Önce oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Sonra da herkesten iyi oynamayı... Einstein

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Önce oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Sonra da herkesten iyi oynamayı... Einstein"

Transkript

1 abou.to/mmtopkaya Önce oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Sonra da herkesten iyi oynamayı... Einstein

2 Ben sosyal ağ kuracak olsaydım eğer, bu konuda bana danışırdım. Bende bu konuda bana danışan bana, aşağıdaki talimatnameyi verirdim. Talimatname 4 bölümden oluşurdu. Milattan önce, milat günü, milattan sonra ve her zaman için. Bu talimatname kibar görünmeyebilir. Ama Albert* in de dediği gibi: Gerçeği açıklamak istediğinde, zerafeti terziye bırak. *Albert Einstein

3 Milattan Önce Sosyal ağın en önemli parçası kullanıcılardır. Kullanıcı yoksa, diğer şeylerin anlamı kalmaz Önce talep toplayıp açılışı ertelerken aynı zamanda projeyi geliştirebileceğin bir zamanın olmuş olacak. Google+ a bak. En büyük sorunu neredeyse kimse olmaması. Olanlarda bir şey yapmıyor. -Ön talep toplama. Profilleri detaylandırma, ilişkilendirme. Kullanıcı çeşitliliğini artırma. *Ön kayıt toplarken e-posta adresi aldığın sayfada facebook beğen tuşu olsun. Bu sayede facebook reklam seçeneklerini kullanarak ağa katılanların arkadaşlarını çekebilirsin. Facebook ve Twitter için uygulama da tasarlayabilirsin.

4 *Geniş bir bölgeden seyrek kullanıcılar toplamak yerine dar alanlara yoğunlaş. Bu sayede insanlar sitede sosyal kalabilirler. Facebook böyle başlamıştı. -Firmalar için sosyal medya kullanım rehberleri hazırla, dağıt. Neler yapabileceklerini ve nelerden kaçınmaları gerektiğini anlatabilirsin. Bunu ünlüler içinde yapabilirsin. Ayrıca bunlar için profil oluşturmaya ve tasarlamaya yardımcı ekipler kurabilirsin. -Nasıl kullanıcılar: Zeki, katılımcı, eğlenceli, paylaşımcı. *Fırsatçıları uzak tut. -Sitene çekici insanları toplamak için para harca. -Paranın yüzde 75 ini zeki ve çekici kadınları, yüde 25 ini erkekleri çekmek için harca. Kadınlar geldiğinde erkekler gelecektir. Burada zeka unsurunu atlama. O olmazsa, ortam iyi olmaz. ***Bunu yapmak kendini kötü hissetmene sebep olabilir. -Logonu en iyi şekilde yaptır.

5 -Dil bilgisi testi. *Sesi dinle, yaz. -Zeka testi. -Teknoloji aşinalığı. Seviye Tespit Sistemi İle Kullanıcıları Ölç *Örnek gizlilik ayarı: Gönderilerimi sadece zekiler takip edebilir. Dilbilgisi iyi olanlar yorum yapabilir. Toplumda insanların önem verdiği kişileri (sanatçılar, yazarlar, muhabirler, kanaat önderleri) sosyal ağına katılmaya ikna et.

6 Tasarım Konusu -Ünlü ve çok kullanılan siteleri al, incele ama KARIŞTIRMA -Değişimlerin gitme yönlerini izle, AKINTIYA ODAKLAN -Diğerlerinin yanlışlarından ders al, KAYALIKLARDA PARÇALANMA -Sade ve basit ol, KARMAŞIKLAŞTIRMA, ama çok basit değil. -Özellikleri kademe kademe aç, kullanıcıyı alıştır. -TEST ET, TEST ET, TEST ET. -Bir parça özelleştirilebilir ol. -Erişilebilir ol. -Evrensel ol. -Uyumlu ol. -Akıcı ol.

7 -Paylaşmaya, üretmeye, tüketmeye Teşvik edici ol. -Hızlı ol. *Hız konusunda ideal ol. Çok hızlı olman uçarı, çok yavaş olman hantal bir site gibi görünmene sebep olabilir. -Ziyaretçiyi sitede tutmaya odaklan. Çıkış düşmesini el altından kaldır. *Çıkış için tıklandığında küçük bir gerisayım başlat. İptal e basılırsa ilgi çekici içeriklerin olduğu bir sayfaya yönlendir. (Çıkıyorsunuz İptal) *Ağda paylaşılan bağlantıların karakterlerini say. Adresin ilk yarısına tıklıyorsa site önemlidir, dışarda aç. İkinci yarıya tıklıyorsa içerde aç. Facebook ta fotoğraf açar gibi. Ayrıca yan taraflara paylaş gibi düşmeler koy. (örnek adres hürriyet.com.tr/haberler/soyle-boyle-oldu-haberi). *İnterneti içeri aktarabilirsin. Kullanıcılar sık kullandıkları sitelere (haber siteleri gibi) ağ içinden erişebilsin. Hem dışarı çıkmamış olur, hemde koyacağın ağda paylaş gibi özelliklerle ağa içerik sağlamış olursun.

8 -Siteyi, markayı çok fazla ön plana çıkarma. Çıkarsanda kullanım süresi arttıkça geri çekil. *Arayüzün her tür insana tek bir şekilde hitap etmek zorunda değil. Farklı zihinsel tipler için farklı arayüzler sunabilirsin. Arayüzün kullanıldıkça özelleşebilir. Bunun için yapacağın Seviye Tespit Testlerini ve istatistikleri, ayrıca tabii ki teknolojiyi kullanabilirsin. -Kullanım rehberleri hazırlama, onun yerine daha fazla kullanıcı çek. Anlayanlar anlamayanlara anlatsın. Bu da yine daha fazla kullanıcı çekecek. Kullanım rehberine ihtiyaç varsa tasarım konusunu bir daha oku. -Engelliler ve yaşlılar için özel arayüzler tasarla. Onların kullandıkları yazılımlarla test et siteni.

9 -Mobil cihazlar için uygulamalar hazırla. Cihaz kaplama rengi, ekran boyutu gibi farklılıklara göre özelleşmiş arayüzler. *Cihaz pil durumuna göre özelliklerin hafifletilmesi, cihaz güçlülüğüne göre özellik filtrelemesi. Mobil cihazlar konusuna çok fazla önem ver. Bu konuya önem vermeye önem ver. Bu konuya verdiğim öneme önem ver.

10 Arayüz Nasıl Olmalıdır? -Kişiye ve karaktere özel (yaş, cinsiyet, sağ beyin-sol beyin ağırlıklı düşünme, zeka). -Tanıdık ve farklı. Biraz tanıdık biraz farklı ol. İnsanların başka sitelerde sık yaptıkları şeyleri sitende benzer şekilde yapabilmelerini sağla. Farklı özellikler için farklı olmaktan korkma. Yaptığın testleri kullanarak yeni özellikleri önce kolay adapte olabileceğini düşündüğün kullanıcılarda test et. -Renkler konusunda test yap. Kişisel olabilirsin. Ana renkleri değil, ara renkleri kullan. Kişiye göre özelleştirilebilir olabilirsin. -Mobil cihazlara önem ver. *Kullanıcılara en çok kullandıkları sosyal ağları sor. İlk etapta o sitelere benzer arayüzlerle başlayabilirsin.

11 ***Uygulama geliştiricilerle işbirlikleri yap. Yarışmalar başlat. Popüler uygulamaların sende de olmasını sağla. *Takiplen Login özelliği. Haber siteleri gibi sitelerde yorum bölümlerinde gerçek kişi isimleri ile yer alacağından hem yorum kalitesini artırmak bakımından sitelerin ilgisini çeker. Hemde ağa içerik sağlanır. -Sitelere takiple butonu koyarak açılıştan önce bir miktar içeriğin oluşmasını sağla. Bunu nasıl karşılayacağını ilerde anlatıcam. *Bazı fonksiyonlar ve görünüm özellikleri için aç/kapa seçeneği sun. Çok rahatsız olanlar kapatabilsin.

12 Milat Günü -Geniş duyurular yap. Basın bültenleri gönder, haber sitelerinde yer al. Facebook reklamları ver. Önkayıt bilgilerini aldığın kullanıcılara ulaş. *Facebook reklamları verirken geniş bir zamana değil, daha dar bir zaman aralığına odaklan. Aynı kullanıcılara bir gün içinde farklı ama birbirleriyle alaka kurabilecek kadar benzer reklamlarla görün. *Açılıştan önce profilleri doldurtmuş, kullanıcıları ilişkilendirmiş olmalıydın. Ayrıca arkadaşlık bağlarınında açılıştan önce kurulmasını sağla. Fotoğraf felan yüklettir. Sabah gördüğüm bir reklamı öğlende görürsem ilgimi çeker, ama aynı reklamı akşamda görürsem imleci üzerine götürür ve tıklarım. Tereddüt etmem. -Ad Capone -Siteye ilk gelecek kullanıcıları özenle seç. Önce çoğunlukla içerik yükleyenleri, yorumcuları, paylaşımcıları al. Bunları diğer ağlardaki faal kullanıcıların

13 özelliklerini tespit edip, benzer kullanıcılara ulaşabilirsin. Facebook bunun için güzel reklam seçenekleri sunuyor. -Kullanıcıları profil adreslerini facebook, twitter gibi yerlerde paylaşmaları için teşvik et. -Öğrenen tasarım: Kullanıcıların tasarım tercihlerini izle, öğrenmeye bak. Açılış günü kullanıcıya tanıdık gel, ama farklı olduğunu düşündür. Ona da bilgi vererek, özellikleri yavaş yavaş aç ve özgün tasarımına yavaş yavaş evril. İlk günlerde kolay olmaya bak, alışkanlık yarattıkça yavaşça kompleksleşebilirsin. Bunu her kullanıcı için kayıt tarihini ve sitede geçirilen zamanı göz önünde bulundurarak yap. Bunu yaptığını da kullanıcıya söyleki bir şey yokmuş diyip gitmesin, ayrıca bu merak uyandıracak ve sitede zaman geçirmeye teşvik edecektir.

14 Milattan Sonra -Tanıtıma devam et, özellikle gerçek hayatta. *Bunu nasıl yapacağını dergi konusunda göreceksin. -Marketler ile broşürlerinde market sayfa adreslerinin yer alması için anlaş. Onlar burada günlük indirimleri duyurabilirler. Ayrıca stok fazlası gibi durumlarda şube bazında indirimlerde yapabilirler. -İnsanların bekledikleri yerlerde yer al. Bekleme salonları (kuaför, dişçi gibi), market kasaları, otobüs durakları, deniz otobüsleri. Bunlardan bazılarında birazdan bahsedeceğimiz dergi ile bulun. -Tasarım konusunda öğrenmeye, özelleşmeye ve gelişmeye devam et. -Kullanıcı tabanını genişletmeye devam et. Bu işin en önemli kısmı. Aynı zamanda kullanıcı çeşitliliğini artır. Bunu nasıl yapacağını da yine ilerde göreceksin.

15 -Sosyal medya konulu bir kitaba sponsor ol. Bu imajına yardımcı olacak. -Dergi Konusu: Aylık çıkan, Takiplen adlı bir dergi. O ayki sosyal medya konularını işleyecek, içeriğini kullanıcıların paylaşımları oluşturacak, bu kullanıcılar profil fotoğrafları ve isimleri ile yer alacaklar. Bu ağa katılmayı teşvik edecek ve içeriğin kalitesini artıracaktır. Ayrıca yakında konuşulması muhtemel konuları (seçimler veya uefa kupası gibi) önceden haber verebilirsin. Bu dergisi bahsettiğim bekleme noktalarından bazılarına ücretsiz gönder, ayrıca halk kütüphaneleri, okul kütüphaneleri, okul öğretmen odaları, üniversite kafeler gibi yerlere ücretiz gönder. Aynı zamanda satışa da çıkarki kıymeti olsun. Tabletler için felanda e-dergi versiyonunu çıkar. -Gazete ve dergiler ile anlaş. Yeni çıkacak sayıda çıkacak içerikleri, Seviye Tespit Sistemi ile belirlenmiş zeki, bilgili kullanıcılara yorumlattır. Bunlardan seçilenleri belki sadece önemli haberler için gazete ve dergilerde haber altında

16 kullanıcı fotoğrafı ve profil bilgisi ile bastır. Özellikle basılı yayın bir süre önceden hazırlanması açısından uygun. *Köşe yazarları ile anlaşmalar yap. Profillerinde köşe yazılarının paylaşılmasını ve STS ile belirlenmiş zeki kullanıcılarla tartışılmayı sağlayabilirsin. Bir gün önceden basılacak yazının ağda belli kullanıcı kitlesi ile paylaşılıp, yazarın seçeceği birkaç yorumun gazetede yazı altında yer alması sağlanabilir.

17 Her Zaman İçin -Başkalarının ne yaptıklarını izlediğin kadar ne yapmadıklarını da düşün. -Gerisin geriye git. Zamanında piyasada tutmamış fikirleri incele. Tozlu raflarda define haritaları bulabilirsin. -Yeni fikirler için para ödemeye devam et. Eleştiriler içinde para al. Eleştirilerden aldığın para önerilerin masrafını karşılayacaktır. Karşılamazsa da, tek bir iyi fikir, diğer yetersiz fikirleri sübvanse edebilir.

18 Para Kazanma Hakkında -Bir reklam izler misin? (10 kredi kazanacaksın kredi yerine takiplen lirası da diyebilirsin). -Ağda olmayanlara reklam (bir bebeğin mi var? Kaç yaşında, cinsiyeti ne?). -Konum tabanlı ve saate göre reklamlar. Örnek: Öğle yemeği saatinde yakındaki bir kafenin reklamı. -Reklamların kullanıcıları değil, kullanıcıların reklamları seçtiği bir sistem tasarla. Firmalar reklamları içeriklerine göre etiketlesinler. Editörler bunların doğruluğunu kontrol etsin ve kullanıcılar sadece seçtiği etiketlerde reklamlar görsün. Hem böylece kullanıcı reklamı kendisi seçtiği için, tutarlı olmak adına reklama ilgi gösterecek, etkilenmeye daha açık olacaktır.

19 Kredili İçerikler -Dergiler kredili içerik sunabilirler. Giriş bölümü ücretsiz sunulur ve devamını oku düşmesinin maliyeti yanına yazılabilir. Örnek: Men s Health: Sağlıklı Beslenmek İçin Doğru Yiyecekleri Doğru Zamanda Yiyin Fd gjd dkjıboısmblkd vkjdgneırgnlfdjnkdnbsd nfdjgoıgnıfgnodfsa vnldfnongpıasngoa fngadlgksamlkanb ıepamakdnvlkfnvdklnlkadfganglkanvlkanvlfdnldfbdjndfjv jf jf sjnblsfnnvj f jsnlsdoıenvldvsdmb sjb sdlısfosdf. Devamını oku (5 Kredi)

20 *Kredili içeriği paylaş, 10 da 1 pay al. Örnek gizlilik ayarı: Kredili içerikleri gösterme. -Kullanıcılar kendi kredili içeriklerini oluşturabilsin. Böylece çok paylaşılan şeyler için bir geri dönüş olur ve teşvik eder. Örnek gizlilik ayarı: Ahmet in paylaştığı kredili içerikleri gösterme. Seçenekler: 1 hafta, 1 ay, 1 yıl, 1 asır. -Kredili içeriklerin ücretsiz arşivlenebilmesi gibi bir özellik sunabilirsin. Ayrıca kredili içerikler sunmaları için dergilerle konuşabilirsin. İnsanlar takip ettikleri dergilerin kredili içeriklerini görürler ve küçük maliyetler belki de bir miniekonomi yaratır. Bunların kopyalanmasını nasıl engelleyeceğini bilmiyorum.

21 Krediler Hakkında -Kullanıcıya profilini geliştirmesi durumunda kredi ver. Diğer kullanıcıların rağbet ettiği şeyler için daha fazla kredi ver. -Site sahiplerine sitelerinden gönderecekleri insanlar için daha sonra ağda reklam yapmak için kullanabilecekleri krediler ver. PR si yüksek siteler için kredi miktarını daha yüksek oranlarla çarp. -Kredileri kullanmak için sanal seçenekler sun. Mesela profil videoları oluşturabilsin. Editörler bu videolardan küçük hareketli resimler ayıklasınlar. Kullanıcı bunlardan birisini seçip profil resmi yapsın, resme tıklanınca kullanıcının site üzerinden kaydettiği, profil videosu oynamaya başlasın. Bu küçük hareketli resimler konusunda en son Microsoft bir araç çıkarmıştı.

22 Rekabet Konusunda -Sektörel araçları kullanarak rakiplerinin arama motorları ile ziyaretçi çektiği kelimelere reklam ver. -Yeterli kredi toplayan kullanıcılar için isimleri arandığında profil adreslerinin çıkması için Google reklamları ver. Hem ucuz, hem ilgi çekici. -*Farklı türde kullanıcıları çekmekten bahsetmiştim. Sitenle alakalı olmasa da bilim insanları gibi sosyal ağlarda olmayanlar için yaptıkları spesifik aramalar için reklamlar ver. Bu terimler bilimsel terimler olacağından, hem reklam masrafları ucuz olacak, hem de ağın kullanıcı çeşitliliğini artırarak ağın cazibesini ve kalitesine katkı sağlayacak. -Sitelere koyduracağın takiple içerik paylaşımı butonları için güzel seçenekler sun. Bunun için site sahiplerine krediler ver, anlaşmalar yap.

23 DİKKAT ET -Kullanıcı verilerini çaldırma. Özellikle özel olanları. -Başarılı bir saldırıya maruz kalma. -Geri beslemelerden uzak kalma, çok yakında olma. -Gözlerini rakiplerinin ve potansiyel rakiplerinin üzerinden ayırma. -Yarının teknolojisini yarına bırakma. Çok erkende sunma. -Aynı kalma, kullanıcıyı sıkma. -Diğerlerinden geride kalma. -Odak noktanı çok fazla dağıtma, bir plana da saplanıp kalma.

24 Son Birkaç Şey -Üniversite öğrenci otomasyonlarına sistem üzerinden erişebilme. Ders programı üzerinde etkinlik oluşturabilme (böylece arkadaşlarının gittiği derslere gidebilirsin). Sınavlar üzerinde ders notu paylaşımı. *Bunu her üniversite için uygulama şeklinde ekle. Bunun için curl teknolojisini kullanabilirsin. -Profil bilgisinden burç tespiti, burç özelliklerinden reklam ayarlama ve burç özelliklerinin kullanıcıya veya arkadaşlarına sorulup bu sende var mı denilerek profile eklenmesi. Burç olduğunu söylemezsen, sürpriz olur, merak da. Fala inanma, falsız da kalma.

25 -Huzur evleri için takiplen tabletleri. Parmak izi ile kullanıcı adı ve parola girişi yapacak. Ses ile içerik girişi yapılabilecek. Arayüzü erişilebilirleştirilmiş, yaşlıların aileleri ile görüntülü konuşma, fotoğraflarına bakma, ses ile yorum yapma (yazıya dönüşürülecek) gibi özelliklerin sunulması. -Ekibi ve şirketi canlı tut. Zamanın gerisinde kalman büyük bir olasılıktır. Dikkatli ol. -Ayrıca kullanıcılarının şunu anlamasını sağla: Bedava yoktur, çapraz sübvansiyon vardır. -Ben Kendim SON OLARAK;

26

27 İşler beklediğin gibi gitmediğinde, moralini gereğinden fazla bozma.

28

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Oturum aç butonuna tıklayın.

Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. İpucu: Eğer şifrenizi hatırlayamazsanız, Şifrenizi mi unuttunuz? istemini kullanın. Adım 2 Profilinizi

Detaylı

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 17 Kasım - 22 Aralık 2012 DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile MEDYA OKULU 2012 07 17 Kasım - 22 Aralık 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği

Detaylı

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi ZINDE YA AM EV GÜ Başlangıç rehberi Ömür boyu sürecek bir serüven Amway Serbest Girişimcisi olduğunuz için tebrikler! Amway ile yüksek başarı düzeylerine ulaşan liderlerden her zaman aynı şeyi duyuyoruz.

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S W-S Giriş Yazısı İki aylık uzunca bir aradan sonra yeni çıkan 8. WS dergisi ile sizlere ulaşmış bulunuyoruz. Umuyoruz bu yeni sayımızı beğenir, çevrenizdeki arkadaşlara da okumaları için tavsiye edersiniz.

Detaylı

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ 10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ ÖNSÖZ...3 DERS 1: SİTENİZİ PLANLAYIN...5 WEB SİTESİ NİN AMACI...5 SİTENİN TÜRÜNÜ DOĞRU BELİRLEYİN...7 EŞ-DOST SINIRINI AŞACAK MISINIZ?...7 SİTENİN İSKELETİ...8 Site Planını FrontPage

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Çevrim İçi Bilim Haberciliği Kursu WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. Ders 3. Röportaj. (Christina Scott)

Çevrim İçi Bilim Haberciliği Kursu WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. Ders 3. Röportaj. (Christina Scott) Çevrim İçi Bilim Haberciliği Kursu WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. Ders 3 Röportaj (Christina Scott) WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. 1 Dünya Bilim Muhabirleri Federasyonu

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Büyük Veri Casper

Detaylı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı Internet Okur Yazarlığı El Kitabı 2nci düzeltilmiş sürüm Derleyenler Janice Richardson (editör), Andrea Milwood Hargrave, Basil Moratille, Sana Vahtivouri, Dominic Venter ve Rene de Vries Güncelleyenler

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 6

Teknoloji 101 - Sayı 6 17 Kasım 2010 Teknoloji 101 - Sayı 6 http://www.teknoloji101.com/ 2 Bu sayımızda neler var? Sayfa -4 Sayfa -10 Sayfa -13 Kendimiz Yapalım -6 Sayfa 46 Sayfa 16 İnternetden Para Kazanmak Sayfa 19 3 Twitter

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler ERP Yazılımı Seçim Sürecinizi Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler white papers İçindekiler Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Facebook Sayfaları ile Facebook'taki yerinizi alın

Facebook Sayfaları ile Facebook'taki yerinizi alın Sayfaları 1 Sayfaları ile 'taki yerinizi alın Sayfanız Her gün tüm dünyada milyonlarca kişi arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve sevdikleri şeyleri paylaşmak için 'u ziyaret ediyor. Bu kılavuz, kuruluşların

Detaylı

Web Tasarım Kavramları

Web Tasarım Kavramları Web Tasarım Kavramları Bölüm 1. Bilgi Mimarisi - Bir Web Sitesini Planlama Giriş Bir web sitesinin planlama aşaması oldukça zahmetli bir süreç olabilir. Bu süreçte işinize karışacak birçok kişi olacaktır.

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

1. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI 05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

1. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI 05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL 1. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI 05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL Mike WALSH / Tomorrow Gelecekteki İşiniz ve Müşterileriniz Medya

Detaylı

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates BİLGİNİN ÖNEMİ Basit ama güçlü bir inancım var: Kazanmanız ya da kaybetmeniz bilgiyi nasıl topladığınıza, nasıl yönettiğinize ve nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bill Gates Sayın Veli; Günümüz toplumlarının

Detaylı

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu Yalnızca Intel Teknoloji Sağlayıcıları içindir Bu kapsamlı kılavuz, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) Intel tabanlı satış noktası (POS) çözümleri satmanızda size yardımcı olacaktır. Ürün ve/veya

Detaylı

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER Sevgili Öğrenci, İyi bir web sitesi hazırlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Uzmanlık gerektiren her iş gibi web sitesi hazırlamak için de bazı özel bilgileri öğrenmemiz gereklidir. Web sitesi hazırlamaya

Detaylı

SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı

SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı Günde kaç defa cep telefonunuza bu tür mesajlar geliyor? Bu mesajları mutlaka açıp okuyorsunuz: Kimi indirim haberi veriyor, kimi kredi kartı ekstrenizi

Detaylı

Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620

Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620 Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620 Baskı 1.0 TR Kullanım kılavuzu Nokia Lumia 620 İçindekiler Güvenlik 4 Başlarken 5 Tuşlar ve parçalar 5 Geri, başlat ve bul tuşu 5 Anten konumları 6 SIM kartı takma 6 Depolama

Detaylı