KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ"

Transkript

1 KAAN GÜLTEN kimdir? Seo sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan yazar, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. Sitesinde, yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde ettiği deneyimleri paylaşarak kısa sürede sektörün lider sitesi haline gelmesini sağlamıştır. İlk kitabı "Uzmanından Seo" sektörün ve yayınevinin en çok satan kitabı unvanını almış, Seo hakkındaki makaleleri ve kitabıyla sektördeki büyük bilgi açığını doldurmayı başarmıştır. Sektöre katkı anlamında birçok projesi bulunan yazarın beklentisinin Türkiye Cumhuriyeti'ne ait yerli ve devlet destekli bir arama motorunun Türk halkına hizmet etmesi olduğunu belirtiyor. ÖNSÖZ Günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hızla büyüyen e-ticaret sektörü, beraberinde yeni sektörleri de oluşturmuş ve geliştirmiştir. Bunların başında, firmaların satış rakamlarını doğrudan etkileyen Seo yani arama motoru optimizasyonu gelmektedir. Çalışmaların verimliliği, firmaların karlılığıyla paralel olan bu çalışmanın etkili, etik ve kalıcı olması büyük önem taşımaktadır. Birçok sanal ve basılı kaynakta Seo hakkında binlerce bilgi verilmektedir. Ancak bu bilgi ve tekniklerin doğruluğu her zaman mümkün olmadığı gibi, pratiğe dökülmesi de oldukça zordur. Birçok kaynağın aksine bu kitapla, Sektörde aktif olarak bulunan web sitesi sahipleri, webmasterlar ve seo uzmanlarının en sık karşılaştığı sorunlara, uygulanabilir çözümler üretilmektedir. Sorularla Seo kitabı, arama motorlarının beynini okumak ve onların iç dünyasına ışık tutmak açısından da önemli bir kaynak niteliğindedir. Seo çalışmalarında yer alan tüm adımların, neden sonuç ilişkisi kapsamında değerlendirildiği, tamamen etik ve ahlaki temellere dayanarak bilgilerin verildiği bu kitapla, en verimli ve kalıcı seo çalışmaları için ipuçları anlatılmaktadır. BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ

2 Seo sektörü yurtdışı odaklı ve kaynaklı bir sektör olduğu için sektörün ihtiva ettiği terim ve kalıplar birebir ingilizce olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple sektöre yeni giriş yapan veya sitesine seo çalışması yapmak isteyen web sitesi sahipleri için, içerikler daha basit bir dille ve mümkün olduğunca terimlerin Türkçe karşıtlarıyla anlatılmıştır. Ancak buna rağmen kullanmak zorunda olduğumuz ve ileride karşılaşacağınız terimleri açıklamamız faydalı olacaktır. Bu bölümü zaten sektörün içerisinde yer alan kişiler geçebilirler. Title : Başlık anlamına gelmektedir. Web sitelerinin ana başlık yapısı için kullanılabileceği gibi, linklerin de isimlendirilmesinde kullanılabilmektedir. H1 : Heading terimi daha çok içeriklerde yer alan başlıklar için kullanılmaktadır. Makalenin ana başlığı heading 1 yani h1 ile belirtilirken, başlıkların önem derecesi düştükçe rakam artacak şekilde h2,h3,h4 vs. gibi listelenmektedir. Black Hat Seo : Arama motoru açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşılması işlemidir. White Hat Seo : Arama motoru yönergelerine ve gerekliliklerine uygun hareket ederek, web sitelerinin doğal yollarla üst sıralara ulaşılmasını sağlayan tekniklerdir. Pagerank (PR) : Web sitelerinin Google nezdinde bir değerleme sistemidir. 10 üzerinden yapılan puanlamalar, 3 4 aylık güncellemelerle açıklanmaktadır. İlerleyen konularda detaylı bahsedileceği üzere doğrudan Google sıralaması üzerinde bir etkisi yoktur. Spam : Daha çok yazılımlarla yapılan paylaşımlar için kullanılan bir terimdir. Çok sayıda paylaşımın (backlink, içerik, yorum vs.) kısa sürede yapılması sonucu oluşan bilgi kirliliğidir. Seo anlamında faydalı olması düşünülen birçok işlemde spam yapılabilmektedir. Spam olduğu tespit edilen her çalışma türü sitelere zarar vermekte veya sıfır etki göstermektedir. Rel : Rel bir html mikroformatıdır. Linklerin site ile olan ilişkisini belirtir. Yaklaşık çeşit rel mikro format bulunmakta ve bunlar link verilen site ile veren site arasındaki bağ hakkında arama motorlarına bilgi verir. Nofollow : Bir rel mikroformatıdır. Bu şekilde verilen linkin, arama motoru pagerank algoritması dahilinde hesaplanmamasını belirtir. Dofollow : Bir rel mikroformatıdır. Rel= dofollow şeklinde kullanımına gerek yoktur. Nofollow rel etiketinin kullanılmadığı her link yapısı dofollow olarak tanımlanır. Arama motoru pagerank algoritmasında dofollow linkin etkisi dikkate alınmaktadır.

3 Canonical : Bir rel mikroformatıdır. Web sitelerinin farklı adresler veya url uzantıları kapsamında aynı içeriği sunduğu durumları arama motorlarına bildiren bir etikettir. Örneğin bir eticaret sitesinde yer alan ürün sayfasında, görseller, yorumlar, açıklamalar ve ödeme seçenekleri gibi sekmelerde farklı url veya uzantılar oluşuyorsa bunlar rel canonical ile tek sayfa olduğu garanti altına alınır. Bu şekilde farklı urllerde aynı içeriğin görüntülenmesi kopya içerik durumu oluşturmaz. Alexa : Dünya üzerindeki tüm web sitelerinin, ziyaretçi bazlı seo kriterlerine göre sıralamasını çıkaran bir servistir. Manipüle edilebilir olması servisin birçok kaynak tarafından güvenilirliğini olumsuz etkilemektedir. Dmoz : Dünyanın en büyük dizinidir. Tüm yönetim ve işlemler dünya genelinde binlerce editör vasıtasıyla tamamen insan yönetimiyle yürütülmektedir. Ping pingleme : Linklerin arama motorlarına uyarılmasını sağlar. Arama motorlarına yeni linkler veya güncellemeler hakkında bilgi vererek ziyaretleri dolayısıyla indexlenme süresini hızlandırır. İndex- indexleme : İndex 2 farklı şekilde kullanılabilen bir kavramdır. Birincisi, web sitelerinin ana sayfasını tabir etmek için kullanılır. İkinci kullanımı ise, web sitelerinin arama motorları sonucunda gösterilmeye başlaması için kullanılmaktadır. Adwords : Google reklam yayın sistemidir. Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı web milyonlarca web sitelerinde de reklamlarınızın çıkmasını bu sistem vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük reklam ağıdır. Backlink : Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendirilebilir bağlantılarıdır. A sitesi B sitesine link vermişse, B sitesi A sitesinden backlink elde etmiş demektir. Robots : Robots kodları arama motoru botlarının yönlendirilmesini sağlayan kodlardır. Bu sayede arama motorlarının, indexlemesi, linkleri takip etmemesi, dizin kayıtlarını dikkate almaması gibi çeşitli işlevleri yapması veya yapmaması şeklinde yönlendirmeler yapılır. Keyword : Anahtar kelime anlamına gelmektedir. Daha çok web sitelerinin üst sıralara çıkmak istediği kelimeler için kullanılmaktadır. Deindex : Google, etik davranmayan web sitelerini tespit ettiğinde onlara filtre diye tabir edilen çeşitli cezalar uygulamaktadır. Deindex cezası, arama motorları tarafından verilebecek en büyük ceza türüdür ve web sitelerinin tümüyle arama motorundan silinmesine neden olmaktadır.

4 Rss : Web sitelerinin içeriklerini anlık yayına haline getiren bir yazılım bileşenidir. Rss ile web sitelerinin belirli nitelikteki içeriklerini, yazı, kategori, etiket vs. gibi kategorize ederek anlık yayın yapmak mümkündür. Sıklıkla haber içerikleri sunan sitelerde kullanılsa da, her site için kullanılması tavsiye edilen seo amaçlı bir çok entegrasyonu bulunan bir sistemdir. EMD (exact match domain) : Google ın son algoritmalarından bir tanesidir. Anahtar kelime ile birebir uyumlu olmasına rağmen faydalı içerik üretmeyen sitelerin spam kabul edilmesine yönelik algoritma düzenlemesidir. Aynı zamanda, daha sonraki konularda bahsedeceğimiz üzere link ve anahtar kelime uyum etkisini de beraberinde getirmiştir. Anchor Text : Eğer bir metin üzerinden linkleme yapılıyorsa, bu metin anchor text olarak tabir edilir. Yani linkin ismidir. Title ise linkin göbek adı veya lakabıdır diyebiliriz. Bir kişinin resmi yazışmalardaki Ahmet, arkadaşları arasında Akif olarak telaffuz ediliyor olmaları, bu kişinin her iki isimle de biliniyor olması demektir. Bu sebeple arama motoru çerçevesinde değerlendirecek olursak, her iki isimle de üst sıraya çıkabilecek yapıdadır. <a href= title= akif >Ahmet</a> Bu şekilde site için her iki isimle de seo açısından katkı sağlamış olacaksınız. Hacklink : Web sitelerinin hacklenerek site sahibinin izni ve bilgisi dışında link ekleme işlemidir. Bu şekilde eklenen linkler web arayüzünde görünmese de, sitenin kaynak kodunda görüneceğinden arama motorları tarafından doğal tavsiye link olarak algılanabilecektir. Ancak sonraki sayfalarda anlatacağımız üzere birçok yan etkisi de bulunmaktadır. Onpage : Sayfa içi, site içi şeklinde kullanılan kelimedir. Daha çok site içi seo düzenlemelerini tarif etmek için kullanılmaktadır. Offpage : Sayfa dışı, site dışı şeklinde kullanılan kelimedir. Daha çok site dışı seo düzenlemelerini tarif etmek için kullanılmaktadır. Diğer bir değişle, backlink çalışmaları için de kullanılır. Jquery : Jquery bir javascript kütüphanesidir. Html kaynaklı kullanılan bu yazılım ile, etkileşimli sayfalar oluşturma, animasyon, slayt ve foto galeri gibi işlevleri daha az kodla daha pratik bir şekilde gerçekleştirmemize yaramaktadır. İcon : Küçük resim olarak tabir edilir. Türkçedeki karşılığı simge veya dilimize yerleşen haliyle ikondur. Css Sprite : Css web sitelerinin stiline yani görselliğine ilişkin kodlama dilidir. Css kaynağında yer alan her bir görsel, sorgu ve dosya boyutu sebebiyle sitenin yavaşlamasına neden olacaktır. Bu sebeple geliştirilen css sprite tekniği ile onlarca resmi tek dosya gibi kullanarak, görsel açıdan hiçbir farklılık oluşmadan siteyi hızlandırmak ve seo açısından avantaj elde etmek mümkündür.

5 Htaccess :.Htaccess dosyası (hypertext access file), klasörler düzeyinde sunucuda çeşitli ayalar ve uygulamalar yapan özelleştirilebilir dosyadır. Sayfalara erişim, 404 sayfası tanımlama, 301 gibi tüm yönlendirmeler, url yapısı vb. birçok seo açısından önemli işlemde büyük rol oynamaktadır. Tag : Etiket anlamına gelen bu terim web dünyasında birçok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Meta Tag : web sayfalarının ilgili olduğu anahtar kelimelerin arama motorlarına bildirilmesinde kullanılır. Makale içi tag kullanımı; makalelerin ilgili olduğu önemli anahtar kelimeler için kullanılır. Density : Yoğunluk anlamına gelmektedir. Daha çok sitede anahtar kelime yoğunluğu (keyword density) veya makale içi etiket kullanım yoğunluğu hesabı yaptığımız etiket yoğunluğu (tag density) için kullanılabilmektedir. Adwords Keyword Tool : Adwords kelime aracı, reklam verenlerin ve tıklayanların verilerine dayanarak çeşitli istatistiklerin sunulduğu bir Google hizmetidir. Bu hizmetteki bilgilerin kaynağı tamamen Adwords olduğu için seo amaçlı doğrudan bir veri kaynağı niteliğinde olmasa da, bizlere birçok konuda en yakın bilgiyi ve ipuçlarını verebilecek kapasitede gelişmiş bir araçtır. Anahtar kelimelerin rekabet yoğunluğu, aranma hacimleri gibi önemli verileri sunmaktadır. Google insights : Ülke ve il bazlı sınırlama yaparak, bölgesel veya genel arama eğilimlerinin raporlandığı faydalı bir Google aracıdır. Bu araç sayesinde, anahtar kelimelerin zamana göre aranma eğilimleri, hacimleri, benzer anahtar kelimelerin gelişimleri ve kıyaslamaları hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Cpu : İşlemci anlamına gelmektedir. Web sitelerinin yayın yapmak üzere dahil olduğu hostinglere ait donanımsal bir özelliktir. Web sitelerinin çok sayıda sorgulara sahip olması cpu tüketim oranını arttırarak web sitelerini yavaşlatmaktadır. Trustrank : Google ın iki tür değerleme sistemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi önceki sayfada bahsettiğimiz üzere pagerank yani sayfa kalitesidir. Diğeri ise güvenilirlik ölçütü olan Trustrank tir. Pagerank kullanıcılar tarafından öğrenilebilse de, Trustrank net bir şekilde ölçülememektedir. Ancak bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde etmek mümkündür. Trustrank, web sitelerinin semantik anlamda birbirlerine olan doğal faydasını ve ilişkisini göz önünde bulundurarak hesaplanan bir puanlamadır. Google sıralamalarında etkili olduğu varsayılan bir kriterdir. BÖLÜM 2

6 GOOGLE I ANLAMAK Zafer BACIOĞLU Soru 1 : Seo nedir ve seo yapılmasındaki amacı açıklayabilir misiniz? Cevap : Seo ingilizce açılımıyla; Search Engine Optimization, Türkçe açılımıyla; Arama Motoru Optimizasyonu demektir. İnternette, bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları bu özelliğiyle web sitelerinin en büyük ziyaretçi/müşteri kaynağı durumundadır. Arama sonuçlarında kullanıcıların çoğunlukla ilk sayfada yer alan siteleri ziyaret etmesi, bu sektörün oluşmasını sağlamıştır. Seo, web sitelerinin ilgili anahtar kelimelerde daha üst sıralarda listelenerek, o kelimeye ait arama trafiğinden maksimum ziyaretçiye ulaşmayı hedefler. Seo uzmanları tarafından hedef her ne kadar elde edilen konum olsa da, web sitesi sahipleri tarafından amaç ilgili kelimelerden yüksek ziyaretçi trafiği elde edebilmektir. Her geçen gün artan internet kullanımı, eş zamanlı olarak arama motoru kullanımını ve dolayısıyla Seo ihtiyacını da arttırmaktadır. İnternet dünyasının en bilindik markaları arasında yer alan Facebook.com bile, bu bilinirliliğine rağmen ziyaretinin büyük bir kısmını Google üzerindeki facebook ismiyle ilgili aramalardan alıyorsa, arama motorunun, internet kullanıcıları tarafından nasıl bir öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

7 Yukarıdaki grafik örnek bir arama için sıralamadaki sonuçların tıklanma oranları ve tıklama kararı geçen harcanan zamanları göstermektedir. Tabi bu tıklama oranları, aranılan kelimeye ve arama yapan kişinin yaş ve teknoloji kullanım yeteneğine göre farklılık gösterebilmektedir. Buna benzer çok sayıda grafiği internetten bulmak mümkündür. Ancak en güncel olanı dikkate almakta fayda vardır. Yine de hiçbiri kesin bilgi vermese de bize bazı konularda ışık tutmakta ve fikir vermektedir. Bu grafiğe göre, sitelerin sıralaması yükseldikçe o kelime üzerinden elde edilen ziyaret trafiğinin arttığını görebiliyoruz. Ömer ERGİN Soru 2 : Sık sık yapılan algoritma güncellemeleri SEO uzmanları için bir sorun değil mi? Yani Google aslında SEO konusunu desteklediğini söylemesi ve kullanıcılarına en iyi arama deneyimi sunmak için yaptığı

8 güncellemeler ile SEO yapılmış sitelere darbe vurması Google'ın aslında SEO'ya tam olarak pozitif bakmadığını mı gösterir? Gerçekte Google'ın SEO'ya bakışı nasıldır? Cevap : Google ın amacı, site ile ilgili ticari veya manevi hiçbir bağı olmayan kişilerin paylaşım ve önermelerine göre kullanıcılar tarafından en beğenilen site ve sayfaları tespit etmektir. Bu tespite dayanarak da aranan kelime ile ilgili en uygun sonucu listelemektir. Bu uygunluk, anahtar kelimenin ilgili sayfanın farklı yapılarda (title, h1 vs.) ve uygun oranlarla yer alması kadar, dışarıdan verilen bağlantıların doğallığı ile de son derece alakalıdır. Google ın çömez zamanları, seo uzmanları Google ı kandırmayı amaçlamaktaydı ve maalesef başarmaktaydı. Google ın açıkları ve algoritmadaki eksiklerden istifade ederek, on binlerce insan tarafından takip edilen marka siteleri çok basit ve maliyetsiz işlemlerle geçebilmekteydiler. Ancak Google kendini yeni algoritmalarla geliştirdikçe, artık gerçekten faydalı site kavramına önem vermeye başladı. Bu kavram ile birlikte, ziyaretçi bazlı seo da ön plana çıkmaya başladı. İnternet dünyasının en rekabetçi kelimelerinde, on binlerce insanı ziyarete, paylaşıma ve yoruma teşvik etmeden, sadece bir seo uzmanı veya seo ekibiyle üst sıralara çıkmak artık imkansız. Bu sebeple bugünün ve geleceğin en iyi seo çalışması, sektörün ihtiyacına karşılık verebilecek bir site oluşturmaktan geçiyor. Seohocasi.com açıldığı günden beri, seo kelimesinde ilk sayfadan yüzlerce site gelip geçti ve artık hiçbirinin ismi dahi telaffuz edilmiyor. Peki seohocasi.com un bunca zamandır ilk sayfada yerini korumasının sırrı nedir derseniz, zaman kısıtlaması olmadan kullanılabilecek bilgiler, daha sonra birçok site tarafından taklit edilmiş olsa da Türkiye de ilk olma başarısını gösteren seo analiz aracı, dizin, tanıtım yazısı ve soru cevap bölümleri gibi sektörü her açıdan kucaklayan araçlarıdır. Bu sebeple, site içi ve site dışı seo ya bağlı kalarak hareket ederseniz, sektörde sadece geçici olursunuz. Çünkü, büyüklüğü ne kadar olursa olsun hiçbir ekip, doğal bir şekilde sahiplenilmiş binlerce insanın siteye sağladığı katkıyı sağlayamaz. Bu sebeple en doğru yol, sektörünüzün ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmek olmalıdır. Google aslında her güncellemede, doğal kullanıcı davranışı ile seo uzmanları davranışlarını ayırt etmeyi amaçlar, tabi şu anki haliyle bile bunu tam anlamıyla başarabilmiş değildir. Siz ne kadar kullanıcı memnuniyeti odaklı çalışırsanız, bugün için en verimli seoyu oluşturduğunuz gibi sonraki güncellemeleri de garanti altına almış olacaksınız. Bu sebeple, Google her güncellemede Seo ya darbe vurmak yerine, aslında daha doğal bir seo yapısını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Tabi burada kavramları da iyi değerlendirmekte fayda var. Seo, arama motorlarını manipüle etmek demek değildir, onların dilinden iyi anlayıp isteklerine cevap verebilmektir. Yani arama motoru dostu site yapabilmek için onun önerilerini ve beklentilerini yerine getirmektir. Bu sebeple, doğal yapılmayan çalışmalar etik veya yasal olmayacağından black hat seo olarak adlandırılır. Black hat seo ile, site arama motoru dostu yapılmıştır ancak bu dostluk tamamen göz boyamaya dayalıdır. Bunu en basit haliyle şöyle örneklendirebiliriz. Google ın, her firmanın müşterilerine kahve ikram etmesini faydalı görerek değer verdiğini düşünelim. Eğer Google ın bu ve benzeri beklentilerini site sahibi biliyorsa, kendisi kahve ikram ederek bu çözümü üretebiliyor, ancak bilmiyorsa

9 seo uzmanlarına danışarak tavsiyeler alıyor. Tabi kahve ikram etmek pahalı veya zor diye çıkan bazı webmasterlar kahve fincanıyla su ikram ederek Google ı kandırıyor. Google ilk bakışta bu durumu anlamasa da, şikayet üzerine yaptığı değerlendirmeler veya yeni algoritmalar ile bu durumu daha iyi tespit etmeye yönelik çalışmalarla, hileyi fark ederek siteleri cezalandırıyor. Doğan ATAR Soru 3 : Kaç zamandır bütün webmaster forumlarında çeşitli söylentiler dönüyor. Söylentiler Google'ın artık PageRank değerlerini umursamadığı ile ilgili ancak hala piyasada PageRank değeri yüksek sitelerden link alımları mevcut. Üstelik şuana kadar Google tarafından PR değeri ile ilgili herhangi resmi bir açıklamaya denk gelmedim. Bütün bunlar bir tarafa; resmi açıklama yapıldı ise neden hala yüksek PageRank değerine sahip sitelerden alınan linkler sıralamalarda etken rol oynuyor? Kullanıcıya en doğru sonuçları sunmayı ve geri dönüşü olumlu almayı hedefleyen Google neden bu duruma kesin bir çözüm üretmiyor? Yoksa yıllardır kandırılıyor muyuz? Cevap : Öncelikle Pagerank Google için dikkate alınan bir değerdir. Eğer alınmasa bu değerin güncellenmesi gibi bir durum olmazdı. Tabi burada, bu değerin ne ifade ettiği çok önemlidir. Seo da en çok yanlış anlamanın olduğu konu pagerank değeridir. Bu sebeple bu konuda üzerinde biraz daha yoğun duracağım. Pagerank, web sitelerinin birbirleri ile olan link ilişkisinden oluşan bir puanlama sistemidir. Sitelerin sahip olduğu backlink sayısı ve bu backlink aldığı sitelerin pagerank değerleri, kendi değerlerinin oluşması için en önemli etkendir. Pagerank hesaplaması için yıllar öncesinden beri aşağıdaki gibi bir tablo örnek gösterilir.

10 Bu tabloya göre, 1 pagerank değerine sahip olmanız için 101 tane 0 pagerank değerli siteden backlink almanız gerekirken, 4 tane pr2 değerli siteden link almanız yeterli olmaktadır. Sol sütun sizin sitenize ait pagerank değerlerini ve sağ taraftaki tablo ise o değere kaç adet ve hangi değerden link almanız gerektiğini gösterir. Unutulmaması gereken bir şey var ki, Google sıralama algoritmalarını güncellediği kadar, pagerank hesaplama algoritmalarında da zaman zaman güncellemeler yapmaktadır. Bu sebeple, bu hesaplamalarda belirli bir kıstasa bağlı kalmak mümkün değildir. Bazı güncellemelerde, alakasız düzeyde değişikliklerin, beklenmedik düşüş ve artışların olduğu görülür, bu durum pagerank algoritmasının güncellenmesi sonrası sizin değerinizi doğrudan etkilediği gibi, link aldığınız tüm sitelerin etkilenerek bunun size yansıması olarak da düşünülebilir. Peki pagerank nedir? Dikkate alınmalı mıdır? Sıralama açısından önemi nedir? Gibi pagerank mantığını çözmeye yönelik sorulara cevap vererek, bu konuyu daha anlaşılır kılmaya çalışacağım. Pagerank aslında Google gözünde etkili bir kriter değil sonuçtur. Yani pagerank değerimi arttırırsam sıralamada yükselirim düşüncesine kapılmayın, aksine ne zaman ki sıranızı yükseltecek başarıyı yakalarsanız o zaman bu başarı da pagerank değerinizi arttıracaktır. Bir başka açıklamayla, 10 tane kaliteli link alayım pagerank değerim artsın ve sıralamada yükseleyim gibi bir düşünce olamaz. Çünkü asıl işleyiş, 10 tane link alırsınız ve yükselirsiniz daha sonra pagerank güncellemesinde değeriniz artar. Her zaman için Google sıralama güncellemesi, saatlik günlük ve haftalık olabiliyorken (sektöre, rekabete ve aktifliğe bağlı), pagerank güncellemesi 3 4 ayda bir gerçekleşmektedir. Aynı zamanda, pagerank Google sonuçlarını sıralamasıyla doğrudan ilişkili değildir. Eğer öyle olsaydı, pagerank değeri 1 olan site 5 olan siteyi geçemezdi. Bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur; pagerank değeri 1 benim sitem 5, ama benden yukarıda çıkıyor, bu nasıl olabilir? Birincisi, bir sonraki pagerank güncellemesinde o sitenin pagerank değeri sizin sitenin değerini geçebilir. İkincisi, birinci durum olmasa bile, seo sadece link aldığınız sitelerin pagerank değerine bağlı değildir. Link aldığınız sitelerin sayfa sayısı, içerik kalitesi, içerik benzerliği gibi durumlarla birlikte, site içi 80 e yakın kriterin hangi site tarafından daha doğru uygulandığına da bağlıdır. Diğer bir konu da linklerin rel= nofollow olarak verilmesidir. Nofollow kavramı ilk duyurulduğunda, spamla mücadele amaçlı olarak çıkartıldı ve bu konuda hiçbir resmi açıklama olmadığı için, yurtdışı ve yurtiçi tüm webmasterlar bu etiketin Google sıralamasında hiçbir olumlu etkisi olmadığını belirtmeye başladılar. Halbuki bu konuda gerekli örnekleri sunarak, detaylı anlatımla ilk açıklamayı yaparak birçok webmasterın ve seo uzmanının gerçeği öğrenmesini sağlasak da bu konuda halen yanlış anlamalar bulunmaktadır. Bu kitaptaki tekrar ile bu eksikliğin de giderileceğini düşünüyorum. Nofollow 2 türlü kullanılmaktadır; 1. Si meta robots kodu olarak, bu tamamen arama motoru botlarının siteyi taramasıyla ilgili bir durumdur ve linkleri takip etmemesi önerilir.

11 2. si her linke ayrı ayrı tanımlanan rel= nofollow etiketidir ve yukarıdaki kodla bir bağlantı kurularak veya doğrudan Türkçeye çevrilerek birçok kişinin hatalı anlamasına sebep olan bir tanımla takip etme olarak bilinmektedir. Halbuki, rel= nofollow etiketi kullanılan linkin Google pagerank algoritmasında dikkate alınmaması belirtilmektedir. Yani, bu etiketi kullandığınız site, sizin pagerank değerinizden katma değer alamayacak ve bu şekilde pagerank manipülasyonu yapılamayacaktır. Bu daha çok sizin kefil olmayı kabul etmediğiniz yorum alanları gibi yapılarda kullanılmaktadır. Çünkü sitenize yorum yapan kişileri tanımadığınızdan siz istekli olarak onlara link vermiyorsunuzdur. Bu sebeple pagerank değerinizden istifade etmesini istemezsiniz. Ancak bu etiket, o sitenin sizden aldığı linkle üst sıralara çıkmasına engel değildir. Çünkü Google webmaster araçlarında, tüm backlink sorgulamalarında görülmekle birlikte doğrudan sıralamayı etkileyecek faydayı da sağlamaktadır. Bu sebeple, pagerank değerinizi arttırmayacak link, Google sıralamanızı arttırıyorsa, bu pagerank ve Google sıralaması arasında doğrudan bir bağ olmadığını da en basit yolla göstermektedir. Google ilk yıllarında, pagerank değeri dikkate alınan ve sıralama açısından belirleyici bir değerdi. Çünkü sıralama algoritması çok basit bir yapıdaydı. Bu sebeple bu tarz değerlendirmeler Google için ve webmasterlar için yol gösterici nitelikteydi. Diğer bir örnek dmoz.org, Google o kadar basit bir yapıda çalışıyordu ki, Alexa puanı, dmoz.org kaydı birkaç edu link ile ilk sıralara oturmak son derece kolaydı. Çünkü kendi algoritması zayıf olduğu için bu gibi harici kriterlere (pagerank harici olmasa da bu listeye dahil edilebilir) oldukça bağlıydı. Ancak her geçen gün algoritmasını geliştirerek, daha kapsamlı hesaplamalar ve değerlemeler yaptıkça, pagerank, Alexa, dmoz.org gibi verileri dikkate almamaya başladı. Birkaç yıl önce dmoz.org üzerinde siteniz kayıt edildikten sonra çok kısa sürede yükselirken, şimdi birkaç sıra bile tetiklemiyor. Bunun tek sebebi Google ın artık kendine güvenmesidir. Bu sebeple pagerank ilk çıktığı zamanki bilinirliği ile kullanıcılar tarafından sahiplenilse de, Google tarafından aynı değeri görmemektedir. Faruk ACAR Soru 4 : Seo çalışması yapılmış yüksek pagerank değerli sitelerden link almış ve düzenli olarak en az günde 1 makale girmiş bir site nasıl olur da pagerank değeri alamaz? Lakin 2 haftalık sadece birkaç sayfadan ibaret olan 1 site nasıl olur da 5 ve üstü Pagerank değeri alır. Seo bunun neresinde görünüyor? Cevap :

12 Bir önceki sorunun cevabında belirttiğim gibi, pagerank artık sadece alınan linkin pagerank değerine bağlı kalmıyor. Hesaplama tekniğinde ufak değişiklikler yapıldıkça bile büyük farklılıklar gösterebiliyor. Tabi sorunuza sadece belirttiğiniz kısmıyla yanıt vermek zor. Bu sitelerin link aldığı sitelerle olan ilişkisi, benzerliği de çok önemli. Yani farklı sektörden 5 pagerank değerli bir siteden link almaktansa, aynı sektörden 2 pagerank değerli bir siteden link almak sizin değerinizi daha da arttırır. Klasik pagerank hesaplaması normalde bu benzerlik veya farklılıklarla bakmamaktadır, ancak son güncellemeler bu yönde de adımların atıldığı izlenimini vermektedir. Aynı zamanda, alınan linklerin zamanlaması da çok önemlidir. Sizin aldığınız linklerin eski, diğer sitenin çok yakın tarihte alıyor olması, Google gözünde o siteyi güncel fayda sağlayan site olarak görmesini sağlayabilir. Bu sebeple, pagerank ve sıralama kıyaslamaları, sitelerin onlarca kriteri incelenerek değerlendirilmelidir, ancak bu şekilde daha doğru tespitler yapılabilir. Ali CİHAN Soru 5 : Xml site haritasını her güncellediğimizde Google a tekrar göndermemiz gerekir mi? Cevap : Webmaster araçları üzerinden sitenizi doğrulama yaparak site haritanızı eklediyseniz, Google belirli aralıklarla site haritanızdaki güncellemeleri kontrol etmektedir. Ancak bu işlemi haricen Google ı tetiklemeyle hızlandırmanız mümkündür. Tabi bu işlemi sadece güncelleme sonrasında yapılması uygundur. Aşağıdaki adresteki gibi sizin site haritası linkinizi içerek url yapısını tarayıcınız ile açarsanız, Google üzerinden site haritanızı pingletmiş yani Google a bildirim yapmış olursunuz. Bu işlemi Fuub.net site haritası pingleme aracıyla da tüm arama motorlarında güncelleyecek şekilde aşağıdaki araç vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz -

13 Soru 6 : Site haritalarını ağaç yapısında yapmamız daha mı sağlıklı olacaktır? Fark eder mi? Cevap : Site haritanızı, önemli sayfaları (sık güncellenen veya daha genel sayfalar) yukarı listeleyecek şekilde oluşturmanız daha uygun olacaktır. Bu sebeple ağaç yapıda önemli kategori veya sayfaları listelerken, ona bağlı daha az öneme sahip sayfaları da bu kategoriye bağlı olarak listeleyeceksiniz ve bu durumda bu sayfalar diğer kategorilerin üstünde yer alacak. Kategori 1 Urun 1 Urun 2 Kategori 2 Ağaç site haritası yapısında yukarıdaki gibi bir liste oluşacak, tabi bunlar binde bir iki gibi öneme sahip kriterle bu sebeple yapılmasında herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak aşağıdaki yapıyı kullanmanızı öneririm. Kategori 1 Kategori 2 (tüm önemli sayfalar veya kategoriler bittikten sonra) Urun 1

14 Urun 2 (tüm ürünler bittikten sonra daha az öneme sahip sayfalar, örn. Etiket) Etiket 1 Etiket 2 Şeklinde hiyerarşik bazda yapılabilir. Soru 7 : Mesela Google a seohocasi yazdık; Google seohocasi.com için 6 adet alt menü vermektedir. Bunun site haritasıyla bir ilgisi var mıdır? Bu alt menüleri bizim atamamız gibi bir şansımız var mı? Cevap : Google da bir aramada çıkan siteye ait alt sayfalar Google tarafından site bağlantıları olarak tanımlanmaktadır. Site bağlantıları hangi aramada çıkıyorsa, sitenin o kelimede otoriter olduğunu anlayabiliriz. Site bağlantılarının, site haritasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. O kelimeyle en alakalı diğer sayfaları ve en değerli sayfaları seçilerek listelenmektedir. Bu sayfaların neler olacağı bizim tarafımızdan belirlenememektedir. Ancak biz, çıkmamasını istediğimiz sayfaları bu listeden kaldırabiliyoruz. Bu şekilde de, istediğimiz 6 tane kalana kadar Google ın bize önerdiği bağlantıları tek tek kaldırmamız gerekebilir. Bağlantıları kaldırmak için Google Webmaster araçlarından Yapılandırma menüsü altında Site bağlantıları bölümünü seçmelisiniz. Site bağlantıları için Google ın yaptığı resmi açıklama aşağıdaki gibidir; Site bağlantıları, sitenizin arama sonuçlarının altında görüntülenebilen, otomatik olarak oluşturulmuş bağlantılardır. Bir sayfanın site bağlantısı olarak görünmesini istemiyorsanız, bunun sıralamasını düşürebilirsiniz. Yalnızca site sahipleri ve tüm izinlere sahip kullanıcılar site bağlantılarının sıralamasını düşürebilirler.

15 Erdem YALÇIN Soru 8 : Bir çok web sitesi açtım. Açtığım web siteleri Google da indexlendikten hemen sonra üst sıralarda yer alıyordu fakat bir kaç gün sonra alt sayfalara düşüyor. Sebebi ne olabilir? Cevap : Yeni web siteleri, hoş geldin hediyesi olarak Google tarafından ekstra bir değerlendirme alarak listelenirler. Eğer site bu sırayı hakedecek, kriterleri yerine getirebilirse sırasını rahatlıkla koruyabilecektir. Ancak çoğu site sahibi, bu hızlı yükselişin rehavetine kapılarak, tam tersi yönde ilgiyi düşürürler ve sonuç hüsran olur. Üst sıralara geldikten sonra, ziyaretçi bazlı seo (ziyaret sayısı, sitede kalma süresi, sayfa gezme sayısı vs.) ve site içi güncellik ön planda tutulmalıdır. Aksi halde gerilemek kaçınılmazdır. Mehmet Ali ARSLAN Soru 9 : Adwords'e vereceğimiz reklamların SEO çalışmalarımıza bir katkısı var mı? Reklam verirken seçtiğimiz anahtar kelime bize Google'dan backlink olarak mı yansır? Cevap : Ziyaretçi sayısı, ziyaretçi bazlı seo açısından etkili bir kriterdir. Dolayısıyla doğal yolla kazanılan her ziyaretin siteye seo anlamında az da olsa katkısı olacaktır. Tabi Adwords reklamları çok uzun vadeli uygulanamadığından bu fayda da eş zamanlı olarak geçici görülmektedir. Aracı firmalar tarafından gerçekleştirilen tüm reklamlar sitenize backlink olarak etki göstermeyecektir. Ancak bir site ile anlaşıp size ait reklam görselini yayınlayarak bu görsel üzerinden link verilmesini sağladıysanız, bu durumda backlink almış olacaksınız.

16 İlyas TAŞ Soru 10 : Seo konusunda yapılan çalışmalar tamamen deneme yanılma yöntemi ile mi geliştiriliyor yoksa arama motorlarından bilgi alınabiliyor mu? Gelişmeler takip edilebiliyor mu? Cevap : Arama motorları, kendi seo yönergeleri hakkında bazı ipuçları vermektedir. Ancak bu ipuçları daha çok site içi seo kriterleri ile ilgilidir. Seo da site dışı çalışmaların etkisi daha büyük olduğundan, rekabette en belirleyici uygulamalar site dışı çalışmalarla belirlenmektedir. Arama motorları, site dışı seo konusunda herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamaktadır. Çünkü bu bilgiler, arama motorunun işleyişini ve algoritmasını açıklamış olacaktır. Bu durum da hem webmasterlar tarafından kötü kullanıma hem de rakip arama motorları tarafından tekniklerin uygulanmasına yol açabilecektir. Seo konusundaki çalışma ve teknikler, büyük çoğunlukla deneme yanılma ve Google mantığının çözülmesine dayalıdır. Zaten bir önceki kitabım uzmanından seo ve bu kitapta ağırlıklı olarak vurguladığım noktalar doğal popülerliği yakalama üzerine olmaktadır. Tabi bunların dışında bazı resmi belge ve kaynaklar da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Google ın başını çektiği arama algoritması patent haklarının alınmasıdır. Google keşfettiği faydalı algoritmaların patentini alarak, bunların diğer arama motorları tarafından kullanılmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu patentler incelenerek Google yeni uyguladığı veya uygulamaya başlayacağı teknikler hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Örneğin son patent başvurularından bir tanesi, yeni backlinklerin eski backlinklerden daha etkili olması üzerinedir. Bu durum da, sürekli vurguladığım güncel fayda kavramının oluşmasını sağlamakta ve güncel çalışma yürütenlerin daha üst sıralarda listeleneceğini göstermektedir. Tabi bu şu anlama da geliyor, artık seo çalışmaları uzun vadeli yürütülmelidir. Ertem KARABALOĞLU Soru 11 :

17 Normalde anahtar kelimesinde 1. sırada olan sitem Google'da belli saatlerde 1.sırada iken geri kalan zamanlarda indexlerde dahi yer almıyor. Cevap : Bu durum sitenize bağlı olabileceği gibi Google a bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Eğer belirttiğiniz saatlerde sunucuyla ilgili kesinti ve aksaklıklar yaşanıyorsa, bu saatlerde Google Botlarının bu soruna denk gelmesiyle geçici bir gerileme yaşıyor olabilirsiniz. Ancak sizin sitenizin dışında da bazı sitelerde yine dalgalanmalar varsa bu durum Google a bağlıdır diyebiliriz. Google ın farklı ülkelerde çok sayıda veri merkezi bulunmaktadır. Arama yapılan bölgeye en yakın veri merkezinden verileri çekerek daha hızlı olmayı amaçlamaktadır. Bunun dışında da yazılımsal veya donanımsal sorunlarda sonuçları görüntülediğiniz veri merkezi farklılaşmış olabilmektedir. Veri merkezleri %100 aynı içeriğe sahip olsa da, zamanlama bakımından güncellenme periyodları itibariyle farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple farklı zamanlarda yapılan aramalar için aynı veri merkezi üzerinden veri alınamadıysa sonuç da farklılaşabilmektedir. Zafer AKTAŞ Soru 12 : Sizce en iyi ve en etkili SEO çalışması nasıl olmalıdır? Cevap : Bu sorunuza en detaylı cevabı bir önceki kitabım olan uzmanından seo kitabında bulabilirsiniz. Ancak çok genel bir soru olsa da bazı örneklemelerle bu konuda işin mantığını kavramak açısından ışık tutmaya çalışacağım. Seo, zaman ve mekan kavramlarını dikkate alan bir sistemdir. Buradaki mekan tanımı, sitenizin sektörüyle açıklamak mümkündür. Seo için çalışma şeklinizi ve yoğunluğunu sektöre göre belirlemekte fayda var. Örnek olarak, ayakkabı kelimesi için yapacağınız çalışma ilan kelimesi için yapacağınız çalışmadan büyük farklılıklar gösterir. Ayakkabı satışı yapılan siteler günde onlarca yeni ürün eklemediği için, index sayınızın artışı ve site içi güncellik kavramları üzerine çok durulması gereksiz emek ve zaman kaybı olacaktır. Ancak kullanıcılar tarafından sürekli ilan vererek gelişen bir sektördeyseniz bu hıza ayak uydurabilecek şekilde sayfa sayınızın ve ziyaretçi sayınızın artış gösteriyor olması gerekecektir.

18 Seo, genelde site dışı çalışmalar olarak anlaşıldığı için ben de o yönde en etkili Seo çalışmasını açıklayacak olursam, tanıtım yazısıdır diyebilirim. Tabi bu, onlarca tanıtım yazısı satışı yapan niteliksiz siteler için ve birkaç makale ile onlarca farklı sitede yapılmış tanıtımlar için etkili bir teknik dememiz doğru olmaz. Google yeni bir servis çıkardığı zaman on binlerce webmaster bu servisi sitelerinde duyurmak için adeta yarışırlar. Hepsi özgün, güncel ve link içeren yazılar olur. uzmanından seo kitabını okuduysanız indexsiz url kavramına göre bu tanıtım yazıları üzerinden kelimesiz link alınması bile etkili bir seo çalışmasıdır. Sanırım en verimli seo çalışması bu olacaktır. Ancak hangi webmaster bu denli istekli tanıtıma sahip olacak bir uygulama veya özellik geliştirebilir. İşte bu çok zor olduğu için bunu teşvik edecek kampanyaları düzenlemek en etkili Seo çalışmasıdır diyebiliriz. Erdal PARMAKSIZ Soru 13 : Bir Seo uzmanı bir siteyi günlük kaç ziyaretçiye kadar yükseltebilir acaba? Cevap : Seo çalışması yaptırmak isteyen firma sahiplerinin genelde seo uzmanlarını karşı karşıya bıraktığı sorulardan bir tanesidir. Seo uzmanları, sadece Google sıralamasındaki konumunu yükseltmeyi hedefler. Başarı kriteri anahtar kelimede kaydettiği sıralamadır. Bu sebeple bir ziyaretçi hedefi belirtilmesi zordur. Aynı zamanda her sektörün ziyaretçi potansiyeli de farklıdır. Bu sebeple haber kelimesinde ilk sayfaya çıkan bir site için günlük birkaç milyon ziyaretçiye yükseltebilir derken, oyuncak helikopter kelimesi için en fazla günlük ziyaretçiye ulaşılabilecektir. Her ne kadar seo uzmanları ziyaret garanti etmese de, bazı istatistiklere dayanarak hedefe ulaşıldığında elde edilecek ziyaretçi sayısı tahmini olarak hesaplanabilmektedir. Bunlar için gereken bazı veriler bulunmaktadır; 1. Anahtar kelime arama trafiği 2. Google sıralamalarındaki tıklanma oranları Anahtar kelime trafiğini Adwords Keyword Tool üzerinden aşağıdaki adres ile sorgulayabilirsiniz. https://adwords.google.com/o/keywordtool

19 Örnek olarak, ilan kelimesinde 3. Sıraya çıkacak bir sitenin tahmini günlük ziyaretini hesaplayalım; İlan kelimesinin, tüm uluslararası arama hacmi iken sadece Türkiye içi arama hacmi düzeyindedir. ilan Türkçe bir kelime olduğu için uluslararası arama trafiği de bu kelimedeki ziyarete dahil edilebilir. O yüzden hesaplamamızı bu sayı üzerinden yapacağız. Ancak yabancı bir kelimeyi sorgulamış olsaydık, uluslararası aramalarda Türkçe olan sitemizin üst sırada listelenmesi mümkün olmayacağından sadece yere arama hacmini dikkate almak gerekecektir. Google organik arama tıklama oranları çok resmi olmasa da birkaç kaynak tarafından aşağıdaki gibi belirtilmiştir. Bu verilere göre genel olarak arama sonuçlarındaki tıklanma oranları, 1. Sıradaki site tüm arama trafiğinin; %36,4 ünü, 2. Sıradaki site %12,5 3. Sıradaki site %9,5 4. Sıradaki site %7,9

20 5. Sıradaki site %6,1 6. Sıradaki site %4,1 7. Sıradaki site %3,8 8. Sıradaki site %3,5 9. Sıradaki site %3,0 10. Sıradaki site %2,2 11. Sıradaki site 2. Sayfanın başında yer aldığı için genelde 10. Sıradan bir miktar fazla almaktadır. %3-3.5 arasındadır. Bu oranlar toplandığında bir arama trafiğinin %89 unu ilk sayfadaki siteler almaktadır. Yaklaşık %3 ünü 11. Sıradaki site alırken, geri kalan %8 lik oranı ise ikinci sayfadaki siteler ve 3. Sayfanın birinci sırası çok düşük oranlarla paylaşmaktadır. Tabi ki bu oranlar tüm sektör ve aramalar için geçerli değildir. Kullanıcıların arama amaçları ve demografik yapısı bu arama oranlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu durumu da şu şekilde örneklerle açıklayabiliriz; Oyun kelimesinde arama trafiğinin en büyük payını 1. Sıradaki site alır. Yukarıda belirtilen oranlarla uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Bunun sebebi bu kelimeyi arayanların yaş düzeyleridir. Yaş düzeyi ve interneti etkin kullanma becerisi azaldıkça arama sonuçlarındaki oranlar yukarı doğru yığılır. Oyun kelimesini arayan çocukların büyük çoğunluğu ilk gördüğü sonuca tıklamaktadırlar. Bu sebeple geçmiş yıllarda arama motorlarının algoritmaları yetersizken kolayca kandırılabiliyordu ve bu sebeple, internetten ödev arayan birçok çocuk alakasız ve zararlı içerik barındıran sitelerin üst sırada listelenmesiyle kandırılabiliyordu. Aynı zamanda oyun sitelerindeki reklamların, çocuklar tarafından reklam veya oyun oldukları konusunda çok ayırt edici davranamadıkları için artan tıklanma oranları, oyun sektörünü en çok reklam geliri sağlayan sektörlerin başına yerleştirdi. Arama ve tıklama alışkanlıklarına verilebilecek diğer bir örnek ise, bilgi içerikli arama ve ürün satın alma odaklı arama ayrımı üzerinden verilebilir. xxx cep telefonu teknik özellikleri diye arayan bir kişi, o telefonun özelliklerini inceleyeceği için bilgi amaçlı bir arama yapmaktadır. Teknik bir sonuç içeren bu arama için birinci sıradaki veya sonuncu sıradaki sitenin açıklaması arasında bir fark olmayacaktır. Bu sebeple bilgi içerikli aramaların çoğunluğu ilk sıraları tercih etmektedir. Ancak, xxx cep telefonu fiyatı gibi bir arama yapan kullanıcı, o telefonu satın almaya yönelik bir arama gerçekleştirdiğinden fiyat odaklı bir arama yapmaktadır. Bu sebeple en ucuz fiyatla veren siteyi bulmak için sayfalarca gezinti yapabilir, ilk sıradaki siteye tıklayıp satın alma olasılığı düşmektedir.

21 Örneklerle, kullanıcıların davranışlarına göre arama farklılıklarına değindikten sonra, elimizdeki somut veriler ışığında genel bir hesaplama yaparak tahmini trafiği hesaplayacağız. Örneğimiz olan ilan kelimesinin; Arama trafiği : / ay = / günlük Ve yukarıdaki grafikte yer alan tıklanma oranlarına göre, 3. sıra trafiği hesaplanacaksa, arama trafiğinin %9,5 ini elde edecekse, x %9,5 = günlük yaklaşık trafik elde etmiş olacaktır. Bu da ilan kelimesinden 3. Sıradaki bir sitenin ziyaretçi çekebileceğini göstermektedir. Eğer bir e-ticaret sitesi için bu oranı hesaplıyorsanız, buna ikinci bir oranı daha dahil edebiliriz. E-ticaret sitelerinde her 100 ziyaretin 2 sinin satışa dönüşmesi ideal oran kabul edilir. Tabi bu oranın altındaysa bunun fiyat, hizmet ve güvenilirlik gibi firma profil kriterleri dışında, site tasarımı, hızı ve erişim kolaylığı gibi site profil kriterlerinin incelenerek sorunun bulunması gerekir. Eğer ziyaretlerin satışa dönüşme oranı %2 nin üzerindeyse zaten bu konuda başarılısınız demektir. Bu oranlar ışığında, ayakkabı kelimesi üzerinden tahmini trafik ve ideal orana göre satış sayını hesap etmek istersek, Aylık arama trafiğine sahip ayakkabı kelimesinden, 5. Sıradaki site trafiğin %6.1 ini elde edeceği için, aylık ziyaret almış olacaktır. İdeal satış/ziyaret oranı olan %2 ile tahmini satışı hesaplayacak olursak, aylık lik ürün satışının yapılması söz konusu olacaktır. Bu da özetle, ayakkabı kelimesinde 5. Sıradaki sitenin günlük 136 ürün satması anlamına gelmektedir. Nurettin ÖZEN Soru 14 : Sitenin PR Yükselmesi ve Alexa için fayda sağlayacak uygulamalar hakkında bilgi verebilir misiniz? Cevap :

22 Daha önce Doğan ATAR ın soruna yanıt olarak pagerank algoritması ve seo ile olan alakası hakkında bilgiler vermiştim. Pagerank ile ilgili olan sorunuza özetle yanıt vermek gerekirse, Pagerank değeri, yine pagerank değeri yüksek site veya dil, içerik ve sektör olarak benzer sitelerden alınacak linkler sayesinde yükselerek bir sonraki güncellemede değer olarak yansımaktadır. Alexa, dünya geneli ve ülke bazlı sitelerin belirli bir sırayla listelenmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla bu veriye göre, sitenizin dünya genelinde ve hizmet ettiği ülkeni içerisinde siteler arasında kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz. Alexa daha çok kullanıcı bazlı bir sıralama kriteridir. Yani, marka bilinirliği, e-ticaret sitesiyse ürün satış sayısı, blog ise makale sayısı vs gibi kriterler tek başına etken değildir. Alexa nın algoritması ziyaretçi davranışları üzerinedir. Ziyaret trafiği, ziyaretçilerin sitede kalma süresi, ziyaretçilerin sayfa gezme sayısı, hemen çıkma oranı gibi temel kriterler üzerinden hareket ederler. Tabi az da olsa bunların dışında etki eden, backlink sayısı, sitenizin Alexa da sahiplenilmesi, Alexa hesabınıza gelen olumlu yorumlar vs. gibi. Alexa, her ne kadar reklam verenler, rekabet ölçümü yapanlar ve bazı sektörler için (e-ticaret, hosting, domain) ipucu niteliğinde bir kriter olsa da kolay manipüle edilebilir olması sebebiyle itibarını zaman içerisinde kaybetmiştir. Yapay yollardan, çeşitli programlarla veya yapay ziyaretçi gönderme işlemleriyle Alexa arttırılsa da bu tür işlemler kesinlikle geçici çözümlerdir. Sürekli bunlarla uğraşmak yerine, kullanıcıların sitede kalma süresini arttıracak, yeniden girişlere teşvik edecek uygulama ve yapılanmada bulunmak en doğru yoldur. Örneğinin sitenin daha hızlı olması, daha fazla sayıda sayfa gezilmesini sağlar, yine tasarım ve navigasyon kolaylığı ziyaretçilerin sitede bulunması ve gezinmesi için önemli bir kriterdir. Hem tasarım hem içerik olarak ziyaretçi memnuniyeti odaklı çaba sarf ettikçe Alexa da kalıcı bir başarı elde etmeniz oldukça kolaydır. Oğuzhan ÇEVİK Soru 15 : Sitemize uyguladığımız Seo çalışması en erken ne kadar sürede etkisini gösterir? Cevap :

23 Seo çalışması geneli itibariyle 2 ye ayrılmaktadır. 1. Site içi seo, 2. Site dışı seo. Her ikisinde de Google ın indexlemesi asıl etki süresini belirleyen kriterlerdir. Eğer belirttiğiniz çalışma site içi seo çalışması ise, arama motoru botunun sitenizi bir sonraki ziyaretinde etkisini hemen arama motoruna yansıtacaktır. Genelde site içi düzenlemelerin etkisi çok daha hızlı görülmekle birlikte bu süre tamamen sitenizin index sıklığına bağlıdır. Aktif bir site için birkaç saat, orta düzey aktiflikte birkaç gün, pek güncellenmeyen siteler için birkaç haftada site içi seo düzenlemeleri etkisini gösterir. Ancak site dışı çalışmaların etki süresi, daha çok yapılan çalışmanın niteliğine, şekline ve sektörünüzün seo rekabetine bağlıdır. Backlink aldığınız sitenin güncellenme yani indexlenme sıklığı da backlink etki süresi bakımından önemlidir. Ortalama olarak bir backlink çalışmasının etkisi 5 15 gün arasında görülür diyebiliriz. Ancak bazı sektörler vardır ki, ilk sayfa sıralamaları 1 gün içerisinde bile birkaç kez değişebilmektedir. Örneğin seo kelimesi sonuçlarının en sık değiştiği kelimelerden biridir. Site dışı çalışmaların etkisini hızlandırmak için, bu çalışmalara ait adreslere de farklı backlink çalışmaları yapabileceğiniz gibi, ping işlemleri vasıtasıyla arama motorları tarafından daha hızlı fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Fuub.net ping submit aracını kullanabilirsiniz - Ali ÖZCAN Soru 16 : Birçok site yöneticileri diledikleri alanda web sitelerini düzenlemekte ve içeriklerini yayınlamaktadır. Meta ve title niteliklerinin öneminin büyük olduğu aşikardır. Ancak, web sitesinin yayın hayatına başlayacağı ilk günde yapılacaklar ne olmalıdır? Cevap : Bu sorunuzun cevabını önceki uzmanından seo isimli kitapta örnek bir seo gelişim süreci ile ayrıntılı basamaklar halinde belirtmiştim. O kitaptan alıntı yaparak belirtmemiz en doğru cevap olacaktır. Bu başlıkta sıfırdan bir sitenin kurulması ile seo çalışmalarına nasıl başlanması gerektiği anlatılmaktadır. İyi bir domain firmasından.com veya.gen.tr uzantılı anahtar kelimeniz domainin başında yer alacak şekilde bir domain satın alın.

24 Litespeed sıkıştırma tekniğini kullanan pingdom aracı ile sunucuya ping atıldığı zaman tepki süresi daha iyi olan bir Türk firmasından uygun özelliklerde sunucu satın alın. Site yapısı olarak mümkünse, wordpress, joomla veya drupal gibi sistemler kullanın. Mümkün değilse özel php veya html kodlama ile size özel tasarım kullanın. Sitenizin 2 menülü ve menüsü sağda olacak şekilde olmasına özen gösterin. Tasarım açısından renk bütünlüğü olan, kodlama hatası olmayan hızlı bir tasarım oluşturun. Sitede yorum yapma ve iletişim alanları oluşturarak ziyaretçilerin görüşlerini dinleyin, önerilini dikkate alın ve sorunlarına çözüm getirin. Site link yapısının özgün ve kısa olmasına özen gösterin Site link yapısında uzantı kullanmamaya özen gösterin Link yapısı olabildiğince kök domaine yakın olarak tasarlanmalıdır. Seohocasi.com/kategori/yazi yerine seohocasi.com/yazi yazı linkinin kalite puanının artmasını sağlar. Kök domaine yakın olan linkler ve kelimeler daha değerli olur. Siteniz için site haritası ve robots.txt dosyası oluşturun. Google webmaster araçlarına kayıt olarak site haritanızı ekleyin. Sitenizde özgün ve popüler konular yayınlayın. Olabildiğince sık ve kapsamlı yazmaya çalışın Yazılarınızı uygun resimlerle zenginleştirin. Her makalenin ilk 100 kelimesi içinde mutlaka anahtar kelimenizi bulundurun. Her makaleden anahtar kelimenizle sitenize link verin. Yeni makalelerden önceki yazılara link vermek site içi link yapısını güçlendirecektir. Makale ve genel içerik bazlı anahtar kelime yoğunluğunu daha önceki anlattığımız konuya uygun olarak en iyi şekilde optimize edin. Sitede kullanılan resimleri gerçek ölçüleriyle ve minimum dosya boyutlarıyla kullanmaya çalışın. Sitenizi Türk dizinlere kaydedin.

25 Sitenizdeki her yeni yazıyı Türk imleme sitelerine ekleyin. Sitenize özel sosyal medya profilleri oluşturarak, takipçi ve arkadaş sayısını arttırmaya çalışın. Sitenizdeki yazıları sosyal medya profillerinizde paylaşın. Başka bloglara yorum yaparak sitenizin reklamını yapın. Popüler blog veya sitelere banner veya tanıtım yazısı reklamı verin. Sitenizi forumlarda tanıtın. verin. Sektörünüze özel hizmetler üreterek, subdomainler halinde bunları yayına alın ve sitenizden link Sitenizin konusuna uygun videolar çekin veya bulun. Bu videoları açıklama ve başlık bölümlerine site adresinizi yazarak popüler video sitelerine gönderin. Popüler forumlara üye olarak, imzanıza link ekleyin. Bu forumlarda mesaj sayınız ne kadar fazla olursa imzanızdan o kadar fazla sayıda backlink alırsınız. Bu sebeple mesaj sayınızı arttırmaya çalışın. Forumların smf sistemlerden oluşması dofollow backlink sağlayacağından pagerank değerinizi de olumlu etkileyecektir. Aynı sektöre hitap eden başka siteler bularak, size ait başka sitelerle çapraz link değişimleri gerçekleştirin. Wordpress, blogcu ve blogspot gibi ücretsiz blog dağıtımı yapan sitelerden anahtar kelimenize uygun subdomain açarak, anahtar kelimenizle ilgili özgün makaleler girerek bu makaleler içerisinden backlink alın. Rakip sitelerin forum veya blog alanlarından mesaj veya yorum yazarak link almaya çalışın. Farklı sunucudan aynı sektöre ait domainle bir site açarak bu siteyi anahtar kelimenize uygun olarak geliştirin, içeriğini arttırın ve sitenize link verin. Belirli aralıklarla backlink sayınızı arttırmaya çalışınız. Genel olarak izleyeceğiniz bu yol daha üst sıralara çıkmak için başlangıç aşamasında yapılması gerekenlerdir.

26 Soru 17 : Kopyalanan içeriğin güvenliği nasıl alınmalıdır? Botların ve arama motorlarına uyum sağlanması hedeflenerek, İçeriklerde orijinali yayınlanan sitenin anlaşılmasını sağlayacak bir yorumlama (anlatım) yapılabilir mi? Cevap : Kopya içerik yayınlanmasının 2 boyutu bulunmaktadır. Birincisi yasal boyut, ki özellikle haber sektöründe bu konuda ciddi yasal düzenlemeler getirilmektedir. Alıntı yapılarak veya kaynak gösterilerek bile telif hakkı ihlaline yol açabilecektir. Bu sebeple henüz şekillenmemiş bu yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde yorum yapmamız şimdilik doğru olmaz. İkincisi, arama motorlarının kopya içeriği değersiz görmesi, aşırıya kaçılması durumunda internet dünyasını gereksiz yere kirleten çöp site olarak algılamasına kadar gidebilmektedir. İçerik kopyalama genelde 2 farklı şekilde oluşur, biri site içi kopya durumu biri de harici kaynak kopya durumudur. Site içi kopya durumu ise, genelde bir sektörde hizmet veren (nakliyat, uçak bileti vs.) sitenin aynı hizmeti tüm il veya bir ile ait tüm ilçelere yönelik çalışma sebebiyle açtığı sayfalarda benzer içeriği kullanması durumunda oluşur. Örneğin, İstanbul uçak bileti, izmir uçak bileti, ankara uçak bileti gibi sayfalar açtıysa ve 3 5 paragraflık tek makaleyi sadece il isimleri değişecek şekilde diğer sayfalarda yayınladıysa, bu durum Google gözünde kopya veya büyük oranda benzer içerik olarak algılanmaktadır. Bu durumda Google, webmaster araçlarında kayıtlı sitelere uyarı maili göndermektedir.

27 Örnek mailde de görüldüğü üzere site içi içerik benzerliği veya kopya içerik durumu sitenin büyük ölçüde gerilemesine bazen de, en büyük Google cezası olan deindex yani tüm site içeriğinin arama motorundan kaldırılması cezasının verilmesine sebep olabilir. Hatta tarihin en büyük Google deindex cezasını alan co.cc uzantısı, ücretsiz domain dağıtması ve beraberinde kalitesiz binlerce içerik oluşması sebebiyle milyonlarca sayfasıyla birlikte arama motorundan silindi. Harici kaynaklarda içerik kopyalanması durumunda bu denli büyük cezalar olmasa da, sitelerin sıralama kaybetmesi veya ilerleyememesi en belirgin sorunlarından birkaçıdır. Farklı sitelerden alınacak içerikler de kısmi alıntılama yapılması, öncesinde ve sonrasında alıntıdan daha uzun miktarda özgün açıklamalar da bulunulması son derece önemlidir. Kısaca alıntı yapılan ve alıntının yayınlandığı sayfalar arasındaki benzerlik oranı, o içeriğin kopya mı yoksa alıntı mı olduğunu göstermektedir. Tabi bunun dışında, bu alıntılamanın o sitenin toplam kaç sayfasında yapıldığı da yine önem taşımaktadır. Eğer her sayfanızda özgün açıklamalar da yer alsa alıntılamalar varsa, bu sitenizin Google gözündeki kalitesini azaltmasına neden olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet!

Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet! Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet! İnternetin bugün pek çok sorunları var. Bunların en başında web üzerinde luşan trafiğin önemli bir kısmı spam yapan email, yorum ve türlü şekillerde virüs bulaştıran

Detaylı

Etkileşimli çocuk parkları

Etkileşimli çocuk parkları Türkiye de Robotik TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 42 SAYI 168 EYLÜL 2014 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ Etkileşimli çocuk parkları İnternet in yönetişimi İstanbul da, konuşuluyor Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Modül 5: E-life Web Tasarımı

Modül 5: E-life Web Tasarımı Modül 5: E-life Web Tasarımı E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S W-S Giriş Yazısı İki aylık uzunca bir aradan sonra yeni çıkan 8. WS dergisi ile sizlere ulaşmış bulunuyoruz. Umuyoruz bu yeni sayımızı beğenir, çevrenizdeki arkadaşlara da okumaları için tavsiye edersiniz.

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI TEMMUZ-AĞUSTOS 2013 SAYI: 69 "Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için değer yaratmayı sürdüreceğiz" Ali Haydar BOZKURT Toyota Türkiye Pazarlama ve

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. Samsun Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ADIM ADIM WEB. Abdurrahman GÜNER

T.C. Samsun Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ADIM ADIM WEB. Abdurrahman GÜNER T.C. Samsun Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ADIM ADIM WEB Abdurrahman GÜNER Tekniker Samsun / 2012 Kapak Tasarımı Dr. Ali KORKMAZ Dizgi/Baskı Refik YILMAZ Koordinasyon ve Tarımsal Veriler

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Google ın 200 Sıralama Kriteri

Google ın 200 Sıralama Kriteri Google ın 200 Sıralama Kriteri Google arama sonuçlarını listelerken belirli kriterler kullanır. Kullanıcıların aradıkları kelimelere en yakın listelemeyi yapan arama motorunun en önemli 200 kriteri ise

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

Performans Denetimi Raporu. e-devlete GEÇİŞTE KAMU KURUMLARI İNTERNET SİTELERİ

Performans Denetimi Raporu. e-devlete GEÇİŞTE KAMU KURUMLARI İNTERNET SİTELERİ Performans Denetimi Raporu e-devlete GEÇİŞTE KAMU KURUMLARI İNTERNET SİTELERİ Haziran-2006 832 sayılı Sayıştay Kanunu na 4149 sayılı Kanun ile eklenen Ek 10 uncu madde uyarınca hazırlanan bu raporun Sayıştay

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ

E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ Mehmet MARANGOZ * mehmetmarangoz48@hotmail.com Burak YEŞİLDAĞ ** burakyesil@gmail.com Işıl ARIKAN SALTIK ** isilas@mu.edu.tr

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar...

ERP ötesı. ERP2 Devri Kapanıyor, Şimdi ERP3 İle Kurumsal Sınırları Genişletme Zamanı... Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2011 Doğru Seçimler Doğru Geleceği Hazırlar... Customization (Özelleştirme) ERP Projelerinin Dipsiz Kuyusu ERP2 Devri Kapanıyor,

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı