T. C. T ÜR K ĠYE ĠST AT ĠST ĠK K U R U MU B Aġ K AN L IĞ I 2012 YILI ENFLASYON HESAPLAMALARI HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T. C. T ÜR K ĠYE ĠST AT ĠST ĠK K U R U MU B Aġ K AN L IĞ I 2012 YILI ENFLASYON HESAPLAMALARI HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMASI"

Transkript

1 T. C. T ÜR K ĠYE ĠST AT ĠST ĠK K U R U MU B Aġ K AN L IĞ I No : 03 Tarih : 02/02/ YILI ENFLASYON HESAPLAMALARI HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMASI 2012 yılı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hesaplamalarında, 2011 yılı Aralık ayı temel alınarak, Avrupa Birliği ve Birleşmiş tarafından geliştirilen Amaca Yönelik Bireysel Tüketim Sınıflaması na (COICOP) göre grup ve madde ağırlıkları güncellenmiştir yılında 444 ürün, 1169 ürün çeşidi kapsanacak olup, işyeri ve 4176 konuttan her ay yaklaşık fiyat derlenecektir yılı TÜFE güncelleme çalışmalarında aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır. 1. Fiyat Derleme Periyodu Bazı Ürünler Ġçin DeğiĢtirilmiĢtir TÜFE de fiyatlar, taze meyve-sebze ve akaryakıt-tüp gaz fiyatları için ayda dört kez, kiralar için ayda bir kez ve bunların dışında kalan diğer tüm ürünler için ayın 10. gününü ve 20. gününü kapsamak üzere ayda iki kez olarak derlenmekteydi yılından itibaren Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubu içerisinde ağırlıklı olan ve ay içi fiyat değişimi yüksek olan 15 gıda ürünü için fiyatlar ayda dört kez derlenecektir. Fiyat derleme periyodu dörde çıkartılan ürünler Tablo 1.1 de belirtilmiştir. Bu ürünlerin sepet içindeki ağırlığı %9,84 tür. Tablo 1.1 Fiyat Derleme Sıklığı Dörde Çıkartılan Gıda Ürünleri SIRA NO MADDE ADI 1 Dana Eti (Kuşbaşı) 2 Koyun-Kuzu Eti (Kemikli Parça) 3 Tavuk Eti (Baget) 4 Tavuk Eti (Göğüs) 5 Tavuk Eti (Bütün) 6 Süt (Uzun Ömürlü) 7 Yoğurt (Normal) 8 Beyaz Peynir (Tam Yağlı) 9 Yumurta 10 Margarin (Paket-Sade) 11 Ayçiçek Yağı 12 Zeytin (Siyah) 13 Toz Şeker 14 Çay (Kamelya veya Rize Turist) 15 Çay (Özel)

2 Bununla beraber ay içi fiyat değişimi az ve toplam sepet içerisinde ağırlığı % 7,53 olan 78 ürün için fiyat derleme periyodu ayda bir sefere indirilmiştir. Bu ürünler için fiyatlar ayın 2. Yarısında, ayın 20 sini kapsayan dönemde derlenecektir. Fiyat derleme sayısı ayda bire indirilen ürünler Tablo 1.2 de belirtilmiştir. Tablo 1.2 Fiyat Derleme Sıklığı Bire Ġndirilen Ürünler SIRA NO MADDE ADI 1 Dikiş Ücreti (Kadın, Tek Pantolon) 2 Giysi Tamiri (Pantolon Paçası Katlama) 3 Giysi Tamiri (Fermuar Değiştirme) 4 Kuru Temizleme (Tek Ceket) 5 Kuru Temizleme (Tek Pantolon) 6 Erkek Ayakkabı Tamiri 7 Kadın Ayakkabı Tamiri 8 Cam (Düz Cam) 9 Soba (Kömür Sobası) 10 Kombi Bakımı (İşçilik) 11 Anahtar Yaptırma Ücreti (Yaprak Tipi) 12 Anahtar Yaptırma Ücreti (Noktalı (Bilyalı) Tipi) 13 Kilit (Dış Kapı) 14 Soba Borusu 15 Soba Kovası 16 El Süpürgesi (Çalı) 17 Gündelikçi Ücreti 18 Halı Temizletme Ücreti (Makina) 19 Doktor Muayene Ücreti (Muayenehane) 20 Doktor Muayene Ücreti (Özel Hastane, Dahiliye) 21 Diş Çektirme Ücreti (Muayenehane, Diş Çekme) 22 Diş Dolgu Ücreti (Muayenehane, Azı Dişi, Kompozit Dolgu) 23 Röntgen Çektirme Ücreti (Mua.,Lab., Poli., Gör.Mrk.,Akc.Gr.) 24 Ultrason Ücreti (Özel Hast., Lab., Poli., Gör.Mrk., Üst Batın) 25 Emar Ücreti (Özel Hast., Lab., Poli., Gör.Mrk., Beyin) 26 Laboratuar Tahlil Ücreti (Özel Laboratuar, Kan Sayımı) 27 Laboratuar Tahlil Ücreti (Özel Laboratuar, Tam İdrar) 28 Laboratuar Tahlil Ücreti (Özel Laboratuar, Kan Şekeri) 29 Hastane Yatak Ücreti (Özel Hastane,Tek Kişilik Özel Oda) 30 Ameliyat Ücreti (Özel Hastane, Bademcik) 31 Doğum Ücreti (Özel Hastane, Normal) 32 Doğum Ücreti (Özel Hastane, Sezaryen) 33 Otopark Ücreti (1 Saat ) 34 Köprü Geçiş Ücreti (İstanbul-OGS) 35 Köprü Geçiş Ücreti (İstanbul-KGS) 36 Şoför Eğitim Kurs Ücreti 37 Tren Ücreti (Banliyö) 1. Tarife (Tam) 38 Tren Ücreti (Banliyö) 1. Tarife (Öğrenci) 39 Metro Ücreti 1. Tarife (Tam) 40 Metro Ücreti 1. Tarife (Öğrenci) SIRA NO MADDE ADI 41 Tramvay Ücreti 1. Tarife (Tam)

3 42 Tramvay Ücreti 1. Tarife (Öğrenci) 43 Belediye Otobüs Ücreti 1. Tarife (Tam) 44 Belediye Otobüs Ücreti 1. Tarife (Öğrenci) 45 Dolmuş-Minibüs Ücreti (Yakın Mesafe-Tam) 46 Servis Ücreti (Okul İçin) 47 Taksi Ücreti (Gündüz-Açılış+1 km) 48 Vapur Ücreti (Şehir Hattı) 1. Tarife (Tam) 49 Vapur Ücreti (Şehir Hattı) 1. Tarife (Öğrenci) 50 Vapur Ücreti (Deniz Otobüsü) 1. Tarife (Tam) 51 Vapur Ücreti (Deniz Otobüsü) 1. Tarife (Öğrenci) 52 Nakliye Ücreti (Tüm Ev Eşyası-2 km) 53 Evde Beslenen Hayvan Aşısı 54 Futbol Sahası Kiralama Ücreti (Akşam) 55 Fotoğraf Tabetme Ücreti (10x15) 56 Resim Çektirme Ücreti 57 Sinema (Tam) 58 Tiyatro-Devlet (Tam) 59 İnternet Kafe Saat Ücreti 60 Anasınıfı Ücreti (Devlet) 61 Özel İlköğretim Ücreti (1-5.Sınıf) 62 Özel İlköğretim Ücreti (6-8.Sınıf) 63 Özel Lise Ücreti 64 Özel Dershane Ücreti (SBS Hazırlık-8.Sınıf) 65 Özel Dershane Ücreti (Üniversiteye Hazırlık) 66 Özel Üniversite Ücreti 67 Bilgisayar Kursu (İşletmenlik) 68 Lisan Kursu (Gündüz-Hafta Sonu) 69 KPSS Kursu 70 Yurt Ücreti (Üniversite-Özel) 71 Erkek Berberi (Saç Kesme) 72 Kadın Berberi (Saç Kesme) 73 Kadın Berberi (Fön Çekme) 74 Kadın Berberi (Saç Boyama) 75 Kaş Aldırma Ücreti 76 Manikür (Kadın İçin) 77 Kreş ve Gündüz Bakım Evi 78 Zorunlu Deprem Sigortası (Dask) 2. Aylık Ortalama Fiyat Hesaplama Yönteminde DeğiĢiklik YapılmıĢtır 2011 ve önceki yıllarda ayda dört kez fiyatı derlenen taze meyve-sebze, akaryakıt-tüp gaz ve ayda iki kez fiyatı derlenen diğer ürünler için aylık ortalama fiyatlar, ilk 15 gün ve son 15 gün için geometrik ortalama ile bulunan fiyatların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmaktaydı. Mevsimsel ürünler için derlenen fiyat sayılarının, ay içi iki dönem arasında homojen dağılmaması halinde uç değerler aylık ortalama fiyatı yanlı hale getirmektedir. Dönemler arası fiyat sayısındaki farklılıklar ve uç değerlerin getirdiği yanlılığı ortadan kaldırmak amacıyla aylık ortalama fiyat hesaplama yönteminde değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklik ile; 2012 yılından itibaren ay içerisinde derlenen tüm fiyatların geometrik ortalaması alınarak aylık ortalama fiyat hesaplanacaktır.

4 3. Enflasyon Sepeti GüncellenmiĢtir Tüketici Fiyatları Endeksi mal ve hizmet sepeti oluşturulurken Hanehalkı Bütçe Anketi (HBA) sonuçlarına göre toplam harcama içerisinde 1/1000 den daha fazla ağırlık alan ürünler endeks sepeti kapsamına alınmaktadır. Yıl boyunca her ay düzenli olarak yapılan HBA anketi sonuçlarına göre TÜFE endeks sepeti güncellenmekte ve önemi yitiren mal ve hizmetler endeks kapsamı dışında bırakılmaktadır. HBA verilerinin yanı sıra; otomobil, otoban geçiş, şehirlerarası tren, cep telefonu görüşme, internet, özel televizyon yayın aidatı, gazete ve dergi ücretleri gibi mal ve hizmetler için idari kayıtlardan elde edilen harcama ve ciro bilgileri ile sepetin kapsamı ve ağırlık yapısı her yıl güncellenmektedir yılı için TÜFE sepetine yeni eklenen ürün listesi Tablo 3.1 de ve sepetten çıkan ürün listesi Tablo 3.2 de verilmiştir. Tablo =100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi Sepetine Giren Ürün Listesi SIRA NO MADDE ADI 1 Ayran (1 lt) 2 Katı Meyve Sıkacağı 3 Bulaşık Deterjanı (Bulaşık Makinesi İçin Tablet) 4 Araba Yıkama Ücreti 5 Duş Jeli 6 Otomobil (2000 cc) 7 Otoban Geçiş Ücreti (2012 yılında 12 çeşit ile temsil edilmektedir - 2 yeni çeşit eklenmiştir) 8 Şehirlerarası Tren Ücreti (2012 yılında 20 hat ile temsil edilmektedir -1 yeni hat eklenmiş 4 hat çıkmıştır) 9 Uçak Ücreti (2012 yılında 64 hat ile temsil edilmektedir -10 yeni hat eklenmiş, 1 hat çıkmıştır) 10 Cep Telefonu Görüşme Ücreti (2012 yılında 233 çeşit ile temsil edilmektedir - 5 yeni çeşit eklenmiş, 1 çeşit çıkmıştır) 11 Özel Televizyon Aidatı (2012 yılında 12 çeşit ile temsil edilmektedir - 11 yeni çeşit eklenmiş, 5 çeşit çıkmıştır) 12 Magazin ve Dergi (2012 yılında 8 çeşit ile temsil edilmektedir - 1 yeni çeşit eklenmiş, 1 çeşit çıkmıştır ) Tablo =100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi Sepetinden Çıkan Ürün Listesi SIRA NO MADDE ADI 1 Üzüm Yaprağı 2 Erkek Palto 3 Ampul (Şeffaf) 4 Çamaşır Deterjanı (Elde Yıkama İçin) 5 Enjektör (5 cc' lik) 6 Kamera (Bilgisayar İçin-Web cam) 7 VCD (Film) 8 İnternet Aylık Ücreti (Tt-Net-Çevirmeli) 9 Modem (ADSL) 4. Ana Grup ve Madde Düzeyleri Ġçin Ağırlık Setleri Ġnternet Üzerinden Yayınlanacaktır TÜİK tarafından yayınlanan madde fiyatları, o maddeye ilişkin olarak işyerlerinden derlenen tüm fiyatların geometrik ortalaması alınarak hesaplanan fiyatlardır. İşyerlerinden fiyatı derlenen bazı ürünlerde zaman zaman tanım ve kalite değişikliği gibi nedenlerle farklılaşma olmaktadır. Bu değişiklik fiyatlara da yansımakta, yayınlanan fiyatlar kalite değişimini de içermektedir. Örneğin fiyatı takip edilen cep telefonunun tanımında bir değişiklik yapılıp kamerasız cep telefonu yerine kameralı cep telefonu fiyatı derlenmesi gerekiyorsa, işyerinden derlenen kameralı cep telefonu fiyatı madde fiyatı olarak yer almakla birlikte endeks hesabında iki cep telefonu arasındaki kalite gözetilerek endeks oluşturulmaktadır.

5 Endeks hesaplamaları madde çeşidi düzeyinden başlamakta ve elde edilen rakamlar kullanılarak madde düzeyi için endeks hesaplanmaktadır. Örneğin sepette yer alan cep telefonu görüşme ücreti bir madde olarak tanımlanmakta ve 233 farklı görüşme çeşidinden oluşmaktadır. Endeks 233 çeşit görüşme için hesaplanmakta ve her görüşme çeşidinin ağırlığı ile değerlendirilerek cep telefonu görüşme ücreti için madde düzeyinde endeks bulunmaktadır. Doğrudan cep telefonu görüşme ücreti olarak madde düzeyinde verilen bir fiyat üzerinden hesaplanacak endeks rakamı, madde çeşidi kullanılarak başlayan ve madde çeşidi ağırlıklarının da hesaba katıldığı cep telefonu görüşme ücreti endeksinden farklı olacaktır. Veri kullanıcılarının madde düzeyinde verilen ağırlıklar ve ortalama fiyatlar üzerinden hesaplayacakları endeks rakamları, yukarıda açıklanan nedenlerle TÜİK rakamlarından farklılık gösterebilecektir.

6 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi 2012 Yılı Ana Grup ve Madde Ağırlıkları (Türkiye) Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Ağırlık Madde_Kodu Ana Grup ve Madde Listesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık 01 Gıda ve alkolsüz içecekler 26, Pirinç 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0,4112 0, Buğday Unu 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0,5839 0, Pirinç Unu 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0,0049 0, Bebek Maması (Toz Karışım) 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0,1088 0, Bulgur 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0,1396 0, Ekmek 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3,0941 3, Bisküvi 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0,3111 0, Kraker 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0,0507 0, Gofret 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0,1004 0, Pasta 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0,2136 0, Kek 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0,0767 0, Baklava 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0,2946 0, Ekmek Hamuru (Yufka) 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0, Makarna 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0,1883 0, Şehriye 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0,0280 0, Tahıl Gevreği 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0,0262 0, Dana Eti 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1,4775 1, Koyun Eti 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0,7984 0, Tavuk Eti 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0,9737 0, Sakatat 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0, Sucuk 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0,3262 0, Sosis 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0,0529 0, Salam 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0,0823 0, Balık 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0,3796 0, Süt 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0,6849 0, Yoğurt 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0,6715 0, Peynir Beyaz Peynir 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0,8836 0, Peynir Kaşar Peyniri 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0,2810 0, Tulum peyniri 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0,1234 0, Krem peynir 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0,0485 0, Yumurta 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0,7062 0, Tereyağı Kahvaltılık 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0,1742 0, Margarin 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0,2246 0, Zeytinyağı 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0,2658 0, Ayçiçek Yağı 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0,8076 0, Misirözü yaği 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0,1197 0, Portakal 0,5459 0,6830 0,6722 0,4645 0,1914 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0404 0,1777 0, Üzüm 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1566 0,3552 0,4553 0,4135 0,0000 0, Armut 0,0404 0,0493 0,0523 0,0000 0,0000 0,0000 0,0429 0,0862 0,1351 0,1378 0,0860 0, Ayva 0,0324 0,0321 0,0223 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0233 0,0485 0, Çilek 0,0000 0,0000 0,0000 0,2895 0,5425 0,1516 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0, Elma 0,5005 0,5803 0,6401 0,6412 0,5893 0,1304 0,0735 0,0832 0,1715 0,3560 0,4499 0, Erik 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,2535 0,0875 0,0749 0,0751 0,0000 0,0000 0, Greyfurt 0,0229 0,0232 0,0227 0,0141 0,0105 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0119 0, Karpuz 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,5362 0,6624 0,4915 0,2625 0,0000 0,0000 0, Kavun 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,2039 0,3355 0,3549 0,1542 0,0000 0, Kayısı 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1810 0,1146 0,0174 0,0000 0,0000 0,0000 0, Kiraz 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,3664 0,2425 0,0634 0,0000 0,0000 0,0000 0, Limon 0,1073 0,1141 0,1312 0,1398 0,1554 0,0507 0,0412 0,0551 0,0995 0,1102 0,1176 0, Mandalina 0,3426 0,1040 0,0235 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,2980 0,6194 0, Muz 0,2710 0,2877 0,3390 0,3541 0,4141 0,0905 0,0640 0,0751 0,1416 0,2202 0,2586 0,2544

7 Nar 0,0400 0,0295 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1497 0,1335 0, Şeftali 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1429 0,2143 0,2659 0,2077 0,0000 0,0000 0, Ceviz İçi 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0,1372 0, Fındık İçi 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0,0805 0, Antep Fıstığı 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0,0440 0, Yer Fıstığı 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0,0615 0, Leblebi 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0,0301 0, Ay Çekirdeği 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0,1518 0, Kabak Çekirdeği 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0,0275 0, Kuru Üzüm 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0,0428 0, Kuru Kayısı 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0,0330 0, Bamya 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1031 0,1516 0,0913 0,0000 0,0000 0, Bezelye 0,0000 0,0000 0,0000 0,0611 0,0822 0,0933 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0, Biber Çarliston 0,0415 0,0434 0,0470 0,0814 0,0792 0,0884 0,0808 0,0514 0,0545 0,0426 0,0485 0, Biber Dolmalık 0,0278 0,0253 0,0257 0,0553 0,0707 0,0829 0,1098 0,1505 0,1226 0,0803 0,0564 0, Biber sivri 0,1719 0,1799 0,1872 0,2772 0,2277 0,2544 0,2742 0,2673 0,2492 0,2218 0,1696 0, Domates 0,6423 0,7026 0,7977 1,0904 1,0902 1,0035 1,0245 0,9908 0,9466 0,9232 0,7736 0, Fasulye 0,0000 0,0000 0,0000 0,0866 0,2777 0,3636 0,3783 0,4244 0,4357 0,0000 0,0000 0, Havuç 0,2604 0,2355 0,1915 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1354 0,1901 0, Ispanak 0,2961 0,2925 0,2607 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1469 0,2199 0, Kabak 0,0467 0,0567 0,1029 0,1331 0,1059 0,0899 0,0659 0,0496 0,0520 0,0576 0,0531 0, Karnıbahar 0,1226 0,1232 0,0796 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0610 0,1080 0, Kuru Soğan 0,3042 0,2640 0,2572 0,2477 0,2243 0,2159 0,2531 0,2668 0,2918 0,3336 0,3295 0, Lahana Beyaz Lahana 0,1680 0,1466 0,0961 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1376 0,1662 0, Lahana Kırmızı Lahana 0,0503 0,0498 0,0332 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0214 0,0304 0, Mantar 0,0798 0,0825 0,0779 0,0652 0,0471 0,0291 0,0237 0,0329 0,0415 0,0761 0,0869 0, Marul 0,2052 0,2216 0,2038 0,1435 0,0779 0,0464 0,0300 0,0350 0,0848 0,1174 0,1669 0, Maydanoz 0,1192 0,1281 0,1200 0,0816 0,0609 0,0576 0,0535 0,0553 0,0702 0,0799 0,0987 0, Patlıcan 0,1150 0,1183 0,1262 0,2480 0,2874 0,3348 0,3432 0,3237 0,3271 0,2574 0,1884 0, Pırasa 0,1661 0,1483 0,1272 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0744 0,1163 0, Salatalık 0,2508 0,2424 0,3455 0,5372 0,4993 0,4723 0,3966 0,3417 0,3656 0,3456 0,2879 0, Sarımsak 0,0248 0,0234 0,0247 0,0215 0,0245 0,0357 0,0476 0,0429 0,0602 0,0473 0,0378 0, Semizotu 0,0000 0,0000 0,0000 0,0185 0,0237 0,0266 0,0227 0,0187 0,0040 0,0000 0,0000 0, Turp Kırmızı 0,0579 0,0575 0,0271 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0227 0,0395 0, Yeşil Soğan 0,0734 0,0826 0,0929 0,0759 0,0454 0,0294 0,0170 0,0216 0,0270 0,0419 0,0565 0, Patates 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0,3651 0, Kuru Fasulye 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0,0940 0, Nohut 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0,0484 0, Mercimek 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0,1279 0, Diğer bakliyat (Kuru Barbunya) 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0,0087 0, Konserveler 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0,0254 0, Salça 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0,1861 0, Zeytin 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0,5066 0, Cipsler 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0,1132 0, Toz Şeker 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0,6354 0, Kesme Şeker 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0,1038 0, Reçel 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0,0487 0, Bal 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0,1858 0, Pekmez 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0,0531 0, Tahin Helvası 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0,0837 0, Çikolata 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0,0667 0, Çikolata Tablet 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0,1267 0, Çikolata Krem 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0,1037 0, Lokum 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0,0418 0, Sakız 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0,0438 0, Kağıtlı Şeker 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0,1530 0, Dondurma 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006 0,2006

8 Baharat 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0,1347 0, Tuz 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0,0568 0, Kabartma Maddeleri 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0,0304 0, Sirke 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0,0264 0, Ketçap 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0, Mayonez 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0,0198 0, Hazır Çorbalar 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0,0693 0, Hazır Pakette Toz Tatlılar (Puding) 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0,0429 0, Kahve 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0,0404 0, Hazır Kahve 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0,0633 0, Çay 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0,5905 0, Poşet Bitki ve Meyve Çayi 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0,0116 0, Kakao 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0,0094 0, Kakaolu İçecekler Toz 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0, Su 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0,3920 0, Maden Suyu ve Sodası 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0,0608 0, Gazoz Meyveli 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0,0991 0, Kola 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0,3763 0, Ayran (1 l) 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0,0480 0, Meyve Suyu 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0,1931 0, Alkollü içecekler ve tütün 5, Rakı 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0,1371 0, Viski 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0,0063 0, Şarap 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0,0138 0, Bira Alkollü 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0,1444 0, Samsun Sigarası 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0,5018 0, Maltepe Sigarası 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0,1887 0, Tekel ,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1,1227 1, Sigara LM 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0,6702 0, Marlboro 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0,7973 0, Winston 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0,8308 0, Parliament 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0,6558 0, Monte Carlo 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0,1449 0, Giyim ve ayakkabı 6, Pamuklu Kumaş 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0,0482 0, Karışım Kumaşlar 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0,0314 0, Kaban Anorak Tipi (Erkek için) 0,1146 0,1039 0,0853 0,0549 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0527 0,0823 0,1030 0, Kaban Yünlü (Erkek için) 0,1362 0,1234 0,1165 0,0795 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0782 0,0991 0,1194 0, Takım Elbise (Erkek için) 0,3266 0,3475 0,3437 0,3601 0,3388 0,2948 0,2450 0,2496 0,3560 0,3482 0,3007 0, Ceket (Erkek için) 0,0953 0,0937 0,0648 0,0899 0,0764 0,0550 0,0413 0,0383 0,0830 0,0853 0,0913 0, Pantolon (Erkek için) 0,4576 0,5260 0,5275 0,5573 0,7213 0,6991 0,7393 0,7601 0,5930 0,5856 0,4997 0, Kazak (Erkek için) 0,2304 0,1751 0,1607 0,0783 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0747 0,1380 0,2067 0, Gömlek (Erkek için) 0,2268 0,2330 0,2573 0,2550 0,2747 0,2682 0,3006 0,3178 0,2674 0,2379 0,2364 0, Sweatshirt (Erkek için) 0,0203 0,0406 0,0638 0,0455 0,0205 0,0352 0,0234 0,0246 0,0342 0,0451 0,0392 0, Tişört (Erkek için) 0,0000 0,0000 0,0000 0,1315 0,2462 0,3035 0,3364 0,2788 0,1225 0,0000 0,0000 0, Eşofman (Erkek için) 0,0540 0,0427 0,0644 0,0507 0,0289 0,0225 0,0248 0,0214 0,0325 0,0541 0,0585 0, Pijama (Erkek için) 0,0508 0,0343 0,0330 0,0268 0,0367 0,0431 0,0459 0,0335 0,0271 0,0394 0,0468 0, İç Çamaşırı (Erkek için) 0,0495 0,0428 0,0525 0,0460 0,0436 0,0566 0,0454 0,0618 0,0546 0,0628 0,0543 0, Çorap (Erkek için) 0,0845 0,0837 0,0773 0,0713 0,0597 0,0688 0,0447 0,0608 0,0709 0,0691 0,0909 0, Pardösü (Kadın için) 0,0690 0,0849 0,1591 0,1595 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1291 0,1220 0,1025 0, Kaban (Kadın için) 0,2314 0,2242 0,1176 0,0767 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0414 0,0770 0,1493 0, Pantolon-Ceket Takım (Kadın için) 0,0972 0,0964 0,0924 0,0914 0,1407 0,1389 0,0929 0,0907 0,0935 0,0986 0,0983 0, Tayyör (Kadın için) 0,0838 0,0807 0,0945 0,0980 0,1036 0,1093 0,0994 0,0886 0,0939 0,0980 0,0867 0, Etek (Kadın için) 0,2344 0,2257 0,2263 0,2654 0,3514 0,3752 0,3869 0,3723 0,3061 0,2064 0,2198 0, Pantolon (Kadın için) 0,2147 0,2117 0,2274 0,2667 0,3807 0,3541 0,3602 0,3729 0,2804 0,2523 0,2195 0,1957

9 Hırka (Kadın için) 0,1792 0,1716 0,1521 0,1192 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1274 0,1744 0,1858 0, Kazak (Kadın için) 0,4939 0,4608 0,3753 0,2630 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,2274 0,4082 0,4793 0, Gömlek (Kadın için) 0,0513 0,0547 0,0779 0,1010 0,1903 0,1892 0,1890 0,1991 0,1418 0,0874 0,0728 0, Tişört (Kadın için) 0,0584 0,0878 0,1613 0,2638 0,4854 0,5214 0,5596 0,5432 0,2584 0,1446 0,0812 0, Eşofman (Kadın için) 0,0880 0,0895 0,0905 0,0597 0,0525 0,0245 0,0243 0,0494 0,0652 0,0859 0,0864 0, Pijama (Kadın için) 0,0573 0,0483 0,0441 0,0443 0,0513 0,0547 0,0428 0,0426 0,0472 0,0500 0,0550 0, İç Çamaşırı (Kadın için) 0,0739 0,0910 0,1039 0,1058 0,1495 0,1583 0,1758 0,1698 0,0955 0,0975 0,0751 0, Çorap (Kadın için) 0,0805 0,0856 0,0906 0,0984 0,1075 0,0872 0,0821 0,0843 0,1058 0,1107 0,1013 0, Kaban Anorak Tipi (Çocuk için) 0,1323 0,1264 0,1257 0,0657 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0508 0,0930 0,1133 0, Pantolon (Çocuk için) 0,2190 0,2294 0,2853 0,2657 0,2509 0,1967 0,1888 0,1463 0,1818 0,2099 0,2162 0, Kazak (Çocuk için) 0,2041 0,1821 0,1286 0,0387 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0353 0,1206 0,1841 0, Gömlek (Çocuk için) 0,0400 0,0489 0,0556 0,0734 0,0885 0,0925 0,0600 0,0658 0,0686 0,0871 0,0521 0, Sweatshirt (Çocuk için) 0,0282 0,0275 0,0162 0,0114 0,0114 0,0088 0,0087 0,0088 0,0113 0,0289 0,0291 0, Tişört (Çocuk için) 0,0000 0,0000 0,0000 0,2113 0,3266 0,4075 0,4641 0,3010 0,0913 0,0000 0,0000 0, Eşofman (Çocuk için) 0,0480 0,0488 0,0523 0,0403 0,0398 0,0234 0,0232 0,0324 0,0460 0,0500 0,0737 0, Pijama (Çocuk için) 0,0607 0,0642 0,0474 0,0335 0,0320 0,0321 0,0309 0,0310 0,0324 0,0362 0,0364 0, İç çamaşırı (Çocuk için) 0,0374 0,0407 0,0495 0,0449 0,0438 0,0344 0,0311 0,0303 0,0399 0,0400 0,0412 0, Çorap (Çocuk için) 0,0840 0,0855 0,0931 0,0687 0,0607 0,0583 0,0468 0,0466 0,0508 0,0684 0,0692 0, Okul giyisileri (Çocuk için) 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,1914 0,2454 0,1195 0,0386 0, Bebek Tulumu 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0,0213 0, Bebek Pijaması 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0,0133 0, Bebek İç Çamaşırı 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0,0292 0, Bebek Çorabı 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0,0085 0, Örgü Yünü 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0,0849 0, Dikiş İpliği 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0,0044 0, Kravat 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0,0218 0, Kemer 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0,0317 0, Eşarp 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0,0870 0, Giysi Dikiş Ücreti (Kadın için) 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0,0331 0, Giysi Tamir Ücretleri 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0,0441 0, Kuru Temizleme Ücreti 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0,0273 0, Ayakkabı (Erkek için) 0,4608 0,4845 0,4812 0,4938 0,4896 0,4742 0,5025 0,4732 0,4853 0,4721 0,4717 0, Bot (Erkek için) 0,1435 0,0853 0,0489 0,0165 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0150 0,0689 0,1012 0, Spor Ayakkabısı (Erkek için) 0,1124 0,1468 0,1865 0,2064 0,2271 0,2424 0,2142 0,2435 0,2164 0,1756 0,1438 0, Ayakkabı (Kadın için) 0,2980 0,3217 0,3430 0,3686 0,3973 0,4203 0,4216 0,4087 0,3653 0,3320 0,2811 0, Bot (Kadın için) 0,1140 0,1105 0,0580 0,0285 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0108 0,0723 0,1298 0, Çizme (Kadın için) 0,1159 0,0887 0,0391 0,0160 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0118 0,0632 0,0805 0, Spor Ayakkabısı (Kadın için) 0,0371 0,0480 0,1164 0,1402 0,1303 0,0969 0,0748 0,0937 0,1329 0,0678 0,0411 0, Terlik (Kadın için) 0,0653 0,0614 0,0737 0,0769 0,1027 0,1131 0,1338 0,1278 0,1094 0,0949 0,0978 0, Ayakkabı (Çocuk için) 0,1206 0,1263 0,1491 0,1538 0,1744 0,1659 0,1708 0,1685 0,1780 0,1381 0,1388 0, Bot (Çocuk için) 0,1071 0,0571 0,0099 0,0014 0,0000 0,0000 0,0000 0,0000 0,0074 0,0630 0,1011 0, Spor Ayakkabısı (Çocuk için) 0,0817 0,1260 0,1504 0,1542 0,1350 0,1436 0,1386 0,1410 0,1240 0,1083 0,0696 0, Ayakkabı Tamiri Erkek 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0,0079 0, Ayakkabı Tamiri Kadın 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0,0052 0, Konut 16, Kiracı Tarafından Ödenen Gerçek Kira 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5,2903 5, Badana ve Boya Malzemeleri 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0,3409 0, Yer ve Duvar Döşemesi (Fayans) 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0,2181 0, Cam 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0,0113 0, Pencere (PVC) 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0,6392 0, Sıhhi Techizat Malzemeleri (Musluk) 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0,2711 0, Su Faturası 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2,2362 2, Elektrik Ücreti 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3,1142 3, Doğalgaz 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1,3213 1, Doğalgaz Abonman Ücreti 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0,0315 0, Tüp 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541 1,4541

MERSİN TİCARET ve SANAYİ ODASI MESLEK GRUPLARI

MERSİN TİCARET ve SANAYİ ODASI MESLEK GRUPLARI NACE Rev.2-25.02.2012 eklenmiş MERSİN TİCARET ve SANAYİ ODASI MESLEK GRUPLARI 01- SEBZE ve MEYVELERİN TİCARETİ 02- SEBZE ve MEYVELERİN YETİŞTİRİLMESİ, İŞLENMESİ, PAKETLENMESİ 03- TAHILLARIN YETİŞTİRİLMESİ

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları. Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşler

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları. Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşler www.isvesosyalguvenlik.com Mevzuat Bilgi Kültür - Haber Platformu İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları Sınıfta Yer Alan İşler 18 Nisan 2014 Tarihli Resmî Gazete

Detaylı

AKTARİYE VE KURUYEMİŞ

AKTARİYE VE KURUYEMİŞ Meşgale Örnekleri Aktariye ve Kuruyemiş Ayakkabı Alkollü Ve Alkolsüz İçkiler Bilgisayar,Büro Makineleri Ve Kırtasiye Elbise Temizleyicileri Ve Çamaşırhaneler Hayvancılık Dayanıklı Tüketim Malları Demir-Çelik

Detaylı

10.84.01 Baharat imalatı (karabiber, kırmızı toz/pul biber, hardal unu, tarçın, yenibahar, damla sakızı, baharat karışımları vb.

10.84.01 Baharat imalatı (karabiber, kırmızı toz/pul biber, hardal unu, tarçın, yenibahar, damla sakızı, baharat karışımları vb. 1.GRUP 01.11.14 Yağlı tohum yetiştiriciliği (soya fasulyesi, yer fıstığı, pamuk çekirdeği, kene otu çekirdeği (Hint yağı çekirdeği), keten tohumu, hardal tohumu, nijer tohumu, kolza, aspir tohumu, susam

Detaylı

ŞİRKET AMAÇ VE KONU ÖRNEKLERİ

ŞİRKET AMAÇ VE KONU ÖRNEKLERİ ŞİRKET AMAÇ VE KONU ÖRNEKLERİ AKTARİYE VE KURUYEMİŞ a. Her türlü kuruyemiş ürünlerinin toptan ve perakende alımı satımı,imalatı ile ithalat ve ihracatını b. Her türlü baharat ve aktariye ürünlerinin alım

Detaylı

18 Nisan 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28976 TEBLİĞ İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ

18 Nisan 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28976 TEBLİĞ İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ 18 Nisan 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28976 TEBLİĞ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ MADDE

Detaylı

MEŞGALE ÖRNEKLERİ. Sıhhi ve Isı Tesisatı Malzeme ve Cihazları. Alkolsüz İçkiler Tarım Ürünleri Taşıt Araçları Servis ve Bakım İstasyonları

MEŞGALE ÖRNEKLERİ. Sıhhi ve Isı Tesisatı Malzeme ve Cihazları. Alkolsüz İçkiler Tarım Ürünleri Taşıt Araçları Servis ve Bakım İstasyonları MEŞGALE ÖRNEKLERİ Aktariye ve Kuruyemiş Ayakkabı Bahçe Kültürleri Bayındırlık Müteahhitleri Bilgisayar, Büro Makineleri ve Kırtasiye Bilumum İplik Bilumum Kara ve Deniz Motorları Boyahane, Elbise Temizleyicileri

Detaylı

01.11.14. Tehlikeli EK-1

01.11.14. Tehlikeli EK-1 EK-1 İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ NACE Rev.2_Altılı Kod NACE Rev.2_Altılı Tanım Tehlike Sınıfı A TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri

Detaylı

Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları

Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ NACE Rev.2_Altılı A TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri 01.1 Tek yıllık (uzun ömürlü olmayan) bitkisel

Detaylı

01.11.14 01.19.01 01.25.08

01.11.14 01.19.01 01.25.08 NACE Tanım 01.11.07 Baklagillerin yetiştirilmesi (fasulye (taze ve kuru), bakla, nohut, mercimek, acı bakla, bezelye, araka vb.) 01.11.12 Tahıl yetiştiriciliği (buğday, dane mısır, süpürge darısı, arpa,

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARI TÜZÜĞÜ

KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARI TÜZÜĞÜ KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARI TÜZÜĞÜ [(31.12.2010 - R.G. 220 - EK III - A.E. 784 Sayılı Tüzüğün), (28.2.2011 R.G. 37 EK III A.E. 108), (15.7.2011 R.G. 119 EK III A.E. 364), (9.3.2012 R.G. 50 EK III A.E.

Detaylı

KKTC TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ KAVRAM, YÖNTEM VE KAYNAKLAR

KKTC TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ KAVRAM, YÖNTEM VE KAYNAKLAR KKTC TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ KAVRAM, YÖNTEM VE KAYNAKLAR (2008=100) KKTC BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ İSTATİSTİK VE ARAŞTIRMA DAİRESİ İÇİNDEKİLER SAYFA 1. GİRİŞ 1 2. TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ'NİN

Detaylı

Madde 28(1) altında yapılan Tüzük. BİRLEŞTİRİLMİŞ

Madde 28(1) altında yapılan Tüzük. BİRLEŞTİRİLMİŞ KATMA DEĞER VERGİSİ YASASI (47/1992, 8/1998, 36/2006, 17/2007, 70/2007, 45/2008,41/2010) Madde 28(1) altında yapılan Tüzük. BİRLEŞTİRİLMİŞ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Katma Değer Vergisi

Detaylı

LİSTE TEHLİKE SINIFI PRİM NİSPETİ Tehlike Prim. KISIM BÖLÜM GRUP SINIF Sınıfı Nispeti

LİSTE TEHLİKE SINIFI PRİM NİSPETİ Tehlike Prim. KISIM BÖLÜM GRUP SINIF Sınıfı Nispeti LİSTE TEHLİKE SINIFI PRİM NİSPETİ Tehlike Prim KISIM BÖLÜM GRUP SINIF Sınıfı Nispeti A TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK 1 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri 11 Tek yıllık

Detaylı

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete nin. 19/12/2012 28502 Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazetelerin

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete nin. 19/12/2012 28502 Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazetelerin İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 19.12.2012/28502 www.bilgit.com Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi

Detaylı

CETVEL I (Madde 3) YÜZDE SIFIR (%0) VERGİ ORANI UYGULANACAK MAL VE HİZMETLER

CETVEL I (Madde 3) YÜZDE SIFIR (%0) VERGİ ORANI UYGULANACAK MAL VE HİZMETLER CETVEL I YÜZDE SIFIR (%0) VERGİ ORANI UYGULANACAK 1. Devlet Planlama Örgütü tarafından Teşvik Yasası kapsamında Teşvik Belgesine bağlanmış yatırımlarda kullanılacak makine, techizat, döşeme, demirbaş,

Detaylı

19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ. Amaç

19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ. Amaç 19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar

Detaylı

19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 YÖNETMELĠK. ÇalıĢma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 YÖNETMELĠK. ÇalıĢma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: 19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 ĠġKOLLARI YÖNETMELĠĞĠ Amaç YÖNETMELĠK ÇalıĢma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar

Detaylı

YÖNETMELİK İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ 19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28502 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: YÖNETMELİK İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar

Detaylı

(Kanuni Dayanak: 5510 sayılı Kanun, Madde 83)

(Kanuni Dayanak: 5510 sayılı Kanun, Madde 83) Kısım Bölüm Grup Sınıf A 01 (Kanuni Dayanak: 5510 sayılı Kanun, Madde 83) 011 012 Tehlike Sınıfı Prim Nispeti Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet Tek

Detaylı

İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi : 19.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28502

İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi : 19.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28502 İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi : 19.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28502 Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 4

Detaylı

ĠġKOLLARI YÖNETMELĠĞĠ

ĠġKOLLARI YÖNETMELĠĞĠ Resmi Gazete Tarihi: 19.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28502 ĠġKOLLARI YÖNETMELĠĞĠ Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 4 üncü

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARI (K.D.V..K. MADDE:28)

KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARI (K.D.V..K. MADDE:28) KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARI (K.D.V..K. MADDE:28) 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu nun 28. maddesinin Bakanlar Kurulu na verdiği yetkiye dayanılarak mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi

Detaylı

ESNAF ve SANATKÂRLAR ARAŞTIRMA RAPORU

ESNAF ve SANATKÂRLAR ARAŞTIRMA RAPORU ESNAF ve SANATKÂRLAR ARAŞTIRMA RAPORU İŞ YERİ AÇMA-KAPAMA SÜRECİ VE MALİYETLER BAŞBAKANLIK UZMAN YARDIMCISI NAZMİ KÜÇÜKYAĞCI İDAREYİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI OCAK 2011 İÇİNDEKİLER Giriş... 4 Bölüm 1:Esnaf

Detaylı

YAŞ GRUPLARINA GÖRE PORSİYON MİKTARLARI

YAŞ GRUPLARINA GÖRE PORSİYON MİKTARLARI 1 Acem Pilavı Açık Bal Açık Çokokrem Açık Reçel Açık Süt Ankara Tava Armut Armut Tatlısı Aşure CİĞER (KG) ÇAM FISTIĞI (KG) KARANFİL (KG) KEKİK (KG) KUŞ ÜZÜMÜ (KG) TARÇIN (KG) SÜZME BAL (KG) ŞOKELLA-SARELLA

Detaylı

Beslenme ve Diyet Polikliniği

Beslenme ve Diyet Polikliniği SAFRA KESESİ KORUYUCU DİYETİ Sakınılması Gereken Yiyecekler Yumurta ve yumurta içeren her türlü yiyecek Yağlı et, tavuk ve balık ürünleri (tavuğun ve balığın derisi) Çok yağlı yiyecekler ( krema, mayonez,

Detaylı

Türkiye de Enflasyonun İş Çevrimlerine Duyarlılığı:Çıktı Açığına Duyarlı TÜFE Alt Gruplarının Saptanması

Türkiye de Enflasyonun İş Çevrimlerine Duyarlılığı:Çıktı Açığına Duyarlı TÜFE Alt Gruplarının Saptanması ÇALIŞMA TEBLİĞİ NO: 14/37 Türkiye de Enflasyonun İş Çevrimlerine Duyarlılığı:Çıktı Açığına Duyarlı TÜFE Alt Gruplarının Saptanması Ekim 2014 Oğuz ATUK Cem AYSOY Mustafa Utku ÖZMEN Çağrı SARIKAYA Türkiye

Detaylı

NACE Kodu Tanım Tehlike Sınıfı. 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri

NACE Kodu Tanım Tehlike Sınıfı. 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri ġirketinizin içinde bulunduğu tehlike sınıfını, aģağıda bulunan az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli iģler listelerinde bulunan faaliyet alanlarından Ģirketinizi en iyi ifade edeni bularak öğrenebilirsiniz.

Detaylı

Tahıl Gevregi Alışverişine 2

Tahıl Gevregi Alışverişine 2 11-24 Eylül 2014 SAYI 606 www.migros.com.tr www.migrostv.com iletisim@migros.com.tr Money Club Kart ile Tek Seferde 10 Tahıl Gevregi Alışverişine 2 6, 50 2, 25 5, 75 2, 00 Albeni Atıştırmalık 144 g 9,

Detaylı

KASTAMONU MERKEZ İLÇE ANALİZİ

KASTAMONU MERKEZ İLÇE ANALİZİ T.C. KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI KASTAMONU MERKEZ İLÇE ANALİZİ HAZIRLAYAN Dr. Turgay YILDIZ Planlama, Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birimi Uzmanı KASTAMONU, 2013 i Yönetici Özeti 2014 2023 Bölge

Detaylı