinirken bir takım becerileri de geliştirmek başlıca hedeflerimizdendir. Öğrenci merkezli eğitimi ve yaşam boyu öğrenmeyi kendisine ilke edinen yabancı diller zümresi olarak hedefimiz; öğrencilerimizin okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini etkin bir şekilde geliştirmelerini sağlayarak, öğrencilerimize İngilizceyi doğru ve akıcı bir şekilde kullanabilme becerisini kazandırmak, yabancı dil bilmenin ayrıcalığını yaşatmak, yurtdışında eğitim görmeleri durumunda sosyal ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, dünyayı ve farklı bakış açılarını, farklı kültürleri daha iyi tanımalarını sağlamak, öğrendikleri yabancı dili yaşamın her alanında kullanabilmelerini sağlamaktır. Kurumumuzda öğrencilerimiz, yabancı dili bir ders değil bir yaşam biçimi olarak algılamakta ve daha aktif bir şekilde performanslarını en üst düzeyde kullanabilmeleri için yaratılan ortamlarda dil eğitimlerini sürdürmektedirler. Böylece öğrencilerimiz başarıyla mezun olup birer yetişkin olarak hayata atıldıklarında, yabancı dile olan ilgileri ve hobileri devam edecek, farklı diller öğrenme konusunda da girişimlerde bulunacaklardır. Cambridge ESOL Sınavları dünyada en çok bilinen ve geçerli olan sınavlardır. Öğrencilerimizin yıl içerisinde göstermiş oldukları performans ve ulaştıkları seviyeyi uluslararası geçerliliği olan bir sınavla da resmileştirmek üzere dünya çapında en çok bilinen ve geçerliliği olan Cambridge Sınavları na her sene katılmaktayız. Öğrencilerimiz öğrendiklerini uygulayabildikleri dört temel beceriyi ölçen bu sınavlara (Starters, Movers, Flyers, KET, PET, FCE, vb.) isteğe bağlı olarak katılabilmektedirler.

3 ÖZEL ATACAN ANAOKULU'NDA DİL EĞİTİMİ NEDEN ERKEN YAŞTA YABANCI DİL? Araştırmalar insan beyninin 6 yaşına kadar tüm önemli gelişmesini tamamladığını kanıtlamaktadır. Çocuğun beyni, hayatının ilk 6 yılında gerçekleri ve bilgileri alır ve bunları hafızasında depolar. Çok küçük yaşta ikinci bir dil öğrenmek çocuğun beynindeki duygusal bölge ve zekaya giden yolları geliştirir. Dil öğrenimi sırasında yaşanan birçok zorluğa rağmen bir veya daha fazla dili çocuk henüz 3 ya da daha erken yaşta bile öğrenmeye hazırdır. Doğru bir metotla sunulduğu takdirde yabancı dil öğrenimine ne kadar erken yaşta başlanırsa, öğrenme o kadar kolay ve doğal olur. Ne kadar geç başlanırsa, ana dilini konuşan birinin yabancı dil gramer hâkimiyeti ve aksanına sahip olması o kadar zorlaşır. Bunların bilincinde olan bizler, öğrencilerimize yabancı dili kendi doğal ortamlarında eğlenceli ve interaktif bir şekilde sunmakta, farklı metotlarla yabancı dil öğrenmeyi keyifli hale getirmekteyiz. Öğrencilerimiz İngilizce derslerinde anadilleri dışında başka bir dilin düşünce sistemini kavramaları için gerekli yetileri erken çocukluk döneminde kazanmaktadırlar. Hikaye anlatımı ve Drama teknikleri ile uygulanan İngilizce programımız öğrencilerimizin dilsel, sosyal, duygusal, bilişsel ve kinestetik gelişimlerinde tüm gerekli yapıtaşlarını sağlayabilecek niteliktedir. Tekerlemeler, şarkılar ve rol aldıkları drama ile çocuklarımızın hareket ve oyun ihtiyacı karşılanırken, bilişsel ve dil gelişim alanları da en iyi şekilde desteklenir. Böylece çocuklarımız İngilizceyi şarkılar, resimli kartlar, çeşitli objelerle oynanan oyunlar, aktiviteler ve hikâyeler yoluyla yaşayarak ve eğlenerek öğrenirler.

4 HEDEFLERİMİZ Öğrencilerimizin, Farklı dillerin varlığının farkına varmaları, Yabancı dili öğrenme ve iletişim kurmada istekli olmaları, Yabancı dilde şarkılar söyleyebilmeleri, Oyunlar oynayabilmeleri, Duyduklarını anlayabilmeleri ve konuşma becerilerinin gelişmesi, İngilizceyi eğlenceli bir oyun olarak algılamaları ve sevmeleri, Müfredatta yer alan konularla ilgili kelimeleri öğrenmeleri, Yönergelere karşılık verebilmeleri, Dil becerisi ve kulak alışkanlığı kazanmalarıdır. Anaokulu nda orta yaş grubunu tamamlamış bir öğrencimiz İngilizce bir çok eylemi anlar ve uygular, sınıf içi kullanılan komutları yerine getirir, belirli bir nesne (hayvan, oyuncak vs.) üzerinde renk veya boyutlarla ilgili sorulan soruları anlar ve cevap verir, kendini tanıtabilir, seviyelerine uygun İngilizce tekerleme ve şarkılar söyleyebilir ve bunları sık sık tekrar ederek yabancı dili kullanımında özgüven kazanmanın ilk adımını atmış olur. Hazırlık grubunda ise öğrencilerimiz öğrendikleri konulara uygun kalıp ve diyalog içeren çok sayıda şarkı öğrenirler. Bu şarkılar yardımıyla günlük konuşma diline uygun kalıplar daha akılda kalıcı olur. Hazırlık öğrencisi duygularını ifade edebilir ve ritmik sayma yapabilir. Bu yaş gruplarında drama tekniği daha ağırlıklıdır. Öğrenciler konulara uygun öğrendikleri mini diyalogları canlandırırlar.

5 NEDEN HAZIRLIK SINIFI? HAZIRLIK SINIFI OKUMAK BİR AYRICALIKTIR Yabancı dil, kişinin farklı bir dünyaya başka pencereden bakmasını ve bu bakış açısıyla yabancı kültürleri tanıyıp anlayabilmesini sağlar. Uluslararası iletişim dili olan İngilizcenin etkin bir biçimde kullanımı, her alanda yaşanan gelişmelere milletçe ayak uydurabilmemiz için vazgeçilmez bir araçtır. Bilgi ve beceri edindirmeye dayanan yabancı dil eğitimi ancak yoğun bir program ile Hazırlık sınıfında verilebilir. Okulumuz yabancı dili ön plana çıkararak uluslararası arenada varlığımızı kanıtlayacak GELECEĞİN MİMARLARINA yeterli ön bilgiyi vermeyi hedeflemektedir; bu nedenle de YABANCI DİL OLMAZSA OLMAZ lar arasında yer almaktadır. Hazırlık sınıfı, bir yandan yabancı dili en iyi şekilde öğrenirken diğer yandan da ergenlik dönemini daha kolay atlatabilmek, bir yaş daha büyümüş olarak LYS ye yönelik çalışma maratonuna başlamak için KAÇIRILMAZ BİR FIRSATTIR. Hazırlık sınıfında sayısal ve sözel bilgilerin unutulmaması amacıyla özel bir program uygulanmaktadır. Tüm alanlardan mezun olan öğrencilerin devam edecekleri çeşitli üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlamalarını sağlayan ve dil alanındaki öğrencilerini üniversiteye girişte Türkiye üçüncülüğüne kadar taşıyan ÖZEL ATACAN ANADOLU LİSESİ olarak Hazırlık sınıfı uygulamamız başarıyla devam etmektedir.

6 1/2/3 ve 4. SINIFLARA GÖRE İNGİLİZCE SEVİYE ÇİZELGESİ Bildiği sözcüklerden oluşan kısa 1.SINIFLAR INTRODUCTION TO ENGLISH diyalogları gördüğü resimlerden yola çıkarak Ayrıca basit komutları kavrayıp uygulayabilir. 2. dönem itibariyle öğretilen kalıbı okuyacak düzeye gelir. Kendisiyle ilgili beğenileri, sahip oldukları ve giysileri hakkında çok basit ve kısa cümleler kurabilir. Bu aşamada öğrencilerimizden bir beklentimiz yoktur. 2.SINIFLAR INTRODUCTION TO ENGLISH Öğretilen konularla ilgili olarak sorulan soruları Öğrendiği kalıpların geçtiği kısa hikaye, çizgi roman ve diyalogları okuyup anlayabilirler. Kendisinin ve çevresindekilerin beğenilerini ve yeteneklerini sözlü olarak ifade edebilir. Kendisinin ve çevresindekilerin beğenilerini ve yeteneklerini yazılı olarak ifade edebilir. 3.SINIFLAR (CAMBRIDGE- STARTERS) Bir resmi anlatan basit cümle ve soruları Kendisi ve çevresi hakkındaki basit metin ve diyalogları anlayabilir ve bunlarla ilgili sorulara yanıt verebilir. Kendisi, ailesi ve çevresiyle ilgili soruları cevaplayabilir. Öğrendikleri basit sözcük ve kalıpları kullanarak verilen bir resmi tasvir eden cümleler yazabilir. 4.SINIFLAR (CAMBRIDGE- MOVERS) 1, 2 ve 3. sınıfta öğrenmiş oldukları kelime ve kalıpların geçtiği basit diyalog, şarkı sözü ve çizgi filmleri 1, 2 ve 3. sınıfta öğrenmiş oldukları kelime ve kalıpların kullanıldığı masal, kısa hikaye ve çizgi romanları okuyup Kendisi ve çevresi hakkında basit cümleler kurabilir. 1, 2 ve 3. sınıfta öğrenmiş oldukları kalıpları kullanarak mesaj ve kartpostallar yazabilir. Ayrıca yaş düzeyine uygun bir resim hakkında kısa paragraf yazabilir.

7 5/6/7 ve 8. SINIFLARA GÖRE İNGİLİZCE SEVİYE ÇİZELGESİ 5.SINIFLAR (CAMBRIDGE- FLYERS) ELEMENTARY Kendisi, ailesi ve yakın çevresiyle ilgili basit konulardan oluşan konuşmaları, güncel olaylar ve kültürel konularla ilgili standart dille yazılmış metinleri Basit cümlelerden oluşan metinleri, posterleri, broşürleri, dergi ve katalogları Bildiği veya ilgi duyduğu konular hakkında basit sorular sorabilir ve cevaplayabilir. Ayrıca basit sözcük ve kalıplar kullanarak deneyimlerini, yaşadığı yeri ve tanıdığı kişileri tasvir edebilir. İngilizce konuşulan ülkelere yapılan seyahatlerde karşılaşacağı bir çok durumun üstesinden gelebilir. Bilinen veya kişisel ilgi alanına giren konularda basit ve ilgili metinler, kısa ve basit kartpostallar yazabilir, kişisel bilgiler içeren formlar doldurabilir. 6. SINIFLAR PRE- INTERMEDIATE Kendisi ve yakın çevresiyle ilgili sık kullanılan sözcük ve deyimleri içeren konuşmaları rahatlıkla Reklam, prospektüs, menü gibi kısa ve basit yazıları, mektupları ayrıca kısa hikayeleri Kendisi, ailesi, yaşadığı ortam ve deneyimleri basit sözcük, deyim ve cümleler kullanarak rahatlıkla ifade edebilir. Kısa kompozisyonlar, mesajlar, mektuplar yazarak rahatlıkla kendini ifade edebilir. Aşina olduğu konular hakkında 7. SINIFLAR INTERMEDIATE yapılan konuşmaları, güncel konular içeren radyo ve TV programlarının ana fikirlerini Günlük dilde kullanılan terimleri içeren yazıları Herhangi bir konuyla ilgili ön hazırlık yaparak o konunun artıları ve eksileri hakkında konuşabilir. Bildiği veya ilgi alanına giren konular hakkında mesaj, mektup, kompozisyon veya kısa öyküler yazabilir. 8. SINIFLAR INTERMEDIATE Güncel konular hakkında yapılan konuşmaları, filmleri, TV ve radyo programlarını genel olarak anlayıp, yorumlayabilir. Bazı kelimelerin anlamını bilmese veya konu hakkında herhangi bir bilgisi olmasa da parçanın bütününden yola çıkarak okuduğu metni anlayıp yorumlayabilir. Herhangi bir konu hakkında kişisel yorumlarını da katarak tartışmalar da aktif rol alabilir. Önerilen herhangi bir konu üzerine ayrıntılı bilgi veren veya kişisel yorumlarını içeren mesaj, mektup, makale ya da kısa öyküler yazabilir.

8 HAZIRLIK ve 9. SINIFLARA GÖRE İNGİLİZCE SEVİYE ÇİZELGESİ Bildiği konular hakkında yapılan konuşmaların ana HAZIRLIK INTERMEDIATE fikirlerini rahatlıkla Güncel konular hakkındaki çoğu TV ya da radyo programlarının ana fikirlerini konuşma tarzı çok hızlı Genelde günlük dilde kullanılan terimleri içeren yazıları, mektuplarda anlatılan olay, duygu ve tasvirleri Aile, hobiler, iş, seyahat gibi güncel konular ile ilgili konuşmalara hiçbir ön hazırlık yapmadan katılabilir.yabancı dilde iletişim kurmaya isteklidir. Kendisi ya da ilgisini çeken konular hakkındaki duygu ve düşüncelerini yazılı olarak ifade edebilir, mektuplar yazabilir. olmadığı sürece rahatlıkla kavrayabilir. 9. SINIFLAR UPPER INTERMEDIATE Güncel konularda yapılan konuşmaları, TV programlarını ve izlediği filmlerdeki konuşmaların büyük bir bölümünü zorluk çekmeden Günümüz dilinde yazılmış güncel makaleleri ve edebi metinleri, günlük yaşamda karşısına çıkan konulara dayalı yazılı ve sözlü ifadeleri belirgin hatlarıyla Bildiği konular hakkında yapılan tartışmalara aktif olarak katılıp, fikirlerini rahat ve akıcı bir şekilde aktarabilir, başından geçen olayları ve deneyimlerini ifade edebilir. İlgi alanına giren konular hakkında detaylı bir kompozisyon yazabilir. Yaşadığı olayların önem derecesini sıralayarak açıklayıcı yazılar hazırlayabilir.

9 10. SINIFLARA GÖRE İNGİLİZCE SEVİYE ÇİZELGESİ 10A/B TO FIRST CERTIFICATE Güncel konular hakkında yapılan tüm konuşmaları rahatlıkla anlayabilir, TV'de izlediği programların ve filmlerin büyük bir çoğunluğunu kavrayabilir ve yabancılarla konuştuğunda anlayıp iletişime geçebilir. Günümüz dilinde yazılmış tüm makale ve yazıları rahatlıkla kavrayabilir. Seviyesine uygun kitapları okuyup onlarla ilgili yorumlarda bulunabilir. Gazetelerdeki yazıları okuyup Anadili İngilizce olan kişilerle iletişime geçebilir. Konuştuğu kişilere günlük dili kullanarak, kendi duygu ve düşüncelerinden bahsedebilir. Çeşitli konularla ilgili kompozisyon ve mektuplar yazabilir. Yazı diliyle karşısındaki kişilerle iletişim kurabilir ve duygu düşüncelerinden bahsedebilir. 10B(Dil ağırlıklı) FIRST CERTIFICATE Uzun ve güncel konular hakkında yapılan konuşmaları, TV programlarını ve izlediği filmleri hiçbir zorluk çekmeden Günümüz dilinde yazılmış makaleleri, yazıları ve edebi metinleri okuyup Anadili İngilizce olan kişilerle rahat ve akıcı bir biçimde iletişime geçebilir. İlgi alanına giren konular hakkında bilgi aktarımı yaparak bu konuların avantajları ve dezavantajları üzerine akıcı bir konuşma yapabilir. İlgi alanları dahilindeki konularla ilgili detaylı ve örnekler içeren deneme yazıları yazabilir.

10 11. ve 12. SINIFLARA GÖRE İNGİLİZCE SEVİYE ÇİZELGESİ 11/12 A/B FIRST CERTIFICATE Güncel konuşmaları, filmlerde geçen konuşmaları, haber ve yorumları takip edip Günümüz dilinde yazılmış makaleleri ve yazıları okuyup Günlük yaşamda karşısına çıkan konulara dayalı yazılı ve sözlü ifadeleri belirgin hatlarıyla Anadili İngilizce olan kişilerle iletişim kurabilir, çeşitli konular hakkında fikir beyan edebilir. Çeşitli konular hakkında örnekleme yaparak detaylı yazılar yazabilir. Makale ya da mektup yazabilir. başından geçen olayları, deneyimlerini, görüş ve planlarını nedenleriyle yazabilir. 11B/12B (Dil Ağırlıklı) ADVANCED Uzun ve kapsamlı konuşmaları, TV programlarını ve filmleri kendi ilgi alanının dışında olsa bile çok fazla çaba sarf etmeden Güncel, bilimsel ve edebi metinleri rahatlıkla Akıcı bir biçimde kendini ifade edebilir, sosyal ve mesleki bazda dili etkin bir şekilde kulllanarak, net ve detaylı tanımlar yaparak oluşturduğu fikirleri başkalarıyla akıcı bir şekilde paylaşabilir. Kendi fikirlerini ve görüşlerini düzgün bir şekilde metne dökebilir. Okuyan kişide iyi bir etki oluşturacak şekilde bir makaleyi, mektubu ya da raporu planlayıp çarpıcı bir biçimde kaleme alabilir, sözlü ve yazılı çeviri yapabilir.

11 2.YABANCI DİL ALMANCA

12 Neden Almanca Öğreniyoruz? Bu çok dilli, çok kültürlü dünyada artık bir yabancı dil yeterli değil! Almanca öğrenmek için birçok nedenimiz var; Avrupa nın en önemli iletişim dili olan Almanca, Rusça nın yanı sıra en çok konuşulan dildir. Almanca konuşan 100 milyon Avrupalı ile kendi anadillerinde iletişim kurabilirsiniz. Almanya, Türkiye nin en önemli ticaret ortağıdır. Bugün Türkiye de iş yapan 700 ün üzerinde Alman firması ve Almanca konuşulan ülkelerle yakın ekonomik işbirliği içinde olan yerli-yabancı birçok firma Almanca bilen elemanlar aramaktadır. Almanca bilmek, bu firmalara yapılan iş başvurularında önemli bir tercih nedenidir. Turizm sektöründe de Almanca bilmenin birçok avantajı vardır. Türkiye ye gelen turistler arasında Almanya, Avusturya ve İsviçre den gelenler en büyük ve önemli grubu oluşturmaktadır. Ülkemize her yıl sadece Almanya dan iki milyonun üzerinde turist gelmektedir. Eğer turizm alanında çalışmak istiyorsanız Almanca bilmek, size önemli bir üstünlük sağlayacaktır. Yabancı dil her zaman insanın kültürel ve mesleki ufkunu genişletir. Almancayı anlayıp konuşabiliyorsanız, hem Almanları, onların tarih ve kültürlerini daha iyi tanıyıp öğrenebilir, hem de Avrupa nın ekonomisi, kültürü ve tarihi konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

13 5/6/7 VE 8. SINIFLARA GÖRE ALMANCA SEVİYE ÇİZELGESİ 5 NIVEAUSTUFE A1 des Europäischen Referenzrahmans und Sprachportfolie Kısa ve basit diyalogları, tekerlemeleri ve basit okul şarkılarını anlayabilirler. Günlük konuşma dilinde kısa diyaloglari anlayabilirler. Selamlama kalıplarını kullanarak, kısa diyalog ve cümleler kurabilirler. Kendilerini tanıtan kısa yazılar yazabilir, öğrendikleri kelime bilgisi dahilinde diyaloglar oluşturabilirler. Günlük konuşma 6-7.KLASSEN DIE NIVEAUSTUFE Sprachportfolie diyalogları, hava durumu, yol tarifi, davetler gibi konularla Dinledikleri metinleri, orta seviyedeki diyalogları ve yazıları okuyabilirler. Günlük konuşma diyaloglarını kurabilirler. Kısa diyaloglar, kartpostallar ve çeşitli tanıtım yazıları yazabilirler. ilgili metinleri anlayabilirler. 8.KLASSEN DIE NIVEAUSTUFE Sprachportfolie Röportajlar, tatil anıları gibi konularla ile ilgili metinleri anlayabilirler. Günlük gazete ve dergilerdeki yazıları ve orta seviyedeki kitapları okuyabilirler. Tatilde yapılan aktivitelerle ilgili konuşmalar yapabilirler. Hafta sonu aktiviteleri, tatil anıları, bir yer ile ilgili tanıtım yazıları ve kısa mektuplar yazabilirler.

14 HAZIRLIK ve 9. SINIFLARA GÖRE ALMANCA SEVİYE ÇİZELGESİ Başlangıç seviyesinde Aile, hobiler gibi güncel HAZIRLIK NIVEAUSTUFE A1 des Europäischen Referenzrahmans güncel ve basit dialogları anlar, bildiği sözcüklerden oluşan küçük ve basit Günlük dilde kullanılan ve bildiği sözcüklerden oluşan kısa yazıları, kartpostal ya da e- mailleri konular ile ilgili konuşmalara katılabilir. Okul içerisinde kullanılan okul konularıyla ilgili Kendisi, arkadaşı, okulu ya da ailesi hakkında paragraf veya ler yazabilir. paragrafları anlar. dialogları kurabilir. Bildiği ve güncel konular 9.KLASSE NIVEAUSTUFE A2 des Europäischen Referenzrahmans Güncel konularda yapılan konuşmaları, bildiği sözcüklerden oluşan basit radyo ve TV konuşmalarını anlar. Bildiği sözcüklerin kullanıldığı basit gazete ve mektup yazılarını anlar, kısa hikayeleri okuyup hakkında yapılan konuşmalara katılıp, düşüncesini kısa cümlelerle ifade edebilir. Terminal, restoran, alışveriş yerlerinde basit Bildiği sözcüklerden oluşan kısa mektup, , ya da kartpostal yazabilir. cümlelerle dialog kurabilir.

15 10/11 ve 12. SINIFLARA GÖRE ALMANCA SEVİYE ÇİZELGESİ 10.KLASSE DIE Günlük konuşma dilini Orta seviyedeki kitapları Anadili Almanca olan Mektup, kartpostal, NIVEAUSTUFE (hastane, restoran, okuyabilir. Gazete ve kişilerle iletişim kurabilir, yazabilir. Kendisi, ailesi, A2 des Europäischen terminal, alışveriş gibi dergilerdeki basit yazıları güncel konularla ilgili arkadaşı, okulu hakkında bir Referenzrahmans yerlerde) anlar. okuyup anlar. düşüncesini söyleyebilir. yazı yazabilir KLASSEN DIE NIVEAUSTUFE B1 des Europäischen Referenzrahmans Günlük konuşma dilini (hastane, restoran, terminal, alışveriş gibi yerlerde) anlar. Günlük gazete ve dergilerdeki yazıları okuyup Orta seviyedeki kitapları okuyabilir Bir grup karşısında kısa bir sunum yapabilir. Anadili Almanca olan kişilerle iletişim kurabilir, güncel konularla ilgili düşüncesini söyleyebilir. Mektup, kartpostal, yazabilir. Kendini tanıtan formu doldurabilir. Herhangi bir yer hakkında kısa tanıtım yazısı yazabilir. "Eğitim yaşam içindir."