Güz 2014 BİLGİ YÖNETİMİ. Doç. Dr. Serkan ADA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Güz 2014 BİLGİ YÖNETİMİ. Doç. Dr. Serkan ADA"

Transkript

1 Güz 2014 BİLGİ YÖNETİMİ Doç. Dr. Serkan ADA

2 Bilgi Yönetimi - Ders Planı - Bilgi & Bilgi Yönetimi - Bilgi Sistemleri: Giriş - Bilgi Sistemleri: İş Süreçleri ve İşbirliği - Örgütler ve Bilgi Sistemleri - Bilgi Yönetimi & Hizmetler Sektörü Doç. Dr. Serkan ADA

3 Bilgi & Bilgi Yönetimi Doç. Dr. Serkan ADA

4 Bilgi Toplanmış, organize edilmiş, yorumlanmış ve belli bir yöntemle etkin karar vermeyi gerçekleştirmek amacıyla ilgili birime sevkedilmiş, belirli bir amaç doğrultusunda süreçlenen, yararlı biçime dönüştürülmüş ve kullanıcıya değer sağlayan verilerdir. Bilgi kavramı, Latince informatio (biçim verme haber verme) kökünden gelir. Düşünme, araştırma, gözlem, deney, akıl yürütme vb. sonucunda elde edilen fikri ürün demektir. Alınıp satılabilen, karar vermek için işlenerek anlam kazandırılan ve değeri olan veridir.

5 Bilgi Bilgi yönetimi, bilgi teknolojileri aracılığıyla karar verme sürecine ve diğer stratejik amaçlara önemli destekler sağlayan bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda, örgüt fonksiyonlarından biri olarak da kabul edilmeye başlanmıştır. Bilgi toplumu bilgiye değer veren, bilgi üretebilen, bilgiyi kullanabilen ve etkin bir biçimde yönetebilen toplumdur. Örgüt fonksiyonlarından biri olarak da kabul edilen bilgi yönetimi, bilgi teknolojileri aracılığıyla karar verme sürecine ve diğer stratejik amaçlara önemli destekler sağlamaktadır.

6 Bilgi & Yiyecek Bilgi (tüketimi) yiyecek (tüketimi) gibidir! Akıl bilgiyle, beden yiyecekle çalışır! Yiyeceklerin üzerinde içeriğini (karbonhidrat, yağ, protein oranı) belirten etiketler vardır. Bilgilerin de etiketlenmesi (gerçek, kurgu, fikir, gereksiz) mümkündür. Edindiğimiz bilgilerin filtreden (algı) geçirilip sindirilmesi daha kolay bir hale getirilmesi gerekir. JP Rangaswami, Teknoloji Uzmanı

7 Kurumsal Sermaye Olarak Bilgi Yönetimi Sosyal Sermaye (İlişkiler) Yapısal Sermaye (Süreçler, Sistemler) Bilgi Yönetimi İnsan Sermayesi Birey (Yetenek, Deneyim, Beceri) Entelektüel Sermaye (Veri, Bilgi)

8 Bilgi Sistemleri: Giriş Doç. Dr. Serkan ADA

9 Talihsiz sözler Sanırım belki beş bilgisayarlık bir dünya piyasası vardır. Thomas Watson, IBM Yönetim Kurulu Başkanı, 1943 Bu ülkede kuzeyden güneye doğudan batıya her yere gittim ve en iyi insanlarla konuştum, ve sizi temin edebilirim ki bilgi işleme bu yılın sonuna varması muhtemel olmayan geçici bir hevestir. İşletme kitaplarından sorumlu editör, Prentice Hall, K herkes için yeterli bir hız Bill Gates, Microsoft, 1981 Herkesin evinde bir bilgisayar istemesi için hiçbir sebep yoktur. Ken Olson, Digital Equipment Corporation kurucusu ve başkanı, 1977

10 Yeni nesil bilişim

11 İki resim arasındaki farklar?

12 İki resim arasındaki farklar?

13 İşletmelerde iphone ve ipad Kullanımı

14 Bilgi Sistemleri önemlidir. Çünkü Geleceğin işletme yöneticileri, gelişmekte olan bilgi teknolojilerini işletmelerde uygulayabilmek ve değerlendirebilmek zorundadır.

15 İşletmelerde Bilgi Sistemlerinin Rolü ABD deki işletmelerin 2010 daki toplam bilgi sistemleri donanım, yazılım ve telekomünikasyon ekipmanı yatırımı 62 Milyar Dolar. Toplam işletme ve yönetim danışmanlığı yatırımı 800 Milyar Dolar. Çoğu yeni teknolojilerden fayda elde edebilmek için faaliyetlerini yeniden tasarlamaları ile ilgili

16 Bilgi Sistemleri İşletmeleri Nasıl Dönüştürüyor? 2009 da sabit hatlardan daha fazla cep telefonu hattı açıldı. ABD de 89 milyon kişi 2010 yılında internet erişimini mobil aygıtlar üzerinden gerçekleştirdi. Bu sayı internet kullanıcı sayısının yarısıdır. ABD de 285 milyon, dünyada 5 milyar cep telefonu kullanıcısı var. Haziran 2010 itibariyle dünyada 99 milyon işletmenin kayıtlı web sitesi var. UPS günde dünya çapında 15 milyondan fazla paket taşımaktadır. 78 milyondan fazla kişi gazeteyi internetten okumaktadır. Sosyal ağ sitesi Facebook un dünya çapında aylık 500 milyon ziyaretçisi var. Google ın online reklam gelirleri 2009 da 25 milyar doları aşmıştır. Değişen ve yenilenen kanunlar işletmelerin kayıtlarını, lerini, vb. yıllarca saklama zorunluluğu getirmektedir. Bundan dolayı dijital bilginin miktarı yılda 5 exabyte artması söz konusudur. gigabyte, terabyte, petabyte, exabyte (1 Milyar GB)

17 Bilgi Sistemlerinde Neler Yeni Bulut bilişim Yeşil bilişim Bir hizmet olarak yazılım (SaaS) Mobil dijital platform (iphone, ipad) İşbirliği yazılımları Sosyal ağ (sosyal medya) yazılımları Web 2.0 uygulamaları

18 Bilgi Sistemlerinin Stratejik İşletme Amaçları Operasyonel Mükemmeliyet Yeni Ürünler, Hizmetler ve İş Modelleri Müşteri ve Tedarikçiyle İlişkiler Rekabetçi Avantaj Ayakta Kalma

19 Bilgi Sistemlerinin Stratejik İşletme Amaçları Operasyonel Mükemmeliyet Yeni Ürünler, Hizmetler ve İş Modelleri Müşteri ve Tedarikçiyle İlişkiler Rekabetçi Avantaj Ayakta Kalma

20 Bilgi Sistemlerinin Stratejik İşletme Amaçları Apple'ın Dijital Uygulama İş Modeli (İki Taraflı Piyasa) Uygulama Geliştirenler iphone Kullanıcıları Sözleşme A r a y ü z Uygulamalar Uygulama Geliştirme Çatısı iphone İşletim Sistemi Donanım A r a y ü z Sözleşme Apple ın Dijital Uygulama Platformu İş Modeli, bir şirketin değeri nasıl yaratıp nasıl dağıttığını tanımlayan mantık modelidir.

21 Bilgi Sistemi Nedir? Bilgi sistemi: Bir örgütte karar verme ve kontrolü destekleyecek şekilde enformasyonu toplayan, işleyen, depolayan ve dağıtan birbirleriyle ilişkili bileşenlerdir. Bilgi sisteminin bileşenleri: Donanım Yazılım Veri Süreçler Bireyler Yönetim bilgi sistemi: Bilgi sistemlerinin yöneticiler ve çalışanlar tarafından işletme değeri oluşturacak biçimde geliştirilmesi ve kullanılmasıdır.

22 Bilgi Teknolojisi Nedir? Bilgi teknolojisi: Bilginin dijital formatta işlenmesi, kaydedilmesi ve taşınması amacıyla kullanılan her türlü teknoloji aracıdır. Donanım Yazılım Veri yönetim teknolojisi Ağ / Telekomünikasyon teknolojisi Bilgi sistemi ve Bilgi teknolojisi farkı: - Bilgi teknolojisi satın alınabilir ama Bilişim sistemi satın alınamaz. - Bilgi teknolojisi altyapısının işletmenin çalışanları tarafından, belli iş süreçlerini takip ederek işletme değeri yaratmak için kullanılması ile Bilgi sisteminden söz edilebilir.

23 Bilgi Teknolojisi & Tamamlayıcı Varlıklar Enformasyon Teknolojisi Yatırımlarındaki Farklılıklar

24 Bilgi Teknolojisi & Tamamlayıcı Varlıklar Örgütsel Varlıklar Örgüt kültürü Etkin iş süreçleri Yönetimsel Varlıklar Üst yönetim desteği Takım çalışması ve işbirlikçi çalışma ortamı Sosyal Varlıklar İnternet ve telekomünikasyon altyapısı Çalışanların eğitimi

25 Veri Bilgi İnsanlar için anlamlı ve kullanılabilir bir şekle getirilen veriye Bilgi (Enformasyon) denir. Yukarıdaki Excel hücresindeki 15 rakamı veri dir ve toplam çalışan sayısını ifade etmektedir. - Bölgedeki işletmelerdeki toplam çalışan sayısı - Bölgedeki işletmelerdeki ortalama çalışan sayısı Veri: Belirli bir olguyla ilgili ham gerçekleri ifade eder.

26 Veri Bilgi

27 Nasıl Bilgi? Kaliteli Bilginin Özellikleri Doğru Zamanlı İlgili Yeterli Maliyetine değer

28 Bilgi Sistemleri: İş Süreçleri ve İşbirliği Doç. Dr. Serkan ADA

29 İş Süreçleri İş süreçleri, bir ürün yada hizmet üretmek için gerekli olan faaliyetlerin bir derlemesidir. İşletme performansı büyük ölçüde iş süreçlerinin ne kadar iyi tasarlandığına ve koordine edildiğine bağlıdır. Eğer iş süreçleri rakiplerinden daha iyiyse, işletmenin rekabet gücünün kaynağı olabilir.

30 İş Süreçleri Örnek-1: İnsan Kaynakları İşe Alım Süreci İşe alım süreci, bir işletmenin yeni çalışanları işe almak için kullandığı faaliyetler kümesi olarak bir iş sürecidir. İşe alım süreci: ilan verme işçi bulma kurumları ile temasa geçme özgeçmişleri toplama özgeçmişleri gözden geçirme adayları mülakata alma adayları değerlendirme adayları işe alma Bilgi sistemleri temel amaçlarından birisi, bu süreçlerin daha verimli olarak yerine getirilmesini sağlamaktır.

31 İş Süreçleri Örnek-2: Sipariş Tamamlama Süreci İş süreçleri çok farklı görev alanlarını kesiştirir ve bölümler arası koordinasyonu gerektirebilir.

32 İş Süreçleri Bilgi teknolojileri iş süreçlerinin tamamen değiştirebilir.

33 Bilgi Sistemlerinin Türleri Hareket İşleme Sistemleri (HİS), satış siparişi girişi, otel rezervasyonları, maaş bordroları, işçi kayıtlarını tutma ve sevkiyat gibi işleri yürütmek için gerekli olan günlük rutin hareketleri kaydeden ve yerine getiren bilgisayarlı sistemlerdir. HİS alt düzeydeki yöneticiler tarafından kullanılır. Stokta kaç parça var? A şirketinin ödemesindeki durum nedir?

34 Bilgi Sistemlerinin Türleri Hareket İşleme Sistemleri (HİS) Domino s Pizza nın online sipariş sistemi müşteri tatmini rekabetçi avantaj sağlamaktadır.

35 Bilgi Sistemlerinin Türleri Yönetim Bilgi Sistemleri (YBS), HİS tarafından sağlanan veriyi kullanarak işletmenin ana görevlerini rapor eder ve özetler. YBS orta düzeydeki yöneticiler tarafından kullanılır. Haftalık, aylık, yıllık sonuçlarla ilgili olarak yöneticilere rapor sunar. İşler yolunda mı?

36 Bilgi Sistemlerinin Türleri

37 Bilgi Sistemlerinin Türleri Karar Destek Sistemleri (KDS), rutin olmayan karar verme süreçlerini destekler. KDS çözüme varmak için gereken prosedürün önceden tamamen tanımlanamadığı, hızla değişen problemlere odaklanır. Aralık ayında satışları ikiye katlasaydık, üretim planlarına bir etkisi olur muydu? Eğer bir fabrikanın planı altı ay ertelenseydi, yatırımların getirisi nasıl olurdu?

38 Bilişim Sistemlerinin Türleri Üst Düzey Yönetim Destek Sistemleri üst düzey yöneticilere stratejik kararlar almalarında yardımcı olur. YBS ve KDS den gelen enformasyonları düzenleyen veriler ve grafikler sunar.

39 Bilgi Sistemlerinin Türleri Kurumsal Uygulamalar, iş süreçlerini daha yakından koordine ederek süreçlerdeki grupları birleştiren, işletmelerin daha esnek ve üretken olmasına yardım eden uygulamalardır. Kurumsal Kaynak Planlama Sistemleri ERP

40 Bilgi Sistemlerinin Türleri E-İş iş süreçlerini gerçekleştirmek için internet ve dijital teknolojinin kullanıldığı sistemlerdir. E-Ticaret internet üzerinden ürün ve hizmetlerin satışı ve alımıyla ilgili olan sistemlerdir. Reklam, pazarlama, müşteri desteği, dağıtım ve ödeme ile ilgili faaliyetleri de kapsar. E-Devlet devlet ve kamu sektörünün vatandaşlar, işletmeler ve devletin diğer organlarıyla ilişkilerini dijital olarak sağlaması için ağ teknolojilerinin ve internetin kullanıldığı sistemlerdir.

41 İşbirliği ve Ekip Çalışması Sistemleri İşbirliği açık, kesin ve ortak amaçları başarmak için başkalarıyla birlikte çalışmaktır. İşbirliği başarılacak bir göreve yada işe odaklanır, genellikle bir işletme yada başka bir örgütte ve kurumlar arasında yer alır.

42 İşbirliği ve Ekip Çalışması Sistemleri Anlık mesajlaşma Sosyal Ağlar Wikiler Dosya, doküman paylaşımı

43 İşbirliği ve Ekip Çalışması Sistemleri Masaüstü paylaşımı Web konferansı ve semineri Sesli konferans Video konferans Ortak yazma ve düzeltme

44 İşbirliği ve Ekip Çalışması Sistemleri İnternet Tabanlı İşbirliği Araçları (Ücretsiz)

45 İşbirliği ve Ekip Çalışması Sistemleri İnternet Tabanlı İşbirliği Araçları (Üst Düzey Ticari Uygulamalar)

46 İşletmelerde Bilgi Sistemleri Fonksiyonu Bütün bu sistemlerin işletilmesinden kim sorumludur? Bütün bu sistemler tarafından kullanılan donanım, yazılım ve diğer teknolojilerin düzgün şekilde çalıştığından ve güncelliğinden emin olması gereken kimdir? Küçük işletmeler hariç, bilgi teknolojisi hizmetlerinden sorumlu olan örgütsel birim bilgi sistemleri (bilgi işlem) departmanıdır. Programcılar Sistem analistleri Proje yöneticileri Fiziksel tesis yöneticileri Telekomünikasyon yöneticileri Veritabanı uzmanları

47 İşletmelerde Bilgi Sistemleri Fonksiyonu Bilgi sistemleri departmanı bilgi sistemleri üst yöneticisi (CIO: Chief Information Officer) tarafından yönetilir. Diğer üst düzey bilişim yöneticileri: Güvenlik üst yöneticisi (CSO: Chief Security Officer) Gizlilik yönetimi üst yöneticisi (CPO: Chief Privacy Officer) Bilgi yönetimi üst yöneticisi (CKO: Chief Knowledge Officer) İşletme sürekliliği üst yöneticisi (CCO: Chief Continuity Officer)

48 Örgütler ve Bilgi Sistemleri Doç. Dr. Serkan ADA

49 Bilgi Sistemlerinin Örgütlere Etkisi Örgüt (organizasyon) çevre tarafından sağlanan sermaye ve işgücü (ve bilgi teknolojileri) gibi temel üretim faktörlerini alan ve onları ürün ve hizmet gibi çıktılara dönüştürmek üzere işleyen sosyal ve formal bir yapıdır.

50 Bilgi Sistemlerinin Örgütlere Etkisi İşlem maliyeti teorisi - İşlem maliyeti, bir işletmenin kendi kendine üretemeyeceği bir şeyi pazardan tedarik etmesinden kaynaklanan maliyettir. - İşi rekabetçi piyasada dışarıdan destek alarak yaptırmak yeni eleman işe almaktan çok daha az maliyetlidir. - Bilgi teknolojileri işletmelerin büyüklüğünü küçülterek bu maliyetleri düşürür. Örnek: Chrysler, dış tedarikçilerle olan bilgisayar bağlantılarını kullanarak üretimde kullanılacak parçaların %70 inden fazlasını dışardan tedarik ederek maliyetlerini düşürmektedir.

51 Bilgi Sistemlerinin Örgütlere Etkisi Vekalet teorisine göre işletme, çıkarını düşünen bireyler arasındaki sözleşmeler bağı olarak görülür. Örneğin, bir müdür yada işletme sahibi kendi adına işleri yürütmesi için çalışanları (vekilleri) işe alır. - Vekalet maliyeti, işletmenin çalışanlarının yönetim maliyetidir. - İşletmeler büyüdükçe vekalet ve koordinasyon maliyetleri de artmaktadır. - Bilgi sistemleri yönetimi daha verimli hale getirerek bu maliyetleri azaltır, çünkü yöneticiler için daha fazla sayıda çalışanı takip ve kontrol etmek daha kolay bir hale gelir.

52 Bilgi Sistemlerinin Örgütlere Etkisi Bilişim sistemleri örgütleri düzleştirir Enformasyon sistemleri, yöneticilere çok sayıda çalışanı denetlemek için enformasyon sağlayarak ve alt düzey çalışanlarına daha fazla karar verme yetkisi vererek bir örgütteki kademe sayısını azaltabilir.

53 Bilgi Yönetimi & Hizmetler Sektörü Doç. Dr. Serkan ADA

54 Hizmet Kavramı Ekonomi dilinde, HİZMET = MAL dır. Somut değil, soyut bir maldır. Hizmet; Bireylerin diğer bireyler için yarattığı durum veya faaliyettir. Hizmet sektörü; Ekonominin fiziksel varlığı olmayan ve üretildiği anda tüketilen iktisadi malların üretildiği sektördür.

55 GSYIH içindeki pay %60'ı geçti. İstihdam edilenlerin %24 ü tarım, %19,3 ü sanayi, %7,1 i inşaat, %49,6'sı ise hizmetler sektöründe

56 Hizmet Yönetimi Müşteriye yakın olmayı gerektiren bir anlayışı simgelemektedir. Kısa vadeli işlemler yerine uzun dönemli ilişkileri, esas ürünün kalitesi yerine müşteri ilişkisine dayanan toplam algılanan kaliteyi önermektedir.

57 Hizmet Kalitesi Hizmet kalitesi; İşletmelerin müşteri beklentilerini karşılama veya aşma yetenekleridir. Hizmet kalitesini belirleyen bazı faktörler; Liyakat Dürüstlük Müşteriyi Anlamak ve Bilmek Erişim ve Hız İletişim Güvenlik (fiziksel, finansal, bilgi)

58 Hizmet Kalitesi & Bilgi Teknolojileri Nitelikli hizmet, bilgiye nitelikli erişimi içermelidir. Organizasyonlar müşteri isteklerini esnek ve uygun biçimde karşılamak için bilgi teknolojilerinden yararlanmalıdırlar.

59 Hizmet Kalitesi & Bilgi Teknolojileri Müşterilerin her türlü kişisel bilgisi ve ziyaret bilgisi kaydediliyor. Müşteriler oda ve diğer hizmetleri kendi tercihlerine göre alıyor. Extra yastık, oda sıcaklığı vb. Sadık müşterilere daha fazla ilgi Daha geç check-out Rezervasyonun tutulması Müşteri harcamalarında %60 a varan artış

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ (HYH106.1) (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniverstiesi

YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ (HYH106.1) (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniverstiesi YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ (HYH106.1) (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniverstiesi Dersin Amacı Bu dersin amacı bilgi teknolojilerinin ve Yönetim Bilgi Sistemlerinin tarihsel gelişimini,

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Türkiye de E-Satınalma

Türkiye de E-Satınalma Satınalma Yıl: 1 Sayı: 8 Ağustos 2013 Satınalma ve Tedarik Zinciri Yöneticilerinin Dergisi www.satinalmadergisi.com Satınalma Profesyonellerine İlişkin Ulusal Meslek Standartları Türkiye de E-Satınalma

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ENTERPRISE RESOURCE PLANING-ERP) Hazırlayan Şehbal Talü Bilgi ve Dolcüman Yönetimi Şubesi Raportörü

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok BULUT BİLİŞİM NEDİR? Uygulama ve servislerin internetteki sunucular üzerinde bulundurulması, internete bağlı herhangi bir cihaz ile uygulama ve servislerin çalıştırılmasıdır. Bulut Bilişim ile bilgisayarınızda

Detaylı

2. İNOVASYONUN TANIMI

2. İNOVASYONUN TANIMI 1 1. GİRİŞ İnovasyon ülkemizde geniş kitlelerce yeni konuşulmaya ve tartışılmaya başlansa da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunun gündemlerini uzun yıllardır meşgul ediyor. Ülkemizde bu kavram

Detaylı

Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan Babama, çok sevdiğim tüm

Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan Babama, çok sevdiğim tüm Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan Babama, çok sevdiğim tüm bu süreç içerisinde bana daima anlayış gösteren, desteklerini

Detaylı

T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI INTERNET İŞ MODELLERİNİN MODERN İŞLETMECİLİK SİSTEMİNE KATTIĞI DEĞERLER VE TÜRKİYE VERİLERİYLE BİR UYGULAMA

Detaylı

Kıyaslama. Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU. ARGE Danışmanlık

Kıyaslama. Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU. ARGE Danışmanlık Kıyaslama Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU ARGE Danışmanlık Bu kitap kurumların yönetim kalitesinin geliştirilmesine destek olmak üzere ARGE Danışmanlık A.Ş. tarafından hazırlanmış ve Alkim Kağıt San.

Detaylı

BİLGİ EKONOMİSİ KNOWLEDGE ECONOMY. Süleyman KEVÜK *

BİLGİ EKONOMİSİ KNOWLEDGE ECONOMY. Süleyman KEVÜK * 319 BİLGİ EKONOMİSİ KNOWLEDGE ECONOMY Süleyman KEVÜK * ÖZET Son yıllarda dünya ekonomisinde, ekonomik, toplumsal ve teknoloji alanlarında yaşanan değişimler, bilgi ekonomisi kavramı ile açıklanmaktadır.

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ Kamu-BİB Çalışma Grubu KAMU BİLİŞİM PLATFORMU VIII BİLGİ YÖNETİMİ EL KİTABI ÇALIŞMA GRUBU 4 2005 2006 Dönemi Çalışması Hazırlayanlar Dr. Mustafa Kemal AKGÜL Cengiz AYDIN Neziha

Detaylı

to know -bilmek filenden türetilip enformasyon süreci sonunda elde edilen bilgilerin içselleştirilmesiyle ilgili olduğunun altını çizmişlerdir.

to know -bilmek filenden türetilip enformasyon süreci sonunda elde edilen bilgilerin içselleştirilmesiyle ilgili olduğunun altını çizmişlerdir. İnsanlar artık geçmişe oranla her gün daha çok bilgiye, daha farklı yöntemlerle, sesli, görüntülü, elektronik, basılı vb. dosyalara ulaşmaktadırlar. Her gün okumak durumunda kaldığımız yazışmalar, e-postalar,

Detaylı

2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı. 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar

2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı. 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar İçindekiler 1.Giriş 2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar 4.Özellikle Büyüme Hedefi Olan Aile

Detaylı

TEŞEBBÜS KAYNAK PLANLAMA SİSTEMİ VE SAP R/3 KULLANAN İMALAT İŞLETMELERİ YÖNETİCİLERİNİN PERFORMANSA İLİŞKİN ALGILARI

TEŞEBBÜS KAYNAK PLANLAMA SİSTEMİ VE SAP R/3 KULLANAN İMALAT İŞLETMELERİ YÖNETİCİLERİNİN PERFORMANSA İLİŞKİN ALGILARI ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI TEŞEBBÜS KAYNAK PLANLAMA SİSTEMİ VE SAP R/3 KULLANAN İMALAT İŞLETMELERİ YÖNETİCİLERİNİN PERFORMANSA İLİŞKİN ALGILARI

Detaylı

Yönetsel Karar Verme Açısından CP Group Uygulaması KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI: YÖNETSEL KARAR VERME AÇISINDAN CP GROUP UYGULAMASI

Yönetsel Karar Verme Açısından CP Group Uygulaması KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI: YÖNETSEL KARAR VERME AÇISINDAN CP GROUP UYGULAMASI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI: YÖNETSEL KARAR VERME AÇISINDAN CP GROUP UYGULAMASI Tansel ÇETİNOĞLU * Niyazi KURNAZ ** Yılmaz ŞEN *** Özet: İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI

Detaylı

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2846 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1803 ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Yazarlar Prof.Dr. Ramazan GEYLAN (Ünite 2, 6) Prof.Dr. Deniz TAŞÇI (Ünite 4, 5) Doç.Dr.

Detaylı

SAĞLIK KURUMLARINDA BİLGİ SİSTEMLERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA BİLGİ SİSTEMLERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2862 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1819 SAĞLIK KURUMLARINDA BİLGİ SİSTEMLERİ Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Oğuz IŞIK (Ünite 1) Yrd.Doç.Dr. Ali YILMAZ (Ünite 2, 3) Doç.Dr.

Detaylı

YENİ EKONOMİ VE BİLGİNİN EVRİMİ. Yrd. Doç. Dr. Emin EMİRZA İşletme Bölümü

YENİ EKONOMİ VE BİLGİNİN EVRİMİ. Yrd. Doç. Dr. Emin EMİRZA İşletme Bölümü YENİ EKONOMİ VE BİLGİNİN EVRİMİ Yrd. Doç. Dr. Emin EMİRZA İşletme Bölümü Kayseri 2015 Ders Kitabı E- Ticaret Dersi Konuları İnternet ve internetin gelişimi Bilginin evrimi ve yeni ekonomi E- dönüşüm merdiveni

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BÜRO YÖNETİMİ MODELLERİ 346SBI048

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BÜRO YÖNETİMİ MODELLERİ 346SBI048 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BÜRO YÖNETİMİ MODELLERİ 346SBI048 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN Fazlalıklardan kurtulun BULUTLAR KADAR HAFİF İŞ SÜREÇLERİ SINIRLI KAYNAKLARLA SINIRSIZ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARIN SAP ERP MetaboLİzma Hızlandırıcı SAP HANA

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ERP YAZILIMLARININ KOBİ LERE UYARLANABİLİRLİĞİ

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ERP YAZILIMLARININ KOBİ LERE UYARLANABİLİRLİĞİ T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ERP YAZILIMLARININ KOBİ LERE UYARLANABİLİRLİĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Ahmet Coşkun EL Balıkesir, Eylül 2006 ÖZET ERP

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

ELEKTRONİK İŞLETMECİLİK ve İNTERNET UYGULAMALARI

ELEKTRONİK İŞLETMECİLİK ve İNTERNET UYGULAMALARI T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİMDALI ELEKTRONİK İŞLETMECİLİK ve İNTERNET UYGULAMALARI Kutay GÜNEŞ YÜKSEK LİSANS PROJESİ KAHRAMANMARAŞ NİSAN 2007 T.C.

Detaylı