7000 m2 lik kapalı alana sahip, kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane"

Transkript

1

2 11 Fakülte ve 5 Yüksekokul da 95 programda lisans ve önlisans, 75 programda lisansüstü eğitim veren Doğu Akdeniz Üniversitesi nin; 98 ülkeden öğrenci ve 35 ülkeden öğretim elemanı ile uluslararası ortam Tüm dünyada tanınan diploma Çok az üniversitenin sahip olduğu uluslararası denklikler 3000 dönüm alana yayılmış modern kampüs Uluslararası standartlarda ingilizce eğitim Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, İtalyanca ve Yunanca gibi dilleri öğrenme imkanı Öğrenci değişim programları 7000 m2 lik kapalı alana sahip, kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane Psikolojik Danışma, Rehberlik ve Araştırma Merkezi 30 u aşkın araştırma merkezi Huzurlu, güvenli ve özgür ortamda eğitim Yurtlarda 6500 öğrenciye barınma imkanı 3500 kişilik kapalı spor salonu, 5000 kişilik tartan zeminli atletizm pistine sahip stadyum ve m2 lik açık spor alanı 50 yi aşkın öğrenci kulübü 9 uzman doktorun görev yaptığı tam donanımlı Sağlık Merkezi Mezunlarla iletişim ve Kariyer Araştırma Merkezi Mesleklerinde başarılı i aşkın mezun Modern derslikler, laboratuvarlar, güçlü bilgisayar ve internet bağlantısı Huzur dolu, güvenli ve özgür ortam Tüm dünyadan 200 ü aşkın üniversite ile işbirliği anlaşması vardır.

3 S evgili Gençler, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ülker Vancı OSAM Tüm yaşamınızı etkileyecek olan meslek seçiminizi belirlerken, eğitim alacağınız bölümü ve üniversiteyi doğru seçmeniz çok önemlidir. Kariyer olarak öğretmenlik mesleğini benimseyen sizlere Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ni yakından tanımanızı tavsiye ediyorum. Göreceksiniz ki, burada alacağınız öğrenim süresince: Kıskanılacak bir kampüste, ideal öğretim elemanı-öğrenci oranı ile mükemmel bir eğitim almakla kalmayıp, aynı zamanda asla unutamayacağınız hatıralar kazanacaksınız. Zengin bir veri tabanı ve binlerce basılı dökümanın bulunduğu kütüphaneden yararlanma imkanı bulacaksınız. Bilgisayar, internet gibi bilişim teknolojilerinden sınırsız yararlanabileceksiniz. İstediğiniz her türlü spor, sanat ve kültürel etkinlikleri yapma imkanınız olacak. Akıcı bir İngilizceye sahip olmak için çok çeşitli fırsatlardan yararlanabileceksiniz. Çok farklı ülkelerden gelen öğrencilerle bir arada, çok kültürlü bir ortamda, yeni dostluklar ve kazanımlar elde edebileceksiniz. Başarınız ölçüsünde öğrenim bursu kazanma şansınız olacak. Ev ortamını aratmayan yurtlarımızda aile sıcaklığı, ilgi ve destek ile huzurlu ve güven içerisinde yaşayacaksınız. Eğitim Fakültesi olarak tüm uğraşımız, çağdaş bilgi ve becerilerle donanmış, insanı seven, idealleri olan, yaşam boyu öğrenmeye açık, çalışkan ve erdemli öğretmenler yetiştirmektir. Alanlarında uzman öğretim kadromuz, gerek lisans gerekse yüksek lisans programlarında kuram ve uygulama eğitimlerini modern teknolojinin de desteğiyle en iyi şekilde sunmaktadırlar. Burada alacağınız eğitimin sonunda, yeni nesilleri yetiştirmek üzere, gelişmeye açık, dinamik ve her açıdan donanımlı öğretmenler olarak topluma hizmet vermeye hazır olacaksınız. Eğitim Fakültesi Son söz olarak söylemek isterim ki, Doğu Akdenizli olmak bir ayrıcalıktır. Biz sizleri bu ayrıcalığa sahip olmaya davet ediyoruz. Görüşmek dileğiyle. PROGRAMLAR İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı (İngilizce) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans Programı Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Lisans Programı (İngilizce) Müzik Öğretmenliği Lisans Programı Zihin Engelliler Öğretmenliği Lisans Programı

4 İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ Lisans Programı (İngilizce) Eğitim Fakültesi nin kurucu bölümü olan İngiliz Dili Eğitimi Bölümü bugüne kadar, 14 farklı ülkeden 900 ün üzerinde lisans,100 ün üzerinde Master ve Doktora mezunu vermenin haklı gururunu yaşamaktadır. İngiliz Dili Eğitimi Bölümü nün temel amacı nitelikli İngilizce öğretmenleri yetiştirmektir. Gerekli kuramsal bilgi, beceri ve stratejilerle donatılarak çağdaş standartlara uygun bir şekilde yetiştirilecek geleceğin İngilizce öğretmenleri, hem yerel hem de uluslararası bağlamda yabancı dil eğitiminin iyileştirilmesine katkı koyacaklardır. Bölümümüzün mezunları bilgi birikimleri, yaratıcılıkları, yenilikçi ve özgür profesyonel yaklaşımlarıyla, dil eğitimi veya benzer iş alanlarında karşılaşacakları olası zorlukları göğüsleyecek nitelikte olacaklardır. İngiliz Dili Eğitimi Bölümü nün lisans programı Şubat 2014 de AQAS (Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs, Almanya) tarafından akredite oldu.

5 AQAS akreditasyon sürecinde bölümün akademik personeli, mezun öğrencileri, mevcut öğrencileri, müfredatı, öğrenci eğitim çıktıları, ders içeriği, yöntem ve teknikleri, öğrenci ders yükü formları (ECTS), çeşitli akademik toplantı tutanakları, stratejik planı, eğitim olanakları, laboratuvarı ve kütüphane hizmetleri değerlendirildi. AQAS, Avrupa Birliği (AB) üniversitelerinde öğretmenlik alanındaki bölümleri akredite eden bir akreditasyon kurumu olup, DAÜ İngiliz Dili Eğitimi lisans programını AB kalite süzgecinden geçirip, eğitimde AB akreditasyonunu sağlayacaktır. DAÜ İngiliz Dili Eğitimi Bölümü mezunları, AQAS akreditasyonu sayesinde AB de çalışma veya eğitimlerine devam etme konusunda daha da öncelikli bir konumda olabileceklerdir. Eğitim / Öğrenim İngiliz Dili Eğitimi Bölümü kuramsal bilgiyle deneyimi birleştiren bir yaklaşımla öğretmen yetiştirmektedir. Sunulmakta olan dil eğitimi, katılımcılık ve etkileşime dayalı dersler yanında, sınıf içi ve sınıf dışında uygulanan bireysel ve grup çalışmalarıyla desteklenmektedir. İngiliz Dili Eğitimi Bölümü nün müfredatı öğrencilerin dil yetilerini ve becerilerini artırmayı ve onlara etkin öğretim yöntemleri, teknikleri ve stratejilerinden oluşan uygulanabilir bir donanım kazandırmayı amaçlamaktadır. Kuramsal bilgi, deneyim ve üst düzeydeki dil becerileriyle donatılmış öğretmen adayları sınıf içinde veya benzer koşullara haiz ortamlardaki görevlerini etkin bir biçimde yerine getireceklerdir. Öğretmen adayları problem çözme ve farklı özelliklere sahip öğrencilere nasıl yaklaşacakları konusundaki becerileri sayesinde meslek hayatlarında başarılı olacaklardır. Olanaklar İngiliz Dili Eğitimi Bölümü, seçkin öğretim üyesi kadrosu, çeşitli ulusal ve uluslararası akademik faaliyetleri, teknolojik donanımı ve olanakları ile öğrencilerine dünyadaki çağdaş eğitim sistemine uygun eğitim sunmaktadır. Bölüm, DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumları ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde öğretmen adaylarına okul deneyimi olanakları sağlamaktadır. Ayrıca, Bölüm çok amaçlı kütüphanesi sayesinde öğrencilere bireysel çalışma ve araştırmalarında zengin kaynaklara ulaşabilecekleri bir ortam sunmaktadır. Bunlara ek olarak, Bölüm tarafından düzenlenen seminer ve atölye çalışmaları ile öğrencilerin akademik bilgilerinin geliştirilmesine katkı konmakta, öğrencilere yurtdışındaki yaz okulları ve lisansüstü eğitim konularında bilgi verilmekte ve çeşitli sosyal aktivitelerle birbirleriyle kaynaşmalarına olanak sağlanmaktadır.

6 Doğu Akdeniz Üniversitesi her çok renk her kültürlü dil ve ortamı her ırktan ile dünyanın insanın ortak çok paylaşımda çeşitli yerlerinden bulundukları gelen öğrencilerin bir yaşam buluştukları alanıdır. bir yaşam alanı sunar. Hatice Toprak İngilizce Öğretmenliği Hatice Toprak İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı İngiliz Dili Eğitimi (ELT) Bölümü AQAS akreditasyonuna sahiptir.

7 Aktivitelerimiz / Başarılarımız İngiliz Dili Eğitimi Bölümü lisans ve lisansüstü programlarının müfredatlarını güncelleyerek, kaliteli dil eğitimi konusunda ödün vermeksizin öncülük yapmaktadır. İngiliz Dili Eğitimi Bölümü kaliteli bilimsel araştırmalar yürütmektedir. Doktora programıyla da yeni bir açılım sağlamış ve bu bağlamda nitelikli doktora adayları, İngiliz Dili Eğitimi alanındaki bilimsel araştırmaları süresince donanımlı öğretim üyeleri tarafından yönlendirilmektedir. Bölümün lisansüstü programlarına kayıt olan öğrencilerin sayısı artmaktadır. Özellikle yurtdışından gelen öğrenciler sayesinde de çok kültürlü bir ortam oluşmuştur. Bunlara ek olarak, Bölümün düzenlediği Uluslararası İngiliz Dili Eğitimi konferanslarıyla (2001, 2006, 2010) hem öğretim üyeleri hem de öğrenciler dil eğitimi alanında isim yapmış akademisyenleri yakından tanıma fırsatı bulmaktadır. İngiliz Dili Eğitimi Bölümü nün öğretim üyeleri Milli Eğitim Bakanlığı yla bağlantılı olarak projeler yürütmekte, ölçme ve hizmet içi eğitim sunmaktadır. Program Hakkında Genel Bilgi Birinci yıl büyük ölçüde dil geliştirme, pekiştirme, dil bilgisi ve becerilerini iyileştirmeye yönelik dersler içermektedir. İkinci ve üçüncü yıllarda öğrenciler kuramsal ve pratik altyapıya yönelik alan dersleri yanında öğretim yöntemleri, eğitim ve edebiyatla ilgili dersler almaktadır. Dördüncü yılda ise öğretmen adayları zorunlu Fakülte Program Derece Süre Eğitim Daha fazla bilgi ve kayıt işlemleriniz için Türkiye Tanıtım, İrtibat ve Kayıt Bürolarımıza başvurabilirsiniz. ve seçmeli alan derslerine ek olarak okul deneyimi ve uygulama dersleri almaktadırlar. Bu dersler sayesinde, daha önce edinmiş oldukları kuramsal bilgi ve pratik deneyimlerini birleştirerek hayata geçirme fırsatı bulmaktadırlar. Özellikle son yılda aldıkları derslerin bir parçası niteliğinde öğretim deneyimi edinmelerini sağlayacak birçok faaliyette de bulunmaktadırlar. Kariyer Olanakları ve Mezunlar Mezunlarımız, İngiliz Dili Eğitimi Bölümü nün sunduğu kaliteli eğitim sayesinde işe girmek için önkoşul olan sınavlarda üstün başarı göstermekte İngilizce Öğretmenliği Lisans - B.A. 4 yıl Eğitim Dili İngilizce Lisansüstü Eğitim Olanakları Yüksek Lisans M.A. Doktora Ph.D. Tel Faks e-posta Web Puan Türü DİL 1 puanı gerekmektedir ÖSYS Başarı Sırası ELT (Tam Burslu) ELT (%50 Burslu) ve meslek hayatlarında ve ilgili çalışmalarında tercih edilmekte ve iyi yerlere gelmektedirler. Mezunlarımız hem Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı her kademede hem de özel kurum ya da kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca, gerekli kriterleri yerine getiren mezunlar gerek bölümümüzde gerekse yurtdışında lisansüstü eğitimlerine devam edebilmektedirler. Bu da onların rekabet şanslarını artırmakta ve onlara daha iyi iş olanakları sağlamaktadır. Mezunlarımız çeşitli kamu veya özel kurumda çevirmen, iletişim uzmanı ve öğretim danışmanı olarak da görev alabilmektedirler. PROGRAM Birinci Yıl / Güz Bağlamsal Dilbilgisi - I İIeri Okuma ve Yazma - I Dinleme ve Sesletim - I Sözlü İletişim Becerileri - I Eğitim Bilimine Giriş Türkçe - I: Yazılı Anlatım Bilgisayar - I Etkili İletişim İkinci Yıl / Güz İngiliz Edebiyatı - I Dilbilimi - I İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar - I İngilizce - Türkçe Çeviri Anlatım Becerileri Öğretim İlke ve Yöntemleri Türk Eğitim Tarihi Birinci Yıl / Bahar Bağlamsal Dilbilgisi - II İleri Okuma ve Yazma - II Dinleme ve Sesletim - II Sözlü İletişim Becerileri - II Sözcük Bilgisi Eğitim Psikolojisi Türkçe - II: Sözlü Anlatım Bilgisayar - II İkinci Yıl / Bahar İngiliz Edebiyatı - II Dilbilimi - II İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar - II Dil Edinimi Özel Öğretim Yöntemleri - I Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Bilimsel Araştırma Yöntemleri Akademik Kadro Prof. Dr. Gülşen M. VEFALI Prof. Dr. Necdet OSAM (Rektör V.) Prof. Dr. Ülker VANCI OSAM (Dekan) Doç. Dr. Javanshir SHIBLIYEV (Böl. Bşk.) Doç. Dr. Naciye KUNT Yrd. Doç. Dr. Fatoş EROZAN Yrd. Doç. Dr. İlkay GİLANLIOĞLU Öğr. Gör. Ahmet HIDIROĞLU Üçüncü Yıl / Güz Çocuklara Yabancı Dil Öğretimi - I Özel Öğretim Yöntemleri - II Dil Becerilerinin Öğretimi - I Edebiyat ve Dil Öğretimi - I Sınıf Yönetimi Dil ve Toplum İkinci Yabancı Dil - I Dördüncü Yıl / Güz Yabancı Dil Öğretiminde Materyal İnceleme ve Geliştirme Alan Seçmeli - I Okul Deneyimi Rehberlik Özel Eğitim Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - I İkinci Yabancı Dil - III İkinci Dil Olarak Türkçe Üçüncü Yıl / Bahar Çocuklara Yabancı Dil Öğretimi - II Türkçe - İngilizce Çeviri Dil Becerilerinin Öğretimi - II Edebiyat ve Dil Öğretimi - II Ölçme ve Değerlendirme Topluma Hizmet Uygulamaları İkinci Yabancı Dil - II Dördüncü Yıl / Bahar Yabancı Dil Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme Alan Seçmeli - II Öğretmenlik Uygulaması Alan Seçmeli - III Karşılaştırmalı Eğitim Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - II Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi

8 REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK Lisans Programı

9 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programlarında değişik alanlarda hizmet verecek psikolojik danışmanlar yetiştirmek amaçlanmaktadır. Mezunlarımızın, hızla gelişen günümüz koşullarında bireylerin çevrelerine daha kolay uyum sağlamaları ve kendi yetenek ve güçlerini ortaya koyabilmeleri; bireysel, sosyal ve duygusal olarak gelişmeleri; kendilerini geliştirebilmeleri için eğitsel program ve aktivitelere katılmaları ve potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmelerine yardım etme konularında donanımlı olmalarını sağlayacak bir müfredat izlenmektedir. RPD lisans programından mezun olacak elemanların, çalışma yaşamında kendileri için gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarının yanı sıra kendilerini tanımaları, kendilerine değer vermeleri; karşısındakileri tanımaları ve onlara değer vermeleri; insanlarla daha iyi iletişim ve ilişki kurmaları ve sorunlarını çözme yeteneklerini geliştirmiş bireyler olmaları da hedeflenmektedir. Eğitim / Öğrenim Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı nda öğrenim gören öğrenciler Çok yönlü psikolojik danışmanlar olarak yetiştirilmektedir. RPD programında eğitim dili açısından Türkçe ve İngilizce (İngilizce %30 ve Türkçe %70) olmak üzere iki ayrı program bulunmaktadır. Öğrenimleri süresince mesleki bilginin yanı sıra, öğretim konularına ve günlük yaşamda olup bitenlere çevresel ve evrensel yaklaşabilmeleri için analitik düşünme becerileri de kazandırılmaktadır. Öğrencilerimizin uygulama derslerinde öğretim, rehberlik hizmetleri ve eğitim yönetimi ile ilgili konularda doğrudan deneyim sahibi olmalarını sağlamak için KKTC MEKB ile doğrudan iletişim kurulmaktadır. Böylece, öğrencilerimizin kuramsal bilgilerini gerçek sınıf ortamında uygulamaya koymaları sağlanmaktadır. Fakülte Eğitim Program Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Derece RPDA: Lisans - B.S. Süre 4 yıl Eğitim Dili 1. Türkçe Program 2. %30 İngilizce - %70 Türkçe Program Lisansüstü Eğitim Olanakları Tel Faks e-posta Web Puan Türü TM3 puanı gerekmektedir ÖSYS Başarı Sırası Olanaklar Üniversitemizde öğrencilerin ve öğretim elemanlarının kullanımına sunulmuş olan referans niteliğinde yayınları içeren zengin bir kütüphanemiz bulunmaktadır. Öğrencilerinin öğrendiklerini uygulayabilmeleri, değişik eğitim kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde, farklı düzeylerde staj ve alan çalışmaları gerçekleştirebilmeleri için Eğitim Bilimleri Bölümü tüm öğrencilerine çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı öğrencilerinin, uzman psikolojik danışmanlar gözetiminde, bireysel veya grup içinde psikolojik danışma tekniklerini uygulayabilecekleri, video çekimlerinin yapılabileceği bir Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimi de bulunmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin Okul Deneyimi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmada (Ücretli) (Tam Burslu) (İngilizce) (Ücretli) (İngilizce) (Tam Burslu) Daha fazla bilgi ve kayıt işlemleriniz için Türkiye Tanıtım, İrtibat ve Kayıt Bürolarımıza başvurabilirsiniz. Alan Çalışması derslerinde gördüklerini uygulayabilmeleri için gerekli araç-gereçlerle donatılmış çeşitli eğitim ortamları da bulunmaktadır. Aktivitelerimiz / Başarılarımız 23 Haziran - 25 Haziran 2008 de Eğitim Bilimleri Bölümü tarafından düzenlenen Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi (ICES 08) 500 katılımcısıyla başarılı bir biçimde organize edilmiştir. Uluslararası Egitim Bilimleri Kongresinin üçüncüsü (ICES2011)22\25 Haziran 2011 tarihlerinde bölümümüz tarafından gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, öğrencilerimizin hem eğitim gördükleri alandaki profesyonel gelişmelerini desteklemek hem de bireysel ve sosyal gelişimlerini artırmak için, bölüm tarafından çeşitli panel, konferans ve oturumlar düzenlenmektedir.

10 Uluslararası konferanslarda başka ülkelerden gelen öğrencilerle biraraya geldiğimde Çok iyi bir bölümde araştırma aldığım yaparak eğitim kalitesinin DAÜ daha yu seçtim. üst düzeyde Alanımda olduğunu en iyilerden biri olmak anlıyorum. için buradayım. Fethiye İpek Yücel Rehberlik ve Psikolojik Merve Danışmanlık Bilge Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı

11 Program Hakkında Genel Bilgi Bölümümüz öğrencileri hem kişisel hem de profesyonel alanlarda gelişip uzmanlaşmaları için kuram ve uygulama odaklı bilgiye ağırlık vermektedir. Öğrencilerin başarı değerlendirmesi, dönem içinde verilen ödevler, iki ara sınavı ve bir dönem sonu sınavı ile yapılmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin araştırma ve problem çözme becerilerini geliştirmek için takım çalışmalarıyla desteklenen projeler verilmektedir. Üçüncü ve son sınıflarda öğrenciler gerçek okul ortamına dahil edilerek kendilerini profesyonel alanda geliştirmeleri için ürün dosyaları hazırlamaktadırlar. Fiziyolojik Psikoloji Psikolojiye Giriş Felsefeye Giriş Sosyolojiye Giriş İngilizce - I Bilgisayara Giriş Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi - I Türkçe - I: Yazılı Anlatım Eğitim Bilimine Giriş İkinci Yıl / Güz Rehberlik ve Psikolojik Danışma Gelişim Psikolojisi - II Bilim Tarihi İstatistik - I Ölçme ve Değerlendirme Özel Eğitim Okullarda Gözlem Üçüncü Yıl / Güz Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri Kişilik Kuramları Mesleki Rehberlik ve Danışma Alan Seçmeli Ders - I Genel Kültür Seçmeli Ders RPD PROGRAM (Türkçe) Birinci Yıl / Güz Dördüncü Yıl / Güz Psikolojik Testler Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması Öğrenme Güçlükleri Topluma Hizmet Uygulamaları Alan Seçmeli Ders - III Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitim Yönetim RPD PROGRAM (İngilizce %30 ve Türkçe %70) Birinci Yıl / Güz Fizyolojik Psikoloji (Physiological Psychology) Psikolojiye Giriş Philosophical Issues (Felsef i Konular) * Introduction to Sociology (Sosyolojiye Giriş) * Communication in English I (İngilizce İletişim-I) * Introduction to Computers (Bilgisayara Giriş) * Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi - I Türkçe - I: Yazılı Anlatım Introduction to Educational Sciences (Eğitim Bilimlerine Giriş) * İkinci Yıl / Güz Rehberlik ve Psikolojik Danışma (Guidance and Psychological Counseling) Developmental Psychology II (Gelişim Psikoljisi II) History of Science (Bilim Tarihi) * Social Statistics (Sosyal İstatistik I) * Measurement and Evaluation (Ölçme ve Değerlendirme) * Özel Eğitim (Special Education) * Okullarda Gözlem (School Observation) Üçüncü Yıl / Güz Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri (Principles and techniques of Counseling) Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri (Life Cycles and Adjustment Problems) Kişilik Kuramları (Theories of Personality) Mesleki Rehberlik ve Danışma (Vocational Guidance and Counseling) Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi I (Principles of Ataturk and History of Turkish Reforms) Alan Seçmeli Ders I (Area Elective Course I) Genel Kültür Seçmeli (Non-technical Elective Course) Dördüncü Yıl / Güz Psikolojik Testler (Psychological Tests) Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması (Individual counseling Practicum) Öğrenme Güçlükleri (Learning Disabilities) Topluma Hizmet Uygulamaları (Community Service Applications) Alan Seçmeli Ders III (Area Elective Course III) Educational Research Methods (Bilimsel Araştırma Yöntemleri) * Educational Administration (Eğitim Yönetimi) * * İngilizce verilen dersler Kariyer Olanakları ve Mezunlar Alanın güncelliği ve gerekliliği dolayısı ile bölümümüzün programlarını başarı ile bitiren mezunlarımız kendi alanlarında kolayca iş bulabilmektedirler. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı ndan mezun olan öğrencilerimiz okullarda temel rehberlik hizmetleri vermenin yanı sıra, rehabilitasyon merkezlerinde, Birinci Yıl / Bahar Gelişim Psikolojisi - I Sosyal Antropoloji İngilizce - II Eğitimde Bilgisayar Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - II Türkçe - II: Sözlü Anlatım Kaynak Tarama ve Rapor Yazma Eğitim Felsefesi Türk Eğitim Tarihi İkinci Yıl / Bahar Test Dışı Teknikler İnsan İlişkileri ve İletişim Sosyal Psikoloji Öğrenme Psikolojisi İstatistik - II Öğretim İlke ve Yöntemleri Sınıf Yönetimi Üçüncü Yıl / Bahar Meslek Rehberliği ve Danışma Uygulaması Rehberlikte Program Geliştirme Davranış Bozuklukları Psikolojik Danışma Kuramları Grupla Psikolojik Danışma Alan Seçmeli Ders - II Meslek Bilgisi Seçmeli Ders Dördüncü Yıl / Bahar Rehberlik ve Psikolojik Danışma Semineri Rehberlik ve Psikolojik Danışmada Alan Çalışması Meslek Etiği ve Yasal Konular Kurum Deneyimi Alan Seçmeli Ders - IV Alan Seçmeli Ders - V Birinci Yıl / Bahar Developmental Psychology I (Gelişim Psikolojisi I) * Social Anthropology (Sosyal Antropoloji) * Communication in English II (İngilizce İletişim II) * Computers in Education (Eğitimde Bilgisayar) * Türkçe - II: Sözlü Anlatım Kaynak Tarama ve Rapor Yazma (Literature Review and Reporting) Eğitim Felsefesi (Philosophy of Education) History of Turkish Education (Türk Eğitim Tarihi) * İkinci Yıl / Bahar Test Dışı Teknikler (Non-Testing Assessment Techniques) İnsan İlişkileri ve İletişim (Human Relations and Communication) Sosyal Psikoloji (Social psychology) Öğrenme Psikolojisi (Psychology of Learning) Social Statistics II (İstatistik II) * Principles and methods of Instruction (Öğretim İlke ve Yöntemleri) * Classroom Management (Sınıf Yönetimi) * Üçüncü Yıl / Bahar Meslek Rehberliği ve Danışma Uygulaması (Vocational Guidance and Counseling Practice) Rehberlikte Program Geliştirme (Curriculum Development in Guidance) Davranış Bozuklukları (Behavioral Disorders) Psikolojik Danışma Kuramları (Theories of Psychological Counseling) Grupla Psikolojik Danışma (Group Counseling) Alan Seçmeli II (Area Elective Course II) Meslek Bilgisi Seçmeli Ders (Vocational Elective Course) Dördüncü Yıl / Bahar Rehberlik ve Psikolojik Danışma Semineri (Guidance and Psychological Counseling Seminar) Rehberlik ve Psikolojik Danışmada Alan Çalışması (Guidance and Psychological Counseling) Meslek Etiği ve Yasal Konular (Professional Ethics and Legal Issues) Kurum Deneyimi (Institutional Experience) Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi II (Principles of Ataturk and History of Turkish Reforms II) Alan Seçmeli Ders IV (Area Elective Course IV) Alan Seçmeli Ders V (Area Elective Course V) dershanelerde, çeşitli kurum ve kuruluşların insan kaynakları birimlerinde ve ruh sağlığı hizmeti veren kurum ya da birimlerde görev alabilecek bilgi ve beceriler ile donatılmaktadırlar. Bu bilgi ve beceriler sayesinde mezunlarımız meslek sınavlarında ya da kendi bireysel girişimlerinde üstün başarı göstermektedirler. Akademik Kadro Prof. Dr. Bekir ÖZER (Rektör Yrd.) Prof. Dr. Mehmet Durdu KARSLI Prof. Dr. Serdar ERKAN (Böl. Bşk.) Doç. Dr. Ali Sıdkı AĞAZADE Doç. Dr. Canan Perkan ZEKİ (Böl. Bşk. Yrd.) Doç. Dr. Hamit CANER Doç. Dr. Sıtkıye KUTER Doç. Dr. Sibel DİNÇYÜREK Yrd. Doç. Dr. Ali Hikmet CİVELEK Yrd. Doç. Dr. Bengi SONYEL Yrd. Doç. Dr. Emre ÇETİN Yrd. Doç. Dr. Fahme DABAJ Yrd. Doç. Dr. Mine SANCAR Yrd. Doç. Dr. Sertan KAĞAN Yrd. Doç. Dr. Şefika MERTKAN Yrd. Doç. Dr. Yeliz AKINTUĞ

12 TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ Lisans Programı Türkçe Eğitimi Bölümü bünyesinde Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ndeki ilköğretim okulları ikinci kademede görev yapabilecek Türkçe öğretmenleri yetiştirmektedir. Bu programda öğretim dili Türkçedir. Türkçe Öğretmenliği Programının öğrenim süresi 4 yıldır. Eğitim / Öğrenim Türkçe Eğitimi Bölümü, çağdaş eğitimciler yetiştirmeyi ilke edinmiştir. Derslerin yanı sıra konferans, seminer ve atölye çalışmalarına katılan öğretmen adayları, bir yandan yeni gözlemler edinirken, bir yandan da farklı gruplar içerisinde yeni bilgilere ulaşabilmektedirler. Bölümde; öğrencilerin Türkçe öğretmenliğini öğrenirken, öğrendikleri bilgiler doğrultusunda düşünmelerine, düşüncelerini paylaşmalarına, yorum yapabilmelerine olanak tanıyan, modern bir eğitim anlayışının gerçekleştirilmesine özen gösterilmektedir. Öğrenciler, hem bilgilerini geliştirecek araştırmalara yönlendirilmekte hem de araştırmalarının sonuçlarını sunabilecekleri uygulamalarla bilgi aktarma yeteneklerini geliştirirken, öğretme konusunda deneyim kazanmaktadırlar. Öğrencilere kendilerini ve kazandıkları bilgileri doğru ifade edebilmeleri esasına dayanan, çağdaş bir eğitim anlayışı uygulanmaktadır. Olanaklar Öğrencilerin yararlanabilecekleri kütüphane hizmeti ve bilgisayar donanımı mevcuttur. Öğrenciler bu yolla gerek eğitimleriyle gerekse ilgi duydukları konularla ilgili kitaplara, ansiklopedilere, sözlük ve süreli yayınlara ulaşabilir, kişisel gelişimlerini sağlayabilirler. Öğrencilerimizin, günümüzün teknik ve bilimsel gelişiminden yararlanabilen öğretmen adayları olarak yetiştirilebilmeleri için zorunlu bilgisayar dersleri verilmekte, boş zamanlarında bilgisayar laboratuvarlarından yararlanmaları sağlanmaktadır. Bölümümüzdeki seçmeli dersler; öğrencilerin sosyal ve düşünsel gelişimlerine katkıda bulunmaya yöneliktir. Öğrencilerimiz Üniversite bünyesinde yer alan Atatürkçü Düşünce Kulübü, Müzikal Tiyatro ve Dans Kulübü, Sinema Kulübü, Türk Sanat Müziği Kulübü, Türk Halk Müziği Kulübü, Tiyatro Kulübü, Arkeoloji Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü gibi kulüplere üye olarak boş zamanlarını değerlendirebilir, hobiler edinebilir, ilgi alanlarını ve yeteneklerini geliştirebilirler.

13 Aktivitelerimiz / Başarılarımız Türkçe eğitimi alanında her yıl alanında uzman öğretim üyeleri yurt içi ve yurt dışından davet edilerek öğrencilerimizle bir araya getirilmektedir. Bunun dışında, öğrencilerimizin kültürel gelişimlerine de katkıda bulunmak amacıyla fikir adamları, aydın ve sanatçılar davet edilmektedir Mart 2008 tarihinde Uluslararası Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu ilk kez düzenlenmiş, Türkçenin Eğitimi konusunda büyük bir boşluğu dolduran bu sempozyuma konuyla ilgili dünya çapında isim yapmış bilim adamları davet edilmiştir. 1-3 Aralık 2011 tarihleri arasında duzenlenen 7. Uluslararası Ortak Türk Geçmişinden Ortak Türk Geleceğine Sempozyumuna bölümümüz başarıyla evsahipliği yapmıştır. PROGRAM Birinci Yıl / Güz Yazı Yazma Teknikleri Türk Dilbilgisi - I: Ses Bilgisi Edebiyat Bilgi ve Kuramları - I Yazılı Anlatım - I Sözlü Anlatım - I Osmanlı Türkçesi - I Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - I İngilizce - I Eğitim Bilimine Giriş İkinci Yıl / Güz Türk Dilbilgisi III: Sözcük Bilgisi Türk Halk Edebiyatı - I Eski Türk Edebiyatı - I Yeni Türk Edebiyatı - I Alan Seçmeli Dersi - I Bilimsel Araştırma Yöntemleri Bilgisayara Giriş Öğretim İlke ve Yöntemleri Üçüncü Yıl / Güz Anlama Teknikleri - I: Okuma Eğitimi Anlama Teknikleri - II: Dinleme Eğitimi Çocuk Edebiyatı Dünya Edebiyatı Topluma Hizmet Uygulamaları Özel Öğretim Yöntemleri - I Sınıf Yönetimi Dördüncü Yıl / Güz Tiyatro ve Drama Uygulamaları Türkçe Ders Kitabı İncelemeleri Genel Kültür Seçmeli Dersi - I Okul Deneyimi Rehberlik Özel Eğitim Fakülte Eğitim Program Türkçe Öğretmenliği Derece Lisans - B.A. Süre 4 yıl Eğitim Dili Türkçe Lisansüstü Eğitim Olanakları Tel Faks e-posta Web Puan Türü TS2 puanı gerekmektedir ÖSYS Başarı Sırası (Ücretli) (Tam Burslu) (%50 Burslu) (%25 Burslu) Daha fazla bilgi ve kayıt işlemleriniz için Türkiye Tanıtım, İrtibat ve Kayıt Bürolarımıza başvurabilirsiniz. Program Hakkında Genel Bilgi Programımızdaki öğrencilerin hem kişisel hem de profesyonel alanlarda gelişip uzmanlaşmaları için kuram ve uygulama odaklı bilgiye ağırlık veril mektedir. Öğrencilerin başarı değerlendirmesi, dönem içinde verilen ödevler, iki ara sınavı ve bir dönem sonu sınavı ile yapılmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin araştırma ve problem çözme becerilerini geliştirmek için takım çalışmalarıyla desteklenen projeler verilmektedir Üçüncü ve son sınıflarda öğrenciler gerçek okul ortamına dahil edilerek kendilerini profesyonel alanda geliştirmeleri için ürün dosyaları hazırlamaktadırlar. Birinci Yıl / Bahar Türk Dilbilgisi - II: Şekil Bilgisi Edebiyat Bilgi ve Kuramları - II Yazılı Anlatım - II Sözlü Anlatım - II Osmanlı Türkçesi - II Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - II İngilizce - II Eğitim Psikolojisi İkinci Yıl / Bahar Türk Dilbilgisi - IV: Cümle Bilgisi Türk Halk Edebiyatı - II Eski Türk Edebiyatı - II Yeni Türk Edebiyatı - II Genel Dil Bilimi Eğitimde Bilgisayar Etkili İletişim Becerileri Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tas. Eğitim Psikolojisi Üçüncü Yıl / Bahar Anlatma Teknikleri - I: Konuşma Eğitimi Anlatma Teknikleri - II: Yazma Eğitimi Yabancılara Türkçe Öğretimi Türk Eğitim Tarihi Uygarlık Tarihi Özel Öğretim Yöntemleri - II Ölçme ve Değerlendirme Dördüncü Yıl / Bahar Alan Seçmeli Dersi - II Alan Seçmeli Dersi - III Dil ve Kültür Genel Kültür Seçmeli Dersi - II Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi Öğretmenlik Uygulaması Kariyer Olanakları ve Mezunlar Türkçe Eğitimi Bölümü mezunları; KKTC ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlıklarına bağlı devlet okullarında Türkçe öğretmeni, özel eğitim Türkçe eğitmeni, yurt dışındaki Türk okullarında Türkçe okutmanı, Eğitim Fakültelerinin Türkçe Eğitimi Bölümlerinde ve Fen Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde Türkçe Eğitimi alanında akademisyen olarak görev alabilmektedir. Bununla birlikte, dershane ve etüt merkezleri gibi eğitim kurumlarında Türkçe öğretmenliği; enstitü ve araştırma merkezlerinde uzmanlık; yayınevi, gazete ve dergilerde editörlük görevlerini üstlenebilmektedirler. Akademik Kadro Prof. Dr. Ahmet PEHLİVAN Prof. Dr. Vügar SULTANZADE Yrd. Doç. Dr. Elnara BASHİROVA Yrd. Doç. Dr. Emel GÖZLÜ Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul AYDIN Yrd. Doç. Dr. Tayyibe UÇ

14 DAÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde teorik ve pratik bilginin yanısıra araştırma becerileri gelişmiş çağdaş bilim insanları yetiştiriliyor.. Sertaç Çelik Çeken Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı

15 DAÜ Türkçe Öğretmenliği deyince aklıma gelen ilk iki şey; Öğretim üyelerinin kalitesi ve öğrencilerine gösterdikleri yoğun ilgi.. Merve Kuş Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı

16 İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ Lisans Programı İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı İlköğretim Bölümünün kurulması ile birlikte 2007 yılından itibaren faaliyet göstermeye başlamıştır. İlköğretim Matematik Öğretmenliği 4 yıllık bir programdır.bu programda, alan ve meslek bilgisi derslerinin yanısıra genel kültür ve pedagojik formasyon derslerine de yer verilmektedir. Eğitim / Öğrenim Bölümümüzde teknik ve teknolojik araç-gereçlerle donatılmış ortamları sayesinde öğrencilerimizin teorik bilgilerini uygulama alanına taşımasına olanak sağlayan öğrenme ortamları bulunmaktadır. Amacımız çocukların gelişimlerine uygun öğretim yöntemlerini kullanarak matematiği çocuklara sevdirecek, üstün nitelikli öğretmenler yetiştirmektedir.

17 Olanaklar Alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir kadroyla ders saatleri dışında bilimsel görüşme imkanına sahip olan öğrencilerimizin, kütüphane hizmetlerine, konularıyla ilgili kitaplara, ansiklopedilere, sözlük ve süreli yayınlara ulaşabilme olanağı da mevcuttur. Bunlara ek olarak, İlköğretim Bölümü; öğrencilerin öğrendiklerini gerçek ortamlarda uygulayabilmeleri, değişik eğitim kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde ve farklı düzeylerde staj ve alan çalışmaları gerçekleştirebilmeleri için tüm öğrencilerine çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Ayrıca, teknik ve teknolojik araç-gereçlerle donatılmış ortamlar sayesinde, öğrenciler okul deneyimi ve öğretmenlik deneyimi derslerinde gördüklerini uygulayabilme fırsatına sahiptirler. Aktivitelerimiz / Başarılarımız Bölümümüz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile birlikte yerel ve uluslararası düzlemde eğitim, kitap yazımı, müfredat, akademik hakemlik ve eğitimin her bağlamında gereken tüm etkileşimi büyük bir duyarlılıkla yapmaktadır. Program Hakkında Genel Bilgi Programın ilk yıllarında teorik bilgiye ağırlık verilirken, özellikle beşinci yarıyıldan itibaren uygulama dersleri, araştırma projeleri ve topluma hizmet uygulamaları dersleri ile, öğrencilerimiz hem eğitim ve öğretim ile ilgili konularda doğrudan deneyim sahibi olmakta hem de topluma hizmet konusunda tecrübeler edinmektedirler. Uygulama dersleri dışında genel olarak dönem içinde ödevler, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katılabilmelerine aracı olabilecek birçok öğretim yöntem ve tekniklerin geliştirilebileceği çeşitli araştırma projeleri, bir veya iki ara sınav ve bir final sınavı ile dönem değerlendirmesi yapılmaktadır. Kariyer Olanakları ve Mezunlar Mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığı bağlı resmi ve özel okullarda Matematik Öğretmeni olarak görev almaktadır. Bunun yanısıra mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü ilgili projelerinde aktif olarak görev almaktadırlar. Akademik Kadro Prof. Dr. A.Işık GÜRŞİMŞEK Prof. Dr. Elif Y. ÜSTÜN (Böl. Bşk.) Doç. Dr. Süheyla Ü. ERBİLEN Yrd. Doç. Dr. A. Süha KOCAKUŞAK Yrd. Doç. Dr. Bülent KIZILDUMAN Yrd. Doç. Dr. Eda KARGI Yrd. Doç. Dr. Hatice N. HASİPOĞLU Fakülte Program Derece Süre Eğitim Dili Eğitim İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans - B.A. 4 yıl Türkçe Lisansüstü Eğitim Olanakları Tel Faks e-posta Web Puan Türü MF1 puanı ile başvuru yapılmaktadır ÖSYS Başarı Sırası (Tam Burslu) (%50 Burslu) Daha fazla bilgi ve kayıt işlemleriniz için Türkiye Tanıtım, İrtibat ve Kayıt Bürolarımıza başvurabilirsiniz. Genel Matematik Türkçe - I: Yazılı Anlatım Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - I Bilgisayara Giriş İngilizce - I Eğitim Bilimine Giriş Bilim Tarihi İngilizce - I Eğitim Bilimine Giriş İkinci Yıl / Güz Analiz - I Lineer Cebir - I Fizik - I Alan Seçmeli Dersi - I Bilimsel Araştırma Yöntemleri Öğretim İlke ve Yöntemleri Bilgisayara Giriş Öğretim İlke ve Yöntemleri Üçüncü Yıl / Güz Analiz III Analitik Geometri - I İstatistik ve Olasılık - I Özel Öğretim Yöntemleri - I Cebire Giriş Meslek Seçmeli Dersi - I PROGRAM Birinci Yıl / Güz Dördüncü Yıl / Güz Elemanter Sayı Kuramı Genel Kültür Seçmeli Dersi - II Özel Eğitim Matematik Tarihi Rehberlik Okul Deneyimi Sınıf Yönetimi Birinci Yıl / Bahar Soyut Matematik Geometri Türkçe - II: Sözlü Anlatım Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - II İngilizce - II Eğitimde Bilgisayar Eğitim Psikolojisi İngilizce - II Eğitim Psikolojisi İkinci Yıl / Bahar Analiz - II Lineer Cebir - II Fizik - II Genel Kültür Seçmeli Dersi - I Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Üçüncü Yıl / Bahar Diferansiyel Denklemler Analitik Geometri - II İstatistik ve Olasılık - II Özel Öğretim Yöntemleri - II Türk Eğitim Tarihi Topluma Hizmet Uygulamaları Ölçme ve Değerlendirme Dördüncü Yıl / Bahar Matematik Felsefesi Alan Seçmeli Dersi - II Meslek Seçmeli Dersi - II Türk Eğitim Sistemi ve OkulYönetimi Öğretmenlik Uygulaması

18 OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ Lisans Programı Okul Öncesi Öğretmenliği Programımız İlköğretim Bölümünün 2007 yılında kurulması ile birlikte faaliyet göstermeye başlamıştır. Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programının amacı nitelikli okul öncesi öğretmeni yetiştirmektir. Bölümümde aldığım teorik ve pratik eğitimin yanısıra, bölümümün sunduğu alan çalışmalarında yer alarak ileri düzey araştırma becerileri de ediniyorum. Tuba Deveci Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı Eğitim / Öğrenim Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı 4 yıllık bir programdır.programda drama,sanat,müzik,oyun gibi teorik hem de pratik derslere yer verilmekle birlikte pedagojik formasyon dersleri de yer almaktadır. Olanaklar Alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir kadroyla ders saatleri dışında bilimsel görüşme imkanına sahip olan öğrencilerimizin, kütüphane hizmetlerine, konularıyla ilgili kitaplara, ansiklopedilere, sözlük ve süreli yayınlara ulaşabilme olanağı da mevcuttur. Bunlara ek olarak, İlköğretim Bölümü; öğrencilerin öğrendiklerini gerçek ortamlarda uygulayabilmeleri, değişik eğitim kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde ve farklı düzeylerde staj ve alan çalışmaları gerçekleştirebilmeleri için tüm öğrencilerine çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Bölümde öğrencilerimiz, güncel teknolojik donanıma sahip olanaklar sayesinde teorik bilgilerini uygulama ortamlarına aktarma olanaklarını bulmaktadırlar. Program Hakkında Genel Bilgi Programın ilk yıllarında teorik bilgiye ağırlık verilirken, özellikle beşinci yarıyıldan itibaren uygulama dersleri, araştırma projeleri ve topluma hizmet uygulamaları dersleri ile, öğrencilerimiz hem eğitim ve öğretim ile ilgili konularda doğrudan deneyim sahibi olmakta hem de topluma hizmet konusunda tecrübeler edinmektedirler. Uygulama dersleri dışında genel olarak dönem içinde ödevler, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katılabilmelerine aracı olabilecek birçok öğretim yöntem ve tekniklerin geliştirilebileceği çeşitli araştırma projeleri, bir veya iki ara sınav ve bir final sınavı ile dönem değerlendirmesi yapılmaktadır.

19 Aktivitelerimiz / Başarılarımız Bölümümüz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile birlikte yerel ve uluslararası düzlemde eğitim, kitap yazımı, müfredat, akademik hakemlik ve eğitimin her bağlamında gereken tüm etkileşimi büyük bir duyarlılıkla yapmaktadır. Kariyer Olanakları ve Mezunlar Mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetlere bağlı resmi ve özel anaokulları, ilköğretime bağlı anasınıfları kreş ve gündüz bakımevlerinde okul öncesi öğretmeni olarak görev almaktadır. Ayrıca okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması ile ilgili projelerde mezunlarımız aktif görev almaktadır. Fakülte Program Derece Süre Eğitim Dili Lisansüstü Eğitim Olanakları Eğitim Okulöncesi Öğretmenliği Lisans - B.A. 4 yıl Türkçe Yüksek Lisans - M.A. Tel Faks e-posta Web Puan Türü YGS 5 puanı ile başvuru yapılmaktadır ÖSYS Başarı Sırası (Ücretli) (Tam Burslu) (%50 Burslu) (%25 Burslu) Daha fazla bilgi ve kayıt işlemleriniz için Türkiye Tanıtım, İrtibat ve Kayıt Bürolarımıza başvurabilirsiniz. Akademik Kadro Prof. Dr. A.Işık GÜRŞİMŞEK Prof.Dr. Elif Y. ÜSTÜN (Böl. Bşk.) Doç. Dr. Süheyla Ü. ERBİLEN Yrd. Doç. Dr. A. Süha KOCAKUŞAK Yrd. Doç. Dr. Bülent KIZILDUMAN Yrd. Doç. Dr. Eda KARGI Yrd. Doç. Dr. Hatice N. HASİPOĞLU Okul Öncesi Eğitime Giriş Eğitim Felsefesi Psikoloji Bilgisayara Giriş Türkçe - I: Yazılı Anlatım İngilizce - I Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - I Eğitim Bilimine Giriş İkinci Yıl / Güz Anne ve Çocuk Beslenmesi Erken Çocukluk Döneminde Gelişim - I Yaratıcılık ve Geliştirilmesi Çocukta Oyun Gelişimi Alan Seçmeli Dersi - I Eğitim Sosyolojisi Öğretim İlke ve Yöntemleri Üçüncü Yıl / Güz Okul Öncesi Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi Okul Öncesi Müzik Eğitimi - I Özel Öğretim Yöntemleri - I Okul Öncesi Fen Eğitimi Okul Öncesi Görsel Sanatlar Eğitimi Eğitim İstatistiği Sınıf Yönetimi Okul Deneyimi Dördüncü Yıl / Güz Anne-Baba Eğitimi Öğretmenlik Uygulaması - I Araştırma Projesi - I Alan Seçmeli Dersi - II Genel Kültür Seçmeli Dersi - I Rehberlik PROGRAM Birinci Yıl / Güz Birinci Yıl / Bahar Anne - Çocuk Sağlığı ve İlkyardım Eğitimde Bilgisayar İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi Türkçe - II: Sözlü Anlatım İngilizce - II Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi - II Eğitim Psikolojisi İkinci Yıl / Bahar Erken Çocukluk Döneminde Gelişim - II Çocuk Edebiyatı Okul Öncesi Matematik Eğitimi Çocuk Ruh Sağlığı Okul Öncesi Drama Türk Eğitim Tarihi Öğretim Teknolojileri ve Materyal Üçüncü Yıl / Bahar Okul Öncesi Müzik Eğitimi - II Özel Öğretim Yöntemleri - II Etkili İletişim Bilimsel Araştırma Yöntemleri Topluma Hizmet Uygulamaları Özel Eğitim Ölçme ve Değerlendirme Dördüncü Yıl / Bahar İlköğretime Hazırlık ve İlköğr. Programları Araştırma Projesi - II Alan Seçmeli Dersi - III Alan Seçmeli Dersi - IV Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi Öğretmenlik Uygulaması - II

20 SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ Lisans Programı Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı İlköğretim Bölümünün 2007 yılında kurulması ile birlikte faaliyet göstermeye başlamıştır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans Programının amacı alanında yetkin öğretmenler yetiştirmektir. Eğitim / Öğrenim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans Programı dört yıllık bir programdır.programda alan bilgisi, genel kültür ve pedagojik formasyona ilişkin derslere yer verilmektedir. Değişen günümüz koşullarında öğretmenin yeni rol ve sorumlulukları da farklılaşmıştır. Amacımız ise değişen dünya koşullarına uygun yöneten, düzenleyen, organize eden, öğrencilerimize rehber olan alanında yetkin öğretmen yetiştirmektir. Olanaklar Alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir kadroyla ders saatleri dışında bilimsel görüşme imkanına sahip olan öğrencilerimizin, kütüphane hizmetlerine, konularıyla ilgili kitaplara, ansiklopedilere, sözlük ve süreli yayınlara ulaşabilme olanağı da mevcuttur. Bunlara ek olarak, İlköğretim Bölümü; öğrencilerin öğrendiklerini gerçek ortamlarda uygulayabilmeleri, değişik eğitim kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde ve farklı düzeylerde staj ve alan çalışmaları gerçekleştirebilmeleri için tüm öğrencilerine çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Ayrıca, teknik ve teknolojik altyapıyla donatılmış sınıf ortamları sayesinde öğrenciler kazanımlarını Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinde kullanabilme olanağına sahip bulunmaktadır.

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane 11 Fakülte ve 5 Yüksekokul da 95 programda lisans ve önlisans, 75 programda lisansüstü eğitim veren Doğu Akdeniz Üniversitesi nin; 98 ülkeden öğrenci ve 35 ülkeden öğretim elemanı ile uluslararası ortam

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız...

Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız... Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız... 2 0 1 5-2 0 1 6 Milli Eğitim in gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan,

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.izu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

Gelecek Elimizde. Bişkek 2010 KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

Gelecek Elimizde. Bişkek 2010 KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI Gelecek Elimizde KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ Bu belge, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi nin 2011 2015 yılları arasında eğitim kalitesini artırabilmesi ve uluslararası eğitim standartlarına

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Şubat 2015 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU..1 I- GENEL BİLGİLER... 2-39 A- Misyon ve Vizyon... 2 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar..2-9 C- İdareye İlişkin Bilgiler....9 1-

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu İlk Günden Bugüne Üniversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1980 yılında Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın kurulması, daha sonra 1982 de ilk Diyaliz Merkezinin

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için)

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) 1- Feyziye Mektepleri Vakfının tarihçesi nedir? Feyziye Mektepleri Vakfı nasıl kurulmuştur? Işık Okullarının

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 TABLOLAR LİSTESİ... 4 GRAFİK LİSTESİ... 5 SUNUŞ... 7 ÖNSÖZ... 9 1. BÖLÜM... 10 GİRİŞ... 10 1.1. ÇALIŞMANIN AMACI...

Detaylı

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 20-202 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU [Metni yazın] İÇİNDEKİLER I.TARİHÇE VE KURUMSAL YAPI... 3.TARİHÇE... 3 2.VİZYON, MİSYON VE DEĞERLER... 4 3.MÜTEVELLİ HEYETİ... 5 4.YÖNETİM

Detaylı

Üsküdar Amerikan Lisesi ne hoşgeldiniz

Üsküdar Amerikan Lisesi ne hoşgeldiniz Üsküdar Amerikan Lisesi ne hoşgeldiniz Türkiye deki en köklü özel okullardan biri olan Üsküdar Amerikan Lisesi 1876 da Amerikan Board Heyeti tarafından kurulmuştur. 1960 lı yıllarda Amerikan Bord Heyeti

Detaylı

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 202- EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU [Metni yazın] İÇİNDEKİLER I. TARİHÇE VE KURUMSAL YAPI... 3. TARİHÇE... 3 2. VİZYON, MİSYON VE DEĞERLER... 4 3. MÜTEVELLİ HEYETİ...

Detaylı

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 adi ve İdari Bilimler Fakültesi

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 4 I. GENEL BİLGİLER... 5 A. Misyon ve Vizyon... 5 B. Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

FİNLANDİYA, ALMANYA, SİNGAPUR VE TÜRKİYE NİN EĞİTİM SİSTEMLERİ AÇISINDAN KADEMELER ARASI GEÇİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET

FİNLANDİYA, ALMANYA, SİNGAPUR VE TÜRKİYE NİN EĞİTİM SİSTEMLERİ AÇISINDAN KADEMELER ARASI GEÇİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET FİNLANDİYA, ALMANYA, SİNGAPUR VE TÜRKİYE NİN EĞİTİM SİSTEMLERİ AÇISINDAN KADEMELER ARASI GEÇİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Belgin BAL*, Erdoğan BAŞAR** Günümüz dünyasında hemen hemen tüm ülkelerin

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...2 GİRİŞ...6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM...8 ANAOKULUMUZ...9 İLKÖĞRETİM OKULUMUZ... 16 LİSEMİZ...

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2013 Mali Yılı Performans Programı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2013 Mali Yılı Performans Programı KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2013 Mali Yılı Performans Programı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Ocak 2013 Üst Yönetici Sunuşu Kırıkkale Üniversitesi, Ankara nın hemen yanı başındaki merkezi konumu ile

Detaylı