ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ"

Transkript

1 UMKE ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE

2 UMKE BÜLTENİ TEMMUZ - AĞUSTOS 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

3 Ülkemizde ya da dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanabilecek: Deprem, göçük, çökme, sel baskını, çığ düşmesi, toprak kayması, büyük iş kazaları, kara, deniz ve havada meydana gelebilecek kazalar, terör saldırıları, patlamalar, büyük yangınlar ve Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik Ve Nükleer (KBRN) madde kazaları gibi yaşanmasını hiç istemediğimiz olaylarda, UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi), büyük bir özveri ve gayretle 6 bin 301 kişilik dev kadrosuyla 10 yıldır yanıbaşımızda DAİRE BAŞKANLIĞINDA GÖREV DEĞİŞİMİ ACĠL SAĞLIK HĠZMETLERĠ DAĠRE BAġKANI DR. TÜRKAY ESĠN

4 Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Daire BaĢkanlığına " Dr. Malik Türkay Esin" atandı. Hayırlı olmasını diliyoruz.. Mehmet Akif Güleç'ten Başarı Dilekleri Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Daire BaĢkanlığı görevinden ayrılan "Dr. Mehmet Akif GÜLEÇ" TeĢekkür ve BaĢarı mesajı yayınladı. Gönül Birliğimiz var! Makamlar ve yerler değişse de bitmeyen bir sevda var.. Birlikte hizmet ürettiğimiz herkese binlerce minnet ve teşekkür. Haklarını helal etsinler. Ankara il sağlık müdürlüğündeki eski görevime geri dönmüş bulunmaktayım. Arayan, duygularını ileten bütün arkadaşlarıma teşekkür eder, Acil Sağlık Hizmetlerinin yeni Genel Müdürü Osman Nacar ve ekibine başarılar dilerim. Mehmet Akif Güleç

5 UMKE GAZZE OPERASYONU Filistinli yaralılar için C-130 havalandı. Filistinli yaralıları getirecek Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ambulans haline dönüģtürülen uçak Ankara'dan havalandı. Uçakta 18 kiģilik UMKE ekibimizin yanısıra Genel Müdürümüz Doç.Dr Osman Arıkan Nacar ve Acil Hizmetler Daire BaĢkanı Dr.Türkay Esin'de bulunuyor. ġu anda 20 Gazzeli yaralı ve 18 hasta yakınını almak üzere Tel Aviv'e uçuyoruz." Filistinli yaralıları getirecek askeri uçak Ankara'dan havalandı. Ġsrail'e giden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri uçağın, aralarında çocukların da bulunduğu 20 yaralıyı Türkiye'ye getirmesi planlanıyor.

6 Ġsrail saldırılarının ardından Gazze'de yaralanan Filistinlilerden durumu ağır olanların tedavilerinin Türkiye'de gerçekleģtirilmesi için harekete geçildi. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 Herkül tipi uçak, yaralıların nakli için havalandı. AFAD'ın koordinasyonunda gerçekleģen faaliyet kapsamında Etimesgut'taki askeri havaalanından kalkan uçak, Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'na gidecek. Yaralıların nakli için görevlendirilen Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibince (UMKE) uçağa sağlık malzemeleri, ilaçlar yerleģtirildi. Yapılan kontrollerinin tamamlanmasının ardından uçak saat 07.05'te Ankara'dan hareket etti. ' 'Türkiye'ye 200 yaralının getirilmesi planlanıyor''- Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Osman Arıkan Nacar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'ye AFAD'ın koordinasyonunda insani yardım organizasyonu yapıldığını anımsattı. Yardımlar kapsamında 200 Filistinli yaralının Türkiye'ye naklinin planlandığını dile getiren Nacar, Ģu ana kadar toplam 7 kiģinin söz konusu bölgeden naklinin gerçekleģtiğini söyledi. Nacar, Ģöyle konuģtu: "Ġki gündür tekrar bölgeye gitmeyi, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmeyi sabırsızlıkla bekliyorduk. Bu gece bunu yapabileceğimizi, gerekli izinlerin çıktığını öğrendik. ġu anda 20 yaralı ve 18 hasta yakınını almak üzere Tel Aviv'e gidiyoruz." Yaralıların Ankara'daki hastanelerde tedavi altına alınacağını ifade eden Nacar, daha sonra gelecek Filistinli yaralıların ise diğer illerde tedavilerinin sürdürüleceğini kaydetti. Nacar, "Bu operasyonda her olağandıģı durumda olduğu gibi Türkiye'nin kahraman gönüllü gücü UMKE görev almıģtır" diye konuģtu. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Daire BaĢkanı Türkay Esin ise Filistinli yaralıları

7 getirmek için 18 personelle görevlendirildiklerini belirtti. Tel Aviv'deki havalimanında yaralıların hazırlanması konusunda da görevli bir ekibin olduğunu dile getiren Esin, "Herhangi bir tıbbi problem beklemiyoruz. Ama uçak içinde durumu ağırlaģan hasta olması ihtimaline karģı uçağa ilaç ve tıbbi malzeme yüklendi" dedi. Filistinli yaralıları taģıyan uçağın öğle saatlerinde Ankara'da olması bekleniyor. Filistinli Yaralılar Afyonkarahisar da tarihinde Afyonkarahisar'a getirilen Filistinli yaralıların nakil sürecinden kareler. GENEL MÜDÜR UMKE'YE TEŞEKKÜR ETTİ Genel Müdürümüz Sn Osman Arıkan NACAR Filistin'de görev yapan UMKE personelimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, SAKOM' da değerlendirme toplantısı yaptı.

8 UMKE KUZEY IRAK'TA 5. Bölge Diyarbakır ili Koordinatörlüğündeki UMKE ekibi Irak Zakho Derebune Kampına görevlendirildi. ASH GENEL MÜDÜRÜ NTV'YE KONUŞTU Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr.Osman Arıkan NACAR, NTV' ye Türkmen ve Ezidiler için kurulan kampta verilen sağlık hizmetlerini aktardı.

9 İSTANBUL AFETLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRÜ DR. FERUDUN ÇELİKMEN'İN MESAJI Değerli arkadaşlarım.. 3 senedir yürütmekte olduğum Afetlerde Sağlık Hizmetleri UMKE İstanbul Şubesi Müdürlüğünden inşallah çok yakında başlayacağım akademik kariyer çalışmam nedeni ile ayrılıyorum.şube müdürlüğüne Acil Tıp Uzmanları Dr. Derya Abuşka ile Dr.Kurtuluş Açıksarı vekalet edecekler. Üyesi olmaktan gurur duyduğum UMKE gönüllüleri ile afet anın da da yine insanların yardımına birlikte gideceğiz. Görev yaptığım süre içerisinde destek ve dostluklarını esirgemeyen başta UMKE ailesi olmak üzere tüm mesai arkadaşlarıma en derin sevgi ve saygılarımla teşekkürlerimi iletirim. Ferudun Çelikmen Kıymetli Hocamıza bundan sonraki görevlerinde ve çalışmalarında umke.org olarak başarılar dileriz..

10 Uzm. Dr. Mustafa Ferudun Çelikmen e Veda Töreni Ġstanbul Sağlık Müdürlüğü nde Afetlerde Sağlık Hizmetleri ġube Müdürlüğü görevini baģarı ile sürdüren Uzm. Dr. Mustafa Ferudun Çelikmen 1 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen tören ile görevinden ayrıldı. Üstün çalıģmalarından dolayı Uzm. Dr. Çelikmen e teģekkür eden Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak meslek hayatında baģarılar dileyerek, Çelikmen e plaketini takdim etti. Uzm. Dr. Mustafa Ferudun Çelikmen bundan sonraki çalıģmalarını akademik alanda yürütecektir.

11 BAŞSAĞLIĞI Konya UMKE personeli "Hasan ÖZSOY" vefat etmiģtir.. Mekanın Cennet Olsun.. Vefat eden merhumun ailesine, yakınlarına, UMKE ve Sağlık Camiasına baģsağlığı diliyoruz.. Konya'nın Cihanbeyli Ġlçesindeki 112 Acil Yardım Ġstasyonunda görevli olan anestezi teknisyeni Hasan Özsoy (35) gece nöbeti sırasında dinlendiği odada arkadaģları tarafından haraketsiz yatarken bulundu. Kalp krizi geçirdiği tahmin edilen Özsoy, 112 görevlilerinin ilk müdahelesinin ardından Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak 35 yaģındaki Özsoy, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Aynı zamanda UMKE görevlisi olan Hasan Özsoy'un evli ve 1 çocuk babasıydı. Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmelik Çalıştayı T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yöneticileri, ülkemizin diğer kurumlarından gelen yönetici ve çalıģanlar, konu ile ilgili çalıģmalar yapan sivil toplum kuruluģları Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nde buluģtu.

12 T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu "Mevzuat Çalıştayı", Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nde başladı. Çalışmalara Genel Müdürlük yöneticileri yanında, Acil Sağlık İl yöneticileri, üniversitelerden acil tıp uzmanları ve konu ile ilgili bilimsel ve mesleki dernek temsilcileri ile acil sağlık hizmetleri çalışanları destek vermektedir Ağustos 2014 tarihleri arasında devam edecek olan çalıştayda, acil sağlık sisteminin gelecek 10 yılı planlanmakta ve önemli kararlar alınmaktadır. Mevzuat Çalıştayı kapsamında; Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği Afetlerde Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği İlkyardım yönetmeliği ve ilgili yönergeler üzerine çalışma grupları oluşturulmuştur. TÜM İLLER HF TELSİZ ALACAK Sağlık Müdürlüklerine OlagandıĢı Durum ve Afetlere Hazır bulunulması gereğiyle 2014 Yılı Aralık ayına kadar HF Telsiz alınması talimatı gönderildi. 17 AĞUSTOS ANILIYOR Tüm Marmara yı sarsan Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 Depremi nin 15 yıldönümü, baģta Gölcük olmak üzere depremin etkilediği diğer yerleģim birimlerinde anıldı.

13 Geçen yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak kabul edilen, merkez üssü Gölcük olan 7,4 şiddetindeki 17 Ağustos 1999 depremi, Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova, İstanbul, Bursa, Eskişehir illerini de etkilemişti. Resmi kayıtlara göre yaklaşık 6 bini merkez üssü Gölcük olmak üzere Kocaeli nde 9 bin 477, Sakarya da 3 bin 891, Yalova da 2 bin 504, İstanbul da 981, Bolu da 270, Bursa da 268, Eskişehir de 86 ve Zonguldak il sınırı içinde de 3 kişi olmak üzere toplam 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti. Depremde ayrıca 23 bin 781 kişi yaralandı, 505 kişi sakat kaldı. GÖLCÜK TE ANMA Bu felakette 285 bin 211 konut, işyeri hasar görürken deprem bölgesinde 133 bin 683 bina çöktü, yaklaşık 600 bin kişi evsiz kaldı. Bölgede yaşayan yaklaşık 16 milyon insan, depremden direkt veya dolaylı etkilendi. Gölcük'teki anma etkinliklere yarın akşam Gölcük'ün Kavaklı sahilinde gerçekleştirilecek. Saat 21.00'de başlayacak anma etkinliğinde bilim adamları konuşma yapacak. Depremin meydana geldiği 17 ağustos Pazar sabaha karşı saat 03.02'de de saygı duruşu yapılıp denize çelenk bırakıldı. Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler, Gölcük'te saat 03.02'de anıldı. Kocaeli Kavaklı sahilinde yaptırılan Deprem Anıtı önünde düzenlenen anma töreninde, 17 Aralık 1999'da, Marmara Depremi'nin meydana geldiği saat 03.02'de saygı duruģunda bulunuldu. YaĢamını yitirinlerin anısına çelenk bırakıdı, denize karanfiller atıldı ve dualar edildi. Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, 17 Ağustos 1999'da merkez üssü Gölcük olan büyük bir felaketin yaşandığını belirterek, aradan geçen 15 yıl içinde maddi yaraların sarıldığını fakat manevi olarak acıların hala taze olduğunu söyledi. Bir daha böyle acılar yaşamamak için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Yazıcı, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, bu yüzden depremle yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını kaydetti.

14 Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de Marmara Depremi'nde yaşamlarını yitirenleri rahmetle andıklarını ifade ederek, depremi hiçbir zaman unutmadıklarını, unutturmayacaklarını vurguladı. Tören, Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı'nın yaptığı dua ile sona ererken, vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. "Sarsılalım ama yıkılmayalım" 17 Ağustos Marmara Depremi nin 15 nci yıl dönümünde Bursa nın Mudanya Ġlçesi nde, Sarsılalım ama yıkılmayalım konulu panel düzenlendi. Bursa da düzenlenen panele katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Teknolojisi Anabilim Dalı BaĢkanı Prof. Dr. Günay Çiftçi, Marmara Denizi nde sismik araģtırmalar yaptıklarını belirterek, "YaklaĢık 150 kilometrelik fayda metan, hidrokarbon ve gaz hidrat çıkıģının tespit ettik. Derinliği 20 kilometre olan fayın ne zaman kırılacağını bugünkü teknolojiyle söylemek mümkün değil. Unutmamalıyız, deprem unutkanlığımızdır" dedi. Mudanya Ġlçe Belediyesi ve TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa ġubesi tarafından düzenlenen panele, konusunda CHP Ġstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Teknolojisi Anabilim Dalı BaĢkanı Prof. Dr. Günay Çiftçi, Ġstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi Eğitimcisi Özden IĢık, Ġstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu katıldı. MUDANYA ZAMAN GEÇMEDEN RĠSK PLANI HAZIRLANMALI Ġstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Denizi ni baģtan baģa bölen Kuzey Anadolu fayı ile Mudanya ya bağlı Tirilye Mahallesi üzerinden geçen Zeytinbağı fayına dikkati çekti. Mudanya için zaman geçmeden bir an önce risk planının hazırlanarak çalıģmalara baģlanması gerektiğini kaydeden Gündoğdu, tasarım depreminin de iyi belirlenmesi gerektiğini söyledi. Gündoğdu, Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ile birlikte Bursa Ovası ndan geçen fay hattını belirleyen deprem çalıģmalarını da anlattı. AZ RĠSKLĠ ALANLAR RANT ĠÇĠN RĠSKLĠ ALAN GÖSTERĠLĠYOR Panelde Mudanya nın deprem riski ve alınması gereken önlemleri anlatan CHP Ġstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da, risk azaltılma ve salınım planı kararlarının alınmasında sivil katılımcılığın önemine dikkati çekti. Mudanya nın önemli bir risk altında olduğunu belirten Eyidoğan, kaya için zemin özelliklerine bakıldığında Mudanya nın yatay ivme hareketlerine maruz kalacağını öne sürdü. Kentsel dönüģüme iliģkin uygulama alanları üzerinde iyi çalıģılması gerektiğini vurgulayan Eyidoğan, bazı Ģehirlerde ranta uyumlu az riskli olan alanların, riskli alan gösterilerek üzerinde kentsel dönüģüm yapıldığını söyledi. PĠRĠ REĠS GEMĠSĠ ÖNEMLĠ BULGULAR ELDE ETTĠ Kuzey Anadolu Fayı orta kolunun Gemlik Körfezi-Ġmralı ve Marmara adalarındaki uzantıları

15 hakkında katılımcıları bilgilendiren Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Teknolojisi Anabilim Dalı BaĢkanı Prof. Dr. Günay Çiftçi de, "Piri Reis AraĢtırma Gemisiyle, AB Avrupa Denizleri Gözlem Ağı Ġstasyonları projesi kapsamında Marmara Denizi ndeki sismik çalıģmalar oldukça önemlidir. YaklaĢık 150 kilometrelik fayda metan, hidrokarbon ve gaz hidrat çıkıģının tespit ettik. Derinliği 20 kilometre olan fayın ne zaman kırılacağını bugünkü teknolojiyle söylemek mümkün değil. Unutmamalıyız, deprem unutkanlığımızdır" dedi. YOZGAT'TA UMKE TATBİKATI Vali Abdulkadir Yazıcı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi BaĢkanlığı (AFAD) ekipleri tarafından Yozgat ta gerçekleģtirilen deprem tatbikatını izledi. Tatbikatta senaryo gereği Saray Köyü merkezli 6.1 şiddetinde 3.3 km derinlikte bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası 112 acil yardımı arayan vatandaşların ihbarı üzerine, UMKE ekipleri, 155 polis imdat ve AFAD ekipleri olay yerine giderek yaralıları kurtarma faaliyetini başarıyla gerçekleştirdi. Tatbikatı Vali Abdulkadir Yazıcı, Vali Yardımcıları Kemal Şahin, Yavuz Güner ve Can Aksoy, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar ve daire müdürleri izledi. Tatbikat sonrasında açıklama yapan Vali Abdulkadir Yazıcı, doğal afetler sonrası UMKE ve AFAD ekiplerine büyük görevler düştüğünü belirterek, Depreme önceden hazırlıklı olmak gerekiyor. Yozgat taki UMKE ve AFAD ekipleri tecrübeli ekiplerimiz. Bu ekiplerimiz milletimizi derinden üzen Van depreminde de görev aldı. Olası doğal afetlerde birliklerimizin gerekli bütün senaryoları önceden düşünerek kısa sürede müdahale etmeleri, zinde ve hazırlıklı olmaları gerekiyor. Bu tatbikatta da ekiplerimizin hem yangına hem yaralılara müdahalelerini izledik. Bir çok konuda arkadaşlarımız gerçeği aratmayan şekilde operasyon sergilediler. Bütün arkadaşlarımız tebrik ediyorum. Mevla inşallah bunları tatbik etme ve uygulama imkanı vermez diye konuştu. ÇORUM UMKE TATBİKATI Çorum UMKE Osmancık BaĢpınar Yaylası'nda eğitim tatbikatı gerçekleģtirdi.

16 Çorum Ġl Sağlık Müdürü Dr. ismail Yücel, birinci gün kampı ziyaret ederek, eğitim çalıģmalarını yerinde inceledi. Aynı gün Halk Sağlığı Müdürlüğü BulaĢıcı Hastalıklar ġube Müdürü Dr. Hüseyin Moray tarafından kampa katılan UMKE personeline Kırım Kongo Kanamalı AteĢi hakkında bilgilendirme eğitimi verildi. 36 UMKE personelinin katıldığı kampta mukavemet yürüyüģü ve ekip ruhuna yönelik sosyal aktiviteler gerçekleģtirildi. Ayrıca kamp süresince Triaj, Hasta TaĢıma Teknikleri, Crush Sendromu konularında teorik eğitimler verilerek, gerekli uygulamalar ya pildi. Son gününde genel bir tatbikat gerçekleģtirilen kamp baģarılı bir Ģekilde tamamlandı. DENİZLİ UMKE PATLAMADA Denizli 112, UMKE ve AFAD patlamadan hemen sonra olay yerinde çalıģmalara baģladı. Denizli'de bir binanın zemin katındaki ekmek fırınında doğalgaz sıkıģmasından olduğu tahmin edilen patlama meydana geldi. Bayramyeri Meydanı'ndaki yedi katlı binanın zemin katında faaliyet gösteren ekmek fırınında sıralarında patlama yaģandı. Bunun üzerine Denizli BüyükĢehir Belediyesi itfaiye

17 ekipleri, çok sayıda ambulans, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi. Patlama sırasında fırında bulunanlar ile sokaktan geçenlerin de aralarında bulunduğu 10'dan fazla kiģi ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Patlamanın Ģiddetiyle binadaki bazı duvarların yıkıldığı, çevredeki binalarda ve otobüs duraklarında hasar oluģtuğu görüldü. Olayda yaralananlar, ilk müdahalelerinin ardından hastanelere sevk edildi. Bu arada Denizli Valisi Abdülkadir Demir de olay yerinde incelemede bulundu. Vali Demir "Patlamada 1 kiģi öldü, 5'i ağır 25 kiģi yaralandı" dedi. KAYSERİ UMKE GÖREVDE KAYSERĠ nin Bünyan Ġlçesi yakınlarında bu sabah belediye otobüsünün hafif ticari araçla çarpıģması sonucu 4 kiģi öldü, 16 kiģi yaralandı. Kaza, Kayseri- Bünyan karayolunda bu sabah meydana geldi. Bünyan a 5 kilometre uzaklıktaki virajda 37 yaģındaki ġükrü Deryol yönetimindeki Bünyan Belediyesi ne ait yolcu otobüs ile ilçeye gazete götüren 42 yaģındaki Ali Sunar yönetimindeki hafif ticari araç, dikkatsizlik sonucu çarpıģtı. Kazada hafif ticari araç sürücüsü Ali Sunar ile belediye otobüsündeki yolculardan Mehmet Polat ile bir kadın kaza yerinde, Ahmet Özdemir ise kaldırıldığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nde öldü. Kazada yaralanan 2 si ağır 16 kiģi Kayseri deki çeģitli hastanelere kaldırıldı.

18 BİTLİS UMKE DAĞCILARI KURTARDI Bitlis Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) arama kurtarma çalıģmalarına baģladı. Bitlis in Adilcevaz ilçesinden Süphan Dağı na tırmanan Endonezya uyruklu iki turist, Süphan Dağı nın kuzey yamaçlarında bulunarak tedavi altına alındılar. Türkiye'nin üçüncü büyük dağı olan Süphan Dağı'na dün Sabah izinsiz ve rehbersiz tırmanan Endonezya uyruklu iki dağcı, iniģ sırasında yollarını kaybetti. Türkiye'deki Endonezya konsolosluğunu bugün öğlen saatlerinde arayarak kaybolduklarını haber veren iki dağcıdan bir daha haber alınamadı. Endonezya Konsolosluğu nun 112 ye haber vermesi üzerine Adilcevaz Jandarma Komutanlığı'na bağlı asker ve korucular ile birlikte Bitlis Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) arama kurtarma çalıģmalarına baģladı. BaĢlatılan arama ve kurtarma çalıģmaları sonrası, kaybolan iki Endonezyalı turist Süphan Dağı nın kuzey yamaçlarında bulundu. Bir bayan ve bir erkek oldukları belirlenen turistlerden birinin kolunun kırıldığı ve vücudunun değiģik yerlerinden yaralandığı bildirildi. Bitlis UMKE ekipleri tarafından Bitlis Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan turistlerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. EDİRNE UMKE KURTARMA GÖREVİNDE Otomobiliyle sele kapılan Ģahıs helikopterle kurtarıldı Edirne'de otomobiliyle sele kapılan bir kiģi, askeri helikopterle kurtarıldı. Edirne'de dün gece baģlayan yağmur gün boyu devam ederken, aracıyla köyüne giden 64 yaģındaki Recep Büdün sele kapıldı. Aracının üzerine çıkan Büdün'ü kurtarmak Edirne Arama Kurtarma ve AFAD ve UMKE ekipleri seferber oldu. Ekiplerin uzun süren uğraģları sonuç vermezken, helikopter dayanağı istendi. Balıkesir Bandırma Jet Ana üssünden kalkan helikopterden inen asker, halat yardımıyla aracın üstünde mahsur kalan Büdün'ü kurtardı. Ortalama 3 saat kurtarma çalıģmalarının derhal peģinden selden kurtarılan Recep Büdün ambulansla Uzunköprü Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

19 Edirne ili Uzunköprü ilçesinde yoğun sağanak yağış nedeniyle yaşanan sel ve sonrasında gelişen taşkın felaketinde zarar görmüş yollarda ve evlerinde mahsur kalmış vatandaşlarımıza kurtarma ve acil sağlık hizmeti sunmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüz iki UMKE timini ve bir 112 ekibini görevlendirmiştir. UMKE, AFAD ve EDAK (Edirne Arama Kurtarma Derneği) ekipleriyle beraber koordineli ve başarılı çalışmalarla toplam 21 vatandaşımıza ulaşılmış ve kurtarılmıştır. MARMARİS'TE DEPREM TATBİKATI Muğla'nın Marmaris Ġlçesi'nde atıl durumdaki bir otel inģaatında Afet ve Acil Durum Yönetimi BaĢkanlığı (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından iki gün devam eden deprem tatbikatı yapıldı. Muğla'nın Marmaris Ġlçesi'nde atıl durumdaki bir otel inģaatında Afet Ve Acil Durum Yönetimi BaĢkanlığı (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından iki gün devam eden deprem tatbikatı yapıldı. Temsili olarak enkazdan yaralı kurtarma ve ilk müdahalenin yapıldığı tatbikatta renkli görüntüler yaģandı. Ġçmeler Mahallesi, Kızılkum Mevkisi'ndeki 20 yıldır yapımı yılan hikayesine dönen 5 katlı otel inģaatında gercekleģen deprem tatbikatına üç araçla toplam 15 kiģilik AFAD ekibi ile 4 araçla 20 kiģilik UMKE ekibi yer aldı. Ekipleri temsili depremde enkaz altında kalan yaralıları kurtarmak için çaba sarfetti. ÇeĢitli senaryolarla iki gündür devam eden eğitim tatbikatında heyecan dolu anlar yaģandı.

20 Muğla Ġl Sağlık Müdürlüğü Afet Birim Sorumlusu Hakan Babayiğit, Muğla'nın deprem kuģağında olması sebebiyle böyle tatbikatları sıklıkla düzenlediklerini ifade etti. Tatbikatla alakalı veri (bilgi) veren Babayiğit, "Bugün tatbikatımızın ikinci ve son günü. Burada senaryo icabı bir deprem meydana geliyor ve iki yaralı enkazda kalıyor. Ġlk olarak AFAD ekipleri olay yerine gelerek güvenliği alıyor daha akabinde telsizle UMKE ekiplerine veri (bilgi) veriyor. Güvenliği alınmıģ alana gelen ekipler yaralının ilk müdehalesini olay yerinde yaparak dıģarı çıkartıp ambulansa teslim ediyor" diye belirtti. Babayiğit UMKE ekiplerinin beģ 'er kiģilik ekiplerden oluģtuğunu ve Muğla genelinde 71 kiģinin tümünün gönüllülük esasına göre bu birimlerde hizmet verdiğini de sözlerine ekledi. 2'si Muğla Ģehir merkezinde olmak üzere, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Bodrum ve Milas ilçelerinde toplam 7 UMKE araçları bulunduğunu da ifade eden Babayiğit, "Bu araçlarımızla merkeze ihbar geldikten en geç 45 dakika akabinde olay yerinde yaralılara müdahale edebilecek durumdayız" diye belirtti. MUĞLA UMKE SEL GÖREVİNDE Saklıkent'te turistler selde mahsur kaldı: 2 ölü 8 yaralı MUĞLA nın Seydikemer Ġlçesi nde Saklıkent Kanyonu nda yağmur sularının oluģturduğu sel nedeniyle 46 tatilci mahsur kaldı. Muğla nın Seydikemer ilçesi Saklıkent Kanyonu nda 46 turist, dün saat sıralarında yağmur sonrası oluģan sel nedeniyle mahsur kaldı.

21 Muğla'nın Seydikemer ilçesindeki Saklıkent Kanyonu'nda 1 kiģinin öldüğü 8 kiģinin de yaralandığı sel baskınında kayıp olarak aranan turistin cansız bedenine ulaģıldı. Ozan Genç'in ardından, Ömer Özcan'ın da cesedine ulaģıldı. Seydikemer Belediyesi tarafından iģletilen Saklıkent Kanyonu na gezmeye giden yerli ve yabancı turist grubu, saat sırlarında yağmur sonrası oluģan sel nedeniyle mahsur kaldı. Bulundukları yerden çıkamayan aralarında çocukların da bulunduğu 46 turist, sel sularından korunmaya çalıģtı. Suyun sürüklediği taģ ve ağaç dallarından korunmaya çalıģan tatilcilerden Ozan Genç, sel sularına kapılarak sürüklendi. Genç i kurtarmaya çalıģan bazı tatilcilerde suya kapıldı. Aralarında yabancı turistlerin de bulunduğu 9 kiģi yaralandı. Mahsur kalan tatilcilerin yardımına iģletme sahipleri ve çevre köylerde oturan vatandaģlar koģtu. UMKE KURTARDI Haber verilmesi üzerine Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri ( UMKE ) olay yerine gitti. Kurtarma istasyonu kurarak kanyona giren kurtarma ekipleri, ilk olarak yaralıları kurtardı. Kanyondan çıkarılan 9 yaralı, ambulanslarla Fethiye Devlet Hastanesi ne gönderildi. Tedaviye alınan yaralılardan Ozan Genç (35) isimli ziyaretçi, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıģtı. Kanyonda mahsur kalan 25 kiģiden 24'ü Muğla BüyükĢehir Belediyesi Ġtfaiye Müdürlüğü, UMKE ekipleriyle Seydikemer Ġlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli askerlerin yaklaģık 2 saat süren yoğun çalıģmasının ardından güvenli bir Ģekilde kıyıya çıkartılmıģtı. Ekiplerinin bölgeden ayrılmasının ardından 1 saat sonra sele kapıldığı anlaģılan Ömer Özcan isimli turistin bulunması için yeniden arama kurtarma çalıģması baģlatılmıģtı. Ömer Özcan'ın bulunması için dün akģam saat 21.00'de baģlatılan arama kurtarma çalıģmaları, günün ağarmasıyla birlikle yoğunlaģtırıldı. Kanyonu her iki yönde tarayan ekipler, sabah saat sıralarında 1 kilometre üst tarafta iki kayanın arasında sıkıģmıģ vaziyette olan Özcan'ın cansız bedenine ulaģtı. Özcan'ın cenazesinin bulunduğu yerden çıkarılması için çalıģma baģlatıldı. DİYARBAKIR UMKE TANKER PATLAMASINDA! DĠYARBAKIR 112 VE DĠYARBAKIR UMKE EKĠPLERĠ TARAFINDAN YARALILARI DĠCLE ÜNĠVERSĠTESĠ VE BÖLGE DE BULUNAN EGITIM ARAġTIRMA HASTANESI TRANSFER EDĠLDĠ.

22 Diyarbakır-Bingöl karayolunda devrilen LPG yüklü tankerin patlaması sonucu olay yerinden geçen 2 yolcu otobüsü ile bazı araçlardaki 100'e aģkın kiģi yaralandı. Olay yerine varan DĠYARBAKIR 112 VE DĠYARBAKIR UMKE EKĠPLERĠ TARAFINDAN YARALILARI DĠCLE ÜNĠVERSĠTESĠ VE BÖLGE DE BULUNAN EGITIM ARAġTIRMA HASTANESI TRANSFER EDĠLDĠ. OLAY YERININ KARANLIK OLMASINDAN DOLAYI ÇEVREYE DAĞILAN YARALILARI TESPIT ETMEK AMACIYLA DĠYARBAKIR 112 VE DĠYARBAKIR UMKE EKĠPLERĠ TARAFINDAN OLAY YERINDE KEġĠF YAPILMAKTADIR. Diyarbakır UMKE Faysal ERKEK MUĞLA UMKE TRAFİK KAZASINDA Ġzci Çocukları TaĢıyan Araç Kaza Yaptı: 12 Yaralı İzmir'den Muğla'nın Fethiye ilçesine kampa giden öğrencilerin içinde bulunduğu minibüs Gökova'da kontrolden çıkarak önce yol kenarındaki elektrik direğine çarptı, daha sonra tarlaya uçtu. İzmir'den Muğla'nın Fethiye ilçesine kampa giden öğrencilerin içinde bulunduğu minibüs Gökova'da kontrolden çıkarak önce yol kenarındaki elektrik direğine çarptı, daha sonra tarlaya uçtu. Araç içinde bulunan 9-12 yaş arasındaki 10 çocuk tarlaya savruldu. Çocuklarla

23 birlikte bir öğretmen ve şoför ağır yaralandı. Yaralıları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Devlet Hastanesi'ne taşıyan ambulanslardan biri de Menteşe Uğur Mumcu Bulvarı'ndaki ışıklarda kamyonetle çarpıştı. Kamyonet sürücüsü, AKS görevlisi ve bir hemşire yaralandı. Kaza sonrası Muğla-Fethiye karayolu çift yönlü 20 Dakika trafiğe kapatıldı. Kaza, Gökova-Fethiye yolu Ataköy mevkiinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, İzmir'den yola çıkan ve izci grubunu taşıyan Zeki Yiğit yönetimindeki 48 GU 956 plakalı minibüs kontrolden çıkarak önce yol kenarındaki demir elektrik direğine çarptı, ardından da taklalar atarak tarlaya yuvarlandı. Araç içindeki, yaşları 9-12 arasında değişen Batuhan Bostancı, Ramazan Enes Demirci (11), Burak Cerit, Sami Umut Kayserili, İbrahim Kerem Çetin, Ahmet Yasin (12), Kerem Şahbaz (11), Hasan Basri Şahbaz, Yunus Emre Çiçekçi (9), Berkay Baydaş isimli öğrencilerle öğretmen Salih Gökçe (26) ve şoför Zeki Yiğit (55) tarlaya savruldu. Olay yerine Muğla ve çevresinden çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Özel Yücelen Hastanesi'ne kaldırıldı ve tedavi altına alındı. Hastanelerden alınan ilk bilgilere göre, öğrencilerin hayati tehlikesi bulunmazken, öğretmen Salih Gökçe ve şoför Zeki Yiğit'in durumlarının ağır olduğu bildirildi. AMBULANSLA KAMYONET ÇARPIŞTI Yaralıları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne taşıyan Özel Yücelen Hastanesi'ne ait bir ambulans, Menteşe Sanayi Kavşağı'nda bir kamyonetle çarpıştı. Kazada, 48 DC 242 plakalı kamyonet sürücüsü Özkan Canoğlu ile ambulanstaki Acil Kurtarma Servisi görevlisi Alaattin Kaya ve hemşire Hürü Gül Eriş hafif yaralandı. Yaralılar, diğer yaralılarla birlikte başka ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. İki kazada toplam 15 kişi yaralanırken, kaza ile ilgili soruşturma devam ediyor. MUĞLA UMKE, Akyada Gökova apartın önünde gelen motorsiklet kazasına mudahale etti Bursa da 18 İlden 762 Personel ve 117 Araç İle Deprem Tatbikatı

24 Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, tarihinin en büyük tatbikatlarından birine ev sahipliği yaptı. Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Bursa da, 18 ilden 762 personel ve 117 aracın katılımı ile gerçek zamanlı kentsel arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. 11 Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği, 8 İl AFAD Müdürlüğü ekipleri, kamu kurum ve kuruluşları ile STK ların da katıldığı gerçek zamanlı kentsel arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı. AFAD ın koordinasyonunda 18 ilden 762 personel ve 117 aracın katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat 24 Temmuz akşamı saat 21:30 da gelen deprem anonsu ile başladı. Senaryo gereği çevre illerden gelen Ankara, Adana, Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Samsun, Sakarya, Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri Arama Kurtarma Birlikleri ve Aydın, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Denizli, Manisa, Muğla, Yalova Arama Kurtarma ekipleri, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova dan UMKE ekipleri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları (STK) arama kurtarma ekipleri Bursa Afet Koordinasyon Merkezi nde toplandı. Temsili deprem anonsu ile harekete geçen ekipler Ovaakça da bulunan eski bir fabrikaya doğru yol aldı. Fabrikaya ulaşan ekipler 12 ayrı noktada bulunan göçüklerde arama kurtarma köpekleriyle birlikte keşif yaptı. Ekipler daha sonra enkaz altında bulunan ölü ve yaralılara ulaştı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından yapılan müdahalenin ardından bulundukları yerden çıkarılarak sahra hastanesine götürüldü. Tatbikatta enkazda arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, kuyudan kurtarma, yüksek katlardan kurtarma, binalardan tahliye, sahra şartlarında arama kurtarma harekatı komuta kontrolü, arama kurtarma ekipleri toplanma alanı icrası, ilk yardım faaliyetleri, artçı sarsıntılar sonucu oluşan yıkımlarda kurtarma ve gece arama kurtarma faaliyetleri de gerçekleştirildi. Türkiye yi Afetlere Hazır Hale Getiriyoruz Tatbikatı yerinde inceleyen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Sayın Dr. Fuat OKTAY: Bugün burada Türkiye yi afete hazır hale getiriyoruz. Türkiye de gerek ülkemiz sınırları içinde gerekse uluslararası alanda olabilecek her türlü afete arama kurtarma boyutunda hazırız. Burada ise bunun canlı tatbikatını gerçekleştiriyoruz. Bu tatbikat ulusal düzeyde bir tatbikattır. Kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları arama kurtarma ekipleri hepsi burada. Tatbikat dediğimiz olay bir senaryo çerçevesinde yapılan olaydır. Burada tamamen gerçeğe uygun, eksikliklerin yerinde izlenebileceği bir çalışma gerçekleştiriyoruz diye konuştu. ''Van Depremini Yeniden Yaşadım'' Bursa Valisi Sayın Münir KARALOĞLU tatbikat alanında yaptığı konuşmada ''Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke, deprem gerçeğimiz var. Onun için hem kurtarma ekiplerimizi, acil sağlık ekiplerimizi, ilgili kamu kurumlarımızı depreme hazırlıklı hale getirmek hem de toplumu bu konuda bilinçlendirmek maksadıyla bir tatbikat yapıyoruz. Burada aslını

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE UMKE BÜLTENİ EKİM 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BİNGÖL'DE MİNİK UMKECİLER CUMHURİYET BAYRAMINDA Bingöl'de 112 ve UMKE Miniklerimizin

Detaylı

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE UMKE 10. YILINDA DERNEKLEŞİYOR Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği UMKE-DER kuruluyor. UMKE gönüllüsü dostlar,

Detaylı

SomAli Yıldırım dan Esnafın sorunu için özel komisyon kurdu

SomAli Yıldırım dan Esnafın sorunu için özel komisyon kurdu SAYFA 01 Okulu bitirmeden patronluğa soyundu İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstri Sistemleri Mühendisliği öğrencisi Emre Demiray, Embronix bünyesinde geliştirdiği www.webacik.com ve Oyun Otomasyon ve Optimizasyon

Detaylı

KISALTMALAR. AFAD USGS TÜİK THY TÜBİTAK EYY Mw Ms Md STK TSK UMKE TOKİ KOSGEB DASK GZFT

KISALTMALAR. AFAD USGS TÜİK THY TÜBİTAK EYY Mw Ms Md STK TSK UMKE TOKİ KOSGEB DASK GZFT Bu rapor, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. Ankara, 2014 KISALTMALAR AFAD USGS TÜİK THY TÜBİTAK EYY Mw Ms Md STK TSK UMKE TOKİ KOSGEB DASK

Detaylı

AKA Bugüne Kadar Neler Yaptı?

AKA Bugüne Kadar Neler Yaptı? AKA Bugüne Kadar Neler Yaptı? Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Ankara ve Đstanbul dan eğitimler alındı. Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyetinden telsiz eğitimi alındı. Telsiz Genel Müdürlüğü nün açtığı sınavlara

Detaylı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı GÜNCeL 3 HAber 2 GÜNdem 4 T. yaşam 5 PoLİTİKA PoLİTİKA 7 6 bölge 8 KÜrTÇe ekonomi 10 9 dünya 11 ramazan 12 bulmaca 13 SPor 14 HAber reklam 15 16 Kaya GATA'ya sevk edildi Nerede Eski Bayramlar (2) diyarbakır

Detaylı

ĠHD ĠNSAN HAKLARI DERNEĞĠ

ĠHD ĠNSAN HAKLARI DERNEĞĠ ĠHD ĠNSAN HAKLARI DERNEĞĠ 1 İnsan Hakları Derneği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2015 Yılı Ġlk 6 Ay Ġnsan Hakları Ġhlalleri Raporunu açıklamak üzere bir aradayız. 2 yıldan fazla bir zamandır devam eden

Detaylı

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi.

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi. Nisan - Mayıs - Haziran 2014 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTAKYA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURDUR BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE

Detaylı

BÖYLE REZiLLiK görülmüş değil

BÖYLE REZiLLiK görülmüş değil SAYFA 01 Seni unutmuyacağız Cuma günü kaybettiğimiz KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, gözyaşları içinde defnedildi. Denktaşʼın kabrine Türkiyeʼden ve Rum kesiminden toprak döküldü SENİ ÇOK SEVMİŞTİK Tedavi gördüğü

Detaylı

2010 kitap 2 bolum_layout 1 20.12.2011 08:40 Page 267 SAĞLIK HAKKI OCAK

2010 kitap 2 bolum_layout 1 20.12.2011 08:40 Page 267 SAĞLIK HAKKI OCAK 2010 kitap 2 bolum_layout 1 20.12.2011 08:40 Page 267 SAĞLIK HAKKI OCAK Bugün, sağlıkta taşeron çalıştırmanın durdurulduğu Çukurova Ünv. Tıp Fak. nde, taşeronlaştırma ve güvencesizleştirmeye karşı mücadele

Detaylı

MILAS. Muğla 3-2-1 ile. Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Hasan Kökten

MILAS. Muğla 3-2-1 ile. Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Hasan Kökten Bağımsız Günlük Siyasi Gazete gazete MILAS Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Muğla 3-2-1 ile www.gunaydinmilas.com Milas ın gündemini gunaydinmilas.com dan takip

Detaylı

İEF bu yıl kaçmaz! İşsizliğin sebebi yatırım eksikliği. Sağ elin verdiğini. sol el görmeyecek. Efes Antik Kenti. Avukatlıktan köy imamlığına

İEF bu yıl kaçmaz! İşsizliğin sebebi yatırım eksikliği. Sağ elin verdiğini. sol el görmeyecek. Efes Antik Kenti. Avukatlıktan köy imamlığına İEF bu yıl kaçmaz! Tatile giderken kapıya ayakkabı bırakın! www.sondakikagazetesi.com 20 Temmuz 2014 Pazar Karabağlar sakinlerinin içi rahat olsun Efes Antik Kenti Hasan Usta'ya emanet Avukatlıktan köy

Detaylı

KAYSERĐ HABER ARŞĐVĐ TEMMUZ 2010. MYO'da büyük heyecan

KAYSERĐ HABER ARŞĐVĐ TEMMUZ 2010. MYO'da büyük heyecan KAYSERĐ HABER ARŞĐVĐ TEMMUZ 2010 MYO'da büyük heyecan ERÜ'nün en fazla öğrenci kapasitesine sahip okullarından olan Meslek Yüksekokullarının öğrencileri mezun oldu Kategori : Eğitim-Teknoloji Okunma :

Detaylı

Başkan Toçoğlu, Örnek Oldu SAĞLIK MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ NİN AYLIK YAYIN ORGANIDIR. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir

Başkan Toçoğlu, Örnek Oldu SAĞLIK MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ NİN AYLIK YAYIN ORGANIDIR. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir İzmit te Bilgi ve Belge Yönetimi 04 GÜNCEL Çevreci Uğurböcekleri ÇEVRE 06 Başkan Toçoğlu, Örnek Oldu SAĞLIK 08 Yaz Spor Okullarına Veda SPOR 14 MARMARA belediyehaber birlikten Ücretsizdir Eylül 2013 Sayı:

Detaylı

Dört kişiye mezar oldu!

Dört kişiye mezar oldu! SAYFA 01 Seyir halindeyken lastiği patlayan aracın sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybetti, karşı yönden gelen tırın altına girdi Dört kişiye mezar oldu! >> 3 TE Az sayıda öğretim üyesine sunulan Levin

Detaylı

Yakamoz. Milas büyük paydan nasibini aldı. Hit Müzik. 24 Saat. www.radyotech.com. Özel yerine, Devlet okullarına yardım edin

Yakamoz. Milas büyük paydan nasibini aldı. Hit Müzik. 24 Saat. www.radyotech.com. Özel yerine, Devlet okullarına yardım edin Matbaa Yıl:11 Sayı: 3523 15 Ağustos 2015 Cumartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) ISSN 1307-6116 www.milasmedya.com www.yakamozgazetesi.com www.milasmedya.com www.yakamozgazetesi.com www.milasmedya.com www.yakamozgazetesi.com

Detaylı

Camide dilenci nöbeti

Camide dilenci nöbeti https://twitter.com/akdenizmanset https://www.facebook.com/akdenizmanset07 KAYIP 5 MİLYAR DOLAR OLABİLİR Defnedildiği gece kurşunlandı iddiası www.akdenizmanset.com.tr Ayık, turizm sektöründe 2015 in sonunda

Detaylı

Bakan Bozkır'dan e-rail projesine övgü

Bakan Bozkır'dan e-rail projesine övgü İZMİR PP 114 Bakan Bozkır'dan e-rail projesine övgü Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı, 19 Şubat 2015 günü İzmir de Türkiye nin Yeni AB iletişim Stratejisi konulu sivil

Detaylı

125 METRE DERİNLİKTE ENKAZDAN UZAKLAŞMAMIŞ

125 METRE DERİNLİKTE ENKAZDAN UZAKLAŞMAMIŞ SAYFA 01 Acı bekleyiş bitti! İzmir'in Foça ilçesinde denize düşen, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait T-37C tipi eğitim uçağında bulunan 23 yaşındaki Pilot Teğmen Serkan Sağır'ın cesedi 9 gün sonra bulunabildi

Detaylı

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre 4 milyon 113 bin 72 nüfusa sahip İzmir'e 2014 yılında 124 bin 439 kişi göç etti. İzmir'e göç edenler arasında ilk sırayı 16 bin

Detaylı

milletimizin ortak idaresidir. Bu irade üzerine kumpas kurmak isteyenlerin bu... Sayfa5 Babam Nasıl Donarak Öldü Anne

milletimizin ortak idaresidir. Bu irade üzerine kumpas kurmak isteyenlerin bu... Sayfa5 Babam Nasıl Donarak Öldü Anne SAYFA 1 SIYAH MAVI KIRMIZI SARI 19-26 ŞUBAT 2014 Fiyatı : 1,5 TL Aydın dan İddialı Projeler AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı ve Sivas Eski Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın projelerini tanıttı. Toplantıya

Detaylı

20 yıllık hayal GERÇEK OLDU

20 yıllık hayal GERÇEK OLDU SAYFA 01 Her gün en az 15 okula çat kapı yapacağım CAZİBE MERKEZİ OLACAK Çanakkale deki hedeflerini gerçekleştirdiğini hatırlatan Müdür Bardakçı, İzmir de de başarılı olacağını söyledi. Bardakçı, İzmir'i,

Detaylı

Deprem riski varmış! Bal bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü. Ve Serkan Balcı gitti. Yine hız yine kaza. ATV li alternatif. Yüksek nem bunaltıyor

Deprem riski varmış! Bal bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü. Ve Serkan Balcı gitti. Yine hız yine kaza. ATV li alternatif. Yüksek nem bunaltıyor 1Syf_Layout 1 16.08.2014 23:11 Page 1 https://twitter.com/akdenizmanset https://www.facebook.com/akdenizmanset07 Bal bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü www.akdenizmanset.com.tr Korkuteli de çiçek balı arıcılarının

Detaylı

Yenimahalle Belediyesi nden CHP li meclis üyesine kıyak

Yenimahalle Belediyesi nden CHP li meclis üyesine kıyak HEPSi VE DAHA FAZLASI için www.tanisgazetesi.com.tr Yol kenarı otoparkları ücretsiz hale gelecek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 Temmuz'dan itibaren yol kenarı otoparklarının tamamının

Detaylı

ISSN 1307-6124 www.milasmedya.com

ISSN 1307-6124 www.milasmedya.com ISSN 1307-6124 www.milasmedya.com Yıl: 66 Sayı: 10390 12.01.2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Kurucusu: Turgut Dizdar Şehirlerarası yardım sayfa 2 de seferberliği Milas ta ve Bodrum da yaşayan

Detaylı

Afet Müdahale ve Yardımlar Yönetimi Bölümü

Afet Müdahale ve Yardımlar Yönetimi Bölümü Günümüzde her alanda yaşanan gelişmeler modern afet yönetim sisteminde de kendini göstermektedir. Yaygın anlayış olarak afetin hemen sonrasında yapılan gıda, battaniye ve çadır gibi temel yardımların afet

Detaylı

Villalara serbest vatandaşa yasak! İlk olmaya devam edeceğiz. Önce kutlama sonra cinayet! tuğla bile sökmem 6 da. Arazime giremiyorum

Villalara serbest vatandaşa yasak! İlk olmaya devam edeceğiz. Önce kutlama sonra cinayet! tuğla bile sökmem 6 da. Arazime giremiyorum SAYFA 1 İlk olmaya devam edeceğiz Denizli nin Ak belediyecilikle tanıştığı 2004 yılından itibaren geçen 10 yıllık süreçte klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal belediyecilik alanında da

Detaylı

Hükümet canımıza ot tıkıyor

Hükümet canımıza ot tıkıyor SAYFA 01 Ekmek teknesi tabut oldu Kavşaklarda çiçek satarak geçinen Cuman ailesi büyük bir felaket yaşadı. 2 yaşındaki kızı Asmin ile 3 yaşındaki yeğen Baranʼı arabada kısa süreliğine yalnız bırakan baba

Detaylı

Gönül gözüyle kulaç attılar

Gönül gözüyle kulaç attılar SAYFA 01 Gönül gözüyle kulaç attılar 10 YILDIR GİRMİYORDU www.sondakikagazetesi.com ÇOK BÜYÜK BİR HİZMET İZMİR Büyükşehir Belediyesi nin Torbalı, Menemen, Buca, Bornova, Konak, Karabağlar, Gaziemir, Narlıdere

Detaylı

2 AY ÖNCE İŞLENEN CİNAYET AYDINLATILDI. Tel: 0.342 517 20 36

2 AY ÖNCE İŞLENEN CİNAYET AYDINLATILDI. Tel: 0.342 517 20 36 İLKBAY GİYİM MAĞAZASI Tel: 0.342 517 20 36 e-mail: İçişleri Bakanlığının kararnamesi ile Merkez Valiliği ne atanan gaziantep Valisi Erdal Ata, Nizip Ticaret Borsasına veda ziyaretinde bulundu. Nizip Ticaret

Detaylı